Yer: Çırağan Sarayı İstanbul - TÜRKİYE Tarih: 30 Ekim 2013 Saat: İletişim: (11 hat)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yer: Çırağan Sarayı İstanbul - TÜRKİYE Tarih: 30 Ekim 2013 Saat: 10.00 İletişim: +90 312 310 23 68 (11 hat)"

Transkript

1

2 Yer: Çırağan Sarayı İstanbul - TÜRKİYE Tarih: 30 Ekim 2013 Saat: İletişim: (11 hat)

3

4

5 30 Ekim 2013 tarihinde düzenlenecek olan Çalışmaları ile Türk Tarihine Katkıda Bulunan Akademik Kadronun Şeref Üyeliği Cübbe Töreni ni Onurlandırmanızı saygılarımızla dileriz. Prof. Dr. M. Metin Hülagü Türk Tarih Kurumu Başkanı

6

7 Şeref Üyeleri 1. Prof. Dr. Abdeljelil Temimi / Tunus 2. Prof. Dr. Abdulrahim Abu-Husayn / Lübnan 3. Prof. Dr. Abdülkadir Özcan / Türkiye 4. Prof. Dr. Abdülkerim Özaydın / Türkiye 5. Prof. Dr. Ahmed Aličić / Bosna Hersek 6. Prof. Dr. Ahmet Ağırakça / Türkiye 7. Prof. Dr. Ahmet Şair Şerif / Makedonya 8. Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak / Türkiye 9. Prof. Dr. Ali Birinci / Türkiye 10. Prof. Dr. Amnon Cohen / İsrail 11. Dr. Andrew Mango / İngiltere 12. Prof. Dr. Bayram Kodaman / Türkiye 13. Dr. Bilal N. Şimşir / Türkiye 14. Prof. Dr. Carter Findley / Abd 15. Prof. Dr. Cemal Kafadar / Türkiye 16. Prof. Dr. Dariusz Kołodziejczyk / Polonya 17. Prof. Dr. Döölötbek Saparaliyev / Kırgızistan 18. Prof. Dr. Dragi Gjorgiev / Makedonya 19. Prof. Dr. Erdoğan Merçil / Türkiye 20. Prof. Dr. Evangelia Balta / Yunanistan 21. Prof. Dr. Faisal Abdulla Ahmed Alkanderi / Kuveyt 22. Prof. Dr. Feridun Emecen / Türkiye 23. Prof. Dr. Ferit Duka / Arnavutluk 24. Prof. Dr. Feroz Ahmad / Abd 25. Prof. Dr. Feroze A.K. Yasamee / İngiltere 26. Prof. Dr. Fuad Abdulwahab Al-Shami / Yemen 27. Doç. Dr. Gavin D. Brockett / Kanada 28. Prof. Dr. Géza Dávid / Macaristan 29. Prof. Dr. Halil İnalcık / Türkiye 30. Prof. Dr. Heath W. Lowry / Abd 31. Prof. Dr. İlber Ortaylı / Türkiye 32. Prof. Dr. İsmail Aka / Türkiye 33. Prof. Dr. Jamil Hasanlı (Cemil Hasanlı) / Azerbaycan 34. Prof. Dr. Jean-Louis Bacqué-Grammont / Fransa 35. Prof. Dr. Justin McCarthy / Abd 36. Prof. Dr. Karjaubay Sartkojauli / Kazakistan 37. Prof. Dr. Kazım Yaşar Kopraman / Türkiye 38. Prof. Dr. Machiel Kiel / Hollanda 39. Prof. Dr. Maria Pia Pedani / İtalya 40. Prof. Dr. Masami Arai / Japonya 41. Öğretim Üyesi Mehmet Genç / Türkiye 42. Prof. Dr. Mehmet İpşirli / Türkiye 43. Prof. Dr. Mihai Maxim / Romanya 44. Prof. Dr. Mohammed Mosa Algorainie / Suudi Arabistan 45. Prof. Dr. Muhammad Adnan Al-Bakhit / Ürdün 46. Prof. Dr. Mustafa Fayda / Türkiye 47. Prof. Dr. Mübahat Kütükoğlu / Türkiye 48. Prof. Dr. Mücteba İlgürel / Türkiye 49. Prof. Dr. Nenad Moačanin / Hırvatistan 50. Prof. Dr. Nicolas Vatin / Fransa 51. Prof. Dr. Pál Fodor / Macaristan 52. Prof. Dr. Peter John Sluglett / İngiltere 53. Prof. Dr. Ramazan Şeşen / Türkiye 55. Prof. Dr. Rhoads Murphey / İngiltere 55. Prof. Dr. Seyyid Muhammed Es-Seyyid Mahmud / Mısır 56. Prof. Dr. Suraiya Faroqhi / Almanya 57. Prof. Dr. Suzuki Tadashi / Japonya 58. Prof. Dr. Şerif Mardin / Türkiye 59. Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu / Türkiye 60. Prof. Dr. Tuncer Baykara / Türkiye 61. Prof. Dr. Virginia H. Aksan / Kanada 62. Prof. Dr. Yakub Mahmudov / Azerbaycan

8 Abdeljelil Temimi Prof. Dr. Abdeljelil Temimi, Fransa Ulusal Arşivleri, Washington ve Pittsburgh Üniversitelerinden diploma aldı. Aix-en-Provence Üniversitesi nden doktorasını aldı. Tunus Üniversitesi Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesinde Profesör olarak görev yaptı ve bu üniversiteden emekli oldu. Prof. Dr. Temimi, çok sayıda komitenin kurucusudur ve başkanlığını yapmıştır. Aynı zamanda çok sayıda yayını bilim dünyasına kazandırmıştır.

9 Abdulrahim Abu-Husayn Prof. Dr. Abdul Rahim Abu-Husayn Beyrut Amerikan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih ve Arkeoloji Bölümü nde görev yapmaktadır. Çok sayıda süreli yayının yayın kurulu üyeliğini yapmaktadır. Aynı zamanda Prof. Dr. Abu-Husayn, çok sayıda üniversitede misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

10 Abdülkadir Özcan 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi nin Arap-Fars Filolojisi ile Tarih Bölümü nden mezun olan Prof. Dr. Abdülkadir Özcan, 1977 yılında Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Kürsüsü ne asistan olarak atandı, üç yıl sonra da doktorasını bitirdi. Sonrasında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ve emekli olduğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümünde görev yaptı. Halen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

11 Abdülkerim Özaydın Prof. Dr. Abdülkerim Özaydın, öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Bir süre öğretmenlik yaptı ve 1981 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Kürsüsü ne asistan olarak tayin edildi te Sultan Muhammed Tapar Devri Selçuklu Tarihi adlı teziyle Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı nda Doktor, 1987 de Yardımcı Doçent, 3 Ekim 1988 de Doçent unvanını kazandı. 25 Mayıs 1995 te Profesörlüğe yükseltildi yılından beri Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir.

