GENEL GÖRÜNÜM. Almanya'da GfK tüketici güven endeksi Ekim'de 8.3 (önceki:8.6) olarak açıklandı.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GENEL GÖRÜNÜM. Almanya'da GfK tüketici güven endeksi Ekim'de 8.3 (önceki:8.6) olarak açıklandı."

Transkript

1 GENEL GÖRÜNÜM Almanya'da GfK tüketici güven endeksi Ekim'de 8.3 (önceki:8.6) olarak açıklandı. Fransa'da tüketici güven endeksi Eylül'de 86 (önceki:86) olarak açıklandı. ABD'de 2. çeyrek revize GSYİH % +4.6 (önceki % +4.2) arttı. ABD'de PCE fiyat endeksi 2. çeyrekte: % +2.3 (önceki: % +2.3) oldu. ABD'de 2. çeyrek kişisel tüketim harcamaları %2.5 (önceki: % +2.5) artış gösterdi. Suriye den seken havan mermisinin Türkiye ye düştüğü, atış yapılarak karşılık verildiği açıklandı. İngiltere de 6 bankanın döviz manipülasyonu konusunda düzenleyici otorite ile görüştükleri açıklandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, herhangi askeri operasyon ve çözümün bölgeye huzur getirecekse bunu destekleyeceklerini ayrıca çözüm sürecinde yarı yolu geçtiklerini geri dönmenin maliyeti artıracağını belirtti. Avrupa Birliği nin terörle mücadele koordinatörü Gilles de Kerchove, Irak ve Suriye de Işid e katılan Avrupalı savaşçıların 3 bini aştığını bildirirken bu ülkelerdeki İşid hedeflerine yönelik hava saldırılarının Avrupa daki misilleme saldırıları riskini artırabileceği konusunda uyarı yaptı. İçişleri Bakanı Efkan Ala, Türkiye ye sığınan Suriyeliler konusunda bir güvenlik sorunu olmadığını söyledi. Ukrayna Başbakanı Rus gazını piyasa fiyatından almaya hazır olduklarını açıkladı. Anayasa Mahkemesi, CHP nin torba yasanın bazı maddelerin iptali istemiyle ilgili başvurusunu gündemine aldı. Merkez Bankası faizi yüzde 8,25'te sabit tuttu. Banka gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 11,25'te ve borçlanma faiz oranını yüzde 7,50'de sabit tuttu. Banka yaptığı açıklamada gıda fiyatlarındaki yüksek seyrin enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirdiğini belirtti. Başbakan Davutoğlu, kayıt dışı ekonominin oranının düşürülmesi yönünde çok ciddi bir çalışma yapacaklarını açıkladı. Davutoğlu, konuyla ilişkin stratejinin Kasım ayına kadar açıklanacağını da kaydetti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, AB den 1 milyar Euro ek mali yardım istediklerini açıkladı. İtalya'da perakende satışlar temmuz'da aylık % -0.1 (önceki: %0.00), yıllık % -1.5 (önceki: %- 2.60) azaldı.

