DOĞALGAZ SATINALMA TEKNİK ŞARTNAMESİ DG-SAŞ-11 YAYIM : 1 REVIZYON : 1 TARİH : SAYFA : 1 / 7 OTOMATİK HACİM DÜZELTİCİ(Korrektör)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DOĞALGAZ SATINALMA TEKNİK ŞARTNAMESİ DG-SAŞ-11 YAYIM : 1 REVIZYON : 1 TARİH : 04.06.2013 SAYFA : 1 / 7 OTOMATİK HACİM DÜZELTİCİ(Korrektör)"

Transkript

1 DOKÜMAN No: DOĞALGAZ SATINALMA TEKNİK ŞARTNAMESİ YAYIM : 1 REVIZYON : 1 TARİH : SAYFA : 1 / 7 OTOMATİK HACİM DÜZELTİCİ(Korrektör) İÇİNDEKİLER 1- AMAÇ VE KAPSAM 2- STANDARTLAR 3- TEKNİK ÖZELLİKLER 4- ÖLÇÜM STANDARTLARI 5- HASSASİYET VE KALİBRASYON 6- HABERLEŞME 7- OHD LERDEN ALINACAK ARŞİV VERİLERİ 8- DEVREYE ALMA VE EĞİTİM 9- GARANTİ KOŞULLARI

2 DOĞALGAZ SATINALMA TEKNİK ŞARTNAMESİ DOKÜMAN No: YAYIM : 1 REVIZYON : 1 TARİH : SAYFA : 2 / 7 1. AMAÇ VE KAPSAM OTOMATİK HACİM DÜZELTİCİ(Korrektör) Bu şartname müşteri istasyonlarında bulunan mekanik sayaçlardan geçen gaz miktarını standart tüketim şartlarındaki gaz miktarına dönüştürmek için kullanılan Otomatik Hacim Düzelticilerin(OHD) teknik bilgilerini, ulusal ve uluslararası standartlar ile ilgili bilgileri kapsamaktadır. 2. STANDARTLAR İmalatçı veya tedarikçi firma Otomatik Hacim Düzelticiler için aşağıdaki standartları sağlamak ve belgelendirmek zorundadır. 2.1 MID ( MEASUREMENT INSTRUMENT DEVICES ) 2004/22/EC Tip Onay Belgesi MODUL B, Test veya kalibrasyon yapılabileceğine ilişkin ( Final Test and Production Quality ) sertifikası ( MODUL D ), Üretici firmanın üretmiş olduğu her ürün için MID B ve MID D Modüllerine uygun olarak akredite olmuş bir kişi veya laboratuvarda test ve kalibrasyondan geçirilerek sertifikalandırılmış olmalıdır. 2.2 TS EN TS EN ve TS EN IP 65 (NEMA 4X) veya daha üst koruma sınıfı 2.5 CE veya UL uyumluluk sertifikası 3. TEKNİK ÖZELLİKLER 3.1 Otomatik Hacim Düzelticilerde (OHD) Z Faktörünü dinamik olarak hesaplanacaktır. 3.2 Otomatik Hacim Düzelticiler (OHD) PTZ tipi LOG (kayıt ve veri depolama) yeteneği olan, Otomatik Hacim Düzelticiler ve kullanılan tüm ekipmanları gazlı ortamda çalışabilecek tipte olacaklardır. 3.3 Otomatik Hacim Düzelticilerde hesaplama formülü olarak AGA NX19, AGA 8 DC 92 ve SGERG88 olarak seçilebilir ve onaylı olmalıdır. 3.4 Otomatik Hacim Düzelticiler arıza durumlarında girilmiş olan default değere göre veya arızaya geçmeden önceki en son uygun aralıklardaki hesaplanan ortalama düzeltme katsayısına göre hesaplama yapmalıdır. Bu yaptığı düzeltme ile ilgili mekanik endeksi normal haneye de ekleyecek düzeltilmiş endeks ayrı bir hata durumunda düzeltilmiş değer olarak kayıt edecektir.

