Modüler AutoDome Kamera Sistemi Referans Kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Modüler AutoDome Kamera Sistemi Referans Kılavuzu"

Transkript

1 Modüler AutoDome Kamera Sistemi Referans Kılavuzu

2 2 Modüler AutoDome Kamera Sistemi İçindekiler Giriş AutoDome Seçimi Modül Seçenekleri Doğru AutoDome Seçimi AutoDome Kitinin Sipariş Edilmesi Opsiyonel Aksesuarlar AutoDome Modülleri Sistem Konfigürasyonları Sistem Boyutları Terimler Sözlüğü

3 3

4 4 Modüler AutoDome Kamera Sistemi Kapalı devre kamera sistemlerinde öncü ve lider kuruluş olan Bosch, yüksek hızlı Pan/Tilt Dome kameraların gelişimine öncülük etmektedir. Bosch, AutoDome Modüler Kamera Sistemi ile en son teknolojiyi yeniden tanımlamıştır. AutoDome, kamera işlevselliğinin hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde güncellenmesine olanak veren akıllı ve değiştirilebilir modüller üzerine kurulmuş bir sisteme sahip sıra dışı yeni bir Dome kameradır. Modüler AutoDome Kamera Sistemleri, günümüzde ve gelecekteki güvenlik ihtiyaçlarınızı karşılamak için tasarlanmıştır. Kameranın tamamını değiştirmek zorunda kalmadan, ortak bileşenlerin kullanımıyla, günümüzde standart bir kamera sistemini kurmak ve gelecekte daha gelişmiş bir versiyonu ile güncellemek mümkündür. Ayrıca AutoDome, eşzamanlı analog ve TCP/IP kullanıma olanak sağlayacak şekilde hibrid bağlantıyı desteklemektedir. AutoDome, Allegiant matris anahtarları, DiBos ve Divar dijital kayıt cihazları ve VIDOS video yönetim sistemi gibi IP tabanlı video çözümleri de dahil olmak üzere tüm Bosch güvenlik ürünlerine kolayca entegre edilir. AutoDome un yenilikçi tasarımı, maliyetten önemli bir tasarruf sağlar. Değiştirilebilir modüller, kamera bakımında, güncellemelerde ve hatta analogdan IP videoya geçişte kolaylık sağlar. Uzaktan yönetim, konfigürasyon ve güncellemeler, video kablosu (koaksiyel ya da pasif UTP) veya ağ üzerinden (isteğe bağlı TCP/IP İletişim Modülü ile) gerçekleştirilebilir. Bosch'un dünya çapında sınıfının en iyisi destek sağlama taahhüdü, üç yıllık garanti ve teknik yardıma kolay erişim ile başlar. Uluslararası satış teşkilatımız, ürün, servis ve eğitim ihtiyaçlarınızı karşılamayı taahhüt eder. Daha çok seçenek, daha iyi kalite ve daha çok destek sadece Bosch'ta.

5 5 AutoDome Seçenekleri AutoDome seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenler Uygulamanız için doğru AutoDome u seçmek için sadece aşağıdakilere karar vermeniz gerekir: ışık koşulları için ihtiyacınız olan kamera tipi; PTZ kontrolüne gereksinim duyup duymadığınız, tesisiniz için hangi montaj ve muhafaza seçeneklerinin gerektiği ve iletişim ile güç gereksinimleri. Aşağıdaki bölümler, Modüler AutoDome Kamera Sistemi nin başlıca mevcut seçeneklerini kapsamaktadır.

6 6 AutoDome Seçimi Sabit veya PTZ kamera? Sabit PTZ 100 Serisi Renkli veya Gündüz/Gece? Renkli Gündüz/ Gece 200 Serisi Hayır 300 Serisi Gelişmiş Zeka? Evet 500i Serisi Her AutoDome analog Koaksiyel/UTP veya TCP/IP İletişim Modülü kullanılabilir. Değiştirilebilir Modüller yatırımlarınızı garanti altına alır Bosch, benzersiz bir esneklik sunar. Sabitten PTZ'ye, renkliden Gündüz/Gece kamera seçeneğine geçmek veya görüntü - sabitleme ve hareket izleme özellikleri eklemek için tek yapmanız gereken AutoDome'un değiştirilebilir modüllerinden sadece birini yenilemek. Hangi modüllere ihtiyacım var? Bosch un modüler tasarımı, uygulamanıza özgü doğru AutoDome kamerasını 5 aşamalı basit bir işlemle seçmenizi sağlar: işlemci kamera muhafaza iletişim güç kaynağı

7 7 İşlemci Modül Seçenekleri Seçeceğiniz İşlemci modülü, AutoDome'un sabit veya PTZ Dome olarak çalışıp çalışmayacağını, görüntü maskeleme, hareket algılama ve otomatik takip gibi çeşitli gelişmiş fonksiyonlara sahip olup olmayacağını belirleyecektir. Dört adet işlemci seçeneği bulunmaktadır: 100 Serisi sabit kamera fonksiyonu, çalışma sırasında kamera modül değişimi, işlemci modülü yenileme ve dahili dalgalanma önleme özelliği sağlar. 200 Serisi saniyede 360 Pan/Tilt/Zoom hızı, çalışma sırasında kamera modül değişimi, işlemci modülü yenileme, dahili dalgalanma önleme özelliği, gelişmiş diagnostik ve çoklu ekran dili seçenekleri sunar. 300 Serisi 200 Serisi'nin tüm özellikleriyle birlikte, ön tanımlar (presets) ve turlar, kablo mesafesini artırmak için kablo kompanzasyonu ve protokol desteğini içermektedir. 300 Serisi, görüntü maskeleme ve dahili kurallar motoru ile gelişmiş alarm yönetimini de desteklemektedir. 500i Serisi 300 Serisi'nin tüm özellikleriyle birlikte, AutoTrack II otomatik takip, dijital görüntü sabitleme ve video hareket algılama özelliklerini içermektedir.

8 8 Kamera Modül Seçenekleri Işık koşulları ve montaj konumları (örn. iç veya dış mekan) hangi AutoDome kamera modülünü seçeceğinizi belirleyecektir. Ayrıca, PTZ kamera modüllerinde, Pan/Tilt/Zoom sürücü elektroniği* bulunmaktadır. Renkli Kamera Modülü Renkli kameralar, standart iç mekan ışık koşulları için en popüler kamera tercihidir. AutoDome, değişken odak uzaklığına sahip sabit veya yüksek hızlı Pan/ Tilt/Zoom (PTZ) renkli kamera seçenekleri mevcuttur. 540 TVL'ye kadar çözünürlüğüyle AutoDome renkli kameraları, her türlü güvenlik uygulamasında mükemmel görüntü kalitesi için yüksek çözünürlük ve hassasiyet sunar. Gündüz/Gece Kamera Modülü Gündüz/Gece kameraları, iki dünyanın da en iyilerini sunar. Yüksek ışık koşullarında, yüksek kalitede renkli video üretirler. Geceleri veya ışık seviyesi düşük olduğunda, bu kameralar siyah/beyaz moda geçer ve IR hassasiyetini artırmak için kızılötesi filtresini otomatik olarak kaldırır. AutoDome, 540 TVL ye kadar çözünürlüklerde değişken odak uzaklığına sahip sabit veya yüksek hızlı Pan/Tilt/Zoom kamera modülü seçeneklerine sahiptir. * AutoDome 100 Serisi Dome kameralara Pan/Tilt/Zoom işlevi eklemek için 200, 300 veya 500i CPU Modülü ve PTZ Kamera Modülü gereklidir.

