ġirket hakkında kısaca Kasım 2008 Fiyat: 0.79 YTL / 0.53 USD Hedef Fiyat: 1.95 YTL / 1.25 USD Tavsiye: AL

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ġirket hakkında kısaca... 03 Kasım 2008 Fiyat: 0.79 YTL / 0.53 USD Hedef Fiyat: 1.95 YTL / 1.25 USD Tavsiye: AL"

Transkript

1 ġirket hakkında kısaca... Şirket, son beş yıldır ( ) hayat dışı branşta lider konumda bulunuyor yılını ilk kez 1 milyar YTL nin üzerinde prim üretimi ile tamamlayan şirket 2007 yılında 1.2 milyar YTL prim üretimi gerçekleşti. Branş bazında alınan tedbirler, İş Bankası şubelerinin daha aktif kullanılması ve KOBİ lere ağırlık verilmesi ile son iki yıldır Anadolu Sigorta nın gerek teknik karlılığı gerekse net karı ciddi ölçüde iyileşme göstermiştir. Swiss Re nin World Insurance in 2007 raporuna göre Hayat dışı prim üretiminin GSYİH a oranının Türkiye de %1.1, gelişmekte olan ülkelerde %1.3, gelişmiş ülkelerde %3.6, dünya genelinde ise %3.1 olması sektörün hala büyüme potansiyeli taşıdığını göstermektedir. Avrupa Birliği ne uyum ile birlikte sigortacılık yasası, sermaye yeterliliği gibi sektördeki yapısal değişimler, prim üretimindeki artış, ülkenin genç nüfus yapısı, mortgage ve emeklilik sektöründeki yapılanma sektöre yabancı ilgisini artırdı. Son iki yılda yerli şirketlerdeki hisse satışı değerleme çarpanlarının yükselmesine ve buna bağlı olarak da şirket değerlerinin artmasına neden oldu. Bu yayında yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu raporda yer alan veri, bilgi ve grafikler Eti Menkul Kıymetler A.Ş. nin güvenilirliğine inandığı kaynaklardan alınmış ve/veya üretilmiştir. Ancak bilgi, veri ve grafiklerin doğruluğu bağımsız olarak teyit edilmemiş olup, Eti Menkul Kıymetler A.Ş. bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti vermemekte ve gösterilen tüm özen ve dikkate rağmen doğabilecek veri ve analist değerlendirme, ayırma, kaydetme vb. hatalarından dolayı sorumluluk üstlenmemektedir. Bu yayın, Eti Menkul Kıymetler A.Ş. nin izni olmadan kopyalanamaz ve/veya dağıtılamaz; bilgisayar sistemlerine aktarılamaz.

2 SEKTÖR: Sigorta sektörü Türkiye de yüksek büyüme potansiyelini koruyor... Türkiye de yüksek penetrasyon oranına sahip olan sigorta sektöründe, 2007 yılı prim üretimi (hayat + hayat dışı) 11.0 milyar YTL, GSYH a oranı ise %1.29 seviyesinde gerçekleşirken, 2006 yılında prim üretimi 9.7 milyar YTL olmuştu. Bu dönemde (2007 yılı) hayat dışı prim üretimi %15.9 luk artışla 9.6 milyar YTL, hayat branşındaki prim üretimi %1.9 luk artışla 1.4 milyar YTL oldu. Sanayileşmiş ülkelerdeki hayat branşı prim üretiminin GSYH a oranı %5.4, hayat dışı branşı ise %3.6 seviyesinde bulunurken, gelişmekte olan ülkelerde bu veri sırasıyla %1.5 ve %1.3 seviyesindedir. Türkiye de ise bu veriler sırasıyla %0.16 ile %1.13 dür. Bu ters durum Türkiye de hayat branşına yurtdışındaki kadar önem verilmediğini, sigortacılık anlayışının henüz yerleşmediğini göstermektedir. Prim üretiminin % 87 sinin hayat dışı branştan toplandığı ülkemizde, toplam prim üretimi 2007 de %13.9 büyümenin ardından, 2008/6 döneminde geçen senenin aynı dönemine göre %12.4 oranında büyüyerek 6.2 milyar YTL olarak gerçekleşmiştir ve yıl sonunda bu rakamın 12.2 milyar YTL ye yükselmesini bekliyoruz. Ancak, Türkiye de son 15 yılda, GSYH ın ortalama üç katı oranında büyüyen kişi başına prim üretiminin hem gelişmiş ülkelerle hem de gelişmekte olan ülkelere göre büyüme açısından henüz başlangıç seviyesinde olduğunu görüyoruz. Prim üretiminin GSYİH a oranı Türkiye de %1.7 iken bu oran İngiltere de %15.7, Fransa da %10.3, Almanya da %6.6, ABD de %8.9, Kanada da %7.0, Brezilya da %3.0, Rusya da %2.4, Çin de %2.9, Güney Kore de %11.8 olması sektörün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından ne kadar büyük bir büyüme potansiyeli taşıdığını ortaya koymaktadır. Yabancı yatırımlardaki artıģ sektöre olan ilgiyi devam ettiriyor... Sigorta sektöründe 31 hayat dışı, 21 hayat ve 1 reasürans olmak üzere toplam 53 şirket faaliyet göstermektedir. Avrupa Birliği süreci ve yabancı yatırımcıların ekonomideki gidişata olan olumlu bakış açıları, 2006 yılında özellikle finans sektöründe doğrudan yatırımların çok hızlı bir şekilde artmasına neden olmuştur ve 2007 yıllarında Başak Sigorta ve Emeklilik teki kamu payı Fransız Groupama ya, İhlas Sigorta Alman HDI ya, İsviçre Sigorta Alman Ergo ya, Emek Hayat GEM Global Equities e, Garanti Sigorta ve Emeklilik Eureko ya, Ray Sigorta TBIH a, Genel Sigorta Mapfre ye satıldı. Bankacılık sektöründeki satın alma ve ortaklıklar, banka kökenli sigorta şirket hisselerine yabancı kurumların ortak olmasını sağladı. AB ye uyum ile birlikte sigortacılık yasası, sermaye yeterliliği gibi sektördeki yapısal değişimler, prim üretimindeki artış, ülkenin genç nüfus yapısı, mortgage ve emeklilik sektöründeki yapılanma sektöre yabancı ilgisini arttıran gelişmelerdir.

