VGA BIOS : Ekran kartının ne zaman ne iş yapacağını belirler.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "VGA BIOS : Ekran kartının ne zaman ne iş yapacağını belirler."

Transkript

1 EKRAN KARTI,MONİTÖRLER, WEBCAMLER Ekran Kartı : Ekranda ki görüntünün oluşması için CPU dan gelen verileri işleyip monitöre aktaran yapıdır. 2 ye ayrılır. -Harici Ekran Kartları -Onboard Ekran Kartları Onboard Ekran Kartı: Anakart üreticisi tarafından anakarta direk entegre olarak üretilen kartlardır. Çok yüksek bir performans beklenemez. Harici Ekran Kartı: Harici kartlar anakarta sonradan entegre edilen kart çeşitidir. 3 boyutlu oyunların, çizimlerin geliştirilmesiyle beraber yüksek bir performansa ihtiyaç duyulmuştur. Görüntünün oluşturulmasında ve monitöre aktarılmasında etkin rol alan temel bileşenler şunlardır. VGA BIOS Grafik İşlemci(GPU) Video Ram RAMDAC VGA BIOS : Ekran kartının ne zaman ne iş yapacağını belirler. Grafik İşlemci(GPU) : Ekran kartının beyni gibidir. Anakartta ki CPU kullanılmaz. Bunun yerine ekran kartının GPU su kullanılır.

2 CPU dan gelen çizim kodları GPU tarafın yorumlanır. GPU nun yaptığı işlemler; boyama, pencere boyutlandırma, nesne çizimleri gibidir Video RAM: Anakart üzerindeki RAM in daha az kullanılması için vardır. Ana kartın Ram i yerine ekran kartı üzerindeki bellek yani Video Ram kullanılır. Bu da performans artışı RAMDAC (dijital-analog çevirici): Video RAM deki sayısal dijital verileri analog verilere dönüştürerek monitöre gönderir. Ekran Kartının Çalışma Sistemi: CPU tarafından işlenen veriler anakart yoluyla ekran kartının görüntü işlemcisine aktarılır. Görüntü işlemcisi verileri işler ve sonra Video RAM gönderir. Video Ram den veriler RAMDAC e gider. Video Ram boşaldıktan hemen sonra yeni veriler gelir. -Ekran kartları veri yolu olarak; ISA PCI AGP PCI-Express gibi veri yollarını kullanır. SLI (scalable link ınterface) teknolojisi: İki kartı aynı anakart üzerine bağlayarak performansı çok büyük ölçüde artırmaya yarayan bir teknolojidir. 3D Ekran Kartları Bilgisayar ekranları iki boyutludur. 2D hesaplanmaları ve oluşturulması 3d görüntülere oranla daha kolaydır.

3 Bu nedenle 3 boyutlu görüntülerin oluşturulmasını ve hesaplanmalarını hızlandırmak amacıyla 3d chip li ekran kartları kullanılmaktadır Z-Buffering:3D görüntülerde derinlik koordinatlarının yönetilmesidir.bir nesne grafik kartında derlenme işlemine alındığında nesneye ait derinlik Z-Buffering denilen hafızada tutulur. API : Ekran kartlarında donanım özelliklerini yüksek performansla kullanarak 2D ve 3D çizimler oluşturmak için kullanılan ara yüzlerdir. Ekran kartını seçerken; kullanılan bilgisayarın ne amaçla kullanılacağı tespit edilmelidir. Bilgisayar oyun ve grafiksel işlemler için kullanılacaksa yüksek performans sergileyen bir ekran kartı tercih edilmelidir. Görüntü Çıkışları & Monitör Bağlayıcıları Ekran kartlarında 6 farklı görüntü çıkış vardır. VGA, DVI, HDMI, Component, S Video ve Composite Bunlar, bağlayıcı türü değişikliğinden fazlasını ifade ederler. Görüntü özellikleri bağlayıcı türüne göre ciddi farklar gösterir.

