6 YAŞ GRUBU YILDIZLAR SINIFI MAYIS AYI AMAÇ VE KAZANIMLAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "6 YAŞ GRUBU YILDIZLAR SINIFI MAYIS AYI AMAÇ VE KAZANIMLAR"

Transkript

1 6 YAŞ GRUBU YILDIZLAR SINIFI MAYIS AYI AMAÇ VE KAZANIMLAR PSİKOMOTOR ALAN Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme 8.Belli bir yüksekliğe tırmanır. 9.Tırmanılan yükseklikten uygun şekilde iner. 10.Belli bir yükseklikten atlar. 11.Belli bir engel üzerinden sıçrayarak atlar. 12.Pedal çevirme hareketini yapar. 13.Araç kullanarak koordineli ve ritmik hareketler yapar. 14.Atılan nesneleri yakalar. 15.Nesneleri belli bir mesafedeki hedefe atar. Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme 11.Şekilleri değişik araçlar kullanarak çizer. 12.Çeşitli malzemeleri değişik şekillerde katlar. 13.Malzemeleri istenilen nitelikte keser. 14.Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır. 15.Nesneleri değişik malzemelerle bağlar. Amaç 5. Denge gerektiren belirli hareketleri yapabilme 4.Tek / çift ayak üzerinde olduğu yerde zıplar. 5.Tek / çift ayakla sıçrayarak belirli bir mesafeyi dengeli bir şekilde gider. 6.Çift ayakla ileri / geri sıçrar.

2 SOSYAL-DUYGUSAL ALAN Amaç 3. Duygularını kontrol edebilme 2.Yetişkin denetiminin olmadığı durumlarda da gerektiği gibi davranır. 3.Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar. Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme 6.Gerekli durumlarda nezaket sözcüklerini kullanır. 7.Gerektiğinde lideri izler. 8.Gerektiğinde liderliği üstlenir. 9.Etkinliklerin süresine ilişkin yönergeye uyar. 10.Grup etkinliklerinin kurallarına uyar. 11.Gerekli durumlarda kararlılık gösterir. Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme 7.Ürünlerini çeşitli yollarla sunar. 8.Sunularında hayali / gerçek nesneler kullanır. Amaç 13. Çevreyi estetik bakımdan düzenleyebilme 3.Çevresini farklı biçimlerde düzenler. Amaç 14. Sanat eserlerinin estetik özelliklerini fark edebilme 1.Sanat eserlerinin özelliklerini söyler. 2.Sanat eserleri hakkındaki duygularını açıklar. Amaç 15. Atatürk ile ilgili etkinliklere ilgi gösterebilme 1.Atatürk ile ilgili etkinliklere katılır. 2.Atatürk ile ilgili etkinliklerde aldığı sorumlulukları yerine getirir. DİL ALANI Amaç 1. Sesleri ayırt edebilme 1.Sesin kaynağını söyler. 2.Sesin geldiği yönü belirler.

3 4.Verilen sese benzer sesler çıkarır. Amaç 3. Türkçeyi doğru kullanabilme 1.Konuşmalarında söz dizimi kurallarını doğru olarak kullanır. 2.Konuşmalarında temel dilbilgisi kurallarına uygun konuşur. Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme 3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir. 4.Dinlediklerini özetler. 5.Dinlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü vb. yollarla sergiler. Amaç 7. Ses bilgisinin farkında olabilme 2.Aynı sesle başlayan sözcükler söyler. 3.Kafiyeli sözcükler söyler. BİLİŞSEL ALAN Amaç 4. Algıladıklarını hatırlayabilme 8.Nesnelerin içinden eksilen ya da eklenen bir nesneyi söyler. 9.Nesne, durum ya da olayı bir süre sonra yeniden ifade eder. Amaç 7. Nesne, durum ya da olayları çeşitli özelliklerine göre sıralayabilme 4.Nesneleri renk tonlarına göre sıralar. 5.Nesneleri sayılarına göre sıralar. 6.Varlıkları büyüme aşamalarına göre sıralar. 7.Olayları oluş sırasına göre sıralar. Amaç 11. Günlük yaşamda kullanılan belli başlı sembolleri tanıyabilme 1.Gösterilen sembolün anlamını söyler. 2.Verilen açıklamaya uygun sembolü gösterir içindeki rakamları okur içindeki rakamları modele bakarak yazar. Amaç 12. Mekânda konum ile ilgili yönergeleri uygulayabilme

