İÇİNDEKİLER TÜRK FARMAKOLOJİ DERNEĞİ E-BÜLTENİ. Önsöz 1

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İÇİNDEKİLER TÜRK FARMAKOLOJİ DERNEĞİ E-BÜLTENİ. www.tfd.org.tr/bulten bulten@tfd.org.tr. Önsöz 1"

Transkript

1 G TÜRK FARMAKOLOJİ DERNEĞİ E-BÜLTENİ Sayı: 113, MAYIS HAZİRAN 2012 TFD Bülteni 2012 sayılarından itibaren, elektronik bülten formatında iki ayda bir yayımlanmaktadır. İÇİNDEKİLER Önsöz 1 Editör Prof. Dr. Öner Süzer Editör Yardımcıları Doç. Dr. N. Tuğba Durlu Kandilci Doç. Dr. Bilgen Hoşgör Başgut Yayın Kurulu Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu Prof. Dr. A. Tanju Özçelikay Prof. Dr. Hakan Ergün Doç. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu Doç. Dr. Arzu Onay Beşikçi Doç. Dr. Başar Sırmagül Doç. Dr. Hale Zerrin Toklu Doç. Dr. Alper Okyar Yrd. Doç. Dr. Banu Cahide Tel Yrd. Doç. Dr. Kemal Buharalıoğlu Yrd. Doç. Dr. Tolga Aydos Yrd. Doç. Dr. Burak Cem Soner Uzm. Dr. Kubilay Oransay Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerlerinin 21.si, Dr. Nejat Eczacıbaşı Anısına 2-5 Heksametonyum Adamı 6 Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı 7-11 Prof. Dr. Gül Ayanoğlu Dülger in Emeklilik Töreninin Ardından Bilimsel Toplantı Duyuruları Proje Başvuruları 17 Üyelerimizden 18 İş İlanları 19 Bültende yer almasını istediğiniz yazıları-haberleri adresine gönderebilirsiniz.

2 ÖNSÖZ Sayfa 1 Değerli Meslektaşlarım, Türk Farmakoloji Derneği Elektronik Bülteninin Mayıs-Haziran 2012 sayısında sizlerle birlikteyiz. Bültenin yayına hazırlandığı dönemde 7 Mayıs 2012 tarihinde İzmir de Biyofarmasötikler ve Biyobenzerler toplantısı düzenlendi. Şimdiye kadar yapılan TFD Eğitim toplantıları arasında farklı bir boyuta ulaşan bu toplantı farmakologlar dışında farklı disiplinlerden akademisyenler, kamu ve farmasötik endüstriden temsilcilerin katılımıyla son derece verimli oldu. Sempozyum sunularının tümü internet sitemizde adresinde yayımlanmaya başlandı. Bu toplantı hakkında daha fazla bilgiyi bir sonraki sayımızda yayımlayacağız. Ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim, konusunda Türkiye de öncü olan bu toplantının devamı niteliğinde yeni bir toplantıyı sonbahar aylarında Ankara da yapmayı planlamaktayız Haziran 2012 tarihlerinde Ankara'da Türk Farmakoloji Derneği Prof. Dr. Oğuz Güç Yaz Okulu nun Dördüncüsü yapılacaktır, kurs programı ve davet edilen üyelerimiz internet sitemizden yayımlanmıştır. Yaz okulu programında en son gelişme pratik programına Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı nın da katılması oldu. Programın en son hali internet sitemizde yer almıştır. Aslında bir de kara mizah bile kabul edilebilecek bir şey gerçekleşti. Toplantının adına düzenlendiği çocukluk arkadaşım, rahmetli Oğuz Güç bilindiği gibi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesiydi. Sevgili Prof. Dr. Alper İskit de Oğuz un uzun yıllar birlikte çalıştığı asistanıydı. Gün oldu devran döndü sevgili Alper anabilim dalı başkanı oldu ve yaz okulunda In vitro izole organ banyosu teknikleri eğitimini veremeyeceklerini bildirdi. Benim için burası sözün bittiği yer! Ulusal kongremizin yer ve tarihinin belirlenmesinde son aşamalara geldik. Kongremizin bilimsel programı için önerilerinizi, internet sitemizde yer alan formu doldurup adresine gönderirseniz, önerileriniz dikkate alınacaktır. Prof. Dr. Sönmez Uydeş Doğan ın bilimsel sekreterliğini yaptığı kongremizin detayları yakında sizlere bildirilecektir. Bültenimizin iş ilanları sayfalarının internet sitemizde düzenli olarak güncellendiğini de hatırlatmak isterim. Yakın zamanlarda proje başvuruları sayfamız da düzenli olarak güncellenen bir formata kavuşacaktır. Saygılarımla ve Temmuz-Ağustos 2012 sayısında görüşmek dileğimle. Prof. Dr. Öner Süzer Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

3 FEKBES DR. NEJAT ECZACIBAŞI TOPLANTISI Sayfa 2 Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerlerinin 21.si, Dr. Nejat Eczacıbaşı Anısına Yard. Doç. Dr. Mine Kadıoğlu Duman Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ab.D. Türk Farmakoloji Derneği Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerlerinin 21.si 7-9 Mart 2012 tarihleri arasında, 1993 yılında kaybettiğimiz kurucu üyelerimizden Dr. Nejat F. Eczacıbaşı anısına, Erciyes, Kayseri de bulunan Mirada Del Logo Otel de yapıldı. Toplantı, bir grubumuz için Kocaeli den toplantıya katılması beklenen Oğuz un İstanbul uçağı ile havaalanına geldiği haberi gelmesine rağmen bir türlü otobüse gelememesi gibi bir macera ile başladı. Oğuz suz başlayan Erciyes yolculuğumuz bizden önce gelip kendilerini pastırma alışverişine adamış olan bazı katılımcıları (Prof. Dr. Yeşim Tunçok, Prof. Dr. Sönmez Uydeş Doğan, Dr. Asuman Süzer) pastırmacının köşesinden toplayıp daha sonra da hep birlikte daha da büyük bir otobüse geçmemiz ile devam etti. Bu arada en son Kayseri kış toplantısını ne kadar uzun zaman önce yaptığımız (2000) hatırlandı. Kayseri yi özlemişiz Bir telaş ile otele gelindikten sonra resepsiyon önündeki uzun kuyruk biter bitmez herkes kendini odalarına attı, akşamüstü toplantısına kadar azıcık da olsa dinlenebilmek için Bu arada dernek başkanının içkiler dahil kısmı başvuru formuna sehven yazılmıştır açıklaması geçici bir şok havası yaratsa da sorun kısa sürede çözüldü. 7 Mart Çarşamba günü akşamüstü Türk Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Öner Süzer in yaptığı açılış konuşmasının ardından Dr. Nejat F. Eczacıbaşı anısına yıllarca hem çalışma arkadaşı hem de yakın dostu olan Dr. Suphi Ayvaz konuşma yaptı. Tanışmalarına yol açan ve Sayın Eczacıbaşı nın özenli yanını gerçekten ortaya koyan istek mektubu ile başlayan, yıllarca süren gerçekten çok güzel bir dostluk anısını dinlemek ve görüntüleri-anıları paylaşmak hepimizi duygulandırdı. Bu konuşmanın ardından sunumlara geçildi. Bu seneki sunumların hepsi moleküler düzeyde yapılmış çalışmalardı. Çalışmaların multidisipliner planlanması ve yapılmış olması bize farmakolojinin kendi içinde kalmayıp dışa açılmaya başladığını gösterdi. Bu arada hala yalnızca izole organ çalışması yapanlarda olaylardan uzaklaşmakta, geri kalmakta oldukları hissi yarattı.