12 Ahmed Aličić Prof. Dr. Ahmed Alicic, Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi nde Şarkiyat Bölümünden mezun oldu. Belgrad Üniversitesi Felsefe Fakültesi Milli Tarih Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını, Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi Tarih Bölümünde tamamladı. Gazi Hüsrev Bey Medresesinde beş sene Arap ve Türk Dili profesörü olarak görev yaptı. Ardından da iş çağını, Saraybosna da, Şarkiyat Enstitüsünde araştırmacı olarak geçirdi. Enstitüde, bilim danışmanı unvanıyla emekli oldu.

13 Ahmet Ağırakça Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun oldu. İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalında asistan oldu. Ortaçağ Tarihi Kürsüsünde hazırladığı tez ile Doktor unvanını aldı de Yrd. Doçent, 1988 de Doçent, Haziran 1996 da Profesör unvanını aldı da İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden emekli oldu. Bunun ardından pek çok idari görevde bulunmuş olan Prof. Dr. Ağırakça, on yıl sonra tekrar İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Ortaçağ tarihi Anabilim Dalındaki görevine geri döndü Şubat Ayında Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesi Dekanlığına atandı. Halen bu görevi sürdürmektedir.

14 Ahmet Şair Şerif Prof. Dr. Ahmet Şair Şerif, El Ezher Üniversitesi, İslam Kültür ve Medeniyeti Bölümü nden ve Üsküp Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Tarih Bölümü nden mezun oldu. Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi, Tarih Bölümünden tarih doktoru unvanını elde etti yılında Makedonya Milli Tarih Enstütüsü - Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi nde öğretim üyesi oldu yılında profesör unvanını aldı. Halen aynı üniversitede görev yapmaktadır.

15 Ahmet Yaşar Ocak Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak, 1971 yılında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Osmanlı Medeniyeti ve Müesseseleri Bölümü nden mezun oldu, 1978 yılında Strasburg Üniversitesi nden Doktora, 1983 yılında Hacettepe Üniversitesi nden Doçent ve 1988 yılında aynı üniversiteden Profesör payelerini aldı ve 2013 tarihinde emekliye ayrıldı. Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak arasında Paris te Société Asiatique ve yılları arasında Türk Tarih Kurumu asli üyeliklerinde bulundu.

16 Ali Birinci Prof. Dr. Ali Birinci A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat ve Maliye Bölümünden mezun oldu. Emniyet Genel Müdürlüğünde ve Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde çalıştı da doktorasını verdi de Polis Akademisinde vazifeye başladı de doçent, 2000 de Yakınçağ Tarihi Profesörü oldu. Paris te meslekî çalışmalar yaptı yılları arasında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi nde ders verdi de Türk Tarih Kurumu Başkanlığı na getirildi. Bu vazifesi 13 Eylül 2011 tarihinde sona erdi. Halen Polis Akademisi öğretim üyesidir.

17 Amnon Cohen Prof. Dr. Amnon Cohen, tüm öğrenimini İsrail de tamamladı. Doktora derecesini Hebrew Üniversitesi nden aldı. Hebrew Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Bölümü nde başkanlık yaptı, bunun dışında kamuda farklı görevlerde bulundu. Princeton, Pennsylvania ve Oxford Üniversitesi nde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi. Ortadoğu üzerine farklı konularda 25 kitap ve yaklaşık 70 makale kaleme aldı.

18 Dr. Andrew Mango İstanbul İngiliz Erkek Okulu (English High School For Boys) mezunu olan Mango, daha sonra Londra da School of Oriental Studies te öğrenim gördü. Bu okuldan 1955 yılında Doktora derecesi alan Mango nun doktoru tezi Büyük İskender konulu bir çalışmaydı yılında, şimdiki adı BBC Dünya Servisi olan BBC Dış Yayınlar Bölümü ne katılan Andrew Mango, yılları arasında tam 14 yıl BBC Türkçe Yayınları nın Müdürlüğü nü yaptı da BBC den emekli olduktan sonra tam zamanlı bir araştırmacı, yazar ve danışman olarak Modern Türkiye üzerine çalıştı.

19 Bayram Kodaman Prof. Dr. Bayram Kodaman, 1960 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tarih Bölümü nden mezun oldu ve Fransa nın Aix Marseilles Üniversitesi nde doktorasını tamamladı yılında Hacettepe Üniversitesi nde öğretim görevlisi olarak göreve başladı ve aynı üniversiteden 1976 yılında Doçent, 1981 yılında Profesör unvanlarını aldı. Prof. Dr. Kodaman, Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi kurucu Dekanıdır yılları arasında bu üniversitesinin Tarih Bölüm Başkanlığını yaptı yılları arasında Kırgızistan Manas Üniversitesinde Öğretim Üyeliği yaptı.

20 Dr. Bilal N. Şimşir Dr. Bilal N. Şimşir, 1957 de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi nin Siyasi Şubesi nden mezun oldu. Aynı fakültede üç yıl siyasi tarih asistanlığı yaptıktan sonra Mart 1960 ta Dışişleri Bakanlığına geçti. Yurtdışındaki çeşitli merkezlerde başkâtip, müsteşar ve başkonsolos; merkezde şube müdürü, daire başkanı, genel müdür yardımcısı ve iki dönem genel müdür olarak görev yaptı. Pek çok ülkede büyükelçi olarak Türkiye yi temsil etti. 38 yılı Dışişlerinde olmak üzere 41 yıllık devlet hizmetinden sonra 1998 yılında emekliye ayrıldı.

21 Carter Findley Prof. Dr. Carter Findley, yükseköğrenimini Yale College da tamamladı. Columbia ve UCLA üniversitelerinde öğrenimine devam ettikten sonra, doktorasını Harvard Üniversitesi nden 1969 yılında aldı yılında profesör unvanı alan Findley, 1971 yılından beri Ohio State Üniversitesi nin Tarih Bölümü nde öğretim üyeliği yapmaktadır.

