ZEYTİN KARASUYUNUN BERTARAF EDİLMESİ ve GERİ KAZANIMI İLE İLGİLİ BRİFİNG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ZEYTİN KARASUYUNUN BERTARAF EDİLMESİ ve GERİ KAZANIMI İLE İLGİLİ BRİFİNG 03.03.2014"

Transkript

1 ZEYTİN KARASUYUNUN BERTARAF EDİLMESİ ve GERİ KAZANIMI İLE İLGİLİ BRİFİNG

2 YUNANİSTAN İNCELEME GEZİSİ 4-6 ŞUBAT 2014

3 A- ZİYARET VE GÖRÜŞMELERİMİZ

4 Çanakkale Ticaret Borsası, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz ile birlikte zeytin ve zeytinyağı sektörünün sorunları arasında olan zeytin kara suyunun bertaraf edilmesi ve geri dönüşümü hakkındaki tekniklerin araştırılması amacıyla Yunanistan ın Selanik, Halkidiki bölgelerine ve Edremit e düzenlemiş olduğu teknik geziyi tamamladı.

5 Selanik Ticaret ve Sanayi Odası ve Selanik Başkonsolosluğu Ziyareti Heyetimiz ilk önce Selanik Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Burada Başkan Yardımcısı Emmanouil Viachogiannis ile görüşüldü. Selanik Ticaret ve Sanayi Odası ve Selanik Bölgesinin ekonomisi, geçim kaynakları, zeytincilik sektörünün sorunları hakkında genel bilgi alındı. Burada edinilen en ilginç tecrübe Selanikli firmaların zeytin prinasını seramik sektöründe kullanmalarıdır. Bu ziyarette Selanik Ticaret ve Sanayi Odasını ilimize davet ederek, ikili ilişkilerimizi geliştirme yönünde de adım attık. Bu ziyaretin ardından Selanik Başkonsolosluğuna geçilerek Başkonsolosumuz Sayın Tuğrul Biltekin Ve Ticaret Ataşemiz Sayın Kemal Sinan Tüzün ile görüşüldü.

6

7

8

9

10 Eco-plus Firması Ziyareti Aynı gün üçüncü ziyaret noktası olarak bir atık su ayrıştırma konularında teknoloji ve mühendislik çalışmaları yapan Eco-plus firması ziyaret edildi. Burada endüstriyel ayrıştırma, sanayide geri kazanım konularında görüşmeler yapıldı.

11 Selanik Aristo Üniversitesi Ziyareti Ziyaretimizin ikinci gününü ise piyasa ve sektör firmalarına ayrıldı. Önce sabah saatlerinde Selanik Aristo Üniversitesi Endüstriyel Kimya Bölümüne gidildi. Burada Dr. Georgios Gallios ile görüşen heyetimiz endüstriyel atıkların geri kazanımı, yeniden değerlendirilmesi konularında bilimsel yöntemler ve deneysel çalışmalar üzerinde bilgi aldılar.

12

13 Halkidiki Ticaret ve Sanayi Odası ve Firma Ziyaretleri Ziyaretimizin en son noktasında Halkidiki Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Thanasis Kalaitzoglou ile görüşen heyetimiz pratik çalışmalar yapan ve zeytincilik sektöründe faaliyet gösteren birçok firmayı ziyaret ettiler. Uygulamaları incelediler. Görüşmeler yaptılar. Gezimizin en verimli ve en görsel sonuçları olan ziyareti bu kısmıydı. Sayın Kalaitzoglou bize çok yardımcı oldu. Sektör hakkında çok geniş görüşme yapma imkânımız oldu. Burada edindiğimiz en önemli bilgi Halkidiki bölgesindeki kimi Zeytinyağı fabrikalarının zeytin karasuyunu gübre olarak kullanıldıkları ve kendi beyanlarınca verimliliği artırmasıydı (yonca ve zeytin bahçelerinde). İncelenen bir işletmede ise prinanın mikro organizmalar ile yakılması sonucu kompost elde ettikleri gözlemlenmiştir. Bu da bölgemiz için oldukça önemli eksiklik olarak topraklarımızın organik maddece zenginleşmesi için bir olanak sağlayabilecektir.

