İNGİLTERE SAĞLIK TESİSLERİ İÇİN STANDARTLAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İNGİLTERE SAĞLIK TESİSLERİ İÇİN STANDARTLAR"

Transkript

1 İNGİLTERE SAĞLIK TESİSLERİ İÇİN STANDARTLAR HTM 60 : TAVANLAR (MART 2005 TARİHLİ İKİNCİ BASKI) HTM 60 standardı tavan başarısı ve performansını aşağıdaki çizelgede görülen başarı niteliklerine göre 6 sınıfa ayırmıştır. Fiziksel ve performans nitelikleri Tavan performansının sınıfları Döşeme altı düz o o o dokunmuş o o o perforesiz o o perforeli o yekpare o o o o o ek yerli o o o o o Nem normal yüksek Alev Sıçraması Sınıf 1 Sınıf 0 Gerekli koşulları belirtir o Seçenekleri belirtir HTM 60 standardının EK B kısmında bir departman veya etkinlik ve aktivite mekanına özel başarım ve performans özelliklerini gerekli ve seçime bağlı olanlar olarak iki gruba ayıran bir çizelge sunulmaktadır.

2 HTM 60 standardı performansı tanımlamak için kullanılan performans özelliklerinin yanı sıra akustik, temizleme, asma tavan plakaların yukarı istikamette kaldırılması ve amörtisör sisteminin sınıf ve kalitesi gibi dikkate alınması gereken diğer ek özelliklerden de bahsetmektedir. Armstrong HTM 60 standart özelliklerini karşılayan ve çeşit olarak da geniş bir yelpazede yer alan ürünler teklif ediyor, bu nedenle ihtiyaclarınıza uygun ve doğru çözümü bulabilirsiniz. EK B- Etkinlik ve aktivite mekanı gereklilikleri programı- PROGRAM İÇİN AÇIKLAMALAR Departman / Etkinlik alanı Sınıflandırma Kaza & Acil Durum *Toplanma alanı o o o o o Temizlikçi odası o o o Banyo ve duş o Temiz gereç o o o Danışmanlık o o o o o Kirli gereç o o o Atık alanı ve çöp o o o Uyuşturucu ve alkolden kurtulma o o o Mülakat odası o o o o o Esas Tedavi Ofi s o o o o o Giriş kabul ve kayıt o o o o o Acil hayati yoğun bakım odası o *Ana personel odası o o o o o Malzemeler, market o o o o o Tedavi o o WC o o o EK B özeti mecburi gerekli özellikleri gösterir o seçime bağlı özellikleri gösterir * ortak kullanım mekanlarının ve bu mekanların tavan yüzeylerinin alev alma sınıfı olarak Klas 0 şartlarını yerine getirdiğni gösterir. Departman / Etkinlik alanı Sınıflandırma Analık - Yeni Doğan Bakım Özel odası Acil doğum odası Özel kabul odası o o o Banyo o Soyunma odası o o o *Ortak kullanım alanı o o o o o Temizlikçi odası o o o Temiz Gereç o o o Günlük oda o o o Doğum odası Kirli gereç o o o Atık alanı o o o Alet odası o o o o o Nevresim odası o o o Ofi s o o o o o Kiler o o o Hijyen ve iş kıyafeti yönetmeliği o Duş o *Personel merkezi o o o o o *Servis arabaları odası o o o o o WC o o o EK B özeti mecburi gerekli özellikleri gösterir o seçime bağlı özellikleri gösterir

3 HTM standardı Haziran 2008 basıldı ve daha önce HTM 2045 bulunan rehberin yerini aldı. Bu standart temizlik ve enfeksiyon kontrol gereklilikleri müsaade ettiği ölçüde akustik olarak önemi olmayan odalar hariç mümkün mertebe her yerde akustik absorbe edici malzemeler kullanılamasını tavsiye eder. Akustik tavanların Britanya standardı BS EN ISO 11654:1997 e göre ses yutma özelliği minumum C sınıfı olmalı ve taban alanın en az % 80 ini kapsamalıdır. Armstrong un Bioguard Akustik sistemi sadece ses yutma performansını bu seviyede karşılamakla kalmaz, aynı zamanda aktif Bioguard antimikrobiyal tedavi özelliği sayesinde enfeksiyonları mükemmel bir performansla kontrol altına alır. Bioguard Akustik sistemde ayrıca ISO ISO 5 standardındaki Clean Room performansı seviyesinde gelişmiş bir su iticilik özelliği vardır ve yaygın dezenfektan ve temizlik kimyasal maddelerine karşı test edilerek dayanıklı oldukları görülmüştür. YANGIN GÜVENLİĞİ Yeni Euroclass Avrupa yangına reaksiyon rating sistemi sadece alev alma seviyesi olarak sıralamayı belirlemekle kalmaz, bunun yanı sıra duman salınımı ve yanma damlacıkların seviyesini de belirler. Hastaneler için tavsiye edilen Armstrong ürünlerinin tamamı B, s3-d2 (Cl) sınıfı şartları ve daha fazlasını karşılar.

4 Müşteri Danışma Masaları Uzman Ekipler OMEGA programı Hemen bugün internet sayfamızı gezmelisiniz! Armstrong Building Products Satış Temsilciliği Gsm : Tel/Fax : Agency: - 04/2011 PX1106 Copyright: Nike Bourgeois, Getty Images - Printed on free chlorine paper.

