Vize başvurunuzda sunmanız gereken belgelere ilişkin kılavuz

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Vize başvurunuzda sunmanız gereken belgelere ilişkin kılavuz"

Transkript

1 Vize başvurunuzda sunmanız gereken belgelere ilişkin kılavuz Puana dayalı sistem başvuruları için bu websitesindeki PBS kontrol formlarını okumanız gerekmektedir. Bizler (Birleşik Krallık Sınır Dairesi) vize başvurusu için zorunlu belgeleri sıralayan bir liste vermiyoruz. Aşağıdakiler başvurunuzun Göçmen Kanunları na uygun olup olmadığına karar vermemize yardımcı olabilecek belgeler hakkında bilgi niteliğindedir.aynı zamanda bu belgelerı neden görmek istediğimiz de açıklanmıştır. Bu kılavuzu vize başvurunuzda size yardımcı olması için kullanmalısınız. Mümkünse belgelerinizin asıllarını ve bizde kopyasının bulunması gerektiği durumlar olabileceği için de birer fotokopilerini sunmalısınız. Aşağıdaki liste vize başvurunuzla sunmanız zorunlu olan belgeler olarak düşünülmemelidir ve bu belgelerin sunulması size kesin olarak vize verileceği anlamına gelmez.size vize başvurunuza yardımcı olabileceğinden sözetmediğimiz başka belgeler de görmek isteyebiliriz. Aşağıda belirtilen bütün belgeleri getirmenizi beklemiyoruz,yalnızca sizinle ve başvuru türünüzle ilgili olanları sunmalısınız. Başvurunuzu ve hatta gelecek 10 yıl içindeki bütün başvurularınızı reddedeceğimiz anlamına geldiğinden asla sahte ya da gerçeği yansıtmayan belge sunmamalısınız. Neden belge görmek istiyoruz? Vize başvuru formu vize memuruna Birleşik Krallık a neden seyahat etmek istediğinizi açıklayabildiğiniz bir araçtır. Başvuru formunuzda yazdıklarınızı belgelerinizle nasıl destekleyebileceğinizi ve beyanatınızın doğru olduğunu nasıl gösterebileceğinizi düşünmelisiniz. Vize memuru başvuru formunuzu, pasaportunuzu, seyahat geçmişinizi ve belgelerinizi dikkatli bir biçimde inceleyerek ve verdiğiniz bilgilerin doğru olup olmadığına ilişkin kanaatine dayanarak kararını verir. Buna olasılıklar dengesi diyoruz. Aşağıdaki örnek, başvurunuzda verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu göstermek için belgelerinizi nasıl kullanacağınızı göstermektedir Örnek 1: Başvuru formunuzda oto tamircisi olduğunuzu yazdınız. İşvereninizden işinizle ilgili bilgileri içeren bir yazı sunmalısınız.bu yazı kurumun resmi yazışma kağıdına yazılmış, işvereniniz tarafından imzalanmış ve tarih atılmış olmalı ve işvereninizin irtibat bilgilerini içermelidir.