4 FEKBES DR. NEJAT ECZACIBAŞI TOPLANTISI Sayfa 3 H. Burak Kandilci nin konuşmasından sonra mikrornaların hayatımızın artık sık karşılaşacağımız bir konusu olduğu gerçeğini fark ettik. Bu arada sunum yapan iki arkadaşımızın da (C.Kemal Buharalıoğlu ve Seyhan Şahan Fırat) aynı yerlerde çalışma yapmış olması ve oradaki mesai arkadaşlarını tanıtım slaytları hepimizde Dr. Malik i tanıyormuşuz izlenimi yarattı. Sunumlar gayet güzel, tartışmalar ise hep anıldığı gibi kanlı değil sıkıntısız ve verimli geçti. Bu arada genç kuşağın çok daha fazla oranda kış toplantısına katılım yapmış olması bu toplantıların amacına ulaştığını göstermekteydi. Ancak kıdemli hocaları daha az görmeye başladığımız serzenişi de haklı bir serzeniş oldu. Lütfen bir sonraki toplantıya çok daha fazla etkileşim ve katılım sağlayalım. Perşembe akşamı sunumların bitiminde plaket verilmesi törenine geçildi. Bu yıl 40. yıl plaketi Prof. Dr. Atilla Bozkurt a verildi. Atilla Hoca nın teşekkür konuşması renkli ve esprili olaylara neden oldu. Prof. Dr. Gül Dülger Ayanoğlu nun biz Atilla nın asistanlığının başından beri onu takip etmekteydik, ne yakışıklı çocuk derdik onun için şeklindeki itirafları herkese tebessüm ettirdi. Meral Hoca (Prof. Dr. Meral Tuncer) da seneye 40. yıl plaketi alacağı açıklanınca ben seneye de buradayım, garanti şeklindeki konuşması gelecek sene sunum yapacak olanlara bir tüyo olsun. R. Kazım Türker Genç Farmakolog Teşvik ödülünün sunumuna geçildi. Ödülün başvuru yapan iki arkadaşımız (Burak ve Oğuz) arasında paylaşılması güzeldi. Kendilerini tebrik ediyoruz, başarılarının devamını diliyoruz. Bu arada tören sırasında fark ettiğimiz Oğuz un yüzündeki kızarıklıkların heyecandan değil gündüz maruz kaldığı kış güneşinden olduğu anlaşıldı. 8 Mart Perşembe Dünya Kadınlar Günü olduğu için sevgili Mehmet Ali Bey in sponsorluğunda sanırsak dernek yönetimindeki iki beyin organizasyonuyla salondaki tüm bayanlara birer beyaz karanfil dağıtıldı. Bu nazik hareketi ile MAY en azından biz kadınların gönlünü çalmış oldu. Kırmızı karanfil dağıtılamamasının nedeni Kayseri de o kadar kırmızı karanfilin bulunamamasıydı. Sunumların yapıldığı salonun biraz soğuk olup ufolarla ısıtılması sırasında bile Eyüp Hoca nın içeride dışarıda kısa kollu tişörtlerle dolaşabilmesi hepimizin ısrarla hiç mi üşümüyorsunuz? sorularına maruz kalmasına sebep oldu. (bakınız grup resmi-kısa kollu tek kişi Eyüp hoca). Bu arada bu fotoğrafın çekimi sırasında emeği geçen ve zorlu şartlarda bunu başaran Asuman Abla ve Boray a da çok teşekkür ederiz.

5 FEKBES DR. NEJAT ECZACIBAŞI TOPLANTISI Sayfa 4 Kış toplantılarının vazgeçilmezi olan sıcak şarap-sucuk gecesi gerçekten çok güzeldi. Gece lobideki çocuklara isim nasıl konur ve nelere dikkat etmek lazım konulu konuşma ile bir grup genç farmakoloğun (kendimi ve Müge yi (Doç. Dr. Müge Tecder) de genç ilan ediverdim bir çırpıda) kahkahaları arasında başladı. Listenin uzunluğu veya kısalığının kriterleri uzun uzun tartışılırken anne baba olmuş insanların da gerçekten çocuklar gibi birbirine kaynaşması güzeldi. Gece alt kattaki sıcak şarap-sucuk partisiyle devam etti. Önce dış ortam denendi ise de Erciyes in soğuk ayazı buna pek imkan tanımadı. Gerçi bir grup arkadaşımız üstelik de son derece ince kıyafetlerle- gene de dışarıya çıkma eylemlerini sürdürdüler. Daha sonra müziğin ısrarla bir hareketli bir yavaş hale gelmesi sonunda isyan ettirdi, bir grup neşeli farmakolog kendini pistten indiremedi. Hocalarımız neredeyse hiç oturmadan genç ve güzel farmakolog kızlarımızla sağlı sollu dans edip göbek attı, durdu. Geceye damgasını vuran olay ise Mehmet Ali Bey ile Selma Hanım ın evlilik haberiydi. Bu vesile ile her ikisine de buradan bir ömür boyu mutluluk dilemek şansımı kullanayım. Tabii bu mutlu haber biten sıcak şarabın yerinin normal şarapla doldurulması anlamına da geldi. Bu arada otelin kahvaltı-yemek faslının tatminkar olduğunu, Kayseri mantısını bile tatma fırsatı yarattıklarını belirteyim. Tek sorun içkilerin sayılı olmasıydı desem doğru olmaz, çünkü herkesin elinde bir deste fiş, içki sıkıntısı yaşamadan toplantıyı bitirdik. Ertesi sabah kahvaltıdan sonra daha önce sipariş edilmiş olan pastırmalarımıza kavuştuk. Gerçi bununla yetinmeyip havaalanı yolunda yeni bir yer keşfedip tekrar pastırma aldık. Havaalanına gelince duyduğumuz rötar haberi sıkıntısı, yerini çay eşliğinde sıcak bir sohbete bırakınca sorun olmaktan çıktı. Ama bizi Ankara ya götürmesi gereken sevgili Bora Jet uçağına binince yüreğimiz pır pır etti, sıkıntı geri geldi; uçağın küçüklüğü, gürültüsü ve sarsıntısı bizde yol boyunca endişe yaratmadı desem yalan olur. Güzel ve neşeli başlayan bir kış toplantısı daha neşe içinde sona erdi. Ben iki sene önceki bültene kış toplantısı yazısı yazan Bilgen (Doç. Dr. Bilgen Başgut) gibi şanslı değilim; görevi son gece sıcak üstü soğuk şaraplardan sonra öğrendim, ama yine de gelmeyenlere bir kış toplantımızı daha kaçırmakla ne büyük hata yaptığınızı anlatabilecek kadar ayrıntıyı gözlemişim. Hepinizle bir kış toplantısında daha hem bilimsel hem eğlencesel olarak buluşabilmek/etkileşebilmek dileğiyle.

