KONTROL VE OTOMASYON LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KONTROL VE OTOMASYON LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ"

Transkript

1 KONTROL VE OTOMASYON LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ HAZIRLAYAN: Dr. Hasan TİRYAKİ

2 DENEY 1 (1.HAFTA) ENDÜSTRİYEL SENSÖRLER Endüstride yaygın olarak kullanılan sensörlerden oluşan bir deney seti laboratuvarımızda mevcuttur. Bu deney seti kullanılarak sensörlerin çalışma prensibini ve bağlantı şeklini deney esnasında öğreneceğiz. DENEYİN AMACI: Endüstriyel sensörlerin tanıtımı. KULLANILMA YERLERİ: Endüstriyel alanlar. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇVE GEREÇLER: Retro-reflector sensör, Reflector(triple mirror), Through-beam sensor, receiver, transmitter, Diffuse sensor with background suppression, Fibre optic unit, Proximity switch inductive M12, Proimity sensor ınductive with anologue output M12, proximity switch inductive M18, Proximity switch capacitive M12, Proximity switch magneto resistıve Power supply unıt 24V DC Positioning slide Indicator unıt and distributör, electrical Digital multimeter Set of objects Fibre optic cable Cetvel Deneye gelmeden önce önbilginin okunması gerekir!!! ÖNBİLGİ Retro- reflective sensor Optik yakınlık sensörleri iki ayrı modülden (verici ve alıcı) oluşur. Yansıtıcı sensör durumunda her ikisi de tek bir yuva içerisinde yerleştirilmiştir. Retro- reflective sensör verici görünmez spectral aralık titreşimli kızılötesi ışık yayar. Işık harici reflectör tarafından geri yansıtılır. Bu ışık reflective sensör içindeki yuvada alıcı

3 tarafından tespit edilir aynı zamanda geriye yansıtmalı sensör yer almaktadır eğer emilsyon yolu bir nesne ile kesilirse bu anahtarlama durumda bir değişikliğe yol açar. Tespit edilecek nesne yayılan ışık ışınının yeterli zayıflaması şeklinde oluşması koşuluyla mat veya saydam olabilir. Şeffaf açık geçirgen nesnelerde emilsyon zayıflık derecesi belirli sınırlar içerisinde potansiyometre ile ayarlanabilir. Optik eksene dik olarak yerleştirilir. Ayna yansıtma nesneleri genellikle tespit edilemez. Yakınlık sensörü PNP çıkışı sinyal hattı açık olduğu zaman pozitif potansiyele geçer. Yük çıkış ile toprak arasına bağlanır. Sarı ışık anahtarlama durumunu gösterir. Bağlantı şeması: Atama listesi: Sensör Girişi Indicator unit and distribütör,electrical 24 v 24 V Q1 4 numaralı giriş Q2 - Q3-0 V 0 V

4 Reflektor (Triple mirror) Herhangi bir ışık kaynağından yayılan ışık demetini kontrol edebileceğimiz açıdan yönünü değiştiren malzemelerdir. Through-beam sensor, receiver Optik yakınlık sensörleri 2 ana modülden, verici ve alıcıdan oluşur. Karşılıklı sensör durumunda,bu iki farklı muhafazalar içinde barındırılabilir. Alıcı, vericiden gelen görünmez spectral aralıkta gelen kızıl ötesi ışığı alır. Eğer yayılan ışık yolu bir nesne tarafından kesilirse elektriksel çıkış değerleri anahtarlama durumuna göre

5 değişir. Nesne kendine gelen ışığın belli bir miktarını yansıtabilir. Saydam açık geçiren nesneler ile belirli sınırlar içerisinde alıcıda potansiyometre vasıtasıyla emilsyon düzeyi ayarlanabilir. Yakınlık sensörü PNP çıkışa sahiptir. Sinyal hattı anahtarlama durumunda pozitif potansiyele geçer. Yük yakınlık sensörü çıkışı ile toprak arasına bağlanır. Sarı ışık yayan LED anahtarlama durumunu gösterir. Bağlantı şeması: Atama listesi: Sensör Girişi Indicator unit and distribütör,electrical 24 v 24 V Q1 4 numaralı giriş Q2 - Q3-0 V 0 V

6 Through-beam sensor,transmitter Optik yakınlık sensörleri 2 ana modülden, verici ve alıcıdan oluşur. Karşılıklı sensör durumunda, iki ayrı gövde bulunur. Verici spectrumun görünmez kesiminde yer alır, darbeli kızılötesi ışık yayar. Yeşil LED çalışma durumunu gösterir. Tespit edilecek nesne herhangi bir ışık miktarı yansıtır ancak minimal bir miktarda ışığın geçmesine izin vermeli. Bağlantı şeması:

7 Atama listesi: Sensör Girişi Indicator unit and distribütör,electrical 24 v 24 V Q1 2 numaralı giriş Q2 - Q3-0 V 0 V Diffuse sensor with background suppression Farklı yüzeylerin özellikleri ve renkleri bakımından sınıflandırmalarını yapan sensörlerdir. Optical proximity switches 2 ana modülden, verici ve alıcıdan oluşur. Bu durumda, yayılan ışık tek bir kısımdan sağlanır. Kırmızı veya kızılötesi ışık yayan LED ler genelde yayıcı olarak kullanılır. Bu ışık uygulanabilir yarı iletken alıcılar tarafından belirlenir. Nesne ışığın belli bir kısmını geri yansıtır ve alıcıyı çalıştırır. Yeterince gelen ışık direk veya dağınık bir şekilde yansıtıldığında mat, şeffaf veya opak nesne yansıtıcı tarafından algılanabilir.

8 Bağlantı şeması: Atama listesi: Sensör Girişi Indicator unit and distribütör,electrical 24 v 24 V Q1 4 numaralı giriş Q2 - Q3 2 numaralı giriş 0 V 0 V Kullanılacak Malzeme: Öncelikle 6 numaralı parçanın pürüzlü yüzeyi (etiketli kısım ) daha sonra pürüzsüz arka kısım kullanılacaktır. 16 numaralı siyah parça, 10 numaralı beyaz parça sensörler arasında sabit bir boşluk bırakılarak algılama mesafeleri ölçülecektir.