22 Cemal Kafadar Prof. Dr. Cemal Kafadar, lisans eğitimini Hamilton College da, yüksek lisansını ve doktorasını McGill Üniversitesinde tamamladı. Prof. Dr. Kafadar, Koç Üniversitesinde, École des Hautes Etudes en Sciences Sociales de ve Boğaziçi Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu yılları arasında Princeton Üniversitesi nde görev yaptı dan bu yana Harvard Üniversitesi Tarih Bölümünde Profesör olarak görev yapmaktadır.

23 Dariusz Kołodziejczyk Prof. Dr. Dariusz Kołodziejczyk, 1986 yılında yüksek lisans, 1990 yılında doktora derecesini Varşova Üniversitesi nden aldı yılında Varşova Üniversitesi Tarih Enstitüsü nde asistanlık görevine başlayan Kołodziejczyk, 1991 den itibaren Yardımcı Doçent, 2003 ten itibaren ise Doçent olarak görev yaptı yılından bu yana Varşova Üniversitesi nde Profesör olarak görev yapmaktadır.

24 Döölötbek Saparaliyev Prof. Dr. Saparaliyev, Kırgız Devlet Milli Üniversitesi Tarih Fakültesi nden mezun oldu. Kırgız Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Bilimler Akademisi nde, Sovyet Birleşik Devletler Bilimler Akademisinde ve Kırgız Milli Üniversitesinde çalıştı. Kırgız Milli Üniversitesi ve Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesinde pek çok idari görevde bulundu den bugüne kadar Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Tarih Bölümünde Profesör olarak çalışmaktadır. Ayrıca 2012 Ekim ayından beri aynı üniversitenin Türk Uygarlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi nde Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

25 Dragi Gjorgiev Prof. Dr. Dragi Gjorgiev, Üsküp Sv. Kiril ve Metodiyus Üniversitesi Felsefe Fakültesi Tarih Bölümü nden ve Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi Şarkiyat Bölümü nden mezun oldu yılında Sv. Kiril ve Metodiyus Üniversitesi Tarih Bölümü nde doktora eğitimini bitirip doktor ve ardından doçent oldu yılında profesör oldu yılından beri Üsküp Milli Tarih Enstitüsü nde çalışmaktadır senesinden itibaren bu enstitünün müdürlüğünü yapmaktadır.

26 Erdoğan Merçil Prof. Dr. Erdoğan Merçil, İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu. Doktora tezi ve doçentlik tezinde İran ve British Museum Oriental bölümünde araştırmalarda bulundu. Prof. Dr. Erdoğan Merçil, 1984 de Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığına atandı, 1990 da Tarih Bölüm Başkanı oldu. Her iki başkanlık görevinden 1994 de istifa etti. Bir süre Tarih Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevinde bulundu. Göreve başladığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden 2005 senesinde yaş haddinden emekli oldu.

27 Evangelia Balta Prof. Dr. Evangelia Balta, Selanik Aristotales Üniversitesi Tarih Bölümünde eğitim gördü. Alexandros S. Onassis Public Benefit Foundation bursuyla lisansüstü çalışmaları için Paris e (Paris I-Sorbonne, Ecole Pratique des Hautes Etudes IV Section)gitti. Buradan doktora derecesini aldı. Kuruluşundan sonra ilk iki sene ( ) İyonya Üniversitesinde ders verdi den itibaren National Hellenic Research Foundation da çalıştı den beri Intensive Ottoman and Turkish Summer School da Karamanlıca Çalışmaları üzerine seminer yürütmektedir.

28 Faisal Abdulla Ahmed Alkanderi Prof. Dr. Faisal Abdulla Ahmed Alkanderi, Kuveyt Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını ve doktorasını İngiltere Manchester Üniversitesi nde Osmanlı tarihi üzerine tamamladı den beri Kuveyt Üniversitesi nde görev yapmaktadır. Ayrıca 2012 den beri Edebiyat Fakültesi Öğrenci İşleri Dekan Yardımcısı dır.

29 Feridun Emecen Prof. Dr. Feridun Emecen, doktora eğitimini yılları arasında İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı. Doktora tez konusu, XVI. Asırda Manisa Kazası idi. Pek çok idari görevinin yanı sıra Prof. Dr. Feridun Emecen, yılları arasında Türk Tarih Kurumu Asli Üyeliği görevi bulundu. Prof. Dr. Emecen, halen İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesidir.

30 Ferit Duka Prof. Dr. Ferit Duka, Tiran Üniversitesi Tarih ve Coğrafya Bölümlerinden mezun oldu. Ankara ve İstanbul daki üniversitelerde Osmanlı Tarihi, Graz Üniversitesi nde Tarihsel Demografi üzerine çalıştı. Arşiv uzmanı olarak görev yaptı yılında araştırmacı olarak Arnavutluk Bilimler Akademisi, Tarih Enstitüsü ne girdi. Ortaçağ ve Osmanlı Çalışmaları Bölümü Başkanlığı, Tarih Enstitüsü Başkan Yardımcılığı ve Tiran Avrupa Üniversitesi Rektörlüğü gibi önemli pozisyonlarda görev aldı. Halen Tiran Avrupa Üniversitesinde görev yapmaktadır.

31 Feroz Ahmad Prof. Dr. Feroz Ahmad Delhi Üniversitesi Ortaçağ İslam Tarihi alanında lisans öğrenimi gördü. Ardından 1961 yıllında Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulunda yüksek lisansını tamamladı yılında Türk Politikasında İttihat ve Terakki, başlıklı teziyle doktora derecesi aldı yılında Massachusetts Üniversitesi nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Bu üniversitede 1970 yılında Doçent ve 1978 yılında Profesör oldu yılında Yeditepe Üniversitesi nde göreve başladı yılında Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü, ardından da Tarih Bölümü Başkanı olarak görevlendirildi.

32 Feroze A.K. Yasamee Prof. Dr. Feroze A. K. Yasamee, Cambridge ve Londra Üniversitelerinde öğrenim gördü yılları arasında University of Manchester da ve aynı zamanda Londra, Leeds ve Wisconsin Üniversitelerinde ders verdi. Lisans ve lisansüstü ders verdiği konular 19. ve 20. yüzyıl Osmanlı, Türk, Ortadoğu ve Uluslararası Tarihini içermektedir.