2 Örnek 2: 3000$ lık bakiye gösteren bir banka ekstresi sundunuz. Bu para hesabınıza yeni yatırılmıştı ve 6 aylık gelirinize denk düşmekte. Birleşik Krallık seyahatiniz için yeterince paranız olduğunu gösterdiniz ancak bu paranın hala sizin kullanımınıza açık olduğunu ve bu parayı seyahatiniz için harcayabilecek ekonomik güce sahip olduğunuzu göstermediniz. Vize memuruna bu paranın nereden geldiğini gösterecek belgeler de sunmanız gerekebilir. Mali durum ve iş belgeleriniz Şu andaki ekonomik durumunuzu ve işinizi gösteren belgeleri de sunmayı düşünmelisiniz. Seyahat masraflarınızı kendiniz karşılayamayacaksanız, vize memuruna paranın nereden geldiğini göstermelisiniz. Kendiniz çalışmıyor ve geçiminizi bir başkası sağlıyorsa (örneğin evhanımı, emekli ya da çocuksanız) geçiminizi sağlayan kişiyle ilgili belgeler de sunmalısınız. Mali ve iş durumunuzu gösterecek belgeler aşağıda listelenmiştir. Bu sadece bir kılavuzdur, bütün bilgileri içeren bir liste değidir. Bütün bu belgeleri sunmanızı istemiyoruz, yalnızca sizinle ilgili olanları getirmelisiniz. Banka dökümleri Banka cüzdanları Banka yazısı ya da bakiye belgesi Maaş bordroları İşvereninizden yazı Bunlar üç ile altı aylık süreçte hasaba yatırılan ya da hesaptan çekilen miktarları gösterir. Hesap sahibinin adı da yazılmıs olmalıdır. Hesap birden çok kişiye ait ise (ortak hesap) bu kişilerin kim olduğunu ve bu ortak parayı kullanmanıza izin verdiklerini göstermelisiniz. Bu hesap bakiyesini, hesap sahibinin adını ve hesabın açıldığı tarihi gösterir. Son 3 ila 6 aylık dönemi içermelidir.maaşınız doğrudan banka hesabınıza yatırılıyorsa bu ödemeleri gösteren dökümleri de sunmalısınız. Bu yazı resmi şirket kağıdına yazılmış olmalı ve bu işverenle ne kadar süredir çalıştığınızı, şu andaki maaşınızı, işten izinli olduğunuzu ve bu iznin ücretli mi ücretsiz mi olduğunu belirtmelidir. İş ziyaretçisiyseniz kiminle, neden görüşeceğiniz, ne kadar kalacağınız ve masraflarınızı kimin karşılayacağı da belirtilmiş olmalıdır. Ev hizmetlisi olarak başvuru yapıyorsanız bu işverenle son12 aydır çalıştığınızı da kanıtlamalısınız. Vergi belgeleri (iş ya da kişisel) Şirket tescil belgeleri Vergi dairesinden geliriniz ve ödediğiniz vergiyi gösteren güncel vergi belgelerinizi sunmalısınız. İş sahibinin adı ve işin ne zamandan beri faaliyette

3 olduğunu göstermelidir. İş hesapları Tapu ya da tarımsal ürün makbuzları Bunları sunduğunuz taktirde bu parayı kullanma izniniz olduğunu da göstermelisiniz. Tapu birkaç kişinin adına kayıtlısa sizin payınızı göstermelisiniz. Araziden gelir olması durumunda bu gelirden size ne kadar düştüğünü de göstermelisiniz. Ekstra Belgeler Yukarıda sözü geçen belgelerin dışında koşullarınıza ve başvurduğunuz vize türüne göre sunmak isteyebileceğiniz başka belgeler de olabilir. Eski pasaportlar (varsa) Nüfus Kağıdı Oturum izni Otel rezervasyonlarınız ve seyahat planlarınız Üniversite ya da okul yazısı Ebeveyinden Muvafakatname Aktarma destinasyonu için teyitli uçak bileti rezervasyonu ve vizesi Doktor/Hastane Randevusu Yazısı Birleşik Krallık taki okuldan yazı ya da davetiye Sehayat ettiğiniz ülkeleri gösterir Nüfus kağıdı veren bir ülkenin vatandaşı iseniz, kimliğinizi kanıtlamak amacı ile, ekstra belge olarak nüfus kağıdınızı sunmalısınız. Başvuru yaptığınız ülkenin vatandaşı değilseniz o ülkedeki yasal kalış durumunuzu gösteren resmi kimlik belgelerinizi de sunmalısınız. Ziyaretçi ya da turist olarak seyahat edecekseniz bunları sunmalısınız.(vizenizi alana kadar herhangi bir ödeme yapmamalısınız) Ülkenizde öğrenciysenız kayıt tarihiniz ve izinli olduğunuz sureyi göstermelidir. 18 yaşın altındaysanız ve ebeveyinlerinizden biri ya da vasinizle seyahat edecekseniz onlardan seyahat etmenize izin verdiklerine ilşkin yazı sunmalısınız. Doğrudan Hava Aktarması Vizesi için başvuruyorsanız gereklidir.gittiğiniz ülkeye uçak bileti rezervasyonunuz ve vizeniz olmalıdır. Vizenizi alana dek herhangi bir ödeme yapmamalısınız. Birleşik Krallık ta Tedavi görme planınız varsa Birleşik Krallık taki doktor ya da hastaneden bu randevunun nerede gerçekleşeceğini ve ödemenin sizin tarafınızdan yapılacağını belirten bir yazı olmalıdır. Öğrenci Ziyaretçi olarak başvuruyorsanız Birleşik Krallık taki okuldan bir öğrenim programına kayıtlı olduğunuzu ve ödemelerinizi yaptığınızı belirten bir yazı sunmalısınız. Eğlence ya da Spor sektöründeki kişi olarak Ziyaret amacıyla başvuru yapıyorsanız organizatörden sizin Birleşik Krallık taki etkinlikle bağlantınızı açıklayan bir yazı sunmalısınız.

