AEL.TF.09 AEL.TF.10 TRİFAZE AKTİF, REAKTİF VE KAPASİTİF ELEKTRONİK ELEKTRİK SAYACI TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AEL.TF.09 AEL.TF.10 TRİFAZE AKTİF, REAKTİF VE KAPASİTİF ELEKTRONİK ELEKTRİK SAYACI TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU"

Transkript

1 AEL.TF.09 AEL.TF.10 TRİFAZE AKTİF, REAKTİF VE KAPASİTİF ELEKTRONİK ELEKTRİK SAYACI TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU TS EN ISO 9001

2 İÇİNDEKİLER Bölüm Adı Sayfa No 0. Giriş 1 1. Sayacın Teknik Özellikleri 2 2. Ana Fonksiyonlar 3 3. Sayacın Yapısı Ve Çalışma Prensibi 4 4. Sayacı Çalıştırma 4 5. LCD Ekran Bilgileri 5 6. Bağlantı Şeması Kombi Sayaçların Montaj Ölçüleri ve Mühür Yerleri Şeması AT uygunluk Beyanı 13

3 0. GİRİŞ Türkiye Elektrik Dağıtım Şirketi (TEDAŞ) tarafından elektrik tasarrufunu teşvik ve çok tarifeli elektrik satışını düzenlemek amacı ile yayınlanan şartnameye ve AB tarafından yayınlanan, yeni yaklaşım mevzuatları kapsamında bulunan 2004/22/AT Ölçü Aletleri Yönetmene uygun, aktif/reaktif elektrik enerjisini ve çekilen maksimum gücü ölçen ve bu verileri LCD ekranda gösterebilen, yaz-kış ileri saat uygulamalarını otomatik olarak gerçekleştiren, istenilen bilgi ve programları hafızada tutan, istenildiğinde bu bilgilere ulaşılabilen, ileri teknoloji ile üretimi yapılmış olan elektronik elektrik sayaçlarının teknik bilgileri bu kullanma kılavuzunda tarif edilmiştir. KÖHLER A.Ş. DİKKAT! SAYACIN MONTAJINDAN ÖNCE BU KULLANIM KILAVUZUNU DİKKATLE OKUYUNUZ. Sayacın montajı sadece ehliyetli uzman personel tarafından yapılmalıdır. Montajda gerilim bulunan kısımlara kesinlikle dokunulmamalıdır. Sayacın montajında ve demontajında enerji mutlaka kesilmelidir. KÖHLER Elektronik Sayaçları üstün teknoloji ürünüdür. Tüm teknik bilgi ve belgeler firmanın fikri mülkiyetindedir. Çoğaltılamaz, üçüncü kişilerce kullanılamaz. Bu kitap sayaç hakkında özet bilgiler verir. Kullanılacak sayaç tipinin şebeke ve tesise uygunluğunu uzman personele kontrol ettirilmelidir. Aksi halde yanlış sayaç seçimi ve bağlantıdan dolayı sayacınız zarar görür. Bu durumdaki sayaçlar garanti kapsamında değerlendirilemez. Sayaç ekranında görülen bilgiler TEDAŞ tarafından belirlenmektedir. Sayaç parametre ayarları ve bakımı kullanıcı tarafından yapılamaz. Sayaç Parametre ayar işlemleri ve bakımı sadece TEDAŞ yetkili personeli tarafından yapılmaktadır. (1)

4 1. SAYACIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ Model Adı AEL.TF.09 AEL.TF.10 3 Fazlı, 4 Telli, 4 Tarifeli, Demantmetreli, Bina Dışı, Aktif- Sayaç Tanımı Reaktif-Kapasitif Elektronik Elektrik Sayacı Doğruluk Sınıfı Aktif: B, Reaktif: 2 Aktif: B, Reaktif: 2 Referans Voltajı (Un) 3x230/400V - 3x57,7/100V 3x230/400 V Referans Frekans (Fn) 50 Hz ±%5 50 Hz ±%5 Kalkış Akımı (Ist) 0,01A (0,04.Itr) 0,04A (0,04.Itr) Minimum Akım (Imin) 0,05A 0,5A Geçiş Akımı (Itr) 0,25A 1A Referans Akım (In/Ib) 5A 10A Maksimum Akım (Imax) 10A 100A Çalışma Gerilim Aralığı 0,8Un ile 1,15Un arası 0,8Un ile 1,15Un arası IP Sınıfı IP54 (Bina Dışı) IP54 (Bina Dışı) Koruma Sınıfı İki (2) İki (2) Bağıl Nem Oranı %95 %95 Çalışma Sıcaklığı -40 ºC, +70 ºC (3K7) -40 ºC, +70 ºC (3K7) Devreye Bağlama Şekli Akım Devreleri Transformatörlü, Gerilim Devreleri Transformatörlü Direkt veya Direkt Mekanik Çevre M1 (2004/22/AT Yönetmeliğine göre) Elektromanyetik Çevre Kullanım Ortamı E2 (2004/22/AT Yönetmeliğine göre) Yoğuşmasız Nem Ortamında Gerilim Devresi Güç Tüketimi 2W, 10VA 2W, 10VA Akım Devresi Güç Tüketimi 1VA 4VA ESD Voltaj Dayanımı Temaslı: 8 kv Temaslı: 8 kv Havadan: 15 kv Havadan: 15 k Darbe Gerilimi 12 kv 12 kv Sayaç Sabiti imp/kwh, 1000 imp/kwh, imp/kvarh 1000 imp/kvarh LCD Ekran 6+3 Dijit 6+3 Dijit Haberleşme Hızı Baud (IEC ) Arayüz Birimi Optik Port (IEC ), RS 485 Sistem Pili Ömrü 10 yıl 10 yıl Gerçek Zaman Saati Pil Ömrü 10 yıl 10 yıl Sayacın Raf Ömrü 4 yıl 4 yıl Zaman Saati Hassasiyeti 0,5 sn/gün (oda sıcaklığında) (IEC-EN 61038) Veri Depolama Kapasitesi İlgili Standartlar 1 Yıl TS EN , TS EN , TS EN EN , EN (2)

