Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""

Transkript

1 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ MK MK MESLEKİ ETİK GİRİŞ VE KAVRAMLAR Prof.Dr.. Fatih M. Botsalı

2 MÜHENDİSLİK HATALARI Zümrüt Apartmanı Cennet Apartmanı S.Ü. Selçuklu Tıp Fakültesi Binası Titanik Takoma Köprüsü Ford Pinto Uzay Mekiği Challenger Hyatt Regency Podyum Çökmesi Kobe Depreminde yıkılan binalar DC

3

4

5 MERCEDES BENZ O 403

6 MERCEDES BENZ O 403 Konya'nın Karapınar İlçesi'nde ' d 24 Ekim 1997 tarihinde 49 kişinin yanarak öldüğü kaza

7 KAZANIN MEYDANA GELİŞİ Kaza, Karapınar Ereğli devlet karayolunun yaklaşık k 21. km sinde (yerleşim yeri dışı), 24 Ekim 1997 günü gece saat 22:00 sularında meydana gelir. 63 DR 995 plakalı 1985 model MAN marka akaryakıt tankeri, tamamen boş olarak şoför yardımcısıyla birlikte, Karapınar Ereğli yönüne doğru şerit ihlali yaparak (sol şeritten) ilerlemektedir. 34 YON 34 plakalı 1997 model Mercedes Benz O 403 SHD yolcu otobüsü ise, kaptan şoför, ikinci şoför ve muavin dahil toplam 51 kişi ile Ereğli Karapınar yönüne doğru, yaklaşık 90 km/sa hızla yol almaktadır.

8 KAZANIN MEYDANA GELİŞİ Otobüs şoförü, f tankerin uzaktan ters yönde geldiğini anlar, tanker şoförünü ışıkla uyarmaya çalışır. Otobüs şoförü, tankerden bir yanıt alamayınca otobüsü yavaşlatarak ışık ve sesle uyarmaya devam eder, ancak, hiçbir yanıt vermeyen tankerle tam karşı karşıya gelince solundaki boş şeride geçmek üzere direksiyonu sola kırdığı ğ anda tanker şoförü ü de (muhtemelen uyanarak) sağa ğ (kendi şeridine) direksiyon kırar. Her iki araç, yol üzerinde, tankerin ön sol far kesimi ile otobüsün sağ ön kapı kesimi açılı olarak şiddetli bir şekilde çarpışarak, iki araç birbirlerini ileri geri sürüklemeksizin, yolun enine yönünde dolgu şevine doğru sürükleyerek ön burunları dolgu şevi üzerinde, arka tarafları ise yol orta çizgisi üzerinde olmak üzere, yola dik ve birbirlerine paralel olarak ve aralarında yaklaşık ş 50 cm mesafe kalacak şekilde devrilmeden dururlar.

9 YANGIN Çarpışma anında, tankerin ön sol köşesi, otobüsün sağ ön kapısından başlayarak merdivenleri, sağ yakıt deposunun hücresini parçalar ve sağ yakıt deposunu ön sağ süspansiyona (ön dingile) sıkıştırarak akordiyon gibi ezer ve ön sağ ğ tekerleğe ğ kadar ilerler. l Yüksek k basınç altında hacim küçülmesine uğrayan yakıt deposu, üstten, alttan ve yandan delinip yırtılarak basınç altındaki yakıt dışarı ş boşalır. ş Çarpışma sırasında yakıt deposunun üzerindeki korunaksız ahşap döşeme de yırtılıp açıldığından bir kısım yakıt yolcu kabininin içine doğru püskürmeye başlar. Bu sırada yakıt, her hangi bir şekilde ateş almış olduğundan otobüsün sağ ön kapı kesiminden başlayan yangın, arkaya doğru tüm kabin içini sarar. Öyle ki yolcular kırık camlardan bile dışarı çıkıp canını kurtarma fırsatı bulamaz.

10 MAHKEME Mhk Mahkemeye durup dururken tutuşan t o403 otobüslerle l ilgili ili deliller sunulur. Mercedes Benz Türk AŞ firmasında çalıştığını belirten bir kişi mahkemeye imzasız dilekçe yollayarak Mercedes Benz Türk AŞ firmasının Türkiye de satışa sunduğu otobüslere 2 cam kırma çekici i koyarken k diğer ülkelere l gönderdiklerine dikl i daha fazla sayııda çekiç koyduğunu Türkiye de satışa sunduğu otobüslerde yakıt deposu üstündeki platformun suntadan yapılırken diğer ülkelere gönderdiklerine çelik platform koyduğunu öne sürer. Bilirkişi heyeti Mercedes Benz Türk AŞ firmasını hatalı bulur.