3 DOĞALGAZ SATINALMA TEKNİK ŞARTNAMESİ DOKÜMAN No: YAYIM : 1 REVIZYON : 1 TARİH : SAYFA : 3 / Otomatik Hacim Düzelticilere dışarıdan yapılacak harici besleme durumlarında kendi pilini kullanmayacaktır. 3.6 Otomatik Hacim Düzelticiler harici besleme alınmaksızın haberleşmesiz durumda 5 yıl pil ömrüne sahip olacaktır. 3.7 Otomatik Hacim düzelticiler low battery ( güç beslemesi düşük ) alarmını gösterecektir. 3.8 Otomatik Hacim Düzelticilere harici besleme yapılmaksızın ön ödeme kitlerine düzeltilmiş veya düzeltilmemiş endeksten puls gönderebilecektir. 3.9 Otomatik Hacim Düzelticiler ve arayüz yazılımlarının Türkçe olması veya olmaması durumunda tedarikçi firma cihaza ait detaylı kullanım kitapçığını Türkçe olarak sağlamalıdır Otomatik Hacim Düzelticiler mekanik sayaçtan gelen LF ( Low Frequency) ve HF ( High Frequency) pulse çıkışına uygun olacaktır Input / Output durumları En az 8 DI (Digital input), 2 DO (Digital output)ve 4 AI (Analog input) olmalıdır. Bu inputoutputlar arayüz programı aracılığıyla ayarlanabilir olacaktır Otomatik Hacim Düzelticiler dahili bir database yapısına sahip olmalı. Geriye dönük en az 60 gün süreyle günlük ve saatlik bazda arşiv verilerini hafızasında tutabiliyor olacaktır Otomatik Hacim Düzelticiler -20 C ile +50 C sıcaklık arasında standart ölçüm ve hesaplama ve veri depolama özelliklerinde hiçbir eksilme olmaksızın çalışacaklardır Otomatik Hacim Düzelticilerde gerçek zaman saati bulunacaktır 3.15 Otomatik Hacim Düzelticilerde, bir şifre veya kilit sistemi ile yetkisiz kişilerin kullanımına karşı korunmuş olacaktır Cihazda gerekli bilgileri görüntüleyecek kapasitede minimum 8 karakter (8 digit) kapasiteli en az 1 sabit display bulunacaktır. Display sleep modda çalışabilir olacaktır. Ancak cihaz kesinlikle sleep moda çalışmayacaktır.bunun dışında detay bilgileri veren diğer bir display ünitesi tercih sebebidir Otomatik Hacim düzelticiler 9999 m3/h sayaç kapasitesine kadar olan sayaçlarla kullanılabilmelidir.

4 DOKÜMAN No. DOĞALGAZ SATINALMA TEKNİK ŞARTNAMESİ YAYIM : 1 REVIZYON : 1 TARİH : SAYFA : 4 / 7 4. ÖLÇÜM STANDARTLARI 4.1 Sıkıştırılabilirlik Katsayısı, AGA NX 19, AGA 8 DC92 ve GERG 88 standartlarına göre hesaplanabilmelidir. Ölçüm hesaplama metodu otomatik hacim düzenleyicinin konfigürasyon yazılımı üzerinden bir pc aracılığıyla veya elle girilebiliyor olmalıdır. 4.2 Refererans basınç değeri bar ve referans sıcaklık değeri 15 C ( K) olarak girilebilmeli ya da program içinde bu şekilde sabitlenmiş olmalıdır. 5. HASSASİYET VE KALİBRASYON 5.1 OHD -20 C / 50 C arasındaki çalışma aralıklarında ortam şartlarından bağımsız olarak doğruluk değerleri belirtilmeli ve belgelendirilmelidir. Bu değer % 0,5 den büyük olmamalıdır. 5.2 Her OHD nin basınç, sıcaklık sensörleri ve ölçüm hassasiyeti için kalibrasyon sertifikaları MID e uygun olarak düzenlenecektir. 5.3 OHD lerin basınç ve sıcaklık sensörleri için ölçüm hassasiyetleri basınç için 1 mbar, sıcaklık için 0,01 C çözünürlüğünde olmalıdır. 5.4 Basınç transmitteri ölçüm esnasında sıcaklık ve basınç etkilerini belirtilen doğruluk aralığında tolere edecek şekilde üretilmiş olmalıdır. 5.5 Basınç sensörü için ölçüm doğruluğu gerçek değerin % 0,2 hata payı aralığında olmalıdır. 5.6 Basınç sensörleri Absolute olacaktır. 5.7 Sıcaklık sensörü için ölçüm doğruluğu gerçek değerin ±0,25 hata payı aralığında olmalıdır. 5.8 Sıcaklık sensörü PT 100 veya PT 1000 RTD (Platinyum Tip rezistans) tipinde olmalıdır. 5.9 Otomatik hacim düzeltici kalibrasyonla birlikte verification özelliğini de sağlamalıdır Verifikasyon özelliği, sahada operatörün basınç ve sıcaklık girişlerini donanım veya yazılımla test ederek gerçek referans değerleri ile karşılaştırarak kaydetmesini sağlamalıdır Otomatik hacim düzeltici ve saha sensörleri ile ilgili yapılan tüm düzenli kalibrasyonlar cihaza kaydedilebilmeli ve gerektiğinde yazılım üzerinden değerlendirme amacıyla gözlemlenebilmelidir.