5 Referans Şartlarda Sayaç Ölçüm Hata Sınırı (Aktif) Akım Aralığı Güç Faktörü Hata Sınır Değeri (%) Class B Imin < I < Itr 1 ± 1,5 Itr < I < Imax 0,5 ind.1..cap 0,8 ± 1 Doğrudan bağlı sayaçlar için Referans Şartlarda Sayaç Ölçüm Hata Sınırı (Reaktif) Akım Aralığı Transformatör üzerinden bağlı sayaçlar için Sin φ (Endüktif veya Kapasitif) Hata Sınır Değeri (%) Sınıf 2 0,05 I b I < 0,1 I b 0,02 I n I < 0,05 I n 1 ± 2,5 0,1 I b I I max 0,05 I n I < I max 1 ± 2,0 0,1 I b I < 0,2 I b 0,05 I n I < 0,1 I n 0,5 ± 2,5 0,2 I b I I max 0,1 I n I I max 0,5 ± 2,0 0,2 I b I I max 0,1 I n I I max 0,25 ± 2,5 2. ANA FOKSİYONLAR Ölçüm: Sayaç 4 tarifede toplam aktif enerji ölçümü yapar. Sayacın Programlanması: Zaman dilimleri ve tarifeler programlanabilir. Gün içinde 8 ayrı zaman dilimi belirlenebilir ve her bir zaman dilimi 4 tarifeden birine eşlendirilip seçilebilir. Ayrıca hafta içi, Cumartesi ve Pazar günleri için ayrı ayrı tarifelendirme yapabilecek özelliğe sahiptir. Sayaçta tarih ve saat, tarife bilgileri, klemens kapağı açıldıktan sonra yalnızca yetkili TEDAŞ personeli tarafından değiştirilebilir. Sayacın Okunması: 12 aya ait faturalama bilgileri, toplam tüketilen enerji miktarları, klemens kapağı açılma bilgileri, 6 aya ait demant bilgileri ile üst kapak ilk açılma tarihi sayaçtan optik port veya RS485 çıkışı üzerinden okunabilir. Kendi Kendine Arıza Bulma Özelliği: Sayaç, içindeki devreleri sürekli kontrol ederek aşağıdaki arıza tiplerini ekran menüsünde gösterir. Arıza gösterimleri ve detayları için bakınız LCD EKRAN BİLGİLERİ. Klemens Kapağı Ve Üst Kapak Açma Kapama Kayıt Etme Özelliği: Üst Kapağın açılması durumunda, ilk açılma tarihini kayıt eder. Klemens kapağının açılması durumunda, her ay için ilk açılma tarihini ve o ay içindeki toplam açılma sayısını kayıt eder. Kapak açılma tarihi ve adedi bilgileri son 12 ay için bellekte saklanır. Haberleşme: Sayaç üzerinde bulunan optik port üzerinden optik okuyucu ile alınan bilgiler, taşınabilir bilgisayara (endeksöre) aktarılarak veri transferi sağlanır. Ayrıca tüm kombi sayaçlarda standart olarak sunulan RS485 haberleşme çıkışı sayesinde, sayaç bilgilerine uzaktan erişim de sağlanabilmektedir. (3)

