TÜZÜK. 3- Dernegin yeri: Dernek Stokholm de kuruludur.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜZÜK. 3- Dernegin yeri: Dernek Stokholm de kuruludur."

Transkript

1 TÜZÜK 1- Amac: Dernek, Stokholm daki Galatasarayli taraftarlari biraraya getirir. Ayrica, Isvec teki yetenekli sporculari bulmak ve egitmek konusunda calismalar yapar. Dernek, Galatasaray Kulübün den bagimsiz olarak calisir ve politikayla ilgilenmez. Dernegin temel amaci, Galatasarayli taraftarlar icin sportif, kültürel ve sosyal aktiviteler organize etmektedir. Bir baska amac ise, Galatasaray Spor Kulübü ile uzun vadeli calisma programlari yapmaktadir. Dernek, üyelerin ilgisini uyandiran ciddi önerileri degerlendirir. Siyasi, dini, etnik, ve cinsiyet ayirimi yapmaz. 2- Istirak ve katilim: Dernege sahis olarak üye olunur. Dernek sahislarin (üyelerin) istirakiyle olusur. Üyeler genel kurulda karar verirler ve dernek amacina yönelik olarak baslica bölümlere ayrilirlar. 3- Dernegin yeri: Dernek Stokholm de kuruludur. 4- Dernegin ünvani: Dernegin ünvani Türkce olarak Stokholm Galatasaraylilar Dernegi Isvec ce olarak ise. Turkiska och Galatasaray Supporter Förening i Stockholm Bu isimler, olagan kongrede üyelerin 2/3 oyu ile kabul ve tescil edilmistir. 5- Karar organi: Dernegin en üst karar organi kongredir. Yönetim kurulu, karar ve görev organlari kongre karariyla belirlenir. Yönetim kurulu dernegin idaresinden sorumludur. Dernegin gelecegi ile ilgili baglayici nitelikte kararlar olaganustu kongrede alinmaz. 6- Calisma ve mali yil: Dernegin calisma ve mali durumu bir takvim yilini kapsar. 7- Dernek temsil yetkilisi:

2 Dernek, protokolde belirtilen yönetim kurulu üyesi iki kisi tarafindan birlikte temsil edilir. Baskan, sayman ve yönetim kurulunun sececegi bir kisi birlikte imza yetkisine haizdir. Secilmis olan yönetim kurulu dernegi, üyeler adina amaclar dogrultusunda temsil eder. 8- Tüzügün yorumlanmasi: a) Tüzügün yorumu konusunda cikabilecek anlasmazliklarda, yönetim kurulunun icinde bulundugu faaliyet döneminde yorumlanma hakki mevcuttur. Bu durumda olaganüstü kongreye de gidebilir. Olaganüstü kongrede yapilacak olan tüzük degisiklikleri, olagan kongrenin onayini aldiktan sonra gecerlilik kazanir. b) Bir üye, tüzükteki maddelerin uygulanmasindan ötürü mahkemede dava acma hakkina sahip degildir. Tüzük maddelerinin uygulanmasiyla ilgili anlasmazliklar, ilk olagan kongrede, üye toplantisinda veya yönetim kurulu tarafindan cözumlenir. c) Kendisine haksiz muamelede bulundugu görüsünde olan bir üye sorunu, nihai bir cözüm bulunmasi icin olagan kongrede gundeme getirebilir. 9- Tüzük degisikligi: a) Tüzük degisikligi teklifi, olagan veya olaganüstü kongrede oy kullanma hakkina sahip üyelerin en az 2/3 nin kabulüyle gerceklesir. b) Tüzük degisikligi icin hem yönetim kurulu hem de üyeler öneride bulunabilir. c) Tüzük degisikligi katilim 2/3 kabulüyle gerceklesir. 10- Dernegin lagvedilmesi: a) Dernegin lagvedilmesiyle ilgili teklif olagan veya olaganüstü kongrede oy kullanma hakkina sahip üyelerin en az 2/3 nin kabulüyle gerceklesir. b) Dernegin lagvedilmesi, üyelerin 2/3 nin katilimiyla gerceklesir. c) Dernegin lagvedilmesiyle iligi karar, organizasyon veya calisma kongre üyelerin müsterek talebiyle alinir. 11- a) Dernegin amaclarina (tüzügüne) uygun davranmayi, kabul eden herkez üye olabilir. b) Üyelik basvurulari reddedilen kisilerle ilgili kararin, kongrede temyiz edilip bir sonraki kongrede tartisilmasi istenebilir. c) Temyiz basvurusu, karar tarihinden itibaren 4 hafta icerisinde yönetim kurulu tarafindan degerlendirmeye alinir ve yine yönetim kurulu toplantisinda görüsülür.

