Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""

Transkript

1 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ MK MK MESLEKİ ETİK GİRİŞ VE KAVRAMLAR Prof.Dr.. Fatih M. Botsalı

2 MÜHENDİSLİK HATALARI Zümrüt Apartmanı Cennet Apartmanı S.Ü. Selçuklu Tıp Fakültesi Binası Titanik Takoma Köprüsü Ford Pinto Uzay Mekiği Challenger Hyatt Regency Podyum Çökmesi Kobe Depreminde yıkılan binalar DC

3

4

5 MERCEDES BENZ O 403

6 MERCEDES BENZ O 403 Konya'nın Karapınar İlçesi'nde ' d 24 Ekim 1997 tarihinde 49 kişinin yanarak öldüğü kaza

7 KAZANIN MEYDANA GELİŞİ Kaza, Karapınar Ereğli devlet karayolunun yaklaşık k 21. km sinde (yerleşim yeri dışı), 24 Ekim 1997 günü gece saat 22:00 sularında meydana gelir. 63 DR 995 plakalı 1985 model MAN marka akaryakıt tankeri, tamamen boş olarak şoför yardımcısıyla birlikte, Karapınar Ereğli yönüne doğru şerit ihlali yaparak (sol şeritten) ilerlemektedir. 34 YON 34 plakalı 1997 model Mercedes Benz O 403 SHD yolcu otobüsü ise, kaptan şoför, ikinci şoför ve muavin dahil toplam 51 kişi ile Ereğli Karapınar yönüne doğru, yaklaşık 90 km/sa hızla yol almaktadır.

8 KAZANIN MEYDANA GELİŞİ Otobüs şoförü, f tankerin uzaktan ters yönde geldiğini anlar, tanker şoförünü ışıkla uyarmaya çalışır. Otobüs şoförü, tankerden bir yanıt alamayınca otobüsü yavaşlatarak ışık ve sesle uyarmaya devam eder, ancak, hiçbir yanıt vermeyen tankerle tam karşı karşıya gelince solundaki boş şeride geçmek üzere direksiyonu sola kırdığı ğ anda tanker şoförü ü de (muhtemelen uyanarak) sağa ğ (kendi şeridine) direksiyon kırar. Her iki araç, yol üzerinde, tankerin ön sol far kesimi ile otobüsün sağ ön kapı kesimi açılı olarak şiddetli bir şekilde çarpışarak, iki araç birbirlerini ileri geri sürüklemeksizin, yolun enine yönünde dolgu şevine doğru sürükleyerek ön burunları dolgu şevi üzerinde, arka tarafları ise yol orta çizgisi üzerinde olmak üzere, yola dik ve birbirlerine paralel olarak ve aralarında yaklaşık ş 50 cm mesafe kalacak şekilde devrilmeden dururlar.

9 YANGIN Çarpışma anında, tankerin ön sol köşesi, otobüsün sağ ön kapısından başlayarak merdivenleri, sağ yakıt deposunun hücresini parçalar ve sağ yakıt deposunu ön sağ süspansiyona (ön dingile) sıkıştırarak akordiyon gibi ezer ve ön sağ ğ tekerleğe ğ kadar ilerler. l Yüksek k basınç altında hacim küçülmesine uğrayan yakıt deposu, üstten, alttan ve yandan delinip yırtılarak basınç altındaki yakıt dışarı ş boşalır. ş Çarpışma sırasında yakıt deposunun üzerindeki korunaksız ahşap döşeme de yırtılıp açıldığından bir kısım yakıt yolcu kabininin içine doğru püskürmeye başlar. Bu sırada yakıt, her hangi bir şekilde ateş almış olduğundan otobüsün sağ ön kapı kesiminden başlayan yangın, arkaya doğru tüm kabin içini sarar. Öyle ki yolcular kırık camlardan bile dışarı çıkıp canını kurtarma fırsatı bulamaz.

10 MAHKEME Mhk Mahkemeye durup dururken tutuşan t o403 otobüslerle l ilgili ili deliller sunulur. Mercedes Benz Türk AŞ firmasında çalıştığını belirten bir kişi mahkemeye imzasız dilekçe yollayarak Mercedes Benz Türk AŞ firmasının Türkiye de satışa sunduğu otobüslere 2 cam kırma çekici i koyarken k diğer ülkelere l gönderdiklerine dikl i daha fazla sayııda çekiç koyduğunu Türkiye de satışa sunduğu otobüslerde yakıt deposu üstündeki platformun suntadan yapılırken diğer ülkelere gönderdiklerine çelik platform koyduğunu öne sürer. Bilirkişi heyeti Mercedes Benz Türk AŞ firmasını hatalı bulur.

11 TOPLATMA KARARI Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi O 403 Model Mercedes Benz otobüslerin toplatılmasına karar verir. Yargıç Mardin Dargeçit e sürgün edilir. Mercedes Benz Türk AŞ Ş Türkiye deki yatırımlarını durduracağı tehdidinde bulunur. Sanayi ve Ticaret Bakanlığının yaptığı denetime ait rapor mahkemeye sunulur Otobüslerle İlgili g toplama kararı durudurulur.

12 TAKOMA NARROW KÖPRÜSÜ

13 TAKOMA NARROW KÖPRÜSÜ Tacoma Narrows Köprüsü: 1940 yılında ABD nin Tacoma şehrinde inşa edilmiş ve açılıştan dört ay sonra aynı yıl içinde göçmüştür. Göçme anı görüntüleri köprüye büyük bir ilgi ve ün kazandırmıştır. Tamamlandığında dünyanın üçüncü büyük açıklıklı asma köprüsü idi. Ayaklar arası orta açıklık 853 m olmasına karşın genişliği sadece 11.9 m idi. Açılıştan kısa süre sonra, çok hafif Rüzgârda bile (6 9 Km/saat), sağa sola sola ve yukarı aşağı aşağı salınım yaptığı gözlenmişti. Bu nedenle halk köprüye Galloping Gertie adını takmıştı. Göçme nedeni: 07 Kasım 1940, çok da kuvvetli esmeyen (yaklaşık 67 km/saat) rüzgârlı bir günde rezonansa gelerek yıkıldı. Projesine göre 140 km/saat rüzgara dayanıklı olmalıydı. Rüzgârın etkisiyle köprü önce 0.6 Hz frekansla 0.5 m yukarı aşağı aşağı ğ salınım yapmaya başladı. ld Ardından d 0.2 Hz lkd lik dönme (burulma) salınımı başladı. ld Salınım sırasında sol kenar sağ kenara nazaran 8.5 m yukarıda ve aşağıda yer alıyordu. Düzgün esen rüzgâr sonucunda giderek şiddetlenen salınımlarınfrekansı köprünün öz frekansı ile çakıştı, köprü çöktü. Köprü çökme öncesi trafiğe ğ kapatıldığından, ğ köprü üzerindeki arabada bulunan bir köpek dışında, ş can kaybı olmadı. Rezonans nedeniyle göçme teorisi tartışmalıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar 0.2 Hz lik salınımınköprüyü rezonansa sokamayacağı yönündedir. Köprünün ü çöküşü ü Mühendislik camiasını şok k etti. Aerodinamik ik araştırılmalara l başlandı. Bu felaket köprü inşaatında rüzgâr tüneli testinin standartlaşmasına neden oldu. Yeni Köprü: Sturdy Gertie. Galloping Gertie nin temelleri üzerine 1950 yılında yeni köprü inşa edildi. Yeni köprünün 10 m yüksekliğindeki taşıyıcı kirişi rüzgârı geçirecek kafes elemanlardan oluşturulmuştur. Leon S. MOISSEIFF Manhattan (1909) ve Golden Gate (1937) köprüleri ile kazandığı ünü Tacoma ile yitirdi.