6 FEKBES DR. NEJAT ECZACIBAŞI TOPLANTISI Sayfa 5

7 HEKSAMETONYUM ADAMI Sayfa 6 Heksametonyum Adamı Yrd. Doç. Dr. C. Kemal BUHARALIOĞLU Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı O pembe tenli birisidir. Ancak uzun bir süre kuyrukta beklediğinde rengi soluklaşır ve başı döner. El sıkıştığınızda ellerinin sıcak ve kuru olduğunu fark edersiniz. O sessiz ve uysaldır; gergin olmayan bir arkadaştır. Örneğin gülebilir, ancak ağlayamaz çünkü gözyaşları gelmez. En açık-saçık hikayeler ve istenmeyen durum bile onun yüzünü kızartmaz. Onun gömleğinin yakaları ve çorapları ilk günkü gibidir. O korse giyer; onunla dışarıda buluşmuşsanız kıpır kıpır olduğunu, yerinde rahat duramadığını fark edersiniz (korsesi splanknik damar havuzuna bası yapabilir ve ayaklarından gelen venöz dönüşü sürdürmek için kıpır kıpırdır). Eğer ona kuru ağzını ve boğazını ıslatmak için bir şeyler vermezseniz, o konuşmayı sevmez. Onun uzak görüşü iyidir ve ışıklı ortamlar onu kolayca kör edebilir. Gözlerinin kırmızılığı düzensiz alışkanlıkları olduğunu düşündürse de, başı oldukça zayıftır. Ancak, o her zaman bir centilmen gibi davranır; hiçbir zaman geğirmez veya hıçkırmaz. Hemen soğuk algınlığına yakalanacakmış gibi gözükür ve sıkı giyinir. Fakat sağlığı iyidir; deride kızarıklıkları yoktur. Hipertansiyon ve peptik ülser gibi uygarlık hastalıkları onun yanından geçer. O inceciktir, çünkü iştahı yoktur. Açlık onu hiç rahatsız etmez ve midesi hiç guruldamaz. O konstipedir. Dolayısıyla sıvı parafin kullanımı fazladır. O yaşlandıkça idrar retansiyonu ve impotensden şikayetçidir. Ancak bu şikayetlerin sıklığı, birden bastırması, ağrılı ve zor olması onu üzmez. Sonunun nasıl olacağını kimse bilemez. Bir ihtimal gün be gün daha az yedikçe ve gittikçe soğumaya başladıkça semptomsuzluk kuyusuna, hipoglisemik komaya düşecek ve tıpkı kainat için öngörüldüğü gibi ölecektir: Bir çeşit ölüm entropisi... Paton (1954) tarafından ortaya konulan Heksametonyum Adamı kavramı gangliyonik aşırımın farmakolojik blokajı ile ortaya çıkan etkileri özetlemiştir. Heksametonyum gangliyonik nikotinik asetilkolin reseptörlerini bloke eder, bu şekilde eferent sempatik ve parasempatik tonüsü ortadan kaldırır. Bu kompleks etki kalıbı gangliyon blokörlerinin etkilerinin çoklu olması ile sonuçlanır. Heksametonyum Adamı diğer taraftan gangliyon blokörlerinin neden tedavide sık kullanılmadığını da açıklar. Hekzametonyum adamını anlamak için çeşitli efektör organlardaki baskın otonomik tonüsü ve ardından otonomik blokajın sonuçlarını bilmek gerekir.

8 DOKUZ EYLÜL Ü. TIP F. TIBBİ FARMAKOLOJİ ABD Sayfa 7 Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı; 1987 yılında Prof. Dr. Hasan Gacar ın atanması ile kurulmuştur yılında Prof. Dr. Hasan Gacar ın emekliye ayrılması ile Anabilim Dalı nın kurulma çalışmaları Prof. Dr. Hülya Güven tarafından devam ettirilmiştir yılına kadar anabilim dalı başkanı olarak Prof. Dr. Hülya Güven, tarihleri arasında Prof. Dr. Yeşim Tunçok, tarihleri arasında Prof. Dr. Ayşe Gelal anabilim dalı başkanı olarak görev yapmışlardır tarihinden günümüze kadar olan bölümde ise halen Prof. Dr. Sedef Gidener anabilim dalı başkanıdır yılında Anabilim Dalına bağlı olarak 24 saat hizmet veren İlaç ve Zehir Danışma Merkezi, 2007 yılında da Klinik Toksikoloji Bilim Dalı (Başkan Prof. Dr. Yeşim Tunçok), 2012 yılında da Klinik Farmakoloji Bilim Dalı (Başkan Prof. Dr. Ayşe Gelal) Türkiye deki ilk bilim dalları olarak YÖK onayıyla kurulmuştur. Anabilim Dalımızda şu an 4 profesör, 2 doçent, 2 yardımcı doçent görev yapmaktadır. Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde ise 2 doktora (Farmakoloji ve Toksikoloji), 2 yüksek lisans (Farmakoloji ve Toksikoloji) programı mevcut olup halen 1 adet Farmakoloji doktora öğrencisi eğitimine devam etmektedir yılı itibari ile 16 tıpta uzmanlık, 4 doktora, 5 yüksek lisans çalışması tamamlanmıştır. Öğretim üyelerimiz tarafından Tıp Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü nde Farmakoloji ve Toksikoloji eğitimleri verilmektedir. Öğretim Üyelerimizin her biri eğitime ilişkin komite ve komisyonlarda görev yapmaktadır. Prof. Dr. Ayşe Gelal Dönem 3 koordinatörü olarak görevlidir. Prof. Dr. Yeşim Tunçok, The European Clinical Research Infrastructures Network (ECRIN) Türkiye koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Bilimsel araştırmalar amacı ile genel başlıklar altında klinik farmakoloji, kardiyovasküler farmakoloji ve toksikoloji, kanserde sinyal yolakları, endokrin sistem farmakolojisi ve sirkadiyan ritim, ürogenital sistem farmakolojisi, klinik toksikoloji konuları üzerinde çalışılmaktadır. ÖĞRETİM ÜYELERİMİZ VE YÜKSEKLİSANS / DOKTORA ÖĞRENCİLERİMİZ Prof. Dr. Sedef GİDENER (Anabilim Dalı Başkanı) Prof. Dr. Yeşim TUNÇOK (Klinik Toksikoloji Bilim Dalı Başkanı) Prof. Dr. Ayşe GELAL (Klinik Farmakoloji Bilim Dalı Başkanı) Prof. Dr. Şule KALKAN Doç. Dr. Mukaddes GÜMÜŞTEKİN GÜNELİ Doç. Dr. Nergiz Murat Yrd. Doç. Dr. Nil HOCAOĞLU AKSAY Yrd. Doç. Dr. Aylin Arıcı Dr. Sinem Evcim (Tıpta uzmanlık öğrencisi) Dr. Burç Aydın (Tıpta uzmanlık öğrencisi) Dr. Hakan Akdağ (Doktora Öğrencisi)