9 Zoom Seçenekleri Zoom aralığı, cisme ne kadar yaklaşabileceğinizi belirler. AutoDome sabit kameraları, renkli ve Gündüz/Gece kamera modülleri için 5x ve 10x zoom özelliği sunar. PTZ kameralar, 18x, 26x veya sektör lideri 36x optik zoom lens seçenekleriyle mevcuttur. 18x optik zoom, iç veya dış mekanlardaki genel görüntü için idealdir fakat 26x ve 36x optik zoomla, görüntü netliğini koruyarak detaylara daha çok yaklaşırsınız. Seçilen PTZ kamera modülleri, kameranın kapsama alanını daha fazla artırmak için 12x dijital zoom özelliği de sunar. 9

10 10 Muhafaza Modülü Seçenekleri Bosch, iç mekan ve dış mekan uygulamaları için muhafaza seçenekleri sunar. Tüm muhafazalar, baştan sona yeniden tasarlanmıştır ve şimdi, bir önceki AutoDome ürünlerine göre %15 oranında daha küçüktür. Tüm bağlantıların menteşelerle değiştirilmesi sayesinde, kurulum daha güvenli ve kolay hale gelmiştir. Dahili dalgalanma önleme özelliği ile tüm güç, veri ve video girişleri korunmuştur. Dahası, tüm iç ve dış mekan askılı muhafazaları IP66/ NEMA 4X korumasına sahiptir. Yeni EnviroDome dış mekan muhafazası, paslanmaya üstün seviyede dayanıklılık sunmak için dökme alüminyumdan yapılmıştır. Dahili bir ısıtıcı/üfleyici, EnviroDome'un her türlü hava şartlarında üstün performansını korumasına olanak verir. İsteğe bağlı XT yüksek sıcaklık kiti, EnviroDome un kullanım aralığını -60 C 'ye (-76 F ) kadar genişletir.

11 11 Tüm muhafazaların, yüksek ısıya dayanıklılığı için gömme vida ve mandalları bulunmaktadır. Dış müdahalelere karşı kameranızı korumak amacıyla şimdi tüm AutoDome modelleri, darbeye dayanıklı bir polikarbon Dome camı ile donatılmıştır. Optik netlikten taviz vermeden en zorlu standartları karşılamak üzere tasarlanan Dome camı, 4.5 kg eşdeğerindeki bir ağırlığın 3 m yükseklikten düşmesiyle oluşacak darbelere dayanabilir. AutoDome ünitelerinin şeffaf ve renkli Dome camı seçenekleri mevcuttur. Renkli Dome camı, dışarıdan mümkün olan en fazla ışık nüfuzuna olanak vererek maksimum hassaslık sunar. Renkli köpük, dışarıdan kameranın baktığı yönün görülmesini zorlaştırarak gizlilik sunar.

12 12 İletişim Modülü Seçenekleri İletişim Modülü, video, veri ve alarm bilgilerinin kameradan kayıt merkezine (örn matris anahtarı, DVR veya IP video yönetim sistemi) iletme yöntemini belirler. AutoDome'da iki farklı iletişim seçeneği bulunmaktadır.

13 13 Analog Modül koaksiyel ya da UTP ortamı üzerinden analog sinyallerin iletilmesini destekler. UTP desteği, kablo mesafesini mesafesini uzatmanıza olanak verir, kurulumu kolaylaştırır ve maliyeti düşürür. Fiber optik, endüstriyel tesisler, metro ve demiryolu gibi elektromanyetik etkilere açık ortamlarda uzak mesafeler arasında köprü oluşturmak için tercih edilen iletim aracıdır. Modüler AutoDome Kamera Sistemlerinde, analog video ve kontrol sinyallerinin fiber üzerinden iletimine olanak veren opsiyonel çift yönlü analog fiber alıcı verici de mevcuttur. Bosch güç kaynaklarının, dahili fiber optik modülü olan ve olmayan seçenekleri mevcuttur. Özel uygulamalarınız için uygun güç kaynağını seçtiğinizden emin olun. Bosch Bilinx çift yönlü iletişim teknolojisi kullanıldığında, uzaktan yönetim, konfigürasyon ve güncellemeler doğrudan video kablosu (koaksiyel, pasif UTP ya da fiber) üzerinden gerçekleştirilebilir. TCP/IP Modül IP Video nun yerel veya geniş alan ağı boyunca iletilebilmesi ve aynı anda CVBS analog video ile mevcut donanımların desteklenebilmesi amacıyla aynı anda IP ve Analog desteği sağlanmaktadır. AutoDome TCP/IP İletişim Modülü, ağ üzerinden standart bir İnternet tarayıcısı yoluyla tam kamera kontrolü, alarm iletimi, konfigürasyon özellikleri ve güncellemelerine olanak verir. Analog koaksiyel/utp/fiber veya TCP/IP iletişimi seçtiyseniz, bir AutoDome kameranın kontrolü, alarm iletimi ve konfigürasyonunun görüntülenmesi için sadece tek bir kablo gereklidir.

14 14 Güç Kaynağı Modülü ve Montaj Seçenekleri AutoDome, tesise özgü kurulum ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok sayıda esnek güç kaynağı ve montaj seçeneği sunar. Dahili Güç Kaynakları Bosch un dahili güç kaynakları, IP66/NEMA 4X muhafazasına montajlı olarak, iç ve dış mekan kullanımına uygun şekilde gelmektedir. Askılı Kol duvar, direk ve köşe montajları için güç kaynağı ve dahili askılı kol bağlantısı. 120 ve 230VAC modelleri mevcuttur. Uzaktan Güç Ünitesi çatı ve boru montajlarında kullanım için ayrı bir güç kaynağı ünitesi. 120 ve 230VAC modelleri mevcuttur. İsteğe bağlı Güç Kaynakları G3A-PSU1-(X), birden fazla Dome kameranın bağlantısı için isteğe bağlı iç mekan güç kaynaklarıdır. 4, 8 ve 16 Dome için modelleri mevcuttur. Güç kaynağı, 24VAC güç kaynağından daha uzak mesafelere götürebilmek için, 120VAC'ı 28VAC'a dönüştürür.

15 15 İç Mekan Dış Mekan Boru Çatı Köşe Direk Duvar Boru Tavan arası Duvar Montaj Seçenekleri Bu fotoğraflar, iç ve dış mekan AutoDome sistemlerinin çeşitli montaj seçeneklerini göstermektedir. Her bir AutoDome Modüler Kamera Sistem ünitesi için montaj seçenekleri sipariş numarasında belirtilmiştir.