5 SAĞLIK, REFAH, GÜVENLİK İHTİYAÇLARINIZA UYGUN TAVAN SİSTEMLERİ HAVA KALİTE kontrolü, ANTİBİKROBİYAL performans, TEMİZLİK ve DEZENFEKSİYON ayrıca AKUSTİK sağlık sektörü için bir tavan sistemi seçtiğiniz zaman düşünmeniz gereken en önemli unsurlardır. ANTİMİKROBİYAL PERFORMANS Biyo-kirlilik kontrolü, özellikle hastane ve kliniklerde sağlık sektöründeki gerekli önlemlerden biridir. Amstrong tavanları bakteri, mantar ve küf gibi istenmeyen oluşumların gelişimine engel olur. Ürünlerimiz genel amaçlı olarak her türlü alanda kullanılabilir. Armstrong Bioguard boyası, bakteri, mantar ve küf gibi zararlı mikro organizmaların oluşumununu ve gelişimini engeller. HAVA KALİTESİ Temiz bir oda ortamındaki havadaki partiküllerin sayısını azaltmak amacıyla çeşitli taşıyıcı çözümler ve özel plakalar önerir. Bu ürünler ISO e uygun olarak testedilmiştir. TEMİZLİK Bir tavanın temizleme yöntemi ve temizleme sıklığı uygulamadan uygulamaya değişiklik arzeder. Tüm ürünlerimizi bir elektrik süpürgesi veya en azından biz kuru bezle temizleyebilirsiniz. NEMLİLİĞE KARŞI DİRENÇ Günümüzde tavan ortamları, gittikçe nemliliğe yol açan durumlarla karşılaşmaktadır, bu durum hem iç ortamlarda bilgisayar kullanımının artması, ısıtma ve soğutma sistemlerinin binalarda giderek yaygın kullanımı, kalabalık insan ortamlarının artması tavanlardaki nemlilik oranını arttırmaktadır. Bu gereksinimi karşılamak için amstrong %99 nemliliğe karşı kurulum için çok amaçlı uygun ürünler sunmaktadır. Ayrıca %100 e nemliliğe karşı da özel ürünlemiz bulunmaktadır. ATEŞE KARŞI DİRENÇLİLİK Ulusal Bina Yönetmeliklerinde, binalarda uygulama alanlarına bağlı olarak yangına karşı direç performansının Euroclass a uygun olması şartını yerine getirmesi kararlaştırılmıştır. Armstrong Ürünlerinin hepsinde avrupa yangına direnç standartlarını uygun olarak test edilmiş olup, minimum performans kriterlerini karşıladığı görülmektedir.

6 AKUSTİK PERFORMANS İster bir ofi s olsun isterse bir okul sınıfı veya hastane olsun ortamın ihtiyaç duyduğu : Anlaşılabilirlik - akustik olarak işitilebilir ve anlaşılabir olması Gizlilik - bir ortamın dışarıdan içeri girebilecek veya içerden dışarı çıkabilecek seslere karşı güvenilirliği Konsantrasyon - rahatsız edilmeme Optimum akustik ortamın elde edilmesi için ses emilimi ve ses bastırımının uygun bir kombinasyonu gerekli olup, bu aktif bir akustik kullanımla desteklenmelidir. IŞIĞIN YANSIMASI Asma tavanlardan yüksek yoğunluktaki ışık yansıması tüm iç mekanlardaki doğru miktardaki aydınlatma elde etmek için önemli katkı sağlamakla kalmaz ayrıca aşırı elektrik enerjisi tüketimini de azaltabilir. Armstrong, ürünülerini ışığın yansıtılmasında ileri seviyede testlere tabi tutmuştur. Bu ürünler EN ISO VE 3 (EN de belirtildiği gibi) ve ASTM E1477 gibi standartlara uygundur ve uygunlukları akredite olmuş laboratuvarlarda test edilip onaylanmıştır. 15 YIL Garanti 15 YIL GARANTİ GARANTİ Armstrong World Industries, Armstrong un %95 ve %99 bağıl neme karşı ürünleriyle malzeme ve işçilikteki noksanlardan uzaktır. Bu Armstrong un 15 yıllık malzeme kurulumundan kazandığı deneyimin sonucudur. Ayrıntılı bilgi için (UK) / (Rol) numaraları arayabilirsiniz. GERİ DÖNÜŞÜM İÇERİĞİ ARMSTRONG Ürünleri geri döüşümü mümkün kılacak ham maddelerden üretilmektedir. Ürünlerin geri dönüşüm içeriği ISO 14021:2004 e uygun olarak literatürümüzde gösterilmiştir. Armstrong Building Products Satış Temsilciliği Gsm : Tel/Fax : Agency: - 04/2011 PX1106 Copyright: Miguel de Guzman - Printed on free chlorine paper.