6 Destekleyici Güç Gerçek Zaman Saati LCD Ekran Hafıza EEPROM Optik ve RS485 Haberleşme Sinyal Çıkışı: Sayaç üzerinde, tüketilen aktif ve reaktif enerjiyi göstermek için iki adet LED mevcuttur. Bu ledlerin yanıp sönme sayısı sayacın Imp/kWh ve Imp/kVarh değerlerini gösterir Imp/kWh: 1 kez yanıp sönme=1kwh 1000 Imp/kVarh: 1 kez yanıp sönme=1kvarh Imp/kWh: 10 kez yanıp sönme=1kwh Imp/kVarh: 10 kez yanıp sönme=1kvarh Yaz / Kış İleri Geri Saat Ayarı: Sayaç yaz / kış ileri geri saat uygulamasını otomatik olarak gerçekleştirir. Elektrik Kesik İken Display Çalıştırma: Elektrik kesildiği zaman sayaç üzerinde bulunan çağrı butonu yardımı ile istenen bilgi LCD ekranına çağrılabilir ve optik porttan okuma yapılabilir. Bu işlem pil ömri açısından günde 5dk. ile sınırlandırılmıştır. RS485 çıkışından enerji yok iken okuma yapılamaz. 3. SAYACIN YAPISI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ 3.1. Sayacın Yapısı Sayacın gövdesi ve kapakları IP54 Bina Dışı standardına uygun, tamamen sızdırmazdır. Üstün nitelikli alev yürümez plastikten (PVC o) yapılmıştır. Bütün elektronik komponentler özel PCB kart üzerine dizilmiş ve bu kartlar sayaç gövdesine monte edilmiştir. Üst kapak sayacın fabrikada kalibre edilmesinden sonra vidalanıp, üst kapak mührü ile mühürlenir. Klemens Kapağı, sayaç takıldıktan sonra TEDAŞ yetkili personeli tarafından mühürlenir Çalışma Blok Diyagramı Hat Girişi R S T N Güç Katı Gerilim Örneklemesi Akım Örneklemesi Hat Çıkışı R S T N Ölçüm Çipi Test Çıkışı Mikro İşlemci Buton 4. SAYACI ÇALIŞTIRMA Sayaç Monte edilip enerji verildiği zaman normal olarak çalışır ve LCD ekrana görüntü gelir Fonksiyonların Kontrolü Sayaç Monte edildiği zaman elektrik bağlantılarının doğru olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sayaç yerine doğru olarak monte edildikten sonra klemens kapağı vidası sıkıştırılır. LCD ekranda yanıp sönen 2. Kilit işareti, ilk okumadan sonra kaybolacaktır. Eğer bu olmaz ise klemens kapağı doğru bağlanmamış veya vidası tam sıkılmamıştır LCD Ekranın Çalışması Sayacın çalışmaya başlamasıyla 90 sn. içinde otomatik menü modu devreye girer. İlgili modun her bir menüsü 5 saniye ekranda kalır ve otomatik olarak sonraki bilgi menüsüne geçer. Sayacın üzerindeki butona basıldığı zaman, buton menüsü modu devreye girer. 90 sn. boyunca hiçbir tuşa basılmadığı taktirde sayaç tekrar otomatik menü moduna geri dönecektir. Sayaç çağrı butonuna 3 sn. boyunca basılarak, alt menüler aktive edilebilir. Bu menü genellikle önceki ayların bilgilerini içermektedir. Buton menüsüne, tekrar 3 sn. çağrı butonuna basılarak geri dönülebilir. (4)

7 5. LCD EKRAN BİLGİLERİ LCD Ekran üzerindeki sembol ve bilgilerin tanımlaması aşağıdaki gibidir: 1 2 Üst Kapak Açık (1 numaralı kilit) Bu sembol üst kapak açılma durumunu gösterir. Kapalı olduğu halde sembol yanıp sönüyor ise daha önceden müdahale edilip kapağın açıldığını ifade eder. Sürekli ekranda görünmesi halinde ise üst kapak açık konumdadır. Klemens Kapağı Açık (2 numaralı kilit) Bu sembol klemens kapağı açılma durumunu gösterir. Kapalı olduğu halde sembol yanıp sönüyor ise daha önceden müdahale edilip kapağın açıldığını ifade eder. Sürekli ekranda görünmesi halinde ise kapak açık konumdadır. Sayaç optik port ile okunduktan sonra sembol kaybolur. Saat Hatası: Saat normal olarak çalışmıyorsa bu sembol görülür. Sistem Pili: Sistem Pili gerilimi düşük ise bu sembol görülür. Saat Pili: Saat Pili gerilimi düşük ise bu sembol görülür. L1 R fazının, L2 S fazının, L3 T fazının var olup olmadığını gösterir. Örneğin R fazı gerilimi yok ise; ekranda sadece L2 L3 görünür. L1 L2 L3 sembolleri hep birlikte flash yapıyorlarsa faz sırasında hata var demektir. Bir yada birden fazla fazın enerjisi ters yönde akıyorsa, ilgili fazın başında - işareti belirir. Örneğin L1 fazının enerjisi ters yöne akıyorsa -L1 L2 L3 görünecektir. Sayacın dahili hafıza biriminde arıza olduğunu belirtir. O andaki tarifeyi gösterir. Örneğin içinde bulunulan tarih/saat T2 tarifesine denk geliyorsa ekranda T2 görülecektir. Sayaç saatinde herhangi bir arıza durumunda her zaman T1 aktif olur. (5)

