[HURT RAPORU ÜZERİNDEN TAVSİYELER]

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "[HURT RAPORU ÜZERİNDEN TAVSİYELER]"

Transkript

1 İZMOK 2012 İZMOK Eğitim Birimi Tarafından Hazırlanmıştır [HURT RAPORU ÜZERİNDEN TAVSİYELER] Bu sunum motosikletlerin karıştığı trafik kazalarının değerlendirilmesi ve dikkat edilecek noktaları öne çıkarması adına önemli bir belge olan Hurt Raporu ndan yola çıkarak hazırlanmıştır.

2 HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) HURT Motosiklet Kaza Araştırması ABD, Kaliforniya Eyaleti nde Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) tarafından 4000 in üzerinde motosiklet kazası üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmış, 1981 de sonuçlanmış bir rapordur. Amerika Milli Otoyol Trafik Güvenliği Müsteşarlığı araştırmacısı Harry Hurt, sadece Los Angeles civarında 900 kazayı bütün yönleri ile incelemiş ve bu araştırmaya önderlik etmiştir. Bu belge, 700 sayfalık bu raporun, aynı enstitü tarafından 55 ana madde halinde özetlenmiş halidir. Hurt Raporu, bütün dünyada motosiklet sürüş güvenliği konusunda önderlik etmiş; bugünkü kurallar, motosiklet güvenlik donanımı, tasarımları, güvenlik önlemleri ve otomobil - motosiklet sürücü eğitimi bu rapor sayesinde modern şeklini almıştır. HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) Not: Hurt Raporu internette bir çok yerde paylaşılmış bir belgedir. Biz en eski kaynak olarak gördüğümüz adresinden aldık ve düzenledik. Bu vesile ile Donald Duck olarak anılan Sn. Reşat Arbaş a teşekkür ediyoruz.

3 HURT RAPORU Motosiklet kazalarına karışanlar ekseriyetle eğitimsiz sürücülerdir. Bunların %92 si motosiklet sürmeyi kendi kendine veya aile veya arkadaş çevresinden öğrenmiş sürücülerdir.

4 HURT Raporunda Öne Çıkanlar Motosiklet kazalarının: %90 ı sürüşün ilk saatinde; %50 si ilk 6 dakika içinde gerçekleşmektedir. Çalışmalar, motosiklet kazalarının çoğunun koşuşturma saatlerinde bilhassa akşam saatlerinde (işe gidiş ve dönüş saatleri) olduğunu göstermiştir. Zihinsel durum ve zihinsel yoğunlaşma motosiklet sürerken en önemli olgulardır.

5 HURT Raporunda Öne Çıkanlar Motora binmeden önce odaklanmak için kendinize zaman tanıyın, hayatınızı kurtarabilir. Aklınızın sadece sürüşünüzde olması gerekir. Motosiklete bindiğinizde başka her şeyi unutun. Sadece sürüşünüze ve yola odaklanın.

6 HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) HURT Motosiklet Kaza Araştırması ABD, Kaliforniya Eyaleti nde Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) tarafından 4000 in üzerinde motosiklet kazası üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmış, 1981 de sonuçlanmış bir rapordur. Amerika Milli Otoyol Trafik Güvenliği Müsteşarlığı araştırmacısı Harry Hurt, sadece Los Angeles civarında 900 kazayı bütün yönleri ile incelemiş ve bu araştırmaya önderlik etmiştir. Bu belge, 700 sayfalık bu raporun, aynı enstitü tarafından 55 ana madde halinde özetlenmiş halidir. Hurt Raporu, bütün dünyada motosiklet sürüş güvenliği konusunda önderlik etmiş; bugünkü kurallar, motosiklet güvenlik donanımı, tasarımları, güvenlik önlemleri ve otomobil - motosiklet sürücü eğitimi bu rapor sayesinde modern şeklini almıştır. HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) Not: Hurt Raporu internette bir çok yerde paylaşılmış bir belgedir. Biz en eski kaynak olarak gördüğümüz adresinden aldık ve düzenledik. Bu vesile ile Donald Duck olarak anılan Sn. Reşat Arbaş a teşekkür ediyoruz.

7 HURT Raporunda Öne Çıkanlar Hurt raporu göstermiştir ki, tek araçlı kazalarda, motosiklet sürücüsünün hataları vakaların 2/3 sinde ana etkendir.

8 HURT Raporunda Öne Çıkanlar Hurt raporu göstermiştir ki, tek araçlı kazalarda, motosiklet sürücüsünün hataları vakaların 2/3 sinde ana etkendir. Tipik hata kaymak ve ardından düşmektir. Kaymanın sebebi, Yanlış frenlemek (aşırı fren basıncı uygulamak) ya da Dönüş esnasında motoru açarak yoldan çıkmaktır (viraj dışına taşmak).

9 HURT Raporu Genel Bulgular En sık duyulan özür motosikleti hiç görmedim dir. Kazaya neden olan araç sürücülerinin hemen hemen hepsi, motosiklet ile hiç ilgilenmemiş kişilerdir.