3 d) Üyelik basvurusu uygun görülen kisiler ile ilgili teklif, yönetim kurulu tarafindan yazili olarak kongreye sunulur. e) Dernege üye olacak kisiler icin, iki ayri üye tavsiyede bulunabilir. Ancak bu, yönetim kurulunu baglayici nitelikte degildir. 12- Üyelikten ayrilma: a) Üyelikten ayrilmak isteyen kisi, basvurusunu yazili olarak yönetim kuruluna bildirir. b) Aidatini ödemeyen üyelerin ihraci talep edilebilir. Bu talep liste halinde sunulur. 13- a) Dernek faaliyetleri ve amaclari alheyine calisan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyen üyeler hakkinda ihrac karari alinabilir. b) Ihrac karari belirli bir süreyi kapsar. Bu süre, karar tarihinden itibaren en fazla 12 aydir. Eger ihrac gerekcesi gecerli bir nedene dayaniyorsa üyeler öncelikle yazili olarak uyarilir. c) Ihrac karari veya uyari yönetim kurulu icerisinde alinir. Kongrede karari itiraz etme hakki bulunur. Bundan sonraki kongrede ise zorunlu olarak karar verilir. Kongreden cikan karara. karar tarihinden itibaren 4 hafta icerisinde itiraz edilebilir. 14- Olagan ve olaganüstü kongre: a) Zaman ve bildirim; Genel kurul, dernegin en üst organidir. Kongre, yönetim kurulunun belirleyecegi bir yerde, yilin ilk üc ayi icerisinde yapilir. Üyelere en gec üc hafta öncesinden haber verilir. b) Önerilerin kongrede görüsülmesi; Üyeler, kongreye öneri sunabilirler. Bu öneriler, kongreden en az iki hafta önce yönetim kuruluna iletilmelidir. c) Kongrede oy kullanma; Yükümlülüklerini yerine getiren üyeler, kurallarda görev alma talebinde bulunabilirler. Aidatini ödemis olan üyeler, kongrede oy kullanma hakkina sahiptir. Oy verme islemi sahsen yapilir. Oy verme hakki olan bir üye, bir baska üye adina da vekaleten oy kullanabilir. Bir kisi en fazla 3 üye adina vekaleten oy kullanabilir. 15- Karar verme yetkisi: a) Yillik kongre, oy kullanma hakkina sahip katilimcilarin, üyelerin % 51 ini temsil eder halde olmasi durumunda. Karar verme yetkisine sahiptir. b) Eger kongrede cogunluk saglanmazsa bir defaya mahsus olmak üzere erteleme yapilir.

4 16- Oylama: a) Oylama durumunda (el kaldiracak veya yazili oylamayla) tüzüge göre mutlak cogunlugu gerektirmeyen konularda, salt cogunlukla karar verilir. Secim her zaman salt cogunluk oyuyla olur. b) Salt cogunlukla, oylarin dagilimina bakilmaksizin, en cok oyun alinmasi kastedilmektedir. Mutlak cogunluk ise, bir kararin alinmasi icin oylarin en az 2/3 nin gerekmesidir. c) Secimler disinda, oylarin esit sayida olmasi halinde, toplanti yöneticisinin oyu dogrultusunda karar verilir. Secimlerde esit oy cikmasi halinde kurra cekilir. d) Oylama, evet ya da hayir diye seslenilmesiyle yapilir. Toplantiya katilanlarin istemesi halinde oylama kapali olarak yapilir. Bu yöndeki talep, oylama baslamadan önce belirtilmelidir. 17- Yönetim kurulu, secici kurul ve muhasebeci adaylari: a) Yönetim kuruluna secilebilecek kisiler ve secici kurul, oy kullanma hakkina sahip dernek üyeleri olmalidirlar. Buna karsin muhasebecinin üye olmasi gerekmez. b) Yönetim kurulu ihtiyac duydugu takdirde yönetime disaridan atamaya yapabilir. c) Yönetim kuruluna liste halinde veya sahis olarak aday olunabilir. 18- Genel kurul gündemi: 1- Acilis, 2- Genel Kurulun tüzüge uygunlugu belirlenmesi, 3- Gündemin belirlenmesi, 4- Divan baskani ve sekreterin secimi 5- Iki adet protokol denetleyicisi ve sekreter secimi, 6- Oy sayimi icin iki kisinin secimi 7- Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunmasi, 8- Mali raporun okunmasi, 9- Calisma ve mali yil hakkinda denetleyici raporu, 10- Yönetim kurulunun aklanmasi, 11- Üye aidatinin belirlenmesi 12- Düsünceler, 13- Tüzük degisikligi, 14- Yönetim kurulunun, faaliyet dönemi ile ilgili görüs bildirmesi, 15- Dilek ve öneriler,

