ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (17 ARALIK OCAK 2013)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (17 ARALIK 2012 25 OCAK 2013)"

Transkript

1 ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (17 ARALIK OCAK 2013) Sayın Velimiz, PYP çalışmaları kapsamında hazırladığımız, 17 Aralık Ocak 2013 tarihleri arasındaki üçüncü temamıza ait bilgiler bu bültende yer almaktadır. PYP disiplinler üstü temalara bağlı düzenlediğimiz ve MEB kazanımlarına ulaştığımız çalışmalarımız bu bültende paylaşılacaktır. Çalışmalar sırasında öğrencilerimizde hedeflediğimiz IB öğrenen profil özellikleri bülten içinde ayrıca verilmiştir. KENDİMİZİ İFADE ETME YOLLARIMIZ Düşünceleri, duyguları, doğayı, kültürü, inançları ve değerleri keşfetme ve ifade etme yollarını sorgulama, yaratıcılığımız hakkında düşünme, yaratıcılığımızı geliştirme ve yaratıcılığımızdan zevk duyma yolları, estetik olanı takdir etmemiz. ANAFİKİR: OYUNLAR DUYGULARIMIZI, DÜŞÜNCELERİMİZİ, KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIR.

2 Giriş etkinliği olarak sınıfa çizilen farklı seksek modellerinde oynadık. Oyuncak tasarlama etkinliği ile kendimize yeni oyuncaklar yarattık ve keyifle oynadık. (IB Öğrenen Profili: Düşünen İletişim Kuran )Kukla yapımı ve kukla gösterisi etkinliklerinde artık materyallerden kuklalarımızı yapıp, kuklalarımız için oluşturduğumuz hikâyeleri arkadaşlarımıza sunduk. (IB Öğrenen Profili: Açık Görüşlü-Duyarlı) Sorgulama Hatları -Oyun nedir? -Geçmişten geleceğe oyunlar - Kültür nedir? -Farklı kültürlerde oynanan oyunlar nelerdir? -Oyun aracılığı ile kendimizi ifade etme biçimimiz Favori Oyuncağım etkinliğinde öğrencilerimiz oynamaktan en çok keyif aldıkları oyuncaklarını resimledikten sonra en sevilen oyuncak grafiği yapıldı. Sonrasında çocuklarla tabu oyununu yaparak çocuklarla tabu oynadık. Ardından oyuncaklarımızın dili olsa bizlere neler söylerlerdi? yönergesiyle zihin haritası oluşturuldu. (IB Öğrenen Profili: Araştıran- Sorgulayan, Duyarlı) Nostaljik Oyuncaklar Köşesinde anne-babalarımızın çocukluklarında oynadıkları oyuncakları sergiledik. (IB Öğrenen Profili: Bilgili-İletişim Kuran Öğrenen)

3 Sonuç etkinliğinde; farklı ülkelerde oynanan oyunları oynadık. Oyunların sonunda, oyunun nasıl ortaya çıktığı, oyunda değiştirmek istediğimiz bölümleri ile ilgili sohbet ettik. Gems materyalleriyle ana ve ara renklerle ilgili çalışma yaptık. Hava olayları konulu su doku oyunu oynadık arası ritmik saydık. Yarım-bütün kavramları ile ilgili çalışmalar yaptık. Farklı özelliklerdeki saatleri inceledik. Anahtar kavramlar: şekil (neden böyle?) bağlantı değişim İNGİLİZCE DERSİ Bu ay İngilizce derslerimize bahçemizde yer alan bitkileri öğrenmekle başladık. Doğamızı gözlemledik, çok sayıda oyun oynadık ve konuyu sanat çalışmaları ile de renklendirdik. Bahçede yetişen bitkiler üzerine konuştuk, bir günümüzü çiçek günü de ilan ettik ve gün boyunca çiçekler ile ilgili çalışmalar hazırladık. Değişik türde çiçek isimleri öğrendik ve yapboz yaptık. Bir yaz günü kolajı tasarladık, sonrasında çiçek maskemizi de taktık ve konuyu bu güzel etkinlik ile tamamladık. Bir diğer konumuz da, kıyafetlerimiz ile mevsimlerimiz konusunu birlikte ele aldığımız değişik hava koşullarına yönelik kıyafetler temasıydı. Önce mevsimleri öğrendik, sonra da mevsimlere uygun kıyafetleri tanımladık ve eşleştirdik.