7 HAVA KALİTESİ ve CLEAN ROOM Bir Clean Room/Temiz Oda, zerreciklerin yoğunlaşabileceği, başlama, gelişme ve tutunmaya çalışabileceği, özellikle sanayi, araştırma ve sağlık kurumları gibi noktalarda kontrol etmeyi amaçlayan ortam veya mekanlardır. Isı, nem ve bağıl basınç gibi parametreler de hassas bir şekilde değerlendirilir (tanımlama ISO e göredir). Clean Room/Temiz Odalar zerrecik miktarına bağlı olarak ISO 1 (en temiz) den ISO 9 a kadar sınıfl andırılmıştır. Performans, zerrecik temizlik sınıfına belirleyen ISO e göre test edilmiştir, ayrıca US Federal Standard 209E de kullanımdadır. Aşağıdaki tablo 2 norm arasındaki denkliği göstermektedir. ISO Sınıfı US Fed. Std 209E standartına göre 0,5 μm/m 3 den büyük partikül sayısı Partikül boyutu > 0.1 m > 0.2 m > 0.3 m > 0.5 m > 1 m > 5 m US Federal Standart 209E ISO Class ISO Class ISO Class Class 1 ISO Class Class 10 ISO Class Class 100 ISO Class Class ISO Class Class ISO Class Class ISO Class Class

8 Kinetik arıtma sınıfı : Kirliliğin atmasından dolayı hava kalitesinin düştüğü zaman, hava akış sistemi, risk bölgesine bağlı olarak, belli bir süre içinde ISO seviyesinde belirtilen parçacık temizlik düzeyine dönmelidir. Bir tavan bu kirliliği muhafaza etmemeli ve ilk kez kirlendikten sonra geçen uzun bir süre sonucunda kirden kurtulabilmelidir. Bu testde kimyasal arındırma test edilir. Testte 0.5 mikronluk partikül ile yapılan testin başındaki kirliliğinin zirve değeri ile karşılaştırıldığında kirliliğin %90 oranında temizlenmesi için gerekli olarak zaman ölçülür. Arıtma seviyesine ulaşmak için gerekli zaman, aşağıdaki tabloda gösterilen sınıfl arın belirlenmesinde kullanılır. Kinetik arıtma sınıfı 0,5 μm %90 arıtma sağlamak için gerekli zaman (dk) CP(0.5) t > 40 > 40 CP(0.5) CP(0.5) CP(0.5) CP(0.5)5 5 5 Kaynak : Norm NF S Armstrong Building Products Satış Temsilciliği Gsm : Tel/Fax : Agency: - 04/2011 PX1106 Copyright: Simon Miles - Printed on free chlorine paper.

9 BAKTERİYOLOJİK BAKTERİYOLOJİK TEMİZLİK SINIFLANDIRMALARI Bakteriyolojik temizlik havadaki beher metreküp başına düşen maksimum canlı parçacık konsantrasyonu na göre sınıfl andırılır. Numune plaka hangi bakteriyolojik soyun test edileceğine bağlı olarak değişen 3 ile 7 gün arasındaki kuluçka sürecinden gecen mikroorganizmalar ile kirletilir, en sonunda mikro organizmaların sayısı sayılır. Bir tavan plakası yüzeyine «iniş yapan» mikro organizmaların gelişmesine yardımcı olmamalı ve hatta mikro organizmalarla onların sayılarını en kısa sürede azaltmak için aktif olarak mücadele etmelidir. Aşağıdaki tablo her bir Bakteriyolojik Sınıf başına düşen maksimum konsantrasyonu göstermektedir. Bakteriyolojik sınıf Beher metreküp başına düşen parçacıkların konsantrasyonunu sayı olarak (ufc/m 3 biriminde) gösterir B B B 5 5 B 1 < 1 Kaynak : NF S Normu Armstrong Bioguard boyasını bakterilere karşı testlerde bakteri soyu seçiminde biyolojik hijyenistlerin ve uzman mikrobiyologların kirlenmeye karşı kritik olarak kabul ettikleri soy tavsiyelerine uyar ve geniş kapsamlı seçilmiş soylara karşı test eder. Cera-Lobo labarotuarlarında geniş kapsamlı seçilen bakterilere (gram+, gram, entero-,sporal..vs tipleri), küf ve maya, MRSA (Methicilin Dirençli Stafi lokok Aureus) dahil olmak üzere, E-coli (E. coli) ve Streptococcus pneumoniae soylarına karşı testlerde başarılı sonuçlar alındı. Armstrong Düz Bioguard plaka, Bioguard Akustik ve Orcal Bioguard plakalara uygulanan Bioguard boya aktif olarak 72 saat testten sonra % 99 luk yoketme oranı ile koloni ebatının azaltılmasına katkıda bulunmaktadır.

10 Uygunluk belgesi almak için bize ulaşın. Armstrong Building Products Satış Temsilciliği Gsm : Tel/Fax : Agency: - 04/2011 PX1106 Copyright: Gettyimages - Printed on free chlorine paper.