8 Reaktif ceza ön uyarı simgesidir. O anki indüktif yada kapasitif enerji kullanımı, aktif aktif enerji kullanımına göre TEDAŞ ın belirlediği sınırların üzerinde ise bu simge flash yapacaktır. Kullanım bu şekilde devam eder ve ay sonunda kullanılan enerji, belirlenen sınırı aşıyorsa simge sürekli yanmaya başlayacaktır. Bu durumda kullanıcı mevcut kompanzasyon sistemini kontrol ettirmeli, hiç yoksa kurdurmalıdır. LCD nin sağ alt köşesinde bulunan nokta şeklinde simge, yarım saniye peryotlarla flash yapar. Bu durum sayacın istikrarlı bir şekilde çalıştığını belirtir. Optik yada RS485 üzerinden sayaçtan veri okunduğu sırada, veri transferini belirtmek amacıyla hızlı hızlı flash yapacaktır. Okuma sonlandığında ise normal duruma dönecektir. Sistemden akan enerjinin karakteristiğini gösterir. Örneğin R fazından +P ve +Q yönünde, S fazından +P yönüne, T fazında +P ve Q yönünden enerji akıyor ise OK işaretleri ekranda sağdaki şekildeki gibi görünecektir. 5.1 Ekran Listesi Örneği OBIS kodlu menü, sayacın tarihi YYYY-AA-GG formatında gösterir OBIS kodlu menü, sayacın saati SS:DD :ss formatında gösterir OBIS kodlu menü, toplam aktif enerji (+T) miktarını gösterir. Örnek: Kwh OBIS kodlu menü, T1 tarifesinde tüketilen aktif enerji (+T1) miktarını gösterir. Örnek: Kwh OBIS kodlu menü, T2 tarifesinde tüketilen aktif enerji (+T2) miktarını gösterir. Örnek: Kwh OBIS kodlu menü, T3 tarifesinde tüketilen aktif enerji (+T3) miktarını gösterir. Örnek: Kwh OBIS kodlu menü, T4 tarifesinde tüketilen aktif enerji (+T4) miktarını gösterir. Örnek: Kwh. (6)

9 OBIS kodlu menü, toplam Pozitif İndüktif Reaktif enerji (+Ri) miktarını gösterir. Örnek: Kwh OBIS kodlu menü, toplam Negatif Kapasitif Reaktif enerji (-Rc) miktarını gösterir. Örnek: Kwh OBIS kodlu menü, pozitif aktif enerji Demand (+P) değerini gösterir. Örnek: Kwh kodlu menü, pozitif aktif enerji Demand (+P) değerinin alındığı tarihi YYYY-AA-GG formatında gösterir kodlu menü, pozitif aktif enerji Demand (+P) değerinin alındığı saati SS:DD formatında gösterir OBIS kodlu menü, Demant alma süresini belirtir. Örnek: 15 dakika OBIS kodlu menü, Haftanın gününü gösterir. 1:Pazartesi, 7:Pazar anlamına gelir. Örnek: 4:Perşembe OBIS kodlu menü, sayacın seri numarasıdır. Örnek: OBIS kodlu menü, sayacın üst kapağının ilk açılma tarih / saattir. Üst kapak daha önce hiç açılmamış ise bu menü gösterilmez. Örnek: / 12: OBIS kodlu menü, sayacın klemens kapağının ilk açılma tarih / saatini ve o ay içinde kaç defa açıldığını gösterir. Daha önce hiç açılmamış ise bu menü gösterilmez. Örnek: /12:13/ OBIS kodlu menü, Sayacın darbe sabitini gösterir. Örnek: 1000 imp/kwh/kvarh. (7)

10 OBIS kodlu menü, R-N arası RMS gerilimi gösterir. Benzer şekilde S-N arasındaki, ise T-N arasındaki RMS gerilimleri gösterir. 365V un üzerindeki FAZ- NOTR gerilimlerinde ilgili fazın gerilim menüsü ekrana gelerek uyarı amaçlı flash yapar. Yanlışlıkla sayacın Nötr klemensine faz, faz klemensine nötr bağlandığında meydana gelebilir. Örnek: V OBIS kodlu menü, R fazından akan RSM akım değerini gösterir. Benzer şekilde S akımını, ise T fazı akımını gösterir. Örnek: A OBIS kodlu menü, R fazındaki enerjinin Cosφ değerini gösterir. Ayrıca Cosφ menüleri aktifken, enerji kadranlarını belirten OK işaretleri sadece ilgili fazın enerji vektörlerini gösterir. Böylece fazın Kapasitif mi yoksa İndüktif mi olduğu kolayca anlaşılabilir. Benzer şekilde S fazının Cosφ değerini, ise T fazının Cosφ değerini gösterir. Örnek: R fazı Cosφ = 0.953, ve OK işaretleri enerjinin, Pozitif Aktif ve Pozitif İndüktif enerji vektörlerinden oluştuğunu gösterir OBIS kodlu menü, sayaç içerisindeki yazılımın sürüm kodunu gösterir. Örnek: PROG: OBIS kodlu menü, demand reset sayısını gösterir. Alt Menü * OBIS kodlu menü, demand reset tarih / saatini YYYY-AA-GG / SS:DD formatında gösterir. Alt Menü *01 OBIS kodlu menü, bir önceki ayın toplam pozitif enerjisi gösterir *01, 1.8.2*01, 1.8.3*01 and 1.8.4*01 menüleri de mevcuttur. Alt Menü *01 OBIS kodlu menü, bir önceki ayın toplam pozitif indüktif enerjisini gösterir. Alt Menü (8)