4 Harici dönüştürücülerle bir türü başka bir bağlayıcıya çevirmek, görüntü özelliklerini olumlu yönde değiştirmez. VGA bir çıkışı DVI a dönüştürmek, DVI kalitesine ulaşmayı sağlamaz. VGA Bağlayıcı VGA en eski analog görüntü standardıdır. En fazla 1280x1024 çözünürlüğe izin verir. 15 pin D-Sub tipi bağlayıcı kullanır. Ekran kartlarında sayısaldan, analoga işaret çevrimi olduğundan veri kayıpları yaşanmaktadır. Görüntülenmek istenen veriler bu yüzden biraz farklı bir yapıda ekrana aktarılmaktadır. ADC - DAC Kavramı Bilgisayarlar analog sinyaller üzerinde direkt işlem yapamazlar Analog sinyaller üzerinde işlem yapmak gerektiğinde öncelikle bu sinyallerin dijital karşılıkları elde edilmelidir. Aynı şekilde bilgisayar tarafından üretilen dijital sinyallerin analog cihazlarda kullanılması için tersi yönde çevrilmesi gerekir.

5 DVI: Digital Visual Interface DVI hem analog hem de dijital video sinyallerini iletebilir. DVI girişi olan bir monitör ile kullanılması durumunda ekran kartının verileri analog olarak dönüştürmesi gerekmez. Analog dönüştürme işlemi olmadığından daha net bir görüntü elde edilir. HDMI: High Definitions Multimedia Interface Dijital ses ve video aktarımı için geliştirilen en güncel arayüzdür. Herhangi bir ses veya görüntü kaynağından gelen çoklu veriyi tek kablo üzerinden aktarır. PC monitörlerin yanı sıra yeni nesil TV türlerinin çoğunda HDMI desteği yer almaktadır. Component, S Video ve Composite Bağlayıcılar Bu bağlayıcı türleri HDMI bağlantısının yaygınlaşması ile birlikte tarihe karışmaktadır. VGA bağlantısında olduğu gibi analog sinyal gerektirdiklerinden RAMDAC tarafından dönüştürülen sinyali iletirler. Display Port: VESA tarafından ortaya atılmış telif hakkı gerektirmeyen sayısal görüntü arayüzüdür.ilk olarak 2006 yılında tasarlanmış ve 2008 de uyumlu cihazlar yapılmaya başlanmıştır.veri iletimi küçük paketler halinde sağlanır. 3 metrelik bir kablo üzerinde maks.

6 17.28Gbit/s bant genişliğine sahip ve 2560x 1600 çözünürlüğü desteklemektedir. S- VİDEO(Seperate Video) Ekran kartına televizyon bağlayarak görüntüyü televizyona aktarmak için kullanılır. Aynı kablodan ses verisi taşımaz. Görüntünün analog olarak iki kanal üzerinden taşındığı bağlantı şeklidir. Bu kanallardan birisi renk diğeri ise parlaklık verisi taşır. Video(Kompozit) Televizyon ekranlarını bilgisayara bağlamak için kullanılan bağlantı şeklidir. Kompozit video sinyali, piksele ait renk ve pikselin yatay ve düşey bileşenlerini içerisinde barındıran yapıdır. Bu bağlantı sadece video aktarımında kullanıldığı için ses verisi içermez. Ekran kartı Çıkış Sayısı ve Çeşidini belirleme 1- Ekran kartı çıkışları ile monitör uyumlu olmalıdır. Eğer monitör henüz alınmamış ise yeni arayüzlerden birine sahip bir ekran kartı seçilebilir. Bir bilgisayara birden fazla ekran bağlanmak istenebilir. Örneğin bir bilgisayara hem ekran hem de projeksiyona bağlanabilir. Bir ekran kartının çıkış sayısı bağlanabileceği kadar konektör yapısı demektir.

7 EKRAN PARAMETRELERİ Çözünürlük (Resulition): Ekrandaki görüntünün kaç pikselden oluşacağının ölçüsüdür.bu noktalara piksel denilmektedir.düşük çözünürlüğe sahip bir ekrandaki resimler daha büyük olacak ve kalite azalacaktır.crt tip ekranlar farklı çözünürlük değerlerinde en iyi sonucu veren ekran tipidir. Çoklu Çözünürlük: Bunu sadece CRT ekranlar destekler. Diğerleri bunu desteklemez. Destekleseler de bir görüntüde çözünürlük çok iyiyken başka bir görüntüde ise çok kötü olur. Ekran Boyutu: Monitörlerin boyutları, amerikan ölçü birimi inç- inch ile ifade edilmektedir. Bir monitörün boyutu sol alt köşesi ile sağ üst köşesinin arasındaki mesafenin ölçülmesi ile bulunmaktadır. İki Piksel Arası Uzaklık(Dot Pitch) Ekranda iki piksel arası en yakın uzaklığı belirler. Uzaklığın az olması daha fark edilebilir, keskin renk geçişlerinin olduğu görüntüler anlamına gelir. En/Boy Oranı(Aspect Ratio) Ekranın en ve boy oranlarını gösterir. Genelde bu oran 4:3'dür. Mesela 1024x768 çözünürlüğe sahip bilgisayarda en boy oranı görüldüğü gibi 4:3 dür.