2 ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları toplam 293 bin kişi (önceki:280 bin), devam eden işsizlik başvuruları toplam 2 milyon 439 bin kişi oldu. ABD'de dayanıklı mal siparişleri Ağustos'ta aylık % (önceki:%+22.6) azaldı. ABD'de bileşik PMI Eylül'de 58.8 (önceki:59.7) olarak gerçekleşti. ECB Başkanı Mario Draghi, Rusya daki zayıf büyümenin Avrupa daki talep üzerinde bazı etkileri olacağını belirtti. Başbakanlık ta yapılan güvenlik toplantısında sınır güvenliği ve Türkiye'ye gelen Suriyelilerin durumu ele alındı. IMF Sözcüsü Gerry Rice dün yaptığı açıklamada Yunanistan ın IMF'nin kurtarma programından erken çıkış için henüz resmi bir başvuru yapmadığını bildirdi. Yunanistan Başbakanı Antonis Samara Yunan ekonomisinin daha iyiye doğru yol almaya başladığını ve programı erkenden bitirmeyi düşündüklerini bildirmişti. Rice, IMF programının gönüllü bir program olduğunu belirterek borçlananların bunu erkenden sonlandırma haklarının olduğunu dile getirdi. Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart, istihdam piyasasında görülecek iyileşme ve enflasyon artışının 2015 ortası veya sonrası için faiz artışı koşullarını oluşturabileceğini söyledi. Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç Türkiye nin nükleer silah üretimi üzerinde çalıştığı iddialarını yalanladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaldığı otelde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la bir saat 50 dakika görüşürken, bu buluşma öncesinde de ABD başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Irak Başbakanı Haydar el Abadi, ülkesinin istihbarat servislerinin IŞİD'in ABD ve Paris te metrolara saldırı düzenlemeyi planladığını ortaya çıkardıklarını duyurdu. ABD nin Ankara Büyükelçiliği, Amerikan vatandaşlarını Türkiye içinde yüksek risk olarak olası terör saldırılarına karsı uyardı ve özellikle Güneydoğu Bölgelerine seyahatlerde dikkatli olunmasını istedi. ABD Adalet Bakanı Eric Holder görevinden istifa etti. Holder in istifası Başkan Obama tarafından açıklandı. Japonya'da Ağustos ayında çekirdek TÜFE yüzde 3.1 oranında artış gösterirken, TÜFE ise yıllık yüzde 3.3 ve aylık yüzde 0.2 oranında artış gösterdi.* Çin de Conference Board öncü ekonomik endeksi Ağustos ayında yüzde 0.7 oranında artışla değerini aldı.

3 ABD Ticaret Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada Çin, Güney Kore ve Rusya'dan ithal bazı çelik ürünlerine gümrük vergisi getirildiği doğrulandı. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı Eylül de: % 74.1 (Ağustos 2014: % 74.1, Eylül 2013: % 75.0) oldu. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada, IŞİD ile mücadelenin yıllar alabileceğini söyledi. Sözcü John Kirby, Suriye deki IŞİD hedeflerine yönelik salı gece yarısı ABD öncülüğünde başlatılan operasyonda örgütün "yeteneklerinin kırıldığını" belirtti. Kirby ayrıca operasyonda belirlenen hedeflerin başarıyla vurulduğunu ancak IŞİD'in değişen koşullara hızlı ayak uyduran bir örgüt olduğunu vurguladı. Almanya'da IFO iş dünyası endeksi Eylül'de (önceki:106.3) olarak açıklandı. Almanya'da IFO mevcut koşullar endeksi Eylül'de (önceki:111.1) olarak açıklandı. Almanya'da IFO iş dünyası beklentiler endeksi Eylül'de 99.3 (önceki:101.9) olarak açıklandı. İtalya'da tüketici güven endeksi Eylül'de (önceki:101.9) olarak açıklandı. NATO, önemli miktarda Rus gücünün Ukrayna'dan çekildiğini, ancak hala bazı birliklerin kalmaya devam ettiğini açıkladı. ABD'de MBA piyasa endeksi (önceki:352.9) olarak açıklandı. ABD'de yeni konut satışları Ağustos'ta 504 bin (önceki: 412 bin) olarak gerçekleşti. Suriye de ABD nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yle birlikte düzenlediği ve savaş uçakları ile insansız hava araçlarının kullanıldığı 13 hava saldırısında, El Mayadın, Ebu Kemal, Haseke ile Deyr Ez Zor da IŞİD in kontrolünde bulunan 12 petrol rafinerisinin hedef alındığı açıklandı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Irak ve Suriye de savaşan "cihatçı" örgütlere diğer ülkelerden katılımı engellemek üzere sunulan tasarıya onay verdi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Suriye sınırında konuşlu askeri birlikleri inceleyerek, askeri yetkililerden bilgi aldı. Fransa, İngiltere, Polonya, Belçika ve İsviçre nin de bulunduğu çeşitli Avrupa Ülkeleri, Türkiye de yasayan veya Türkiye yi ziyaret edecek vatandaşlarına Irak ve Suriye deki askeri operasyonlar nedeniyle güvenlik uyarısında bulundu. Cleveland fed Başkanı Loretta Mester faizlerin tahvil alım programının ardından 'kayda değer' bir sure daha düşük kalacağı yönündeki ifadenin değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. ECB Başkanı Mario Draghi dün verdiği bir röportajda Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyon uzun süre çok düşük seviyelerde kalmaya devam ederse yeni standart dışı araçlar kullanmaya hazır olduğu yönündeki söylemini yeniledi.