9 DOKUZ EYLÜL Ü. TIP F. TIBBİ FARMAKOLOJİ ABD Sayfa 8

10 DOKUZ EYLÜL Ü. TIP F. TIBBİ FARMAKOLOJİ ABD Sayfa 9

11 DOKUZ EYLÜL Ü. TIP F. TIBBİ FARMAKOLOJİ ABD Sayfa 10

12 GÜL AYANOĞLU DÜLGER EMEKLİLİK TÖRENİ Sayfa 11 Prof. Dr. Gül Ayanoğlu Dülger in Emeklilik Töreninin Ardından Doç. Dr. Hale Zerrin Toklu İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmakoloji Anabilim Dalı Doç. Dr. N. Tuğba Durlu-Kandilci Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmakoloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Gül Ayanoğlu Dülger in emeklilik töreni 13 Nisan 2012 tarihinde Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi amfisinde yapıldı. Doç. Dr. Hale Zerrin Toklu nun sunduğu tören saat da Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülden Z. Omurtag ın açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmanın ardından dekan yardımcıları çiçek takdim ettiler. Tören Prof. Dr. Gül Dülger in Eczacılık Fakültelerinde Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimi konusundaki sunumuyla devam etti. Meslekte 45 yıl adlı barkovizyon gösterisi sırasında ne Gül Hoca, ne de konuklar gözyaşlarını tutabildi. Daha sonra konukların dilediğince duygularını dile getirdiği serbest kürsü konuşmaları, zaman zaman bizleri kahkahalara boğarken, zaman zaman gözlerimizin dolmasına neden oldu. İlk konuşmayı yapan Prof. Dülger konuşmasına onun yetişmesinde ve bugüne gelmesinde emeği olan kişilere teşekkür ederek başladı. Öncelikle Mustafa Kemal Atatürk e, beni okutan babama, okumanın kız çocuğu için ne kadar önemli olduğunu her fırsatta vurgulayan anneme teşekkür ederim sözleri çok alkış aldı. Sözlerine, destekleri ve sabırları için eşi Kemal Bey e, kızı Zeynep ve oğlu Ali ye de teşekkür ederek devam eden Gül Hoca çok heyecanlı ve duyguluydu; hıçkırıklara boğuldu. Törene Prof. Dr. Oğuz Kayaalp, Prof. Dr. Aslı Özer, Prof. Dr. Mustafa İlhan, Prof. Dr. Atilla Bozkurt, Prof. Dr. Meral Tuncer, Prof. Dr. Rümeysa Demirdamar, Prof. Dr. Levent Üstünes, Prof. Dr. Remzi Erdem, Doç. Dr. Müge Tecder Ünal ve Yard. Doç. Dr. Tolga Aydos video görüntüleriyle katıldılar (Video görüntüleri için Prof. Dr. Remzi Erdem, Prof. Dr. Bülent Gümüşel, Doç. Dr. Güray Soydan, Yrd. Doç. Dr. Gülnur Sevin ve Yrd. Doç. Dr. Banu Tel e teşekkürler...). Prof. Dr. Oğuz Kayaalp in uzun ve bir döneme ışık tutan konuşması oldukça ilgi çekti.