14 KOBE DEPREMİ(1995) 17 Ocak 1995 tarihinde sabah 5.46 da Japonya'nın Awaji Adası'nm kuzey kesiminde yerin 16 km altında Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğünde meydana gelen ve 20 saniye süren depremde bölgede kişi hayatını kaybetmiş ve kişi yaralanmıştır. ş Bakınız

15 TİTANİK 14 Nisan 1912 pazar günü, ü Newfoundland'ınyaklaşık 576 km. güney doğusunda,20 deniz mili süratle seyreden Titanik,bir buzdağına çarptı. Çarpmadan 2 saat 40 dakika sonra sulara gömüldü.geminin orkestrası son dakikaya kadar çalmaya devam etti. Gemideki kişiden sadece 705'İ kurtarılabildi.cankurtaran sandallarına binenler, olay yerine elinden geldiği kadar hızlı giden Carpathia gemisi tarafından kurtarıldı.buna rağmen Carpathia gemisi bile buz gibi suya fazla dayanamayanlar için çok geç kalmıştı.

16 TİTANİK 14 Nisan 1912 pazar günü, ü Newfoundland'ınyaklaşık 576 km. güney doğusunda,20 deniz mili süratle seyreden Titanik,bir buzdağına çarptı. Çarpmadan 2 saat 40 dakika sonra sulara gömüldü.geminin orkestrası son dakikaya kadar çalmaya devam etti. Gemideki kişiden sadece 705'İ kurtarılabildi.cankurtaran sandallarına binenler, olay yerine elinden geldiği kadar hızlı giden Carpathia gemisi tarafından kurtarıldı.buna rağmen Carpathia gemisi bile buz gibi suya fazla dayanamayanlar için çok geç kalmıştı.

17 DC : DC 10 THY Uçağı, Orly havaalanında düştü, 345 kişi öldü

18 DC-10 Paris'te 1974'te meydana gelen kazada Paris Orly (Charles De Gaulle) havaalanından Londra'ya gitmek üzere havalanan THY ye ait DC 10 uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Uçakta 333 yolcu 13 mürettebat hayatını kaybetti. Kaza sivil havacılık tarihinin en büyük 5. kazasıdır. KAZANIN SEBEBİ: İ Kaza, sol arka kargo kapağının kopması sonucu oluşan basınç farkının, kabin döşemesini çökertmesi ve arkadaki 2 no.lu motor da dahil olmak üzere, tüm kuyruk tarafı kumandaların yokolup pilotların uçağa kumandasını imkansız kılmasıydı. Bunun arkasındaki sebep ise; kalkıştan önce kapağın kilitlerinin tam olarak kapatılmaması idi. Tasarımdan kaynaklanan bir hatadan dolayı, kilitler kapanmış olduğu sanıldığı halde kilit pimleri yerlerine tam yerleşmeyebiliyordu. Bu konu daha önce keşfedilmişti ve önlem revizyonları için bültenler yayınlanmıştı. Sorun uçağın kargo kapağındaydı. Jumbo jet uçağını kısa zamanda üretmek isteyen Mc Donnel Douglas şirketi, kargo kapılarını yer kaplamaması için, normalde içe doğru açılması gereken kapıyı dışa doğru açılır şekilde tasarlamıştır. Kapılar, yükseklerde uçağın içindeki basınç artışı nedeniyle dışa doğru itilir. Kapı içe doğru açılır olsaydı, bu kapının iyi bir şekilde oturmasını sağlayacaktı. Halbuki kapı dışarı doğru açıldığından, basınç kapının açılmasına neden olmuştur. Bu da dümeni kilitlemiş, uçağın düşmesine neden olmuştur. Uçağın yapımcısı MC Donnel Douglas firması hatayı kabul ederek, tüm DC 10 tipi uçaklarını kontrole almıştır. MC Donnel Douglas firmasının birkaç yıl önce aynı sebepten düşen American Airlines uçağı üzerinde hiçbir çalışma yapmaması, DC 10'lar için gözden geçirmelerin üstünkörü olması, bir sonraki kazada 346 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

19 HERALD OF FREE ENTERPRISE 1987 : Herald of Free Enterprise alabora lb 193 ölü (Zeebrugge Zeebrugge, Be)

20 HERALD OF FREE ENTERPRISE In the late 1970s, Townsend Thoresen decided to commission the design and construction of three new identical ships for its Dover Calais route for delivery from The ships were branded the Spirit class and were named Herald of Free Enterprise, Pride of Free Enterprise and Spirit of Free Enterprise. The disaster resulted in the deathsof 193 people. Most of thevictims iti were trapped dinside id the ship and succumbed to hypothermia because of the frigid (3 C) water. The rescue efforts of the Belgian Navy limited the death toll. The ship left its berth in Zeebrugge inner harbour at 18:05 (GMT) with a crew of 80 and carrying 459 passengers, 81 cars, 3 buses and 47 lorries. She passed the outer mole at 18:24 and capsized about 20 minutes later. When the ferry reached 18.9 knots (35.0 km/h; 21.7 mph) 90 seconds after leaving the harbour, water began to enter the car deck in large quantities. The resulting free surface effect destroyed her stability. In a matter of seconds, the ship began to list 30 degrees to port. The ship briefly righted herself before listing toport t once more, this time capsizing. ii Theentireentire event took place within90 seconds. The water quickly reached the ship's electrical systems, destroying both main and emergency power and leaving the ship in darkness.