4 Yaz mevsimi için güzel bir akvaryum hazırladık, balıklarımızı yerleştirdik, kış mevsimi için de karton kağıda bir kardan adam hazırladık ve ona soğuktan korunması için atkı ve bere giydirdik. Bahar mevsimi için bir çiçek sepeti, sonbaharı temsil eden yapraklar ile çalışma hazırlamayı da unutmadık. Son haftamızı da dönemi tekrar etmeye ayırdık, yaptığımız tüm çalışmaları gözden geçirdik, tatile çıkarken kendimize güzel bir mutfak etkinliği hazırlamayı da unutmadık, meyvelerden bir tatil ağacı yaptık ve afiyetle yedik. Bir dönemi daha bitirmenin mutluluğunu sizlerle paylaştık, yine güzel çalışmalarda buluşmak dileğiyle Bu ay öğrendiğimiz şarkılar; Pink song Autumn song Four seasons song How s the weather Spring song Summer song Winter song Leaves are falling down song Color Jump Song Animal sounds song

5 YERLİ MALI HAFTAMIZ Sınıfta hazırlamış olduğumuz manav köşemizde çocukların evden getirdikleri sebze, meyve ve kuruyemişleri yerleştirdik. Ardından her çocuğa kese kağıdı vererek alış veriş yapmalarını isteyerek bir drama oyunu canlardırdık. Bitiminde masalara geçerek meyve, sebze ve kuruyemişlerden istediklerini yediler GÖZ TARAMASI Öğrencilerle birlikte Memorial Hastanesine giderek göz taraması yaptırdık. Hem gözlerimizi kontrol ettirdik, hem de bilgi sahibi olduk

6 PİJAMA PARTİMİZ Evlerimizden getirdiğimiz pijama, terlik ve peruş oyuncaklarla sınıfta oyunlar oynayarak, danslar ederek eğlenceli bir pijama partisi geçirdik. Ardından sıcak çikolata ve patlamış mısır eşliğinde DVD izleyerek pijama partisini sonlandırdık.

7 BRANŞ DERSLERİMİZ Eğlenceli ve yaratıcı oyunlar dersinde öğrencilerle birlikte renkli sihirli boyalar etkinliği yapıldı. Karikatür dersinde farklı şekillerde karikatür şekilleri çizerek ilginç çizimler çıkardılar. Denge & Hareket Etkinliğinde; Geleneksel oyunlarımızdan Don Ateş oyununu öğrendik. Dengede yürüdük, planör duruşu yapmayı öğrendik, düz takla attık. El göz koordinasyonu geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptık. Fen ve Laboratuvar dersinde fen öğretmenleri ile şişeden gelen farklı sesler ve farklı renklerin karışımı ile ilgili deneyler yaptık.

8 Sınıfta yaptığımız deneylerde renklerin birbirine karışımı ve pilden ampule gelen elektriğin sonucu ampulün yanmasını gözlemledik.

9 MUTFAK ETKİNLİĞİ Öğrencilerle birlikte yoğurt mayaladık. Hem yoğurdun nasıl mayalandığını öğrendik, hem de kendi yoğurdumuzu yaptık. YENİ YIL PARTİMİZ Çocuklarla sınıfta noel baba eşliğinde yeni yılı karşılamak için oyunlar oynadık, dans ettik. Sonrasında noel babanın dağıttığı yeni yıl hediyeleri ile yeni yıl partisini bitirdik.

10 YENİ YIL KONSERİ Öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte Zübeyde Hanım öğretmenevinde Yeni Yıl Konseri düzenledik. Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz büyük bir keyif ve coşku ile sahnede Türkçe ve İngilizce yeni yıl şarkılarını müzik eşliğinde keyifle söylediler.

11 GEZİLERİMİZ 3. PYP ünitesi süresince Sabancı Müzesi giderek orada sergilenen resimleri inceledik. Oyuncak Müzesine gittik ve geçmişten günümüze kadar gelen pek çok oyuncağı gördük.

