Türkiye ekonomisinin geleceğine ve Türk Sermaye Piyasası na yatırım yapın

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Türkiye ekonomisinin geleceğine ve Türk Sermaye Piyasası na yatırım yapın"

Transkript

1 Türkiye ekonomisinin geleceğine ve Türk Sermaye Piyasası na yatırım yapın Geçtiğimiz haftalarda finans piyasalarında yaşanan dalgalanmalar esnasında özellikle İMKB'de yaşanan ve muhtemelen düzelmesi zaman alacak sert düşüşün, profesyonel yatırım danımanlığı veya portföy yönetimi hizmetlerinden yararlanamayan orta ve düşük gelir grubundaki bireysel yatırımcılar için önemli bir uzun vadeli alım fırsatı yarattığını düşünüyorum. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde hisse senetlerine belirli bir plan çerçevesinde yapılan yatırımların uzun vadede her zaman kazandırdığına inanan biri olarak potansiyel yatırımcılara öncelikle bazı uyarılarda bulunmak istiyorum. 1. Biriktirin: Ama az, ama çok, her ay mutlaka belirli bir miktarı geleceğiniz (varsa çocuklarınızın geleceği) için bir kenara ayırın. Biriktirdiğiniz tutarın, sizi rahatsız etmeyecek ve en az on yıl unutabileceğiz bir kısmı ile her ay hisse senetlerine yatırım yapın. 2. Dalgalanmalara hazırlıklı olun: Hisse senedi fiyatları birçok makroekonomik gelişme, sektörel eğilim ve şirkete özgü faktörden etkilenir ve sürekli dalgalanır. İMKB endeksi 2008 krizinin en kötü günlerinde dolar bazında 12,500 seviyesine kadar düşmüştü. Bundan iki yıl sonra, 2010 yılı Kasım ayında 50,000 zirvesini gören endeks, bu yazıyı yazdığım sırada 29,300 seviyesinde bulunuyor. 3. Kısa vadeli tahminlere kulak asmayın: Piyasa "uzman"larının özellikle kısa vadeli piyasa tahminlerine göre asla yatırım yapmayın. Kimse, evet hiç kimse, sürekli olarak piyasalarda ne tür gelişmeler olacağını doğru olarak tahmin edemez. Zaman zaman tutan kısa vadeli tahminlerin çoğu tesadüftür. 4. Yatırımlarınızı basit bir plan çerçevesinde yapın: Piyasalarda ne olursa olsun, belirlediğiniz miktarı her ayın belirli bir günü yatırıma dönüştürün. Bu plandan asla şaşmayın, tüyo, dedikodu gibi söylentilere kanıp yatırım stratejinizi değiştirmeyin.

2 5. Hisse senedi seçmeye kalkmayın: Piyasaya göre daha iyi getiri sağlayacak hisse senetlerini seçmek, şirketlerle doğrudan görüşebilen, sektörler ve şirketler hakkındaki sayısız araştırma raporlarına ulaşabilen profesyonel fon yöneticilerinin işidir (ki onların da sürekli olarak doğru seçimler yaptıkları söylenemez). Hisse senedi seçmeyin, yatırımlarınızı düşük maliyetli endeks yatırım fonlarına veya hisse senedi ağırlıklı yatırım fonlarına yapın. Uzun vadede piyasadan sürekli daha iyi getiri sağlayan yatırımcı neredeyse yok gibidir. Endeks getirisini yakalamanız başarılı bir yatırım için yeterli olacaktır. 6. Riski yayın: Eğer piyasalardaki dalgalanmalar sizi tedirgin edecekse, yatırımlarınızı hisse senetleri ve sabit getirili menkul kıymetler veya mevduat arasında bölün. Varant, kaldıraçlı döviz işlemi gibi karmaşık ve aşırı riskli ürünlere yönelmeyin. Bir yatırım aracının nasıl işlediğini anlamıyorsanız, yatırım yapmayın. Asla kredi ile hisse senedi yatırımı yapmayın. Amacınız başkasının parası ile kısa vadede kazanç sağlamak değil, kendi birikiminizi uzun vadeli değerlendirmek olmalıdır. Aksi takdirde elinizdekinden de olabilirsiniz. Nasıl yatırım yapabilirim? Yatırım yapmak dışarıdan görüldüğü kadar zor bir şey değildir. Oldukça basit stratejilerle çok olumlu sonuçlar almak herkes için mümkündür. Tabii her şey tasarruf etmekle başlar. Yukarıda da belirttiğim gibi, miktarı ne olursa olsun her ay birikimlerin belli bir kısmını yatırıma yönlendirmek tasarruf disiplinini başlatır ve zaman içinde bileşik faiz etkisi ile tasarruflar hiç beklenmedik seviyelere ulaşabilir. Yeter ki yatırımcı uzun vadeli duruşunu ve planını bozmasın. Zamana yayılarak yapılmış yatırımların bileşik getiri etkisi mucizevi sonuçlar verebilir. Örneğin, yeni doğmuş bir çocuk adına açılacak bir hesaba yapılacak aylık TL'lik yatırımların, o çocuk 25 yaşına geldiğinde onun hayata başlamasını sağlayacak bir büyüklüğe ulaşması yüksek bir ihtimaldir.

