SAÇ YAPISI, SAÇIN DÖNGÜSÜ, SAÇIN DÖKÜLME NEDENLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SAÇ YAPISI, SAÇIN DÖNGÜSÜ, SAÇIN DÖKÜLME NEDENLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME"

Transkript

1 GİRİŞ HairMD şampuan ve saç serumu 2012 yılında eczacılarımızın ve hastalarımızın kullanımına sunulmuştur. İçeriği çok zengin olup 14 den fazla aktif madde içermektedir. Ve bu maddelerin (6 tanesi ile ilgili klinik çalışmalar yapılmıştır) ilgili çalışmaların belgeleri ektedir. HairMD Serum ve Şampuan, tüm saç dökülme tiplerinde etkilidir. Özel formülasyonu sayesinde (normal, kuru, yağlı) kullanılabilir.

2 SAÇ YAPISI, SAÇIN DÖNGÜSÜ, SAÇIN DÖKÜLME NEDENLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

3 SAÇIN YAPISI Saç, (Scalp) baş derisinde bulunan saç foliküllerinde saç yapımından sorumlu hücreler tarafından üretilir. Saçın beslendiği, büyüdüğü, geliştiği yer, saç folikülüdür. Her saç teli aylık ortalama 1-1,5 cm. uzar. Saçların ortalama ömrü ise yaklaşık 5 yıldır. Saçlarımızın %5-10 u pigment, mineral ve lipitlerden, %10-15 i su ve %80 i kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir protein olan keratinden oluşmaktadır. Keratin sayesinde saç teli ince olmasına rağmen dayanıklı bir yapıya sahiptir. SAÇIN YAŞAM DÖNGÜSÜ Saçın yaşam döngüsü bir birini izleyen 3 evre halinde seyreder. Anajen Evre: Saçın büyüme evresidir, yaklaşık 3-5 yıl sürer. Katajen Evre: Saçın ara evresidir. Bu evrede saçın büyümesi durur. 1-2 hafta sürer. Telojen Evre: Saçın dinlenme ve dökülme evresidir. Saçın ölümü 3-4 ay sürer. Aslında dökülmeyen saç yoktur! Her bir seç telinin ortalama ömrü 5 yıldır. Günlük (100 ila 150) tel saçın dökülmesi normaldir. Bu adedi aşıyor ise bir an önce önlem alınmalıdır. Hormonal ve genetik faktörler (DHT) Hamilelik ve doğum + menapoz Stres (depresyon + sinir hastalıkları) Daimi ilaç kullanımı ve medikal tedaviler Yetersiz kan dolaşımı (kan eksikliği saç döktüğü gibi, kan fazlası da saç döker, (çinko ve folikasit) eksikliği de buna neden olur) Aşırı yağlanma (yanlış veya yetersiz beslenme) Saça uygulanan (kimyasal) içerikli ürünler

4 HAIRMD ŞAMPUAN VE SERUM İÇERİĞİ Phyto Cell Tech Malus Domestica (Bitkisel Kök Hücre): Bitkisel kök hücre kültürü; bitkisel Kök Hücre Teknolojisi ile (Phyto Cell Tech Malus Domestica) nadir bulunan İsviçre Yeşil Elmasından elde edilmiştir. Bu elma türü, uzun süre canlı kalabilen doku kök hücrelerine sahiptir. Aynı zamanda, insan saç hücreleri ile en iyi uyumu gösteren bitki kök hücresi olduğu kanıtlanmıştır. Mibelle Biochimistry tarafından keşfedilen bu özel aktif, 2008 yılında Avrupa da Yılın En İyi Aktifi Ödülü nü almıştır. Bu eşsiz ve devrimci madde; Hücre canlılığını artırır. Yeni hücrelerin oluşumunu hızlandırır. Hücreleri uzun süre korur. Temel hücre yaşlanmasını geciktirir. Cilt hücrelerinin daha uzun süre aktif ve genç kalmasını sağlar. 1. GÜN 4. GÜN 7. GÜN Mibelle Biochemistry AG Laboratuarlarında, %0,2 oranında Phyto Cell Tech Malus Domestica uygulanan saç foliküllerinde 7 günde gerçekleşen hızlı büyümeyi gösteren in vitro çalışma. Bkz.