9 Proximity switch inductive M12 İndüktif anahtarı bir bobin ve paralel bir rezonans devresinden oluşan bir osilatör devresinin yanı sıra bir kondaktör ve bir yükseltici içerir. Elektromanyetik alan bobinin ferrit kap saf tarafından dışarı doğru olduğu ön görülmektedir. Eğer bir elektriksel iletken bir elektrik alan içerisinde konumlandırılırsa indüksiyon Faraday yasalarına uygun olarak girdap akımlarında azalma görülür. İletkenliğe ve iletken maddenin boyutuna bağlı olarak osilasyon büyük ölçüde azalır. Anahtar N-0 bağlantısı ile dizayn edilmiştir. Yük sensörle toprak arasına bağlanır. Sensör aktif yüzeyi mavi plastik levha ile belirtilir. Sarı led anahtarlama durumunu gösterir. Proximity sensör kaplamalı metaller için uygun değildir. Metalleri algılamada kullanılır. Endüktif yakınlık sensörleri makine veya otomasyon ekipmanlarının metalik nesnelerinin doğru temassız algılama gerektiren uygulamalar için çoğunlukla tercih edilir.

10 Bağlantı şeması: Atama listesi: Sensör Girişi Indicator unit and distribütör,electrical 24 v 24 V Q1 4 numaralı giriş Q2 - Q3-0 V 0 V Kullanılacak malzeme: 5 ve 17 numaralı parçalar kullanılarak deney yapılacaktır.

11 Inductive proximity sensor with anologue output M12 Inductive proximity sensor with anologue output, bobinden oluşan paralel rezonans devresinden oluşturulmuş bir osilatör, bir kapasitör ve bir yükselticiden oluşmuştur. Elektromanyetik alan bobin ferrit kabından dışarı doğru yönelmektedir. Eğer elektriksel iletken malzeme parazit elektriksel alan içerisine getirilirse, indüksiyon yasasına uygun olarak girdap akımları oluşacaktır ve osilasyon frekansı azalacaktır. İletkenliğe, ebata, iletken nesnenin yakınlığına bağlı olarak, osilatör titremesi azabilir. Eğer iş parçası ve malzemenin şekli benzerse, çıkış sensöründen gelen iş parçası mesafesiyle orantılıdır. Metalleri algılamada kullanılır. Endüktif yakınlık sensörleri makine veya otomasyon ekipmanlarının metalik nesnelerin doğru, temassız algılama gerektiren uygulamaları için çoğunlukla tercih edilir. Bağlantı Şeması:

12 Atama listesi: Sensör Girişi Indicator unit and distribütör,electrical 24 v 24 V Q1 4 numaralı giriş Q2 2 numaralı giriş Q3-0 V 0 V Kullanılacak malzeme: 5 ve 17 numaralı parçalar kullanılarak deney yapılacaktır. Inductive proximity switch inductive M18 Inductive proximity switch bobin ile paralel rezonans devresinden oluşan osilatör, kapasitör ve yükselticiden oluşur. Elektromanyetik alan bobin derrit kabından dışa doğru yönlenmektedir. Eğer elektriksel iletken bir malzeme parazit elektriksel alan içine getirilirse, indüksiyon yasasına göre uygun olarak girdap akımları oluşacaktır. Ve osilasyon titreşimi düşer. Boyutlara, iletkenliğe ve iletken nesnenin yakınlığına bağlı olarak osilatör sona erer. Böyle bir etkide sönümlenebilir. Osilatördeki bu sönümleme elektriksel olarak hesaplanabilir ve çıkış sinyali oluşturur. PNP çıkışa sahiptir. Anahtarlandığında sinyal pozitif potansiyel, anahtar N/O bağlantısıyla sağlanmıştır. Yük sensörle toprak arasına bağlanır. Aktif yüzey mavi plastikle kaplanmıştır. Anahtarlama durumu sarı LED ile gösterilir. Sensör gömme montaj metallerini algılamayabilir.

13 Bağlantı Şeması: Atama Listesi: Sensör Girişi Indicator unit and distribütör,electrical 24 v 24 V Q1 4 numaralı giriş Q2 - Q3-0 V 0 V Kullanılacak malzeme: 5 ve 17 numaralı parçalar kullanılarak deney yapılacaktır.

14 Capacitive Proximity Sensör M12 Kapasitif yakınlık sensörleri bir rezonans devresindeki kondansatörün kapasitans değişimi analiz temelinde çalışır. Bir malzemenin yakınlık sensörü yaklaştığında kapasitörün kapasitansı artar. Bu rezonans devresinin titreşimi yanıt olarak ölçülebilir bir değişiklik olarak sonuçlanır. Kapasitans değişikliği malzemenin boyutlarına, mesafeye ve malzemenin dielektrik sabitine göre belirlenir. Yakınlık sensörü PNP çıkışa sahiptir. Sinyal yolu anahtarlama durumunda pozitif potansiyele sahiptir. Anahtar N-0 bağlantısı ile tasarlanmıştır. Yük sensör ile toprak arasına bağlanır. Sarı LED anahtarlama durumunu gösterir.

15 Bağlantı Şeması: Atama listesi: Sensör Girişi Indicator unit and distribütör,electrical 24 v 24 V Q1 4 numaralı giriş Q2 - Q3-0 V 0 V Kullanılacak malzeme: 6, 12 ve 17 numaralı parçalar kullanılarak deney yapılacaktır.

16 Magneto-Resistive Proximity Switch Magneto-resistive proximity switch resistör tarafından oluşan manyetik alan etkisini belirler. Mıknatıs bağlantı olmaksızın sensöre yaklaştırıldığında resistörün üzerindeki akım köprüsünde voltaj oluşur. Voltaj entegre edilmiş elektronik ölçüm ile çıkış sinyaline çevrilir. Hassas manyetik alanlı yüzey kontaksız proximity switch kullanılarak mavi nokta ile tanımlanır. Bağlantı şeması: Atama listesi: Sensör Girişi Indicator unit and distribütör,electrical 24 v 24 V Q1 4 numaralı giriş Q2 - Q3-0 V 0 V Kullanılacak malzeme: Deney esnasında mıknatıs kullanılacaktır.