12 AİLE KATILIMI Aile katılımlarımıza katılan velilerimize bize ve çocuklara yaptırdıkları etkinlikler için teşekkür ederiz. Önümüzdeki PYP ünitesinde ne yapacağız? 11 Şubat 2013 tarihi itibari ile 6 hafta boyunca Dünyanın İşleyişi disiplinler üstü teması kapsamında Doğa ve tüm canlılar mevsimsel değişiklilere uyum sağlar ana fikrine ulaşmak için çeşitli etkinlikler planlanmıştır. Dört mevsim draması ile mevsimlerin oluşumu hakkında sohbet edeceğiz. Küresel ısınma ile ilgili araştırma yapacağız. Mevsim Defilesi ile mevsim değişikliklerinde kıyafetlerimizde olan değişiklikleri gözleyeceğiz. Nesli tükenen canlılar hakkında sohbet edip nesli tükenen hayvanlar kitapçığımızı oluşturacağız. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirerek, mevsimsel değişiklikler ve bu değişikliklerin canlıların üzerindeki etkilerini sorgulamaları sağlanacaktır. Tema sonunda yapılan çalışmalar ile ilgili sizleri tekrar bilgilendiriyor olacağız.

13 İLK ÇOCUKLUKTA KRİTİK YAŞLAR İKİ BUÇUK YAŞ Bu evre bir geçiş dönemidir. Çocuğun sosyal bir duyarlılıkla yaptığı gösteriler, yardım isteği ve hayal kurma gücü bu evrede artmıştır. 2,5 yaş bir dönüm noktası ve sinir sisteminin gelişiminde ara evredir. 2,5 yaş çocuğunun dengesi tam değildir, kasmotor mekanizması henüz mükemmelleşmemiştir. Çocuk bu yaşta seçme yeteneğine yeterince sahip olmadığından, iki olanağı birden seçer. Kendini bırakmaya alışık değildir. Gevşeyip uyumakta zorluk çeker ve bir kere uyudu mu, uzun süre uykuda kalabilir. Yine idrar yollarını kontrol eden kaslarını gevşek bırakmadığından idrarını çok uzun süre tutar. Bu tipik hareket sistemi yetersizliği, onun karakteristik beceriksizliği ve değişken davranışını anlatmaya yeterlidir. Geçiş yapmak ona o kadar zor gelmektedir ki, tanıdık bir şeyi bırakıp başka bir şeyi anlamakta çok ağırkanlıdır. Çok tutucudur, her yeniliğe itiraz eder. Her şeyin alıştığı biçimde yapılmasını ister. Bu evrede en iyi tutum, çocuğun belli sınırlar içinde sürdürmesine izin verilmesidir. 2,5 yaş çocuğunun farklı kutuplar arasında yalpalaması, bu dönemin önde gelen özelliğidir. Bu uç noktaları aşırı bir faaliyetten ani bir tembelliğe, atılganlıktan utangaçlığa, güçlü bir sahip olma duygusundan aldırmazlığa, açlık çığlıkları atarken yemek istememeye, çığlık ve gözyaşlarından alçak sesle mırıldanmaya geçiş olarak çeşitleyebiliriz. Bu çeşitli değişmeler kötü huyluluk olarak yorumlanmamalıdır. Çocuk olgunlaştıkça, iki karşıt arasındaki seçeneklerin farklılıklarını buldukça davranışları değişecektir. Çocuk utangaçlık ve aşırı vericilik karışımı, büyüklere yaklaşma biçimi, dostça sorular ve cömertliğiyle son derece çekicidir. Oyuncaklarını arkadaşlarına göstermek için okula götürür, ama onları asla bırakmaz. Sonuç olarak, 2,5 yaş bir aykırılık ve dengesizlik yaşıdır.