5 Plantafluid Complex PV-1: Saç köklerinin, saçın ve baş derisinin besin ihtiyacını karşılar. Kan dolaşımını hızlandırır. DHT (Dihidrotestesteron) nin toksik etkilerine karşı saç köklerini korur. Saçın nem kaybını önler. Saç üretiminden sorumlu hücreleri uyararak yeni saç oluşumunu arttırmaya yardımcı olur. Saç köklerinin beslenmesini, korunmasını ve arındırılmasını amaçlayan bitkisel ekstraktlar, suda çözülebilen bitkisel yağlar ve vitaminler içeren özel bir bitkisel komplekstir. Baş derisini canlandırır. Cildi yatıştırır. Saçın elektriklenmesini engeller. Saçın daha kolay taranabilmesini sağlar. Kırılma ve kopmalara karşı saçı korur. Yağ dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Amisol Trio: Kullanılan aktiflerin, saç ve baş derisine tutunmalarını ve hızla emilmelerini sağlar. Ayrıca, F Vitamini (Linoleik Asit) açısından zengin bir aktif maddedir.saç dökülmelerini engellemeye yardımcı olur. Saçlara, elastikiyet, parlaklık, canlılık, hacim kazandırır. Dış etkenlere karşı saçı ve baş derisini korur. Tahrişi engeller. Saw Palmetto: DHT (Dihidrotestesteron) nun toksik etkilerine karşı saç köklerini korur. DHT (Dihidrotestesteron) dan kaynaklanan saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olur. Saw Palmetto nun, aynı etkiyi gösteren diğer maddeler gibi zararlı yan etkileri yoktur. Saw Palmetto ve benzer etkileri gösteren diğer kimyasal maddelerle yapılan karşılaştırılmalı klinik çalışmalarda, Saw Palmetto Extract ı modern tıpta alternatif bir etken madde olarak yerini almıştır. Yan etkilerinin olmaması tercih edilebilirliğini arttırmaktadır.

6 Ginseng Extract: Uyarıcı,sıkılaştırıcı ve canlandırıcı etkilere sahiptir. Saça elastikiyet kazandırır. Güçlü bir anti-aging ve hücre yenileyicidir. Mikro-sirkülasyonu uyararak kan dolaşımını hızlandırırı. Saç köklerinin oksijenlenmesini ve beslenmesini arttırır. Saç ve kirpikleri uyarıcı etkisi ile ve büyümelerini destekler. Sebum kontrolü sağlar. Allantoin: Hücre yapılanmasını destekler. Teskin edici ve onarıcı özelliğe sahiptir. Cildi dış etkenlere karşı korur. Saça parlaklık ve canlılık kazandırır. Yıpranmış, tahriş olmuş dokuları hızla onarır. Allium Sativum Extract (Sarımsak Özütü): Sarımsak, 5000 yıldır tıp alanında tedaviye yardımcı bir bitki olarak önemli bir yer tutmuştur. İçeriğinde 30 dan fazla yararlı madde barındırır. Bu özel bitki, tıp alanında Enfeksiyonlardan romatizmaya, tansiyondan kolesterole, bağışıklık sisteminden cilt sorunlarına kadar bir çok konuda tedaviyi destekleyici bitki olarak önerilmektedir. Bu eşsiz özellikleri nedeniyle sarımsak özütü, Hairmd Şampuan ve Serum un formülasyonunda yoğun olarak kullanılmıştır. Sarımsak, saç ve baş derisi için gerekli bir çok vitamin, mineral ve amino asitleri içermektedir. Baş derisinde kan dolaşımın hızlandırır, kepek oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Baş derisindeki hücreleri korur ve yeni hücre oluşumunu destekler. Enfeksiyon, mantar gibi etmenlere karşı korur. Saçları ve baş derisini canlandırır. Saç köklerini besler.

7 Olea Europaea Extract (Zeytin Özütü): Yumuşak ama etkili temizleyici, arındırıcı ve geri yağlandırıcı özelliği ile baş derisini ve saçları temizlerken tamamen korumasız kalmalarını engeller, Nemlendirici (TEWL) sıvı kaybını azaltarak baş derisi ve saçlarda nem dengesini korur.teskin edicidir. Cilde parlaklık ve canlılık kazandırıcı Saponaria Officinalis Extract (Çöven Özütü): İyi bir arındırıcıdır. Antibakteriyel ve anti fungal özelliklerre sahiptir. Baş derisini enfeksiyonlara karşı korur. Kepek oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Lauris Nobilis Extract (Defne Özütü): Kan dolaşımını hızlandırır. Saç köklerini besler. Hücre yenilenmesine yardımcı olur. Toksinlerin atılmasında etkilidir. Cildi sıkılaştırır. Yaşlanmayı geciktirir. Saç kökü hücrelerinin daha enerjik kalmalarını sağlar.