4 İş kontratı Ev hizmetlisi olarak başvuru yapıyorsanız işvereninizden Birleşik Krallık taki çalışma koşullarınızı belirten imzalı kontrat sunmalısınız. Birleşik Krallık taki sponsorunuzla ilgili belgeler Birleşik Krallık taki biri tarafından davet edildiyseniz ya da sponsorluğunuzu üstlendilerse, sponsorunuzdan aşağıdaki belgelerden bazılarını sunmak isteyebilirsiniz. Banka dökümleri ya da hesap defterleri Maaş bordroları ve P60 İşverenden yazı Sponsorluk beyanı ya da davetiye Mortgage belgesi, kira kontratı ya da evsahibinden yazı İş ziyareti davetiyesi Bir öğrenim programı için Kabul mektubu Vergi belgeleri (iş ya da şahsi) Pasaport ya da seyahat belgesi fotokopisi Home Office (İç İşleri Bakanlığı) izin yazıları (örneğin ILR,LLTR,ELTR) Bunlar üç ile altı aylık süreçte hesaba yatırılan ya da hesaptan çekilen miktarları gösterir.hesap sahibinin adı da yazılmıs olmalıdır. Son 3 ila 6 aylık dönemi içermelidir.maaşları doğrudan banka hesabına yatırılıyorsa bu ödemeleri gösteren dökümleri de sunmalısınız. Bu yazı resmi şirket kağıdına yazılmış olmalı, ne kadar süredir çalıştıklarını ve şu andaki maaşlarını göstermelidir. Aileniz, akrabanız ya da arkadaşlarınız sizi davet ettilerse onlarla ilişkiniz, nerden tanıdığınız ya da akrabalık dereceniz de açıklamalıdır. Bu mektupta ayrıca nerede kalacağınız ve masraflarınızı onların karşılayıp karşılamayacaklarının da belirtilmiş olması gerekmektedir. Mortgage ya da kiranın ödenmekte olduğu ve sizin de orada konaklamanıza izin verildiği yazılmalıdır. İş için gidiyorsanız görüşeceğiniz şirketten bir mektup sunmalısınız.bu yazı resmi şirket kağıdında yeralmalı, imzalanmış ve tarih atılmış olmalı ve irtibat bilgilerini içermelidir. Buna öğrenci ziyaretçi olarak gidiyorsanız gerek vardır ve bu yazıda programla ilgili bilgiler ve süresi de belirtilmiş olmalıdır. Vergi dairesinden gelirleri ve ödedikleri vergiyi gösteren güncel vergi belgeleridir. Bio-veri sayfasının (kişisel bilgilerin ve fotografın bulunduğu sayfalar) ve Birleşik Krallık taki yasal kalış durumlarını gösteren hertürlü damganın fotokopileridir. Bunları sponsorunuzun Birleşik Krallık taki yasal kalış durumunu gösterecek pasaportu ya da seyahat belgesi olmaması durumunda sunmalısınız.