4 1.Nesnenin mekândaki konumunu söyler. 2.Yönergeye uygun olarak mekânda konum alır. 3.Yönergeye uygun olarak nesneyi doğru yere yerleştirir. Amaç 14. Parça-bütün ilişkisini kavrayabilme 3.İki yarımı birleştirerek bütün elde eder. 5.Yarım ve bütün arasındaki ilişkiyi açıklar. Amaç 15. Nesnelerle basit toplama ve çıkarma yapabilme 3.Nesneleri kullanarak toplama yapar. 4.Nesneleri kullanarak çıkarma yapar içinde toplama gerektiren problemleri çözer. 6.5 içinde çıkarma gerektiren problemleri çözer. Amaç 17. Zamanla ilgili kavramlar arasında ilişki kurabilme 2.Zamanla ilgili kavramları anlamına uygun şekilde kullanır. 3.Zaman bildiren araçların işlevini açıklar. Amaç 21. Atatürk'ün Türk toplumu için önemini açıklayabilme 1.Atatürk'ün getirdiği yenilikleri söyler. 2.Atatürk'ün getirdiği yeniliklerin önemini açıklar. ÖZBAKIM BECERİLERİ Amaç 5. Kendini kazalardan ve tehlikelerden koruyabilme 1.Tehlikeli olan durumları söyler. 2.Tehlikeli olan durumlardan uzak durur. 3.Herhangi bir tehlike anında yetişkinlerden yardım ister. 4.Acil durumlarda başvurulabilecek telefon numaralarını söyler.

5 ETKİNLİKLER Sanat Etkinlikleri: 1. Boya Çalışmaları: Pastel Boya, Sulu Boya, Kuru Boya ve Parmak Boyası İle Çeşitli Faaliyetler, Baskı Çalışmaları, Püskürtme, Üfleme ve Şekil Çıkartma Teknikleri 2. Kağıt İşleri: Kesme-Yırtma Yapıştırma Çalışmaları; Kağıt Katlama, Yuvarlama ve Buruşturma Teknikleri 3. Artık Malzeme Çalışmaları: Resim Tamamlama ve Proje Çalışmaları, Kolaj Çalışmaları 4. Yoğurma Maddeleri: Tuz Seramiği, Seramik Hamuru ve Kağıt Hamuru İle Çeşitli Figür Çalışmaları Türkçe Dil Etkinlikleri: Sohbet: İşlenen amaç, kavram, konu ve/veya belirli günler hakkında sohbet Hikaye Anlatma: Hikaye kartı, kuklalar, hikaye kitabı, pazen tahta vb. yardımı ile hikaye anlatımı. Sonrasında rol oynama, pandomim, dramatizasyon gibi tamamlayıcı etkinlikler. Şiirler: TRAFİK Yanar söner durmadan Yeşil, kırmızı, sarı Korur bizi kazadan Trafik ışıkları Dört yol ağzında durur Trafiği gözlerim Geç derse bana memur Korkusuzca geçerim.

6 TRAFİK Karşıya geçerken Dikkat edin çocuklar Önce sola, sonra sağa Bakıp geçin çocuklar Kırmızı yanarken Kaldırımda bekleyin Hiç acele etmeyerek Taşıtlara yol verin Hızlı adımlar ile Geçmeliyiz yeşilde Uymalıyız kurallara Güven gelir hepimize ANNE Sen baharda nazlı çiçek Ben çiçekte tombul böcek Sensin beni güldürecek Anneciğim biriciğim Kulağımda tatlı sesin Ninni yavrum uyu dersin KURTULUŞ SAVAŞI Düşmanlar yurdu sardı Milleti üzüntü aldı Atatürk çıktı Samsun a O büyük dehasıyla Orduyu kurdu hemen Hiç vakit kaybetmeden Kahraman Türk ordusu Başladı savaşmaya Genci, yaşlısı, kadınıyla Türk milleti tek yürek oldu Tek yürek Düşmanları korku sardı Türk ordusu tam bir kahramandı Özgürlük için savaştı Vatan için çarpıştı Destan yazdı, tarih yazdı Kurtuluş savaşını Türk Milleti kazandı