3 Bu büyüklüğe ulaşmak bileşik getiri etkisi ile olur. Yatırımınızı ikiye katlamak için gereken getiri oranı ve yıl sayısını, aşağıda verilen 72 kuralına göre hesaplayabilirsiniz. Getiri Oranı x Yıl Sayısı = 72 Örneğin yılda ortalama % 9 getiri sağlıyorsanız, yatırımınız her 8 yılda bir ikiye katlanacaktır. Bu, bileşik getirinin gücüdür. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin borsa endekslerinin uzun vadeli grafiklerini inceleyin. (bkz. son sayfa) Bu grafiklere bakan karamsar kişiler, yarı dolu bir bardağın boş tarafını gördükleri gibi endeksteki aşırı dalgalanmaları görecekler ve bu borsaları "riskli" olarak niteleyeceklerdir. Aynı bardağı dolu olarak tanımlayacak pozitif yaklaşımlı biri ise, endeksin kısa vadelerde zigzaglar yapmasına rağmen uzun vadede sürekli yükseldiğini gözlemleyecektir. İMKB, geçtiğimiz yıl içinde 25 yaşına basmıştır. Bu 25 yılda sayısız krizler geçirmiş, defalarca büyük düşüşler yaşamış, fakat dönüp dolaşıp tarihi zirveler yapmıştır. En son zirvesini Kasım 2010 da yapmış olan İMKB, gücünü Türkiye ekonomisinin büyümesinden almaktadır. Eğer siz de benim gibi, bu içinde bulunduğumuz krizin Türkiye ekonomisini kalıcı olarak çökertmeyeceğine inanıyorsanız, İMKB'nin önümüzdeki yıllarda Kasım 2010 zirvesini de geçmesini beklemelisiniz. Türk şirketlerinin ve bankalarının yöneticileri geçmiş 25 yıl içinde bir çok kriz görmüş, yüksek enflasyon ortamında büyümeyi başarmış ve çok önemli deneyimler edinmişlerdir. Şirketlerimiz ve bankalarımız bu krizi de atlatacak ve gelişen Türkiye ekonomisi ile birlikte uzun vadeli büyümelerine devam edeceklerdir. Son aylarda yaşadığımız büyük düşüşe rağmen İMKB'nin kuruluşundan bugüne kadar her ay 100 dolarlık endeks yatırımı yapmış olan bir yatırımcının, yatırmış olduğu 30,700 dolara karşılık bugün 111,000 doları olacaktı. Bu da dolar bazında yıllık %5,1 getiriye denk gelmektedir. (Kasım 2010 zirvesinde bu tutar USD 180,000 idi.)