13 GÜL AYANOĞLU DÜLGER EMEKLİLİK TÖRENİ Sayfa 12 Serbest kürsü konuşmalarında Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feyza Arıcıoğlu anabilim dalının hediyesini takdim ederek Gül Hoca ya gelecekteki yaşantısında mutluluklar diledi. Anabilim dalının üyelerine teşekkür eden Gül Hoca nın Prof. Dr. Göksel Şener e uzun uzun sarılması Göksel Hoca nın da gözlerinin dolmasına neden oldu. Uzun yıllar çalışma arkadaşı olan Prof. Dr. Meral Keyer Uysal da keyifli bir çalışma arkadaşlığı olduğunu ve Gül Hoca nın öğrencilerine çok güzel şeyler verdiğini söyledi ve artık kendisine vakit ayırmasını önerdi. Prof. Dr. Osman Özdemir, Gül Hoca nın Türkiye ye farmakokinetiği getirenlerden olduğunu, İstanbul ve Marmara Eczacılık Farmakoloji Anabilim Dallarının çok iyi ilişkilerle uyumlu dönemler geçirdiğini söyleyerek, bunun için kendisine teşekkür etti. Prof. Dr. Yusuf Öztürk, Türkiye de yazılmış ilk farmakokinetik ve ilaç etkileşimleri kitaplarının yazarı olduğunu, öğrencilik yıllarında çok yararlandığını ve bu kitapların halen kitaplığında bulunduğunu söyledi. Ayrıca doçentlik sınavındaki 2 jüri üyesinin (Gül Dülger ve Aslı Özer) sınavdaki hatalı bir soru üzerine birbirlerine bakışıp gülüşmelerinin kendisine moral olduğunu ve bunu hiç unutamadığını söyledi. Gül Hoca ise Yusuf Öztürk ün o tarihte çok genç ve parlak bir doçent olduğunu söyledi. Prof. Dr. Süleyman Aydın, komisyonlarda kısa süreli çalışma arkadaşlığı yaptığı Gül Hoca gibi güzel işler peşinde koşan insanların geride bıraktıkları izlerle gençlere yol açtığını söyledi. Prof. Dr. Kevser Erol un konuşma yapmak üzere kürsüye çıkarken merdivenlerde düşmesi hepimizin yüreğini ağzına getirdi. Kevser Hoca ise her zamanki sempatikliğiyle gülerek Önünüzde diz çöktüm hocam dedi. Kevser Hoca, Gül Hoca dan bilimselliğin yanında akademik nezaket de öğrendiğini sözlerine ekledi. Prof. Dülger ilk doktora öğrencisi Prof. Dr. İnci Erdemli yi ilk göz ağrısı olarak tanımlarken, her ikisi de duygusal anlar yaşadılar. İnci Hoca da kendi yaşantısında farmakolojiye girme kararında Gül Hoca nın etkisi olduğunu ve bundan da hiçbir zaman pişman olmadığını söyledi. Prof. Dr. Kemal Berkman, Gül Hoca nın 4D ilkelerini (düzgünlük, dürüstlük, düzeyli olmak ve düşünceli olmak) karşılayan hocalardan biri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Emre Dölen, yapıcı tutumunu hep hatırladığını söyledi. Emekliliğinin ise yalnızca devlet hizmetinden olacağını, bilimden emekli olacağını düşünmediğini söyledi. Prof. Dr. Sönmez Uydeş Doğan, çok katkısını, desteğini ve bilimsel paylaşımını gördüklerini söyledi. Prof. Dr. Gül Baktır Hocam, adaşım, yoldaşım, Gül Abla diye hitap ederek başladığı konuşmasında kendisiyle güzel çalışmalar yaptıklarını, uyumlu çalıştıklarını ve bundan sonra da konserlere beraber gitmeye devam edeceklerini söyledi. Prof. Dr. Mehmet Melli ise Gül Hoca ile Ankara da Fransız Kültür den başlayan dostluklarının günümüze uzandığını, kendisinin sadece farmakoloji değil her alanda örnek bir abla olduğunu söyledi. Prof. Dülger in akılcı ilaç kullanımı eğitiminin eczacılık fakültelerinde yaygınlaşması konusundaki ilk girişimlerinden ve bu alandaki özverili çalışmalarından söz etti. Prof. Dülger ise bayrağı Doç. Dr. Hale Zerrin Toklu ya ve bu konuya gönül veren diğer genç arkadaşlara devrettiğini söyledi. Hale Zerrin Toklu ise hocanın titizliği dolayısıyla zaman zaman zorluklar olsa da keyifle ve onun öğrencisi olmanın gururuyla çalıştığını söyledi.

14 GÜL AYANOĞLU DÜLGER EMEKLİLİK TÖRENİ Sayfa 13 Farmakoloji tarihini bizzat yaşadıklarını söyleyen Prof. Dr. Aslı Özer ayrıca ilk asistanlık yıllarına dair bazı anılarını aktardı. Özellikle saç tararken Prof. Dr. Şükrü Kaymakçalan a yakalanmalarının öyküsü oldukça eğlenceliydi. Gül Hoca ise Aslı Hoca ya ilave yaparak Farmakoloji tarihinin ve biliminin gelişmesini bizzat yaşadıklarını ekledi. Prof. Dr. Bülent Gümüşel az sayıdaki akademisyenin teorik ve pratik bilgiyi birleştirme şansına sahip olduğunu ve Gül Hoca nın bu konuda takdir edilecek öncülük yaptığını ve eczacıların meslek hayatlarının önünü açtığını söyledi. Prof. Dr. Zafer Gören in Hoca sınavlarda çok az yazın derdi, sonra da niye az yazdın? diye puan kırardı sözleri hem hocayı, hem salonu kahkahalara boğdu. Eski yüksek lisans öğrencisi ve Novartis İlaç Farmakovijilans sorumlusu Zeynep Nefesoğlu eğitimin temellerini Gül Hoca dan aldığını söyledi. Dekan yardımcısı ve Klinik Eczacılık Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mesut Sancar ın tören boyunca her ayrıntıyla canla başla ilgilenmesi gözlerden kaçmadı. Törenin bitmesiyle dekanlıkta yenilen öğle yemeğinin ardından pasta kesildi. Gül Hoca nın pastayı önce kızı Zeynep e, sonra eşi Kemal Bey e yedirmesi oldukça fazla alkış aldı. Gündüz töreninin ardından akşam Bağdat Caddesi ndeki Yeditepe Üniversitesi Sosyal Tesisleri nde çok keyifli bir emeklilik yemeği yendi. Günün yorgunluğunu unutturan ise Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Fikriye Hoca nın gördüğüm en duygusal ve samimi emeklilik töreniydi sözleri oldu. Çok neşeli ve samimi bir ortamda geçen yemeğin ardından hepimizde buruk bir tebessüm kaldı. Törenden Kareler...

15 GÜL AYANOĞLU DÜLGER EMEKLİLİK TÖRENİ Sayfa 14 Soldan sağa oturanlar: Prof. Dr. Fikriye Uras, Prof. Dr. Sevim Rollas, Prof. Dr. Aslı Özer, Prof. Dr. Gül Dülger; Ayaktakiler: Doç. Dr. Hale Zerrin Toklu, Prof. Dr. Bülent Gümüşel, Prof. Dr. Göksel Şener, Yrd. Doç. Dr. Burak Kandilci, Prof. Dr. Sönmez Uydeş Doğan, Prof. Dr. Emre Dölen, Doç. Dr. N. Tuğba Durlu Kandilci, Prof. Dr. Osman Özdemir, Prof. Dr. Öner Süzer, Prof. Dr. İnci Şahin Erdemli