7 Tekerlemeler: ARABA Arabam dört teker Üstünde yük çeker Ağlasam duyar mı? Kornaya basar mı? Ağlama bağlama Bu oyundan çıkma TRAFİK IŞIKLARI Sarı ışık cik cik dedi. Kırmızı bir yandı bir söndü. Yeşil durma geç dedi. Renkler şarkı söyledi. Sarı ışık sarardı. Kırmızı ışık kızardı. Yeşil ışık ağladı. Arabalar yolları bağladı. Düt düt dütte düt düt TURİST Turist turist gel bize. Ülkemizi gezenler, Gel güzel ülkemize. Ömrüne ömür ekler. Turist turist ne bekler. Turist turist gel bize. Güzel hizmetler bekler Denizler seni bekler. Parmak oyunları: PAPATYA 6. yaprağın düştü, Bembeyaz papatya, Kaldı 4 yaprağın. Seni sevdim unutma. 7. yaprağın düştü, 1. yaprağın düştü, Kaldı 3 yaprağın Kaldı 9 yaprağın. 8. yaprağın düştü, 2. yaprağın düştü, Kaldı 2 yaprağın Kaldı 8 yaprağın. 9. yaprağın düştü,. 3. yaprağın düştü, Kaldı 1 yaprağın. Kaldı 7 yaprağın. 10. yaprağın düştü, 4. yaprağın düştü, Kalmadı hiç yaprağın ama Kaldı 6 yaprağın. Yine de çok güzelsin papatya. 5. yaprağın düştü, Kaldı 5 yaprağın.

8 ATATÜRK Atatürk çocuktu. (Serçe parmak gösterilir.) Okudu, (Kitap okuma hareketi yapılır.) Yazdı, (Yazma hareketi yapılır.) Yıllar geçti, büyüdü. (Eller yukarı doğru kaldırılıp büyüme hareketi yapılır.) Okudu, subay oldu. (Sağ el alna götürülerek asker selamı verilir.) Savaşlara girdi: Ordular ilk hedefiniz Akdeniz dir! (İşaret parmağı gösterilir.) Düşmanı kovdu, Cumhuriyet i kurdu. (Yüzük parmağı gösterilir.) Atatürk cumhurbaşkanı oldu. (Başparmak gösterilir.) 7 CÜCELER Bizler Yedi Cüceleriz. (7 parmakla gösterilir.) 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7 (Sıraylaparmaklar gösterilir.) Keskin gözlerimizle bakar, (Baş parmak ve işaret parmakları yuvarlak yapılır, göze yerleştirilir.) Kulaklarımızla çok iyi işitiriz. (İki el kulakların yanında işitme hareketi yapılır.) Burnumuzla koku alırız. (Sağ el ile burun tutulur.) Ağzımızla yemek yeriz, (Sağ el ile ağız tutulur, yeme hareketi yapılır.) Parmaklarımızı şıklatır, (Parmaklar şıklatılır.) Sonra da oynatırız. (Tüm parmaklar oynatılır.) Mutlu olunca biz, Ellerimizle alkış yaparız. (Alkışlama hareketi yapılır.) Bilmeceler: Kuş gibi hafif, taş gibi ağır, hem aşağı, hem yukarı(uçak) Kara koyun meler gider, dağı taşı deler gider (Tren) Gökten inen çocuklar başında kalpakçıklar (paraşütçü) Altında dört teker üstünde yük çeker (araba) Dumanı tüter, isterse gider, balık değildi, denizde yüzer (Gemi) Sıra sıra odalar, birbirini kovalar.( Tren ) Ayakları su içer, üstünden gelen geçer. ( Köprü ) Dumanı tüter, isterse gider, balık değildir denizde yüzer. ( Gemi ) Bir teker, iki teker, üç teker, iki ayakla nasıl gider. ( Bisiklet ) Bir evde üç pencere, biri yanar biri söner. ( Trafik ışıkları ) Bir odada dört teker, tıngır mıngır gider. ( Otomobil )

