Bölüm 1 Giriş. ZoomText 9.1 un piyasada iki çeşit ürünü bulunmaktadır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bölüm 1 Giriş. ZoomText 9.1 un piyasada iki çeşit ürünü bulunmaktadır."

Transkript

1 Bölüm 1 Giriş. ZoomText 9.1 az görenler için tasarlanmış çok güçlü bir yazılımdır. Ekran büyütme ve okuma gibi iki ayrı teknolojiyi içerir. Uygulamalara, dökümanlara, lere ve internete girişte, bilgisayar ekranındaki herşeyi görüp duyabilmenizi sağlar. ZoomText 9.1 un piyasada iki çeşit ürünü bulunmaktadır. Büyütücü yalnızca ekran büyütücü. Büyütücü/Okutucu ekran büyütücü ve ekran okuyucu. ZoomText 9.1 un her iki versiyonuda tüm yaş ve beceri seviyesine uygun olarak hazırlanmıştır. Evde, işte, okulda heryerde özgür ve kolay bir kullanım imkanı sunar.

2 2 ZoomText Büyütücü ZoomText Büyütücü bilgisayar ekranındaki herşeyi büyütüp genişletmeye yarayan gelişmiş bir programdır. ZoomText 9.1 Büyütücü Özellikleri: Esnek Büyütme 36x e kadar büyütme seçeneği sunar. Seviyeler: ilk adımda 1x ten 8x e, ikinci adımda 10x ten 16x e, dördüncü adımda 20x ten 36x e, en küçük ayarları 1.25x, 1.5x, 1.75x ve 2.5x olarak belirlenmiştir. Güçlü Büyütme Pencereleri İhtiyaçlarınıza göre ayarlayabileceğiniz 8 ayrı büyütme seçeneği sunulmuştur. Yazı Tipi Düzenlemeleri Yeni xfont teknolojisiyle bütün büyütme seviyelerinde kolay okunabilen kaliteli görünüm seçeneği sunulur. Okunabilirliği arttırmak için düzleştirilmiş, kalın ve condense yazı tipi ayarları sunulmuştur. Çift monitör özelliği Daha geniş ekran büyütme alanına sahip olmanızı veya normal ekranla büyütülmüş görüntüyü aynı anda izleyebilmenizi sağlar (sadece Windows Vista ve XP için). Ekran Rengi Düzenlemeleri Yenilenebilir renk kontrolü göz yorulmasını engellemekle birlikte, ekran çözünürlüğünü arttırmaya yardım eder.

3 Bölüm 1 Giriş 3 Görünebilir İşaretçi ve İmleçler Farklı boyut ve renk düzenleme seçenekleriyle fare işaretçinizi daha kolay görmenizi sağlayarak, özel konumlandırıcılar sayesinde de fare işaretçisini ve imleci bulmanız kolaylaştırır. Odaklama düzenlemeleri Bu özellik, uygulamaların menü, iletişim kutusu ve benzeri kontrolleri arasında daha kolay dolaşabilmenize imkan sağlar. Akıcı Yönlendirmeler Uygulamalarınızı yönlendirmenizi ve görüntüyü listelemelerinizi rahatça kullanımınıza imkan sağlar. Masaüstü Bulucu Masaüstünüzde, sistem tablanızda ve hızlı başlat çubuğunuzda bulunan programları ve dökümanları kolayca bulup, başlatmanıza yardım eder. Ağ Bulucu Her hangi bir web sayfasındaki bağlantı ve kontrolleri bulmanıza yardım eder. Metin Bulucu Yeni metin bulucu dökümanlarda bulunan kelimeleri, heceleriyle web sayfalarını, ve uygulama pencerelerini konumlandırmanıza yardımcı olur. Uygulama Ayarları Kullanıyor olduğunuz her uygulamanın özgün ayarlarını kaydedin. Uygulamaları açtığınızda ZoomText istenilen ayarları otomatik olarak yükleyecektir. Windows Vista oturum açma desteğiyle Oturum açarken ekran okuma ve büyütme imkanına sahip olursunuz.