14 İlk çocukluk evresinde, 2,5 yaş gelişimin zorlu dönemlerinden birini oluşturur. Serkeşlik evresi olarak nitelenen bu dönemde 2,5 yaş çocuğu dengesiz, olumsuz, kararsız ve isyankârdır. Aile için zorlu bir gelişim aşaması olan bu çağın şiddeti bir çocuktan diğerine değişir. Çocuk bir davranışı yapmakla yapmamak gibi çift kutuplu duygularının etkisindedir. Bu durum çocuğun karar vermesini güçleştirir, çocuğu hırçınlaştırır. Negativizm (olumsuzluk) adı verilen inatçılık ve karşı gelme, ana babaları endişelendirir. Bu dönemde çocuk büyüklerin sözünü dinlemez, hatta söylenenin tersini yapar. Eylemleri, davranışları kısıtlandığında öfkelenir, kendini yerlere atar. Her işi yardım görmeden kendi başına yapmakta direnir. 2,5 yaş negativizmi sosyal ilişkiler sonucu pekişir. Aşırı disiplin ortamında negativizmin arttığı görülür. Bu evrede oluşan saplantılar ve ruhsal bunalımlar ileriki yıllarda inatçılık ve direnç belirtileri şekline dönüşür. 3 yaşına kadar çocuk, çevresindeki mekânı yavaş yavaş keşfetmiş ve inşa etmiştir. Bu itibarla, çocuk 3 yaşında özgürlük yolunda ilk adımı atacak yetenektedir. Her tarafa koşar, tabaklarla dolu masa örtüsünü çeker, camları kırmaya başlar. Bu çağda, önlem olmak üzere, merdivenlere engeller konur ve o zamana kadar muhafaza altına alınmamış kırılacak eşyalar onun elinden uzaklaştırılır.3 yaşındaki çocuk günlük hayatını yaşadığı mekâna hükmeder ve birdenbire bundan yararlanmak için oldukça doğal bir arzu duyar. Bu yüzden, ana-babalar çocuğu emirlere, ihtarlara, tehditlere ve cezalara uymayı zorunlu görürler. Mekâna yayılma ihtiyaçlarına set çekilen ve boş bir odaya kapatılan çocuğun bu engelleri aşmaktan ve biraz daha fazla şey kırmaktan başka bir arzusu olamayacağı pek tabiîdir. 3 yaşındaki çocuk, dünyayı keşfetmeye çalışır, oysaki buna engel olurlar. Çocuk 2,5 ile 4 yaşları arasında etrafını çeviren dünyadan ve ailesinden yavaş yavaş çözülerek özgürlük yolunda ilk merhaleyi yaşar. Bu nesnelliğin keşfine ait ilk safhadır. Bu yüzden, bu durum aynı zamanda ilk karşı koyma buhranıdır. Çocuk, özgürlüğünü, kısmen de olsa o vakte kadar kendisine vasilik edenlere karşı koymadan kazanamaz. Bu, normal bir şeydir.

15 3 yaş buhranı vasilikten biraz kurtulmak ihtiyacını duyan çocukla, bundan böyle onun kap kacak için tehlikeli bir durum gösteren bu münasebetsizliklerini artık ciddiye almak ihtiyacını duyan ana-babalar arasında, ilk ciddi anlaşmazlıktır. İki taraf arasında çaprazlama bir karşı koyma vardır. Çocuğun, bu yaşta çok hızlı gelişen bütün kaslarını ve duyularını çalıştırabilmesi gelişmesi bakımından çok önemlidir. Zarara uğrayacak hiçbir şeyin bulunmadığı bir odada ya da bahçede çocuğu serbest bırakmak gerekir. Yetişkinler, çocuğu yola getirmek ya da zapt etmek için ne kadar araya girerlerse, çocuğun karşı koyma tepkileri o oranda şiddetli olur ve kaprisleri çoğalır. En iyi hareket tarzı, bir yandan çocuğu, tehlikesizce yapmasına müsaade edilebilecek olan her şeyi serbest bırakmak, öte yandan da onun kaprislerini görmezlikten gelmektir. Kısaca mekâna ait ilk keşifleri kapsayan bir devre sonunda çocuk belli bir özgürlüğü elde edecek hale gelir. 3 4 yaşlarında, kaprislerle beliren ilk kurtuluş buhranının görünmesi bundan ileri gelir. Bu kaprisler karşısında, kendimizi heyecana kaptırmamalıyız, ya da tersine yüzüne gülmeliyiz, bunların geçip gitmesini beklemeliyiz. BEŞ YAŞ 4 yaş çocuğu değişken ve kaypaktır. Birbirini kovalayan birçok şeyden konuşur. 5 yaş çocuğu ise, bir iş adamının ciddiyetiyle konuşur. 4 yaş çocuğu resim yaparken önüne çıkan her şeyi kullanarak resim yapar. Kaba hayal gücüyle bir kaplumbağayı bir hortum şeklinde çizebildiği gibi, bir hortumu da file dönüştürebilir. 5 yaş çocuğunun resim yapmaya başlamadan önce kafasında belirgin bir şey vardır. Yaptığı şeyin içeriği mantıklıdır. Kendi kendini kritik eder diyebiliriz.ister oyunda olsun, isterse kendisine verilen bir işte olsun, 5 yaş çocuğu başladığını bitirmeyi sever. 4 yaş çocuğu ise, yarım bırakılan bir şeye çok daha duyarsızdır. O, hareketlidir sağda solda dolaşır durur. 5 yaş çocuğu ise, durmasını bilir.5 yaş çocuğu gösterişe meraklı değildir. O, artık daha çabuk karar verir. Kas hâkimiyeti gelişmiştir, düzenli cümleleri ile insanlarla olan kişisel ve sosyal ilişkileri artmıştır. Bunun yani sıra kendine ilişkin düşünceleri ile ailesine, okula ve topluma uyumu belirgin bir biçimde artmıştır. Hem kendisi, hem de çevresiyle çelişki halindedir.