3 Sektörün SWOT Analizi: Güçlü Yanlar ve Fırsatlar: - Sektördeki prim üretiminin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin oldukça altında olması yüksek bir büyüme potansiyeli olduğunu ortaya koymaktadır - Ekonomideki yükselişin devam etmesi ve yurtdışı karşılaştırmalarda büyük bir büyüme potansiyeli taşınması ile sektöre olan yabancı ilgisinin sürmesini, konsolidasyonların ve/veya bazı branşlarda karlılığı artırmak amacıyla ortak hareket etme çalışmalarının sektörü hareketlendirmesini bekliyoruz - Avrupa Birliği sürecinin de etkisiyle sektörün prim artışını destekleyecek yeni sigortacılık branşlarının devreye girmeye devam etmesi ve yasal düzenlemeler sektörün uzun vadede daha dayanıklı hale gelmesine neden olacaktır sonrasında, finans sektöründeki yapılanma, sigorta şirketlerini de disiplin altına alarak yasal düzenlemelerle sektörün güçlenmesine yönelik adımlar atılmasına neden olmuştur Zayıf Yanlar ve Tehditler: - İç siyasete bağlı dalgalanmalar ve dönemsel krizler, sektörün ekonomideki daralmadan daha sert etkilenmesine yol açmaktadır - Teknik karlılığın düşük olmasının yanı sıra düşen faiz oranları ile mali gelirlerin gelir tablosu tarafını yeterince desteklememesi finansal açıdan zayıf sonuçlar elde edilmesine neden oluyor - Yoğun rekabetin yaşandığı oto sigortalarının toplam prim üretimi içerisinde büyük oranda pay almasına karşılık bu branşın zarar üretim noktası olması - Türkiye de sigortacılık anlayışının henüz yerleşmemiş olması

4 ġġrket 1925 yılında kurulan Türkiye nin ilk sigorta Ģirketi... Türkiye nin ilk sigorta şirketi olarak 1925 yılında İş Bankası öncülüğünde kurulan Anadolu Sigorta, son beş yıldır sektörde prim üretiminde lider konumda bulunuyor. Şirketin ortaklık yapısı şu şekildedir; %35.5 ile İş Bankası, %21.8 ile Milli Reasürans ve %42.7 kısım ise diğer. Anadolu Sigorta nın iştirakleri sırasıyla %20 lik pay ile Anadolu Hayat, %4.77 ile İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, %0.89 ile TSKB, %6.67 ile İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı dır. Anadolu Sigorta, Türkiye de 10 adet bölge ofisi ve Kuzey Kıbrıs taki temsilciliği ile tane acenta, 866 tane İş Bankası şubesi ile hayat dışı branşta prim üretimi yapmaktadır. Anadolu Sigorta 2008/06 verilerine göre, tüm sektör firmaları arasında yangın branşında 3., nakliyatta 1., kazada 2., KMA da 3., mühendislikte 2., sağlıkta 3., ferdi kazada 3. Sırada yer almaktadır. Şirketin en yakın takipçisi, 639 milyon YTL prim üretimi ve yangın, kaza, KMA braşlarında sektör 1. olan Axa Oyak şirketidir. Buna karşılık şirket aşağıdaki tablolardan da görüleceği üzere, IMKB de işlem görmekte olan pekçok elementer branş sigorta firması arasında birinci sırada yer almaktadır. (Pazar payı ve prim üretimine ilişkin veriler Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği nden alınmıştır)