16 16 Doğru AutoDome Seçimi Standart Özellikler Değiştirilebilir İşlemci, Kamera ve İletişim Modülleri Çalışma Sıcaklığı: İç Mekan Muhafaza EnviroDome Dış Mekan Muhafaza Protokol Desteği Uzaktan Kontrol/Konfigürasyon özelliği Görüntü Maskeleme/Bölge Boşaltma Ön Tanımlar (Presets) Genel Bakış Uzaktan Hızlı Adres AutoPivot ve AutoScaling Kablo Kompanzasyonu Alarm Girişleri/Röle Çıkışları Garanti İşlemciler Kameralar Çözünürlük Hassasiyet Renkli Mod (30 IRE) Hassasiyet S/B Mod (30 IRE) Gündüz/Gece (Day/Night) Lens Optik Zoom Dijital Zoom Muhafazalar İç Mekan Dış Mekan Sızma Koruması İletişim Koaksiyel/UTP Opsiyonel Ethernet (TCP/IP) Evet AutoDome 100 Serisi Sabit Dome Kamera Sistemi -10 C - 50 C (14 F F ) -55 C - 50 C (-67 F F ) Hayır Evet, Bilinx Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır 3 Yıl Değiştirilebilen Modüller: 200, 300 ve 500i serisi işlemci ile güncelleyebilme Çalışma esnasında değişebilen kamera modülleri Soketli iletişim modülü Dahili Dalgalanma Önleme 540 TVL Gündüz/Gece: 0.29 lüks F1.4, 1/60 (1/50) obtüratör, maks. AGC Gündüz/Gece: 0.12 lüks F1.4, 1/60 (1/50) obtüratör, maks. AGC Evet 2.7mm mm, F/1.2 5mm - 50mm, F/1.4 5x (Değişken odaklı) 10x (Değişken odaklı) Hayır Tavan arası, Askı montaj Askı montaj IP66/NEMA 4X (Askılı Muhafaza) IP54 (Tavan Arası Muhafaza) Bilinx, UTP, Koaksiyel Cat5/Cat6 (UTP) Güç Kaynakları/Montajları Güç Kaynakları: 24VAC Evet 120V, 230VAC Evet İç Mekan Montajları Duvara, Boruya, Tavana Dış Mekan Montajları Duvara, Köşeye, Direğe, Boruya, Düz Tavana, Çatıya (Korkuluk) Fiber Optik Opsiyonel Çift Yönlü Analog Fiber Alıcı Verici (Fiber üzerinden video ve kontrol sinyali) Evet * Opsiyonel XT soğuk hava kiti ile

17 17 AutoDome 200 Serisi PTZ Kamera Sistemi AutoDome 300 Serisi Gelişmiş PTZ Kamera Sistemi AutoDome 500i Serisi Akıllı PTZ Kamera Sistemi Evet Evet Evet -10 C - 50 C (14 F F ) -10 C - 50 C (14 F F ) -10 C - 40 C (14 F F ) -60 C - 50 C (-76 F F ) -60 C - 50 C (-76 F F )* -60 C - 50 C (-76 F F )* Bosch Biphase, RS2332 ve 485, Pelco P ya da D Bosch Biphase, RS2332 ve 485, Pelco P ya da D Bosch Biphase, RS2332 ve 485, Pelco P ya da D Evet, Bilinx Evet, Bilinx Evet, Bilinx Hayır Evet Evet Hazır Ayarlı Tur 2 Hazır Ayarlı Tur; 2 Kayıtlı Tur 2 Hazır Ayarlı Tur; 2 Kayıtlı Tur Evet Evet Evet Evet Evet Evet Hayır Evet Evet Hayır 7/4 7/4 3 Yıl 3 Yıl 3 Yıl Değiştirilebilen Modüller Saniyede 360 pan/tilt hızı Gelişmiş diagnostik ayarları Diagnostik LED leri Ekran üstü diagnostik menüsü Dahili Dalgalanma Önleme 200 Serisi nin tüm özelliklerini ve aşağıdakileri özellikleri içerir: Benzersiz Görüntü Maskeleme: 24 maske Görüntü başına 8 maskeye kadar Kurallar motoru yoluyla gelişmiş alarm yönetimi 300 Serisi nin tüm gelişmiş özelliklerini ve aşağıdaki özellikleri içerir: AutoTrack II Video Hareket Algılama Sanal Maskeleme Teknolojisi Dijital Görüntü Sabitleme 470 TVL 540 TVL ye kadar 540 TVL ye kadar 18x Renk: 0.5 lüks F1.4, 1/60 (1/50) obtüratör, maks. AGC Hayır 26x Gündüz/Gece: 0.5 lüks F1.4, 1/60 (1/50) obtüratör, maks. AGC 26x Gündüz/Gece: 0.1 lüks F1.4, 1/60 (1/50) obtüratör, maks. AGC Hayır Evet Evet 4.1mm mm, F/1.4 18x 4.1mm mm, F/ mm mm, F/ mm mm, F/1.6 18x 26x 36x Hayır 12x 12x 36x Gündüz/Gece: 0.6 lüks F1.6, 1/60 (1/50) obtüratör, maks. AGC 36x Gündüz/Gece: 0.16 lüks F1.6, 1/60 (1/50) obtüratör, maks. AGC 4.1mm mm, F/ mm mm, F/ mm mm, F/1.6 18x 26x 36x Tavan arası, Askı montaj Tavan arası, Askı montaj Tavan arası, Askı montaj Askı montaj Askı montaj Askı montaj IP66/NEMA 4X (Askılı Muhafaza) IP54 (Tavan Arası Muhafaza) IP66/NEMA 4X (Askılı Muhafaza) IP54 (Tavan Arası Muhafaza) IP66/NEMA 4X (Askılı Muhafaza) IP54 (Tavan Arası Muhafaza) Bilinx, UTP, Koaksiyel Bilinx, UTP, Koaksiyel Bilinx, UTP, Koaksiyel Cat5/Cat6 (UTP) Cat5/Cat6 (UTP) Cat5/Cat6 (UTP) Evet Evet Evet Evet Evet Evet Duvara, Boruya, Tavana Duvara, Boruya, Tavana Duvara, Boruya, Tavana Duvara, Köşeye, Direğe, Boruya, Düz Tavana, Çatıya (Korkuluk) Duvara, Köşeye, Direğe, Boruya, Düz Tavana, Çatıya (Korkuluk) Duvara, Köşeye, Direğe, Boruya, Düz Tavana, Çatıya (Korkuluk) Evet Evet Evet

18 18 AutoDome Kitinin Sipariş Edilmesi Gösterilen örneklere dayanarak kendi siparişlerinizi oluşturmak için aşağıdaki sayfalarda bulunan şemaları kullanın. AutoDome 100 Serisi Örneği: VG P C 0 0 P AutoDome 100 Serisi İşlemci Gündüz/Gece mm Sabit NTSC Kamera Askılı Muhafaza ve Dome Camı Koaksiyel/UTP İletişim Boru Montajı 24VAC 60Hz (fiber optik yok) W M 5 C P 0 C R 6 E E P VG P C 0 0 P 100 Serisi C T F Uygulama Notları: Video Formatı 5 = PAL 6 = NTSC Kamera Tipi 1 = Renkli ( mm) 2 = Gündüz/Gece ( mm) 3 = Renkli (5-50mm) 4 = Gündüz/Gece (5-50mm) Muhafaza C = Tavan Arası P = İç Mekan Askılı E = Dış Mekan Askılı Dome Camı C = Şeffaf Dome Camı T = Renkli Dome Camı İletişim S = Standart (Koaksiyel/UTP) E = Ethernet (TCP/IP) Güç 4 0 = 24 VAC 1 1 = 120 VAC 2 = 230 VAC = Güç yok (tavan arası muhafazalarda kullanılır) Montaj 4 W = Duvar M = Direk C = Köşe R = Çatı 5 P = Boru Fiber Optik 3,4 = Fiber yok F = Fiber 2 1) Transformatör dahil değildir. 24VAC, 75W transformatör (VG4-A-PSU veya eşdeğeri) müşteri tarafından sağlanmalıdır. 2) Fiber seçeneği, sadece askılı tip muhafaza modellerinde mevcuttur. Tavan arası muhafazalarda LTC 4628 kullanılabilir. Her fiber kitinin, baş kısmında bir LTC 4629 gereklidir. 3) Fiber seçeneği, sadece Koaksiyel/UTP İletişim Modülü olan Dome kameralarda geçerlidir. 4) Güç/Montaj/Fiber Optik Kitleri, sadece askılı tip muhafaza modelleri için geçerlidir. 5) Çatı montajı, dikey korkuluğa takılır. Düz tavan kurulumlarında, LTC 9230/01 Düz Tavan Uyarlama Plakasını sipariş etmelisiniz.