5 Yerleşim, EEA ve diğer bağlantılı başvurular için ekstra belgeler Yukarıdaki belgelerin yanısıra yerleşim başvurusu yapmaktaysanız aşağıdakilerden bazılarını sunmayı düşünmelisiniz. Yalnızca başvurunuzla ilgili olanları sunmanızın yerinde olacağını unutmayınız. Evlilik cüzdanı ya da yasal partnerlik belgesi Boşanma belgesi Ölüm belgesi Doğum belgesi Çocukların doğum belgeleri Sponsorun pasaportu E postalar, mektuplar, kartlar, telefon faturaları, resimler Birleşik Krallık tan ev giderlerine dair faturalar (gaz,su ve elektrik) ve belediye vergisi faturaları Mortgage belgesi, kira kontratı ya da evsahibinden yazı Mülk inceleme raporu (PIR) Sponsor Beyanı (SU07/01 Formu) Eşinizin, yasal partnerinizin, nişanlınızın ya da gelecekte yasal partneriniz olacak kişinin yanına yerleşmeyi planlıyorsanız bu belgeleri sunmalısınız. Siz,eşiniz,yasal partneriniz,nişanlınız ya da gelecekte yasal partneriniz olacak kişi daha önceden boşanmışsa sunmalısınız. Siz, eşiniz, yasal partneriniz, nişanlınız ya da gelecekte yasal partneriniz olacak kişi daha once evlenmiş ve eşi ya da partneri vefat ettiyse sunmalısınız. Sizin, eşinizin, yasal partnerinizin, nişanlınızın ya da gelecekte yasal partneriniz olacak kişinin çocuğu varsa ya da siz 18 yaşın altındaysanız sunmalısınız. Sizin, eşinizin, yasal partnerinizin, nişanlınızın ya da gelecekte yasal partneriniz olacak kişinin çocuğu varsa sunmalısınız. Bio veri sayfaları ve sponsorunuzun Birleşik Krallık ta yasal kalış durumunu ve sizi ziyaret etmiş olduğunu gösterecek sayfalar ve her türlü damgadır. Bunları eşiniz, yasal partneriniz, nişanlınız ya da gelecekte yasal partneriniz olacak kişiyle gerçekten tanışmış olduğunuzu, ilişkinizin sürdüğünü ve birlikte yaşama niyetinde olduğunuzu kanıtlamada kullanabilirsiniz. Lütfen CD ya da video göndermeyiniz. Bunlarla sponsorunuzun adresini teyid etmiş olacaksınız Bunlarla mortgage ya da kiranın ödenmekte olduğunu ve o mülkte sizin de yaşamanıza izin verildiğini göstermiş olacaksınız. Bunu Birleşik Krallık taki yerel belediyenizden oranın sizin yaşamanız için de müsait olduğunu kanıtlamak amacıyla temin edebilirsiniz. Bu form yerleşim için (süresiz oturum izni) başvuran ebeveyinler, büyük anne/babalar ve diğer bağımlı aile bireyleri içindir.lütfen INF6 ya bakınız. Hangi belgeleri sunmam gerektiğine nasıl karar vereceğim?