8 Chamomilla Recutita Extract (Papatya Özütü): Nemlendirici, Arındırıcı, Özellikle hassas ve tahriş olmuş kafa derisi ve saçlar için teskin ve tedavi edicidir. Saçlara, yumuşaklık ve parlaklık kazandırır. Serbest radikallerin ve çevre kirliliğinin vermiş olduğu zararlara karşı koruyucu bir film tabakası ile saçları ve kafa derisini sararak korunmalarını sağlar. Yüksek oranda içermiş olduğu Apigenin flavonu sayesinde, kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerini beslenmesini maksimize ederek ve saç dökülmelerine karşı etkili olur. Cassia Acutifolia Extract (Sinameki Extract): Kan dolaşımını hızlandırır. Saç köklerinin oksijenlenmesini ve beslenmesini arttırır. Arındırıcı ve temizleyici bir etkiye sahiptir.cildin nem dengesini sağlamaya yardımcı olur. Urtica Dioica Extract (Isırgan Extract): Sebum salgısını düzenler, Cildi sıkılaştırır,kepek oluşumunu engeller. Saç köklerinde ki mikro-sirkülasyonu uyarıcı, kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği sayesinde saç dökülmelerine karşı etkili olup sağlıklı saç büyümesini destekler. İçermiş olduğu Flavonoidler (özellikle Kaempferol) sayesinde 5- alfa-reductase enzimini inhibe ederek, DHT oluşumunu ve dolayısı ile saç dökülmelerini engeller. Saçlara canlılık, parlaklık ve hacim kazandırırır.

9 Vitis Vinifera Seed Extract (Üzüm Çekirdeği Extract): Antioksidan özelliğe sahiptir cildi yeniler, sıkılaştırır. Hücre yenilenmesini sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır. Zararlı toksinlerin atılmasını sağlayarak kanı temizler. Biotin (Vitamin H ya da B7 olarak da tanımlanır): Günümüzde karşımıza sıklıkla güzellik vitamini ismiyle çıkan Biotin, literatürde H Vitamini veya B7 vitamini denilmektedir. Hücre gelişimine katkıda bulunur. Biotin in son zamanlarda güzellik vitamini olarak anılmasının en büyük sebebi saçlara ve tırnaklara olan pozitif etkisidir. Bu yüzden kozmetik ürünlerde sıklıkla kullanılmaktadır.biotin; Cildin kurumasını, pullanmasını ve döküntüleri önler.pigment kaybı yaşanmasını engeller. Saçları güçlendirir kırılmalarını ve dökülmelerini engeller. Saç dökülmesi sorunlarının çözümünde aktif rol oynar. Niacin: Literatürde Vitamin B3, Nicotinic asit, Niacinamide, PP olarak ta adlandırılan suda eriyen bir vitamindir. Niacin, damar genişletici özelliğinden dolayı saç diplerindeki kan akımını artırarak saç foliküllerinin (köklerinin) daha iyi beslenmesini ve saçların güçlenmesini sağlar. Ayrıca saçların yapı taşlarının oluşumunu destekler.

10 Panthenol: Pantotenik asit, Panthenol veya Vitamin B5 olarak ta tanınır. Hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bulunabilir. Vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. Vitamin B5 ; Derinin epitelyum yapısını güçlendirir, hasar görmüş deriyi ve saçları onarır, nemlendirir ve başlamış saç dökülmelerinin engellenmesinde aktif bir rol oynar. Saçları korur ve saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır, sağlıklı saç büyümesini destekler. Yatıştırıcı ve teskin edicidir. Saçların büyümesinde önemli olan Koenzim A oluşmasında önemli bir rol oynayarak karbonhidratların, yağların ve proteinlerin enerjiye çevrilmesinde bir katalizatör olarak hayati bir rol oynar. Saçları ve kafa derisini nemlendirir ve saçlara parlaklık kazandırırır. Eksikliğinde, saç folikülü hücrelerinin yeterince beslenememsine neden olmakta ve saç dökülmeleri (alopesi) meydana gelmekte Tocopheryl Acetate (Vitamin E): Vitamin E bir antioksidan olup hücre membranlarını UV-Işınlarına ve serbest radikallere karşı korur. Bu yüzden anti-aging ajan olarak kozmetik ürünlerinde sıkça kullanılan Vitamin E aynı zamanda hücre yenilenmesinde aktif rol alır.