19 19 AutoDome 200 Serisi Örneği: VG C T E AutoDome 200 Serisi İşlemci Renkli 18x PTZ PAL Kamera Tavan arası Muhafaza ve Renkli Dome Camı Ethernet İletişim Modülü 1 2 VG Serisi 1 C P E S E C T E C T W M C R P F Video Formatı 1 = PAL 2 = NTSC Kamera Tipi 1 18x Renkli PTZ Muhafaza C = Tavan Arası P = İç Mekan Askılı E = Dış Mekan Askılı Dome Camı C = Şeffaf Dome Camı T = Renkli Dome Camı Güç 4 0 = 24 VAC 1 1 = 120 VAC 2 = 230 VAC = Güç yok (tavan arası muhafazalarda kullanılır) İletişim S = Standart (Koaksiyel/UTP) E = Ethernet (TCP/IP) Montaj 4 W = Duvar M = Direk C = Köşe R = Çatı 5 P = Boru Uygulama Notları: Fiber Optik 3,4 = Fiber yok F = Fiber 2 1) Transformatör dahil değildir. 24VAC, 75W transformatör (VG4-A-PSU veya eşdeğeri) müşteri tarafından sağlanmalıdır. 2) Fiber seçeneği, sadece askılı tip muhafaza modellerinde mevcuttur. Tavan arası muhafazalarda LTC 4628 kullanılabilir. Her fiber kitinin, baş kısmında bir LTC 4629 gereklidir. 3) Fiber seçeneği, sadece Koaksiyel/UTP İletişim Modülü olan Dome kameralarda geçerlidir. 4) Güç/Montaj/Fiber Optik Kitleri, sadece askılı tip muhafaza modelleri için geçerlidir. 5) Çatı montajı, dikey korkuluğa takılır. Düz tavan kurulumlarında, LTC 9230/01 Düz Tavan Uyarlama Plakasını sipariş etmelisiniz.

20 20 AutoDome Kitinin Sipariş Edilmesi AutoDome 300 Serisi Örneği: VG E C S 1 W F AutoDome 300 Serisi İşlemci Gündüz/Gece 18x PTZ NTSC Kamera EnviroDome Muhafaza ve Şeffaf Dome Camı Koaksiyel/UTP İletişim Duvar Montaj Adaptörü 120VAC 60Hz ve dahili Fiber Optik Modülü 1 2 VG Serisi W M C P S C R E E P E C S 1 W F C T F Video Formatı 1 = PAL 2 = NTSC Kamera Tipi 2 = 18x Gündüz/Gece PTZ 3 = 26x Gündüz/Gece PTZ 4 = 36x Gündüz/Gece PTZ Muhafaza C = Tavan Arası P = İç Mekan Askılı E = Dış Mekan Askılı Dome Camı C = Şeffaf Dome Camı T = Renkli Dome Camı İletişim S = Standart (Koaksiyel/UTP) E = Ethernet (TCP/IP) Güç 4 0 = 24 VAC 1 1 = 120 VAC 2 = 230 VAC Montaj 4 W = Duvar M = Direk C = Köşe R = Çatı 5 P = Boru _ = Montaj yok (tavan arası muhafazalarda kullanılır) Uygulama Notları: Fiber Optik 3,4 = Fiber yok F = Fiber 2 1) Transformatör dahil değildir. 24VAC, 75W transformatör (VG4-A-PSU veya eşdeğeri) müşteri tarafından sağlanmalıdır. 2) Fiber seçeneği, sadece askılı tip muhafaza modellerinde mevcuttur. Tavan arası muhafazalarda LTC 4628 kullanılabilir. Her fiber kitinin, baş kısmında bir LTC 4629 gereklidir. 3) Fiber seçeneği, sadece Koaksiyel/UTP İletişim Modülü olan Dome kameralarda geçerlidir. 4) Güç/Montaj/Fiber Optik Kitleri, sadece askılı tip muhafaza modelleri için geçerlidir. 5) Çatı montajı, dikey korkuluğa takılır. Düz tavan kurulumlarında, LTC 9230/01 Düz Tavan Uyarlama Plakasını sipariş etmelisiniz.

21 21 AutoDome 500i Serisi Örneği: VG P T E 1 P AutoDome 500i Serisi İşlemci Renkli/Gece 36x PTZ NTSC Kamera Askılı Muhafaza ve Renkli Dome Camı Ethernet İletişim Modülü Boru Montaj Adaptörü 120VAC 60Hz (fiber optik yok) 1 2 VG i Serisi W M C P S C R E E P P T E 0 P C T F Video Formatı 1 = PAL 2 = NTSC Kamera Tipi 2 = 18x Gündüz/Gece PTZ 3 = 26x Gündüz/Gece PTZ 4 = 36x Gündüz/Gece PTZ Muhafaza C = Tavan Arası P = İç Mekan Askılı E = Dış Mekan Askılı Dome Camı C = Şeffaf Dome Camı T = Renkli Dome Camı İletişim S = Standart (Koaksiyel/UTP) E = Ethernet (TCP/IP) Güç 4 0 = 24 VAC 1 1 = 120 VAC 2 = 230 VAC Montaj 4 W = Duvar M = Direk C = Köşe R = Çatı 5 P = Boru _ = Montaj yok (tavan arası muhafazalarda kullanılır) Uygulama Notları: Fiber Optik 3,4 = Fiber yok F = Fiber 2 1) Transformatör dahil değildir. 24VAC, 75W transformatör (VG4-A-PSU veya eşdeğeri) müşteri tarafından sağlanmalıdır. 2) Fiber seçeneği, sadece askılı tip muhafaza modellerinde mevcuttur. Tavan arası muhafazalarda LTC 4628 kullanılabilir. Her fiber kitinin, baş kısmında bir LTC 4629 gereklidir. 3) Fiber seçeneği, sadece Koaksiyel/UTP İletişim Modülü olan Dome kameralarda geçerlidir. 4) Güç/Montaj/Fiber Optik Kitleri, sadece askılı tip muhafaza modelleri için geçerlidir. 5) Çatı montajı, dikey korkuluğa takılır. Düz tavan kurulumlarında, LTC 9230/01 Düz Tavan Uyarlama Plakasını sipariş etmelisiniz.