21 HERALD OF FREE ENTERPRISE Investigation and inquiry A public Court of Inquiry into the incident was held under British Lord Justice Sheen in 1987.[9] It found the sinking was caused by three main factors Stanley's failure to close the bow doors, Sabel's failure to make sure the bow doors were closed, and Lewry leaving port without knowing gth the bow doors were closed. While thecourt t determined dth the immediate cause of the sinking was Stanley's failure to close the bow doors, it was very critical of Sabel for not being in a position to prevent the disaster. "Of all the many faults which combined to lead directly or indirectly to this tragic disaster that of Mr. Leslie Sabel was the most immediate. This Court cannot condone such irresponsible conduct." The fact that Stanley was asleep at the time of departure led Sheen to examine the working practices of Townsend Thoresen, which concluded that the poor workplace communication and stand off relationship between ship operators and shore based managers was the root cause of the sinking,[4] and identified a "disease of sloppiness" and negligence at every level of the corporation's hierarchy.[10] Issues relating to the breaking of waves high on the bow doors while under way and requests to have an indicator installed on the bridge showing the position of the doors were dismissed; the former because of the attitude that ships' masters would come and "bang on the desk" if an issue was truly important, and the latter because it was thought frivolous to spend money on equipment to indicate if employees had failed to do their job correctly.

22 ESCHEDE TREN KAZASI 1998 Eschede Almanya 101 Ölü, 88 yaralı

23 ESCHEDE TREN KAZASI Legal The Eschede train disaster was the world's deadliest high speed train accident. It occurred on 3 June 1998, near the village of Eschede in the Celle district of Lower Saxony, Germany. The toll of 101 people dead and 88 (estimated) injured surpassed the 1971 Dahlerau train disaster as the deadliest accident in the history of the Federal Republic of Germany. It was caused by a single fatigue crack in one wheel which, when it finally failed, caused the train to derail at a switch. Immediately after the accident, Deutsche Bahn paid 30,000 Deutsche Marks (about 19,000 United States dollars) for each fatality to the applicable families. At a later time Deutsche Bahn settled with some victims. Deutsche Bahn stated that it paid an equivalent of more than 30 million U.S. dollars to the families of victims and survivors.[1] In August 2002, two Deutsche Bahn officials and one engineer were charged with manslaughter. The trial lasted 53 days with expert witnesses from around the world testifying. The case ended in a plea bargain in April According to the German code of criminal procedures, if the defendant has not been found to bear substantial guilt, and if the state attorney and the defendant agree, the defendant may pay a fine and the criminal proceedings are dismissed with prejudice and without a verdict. Each engineer paid 10,000 euros (around 12,000 USD).[1] Technical Within weeks, all wheels of similar design were replaced with monoblock wheels. The entire German railway network was checked for similar arrangements of switches close to possible obstacles. Rescue workers at the crash site experienced considerable difficulties in cutting their way throughthe the train to gain access to the victims. Both the aluminium framework and the pressure proof proof windows offered unexpected resistance to rescue equipment. As a result, all trains were refitted with windows that have predetermined breaking seams.

24 2000: Concorde kazası(paris) CONCORDE

25 CONCORDE 25 Jul 2000 A Concorde jet bound for New York crashes minutes after take off from Paris, killing 113 people. What happened? Concorde flight AF4590 crashed shortly after take off from Charles De Gaulle airport, outside Paris on July 25, 2000 at about 4.44pm local time. The jet ploughed into a motel near the town of Gonesse, about 10 miles north of Paris. Who were the victims? All 109 people on board the Air France flight as well as four people on the ground were killed. What caused the crash? Judges accepted the conclusions of a 2004 official accident report into the crash, which blamed a strip of metal left by a DC 10 run by Continental that had taken off from Paris Charles de Gaulle airport just before the Concorde took to the skies. The 17in titanium strip ruptured one of the supersonic plane's tyres, sending rubber debris flying up that ruptured a fuel tank under a wing. Leaking kerosene then caught fire. What was the verdict? After a four month trial, a French court in the Paris suburb of Pontoise found Continental Airlines guilty of "involuntary manslaughter" and fined the Houston based airline 200,000 (170,000) and ordered it to pay a further 1 million to Air France for "moral prejudice" and harming its brand image. Air France had asked for 15 million. Among the five individuals prosecuted, only John Taylor, 42, the Continental mechanic who fitted the metal strip to the DC 10 was found guilty of manslaughter and handed a 15 month suspended prison sentence and fined 2,000. He had broken rules by using titanium, deemed a puncture risk due to its hardness, and had not fixed the strip well. His supervisor, Stanley Ford, 71, was acquitted. Three French air officials were also cleared of wrongdoing. However, the judge found EADS France, Concorde's parent group, bore "civil responsibility" for safety "negligence". United Continental Holdings, Continental's new name after a merger, and EADS must split any damages payable to families of victims. Most of these have already been paid out by Air France and its insurers and are said to run to 100 million euros. Were victims' families in court? Most of the victims' families were not present as they had already taken compensation from Air France after the crash in return for not taking legal action. The families of those killed on the ground as well as the pilot were present. What happens now? Continental Airlines has appealed the ruling. Its star lawyer, Olivier Meztner has accused the court of protecting "the sole interests of France" and seeking to preserve "the icon of Concorde".

26 BHOPAL KAZASI 1984: Dow Chemicals Bhopal Tarım İlaçları l Fabrikası bik

27 FORD PINTO 1973: Ford Pinto : yakıt sistemi it i hatası

28 Ford Pinto Ford Motor Co Yakıt Tankı sorunu 27 kişi i yanarak öldü Risk önleme maliyeti 11$/otomobil FORD hatayı kabul etmedi FORD PINTO- (4 kişilik barbekü)

29 CHALLENGER 1986: Challenger Uzay mekiği kazası

30 ÇERNOBİL 1986: Tchernobyl: Th bl Nükleer Reaktör Kazası

31 FUKUSHIMA DAI-ICHI ICHI NÜKLEER SANTRALİ 2011 Tsunamiyebağlı Nükleer Reaktör Kazası

32 LADEN MAGLEV TREN KAZASI 2006 : Maglev Tren kazası (Almanya Almanya) 23 Ölü

33 SONUÇ Sd Sadece kaza veya felaket mi? Önlenebilir miydi? Daha az riskli teknoloji mümkün mü? Sorumlu: firma mı, mühendisler mi? Ekonomi ve etik ikilemi?