11 SAÇ ANALİZ UZMANI TARAFINDAN YAPILAN SAÇ ANALİZLERİNDE KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE BAZI HASTALARIN GÖRSEL ANALİZ SONUÇLARINDA GÖRÜLEN DEĞİŞİKLİKLER İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

12 SEBOREİK DERMATİT İnatçı bir cilt sorunu olan seboreik dermatit, bulaşıcı bir hastalık değildir. Deride aşırı yağlanma olan bölgelerde (kızarıklık, sarımtırak kepeklenme ve hafif kaşıntı) gibi belirtiler gösterir. Bu deri hastalığı sadece baş derisinde değil, burun kenarlarında, kulak arkasında, göğüs ortasında vs. görülebilir. Tedavisi olan bir deri hastalığıdır. Bu Hastalık Kimlerde Görülür? Sinir sistemi rahatsızlıkları, Parkinson hastalığı, stresli tıbbi sorunlar yaşayan (kalp krizi) gibi insanlarda artabilir. Daimi ilaç kullanan hastalarda da sık görülür. Bu deri hastalığı tekrarlar ve kaybolur. Soğuk havalarda bu hastalık tekrarlar ve alevlenmelere neden olur. Doğru tedavi edildiğinde kaybolur fakat, (kaşıntı ve alevlenme) baş derisinde devam eder. Bu hastalığı teşhisi esnasında (egzama türleri ve yüzeysel mantar) hastalıklarıyla bulaşması olasıdır. Strese bağlı Seboreik Dermatit Birçok baş derisinin belli başlı sorunu olan STRES birçok seboreikli hasta takibinde, her hastanın tedaviye farklı cevaplar verdiği görülmüştür. Psikolojik sıkıntısı olan hasta, tedaviye daha geç cevap verirken, daimi ilaç kullanan hastanın 1 hafta içerisinde olumlu yönde sonuç aldığı görülmüştür.

13 LÜTFÜ ERMAN den sonra seboreik dermatit ( ) 1. analiz seboreik dermatit ( ) 2. analiz

14 SAÇ KIRAN 2 çeşit saçkıran vardır! Mantar enfeksiyonunun oluşturduğu ve özellikle saç, sakal kıllarını döken bir deri hastalığıdır. Aşırı stres ve depresyon altında görülebilen bir hastalıktır, psikolojik durum düzelmeye başladığında hastalık da eş zamanlı olarak düzelmeye başlar. Bu hastalıkla ilgili bir çok açılı tedaviler uygulanmış olup, tedavi süresi maksimum (6 ila 12) aydır. Yapmış olduğumuz araştırma ve almış olduğumuz sonuç ile 2 hafta içerisinde HairMD Şampuan ve Serum uygulamasında olumlu sonuç alınmıştır. saçkıran analiz ÖRNEK 1: MEHMET ÖZMEN den sonra saçkıran analiz

15 Saçkıranlı hastalarda HairMD Şampuan + Serum uygulamasında 15.gün kameranın görebileceği, diğer 15.gün ise gözle görülen saç çıkışı olduğunu gözlemlenmiştir. ÖRNEK 2: YAŞAR USTA den sonra saç kıran ( ) 1.analiz saç kıran ( ) hairmd den sonra 2.analiz

16 SEBUM Vücudun ve başderisinin salgıladığı yağlı sıvı. (Yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) NOT: Psikolojik sorunları olan, antidepresan ilaçları kullanan hastalarda, bu sebum salgısı daha yoğun olmakla birlikte psikolojik sorunun boyutuna göre bu salgı baş derisinde ve vücutta çok keskin ve kötü bir koku yayar. Çoğu hasta depresif durumda olduğunun farkında bile değildir. 1. ÖRNEK DR. LEVENT ÖZTAN den sonra analiz analiz

17 2. ÖRNEK ELİF CAN 17 yaşında psikolojik sıkıntısından dolayı saçı dökülmüş analiz den sonra hair md ' den sonra 2. analiz ( )