8 Ekran Tazeleme Oranı(Refresh Rate):Ekranın baştan aşağıya saniyede taranma sayısını gösterir. Başka bir deyişle ekrandaki görüntünün saniyedeki oluşturulma sayısıdır. Ölü Pikseller: Ölü pikseller görüntü değiştiği halde rengi değişmeyen ekran üstündeki noktalardır(piksel). Özellikle LCD ekranlarda bazı pikseller özelliğini üretim aşamasında yitirebilmektedir. Bu durumda ekranın belirli noktaları görüntü içerisinde sırıtmaktadır. Renk Derinliği Ekranın gösterebileceği farklı renk sayısını gösterir. Bazen bit(16,24,32) cinsinden, bazen de adet olarak belirtilir. Tepki Süresi Özellikle LCD ekranların seçiminde önemlidir. Bir pikselin istenen rengi alması için geçen süre onun tepki süresidir. Parlaklık Ekranın üretebildiği ışık miktarını gösterir.birimi nits veya candela(cd) dır. 1nits=candela/m 2 değerine eşittir. Bilgisayar monitörleri için genel parlaklık değerleri cd/m 2 değerleri arasındadır.

9 Kontrast Oranı Ekran üzerindeki özellikle yakın tonlardaki renklerin birbirinden ayırt edilebilirliğini belirleyen bir özelliktir.kontrast oranı şu şekilde hesaplanır: Kontrast O.=Tüm pikseller beyazken ki parlaklık/tüm pikseller siyahken ki parlaklık Görüş Açısı: Ekrana belirli bir açıdan bakıldığında oluşan renk kaybıdır. CRT ve Plazma ekranlarda görüş açısı daha iyidir.ekrana tam 90 dereceden bakarsak görüntüde kayıp yaşamayız.

10 MONİTÖRLER Monitörlerle İlgili Temel Kavramlar:Bilgisayarda görüntüleme işlemi, temel olarak şu şekilde yapılmaktadır. Görüntülenecek resim bilgisi sayısal olarak ekran kartına ya da görüntüleme işlemini üstüne alan mikro denetleyicili sisteme gönderilir. Daha sonra ekran kartlarındaki hafıza elemanlarında bulunan resim bilgisi DAC aracılığıyla her nokta için ayrı ayrı genlik bilgilere dönüştürülür. CRT (Katot Işın Tüp) Monitörler:Katot ışın tüplü monitörler dünyada en çok kullanılan monitör tipidir. Yavaş yavaş yerini LCD monitörlere bırakmasına rağmen halen teknolojisinin geliştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. CRT Monitörün Özellikleri ve Çalışma Prensibi: CRT monitörlerde görüntü, tüplerinde bulunan elektron tabancasından çıkan elektron huzmesi ile oluşturulmaktadır. Elektron huzmesi gölge maskesinden geçerek istenilen rengi oluşturmaktadır. Tüp üzerinde nokta hangi renkte gösterilmek isteniyorsa bu noktaya huzme gönderilir. Maskeden geçen huzme kırmızı-yeşil ve mavi renk veren alüminyumla kaplanmış fosfor tabakasına çarptırılarak görüntü elde edilir.