14

15

16

17 EDREMİT İNCELEME GEZİSİ 20 ŞUBAT 2014

18 Kale Naturel Bitkisel Ürün Gıda Kozmetik ve Tar.Ür.Dış Tic.ve San.Ltd.Şti Ziyareti Öncelikle Kale Naturel Bitkisel Ürün Gıda Kozmetik ve Tarım Ürünleri Dış Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi sahibi Faruk Durukan ile görüşme yapıldı. Şirketi hakkında genel bilgi veren Durukan Türkiye'de ilk ve tek bitki özü üretimi yapan tamamen yerli sermaye ile kurulmuş ve hayatına böyle devam eden; yerli kaynakları son ürün haline getirmekten öte, zeytin karasuyu gibi çevreye zararlı olabilecek maddeleri dahi yararlı ürün haline getirebilmiş bir şirket olduğunu belirtti.

19 Yağcı Gıda ve Makine Firması Ziyareti Ardından Yağcı Gıda ve Makine Firmasına geçildi. Firma sahibi Kaya Yağcı ile görüşen heyet, zeytin karasuyu Atıklarının çevreye olan etkilerinin minimize edilmesi için çözümler görüşüldü. Firmanın çalışmaları hakkında bilgi veren Firma sahibi Kaya Yağcı karasuyunun atık olmaktan çıktığını, çekirdek üretimi ile prinadan daha fazla gelir elde edileceğini, karasuyu ile ceza ödemek yerine ondan nasıl para kazanılması gerektiği ve ülkemiz ve hayvanlarımız için yem maddesi üretiminden bahsetti.

20

21

22

23

24

25

26

27 B- İLİMİZ VE ÜLKEMİZDE ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ

28 2012 YILINDA İLİMİZİN VE ÜLKEMİZİN ZEYTİN ÜRETİMİ ÇANAKKALE (2012) TÜRKİYE (2012) TÜRKİYE SIRALAMASITÜRKİYE PAYI (%) ALAN (DA) ÜRETİM (TON) VERİM (KG/DA)ALAN (DA) ÜRETİM (TON) VERİM (KG/DA) SOFRALIK ,2 YAĞLIK ,7 TOPLAM ,9

29 İLİMİZDE ZEYTİN ARAZİ DAĞILIMI (2012) İŞLENEBİLİR ARAZİ ALAN (HEKTAR) PAY (%) Tarla Arazisi (Nadas Dahil) ,2 Sebze Arazisi (Örtü Altı Dahil) ,2 Meyve Arazisi ,5 Bağ Arazisi ,5 Zeytin Arazisi ,6 TOPLAM

30 İLİMİZDEKİ BİTKİSEL YAĞ TESİSLERİNİN İLÇELERİMİZE GÖRE DAĞILIMI MERKEZ AYVACIK BAYRAMİÇ BİGA ECEABAT EZİNE GÖKÇEADA LAPSEKİ

31 ÇANAKKALE NİN İŞLENEBİLİR ARAZİLERİNİN TÜRKİYE PAYI 2012 İŞLENEBİLİR ARAZİ TÜRKİYE(2012) (HA.) ÇANAKKALE (HA.) PAYI (%) Tarla Alanı (Nadas Dahil) ,29 Sebze Alanı (Örtü Altı Dahil) ,54 Meyve Alanı ,83 Bağ Alanı ,04 Zeytin Alanı ,99 TOPLAM ,36

32 İŞLENEBİLİR ARAZİLERİMİZİN İLÇELERİMİZE GÖRE DAĞILIMI İLÇESİ İŞLENEBİLİR ARAZİ TARLA ARAZİSİ (NADAS DAHİL) HA SEBZE ARAZİSİ (ÖRTÜALTI DAHİL) MEYVE ARAZİSİ BAĞ ARAZİSİ ZEYTİN ARAZİSİ ALAN % ALAN % ALAN % ALAN % ALAN % ALAN % Merkez , , , Ayvacık , , ,2 60 1, ,2 Bayramiç , , , , , ,5 Biga , , ,5 419,2 1,2 62 1, ,2 Bozcaada ,6 737,9 0,3 7,2 0 13,3 22, ,8 142,6 22,8 Çan , ,8 279,9 1,2 58 1,2 0 1,2 Eceabat , ,8 273,9 8,6 430,3 8, ,6 Ezine , , ,3 640,6 4,1 203,5 4, ,1 Gelibolu , ,3 735,2 11, , ,5 Gökçeada , ,9 160,6 0,8 43,9 1,9 95,2 1, ,9 Lapseki , , , , , ,7 Yenice , , ,8 279,8 0,4 20,4 0,4 0 0,4 T O P L A M , , , , ,6