5 DOKÜMAN No. DOĞALGAZ SATINALMA TEKNİK ŞARTNAMESİ YAYIM : 1 REVIZYON : 1 TARİH: SAYFA : 5 / 7 6. HABERLEŞME 6.1 OHD ler haberleşme üniteleri ile birlikte çalıştıklarından dışarıdan harici bir beslemeye ihtiyaç duyacaktır. Bu kaynak 220 V AC şebeke gerilimine uygun olarak tasarlanacaktır. 6.2 Local haberleşme için bir RS 232 haberleşme portu ve optik okuyucu portu bulunacaktır. Teklifte sistemde bulunan diğer portlar hakkında ve maksimum bağlanabilecek haberleşme port sayısı hakkında bilgi verilecektir. 6.3 OHD nin haberleşmeyi sağlaması için GPRS modem kullanılacaktır. OHD bu haberleşme sistemlerine uygun konfigürasyon yapılabilmeli, sorunsuz çalışabilecek şekilde olmalıdır. 6.4 İmalatçı veya tedarikçi firma tarafından haberleşme için sağlanacak modemler TK ( Telekomünikasyon Kurumu ) tarafından kayıtlı olmalıdır. 6.5 OHD lere uzaktan değer yazdırılmaya uygun konfigürasyon tedarikçi firma tarafından sağlanacaktır. 6.6 Otomatik hacim düzelticilerin farklı iletişim ortamları üzerinden haberleşmeleri durumunda kullanıcıya ait bilgilerin SCADA sistemimize aktarılabilmesi için hacim düzelticiye ait haberleşme protokolünün tanımlama bilgileri verilecektir. 6.7 Tedarikçi/İmalatçı firmalar, SCADA çalışması için gerekli olan ve ilerde istenebilecek tüm teknik bilgi ve desteği sağlayacaktır. 6.8 OHD lerin SCADA veya AMR sistemiyle haberleşmesinde kullanılacak protokol Modbus RTU olacak, Modbus Register adresleri de konfigürasyon yazılımı üzerinden ayarlanabilir olmalıdır ve bunu belgeleyecek dokümantasyonu sağlayacaktır. 6.9 SCADA ya uyum sürecinde teklif verilen hacim düzenleyicilerin tüm uyumluluk sorumluluğu tedarikçi firmaya aittir. Teklif veren firma bunu sağlamayı herhangi bir ücret beklentisinde olmadan kabul ve taahhüt eder Haberleşme panosunda 220 V AC İzolasyon trafosu, Korrektörün ihtiyacı olan DC besleme için çift kutuplu bariyer ( Artı ve Eksi besleme korumalı ), korrektör ve Modem arasındaki seri bağlantı için bariyer olmalıdır.