6 Belgelerinizin başvurunuzun göç kanunlarındaki koşullara uygunluğuna ikna edici nitelikte olduğuna dikkat etmelisiniz. Sunduğunuz belgeler başvuru formunuzda verdiğiniz bilgilerin tam ve eksiksiz olduğunu göstermelidir. Aşağıda ziyaretçi,eş ya da yasal partner olarak belgelerinizi nasıl Göç Kanunları na uygun olduğunuzu gösterecek şekilde kullanabileceğinizi açıklayan iki örnek bulacaksınız. Ziyaretçiler,eşler ve yasal partnerler için farklı kurallar vardır ve siz kendi durumunuza uygun düşeni dikkatli bir şekilde incelemelisiniz.iki örnekte de bütün ziyaretçi,eş ve yasal partnerlerin uyması gereken genel kurallar bulunmaktadır. Aynı zamanda ne gibi belgeleri neden sunmanızın yararlı olacağı da açıklanmıştır. Örnek 1 - Ziyaretçi Kural Belgeler Neden sunmalısınız Birleşik Krallık ı altı aydan daha kısa bir süre için ziyaret etmek istiyorsunuz Ziyaretiniz bitince Birleşik Krallık tan ayrılma niyetindesiniz. Birleşik Krallık ta ziyaretiniz boyunca olabilecek bütün masraflarınızı orada çalışmadan ve kamu yardımına gereksinim duymadan karşılayabilecek yeterli mali gücünüz.var Ücretli ya da ücretsiz herhangi bir işte çalışma niyetiniz yok İş mektubu Otel Rezervasyonu ya da gezi planı Eski pasaportunuz Banka cüzdanları ya da maaş bordroları Sponsorluk mektubu Sponsorun banka dökümleri İş davetiyesi İş tescil belgeleri Bununla işinize geri dönme niyetinde olduğunuzu ve Birleşik Krallık ta yalnızca kısa bir sure kalacağınızı Bununla yalnızca turist olduğunuzu ve Birleşik Krallık ta kısa bir sure kalacağınızı Bununla daha once Birleşik Krallık a gidip geri geldiğinizi ve şimdi de büyük olasılıkla böyle yapacağınızı Seyahatiniz için yeterli paranız olduğunu Birleşik Krallık a davet edildiğinizi ve sponsorunuzun seyahatiniz için yeterli parası olduğunu Bununla iş toplantılarınızın olduğunu ve bu amaçla gittiğinizi gösterebillirsiniz. Bununla ülkenizde kendi işiniz olduğunu ve Birleşik Krallık ta çalışmak istemenizin pek de olası olmadığını Örnek 2 Eş ya da Yasal partner Kural Belgeler Neden sunmalısınız Evlilik cüzdanı ve nikah/düğün resimleri Partnerinizle yüzyüze tanıştınız ve evlilik ya da yasal partnerlik ilişkisi içindesiniz. İlişkiniz sürüyor ve birlikte yaşama niyetindesiniz. Eşiniz ya da yasal partneriniz yasal olarak Birleşik Krallık ta ikamet ediyor Siz ve eşiniz ya da yasal partneriniz arasındaki Mektuplar,resimler, ler Eşinizin ya da yasal partnerinizin pasaport fotokopisi Gerçekten yüzyüze tanışmış olduğunuzu ve yasal olarak evlendiğinizi gösterecektir. Birbirinizle iletişim durumunda olduğunuzu ve hala ilişkinizin sürdüğünü ve dolayısıyla da bırlikte yaşamayı planladığınızı gösterecektir. Partnerinizin milliyeti ve Birleşik Krallık taki yasal kalış durumunu gösterir.

7 İkinizin birlikte devlet yardımına gerek duymaksızın Birleşik Krallık ta yaşamanıza yetecek paranız var Eşiniz ya da yasal partnerinizin banka dökümleri ve maaş bordroları Evsahibinden mektup Mülk İnceleme Raporu (PIR) Bunlarla eşiniz ya da yasal partnerinizin sizi geçindirebilecek yeterince parası olduğunu Eşiniz ya da yasal partnerinizin belirttiğiniz adreste yaşadığını,kiranın ödendiğini ve evsahibinin sizin de o mülkte yaşamanıza bir itirazı olmadığını gösterecektir. Yerel belediyeden temin edebileceğiniz bu raporla oturacağınız mülkün fazla kalabalık olmayacağını göstermiş olursunuz. Ülkeye özel belgeler Nüfus kağıdı kopyası Önemli Noktalar Her zaman mümkünse belgelerin asıllarını sununuz. Bütün asıl belgelerin fotokopilerini de sununuz. Asıl belgelerin tercümelerini de sununuz. Hangi belgeleri sunmanızın yararlı olabileceğini iyi değerlendiriniz. Sahte ya da gerçeği yansıtmayan belge sunmayınız. Gereksiz ya da başvurunuzla ilgisi olmayan belge sunmayınız.bunu yapmak size birşey kazandırmayacaktır. Çalişmıyorsanız geçiminizi sağlayan kişinin mali durumunu gösteren belgeleri sununuz. Seyahat masraflarınızı başkası karşılıyorsa bunun nedenini belirtiniz ve o kişinin mali durumunu gösteren belgeleri sununuz.