4 Yukarıdaki getiri çok yüksek görünmeyebilir ama aynı tutar mevduatta değerlendirilmiş olsaydı, sadece 53,000 dolara ulaşacaktı. Üstelik İMKB ye yapılan bu yatırımların ilk 20 yılının Türkiye ekonomisinin %100 e yakın enflasyonla mücadele ettiği, ülkenin koalisyonlarla yönetildiği, Asya-Rusya-Körfez krizi gibi global krizleri ve tabii ki bizim 2001 bankacılık krizimizi kapsadığı düşünülürse, bu getirinin hiç de fena olmadığı görülür. Gecelik %10,000 faizin bile görüldüğü bir ortamda İMKB'nin ayakta kalmış olması bile takdire şayandır. Bırakın ayakta kalmayı, 2001 krizinden üç-dört yıl sonra İMKB global yatırımcıların en gözde borsaları arasına girmeyi başarmıştır. Ben atlatılamayacak kriz yoktur diye düşünenlerdenim. Ancak bugün global alanda yaşanan krizin ekonomimizi olumsuz etkileyeceği aşikardır. İMKB de bu beklenti nedeniyle düşmektedir. Düşüşün ne kadar süreceğini ve nerede biteceğini kimse bilemez. Piyasanın yönüne yönelik tahminler yapmam ama bu krizin bir gün biteceğinden ve o günden itibaren İMKB'nin tekrar yükseliş trendine gireceğinden eminim. Bu durum potansiyel yatırımcılara aylık birikimleri ile kademeli olarak yatırım yaparak hisse senedi piyasasının uzun vadeli getirilerinden yararlanmak için bir fırsat penceresi açmıştır. Yatırımcılar doğal olarak "madem piyasa daha düşebilir, neden şimdi alıma başlayalım?" diye sorabilirler. Yukarıda da belirttiğim gibi piyasanın nereye ve ne zamana kadar düşeceğini bilemeyiz. Ancak düşen piyasa, kademe kademe alım yapacak yatırımcılar için en uygun piyasadır. Her ay hisse yatırımı yapmaya başladığınızda portföyünüz belli bir büyüklüğe gelene kadar hisse senetlerinin değer kaybetmesi daha çok işinize gelir. Bence daha önemli olan, endeksin yükseldiği dönemlerde kârda olan portföyü nakde dönme duygusunun önüne geçebilmektir. Genelde satıp daha düşük fiyattan yerine koymak amacıyla yapılan işlemler pek fayda sağlamaz ve yatırımı "kaptırmakla" sonuçlanır. "Kısa vadede piyasayı tahmin etmek mümkün değildir" sözümü unutmayın ve aksini söyleyenlere asla itibar etmeyin.

5 Ne yapmamalı? Profesyonel portföy yöneticileri yönettikleri fonların getirilerini o fonların kriterleri çerçevesinde maksimize etmek için aşağıdaki üç yöntemi kullanırlar: Varlık dağılımı: Yatırımları nakit, hisse senedi, sabit getirili menkul kıymetler gibi değişik varlık gruplarına yaymak; Piyasa zamanlaması: Piyasalardaki iniş-çıkışları tahmin ederek bu doğrultuda yapılan yatırımları azaltarak veya çoğaltarak portföyün getirisini arttırmak; Hisse senedi seçimi: Endeksin üzerinde getiri sağlayacak hisse senetlerini belirlemeye çalışarak endeksi "yenmeyi" hedeflemek. Ancak yukarıda sıraladıklarım asli işi yatırımları yönetmek olan profesyonellerin kullandığı stratejilerdir. Bireysel yatırımcıların bu stratejileri kullanarak diğer yatırımcılardan daha yüksek getiri elde etmeleri mümkün değildir. Geçtiğimiz yıllarda İMKB'nin düşüşlerinden zarar gören tüm yatırımcılar, ya piyasadaki düşüş ve yükselişleri tahmin etmeye, ya da sadece bir kaç hisse senedine yatırım yaparak yüksek getiri elde etmeye çalışmışlar, fakat genelde hüsrana uğramışlardır. Tüm yatırımcıların bilmesi gereken çok önemli bir kural vardır: "Kimse piyasadan daha akıllı değildir." Ne yapmalı? Özetle, yatırımcılara piyasa zamanlaması ve hisse senedi seçimi yapmamalarını ve hisse senetleri için öngördükleri yatırımlarını basit ve düşük maliyetli endeks fonlarına veya hisse senedi ağırlıklı yatırım fonlarına yönlendirmelerini ve aylık alımlarla birikim yapmalarını tavsiye ediyorum. Yatırımcılar bu fonları aracı kurumlarda veya bankalarda hesap açarak alabilirler. Hisse senedi ağırlıklı bireysel emeklilik fonları da aynı amaca hizmet edebilirler.