9 Hava yolu taşıtları orda durur kocaman Gider gider sonra biter. Arka arkaya ikizler biri diğerini izler. Dumanı tüter, isterse gider. Mavi tarla üstünde beyaz güvercin yürür. (Havaalanı) (Mazot, Benzin) (Tren) (Gemi) (Yelkenli) Oyun ve Hareket Etkinlikleri: İn-Çık, Kim Yok, Sıçra Yakala, Ağaçtaki Çiçekler, Kulaktan Kulağa, Fil Olalım, Zıddı Olanı Bul, Sandalye Kapmaca, Balon Dansı, Zıp Zıp Tavşan, Çiçek Toplama Yarışı, Düşürürsen Yanarsın. Müzik Etkinlikleri: ANNEMİZE TÜRKÜ Güneşin alası çok Çocuğa bakar anne Her evin çilesi çok Evine tapar anne Analar çeker yükü Gece gündüz çalışır Kimsenin bilesi yok Yarını yapar anne Gelin çiçek verelim Gelin çiçek verelim Yollarına serelim Yollarına serelim Sevgi dolu türkülerle (2) Sevgi dolu türkülerle (2) Annemize verelim (2) Annemize verelim (2) SAMSUN DAN DOĞAN GÜNEŞ Samsun dan güneş gibi Özgürlük barış için Doğdun sen Atatürk Koştun sen Atatürk Yurdumdan düşmanı Aydınlık yurt için Kovdun sen Atatürk Coştun sen Atatürk

10 GENÇLİK MARŞI Dağ başını duman almış, Gümüş dere durmaz akar, Güneş ufuktan şimdi doğar, Yürüyelim arkadaşlar, Sesimizi yer, gök, su dinlesin, sert adımlarla her yer inlesin. Sesimizi yer, gök, su dinlesin, sert adımlarla her yer inlesin inlesin. Bu gök deniz nerede var nerede bu dağlar taşlar Bu ağaçlar güzel kuşlar yürüyelim arkadaşlar. ILGAZ Ilgaz, Anadolu nun sen yüce bir dağısın. Baharda yeryüzünde, bu cennetin bağısın, Yükseklerden akıyor, güzel berrak sular. Eteklerinde otlar, sürülerle kuzular. Yalçın kayalıkların göklere yükseliyor, Serin dumanlı başın bulutları deliyor. Drama Etkinlikleri: Rüzgâr, Yangın Söndürme, Duygularım, Bay Mikrop. Fen Ve Matematik Etkinlikleri: Balıklar Nasıl Yüzer? Sizce Hangisi Batar? Renk Cümbüşü Eğlenceli Sesler Kavramlar: Renk kavramı (ana ve ara renkler ) Sayı kavramı (1 20 ritmik sayma) Şekil kavramı Şişman-zayıf Alt-üst Güzel-çirkin Sabah-öğle-akşam Parça-bütün Sağında-solunda Başlangıç-bitiş

11 Belirli Gün ve Haftalar: Trafik ve İlk Yardım Haftası (Mayıs ayının ilk haftası) Engelliler Haftası (10 16 Mayıs) Anneler Günü (Mayıs ayının ikinci pazar günü) Müzeler Haftası (18-24 Mayıs) Aile Katılım Etkinliği: Notlar aracılığı ile ailelerden çocukları ile birlikte bir müze gezisi yapmaları ve çocuklardan müzede gördüklerini resimleyerek sınıfa getirmeleri istenir. Notlar aracılığı ile sınıfta gerçekleştirilen etkinliklerden örnekler (parmak oyunu, tekerleme, oyun, okuma-yazmaya hazırlık çalışması vb.) verilerek ebeveynler bilgilendirilir ve ebeveynlerin bu örnekleri evde, çocuklarıyla yapmaları istenir. BU AY DOĞANLAR: Derin ELİÇALIŞKAN ( ) Furkan BAYKARA ( )

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR ŞUBAT KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar.