11 CRT Monitörün Çalıştırılması ve Ayarlanması: CRT monitörlerin uygun bir şekilde çalıştırılması için ilk önce monitör bağlantısının Yapılması gerekmektedir. Monitör çalıştırdıktan ve bilgisayar işletim sistemini açtıktan sonra uygun yatay düşey ve renk ayarlamalarının yapılması gerekebilir. CRT monitörlere her tazeleme oranına göre farklı bir ayar yapılması gerekir. LCD (Likit Kristal Ekran) Monitörler Aslında pek yabancı olmadığımız LCD ekranlar hesap makinelerinde, cep telefonları ekranlarında kullanılmaktadır. Renkli olanlarının tasarımından sonra popüler hâle gelen LCD monitörler CRT monitörlere nazaran enerji tasarrufu, inceliği ve zarif görüntüsü ile dikkat çekmektedir. LCD Monitörün Özellikleri ve Çalışma Prensibi LCD monitöre adını veren en büyük özellik, görüntünün elde edilmesinde büyük rol oynayan sıvı kristal yapıdır. Sıvı kristal yapıdaki bir madde ne katı ne de sıvı diyebileceğimiz bir durumda bulunur. Bu nedenle bu duruma sıvı kristal durum denmektedir. LCD monitörlerde normalde bükümlü nematik tip sıvı kristal kullanılmaktadır. Bu Sıvı kristal yapıya elektrik enerjisi uygulandığında bükümler açılır ve kristal moleküler yapı Duruş açısını değiştirir. Bu özellik

12 kullanılarak, ışığa sıvı kristal kanalın içinden yol verilir. LCD monitörlerin her bir pikselinde sıvı kristal madde bulunmaktadır. PLAZMA MONİTÖRLER Plazma monitörler, görüntü kalitesiyle diğer monitörlerden ayrılan yeni nesil gelişmiş bir görüntüleme aygıtıdır. Bu monitörler sadece bilgisayara bağlanmak için üretilmeyip, ayrıca TV yayınlarını ve yüksek yoğunluklu resim bilgisi içeren sayısal yayınları da görüntüleyebilmesi için tasarlanmıştır. Plazma Monitörün Özellikleri ve Çalışma Prensibi Plazma monitörler aynı LCD monitörlerde olduğu gibi piksellerden ve R-G-B hücrelerinden (alt piksellerinde) oluşmaktadır. Yalnız hücrelerde likit kristal yapı yerine plazma ortam kullanılmaktadır. Plazma, maddenin iyonize edilmiş gaz hâlidir. Madde normalde gaz hâlindeyken, eşit miktarda protona (+ değerlikli) ve elektrona (- değerlikli) sahiptir.

13 Plazma Monitörün Çalıştırılması ve Ayarlanması WEB KAMERALAR WEBCAM (BİLGİSAYAR KAMERASI) Bilgisayara resim ve görüntüyü aktarmak için kullanılan donanım birimidir. Web Cam ile evde video ve resimler çekmek, ayrıca internet altyapısını kullanarak görüntülü konuşmak mümkündür. Bunun için birçok üretici web cam üzerine tümleşik olarak mikrofon koymaktadır. Webcamler nadiren olsa da güvenlik amaçlı kullanılabilir. Yaygın web cam

14 üreticilerinden A4-Tech, Microsoft, Philips, Creative ve Logitech sayılabilir. ÇALIŞMASI Webcamler de görüntüyü yakalamak için optik sensorlar kullanılır.sensorların üzerinde binlerce küçük optik(ışık) algılayıcı vardır. Bu algılayıcılar dışardan gelen ışığı elektriksel işarete dönüştürdükten sonra, sayısala çevirip bilgisayara gönderilerek görüntü elde edilir. Web Cam Parametreleri Çözünürlük:Sensor üzerindeki algılayıcı miktarını gösterir. Mega Piksel(MP) olarak değerlendirilir. Ne kadar çok olursa o kadar iyi ve ayrıntıların yer aldığı görüntüler elde edilir. Günümüzde gerçek sensor çözünürlüğü maksimum 1.3MP civarı çeşitli webcamler

15 bulunmaktadır. Resim ve videoların ayrı ayrı çözünürlüğü vardır. Gece Aydınlatmalı LED Işıklar:Gece görüntü almaya yardımcı çeşitli sayıda LED lambalara sahip webcamler, aydınlığı düşük ortamlarda daha iyi görüntüler elde etmek için kullanılabilirdır. Sensör Tipi: Kullanılan sensorlar iki farklı tipte (CMOS, CCD) olabilmektedir.ccd çok enerji harcar kolay ısınır temiz ve kaliteli görüntü elde eder. CMOS ise daha az enerji harcar, ucuzdur, kolay üretilir fakat daha gürültülü (görüntü üzerinde istenmeyen noktacıklar) ve daha az kaliteli görüntüler elde eder. Zoom (Büyütme) :Görüntüyü daha da büyütmek için gerekli bir özelliktir. 4x, 10x gibi değerler alır. FPS(Frame Per Second): Web camin saniyede yakaladığı görüntü sayısını gösterir. Ne kadar çok olursa, görüntü ve video kaydı o kadar mükemmel olur.