33 ÜLKEMİZİN YILLARA GÖRE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ SEZON (1000 TON) 2000/ / / / / / / / / / / / /13 195

34 ÜLKEMİZİN ÜLKELERE GÖRE ZEYTINYAĞI İHRACATI (MIKTAR: 1000 TON, DEĞER: 1000 ABD DOLARI) MİKTAR DEĞER MİKTAR DEĞER MİKTAR DEĞER MİKTAR DEĞER ABD Arabistan Japonya Çin Irak BAE İran Filipinler Almanya Azerbaycan Güney Kore Avustralya Norveç Singapur Kazakistan Rusya TOPLAM (DİĞERLERİ DAHİL)

35 SEZONU ÇANAKKALE ZEYTİN REKOLTE TAHMİNİ EGE BÖLGESİ TİCARET BORSALARININ ORTAK ARAŞTIRMALARINA GÖRE SEZONUNDA ÇANAKKALE DE TON ZEYTİN VE KG ZEYTİNYAĞI ÜRETİLECEĞİ HESAPLANMIŞTIR SEZNONUNDA YAKLAŞIK 1000 TON ZEYTİN PRİNASI, 700 TON KARASUYUN ÜRETİLECEĞİ HESAPLANMIŞTIR.

36 ZEYTİN YAĞI ÜRETİMİ 359 KG GAZ ÇIKIŞI (SU BUHARI) ZEYTİN (1000 KG) SU (1479 KG) ZEYTİN YAĞI ÜRETİM PROSESİ 212 KG ZEYTİN YAĞI 238 KG PRİNA 1679 KG KARA SU ZEYTİN ====> % 21,2 ZEYTİNYAĞI ZEYTİN ====> % 23,8 PRİNA

37 AVRUPA BİRLİĞİNİN ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ VE ZEYTİN ATIKLARI İÇİN DÜZENLEMESİ NO : 2568/91 TARİH : 11 TEMMUZ 1991 on the characteristics of olive oil and oliveresidue oil and on the relevant methods of analysis

38 ZEYTİN KARASUYUNUN ÇEVRE ETKİLERİ 1m3 zeytin karasuyu 200m3 evsel atık suya, 200m3 evsel atık su ise 1333 kişinin atık su tüketimine denk olduğu hesaplanmıştır. Zeytin Karasuyu Oksijen OSMOS sistemi ile arıtılarak tabiata verilme tekniği ülkemizde uygulamaya başlamıştır.

39 ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN GÜNLÜK 30 M3 TEN FAZLA ATIK SUYU ÇEVREYE VEREN İŞLETMELER «ÇEVREYE KİRLETİCİ ETKİSİ YÜKSEK OLAN FAALİYET VE TESİSLER» KAPSAMINA ALINMIŞTIR.

40 ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞIMIZIN ATIK DÜZENLEMESİ Zeytin Atıklarının tarih ve sayılı "Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği»ne uygun olarak arıtılmalıdır.

41 ZEYTİN ATIKLARININ GERİ KAZANIM TEKNİKLERİ BUHARLAŞTIRMA HAVUZLARI (HAVUZLAMA) OKSİJENSİZ ÇÜRÜTME SİNDİRME TEKNİĞİ KARA SUYUN TARIMDA SULAMA AMAÇLI KULLANIMI ZEYTİN KARASUYUNUN PRİNA İLE KOMPOSTLAMA TEKNİĞİ İLE GÜBREYE DÖNÜŞMESİ NİTROJEN SABİTLEME TEKNİĞİ İLE DETOKSLAMA İŞLEMİ (BİO TEKERLEK İŞLEMİ) MEMBRAN TEKNOLOJİSİ (BUHARLAŞTIRMA VE İYON DEĞİŞİM TEKNOLOJİSİ İLE FENOL BİLEŞİKLERİNİN AYRIŞTIRILMASI FENTON OKSİDASYON YÖNTEMİ İLE GÜBRE OLUŞUMU