17 DENEY 2 (1.HAFTA) PROSES KONTROL DENEY SETİ UYGULAMASI Bu uygulamada Fluid Lab PA programı kullanılacaktır. Uygulamada kullanılacak malzemeler: 1)Pompa 2)Kapasitif yakınlık sensörleri 3) 2/2 Selenoid Yön Valfi 4)Festo proses deney seti

18 Program yukarıdaki panelin en sağındaki lamba ve butonlar ile kontrol edilecektir. BUTONLAR 0.buton = Selenoid valf kontrolü 3. buton = Pompa kontrolü 2. buton = Seviyeli su pompalama kontrolü LAMBALAR 2.lamba = Üst limit sensörü (Seviye algılanırsa yesil ışık verir) 3.lamba = Alt limit sensörü (Seviye algılanırsa yesil ışık verir) 5.lamba = Digital basınç sensörü (Seviye algılanırsa yesil ışık verir) 7.lamba = Akı sensörü (Seviye algılanırsa yesil ışık verir)

19 UYGULAMA 1- İlk olarak altta bulunan seviye tankındaki su üst seviye tankına pompalanacaktır. 2- Yukarıdaki panelde en sağda bulunan 3 numaralı butonu yukarı kaldırıyoruz. Eğer istenirse sağ en altta bulunan çizelgeden pompa devir sayısını değiştirebiliriz lamba yeşil ışık verdiği zaman 3 numaralı buton aşağı indirilerek pompalama işlemi sonlandırılır. 4-2.lamba yeşil ışık verdiği zaman suyun boşaltılması gerekir. 0.buton yukarı kaldırılarak selenoid valf aktif hale getirilir. 5- Suyun tamamı alt seviye tankına boşaltılır. Son olarak 2. lambanın ışık vermediği ve 3. lambanın yeşil ışık verdiği gözlenir. NOT: Yukarıda belirtilmeyen buton ve lambalar kullanılmayacaktır.

20 DENEY 3 (2. HAFTA) LAMBA KUMANDASI Bir salona ait aydınlatma lambası iki ayrı anahtar ( giriş ve çıkış kapısında birer anahtar) ile yapılmak istenmektedir. Anahtarlardan herhangi birine basılması ile lamba yanacak, diğer anahtara basıldığında sönecektir.(vaviyen anahtar bağlantısı) DENEYİN AMACI: Doğruluk tablosu yardımı ile lamba ve motor kumandasını yapabilmek. Ve, Veya bağlantılarını gerçekleştirmek. KULLANILMA YERLERİ: Lambaların kumanda edilmesi gereken yerler. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇVE GEREÇLER: PLC cihazı, anahtar, kontaktör, lamba vs. TEKNOLOJİ ŞEMASI: ATAMA LİSTESİ:

21 PLC BAĞLANTI ŞEMASI: Deneye gelmeden önce önbilgi mutlaka okunmalıdır!!! DOĞRULUK TABLOSU: Yukarda belirtilen deney için doğruluk tablosunu oluşturunuz. E2 E1 Q Yukarda belirtilen deney için Ladder diyagramını çiziniz.

22 DENEY 4 (2. HAFTA) MOTOR KUMANDASI Bir motora ait kumanda röle üzerinden üç ayrı anahtar ile yapılmak istenmektedir. Anahtarlardan herhangi birine basılması veya bırakılması durumunda motorun çalışma durumunu değiştirmesi istenmektedir. Örneğin, anahtarlardan birine basıldığında motor çalışacak, diğer birine basıldığında duracaktır. İlk iki anahtarın konumunda bir değişiklik olmaksızın üçüncüsüne basıldığında motor tekrar çalışacaktır.(ara vaviyen ) DENEYİN AMACI: Doğruluk tablosu yardımı ile motor kumandasını yapabilmek. Ve, Veya bağlantılarını gerçekleştirmek. KULLANILMA YERLERİ: Motorların kumanda edilmesi gereken yerler. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇVE GEREÇLER: PLC cihazı, anahtar, kontaktör, motor TEKNOLOJİ ŞEMASI: ATAMA LİSTESİ:

23 PLC BAĞLANTI ŞEMASI: Aşağıdaki doğruluk tablosunu doldurunuz. DOĞRULUK TABLOSU: E3 E2 E1 Q Yukarda belirtilen deney için ladder diyagramını çiziniz.

24 DENEY 5 (2. HAFTA) HAVALANDIRMA CİHAZLARININ İZLENMESİ Bir kapalı otoparkın havalandırması için 4 adet havalandırma cihazı çalıştırılmaktadır. Havalandırma cihazları hava kirliliğine göre otomatik olarak devreye girmektedir. Bu cihazların izlenmesi PLC ile yapılacaktır. Havalandırma cihazlarının hepsi veya 3 tanesi çalışıyor ise, havalandırma yeterli olmakta ve bu durum yeşil bir lamba ile gösterilmektedir. İki cihazın çalışması durumunda sarı lamba, bir veya lambaların hiçbirinin yanmaması durumunda kırmızı lamba yanacaktır. DENEYİN AMACI: Doğruluk tablosu yardımı ile lamba kumandasını yapabilmek. Ve,Veya bağlantılarını gerçekleştirmek. KULLANILMA YERLERİ: Lambaların ve motorların kumanda edilmesi gereken yerler. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇVE GEREÇLER: PLC cihazı, anahtar, kontaktör, lamba TEKNOLOJİ ŞEMASI: ATAMA LİSTESİ:

25 PLC BAĞLANTI ŞEMASI: DOĞRULUK TABLOSU Aşağıdaki doğruluk tablosunu doldurunuz. E4 E3 E2 E1 A1 A2 A3 Yukarda belirtilen deney için Ladder diyagramını çiziniz.