6 Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenen, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu'nda varlıkları saklanan ve yatırımcı bazında kaydı tutulan bu fonların zaman içinde değerleri, borsa hareketlerine bağlı olarak inip çıkacaktır ama batmaları, içlerindeki yatırımların yok olması asla söz konusu değildir. Yatırımcıları, karmaşık ve riskli enstrümanlara rağbet etmemeleri, tüyolara kulak asmamaları, asla ve asla kredi kullanmamaları konusunda tekrar uyarmak istiyorum. Unutmayın ki, düzenli tasarruf eden ve uzun vadeli yatırım yapan yatırımcı mutlaka kazanır. Dolar bazında İMKB 100 endeksi

FON BÜLTENİ GENEL KİTLEYE YÖNELİK BÜLTEN

FON BÜLTENİ GENEL KİTLEYE YÖNELİK BÜLTEN FON BÜLTENİ Değerli Katılımcımız Geleceğinizin güvencesi Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yatırım aracı seçenekleri olan emeklilik yatırım fonlarımızın performansı ve içeriği ile ilgili bilgiler bu bültende

Detaylı

GüNDeM SAYI 131 TEMMUZ 2013 ISSN 1304-8155

GüNDeM SAYI 131 TEMMUZ 2013 ISSN 1304-8155 sermaye piyasasında GüNDeM SAYI 131 TEMMUZ 2013 ISSN 1304-8155 Aracı Kurumların 2013/03 Dönemi Faaliyet Verileri (sayfa 8) Aracı Kurumların 2013/03 Dönemi Finansal Verileri (sayfa 22) TSPAKB TSPAKB Adına

Detaylı

gündem Vadeli İşlemlerde Yeni Dönem İMKB de Yabancı Yatırımcılar BES te Son Gelişmeler gündem sermaye piyasasında Sayı 24 Sayfa 1 Ağustos 2004

gündem Vadeli İşlemlerde Yeni Dönem İMKB de Yabancı Yatırımcılar BES te Son Gelişmeler gündem sermaye piyasasında Sayı 24 Sayfa 1 Ağustos 2004 Sayı 24 Sayfa 1 Ağustos 2004 sermaye piyasasında ISSN 1304-8155 Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği Vadeli İşlemlerde Yeni Dönem Borsa Uzmanları Derneği ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası

Detaylı

TEMMUZ 2013 - YATIRIM FONU BÜLTENİ. Geçtiğimiz Ayın Siyaset ve Ekonomi Gündemi. Uluslararası Gelişmeler

TEMMUZ 2013 - YATIRIM FONU BÜLTENİ. Geçtiğimiz Ayın Siyaset ve Ekonomi Gündemi. Uluslararası Gelişmeler TEMMUZ 2013 - YATIRIM FONU BÜLTENİ Geçtiğimiz Ayın Siyaset ve Ekonomi Gündemi Uluslararası Gelişmeler ABD Merkez Bankası, yaklaşık altı yıl sonra 2008 mortgage krizinin ardından başlatılan teşvik programını

Detaylı

SERMAYE PİYASASI KURULU. Yatırım Fonları. SPK Yatırımcı Bilgilendirme Kitapçıkları-3

SERMAYE PİYASASI KURULU. Yatırım Fonları. SPK Yatırımcı Bilgilendirme Kitapçıkları-3 SERMAYE PİYASASI KURULU Yatırım Fonları SPK Yatırımcı Bilgilendirme Kitapçıkları-3 SPK Yatırımcı Bilgilendirme Kitapçıkları-3 Uyarı: Bu kitapçık yatırımcıları (tasarruf sahiplerini) bilgilendirmek amacıyla

Detaylı

döviz dergisi FOREXDE KAZANÇ BAŞARILI İŞLEM HAFTALIK ANALİZ VE GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE Sayı No : 12 Tarih : 08 Nisan 2013 ENDEKSLER

döviz dergisi FOREXDE KAZANÇ BAŞARILI İŞLEM HAFTALIK ANALİZ VE GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE Sayı No : 12 Tarih : 08 Nisan 2013 ENDEKSLER HAFTALIK ANALİZ VE GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE döviz dergisi FOREXDE KAZANÇ Forex te yatırım yaparak kazanç nasıl sağlanır? Sayı No : 12 Tarih : 08 Nisan 2013 BAŞARILI İŞLEM Başarılı işlem yapmanın püf