6 DOKÜMAN No. DOĞALGAZ SATINALMA TEKNİK ŞARTNAMESİ YAYIM : 1 REVIZYON : 1 TARİH : SAYFA : 6 / 7 7. OHD LERDEN ALINACAK ARŞİV VERİLERİ 1. Hacim düzelticiler minimum aşağıdaki bilgileri (herhangi bir taşınabilir bilgisayara ihtiyaç duymaksızın) ekranında gösterebilecektir: 1.1. Artmaya/değişmeye devam eden değerler Düzeltilmiş toplam tüketim (Sm3) (Alarm durumundaki dahil) Düzeltilmemiş toplam tüketim (m3) (Alarm durumundaki dahil) Alarm durumundaki düzeltilmiş toplam tüketim (Sm3) Alarm durumundaki düzeltilmemiş toplam tüketim (m3) Günlük düzeltilmiş tüketim (Sm3) (Alarm durumundaki dahil) Günlük düzeltilmemiş tüketim (m3) (Alarm durumundaki dahil) Günlük alarm durumundaki düzeltilmiş tüketim (Sm3) Günlük alarm durumundaki düzeltilmemiş tüketim (m3) Aylık düzeltilmiş tüketim (Sm3) (Alarm durumundaki dahil) Aylık düzeltilmemiş tüketim (m3) (Alarm durumundaki dahil) Aylık alarm durumundaki düzeltilmiş tüketim (Sm3) Aylık alarm durumundaki düzeltilmemiş tüketim (m3) Anlık gaz debisi (Sm3/h) Gün içerisindeki maksimum ve minimum gaz debisi (Sm3/h) ve çekiş zamanı Ay içerisindeki maksimum gaz debisi (Sm3/h) ve çekiş tarih ve zamanı Tarih (gün/ay/yıl) - zaman (saat/dakika) Ölçülen basınç (barg) Ölçülen sıcaklık ( C) Hesaplanan toplam düzeltme faktörü (KVTO) 1.2. Sabit - depolanmış değerler Bir önceki ayın düzeltilmiş aylık tüketimi (Sm3) (Alarm durumundaki dahil) Bir önceki ayın düzeltilmemiş aylık tüketimi (m3) (Alarm durumundaki dahil) Bir önceki ayın alarm durumundaki düzeltilmiş aylık tüketimi (Sm3) Bir önceki ayın alarm durumundaki düzeltilmemiş aylık tüketimi (m3) Bir önceki ayın maksimum gaz debisi (Sm3/h) ve çekiş tarih ve zamanı

7 DOĞALGAZ SATINALMA TEKNİK ŞARTNAMESİ DOKÜMAN No. YAYIM : 1 REVIZYON : 1 TARİH : SAYFA : 7 / 7 8. DEVREYE ALMA VE EĞİTİM İmalatçı veya tedarikçi firma hacim düzelticilerin ayarlarının yapılması ve kullanımı, kalibrasyon ve bakımının nasıl yapılacağı, montajı ve devreye alınması ile ilgili, ilk satın almayı müteakip kurulu basınç düşürme ve ölçüm istasyonları üzerinde en az 3günlük bir eğitim programı düzenleyecektir. Eğitim dokümanları eğitimden önce teslim edilecektir ve eğitim programı başkentgaz ilgili birimi onayına sunulacaktır. Bakım anlaşmaları yapılmasını gerektirmeyecek, tamamen kendi imkânları ile programlama yapabilmesi ve problemleri giderebilir hale gelmesi için ilgili bütün eğitim tedarikçi firma tarafından sağlanacaktır. Tedarikçi firma detaylı eğitim dokümanlarını Türkçe olarak verecektir. 9. GARANTİ KOŞULLARI OHD malzeme ve üretimden kaynaklı hatalara karşı devreye alma tarihinden itibaren 3 ( üç ) yıl tedarikçi firmanın garantisi altında olacaktır. Arıza durumunda üretici veya tedarikçi firma tarafından ücretsiz değiştirilecektir. OHD lerin pilleri ise devreye alma tarihinden itibaren5 yıl boyunca üreticinin garantisi altında olacaktır. Bu süre içerisinde pil kaynaklı oluşabilecek problemlerden üretici veya tedarikçi firma sorumlu olup ücretsiz yenisi ile değiştirecektir.