26 DENEY 6 (3. HAFTA) KİMYASAL KARIŞTIRMA KAZANI Bir kimyasal karıştırma kazanı belli ısı ve basınç altında çalışmaktadır. Bu kazanda ısı ve basınç ölçümü için ısı ve basınç ölçer vardır. Isı ve basıncın ayarlanması; bir ısıtıcı (H) soğuk su beslemesi (K) ve bir emniyet valfi (S) ile yapılmaktadır. Kazanın kumanda elemanlarının çalışma şartları şöyledir. Emniyet valfi (S) :Basınç çok yüksekse Soğuk su girişi (K) :Isı çok yüksekse Isıtıcı (H) :Isı çok düşükse veya basınç çok düşük ve ısı normal ise Karıştırıcı (U) :Soğuk su girişi veya ısıtıcı çalışıyorsa Kazan üç şekilde çalışmaktadır. Başlangıç :Basınç çok düşük(an) Normal :Basınç normal (NB) Alarm :Basınç çok büyük (AL) DENEYİN AMACI: Kazan ısısı ve basıncının kontrol edilmesi. KULLANILMA YERLERİ: Kimyasal madde kazanları, çeşitli buhar kazanları vb. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇVE GEREÇLER: PLC cihazı, sensörler, kontaktör, motor, selenoid valfler, aşırı akım rölesi ve bağlantı iletkenleri vb. Deneye gelmeden önce önbilginin okunması gerekir!!! ÖNBİLGİ Sembolik Adresleme İçin Sembol Tablosunu Kullanmak: Sembol tablosu kullanarak değişkenlere isim verebilirsiniz. Böylece programınızda değişkenlerin mutlak adresi değil,sembolik isimleri görülebilir. Birden çok sembol tablosu oluşturulabilir, ancak her bir tablo aynı adresleri içeremez. Aynı adres aynı tablo içinde iki kere de yer alamaz. Bunun dışında sembol tablosunda sistem tarafından tanıtılan sembollerle ilgili bir bölme de vardır. Sembol tablosu, global değişken tablosu olarak da isimlendirilir. Komutlarda kullanılan operandları mutlak veya sembolik olarak adresleyebilirsiniz. Mutlak adres, hafıza alanı ve bit ve bayt adresini içerir (I0.0 gibi).sembolik adres ise alfanümerik kombinasyonlardan oluşur (Start_Butonu gib).simatic programları için bu adres atamaları sembol tablosunda, IEC programları için global değişken tablosunda yapılır. Bir adrese sembol atamak için: 1. Araştırma çubuğu üzerindeki sembol tablosu simgesini tıklatın. 2. Sembol ismini (azami 23 karakter) Symbol Name sütununa girin. 3. Adresi (örneğin, I0.0) Adres sütununa girin.

27 TEKNOLOJİ ŞEMASI: ATAMA LİSTESİ:

28 PLC BAĞLANTI ŞEMASI: Yukarıda belirtilen deney için Ladder diyagramını çiziniz. NOT: Deney 7 ve bundan sonraki deneylerde sembol tablosu kullanılacaktır. DENEY 7 (3. HAFTA) ASENKRON MOTORUN ÇALIŞTIRILMASI 3 fazlı bir asenkron motor "S1" butonu ile çalıştırılacak"s0" butonu ile durdurulacaktır. Ayrıca motor "F2" aşırı akım rölesi ile korunacaktır. Gerekli PLC programını yazınız. DENEYİN AMACI: 3 fazlı bir asenkron motorun PLC ile kontrol edilmesi ve bağlantılarının yapılması. KULLANILMA YERLERİ: 3 fazlı asenkron motorların kumanda edilmesi gereken yerler. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇ VE GEREÇLER: PLC cihazı,buton,kontaktör,aşırı akım rölesi ve bağlantı iletkenleri. NOT: Deneye gelmeden önce önbilginin okunması gerekir!!!

29 ÖNBİLGİ: RS-HAFIZA ELEMANI RS-Hafıza elemanları kumanda problemlerinde çok sık olarak kullanılır. Bu nedenle bütün PLC üreten firmalar belli bir sayıda RS-elemanı intern olarak hazırlamışlardır. Zaten PLC' nin kolaylığı da burada başlamaktadır. Hafıza elemanları elektrik kumanda devrelerinde kullanılan kilitleme (mühürleme) devreleridir. Aşağıda iki değişik tipte gösterilmiştir. (Her iki devrede set ve reset butonlarına aynı anda basılırsa ne olur?)

30 Set ve Reset Öncelikli RS Flip Flop Set öncelikli flipflop, setin resete karşı önceliği olduğu kilitleme elemanıdır (flipflop).eğer hem set (S1), hem de reset (R) girişleri aynı anda varsa, setin önceliği vardır, yani çıkış (OUT) 1 olur. Reset öncelikli flipflop, resetin sete karşı önceliği olduğu kilitleme elemanıdır (flipflop). Eğer hem set (S), hem de reset (R1) girişleri aynı anda varsa, resetin önceliği vardır, yani çıkış (OUT) 0 olur. Bit parametresi, set ve reset edilen Boole elemanıdır. Seçime bağlı çıkış, Bit parametresinin değerine eşittir.

31 TEKNOLOJİ ŞEMASI: ATAMA LİSTESİ: Not: Stop butonları kablo kopmalarına karşı normalde kapalı kontak seçilmiştir. PLC BAĞLANTI ŞEMASI : Yukarda belirtilen deney için Ladder diyagramını çiziniz.

32 DENEY 8 (3. HAFTA) ASENKRON MOTORUN İLERİ GERİ YÖNDE ÇALIŞTIRILMASI 3 fazlı bir asenkron motor "S1" butonu ile ileri yönde "S2" butonu ile geri yönde çalıştırılacaktır. "S0" butonuna basılınca da duracaktır. Bir yönde çalışırken motor durdurulmadan diğer yönde çalışmayacaktır. Ayrıca motor "F2" aşırı akım rölesi ile korunacaktır. DENEYİN AMACI: 3 fazlı bir asenkron motorun devir yönü değiştirilmesinin PLC ile kontrol edilmesi ve bağlantılarının yapılması. KULLANILMA YERLERİ: 3 fazlı asenkron motorların devir yönünün değiştirilmesi gereken yerler. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇ VE GEREÇLER: PLC cihazı, buton, kontaktör, aşırı akım rölesi ve bağlantı iletkenleri. NOT: Deneye gelmeden önce önbilgi mutlaka okunmalıdır. ÖNBİLGİ BELLEK ELEMANLARININ KARŞILIKLI OLARAK KİLİTLENMESİ Bellek elemanlarının karşılıklı olarak kilitlenmesi kumanda problemlerinde her zaman karşılaşılan, göz önünde tutulması gereken bir prensiptir. Bir bellek elemanın kilitlenmesi, bu elemanın ancak belirli şartlar altında SET yapılabilmesi demektir. Kilitleme SET kısmında olabileceği gibi RESET kısmında da olabilir.