34 KİŞİSEL ETİK-GÜNLÜK SORUNLAR Kaçak yazılım İzinsiz fotokopi Ödevde veya sınavda kopya Vergi beyanı İşyerinden bazı mazlemeleri ödünç almak Korsan Video /CD İntihal Ürün kopyalama Moonlighting g Bilgi sızdırma Yolluk Harcırah tırtıklama

35 MÜHENDİSLERİ İLGİLENDİREN ETİK Toplum güvenliği Rüşvet Aldatma Çevreye zarar verme Menfaat çatışması/çakışması Dürütstlük SORUNLAR

36 AHLAK Bireysel bilinç İlkeler ve yargılar sistemi (Kültürel, dini, felsefi) Toplum içinde paylaşılan ahlaki değerler Davranış biçimi

37 ETİK Etik, karakter ve alışkanlık anlamına gelen Yunanca ethos tan türetilmiştir. Aritotales, etiği karakter ilmi olarak tanımlar.

38 ETİK Ethics sözcüğü, İngilizce sözlüklerde i ) felsefenin, iyiye ulaşmakla, moral değerlerin anlam ve hkll haklılığıyla ğ l ve doğruyu ğ yanlıştan ayırmakla ilgili ili bir dalı, ii ) bir mesleği sürdürenlerin davranış standartlarının tümü şeklinde geçmektedir. Sözcüğün Arapça karşılığı olan ve sık sık eş anlamlısı olarak kullanılan Ahlak ise bir insanın yaradılışı gereği gerçekleştirdiği davranış anlamına gelen hulk kelimesinin çoğuludur. ğ Fransızca da Ethique, ahlak teorisi anlamına gelirken, Morale uygulamadaki ahlak kuralları demektir.

39 ETİK DEĞERLER Morally required Right (Doğru) Morally permissible Allright (Kabul edilebilir) Morally desirable Good (iyi) Bir bilim bl dalı dl olarak etik hangi faaliyetlerin, hedeflerin, ilkelerin, politikaların ve kanunların ahlaki olarak geçerli olduğunu inceler.

40 ETİK Değerler davranış standardımızı belirler. Evrensel kbl kabul gören insani değerler: özgürlük, adalet ve eşitlik, sevgi, anlayış, dürüstlük, tutarlılık, kendi kendine saygı. Değerler bireyden bireye değişmez. Etik değerler: ğ Güvenilirlik, saygı, sorumluluk, adalet, anlayış Etik, bireylerden oluşan bir grubun ortak davranış biçimidir. i idi Grubun ortak değeridir. Etik genellikle bir koda dayalı olarak oluşur. ş Etik bireyden bireye değişir. Kültür ve ahlak anlayışı ise toplumdan topluma veya ulustan ulusa değişir.

41 ETİK Etik, neyin daha doğru, daha iyi olabileceğine ilişkin bir arayıştır. Etik bireysel ve sosyal ahlaki deneyimlerimizi sistematik anlama çabasıdır. Etik, bize ödemek istediğimizden daha pahalıya mal olacak doğru ğ davranışı ş yapmak yp için karşı karşıya kaldığımız bir vicdan çatışmasıdır. (Josephson Etik Enstitüsü) İnsan ahlak sahibi olabilmek için önce etik sahibi olmalıdır. (Ricoeur).

42 ETİK-AHLAK Ahlak, kişinin seks, içki içmek, kumar oynamak gibi konulardaki kişisel inançlarını ifade eden değerler topluluğu/düşünce şekli olup aile, din, toplum ve arkadaşların etkisi ile yönlendirilmiş olabilir. Etik, ahlaklı bir kişinin nasıl davranacağını belirtir. Etik değerler, yapılanların doğru veya uygun olmasını öngören düşüncelerdir. ş

43 ETİK-AHLAK Etik değerler ğ kültürel, l dini i veya etnik etkiler içerebilir. Etik değerler daha üniversal bir bakış açısını yansıtır. The Josephson Institute of Ethics e göre 6 temel etik değer vardır 1. Trustworthiness, Güvenilir Olma 2. Respect/Saygı 3. Responsibility/Sorumluluk 4. Fairness/Adil olma, eşit davranma 5. Caring/Anlayışlı olma 6. Citizenship/Yurttaşlık (Grubun yüklediği sorumlulukları üstlenme/grup Bilinci)

44 ETİK Aşağıdakileri sağlayan bir bilim dalıdır Bir gruba ait özel davranış biçimini belirler, Kişilerin kendi davranışlarını değerlendirmesini sağlar, Kişilerin tercihlerini belirler Kişilerin ikilemleri çözmesine yardımcı olur

45 ETİK TEORİLERİ Utilitarianism(yararcılık, faydacılık): bu teoriye göre en fazla insana en iyi olanı üretmek esastır. İyilik meleği olmayı gerektirir. (Mill, Brandt) Görev teorileri(duty theories): evrensel olarak tüm insanlar için istenen, kişiye ş rasyonel ve otonomik bir sorumlulukla görevleri yerine getirme kuralını benimser. Sadık,adil ve dürüst olmayı sır saklamayı gerektirir)(kant, Rawls) Hakların teorileri(rights rights theories): bu teoride etkilenmiş herbir bireyin insan hakkına saygılı olmak en iyi yol olarak verilmektedir.hizmet verilenin haklarına odaklanılır. (Locke, Melden ) İyilik veya fazilet teorileri(virtue theories): iyilikler toplumsal iyileri başarmayı ş mümkün kılan kişiliğin ş ğ kaliteleridir. Rol modelller izlenir.(aristotle, MacIntyre)

46 ETİK Meta Etik: Etik kavramı üzerinde çalışma Normatif Etik: Etik değerler nasıl oluşturulur Uygulamalı Etik: Etik değerlerin kullanımı

47 MESLEK ETİĞİ Bir mesleğe mensup kişilerin işleriyle ilgili faaliyetlerinin başkalarına zarar vermemesini, başkalarının haklarını, özgürlüklerinilerini engellememesini, başkalarının özel hayatının gizliliğine tecavüz etmemesini, hesap verebilir olmasını, mesleğin saygınlığı ve güvenilirliğini koruyarak yüceltmesini güvence altına alan kanunlar ve genel ahlak kurallarının belirlediğinin ötesindeki ahlaki sorumluluklarını belirleyen anlayış ve davranış biçimidir. i idi

48 MESLEK ETİĞİ Ahlak, toplumsal yaşam için geçerli kuralları oluşturur.kişi bunun içine doğar ve tıpkı dili ve milliyeti gibi bununla yaşar. Meslek etiği ise toplum içindeki idki aynı mesleğe ğ sahip grupların oluşturduğu özel bir ahlak anlayışıdır. Dolayısıyla bir mühendis hem bulunduğu toplumdaki genel ahlak kurallarına hem de mensubu olduğu grubun özel ahlak kurallarına uymak zorundadır.