42 MEMBRANLI KARA SUYU DEPOLAMA VE BUHARLAŞTIRMA HAVUZU (GELENEKSEL METOD)

43 İSPANYA DA KARASU ATIK HAVUZU

44 FİLTRE PRESLERİ İLE ZEYTİN KARASUYU PRİNADAN AYRIŞTIRILIR.

45 PRINA YAĞI VE PRINA KOZMETİK SANAYİİNDE KULLANILMAKTADIR

46 ZEYTİN PRİNASININ KOMPOST GÜBRE OLARAK KULLANIMI SAĞDA BULUNAN ASMA FİDANI İKİ AY BOYUNCA PRİNA KOMPOSTU İLE BESLENMİŞTİR. İKİNCİ AY SONUNDA DENEY SONUCU

47 C- DEĞERLENDİRME ÖNERİ VE SONUÇLAR

48 ÇALIŞMAMIZA İLİŞKİN SONUÇLAR, ÜYELERİMİZİN TALEPLERİ VE AVRUPA BİRLİĞİNİN KONUYA İLİŞKİN DÜZENLEMELERİ BİLGİ NOTU HALİNDE WEB SAYFAMIZDA YAYINLANACAK, TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİNE DE İLETİLECEKTİR. TOBB VASITASIYLA GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZİN İLGİLİ BAKANLIKLARIMIZA İLETİLMESİ SAĞLANACAKTIR.

49 ARITMA TESİSLERİNİN KURULMASI ÜYELERİMİZN ARITMA TESİSLERİ KURMALARI VEYA ORTAK BİR ARITMA TESİSİNİN KULLANIMI KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPILACAKTIR. YEREL YÖNETİMLERİN ARITMA TESİSLERİNE ZEYTİN ATIKLARININ DA VERİLEBİLMESİ KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPILACAKTIR.

50 AMACIYLA GMKA NIN TEKNİK DESTEK BU ÇALIŞMAMIZ GMKA TEKNİK DESTEK BAŞVURULARININ 1. VE 3. ÖNCELİĞİ İLE GENİŞ BİR TEKNİK DESTEK PROJESİ ÇALIŞMALARIMIZLA İLGİLİ OLARAK TARIMA DAYALI SANAYİ ATIKLARININ GERİ KAZANIMI, DEĞERLENDİRİLMESİ PROJELERİNE BAŞVURU YAPILACAKTIR. TAMAMEN ÖRTÜŞMEKTEDİR. MANDIRALARIN, ZEYİNYAĞI TESİSLERİNİN, ET VE HAYVANCILIK TESİSLERİNİN ATIKLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ KONUSUNDA HAZIRLANACAKTIR.

51 BU KONUYLA İLGİLİ OLARAK ÜYELERİMİZİN TÜM SORUNLARI, İSTEKLERİ VE DÜŞÜNCELERİNİ ALMAK ÜZERE BORSAMIZDA TOPLANTI DÜZENLENECEK VE BİR ANKET İLE GÖRÜŞLERİNİN TOPLANMASI SAĞLANACAKTIR. BU TOPLANTI PROJE KAPSAMINDA YAPILACAK, AYNI ZAMANDA DA BİR EĞİTİM ÇALIŞMASI OLACAKTIR.

52

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU Aralık 2013 Çanakkale Ticaret Borsası olarak; 2013 yılında, üyelerimizden aldığımız güçle İlimizin ekonomik ve sosyal yaşamında derin izler bıraktık.

Detaylı

Aydın'da ytinyagı Tesislerinin Eetkilerinin Aanalizi ulacak Tesislerin Ekolojik ve Sosyo-Ekonomik Planlaması Projesi Sonuç Raporu.