5 16- Secimler; a- Iki yil süreyle baskan secimi, b- Iki yil süreyle yönetim kurulu asil üyelerin secimi, c- Iki yil süreyle yönetim yedek üyelerin secimi, d- Iki yil süreyle secici kurul ve baskan secimi, e- Iki yil süreyle disiplin kurulu ve baskan secimi, f- Iki yil süreyle denetim kurulu secimi, 17- Yönetim kurulunun önerileri, 18- Diger öneriler, 19- Kapanis. 19- Olaganüstü kongre: a) Yönetim kurulu, üyeleri olaganüstü kongreye cagirabilir. b) Aidatini ödemis olan üyelerin en az % 25 nin talebiyle de olaganüstü kongre icin cagri yapilabilir. c) Denetim kurulunun cagrisiyla da olaganüstü kongre yapilabilir. Yönetim kurulu, denetim kurulu veya oy verme hakkina sahip en az 1/10 üyenin talebi durumunda olaganüstü kongreye gitmek zorundadir. Talep, neden belirtilerek yazili olarak yapilir. Yönetim kurulu, olaganüstü kongre icin uyariyi aldiktan sonra dört hafta icerisinde üyelere cagrida bulunmak ve iki ay icerisinde de olaganüstü kongreyi yapmak zorundadir. Olaganüstü kongre sadece zorunlu durumlarda ele alinir. Cagriyi yapan yönetim kurulu, cagri yapilmasini isteyen kisiye- cagri icin yetki devri yapabilir. 20- Yönetim kurulu: a) Yapilanma, Baskan, üyeler tarafindan kongrede secilir. Yönetim kurulu kendi bünyesinde ikinci baskan, sekreterler ve sayman belirler. ünyesinde ikinci baskan, sekreterler ve sayman belirler. ünyesinde ikinci baskan, sekreterler ve sayman belirler. Ayrica ihtiyac duyulan yerlere görevli tayin eder. b) Yönetim kurulu 9 asil 4 yedekten olusur.

6 c) Yönetim kurulu, asil üyelerden birinin istifasi durumunda genel kurulda secilen yedek üyelerden birini asil üyelige getirir. d) Yönetim kurulu baskanin istifasi durumunda görevi ikinci baskan yürütür ve dernegi bir sonraki kongreye tasir. Yeni olagan kongre, baskanin istifasindan itibaren dört ay icerisinde yapilir. Ikinci baskanin göreve devam etmemesi durumunda ise olaganüstü kongreye gerek duyulmaz. 21- Yönetim kurulunun yükümlülükleri: Kongrede bir yönetim kurulu olusturulamazsa dernek karar organi sorumlulugu üstlenir. Yönetim kurulu, dernegin amaci dogrultusunda tüzükte belirtilen maddelere uygun olarak ve üyelerin taleplerini de dikkate alarak faaliyetlerini sürdürür. Yönetim Kurulu asagida belirtilen hususlarda sorumludur: - Yürürlükteki kurallara uygun olarak faaliyetleri sürdürmek. - Kurallara uygun olarak genel kurulu toplamak. - Dernegin faaliyetleri ile ilgili planlama yapmak. - Dernegin yönetimini sürdürebilmek icin görev bölümü yapmak. - Muhasebecinin hesaplari düzenlemesi. - Genel kurula hazirlanmak. - Gerektigi takdirde, yönetim kuruluna gecici olarak disaridan atama yapmak. 22- Yönetim kurulu toplantisi: a) Yönetim kurulu toplantisi, baskan veya sekreterin ya da kurul üyelerin 2/3 nin talebi ile gerceklestirilir. Cagrinin en az 1 hafta önce yapilmasi gerekmektedir. b)yönetim kurulu toplantisinda önceden belirlenen gündem maddeleri konusulur ve protokol tutulur. Protokol, yönetim kurulu baskanin sorumlulugunda üyelerden biri tarafindan tutulur. c) Protokol, toplanti baskani ve sekreter tarafindan denetlenir. 23- Yönetim kurulu kararlari a) Yönetim kurulu, toplantida mevcut olan üyelerin cogunluguyla karar alir. b) Her yedek üye, baskanin bilgi ve sorumlulugu dahilinde toplantilara cagrilabilir. 24- Yönetim kurulu asil ve yedek üyeleri ile kurullara ödenecek maas ve diger ödentiler: a) Yönetim kurulu üyelerine herhangi bir ödenti yapilmaz. Protokolde belirtmek kosuluyla bir kisiye- veya baskasi adina ödenti yapilabilir.