10 HURT Raporu Genel Bulgular En sık duyulan özür motosikleti hiç görmedim dir. Tüm motosiklet kazalarının %50 sinin sorumluluğu başka araçlara aittir. Kazaların %75i bir başka araçla, genellikle de bir otomobille olmaktadır. Bu %75 lik oranın %66 sında otomobil/diğer araç sürücüsünün motosikletin geçiş hakkına tecavüzü söz konusudur. Kazaya neden olan araç sürücülerinin hemen hemen hepsi, motosiklet ile hiç ilgilenmemiş kişilerdir.

11 Kazaların yaklaşık ¾ ü başka bir araçla çarpışma sonucu meydana gelmekte ve bu araç genellikle bir otomobil olmaktadır.

12 Kazaların yaklaşık ¼ i tek araç kazası seklinde oluşmakta, sürücü kontrolünü kaybedip düşmekte, sabit bir cisme çarpmaktadır.

13 Kazalarda motosiklet arızasının rolü %3 civarında olup, lastik patlaması sonucu kontrolü kaybetme şeklinde gözlemlenmiştir.

14 Tek başına yapılan kazalarda sürücü hatası, 2/3 oranındadır.

15 HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) HURT Motosiklet Kaza Araştırması ABD, Kaliforniya Eyaleti nde Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) tarafından 4000 in üzerinde motosiklet kazası üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmış, 1981 de sonuçlanmış bir rapordur. Amerika Milli Otoyol Trafik Güvenliği Müsteşarlığı araştırmacısı Harry Hurt, sadece Los Angeles civarında 900 kazayı bütün yönleri ile incelemiş ve bu araştırmaya önderlik etmiştir. Bu belge, 700 sayfalık bu raporun, aynı enstitü tarafından 55 ana madde halinde özetlenmiş halidir. Hurt Raporu, bütün dünyada motosiklet sürüş güvenliği konusunda önderlik etmiş; bugünkü kurallar, motosiklet güvenlik donanımı, tasarımları, güvenlik önlemleri ve otomobil - motosiklet sürücü eğitimi bu rapor sayesinde modern şeklini almıştır. HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) Not: Hurt Raporu internette bir çok yerde paylaşılmış bir belgedir. Biz en eski kaynak olarak gördüğümüz adresinden aldık ve düzenledik. Bu vesile ile Donald Duck olarak anılan Sn. Reşat Arbaş a teşekkür ediyoruz.

16 Tek başına yapılan kazalarda sürücü hatası 2/3 oranında başrolü oynamaktadır. Belli başlı hata tipleri: Viraja aşırı hızda girip, viraj dışına çıkmak, Aşırı frenleme ile tekerleklerin bloke edilmesi ve virajda fren yapılmasıdır.

17 Yol kusurları (çukurlar, düşük banket vb.) kazalarda %2, hayvanlar %1 rol oynamaktadır. Tek başına yapılan kazalarda sürücü hatası 2/3, motosiklet arızası %3 civarında rol oynamaktadır.

18 Başka bir araçla çarpışma seklindeki kazalarda, diğer araç sürücüsü (çoğunlukla otomobil) 2/3 oranında motosikletin geçiş hakkına saygı göstermeyip, onun yolunu kesmektedir.

19 Motosiklet ve sürücüsünün yoldaki zayıf görünürlüğü ve fark edilmemesi kazaların başlıca nedenidir. Kazaya neden olan araç sürücüsü, motosikletliyi ya hiç görmemiş ya da son anda görmüş ve çok geç kalmış olmaktadır.

20 HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) HURT Motosiklet Kaza Araştırması ABD, Kaliforniya Eyaleti nde Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) tarafından 4000 in üzerinde motosiklet kazası üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmış, 1981 de sonuçlanmış bir rapordur. Amerika Milli Otoyol Trafik Güvenliği Müsteşarlığı araştırmacısı Harry Hurt, sadece Los Angeles civarında 900 kazayı bütün yönleri ile incelemiş ve bu araştırmaya önderlik etmiştir. Bu belge, 700 sayfalık bu raporun, aynı enstitü tarafından 55 ana madde halinde özetlenmiş halidir. Hurt Raporu, bütün dünyada motosiklet sürüş güvenliği konusunda önderlik etmiş; bugünkü kurallar, motosiklet güvenlik donanımı, tasarımları, güvenlik önlemleri ve otomobil - motosiklet sürücü eğitimi bu rapor sayesinde modern şeklini almıştır. HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) Not: Hurt Raporu internette bir çok yerde paylaşılmış bir belgedir. Biz en eski kaynak olarak gördüğümüz adresinden aldık ve düzenledik. Bu vesile ile Donald Duck olarak anılan Sn. Reşat Arbaş a teşekkür ediyoruz.

21 Kasti olarak motosiklet sürücüsüne çarpmak şeklindeki kazalar, ihmal edilecek kadar az düzeydedir.

22 En çok karşılaşılan kaza, motosiklet düz yolda ilerlerken karşıdan gelen aracın sola dönerek motosikletin yolunu kesmesi sonucunda oluşmaktadır.