33

34

35 TEKNOLOJİ ŞEMASI: ATAMA LİSTESİ: Not: Stop butonları kablo kopmalarına karşı normalde kapalı kontak seçilmiştir. PLC BAĞLANTI ŞEMASI: Yukarda belirtilen deney için Ladder diyagramını çiziniz.

36 DENEY 9 (4. HAFTA) LAMBA KUMANDASI Bir butonun kısa süreli basılması ile bir lamba yanmalı, butona yeniden basılması ile lamba sönmelidir. Gerekli PLC programını yazınız. DENEYİN AMACI:. Darbe (pozitif ve negatif kenar tetikleyiciler) sinyalinin öğrenilmesi KULLANILMA YERLERİ: PLC ile otomasyon sistemlerinin kumandasında. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇ VE GEREÇLER: PLC cihazı, PC, lamba, bağlantı iletkenleri vb. NOT: Deneye gelmeden önce önbilgi mutlaka okunmalıdır. ÖN BİLGİ DARBE VERİCİLER Darbe vericiler kumanda tekniğinde uzun süreli giriş sinyallerinden bir darbe oluşturulmasında kullanılırlar. Kontaktör tekniğinde de aynı düşünce mevcuttur. Kontaktörün çekmesi veya düşmesi sırasında çok kısa bir sinyal elde edilebilir. Bu fonksiyon bazı PLC üreten firmalarda intern olarak gerçekleştirilir. Hatta darbe süresi bile ayarlanabilir.

37 Pozitif Değişim

38 Negatif Değişim Ü ATAMA LİSTESİ: Yukarda belirtilen deney için Ladder diyagramını çiziniz.

39 DENEY 10 (4. HAFTA) SU POMPASI KUMANDASI Şekildeki P pompası S seviye butonu ile kumanda edilmektedir. Su seviyesi yükseldiğinde seviye butonu kapanacak P pompası duracak. Su aşağıda A vanasından boşalacaktır. Su seviyesi düşünce S seviye butonu açılırsa P pompası ayarlanan süre sonunda çalışacaktır. (örneğin 10 sn) Havuzdaki suyun dalgalanması ile S seviye butonu açılıp kapanabilir, kumanda bundan etkilenmeyecektir. S seviye butonunun kapalı olduğunu L lambası bildirecektir. DENEYİN AMACI: PLC ile su deposu kontrolü ve PLC bağlantılarının yapılması. KULLANILMA YERLERİ: Su deposu, yakıt tankı vb. seviye kontrolü yapılması gereken yerler. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇVE GEREÇLER: PLC cihazı, buton, kontaktör, aşırı akım rölesi motor ve bağlantı iletkenleri vb. TEKNOLOJİ ŞEMASI: ATAMA LİSTESİ:

40 PLC BAĞLANTI ŞEMASI: Yukarda belirtilen deney için Ladder diyagramını çiziniz.

41 DENEY 11 (4. HAFTA) BİR ASENKRON MOTORUN YILDIZ ÜÇGEN YOL VERİLMESİ Üç fazlı bir asenkron motor otomatik yıldız üçgen yol verilecektir.s1 butonuna basılınca motor yıldız yol alacak,5 s sonra otomatik olarak üçgen çalışacaktır.s2 butonuna basılınca motor duracaktır. Ayrıca motor aşırı akım rölesi ile korunacaktır. DENEYİN AMACI: Zamanlayıcıların otomasyon sistemlerinde kullanılması. KULLANILMA YERLERİ: PLC ile üç fazlı bir asenkron motorun otomatik yıldız üçgen yol verilmesi. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇVE GEREÇLER: PLC cihazı, PC, buton, motor, aşırı akım rölesi, bağlantı iletkenleri. TEKNOLOJİ ŞEMASI: ATAMA LİSTESİ:

42 PLC BAĞLANTI ŞEMASI: Yukarda belirtilen deney için Ladder diyagramını çiziniz.

43 DENEY 12 (5. HAFTA) MOTOR KUMANDASI Bir motor çalışma emri verildikten 2.5 s sonra dönmeye başlaması ve dur emri verildikten 2.5 s sonra durması gerekmektedir. Gerekli PLC programını yazınız. DENEYİN AMACI: Zamanlayıcıların program içinde kullanılması ve programının yazılması. KULLANILMA YERLERİ: PLC ile motor kumandasının yapılması. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇ VE GEREÇLER: PLC cihazı, PC, anahtar, kontaktör, motor, bağlantı iletkenleri. ÖN BİLGİ Kalıcı Çekmede Gecikmeli Zaman Rölesi