49 MESLEK ETİĞİ Meslekler arası farklılıkların kll olmasına rağmen ğ meslek lk etiği ile ilgili olarak belirlenen kurallar şu üç ortak özelliği bünyelerinde taşırlar. ş Meslek mensubunun yasaların ön gördüğü düzeyin üzerinde bir davranışta bulunmaları ve bu seviyeyi her zaman korumaları gerekir. Belirlenecek etik kuralları dürüst davranmaya ve kamuoyunda olumlu bir izlenim bırakmaya yönelik olmalıdır. Meslek grupları belirlenen etik standartlara ters düşecek olan tüm davranışları yasaklamalı ve bunlara cezai yaptırımlar uygulamalıdırlar.

50 NEDEN MESLEKİ ETİK Meslek mensuplarının müşteriler, toplum ve diğer meslek mensupları ile olan ilişkilerini düzenler, Mesleki çalışmalarında ş başkalarının ş haklarına saygılı olur, başkalarına zarar vermez, Mesleki faaliyetlerinde karşılaştığı ikilemleri veya açmazları çözümler. Mesleğine olan güven ve saygınlığı artırır.

51 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Mühendislik :bilimsel çalışmaların, araştırmaların sonuçlarını toplumun somut ihtiyaçlarını karşılamak üzere teknolojiye ve uygulamaya geçiren çalışmalar bütünüdür. Mühendisler, başkalarıyla veya doğayla kurduğu ya da oluşturduğu ilişkiler dünyasında farkına varsın ya da varmasın, etik eylemlerin ve aynı zamanda buna bağlı olarak etik ilişkilerin de öznesi ve nesnesidir.

52 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Mühendislik mesleğinin en iyi şekilde uygulanması için meslekteki yarar, iyi, kötü gibi kavramları inceleyen, evrensel mesleki törelere dayanan bir davranış biçimi geliştiren, meslekte neyin uğrunda savaşılmaya değer,neyin hayata anlam kazandırdığı, ğ hangi davranışın ş iyi ve hangisinin kötü olduğu ğ gibi sorunları kendine konu edinen bir bilim dalıdır. Evrensel Mesleki Töreler: Mühendislik mesleğini uygulayan küresel toplum tarafından ortaklaşa olarak benimsenmiş,yerleşmiş davranış biçimlerinin,kuralların, mesleki görenek ve geleneklerin, ortaklaşa tkl alışkanlıkların,tutulan lkl t l yolların bütünü.

53 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Dünya Mühendisler Birliği nin nin5 Ekim 1977 günlü toplantısında kabul ettiği Mühendislik Etiği nin temel ilkelerileri : Mühendisler, 1. mühendislik mesleğinin doğruluğunu, onurunu ve değerini korur; ; 2. bilgi ve becerilerini insanlığın refahınınartmasıartması için kullanır 3. Halka karşı dürüst ve tarafsız olur, 4. işverenlerine ve müşterilerine sadakatle hizmet eder, 5. mühendislik mesleğinin yeteneğini ve prestijini artırmaya çabalar, 6. kendi disiplinlerinin mesleki ve teknik birliğini ğ destekler, 7. mesleğini yüceltir ve geliştirir.

54 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Mühendislik etiği, farklı, çok disiplinli, çok kültürlü takımların, paylaşılan etik kuralların rehberliğinde, ortak hedeflere doğru uyum içinde çalışmasını sağlar. Buna karşılık, bireysel ahlak bazı durumlarda takım çabalarına engel olabilir veya onu bozabilir.

55 Etik kurallara uyma, davranışları yasal gereklerin ötesinde kontrol ü gerektirir. Yasalar yalan şahitlik, yalan mal beyanı gibi yalanlar dışında yalan söylemeyi yasaklamaz, söyleyeni y cezalandırmaz. Oysa, etik diğer ğ tür yalanları da yasaklar. Topluma, çevreye,kuruma, müşteriye ve meslektaşlara l odaklı ahlaki yükümlülükler Etik kurallar Hukuki yükümlülükler Yasalar ve yönetme. M Teknik standartlar Mesleki yükümlülükler Mühendisin(M) yükümlülükleri Barlas Eryürek itü Makine Fakültesi

56 ETİK kurallar Özel Ahlak (Meslek)kuralları AHLAK : KURALLARI MÜHENDİSLİK ETİĞİ Toplumsal ve /veya din tabanlıdır yalan söyleme,aldatma, çalma gibi toplumsal davranış kuralları. Toplumdan topluma ve zamanla kısmen değişebilir. Barlas Eryürek itü Makine Fakültesi toplum çevre kurum müşteri meslektaşş Mesleki ilişki içinde olduğumuz kişi ve kurumlara karşı ahlaki sorumluluklar. l Meslekleri nedeniyle ilişkili bir grup insan arasında, ortak bir anlayışa bağlı evrensel doğru davranış kuralları.

57 MÜHENDİSLİK ETİĞİ İLKELERİ TMMOB-HKMO Temel İlkeler: Mühendisler, mühendislik mesleğinin ğ doğruluğunu, onurunu ve değerini İnsanlığın refahının artması için kendi bilgi i ve becerilerini i i kullanarak, k Dürüst ve tarafsız olarak halka, kendi işverenlerine ve müşterilerine sadakatle hizmet ederek, Mühendislik mesleğinin yeteneğini ve prestijini artırmaya çabalayarak, Kendi disiplinlerinin mesleki ve teknik birliğini destekleyerek, Yüceltir ve geliştirirler.

58 MÜHENDİSLİK ETİĞİ İLKELERİ Temel Kurallar: TMMOB-HKMO Mühendisler, mesleki görevlerini yerine getirirken tiik toplumun güvenliğini, i sağlığını ğ ve rahatını en önde tutacaktır Mühendisler, sadece yetkili oldukları alanlarda hizmet vereceklerdir. Mühendisler, sadece objektif ve gerçekçi raporlar düzenleyeceklerdir. Mühendisler, mesleki konularda işveren veya müşteri için güvenilir vekil veya yeddiemin olarak davranacaklar ve menfaat çatışmalarından kaçınacaklardır.

59 MÜHENDİSLİK ETİĞİ İLKELERİ TMMOB-HKMO Mühendisler mesleki itibarlarını hizmetlerinin liyakatine göre tesis edecekler ve diğer meslektaşlarıyla haksız rekabete girmeyeceklerdir. Mühendisler, meslek doğruluğunu, onurunu ve değerini yüceltmek ve ge1iştirmek için çalışacaklardır. Mühendisler, mesleki ge1işmelerini kendi kariyerleriyle devam ettirecekler ve kendi kontrolleri altındaki mühendislerin mesleki ge1işme1eri için olanaklar sağlayacaklardır.