23 Kavşaklarda meydana gelen kazalarda karşıdan gelip sola dönerek motosikletin yolunun kesilmesi en büyük etkendir.

24 Kazaların %98 inde hava şartlarının hiçbir önemi olmadığı görülmüştür.

25 HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) HURT Motosiklet Kaza Araştırması ABD, Kaliforniya Eyaleti nde Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) tarafından 4000 in üzerinde motosiklet kazası üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmış, 1981 de sonuçlanmış bir rapordur. Amerika Milli Otoyol Trafik Güvenliği Müsteşarlığı araştırmacısı Harry Hurt, sadece Los Angeles civarında 900 kazayı bütün yönleri ile incelemiş ve bu araştırmaya önderlik etmiştir. Bu belge, 700 sayfalık bu raporun, aynı enstitü tarafından 55 ana madde halinde özetlenmiş halidir. Hurt Raporu, bütün dünyada motosiklet sürüş güvenliği konusunda önderlik etmiş; bugünkü kurallar, motosiklet güvenlik donanımı, tasarımları, güvenlik önlemleri ve otomobil - motosiklet sürücü eğitimi bu rapor sayesinde modern şeklini almıştır. HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) Not: Hurt Raporu internette bir çok yerde paylaşılmış bir belgedir. Biz en eski kaynak olarak gördüğümüz adresinden aldık ve düzenledik. Bu vesile ile Donald Duck olarak anılan Sn. Reşat Arbaş a teşekkür ediyoruz.

26 Kazalar çoğunlukla, motosikletçinin yolculuğa ilk başladığı ve uzun yolculuklarda varış noktasına yaklaştığı anlarda gerçekleşmektedir. Hareket veya varış noktası; alışveriş merkezi, arkadaş ziyareti, eğlence vb. gezilerde daha da riskli hale gelmektedir.

27 Motosikletin ya da kazaya karışan araçların; parlama, sınırlı görünüş ya da başka bir aracın arkasından harekete geçmekte oluşu tüm kazaların neredeyse yarısında etkin olmaktadır.

28 Az görünürlük başlıca kritik etken olarak belirlenmiştir. Farların gündüz açık tutulması, parlak renkli giysiler, kask ile görünürlüğün artırılmasının kazaları kayda değer şekilde azaltmakta olduğu görülmüştür.

29 Yakıt sistemi kaçağı ve akıntılarının kaza sonrası hasar meydana gelmesinde %62 oranında rol oynadığı görülmüştür. Bu tür zayıf bağlantı ve yakıt kaçakları yangına yol açmaktadır.

30 HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) HURT Motosiklet Kaza Araştırması ABD, Kaliforniya Eyaleti nde Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) tarafından 4000 in üzerinde motosiklet kazası üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmış, 1981 de sonuçlanmış bir rapordur. Amerika Milli Otoyol Trafik Güvenliği Müsteşarlığı araştırmacısı Harry Hurt, sadece Los Angeles civarında 900 kazayı bütün yönleri ile incelemiş ve bu araştırmaya önderlik etmiştir. Bu belge, 700 sayfalık bu raporun, aynı enstitü tarafından 55 ana madde halinde özetlenmiş halidir. Hurt Raporu, bütün dünyada motosiklet sürüş güvenliği konusunda önderlik etmiş; bugünkü kurallar, motosiklet güvenlik donanımı, tasarımları, güvenlik önlemleri ve otomobil - motosiklet sürücü eğitimi bu rapor sayesinde modern şeklini almıştır. HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) Not: Hurt Raporu internette bir çok yerde paylaşılmış bir belgedir. Biz en eski kaynak olarak gördüğümüz adresinden aldık ve düzenledik. Bu vesile ile Donald Duck olarak anılan Sn. Reşat Arbaş a teşekkür ediyoruz.

31 Ortalama kaza öncesi hız km/saat, ortalama kaza anındaki hız 34.4 km/saat olarak tespit edilmiştir. 137 km/saat ve üzeri hızla yapılan 4 kazaya rastlanmıştır (4000 kaza üzerinden).

32 Tipik bir motosiklet kazasında olay sürücünün görüş alanı içerisinde olmaktadır. ¾ ün üzerinde bir oranda çarpışmalar sürücünün önündeki 45 derecelik görüş alanı içinde cereyan ediyor.

33 Motosikletin karşıdan görünürlüğü sürücü ve motosikleti kazadan uzak tutmak için en önemli faktör olarak bulunmuştur.

34 Motosikletin yetersizliği, arızaları, bakımsızlığı kazalarda nadir olarak rol oynamaktadır.

35 En çok kazaya karışma olan yaşlar arasıdır yaş arasında bu oran kayda değer bir şekilde düşmektedir.

36 Motosiklet sürücülerinin %96 gibi büyük bir çoğunluğu erkek olmasına rağmen kadın sürücüler daha çok kaza yapmaktadır. Bu sebeple kadın sürücüler eğitime daha çok önem vermelidirler.

37 İşçi-öğrenci-işsiz grubu sürücüler; yönetici, memur, satış görevlisi vb. grubundan daha çok kaza yapmaktadır. Bu fark eğitilmişlik düzeyi ile açıklanmaktadır.