33 Fuad Abdulwahab Al-Shami Prof. Dr. Fuad Abdulwahab Al-Shami, lisans öğrenimini Yemen in Sana a Üniversitesi nde yaptı. Yüksek lisans ve doktorasını da Sana a Üniversitesinde tamamladı. Arşivler Ulusal Merkezi ve Yemen El Yazmaları Kütüphanesi gibi kurumlarda idari görevlerde bulundu. Prof. Dr. Al-Shami, Osmanlı dilbilim profesörü ve aynı zamanda Osmanlı Arşiv Belgeleri araştırmacısıdır.

34 Doç. Dr. Gavin D. Brockett Akademik hayatına 1990 yılında Victoria Üniversitesi Tarih Bölümünü bitirerek başlayan Doç. Dr. Gavin D. Brockett, yüksek lisansını Simon Fraser Üniversitesi Tarih Bölümünde yaptı. Doktorasını ise Chicago Üniversitesi Yakın Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Bölümünde tamamladı dan beri Wilfrid Laurier Üniversitesi Tarih bölümünde görev yapmakta ve bu üniversitede Muslim Studies Option ın koordinatörlüğünü yapmaktadır.

35 Géza Dávid Prof. Dr. Géza David, 1973 yılında Loránd Eötvös Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji ve İngiliz Filolojisi Bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl üniversitede Türkoloji bölümü asistanlığına atandı yılında Yardımcı Doçent, 1987 de Doçent, 2000 de Profesör oldu arasında ve 1999 dan bu yana bölüm başkanı, 2010 dan başlayarak Şarkiyat Enstitüsü müdürüdür.

36 Halil İnalcık Prof. Dr. Halil İnalcık, yüksek tahsiline 1935 te Ankara Üniversitesi DTCF de başladı ta mezun olan İnalcık, Fuad Köprülü nün takdir ve tavsiyesiyle 1940 da Yeni Çağ Kürsüsü ne ilmî yardımcı tayin edildi de doktor oldu de Yeni Çağ Kürsüsü ne asistan olarak atanan İnalcık, 1943 te Viyana dan Büyük Ricat e Osmanlı İmparatorluğu ve Kırım Hanlığı unvanlı teziyle doçentliğe atandı de Profesörlük pâyesi aldı. Türkiye den sonra uzun yıllar Amerika da kalan Prof. Dr. İnalcık 1992 de Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı tarafından lisansüstü tarih okutacak Tarih Bölümü nü kurmak üzere davet edildi. Halen bu üniversitede görev yapmaktadır.

37 Heath W. Lowry Prof. Dr. Heath W. Lowry, 1968 yılında Portland State University de tarih lisansını, Kaliforniya Üniversitesi Tarih Bölümünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı. Türkiye de Bilkent ve Boğaziçi gibi üniversitelerde de görev yapmış olan Prof. Dr. Heath Lowry, 1993 ten bu yana Princeton Üniversitesi Ottoman & Modern Turkish Studies de Profesör olarak görev yapmaktadır.

38 İlber Ortaylı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Ankara Üniversitesi DTCF Tarih bölümünü bitirdi. Viyana Üniversitesi nde Slavistik ve Orientalistik okudu. Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi nde Prof. Dr. Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi nden Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler adlı tezi ile doktora derecesi aldı. Yurtdışındaki pek çok üniversitede misafir öğretim üyeliği yaptı, seminerler ve konferanslar verdi. Topkapı Sarayı Müdürlüğü görevini yürüttü. Şu anda Galatasaray Üniversitesi nde tarih dersleri vermektedir.

39 İsmail Aka Prof. Dr. İsmail Aka, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi DTCF Tarih Bölümünde tamamladı. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra bu bölümün Ortaçağ Tarihi Kürsüsüne asistan olarak atandı. İki yıl kadar İran da ve sonra iki ay Afganistan da kaldı de doktor unvanını aldı. Almanya ve Avusturya da çalışmalarda bulundu. Ege Üniversitesi Tarih Bölümüne atanarak Profesör ve Bölüm Başkanı oldu da emekliye ayrıldı.

40 Jamil Hasanlı (Cemil Hasanlı) Prof. Dr. Jamil Hasanlı, Bakü Devlet Üniversitesi Tarih Bölümü nden mezun oldu; yine aynı üniversitede yüksek lisans ve doktorasını tamamladı yılında Modern Tarih alanında profesör oldu yılları arasında Bakü Devlet üniversitesinde görev yaptı yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı na danışmanlık yapan Hasanlı, yılları arasında milletvekilliği görevinde bulundu. Aynı zamanda 1994 ten 2011 yılına kadar Bakü Devlet Üniversitesinde Profesör olarak görev yaptı yılından beri de Bakü de Khazar Üniversitesinde profesör olarak görevine devam etmektedir.

41 Jean-Louis Bacqué-Grammont Prof. Dr. Jean-Louis Bacqué-Grammont, Doğu Dilleri Yüksek Okulundan mezun oldu. Öğrenim gördüğü diğer okullar arasında Doctorat de 3e cycle Paris III Üniversitesi, Ecole Pratique des Hautes Etudes ve Sorbonne Üniversitesi yer almaktadır. Görevde bulunduğu yerler arasında; araştırmacı olarak Bilimsel Araştırma Milli Merkezi (CNSR), öğretim üyesi olarak Doğu Dilleri Yüksek Okulu, müdür olarak İstanbul daki Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, genel sekreter olarak Paris Société Asiatique yer almaktadır.

42 Justin McCarthy Prof. Dr. Justin McCarthy, Kaliforniya Üniversitesi Yakın Doğu tarihinden doktora derecesi ve Princeton Üniversitesi nden demografi alanında sertifika aldı. Başta Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye olmak üzere Modern Orta Doğu sosyal ve demografik tarihi alanında uzmanlaşmıştır. Prof. Dr. McCarthy, halen Louisville Üniversitesi nde kıdemli araştırmacı ve Profesör olarak görev yapmaktadır.

43 Karjaubay Sartkojauli Prof. Dr. Karjaubay Sartkojauli, Moğolistan Milli Üniversitesi nde lisans eğitimini tamamladı yılları arasında Leningrad Şarkiyat Enstitüsünde doktora öğrenimi gördü. Moğolistan Bilim Akademisinde uzun yıllar çalıştı. Moğolistan Cumhuriyet Parlamentosunda milletvekili oldu. Prof. Dr. Karjaubay Sartkojauli, 2010 yılından itibaren L. N. Gumilev Avrasya Millî Üniversitesi nin Türkoloji ve Altay İncelemeleri İlmi Araştırma Merkezi Müdürlüğünü yapmaktadır.