Detaylı

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ ANASINIFI. Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul. Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ ANASINIFI. Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul. Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06 ANASINIFI ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ Eğitim Paketi Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06 http//www.rmk-museum.or.tr ebayam@rmk-museum.org.tr

Detaylı

ÇOCUKLARIN GELİŞİ İŞİM. Prof. Dr. Nilgün n METİN Hacettepe Üniversitesi

ÇOCUKLARIN GELİŞİ İŞİM. Prof. Dr. Nilgün n METİN Hacettepe Üniversitesi 0 6 YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARIN GELİŞİ İŞİM ÖZELLİKLERİ Prof. Dr. Nilgün n METİN Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi imi ve Eğitimi E BölümüB BÜYÜME VE GELİŞ İŞME BÜYÜME: Bir çocuğun boy uzunluğu ve vücut

Detaylı

Hazırlayanlardan. Sevgili Öğrenciler, BAŞARILAR,

Hazırlayanlardan. Sevgili Öğrenciler, BAŞARILAR, Sevgili Öğrenciler, Bu yıl okula başladınız. Tüm öğretmenlerinizin, anne, babanızın ve bizim bir dileğimiz var: Kısa sürede okumayı ve yazmayı öğrenmeniz, okuduğunu anlayan, düşünen, düşündüğünü doğru

Detaylı

TÜRKÇE. 2) MECAZ (DEĞİŞMECE) ANLAM Sözcüğün gerçek anlamından uzaklaşarak kazanmış olduğu yeni anlama mecaz anlam denir.

TÜRKÇE. 2) MECAZ (DEĞİŞMECE) ANLAM Sözcüğün gerçek anlamından uzaklaşarak kazanmış olduğu yeni anlama mecaz anlam denir. TÜRKÇE Anlam Bakımından Sözcükler...1 Sözcüklerde Anlam İlişkileri.3 Cümlede Anlam.6 Ses Bilgisi...9 Paragraf Bilgisi...13 Sözcüklerin Yapı Özellikleri..17 Yazım Kuralları..22 Noktalama İşaretleri...25

Detaylı

ÜNİTE ÇOCUK VE OYUN İÇİNDEKİLER HEDEFLER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III. Öğr. Gör. Esra METİNER

ÜNİTE ÇOCUK VE OYUN İÇİNDEKİLER HEDEFLER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III. Öğr. Gör. Esra METİNER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III İÇİNDEKİLER Okul Öncesi eğitim kurumlarında etkinliklerde oyun Öğrenme Merkezlerinde Oyun Sanat Etkinliklerinde Oyun Müzik Etkinliklerinde Oyun Türkçe Etkinliklerinde Oyun

Detaylı

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN İlköğretim HAYAT BİLGİSİ 3 Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 02.12.2011 tarih ve 8348 sayılı yazıları (28.11.2011 tarih ve 179 sayılı

Detaylı

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir.

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇLAYICI İFADELER Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. Ben hiç yemek ayırt etmem. Açıkçası her yemeği severek yerim.

Detaylı

1. SAYFA: 2-3 2. SAYFA: 4-18 3. SAYFA: 19-21 4. SAYFA: 22-25 5. SAYFA: 26 6. SAYFA: 27 7. SAYFA: 28-29 8. SAYFA: 30 9. SAYFA: 31 10. SAYFA: 32 11.