4 Çin'de sermaye kontrol rejimi yöneticisi döviz anlaşmalarına yönelik zorunlulukların, kademeli reform surecinin bir sonraki aşamasında serbest bırakılacağını ve ülkeyi küresel yatırım akısına serbest bırakacaklarını duyurdu. Asya Kalkınma Bankası, 2014 ekonomik görünüm raporunun güncellemesinde Güneydoğu Asya için büyüme beklentisini yüzde 4.6 seviyesine düşürdü. Banka'nın temmuz ayında beklentisi yüzde 4.7 ve Nisan ayındaki beklentisi yüzde 5.0 seviyesindeydi. WJS Türkiye internet sitesinde yayınlanan habere göre; Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, şirketlerin borçlanmasını azaltacak ve öz kaynak kullanımını artırıcı çalışmaların başlatılması konusunda talimat verdiği öğrenildi. Şu ana kadarki çalışmalarda ise iki modelin öne çıktığı belirtiliyor. Ekonomi yönetiminin, öz kaynak artırımlarında, artan miktarın belli bir oranda kurumlar vergisi matrahından indirilmesi fikrine sıcak baktığı belirtiliyor. Mevcut vergi düzenlemeleri banka kredisi gibi dış kaynakların kurumlar vergisinden düşülmesine imkan tanırken, öz kaynak artırımlarına bu olanağı sağlamıyor. Fransa Başbakanı Valls, Cezayir'de Fransız vatandaşını elinde tutan terör grubu IŞİD ile pazarlık yapmayacaklarını ve Irak taki hava bombardımanının süreceğini belirtti. Fransa'da GSYH 2. çeyrekte yıllık %+0.1 (önceki: % +0.1) arttı. İsrail Ordusu, İsrail hava sahası içindeki bir Suriye uçağını füze ile vurarak düşürdüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye nin de deneyimi çerçevesinde IŞİD ile mücadelede üzerine düşeni yapacağını belirtti. JP Morgan, Türkiye'de enflasyonun yıl sonuna kadar % 9.5 civarında kalmasını beklediğini açıkladı. Yunanistan Başbakanı Samaras, Yunanistan ın krizi arkasında bıraktığını ve yeni bir kurtarma paketine gerek olmadığını açıkladı. Samaras ayrıca borçlar konusunda rahatlatacak bir anlaşmaya yılsonuna doğru varmayı umduklarını kaydetti. ABD'de imalat sektörü PMI Eylül'de 57.9 (önceki: 57.9) olarak açıklandı. ABD'de Richmond FED imalat endeksi Eylül'de 14 (önceki:12) olarak açıklandı. Goldman Sachs, Çin'in önümüzdeki yıl yaşayacağı ekonomik büyümeye ilişkin beklentisini yüzde 7.6'dan yüzde 7.1'e düşürdü. Başbakan Davutoğlu 2 Ekim de Irak ve Suriye konusunda iki ayrı tezkerenin Meclis'e sunulacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD nin Irak ta Suriye yi vurmasını olumlu karşıladığını söyledi.