11 BIOGUARD Biyo-kirlenmeye karşı korunma ISO Clean Room Dezenfektanlara dayanım Bioguard, taşyünü ve metal plakalara Armstrong tarafından uygulanan özel bir yüzey boyasıdır. Bioguard Biyo-kirlenmeye karşı korunma amaçlıdır. Bünyesinde E-coli (koli basili), MRSA, Streptokok Pnömonia, Cereus Basili, Aspergillus Niger, Candida Albicans, Klebsiella Pnömonia, Acinebacter Baumanii gibi bakteri, maya ve mantarların oluşumunu engelleyen Biyo-kimyasallar içerir. (JIS Z2801 and NF S testine göre) - Tüm bu mikro organizmaların %99,9 unu 72 saatten az bir sürede öldürür. - Bu biyo-kimyasallar plaka yüzeyinde oluşabilecek mikro-organizmalara karşı etkilidir. - Ortama radyasyon veya kimyasal yaymazlar. - İnsanlara, hayvanlara ve bitkilere karşı zararsızdırlar. - Yüzey yıpratılmadığında tavan var olduğu sürece aktif durumdadırlar. ISO 5 Clean room/temiz Oda performansı, akustik kumaşlı Ekstra Mikroperfore ve Premium B15 ile kullanılan Bioguard Plain, Bioguard Acoustic ve Orcal Bioguard içindir (tested against ISO ). ISO 3 Clean room/temiz Oda performansı Orcal Bioguard Plain içindir (tested against ISO ). Bioguard Akustik Board tüm kenarları boyalı halde de mevcuttur, bu sağlam plakaların yanı sıra en iyi temiz oda koşullarını sağlamayı da garanti eder. Bioguard Akustik plaka kenarında delme işlemi yapılmamıştır. Bioguard Plain, Bioguard Acoustic ve Orcal Bioguard ın özel düz yüzeyleri toz ve mikro organizmaların plaka yüzeyinde birikmesini sınırlar (NF S Kinetik Dezenfektasyon testine göre). Bioguard ürünleri mükemmel su geçirimsizliği sağlayarak sürekli temizliğe imkan verir. - Bioguard Plain, Bioguard Acoustic ve Orcal Bioguard Ekstra Mikroperfore akustik kumaşlı ve Premium B15 li ıslak bir bez veya süngerle yıkanabilir. - Orcal Bioguard Plain uygun bir montaj doğrultusunda yüksek basınçlı suyla temizlenebilir. Bioguard ürünleri aktif katkılar içeren sulandırılmış dezenfetanlarla temizlenebilir. Örnek Kuaterner Amonyum, Hidrojen Peroksit ve Klorlar. %95 RH performansı Bioguard Plain, Bioguard Acoustic ve Orcal Bioguard Ekstra Mikroperfore akustik kumaşlı ve Premium B15 li içindir. %100 RH performansı Orcal Bioguard Plain de arkası da boyalı ise geçerlidir. Bioguard Plain ve Bioguard Acoustic de kesilen plakalar standart kenar boyası ile örtülebilir.

12 Orcal Bioguard Clip-in Plain montajında örneğin ameliyathanelerde, silikon veya mastikle dolgu yapılmalıdır. Orcal Bioguard akustik kumaşlı Ekstra Mikroperfore ve Premium B15. Bioguard Plain. Bioguard Akustik kenar boyası ile. Armstrong Europa GmbH Satış Temsilciliği Sarıyer-İstanbul Gsm : Fax : Agency: - 03/2011 PX1106 Copyright: Simon Miles - Printed on free chlorine paper.

13 BAKIM Hastaneler içindeki bakım gereksinimleri hastane binasının yaşı, büyüklüğü ve hastanenin tipi ve bunun yanı sıra oda tipi ve ilgili mekan ile ilişkili enfeksiyon riskinin seviyesi gibi o hastaneye özel faktörlere göre değişiklik arz eder. Mutlaka gerekli olan ekipmanların bakımında tavanların engellemeden ulaşılabilir özellikte örneğin klipssiz olması, bununla beraber tavan plakalarının bakım esnasında çok hafi f olup yukarı doğru yerinden çıkmaması gibi özellikler istenir, ancak asıl dikkat edilmesi gereken husus temizlik işlerinin sıklığıdır. Sağlık Departmanının temizlik işleri ihale şartnamesinin yeniden gözden geçirilmiş baskısında riskler çok yüksek, yüksek, önemli ve düşük olmak üzere dört sınıfa ayrılmakta ve temizlik işinin tipi ve asgari sıklığının tanımı bulunmaktadır. En yaygın karşılaşılan temizleme yöntemleri aşağıda özetlenmiştir. Temizlik Temizlik alanlarda hoş bir görünüm ve temel ve asgari düzeyde bir temizlik olduğunu güvence altına alan bir bakım işlemi olarak kabul edilebilir. Temizlik ağırlıklı olarak kuru bir bez, bir elektrikli süpürge ya da nemli sıkılmış sünger ile temizliğin yeterli olduğu en düşük enfeksiyon riski taşıyan alanlarda yapılır. Temizlik-Dezenfekte etme Temizlik-Dezenfekte etme işi ortalama dan şiddetli riskli seviyesine kadar enfeksiyon riski taşıyan alanlarda çok daha ciddi ele alınması gereken bir bakım ihtiyacıdır. Normal olarak tek seferde yapılan temizlik-dezenfeksiyon işinin bir parçası olarak bir deterjan-desenfektan kullanılmasını gerektirir.

14 Biyo-Temizlik Yüzeylerde biyolojik kirliliği azaltma usulüne Biyolojik Temizlik denir ve bu amaçla temizlik, kirlerin ve kullanılmış temizlik malzemesinin ortamdan dışarı atılması ve daha sonra dezenfeksiyon uygulamaları birleştirilir. Bu son dezenfeksiyon işlemi enfeksiyon riski çok yüksek olan bölgeler için tavsiye edilir. Armstrong Bioguard ürünlerinin son kat boyası dezenfektanlar için dayanım testlerine tabi tutulmuştur. Dezenfektan ürünleri belli başlı ülklerde genellikle kullanılan farklı etkin maddelere göre 3 e ayrılır. Hegza anyonlu (aktif madde amonyak) Minncare (aktif madde - Hidrojen Peroksit) Klercide CR B (aktif madde - Klor) Düz Bioguard ve Bioguard Akustik nemli bir sünger ile temizlenebilir. Eger Orcal Bioguard Clip-in ürünün montajında birleşme yerlerine yüksek dirençli silikon conta uygulanmış ise basınçlı su ile de temizlenebilir. Armstrong Building Products Satış Temsilciliği Gsm : Tel/Fax : Agency: - 04/2011 PX1106 Copyright: Simon Miles - Printed on free chlorine paper.