60 NSPE KODU National Society of Professional Engineers (NSPE) KODU

61 NSPE KODU 1. Mühendisler, mesleki görevlerini yerine getirirken, toplumun güvenliğini, sağlığını ve refahını en önde tutacaklardır. a) Mühendisler; toplum yaşamının, ş güvenliğinin, ğ sağlığının ğ ğ ve refahının, yapıların, makinelerin üretimlerin, işlemlerin ve donanımların üretilmesindeki mühendislik kurallarına, kararlarına ve uygulamalarına bağlı olduğunu bilmelidir. b) Mühendisler, toplumun sağlığı ve refahının güvenliğini tasarlamayan planlar ve benzerlerini kullanmayacak ve kabul edilen mühendislik standartlarına uygun olanları kullanacaktır. c) Mühendisler toplumun güvenliğini, sağlığını ve refahını tehlikeye sokan mesleki kararların devreden çıktığı durumlarda, müşterilerini veya işverenlerini bilgilendirmeli ve durum hakkında diğer ğ otoritelerin dikkatini çekmelidirler.

62 NSPE KODU c l)mühendisler, l sorumlu oldukları sistemlerin i tasarımı ve üretiminin i i kullanılmasına l ilişkin güvenlik veya yaşam beklentisini halkın anlamasını sağlayacak yayınlanmış standartları, test kodlarını ve kalite kontrol işlemlerini her durumda gerçekleştirecek k ve temin edeceklerdir. di c 2)Mühendisler, tasarım için planlama onaylarını vermeden önce sorumlu oldukları sistem veya üretimlerinin tasarım güvenirliliğini inceleyecek ve güvenlik eleştirisini yapacaklardır. c 3)Mühendisler, halkın güvenliği veya sağlığını tehlikeye düşüreceğine inanılan koşulları gözleyecek ve durum hakkında yetkilileri bilgilendireceklerdir. d) Mühendisler, diğer kişilere veya firmalara tasarım güvenirliği ilkelerinin herhangi bir maddesinin ihlalinde olabileceklerin bilgisini veya nedenlerini bildirmek zorundadırlar. Bu gibi bilgiyi özel yetkiliye yazarak sunacaklar ve bu gibi bilginin elde edilmesinde yetkili ile işbirliği yapacak ve gerektiğinde yardımcı olacaklardır. d.l)mühendisler, üretim veya üretim sistemlerinin kontrolü yapılmamış veya güvenirliliği sağlanmamış, ise veya tasarım onu kullanan halka zarar verecekse, bu durumu yetkililere bildireceklerdir

63 NSPE KODU d.2) d2) Mühendisler, üretim veya sistemlerin it i güvenliği ve performansını etkileyecek değişimlerin veya düzenlemelerin onayını vermeyeceklerdir. e) Mühendisler, topluma ilişkin olaylarda yapıcı hizmet olanakları arayacaklar ve kendi toplumlarının güvenliği, sağlığı ve esenliğinin geliştirilmesi için çalışacaklardır. f) Mühendisler, yaşamın kalitesini artırmak için çevreyi iyileştirmelidirler.

64 NSPE KODU 2. Mühendisler, sadece kendi uzmanlık alanlarındaki hizmetleri vermelidirler. a) Mühendisler, mühendisliği içeren bir özel teknik alanda eğitim veya deneyle kazanmış oldukları mühendislik etkinliklerini yerine getirmeyi üstleneceklerdir. b) Mühendisler, kendi ihtisas alanlarının dışında eğitim ve deneyim gerektiren bir etkinliği Kabul edebilirler, ancak hizmetleri projenin kendi uzmanlık sınırına kadar olmalıdır. Projenin aşamalarında ş uzmanlarla işbirliği, ş ğ onlara danışma ş veya onlardan yararlanma sağlanmalıdır. c) Mühendisler, kendi uzmanlık alanları dışında veya kendilerinin doğrudan kontrolü altında hazırlanmamış herhangi bir mühendislik planı, projesi veya belgeyi imzalamayacaklardır.

Etik Kurallara Uyum 2. Temel Değerlerimiz ve İlkelerimiz 3. Pazara İlişkin Kurallar 4. Ortaklığımız ve Hissedarlarımıza İlişkin Kurallar

Etik Kurallara Uyum 2. Temel Değerlerimiz ve İlkelerimiz 3. Pazara İlişkin Kurallar 4. Ortaklığımız ve Hissedarlarımıza İlişkin Kurallar İÇİNDEKİLER 1. Etik Kurallara Uyum 1.1 Sorumluluk 1.2 Yasaların ve Etik Kurallarımızın İhlalinin Sonuçları 2. Temel Değerlerimiz ve İlkelerimiz 2.1 Dürüstlük ve Adil Davranma 2.2 Müşteri Memnuniyeti 2.3

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TÜM ALANLAR MESLEK ETİĞİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim ve Terbiye

Detaylı

ULUSLARARASI HAKEMLİ PAZARLAMA VE PAZAR ARAŞTIRMALARI DERGİSİ

ULUSLARARASI HAKEMLİ PAZARLAMA VE PAZAR ARAŞTIRMALARI DERGİSİ ULUSLARARASI HAKEMLİ PAZARLAMA VE PAZAR ARAŞTIRMALARI DERGİSİ INTERNATIONAL REFEREED JOURNAL OF MARKETING AND MARKET RESEARCHES Print: 2148-4764 Online: 2148-5666 I İÇİNDEKİLER SAĞLIK PAZARLAMASI 1-13

Detaylı

ÜLKER BİSKÜVİ ETİK İLKELER VE ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

ÜLKER BİSKÜVİ ETİK İLKELER VE ÇALIŞMA PRENSİPLERİ Değerli Çalışma Arkadaşlarım, ÜLKER BİSKÜVİ ETİK İLKELER VE ÇALIŞMA PRENSİPLERİ Biz; Ülker Bisküvi A.Ş. de ve iştiraklerinde yaptığımız işlerin başarısı ve ekonomiye katkımız kadar itibarımız ile de tanınırız.