5 ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Terörle Mücadele Küresel Forumu nda Türkiye nin ABD'nin öncülüğünde IŞİD'e karşı oluşturduğu koalisyonun mücadelesinde ön cephede yer alacağını söyledi. Çin de Westpac MNI'nin tüketici güven endeksi eylül ayında yüzde 0.1 oranında düşüşle değerini aldı. Endeks, ağustos ayında seviyesindeydi. Japonya'da imalat sektörü yükselişini Eylül ayında da sürdürdü ancak Eylül ayındaki genişleme bir önceki ayın altında kaldı. Markit Economics tarafından yapılan açıklamaya göre Eylül ayında imalat sektörü PMI endeksi 51.7 değerini aldı. Kansas FED Başkanı Esther George, FED in faiz artırımlarına yakında başlaması gerektiğini ama bu faiz artırımlarının kademeli bir şekilde olması ve piyasaları olumsuz etkileyerek ekonomiyi yaralamaması gerektiğini belirtti. İtalya'da MD sanayi siparişleri Temmuz'da aylık % -1.5 (önceki: % -2.10), yıllık % -0.7 (önceki: % -2.50) azaldı. AFAD, Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli misafirlerin sayısının 130,000'e ulaştığını açıkladı. Bundesbank, Alman ekonomisinin yukarı yönlü trendinde ani bir kesintinin olası görünmediğini açıkladı. ABD'de Chicago FED ulusal aktivite endeksi Ağustos'ta (önceki:+0.39) olarak açıklandı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, diplomatları güvene kavuşan Türkiye nin IŞİD e karşı mücadele çabasını arttırmasını umduklarını belirtti. ECB Başkanı Draghi, ekonomik toparlanmaya yönelik risklerin açık bir şekilde aşağı yönlü olduğunu ve fiyat istikrarına yönelik riskleri yakından izleyeceklerini açıkladı. Draghi konuşmasında ECB'nin para politikasının uzun süre genişlemeci olarak kalmayı sürdüreceğini belirtti. Interfax ın haberine göre Putin, Avusturalya'da Kasım ayında yapılacak G20 toplantısına katılmayı planlıyor. Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa Komisyonu nun Fransa nın bütçe durumunu değerlendireceğini açıkladı. Euro Bölgesi tüketici güven endeksi Eylül'de (önceki:-10.00) oldu. ABD'de ikinci el konut satışları Ağustos'ta %-1.8 (önceki:%+2.4) azalarak 5.05 milyon adet oldu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ekim ayında çıkması beklenen yeni Irak ve Suriye tezkeresinin geçen yıla göre daha kapsamlı olacağını söyledi.

6 ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD ve müttefiklerinin Suriye deki Irak Şam İslam Devleti hedeflerine yönelik hava saldırısına başladığını duyurdu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanlığı nın kıyafet yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını ve orta öğretim kurumlarında başörtülü öğrencilere serbestlik getirildiğini açıkladı. HSBC tarafından hesaplanan öncü imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Eylül ayında 50.2 den 50.5 e yükseldi. Minneapolis FED Başkanı Narayana Kocherlakota, FED'in enflasyon oranını yüzde 2 seviyesine çıkarmaya yönelik çabaları konusunda daha aktif olması gerektiğini belirterek, FED in bu hedefin gerisinde kaldığını hatırlattı. ABD vergi kaçırma ile mücadelede yeni kurallar belirledi. Atılan 5 adımdan 3'u merkezlerini yurt dışına taşımış olan şirketlerin yurt dışındaki paralarını vergi ödemeden ABD'ye sokabilmelerini önlemeye yönelik oldu. Libya nın en büyük petrol sahasında üretim yeniden başladı. New York merkezli China Beige Book International tarafından yayınlanan raporda Çin ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde düşük viteste takılı kaldığı ve perakendecilik ile konut sektöründe zorluklar yaşandığı buna karşılık imalat ve nakliye sektöründe toparlanma görüldüğü ifade edildi. Standard and Poor's tarafından yayınlanan raporda Almanya nın Euro karşıtı partisi Alternative für Deutschland (AFD)'ye yönelik desteğin hızlı ve istikrarlı bir şekilde artığı ve bunun Alman Hükümeti nin Euro Bölgesi ndeki ekonomik krizlere karşılık vermesini güçleştireceği ifade edildi.

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi.

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi. GENEL GÖRÜNÜM Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi. ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye, Hindistan, Güney Kore, Malezya, Umman,

Detaylı

30 Mart- 03 Nisan 2015

30 Mart- 03 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik

Detaylı

21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler...