7 b) Muhasebeci, devam etmekte olan ödentiler konusunda bilgilendirilir. c) Toplanti veya diger düzenlemelerle ilgili veya yönetim kurulu üyelerine ya da yönetim kurulu icin calisanlara yönelik bir ödeme yapilacaksa bunun yine yönetim kurulu karari ile yapilmasi gerek. d) Muhasebeciye, görevine istinaden yürürlükteki kurallar geregi istisnai olarak ödenti yapilabilir. 25- Denetim kurulu ve denetim: a) Muhasebeci, dernegin devam eden hesaplarini inceler. Genel kurul, toplanti protokolleri ve digger belgeler muhasebecinin denetimine tabidir. b) Dernegin hesaplari, genel kuruldan engec dört hafta önce denetim kuruluna teslim edilmek mecburiyetindedir. c) Denetleyiciler yönetim kurulu asil veya yedek üyesi olmayacaklari gibi bu kisilerle akraba olmalarida uygun degildir. 26- Denetim kurulu görev ve yükümlülükleri: a) Muhasebeci, son calisma ve hesap dönemine ait isletme ve muhasebeyi inceler. Muahasebecinin denetim raporu genel kuruldan en gec 1 hafta önce hazir olmaktadir. b) Muhasebeci, üyelere ve kongreye karsi görevini bagimsiz olarak sürdürür. 27- Muhasebecinin istifa etmesi veya görevden azledilmesi: Muhasebecinin, görev süresi sona ermeden istifa etmesi durumunda, denetim kurulu yedek üyesi görevi devralir. Eger yedek üye görevi yürütemezse üye toplantisinda yeni bir muhasebeci ve yedek üye atanir. Muhasebecinin görevden azledilmesi, olagan veya olaganüstü kongrede katilimin 2/3 nin oyuyla mümkündür.

Madde 4. Kulüpler; amaç ve çalışmalarını saptarken aşağıdaki kuralları göz önünde bulundurmak zorundadır.

Madde 4. Kulüpler; amaç ve çalışmalarını saptarken aşağıdaki kuralları göz önünde bulundurmak zorundadır. Amaç Madde 1. Bu tüzüğün amacı, Işık Üniversitesi öğrencilerinin ders dışı sosyal, kültürel, sportif çalışmalar yapabilmeleri; ilgilenen öğrecilerin, Üniversite tarafından sağlanan olanaklardan eşit ve

Detaylı

ANA STATÜ VE YAPILAN DEĞĠġĠKLĠKLER

ANA STATÜ VE YAPILAN DEĞĠġĠKLĠKLER ANA STATÜ VE YAPILAN DEĞĠġĠKLĠKLER Türkiye Golf Federasyonu Başkanlığından: TÜRKĠYE GOLF FEDERASYONU ANA STATÜSÜ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Ana Statünün amacı,

Detaylı

T.C. NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak

T.C. NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak T.C. NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı; bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle üniversite

Detaylı

KENT KONSEYLERİ EL KİTABI

KENT KONSEYLERİ EL KİTABI KENT KONSEYLERİ EL KİTABI HAZIRLAYAN M. Semih PALA BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI KENT KONSEYLERİNİN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ İLÇELERDE / İLLERDE / BÜYÜKŞEHİRLERDE KENT KONSEYİNİN KURULMASI, SEÇİMLERİNİN YAPILMASI