11 *01 OBIS kodlu menü, bir önceki ay pozitif aktif enerji Demand değerini ve alındığı tarih / saat etiketini gösterir. Örnek: kw. Sub Menu Manüel Demand Sıfırlama İşlemi: Demand sıfırlama işlemi, sayaç üzerinde bulunan Kırmızı Demand Sıfırlama Butonuna 3 sn. sürekli basılı tutarak gerçekleştirilir. Bu işlem ay içerisinde ancak bir kere yapılabilir. Demand sıfırlama işlemi başarılı bir şekilde yapılmış ise ekranda CLEARED ifadesi görünür. Demand sıfırlama işlemi ay içerisinde daha önce yapılmış ise NO ifadesi belirir. Ay içerisinde manüel demand sıfırlama işlemi hiç gerçekleşmemiş ise, ay sonunda sayaç otomatik olarak bu işlemi yapacaktır. Aktif ve Reaktif Gücün Geometrik Gösterilişi: Not 1 Diyagram IEC Madde 12 ve Madde 14 e uygundur. Not 2 Bu diyagramın referansı akım vektörüdür (sağ taraftaki çizgi olarak belirtilmiştir). Not 3 Gerilim vektörü V faz açısı φ ye göre kendi yönünde değişir. Not 4 Gerilim V ile akım I arasındaki faz açısı φ matematiksel anlamda pozitif olarak alınır. (saat yönünün tersi) Diyagrama Göre Sayacın Enerji Kayıt Yazmaçları B Sınıfı Tek Yönlü Sayaçlar Giren Aktif Enerji (+T) Çıkan Aktif Enerji (-T) I. Bölge Giren İndüktif (+Ri) II. Bölge Giren Kapasitif (+Rc) III. Bölge Çıkan İndüktif (-Ri) IIII. Bölge Çıkan Kapasitif (-Rc) (9)

12 RS485 Bilgi Çıkışı: 2002 yılından günümüze ürettiğimiz bütün kombi sayaçlarımızda standart olarak sunduğumuz RS485 çıkışı, o günden bu günümüze ve gelecek için uzaktan okuma altyapısını desteklemekte olup, GPRS, PSTN, PLC gibi okuma sistemlerinin tamamına olanak tanımaktadır. (1) Numaralı Terminal: RS485 B Çıkışı (2) Numaralı Terminal: RS485 A Çıkışı Sayaç RS485 çıkışları sayacı paralel okuyabilecek şekilde düzenlenmiştir. Bu sayede, bilgisayara bağlı bir RS485 çeviriciye, 32 sayaç paralel bağlanarak okuma yapılabilir. Paralel bağlama, (1) numaralı terminaller (B çıkışı) ve (2) numaralı terminaller (A çıkışı) birbirine bağlanarak yapılır. A lar A ya, B ler B ye bağlanır. RS485 tuşu üzerinde bulunan birden fazla sayaca ulaşmak için sayaçların seri numaraları kullanılır. Sorgu sırasında /?XXXXXXXX! (CR) (LF) yapısı kullanılır. XXXXXXXX: sekiz haneli sayaç seri numarasıdır. Örnek: (11:25:35.796) Baud rate is changed to 300. (11:25:35.906) >/ ! [CR] [LF] (11:25:36.171) /AEL5<1>AEL.TF.09 [CR] [LF] (11:25:36.781) > [ACK] 051 [CR] [LF] (11:25:37.062) [ACK] (11:25:37.062) Baud rate is changed to (11:25:37.078) [SOH]R2 (STX) () [ETX]1 (11:25:37.125) [STX] 0.0.0( )[ETX]1 (11:26:05.180) > [SOH]B0)[ETX] q (11:26:05.250) [ACK] (10)

13 6. BAĞLANTI ŞEMALARI 6.1 AEL.TF.09 (X /5A) Kombi Sayaç İçin Bağlantı Şeması DİKKAT: Klemensin üst tarafındaki (1), (2), (9), (10) ve (11) nolu klemensler bilgi çıkışlarıdır. Kesinlikle enerji vermeyiniz! 6.2 AEL.TF.10 (3x10(100)A) Kombi Sayaç İçin Bağlantı Şeması DİKKAT: Klemensin üst tarafındaki (1), (2), (9), (10), ve (11) nolu klemensler bilgi çıkışlarıdır. Kesinlikle enerji vermeyiniz! 3x10(100)A kombi sayaçların akım kovanlarının iç çapı 6,8mm dir. Bu sayaçlar 100A bir hatta bağlanacaksa, hattın kablosunun bakır ve iletken kısmın kesitinin en az 25mm² olması gerekmektedir. (11)