44 Düşmede Gecikmeli Zaman Rölesi

45 TEKNOLOJİ ŞEMASI: ATAMA LİSTESİ: PLC BAĞLANTI ŞEMASI: Yukarda belirtilen deney için Ladder diyagramını çiziniz.

46 DENEY 13 (5. HAFTA) OTOPARK 10 araba kapasiteli bir otoparkın doluluk durumu PLC ile izlenmek istenmektedir. Otoparka giriş ve çıkış yapan arabalar, sensörler yardımı ile sayılmaktadır. Otoparkın kapasitesi dolunca giriş kapısı açılmayacak ve arabalar içeriye giremeyecektir. Otopark içerisine araba girdikten 10 sn sonra otopark kapısı otomatik olarak kapanacaktır. Gerekli PLC programını yazınız. DENEYİN AMACI: Sayıcıların program içinde kullanılması ve programının yazılması. KULLANILMA YERLERİ: yapılması. PLC ile sayma işlemlerinin yapıldığı tesislerin kumandalarının DENEYDE KULLANILACAK ARAÇVE GEREÇLER: PLC cihazı, PC, buton, anahtar, kontaktör, motor, bağlantı iletkenleri vb. Deneye gelmeden önce önbilgi mutlaka okunmalıdır!!! ÖN BİLGİ SAYICI KOMUTLARI Yukarı Sayıcı Yukarı Say komutu (CTU), yukarı sayma girişinin (CU) her yükselen kenarında (0 dan 1 e dönüşümünde) anlık sayma değerini bir arttırır. Cxx anlık değeri ayar değeri PV ye eşit veya büyükse Cxx biti set olur. Reset (R) girişi geldiğinde ve Reset komutu işlendiğinde sayıcı değeri sıfırlanır. Maksimum değere (32767) ulaşıldığında sayma işlemi durur. Aşağı Sayıcı Aşağı Say komutu (CTD), yukarı sayma girişinin (CD) her yükselen kenarında (0 dan 1 e dönüşümünde) anlık sayma değerini bir azaltır.cxx anlık değeri 0 a eşitse Cxx biti set olur. LD (Load) girişi geldiğinde sayıcı biti sıfırlanır ve anlık değer PV değerine eşit yapılır. Sıfıra ulaşıldığında sayma işlemi durur. (ve Cxx biti set olur). Yukarı / Aşağı Sayıcı Yukarı / Aşağı Say komutu (CTUD), yukarı sayma girişinin (CU) her yükselen kenarında yukarı sayar,aşağı sayma girişinin (CD) her yükselen kenarında ise aşağı sayar. Sayıcının anlık değeri Cxx o ana kadarki sayılan değeri saklar. Sayma işlemi yapıldığı anda anlık değer ile ayar değeri PV karşılaştırılır. Maksimum değere (32767) erişildiğinde yeni bir yukarı sayma girişi anlık değerin minimum değere dönmesine neden olur (-32768).Aynı şekilde, minimum değere ulaşıldıktan sonraki aşağı sayma giriş sinyali anlık değerin maksimum değer (32767) olmasına neden olur. Anlık değer Cxx ayar değeri PV ye eşit veya büyükse Cxx biti set olur. Diğer durumda sıfırdır. Reset (R) girişi

47 geldiğinde veya Reset komutu işlendiğinde sayıcı sıfırlanır. CTUD sayıcısı PV değerine ulaştığında sayma işlemi durur. Her sayıcı için sadece bir anlık değer olduğundan, aynı sayıcıyı birden çok şekilde kullanılmaz. (Yukarı Sayma, Aşağı Sayma ve Yukarı/Aşağı Sayma aynı anlık değere erişir.) Reset komutuyla bir sayıcı resetlendiğinde sayıcı biti resetlenir ve anlık değer de sıfırlanır. Sayıcı Komutlarının Çalışma Şekli: Yukarı Sayıcı

48 Aşağı Sayıcı Aşağı / Yukarı Sayıcı

49 TEKNOLOJİ ŞEMASI: Yukarıda belirtilen deney için teknoloji şeması aşağıda verilmektedir. ATAMA LİSTESİ: PLC BAĞLANTI ŞEMASI: Yukarıda belirtilen deney için Ladder Diyagramını çiziniz.

50 DENEY 14 (6. HAFTA) TRAFİK IŞIKLARI Bir kavşaktaki trafik ışıkları gündüz aşağıdaki diyagram gibi, gece ise; her iki sarı lamba 1Hz lik sinyal ile yanıp sönecektir. Darbelerle bir sayıcı ileriye saydırılacak ve sayıcı durumu kıyaslanarak lambaların ne zaman yanıp ne zaman söneceği belirlenecektir. DENEYİN AMACI: Karşılaştırıcıların otomasyon sistemlerinde kullanılması. KULLANILMA YERLERİ: PLC ile trafik lambaları kumandasının yapılması. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇ VE GEREÇLER: PLC cihazı, PC, buton, lamba, bağlantı iletkenleri vb. Deneye gelmeden önce önbilgi mutlaka okunmalıdır!!! ÖNBİLGİ KARŞILAŞTIRMA KOMUTLARI Karşılaştırma komutları iki değerin aşağıdaki şartları sağlayıp sağlamadığına bakar: IN1 = IN2 IN1 > IN2 IN1 >= IN2 IN1 < IN2 IN1 <= IN2 IN1 <> IN2 Bayt Karşılaştırma işlemleri işaretsizdir. Tamsayı Karşılaştırma işlemleri, Double Word Karşılaştırma İşlemleri, Reel Sayı Karşılaştırma işlemleri işaretlidir. Karşılaştırma Elemanları: 1- Eşit Karşılaştırması Karşılaştırılacak adresle karşılaştırılan değer eşit olduğu zaman kapalı kontak gibi davranır. Çıkışına bağlana çıkış elemanına sinyal gönderilmesini sağlar. Byte ( B), Word ( I ), Double Word ( D ), Real ( R ) String ( S )

51 2- Eşit Değil Karşılaştırması Karşılaştırılacak adresle karşılaştırılan değer eşit olmadığı zaman kapalı kontak gibi davranır. Çıkışına bağlanan elemana sinyal gönderilmesini sağlar. Byte ( B), Word ( I ), Double Word( D ), Real ( R ) String ( S ) 3- Büyük Eşit Karşılaştırması Karşılaştırılacak adres karşılaştırılan değerden büyük veya eşit olduğu zaman kapalı kontak gibi davranır. Çıkışına bağlanan elemana sinyal gönderilmesini sağlar. Byte ( B), Word ( I ), Double Word ( D ), Real ( R ) 4- Küçük Eşit Karşılaştırması Karşılaştırılacak adres karşılaştırılan değerden küçük veya eşit olduğu zaman kapalı kontak gibi davranır. Çıkışına bağlanan elemana sinyal gönderilmesini sağlar. Byte ( B), Word ( I ), Double Word ( D ), Real ( R ) 5- Büyük Karşılaştırması Karşılaştırılacak adres karşılaştırılan değerden büyük olduğu zaman kapalı kontak gibi davranır. Çıkışına bağlanan elemana sinyal gönderilmesini sağlar. Byte ( B), Word ( I ), Double Word ( D ), Real ( R )

52 6- Küçük Karşılaştırması Karşılaştırılacak adres karşılaştırılan değerden küçük olduğu zaman kapalı kontak gibi davranır. Çıkışına bağlanan elemana sinyal gönderilmesini sağlar. Byte ( B), Word ( I ), Double Word ( D ), Real ( R ) TEKNOLOJİ ŞEMASI: Yukarıda belirtilen deney için teknoloji şeması aşağıda verilmektedir.