16

DIŞ DONANIM BİRİMLERİ

DIŞ DONANIM BİRİMLERİ DIŞ DONANIM BİRİMLERİ 1-Dış Donanım Birimleri a) Giriş Birimleri (klavye,maus) 3-Yazıcılar 2-Görüntüleme Birimleri (Monitör, projeksiyon) 4-Görüntü İşleme Cihazları (Tarayıcı, Kameralar) 5-Soru ve Cevap

Detaylı

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI VERİ TABANI

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI VERİ TABANI YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI VERİ TABANI PROGRAMCILIĞI DALI DERS NOTLARI DONANIM BİRİMLERİ İÇ DONANIM

Detaylı

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB PROGRAMCILIĞI DALI DERS NOTLARI 1 DONANIM BİRİMLERİ İÇ DONANIM

Detaylı

A.EKRAN KARTLARI. 1.Yapısı. Ekran kartları, görüntüyü oluşturmak ve görüntü birimine aktarmakla görevlidir.

A.EKRAN KARTLARI. 1.Yapısı. Ekran kartları, görüntüyü oluşturmak ve görüntü birimine aktarmakla görevlidir. A.EKRAN KARTLARI Ekran kartları, görüntüyü oluşturmak ve görüntü birimine aktarmakla görevlidir. 1.Yapısı a.grafik İşlemcisi (GPU): Grafik işlemcisi görüntü hesaplamalarını ve görüntü işlemlerini ekran

Detaylı

İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1.

İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1. İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1. Ana kart (Maın board)... 5 1.1.1. Yuvalar (Slot)... 6 1.1.2. Yonga Seti

Detaylı

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr ANAKART(MAINBOARD) Tüm donanım birimlerinin dolaylı ya da dolaysız bağlandığı elektronik karttır. Elektriği geçirmeyen fiberglas malzemeden yapılmışlardır. Üzerinde chipleri ve konektörleri birbirine bağlayan

Detaylı

Temel Bilgisayar Teknisyenlik Eğitimi Seminer Notları. Monitör Teknolojisi

Temel Bilgisayar Teknisyenlik Eğitimi Seminer Notları. Monitör Teknolojisi Temel Bilgisayar Teknisyenlik Eğitimi Seminer Notları Monitör Teknolojisi CRT Monitör teknolojisi-1 CRT (katod ışınlı tüp) monitörlerde görüntü tüp adı verilen düzenek tarafından oluşturulur. Havası boşaltılmış

Detaylı

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR BİLGİSAYAR DONANIMI Ebubekir YAŞAR 2008 ÖNSÖZ Bilgisayarcı olarak, hızla gelişen teknolojiyi yakından takip etmek günümüzde neredeyse imkansız. Kullandığımız yapıların literatürü elimize gelmeden başka

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DONANIM KARTLARI ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

TEMEL BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ

TEMEL BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ TEMEL BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ DONANIM Araş. Gör. Deniz Baş Araş. Gör. Burçe Ataç Mogol Araş. Gör. İlknur Gönenç Araş. Gör. Seher Gümüş Araş. Gör. Aytunga Arık Kibar Araş. Gör. Ufuk Bağcı Araş. Gör.

Detaylı

Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım. BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ

Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım. BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ Bilgisayar Nedir? Bilgisayar; Hesap yapan (computer) demektir. Kullanıcıdan aldığı verilerle aritmetik ve mantıksal

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ANAKARTLAR VE KASALAR 481BB0011 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

BÖLÜM I DONANIM...1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read

BÖLÜM I DONANIM...1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read BÖLÜM I DONANIM......1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read Only Memory - ROM) İşlemci - MİB (Processor - CPU):

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Her türlü binada kapalı devre kamera kontrol sistemi tesisatında kullanılan kameraların çalışmasını çeşitlerini, aparatlarını ve bağlantılarını öğreneceksiniz.