Detaylı

DAVRANIŞ KURALLARI. Değerlerimizi Yaşamak. En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi

DAVRANIŞ KURALLARI. Değerlerimizi Yaşamak. En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi DAVRANIŞ KURALLARI Değerlerimizi Yaşamak Önem Vermek Global EKİP Çalışması SÜREKLİ GELİŞTİRME En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi Başkanımız ve İcra Kurulu Başkanımızdan BİR Mesaj C Colgate-Palmolive

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İŞLEYİŞ BİÇİMLERİ DEĞERLENDİRMESİ: AVRUPA VE TÜRKİYE UYGULAMASI

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İŞLEYİŞ BİÇİMLERİ DEĞERLENDİRMESİ: AVRUPA VE TÜRKİYE UYGULAMASI T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİMDALI İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İŞLEYİŞ BİÇİMLERİ DEĞERLENDİRMESİ: AVRUPA VE TÜRKİYE UYGULAMASI SERAP ESEN YÜKSEK LİSANS

Detaylı

YOL GÖSTERİCİ İLKELER. A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları

YOL GÖSTERİCİ İLKELER. A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları Doğru Davranış İlkeleri (Etik) ve Uyum YOL GÖSTERİCİ İLKELER A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları Dürüstlük kimse görmezken bile doğru şeyi yapmaktır - Albert Einstein İÇİNDEKİLER A. O. SMITH DEĞERLER

Detaylı

Etik-Ahlâk İlişkisi ve Etiğin Gelişim Süreci

Etik-Ahlâk İlişkisi ve Etiğin Gelişim Süreci Journal of International Management and Social Researches Uluslararası Yönetim ve Sosyal Araştırmalar Dergisi ISSN:2148-1415 Etik-Ahlâk İlişkisi ve Etiğin Gelişim Süreci Kadir AKTAŞ İnönü Üniversitesi,

Detaylı

İŞ ETİĞİ KURALLARI (KORDSA GLOBAL ETİK)

İŞ ETİĞİ KURALLARI (KORDSA GLOBAL ETİK) İŞ ETİĞİ KURALLARI (KORDSA GLOBAL ETİK) Versiyon : 2 Onaylayan : Kordsa Global Yönetim Kurulu Onay Tarihi : 15 Eylül 2009 NOT: Bu el kitabı Kordsa Global çalışanlarının bilmesi gereken önemli politikaları,

Detaylı

BORUSANLI NIN EL KİTABI İş İlkeleri, İş Etiği ve İnsan Kaynakları Uygulamaları

BORUSANLI NIN EL KİTABI İş İlkeleri, İş Etiği ve İnsan Kaynakları Uygulamaları BORUSANLI NIN EL KİTABI İş İlkeleri, İş Etiği ve İnsan Kaynakları Uygulamaları 2012 Değerli Borusanlılar, Borusan Grubu nun 1944 yılından bu yana benimsediği kurumsal değerleri ve çalışma prensipleri çalışanlarımız

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3011 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1964 İŞ ETİĞİ

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3011 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1964 İŞ ETİĞİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3011 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1964 İŞ ETİĞİ Yazarlar Prof.Dr. Ömer TORLAK (Ünite 1, 3) Prof.Dr. Hasan ÜNDER (Ünite 2) Uzm. Aziz ŞEKER (Ünite 4) Doç.Dr. B. Aydem

Detaylı

AYTEKİN SEROL MÜHENDİSLİK, MÜTEAHHİTLIK HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ İŞ ETİĞİ PROGRAMI

AYTEKİN SEROL MÜHENDİSLİK, MÜTEAHHİTLIK HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ İŞ ETİĞİ PROGRAMI AYTEKİN SEROL MÜHENDİSLİK, MÜTEAHHİTLIK HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ İŞ ETİĞİ PROGRAMI İş Etiği Politikamız Aytekin Serol firması tüm faaliyetlerinde iş etiği standartlarını en üst düzeyde tutmayı

Detaylı

Mavi Kitap. UYUMA Bağlılık. Dürüstlük ve bütünlükle hareket etmek, birlikte çalıştığımız insanların güvenini ve saygısını kazanmamıza yardımcı olur.

Mavi Kitap. UYUMA Bağlılık. Dürüstlük ve bütünlükle hareket etmek, birlikte çalıştığımız insanların güvenini ve saygısını kazanmamıza yardımcı olur. Mavi Kitap İş Yönetimine İlişkin Pfizer Politikalarının Özeti UYUMA Bağlılık Dürüstlük ve bütünlükle hareket etmek, birlikte çalıştığımız insanların güvenini ve saygısını kazanmamıza yardımcı olur. Değerli

Detaylı

İCRA DAİRELERİNİN ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI EŞLEŞTİRME PROJESİ TR-2009-IB-JH-02 DAVRANIŞ KODLARI EĞİTİM KİTAPÇIĞI

İCRA DAİRELERİNİN ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI EŞLEŞTİRME PROJESİ TR-2009-IB-JH-02 DAVRANIŞ KODLARI EĞİTİM KİTAPÇIĞI İCRA DAİRELERİNİN ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI EŞLEŞTİRME PROJESİ TR-2009-IB-JH-02 DAVRANIŞ KODLARI EĞİTİM KİTAPÇIĞI ANKARA 2012 Bu eğitim materyali, TR-2009-IB-JH-02 numaralı İcra Dairelerinin Etkinliğinin

Detaylı

Güven Kazanmak. İşimizin Temeli. Davranış Kurallarımız her durumda ilkelerimize sadık kalmamıza yardımcı olur

Güven Kazanmak. İşimizin Temeli. Davranış Kurallarımız her durumda ilkelerimize sadık kalmamıza yardımcı olur Güven Kazanmak İşimizin Temeli Davranış Kurallarımız her durumda ilkelerimize sadık kalmamıza yardımcı olur AEGON Hakkında* AEGON uluslararası bir hayat sigortası, emeklilik ve varlık yönetimi şirketidir.

Detaylı

DIC GRUBU İŞYERİ DAVRANIŞKURALLARI STANDARTLAR VE İLKELER STANDARDS & GUIDELINES

DIC GRUBU İŞYERİ DAVRANIŞKURALLARI STANDARTLAR VE İLKELER STANDARDS & GUIDELINES DIC GRUBU İŞYERİ DAVRANIŞKURALLARI STANDARTLAR VE İLKELER STANDARDS & GUIDELINES İşyeri Davranış Kurallarıyla İlgili bir Açıklama... DIC Grubu, dünya genelinde 60'dan fazla ülke ve bölgede amacının gereklerini

Detaylı

ETİK KURALLARININ OLUŞTURULMASI VE ETİK SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE MESLEK ODALARININ GÖREV VE SORUMLULUKLARI

ETİK KURALLARININ OLUŞTURULMASI VE ETİK SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE MESLEK ODALARININ GÖREV VE SORUMLULUKLARI !. ULUSAL TESİSAT MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ VE SERGİSİ ^^ ^^-^^-^=!,^^=== 93 ETİK KURALLARININ OLUŞTURULMASI VE ETİK SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE MESLEK ODALARININ GÖREV VE SORUMLULUKLARI Ethsm ÖZBÂKIR Bu yazıda M