16 Kritik durumlarda soğukkanlı olmayı başarır. Sokakta kaybolmaz, adresini bilir. Bu güven duygusu ve soğukkanlılık 5 yaş çocuğunun övülecek yapısını açıklar. Çocuk gelişimin tüm basamaklarını tamamlamış ve hafif eğimli bir düzlüğe ulaşmıştır. 5 yaş çocuğu, yuvanın kapılarını aşmak üzere ve karmaşık bir bütün içine girmeye hazır gibidir. Bununla birlikte 3 4 yaş çocuğuna oranla çok daha olgundur. Daha geniş deneyimlere hazır duruma gelmiştir. Günlük işlerinde kendine yeter bağımsız hale gelmiştir. Giyinmek, yıkanmak, yemek yemek, tuvalete gitmek, alışveriş yapmak ve basit ev işlerini görme becerileri edinmiştir. Ev ona yetmez, okula gitmek ister, zamanında orada olmak için heyecan duyar. Sahip olduğu her şeyden, özellikle giysilerinden gururlanır. Kendi kişiliğinin onun için canlı bir anlamı vardır. Ailesiyle birlikte olmayı sever. Fakat arzuları ve çıkarları söz konusu ise, diğer kişilere de sempati duyar. Doğruyu yanlıştan ayırmaya başlar. Özetlemek gerekirse, 5 yaş çocuğu kendi kendine yeter, sosyaldir, kendinden emindir, şekilci ve uyumludur, rahat ve ciddidir, dikkatli ve kararlıdır. Nazik bir dosttur. Üstün bir kişi değilse bile, üstün bir çocuktur. 3 yaşın ilerlemiş bir biçimidir. 5 yaşında geneldeki başarılı kas kontrolüne karşın, kas hareketleri bazı inceliklerden yoksundur. Eğri çizgiler çizmekte güçlük çeker, kalem kullanmayı bilmez, duygusalmotor bazı nedenlerden dolayı okuma mekanizmasına henüz hazır değildir. Açık seçik konuşur, bebek gibi hecelemez, ancak konuşması asla zor ve karmaşık sözcüklerden oluşmamıştır.

17 KİTAP ÖNERİLERİ BEBEK AŞAĞI BEBEK YUKARI! (Eve Gelen Yeni Bebek) Eve yeni bir bebek geliyor! Ancak Emily, bu duruma çok üzülüyor. Ona göre bebek demek sorun demek. Anne ve babası onu rahatlatmak için ellerinden geleni yapsalar da, Emily, bir süre sonra onu bekleyen başka bir sürprizi daha keşfediyor. Aileye yeni katılacak kardeşlere alışma sürecini anlatan ilginç bir hikâye. Yazan: Jonathan Shipton Resimleyen: Francesca Chessa Çeviren: Ece Özkan Kapak ve Sayfa Uygulama: Hüseyin Özkan BİL BAKALIM SENİ NE KADAR SEVİYORUM? Birini çok sevdiğinizde, duygularınızın ne kadar güçlü olduğunu ona anlatmanın yolunu bulmak istersiniz. Küçük Tavşan ve Büyük Tavşan'ın keşfettiği gibi, sevgi kolaylıkla ölçülebilecek bir şey değildir! TUDEM YAYINLARI Yazan: Sam McBratney Çevirmen: Özlem Çolakoğlu Resimleyen : Anita Jeram

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz.

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz. ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (8 Aralık 2014-23 Ocak 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (10 EYLÜL-19 EKİM 2012)

ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (10 EYLÜL-19 EKİM 2012) ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (10 EYLÜL-19 EKİM 2012) Sayın Velimiz, Sizlerle daha önce paylaştığımız gibi okulumuzda PYP çalışmaları yürütülmektedir. Bu kapsamda 6 PYP disiplinler üstü teması ile ilgili

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Güne başlama zamanımız olan oyun etkinliklerine ilk önce yoklama yaparak, sınıfta kaç kişi olduğumuzu sayarak

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Seçtiğimiz merkezlerde oyun oynayarak geçirdiğimiz bu etkinlik saatinde yeni beceriler kazanamaya başladık.