14 6.3 (X /5A) 57,7/100V Kombi Sayaç İçin Bağlantı Şeması DİKKAT: Klemensin üst tarafındaki (1), (2), (9), (10) ve (11) nolu klemensler bilgi çıkışlarıdır. Kesinlikle enerji vermeyiniz! 6.4 Elektriksel Pulse Çıkışı İçin Bağlantı Şeması (9), (10) ve (11) nolu klemensler elektriksel pulse çıkışlarıdır. AKTİF REAKTİF (9) (10) (9) Aktif Pulse Çıkışı (Open Collector) (10) Reaktif Pulse Çıkışı (Open Collector) (11) Aktif ve Reaktif Pulse Çıkışlarının Ortak GND Ucu (11) 7. KOMBİ SAYAÇLARIN MONTAJ ÖLÇÜLERİ VE MÜHÜR YERLERİ ŞEMASI (12)

15 8. AT UYGUNLUK BEYANI (13)

16 KOM.MID.01 /R.00 / KÖHLER ELEKTRİK SAYAÇLARI SAN. VE TİC. A.Ş. ADRESS VE TELEFONLAR MERKEZ: Bankalar Yanıkkapı Tenha Sok. Uçarlar Han No:8 Karaköy İSTANBUL / TÜRKİYE Tel: (0212) (6 Hat) Fax: (0212) FABRİKA: Akçaburgaz Mah. 58. Sok. No:3 Esenyurt İSTANBUL / TÜRKİYE Tel: (0212) (Pbx) Fax: (0212) BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİMİZ SAYAÇ TAMİR, BAKIM VE AYAR İSTASYONLARIMIZ ANKARA Sanayi Cad. Kuruçeşme Sok. No: 3/3 Ulus / ANKARA Tel: (0312) Fax: (0312) ADANA Karasoku Mah. Kızılay Cad Sk. Yusuf Çelik İş Merkezi Kat: 2 No: 7/203 ADANA Tel: (0322) Fax: (0322) İZMİR 1202/2 Sok. No: 80/L Temsil Plaza Gıda Çarşısı Yenişehir / İZMİR Tel: (0232) Fax: (0232)

AEL.TF.16 TRĠFAZE ELEKTRONĠK ELEKTRĠK SAYACI TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU

AEL.TF.16 TRĠFAZE ELEKTRONĠK ELEKTRĠK SAYACI TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU AEL.TF.16 TRĠFAZE ELEKTRONĠK ELEKTRĠK SAYACI TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU 0120 TS EN ISO 9001 ĠÇĠNDEKĠLER Bölüm Adı Sayfa No 0. Giriş 1 1. Sayacın Teknik Özellikleri 2 2. Ana Fonksiyonlar 3 3. Sayacın

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ datakom@datakom.com.tr http://www.datakom.com.tr Tel: 0216 466 84 60 Fax: 0216 364 65 65 DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME

Detaylı

İÇİNDEKİLER KM. LL2WT.004

İÇİNDEKİLER KM. LL2WT.004 İÇİNDEKİLER 1. GENEL ÖZELLİKLER... 4 2. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 3. SERTİFİKALAR... 6 3.1. Yönetmelikler ve Standartlar... 6 4. AÇIKLAMALAR... 7 4.1. Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Sırasında Dikkat Edilecek

Detaylı

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08 Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ESİS ENERJİ ve ELEKTRONİK SAN. TİC. A.Ş. DUDULLU ORG. SAN. BÖLGESİ ESENKENT MAH. BATURALP

Detaylı

TYPE TEST OIML R76/EN45501

TYPE TEST OIML R76/EN45501 TYPE TEST TYPE TEST OIML R76/EN45501 İÇİNDEKİLER 1. GENEL ÖZELLİKLER... 4 2. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 3. SERTİFİKALAR... 6 3.1. Yönetmelikler ve Standartlar... 6 4. AÇIKLAMALAR... 7 4.1. Kurulum, Çalıştırma

Detaylı

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10 Referans Kitapçığı Elektrik Şebeke Koruması Sepam seri 10 İçindekiler Güvenlik Bilgisi.....................................................7 Kitapçık Hakkında...................................................9

Detaylı

SENTRON. Enerji analizörü SENTRON PAC4200. Giriş 1. Emniyet bilgileri 2. Açıklama 3. Görev planlaması 4. Montaj 5. Bağlantı.