38 HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) HURT Motosiklet Kaza Araştırması ABD, Kaliforniya Eyaleti nde Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) tarafından 4000 in üzerinde motosiklet kazası üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmış, 1981 de sonuçlanmış bir rapordur. Amerika Milli Otoyol Trafik Güvenliği Müsteşarlığı araştırmacısı Harry Hurt, sadece Los Angeles civarında 900 kazayı bütün yönleri ile incelemiş ve bu araştırmaya önderlik etmiştir. Bu belge, 700 sayfalık bu raporun, aynı enstitü tarafından 55 ana madde halinde özetlenmiş halidir. Hurt Raporu, bütün dünyada motosiklet sürüş güvenliği konusunda önderlik etmiş; bugünkü kurallar, motosiklet güvenlik donanımı, tasarımları, güvenlik önlemleri ve otomobil - motosiklet sürücü eğitimi bu rapor sayesinde modern şeklini almıştır. HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) Not: Hurt Raporu internette bir çok yerde paylaşılmış bir belgedir. Biz en eski kaynak olarak gördüğümüz adresinden aldık ve düzenledik. Bu vesile ile Donald Duck olarak anılan Sn. Reşat Arbaş a teşekkür ediyoruz.

39 Daha önceden trafik cezaları almış, başka kazalara karışmış sürücüler daha çok kaza yapıyor. Ciddi motosiklet eğitim kursu görenlerin kazaya karışma oranı son derece düşük.

40 Kaza yapan sürücülerin %92 si teori ya da pratik hiçbir eğitim almamış sürücülerden oluşuyor. Bunlar kendi kendilerine, eş-dost tarafından verilen bilgilerle, öğrenmiş kişiler. Ciddi motosiklet eğitim kursu görenlerin kazaya karışma oranı son derece düşük.

41 Kaza yapan motor sürücülerinin yarıdan fazlası 3 yıldan daha fazla tecrübeli olmalarına rağmen, kaza yaptıkları motora 5 aydan daha az bir süredir binmekteler. Motokros tecrübesi olan sürücülerin kazaya karışma oranı son derece düşük.

42 Kaza yapan motor sürücülerinin yarıdan fazlası 3 yıldan daha fazla tecrübeli olmalarına rağmen, kaza yaptıkları motora 5 aydan daha az bir süredir binmekteler. Motokros tecrübesi olan sürücülerin kazaya karışma oranı son derece düşük. Motosiklet tipi ve özellikleri yol güvenliğini doğrudan etkilemektedir.

43 Sürüş sırasında yapılması gereken şeylere gerekli dikkatin verilmemesi kazaların büyük kısmında ortak bir faktör olarak bulunmuştur.

44 Ölümlü kazaların yarısında (gerek motor gerek diğer araç sürücüsü) alkol birinci etken olarak öne çıkmıştır.

45 HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) HURT Motosiklet Kaza Araştırması ABD, Kaliforniya Eyaleti nde Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) tarafından 4000 in üzerinde motosiklet kazası üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmış, 1981 de sonuçlanmış bir rapordur. Amerika Milli Otoyol Trafik Güvenliği Müsteşarlığı araştırmacısı Harry Hurt, sadece Los Angeles civarında 900 kazayı bütün yönleri ile incelemiş ve bu araştırmaya önderlik etmiştir. Bu belge, 700 sayfalık bu raporun, aynı enstitü tarafından 55 ana madde halinde özetlenmiş halidir. Hurt Raporu, bütün dünyada motosiklet sürüş güvenliği konusunda önderlik etmiş; bugünkü kurallar, motosiklet güvenlik donanımı, tasarımları, güvenlik önlemleri ve otomobil - motosiklet sürücü eğitimi bu rapor sayesinde modern şeklini almıştır. HURT RAPORU (Motor Kazaları İstatistikleri) Not: Hurt Raporu internette bir çok yerde paylaşılmış bir belgedir. Biz en eski kaynak olarak gördüğümüz adresinden aldık ve düzenledik. Bu vesile ile Donald Duck olarak anılan Sn. Reşat Arbaş a teşekkür ediyoruz.

46 İncelenen kazaların hemen hepsinde motosiklet sürücüleri kazadan sakınma manevralarında başarısızlık göstermektedir.

47 İncelenen kazaların hemen hepsinde motosiklet sürücüleri kazadan sakınma manevralarında başarısızlık göstermektedir. Başlıca sorun: arka tekerleği bloke etmek, yeterli güçte fren sıkmamak, gereksiz yere motosikleti düşürmek, kontra viraj tekniğinin (counter steering) bilinmemesi, kıvırmaca (swerving) tekniklerinin bilinmemesi olarak öne çıkmıştır.

48 Tipik bir motosiklet kazasında, sürücünün kazadan sakınmak için 2 saniye ya da daha az süresi olmaktadır.

49 Yapılan gözlemlerde kayda değer miktarda artçılı (yolcu taşıyan) motosiklet kazasına rastlanmadı.

50 Kazaya karışan motosiklet dışındaki araç sürücüleri genellikle yas arasında ya da 65 yas üstünde bulunmuştur. Bu sürücülerin neredeyse tamamı motosikletin teknik özelliklerine vakıf değildir.