22 22 Opsiyonel Aksesuarlar Güç Kaynakları A. Dahili Güç Kaynakları Askılı Kol Fiber Optik yok VG4-A-PA1 (120VAC) VG4-A-PA2 (230VAC) VG4-A-PA0 (24VAC transformatör yok) Fiber Optik ile VG4-A-PA1F (120VAC) VG4-A-PA2F (230VAC) VG4-A-PA0F (24VAC transformatör yok) Uzaktan Güç Ünitesi Fiber Optik yok VG4-A-PSU1 (120VAC) VG4-A-PSU2 (230VAC) Fiber Optik ile VG4-A-PSU1F (120VAC) VG4-A-PSU2F (230VAC) VG4-A-PSU0F (24VAC transformatör yok) B. Opsiyonel Güç Kaynakları G3A-PSU1(X): Çoklu Dome kameraların bağlantısı için opsiyonel iç mekan güç kaynakları. 4, 8 veya 16 adet Dome kamera için mevcuttur. Güç kaynağı, 24VAC güç kaynağından daha uzak mesafelere götürebilmek için,120vac'ı 28VAC'a dönüştürür. Model G3A-PSU1-4 G3A-PSU1-8 G3A-PSU1-16 Açıklama (4) adete kadar AutoDome'u destekler (8) adete kadar AutoDome'u destekler (16) adete kadar AutoDome'u destekler CTFID Konfigürasyon Aracı ile Bilinx Uzaktan yönetim, konfigürasyon ve güncellemelerin, video kablosu üzerinden gerçekleştirilmesine olanak verir. (3.0 veya üzeri model gerektirir) Model VP-USB VP-CFGSFT Açıklama USB Konfigürasyon Aracı USB Konfigürasyon Aracı ve Bilinx Yazılım CD'si

23 23 Montaj Seçenekleri A. Direk Montajı (Askılı Kol Tipi Montajlarda kullanım için) LTC 9541/01 B. Köşe Montajı (Askılı Kol Tipi Montajlarda kullanım için) LTC 9542/01 C. Çatı Montajı VG4-A-9230 D. Düz Tavan Adaptör Plakası LTC 9230/01 (VG4-A-9230 Montajında kullanım için) E. Boru Montajı VG4-A-9543 Dome Camı Aksesuarları AutoDome için kullanılan yedek köpükleri sipariş vermek için aşağıdaki parça numaralarını kullanın. Yedek Dome Camları VG4-SBUB-CCL Tavan Montaj Şeffaf Dome Camları VG4-SBUB-PCL Askı Montaj Şeffaf Dome Camları VG4-SBUB-CTI Tavan Montaj Renkli Dome Camları VG4-SBUB-PTI Askı Montaj Renkli Dome Camları Tüm Dome camlarında kenar halkası bulunur. Tavan arası modelleri, beyaz ve siyah renkli halkaları içermektedir. Tavan arası Tavan arası Askılı Renkli Beyaz Siyah Şeffaf Beyaz Siyah Şeffaf Renkli

24 24 AutoDome Bileşenleri Aşağıdaki tablo, AutoDome Modüler Kamera Sistemi kitinizde hangi bileşenlerin bulunacağına karar vermek için kullanılabilir. Kamera Montajı Güç ve Montaj Kiti VG4 İşlemci Açıklama Modül Parça Numarası Serisi İşlemci VG4-MCPU Serisi İşlemci VG4-MCPU Serisi İşlemci VG4-MCPU i Serisi İşlemci VG4-MCPU-500 Kamera Montajı Kamera Seçenekler Açıklama Modül Parça Numarası x Renkli PTZ Kamera (PAL) VG4-MCAM x Renkli PTZ Kamera (NTSC) VG4-MCAM x Gündüz/Gece PTZ Kamera (PAL) VG4-MCAM x Gündüz/Gece PTZ Kamera (NTSC) VG4-MCAM x Gündüz/Gece PTZ Kamera (PAL) VG4-MCAM x Gündüz/Gece PTZ Kamera (NTSC) VG4-MCAM x Gündüz/Gece PTZ Kamera (PAL) VG4-MCAM x Gündüz/Gece PTZ Kamera (NTSC) VG4-MCAM mm Renkli Sabit Kamera (PAL) VG4-MCAM mm Renkli Sabit Kamera (NTSC) VG4-MCAM mm Gündüz/Gece Sabit Kamera (PAL) VG4-MCAM mm Gündüz/Gece Sabit Kamera (NTSC) VG4-MCAM mm Renkli Sabit Kamera (PAL) VG4-MCAM mm Renkli Sabit Kamera (NTSC) VG4-MCAM mm Gündüz/Gece Sabit Kamera (PAL) VG4-MCAM mm Gündüz/Gece Sabit Kamera (NTSC) VG4-MCAM-64 Muhafaza Seçenekleri Açıklama Modül Parça Numarası C C Şeffaf Dome Camı ile Tavan Arası Muhafaza VG4-MHSG-CC C T Renkli Dome Camı ile Tavan Arası Muhafaza VG4-MHSG-CT P C Şeffaf Dome Camı ile İç Mekan Askılı Muhafaza VG4-MHSG-PC P T Renkli Dome Camı ile İç Mekan Askılı Muhafaza VG4-MHSG-PT E C Şeffaf Dome Camı ile Dış Mekan Askılı Muhafaza VG4-MHSG-EC E T Renkli Dome Camı ile Dış Mekan Askılı Muhafaza VG4-MHSG-ET İletişim Seçenekleri Açıklama Modül Parça Numarası 0 Sabit İletişim VG4-MTRN-0 (sadece 100 Serisi işlemcilerle kullanım için) S Standart (Koaksiyel/UTP) İletişim VG4-MTRN-S E Ethernet (TCP/IP) İletişimi VG4-MTRN-E Askılı Güç ve Montaj Kitleri Güç Montaj Seçenekleri Açıklama Modül Parça Numarası 24 VAC Tavan Arası Montajı 1 (ek modül gerekmez) 0 W 24 VAC Askılı Kol (Duvar Montajı) 1 VG4-A-PA0 0 M 24 VAC Askılı Kol (Direk Montajı) 1 VG4-A-PA0 + LTC 9541/01 (Direk Adaptör Braketi) 0 C 24 VAC Askılı Kol (Köşe Montajı) 1 VG4-A-PA0 + LTC 9542/01 (Köşe Adaptör Braketi) 0 R 24 VAC Askılı Çatı Montajı 1 VG4-A P 24 VAC Askılı Boru Montajı 1 VG4-A W 120 VAC Askılı Kol (Duvar Montajı) VG4-A-PA1 1 M 120 VAC Askılı Kol (Direk Montajı) VG4-A-PA1 + LTC 9541/01 (Direk Adaptör Braketi) 1 C 120 VAC Askılı Kol (Köşe Montajı) VG4-A-PA1 + LTC 9542/01 (Köşe Adaptör Braketi) 1 R 120 VAC Askılı Çatı Montajı VG4-A-PSU1 + VG4-A P 120 VAC Askılı Boru Montajı VG4-A-PSU1 + VG4-A W 230 VAC Askılı Kol (Duvar Montajı) VG4-A-PA2 2 M 230 VAC Askılı Kol (Direk Montajı) VG4-A-PA2 + LTC 9541/01 (Direk Adaptör Braketi) 2 C 230 VAC Askılı Kol (Köşe Montajı) VG4-A-PA2 + LTC 9542/01 (Köşe Adaptör Braketi) 2 R 230 VAC Askılı Çatı Montajı VG4-A-PSU2 + VG4-A P 230 VAC Askılı Boru Montajı VG4-A-PSU2 + VG4-A-9543 Fiber Seçenekler Açıklama Modül Parça Numarası Fibersiz (ek modül gerekmez) F Fiber ile 2,3 Güç Kaynağı parça numarasının sonuna F ekleyin 1 24 VAC Kitler güç transformatörü içermez. 24VAC, 75W transformatör (VG2-A-PSU veya eşdeğeri) müşteri tarafından sağlanmalıdır. 2 Fiber seçeneği, sadece Koaksiyel/UTP İletişim Modülü takılmış Dome kameralarda mevcuttur. 3 Fiber Optik Modülü (FOM), sadece askılı muhafaza modelleri için bulunmaktadır. Tavan arası muhafazalarda LTC 4628 kullanılabilir.