53 ATAMA LİSTESİ: PLC BAĞLANTI ŞEMASI: Yukarıda belirtilen deney için PLC bağlantı şeması aşağıda verilmektedir. Yukarıda belirtilen deney için Ladder Diyagramını çiziniz.

54 DENEY 15 (6. HAFTA) ODA SICAKLIĞI KONTROLU Bir odanın sıcaklığı klima sistemi ile kontrol edilmektedir. Oda sıcaklığı istenen değerin üzerine çıktığında soğutucu, istenen değerin altına indiğinde ısıtıcı çalışacak belirlenen değerlere geldiğinde duracaktır. Odanın sıcaklığı, 0 ile 10 volt arasında çıkış veren bir sensör ile algılanmaktadır. Oda sıcaklığına bağlı olarak üst ve alt çalışma sınırları aşağıdaki diyagrama göre olacaktır. DENEYİN AMACI: Analog sinyallerin incelenmesi ve gerekli programın yazılması. KULLANILMA YERLERİ: Analog sinyallerin işlenmesi gereken yerler. DENEYDE KULLANILACAK ARAÇ VE GEREÇLER: PLC cihazı, anahtar, ısıtıcı soğutucu. vs. Deneye gelmeden önce önbilgi mutlaka okunmalıdır!!! ÖNBİLGİ ANALOG KUMANDA SİNYALLERİ PLC cihazları sadece gerilim ve akım cinsinden elektriksel sinyalleri okuyabilir ve dışarı verebilir. Elektriksel olmayan sinyaller mevcutsa bunların PLC dışında elektriksel sinyaller cinsine dönüştürülmesi gereklidir. Bir analog sinyalin PLC içinde değerlendirilebilmesi için sinyalin hangi değiştirilebilir parametrede olduğunun bilinmesi gerekir. Yani PLC analog girişlerine uygulanan sinyalin bir akım parametresi veya gerilim parametresi olması önemlidir. Analog Sinyal Teknik sınırlar içerisinde her değeri alabilen akım yada gerilim değeridir. Örneğin tam skala değeri 10 V olan bir ölçüm istasyonunda gerilim 0.10 V arasındaki tüm değerleri teknik sınırlar içinde müsaade edilen hassasiyet ölçüsünde algılanabilir. Halbuki dijital sistemde tanımlanan gerilim yada akım değeri ile lojik 0 olarak tanımlanan değerlerin dışındakiler dikkate alınmaz. Otomasyon endüstrisinde analog sinyal üreten sinyal verici elemanlar mevcuttur. Bunlar direnç elemanları, analog endüktif, kapasitif, ultra-sonic, optik algılama elemanları, PT100 ve PT1000 ısı sondaları, NTC PTC termistör elemanları, analog basınç algılayıcıları vb. şeklindedir. PLC Otomasyonunda Analog Sinyal İşleme Prensibi Analog ölçme sinyalleri doğrudan PLC tarafından okunamaz. Çünkü PLC cihazı sadece 0 ve 1 leri anlayabilmektedir. O halde analog sinyallerin PLC tarafından anlaşılabilir hale getirilmesi gereklidir. Bunun için giriş gerilimiyle orantılı olarak bir dijital değer atayan analog-dijital dönüştürücü kullanılır. Bunun için ölçülmüş gerilime orantılı bir zaman içerisinde, bir darbe üretecinden gelen sinyaller bir register içerisinde sayılır. Böylece sayma işleminin gerçekleştirildiği kapı-zamanı nın T uzunluğu ölçülen büyüklük için bir ölçüdür. Analog girişten ölçülen gerilim ne kadar büyük olursa, zaman aralığı da o ölçüde büyümekte ve darbelerin frekansı sabit olduğundan,

PLC & OTOMASYON TEORİK & UYGULAMALI

PLC & OTOMASYON TEORİK & UYGULAMALI PLC & OTOMASYON TEORİK & UYGULAMALI EĞİTMEN AD SOYAD : FAHRETTİN ERDİNÇ TECRÜBE : 1996 DAN BERİ OKUL : 1995 DEÜ ELK-ELKTR MÜH. LÜTFEN DİKKAT! SINIFTAKİ BAŞARIMIZIN MAKSİMUM DÜZEYDE OLMASI İÇİN: DEVAMSIZLIK

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM 1. SİMATİC S7-200 PLC

İKİNCİ BÖLÜM 1. SİMATİC S7-200 PLC İKİNCİ BÖLÜM 1. SİMATİC S7-200 PLC 1.1 CPU türleri Siemens in PLC ailesinde küçük projeler için S7-200 serisi, orta büyüklükte projeler için S7 300 serisi, büyük ölçekli projeler için ise S7 400 serisi

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ PLC PROGRAMLAMA ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRONİK ENSTRÜMANTASYON VE KONTROL ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

IML 322 İMALATTA OTOMASYON Bahar 2012-2013 Hafta 3 Algılayıcılar, eyleyiciler ve diğer kontrol sistem elemanları Doç.Dr.