11 TOPLATMA KARARI Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi O 403 Model Mercedes Benz otobüslerin toplatılmasına karar verir. Yargıç Mardin Dargeçit e sürgün edilir. Mercedes Benz Türk AŞ Ş Türkiye deki yatırımlarını durduracağı tehdidinde bulunur. Sanayi ve Ticaret Bakanlığının yaptığı denetime ait rapor mahkemeye sunulur Otobüslerle İlgili g toplama kararı durudurulur.

12 TAKOMA NARROW KÖPRÜSÜ

13 TAKOMA NARROW KÖPRÜSÜ Tacoma Narrows Köprüsü: 1940 yılında ABD nin Tacoma şehrinde inşa edilmiş ve açılıştan dört ay sonra aynı yıl içinde göçmüştür. Göçme anı görüntüleri köprüye büyük bir ilgi ve ün kazandırmıştır. Tamamlandığında dünyanın üçüncü büyük açıklıklı asma köprüsü idi. Ayaklar arası orta açıklık 853 m olmasına karşın genişliği sadece 11.9 m idi. Açılıştan kısa süre sonra, çok hafif Rüzgârda bile (6 9 Km/saat), sağa sola sola ve yukarı aşağı aşağı salınım yaptığı gözlenmişti. Bu nedenle halk köprüye Galloping Gertie adını takmıştı. Göçme nedeni: 07 Kasım 1940, çok da kuvvetli esmeyen (yaklaşık 67 km/saat) rüzgârlı bir günde rezonansa gelerek yıkıldı. Projesine göre 140 km/saat rüzgara dayanıklı olmalıydı. Rüzgârın etkisiyle köprü önce 0.6 Hz frekansla 0.5 m yukarı aşağı aşağı ğ salınım yapmaya başladı. ld Ardından d 0.2 Hz lkd lik dönme (burulma) salınımı başladı. ld Salınım sırasında sol kenar sağ kenara nazaran 8.5 m yukarıda ve aşağıda yer alıyordu. Düzgün esen rüzgâr sonucunda giderek şiddetlenen salınımlarınfrekansı köprünün öz frekansı ile çakıştı, köprü çöktü. Köprü çökme öncesi trafiğe ğ kapatıldığından, ğ köprü üzerindeki arabada bulunan bir köpek dışında, ş can kaybı olmadı. Rezonans nedeniyle göçme teorisi tartışmalıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar 0.2 Hz lik salınımınköprüyü rezonansa sokamayacağı yönündedir. Köprünün ü çöküşü ü Mühendislik camiasını şok k etti. Aerodinamik ik araştırılmalara l başlandı. Bu felaket köprü inşaatında rüzgâr tüneli testinin standartlaşmasına neden oldu. Yeni Köprü: Sturdy Gertie. Galloping Gertie nin temelleri üzerine 1950 yılında yeni köprü inşa edildi. Yeni köprünün 10 m yüksekliğindeki taşıyıcı kirişi rüzgârı geçirecek kafes elemanlardan oluşturulmuştur. Leon S. MOISSEIFF Manhattan (1909) ve Golden Gate (1937) köprüleri ile kazandığı ünü Tacoma ile yitirdi.

14 KOBE DEPREMİ(1995) 17 Ocak 1995 tarihinde sabah 5.46 da Japonya'nın Awaji Adası'nm kuzey kesiminde yerin 16 km altında Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğünde meydana gelen ve 20 saniye süren depremde bölgede kişi hayatını kaybetmiş ve kişi yaralanmıştır. ş Bakınız

15 TİTANİK 14 Nisan 1912 pazar günü, ü Newfoundland'ınyaklaşık 576 km. güney doğusunda,20 deniz mili süratle seyreden Titanik,bir buzdağına çarptı. Çarpmadan 2 saat 40 dakika sonra sulara gömüldü.geminin orkestrası son dakikaya kadar çalmaya devam etti. Gemideki kişiden sadece 705'İ kurtarılabildi.cankurtaran sandallarına binenler, olay yerine elinden geldiği kadar hızlı giden Carpathia gemisi tarafından kurtarıldı.buna rağmen Carpathia gemisi bile buz gibi suya fazla dayanamayanlar için çok geç kalmıştı.

16 TİTANİK 14 Nisan 1912 pazar günü, ü Newfoundland'ınyaklaşık 576 km. güney doğusunda,20 deniz mili süratle seyreden Titanik,bir buzdağına çarptı. Çarpmadan 2 saat 40 dakika sonra sulara gömüldü.geminin orkestrası son dakikaya kadar çalmaya devam etti. Gemideki kişiden sadece 705'İ kurtarılabildi.cankurtaran sandallarına binenler, olay yerine elinden geldiği kadar hızlı giden Carpathia gemisi tarafından kurtarıldı.buna rağmen Carpathia gemisi bile buz gibi suya fazla dayanamayanlar için çok geç kalmıştı.