18 Medikal Tedavi Gören ve Saç Ekimi Yaptırmış Hastalar Azami 5 bin adede kadar ekleme yaptırabiliyorlar ve ilk ekimde baş derisindeki kelliğe yeterli gelmiyor. Hasta ekimden sonra saç dökülmesini önlemek için çeşitli ürünlere baş vurmakta fakat, hastanın hassas olan baş derisi özellikle minoxidil e karşı aşırı hassasiyet gösterdiği gözlenmiştir. Bu hastalarda HairMD Şampuan + Serum uygulaması yapıldığında herhangi bir reaksiyona rastlanmadığı gibi olumlu gelişmeler gözlemlenmiştir. minoxidil kullanmış yan etkisi görmüş ve saç eklettirmiş analiz ECZACI MERT ALTINKAYA hairmd den sonraki hali den sonra 2. analiz

19 ÖNEMLİ NOTLAR Kan sulandırıcı ilaçlar (Coraspine, Ecopirine, Aspirin vs.) saç dökülmesini hızlandırırken baş derisinde ve vücudun belli yerlerinde kaşıntı yapar. Saç dökülmesini önleyici şampuan kullanımlarından önce hastayı mutlaka bilgilendirmek gerekir. Kan sulandırıcı kullanan hastalarda, saç dökülmesi miktarı artarken medikal tedaviye bağlı olarak, ilaç kullanıldığı sürece devam etmektedir. Ancak, HairMD kullanan hastalarda saç dökülme miktarının azaldığı gözlenmiştir. Saç boyası kullanımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar: Hastanın saç dökülme tedavisi esnasında uygulanan saç boyaları kimyasal içerdiği için tedaviyi geriletebilir veya tekrar eski haline döndürebilir. Bitkisel boya kullanıcılarının ise dikkat etmesi gereken boyayı karıştırdığı (oksidanın) da bitkisel olup olmadığına dikkat etmelidir. Bitkisel boyayı kimyasal oksidan ile karıştılır ise, boya bitkisel olmaktan çıkıp kimyasala dönüşür. En büyük düşmanımız olan Saç Kremi saçların dökülmesindeki en büyük etken ASLA BAŞ DERİSİNE değdirilmeden uygulanmalı. Saç kremi yerine hastaya mavi su, kırmızı su ve durulamaya gerek duyulmayacak saç serumu önerilir.

20 NEDEN HAIRMD TERCİH EDİLMELİ Var olan bir çok ürün kan dolaşımını hızlandırarak ve/veya DHT'yi (Dihidrotestesteron) baskılayarak saç dökülmelerini durdurmaya çalışır. Ayrıca bazı vitaminlerle saç köklerini beslediklerini iddia ederler. Ancak, saç dökülmesinin durması ve yeni saç oluşumunun gerçekleşmesi için öncelikle kullanılan aktiflerin, yeterli oranlarda emiliminin gerçekleşmesi gereklidir. Hairmd'nin içeriğinde yer alan, tutundurucu ve emilimi destekleyici aktifler, kullanılan diğer aktiflerin saç ve baş derisine tutunmasını ve en yüksek oranda emilimin gerçekleşmesini sağlar. Bu özel etken madde sayesinde, Hairmd içeriğinde var olan aktifler hızla baş derisi ve saçlar tarafından yeterli oranlarda emilir ve güçlü bir sinerji oluştururlar. Hairmd'nin içeriğindeki aktifler ve oluşturdukları sinerji; 5 farklı noktada etki ederek bozulmuş saç yaşam döngüsünü düzenleyerek. Saç kayıplarını engellemeyi, yeni saç oluşumunu sağlamayı ve korumayı hedefler. Bu hedefler sırasıyla; 1. Erkek tipi saç dökülmesinin en önemli sebebi olan DHT'nin toksik etkilerini ortadan kaldırır. 2. Mikro Sirkülasyonu uyararaqk kan dolaşımını hızlandırır. Saç köklerinin oksijenlenmesini ve beslenmesini destekler. 3. İçeriğindeki Bitkisel Kök Hücre Kültürü sayesinde, saç üretiminden sorumlu hücrelerin bölünerek çoğalnmasını, daha aktif çalışmasını ve daha uzun süre genç kalmalarını sağlar. 4. İçeriğinde yer alan saç gelişimi için gerekli vitamin, mineral ve peptidler sayesinde saç köklerinin beslenmesini sağlar. 5. Saçları ve baş derisini dış etkenlere karşı korur. Saçların elastikiyetini, hacmini ve parlaklığını arttırır. Saçların koparak dökülmelerini engellemeye yardımcı olur.