400 KVA 3 FAZ GİRİŞ VE 3 FAZ ÇIKIŞLI KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI TEKNİK ŞARTNAMESİ

400 KVA 3 FAZ GİRİŞ VE 3 FAZ ÇIKIŞLI KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI TEKNİK ŞARTNAMESİ 01-TEM-.2013 16:11 Kimd. Kime:+90 312 4181361 S. 3'8 400 KVA 3 FAZ GİRİŞ VE 3 FAZ ÇIKIŞLI KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. KONU Bu teknik şartname 400 KVA Kesintisiz Güç Kaynağı (bundan sonra

Detaylı

EK-4 TEKNİK ŞARTNAME (TELEKOM SDH DEVRELERİ ÜZERİNDEN KATKI DEVRELERİ SİSTEMİ) 1. İŞİN TANIMI VE İSTENEN GENEL ÖZELLİKLER 1. Bu şartname, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu nun (bundan sonra TRT olarak kısaltılacaktır)

Detaylı

OTOKLAV AVRUPA STANDARDI. EN 13060 Türkçe versiyon

OTOKLAV AVRUPA STANDARDI. EN 13060 Türkçe versiyon (Küçük Buharlı Sterilizatörler) OTOKLAV AVRUPA STANDARDI EN 13060 Türkçe versiyon Avrupa standardizasyon komitesinin şahsıma verdiği izin ile Türkçeye çevrilmiştir. Dr. Murat Aydın AVRUPA STANDARDI Final

Detaylı

İÇİNDEKİLER KM. LL2WT.004

İÇİNDEKİLER KM. LL2WT.004 İÇİNDEKİLER 1. GENEL ÖZELLİKLER... 4 2. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 3. SERTİFİKALAR... 6 3.1. Yönetmelikler ve Standartlar... 6 4. AÇIKLAMALAR... 7 4.1. Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Sırasında Dikkat Edilecek

Detaylı

TRT TRABZON MÜDÜRLÜĞÜ GÜVENLİK KAMERASI ALIMI (MALZEME VE İŞÇİLİK DAHİL) TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.ŞARTNAMENİN KONUSU Bu teknik şartname ile, TRT Trabzon Müdürlüğü hizmet binası, Ordu (Sakarat), Samsun (Üçpınar)

Detaylı

TEDAŞ-MLZ(GES)/2015-061(TASLAK) TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRU AKIM (DC) TOPLAMA PANOSU TEKNİK ŞARTNAMESİ

TEDAŞ-MLZ(GES)/2015-061(TASLAK) TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRU AKIM (DC) TOPLAMA PANOSU TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRU AKIM (DC) TOPLAMA PANOSU TEKNİK ŞARTNAMESİ - 2015 İÇİNDEKİLER 1. GENEL 1.1. Konu ve Kapsam 1.2. Standartlar 1.3. Yönetmelikler 1.4. Çalışma Koşulları

Detaylı

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. AR-GE PLANLAMA VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. AR-GE PLANLAMA VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. AR-GE PLANLAMA VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI LED IŞIK KAYNAKLI YOL AYDINLATMA ARMATÜRLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ TEDAŞ-ARGEP/2010-057.B Eylül-2010 Revize Aralık 2013 Revize

Detaylı

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNİK ŞARTNAME HAZIRLAMA USUL VE ESASLARINA DAİR YÖNERGE

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNİK ŞARTNAME HAZIRLAMA USUL VE ESASLARINA DAİR YÖNERGE EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNİK ŞARTNAME HAZIRLAMA USUL VE ESASLARINA DAİR YÖNERGE Onay Tarihi : 07.01.2013 Onay Makamı : Emniyet Genel Müdürü BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Sorumluluk ve Tanımlar

Detaylı

TEHLİKELİ MADDE VE KOMBİNE

TEHLİKELİ MADDE VE KOMBİNE TSE Tehlikeli Madde ve Kombine Taşımacılık Müdürlüğü PORTATİF (TAŞINABİLİR) TANKLAR İLE BM SERTİFİKALI ÇOK ELEMANLI GAZ KONTEYNERLERİNİN (ÇEGK) TASARIM ONAY, İLK MUAYENE VE PERİYODİK Bu belge, tehlikeli