51 Büyük hacimli motosikletler daha az kaza yapmakta ama kaza sonuçları daha ağır olmaktadır.

52 Motosikletin renginin bu kazalardaki önemi anlaşılmamıştır. Motosikletin boyalı yüzeylerinin karşıdan görünüşünün azlığı dolayısıyla bu faktörün önemli olmadığı sonucuna varılmıştır.

53 Kaportalı (grenaj) ve ön camlı motosikletler kazalara daha az karışmaktadır. Bu motosikletler hem daha tecrübeli sürücüler tarafından tercih edilmekte, hem de görünürlükleri daha fazla olmaktadır.

54 Kazaya karışan motosiklet sürücülerinin çoğunluğu ehliyetsiz, otomobil ehliyetsiz ve/veya ehliyetleri geri alınmış şahıslar olarak bulunmuştur.

55 Kazalarda Chopper olarak modifiye edilmiş motosikletler büyük bir çoğunluğu teşkil etmektedir.

56 İncelenen kazalarda yaralanma oranları şöyledir: Tüm kazalarda hafif yaralanmalar %45, kendi başına kaza yapıp yaralanma oranı %96, başka araçla çarpışarak yapılan kazalarda yaralanma oranı %98.

57 Yaralanmaların %50 si bacak, diz, kalça, ayak bileği ve ayak bölgesinde meydana gelmektedir.

58 Crash bar denilen koruyucular etkili değildir. Bu tür motosikletlerde ayak-bilek yaralanmaları azalmakla birlikte; diz ve kalça yaralanmaları artmaktadır.

59 Koruyucu giysiler (çizme, eldiven, ceket, pantolon vb.) giyilmesi kayda değer şekilde sürtünmelerden oluşan yaralanmaları azaltmaktadır.

60 Koruyucu giysiler (çizme, eldiven, ceket, pantolon vb.) giyilmesi kayda değer şekilde sürtünmelerden oluşan yaralanmaları azaltmakta. Bu kuşam düşük hızlarda yaralanmaları tamamen önlemekle birlikte yüksek hızda ağır darbeleri önlemede başarılı değildir.

61 Kazaların %13 ünde kafadan (önden başka araca, cisme) çarpma sonucu kasık bölgesi yaralanmaları görülmüştür.

62 Kazalarda yaralanmaların ciddiyeti kullanılan alkol, hız ve motosikletin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak artmaktadır.

63 Kazaların %73 ünde motosiklet sürücülerinin göz koruyucu herhangi bir önlem almamış olduğu görülmüştür.

64 Kazaların %73 ünde motosiklet sürücülerinin göz koruyucu herhangi bir önlem almamış olduğu görülmüştür. Bu hata görüşü etkilemekte ve kaçış manevralarında çok kıymetli saniyelerin kaybolmasına yol açmaktadır.

65 Kazaya karışan sürücülerin sadece %40 ının kask giydiği tespit edilmiştir.

66 Kazaya karışan sürücülerin sadece %40 ının kask giydiği tespit edilmiştir. Motosiklet eğitimi almamış, ehliyetsiz, eğitimsiz şahısların özellikle yazın ve kısa yolculuklarda kask takmadıkları görülmüştür.

67 En ölümcül kaza şekillerinde yaralanmalar baş ve/veya göğüs bölgesinde görülmektedir.

68 Kafadan yaralanmaların azaltılmasında tek kritik faktör kask kullanımıdır. Standartlara uygun kask kullanımı son derece verimli bulunmuştur.

69 Kask kullanımı kritik trafik seslerini azaltmıyor, görüşü kesmiyor, yorgunluğa, dikkat kaybına sebep olmuyor ve kaza oluşumunda herhangi bir etki yaratmıyor.

70 Uluslararası standartlardaki kasklar yüksek düzeyde koruma sağlamaktadır.

71 Kasklı sürücüler ve yolcularında son derece düşük bas ve boyun yaralanmaları görülmüştür.

72 Tam kapalı kasklar korunmayı önemli miktarda arttırmakta, yüz ve çene yaralanmalarını dikkate değer miktarda azaltmaktadır.

73 Kask giyilmesi dolayışı ile herhangi bir yaralanma ya da hasar gözlenmemiştir, bilakis muhtemel ciddi hasarlar daha küçük yaralanmalarla sonuçlanmaktadır.

74 Gözlenen kazaların %60 ında sürücülerin kask kullanmadığı görülmüştür. Bu sürücülerin %26 si rahat edemedikleri, %53 ü herhangi bir kaza ile karşılaşacaklarını akıllarına bile getirmedikleri için kask giymediklerini belirtmişlerdir.

75 Raporda gözlenen araçların trafik kayıtları kaza mahallinde edinilen bilgilerle düzenlenmiştir. Trafik kayıtları gerçekle uyuşmamaktadır.