1. SAYFA: 2-3 2. SAYFA: 4-18 3. SAYFA: 19-21 4. SAYFA: 22-25 5. SAYFA: 26 6. SAYFA: 27 7. SAYFA: 28-29 8. SAYFA: 30 9. SAYFA: 31 10. SAYFA: 32 11. ÇALIŞMA KÂĞITLARI 1. Parçada Anlam SAYFA: 2-3 2. Gerçek Mecaz Eş Sesteş Zıt Yan Terim Anlam SAYFA: 4-18 3. Atasözü Deyim SAYFA: 19-21 4. Öznel Nesnel Anlatım SAYFA: 22-25 5. Sebep-Sonuç Amaç-Sonuç SAYFA:

Detaylı

OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla,

OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla, OYUN ETKİNLİĞİ Çocukların okula geldikleri ilk saatlerde ve günün farklı saatlerinde sınıflarda bulunan öğrenme merkezlerinde (evcilik, kitap, kukla, blok, fen-doğa, yapılandırılmamış oyuncak, müzik, sanat)

Detaylı

TÜRKÇE I. GİRİŞ DİL. haftada 7, yıllık toplam 259 ders saati

TÜRKÇE I. GİRİŞ DİL. haftada 7, yıllık toplam 259 ders saati TÜRKÇE haftada 7, yıllık toplam 259 ders saati I. GİRİŞ DİL İnsan toplumsal bir varlıktır. Dil de insanla var olan bir iletişim aracıdır. Dil insanların doğayla, çevresiyle kurduğu ilişkilerden doğmuştur.

Detaylı

Sunum - Tartışma ve Tartışma Türleri - Panel. 5. Aşağıdakilerden hangisi panelle ilgili değildir?

Sunum - Tartışma ve Tartışma Türleri - Panel. 5. Aşağıdakilerden hangisi panelle ilgili değildir? DİL ANLATIM Sunum - Tartışma ve Tartışma Türleri - Panel 10. SINIF GENEL 01 1. Aşağıdakilerden hangisi sunumda dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri değildir? A) Slaytlar ile anlatımın eş zamanlı

Detaylı

Sürücü ve Yaya Eğitimi Seminerleri Eğitici El Kitabı

Sürücü ve Yaya Eğitimi Seminerleri Eğitici El Kitabı Sürücü ve Yaya Eğitimi Seminerleri Eğitici El Kitabı T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı T.C İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Trafik Hizmetleri Başkanlığı 2012 Her Hakkı

Detaylı

ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL )

ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) GEZ GÖR ÖĞREN PROJESİ 1 ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) Bu çalışma Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Detaylı

Bilge Çocuk. Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor. Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012

Bilge Çocuk. Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor. Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012 Bilge Çocuk Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012 Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Sanatsız kalmayın! Bilgi Evleri Sanat Kursları Kayıtları Devam Ediyor. n Gitar

Detaylı

önce, önce, sonra, daha sonra, sonunda, en sonunda ifadelerinden uygun olanlarını kullanmalıyız.

önce, önce, sonra, daha sonra, sonunda, en sonunda ifadelerinden uygun olanlarını kullanmalıyız. OLAYLARIN OLUŞ SIRASI Bir olayı karışık anlattığımızda doğru anlaşılmayabilir. Bu yüzden anlattıklarımızda belli bir sıralama olmalıdır. Olayları oluş sırasına göre anlatırken ilk önce, önce, sonra, daha

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

KARS BİLMECELERİNİN ŞEKİL VE YAPISI

KARS BİLMECELERİNİN ŞEKİL VE YAPISI A-PDF WORD TO PDF DEMO: Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark KARS BİLMECELERİNİN ŞEKİL VE YAPISI YAYINA HAZIRLAYAN KÜRŞAT ÖNCÜL MUTLU ÖZKAN KARS 2012 KAFKAS ÜNİVERSİTESİ TÜRK HALKBİLİMİ

Detaylı

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ -BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ EKİM ayı bülteni ile merhaba; Oyun temamıza, benim bildiğim oyunlar konulu beyin

Detaylı

YGS LYS DİL VE ANLATIM EK FİİL KONU TESTLERİ

YGS LYS DİL VE ANLATIM EK FİİL KONU TESTLERİ YGS LYS DİL E ANLATM EK FİİL KONU TESTLERİ 1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, yüklem ek eylemin geniş zamanıyla çekimlenmiştir? A) Gecenin boz tepelerine çıkan yoldaki taşlar kaygandır. B) Akşam güneşi