21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler... 21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA Son ekonomik gelişmeler... İşsizlik oranında 2013 yılının Kasım döneminde (Ekim-Kasım-Aralık) bir önceki yıla ve önceki döneme göre artış devam etti. İşsizlik oranındaki

Detaylı

EKONOM BÜLTEN AK PARTİ GRUP BAŞKANLIĞIII EKONOMİ MÜŞAVİRLİĞIIIIIII 02 ARALIK 2014

EKONOM BÜLTEN AK PARTİ GRUP BAŞKANLIĞIII EKONOMİ MÜŞAVİRLİĞIIIIIII 02 ARALIK 2014 AK PARTİ GRUP BAŞKANLIĞIII EKONOMİ MÜŞAVİRLİĞIIIIIII EKONOM BÜLTEN 02 ARALIK 2014 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, günübirlik Ankara ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 31 Temmuz 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor Çin in şirketlerin hisse fiyatlarını desteklemek için hisse senedi satın

Detaylı

15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler...

15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler... 15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA Son ekonomik gelişmeler... ABD, Türkiye ve bazı ülkeleri İran yaptırımlarından muaf tuttu... Nisan ayında cari işlemler açığında düzelme devam etti ve açık 4.96 milyar

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 21 Ağustos 2015 19:00. Koalisyon olmadı, dolar rekor kırdı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 21 Ağustos 2015 19:00. Koalisyon olmadı, dolar rekor kırdı HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 21 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Koalisyon olmadı, dolar rekor kırdı Siyasi belirsizliğin etkisiyle yükselişin sürdüğü dolar/tl 2,86'yı aşarak tarihi zirvesini

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak 2014 YÖNETİCİ ÖZETİ Birleşmiş

Detaylı

EKONOMİ ALMANAĞI 2011

EKONOMİ ALMANAĞI 2011 EKONOMİ ALMANAĞI 2011 MÜSİAD Cep Kitapları: 34 ISBN 978-605-4383-20-7 Hazırlayan Dr. Hatice Karahan Serkan Yüksel Şeyma Eraz Düzelti Yavuz Türk Basım Yeri - Tarihi İstanbul / Nisan 2011 Baskı ve Cilt Plato

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak- Mart 2015 2015 YÖNETİCİ ÖZETİ

Detaylı

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA...

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda veri trafiğinin yoğun geçtiği bir haftayı geride bıraktık. Teker teker bölgelere kısaca değinecek olursak; ABD tarafında,

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 10 Temmuz 2015 19:00. Yunanistan "Hayır" dedi

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 10 Temmuz 2015 19:00. Yunanistan Hayır dedi HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 10 Temmuz 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Yunanistan "Hayır" dedi Yunan vatandaşlar kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları

Detaylı

EKONOMİ ALMANAĞI 2013

EKONOMİ ALMANAĞI 2013 EKONOMİ ALMANAĞI 2013 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr / musiad@musiad.org.tr

Detaylı

Ekonomide Dönüşüm Zamanı. Dünya Türkiye İnşaat Sektörü

Ekonomide Dönüşüm Zamanı. Dünya Türkiye İnşaat Sektörü Ekonomide Dönüşüm Zamanı Dünya Türkiye İnşaat Sektörü Nisan 2015 Nisan 2015 Tüm dünyada daha yüksek büyümeyi elde etmek için anahtar nokta artık 'güven' olacak." Ali BABACAN, T.C. Ekonomiden Sorumlu Başbakan

Detaylı

Rapor 1 Dolar Endeksi 92 puana doğru haraketeni sürdürürken, TCMB'den döviz kurlarına yönelik ek tedbir geldi. Gelişmekte olan ülkeler, dolardaki güçlenmeye karşı dayanıklıkları anlamında test edilecekler.

Detaylı

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte.