44 Kazım Yaşar Kopraman Prof. Dr. Kazım Yaşar Kopraman, yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi DTCF Tarih Bölümü, Ortaçağ Tarihi Kürsüsünde yaptı. A.Ü. DTCF Tarih Bölümü, A.Ü. Sosyal bilimler Enstitüsü ve A.Ü. Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü ve Fırat Üniversitesi Tarih Bölümünde görev yaptı yılları arasında kesintisiz olarak 50 ay müddetçe Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu üyesi olarak çalıştı senesinde yirmi yıldan fazla başkanlığını yaptığı Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi iken yaş haddinden emekli oldu.

45 Machiel Kiel Prof. Dr. Machiel Kiel yılları arasında Balkanlardaki Osmanlı mimarisini incelemek için defalarca seyahat etti yılları arasında Amsterdam Üniversitesinde Osmanlı-Türk dili ve Edebiyatı ve Sanat Tarihi bölümünde öğrenim gördü, 1983 de doktorasını tamamladı yılları arasında Utrecht Üniversitesinde çalıştı yılından sonra sırasıyla Durham Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Moskova Devlet Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

46 Maria Pia Pedani Prof. Dr. Maria Pia Pedani, University Ca Foscari of Venice (Foreign Languages and Literature) ve University of Trieste (Humanities) mezunudur. Tarih alanında doktorasını University of Szeged de tamamladı dan itibaren 20 sene Venedik Devlet Arşivlerinde çalıştı yılında Venedik Ca Fostari Üniversitesi Asya ve Kuzey Afrika Çalışmaları bölümünde Doçent oldu. Halen aynı üniversite ve bölümde görev yapmaktadır.

47 Masami Arai Prof. Dr. Masami Arai, Tokyo Üniversitesi Doğu Çalışmalarından mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı yılları arasında Osaka City Üniversitesi tarih bölümünde okutman olarak görev yapan Prof. Dr. Arai, yılları arasında aynı üniversitede Yardımcı Doçent ve Doçent olarak görev aldı yıllarında Tokai Üniversitesinde Batı Asya Uygarlıkları bölümünde çalıştı da Profesör olan Arai, 1995 den beri Tokyo Üniversitesi Türkiyat Çalışmaları bölümünde görev yapmaktadır.

48 Öğr. Üyesi Mehmet Genç Sayın Mehmet Genç, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümünde 1958 de tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsü, Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ve Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü gibi pek çok yerde görev yapan Öğretim Üyesi Mehmet Genç, yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde yüksek lisans ve doktora dersleri verdi, aynı zamanda arasında İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

49 Mehmet İpşirli Prof. Dr. Mehmet İpşirli, İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Kürsüsünden mezun oldu tarihleri arasında Edinburgh Üniversitesi nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı da mezun olduğu kürsüde asistan olarak göreve başladı de doçentliğe, 1988 yılında profesörlüğe yükseldi de İstanbul Üniversitesi Arşivcilik Bölümü nün kurucu bölüm başkanı olarak 1999 yılına kadar devam etti yılından beri Fatih Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

50 Mihai Maxim Prof. Dr. Mihai Maxim Yaş Üniversitesi Tarih Fakültesi, Bakü Şark Etütleri Fakültesi nde öğrenim gördükten sonra dört sene de Moskova Lomosonov Üniversitesi Şark Dilleri Enstitüsünün Türk Tarihi Bölümü nde okudu. Doktora çalışmaları için geldiği Türkiye de Prof. Halil İnalcık ın öğrencisi oldu. Çeşitli zamanlarda Columbia, Venedik, İstanbul, Koç, Bilkent Üniversitelerinde çalıştı. Halen Bükreş Üniversitesi Tarih Fakültesi nde görevine devam ederken Bükreş Üniversitesi Türk Araştırmaları Merkezi nin Müdürlüğünü de yürütmektedir.

51 Mohammed Mosa Algorainie Prof. Dr. Mohammed Mosa Algorainie, King Saud Üniversitesi nde lisans, Ohio Üniversitesinde yüksek lisans derecesi aldı, King Saud Üniversitesi nde Modern Tarih alanında doktorasını tamamladı. Halen King Faisal Üniversitesi nde tarih profesörü olarak görev yapmaktadır.

52 Muhammad Adnan Al-Bakhit Prof. Dr. Muhammad Adnan Al-Bakhit, lisans ve yüksek lisans öğrenimini Beyrut Amerikan Üniversitesinde tamamladıktan sonra doktorasını Londra Üniversitesinde tamamladı. Akademik kariyerine Beyrut Amerikan Üniversitesinde başlayan Prof. Dr. Adnan Al-Bakhit, kariyerine Ürdün Üniversitesinde devam etti ten bugüne Profesör unvanıyla aynı üniversitede görev yapmaktadır. Çok sayıda akademik ve idari görevde yer alan Prof. Dr. Adnan Al-Bakhit, 1972 de Ürdün Üniversitesinde Arşiv ve El Yazmaları Merkezini kurdu ve halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır.

53 Mustafa Fayda Prof. Dr. Mustafa Fayda, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi nden mezun oldu de A.Ü. İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Kürsüsü asistanı oldu. Doktora tezi ile ilgili çalışmalar yapmak üzere Medine şehrinde bulundu de doktor unvanını aldı da Hz. Ömer Zamanında Gayr-i Müslimler adlı tezi ile Doçent oldu te M.Ü. İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Uygarlığı ve Kültürleri Anabilim Dalı Profesörlüğüne tayin edildi. Pek çok idari görevde de bulunan Prof. Dr. Mustafa Fayda, 2010 yılında emekliye ayrıldı.

54 Mübahat Kütükoğlu Prof. Dr. Mübahat Kütükoğlu yüksek tahsilini İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümünde yaptı. Mezuniyetinden sonra aynı üniversitenin İktisat Tarihi Kürsüsüne asistan olarak girdi de doktorasını verdikten sonra doçentlik çalışmalarına başladı yıllarında İngiliz Arşivinde araştırmalarda bulundu de Doçent oldu te Edebiyat Fakültesinin Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Kürsüsünde eylemli doçent olarak göreve başladı de kürsü başkanlığına getirildi da aynı kürsüde Profesörlüğe yükseltildi de Edebiyat Fakültesi ne bağlı Tarih Araştırmaları Merkezi Müdürlüğüne tayin edildi. Ekim 1998 de kendi isteğiyle emekli oldu.