5 ġirket, son beģ yıldır prim üretiminde lider... Son beş yıldır hayat dışı branş prim üretiminde sektörü birinci tamamlayan Anadolu Sigorta 2008/06 döneminde Axa Oyak ın ardından ikinci sırada bulunuyor. Şirketin müşteri portföyünün ağırlıklı olarak kurumsal şirketlerden oluşması ve bu şirketlerin vergi avantajı nedeniyle poliçe yenilemelerini son çeyrekte yapmayı tercih etmeleri, prim üretiminin son çeyrekte yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, 2007 yılı prim üretimini 1 milyar YTL sınırını aşarak tamamlayan şirketin 2008 yılı sonunda da prim üretimini 1.2 milyar YTL civarında tamamlaması muhtemel görünmektedir % 13.00% 12.00% 11.00% 10.00% ĠĢ Bankası Ģubelerinden sağlanan prim üretimini arttırmayı hedefliyor... Şirketin prim üretimi kaynaklarına bakıldığında; İş Bankası şubeleri %14, profesyonel acenteler %78 ve direkt ve endirekt satışlar ise %8 ile pay almaktadır. Sektörün satış kanallarına baktığımızda ise; banka şubelerinin %11, acentelerin %72, direkt ve endirekt satışlar ise %17 olduğunu görmekteyiz. Şirketin orta vadedeki stratejik hedeflerinin arasında İş Bankası şubelerine sadece sigorta hizmeti verecek çalışanlar yerleştirip Banka şubelerindeki prim üretimi payının arttırılması yer almaktadır ve Anadolu Sigorta bu projeyi 2007 yılından itibaren uygulamaya geçirmiştir. Prim üretiminde kaza branģı %38 ile 1. sırada... Prim üretiminde branş dağılımına baktığımızda Anadolu Sigorta nın sırasıyla kaza (%38.0), KMA (%15.9), yangın (%15.3) ve sağlık (%11.5) branşlarına odaklandığını görüyoruz. Prim üretiminin %38 ini oluşturan kaza ve %11.5 ini oluşturan sağlık branşlarının yüksek riskli ve karlılığı düşük branşlar olmasına karşılık şirketin aldığı önlemler teknik karlılığının önceki yıllara göre daha düşük seviyede olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. 9.00% 8.00% 7.00% 6.00% 8.65% 12.52% Anadolu Sigorta'nın PAZAR PAYI 11.51% 12.57% 11.98% 12.80% 12.43% 12.23% 10.65% 2003/ / / / / / / / /06