25 25 Sistem Konfigürasyonları DiBos kayıt cihazı kullanılan tipik dijital sistem AutoDome IP PTZ Kamera AutoDome PTZ Kamera Dinion Analog Kameralar AutoDome IP PTZ Kameralar Dinion IP Kameralar DiBos Dijital Kayıt Cihazı AĞ RAID-5 Disk Dizini Yerel Analog Monitör VIP Serisi Dekoderler DiBos IP Kayıt Cihazı RAID-5 Disk Dizini DiBos Alıcı İş İstasyonu Analog Monitörler DiBos Hibrid Dijital Kayıt Cihazı VIP serisi enkoderler, Dinion IP ve AutoDome kameralar dahil Bosch IP video ürünlerinden gelen MPEG-4 görüntülerin yanı sıra analog kameraların da izlenmesini ve kaydını sağlamaktadır. DiBos, hemen hemen sınırsız sistem ölçeklenebilirliği sağlamak üzere, dahili Bilinx desteği, merkezi kullanıcı yönetimi ve çoklu yer bağlantısı olanakları sunar.

26 26 Sistem Konfigürasyonları AutoDome IP PTZ Kameraları kullanılan tipik IP Video sistemi AutoDome IP PTZ Kameralar VideoJet Enkoder ve Yerel Kayıt AĞ VIDOS-NVR yazılımı yüklü Ağ Video Kayıt Cihazı (NVR) VIP Serisi Dekoderler Analog Monitörler RAID-5 Disk Dizini VIDOS Video Management İş İstasyonu Bosch IP Video Çözümü AutoDome kameralara, eşzamanlı analog ve TCP/IP kullanıma olanak sağlayacak bir TCP/IP iletişim modülü takılabilir. AutoDome, IP tabanlı sistemlerin esneklik ve ölçeklenebilirliğiyle birlikte, mevcut CCTV sistemleriyle uyumluluk olanakları sağlar. Bosch IP video ürünleri, ağınız üzerinden dünyanın her yerinden kameraları konfigüre etmeye, görüntülemeye ve kontrol etmeye olanak sağlar.

27 27 Sistem Konfigürasyonları Allegiant (LTC 8600) anahtarı kullanılan tipik matris sistemi AutoDome PTZ Kameralar Analog Monitörler Allegiant Matris Anahtarı Intuikey Dijital Klavye Sabit Kameralar Allegiant Video Matrisi Allegiant Matris Anahtarı, iki monitörlü sekiz kameradan 512 monitörlü kameraya kadar kontrol merkezi ihtiyaçlarınızın çözümüdür. Allegiant, AutoDome kameraların universal klavye ile kontrolüne olanak sağlar.

28 28 Dış Mekan Sistem Boyutları Duvar Montajı Boru Montajı HER İKİ UCUNDA NPT DİŞLERİ BULUNAN 1-1/2 İNÇ BORU (DAHİL DEĞİLDİR) (2) 3/4 İNÇ KABLO KANALI AÇIKLIKLARI Güç Kaynaklı ve Kesme Kenarlı Yan Taraf Direk Montajı (4) MONTAJ 0.40 DELİKLERİ R Güç Kaynaklı ve Kesme Kenarlı Ön Taraf (4) MONTAJ DELİKLERİ 0.43 Köşe Montajı DEĞİŞME 3/4" KABLO KANALI AÇIKLIKLARI Güç Kaynaklı ve Kesme Kenarlı Arka Taraf mm inç

29 29 Çatı Montajı Uç Kapak /2 NPT x 5/16 Pan Kafası Vidası Paslanmaz Çelik (1 adet dahildir) Boru Kolu Montaj Braketi /8-18 x 3/4 Altıgen Başlı Cıvata Paslanmaz Çelik (3 adet dahildir) Tip x 0.41 Montaj Yüzey Tip Çatı Montaj Adaptörü Boru ve Çatı Montajı için Güç Kaynağı 6.35 Tip 0.25 MONTAJ DELİKLERİ (4) Ø Tip Tip Kare Duvar Montajına uyacak delik şekli, LTC 9230/ /2 İNÇ KABLO KANALI AÇIKLIKLARI 3/4 İNÇ KABLO KANALI AÇIKLIKLARI Tip 0.25 inç mm

30 30 İç Mekan Sistem Boyutları Duvar Montajı Boru Montajı HER İKİ UCUNDA NPT DİŞLERİ BULUNAN 1-1/2 İNÇ BORU (DAHİL DEĞİLDİR) Güç Kaynaklı ve Kaldırılmış Kesme Kenarlı Yan Taraf R (4) MONTAJ DELİKLERİ R Güç Kaynaklı ve Kesme Kenarlı Ön Taraf (4) MONTAJ DELİKLERİ Ø DEĞİŞME 3/4 İNÇ KABLO KANALI AÇIKLIKLARI Güç Kaynaklı ve Kesme Kenarlı Arka Taraf

31 31 Tavan arası Montajı 3/4 İNÇ KABLO KANALI AÇIKLIĞI R Ön Yan DEĞİŞME 3/4 İNÇ KABLO KANALI AÇIKLIĞI Üst