Aydın'da ytinyagı Tesislerinin Eetkilerinin Aanalizi ulacak Tesislerin Ekolojik ve Sosyo-Ekonomik Planlaması Projesi Sonuç Raporu. Aydın'da ytinyagı Tesislerinin Eetkilerinin Aanalizi ulacak Tesislerin Ekolojik ve Sosyo-Ekonomik Planlaması Projesi Sonuç Raporu Haziran 2012 "Memleket mutlaka modern, medeni ve yeni olacaktır. Bizim

Detaylı

Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin

Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin Türkiye'de biyogaz yatırımları için geçerli koşulların ve potansiyelin değerlendirilmesi Bu proje Uluslararası İklim Girişimi nin bir parçasıdır. Federal Alman Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı

Detaylı

2013-2014 SEZONU EGE MARMARA BÖLGESİ ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI REKOLTESİ TAHMİN HEYETİ RAPORU

2013-2014 SEZONU EGE MARMARA BÖLGESİ ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI REKOLTESİ TAHMİN HEYETİ RAPORU ĐZMĐR TĐCARET BORSASI 2013-2014 SEZONU EGE MARMARA BÖLGESİ ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI REKOLTESİ TAHMİN HEYETİ RAPORU 2013 2014 sezonu Ege ve Marmara Bölgesi zeytin ve zeytinyağı rekoltesini tespit etmek amacıyla

Detaylı

MİLAS TA SÜRDÜRÜLEBİLİR ORGANİK ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPILABİLECEK ALANLARIN BELİRLENMESİ. 25 Kasım 2014

MİLAS TA SÜRDÜRÜLEBİLİR ORGANİK ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPILABİLECEK ALANLARIN BELİRLENMESİ. 25 Kasım 2014 Bu proje Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilmektedir Kalkınma Ajanslarının genel koordinasyonu Kalkınma Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. MİLAS TA SÜRDÜRÜLEBİLİR ORGANİK ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Detaylı

2014 YILI EKİM AYI FAALİYET RAPORU İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI

2014 YILI EKİM AYI FAALİYET RAPORU İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI 214 YILI EKİM AYI FAALİYET RAPORU İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI Kocaeli Sanayi Odası nda Proje Çalışmaları METİSKOP - Mesleki Teknik Eğitimde İş Sağlığı, Güvenliği ve Kalite Kültürü Oluşturma Projesi : İzmit

Detaylı

ebülten Sayı:01 01.01.2013 30.06.2013

ebülten Sayı:01 01.01.2013 30.06.2013 ÇANAKKALE TİCARET BORSASI EMİTT FUARINDA (23-27.01.2013) Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Töreni (07-17.01.2013) Türkiye nin en büyük turizm fuarı olan ve bu yıl 17. düzenlenen Emitt 2013 Turizm Fuarına

Detaylı

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SANAYİ MESLEK KOMİTESİ HOLLANDA TEKNİK İNCELEME ZİYARETİ SONUÇ RAPORU

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SANAYİ MESLEK KOMİTESİ HOLLANDA TEKNİK İNCELEME ZİYARETİ SONUÇ RAPORU SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SANAYİ MESLEK KOMİTESİ HOLLANDA TEKNİK İNCELEME ZİYARETİ SONUÇ RAPORU Hazırlayan: Eren ATABERK (EBSO Uluslararası İlişkiler Şefliği) KASIM 2014 Organizasyon Talebinde Bulunan Meslek

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSİ IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSİ IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSİ IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK ARALIK 2011 2 SERKA IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSI IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK

Detaylı

i T.C ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞ-YL-2006-0002 İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI'NDA (İMKB) İŞLEM GÖREN GIDA SEKTÖRÜ ŞİRKETLERİNİN FİNANSAL PERFORMANSININ ÖLÇÜLMESİ VE ÖZSERMAYE

Detaylı

ORMAN VE SU KAYNAKLARI

ORMAN VE SU KAYNAKLARI ORMAN VE SU KAYNAKLARI Özel İhtisas Komisyonu Raporu Raportör: Prof. Dr. A. Nedim YÜKSEL i Rapor içinde belirtilen görüşler komisyon katılımcılarının ve raportörün görüşlerini yansıtmaktadır. Bu görüşler

Detaylı

KİLİS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KİLİS OSB ATIKSU ARITMA TESİSİ FİZİBİLİTE RAPORUNUN HAZIRLANMASI NİHAİ RAPOR

KİLİS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KİLİS OSB ATIKSU ARITMA TESİSİ FİZİBİLİTE RAPORUNUN HAZIRLANMASI NİHAİ RAPOR KİLİS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KİLİS OSB ATIKSU ARITMA TESİSİ FİZİBİLİTE RAPORUNUN HAZIRLANMASI NİHAİ RAPOR KASIM 2014 Bu Rapor io Çevre Çözümleri Araştırma Geliştirme Limited Şirketi tarafından, Kilis