6 MALĠ ANALĠZ YORUMU: Nakit varlıkların 578 milyon YTL si vadeli mevduatta... Nakit ve nakit benzeri varlıklarında yılsonuna göre %26 oranında büyüme yaşayan şirketin bankalar nezdinde 578 milyon YTL düzeyinde vadeli mevduatı bulunmaktadır. Bu tutarın sadece 9,1 milyon YTL lik kısmı döviz cinsindendir. Şirketin likidite durumu vade yapısı olarak incelendiğinde, vadelerine ayrılabilen varlık ve yükümlülüklerinin varlıklar lehine dengeli olduğu görülmektedir. Cari varlıklar içinde %17 oranında paya sahip olan finansal varlıklarda 2007 yıl sonuna göre önemli gelişme yaşanmamıştır. Finansal varlıklarının dağılımı incelendiğinde 174,6 milyon YTL DİBS portföyü olduğu, bu tutarın %58 inin ise vadeye kadar elde tutulacak finansal varlıklar olduğu görülmektedir. Şirketin ayrıca 35,3 milyon YTL düzeyinde hisse senedi portföyü bulunmaktadır. Eylül ayı sonu itibariyle 54,3 milyon YTL döviz varlıkları, 30,6 milyon YTL de döviz yükümlülüğü bulunan şirketin net döviz pozisyonu 23,7 milyon YTL düzeyinde olup ağırlıklı olarak dolar cinsindendir. Ticari alacaklarının %10 u Ģüpheli alacak cinsinden 30 Eylül 2008 tarihi itibariyle 483,8 milyon YTL olan ticari alacakların 50,5 milyon YTL si şüpheli alacak olarak sınıflanmıştır. Söz konusu alacak tutarının 4 milyon YTL si teminatlı olmakla birlikte, teminatlı kısım dahil tüm tutar için şüpheli alacak karşılığı ayrılmıştır. Şirketin esas faaliyetlerinden alacaklarında yıl sonuna göre %10 oranında azalış yaşanmıştır. Mevcut özsermayesi normalin 225 milyon YTL kadar üzerinde Sigorta şirketlerinin mevcut yükümlülükleri ile potansiyel riskleri nedeniyle oluşabilecek zararlarına karşı yeterli miktarda özsermaye bulundurmalarını gerekli kılan tabliğ gereği, yapılan hesaplama sonucunda 2008 Haziran dönemi itibariyle mevcut öz sermayesinin hesaplanan sermaye gereksiniminin yaklaşık 225 milyon YTL tutarı kadar üzerinde olduğu görülmektedir. BranĢ bazında risk ağırlığı sektörde de olduğu gibi kara araçlarında Şirketin fiilen gerçekleşmiş tahmini tazminat bedelleri ile gerçekleşmiş ancak rapor edilmemiş tazminat bedellerinden oluşan net toplam hasar yükümlülüğü ilk 9 aylık dönemde 212,7 milyon YTL düzeyindedir. Toplam hasar yükümlülüğünün %73 ü YTL cinsi olup, bakiye tutar ağırlıklı olarak dolar cinsindendir. Branşlar bazında sigortacılık riski yoğunlaşması incelendiğinde ilk sırada %62 oranında kara araçları ile ilişkin yükümlülüklerin yer aldığı görülmektedir. Bunu yaklaşık %9 ile genel sorumluluk, %8,8 ile yangın ve doğal afetler ve %6,8 ile sağlık branşı izlemektedir. Şirketin son beş yıl itibari ile ayırdığı muallak tazminat karşılığının, bu karşılıkların konusu olan dosyalara ilişkin olarak tüm gider payları da dahil olmak üzere fiilen ödemiş olduğu tazminat bedeli toplamına oranını gösteren muallak yeterlilik oranlarına bakıldığında branşlar bazında aritmetik ortalamalarının %95 in üzerinde olması faaliyetlerinde optimizasyonu sağladığına ilişkin önemli bir göstergedir. Brüt prim gelirinin azalmasına karģılık teknik karlılık artıyor Yılın ilk 9 aylık döneminde şirketin brüt prim geliri 2007 yılı aynı dönemine göre %2,9 oranında azalarak 846 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin teknik karlılığı ön plana alan yeni stratejisi doğrultusunda kaza, sağlık, makine montaj, ferdi kaza ve yangın branşlarında geçen yıla göre bir azalış yaşanırken, yüzdesel olarak en büyük artışı %87 ile toplam içindeki payı çok düşük olan kredi branşı gerçekleştirmiştir. Şirketin toplam teknik gelirleri içinde %48,9 oranında payı bulunan kaza branşında prim üretimi %11,2 düzeyinde azalarak 368 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir. Teknik gelirler içinde kaza branşını %14,2 lik payla sağlık, %13,5 lük payla oto mali sorumluluk ve %9,5 lik payla yangın branşı izlemektedir. Ocak-Eylül döneminde teknik gelirlerde geçen yılın aynı dönemine göre %3,4 oranında yükselerek 672,7 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin brüt primlerden reasürör paylarının düşülmesi ile bulunan net sigorta prim gelirleri Ocak-Eylül 630,9 milyon YTL tutarında gerçekleşmiştir. Net sigorta prim gelirlerinde ilk sırayı kara araçları almaktadır. Bu grubu hastalık sağlık branşı ile kaza branşı izlemektedir. Prim üretiminde %38 payı olan kaza branģı hasar ödemelerinde de ilk sırada Ocak-Eylül 2008 döneminde brüt hasar ödemelerinde geçen yılın aynı dönemine göre %2,3 oranında artış yaşayan şirket 452,7 milyon YTL si konservasyonundan olmak üzere, 525 milyon YTL lik hasar ödemesi yapmıştır. Prim üretimindeki ağırlıklı konumu nedeniyle hasar ödemelerinde ilk sırayı yine 245,7 milyon YTL ile kaza branşı almıştır. Oransal artış olarak incelendiğinde ise hasar ödemelerinde en büyük artış %1070 ile dolu ve hayvan hayat branşlarında olup, bunu %71,4 ile nakliyat, %31 ile oto mali sorumluluk branşları izlemektedir. Kombine hasar/prim oranı geçen yılın aynı dönemine göre 2,4 puan artarak %76,0 dan %78,4 e çıkmıştır. Bu artışın en önemli etkenleri 2008 yılında kazanılmış prim hesabında komisyonların dikkate alınmaması ve bu yıl içerisinde ayrılmaya başlanan devam eden riskler karşılığının hesaplama içinde yer almasıdır. Komisyonlar hesaba katıldığında söz konusu oran 2008 yılı için % 72,3 olarak gerçekleşmektedir. Devam eden riskler karşılığı kalemi de hariç tutulduğunda ise oran % 71,0 e gerilemektedir.