15 AKUSTİK Hastalar dinlenmek ve hızlıca iyileşmek için sakin bir ortama ihtiyaç duyarlar. Hastanedeki zeminler ve duvarlar temizlik ve bakımı kolaylaştırmak için genellikle sert ve dayanıklı yüzeylerden yapılır. Bununla birlikte bu sesi yansıttığı anlamına gelir. Tavan yüzeyi sesi absorbe edecek tek yüzeydir. Bu sebepten dolayı, HTM 0801 Sağlık tesisleri için Akustik Rehber dokümanı 0.60 ve daha iyi ses emilim değerine sahip tavanları tavsiye etmektedir. Hastaları rahatsız etmemek için, yakın yerlerden veya herkesin bulunduğu yerlerden gelen sesleri önlemek gereklidir. Sert taşyünü plakaların yüksek yoğunluğu sayesinde gerekli olan izolasyon özelliği sağlanırken aynı anda odanın içerisinde yansıma süresi gerekliliklerine yetecek kadar odanın içerisinde yeterli emilim de sağlanmış olmaktadır. Hastaları rahatsız etmemek için, Akustik şartların hasta mahremiyetini sağlaması gereklidir. Elektronik bilgileri koruma altına almak gerekli ölçümler ve kontroller yapılırken oda içindeki ve odalar arası mahremiyetin sağlanmaması potensiyel bir zayıfl ıktır. Amerika da Sağlık Sigortası ve Sorumluluk Yasası (HIPAA) hasta mahremiyeti için gereklidir ve tavana entegre ses azaltım sistemlerinin kullanımının sağlık sektöründe arttığını belirtmektedir. Armstrong i-ceilings kullanarak odalarınıza aktif akustik çözümler getirebilir ve hoparlörleri görünmeyecek şekilde kolayca tavanlarınıza monte edebilirsiniz. Bu hoparlörler hem ses izolasyonu hemde hastanelerde, bekleme alanlarında ve terapi odalarında müzik çalınmasını sağlarlar. Daha fazla bilgi icin bizim Akustik Websitemizi kesfetmenizi öneririz.

16 Müşteri Yardım masaları Uzman Takımlar OMEGA programı Web sayfamızı bugün ziyaret ediniz! Armstrong Building Products Satış Temsilciliği Gsm : Tel/Fax : Agency: - 04/2011 PX1106 Copyright: Mitch Van Leeuwen - Printed on free chlorine paper.

17 ÇEVRE POLİTİKASI VE GİRİŞİMLER Tavan plakalarımızın önemli bir kısmının imalatında ham madde olarak curuf tan üretilen kaya yünü, diğer hurda kaya yünleri, kağıt hurdası ve hurda tavan plakaları gibi geri dönüşümlü malzeme kullanılır. TASARIMINI YAPTIĞIMIZ ÜRÜNLER HAKKINDA... Armstrong bina iç mimarisinin danışmanlık ve uygulamadan özel sipariş tasarımlarına kadar her türlü ihtiyacına komple bir çözüm sunmaktadır. Tüm dünyada iş yerlerinden, oyun alanlarına, hastanelerden sınıfl ara kadar her yerde başarılı ve ilham veren yaratıcı tavan çözümleri sunuyoruz. Ancak ürünlerimizin çekici ve en son model olması anlatabileceklerimizin küçük bir kısmı... Doğru hammaddenin seçimi Taşyünü Kil Kağıt Emin olunuz ki bizler Armstrong tavan plakalarının hammaddesi olarak bol olarak bulunan yenilenebilir hammaddeler kullanıyoruz, bunlara biyolojik çözülebilir kayayünü, perlit, doğal nişasta, kağıt hurdası ve kiremit ve kil hurdası gibi hammaddeler örnektir. Aslında ürün gamımızdaki ürünlerin bir çoğu geri dönüşümlü hammadde ile üretilmektedir. Ve tabiki bizim tavan ürünlerinden hiçbiri asbest içermez. ISO STANDARDINA GÖRE GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ MADDE ORANI Product Ürün Gamı Range Product Ürün Gamı Range Mineral PLAIN 44% BIOGUARD ACOUSTIC 45% SIERRA OP 15% BIOGUARD PLAIN 52% ULTIMA 44% CERAMAGUARD 38% ULTIMA db 63% OPTIMA 82% ULTIMA OP 42% PARAFON HYGIEN 20% ULTIMA Vector 44% PERLA 45% Taşıyıcı PERLA db 63% CLEAN ROOM GRID 25% PERLA OP 42% Metal ORCAL BIOGUARD 30%