Detaylı

AAT. Çamur bertaraf yöntemleri;

AAT. Çamur bertaraf yöntemleri; VEZİRKÖPRÜ ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ ETÜD RAPOR VE SUNUM AAT Uygulama Projeleri hazırlık aşamasında olan Vezirköprü biyolojik atık su arıtma tesisi toplam 65.000 nüfusa yönelik hazırlanmaktadır. Şu anda

Detaylı

GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU

GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI GÜNEY EGE BÖLGESİ ÇEVRE DURUM RAPORU Hazırlayan: Ceren AKSU 2013 İÇİNDEKİLER KARŞILAŞTIRMALI GÖSTERGELER... 2 SU VE ATIKSU YÖNETİMİ... 3 KATI ATIK YÖNETİMİ... 7 HAVA KALİTESİ

Detaylı

TMMOB GAZİANTEP KENT SEMPOZYUMU Yaşanabilir Gaziantep. 17-18 Nisan 2015 Gaziantep ATIKLAR, ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE ATIKLARDAN ENERJİ ELDE EDİLMESİ

TMMOB GAZİANTEP KENT SEMPOZYUMU Yaşanabilir Gaziantep. 17-18 Nisan 2015 Gaziantep ATIKLAR, ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE ATIKLARDAN ENERJİ ELDE EDİLMESİ TMMOB GAZİANTEP KENT SEMPOZYUMU Yaşanabilir Gaziantep Hazırlayan Mehmet Ebreç USALP TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilcisi 17-18 Nisan 2015 Gaziantep ATIKLAR, ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE ATIKLARDAN

Detaylı

EGE DERĐ VE DERĐ MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ YÖNETĐM KURULU 20011/12 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU

EGE DERĐ VE DERĐ MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ YÖNETĐM KURULU 20011/12 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU EGE DERĐ VE DERĐ MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ YÖNETĐM KURULU 20011/12 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU İçindekiler 1. GĐRĐŞ... 2 2.1. Birliğimiz Üyelerince Yapılan Đhracat... 2 2.2. Birliğimiz Üyelerinin Ürün

Detaylı

KUMLUCA ĐLÇESĐ ORGANĐK ATIKLARINDAN BĐYOGAZ ÜRETĐMĐ PROJE RAPORU

KUMLUCA ĐLÇESĐ ORGANĐK ATIKLARINDAN BĐYOGAZ ÜRETĐMĐ PROJE RAPORU KUMLUCA ĐLÇESĐ ORGANĐK ATIKLARINDAN BĐYOGAZ ÜRETĐMĐ PROJE RAPORU TÜRKĐYE Türkiye turizminin başkenti ANTALYA KUMLUCA ; Türkiye ve Antalya seracılığının başkenti ise KUMLUCA Türkiye'nin incisi,turizm cenneti

Detaylı

SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ

SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ Araş.Gör. Dr. Barış Bülent AŞIK Yrd.Doç.Dr. Gökhan ÖZSOY Doç. Dr. Ertuğrul AKSOY Prof.Dr. A. Vahap KATKAT Uludağ Üniversitesi, Ziraat

Detaylı

ULUSAL ÇEVRE POLİTİKALARININ YEREL YANSIMALARI ÇALIŞTAYI

ULUSAL ÇEVRE POLİTİKALARININ YEREL YANSIMALARI ÇALIŞTAYI Çalıştay Raporu İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 1 METODOLOJİ... 3 Ön Hazırlık Aşaması... 3 Çalıştay Metodolojisi... 5 ÇALIŞTAY... 6 1.Gün Çalışmaları... 6 2.Gün Çalışmaları... 9 Sektörel Grup Çalışmaları... 12 a.