7 %7.3 artan teknik giderlerin %79 unu gerçekleģen hasarlar oluģturuyor Ocak-Eylül 2008 döneminde şirketin teknik giderleri geçen yıla göre %7,3 oranında artışla 593 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir. Teknik giderler toplamının yaklaşık %79 luk kısmını gerçekleşen hasarlar oluşturmakta olup, gerçekleşen hasarlar içinde en yüksek payı %50 lik oranla kaza branşı almaktadır. Kaza branşını %21 lik oranla faaliyet giderleri izlemektedir. Teknik kar geçen yıla göre %99 artarak 80.4 milyon YTL ye yükseldi Şirketin ilk 9 aylık dönemde brüt teknik karlılığı geçen yılın aynı dönemine göre %99 oranındaki artışla 80,4 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir. 69 milyon YTL tutarında teknik branşlara dağıtılan genel giderlerin yanında 68,3 milyon YTL tutarında teknik branşlara dağıtılan yatırım geliri sonucunda net teknik kar geçen yıla göre yaklaşık 7 kat artış göstererek 79,7 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir. Net yatırım gelirlerindeki artıģ ağırlıklı olarak mevduat faiz geliri ve iģtirak temettü gelirinden oluģuyor 2007/9 dönemi ile kıyaslandığında net yatırım gelirlerinde 8,8 milyon YTL den 39,2 milyon YTL ye yaşanan belirgin artış özellikle mevduat faiz reeskont gelirleri (68,6 milyon YTL), iştiraklerden elde edilen temettü gelirleri (17,2 milyon YTL) ile finansal varlıklardan elde edilen gelirlerden (26,5 milyon YTL) kaynaklanmıştır. Ayrıca Haziran ayı başında Azerbaycan da faaliyette bulunan iştiraki Günay Anadolu Sigorta nın 1,4 milyon dolara satılması ile de şirket 665 bin YTL satış kazancı elde etmiştir. Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş nin içsel kaynaklardan yaptığı sermaye arttırımı nedeniyle elde edilen bedelsiz hisse senedi tutarı 14,2 milyon YTL olup, temettü gelirlerinde gösterilmiştir. Ağustos ayı sonu verilerine göre hayat dışı sigortada %11 pazar payı ile lider olan şirket, üç yıldır devam eden yeniden yapılanma sürecinin sonuçlarını almaya başladığı ve pazar payı ile büyümeden ziyade karlılık odaklı anlayışının mali tablolarına yansıdığı görülmektedir. Diğer taraftan sektörde hızlanan satın almaların, yeni şirket değerlemeleri ortaya çıkardığı bu ortamda 500 milyon YTL civarındaki net nakit pozisyonuna ek olarak güçlü iştirak yapısı gözönüne alındığında şirketin potansiyeli ortaya çıkmaktadır. DEĞERLEME Anadolu Sigorta nın değerlemesini yaparken sektörde yer alan şirketlerin yılları arasında yapılan satış verilerinin kullanılmasının uygun olduğunu düşündük. Bu dönemde satışı yapılan ve aşağıdaki tabloda yer alan şirketlerin (İsviçre sigorta, Başak sigorta, Garanti sigorta, Axa Oyak vb) satışın yapıldığı dönemdeki Piyasa Değeri (satış fiyatı) / Pazar Payı rasyolarını kullanarak Anadolu Sigorta için piyasa değeri hesabı yaptık. Anadolu Sigorta yı defter değerine göre değerlediğimizde piyasa değerini 428 milyon $, net aktif varlıkları ile değerlediğimizde 409 milyon $, benzer şirket satışlarına göre değerlediğimizde ise 487 milyon $ olarak hesaplıyoruz. Bu üç değerlemeyi sırasıyla % olarak ağırlıklandırdığımızda ise Anadolu Sigorta için 438 milyon $ hedef piyasa değerine ulaşıyoruz. Anadolu Sigorta nın 224 milyon $ olan güncel piyasa değeri ile %141 lik yükseliş potansiyeli taşıması ve sektöre ilişkin uzun vadeli olumlu bakış açımız nedeniyle hisseye yatırım yapılabileceğini düşünüyor ve AL tavsiyesi veriyoruz. Buna karşılık Ģirket ziyareti yaparak firma yetkilileri ile görüģme yapmamıģ olduğumuzu da hatırlatır, bu çalıģmanın sadece bilgi notu kapsamında değerlendirilmesini tavsiye ederiz..

8 TEKNĠK ANALĠZ YORUMU: 2003 yılı Temmuz ayından 2007 yılı Eylül ayına kadar uzun vadeli yükseliş trendi izleyen hisse, 2006 yılında 2,05 seviyesinde tarihi zirvesini yapmıştır yılı Temmuz ayından itibaren ise yeni bir trende başlayan hisse kademeli olarak düşüşüne devam etmektedir. Geçtiğimiz hafta başında 0,69 seviyesinde dip yapan hissenin özellikle son iki gündür işlem hacmi artışı ile birlikte yukarı yönlü hareketlendiği görülmektedir. Endeks bazında incelendiğinde ise, değer kaybı diğer hisselere kıyasla endeksin altında gerçekleşen Anadolu Sigorta nın 2008 yılı başından bu yana orta vadeli yükselen bir trend izlediği görülmektedir. TL bazındaki zayıf görünümüne karşın, sert düşüşlerden ziyade kademeli bir trend izleyen hissenin endeks bazındaki güçlü konumu ise dikkat çekicidir. Bu nedenle piyasadaki olumlu görünümün devam etmesi durumunda hissenin TL bazında görülen alçalan trendini tamamlaması ve yükseliş yönünde yeni bir trende başlaması olasıdır. Ancak, son birkaç gündür birçok hissede yaşanan gap bırakarak meydana gelen toparlanma çabalarının yeni trendin uzun vadeli olması açısından önemli bir risk unsuru olduğu söylenebilir. Hissenin, trend dönüşümü yaşaması ve yükselişine devam etmesi durumunda kısa vadeli bir taban oluşturduktan sonra - düşüş trendinde yaşadığı gibi- kademeli bir şekilde hareket etmesi özellikle 1,20-1,30 aralığındaki direnç bölgesinin yeniden test edilmesine imkan verebilir. Kısa vadeli teknik göstergeler de hisse ile uyumlu bir seyir izleyerek yükselişi onaylamaktadır. Momentum un tam referans çizgisi direncinde oluşu ve RSI ile CCI ın yükseliş eğimlerinin yavaşlaması hissede yukarı yönlü hareketin hızını biraz kesebilir. 0,70-0,78 aralığında uzun vadeli pozisyon açılabileceğini düşündüğümüz hisse için 0,88-0,92-0,95-1,00-1,06 kısa vadeli dirençler olup, aşılması halinde 1,20 ve 1,30 seviyeleri de hedef konumundadır. Hisse için önemli destekler 0,68-0,62 seviyelerinde bulunmaktadır.