55 Mücteba İlgürel Prof. Dr. Mücteba İlgürel, 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne kayıt yaptırdı. Bunun yanı sıra Çapa Yüksek Öğretmen okuluna da kayıt yaptırdı ve iki okuldan da mezun oldu. Mezun olduktan sonra yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne asistan oldu yılında doktor, 1977 de Doçent oldu de profesörlük sınavına girdi. Marmara Üniversitesi bünyesinde yeni kurulmakta olan Fen-Edebiyat Fakültesi ne kurucu bölüm başkanı olarak davet edildi. Böylece profesör kadrosunda Tarih Bölüm Başkanı oldu te Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsüne müdür oldu yılında emekliye ayrıldı.

56 Nenad Moačanin Prof. Dr. Nenad Moačanin Zagrep Üniversitesi nde tarih öğrenimi, Sarajevo Üniversitesi Doğu Çalışmalarında öğrenim gördü. Doktorasını 1990 yılında Zagrep Üniversitesi nde tamamladı. Osmanlı tarihi ve onun Balkanların batısındaki mirası üzerine çeşitli araştırma projeleri yürüttü den bu yana Zagrep Üniversitesi Sosyal ve İnsani Bilimler Fakültesi nde Profesör olarak görev yapmaktadır den beri, Hırvatistan daki Osmanlı kültür mirasının yeniden değerlendirilmesini ve restorasyonunu amaçlayan projelere katkıda bulunmaktadır.

57 Nicolas Vatin Prof. Dr. Nicolas Vatin, École Normale Supérieure ve Institut National des Langues et Civilisations Orientales de öğrenim gördü. Doktorasını M. Louis Bazin danışmanlığında Paris III Üniversitesinde tamamladı. Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsünde çalıştı ten beri CNSR de araştırmacıdır. Collège de France ın Arap, Türk ve İslam Çalışmaları Enstitüsü müdürüdür.

58 Pál Fodor Prof. Dr. Pál Fodor, Budapeşte Eötvös Loránd Üniversitesinde öğrenim gördü. Uzun bir süre Macaristan Bilimler Akademisine bağlı Oriental Group of the Research Institute for Linguistics de görev aldı. Temel araştırma alanı yüzyıllar arası Osmanlı İmparatorluğu tarihi olan Prof. Dr. Fodor, çalışmalarını erken dönem imparatorluk tarihi, imparatorluğun sosyal ve askeri yapısı ile Osmanlı-Macar siyasi ilişkileri üzerine yoğunlaştırdı. Şu anda Macaristan Bilimler Akademisi Beşeri Bilimler Araştırma Merkezi Genel Müdürü ve aynı kurumun Tarih Enstitüsü direktörü olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda yayının editörlüğünü yapan Prof. Dr. Fodor, Történelmi Szemle ve Hungarian Historical Review süreli yayınlarının da baş editörüdür.

59 Peter John Sluglett Prof. Dr. Peter Sluglett, lisansını 1966 yılında King s College Cambridge de, doktorasını ise 1972 yılında Oxford Üniversitesinde tamamladı yılları arasında Durham Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı yılında Utah Üniversitesinde Ortadoğu Tarihi Bölümünde görev yapmaya başladı den itibaren Singapur Üniversitesinde Profesör olarak görev yapmaktadır.

60 Ramazan Şeşen Prof. Dr. Ramazan Şeşen, akademik hayatındaki eğitim-öğretim çalışmalarını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde tamamladı senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Profesörlüğüne atandı. Bu fakültede, atandığı tarihten itibaren emekli olana kadar Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. Aynı zamanda 1995 yılından itibaren, Tarih Bölüm Başkanlığı görevini de üstlendi senesinde emekli oldu.

Hayırlı iş ve hizmetlere aracılık ve yardım eden kişi, sanki o işi bizzat yapmış gibidir. Nice kırk lara Nice hayırlı hizmetlere

Hayırlı iş ve hizmetlere aracılık ve yardım eden kişi, sanki o işi bizzat yapmış gibidir. Nice kırk lara Nice hayırlı hizmetlere 1 2 İster ak-pak binitleriyle atlanıp aramızdan ayrılmış ve Rahmet-i Rahmân a kavuşmuş olsun, ister halen toplumumuzda ve ön sıralarda duran, milli kültürümüzün bu emekçilerini yâdetmek ve ayrıca onların

Detaylı

Dr. Scott Barry Kaufman, New York Üniversitesi Psikoloji Bölümü Misafir Öğretim Üyesi

Dr. Scott Barry Kaufman, New York Üniversitesi Psikoloji Bölümü Misafir Öğretim Üyesi KONUŞMACILARIN ÖZGEÇMİŞLERİ: Dr. Scott Barry Kaufman, New York Üniversitesi Psikoloji Bölümü Misafir Öğretim Üyesi Scott Barry Kaufman zeka, yaratıcılık, kişilik gelişimi alanlarında uzmanlaşmış bilişsel

Detaylı

HAZIRLAYAN: M. İSMAİL BAĞDATLI

HAZIRLAYAN: M. İSMAİL BAĞDATLI HAZIRLAYAN: M. İSMAİL BAĞDATLI Rektörden... Dekandan... Dekan Prof. Dr. Murteza BEDİR Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Hidayet AYDAR Yrd. Doç. Dr. Abdullah TIRABZON Fakülte Senatörü Prof. Dr. Zekeriya GÜLER

Detaylı

En iyiler da! SERDİVAN FİKİR SANAT AKADEMİSİ 1. fikirvesanat.org

En iyiler da! SERDİVAN FİKİR SANAT AKADEMİSİ 1. fikirvesanat.org En iyiler da! SERDİVAN FİKİR SANAT AKADEMİSİ 1 fikirvesanat.org SERDİVAN FİKİR SANAT AKADEMİSİ Yusuf Alemdar Serdivan Belediye Başkanı Bugün Serdivan ı sadece üniversite varlığıyla değil, alternatif birçok

Detaylı

Meslekte 40 Y Meslekte 40 ı Y lın ılını Doldura Doldur n Üye an Üy leri elerimiz miz (1969-2009) (1969-2009) Sıtkı Abay Cemal Abbasoğlu