16 BİLİMSEL TOPLANTILAR Sayfa 15 Bilimsel Toplantılar Yer Tarih Web Adresi 1 Kannabinoidlerin Tıpta Kullanımı Sempozyumu (GATA) Ankara 23 Mayıs ECOPRAM rd European Congress on Preventive, Regenerative and Antiaging Medicine İstanbul Mayıs comittees 3 Prof. Dr. Oğuz Güç Yaz Okulu (4.) Ankara Haziran Default.aspx? sid=84&div=div28&lnk=lnk th International Symposium on Pharmaceutical Sciences (ISOPS) Ankara Haziran uploads/file/duyuru/ ISOPS_10_2012_Ankara.pdf 5 4. Uluslararası Hücre Zarları ve Oksidatif Stres Kongresi: Kalsiyum Sinyali ve TRP Kanalları Isparta Haziran Ulusal Anatomi Kongresi Ankara 28 Haziran-1 Temmuz genel.html 7 Regulation of adult neurogenesis: from epigenetics to behavior Barselona, İspanya Temmuz Conferences/Regulation-ofadult-neurogenesis--fromepigenetics.html 8 European Neuroscience Societies (Fens) Forum Barselona, İspanya Temmuz fens2012.neurosciences.asso.fr/ 9 6th European Congress of Pharmacology Granada, İspanya Temmuz International pharmaceutical technology symposium Antalya Eylül 2012

17 BİLİMSEL TOPLANTILAR Sayfa 16 Bilimsel Toplantılar Yer Tarih Web Adresi Üniversitelerarası Öngörüsel ve Bireye Özgü Tedavinin Günümüz Modern Tıp ve Eczacılık Pratiğinde Uygulamaları Sertifika Programı Eskişehir Eylül th ECNP Congress Viyana, Avusturya Ekim Neuroscience 2012, SfN's 42 nd annual meeting New Orleans, USA Ekim am2012/index.aspx? pagename=abstracts_main 14 4th Conference of the Mediterranean Neuroscience Society İstanbul 30 Eylül - 3 Ekim First Asian and African Stereology Congress (AASC) Samsun Kasım Sağlık Ekonomisi Kongresi Ankara Kasım 2012

18 PROJE BAŞVURULARI Sayfa 17 Proje Tipi Tübitak 1001 Başvuru son günü Web adresinde bildirilecek Web Adresi index.htm Tübitak 3501-Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı 7 Eylül index.htm SAN-TEZ Projeleri 15 Ağustos gozlem.aspx?sayfano=3090 Tübitak 1002Hızlı Destek Programı Başvurularda zaman kısıtlaması yoktur cid/20988/index.htm Tübitak 1301Bilimsel Ve Teknolojik İşbirliği Ağları Ve Platformları Kurma Girişimi Projeleri (İŞBAB) Başvurularda zaman kısıtlaması yoktur. E-RARE (ERA-Net for Research Programs on Rare Diseases) Projesi Başvurular önce Tübitak SBAG tarafından değerlendirilicektir index.htm American Cancer Society, International Fellowships for Beginning Investigators 15 Ekim ResearchProgramsFunding/ FundingOpportunities/IndexofGrants/ InternationalPrograms/internationalfellowships-for-beginning-investigators-acsbi JSPS Postdoctoral Fellowship Program for Foreign Researchers (Gaikokujin Tokubetsu Kenkyuin) Mayıs fy2012/appli_long_2012.html Bu sayfada duyurulmasını istediğiniz ulusal ya da uluslararası bilimsel bir aktivite veya çalışmayan bir link varsa lütfen yayın komisyonuna bildirin Web adreslerine üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

19 ÜYELERİMİZDEN Sayfa 18 Ege Bölgesi Farmakoloji Günleri Ege Bölgesi Tıp Fakülteleri, Eczacılık Fakülteleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri nde çalışan farmakologların katılımıyla geleneksel olarak düzenlenen Ege Bölgesi Farmakoloji Günleri 2012 bahar programı bu yıl 01 Haziran 2012 Cuma günü, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir. 09:00 17:00 arasında 1 günlük bir program olması düşünülen toplantıda; Kültür Ortamında Kök Hücre Nörogenezi ve Nörotoksisite (Yard. Doç. Dr. Kamil VURAL, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ab.D.) ve Aromaterapi (Doç. Dr. Hüsniye KAYALAR; Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ab.D.), konularına değinilmesi planlanmaktadır. Kutlama Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Elif Çadırcı, Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi 2012 Yılı Teşvik Ödülü nü almıştır. Değerli üyemizi kutlar, başarılarının devamını dileriz. Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu

20 İŞ İLANLARI Sayfa 19 Bu sayfada yer almasını istediğiniz iş ilanlarını Dr. Banu Cahide Tel e bildiriniz. Güncel iş ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Dr. Fabian Kloosterman (http://kloostermanlab.org) yeni kurduğu Neuro- Electronics Research Flanders (NERF; (Leuven, Belçika) labında Systems Neuroscience konusunda çalışmak için postdoktoral araştırıcı aramaktadır. Adayların nörobilimler alanında doktora derecesine sahip, iyi İngilizce bilen, iyi iletişim becerisine sahip ve takım çalışması içinde uyumlu bireyler olması istenmektedir. İlgilenen adayların özgeçmişleri ile birlikte bir ön mektup içinde yeteneklerini ve araştırma konusundaki ilgi alanlarını yazmaları ve referans olarak 2-3 kişinin iletişim detaylarını vererek Dr. Fabian Kloosterman a e-posta ile başvurabilirler. Son başvuru: 15 Haziran 2012 Duisburg-Essen Üniversitesi, Neurology Bölümü (Essen, Almanya) Analyzing mechanisms underlying neuroregeneration and neuroplasticity after stem cell treatment in a mouse model of cerebral ischemia konulu projede post-doktoral olarak çalışmak üzere araştırıcılar aramaktadır. Ayrıntılı bilgi için: web sitesinden edinebilirsiniz. Adayların yüksek motivasyona sahip, insiyatif alabilen, kariyerinin başında olmaları tercih sebebidir. Son başvuru: 30 Haziran Biocodex (Compiegne -Paris in 75 km kuzeyi/fransa) Farmakoloji bölümünde hayvan modellerinde nöroproteksiyon konusunda çalışmak üzere (1 yıllık) postdoktoral çalışma için eleman aramaktadır. Proje fare ve sıçanlarda in vivo (cerrahi, davranış), in vitro (immunohistokimya, qpcr) prosedürleri kapsamaktadır. Adayların nörobilimler ya da nörofarmakoloji konusunda doktora derecesine sahip olmaları, nöroproteksiyon ve nörodejeneratif hayvan modelleri konusunda güçlü bir altyapıya sahip olmaları beklenmektedir. Moleküler biyoloji ve immünohistokimya konusunda çalışmış olmak gereklidir. İlgilenen adayların özgeçmişleri ile birlikte bir ön mektup içinde araştırma tecrübelerini yazarak 2 referans mektubu ile beraber Marc VERLEYE ye ya da aşağıdaki adrese gönderebilirler. VERLEYE Marc, Biocodex, Pharmacology, Chemin d' Armancourt-Zac de Mercières, Compiegne Son başvuru: Açık İş başvuruları için ayrıntılı bilgiyi Dr. Banu Cahide Tel den edinebilirsiniz.