Detaylı

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim SPK Yatırımcı Bilgilendirme Kitapçıkları - 1 T.C. BAŞBAKANLIK SERMAYE PİYASASI KURULU YATIRIM YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM? SPK Yatırımcı Bilgilendirme Kitapçıkları-1

Detaylı

KOLLEKTİF YATIRIM KURULUŞLARI NEDİR? Tasarruf sahipleri ihraçcı şirketlerden, aracı kuruluşlardan ya da menkul kıymet borsalarından menkul kıymet

KOLLEKTİF YATIRIM KURULUŞLARI NEDİR? Tasarruf sahipleri ihraçcı şirketlerden, aracı kuruluşlardan ya da menkul kıymet borsalarından menkul kıymet KOLLEKTİF YATIRIM KURULUŞLARI NEDİR? Tasarruf sahipleri ihraçcı şirketlerden, aracı kuruluşlardan ya da menkul kıymet borsalarından menkul kıymet almak suretiyle tasarruflarını değerlendirebilirler. Ancak

Detaylı

Yatırımcı fon dağılım oranlarını veya emeklilik planını bir yılda kaç kez değiştirebilir?

Yatırımcı fon dağılım oranlarını veya emeklilik planını bir yılda kaç kez değiştirebilir? Bireysel Emeklilik Sistemi nedir? Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin aktif çalışma yaşamları süresince yaptıkları tasarrufları uzun vadeli yatırıma yönlendirerek emeklilik dönemlerinde, yaşam standartlarını

Detaylı

7. Bölüm Risk ve Getiri. Yrd. Doç. Dr. Atılım Murat

7. Bölüm Risk ve Getiri. Yrd. Doç. Dr. Atılım Murat 7. Bölüm Risk ve Getiri Yrd. Doç. Dr. Atılım Murat Amaçlarımız Bu bölümü tamamladıktan sonra aşağıdaki bilgi ve becerilere sahip olabileceksiniz: Uluslararası portföy yatırımları ile ilgili temel kavramları

Detaylı

YATIRIM FONLARI. 1. Yatırım Fonu Nedir?

YATIRIM FONLARI. 1. Yatırım Fonu Nedir? YATIRIM FONLARI 1. Yatırım Fonu Nedir? Yatırım fonları halktan topladıkları paralar karşılığı hisse senedi, tahvil/bono, özel sektör borçlanma araçları, ters repo gibi sermaye piyasası araçlarından ve

Detaylı

Bölüm tamamladığında aşağıdaki bilgi ve becerilere sahip olunmasını sağlamaktır:

Bölüm tamamladığında aşağıdaki bilgi ve becerilere sahip olunmasını sağlamaktır: Eğitimin Hedefi Bölüm tamamladığında aşağıdaki bilgi ve becerilere sahip olunmasını sağlamaktır: Dezenflasyon sürecinin bankacılık sistemine etkisi hakkında bilgi edinilmesini sağlamak ve Dezenflasyon

Detaylı

TÜRK YE SERMAYE P YASASI

TÜRK YE SERMAYE P YASASI TÜRK YE SERMAYE P YASASI TÜRKİYE SERMAYE PİYASASI Sermaye piyasası fon arz ve talep edenlerin şeffaflık ve güven içinde buluştuğu bir platformdur. Küçük tasarruflarla büyük yatırımlar finanse edilebilmekte,

Detaylı

Ayın Yatırım Sözü: En önemli yatırım hataları, bilgisel veya analitik faktörlerden değil; psikolojik zaaflardan kaynaklanır.