Detaylı

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10 Referans Kitapçığı Elektrik Şebeke Koruması Sepam seri 10 İçindekiler Güvenlik Bilgisi.....................................................7 Kitapçık Hakkında...................................................9

Detaylı

ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE)

ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE) ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE) SÜRÜM : 02 TARİH : 28.08.2013 1. GİRİŞ... 7 1.1. Genel Bakış... 7 1.2. Kitapçık Adı ve Tanımlama... 7 1.3. Taraflar... 8 1.3.1. Zaman Damgası Üretim Merkezi... 8

Detaylı

Ebmpapst: Radipac serisi EC plug fanlar

Ebmpapst: Radipac serisi EC plug fanlar Ebmpapst: Radipac serisi EC plug fanlar Ebmpapst kurulduğu günden bu yana benimsediği Greentech felsefesi ile geliştirilen her yeni ürünün bir önceki ürüne göre daha enerji verimli, daha ekonomik, çevre

Detaylı

24kV a kadar ORTA GERİLİM METAL-CLAD ARABALI, VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRE TEKNİK ÖZELLİKLERİ

24kV a kadar ORTA GERİLİM METAL-CLAD ARABALI, VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRE TEKNİK ÖZELLİKLERİ 24kV a kadar ORTA GERİLİM METAL-CLAD ARABALI, VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRE TEKNİK ÖZELLİKLERİ 1 İÇİNDEKİLER 1. KAPSAM 2. GENEL 2.1 STANDARTLAR VE YÖNETMELİKLER 2.2 ÇALIŞMA ŞARTLARI 2.3 DOKÜMANTASYON 3.

Detaylı

TÜRK STANDARDI TSEK TURKISH STANDARD TS EN ISO 9001

TÜRK STANDARDI TSEK TURKISH STANDARD TS EN ISO 9001 TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS EN ISO 9001 Mart 2009 ICS 03.120.10 KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ - ŞARTLAR Quality management systems - Requirements TS EN ISO 9001 (2009) standardı, EN ISO 9001 (2008)

Detaylı

YÖNETMELİK. (2) Kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunması, bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.

YÖNETMELİK. (2) Kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunması, bu Yönetmelik kapsamı dışındadır. 13 Temmuz 2014 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29059 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan: YÖNETMELİK ELEKTRONİK HABERLEŞME SEKTÖRÜNDE ŞEBEKE VE BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah AL23 V0.2 Sayfa 1 Giriş Elektrikli cihazlarınızı korumada ENEL Kesintisiz Güç Kaynakları ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. AL Serisi Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK), en son teknoloji kullanılarak üretildi.

Detaylı

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRE BAŞKANLIĞI

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRE BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRE BAŞKANLIĞI ORTA GERİLİM AYIRICILARI TEKNİK ŞARTNAMESİ NİSAN, 1996 2013 REVİZE ORTA GERİLİM AYIRICILARI TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER BÖLÜM

Detaylı

KALİTE EL KİTABI Döküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 04 28.01.2010

KALİTE EL KİTABI Döküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 04 28.01.2010 Sayfa 1/25 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 1. Firma Tanıtımı... 3 2. Entegre Yönetim Sistemi Kapsamı... 3 3. Organizasyon Şeması... 4 4. ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ... 5 4.1. Genel Şartlar... 5 4.2. Dökümantasyon

Detaylı

BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU

BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU Hastaneler için HBYS, Birlikler için BBYP... Hastaneler için HBYS, Birlikler için BBYP... Birlik Bilgi Yönetim Platformu (BBYP) Nedir? Genel Sekreterliğin birlik hastaneleri

Detaylı

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi TÜRKİYE 10. ENERJİ KONGRESİ BOTAŞ İLETİM ŞEBEKESİNE ÜÇÜNCÜ TARAF ERİŞİMİ

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi TÜRKİYE 10. ENERJİ KONGRESİ BOTAŞ İLETİM ŞEBEKESİNE ÜÇÜNCÜ TARAF ERİŞİMİ Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi TÜRKİYE 10. ENERJİ KONGRESİ BOTAŞ İLETİM ŞEBEKESİNE ÜÇÜNCÜ TARAF ERİŞİMİ Erdinç ÖZEN BOTAŞ Doğal Gaz İşletmeler Direktör Yrd. erdinc.ozen@botas.gov.tr ÖZET Avrupa