SENTRON. Enerji analizörü SENTRON PAC4200. Giriş 1. Emniyet bilgileri 2. Açıklama 3. Görev planlaması 4. Montaj 5. Bağlantı. Giriş 1 Emniyet bilgileri 2 SENTRON Enerji analizörü Sistem kitabı Açıklama 3 Görev planlaması 4 Montaj 5 Bağlantı 6 Devreye alma 7 Kullanım 8 Parametrelendirme 9 Servis ve bakım 10 Teknik Özellikler 11

Detaylı

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU

VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU VAP304 ALARM PANELİ MONTAJ VE PROGRAMLAMA KILAVUZU Panic Fire Duress Program Bypass Report Chime Test Memory B A D C Program Chime Panic Duress Exit Fire Report Bypass Memory Test Reset Password Exit Reset

Detaylı

3/54 EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA İÇİNDEKİLER

3/54 EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA İÇİNDEKİLER EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA 3/54 İÇİNDEKİLER Bu kullanım kılavuzunda kullanılan görseller ve ekranlar satın alınan ürünün özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir ve Ingenico

Detaylı

iwe 280 EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA Kullanım Kılavuzu

iwe 280 EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA Kullanım Kılavuzu 0850 250 40 30 iwe 280 EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA Kullanım Kılavuzu EFT POS ÖZELLİKLİ YENİ NESİL SEYYAR YAZARKASA 3/54 İÇİNDEKİLER Bu kullanım kılavuzunda kullanılan görseller ve ekranlar

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler ÖNSÖZ ISISO 6000/6100 serisi inverter satın aldığınız için teşekkür ederiz. Yüksek performans ihtiyaçlarını karşılamak için, ISISO 6000/6100 serisi çeviriciler düşük hızda ve düşük gürültü

Detaylı

Genel Amaçlı Ölçü Aleti UMG507 Yükleme ve çalıştırma Kısa bilgiler bakınız arka sayfa

Genel Amaçlı Ölçü Aleti UMG507 Yükleme ve çalıştırma Kısa bilgiler bakınız arka sayfa Evr. no. 1.032.003.7 Genel Amaçlı Ölçü Aleti UMG507 Yükleme ve çalıştırma Kısa bilgiler bakınız arka sayfa Janitza electronics GmbH Vor dem Polstück 1 D-35633 Lahnau Support Tel. (0 64 41) 9642 22 Faks

Detaylı

BCPlus 11 12..220V 20..200A MİKROİŞLEMCİLİ AKÜ ŞARJ CİHAZI

BCPlus 11 12..220V 20..200A MİKROİŞLEMCİLİ AKÜ ŞARJ CİHAZI BCPlus 11 12..220V 20..200A MİKROİŞLEMCİLİ AKÜ ŞARJ CİHAZI MARİN TİPİ VE NORMAL TİP TANITIM DOSYASI *Bu dokümanda verilen resim,çizim ve diğer teknik bilgiler cihazların temel ortak özellikleri göz önünde

Detaylı

PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma Kılavuzu

PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma Kılavuzu PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma Kılavuzu PSE 18-600-70 PSE 18-600-70 PSE 18-600-70 Bu kılavuzun sahibi: 2 PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma

Detaylı

Yüksek verimli ısıtma pompası. Calio. İşletim ve montaj talimatı

Yüksek verimli ısıtma pompası. Calio. İşletim ve montaj talimatı Yüksek verimli ısıtma pompası Calio İşletim ve montaj talimatı Baskı İşletim ve montaj talimatı Calio Orijinal kullanım kılavuzu Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın içeriği üreticinin izni olmadan dağıtılamaz,

Detaylı

ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ. Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014

ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ. Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014 2014 ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014 ÖZEL TESİSAT TEKİNİĞİ 1. KOMPANZASYON TESİSATLARI 2. PARATONER TESİSATLARI 3. TOPRAKLAMA TESİSATLARI 4. GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Detaylı

PWI Serisi İndikatörler. Kullanım Kılavuzu

PWI Serisi İndikatörler. Kullanım Kılavuzu PWI Serisi İndikatörler Kullanım Kılavuzu PWI Serisi İndikatörler Kullanım Kılavuzu YASAL UYARI! Kullanmakta olduğunuz cihaz bir baskülün parçası olarak kullanılıyor ve baskül alım satım işlerinde kullanılıyor

Detaylı

Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus

Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus Çok turlu aktüatörler SA 07.2 SA 16.2/SAR 07.2 SAR 16.2 Kontrol ünitesi: elektro mekanik Aktüatör kontrol ünitesi ile birlikte AUMATIC Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus Kullanma talimatı

Detaylı

DPR-145 TRAFO SICAKLIK KORUMA RÖLESİ

DPR-145 TRAFO SICAKLIK KORUMA RÖLESİ DPR-45 Kullanım Kılavuzu V-.0 (02.0.205) DPR-45 TRAFO SICAKLIK KORUMA RÖLESİ 4 ADET PT00 GİRİŞİ 4 ADET 6A RÖLE ÇIKIŞI RS-485 MODBUS PORTU 9-50V-DC BESLEME TANITIM DPR 45 kuru tip veya reçine dolgulu OG

Detaylı

Kullanım Kılavuzu ACS550-01 Sürücüleri (0,75 110 kw) ACS550-U1 Sürücüleri (1 150 HP)

Kullanım Kılavuzu ACS550-01 Sürücüleri (0,75 110 kw) ACS550-U1 Sürücüleri (1 150 HP) Drive IT Alçak Gerilim AC Sürücüleri Kullanım Kılavuzu ACS550-01 Sürücüleri (0,75 110 kw) ACS550-U1 Sürücüleri (1 150 HP) 2 ACS550 Kullanım Kılavuzu ACS550 Sürücü Kılavuzları GENEL KILAVUZLAR ACS550-01/U1