9 ÖZET BĠLANÇO ve GELĠR TABLOSU ()

Yeni rotada yeni hedefler Türkiye finans sektörü 2011

Yeni rotada yeni hedefler Türkiye finans sektörü 2011 Yeni rotada yeni hedefler Türkiye finans sektörü 211 2 Giriş Türkiye ekonomisi ve Türkiye fi nans sektörü, beklentilerin üstünde bir performans ile kapadığı 28 yılı ve sonrasındaki dönemi, önümüzdeki zamanlarda

Detaylı

FİNANSAL HİZMETLER SEKTÖRÜ RAPORU

FİNANSAL HİZMETLER SEKTÖRÜ RAPORU TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANLIK Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı FİNANSAL HİZMETLER SEKTÖRÜ RAPORU DECEMBER EKİM 2010 2009 İÇİNDEKİLER 1. Yönetici Özeti 3 2. Sektöre Genel Bakış 4 2.1 Küresel Sektör 4

Detaylı

AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. Fiyat Tespit Raporu Değerlendirme Raporu

AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. Fiyat Tespit Raporu Değerlendirme Raporu AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. Fiyat Tespit Raporu Değerlendirme Raporu Bu değerlendirme raporu Piyasası Kurulu nun 22/06/2013 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanan Seri: VII 128.1 numaralı Pay Tebliği

Detaylı

2012 YILI FAALİYET RAPORU FAALİYET RAPORU

2012 YILI FAALİYET RAPORU FAALİYET RAPORU 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2012 FAALİYET RAPORU 3 0 GENEL BİLGİLER 2 Şirketin Bilgileri 2 Tarihsel Gelişim 2 Vizyonumuz, Misyonumuz 3 Yönetim Kurulu Başkanının Mesajı 4-5 Genel Müdürün Mesajı 6-7 Şirketin

Detaylı

AYLIK BÜLTEN Haziran 2010

AYLIK BÜLTEN Haziran 2010 AYLIK BÜLTEN 31 Mayıs 2010 İMKB-100 54,385 Hedef İMKB-100 65,261 Yükseliş Potansiyeli %20 2009 2010T 2011T F/K 11.0 9.3 8.4 FD/VAFÖK 7.4 6.9 5.8 Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürlük: 212 319

Detaylı

Yap Kredi Sigorta A.Ş.

Yap Kredi Sigorta A.Ş. 2010 faaliyet raporu Yönetim kurulu başkanı nın mesajı Yapı Kredi Sigorta olarak 2011 yılı temel hedefimiz, geride bıraktığımız 2010 yılında olduğu gibi sigortacılık etiğinden taviz vermeden, sektörün

Detaylı

ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu

ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU İçindekiler 1. BÖLÜM 1.1. Tarihsel Gelişim 1.1.1. 19812010 Yılları

Detaylı

TSPB Adına İmtiyaz Sahibi İlkay Arıkan. Genel Yayın Yönetmeni İlkay Arıkan. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Alparslan Budak. Editör Ekin Fıkırkoca Asena

TSPB Adına İmtiyaz Sahibi İlkay Arıkan. Genel Yayın Yönetmeni İlkay Arıkan. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Alparslan Budak. Editör Ekin Fıkırkoca Asena ARACI KURUMLARIN 2014/09 DÖNEMI FAALIYET VERILERI ARACI KURUMLARIN 2014/09 DÖNEMI FINANSAL VERILERI FINANSAL PIYASALARDA DÜZENLEYICI OTORITELER AVRUPA BIRLIĞI NDE FINANSAL IŞLEM VERGISI AVRUPA BIRLIĞI

Detaylı

GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER. Bimeks. Şirket Raporu 15 Haziran 2012. Özet Veriler

GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER. Bimeks. Şirket Raporu 15 Haziran 2012. Özet Veriler GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER Bimeks Şirket Raporu 15 Haziran 212 Özet Veriler Son Fiyat (TL) 1.37 Hedef Fiyat(TL) / Yükselme Pot.(%) 2 TL/% 34 Hisse Sayısı (bin adet) 12, Piyasa Değeri (mn USD) 91 Günlük

Detaylı

Mena yükseliyor, biz yükseliyoruz.