4 4 ZoomText Büyütücü/Okuyucu ZoomText Büyütücü/Okutucu bilgisayar ekranında bulunan dosyaları, belgeleri büyütme ve seslendirme işlevlerine sahip bir ekran okuma programıdır. Bilgisayar ekranındaki herşey düzenlenir ve seslice okunmaya başlanır. ZoomText 9.1 Büyütücü/Okuyucu, ZoomText Büyütücü Programının tüm özelliklerini içerir. Ek olarak: Bütün Ekranı Okuma ZoomText menüler, uyarılar, listeler ve mesajlar da dahil tüm programları otomatik olarak okutur. Üç ses özelliği seviyesi konuşmayı yönetmeniz ve kontrol etmeniz imkanını verir. Otomatik Döküman Okuma ʹUygulama Okuyucusuʹ ana uygulamayla birlikte dökümanları, web sayfalarını ve leri otomatik olarak okur. ʹDöküman Okuyucuʹ ise kolay görülebilmesi için yeniden formatlanmış dökümanları okur. Okuma Bölümleri Yeni Okuma Bölümleri uygulamalarınızda seçilmiş yerleri duymanıza ve görmenize imkan sağlar. Pop-up menüsü ve klavye komutları vasıtasıyla uygulama başına 10 tane bölüm oluşturabilirsiniz. İnternet Erişimi ZoomText okuma sırasına göre her web sayfasını okur. Okunacak kelimeyi, cümleyi, paragrafı elle yada otomatik olarak okutabilirsiniz.

5 Bölüm 1 Giriş 5 Yönlendirme Metni Döküman oluştururken yada düzenlerken yönlendirme tuşları okumayı kolaylaştıracaktır. Kolay komutlarla seçili metinde dahil kelimeleri, cümleleri, satırları, paragrafları vs. okutabilirsiniz. Yazma Ekosu Yazmış olduğunuz her kelime yada her tuş otomatik olarak okutulur. Eğer isterseniz seçmiş olduğunuz bütün kelimeleri okutabilirsiniz. Fare Ekosu Fare ekosu işaret ettiğniz yeri otomatik olarak okur. Metin satırlarının tamamı, yada yalnızca kelimeler okutulabilir. Seslendirme Aracı Seslendirme Aracı ekranda fareyi tıklayarak yada sürükleyerek seçtiğiniz yerleri okutmanızı sağlar. Gelişmiş uygulama desteği Microsoft Office 2007 (Word, Excel, Outlook), Adobe Acrobat 8, Adobe Reader 8, Firefox 2 ve Java gibi yaygın olarak kullanılan uygulamalar ZoomText tarafından desteklenmekte; böylece bu uygulamalar az görenler tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ses Sentezleyicilerini Kurma ZoomText kadın ve erkek sesi olmak üzere dört adet ses sentezleyici özelliğine sahiptir. Yalnızca İngilizce olmak üzere, Yeni NeoSpeech ses sentezleyicisi insan sesi özelliğine sahiptir.

6 6 ZoomText 9.1 Yenilikleri ZoomText 9.1, kullanım kolaylığı ve popüler uygulamaların son sürümleri için destek içeren aşağıdaki yeniliklere sahiptir. Windows Vista desteği ZoomText 9.1 kullanıcıların Windows Vista işletim sisteminin sahip olduğu başta gelişmiş güvenlik özellikleri olmak üzere tüm yeniliklerinden faydalanabilmeleri için çok güçlü bir Vista desteğine sahiptir. Microsoft Office 2007 desteği Yeni Office 2007 kullanıcı arayüzünün tüm bileşenleri, ZoomText tarafından desteklenmekte ve seslendirilmektedir. Adobe Acrobat 8 ve Adobe Reader 8 desteği ZoomText s okuma araçları (Doküman okuyucu ve uygulama okuyucu) Adobe Acrobat 8 ve Adobe Reader 8 uygulamalarındaki tüm sayfa görünümlerini seslendirebilmektedir. Mozilla Firefox 2.0 desteği ZoomText, en kompleks tasarımlı web sayfalarını okuyabilecek şekilde Firefox 2.0 desteğine sahiptir. ZoomText büyük puntolu klavye desteği ZoomText 9.1, Ai Squared tarafından üretilen büyük puntolu klavyeyi de desteklemektedir. Her iki ürün, az görenler için komple bir çalışma ortamı oluşturur.