SCHWEIZERISCHE BOTSCHAFT - AMBASSADE DE SUISSE EMBASSY OF SWITZERLAND - İSVİÇRE BÜYÜKELÇİLİĞİ

SCHWEIZERISCHE BOTSCHAFT - AMBASSADE DE SUISSE EMBASSY OF SWITZERLAND - İSVİÇRE BÜYÜKELÇİLİĞİ Istanbul Isviçre Baskonsoloslugu SCHWEIZERISCHE BOTSCHAFT - AMBASSADE DE SUISSE EMBASSY OF SWITZERLAND - İSVİÇRE BÜYÜKELÇİLİĞİ ANKARA VE İSTANBUL VİZE BÖLÜMLERİ İÇİN GEÇERLİ VİZE İLE İLGİLİ BİLGİLER VE

Detaylı

Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu

Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu Bu belgenin amacı çevrimiçi vize başvurunuzu tamamlamanıza yardımcı olmaktır. Çevrimiçi vize başvurusu hizmeti yalnızca İngilizce olarak mevcuttur ve tüm sorulara İngilizce

Detaylı

Yurt Dışına Seyahat Edeceklere Konsolosluk Rehberi

Yurt Dışına Seyahat Edeceklere Konsolosluk Rehberi Yurt Dışına Seyahat Edeceklere Konsolosluk Rehberi Yurt Dışına Seyahat Edeceklere Konsolosluk Rehberi ÖNSÖZ Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yardım ve konsolosluk koruması sağlamak Büyükelçiliklerimizin

Detaylı

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz:

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz: HAKLARINIZI BĠLĠN Yardıma ihtiyacınız olduğunda bu kitapçıkta verilen acil yardım numaralarından birini arayın Bu kitapçık size geçici olarak Birleşik Devletler de çalışma ve okuma amacı ile göçmen olmayan

Detaylı

Bu ünlü Ivy-League Üniversitesi kampüsü

Bu ünlü Ivy-League Üniversitesi kampüsü ABD Columbia University New York Barınma Yıl boyunca basitçe döşenmiş öğrenci evlerinde, ayrıca yazın daha konforlu, klimalı evlerde. Barınma yerinden ALP on dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Konaklama

Detaylı

Bozok Üniversitesi Uluslararası Öğrenci El Kitabı. 2014-2015 Akademik Yılı

Bozok Üniversitesi Uluslararası Öğrenci El Kitabı. 2014-2015 Akademik Yılı 2014 Bozok Üniversitesi Uluslararası Öğrenci El Kitabı 2014-2015 Akademik Yılı Değerinize Değer Katar BOZOK ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 AKADEMİK YILI YOZGAT 1 İÇİNDEKİLER A-GENEL

Detaylı

St. Petersburg. Russia. Liden & Denz. Barınma Bir ailenin evinde ya da paylaşımlı dairelerde konaklama pazar gününden pazar gününe düzenlenmektedir.

St. Petersburg. Russia. Liden & Denz. Barınma Bir ailenin evinde ya da paylaşımlı dairelerde konaklama pazar gününden pazar gününe düzenlenmektedir. Russia Russian Museum St. Michaels Castle Liden & Denz St. Petersburg Barınma Bir ailenin evinde ya da paylaşımlı dairelerde konaklama pazar gününden pazar gününe düzenlenmektedir. Kalacak yer okuldan

Detaylı

Unutmayalım +90 312 218 40 00. Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi. Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin,

Unutmayalım +90 312 218 40 00. Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi. Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin, Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi Unutmayalım Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin, Oturma ve çalışma izinlerinizin süresinin, Aracınızın kasko ve sigorta poliçelerinin, Ehliyetinizin

Detaylı

GLOBAL Work And Travel Programı Aracılık Hizmet Sözleşmesi (2012-2013)

GLOBAL Work And Travel Programı Aracılık Hizmet Sözleşmesi (2012-2013) GLOBAL Work And Travel Programı Aracılık Hizmet Sözleşmesi (2012-2013) MADDE 1- Taraflar 1.1 İşbu sözleşme, bir tarafta GLOBAL Dil Hizmetleri Danışmanlık Turizm İthalat & İhracat Tic. Ltd. Şti (Bundan

Detaylı

TEK TİP SCHENGEN VİZESİ İÇİN BİLGİ NOTU

TEK TİP SCHENGEN VİZESİ İÇİN BİLGİ NOTU TEK TİP SCHENGEN VİZESİ İÇİN BİLGİ NOTU TEK TİP SCHENGEN VİZESİ NEDİR? Aşağıda örnek olarak verilmiş sebeplerden dolayı Schengen bölgesine girmek ve burada kısa süreliğine kalmak için gerekli bir izindir;