SAYI:108 NİSAN-HAZİRAN 2011 Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R

SAYI:108 NİSAN-HAZİRAN 2011 Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R SAYI:108 NİSAN-HAZİRAN 2011 Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R Türk Farmakoloji Derneği nin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Yapıldı 20. Farmakoloji Eğitiminde Kuşaklararası Bilimsel Etkileşme Seminerinin

Detaylı

SAYI:95 OCAK-MART 2008 Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R

SAYI:95 OCAK-MART 2008 Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R SAYI:95 OCAK-MART 2008 Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R Ulusal Kongrenin Genel Bir Değerlendirmesi: Lazopeptitlerin Keşfine Doğru.. Türk Farmakoloji Derneği XXVII. Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı

Detaylı

Yeni yılı karşılayan YENİ PROJELERİYLE. TÜSAD TÜSAD Başkanı Dr. Filiz Koşar 2015 te gerçekleşecek projeler hakkında bilgi verdi.

Yeni yılı karşılayan YENİ PROJELERİYLE. TÜSAD TÜSAD Başkanı Dr. Filiz Koşar 2015 te gerçekleşecek projeler hakkında bilgi verdi. Solunum Aktüel YIL: 5 SAYI: 16 www.solunum.org.tr ISSN: 1309-5285 Yeni yılı karşılayan YENİ PROJELERİYLE TÜSAD TÜSAD Başkanı Dr. Filiz Koşar 2015 te gerçekleşecek projeler hakkında bilgi verdi. 2014 yılını

Detaylı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı ICTP-ECAR ın Açılış Konferansı İYTE de Yapıldı Sayı 18 / Nisan - Mayıs - Haziran Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Bülten 2 SAYI 18 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunu terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk Öğretmenler!

Detaylı

Hekimlik Bankacılık Değildir Prof. Dr. Asım Cenani. Kültürümüzün Zenginliklerini Yeterince Kullanmıyoruz Mustafa Altıntaş

Hekimlik Bankacılık Değildir Prof. Dr. Asım Cenani. Kültürümüzün Zenginliklerini Yeterince Kullanmıyoruz Mustafa Altıntaş Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:9, Sayı:36/2013-3 Hekimlik Bankacılık Değildir Prof. Dr. Asım Cenani Kültürümüzün Zenginliklerini Yeterince Kullanmıyoruz Mustafa Altıntaş

Detaylı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu. KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Tıp Öğrencileri İYTE de TOPLULUK FAALİYETLERİ. HALKLA İLİŞKİLER ve TANITIM

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu. KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Tıp Öğrencileri İYTE de TOPLULUK FAALİYETLERİ. HALKLA İLİŞKİLER ve TANITIM TEMMUZ - AĞUSTOS - EYLÜL 201 3 içindekiler İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof. Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni

Detaylı

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin Temeli Atıldı 2 Türkiye nin Havacılık Merkezi Olacağız 4 Kırgızistan Arabaev Devlet Üniversitesi ile İşbirliği Anlaşması İmzalandı 5

Detaylı

TÜRK FARMAKOLOJİ DERNEĞİ Bülteni

TÜRK FARMAKOLOJİ DERNEĞİ Bülteni TÜRK FARMAKOLOJİ DERNEĞİ Bülteni Türk Farmakoloji Derneği E-Bülteni Üç Ayda Bir Yayımlanır. Türk Farmakoloji Derneği Bülteni 2012 sayılarından itibaren elektronik bülten formatında iki ayda bir yayımlanmaktadır.

Detaylı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı. Üniversitemiz Erasmus öğrenci değişimine başladı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı. Üniversitemiz Erasmus öğrenci değişimine başladı haber Nisan 2013 Sayı 6 ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ 2012-2013 AKADEMİK YILI RENKLİ BİR TÖRENLE BAŞLADI 14 MART TIP BAYRAMI NI COŞKU İLE KUTLADIK HEMŞİRELİK BÖLÜMÜNE ULUSLARARASI KONGREDE ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ İlk

Detaylı

TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ - HALKLA İLİŞKİLER SÜREKLİ GRUBU. Merhaba,

TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ - HALKLA İLİŞKİLER SÜREKLİ GRUBU. Merhaba, TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ - HALKLA İLİŞKİLER SÜREKLİ GRUBU İletişim Adres Necatibey Cad., Elgün Sok., 8/8 06440 Kızılay, Ankara TÜRKİYE Telefon +90(312)2301325 Faks +90(312)2320453 E-posta/ Web TKD.dernek@gmail.com

Detaylı

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör EDİTÖRDEN Artvin Çoruh Üniversitesi olarak Nisan ayında yayınına başladığımız ve üçer aylık dönemleri kapsayacak biçimde çıkarmayı planladığımız bültenin ikinci sayısı ile bir kez daha sizlerle buluşmanın

Detaylı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ÖSYS Sonuçlarına Göre KKTC Birincisiyiz... Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü nden yapılan açıklama ile 2012 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) sonuçları değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede

Detaylı

İKÜMED Kuruldu. İKÜMED 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı. Nisan 2014 / Sayı: 1

İKÜMED Kuruldu. İKÜMED 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı. Nisan 2014 / Sayı: 1 Nisan 2014 / Sayı: 1 İKÜMED Kuruldu 8 Ağustos 2012 tarihinde, İstanbul Dernekler Odası na, İstanbul Kültür Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği, yedi kurucusu adına Ali Kaplanoğlu eliyle dernek

Detaylı

CHASSIS BRAKES INTERNATIONAL BURSA 1 YAŞINDA 1 MİLYON 197 BİN 609 ÜRÜNÜ 0 PPM İLE ÜRETTİ GELENEKSEL PİKNİK ETKİNLİĞİMİZ DEN KARELER

CHASSIS BRAKES INTERNATIONAL BURSA 1 YAŞINDA 1 MİLYON 197 BİN 609 ÜRÜNÜ 0 PPM İLE ÜRETTİ GELENEKSEL PİKNİK ETKİNLİĞİMİZ DEN KARELER CHASSIS BRAKES INTERNATIONAL BURSA 1 YAŞINDA 1 MİLYON 197 BİN 609 ÜRÜNÜ 0 PPM İLE ÜRETTİ GELENEKSEL PİKNİK ETKİNLİĞİMİZ DEN KARELER EDİTÖRCE 2 Chassis Brakes World den Merhaba Derya ÇORUH ÖZVATAN Türkiye

Detaylı

Bilim Bir Meta Prof. Dr. Emre Dölen. Ölümsüz Kompozisyonlar Prof. Dr. Sabit Kalfagil. Ebedi Mavilikler Ülkesi Bodrum

Bilim Bir Meta Prof. Dr. Emre Dölen. Ölümsüz Kompozisyonlar Prof. Dr. Sabit Kalfagil. Ebedi Mavilikler Ülkesi Bodrum Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:10, Sayı:41/2014-4 Bilim Bir Meta Prof. Dr. Emre Dölen Ölümsüz Kompozisyonlar Prof. Dr. Sabit Kalfagil Ebedi Mavilikler Ülkesi Bodrum

Detaylı

EKİM - KASIM - ARALIK 2012

EKİM - KASIM - ARALIK 2012 EKİM - KASIM - ARALIK 2012 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr. Ahmet E.