7 Bölüm 1 Giriş 7 Yeni çift monitör desteği ZoomText çift monitör desteği, büyütme alanınızı genişletmenize veya hem normal görüntüyü, hem de büyütülmüş görüntüyü aynı anda bir arada kullanabilmenizi sağlar (sadece Windows Vista ve XP için). Ayrıntılı bilgi için bölüm 3 te yer alan ʺçift monitör desteğiʺ konusuna bakınız. Odaklama düzenlemeleri Yeni odaklama düzenlemeleri, uygulamaların menü, araç çubuğu, iletişim kutusu ve benzeri kontrollerini daha kolay kullanabilmenize yardım eder. Ayrıntılı bilgi için, bölüm 3 te yer alan ʺOdaklama düzenlemeleriʺ Konusuna bakınız. Ekran düzenlemeleri ZoomText ekran düzenlemeleri seçeneklerine yeni şemalar ve özellikler eklenmiştir. Yeni blok belirticisi Büyütülen alanların daha kolay fark edilmesini ve büyütme alanlarının seçilmesini sağlar. Windows Vista oturum açma desteği ZoomText programının bu yeni özelliğiyle, Windows Vista işletim sisteminde oturum açarken ekran büyütme ve okuma kolaylığını kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için, bölüm 2 de yer alan ʺWindows Vista oturum açma desteğiʺ konusuna bakınız.

8 8 Imleç düzenlemeleri Bu özellik, imleç düzenlemeleri için ihtiyacınıza göre seçim yapabilmeniz için yeni seçenekler içermektedir. Ayrıntılı bilgi için, bölüm 3 te yer alan ʺimleç düzenlemeleriʺ konusuna bakınız. Zoomtext deneme süresi Kullanıcıların ZoomText programını satın almadan önce tüm özellikleriyle keşfedebilmelerine yardımcı olmak için deneme süresi 60 güne çıkartılmıştır.

9 Bölüm 1 Giriş 9 Sistem Gereksinimleri ZoomText 9.1 u çalıştırabilmek için aşağıdaki donanıma sahip olmanız gerekmektedir. 450 MHz Pentium III işlemci Windows Vista için 1.5 GHz işlemci Uygun işletim sistemleri Windows Vista Windows XP Windows 2000 Internet Explorer 5.0 or yada sonraki sürümleri En düşük 256 MB RAM Windows Vista için Minimum 1 GB harddisk alanı En düşük 25 MB sabit diskte boş yer (Neospeech synthesizer için ek olarak 60 mb boş alan gerekmektedir) Ses kartı (yalnızca büyütücü ve okuyucu versiyonları için) Not: Windows Vista işletim sisteminin gelişmiş özellikleri için daha yüksek donanım kapasitesi gereklidir. Windows Vista işletim sisteminin gerektirdiği sistem gereksinimleri için, Windows Vista web sitesini ziyaret edin.

10 10 ZoomText Kullanıcı Kılavuzu Hakkında Bu ZoomText 9.1 kullanıcı kılavuzu/yardım Sistemi ZoomText Büyütücü/Okutucu ve Büyütücünün nasıl kullanılacağı ve kurulacağı hakkında geniş bilgiler sunar. ZoomText Büyütücüye ait olan özellikler Bölüm 4 te ʺEkran Okuma Özellikleriʺ nde gruplandırılmıştır. Bu kullanıcı kılavuzu/yardım Sistemi farenin, menü komutlarının ve Microsoft pencerelerinin kullanımı hakkında bilgileri içerir. Teknikler hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen Microsoft Windows dökümantasyonuna başvurun. Bu el kitapçığını/yardım sistemini kullanmadan önce ZoomText 9.1ʹu kurmanızı tavsiye ederiz.

11 Bölüm 1 Giriş 11 Döküman Formatlama Kullanıcı kılavuzuna göre, önemli bilgileri içeren özel formatlar göreceksiniz. Aşağıdaki tablo formatları ve neyi tanıttığı hakkında bilgiler içermektedir. Format Ekran Öğesi Ekran Öğesi Kısayol Komutları Tanıtım Menü, dialog ve kontroller gibi seçmiş olduğunuz yada tıkladığınız ekran öğeleri. Basmanız gereken tuşlar. Tuşlar arasındaki artı işareti ikinci tuşa basarken birinci tuşuda basılı tutacağınız anlamına gelmektedir. Eğer üç tane tuş sunulmuşsa üçüncü tuşa basarken ilk iki tuşuda basılı tutun.