18 İhtiyacınıza tam olarak uyan ürünler Bugün her zamankinden daha fazla olarak insanlar yaşam kalitelerini artırmak için daha rahat ve sağlıklı ortamlara ihtiyaç duyuyorlar - doğru uygulanmış akustik ve görsel şartlar ortamın olmazsa olmazlarıdır. Bu hususta Armstrong un çözümü anlaşılabilirlik, gizlilik, konsantrasyon ve ışık kalitesi gibi kritik noktalara odaklanmaktır. Bizim yenilikçi tavan tasarımlı portföyümüz ses izolasyonu, ses emilimi ve ışık yansıması arasındaki mükemmel dengeyi bulmada hedefi on ikiden vuruyor ve böylece iş ve oyun için ideal bir ortam yaratıyor..ve TASARIMLARI NASIL YAPIYORUZ! Her yeni ürün ya da tasarımı geliştiriken kendimize aynı kritik soruyu soruyoruz : Bizler kalite ve konforda yüksek standartlar sağlamaya devam ederken işimizin doğru dürüst yapmayı sürdürülebilecekmiyiz? Cevap yüksek sesli bir evet. Armstrong ürünleri ekolojik sorumluluk hususunda kalitesinden enerji verimliliğine iş ve işçi emniyetinden çevreci ambalaj ve paketllemeye kadar en yüksek şartları karşılamaya devam ediyor. Gerçek enerji tasarufunu sağlamak 1998 yılından beri, batı avrupadakı distribütör kanallarımızı optimum yerlerde tutarak, Armstrong olarak yakıt tüketimini azaltmakta önde giden lider kuruluşlardandır. Çeşitli üretim tesisleri ve distribütör kanallarımız sayesinde nakliye masrafları azalmakta buda enerji kullanımında önemli bir azalma meydana getirmektedir. Ayrıca Team Valley üretim tesisi daha az kağıt, palet ve nakliye masrafl arı ile gerçek bir enerji tasarrufu sağlamaktadır. Görsel Konfor Doğal gün ışığı ve elektrikli aydınlatma birincil ışık kaynaklarıdır. Ama tavan, zemin ve duvar yüzeylerinde de işyerinde verimliliği etkileyen önemli bir rol oynayan enerji tasarrufl u aydınlatma katkıda bulunmaktadır. standart tavan için sadece% 75 ışık yansıtması olurken, Yüksek ışık yansıtması olan tavanda bu oran % 90 a kadar çıkmaktadır. Aslında, % 90 ışık yansıması endirekt aydınlatma ile ek % 20 maliyet tasarrufu, bununla birlikte % 11 toplam bina enerji tasarrufu sağlar. İşyerlerinde uygulanan Canopy ler de yansımayı artırabilir ve daha fazla konfor sağlarlar. Akustik Konfor Akustik gelince müşteriler 3 temel konuya ihtiyaç duyarlar ; Anlaşılabilirlik, konsantrasyon ve gizlilik: Armstrong her birine cevap veren yüksek performanslı çözümler sunuyor. Biz, yansıtıcı ürünler, emici ürünler, odadan odaya ses azaltımıda dahil olmak üzere geniş çapta akustik çözümler sunuyoruz. Biz konuşma mahremiyeti için özel seviyelerde gerekli olan aktif akustik çözümleri sunuyoruz. Armstrong Building Products Satış Temsilciliği Gsm : Tel/Fax : Agency: - 04/2011 PX1106 Copyright: Simon Miles - Printed on free chlorine paper.

Sonar. Sonar. Sonar Activity

Sonar. Sonar. Sonar Activity Sonar Sonar Sonar Activity Yangın emniyeti ve ses emilim yönetmeliklerinin gereklerini en iyi şekilde yerine getiren, çeşitli boyut ve kenar seçenekleri ile güçlü kenar ve mükemmel akustik performans sunan

Detaylı

Hilti Pasif Yangın Durdurucu Sistemler. Hayat kurtarır, varlıkları korur ve yapının performansını geliştirir.

Hilti Pasif Yangın Durdurucu Sistemler. Hayat kurtarır, varlıkları korur ve yapının performansını geliştirir. Hilti Pasif Yangın Durdurucu Sistemler Hayat kurtarır, varlıkları korur ve yapının performansını geliştirir. Pasif Yangın Durdurucu Ürünler Uygulama kolaylığı sağlar Hilti de, çalışanlarımız ve ürünlerimiz

Detaylı

3M İş Güvenliği ve Çevre Koruma Ürünleri

3M İş Güvenliği ve Çevre Koruma Ürünleri 3M İş Güvenliği ve Çevre Koruma Ürünleri Güvenlik Rehberi Korumanıza Sağlığınızı Yardım Ediyoruz Güvenlik birinci sırada Giriş Dünyanın, lider güvenlik ve koruyucu ekipman sağlayıcılarından biri olarak

Detaylı

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 HAZIRLAYAN SABAHATİN ŞİMŞEK 1 2012 ANKARA İÇİNDEKİLER SAYFA 1.GİRİŞ 4 2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE KAZA RİSKLERİ 4 2.1. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

Saygılarımla, Murat Çakan

Saygılarımla, Murat Çakan 91. Sayının ekidir. TTMD Adına Sahibi / Owner on Behalf of TTMD: Bahri Türkmen Dergi Yayın Yönetmeni / Editor in Chief: Dr. Murat Çakan Dergi Yayın Yönetmen Yrd. / Associate Editor: Dr. M. Zeki Yılmazoğlu

Detaylı

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler Uygulama Broşürü Uygulama alanları sayfa 10 Referanslar sayfa 14 Satış sonrası hizmetler sayfa 38 2 Uygulama Alanları Tüm uygulama alanları için doğru çözümler