Detaylı

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ Bu rehber, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İSGİP (Türkiye`de İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının

Detaylı

WaterMaster FET100 Elektromanyetik debimetre Transmiter. Tüm su endüstri uygulamaları için mükemmel uyum

WaterMaster FET100 Elektromanyetik debimetre Transmiter. Tüm su endüstri uygulamaları için mükemmel uyum Kullanıcı Kılavuzu OI/FET100 TR Rev. F WaterMaster FET100 Elektromanyetik debimetre Transmiter Tüm su endüstri uygulamaları için mükemmel uyum Giriş WaterMaster, elektriksel olarak iletken sıvıların ölçümü

Detaylı

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI DOKÜMAN KODU: KEK REVİZYON NO: 00 YAYIN TARİHİ: 01.12.2010 KONU : İÇİNDEKİLER BÖLÜM NO : A KEK DOKÜMA N NO KONU A İÇİNDEKİLER - B REVİZYON SAYFASI

Detaylı

Kalite El Kitabı KALİTE EL KİTABI

Kalite El Kitabı KALİTE EL KİTABI 0.1 İÇİNDEKİLER İlgili TS EN 9001:2008 Maddesi 0.2 Şirket Tanımı 0.3 Dağıtım Listesi 1.0 Kapsam ve Hariç Tutmalar Madde 1 2.0 Referanslar Madde 2 3.0 Terimler ve Tanımlar Madde 3 4.0 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ

Detaylı

Kısım 3 Kaynak Kuralları 2015

Kısım 3 Kaynak Kuralları 2015 Kısım 3 Kaynak Kuralları 2015 Bu basım tüm kural değişimlerini içermektedir. En son revizyonlar düşey çizgi ile gösterilmiştir. Bölüm tamemen revize edildiyse bölüm başlığı çerçeve içine alınır. Yayın

Detaylı

Yumuşak yol verici. 3RW44 Cihaz kılavuzu 10/2010. Endüstriyel şalt tekniği. Answers for industry.

Yumuşak yol verici. 3RW44 Cihaz kılavuzu 10/2010. Endüstriyel şalt tekniği. Answers for industry. Yumuşak yol verici 3RW44 Cihaz kılavuzu 10/2010 Endüstriyel şalt tekniği Answers for industry. İçindekiler Önemli açıklamalar Giriş 1 SIRIUS Yumuşak yol verici 3RW44 Cihaz kılavuzu Projeksiyon açıklamaları

Detaylı

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü)

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) ABB - Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) A.G.-O.G. ŞALT TANITICI REKLAM AKILLI YÜK YÖNETİMİ YÜKLERİ OPTİMİZE EDEREK ENERJİ KESİNTİLERİNİ AZALTAN YENİ DEVRE

Detaylı

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün IV- ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ BÖLÜM 1 Genel Esaslar 1.1 Kapsam Bu Genel Teknik Şartname, özel ve tüzel kişiler ile kamu kuruluşlarına ait mevcut ve yeni yapılacak tüm binalarda olması gereken

Detaylı

MIG 350 S GAZALTI KAYNAK MAKİNASI KULLANMA KILAVUZU

MIG 350 S GAZALTI KAYNAK MAKİNASI KULLANMA KILAVUZU MIG 350 S GAZALTI KAYNAK MAKİNASI KULLANMA KILAVUZU ÜRETİCİ : DEMİRİZ ELEKTRİK SAN. TİC. LTD.ŞTİ. ADRES : Ortaköy Sanayi Bölgesi Kumru Sk. No:3 Selimpaşa Silivri / İstanbul TEL : 0 212 610 10 13 GSM :

Detaylı

Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu. PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı

Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu. PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı POWERFLEX 7000 ORTA GERILIM AC SÜRÜCÜLERI 200 bg'den 34.000 bg'ye (150 kw'den 25.400 kw'ye)

Detaylı