Detaylı

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Hazırlayan: Levent Emmüngil & Orçün Madran Güncelleme: Halil Ersoy (Eylül 2013) Bü könü bittiğinde; Bilgisayarın mimarisi hakkında bilgi edinebilecek Bilgisayarın

Detaylı

Analog ekran çıkışı 15 adet iğnesi ve mavi rengiyle tanınabilir. DVI: Digital Video/Visual Interface - Sayısal Video/Görsel Arayüz

Analog ekran çıkışı 15 adet iğnesi ve mavi rengiyle tanınabilir. DVI: Digital Video/Visual Interface - Sayısal Video/Görsel Arayüz EKRAN KARTLARI PC mimarisi yaklaşık 20 yıldır ortalıkta ancak güçlü 3B veya 2B hızlandırıcı ekran kartların hayatımıza girmeye başlaması 1990'ların ortalarını buldu. Kolay değiştirilebilir olması için

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ 7 ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI YAYINIDIR Yazı ve Araştırma Kurulu Başkan

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bilişim teknolojisi günlük hayatta hangi alanlarda kullanılabilir? 2. Günlük hayatta gözlemlediğiniz bilgisayar çeşitlerini söyleyiniz. 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ

Detaylı

1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur.

1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur. BİLGİSAYARIN MİMARİSİ, TEMEL BİLEŞENLERİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI Bilgisayarı yapısal olarak; Bilgilerin girilmesi, girilen bilgilerin belirtilen durumlara göre işlenmesi, işlem sonuçlarının alınması olarak

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli

Detaylı

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

II. BİLGİSAYARIN TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ I. BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar; kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri-verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler

Detaylı

anakartlar Anakart nedir? Yapısı nasıldır?

anakartlar Anakart nedir? Yapısı nasıldır? anakartlar Anakart nedir? Yapısı nasıldır? Ana kart üzerinde, mikro işlemci yuvası, bellek, genişleme yuvaları, BIOS, diğer kartlar için genişletme yuvaları ve diğer yardımcı devreler (sistem saati, kontrol

Detaylı

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Ulu tanrının adı ile Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Toplayan: Aydın yenilmez 1 A A sembolü PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle

Detaylı

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Giriş BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Eğer daha önceden bilgisayarlar ile çalıştıysanız, bunlar büyük miktarda bilgiyi saklayan ve kısa zamanda sayısız görevi yerine getiren kafa karıştırıcı makineler gibi görünebilir.

Detaylı

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma.

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma. Bilgisayara Giriş Ders Notları I. GİRİŞ İçinde bulunduğumuz yüzyılın beraberinde getirdiği çok hızlı bilimsel teknolojik ve ticari faaliyetlerin yoğunluğu bilgisayarların kullanılmasını kaçınılmaz hale

Detaylı

EBG103 DONANIM KURULUMU

EBG103 DONANIM KURULUMU 2. HAFTA EBG103 DONANIM KURULUMU Öğr. Gör. S. M. Fatih APAYDIN apaydin@beun.edu.tr EMYO Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu Temel Kavramlar İşletim Sistemleri Giriş / Çıkış Birimleri

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Bilgi Teknolojilerine Giriş Öğr.Gör. Ömer Faruk SEYMEN

Detaylı

BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI

BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI 1.1- GIRIS Bilgisayar, kullanicidan aldigi verilerle mantiksal ve aritmetiksel islemleri yapan yaptigi islemlerin sonucunu saklayabilen sakladigi bilgilere istenildiginde ulasilabilen

Detaylı

http://alikoker.name.tr ANAKART

http://alikoker.name.tr ANAKART ANAKART ANAKART Ana Kart Nedir Anakartın Çeşitleri Anakart Boyutları (Form Factors) Anakart Üreticileri AnaKartın Yapısı ve Çalışması Prensibi Chipset (Yonga Seti ) Veri Yolları (Sistem Bus ) Önbellek

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI. Doç. Dr. Muzaffer Dügel. mdugel@gmail.com BİLGİSAYAR DERS NOTLARI Doç. Dr. Muzaffer Dügel mdugel@gmail.com BÖLÜM 1 1.1 Bilgisayar ve Bilgisayar Teknolojisi 1.1.1 Bilgisayarın Tanımı ve Kısa Tarihçesi 1 Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları Giriş

Detaylı