Meslekte 40 Y Meslekte 40 ı Y lın ılını Doldura Doldur n Üye an Üy leri elerimiz miz (1969-2009) (1969-2009) Sıtkı Abay Cemal Abbasoğlu Meslekte 40 Yılını Dolduran Üyelerimiz (1969-2009) Sıtkı Abay 1945 yılında Sivas ta doğdu. 1969 da İTÜ İnşaat Fakültesi nden mezun oldu. 1991 yılına kadar özel bir inşaat firmasında çalıştıktan sonra proje

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI TANITIM KİTAPÇIĞI

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI TANITIM KİTAPÇIĞI AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI TANITIM KİTAPÇIĞI AFYONKARAHİSAR -1- Yayın Kurulu Doç. Dr. Uğur TÜRKMEN Öğr. Gör. Ömer BİLDİK Okt. Fakı Can YÜRÜK Hazırlayan Öğr. Gör. Kayhan DONAT Ferhat

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2015, ANKARA

2014 YILI FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2015, ANKARA 2014 YILI FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2015, ANKARA Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, medeniyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK İÇİNDEKİLER

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2015, ANKARA

2014 YILI FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2015, ANKARA 2014 YILI FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2015, ANKARA Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, medeniyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK İÇİNDEKİLER

Detaylı

Meslekte 40 Yılını Dolduran Üyelerimiz

Meslekte 40 Yılını Dolduran Üyelerimiz Meslekte 40 Yılını Dolduran Üyelerimiz (1970-2010) Fehmi Akbal 1970 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü nden mezun oldu. 1972-1976 yılları arasında Kağıthane

Detaylı

ULUSLARARASI. sempozyumu. 29-31 Mayıs 2015. AÇILIŞ: 29 MAYIS 2015 Cuma. Yenikapı Mevlevîhânesi 14:00 OTURUMLAR: 30-31 MAYIS 2015

ULUSLARARASI. sempozyumu. 29-31 Mayıs 2015. AÇILIŞ: 29 MAYIS 2015 Cuma. Yenikapı Mevlevîhânesi 14:00 OTURUMLAR: 30-31 MAYIS 2015 RAHMETKAPISI DOOROFMERCY ULUSLARARASI sempozyumu 29-31 Mayıs 2015 AÇILIŞ: 29 MAYIS 2015 Cuma Yenikapı Mevlevîhânesi 14:00 OTURUMLAR: 30-31 MAYIS 2015 Cemal Reşit Rey Konser Salonu 9:00-18:00 Halka açık

Detaylı

Ayrıntı: 875 Ayrıntı Pedagoji Dizisi: 3. Yükseköğretimin Serbest Düşüşü: Özel Üniversiteler Derleyenler: Serdar M. Değirmencioğlu & Kemal İnal

Ayrıntı: 875 Ayrıntı Pedagoji Dizisi: 3. Yükseköğretimin Serbest Düşüşü: Özel Üniversiteler Derleyenler: Serdar M. Değirmencioğlu & Kemal İnal SERDAR M. DEĞİRMENCİOĞLU 1966 da Ankara Altındağ da doğdu. Evde geçim, ilkokulda yoksul çocukların yaşam mücadelesiyle tanıştı. Babasının Komotini (Gümülcine) Azınlık Lisesi ne atanmasıyla sınırlardan,

Detaylı

Başak Deepa Yüksel- HEMŞİRELİK/SANAT YÖNETİMİ/ YOGA EĞİTMENLİĞİ

Başak Deepa Yüksel- HEMŞİRELİK/SANAT YÖNETİMİ/ YOGA EĞİTMENLİĞİ Hüsnü Özyeğin- ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI 1944'de İzmir'de doğan Hüsnü M. Özyeğin, 1963 de Robert Akademiden mezun oldu. Oregon State University den 1967 de İnşaat Mühendiliği ve 1969

Detaylı

TMH. TMH - Türkiye Mühendislik Haberleri / Sayı: 452-2008/6 19. Meslekte 40 Yılını Dolduran Üyelerimiz

TMH. TMH - Türkiye Mühendislik Haberleri / Sayı: 452-2008/6 19. Meslekte 40 Yılını Dolduran Üyelerimiz Meslekte 40 Yılını Dolduran Üyelerimiz TMH Meslekte 40 Yılını Dolduran Üyelerimiz (1968-2008) Alp Acar 1947 yılında doğdu. 1968 yılında lisans, 1970 yılında yüksek lisans eğitimini ODTÜ de tamamladı. 1968

Detaylı

ORGANİZASYON -İŞLETME-GASTRONOMİ

ORGANİZASYON -İŞLETME-GASTRONOMİ Arda Türkmen ORGANİZASYON -İŞLETME-GASTRONOMİ 1975 İstanbul doğumlu Arda Türkmen, 1994 yılında Saint Benoit Fransız lisesinden mezun oldu. 1999 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden

Detaylı

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ İÇİNDEKİLER TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ...2 TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ İSTANBUL...3 İBB KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ...4 YENİDEN EDEBİYAT MEVSİMİ...5 4. İSTANBUL EDEBİYAT MEVSİMİ...7 AÇILIŞ PROGRAMI...8 TASAVVUF VE DİL...9

Detaylı

Faaliyet Raporu. 1 Ocak 2012-31 Aralık 2012

Faaliyet Raporu. 1 Ocak 2012-31 Aralık 2012 Faaliyet Raporu 1 Ocak 2012-31 Aralık 2012 Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, medeniyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Üst Yönetici

Detaylı

TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA PARADİGMA DEĞİŞİMİ VE GÜNCEL KONULAR

TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA PARADİGMA DEĞİŞİMİ VE GÜNCEL KONULAR Dış Politika Akademisi TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA PARADİGMA DEĞİŞİMİ VE GÜNCEL KONULAR (Enerji, Mülteciler, Güvenlik) Dış Politika Akademisi, Bilim ve Medeniyet Kulübü Organizasyonudur. Turgut Özal Üniversitesi

Detaylı

Alev (Barutçu) Öztürk Ayfer Yazgan Gül Aylin Kalem Ayşen Önen

Alev (Barutçu) Öztürk Ayfer Yazgan Gül Aylin Kalem Ayşen Önen Alev (Barutçu) Öztürk 1979 Sainte Pulcherie,1982 Notre Dame de Sion mezunudur. Yüksek öğrenimine Boğaziçi İşletme Fakültesi'nde devam etmiş, 1987 yılında mezuniyet sonrası Yapı ve Kredi Bankası, Tekstilbank

Detaylı

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 20-202 AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU [Metni yazın] İÇİNDEKİLER I.TARİHÇE VE KURUMSAL YAPI... 3.TARİHÇE... 3 2.VİZYON, MİSYON VE DEĞERLER... 4 3.MÜTEVELLİ HEYETİ... 5 4.YÖNETİM

Detaylı

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 202- EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU [Metni yazın] İÇİNDEKİLER I. TARİHÇE VE KURUMSAL YAPI... 3. TARİHÇE... 3 2. VİZYON, MİSYON VE DEĞERLER... 4 3. MÜTEVELLİ HEYETİ...