Detaylı

a) ASLİ ÜYELER TÜZÜK DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ MADDE DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ MADDE-4 ÜYELİK ŞARTLARI : MADDE-4 ÜYELİK ŞARTLARI : YENİ ŞEKİL MEVCUT ŞEKİL

a) ASLİ ÜYELER TÜZÜK DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ MADDE DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ MADDE-4 ÜYELİK ŞARTLARI : MADDE-4 ÜYELİK ŞARTLARI : YENİ ŞEKİL MEVCUT ŞEKİL TÜZÜK DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ MADDE DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ MADDE-4 ÜYELİK ŞARTLARI : a) ASLİ ÜYELER Derneğin gayesini benimseyip, medeni haklarını kullanma ehliyetine ve asgari CPL lisansına sahip hava aracı

Detaylı

MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTİSİ DOĞA VE KIŞ SPORLARI TOPLULUĞU TÜZÜĞÜ

MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTİSİ DOĞA VE KIŞ SPORLARI TOPLULUĞU TÜZÜĞÜ MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTİSİ DOĞA VE KIŞ SPORLARI TOPLULUĞU TÜZÜĞÜ Topluluğun Amacı MADDE 1- Muş Alparslan Üniversitesi Doğa ve Kış Sporları Topluluğu, öğrencilerin ders dışı zamanlarını sosyal ve kültürel

Detaylı

MARMARİS-KÖYCEĞİZ-DATÇA TURİZM ALTYAPI HİZMET BİRLİĞİ TÜZÜĞÜ

MARMARİS-KÖYCEĞİZ-DATÇA TURİZM ALTYAPI HİZMET BİRLİĞİ TÜZÜĞÜ MARMARİS-KÖYCEĞİZ-DATÇA TURİZM ALTYAPI HİZMET BİRLİĞİ TÜZÜĞÜ Birliğin Adı: Madde 1- Birliğin adı Marmaris-Köyceğiz-Datça Turizm Altyapı Hizmet Birliği dir. Birliğin kısaltılmış sembolik adı: MARTAB dır.

Detaylı

İŞ FİNANSAL KİRALAMA ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞME TADİL TASARISI. Kuruluş. Madde 1. Unvan ve Merkez. Madde 3

İŞ FİNANSAL KİRALAMA ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞME TADİL TASARISI. Kuruluş. Madde 1. Unvan ve Merkez. Madde 3 ESKİ METİN YENİ METİN Kuruluş Madde 1 Bu ana sözleşme altında imzası bulunan kurucular arasında İş Genel Finansal Kiralama A.Ş. unvanıyla, 6224 sayılı Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu ndan yararlanılarak,

Detaylı

TÜRKİYE TİCARET, SANAYİ, DENİZ TİCARET ODALARI VE TİCARET BORSALARI BİRLİĞİ GENEL KURUL ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ

TÜRKİYE TİCARET, SANAYİ, DENİZ TİCARET ODALARI VE TİCARET BORSALARI BİRLİĞİ GENEL KURUL ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ TÜRKİYE TİCARET, SANAYİ, DENİZ TİCARET ODALARI VE TİCARET BORSALARI BİRLİĞİ GENEL KURUL ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, DEYİMLER VE TANIMLAR Amaç Madde 1 - Bu Yönetmeliğin amacı, Türkiye

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTELİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ TÜZÜĞÜ

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTELİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ TÜZÜĞÜ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTELİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ TÜZÜĞÜ BİRLİĞİN ADI VE MERKEZİ : MADDE 1-17.05.1926'da Merkezi Ankara'da kurulan ''Türk Yüksek Mühendisleri Birliği Derneği'nin adı 26.03.2006 tarihli Genel

Detaylı

Yeditepe Üniversitesi Öğrenci Birliği Yönergesi BİRİNCİ KISIM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Yeditepe Üniversitesi Öğrenci Birliği Yönergesi BİRİNCİ KISIM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Yeditepe Üniversitesi Öğrenci Birliği Yönergesi BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönerge nin amacı, Yeditepe Üniversitesi ne kayıtlı öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve

Detaylı

ilgili yayınlaraa ulusal ve uluslararası

ilgili yayınlaraa ulusal ve uluslararası MÜHENDİSLİK JEOLOJİSİ DERNEĞİ TÜZÜĞÜ BÖLÜM 1 DERNEĞİN ADI, MERKEZİ VE FAALİYET ALANI Madde 1-- Derneğin adı Mühendislik Jeolojisi Derneği olup, kısa adı MJD dir. Derneğin merkezi Ankara dır. Şubesi ve

Detaylı

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ GENÇ GİRİŞİMCİLER KULÜBÜ TÜZÜĞÜ MADDE 1-DAYANAK:

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ GENÇ GİRİŞİMCİLER KULÜBÜ TÜZÜĞÜ MADDE 1-DAYANAK: KARABÜK ÜNİVERSİTESİ GENÇ GİRİŞİMCİLER KULÜBÜ TÜZÜĞÜ MADDE 1-DAYANAK: Bu tüzük Karabük Üniversitesi Senatosunun 15.01.2009 tarih ve 2009/02 sayılı kararıyla kabul edilen Öğrenci Kulüpleri Kuruluş ve işleyiş

Detaylı

Belediyesi,Gürçayır Belediyesi,Cemel Belediyesi,Deliilyas Belediyesi,dir. Birliğin Üyeleri;

Belediyesi,Gürçayır Belediyesi,Cemel Belediyesi,Deliilyas Belediyesi,dir. Birliğin Üyeleri; ŞARKIŞLA-GEMEREK- ALTINYAYLA KATI ATIK BİRLİĞİ TÜZÜĞÜ Birliğin Adı : Madde-1 : Birliğin adı: ŞARKIŞLA, GEMEREK, ALTINYAYLA KATI ATIK BİRLİĞİ dir. Ve birliğin kısa adı GAŞ tır Birliğin Merkezi : Madde-2

Detaylı

İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. YÖNETİM KURULU ÇALIŞMA ESASLARI

İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. YÖNETİM KURULU ÇALIŞMA ESASLARI İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. YÖNETİM KURULU ÇALIŞMA ESASLARI Yönetim Kurulu nun Oluşumu ve Seçimi Kurum un işleri ve idaresi Genel Kurul tarafından seçilen 9 (dokuz) adet Üye den oluşan Yönetim Kurulu

Detaylı

ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFLERİ BİRLİKLERİ ANASÖZLEŞMESİ

ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFLERİ BİRLİKLERİ ANASÖZLEŞMESİ ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFLERİ BİRLİKLERİ ANASÖZLEŞMESİ 2011 ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFLERİ BİRLİKLERİ ANASÖZLEŞMESİ BİRİNCİ BÖLÜM KURULUŞ, AMAÇ VE FAALİYET

Detaylı

(a) "Sözleşme" terimi, İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Korumaya dair Sözleşme ve buna bağlı Protokolleri;

(a) Sözleşme terimi, İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Korumaya dair Sözleşme ve buna bağlı Protokolleri; AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ İÇ TÜZÜĞÜ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İnsan Haklarını ve Temel Özgürlüklerini Korumaya dair Sözleşmeyi ve bağlı Protokolleri dikkate alarak, Bu İçtüzüğü yapmıştır: Madde

Detaylı

BELEDİYE BİRLİKLERİNİN YAPISI, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

BELEDİYE BİRLİKLERİNİN YAPISI, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BELEDİYE BİRLİKLERİNİN YAPISI, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Prof. Dr. Recep BOZLAĞAN Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri GİRİŞ 1 Belediye birlikleri Türkiye yerel yönetim sisteminin önemli unsurlarındandır.

Detaylı

Hakem Yönergesi - 2 -

Hakem Yönergesi - 2 - HAKEM YÖNERGESİ Hakem Yönergesi - 2 - İÇİNDEKİLER GENEL HÜKÜMLER 5 1. AMAÇ 5 2. KAPSAM 5 3. DAYANAK 5 4. TANIMLAR 5 HAKEM KURULLARI 6 5. MERKEZ HAKEM KURULU (MHK) 6 5.1. Kuruluşu 6 5.2. Kurul Üyelerinde

Detaylı

MAHALLÎ ĠDARE BĠRLĠKLERĠ KANUNU

MAHALLÎ ĠDARE BĠRLĠKLERĠ KANUNU 9397 MAHALLÎ ĠDARE BĠRLĠKLERĠ KANUNU Kanun Numarası : 5355 Kabul Tarihi : 26/5/2005 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 11/6/2005 Sayı : 25842 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 44 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

ZİRAAT ODALARI VE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ KANUNU

ZİRAAT ODALARI VE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ KANUNU ZİRAAT ODALARI VE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ KANUNU KANUN NO:6964 MAYIS 2010 6964 SAYILI KANUNUN MADDE BAŞLIKLARI MADDE MADDE BAŞLIĞI NO BÖLÜM I Ziraat Odaları 1 Odaların kuruluş amacı ve kapsamı 1/A Tanımlar