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI 2009 2010 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 11 Mart 2009 olacak şekilde, 26 Ocak 2009 tarihinde MFİB tarafından yayınlanan Başvuru Çağrısı SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Detaylı

Değerli vatandaşlarımız,

Değerli vatandaşlarımız, Değerli vatandaşlarımız, T.C. Kuveyt Büyükelçiliği olarak her zaman sizlerle iletişim halinde olmaya özen göstermekteyiz. Bu anlayışımızın bir ürünü olarak, Büyükelçiliğimize yöneltilen çeşitli soruların

Detaylı

Danimarka'da Yurttaş Olmak

Danimarka'da Yurttaş Olmak MÜLTECILER, GÖÇMENLER VE ENTEGRASYON BAKANLIĞI Danimarka'da Yurttaş Olmak Yeni yurttaşlar için Danimarka toplumuna yönelik bilgiler Danimarka da Yurttaş Olmak Medborger i Danmark Tyrkisk 04/02/08 13:50:10

Detaylı

YUNANİSTAN VİZE HERKES İÇİN TALEP EDİLEN GENEL EVRAKLAR. Tam ve eksiksiz doldurulmuş ve şahsen imzalanmış başvuru formu

YUNANİSTAN VİZE HERKES İÇİN TALEP EDİLEN GENEL EVRAKLAR. Tam ve eksiksiz doldurulmuş ve şahsen imzalanmış başvuru formu YUNANİSTAN VİZE Vize talebinde bulunacakların, aşağıda belirtilen evrakları, bölgelerinde bulunan Yunanistan Konsolosluğuna getirmeleri gerekmektedir. Vize başvuruları randevu ile kabul edilmektedir. Ücretsiz

Detaylı

GÖÇMEN VİZE BAŞVURU SAHİPLERİ İÇİN YÖNERGELER

GÖÇMEN VİZE BAŞVURU SAHİPLERİ İÇİN YÖNERGELER GÖÇMEN VİZE BAŞVURU SAHİPLERİ İÇİN YÖNERGELER Göçmen vize işlemlerinizin hızlandırılması ve en etkin şekilde size hizmet verebilmek amacıyla Ankara ABD Büyükelçiği görüşme öncesi evrak inceleme sistemini

Detaylı

idata, ALMANYA VİZE BAŞVURUSU İÇİN YETKİLENDİRİLMİŞ TEK RESMİ KURUMDUR.

idata, ALMANYA VİZE BAŞVURUSU İÇİN YETKİLENDİRİLMİŞ TEK RESMİ KURUMDUR. DİKKATİNİZE Gerekli tüm evraklarınızı hazırladıktan sonra idata ofislerinden başvuru yapmak için randevu.idata.com.tr adresinden randevu almanız gerekmektedir. İstanbul Harbiye ve İzmir ofislerimizden

Detaylı

1. AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ

1. AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ - 1 - GİRİŞ Yaklaşık 3.000 üniversite ve farklı eğitim kurumuyla Amerika Birleşik Devletleri nde herkesin ihtiyacına ve beklentilerine yanıt verebilecek eğitim olanakları sunulmaktadır. Tüm dünyadan 500.000

Detaylı

Cep Rehberi. Yurtdışında Yaşayan Vatandaşımızın El Kitabı

Cep Rehberi. Yurtdışında Yaşayan Vatandaşımızın El Kitabı Cep Rehberi Yurtdışında Yaşayan Vatandaşımızın El Kitabı Yola Çıkmadan Önce Kontrol Etmeyi Unutmayın! Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresini Oturma ve çalışma izinlerinizin süresini Arabanızın