Detaylı

Şimdi okullu olduk. Çocuk - Eğitim - Özsaygı

Şimdi okullu olduk. Çocuk - Eğitim - Özsaygı 06 2+2 kaç eder sence? Şimdi okullu olduk 03 Tığcılar Mahallesi Yeni Cami Arkası 1217. Sokak No:5 Sakarya 0 530 661 71 17 www.ozelgokkusagicocukevi.com 0-6 yaş çocuklarının uygun uyarıcılarla desteklenmesi,

Detaylı

Okul öncesinden 6 ncı Sınıfa kadar

Okul öncesinden 6 ncı Sınıfa kadar Katolik Okulları Anababaları Konseyi Telefon (02) 9390 5339 Faks (02) 9390 5299 danielle.cronin@ccsp.catholic.edu.au NSW Okul Aile Birlikleri Federasyonu Telefon (02) 9080 2366 Faks (02) 9080 2364 mail@pandc.org.au

Detaylı

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN DAVRANIŞ VE UYUM PROBLEMLERİ

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN DAVRANIŞ VE UYUM PROBLEMLERİ ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN DAVRANIŞ VE UYUM PROBLEMLERİ Çocuklar, sürekli değişen ve gelişen bir çevre içinde yaşamaktadır. Bu değişiklikler, zaman zaman çocukta uyum güçlüklerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Detaylı

Bilge Çocuk. Kardan adama elveda dememek için; küresel ısınmaya dur de! Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 6 / 2012

Bilge Çocuk. Kardan adama elveda dememek için; küresel ısınmaya dur de! Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 6 / 2012 Bilge Çocuk Yıl: 2 Sayı: 6 / 2012 Kardan adama elveda dememek için; küresel ısınmaya dur de! Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Sevgili Çocuklar, Okumayı ve yeni bilgiler öğrenmeyi ne

Detaylı

TED KAYSERİ KOLEJİ VAKFI ÖZEL İLKOKULU GELİŞİM ÖZELLİKLERİ VE VELİ YAKLAŞIMI

TED KAYSERİ KOLEJİ VAKFI ÖZEL İLKOKULU GELİŞİM ÖZELLİKLERİ VE VELİ YAKLAŞIMI TED KAYSERİ KOLEJİ VAKFI ÖZEL İLKOKULU GELİŞİM ÖZELLİKLERİ VE VELİ YAKLAŞIMI REHBERLİK SERVİSİ GELİŞİM ÖZELLİKLERİ VE VELİ YAKLAŞIMI Bu bilgilendirme broşüründe, 5-6 yaş döneminde çocukların gelişim özellikleri

Detaylı

GÜNLÜK EĞĠTĠM AKIġI 01/12/2014 PAZARTESĠ

GÜNLÜK EĞĠTĠM AKIġI 01/12/2014 PAZARTESĠ 01/12/2014 PAZARTESĠ Çocuklar yere yarım daire biçiminde oturtular. Öğretmen, çocuklara gece ve gündüz zamanlarında çekilmiģ fotoğrafları gösterildi. Çocuklar fotoğrafları incelediler. Öğretmen eline gündüz

Detaylı

AD NEDĠR? Yaşlı kadın ümitsizlik, ve kararsızlık içinde önce torununa sonra sağına, soluna ve bir de gökyüzüne baktı.

AD NEDĠR? Yaşlı kadın ümitsizlik, ve kararsızlık içinde önce torununa sonra sağına, soluna ve bir de gökyüzüne baktı. AD NEDĠR? 1 Yaşlı kadın ümitsizlik, ve kararsızlık içinde önce torununa sonra sağına, soluna ve bir de gökyüzüne baktı. Yukarıdaki tümcede geçen adam, ümit, karar, torun, sağ, sol, gökyüzü sözcükleri,

Detaylı

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ TÜRK HALK EDEBİYATINA GİRİŞ - II DERS NOTLARI 1. Sınıf - 2. Dönem İsa SARI www.isa-sari.com MİT Mit, kutsal bir öyküyü; en eski zamanda, başlangıçtaki masallara özgü zamanda

Detaylı