Detaylı

İSTANBUL ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ Burs Havuzu Çalışma Grubu (BHÇG) Yönetmeliği Tanımlar

İSTANBUL ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ Burs Havuzu Çalışma Grubu (BHÇG) Yönetmeliği Tanımlar İSTANBUL ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ Burs Havuzu Çalışma Grubu (BHÇG) Yönetmeliği Tanımlar Madde 1 1) Burs Havuzu Çalışma Grubu (bundan sonraki maddelerde BHÇG olarak adı geçecektir)

Detaylı

EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI TÜRK ANONİM ŞİRKETİ GENEL KURULUNUN ÇALIŞMA ESAS VE USULLERİ HAKKINDA İÇ YÖNERGE

EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI TÜRK ANONİM ŞİRKETİ GENEL KURULUNUN ÇALIŞMA ESAS VE USULLERİ HAKKINDA İÇ YÖNERGE EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI TÜRK ANONİM ŞİRKETİ GENEL KURULUNUN ÇALIŞMA ESAS VE USULLERİ HAKKINDA İÇ YÖNERGE BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1- (1) Bu İç Yönergenin

Detaylı

İL ÖZEL İDARESİ KANUNU

İL ÖZEL İDARESİ KANUNU 9285 İL ÖZEL İDARESİ KANUNU Kanun Numarası : 5302 Kabul Tarihi : 22/2/2005 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 4/3/2005 Sayı : 25745 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 44 BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ

Detaylı

VATANDAŞIN VERGĐSĐNĐ KORUMA DERNEĞĐ ANATÜZÜĞÜ (17 Mart 2001, 22 Şubat 2003 ve 03 Şubat 2007 tarihli Genel Kurullarda yapılan değişiklikler dahil)

VATANDAŞIN VERGĐSĐNĐ KORUMA DERNEĞĐ ANATÜZÜĞÜ (17 Mart 2001, 22 Şubat 2003 ve 03 Şubat 2007 tarihli Genel Kurullarda yapılan değişiklikler dahil) VATANDAŞIN VERGĐSĐNĐ KORUMA DERNEĞĐ ANATÜZÜĞÜ (17 Mart 2001, 22 Şubat 2003 ve 03 Şubat 2007 tarihli Genel Kurullarda yapılan değişiklikler dahil) I. BÖLÜM - Kuruluş Hükümleri Kuruluş Madde 1- Yasalar ile

Detaylı

T.C. NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT KULÜBÜ TÜZÜĞÜ

T.C. NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT KULÜBÜ TÜZÜĞÜ T.C. NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT KULÜBÜ TÜZÜĞÜ 1. KURULUŞ GEREKÇESİ Kulüp, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Bilim-Kültür-Sanat Kulübü ismi ile anılır. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi

Detaylı

İZMİR KENT KONSEYİ ÇALIŞMA YÖNERGESİ

İZMİR KENT KONSEYİ ÇALIŞMA YÖNERGESİ İZMİR KENT KONSEYİ ÇALIŞMA YÖNERGESİ 1.BÖLÜM: AMAÇ, KAPSAM, DAYANAK VE TANIMLAR AMAÇ Madde 1: Bu çalışma yönergesinin amacı, İzmir Kent Konseyinin oluşumunu, organlarını, yönetimini, görev, yetki ve çalışma

Detaylı

Yönetmelik İçişleri Bakanlığından: İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği

Yönetmelik İçişleri Bakanlığından: İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği Yönetmelik İçişleri Bakanlığından: İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği 09/10/2005 Tarih ve 25961 Sayılı Resmi Gazete BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı;

Detaylı

SENDİKALAR VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ KANUNU

SENDİKALAR VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ KANUNU 11695 SENDİKALAR VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ KANUNU Kanun Numarası : 6356 Kabul Tarihi : 18/10/2012 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 7/11/2012 Sayı : 28460 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 53 BİRİNCİ BÖLÜM

Detaylı

PARTİ TÜZÜĞÜ 8 KASIM 2009 ANKARA

PARTİ TÜZÜĞÜ 8 KASIM 2009 ANKARA MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ PARTİ TÜZÜĞÜ 8 KASIM 2009 ANKARA Bu Tüzük, Milliyetçi Hareket Partisinin 40 ncı kuruluş yılını kutladığımız 2009 yılında, 8 Kasım tarihinde yapılan Olağan Büyük Kongrede kabul

Detaylı