Ayın Yatırım Sözü: En önemli yatırım hataları, bilgisel veya analitik faktörlerden değil; psikolojik zaaflardan kaynaklanır. Ayın Yatırım Sözü: En önemli yatırım hataları, bilgisel veya analitik faktörlerden değil; psikolojik zaaflardan kaynaklanır. Howard Marks Ata Büyüme Hisse Fonu (Ata A Değişken) Performans Verisi Yılbaşından

Detaylı

Temel Analiz Yöntemi Kullanılarak İMKB de İşlem Gören Hisse Senedi Fiyatının Belirlenmesi *

Temel Analiz Yöntemi Kullanılarak İMKB de İşlem Gören Hisse Senedi Fiyatının Belirlenmesi * Temel Analiz Yöntemi Kullanılarak İMKB de İşlem Gören Hisse Senedi Fiyatının Belirlenmesi * Erkan SEVİNÇ ** Öz Hisse senedi fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan çeşitli yöntemler olmakla birlikte ekonomi,

Detaylı

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi Bireysel Emeklilik Sistemi Keşke demeden önce. www.allianzemeklilik.com.tr 01.2010 / 5.000 Ad. H-BS-15 (10) Yatırımlarınızın meyvesini emeklilik döneminizde toplayın Yanınızdaki Güç Allianz, 70 den fazla

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Ali Bayrakdaroğlu, Menkul Kıymet Değerlemesi Dersi Ders Notları MENKUL KIYMET DEĞERLEMESİ. Bölüm:1: YATIRIM KARARI SÜRECİ

Yrd. Doç. Dr. Ali Bayrakdaroğlu, Menkul Kıymet Değerlemesi Dersi Ders Notları MENKUL KIYMET DEĞERLEMESİ. Bölüm:1: YATIRIM KARARI SÜRECİ MENKUL KIYMET DEĞERLEMESİ Bölüm:1: YATIRIM KARARI SÜRECİ Günümüz ekonomik koşullarında tasarruf yapmak ve tasarrufları menkul kıymet yatırımlarına yönlendirmek, hem yatırımcıların refahı hem de ekonominin

Detaylı

Genel kabul görmüş tasarruf aracı olarak altının özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

Genel kabul görmüş tasarruf aracı olarak altının özelliklerini şöyle sıralayabiliriz; Altına Yatırım Geleneksel yatırım araçlarından olan altın, yatırım araçları yelpazesinin dar olduğu dönemlerde halkın yatırımlarının büyük bir bölümünü oluşturuyordu. Altına yatırım, hem sosyal hem de

Detaylı

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 48 16 Aralık 2013

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 48 16 Aralık 2013 PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 48 16 Aralık 2013 PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ ANALİZLER VE ÖNEMLİ GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE ANALİZLER 04 Alper Korkmaz Değerlendirme

Detaylı

Sevgili Okurlar, BAŞKAN DAN

Sevgili Okurlar, BAŞKAN DAN BAŞKAN DAN Sevgili Okurlar, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği nin Şubat ayında yapılan XI. Olağan Genel Kurul Toplantısı nın ardından yeni Yönetim ve Denetim Kurulumuz belirlendi. Bu vesileyle,

Detaylı

2015 / 1. Çeyrek. 2015 Peanuts. Fon Bülteni

2015 / 1. Çeyrek. 2015 Peanuts. Fon Bülteni 2015 1. Çeyrek Fon Bülteni 2015 1. Çeyrek Değerli Katılımcımız, Geleceğinizin güvencesi Bireysel Emeklilik Sistemi nde yatırım aracı seçenekleri olan emeklilik yatırım fonlarımızın performansı ve içeriğiyle

Detaylı

Turkish Sizin Paranız Paranızdan daha fazla fayda sağlayabilir misiniz? Daha akıllı kararlar verebilir misiniz? Pahalı hatalardan kaçınmak mümkün mü?