Mena yükseliyor, biz yükseliyoruz. Mena yükseliyor, biz yükseliyoruz. FAALİYET RAPORU 2010 Medenİyetİn doğduğu topraklarda yükselen güç: A&T Bank Medeniyetin doğduğu topraklarda tam 34 yıldır hızla büyümeye devam ediyoruz. Geleceğe bu

Detaylı

Hidden Riches Conference Londra, Nisan 2014

Hidden Riches Conference Londra, Nisan 2014 Hidden Riches Conference Londra, Nisan 2014 (ARCLK.TI) İnorganik büyüme: Her iki şirket de Arçelik in stratejisine %100 uyum göstermese de Indesit ve Fagor Brandt in satış süreçleri yakından incelenmektedir.

Detaylı

AYLIK BÜLTEN EYLÜL 2006 Sayı: 108

AYLIK BÜLTEN EYLÜL 2006 Sayı: 108 AYLIK BÜLTEN EYLÜL 2006 Sayı: 108 Piyasaların yurtdışına bağlı seyri Eylül ayında da sürecek... Ağustos da faiz artırmayan FED in Eylül ayında da artırıma gitmesini beklemiyoruz... Beklentilerin sağlıklı

Detaylı

2012 Faaliyet Raporu ERGO Sigorta A..

2012 Faaliyet Raporu ERGO Sigorta A.. 2012 Faaliyet Raporu ERGO Sigorta A.. ERGO Sigorta A.. çindekiler 1. Bölüm 5 1.1. Genel Bilgiler 5 1.2. Misyon 5 1.3. Vizyon 5 1.4. Kurumsal Değerlerimiz 6 1.5. Tarihsel Gelişim 7 1.6. Ortaklık Yapısı

Detaylı

1. Finansal Hizmetler Sektörü

1. Finansal Hizmetler Sektörü 1. Finansal Hizmetler Sektörü 1. Finansal Hizmetler sektörü; mevduat bankaları, kalkınma ve yatırım bankaları, katılım bankaları, sermaye piyasaları, sigortacılık, finansal kiralama, faktöring ve tüketici

Detaylı

GüNDeM SAYI 131 TEMMUZ 2013 ISSN 1304-8155

GüNDeM SAYI 131 TEMMUZ 2013 ISSN 1304-8155 sermaye piyasasında GüNDeM SAYI 131 TEMMUZ 2013 ISSN 1304-8155 Aracı Kurumların 2013/03 Dönemi Faaliyet Verileri (sayfa 8) Aracı Kurumların 2013/03 Dönemi Finansal Verileri (sayfa 22) TSPAKB TSPAKB Adına

Detaylı

MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU Eylül 2010

MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU Eylül 2010 MALİYE BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU - - - 0 0 Yönetici Özeti İÇİNDEKİLER A. Küresel Ekonomik Gelişmeler B. Türkiye de Ekonomik Gelişmeler 1. Büyüme ve İstihdam.

Detaylı

TÜRKİYE SERMAYE PİYASASI

TÜRKİYE SERMAYE PİYASASI TÜRKİYE SERMAYE PİYASASI 2013 Mayıs 2014 Türkiye Sermaye Piyasası 2013 Editör Alparslan Budak Ekin Fıkırkoca Yazarlar Gökben Altaş Erdem Ünsal Özge Taşkeli Serhat Tahsin İşler Katkıda Bulunanlar Aracı

Detaylı

Paydaşlarımızla birlikte Yürüyoruz

Paydaşlarımızla birlikte Yürüyoruz Paydaşlarımızla birlikte Yürüyoruz ING Emeklilik A.Ş. 2011 Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER BÖLÜM I - SUNUŞ 2 Misyonumuz, Vizyonumuz ve İlkelerimiz 4 Kısaca ING Emeklilik 6 Ortaklık Yapısı 8 Finansal Göstergeler

Detaylı

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri garant emekl l k 2013 faal yet raporu İçindekiler BÖLÜM I - Sunuş 04 Başlıca Finansal Göstergeler 06 Garanti Emeklilik ve Hayat Üzerine 07 Garanti Emeklilik ve

Detaylı

SAYI: 9 / EYLÜL 2012 TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜ KUR RĐSKĐ DEĞERLENDĐRME RAPORU

SAYI: 9 / EYLÜL 2012 TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜ KUR RĐSKĐ DEĞERLENDĐRME RAPORU SAYI: 9 / EYLÜL 2012 TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜ KUR RĐSKĐ DEĞERLENDĐRME RAPORU BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜ KUR RĐSKĐ DEĞERLENDĐRME RAPORU (Eylül 2012) Bu Rapor kamuoyunu