32 32 AutoDome Terimler Sözlüğü Adres Her AutoDome un, bulunduğu kontrol sisteminde bir nümerik adresi vardır. Bu sayede, uygun dome kamera çalıştırılır. Bu adres, Görüntüleme (CTFID) Cihazları için Bilinx Konfigürasyon Aracı ile yerel olarak veya Hızlı Adres fonksiyonu (bkz. Hızlı Adres) kullanılarak uzaktan ayarlanabilir. Alarm Kuralı Bir olay meydana geldiğinde belirli işlemleri yapmak için, sorun buysa, şu işlemi yapın kurallarının kullanıldığı AutoDome alarm yönetimi alt sistemi. Alt Ağ Maskesi Alt ağlara ayırma, büyük bir ağın daha küçük ağlara bölünmesine olanak veren bir yöntemdir. Ağ sınıfına bağlı olarak (A, B veya C), bazı IP adres bitleri ağ adresi (alt ağ) ve bazıları da sistem adresi için ayrılır. Örneğin Sınıf A adresleri, alt ağ adresi için 8 bit ve adresin sistem kısmı için 24 bit kullanır. Sınıf A alt ağ maskeleri, şeklinde gösterilir. Sınıf B adresleri (hem ağ ve hem de sistem adresi için 16 bit) alt ağ maskesi olarak kullanır. Sınıf C adresleri (ağ adresi için 8 bit ve sistem adresi için 24 bit) alt ağ maskesi olarak kullanır. Arka Aydınlatma Dengeleme (BLC) Görüntünün sadece bir kısmı parlak ve ışıklı olduğunda (örneğin güneş ışığı vuran kapıdaki bir kişi), büyük kontrast farklılıklarını dengelemek için, görüntü bölümlerini seçerek güçlendirir. AutoBlack Görüş kontrastı tam aralıktan küçük (örn. parıltı, bulanıklık, sis, vs.) olsa bile, tam genişlikte bir video sinyali oluşturmak için video sinyalini güçlendirme tekniğidir. Sinyalin en koyu kısmı siyah, en açık kısmı da beyaz olarak ayarlanır ve böylece kontrast artar. AutoDome Tam ve sürekli 360 görüntü alımına olanak veren koruyucu dome muhafazasında dahili olarak bulunan tam entegre, yüksek hızlı, pan/çevirme/zum kamerası. AutoIris Kamera sensörünün doğru ışıklandırılması için, objektif iris aralığı otomatik olarak ayarlanır. AutoPan Kamera, sağ ve sol sınır ayarları arasında sürekli panlama yapar. AutoPivot Dikey konumda eğilirken görüntünün doğru yönünü korumak için kamera döner. AutoPlayback Bu fonksiyon, bir ayar şablonunun otomatik olarak tekrarlanmasına olanak verecek şekilde, AutoDome PTZ nin sonradan oynatılması için hareket serilerini kaydeder. Bu fonksiyon çoğu kez Koruma Turu olarak adlandırılır. AutoScaling Kamera, cismin monitör ekranındaki boyutunu artırmak için zum yaptığında, kumanda kolunun benzer konumları için ilgili hızın ekranda sabit kalmasını sağlayacak şekilde pan ve yatırma hızları düşer. AutoTrack Boyut ve perspektifi optimum hale getirmek amacıyla yakınlaştırma ve cisim izlemeye olanak veren kameraya hareket algılama özelliğini entegre eden patentli bir teknoloji. Balun (Dengeli Dengesiz) Dengeli bir video sinyali (örn. bükümlü çiftte kullanılan) hattını dengesiz bir sinyale (örn. koaksiyelde kullanılan) dönüştüren cihaz. Bükümlü çift gibi dengeli bir hattaki her iki tel, elektriksel olarak eşittir. Koaksiyel gibi dengesiz bir hatta, bir hattın elektriksel özellikleri diğerinden farklıdır. Basınçlı Kuru Nitrojen Muhafazası Dış mekan uygulamaları için sis, nem, kir ve tozdan koruyan muhafaza. Bilinx Uzaktan kumanda, konfigürasyon ve güncellemelerin, video kablosu (Koaksiyel ya da Pasif UTP) üzerinden gerçekleştirilmesine olanak veren bir iletişim formatı. CCD Formatı Kullanılan kamera sensör boyutunu gösterir. Genel olarak, sensör büyüdükçe, kamera daha hassas ve görüntü kalitesi daha iyi olur. Format, inç olarak belirtilir, örn. 1/4 veya 1/3. Çevirme Dikey yönde kamera hareketi.

Kamera Referans Kılavuzu

Kamera Referans Kılavuzu Kamera Referans Kılavuzu İçindekiler Seçim tabloları 4 FlexiDome I ve II kameralar 10 Flexidome VF Değişken odaklı güvenlik kameraları 12 FlexiDome XT+ ve XF darbelere karşı korumalı güvenlik kameraları

Detaylı

AutoDome 800 Serisi HD PTZ Kamera

AutoDome 800 Serisi HD PTZ Kamera Video AutoDome 800 Serisi HD PTZ Kamera AutoDome 800 Serisi HD PTZ Kamera www.boschsecurity.com/tr u u 30 resim/saniyede (ips) HD 1080p çözünürlük 240x zoom (20x optik, 12x dijital) u u u Dörtlü video

Detaylı

BOSCH GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA MODEL TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU. VG4 514 Serisi tüm modeller. VG4 152 Serisi tüm modeller

BOSCH GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA MODEL TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU. VG4 514 Serisi tüm modeller. VG4 152 Serisi tüm modeller BOSCH GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODEL VG4 151 Serisi tüm modeller VG4 152 Serisi tüm modeller VG4 153 Serisi tüm modeller VG4 154 Serisi tüm modeller VG4 211 Serisi tüm

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Her türlü binada kapalı devre kamera kontrol sistemi tesisatında kullanılan kameraların çalışmasını çeşitlerini, aparatlarını ve bağlantılarını öğreneceksiniz.

Detaylı

İşyerinizi her yerden güvenli kılın. DiBos Dijital Kayıt Cihazları

İşyerinizi her yerden güvenli kılın. DiBos Dijital Kayıt Cihazları İşyerinizi her yerden güvenli kılın DiBos Dijital Kayıt Cihazları Güvenlik yaklaşımınıza benzersiz entegrasyon sağlar Bosch Güvenlik Sistemleri nden DiBos; ağ üzerinden gözetim ve dijital kayıt yapılmasını

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA SİSTEMİ KURULUMU Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Dikkatinizi yoğunlaştırın Bosch Akıllı Video Analizi

Dikkatinizi yoğunlaştırın Bosch Akıllı Video Analizi Dikkatinizi yoğunlaştırın Bosch Akıllı Video Analizi 2 Ve harekete geçin Bosch Akıllı Video Analizi ile Sisteminiz ne kadar az veya ne kadar çok kamera kullanıyor olursa olsun, her şeyi etkin şekilde izlemek

Detaylı

Güvenlik için tasarlandı.

Güvenlik için tasarlandı. Güvenlik için tasarlandı. Sony Professional Video Güvenlik Ürün Kataloğu SÜRÜM 7 www.pro.sony.eu/videosecurity 1 GİRİŞ lü güvenliğin geleceği burada İçindekiler Önemli Özellikler IP Kutu Tipi lar IP Mini-dome

Detaylı

Divar MR Dijital Kayıt Cihazı

Divar MR Dijital Kayıt Cihazı Divar MR Dijital Kayıt Cihazı Modeller DVR-8K, DVR-16K, DVR-8L, DVR-16L tr Kullanım Kılavuzu_tr Dijital Video Kaydedici İçindekiler tr 1 İçindekiler 1 Güvenlik 3 1.1 Önemli güvenlik talimatları 3 1.2

Detaylı

MOBOTIX Ürünleri. Yüksek Çözünürlüklü Video Çözümleri yüksek çözünürlükle, dijital ve hesaplı kayıt MOBOTIX MOBOTIX TR 10/12

MOBOTIX Ürünleri. Yüksek Çözünürlüklü Video Çözümleri yüksek çözünürlükle, dijital ve hesaplı kayıt MOBOTIX MOBOTIX TR 10/12 TR 10/12 MOBOTIX Ürünleri The HiRes Video Company S14 İlk kez bu baskıda: FlexMount Kamera S14 Arayüz kutuları MxAnalytics Video Analizi Yüksek Çözünürlüklü Video Çözümleri yüksek çözünürlükle, dijital

Detaylı

Smart Dome Kamera. (Dış Mekan tipi) Kullanıcı Kılavuzu. olasılıkları hayal edin

Smart Dome Kamera. (Dış Mekan tipi) Kullanıcı Kılavuzu. olasılıkları hayal edin SCC-C7453P Smart Dome Kamera (Dış Mekan tipi) Kullanıcı Kılavuzu olasılıkları hayal edin Bu Samsung ürününü aldığınız için teşekkürler. Daha ayrıntılı bir hizmet için lütfen web sitemizi ziyaret edin.

Detaylı

W6000/W6500 Dijital Projektör Ev Sineması Serisi Kullanıcı Kılavuzu. Hoş Geldiniz

W6000/W6500 Dijital Projektör Ev Sineması Serisi Kullanıcı Kılavuzu. Hoş Geldiniz W6000/W6500 Dijital Projektör Ev Sineması Serisi Kullanıcı Kılavuzu Hoş Geldiniz İçindekiler Önemli Güvenlik Talimatları..3 Genel Bakış...6 Ambalaj içeriği...6 Uzaktan kumanda pilleri...7 Uzaktan kumanda

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

MOBOTIX MOBOTIX. Daha genel görüş. Daha çok güvenlik. Hemispheric IP Video Kapı İstasyonu TR 6/12. Tam Panorama görüntüsü.