76 Herhangi bir sigortası (tam kapsamlı, sağlık, kaza, hayat vb. ) olan sürücü sayısı %10 un altında bulunmuştur.

77 İzmir Motosiklet Kulübü 2012

KENTİÇİ ULAŞIMDA BİSİKLET

KENTİÇİ ULAŞIMDA BİSİKLET KENTİÇİ ULAŞIMDA BİSİKLET Volkan Emre UZ (*), Mustafa KARAŞAHİN (**) Giriş Ne yazık ki özellikle büyük şehirlerimizde ulaşım planlaması yapılırken sadece motorlu taşıtlar dikkate alındığından, yürüyerek

Detaylı

KKTC DE TRAFĐK KAZALARI ÜZERĐNE BĐR ARAŞTIRMA

KKTC DE TRAFĐK KAZALARI ÜZERĐNE BĐR ARAŞTIRMA KKTC DE TRAFĐK KAZALARI ÜZERĐNE BĐR ARAŞTIRMA Doç. Dr. Okan Veli ŞAFAKLI Lefke Avrupa Üniversitesi, Đktisadi ve Đdari Bilimler Fakültesi osafakli@eul.edu.tr Müslüm KAYA Lefke Avrupa Üniversitesi, Đşletme

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Önsöz Giriş Araç (filo) yönetimi nedir? Filo Stratejisi neden gereklidir?

İÇİNDEKİLER. Önsöz Giriş Araç (filo) yönetimi nedir? Filo Stratejisi neden gereklidir? İÇİNDEKİLER Önsöz Giriş Araç (filo) yönetimi nedir? Filo Stratejisi neden gereklidir? 9 14 17 19 22 24 32 36 38 1.Bölüm: Önce Filo Yönetim Birimi Araçların maliyet detayları Araç sınıfları Firmaya en uygun

Detaylı

GÜVENLİ SOSYAL YAŞAM EĞİTİM MODÜLÜ

GÜVENLİ SOSYAL YAŞAM EĞİTİM MODÜLÜ GÜVENLİ SOSYAL YAŞAM EĞİTİM MODÜLÜ GÜVENLİ SOSYAL YAŞAM EĞİTİM MODÜLÜ Ankara, 2014 1 Bu çalışma; Mehmetçik İçin Yurttaşlık Eğitimi (MİYE) Projesi kapsamında Prof. Dr. İlker Yılmaz, Doç. Dr. Sarp Üner,

Detaylı

1. GİRİŞ VE AMAÇ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 2.1. TARİHÇE VE YASAL DURUM... 3 2.2. ÇOCUK OTO GÜVENLİK KOLTUĞU... 5 2.3. ÇOCUK OTO KOLTUĞU ÇEŞİTLERİ

1. GİRİŞ VE AMAÇ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 2.1. TARİHÇE VE YASAL DURUM... 3 2.2. ÇOCUK OTO GÜVENLİK KOLTUĞU... 5 2.3. ÇOCUK OTO KOLTUĞU ÇEŞİTLERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI BAKIRKÖY DR. SADİ KONUK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ AİLE HEKİMLİĞİ Koordinatör: Uz. Dr. Sami HATİPOĞLU ÇOCUK OTO GÜVENLİK KOLTUĞU KULLANIMI HAKKINDA ANNE-BABALARIN BİLGİ DÜZEYLERİNİN

Detaylı

RİSK ANALİZİ VE UYGULAMALAR

RİSK ANALİZİ VE UYGULAMALAR RİSK ANALİZİ VE UYGULAMALAR RİSK ANALİZİ VE UYGULAMALAR RİSK YÖNETİMİ VE DEĞERLENDİRMESİ Amaç: Risk değerlendirme ve yönetimi ile ilgili kavramlar ile risk değerlendirme yöntemleri hakkında bilgi sahibi

Detaylı

ÇALIŞMA VE DİNLENME SÜRELERİ

ÇALIŞMA VE DİNLENME SÜRELERİ ÇALIŞMA VE DİNLENME SÜRELERİ 1- AETR ye göre, Dinlenme sürelerinden biri haftalık dinlenmeye eklenerek kesintisiz toplam kırkbeş saate uzatılır. Bu dinlenme süresi taşıtın veya sürücünün normal olarak

Detaylı

Hazır Beton Sektöründe İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği

Hazır Beton Sektöründe İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 3. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu 21-23 Ekim 2011, Çanakkale Hazır Beton Sektöründe İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Özge Akboğa 1, Selim Baradan 2 Özet Türkiye de son yıllarda önemli büyüme kaydeden

Detaylı

4857 Sayılı Yasa ve İnşaat Şantiyelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yaklaşımları

4857 Sayılı Yasa ve İnşaat Şantiyelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yaklaşımları 4857 Sayılı Yasa ve İnşaat Şantiyelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yaklaşımları Yrd. Doç. Dr. S. Ümit Dikmen İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul u.dikmen@iku.edu.tr F. Sibel Tüzer Bahçelievler Belediyesi,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı KİTAPÇIK TÜRÜ K T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı SERTİFİKA TÜRÜ A1-A2 1. GRUP MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ ADAYLARI