Detaylı

ORGANİK ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE FARKLI GÜBRE DOZLARININ TOPRAK ÖZELLİKLERİ, YAPRAK BESİN ELEMENTİ İÇERİĞİ VE YAĞ KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ

ORGANİK ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE FARKLI GÜBRE DOZLARININ TOPRAK ÖZELLİKLERİ, YAPRAK BESİN ELEMENTİ İÇERİĞİ VE YAĞ KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK BİLİMİ VE BİTKİ BESLEME ANABİLİM DALI 2013-YL-063 ORGANİK ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE FARKLI GÜBRE DOZLARININ TOPRAK ÖZELLİKLERİ, YAPRAK BESİN ELEMENTİ

Detaylı

ebülten Sayı: 15 01 Ocak 15 Ocak 2011

ebülten Sayı: 15 01 Ocak 15 Ocak 2011 ETKİNLİKLER. 1 İHALELER... 6 FUARLAR.. 7 DIŞ TİCARET TALEPLERİ.. İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ.7 MEVZUAT 8 ÇTSO Yönetimi Başkan Ülgür Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Gökhan a Yat Limanı Projesini anlattı HALKA

Detaylı

SU TEMİNİ, KANALİZASYON VE ATIK YÖNETİMİ SEKTÖRÜ

SU TEMİNİ, KANALİZASYON VE ATIK YÖNETİMİ SEKTÖRÜ SU TEMİNİ, KANALİZASYON VE ATIK YÖNETİMİ SEKTÖRÜ T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI RİSK YÖNETİMİ VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EKONOMİK ANALİZ VE DEĞERLENDİRME DAİRESİ 31.12.2013 ANKARA A.ATIL, M.C.USLU, E.İ.NARİN

Detaylı

AYDIN İLİ STRATEJİK TARIM ÜRÜNLERİNDE LİSANSLI DEPOCULUK İHTİYACININ TESPİTİ PROJESİ SONUÇ RAPORU

AYDIN İLİ STRATEJİK TARIM ÜRÜNLERİNDE LİSANSLI DEPOCULUK İHTİYACININ TESPİTİ PROJESİ SONUÇ RAPORU T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2013 YILI DOĞRUDAN FAALİYET DESTEĞİ PROGRAMI AYDIN İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ AYDIN İLİ STRATEJİK TARIM ÜRÜNLERİNDE LİSANSLI DEPOCULUK İHTİYACININ TESPİTİ PROJESİ

Detaylı

Kimya Sanayisi Rekabet Gücü Raporu

Kimya Sanayisi Rekabet Gücü Raporu Kimya Sanayisi Rekabet Gücü Raporu Kimya Sanayisi Rekabet Gücü Raporu Yazanlar Prof. Dr. Füsun Ulengin Doç. Dr. Şule Önsel Ekici Yard. Doç.Dr. Bora Çekyay Dr. Özay Özaydın Yard. Doç. Dr. Özgür Kabak Editör

Detaylı

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2013 SAYI 2. Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA. Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2013 SAYI 2. Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA. Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz ÇANAKKALE TiCARET BORSASI MART 2013 SAYI 2 DERGİSİ Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz KALİTE POLİTİKAMIZ Tabi olduğumuz yasalar çerçevesinde, Kalite

Detaylı

İZMİR TİCARET ODASI SURİYE ARAP CUMHURİYETİ

İZMİR TİCARET ODASI SURİYE ARAP CUMHURİYETİ İZMİR TİCARET ODASI SURİYE ARAP CUMHURİYETİ NESLİ ÖZTÜRK Dış Ekonomik İlişkiler Müdürlüğü 2006 SURİYE I. ÜLKE BİLGİLERİ Resmi Adı: Suriye Arap Cumhuriyeti Başkenti: Şam Yüzölçümü: 185.180 km2 Nüfusu :

Detaylı

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ Burhan HEKİMOĞLU Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Mühendisi Strateji Geliştirme Birimi Samsun / Kasım 2012 1 İÇİNDEKİLER Sayfa Önsöz 3 1. Giriş 4 2-Samsun İlinin Genel Durumu

Detaylı

HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU

HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU Doç. Dr. Ali Serhan KOYUNCUGİL Prof. Dr. Nermin ÖZGÜLBAŞ BİB Ltd. Şti. HATAY Nisan 2014 Teşekkür Yazarlar, bu Araştırma'da kendilerine yer alma şansı tanıyan BİB Ltd.

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU AKHİSAR TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU 11 Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır. 1 AKHİSAR

Detaylı

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU EKİM 2009 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ 2 2 MEVCUT DURUM 3 2.1 Sektörün Tanımı ve Sınıflandırılması 3 2.2 Türk Kimya Sektörü 6 2.3 Dünya da ve Avrupa

Detaylı