MOBOTIX MOBOTIX. Daha genel görüş. Daha çok güvenlik. Hemispheric IP Video Kapı İstasyonu TR 6/12. Tam Panorama görüntüsü. TR 6/12 Hemispheric IP Video Kapı İstasyonu The HiRes Video Company 180 Daha genel görüş. Daha çok güvenlik. Tam Panorama görüntüsü hemisferik teknolojisi sayesinde duvardanduvara ve tavandan tabana Sesli

Detaylı

AĞ KAMERASI. Kullanım Kılavuzu SNB-5001/SNB-7001

AĞ KAMERASI. Kullanım Kılavuzu SNB-5001/SNB-7001 AĞ KAMERASI Kullanım Kılavuzu SNB-5001/SNB-7001 Ağ Kamerası Kullanım Kılavuzu Telif hakkı 2012 Samsung Techwin Co., Ltd. Tüm hakları saklıdır. Ticari marka, Samsung Techwin Co., Ltd nin tescilli logosudur

Detaylı

TruVision 360 Kamera Yapılandırma Kılavuzu

TruVision 360 Kamera Yapılandırma Kılavuzu TruVision 360 Kamera Yapılandırma Kılavuzu P/N 1072844A REV 1.0 ISS 05SEP14 Telif Hakkı Ticari markalar ve patentler Üretici İletişim bilgileri Müşteri desteği 2014 United Technologies Corporation, Interlogix,

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA MARKA: AXİS MODELLER M SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

AutoDome Junior HD PTZ Kamera

AutoDome Junior HD PTZ Kamera Video AtoDome Jnior HD PTZ Kamera AtoDome Jnior HD PTZ Kamera HD 1080p ve 720p çözünürlükleri 160x zoom (10x optik, 16x dijital) Dörtlü video akışı, eşzamanlı H.264, M-JPEG ve JPEG video akışları olştrr

Detaylı

TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA MARKA: AXİS MODELLER Q6035 E Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz

Detaylı

IP VĐDEO GÜVENLĐK SĐSTEMLERĐNDE TASARIM KRĐTERLERĐ VE AKILLI GÖRÜNTÜ ĐÇERĐK ANALĐZĐNĐN (IVA) ETKĐLERĐ

IP VĐDEO GÜVENLĐK SĐSTEMLERĐNDE TASARIM KRĐTERLERĐ VE AKILLI GÖRÜNTÜ ĐÇERĐK ANALĐZĐNĐN (IVA) ETKĐLERĐ IP VĐDEO GÜVENLĐK SĐSTEMLERĐNDE TASARIM KRĐTERLERĐ VE AKILLI GÖRÜNTÜ ĐÇERĐK ANALĐZĐNĐN (IVA) ETKĐLERĐ Hayri YILDIRIM hayri.yildirim@tr.bosch.com Bosch Güvenlik Sistemleri, Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Detaylı

Yüksek Çözünürlüklü 37X Zum Renkli Kamera

Yüksek Çözünürlüklü 37X Zum Renkli Kamera Yüksek Çözünürlüklü 37X Zum Renkli Kamera Kullanım Kılavuzu SCZ-3370 Yüksek Çözünürlüklü Değişken Odaklı Dome Kamera Kullanım Kılavuzu Telif hakk 2011 Samsung Techwin Co., Ltd. Tüm haklar sakldr. Ticari

Detaylı

Dil Dağıtım Sistemi. Integrus. tr Kullanım kılavuzu

Dil Dağıtım Sistemi. Integrus. tr Kullanım kılavuzu Dil Dağıtım Sistemi Integrus tr Kullanım kılavuzu Dil Dağıtım Sistemi İçindekiler tr 3 İçindekiler 1 Güvenlik 6 2 Bu kılavuz hakkında 7 2.1 Amaç 7 2.2 Hedef kitle 7 2.3 İlgili belgeler 7 2.4 Uyarılar

Detaylı

Üstün Çözünürlüklü GDA Kamerası

Üstün Çözünürlüklü GDA Kamerası Üstün Çözünürlüklü GDA Kamerası SCB-3000 SCB-3001 Kamerayı çalıştırmadan önce kamera modelini ve doğru giriş gücü voltajını onaylayın. Bu kılavuzu iyice anlamanız için model açıklamamızı sunacağız. SCB-3000/3001

Detaylı

Acer Projeksiyon Cihazı. P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu

Acer Projeksiyon Cihazı. P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu Acer Projeksiyon Cihazı P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı 2008. Acer Incorporated. Tüm Hakları Saklıdır. Acer Projeksiyon Cihazı P1166/P1266/P1266i/P1270 Serisi Kullanım Kılavuzu

Detaylı

SKF kestirimci bakım ekipman, teknoloji ve eğitimleri. Durum izlemeye dayalı etkin bakım teknolojileri

SKF kestirimci bakım ekipman, teknoloji ve eğitimleri. Durum izlemeye dayalı etkin bakım teknolojileri SKF kestirimci bakım ekipman, teknoloji ve eğitimleri Durum izlemeye dayalı etkin bakım teknolojileri İçindekiler Taşınabilir vibrasyon ölçüm cihazları Taşınabilir veri toplayıcılar ve analizörler Arıza

Detaylı

Kanal ve Boru Görüntüleme. 4-2 20-50 85 25 11.10 Monitörler ve Kayıt cihazları 11.11

Kanal ve Boru Görüntüleme. 4-2 20-50 85 25 11.10 Monitörler ve Kayıt cihazları 11.11 Kanal Gözlem, Teşhis ve Tespit RIDGID görüntüleme ve tespit ekipmanları işi bitirmek için gerekli teknolojiyi yüksek sağlamlık ve dayanıklılıkla birlikte sunar. Ürünlere şunlar dahilidir: Güvenilirlik

Detaylı

Aydınlatma Yönetimi Çözümleri. Ürünler & Sistemler Kataloğu

Aydınlatma Yönetimi Çözümleri. Ürünler & Sistemler Kataloğu Aydınlatma Yönetimi Çözümleri Ürünler & Sistemler Kataloğu Enerjİ İsrafına son verin Enerji israfına son verin İçİndekİler Vizyonumuz...s3 Neden Aydınlatma Yönetimi uygulamaları?...s4 Aydınlatma Yönetimini

Detaylı

AĞ KAMERASI. Kullanım Kılavuzu SNO-7080R

AĞ KAMERASI. Kullanım Kılavuzu SNO-7080R AĞ KAMERASI Kullanım Kılavuzu SNO-7080R Ağ Kamerası Kullanım Kılavuzu Telif hakkı 2012 Samsung Techwin Co., Ltd. Tüm hakları saklıdır. Ticari marka, Samsung Techwin Co., Ltd nin tescilli logosudur Bu ürünün

Detaylı

HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ

HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ HIRSIZ ALARM SİSTEMLERİ Alarm Kontrol Panelleri Kablosuz Kontrol Panelleri GSM / GPRS / Ethernet Tabanlı İletişim Modülleri Dedektörler Manyetik Kontaklar Alarm Aksesuarları Sirenler Çevre Güvenlik Sistemleri

Detaylı