Detaylı

Kullanim Kilavuzu VEGAFLEX 86. Sıvıların doluluk seviyesi ve ayırma katmanının devamlı olarak ölçülmesi için TDR sensörü

Kullanim Kilavuzu VEGAFLEX 86. Sıvıların doluluk seviyesi ve ayırma katmanının devamlı olarak ölçülmesi için TDR sensörü Kullanim Kilavuzu Sıvıların doluluk seviyesi ve ayırma katmanının devamlı olarak ölçülmesi için TDR sensörü VEGAFLEX 86 Modbus ve Levelmaster Protokolü Koaksiyel ölçüm sondası -20 +250 C Document ID: 49475

Detaylı

ALTAY SERİSİ A.C MOTOR HIZ KONTROL

ALTAY SERİSİ A.C MOTOR HIZ KONTROL ALTAY SERİSİ A.C MOTOR HIZ KONTROL ALTAY SERIES A.C MOTOR SPEED CONTROL www.medelelektronik.com MEDEL Elektronik Elektrik Makina Demiryolu Araçları Üretimi ve Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti. Rev 1.0 HIZLI

Detaylı

Kılavuz Sürümü: 2.01 (HV: 2.01, SV: 2.01)

Kılavuz Sürümü: 2.01 (HV: 2.01, SV: 2.01) GüvenCE ACİL KURTARMA SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU Seri No:. Kılavuz Sürümü: 2.01 (HV: 2.01, SV: 2.01) NOT: Bu kılavuz, donanım sürümü 2.01 ve yazılım sürümü 2.01 olan kartlar için hazırlanmıştır. Farklı

Detaylı

Reaktif Güç Kontrol Rölesi. Hızlı Kurulum Kılavuzu

Reaktif Güç Kontrol Rölesi. Hızlı Kurulum Kılavuzu Reaktif Güç Kontrol Rölesi Hızlı Kurulum Kılavuzu Rapidus Reaktif Kontrol Rölesi nin devreye alınması ve işletilmesinden öne bu kılavuzu dikkatle okuyunuz. Detaylı kullanma kılavuzu Cihaz ile birlikte

Detaylı

Elektronik Basınç Kalibratörü LPC 300

Elektronik Basınç Kalibratörü LPC 300 KULLANMA KILAVUZU Elektronik Basınç Kalibratörü LPC 300 LPC 300 Elektronik Basınç Kalibratörü LPC 300 Kullanma Kılavuzu İLK KULLANIMDAN ÖNCE PİLİ 8-12 SAAT ARJ EDİNİZ (2. Bölüm Sayfa 6 bakınız) DRUCK &

Detaylı

VARkombi 18 PC. Reaktif Güç Kontrol Rölesi. 18 Kademe. KAEL Mühendislik Elektronik Tic. ve San. Ltd.Şti.

VARkombi 18 PC. Reaktif Güç Kontrol Rölesi. 18 Kademe. KAEL Mühendislik Elektronik Tic. ve San. Ltd.Şti. VAkombi PC eaktif Güç Kontrol ölesi Bankalar Marketler Benzinlikler Okullar Atölyeler Oteller Kademe KAEL Mühendislik Elektronik ic. ve an. Ltd.Şti. İçindekiler Giriş... Uyarılar... Özellikler... Genel...

Detaylı

ENERJ KAL TES JENERATÖR KONTROL. Teknoloji partneriniz Datakom, kaliteli ürünler uygun fiyat. Ürün Kataloğu www.datakom.com.tr

ENERJ KAL TES JENERATÖR KONTROL. Teknoloji partneriniz Datakom, kaliteli ürünler uygun fiyat. Ürün Kataloğu www.datakom.com.tr ENERJ KAL TES JENERATÖR KONTROL Teknoloji partneriniz Datakom, kaliteli ürünler uygun fiyat Ürün Kataloğu www.datakom.com.tr Datakom Elektronik Mühendislik Biz Ne Yaparız? Datakom Elektronik Mühendislik,

Detaylı

Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler. Operatör Terminalleri DOP11B. Sistem El Kitabı. Baskı 11/2008 16666984 / TR

Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler. Operatör Terminalleri DOP11B. Sistem El Kitabı. Baskı 11/2008 16666984 / TR Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler Operatör Terminalleri DOP11B Baskı 11/28 Sistem El Kitabı 16666984 / TR SEW-EURODRVE Driving the world İçindekiler 1 Genel uyarılar...

Detaylı

PowerLogic PM1000 serisi Enerji analizörleri

PowerLogic PM1000 serisi Enerji analizörleri PowerLogic PM1000 serisi Enerji analizörleri Kullanım Kılavuzu PLSED309039TR 08/2010 Tehlike Kategorileri ve Özel Simgeler Bu talimatları dikkatle okuyun ve cihazı kurmayı, çalıştırmayı ve cihazın bakımını

Detaylı