12 12

ZoomText 10 Ekran Büyütücü Program

ZoomText 10 Ekran Büyütücü Program ZoomText 10 Ekran Büyütücü Program ZoomText programı, az görenlerin bilgisayar kullanırken ekranı rahatlıkla görebilmeleri için kullanılan bir ekran büyütme programıdır.ve Artık bilgisayar kullanmak ZoomText

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

İş için İdeal Windows XP kullanarak, Microsoft Windows 2000'in kanıtlanmış güvenilirliğiyle birlikte yüksek performans elde edersiniz.

İş için İdeal Windows XP kullanarak, Microsoft Windows 2000'in kanıtlanmış güvenilirliğiyle birlikte yüksek performans elde edersiniz. Bilgisayarınıza hayat veren yeni bir Windows sürümü olan Microsoft Windows XP Professional'a hoş geldiniz! En iyiyi, Windows XP'yi yaşayın! Windows XP işini gerçekten çok iyi yapıyor! Windows XP'yi yaşamak

Detaylı

ADOBE ACROBAT. X STANDARD Uygulamasını Kullanma

ADOBE ACROBAT. X STANDARD Uygulamasını Kullanma ADOBE ACROBAT X STANDARD Uygulamasını Kullanma bildirimler Yasal bildirimler için bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Yenilikler Yenilikler (Acrobat 10.1)...............................................................................................

Detaylı

Özellikle çoğaltma hakkı ve dağıtılması ve ayrıca başka dillere çevrilmesiyle ilgili tüm haklar saklıdır.

Özellikle çoğaltma hakkı ve dağıtılması ve ayrıca başka dillere çevrilmesiyle ilgili tüm haklar saklıdır. 2 Telif hakkı Telif hakkı Belgeler telif hakkı yasalarınca korunmuştur. Özellikle çoğaltma hakkı ve dağıtılması ve ayrıca başka dillere çevrilmesiyle ilgili tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiçbir parçası

Detaylı

Adım Adım Microsoft Office Word 2007

Adım Adım Microsoft Office Word 2007 Adım Adım Microsoft Office Word 2007 Joyce Cox ve Joan Preppernau Çeviri: Sevgin Güngör arkadaþ YAYINEVÝ Mithatpaþa Cad. 28/C Ankara Tel: +90 312 434 46 24 (4 hat) Faks: +90 312 435 60 57 e-posta: info@arkadas.com.tr

Detaylı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı İÇİNDEKİLER Dreamweaver Temelleri İçerik Eklemek Stil Sayfaları Oluşturmak Bağlarla Çalışmak Resimlerle Çalışmak Tablolarla

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

MS LTD - 2014. HAYDi:Switch EyeTouch Kullanım Kılavuzu. Version 2.+ Enable People

MS LTD - 2014. HAYDi:Switch EyeTouch Kullanım Kılavuzu. Version 2.+ Enable People - 2014 HAYDi:Switch EyeTouch Kullanım Kılavuzu Version 2.+ Enable People 1 İçindekiler 1. HAYDi:Switch ile Tanışalım... 4 1.1. HAYDi:Switch nedir?... 4 1.1. Sistem ihtiyaçları... 5 1.2. EyeTouch Teknik

Detaylı

İşletim Sistemleri. İşletim Sistemi

İşletim Sistemleri. İşletim Sistemi İşletim Sistemleri İşletim Sistemi Nedir? Uygulama yazılımları ile bilgisayar donanımı arasındaki bağlantıyı sağlayan özel yazılımlardır. Bilgisayarda programların çalıştırılmasını ve istenilen temel işlevlerin

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI A. İÇİNDEKİLER TABLOSU A. İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 3 A.1 Giriş:... 3 A.2 İşlem:... 3 A.3 Bellek:... 3 A.4 Çıkış:... 3 A.5 Donanım (Hardware):... 3 A.6

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır?

Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır? Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır? A) Görüntü B) Klavye C) Tarih/Saat D) Bölgesel Ayarlar 2)

Detaylı

Adım Adım Microsoft Access 2007 Office PowerPoint 2007

Adım Adım Microsoft Access 2007 Office PowerPoint 2007 Adım Adım Adım Microsoft Adım Office Microsoft Access 2007 Office PowerPoint 2007 Steve Lambert, M. Dow Lambert III ve Joan Preppernau Joyce Cox ve Joan Preppernau Çeviri: Mete Savaşer Çeviri: Selim Göksu

Detaylı

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması 1. HAFTA MICROSOFT PUBLISHER Basılı yayın hazırlama programı ile broşür, bülten, el ilanı, kartpostal, etiket, kartvizit, takvim, web sayfası ve benzerleri gibi her an lazım olabilecek birçok yayın özgün

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Kullanım Kılavuzu. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Kullanım Kılavuzu. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Version 1.1 Readiris 14 Windows Kullanım Kılavuzu 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Readiris TM 14 - Kullanım Kılavuzu İçindekiler Readiris'e giriş... 9 Readiris 14'deki yenilikler... 10

Detaylı

Bölüm 2 LibreOffice'i Ayarlamak

Bölüm 2 LibreOffice'i Ayarlamak Başlangıç Kılavuzu Bölüm 2 LibreOffice'i Ayarlamak Çalışma Şeklinize Uygun Olan Seçenekleri Seçmek Telif Hakkı Bu belgenin telif hakkı (Copyright 2011) aşağıda listelenmiş katkıcılara aittir. GNU Genel

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 İÇİNDEKİLER...2 GİRİŞ...4 BİLGİSAYARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ...4 1. BÖLÜM...5 BİLGİSAYARA GİRİŞ...5 BİLGİSAYARIN KULLANIM ALANLARI...5 KAPASİTE KAVRAMI...6 BELLEK ÇEŞİTLERİ...6 1) İÇ BELLEK BİRİMİ...6

Detaylı

Bölüm 1 LibreOffice Tanıtımı

Bölüm 1 LibreOffice Tanıtımı Başlangıç Kılavuzu Bölüm 1 LibreOffice Tanıtımı Çevirmen: Ayhan YALÇINSOY http://yalcinsoyayhan.wordpress.com Telif Hakkı Bu belgenin telif hakkı (Copyright 2011) aşağıda listelenmiş katkıcılara aittir.

Detaylı

Microsoft Office. Word 2007. Betül Bozyürük. Düzelti: Görkem Can. Grafik Uygulama: Barış Başaran. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi

Microsoft Office. Word 2007. Betül Bozyürük. Düzelti: Görkem Can. Grafik Uygulama: Barış Başaran. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Microsoft Office Word 2007 Betül Bozyürük Düzelti: Görkem Can Grafik Uygulama: Barış Başaran Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Copyright 2007, Bilge Adam A.Ş. Kitabın yayın hakları Bilge Adam a aittir.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu

ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu 2009 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. Bu belgedeki bilgiler haber verilmeksizin değiştirilebilir ve ABBYY Software House kendi adına hiçbir taahhüt taşımamaktadır. Bu

Detaylı

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Bilgisayar Nedir? BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Girilen bilgileri depolayabilen, bu bilgiler ile istenilen her türlü aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin yapılmasını sağlayan elde edilen sonuçları ekran

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları Dr. Hüseyin TOROS İTÜ Bilişim Enstitüsü, Öğretim Görevlisi http://www.huseyintoros.com, huseyintoros@yahoo.com, 555

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi Kurulum ve Kullanma Kılavuzu

DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi Kurulum ve Kullanma Kılavuzu DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi Kurulum ve Kullanma Kılavuzu İçindekiler DynEd Sistem Gereksinimleri. 3 DynEd Eğitim Yazılımlarının DVD Üzerinden Bilgisayara Kurulumu. 4-5 DynEd Eğitim Yazılımlarının

Detaylı

HP LaserJet 9040/9050. Kullanım Kılavuzu

HP LaserJet 9040/9050. Kullanım Kılavuzu HP LaserJet 9040/9050 Kullanım Kılavuzu hp LaserJet 9040/9050 series yazıcılar Kullanım Kılavuzu Telif ve Lisans 2005 Telif Hakkı Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif hakkı yasalarının izin

Detaylı

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Ulu tanrının adı ile Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Toplayan: Aydın yenilmez 1 A A sembolü PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle

Detaylı