Detaylı

14 Mayıs Bilimsel Eczacılığın 174. Yılı kutlu olsun. EDAK ECZA KOOP. KURUM HABERLERİ. Ecz. Meltem Kortel. Devamı sayfa 29 da

14 Mayıs Bilimsel Eczacılığın 174. Yılı kutlu olsun. EDAK ECZA KOOP. KURUM HABERLERİ. Ecz. Meltem Kortel. Devamı sayfa 29 da mleri Yarışması 16. Çocuk Resimleri Yarışması Ecz.Hayati Yalçın 17. Çocuk Resimleri Yarışması Ödül Töreni 10 Mayıs ta E. Ü. Konak/ AKM de resimleri sergilenmeye hak kazanan ve ödül alan tüm çocuklarımızı

Detaylı

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ Editörden Afyon Kocatepe Üniversitesi, sürekli dinamik tutulan bir vizyonla yaz dönemini de aktif bir şekilde geçirerek, yeni bir akademik yıla (2013-2014) yine yoğun bir çalışma temposuyla girmekte. Bu

Detaylı

21. ÜROLOJİ KONGRESİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ TÜRK ÜROLOJİ DERNEĞİ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU 21.ULUSAL ÜROLOJİ KONGRESİ ANKET SONUÇLARI

21. ÜROLOJİ KONGRESİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ TÜRK ÜROLOJİ DERNEĞİ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU 21.ULUSAL ÜROLOJİ KONGRESİ ANKET SONUÇLARI www.uroturk.org.tr 21. ÜROLOJİ KONGRESİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ 21.ULUSAL ÜROLOJİ KONGRESİ ANKET SONUÇLARI İstanbul LütŞ Kırdar Kongre Merkezinde 30.10.2010-03.11.2010 tarihlerinde yapılan 21. Ulusal

Detaylı

ONBİRİNCİ BAHAR ŞENLİKLERİ

ONBİRİNCİ BAHAR ŞENLİKLERİ İz Bırakan 50 Öğrenci Seçildi LAP Poster Şenlikleri Atılım Üniversitesi nin 2010-2011 öğretim yılıyla başlatmış olduğu 50 İz Bırakan Öğrenci programı kapsamında, okulumuzun 50 İz Bırakan Öğrencisi belli

Detaylı

TürkHematolojiDerneği

TürkHematolojiDerneği BÜLTEN / Ocak-Şubat 2013 TürkHematolojiDerneği Ocak-Şubat 2014 Sayı 1 İki ayda bir yayımlanır. BÜLTENİ EN İYİ MARKA TÜRK HEMATOLOJİ DERNEĞİ T.C. Türk Patent Enstitüsü nden Türk Hematoloji Derneği ve THD

Detaylı

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır.

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Yaşam Merkezi İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. 2 SAYI 17 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek

Detaylı

HABER PAÜ Hastanelerinden Son Dönemin Haberleri GEZİ Çin Halk Cumhuriyeti RÖPORTAJ Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses

HABER PAÜ Hastanelerinden Son Dönemin Haberleri GEZİ Çin Halk Cumhuriyeti RÖPORTAJ Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses İlkbahar 2015 Sayı 26 Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Dergisi HABER PAÜ Hastanelerinden Son Dönemin Haberleri GEZİ Çin Halk Cumhuriyeti RÖPORTAJ Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri

Detaylı

Intel ile eğitim protokolu

Intel ile eğitim protokolu Dünyanın üçüncü büyük üniversitesiyiz Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, Köln de düzenlediği basın toplantısında üniversitemizin çalışmaları konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Aydın, Batı Avrupa daki faaliyetlerin

Detaylı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kurulduğu 1992 yılından bugüne kadar Çanakkale de hep gündem oldu, gündemi belirledi. Hayatın

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kurulduğu 1992 yılından bugüne kadar Çanakkale de hep gündem oldu, gündemi belirledi. Hayatın BU SAYIDA YIL: 20 KIŞ/BAHAR 2012 SAYI: 1 SAHİBİ ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ Adına Prof. Dr. Sedat LAÇİNER Rektör Editör Öğr. Gör. Öznur B. DOĞANGÜN Yayına Hazırlayanlar Uzm. Serhat ÇOBAN Uzm. Suphi

Detaylı

İYTE Su Üstü Sporları Topluluğu İkinci Oldu

İYTE Su Üstü Sporları Topluluğu İkinci Oldu İYTE Su Üstü Sporları Topluluğu İkinci Oldu Sayı 21 / Ocak - Şubat - Mart Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Bülten 2 SAYI 21 İYTE Bülten İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ Ocak - Şubat

Detaylı

PROF. DR. SADIK KIRBAŞ A ARMAĞAN KİTAP

PROF. DR. SADIK KIRBAŞ A ARMAĞAN KİTAP T.C. OKAN ÜNİVERSİTESİ PROF. DR. SADIK KIRBAŞ A ARMAĞAN KİTAP Editörler Prof. Dr. Mustafa KOÇAK Prof. Dr. Suat TEKER Eylül 2011 i OKAN ÜNİVERSİTESİ-Eylül 2011 Adres: Okan Üniversitesi, Akfırat Kampusü

Detaylı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 201 3 içindekiler İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr.

Detaylı

SAYI:101 TEMMUZ-EYLÜL 2009 Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R

SAYI:101 TEMMUZ-EYLÜL 2009 Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R SAYI:101 TEMMUZ-EYLÜL 2009 Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R Prof.Dr. M. OĞUZ GÜÇ 1960-2009 TÜRK FARMAKOLOJİ DERNEĞİ BÜLTENİ S A Y I : 1 0 1 T E M M U Z - E Y L Ü L 2 0 0 9 Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y

Detaylı