21 HAIRMD ETKİ VE KULLANIM SÜRESİ Hairmd Şampuan ve Serum, düzenli kullanıldığında, ilk kullanımdan itibaren etkisini gösterir. Saç dökülmesine neden olan etkenleri ortadan kaldırır ve yeni saç oluşumunu destekler. 2-4 hafta sonunda saç dökülmelerinin durmasına yardımcı olur. İlk haftalardan itibaren saçların hacim kazandığı, daha kolay şekil aldığı ve parlaklığının arttığı gözlenir. Baş derisinin yağ üretimini dengeler. Kepek oluşumu önler. Yeni saç oluşumunun gözle görülür hale gelmesi için, Hairmd Şampuan ve Serum un 4-6 aylık düzenli kullanımı önerilmektedir. Hairmd Serum ve Şampuan ın 4-6 aylık düzenli kullanımdan sonra, Hairmd Şampuan, tek başına kullanıldığında saç dökülmesini engellemeye devam eder. Yeni saç oluşumunun devamı için, Hairmd Serum un 4-6 aylık düzenli kullanımdan sonra günde bir defa, takip eden süreçte haftada dört gün olarak uygulanması önerilir. HAIRMD ŞAMPUAN NASIL UYGULANIR 2 günde 1 kez baş derisine friksiyon (masaj) yaparak uygulanır. Şampuanı saçınızda 5 dakika bekletiniz ve çok iyi durulayınız. Günlük kullanıma ve tüm saç tiplerine uygundur. HAIRMD SERUM NASIL UYGULANIR Sabah ve akşam günde 2 defa dökülmenin yoğun olduğu bölgeler başta olmak üzere saçların arasına 5 er kez püskürtme yeterlidir. Özellikle, gece olan püskürtme unutulmamalıdır. Her püskürtmeden sonra çok iyi friksiyon (masaj) yapılmalıdır. 5 saat saç yıkanmamalıdır.

22

23 İLETİŞİM BİLGİLERİ ASG MEDİKAL KOZMETİK ELEKTRONİK SANAYİ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ. Adres : Yeni Doğan Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi Ramtaş Sanayi Sitesi No : 163/49-50 Bayrampaşa / İSTANBUL Telefon : ( pbx ) Fax : WEB : wwww.babyavm.com

www.asgkozmetik.com 2013 KATALOĞU

www.asgkozmetik.com 2013 KATALOĞU www.asgkozmetik.com 2013 KATALOĞU HairMD, ASG Kozmetik Tescilli Markasıdır. SAÇ ŞAMPUANI 300ml BİTKİSEL KÖK HÜCRE VE BİTKİSEL MULTİVİTAMİN - MİNERAL KOMPLEKS TÜM SAÇ TİPLERİ İÇİN. Hairmd Şampuan içeriğindeki

Detaylı

MASKE Normal Ciltler için

MASKE Normal Ciltler için MASKE Normal Ciltler için Normal, kuru, yağlı ve akneli cilt tipleri için 4 farklı çeşidi bulunmaktadır. İçeriğinde zengin bileşimlerin (Demir, Magnezyum, Kalsiyum, Bakır, Fosfor) yanı sıra, Susam Yağı,

Detaylı

BİTKİSEL SABUNLAR VE FAYDALARI

BİTKİSEL SABUNLAR VE FAYDALARI BİTKİSEL SABUNLAR VE FAYDALARI Papatya Sabunu : İltihap gidericidir, selüloit tedavisinde kullanılır, cilt parlaklığı içinse sabunlandıktan bir iki dakika sonra durulanmak yeterlidir. Hazırlanacak sabunun

Detaylı

CİLT KOZMETİĞİNİZDEKİ YENİLİKÇİ ADIMLAR

CİLT KOZMETİĞİNİZDEKİ YENİLİKÇİ ADIMLAR CİLT KOZMETİĞİNİZDEKİ YENİLİKÇİ ADIMLAR DERMATOLOJİK KOZMETİK LABORATUVARLARI DCL, 1980 den beri, en yüksek kalitede, reçetesiz cilt ve saç ürünlerini doktorların hizmetine sunmaktadır. DCL de çalışan

Detaylı

Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi

Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi Bilindiği gibi kel kalma korkusu insanların ortak sorunlarından biridir. Saç dökülmesini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi düzenli beslenmemektir. Düzenli beslenmemenin