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte. FED'in faiz artırımına başlama ihtimali 2015 haziran-temmuz döneminden, 2015 mart-nisan dönemine kayarken, piyasa parametrelerinin şekillenmesinde etkili değişken sayısı artıyor. Zihinlerde 'serseri mayın'

Detaylı

Irak ta Artan Gerginlik ve FOMC Toplantısı

Irak ta Artan Gerginlik ve FOMC Toplantısı Irak ta Artan Gerginlik ve FOMC Toplantısı Bu hafta Çarşamba günü ABD Merkez Bankası, FED, Para Politikası Kurulu toplantısı kararları açıklandı. Toplantı sonuçlarına göre tahmin ettiğimiz gibi tahvil

Detaylı

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER OCAK 2015 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER RAPORU OCAK 2015 ÖNSÖZ Dünya ekonomisi

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 215 Dünya Ocak ayında Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından küresel ekonomik görünüme ilişkin yayımlanan raporlarda, petrol fiyatlarındaki

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 215 Dünya ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %,2 oranında daralmıştır. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin seyrine ilişkin açıklanan veriler

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 214 Dünya Kasım ayında G-2 liderleri küresel ekonomiyi desteklemek amacıyla yeni önlemler alınması konusunda uzlaşma sağlamıştır. Söz konusu anlaşma, 218

Detaylı

2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz

2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz 2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz 2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz 2012 yılında yüzde 3 lük büyüme ile toparlanmaya başlayan dünya ekonomisinde 2013 yılında kırılganlık ve belirsizliğin devam etmesi,

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 14 Ağustos 2015 19:00. Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 14 Ağustos 2015 19:00. Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 14 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin Baa3 kredi notunu ve negatif

Detaylı

olarak, 7 Haziran'daki genel seçimlerde hedeflenen oy oranı ve milletvekili sayısının yakalanamayacağı endişelerinin etkili olduğu vurgulanmakta.

olarak, 7 Haziran'daki genel seçimlerde hedeflenen oy oranı ve milletvekili sayısının yakalanamayacağı endişelerinin etkili olduğu vurgulanmakta. Rapor 1 Devletin tepesinde, ekonomi politikaları konusundaki anlaşmazlık, Türk ekonomisinin uluslararası algısını riske sokar hale geldi. Hafta sonu gerçekleşen 'silahları bırakma' çağrısı yine de piyasaların

Detaylı

2,45 30 16:25 '4 2,43 2,44 TL

2,45 30 16:25 '4 2,43 2,44 TL Rapor 1 TCMB Başkanı Başçı'nın anons ettiği 4 Şubat'taki 'takvim dışı' PPK toplantısının akıbeti karıştı. İktidar kanadı TCMB'yi 'gereksiz ölçüde ürkek' olmakla eleştirirken, piyasa profesyonelleri ise

Detaylı

ABD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi, 54,8 ile 56,2 olan beklentinin altında geldi.

ABD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi, 54,8 ile 56,2 olan beklentinin altında geldi. HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 26 Haziran 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ ABD ile G-7 arasında tahvil faizi farkı yükseliyor; ABD Hazine tahvilleri ile diğer gelişmiş ülke tahvilleri arasındaki

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. EKONOMİK GELİŞMELER ÖZET DEĞERLENDİRME RAPORU ŞUBAT 2010/II HAZIRLAYANLAR Mustafa ŞİMŞEK Fulya BAYRAKTAR Faruk SEKMEN EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ Şubat 2010

Detaylı

13 Nisan- 17 Nisan 2015

13 Nisan- 17 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. ABD tarafında, Çarşamba akşamı FOMC tutanakları açıklandı. Dolar

Detaylı

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü.

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta kısmen karışık seyir izlendi. ABD verileri ve FED den gelen açıklamaların global düzeyde yine yön tayin edici olduğun bir hafta daha

Detaylı

Türkiye de büyüme konusunda fazla tedirgin olmaya gerek yok

Türkiye de büyüme konusunda fazla tedirgin olmaya gerek yok İçindekiler: 1 Özet Değerlendirme 2 İzlenecek Önemli Gelişmeler Türkiye Ekonomisi ve Piyasalar 2 Enflasyon 3 Sanayi Üretimi 4 Dış Ticaret Dengesi 5 Ödemeler Dengesi 6 Merkezi Yönetim Bütçesi 7 Merkezi

Detaylı