Detaylı

TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş. TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş. 1 OCAK - 31 MART 2015 KONSOLİDE ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER A. GENEL BİLGİLER... 3 Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. Hakkında Özet Bilgi... 3 Sermaye ve

Detaylı

ARACI KURUM SEKTÖRÜNÜN F NANSAL VER LER

ARACI KURUM SEKTÖRÜNÜN F NANSAL VER LER ARACI KURUM SEKTÖRÜNÜN F NANSAL VER LER ARACI KURUM SEKTÖRÜNÜN FİNANSAL VERİLERİ 2006 da 99, 2007 de 98 aracı kurumun verileri toplulaştırılmıştır. Bu bölümde incelenen veriler, 2006 yılı için 99, 2007

Detaylı

Türkiye Sermaye Piyasası 2013 Yılı Raporu

Türkiye Sermaye Piyasası 2013 Yılı Raporu SERPAM İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SERMAYE PİYASALARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Araştırma Raporları Türkiye Sermaye Piyasası 2013 Yılı Raporu Temmuz 2014 İçindekiler SUNUŞ... 4 1. DÜNYA SERMAYE PİYASALARINDAKİ

Detaylı

ISSN 1305-8584 (Basılı) ISSN 1305-8576 (Online)

ISSN 1305-8584 (Basılı) ISSN 1305-8576 (Online) TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI İdare Merkezi İstiklal Cad. 1 Ulus, 61 Ankara, Türkiye Telefon : (9 312) 31 3646 (74 Hat) Faks : (9 312) 31 26 Teleks : 4433 mbrt tr; 4431 mbdı tr World Wide Web Home

Detaylı

ARACI KURUM SEKTÖRÜNÜN F NANSAL VER LER

ARACI KURUM SEKTÖRÜNÜN F NANSAL VER LER ARACI KURUM SEKTÖRÜNÜN F NANSAL VER LER ARACI KURUM SEKTÖRÜNÜN FİNANSAL VERİLERİ 2008 yılından itibaren aracı kurumlar, mali tablolarını Sermaye Piyasası Kurulunun 9 Nisan 2008 tarihli Resmi Gazetede

Detaylı

SAYI: 2014/2 MART 2014 TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜ GENEL GÖRÜNÜMÜ

SAYI: 2014/2 MART 2014 TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜ GENEL GÖRÜNÜMÜ SAYI: 2014/2 MART 2014 TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜ GENEL GÖRÜNÜMÜ 8 Mayıs 2014 BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜ GENEL GÖRÜNÜMÜ (Mart 2014) i İÇİNDEKİLER 1. Giriş... 5 2. Krediler...

Detaylı

YAZ 2015 TÜRKİYE SERMAYE PİYASALARI BİRLİĞİ GE / TER

YAZ 2015 TÜRKİYE SERMAYE PİYASALARI BİRLİĞİ GE / TER GÖSTERGEYAZ 2015 ARACI KURUMLAR 2015/03 SEKTÖR ANALİZİ PORTFÖY YÖNETİM ŞİRKETLERİ 2015/03 SEKTÖR ANALİZİ FİNANSAL GELİŞMİŞLİK VE EKONOMİK BÜYÜME LATİN AMERİKA ÜLKELERİNDE ORTAK BİR PİYASA - MILA YATIRIM

Detaylı

Faaliyet Raporu Denetçi Raporları Bilanço ve Hesap Durumu 2014 2015. Bağımsız Denetim Raporu 31.03.2015

Faaliyet Raporu Denetçi Raporları Bilanço ve Hesap Durumu 2014 2015. Bağımsız Denetim Raporu 31.03.2015 Faaliyet Raporu Denetçi Raporları Bilanço ve Hesap Durumu 2014 2015 Bağımsız Denetim Raporu 31.03.2015 Bütçe Tasarısı 2015-2016 Yönetim Kurulu* Yönetim Kurulu Başkanı T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Hüseyin Aydın

Detaylı

2010 Faaliyet Raporu

2010 Faaliyet Raporu 2010 Faaliyet Raporu İçindekiler Sunuş Kurumsal Profil 2 Kurumsal Stratejimiz 3 Tarihçe 4 Rakamlarla AvivaSA Emeklilik ve Hayat 6 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 8 Genel Müdür ün 2010 Yılı Değerlendirmesi

Detaylı

Araştırma Raporları. Türkiye Sermaye Piyasası 2011 Yılı Raporu

Araştırma Raporları. Türkiye Sermaye Piyasası 2011 Yılı Raporu Araştırma Raporları Türkiye Sermaye Piyasası 2011 Yılı Raporu Eylül 2012 İçindekiler KISALTMALAR... 3 SUNUŞ... 4 1. DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ GELİŞMELER... 6 2. TÜRKİYE EKONOMİSİ NE GENEL BAKIŞ... 11 2.1. Büyüme

Detaylı