Turkish Sizin Paranız Paranızdan daha fazla fayda sağlayabilir misiniz? Daha akıllı kararlar verebilir misiniz? Pahalı hatalardan kaçınmak mümkün mü? Turkish Sizin Paranız Paranızdan daha fazla fayda sağlayabilir misiniz? Daha akıllı kararlar verebilir misiniz? Pahalı hatalardan kaçınmak mümkün mü? ASIC Hakkında Australian Securities and Investments

Detaylı

CİGNA FİNANS EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. EMEKLİLİK YATIRIM FONLARI TANITIM FORMU

CİGNA FİNANS EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. EMEKLİLİK YATIRIM FONLARI TANITIM FORMU CİGNA FİNANS EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. EMEKLİLİK YATIRIM FONLARI TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ BU TANITIM FORMUNDA YER ALAN BİLGİLER, SERMAYE PİYASASI KURULU TARAFINDAN 13/03/2015 TARİH VE 12233903.310.06-257

Detaylı

FON BÜLTENİ. Kasım2012

FON BÜLTENİ. Kasım2012 FON BÜLTENİ Gedik Portföy Yönetimi A.Ş. Kasım2012 Merhaba, Fon bültenimizin Kasım 2012 sayısını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Birikimlerinizin yatırım alternatiflerini değerlendirirken ihtiyaç

Detaylı

döviz dergisi PETROL PARİTE ANALİZLERİ ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 41 28 Ekim 2013 HAM PETROL BRENT PETROL EURO / DOLAR

döviz dergisi PETROL PARİTE ANALİZLERİ ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 41 28 Ekim 2013 HAM PETROL BRENT PETROL EURO / DOLAR PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 41 28 Ekim 2013 PETROL ANALİZLERİ HAM PETROL BRENT PETROL PARİTE ANALİZLERİ EURO / DOLAR STERLİN / DOLAR DOLAR / JAPON YENİ DOLAR / TÜRK LİRASI

Detaylı

Hisse Senedi Stratejileri Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. A Tipi Değişken Fon (YFAD1)...23

Hisse Senedi Stratejileri Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. A Tipi Değişken Fon (YFAD1)...23 2010 1. ÇEYREK 2010/1. ÇEYREK FON BÜLTENİ İçindekiler Piyasalara Genel Bakış... 5 Para Piyasaları ve Sabit Getirili Stratejiler Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. B Tipi Likit Fon (YFBL1)...11 Yapı Kredi Yatırım

Detaylı

Haftalık Bülten. Kemal Cenk Erdem kemal.erdem@tacirler.com.tr www.twitter.com/borsaus 21 Mayıs 25 Mayıs 2012

Haftalık Bülten. Kemal Cenk Erdem kemal.erdem@tacirler.com.tr www.twitter.com/borsaus 21 Mayıs 25 Mayıs 2012 Haftalık Bülten Haftanın Özeti VOB 30 Endeks Kontratları VOB Dolar/TL Kontratı Euro/Dolar (EURUSD) spot Sterlin/Dolar (GBPUSD) Dolar/Yen (USDJPY) spot Altın(Dolar/ons) Bakır S&P 500 Vadeli Kontratı Brent

Detaylı

döviz dergisi SAYI : 63 TARİH : 7 NİSAN 2014 İLETİŞİM 0(212) 505 37 69 info@dovizdergisi.com www.dovizdergisi.com

döviz dergisi SAYI : 63 TARİH : 7 NİSAN 2014 İLETİŞİM 0(212) 505 37 69 info@dovizdergisi.com www.dovizdergisi.com döviz dergisi SAYI : 63 TARİH : 7 NİSAN 2014 ADRES Galataderesi Caddesi 27/6 Şişli - İstanbul İLETİŞİM 0(212) 505 37 69 info@dovizdergisi.com www.dovizdergisi.com KURUCU Alper Korkmaz alper@alperkorkmaz.com

Detaylı

döviz dergisi PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN 14 Ocak Pazartesi FOREX TE NEDEN KAYBEDERİZ?

döviz dergisi PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN 14 Ocak Pazartesi FOREX TE NEDEN KAYBEDERİZ? PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 14 Ocak Pazartesi FOREX TE NEDEN KAYBEDERİZ? Forex piyasasında kaybetmemek için ve düzenli kazanmak için neler yapmalıyız? İÇİNDEKİLER SAYFA 4 FOREX

Detaylı

Aracı Kuruluş Varantları

Aracı Kuruluş Varantları Aracı Kuruluş Varantları Türk Varant Piyasası 7 Nisan 2010 Aracı Kuruluşlar Birliği Varant Semineri İşbu belge sadece aydınlatma amaçlıdır ve Deutsche Bank AG ve/veya Deutsche Securities Menkul Değerler

Detaylı