Detaylı

Performans Denetimi Raporu TRAFİK KAZALARINI ÖNLEME FAALİYETLERİ

Performans Denetimi Raporu TRAFİK KAZALARINI ÖNLEME FAALİYETLERİ Performans Denetimi Raporu TRAFİK KAZALARINI ÖNLEME FAALİYETLERİ MAYIS - 2008 2 T.C. Sayıştay Başkanlığı Performans Denetimi Raporu (2008) : Trafik Kazalarını Önleme Faaliyetleri Performans Denetimi Raporu

Detaylı

RİSK YÖNETİMİ VE DEĞERLENDİRMESİ

RİSK YÖNETİMİ VE DEĞERLENDİRMESİ RİSK YÖNETİMİ VE DEĞERLENDİRMESİ Amaç Katılımcıların, risk değerlendirme ve yönetimi ile ilgili kavramlar ile risk değerlendirme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Öğrenme Hedefleri

Detaylı

Trafik İş Kazalarının İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı Açısından Değerlendirilmesi

Trafik İş Kazalarının İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı Açısından Değerlendirilmesi International Journal of Engineering Research and Development, Vol.4, No.2, June 2012 21 Trafik İş Kazalarının İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı Açısından Değerlendirilmesi Abdurrahman AKMAN 1, Dr. Mesut

Detaylı

DEMİRYOLLARINDAKİ KAZA İSTATİSTİKLERİ VERİTABANI, RİSK AZALTMA YÖNTEMLERİ, ALINAN ÖNLEMLER VE AVRUPA DAKİ ÖRNEKLERİNİN KIYASLANMASI

DEMİRYOLLARINDAKİ KAZA İSTATİSTİKLERİ VERİTABANI, RİSK AZALTMA YÖNTEMLERİ, ALINAN ÖNLEMLER VE AVRUPA DAKİ ÖRNEKLERİNİN KIYASLANMASI ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI DEMİRYOLLARINDAKİ KAZA İSTATİSTİKLERİ VERİTABANI, RİSK AZALTMA YÖNTEMLERİ, ALINAN ÖNLEMLER VE AVRUPA DAKİ ÖRNEKLERİNİN KIYASLANMASI Çağlar TABAK Ulaştırma ve

Detaylı

ÇALIŞMA VE DİNLENME SÜRELERİ

ÇALIŞMA VE DİNLENME SÜRELERİ ÇALIŞMA VE DİNLENME SÜRELERİ 1- AETR ye göre, Dinlenme sürelerinden biri haftalık dinlenmeye eklenerek kesintisiz toplam kırkbeş saate uzatılır. Bu dinlenme süresi taşıtın veya sürücünün normal olarak

Detaylı

ÇALIŞANLARIN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİNİN İŞ KAZALARININ MEYDANA GELMESİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

ÇALIŞANLARIN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİNİN İŞ KAZALARININ MEYDANA GELMESİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ÇALIŞANLARIN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİNİN İŞ KAZALARININ MEYDANA GELMESİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ GİRİŞ Mehmet Zülfi CAMKURT * İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip iş kazalarının ciddi bir sosyal risk olarak

Detaylı

ELAZIĞ MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİM MERKEZİ, SRC BELGELERİ KURSU, DENEME SINAVLARI

ELAZIĞ MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİM MERKEZİ, SRC BELGELERİ KURSU, DENEME SINAVLARI 1 SRC 4 DENEME SINAVI 1 1) Geçiş üstünlüğüne sahip araçların giriş ve çıkış yerlerini gösteren işaret levhalarına her iki yönde kaç metre mesafede park etmek yasaktır? A) 5 B) 10 C) 15 D) 20 2) Kavşaklarda

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu TÜRKİYE CUMHURİYETİ ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu AYNACIOĞLU Yolcu Motoruna Biniş Esnasında Denize Düşen Bebeğin Yaralanmasına İlişkin Deniz Kazası İnceleme

Detaylı

DAVRANIŞ PSİKOLOJİSİ DERSİ SORULARI

DAVRANIŞ PSİKOLOJİSİ DERSİ SORULARI DAVRANIŞ PSİKOLOJİSİ DERSİ SORULARI 1. Aşağıdakilerden hangisi sürücü davranış modeli bileşenlerinden değildir? A) Hava koşulları B) Yatkınlıklar C) Hareket belirleyicileri D) Durumsal etkenler 2. Sürücü

Detaylı

TÜRKİYE DE İLKÖĞRETİM OKULLARINDA VERİLEN TRAFİK EĞİTİMİNİN.