Detaylı

Ağustos 2015 Sayı: 8 huncalife.com.tr Fiyat 1.45

Ağustos 2015 Sayı: 8 huncalife.com.tr Fiyat 1.45 Ağustos 015 Sayı: 8 huncalife.com.tr Fiyat 1.45 Merhaba Değerli Huncalife Temsilcileri, Bu ay size çok güzel haberlerimiz var. Huncalife olarak Avrupa Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu (SELDIA) ve

Detaylı

Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı

Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı Öğrenci Kitabı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı

Detaylı

YeNI SIK SORULAN SORULAR

YeNI SIK SORULAN SORULAR Yeni SIK SORULAN SORULAR KOLEKSİYON SATINIQUE NEDİR? Satinique sadece Amway serbest girişimcileri tarafından sunulan tüm saç tiplerinin ihtiyaçlarını karşılayan premium bir saç bakım, uygulama ve saç şekillendirme

Detaylı

YeNI SIK SORULAN SORULAR

YeNI SIK SORULAN SORULAR Yeni SIK SORULAN SORULAR KOLEKSİYON SATINIQUE NEDİR? Satinique sadece Amway serbest girişimcileri tarafından sunulan tüm saç tiplerinin ihtiyaçlarını karşılayan premium bir saç bakım, uygulama ve saç şekillendirme

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ BESİN ÖĞELERİ - 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Editörden Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; 2012 yılına merhaba diyen dergimiz Hospital ın yeni sayısına hoş geldiniz.

Detaylı

Dosya. Nefes. Yeni yılda sevdiklerinize sağlık ve güzellik armağan edin. Probiyotikler ve Prebiyotikler. cilt bakımı özen ister.

Dosya. Nefes. Yeni yılda sevdiklerinize sağlık ve güzellik armağan edin. Probiyotikler ve Prebiyotikler. cilt bakımı özen ister. Popüler Sağlık Dergisi Aralık-Ocak 2015 Sayı: 7 Dosya Kış aylarında cilt bakımı özen ister Yaşama eyleminin ilk göstergesi: Nefes Çocuklarda bağışıklık sistemi Yeni yılda sevdiklerinize sağlık ve güzellik

Detaylı

İÇİNDEKİLER SKINOVAGEPX

İÇİNDEKİLER SKINOVAGEPX SKINOVAGE PX İÇİNDEKİLER 1. Felsefesi... 2. Serideki aktif içerikler... 3. Alt seriler... 4. VITA BALANCE kuru cilt tipleri için... 5. CALMING SENSITIVE hassas cilt tipleri için... 6. PERFECT COMBINATION

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GIDA TEKNOLOJİSİ VİTAMİNLER VE MİNERALLER ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Melek ALKAN ÇAKMAK Yeni yıl geldi, hoş geldi Takvim yaprakları arasında beklenti ve umutları en fazla yüklediğimiz 31 Aralık işte geldi

Detaylı

«Temizleyiciler. Besleyiciler. Leke gidericiler. Yapısına göre kozmetikler; Çözeltiler. Süspansiyonlar. Emülsiyonlar. Kremler. Patlar. J eller.

«Temizleyiciler. Besleyiciler. Leke gidericiler. Yapısına göre kozmetikler; Çözeltiler. Süspansiyonlar. Emülsiyonlar. Kremler. Patlar. J eller. Kullanım amacına göre kozmetikler; Kozmetik ürünler; deri, dudak, saç, tırnak, sakal, ağız boşluğu, dış genital organlar ve dişlere sürülmek, fışkırtılmak ve benzeri yöntemleri uygulamak suretiyle temizlemek,

Detaylı

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ SAÇ VE SAÇLI DERİ ANALİZİ 815SBG095 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

ORGANİK SERTİFİKALI TEA TREE OİL ve JEOTERMAL SUYUN GÜÇLERİNİ SİZİ ve CİLDİNİZİ DAHA İYİ KORUMAK İÇİN BİRLEŞTİRDİK...