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN ve ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN ve ZAMAN 1.SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (28 EKİM -13 ARALIK 2013) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında 28 Ekim 2013-13 Aralık 2013 tarihleri arasında işlediğimiz ikinci temamıza ait bilgiler,

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI:2 YIL: 2013 KASIM Her zaman güne oyun etkinliğimizle başladık. Oyun etkinliğimize başlamadan önce, hangi merkezlerde oynamak istediğimizi

Detaylı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı HAZİRAN 2014 / 11. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 43 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 44 Yabancı Diller 6 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 7 Tuzla Anaokulu 50 Sayısal Bölüm 9 Ataşehir

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010 OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010 İÇİNDEKİLER ÇOCUK OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMUNA NEDEN GİTMELİDİR? 2 ÇOCUĞUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ 5 2 7 YAŞ ÇOCUKLARININ BİLİŞSEL

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın:

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın: II olsun heyecanına kapılırsın. Var olanları koruma ve sahiplenme duygun gelişir. Sosyal insan a dönüşen varlığının, yararlandığın tarihsel kültürel ve maddi olanakların ürünü olduğu gerçekliğine ulaşırsın.

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı Eğitim Yolu Rehberi. Anne-Babalar için El Kitabı Bu Eğitim Yolu Rehberi Early Excellence ve Önyargılara bilinçli yaklaşan bir Eğitim ve Öğrenim temelinde hazırlanmıştır. Eğitim Yolu Rehberi Anne-babaları

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ UYUMSUZ ÇOCUKLAR 310TDB006 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİM

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİM T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİM AHLAK GELİŞİMİ 141EO0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI AYLAR ARALIK OKUL ADI: TARİH: Aralık YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN

Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN. Marmara Üniversitesi www.mehmetzekiaydin.com EMAİL:mza@mehmetzekiaydin.com TEL:0506.3446620 PROF.DR. MEHMET ZEKİ AYDIN ÖZGEÇMİŞİ 1959 yılı, Konya Çumra doğumlu. 1985 de Ankara

Detaylı

4. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (17 Aralık 2012 25 Ocak 2013) Sayın Velimiz, 17 Aralık 2012 25 Ocak 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu

4. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (17 Aralık 2012 25 Ocak 2013) Sayın Velimiz, 17 Aralık 2012 25 Ocak 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu 4. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (17 Aralık 2012 25 Ocak 2013) Sayın Velimiz, 17 Aralık 2012 25 Ocak 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu bültende yer almaktadır. Böylece temalara bağlı düzenlediğimiz

Detaylı

ÜNİTE ÇOCUK VE OYUN İÇİNDEKİLER HEDEFLER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III. Öğr. Gör. Esra METİNER

ÜNİTE ÇOCUK VE OYUN İÇİNDEKİLER HEDEFLER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III. Öğr. Gör. Esra METİNER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III İÇİNDEKİLER Okul Öncesi eğitim kurumlarında etkinliklerde oyun Öğrenme Merkezlerinde Oyun Sanat Etkinliklerinde Oyun Müzik Etkinliklerinde Oyun Türkçe Etkinliklerinde Oyun

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ DRAMA ÇALIŞMALARI ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Tunca TOSUN 2C MERHABA Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu Sorumlu Müdür Can Vuran Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Sanat Yönetmeni Semra Bolat Editör Yüksel Altıntaş Nigar Tokat

Detaylı

ACI KAYBIMIZ ALPEREN KURTULUŞ. Değerli velilerimiz, sevgili öğrencilerim,

ACI KAYBIMIZ ALPEREN KURTULUŞ. Değerli velilerimiz, sevgili öğrencilerim, II Değerli velilerimiz, sevgili öğrencilerim, Yaz tatilini bitirdik ve yine, büyük bir coşku ve heyecanla okulumuzu açtık. Her yıl okulun açıldığı ilk gün, heyecanla birlikte duygu dolu anlar yaşarım.

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ BİREYİN GELİŞİMİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.

Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir. Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir. T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI 2013 ETKİNLİK

Detaylı

Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI. etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar

Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI. etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar SAKARYA 2012 1 Sıtkı DİLMAÇ Komisyon Başkanı Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Hazırlayan Yıldıray

Detaylı