TÜRKİYE DE İLKÖĞRETİM OKULLARINDA VERİLEN TRAFİK EĞİTİMİNİN. TÜRKİYE DE İLKÖĞRETİM OKULLARINDA VERİLEN TRAFİK EĞİTİMİNİN. TÜRKİYE DE İLKÖĞRETİM OKULLARINDA VERİLEN TRAFİK EĞİTİMİNİN FARKLI ÜLKELERDE VERİLEN EĞİTİMLE KARŞILAŞTIRILARAK İNCELENMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ

Detaylı

1.ÇIĞA HAZIR OLMA. 1.1.Güzergah tayini ve çığa yakalanmamak

1.ÇIĞA HAZIR OLMA. 1.1.Güzergah tayini ve çığa yakalanmamak 1.ÇIĞA HAZIR OLMA 1.1.Güzergah tayini ve çığa yakalanmamak Çığ riskli bölgelerde hayatta kalmak için personel güvenliğini en üst düzeyde tutmak gereklidir. Bunun için o bölgeden geçmeden önce, hazırlıklı

Detaylı

DAVRANIġ PSĠKOLOJĠSĠ DERS NOTU:

DAVRANIġ PSĠKOLOJĠSĠ DERS NOTU: DAVRANIġ PSĠKOLOJĠSĠ DERS NOTU: DERSĠN AMACI: psikoloji biliminin görüşleri doğrultusunda, trafik ve yol güvenliği ile ilgili bilgiler vermektir. Trafikte davranış belirleyicisi olan etmenler, faktörler

Detaylı

9.Örnek Olay Çalışması Emniyet Kemeri Kullanımı: Doktor bey yaralandı!

9.Örnek Olay Çalışması Emniyet Kemeri Kullanımı: Doktor bey yaralandı! 9.Örnek Olay Çalışması Emniyet Kemeri Kullanımı: Doktor bey yaralandı! Doktor Haklan bey, sabah muayenesine yetişmek üzere hızla hastaneye doğru yürüyordu. Cep telefonu çaldı, arayan hemşire Ayten hanımdı.

Detaylı

Atakan Sürücü Kursu 363 97 40 363 96 53 www.atakansurucukursu.com

Atakan Sürücü Kursu 363 97 40 363 96 53 www.atakansurucukursu.com 1 01.Kasıt unsuru olmaksızın meydana gelen, insanları ve çevreyi olumsuz yönde etkileyen, çoğunluğu doğal kaynaklı olan olaylara ne denir? A) İş kazaları B) Felaket C) Trafik kazaları D) Yıkım 02.Aşağıdakilerden

Detaylı

OTOMOBİL SÜRÜCÜLERİNİN TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİNE SOSYOLOJİK BAKIŞ * M.Cengiz YILDIZ ** Mehmet KARACA ***

OTOMOBİL SÜRÜCÜLERİNİN TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİNE SOSYOLOJİK BAKIŞ * M.Cengiz YILDIZ ** Mehmet KARACA *** OTOMOBİL SÜRÜCÜLERİNİN TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİNE SOSYOLOJİK BAKIŞ * M.Cengiz YILDIZ ** Mehmet KARACA *** Özet: Günümüz modern yaşamını geçmiş dönemlerden ayıran yönlerden birisi,

Detaylı

TAŞITLARDAKİ KABİN GÜRÜLTÜSÜNÜN YALITIMI

TAŞITLARDAKİ KABİN GÜRÜLTÜSÜNÜN YALITIMI TAŞITLARDAKİ KABİN GÜRÜLTÜSÜNÜN YALITIMI M. Kaan AKALP Doç.Dr. Mehmet EROĞLU Gazi Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümü, Ankara meroglu@mmf.gazi.edu.tr Doç.Dr. Nizami

Detaylı

" Sürücü Eğitmenlerinin Sürekli Eğitimi ve Hayat Boyu Öğrenmeleri. Yoluyla Türkiye de Daha Güvenli Karayolu Trafiğine Doğru"

 Sürücü Eğitmenlerinin Sürekli Eğitimi ve Hayat Boyu Öğrenmeleri. Yoluyla Türkiye de Daha Güvenli Karayolu Trafiğine Doğru " Sürücü Eğitmenlerinin Sürekli Eğitimi ve Hayat Boyu Öğrenmeleri Yoluyla Türkiye de Daha Güvenli Karayolu Trafiğine Doğru" Başlıklı Proje için Tanımlayıcı Rapor Hayat Boyu Öğrenme Leonardo da Vinci Programı

Detaylı

İş Sağlığı Güvenliği ve Verimlilik İlişkisi Hesapro Projesi

İş Sağlığı Güvenliği ve Verimlilik İlişkisi Hesapro Projesi İş Sağlığı Güvenliği ve Verimlilik İlişkisi Hesapro Projesi Hesapro Projesi Ortakları Nisan 2013 SUNUŞ Bu arka plan araştırması kısa adı HESAPRO olan İş Sağlığı, Güvenliği ve Verimlilik adlı AB LdV ortaklık

Detaylı

Sürücüler için Koruyucu Donanımlar

Sürücüler için Koruyucu Donanımlar Kişisel Koruyucu Donanım, motosiklet, scooter ve moped sürücülerinin kazalardan daha az etkilenmelerini sağlar. Ne var ki, motosiklet kıyafetlerinin sağladığı faydalar Halen daha hafife alınmaktadır. Özellikle

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle Kanuni Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuzda, motosikleti

Detaylı