Detaylı

ÇEġĠTLĠLĠK GÖÇMEN VĠZE BAġVURU SAHĠPLERĠ ĠÇĠN YÖNERGELER

ÇEġĠTLĠLĠK GÖÇMEN VĠZE BAġVURU SAHĠPLERĠ ĠÇĠN YÖNERGELER ÇEġĠTLĠLĠK GÖÇMEN VĠZE BAġVURU SAHĠPLERĠ ĠÇĠN YÖNERGELER Çeşitlilik göçmen vize işlemlerinizin hızlandırılması ve en etkin şekilde size hizmet verebilmek amacıyla Ankara ABD Büyükelçiği görüşme öncesi

Detaylı

ENGELLİ HAKLARI KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

ENGELLİ HAKLARI KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI ENGELLİ HAKLARI KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI KAMUSAL HAKLAR 1-SORU:Engelliler su indiriminden nasıl yararlanır? CEVAP:Öncelikle bulunduğunuz il/ilçe/belde belediyesinin engellilere su indirimi

Detaylı

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 19 Kasım 2012 olacak şekilde, 2 Ağustos 2012 tarihinde Not: Bu Programa ilişkin sorulan soruların birçoğu, Burs Başvuruları için yayınlanan Duyuru nun dikkatli bir şekilde

Detaylı

T.C. KARAMAN VALİLİĞİ KARAMAN TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ FEN LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KAYIT KILAVUZU

T.C. KARAMAN VALİLİĞİ KARAMAN TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ FEN LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KAYIT KILAVUZU T.C. KARAMAN VALİLİĞİ KARAMAN TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ FEN LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KAYIT KILAVUZU www.karamanfen.meb.k12.tr/ Telefon: 0338 2280236 Faks: 0338 2280238 Adres:

Detaylı

Österreichisches Generalkonsulat I S T A N B U L

Österreichisches Generalkonsulat I S T A N B U L Österreichisches Generalkonsulat I S T A N B U L İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu VİZE BİLGİLERİ SCHENGEN C-Vizesi KISA SÜRELİ KONAKLAMA (YARIM SENE İÇERİSİNDE AZAMİ 3 AY) Vize işlem ücreti vize süresinden

Detaylı

Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım)

Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım) Frågor och svar om ekonomiskt bistånd översättning till turkiska Artikelnummer 2006-114-10 Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım) Sıkça sorulan sorulara kısa yanıtlar Daha fazla

Detaylı

GİRİŞ KONSOLOSLUK İŞLERİNİN TARİHÇESİ

GİRİŞ KONSOLOSLUK İŞLERİNİN TARİHÇESİ GİRİŞ Günümüzde, yurtdışında sürekli yaşayan, geçimini oralarda sağlayan vatandaşlarımızın sayısı 5 milyona yaklaşmıştır. Bu bağlamda, özellikle 1960 lı yıllardan itibaren vatandaşlarımızın yoğun olarak

Detaylı

Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi. Önce genel bilgileri okuyunuz!

Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi. Önce genel bilgileri okuyunuz! 1 Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi Önce genel bilgileri okuyunuz! AŞAĞIDA BELİRTİLEN KONULAR ÖNEMLİDİR: 1. İltica işlemlerinizde bizimle işbirliği yapın! Her zaman

Detaylı

Özel Alman Lisesi Deutsche Schule Istanbul

Özel Alman Lisesi Deutsche Schule Istanbul Özel Alman Lisesi Deutsche Schule Istanbul EK:1 İHTİYAÇ VE BAŞARI BURSU FORMU Formda istenen bilgileri büyük harfle yazınız. ÖĞRENCİ VE AİLESİ HAKKINDA BİLGİLER Fotoğraf 1. Öğrencinin : Adı: Soyadı: Sınıfı:

Detaylı

T.C. Merkez Bankası Nezdinde Açılan Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat ve Süper Döviz Hesap Sistemi

T.C. Merkez Bankası Nezdinde Açılan Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat ve Süper Döviz Hesap Sistemi T.C. Merkez Bankası Nezdinde Açılan Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat ve Süper Döviz Hesap Sistemi 1- Hesapların Tanımı ve Özellikleri 2- Hukuki Konular 3- Hesaplardan Para Çekilmesi 4- Vergilendirme 5- Hesaplara

Detaylı

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Bu proje nin bütçesi AB Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Bu yayın tamamen yazar ın kendi kişisel görüşlerini yansıtmakta olup AB Komisyonu bu kılavuz

Detaylı