Detaylı

SOYAK IN SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM YAKLAŞIMI

SOYAK IN SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM YAKLAŞIMI KURUMSAL SORUMLULUK RAPORU 2014 RAPOR HAKKINDA Soyak Holding in kurumsal kültürü Sürdürülebilir Yaşam Yaklaşımı üzerine bina edilmiştir. Gerçekleştirdiği tüm faaliyetleri ise çevreye ve toplum değerlerine

Detaylı

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kılavuzu İçindekiler Önsöz 03 Sunuş 05 Amaç 06 Kapsam 06 Genel Bilgiler 06 I. Bölüm 1. Dayanak 11 2. Tanımlar 11 II. Bölüm 3. Özel Hijyen Kuralları 15 3.1. Genel Şartlar

Detaylı

BÖLÜM-10 ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA

BÖLÜM-10 ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA 305 BÖLÜM-10 ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA 10.1 GİRİŞ Endüstriyel ortamlardaki genel havalandırma işçilerin sağlığına ve emniyetine etki edebilecek tehlikeli kimyasal kirleticilerin, kokunun ve ısının kontrolü

Detaylı

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011 %0 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır Travel PLC Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu Mart 0 ÖNSÖZ Sorumlu Liderlik TUI Travel PLC nin dört anahtar değerinden biridir. Eğer bir süredir bizimle

Detaylı

İçindekiler SU YALITIM MALZEMELERİ SU YALITIM UYGULAMA BİLGİLERİ İZOLATEX PLUS İZOLATEX UV ULTRALASTIC İZOLİNE ASTAR İZOPUR TRANS KALEKİM PAH BANDI

İçindekiler SU YALITIM MALZEMELERİ SU YALITIM UYGULAMA BİLGİLERİ İZOLATEX PLUS İZOLATEX UV ULTRALASTIC İZOLİNE ASTAR İZOPUR TRANS KALEKİM PAH BANDI 2013 Kalekim Yapı Kimyasalları Kataloğu 1 İçindekiler 15 YAPIŞTIRICILAR 73 SU YALITIM MALZEMELERİ 119 KATKILAR 16 SERAMİK UYGULAMA BİLGİLERİ 74 SU YALITIM UYGULAMA BİLGİLERİ 120 KALEKİM LATEX 25 KALEKİM

Detaylı

BETON YOLLAR : AKILLI VE

BETON YOLLAR : AKILLI VE AVRUPA BETON KAPLAMA B RL Ğ BETON YOLLAR : AKILLI VE 1 CONCRETE ROADS : A SMART AND SUSTAINABLE CHOICE İÇİNDEKİLER Giriş 3 Beton Yolların Çevresel Yönleri 4 Karbon ayakizi ve yaşam dönemi değerlendirilmesi

Detaylı

Akustik. 1. Mekanın bina içindeki konumu. 2. İç yüzey konstrűksiyonların ses yalıtım değeri. 3. Teknik tesislerin kendi ses üretimleri

Akustik. 1. Mekanın bina içindeki konumu. 2. İç yüzey konstrűksiyonların ses yalıtım değeri. 3. Teknik tesislerin kendi ses üretimleri Akustik Günlük hayattaki gürültü olaylarının devamlı olarak artması, özellikle, modern yüksek yapılarda, ses korumasına daha da önemli bir rol vermektedir. Herkesin sessiz bir ortamda yaşamak ve çalışmak

Detaylı

Test TS EN ISO/1EC 17025 AB-0249-T BELGE KAYIT NO Y-20/159/2010 ŞİRKETİ

Test TS EN ISO/1EC 17025 AB-0249-T BELGE KAYIT NO Y-20/159/2010 ŞİRKETİ BELGE KAYIT NO Y-20/159/2010 Test TS EN ISO/1EC 17025 AB-0249-T GÜMÜŞSU A N O N İ M ARITMA ŞİRKETİ ARITMA - ÇEVRE LABORATUVARI - İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ LABORATUVARI - SATIŞ HİZMETLERİ - AR-GE DENİZLİ

Detaylı

ERKE OFİS & EĞİTİM BİNASI RENOVASYON PROJESİ

ERKE OFİS & EĞİTİM BİNASI RENOVASYON PROJESİ UILDING TUDY Yeşil yapı ve yerleşimleri, sürdürülebilirliği, sertifikasyon süreçlerini ve çevre dostu malzemeleri konu aldığımız dergimizin yenilenen yüzünde yapılı çevre uygulamalarına daha detaylı yer

Detaylı

BÖLÜM 10 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri

BÖLÜM 10 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri BÖLÜM 10 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri 10.1 Amaç ve Kapsam Bu bölümde, ISO14520 Seri Standardı Gazlı Söndürme Sistemleri Fiziksel Özellikler ve Sistem Tasarımı baz alınarak, temiz gazlı söndürme sistemlerinin

Detaylı

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri NevPanel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 15.000 m 2 toplam alan ve 9.250 m 2 kapalı alanda kurulmuş olan 2.250.000 m 2 /yıl üretim kapasitesine

Detaylı

3M Tek Kullanımlık. Partikül Solunum Maskeleri. 3M den Tek Kullanımlık Partikül Solunum Maskeleri

3M Tek Kullanımlık. Partikül Solunum Maskeleri. 3M den Tek Kullanımlık Partikül Solunum Maskeleri İçindekiler Solunum Koruma Sayfa 3 Tek Kullanımlık Partikül Solunum Maskeleri Sayfa 4 Tekrar Kullanılabilen Solunum Maskeleri Sayfa 19 Motorlu ve Hava Beslemeli Solunum Sistemleri Sayfa 29 Solunum Koruma

Detaylı

Kontrat Halısı Seçim ve Bakım Kılavuzu

Kontrat Halısı Seçim ve Bakım Kılavuzu Kontrat Halısı Seçim ve Bakım Kılavuzu İÇİNDEKİLER 1. Giriş: Performans ve tasarım 2. Halı daha fazlasını sunar Yüksek katma değer, düşük maliyet Kolay döşeme Düşük bakım maliyeti Ses emicilik Güvenlik

Detaylı

ÖNSÖZ. ThermoWood, tescilli bir markadır ve sadece Uluslararası ThermoWood Derneği nin üyeleri tarafından kullanılabilir.