Detaylı

İLKÖĞRETİM PROGRAMLARININ İLKYARDIM VE TEMEL SAĞLIK EĞİTİMİ AÇISINDAN İNCELENMESİ (SİVAS İLİ ÖRNEKLEMİ)

İLKÖĞRETİM PROGRAMLARININ İLKYARDIM VE TEMEL SAĞLIK EĞİTİMİ AÇISINDAN İNCELENMESİ (SİVAS İLİ ÖRNEKLEMİ) T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İLKÖĞRETİM PROGRAMLARININ İLKYARDIM VE TEMEL SAĞLIK EĞİTİMİ AÇISINDAN İNCELENMESİ (SİVAS İLİ ÖRNEKLEMİ) Hazırlayan Serap KÖŞE Eğitim Bilimleri

Detaylı

Dünyada ve Türkiye de Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Bu Kapsamda Üniversite-Sanayi Ortak Araştırma Merkezleri Programı (ÜSAMP)

Dünyada ve Türkiye de Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Bu Kapsamda Üniversite-Sanayi Ortak Araştırma Merkezleri Programı (ÜSAMP) Dünyada ve Türkiye de Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Bu Kapsamda Üniversite-Sanayi Ortak Araştırma Merkezleri Programı (ÜSAMP) Mahmut Kiper 1 Dünyada ve Türkiye de Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Bu Kapsamda

Detaylı

OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi

OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi 1 Önsöz 1. OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi (Rehber), hükümetler tarafından çok uluslu şirketlere yapılan tavsiyelerdir. Rehber, çok uluslu şirketlerin faaliyetlerinin

Detaylı

ISSN 2149-2581 YIL: 01 SAYI: 01 NİSAN 2015 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERGİSİ. İnsan hayatı maddi anlamda ölçülmez. İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış

ISSN 2149-2581 YIL: 01 SAYI: 01 NİSAN 2015 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERGİSİ. İnsan hayatı maddi anlamda ölçülmez. İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış ISSN 2149-2581 YIL: 01 SAYI: 01 NİSAN 2015 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERGİSİ 10 6 İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış İnsan hayatı maddi anlamda ölçülmez İstanbul Ankara Burdur Isparta Konya Gaziantep

Detaylı

İNTERNET PERAKENDECİLİĞİNDE GÜVENİN SATIN ALMA NİYETİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

İNTERNET PERAKENDECİLİĞİNDE GÜVENİN SATIN ALMA NİYETİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI İNTERNET PERAKENDECİLİĞİNDE GÜVENİN SATIN ALMA NİYETİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Yüksek Lisans Tezi İuliia ZHADKO Tez Danışmanı Yrd. Doç.

Detaylı

Davranış Ve Etik Kuralları. Working with integrity. Building trust.

Davranış Ve Etik Kuralları. Working with integrity. Building trust. S ojitz Group Davranış Ve Etik Kuralları Working with integrity. Building trust. Sojitz Corporation Yürütme Kurulu Başkanı'ndan Bir Mesaj Sevgili Çalışanlarımız: Yüzyılı aşkın bir süredir Şirketimiz dürüstlükle

Detaylı

Global Davranış Yasası

Global Davranış Yasası Global Davranış Yasası Fayda Gözeten Performans Global Davranış Yasası 3 Başkan ve CEO'muzdan Mektup 4 PepsiCo Değerleri Performansımızın Amacı 5 İşi Doğru Yapmak 5 Davranış Yasamıza Karşı Sorumluluğumuz

Detaylı

ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLARIN İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN YAŞADIKLARI RİSK FAKTÖRLERİ (YİBİTAŞ LAFARGE SİVAS ÇİMENTO FABRİKASI ÖRNEĞİ)

ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLARIN İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN YAŞADIKLARI RİSK FAKTÖRLERİ (YİBİTAŞ LAFARGE SİVAS ÇİMENTO FABRİKASI ÖRNEĞİ) ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLARIN İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN YAŞADIKLARI RİSK FAKTÖRLERİ (YİBİTAŞ LAFARGE SİVAS ÇİMENTO FABRİKASI ÖRNEĞİ) Mustafa YAKAR CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER

Detaylı

Doç. Dr. Gazi UÇKUN, 1 Öğr.Gör.Asiye YÜKSEL 2,Barış DEMİR 3 Uzman İclal YÜKSEL 4. Özet. 4 Tübitak İş Güvenliği Uzmanı iclal.yuksel@tubitak.gov.

Doç. Dr. Gazi UÇKUN, 1 Öğr.Gör.Asiye YÜKSEL 2,Barış DEMİR 3 Uzman İclal YÜKSEL 4. Özet. 4 Tübitak İş Güvenliği Uzmanı iclal.yuksel@tubitak.gov. KURUMSAL İTİBARIN ARTIRILMASINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜNÜN ROLÜ İLE MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA BULUNAN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI PROGRAMININ ANALİZİ* Doç. Dr. Gazi UÇKUN, 1 Öğr.Gör.Asiye YÜKSEL 2,Barış

Detaylı

PROJE VE YAPI DENETÇİSİ ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ İÇİN EĞİTİM NOTLARI. Hazırlayan : ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI YAPI DENETİM DAİMİ KOMİSYONU

PROJE VE YAPI DENETÇİSİ ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ İÇİN EĞİTİM NOTLARI. Hazırlayan : ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI YAPI DENETİM DAİMİ KOMİSYONU PROJE VE YAPI DENETÇİSİ ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ İÇİN EĞİTİM NOTLARI Hazırlayan : ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI YAPI DENETİM DAİMİ KOMİSYONU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ÖNSÖZ... 3 TMMOB MESLEKİ DAVRANIŞ İLKELERİ...

Detaylı

YAPI İŞLERİNİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ

YAPI İŞLERİNİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YAPI İŞLERİNİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ Bitirme Projesi Mehmet ECE 131101192 Bölüm: İş Sağlığı ve Güvenliği Danışman Doç.

Detaylı

Voith Grubu Davranış Kuralları (Code of Conduct)

Voith Grubu Davranış Kuralları (Code of Conduct) Voith Grubu Davranış Kuralları (Code of Conduct) İçindekiler Voith Gmbh Genel Müdürlüğünden Önsöz 3 Voith Grubunun Kurumsal Değerleri ile Uyumlu Hareket etmek 1. Giriş ve İlkelerin Açıklanması 4 2. Müşteriler,

Detaylı

TC ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ. Ahmet DOĞAN

TC ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ. Ahmet DOĞAN TC ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ Afet Acil Müdahale Dönemleri İçin İnsangücü Planlaması Yapmak Ahmet DOĞAN Ankara, 2007 TC ATILIM ÜNİVERSİTESİ

Detaylı