Detaylı

Prof. Dr. Hasan Özdemir

Prof. Dr. Hasan Özdemir Prof. Dr. Hasan Özdemir Prof. Dr. Hasan Özdemir ve Prof. Dr. Pertev Naili Boratav International Society for Folk Narrative Research (ISFNR) Kongresi nde (1974-FreiburgAlmanya) PROF. DR. HASAN ÖZDEMİR İN

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI Ömer ÇELİK

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI Ömer ÇELİK 1 KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI Ömer ÇELİK 31 Mart - 06 Nisan 2014 tarihleri arasında kutlanacak olan 50. KÜTÜPHANE HAFTASI nın açılış törenini onurlandırmanızı diler. Tarih: 01 Nisan 2014 Saat: 09:30 Yer: Milli

Detaylı

TÜRKĐYE VE DÜNYADAKĐ TÜRKÇE ÖĞRETĐM MERKEZLERĐ VE TÜRKOLOJĐ BÖLÜMLERĐ ÜZERĐNE BĐR DEĞERLENDĐRME

TÜRKĐYE VE DÜNYADAKĐ TÜRKÇE ÖĞRETĐM MERKEZLERĐ VE TÜRKOLOJĐ BÖLÜMLERĐ ÜZERĐNE BĐR DEĞERLENDĐRME XIV. Ulusal Eğitim Bilimleri Kongresi Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 28 30 Eylül 2005 DENĐZLĐ TÜRKĐYE VE DÜNYADAKĐ TÜRKÇE ÖĞRETĐM MERKEZLERĐ VE TÜRKOLOJĐ BÖLÜMLERĐ ÜZERĐNE BĐR DEĞERLENDĐRME Arş.

Detaylı

YEŞİL BİNALAR ZİRVESİ

YEŞİL BİNALAR ZİRVESİ ULUSLARARASI YEŞİL BİNALAR ZİRVESİ 20-21 Şubat 2012 Swissotel the Bosphorus, İSTANBUL 20 Şubat, Pazartesi Açılış Konuşmaları Haluk Sur Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Çevre Dostu Yeşil Binalar

Detaylı

GENÇ GĠRĠġĠMCĠLER KURULU. ÜYELERĠ ÖZGEÇMĠġ BĠLGĠLERĠ

GENÇ GĠRĠġĠMCĠLER KURULU. ÜYELERĠ ÖZGEÇMĠġ BĠLGĠLERĠ ÜYELERĠ ÖZGEÇMĠġ BĠLGĠLERĠ 1 Ali SABANCI / Pegasus Hava Yolları, Yönetim Kurulu BaĢkanı TOBB Genç GiriĢimciler Kurulu BaĢkanı 1969 yılında Adana da doğdu. 1987-1991 yılları arasında ABD Tufts Üniversitesi

Detaylı

Prof. Dr. E. Ahmet Tonak - EKONOMİ Yeni Ortam Asyalı ASPAVA - TİYATRO Osmantan Erkır/ TV Prodüktörü Mutlunur Lafçı/ Oyuncu Sinan Mutlu/ Oyuncu

Prof. Dr. E. Ahmet Tonak - EKONOMİ Yeni Ortam Asyalı ASPAVA - TİYATRO Osmantan Erkır/ TV Prodüktörü Mutlunur Lafçı/ Oyuncu Sinan Mutlu/ Oyuncu Prof. Dr. E. Ahmet Tonak - EKONOMİ 1951 İstanbul doğumlu olan E. Ahmet Tonak, 1972 de İTÜ den makine mühendisi olarak mezun oldu. 1972-73 döneminde Yeni Ortam gazetesinde ve Asyalı dergisinde çalıştı.1973

Detaylı

Meslekte 40 Yılını Dolduran Üyelerimiz

Meslekte 40 Yılını Dolduran Üyelerimiz Meslekte 40 Yılını Dolduran Üyelerimiz (1971-2011) Dr. İsmail Hakkı Acar 1947 yılında İstanbul da doğdu. 1971 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi nden mezun oldu. 1973-1975 yılları arasında

Detaylı

İLTİCA, ULUSLARARASI GÖÇ VE VATANSIZLIK: KURAM, GÖZLEM VE POLİTİKA

İLTİCA, ULUSLARARASI GÖÇ VE VATANSIZLIK: KURAM, GÖZLEM VE POLİTİKA İLTİCA, ULUSLARARASI GÖÇ VE VATANSIZLIK: KURAM, GÖZLEM VE POLİTİKA İLTİCA, ULUSLARARASI GÖÇ VE VATANSIZLIK: KURAM, GÖZLEM VE POLİTİKA Özlen Çelebi Saime Özçürümez Şirin Türkay Birleşmiş Milletler Mülteciler

Detaylı

İLEM İHTİSAS PROGRAMI

İLEM İHTİSAS PROGRAMI İLEM İHTİSAS PROGRAMI 2014 GÜZ DERSLER OKUMA GRUPLARI ATÖLYELER SON BAŞVURU 12 EKİM 2014 Bilgi ve Başvuru: basvuru.ilem.org.tr/ihtisas ihtisas@ilmietudler.org 0216 310 43 18 ilmi etüdler derneği ilem.org.tr

Detaylı

Medya: Gerçeğin Peşinde?

Medya: Gerçeğin Peşinde? Medya: Gerçeğin Peşinde? Sivilleşme ve Medya Konferansı İstanbul Bilgi Üniversitesi, santralistanbul, E-3 Binası 101 No lu Salon 25 Ekim Cumartesi, 2008 9.00-18.30 Bu konferans n gerçekleştirilmesindeki

Detaylı