ÖNSÖZ. ThermoWood, tescilli bir markadır ve sadece Uluslararası ThermoWood Derneği nin üyeleri tarafından kullanılabilir. ÖNSÖZ Önsöz Bu el kitabı, Uluslararası ThermoWood Derneği (International Thermowood Association - ITWA) üyeleri tarafından hazırlanmıştır. Yeni ürün ve üretim metotları çeşitli pazarlara girdiğinde, bilgi

Detaylı

Niçin espring? espring Su Arıtma Sistemini Seçmek İçin Sekiz Neden. #1: Daha temiz, daha berrak, daha tatlı su.

Niçin espring? espring Su Arıtma Sistemini Seçmek İçin Sekiz Neden. #1: Daha temiz, daha berrak, daha tatlı su. Niçin espring? Su Doğadan Evinize Çoğumuz evde musluktan akan suyun temiz ve taze su olduğuna inanırız. Ancak suyun evinize ulaşmadan önce yaptığı yolculuğu öğrendiğinizde, espring Su Arıtma Sisteminin

Detaylı

GÜVENLİ OKUL. Kayseri İl Millî Eğitim Müdürlüğü. Okul ve Kurumlarımız için. İSG Rehberi

GÜVENLİ OKUL. Kayseri İl Millî Eğitim Müdürlüğü. Okul ve Kurumlarımız için. İSG Rehberi GÜVENLİ OKUL Kayseri İl Millî Eğitim Müdürlüğü Okul ve Kurumlarımız için İSG Rehberi Nisan 2014 EĞİTİM KURUMLARI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ Bu doküman Mesleki Teknik Eğitim Okulları için Milli Eğitim

Detaylı

Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu

Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Üreten İş Yerleri İçin Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu ISBN: 978-605-62568-3-7 Şubat 2014 Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Üreten İş Yerleri İçin Hijyen

Detaylı

Turkey Sustainable Energy Financing Facility. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY:

Turkey Sustainable Energy Financing Facility. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY: Turkey Sustainable Energy Financing Facility Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY: Katılımcı Bankalar: 2 İçindekiler 5 6 8 9 16 EBRD nin Sürdürülebilir Enerji Girişimi TURSEFF,

Detaylı

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Hakkımızda IPS PETROL ÜRÜNLERİ ENERJİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. 2010 yılından bu yana deneyimli kadrosu ile birçok yerli ve yabancı firma için danışmanlık ve temsilcilik

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI REHBERİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI REHBERİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI Yayın No: 09 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI REHBERİ Editör Dr. Fazıl AYDIN Yayına Hazırlayanlar Sakine OVACILLI İSG Uzmanı Tolga PEKİNER İSG Uzmanı Ankara,

Detaylı

MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI. Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN

MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI. Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTESİ (MSÜ) VE UYGULAMALARI Prof. Dr. Güner DAĞLI Doç. Dr. Mustafa ÖZYURT Yük.Hem. Meral CANBAZOĞLU AKALIN İSTANBUL- 2010 ÖNSÖZ Dekontaminasyon, dezenfeksiyon ve sterilizasyon herhangi

Detaylı

Yalıtımın En Dogal Hali

Yalıtımın En Dogal Hali Yalıtımın En Dogal Hali İçindekiler sayfa Yalıtım hakkında 3 Neden DragonBoard? 6 DragonBoard un özellikleri 7 DragonBoard Sistemleri 9 Yükseltilmiş Zemin Sistemi 20 Diğer ürünler 21 DragonBoard teknik

Detaylı

Mantolama Sistemleri Kataloğu

Mantolama Sistemleri Kataloğu 2012 Mantolama Sistemleri Kataloğu Kale Mantolama Sistemleri Kataloğu 1 İçindekiler 2 3 4 5 6 7 8 10 11 15 18 23 28 30 36 Kale Grubu Kalekim Binalarda Isı Yalıtımı / Isı Yalıtmının Faydaları Isı Yalıtımı

Detaylı

BALCIOĞLU. BALCIOĞLU HAKKIMIZDA Balcıoğlu şirketler grubu, 1985 yılında, bugün Balko Felsefesi BALCIOĞLU. www.balcioglu.com.tr

BALCIOĞLU. BALCIOĞLU HAKKIMIZDA Balcıoğlu şirketler grubu, 1985 yılında, bugün Balko Felsefesi BALCIOĞLU. www.balcioglu.com.tr BALCIOĞLU Bugün Plywood ürün grubunun üretiminde dünyada söz sahibi olan Rusya, Finlandiya, Brezilya, Endonezya, Malezya, Çin ve daha birçok ülke ile Balko Plywood Ürün Standardı altında dünyanın hemen

Detaylı