IML 322 İMALATTA OTOMASYON Bahar 2012-2013 Hafta 3 Algılayıcılar, eyleyiciler ve diğer kontrol sistem elemanları Doç.Dr. IML 322 İMALATTA OTOMASYON Bahar 2012-2013 Hafta 3 Algılayıcılar, eyleyiciler ve diğer kontrol sistem elemanları Doç.Dr. Erdinç Altuğ 1 Bu hafta algılayıcıları ve eyleyicileri inceleyeceğiz. Bir işlemi

Detaylı

ATEŞLEME SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER

ATEŞLEME SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER ATEŞLEME SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER İçindekiler Şekil Listesi. Özet BÖLÜM 1 1.Giriş... VII BÖLÜM 2 Dahaönce Yapılan Çalışmalar Ve Ateşleme Sisteminin Gelişimi...1 2.1.Daha Önce Ateşleme Sistemlerinde Yapılan

Detaylı

1. BÖLÜM: ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK UYGULAMALARI

1. BÖLÜM: ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK UYGULAMALARI 1. BÖLÜM: ENDÜSTİYEL ELEKTONİK UYGULAMALAI A. ISI VE IŞIK KONTOL ELEMANLAI 1. Isı kontrol elemanları Elektronik devrelerle sıcaklık kontrolü (denetimi) yapabilmek, ortam sıcaklığını belirlemek, alıcıları

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SAYICI VE KAYDEDİCİ DEVRELERİ 522EE0257 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ FOTOKOPİ MAKİNESİ MOTOR VE KONTROL ÜNİTELERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ datakom@datakom.com.tr http://www.datakom.com.tr Tel: 0216 466 84 60 Fax: 0216 364 65 65 DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1 Arş. Gör. Muhammet ÜNAL

İÇİNDEKİLER. 1 Arş. Gör. Muhammet ÜNAL İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 1) Güvenlik Sistemi... 2 2) Su pompası Otomasyonu... 3 3) Şişe Doldurma Otomasyonu... 4 4) Fırın Otomasyon Sistemi... 5 5) 3 Katlı Binanın Asansör Otomasyonu... 6 6) Bowling...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SENSÖRLER VE TRANSDÜSERLER ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

12 A B C D E F SIMATIC S7-200. Programlanabilir Otomasyon Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Önsöz, İçindekiler. Ürün Tanıtımı. Başlarken

12 A B C D E F SIMATIC S7-200. Programlanabilir Otomasyon Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Önsöz, İçindekiler. Ürün Tanıtımı. Başlarken Önsöz, İçindekiler SIMATIC S7-200 Programlanabilir Otomasyon Cihazı Kullanma Kılavuzu Ürün Tanıtımı 1 Başlarken 2 S7 200 Montajı ve Kablajı 3 PLC Kavramları 4 Programlama Kavramları, Gösterim Şekilleri

Detaylı

Notların Belirlenmesi 1. Elektronik Laboratuvarı Kuralları 2. Deneyler Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 2

Notların Belirlenmesi 1. Elektronik Laboratuvarı Kuralları 2. Deneyler Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 2 İÇİNDEKİLER SAYFA NO Notların Belirlenmesi 1 Elektronik Laboratuvarı Kuralları 2 Deneyler Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 2 Elektronik Laboratuvarı Rapor Yazım Kılavuzu 3 Örnek Rapor Kapağı

Detaylı

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ PLC DE PANEL KULLANIMI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ARAÇ YÖNETİM SİSTEMLERİ 525MT0283 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

Önsöz Sevgili müşterimiz, LOGO! yu satın aldığınız için size teşekkür ediyor ve bu kararınızdan dolayı sizi kutluyoruz. LOGO! ile, ISO 9001 in koşul olarak getirdiği bir dizi kalite ihtiyaçlarına cevap

Detaylı

ALGILAYICILAR (SENSORS-TRANSDUCERS)

ALGILAYICILAR (SENSORS-TRANSDUCERS) ALGILAYICILAR (SENSORS-TRANSDUCERS) 1. TANIM Algılayıcılar ("duyarga" da denmektedir) fiziksel ortam ile endüstriyel amaçlı elektrik/elektronik cihazları birbirine bağlayan bir köprü görevi görürler. Bu

Detaylı

BÖLÜM 5 3 OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİ. 3.1.Giriş

BÖLÜM 5 3 OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİ. 3.1.Giriş BÖLÜM 5 3 OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİ 3.1.Giriş Bilim ve teknoloji ilerledikçe insan kas gücünün üretimdeki payı azaltmaktadır. Üretimi, makine ile veya insan gücüyle diye ayırsak, sürekli makine tarafı

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ALAPLI MESLEK YÜKSEK OKULU

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ALAPLI MESLEK YÜKSEK OKULU BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ALAPLI MESLEK YÜKSEK OKULU AEP 105 ÖLÇME TEKNİĞİ DERS NOTU Öğr. Gör. Figen ALTINTAŞ 1 ÖLÇME VE ÖLÇÜ ALETLERİ ÖLÇME VE ÖLÇMENİN ÖNEMİ Ölçme, bir büyüklüğün aynı cins başka bir

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALTERNATİF AKIM ESASLARI ANKARA 007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ. Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014

ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ. Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014 2014 ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014 ÖZEL TESİSAT TEKİNİĞİ 1. KOMPANZASYON TESİSATLARI 2. PARATONER TESİSATLARI 3. TOPRAKLAMA TESİSATLARI 4. GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ İŞLEMSEL YÜKSELTEÇLER ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ASENKRON MOTOR KUMANDA TEKNİKLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİKSEL BÜYÜKLÜKLER VE ÖLÇÜLMESİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PLC PROGRAMLAMA TEKNİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

AKILLI GÜNEŞ TAKİPLEYİCİ SİSTEM (SMART SOLAR TRACKER)

AKILLI GÜNEŞ TAKİPLEYİCİ SİSTEM (SMART SOLAR TRACKER) YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ AKILLI GÜNEŞ TAKİPLEYİCİ SİSTEM (SMART SOLAR TRACKER) BİTİRME TEZİ Hazırlayan 05012094 Uğur YILMAZ 05013004 Borahan

Detaylı

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ Hazırlayan Ender Barış AKBULUT ÇANKIRI-2006 YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ YANGIN TARİHÇESİ HAKKINDA BİLGİ Acil durumlarda kullanılan madeni çanlardan sonra ilk elektrikli zil 1891'de ABD'de üretilmiştir.

Detaylı

1. ASENKRON MOTORLAR

1. ASENKRON MOTORLAR 1. ASENKRON MOTORLAR Sanayi tesislerinde elektrik enerjisini dairesel harekete çevirebilmek için motorlar kullanılır. Motor sargılarına verilen alternatif akımın meydana getirdiği döner manyetik alanın

Detaylı