ORGANİK SERTİFİKALI TEA TREE OİL ve JEOTERMAL SUYUN GÜÇLERİNİ SİZİ ve CİLDİNİZİ DAHA İYİ KORUMAK İÇİN BİRLEŞTİRDİK... T H E R M A L N A T U R A L P R O D U C T S ORGANİK SERTİFİKALI TEA TREE OİL ve JEOTERMAL SUYUN GÜÇLERİNİ SİZİ ve CİLDİNİZİ DAHA İYİ KORUMAK İÇİN BİRLEŞTİRDİK... TEA TREE OİL Tea Tree Oil (Çay Ağacı Yağı),

Detaylı

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN BESLENME I İÇİNDEKİLER Beslenme ile İlgili Kavramlar Besin Ögeleri Proteinler Karbonhidratlar Yağlar Vitaminler Mineraller ÇOCUK BESLENMESİ Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN HEDEFLER Bu üniteyi çalıştıktan sonra;

Detaylı

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU 1 VİTAMİNLER 2 Vitaminler, büyüme, sağlıklı yaşama ve metabolik olayların düzenli yürütülmesi için gerekli olan organik öğelerdir. Yetersiz alındıklarında büyüme, gelişme ve vücudun çalışması olumsuz yönde

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ EPİLASYON

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ EPİLASYON T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ EPİLASYON ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

TanerKaya. bahar coşkusu ile hastanemizden herkese merhaba! Değerli Okurlarımız, Yrd. Doç. Dr. Taner KAYA Mesul Müdür / Başhekim

TanerKaya. bahar coşkusu ile hastanemizden herkese merhaba! Değerli Okurlarımız, Yrd. Doç. Dr. Taner KAYA Mesul Müdür / Başhekim İmtiyaz Sahibi: Yrd. Doç. Dr. Taner KAYA Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Dr. F. Hülya KURBAN Reklam ve Tanıtım Müdürü: Derya BATMAZ ÜNEY Yayın Kurulu Doç. Dr. M. Vedat KOCA Uzm. Dr. A. Orhan DENGİZ Uzm. Dr.

Detaylı

Yeni Doğan Bebek Ev Ziyareti

Yeni Doğan Bebek Ev Ziyareti Geleceğin Doktorları Central da Bir Araya Geldi Özel bir anaokulunun 40 minik öğrencisi, geleceğin doktorları olarak hastanemize misafir oldu. Üzerlerinde kendi isimleri yazan doktor kıyafetlerini giydikten

Detaylı

İnsanoğlunun bitkilerle ilişkisi var oluşu ile başladı. İnsanoğlu; çeşitli amaçlarla kullanmakta olduğu bitkilerin, binlerce yıl önce, koruyucu ve tedavi edici gücüne de vakıf olmuş ve hastalıksız yaşam

Detaylı

SAÇ ve CİLDİN DEĞERLENDİRİLMESİ Her saç bakımının sebebi saçların ve cildin sağlıklı tutulması olmalı. Sağlıklı saç hem daha parlaktır ve de daha

SAÇ ve CİLDİN DEĞERLENDİRİLMESİ Her saç bakımının sebebi saçların ve cildin sağlıklı tutulması olmalı. Sağlıklı saç hem daha parlaktır ve de daha KUAFÖR BROŞÜRÜ SAÇ ve CİLDİN DEĞERLENDİRİLMESİ Her saç bakımının sebebi saçların ve cildin sağlıklı tutulması olmalı. Sağlıklı saç hem daha parlaktır ve de daha güzeldir. Bu saçlar daha kolay şekle girer,

Detaylı

BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN

BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN Mart / Nisan / Mayıs 2012 Yıl: 8 / Sayı 69 Memorial Sağlık Grubu tarafından sizin için hazırlanmıştır, alabilirsiniz. BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN ORGANLARINIZ BAŞKA HASTALARA UMUT OLSUN 16 cm lik Miyomlardan

Detaylı

içindekiler KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM Doğurganlığı artıran 10 öneri KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... BASINDA KADIKÖYŞİFA

içindekiler KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM Doğurganlığı artıran 10 öneri KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... BASINDA KADIKÖYŞİFA 2013_2:BİZİMŞİFA DERGİSİ 01.06.2013 11:49 Page 1 içindekiler 03 05 07 13 BASINDA KADIKÖYŞİFA KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... MEME HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ Memesiz olmak kader

Detaylı

SAÇ DÖKÜLMELERİ. Yrd.Doç.Dr. Nazlı Dizen Namdar. DPÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilimdalı

SAÇ DÖKÜLMELERİ. Yrd.Doç.Dr. Nazlı Dizen Namdar. DPÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilimdalı SAÇ DÖKÜLMELERİ Yrd.Doç.Dr. Nazlı Dizen Namdar DPÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilimdalı SAÇ DÖKÜLMELERİ İnsanlık tarihi boyunca saç büyük öneme sahipti. Saç insanın doğal güzelliğinin

Detaylı