17 DC : DC 10 THY Uçağı, Orly havaalanında düştü, 345 kişi öldü

18 DC-10 Paris'te 1974'te meydana gelen kazada Paris Orly (Charles De Gaulle) havaalanından Londra'ya gitmek üzere havalanan THY ye ait DC 10 uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Uçakta 333 yolcu 13 mürettebat hayatını kaybetti. Kaza sivil havacılık tarihinin en büyük 5. kazasıdır. KAZANIN SEBEBİ: İ Kaza, sol arka kargo kapağının kopması sonucu oluşan basınç farkının, kabin döşemesini çökertmesi ve arkadaki 2 no.lu motor da dahil olmak üzere, tüm kuyruk tarafı kumandaların yokolup pilotların uçağa kumandasını imkansız kılmasıydı. Bunun arkasındaki sebep ise; kalkıştan önce kapağın kilitlerinin tam olarak kapatılmaması idi. Tasarımdan kaynaklanan bir hatadan dolayı, kilitler kapanmış olduğu sanıldığı halde kilit pimleri yerlerine tam yerleşmeyebiliyordu. Bu konu daha önce keşfedilmişti ve önlem revizyonları için bültenler yayınlanmıştı. Sorun uçağın kargo kapağındaydı. Jumbo jet uçağını kısa zamanda üretmek isteyen Mc Donnel Douglas şirketi, kargo kapılarını yer kaplamaması için, normalde içe doğru açılması gereken kapıyı dışa doğru açılır şekilde tasarlamıştır. Kapılar, yükseklerde uçağın içindeki basınç artışı nedeniyle dışa doğru itilir. Kapı içe doğru açılır olsaydı, bu kapının iyi bir şekilde oturmasını sağlayacaktı. Halbuki kapı dışarı doğru açıldığından, basınç kapının açılmasına neden olmuştur. Bu da dümeni kilitlemiş, uçağın düşmesine neden olmuştur. Uçağın yapımcısı MC Donnel Douglas firması hatayı kabul ederek, tüm DC 10 tipi uçaklarını kontrole almıştır. MC Donnel Douglas firmasının birkaç yıl önce aynı sebepten düşen American Airlines uçağı üzerinde hiçbir çalışma yapmaması, DC 10'lar için gözden geçirmelerin üstünkörü olması, bir sonraki kazada 346 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

19 HERALD OF FREE ENTERPRISE 1987 : Herald of Free Enterprise alabora lb 193 ölü (Zeebrugge Zeebrugge, Be)

20 HERALD OF FREE ENTERPRISE In the late 1970s, Townsend Thoresen decided to commission the design and construction of three new identical ships for its Dover Calais route for delivery from The ships were branded the Spirit class and were named Herald of Free Enterprise, Pride of Free Enterprise and Spirit of Free Enterprise. The disaster resulted in the deathsof 193 people. Most of thevictims iti were trapped dinside id the ship and succumbed to hypothermia because of the frigid (3 C) water. The rescue efforts of the Belgian Navy limited the death toll. The ship left its berth in Zeebrugge inner harbour at 18:05 (GMT) with a crew of 80 and carrying 459 passengers, 81 cars, 3 buses and 47 lorries. She passed the outer mole at 18:24 and capsized about 20 minutes later. When the ferry reached 18.9 knots (35.0 km/h; 21.7 mph) 90 seconds after leaving the harbour, water began to enter the car deck in large quantities. The resulting free surface effect destroyed her stability. In a matter of seconds, the ship began to list 30 degrees to port. The ship briefly righted herself before listing toport t once more, this time capsizing. ii Theentireentire event took place within90 seconds. The water quickly reached the ship's electrical systems, destroying both main and emergency power and leaving the ship in darkness.

21 HERALD OF FREE ENTERPRISE Investigation and inquiry A public Court of Inquiry into the incident was held under British Lord Justice Sheen in 1987.[9] It found the sinking was caused by three main factors Stanley's failure to close the bow doors, Sabel's failure to make sure the bow doors were closed, and Lewry leaving port without knowing gth the bow doors were closed. While thecourt t determined dth the immediate cause of the sinking was Stanley's failure to close the bow doors, it was very critical of Sabel for not being in a position to prevent the disaster. "Of all the many faults which combined to lead directly or indirectly to this tragic disaster that of Mr. Leslie Sabel was the most immediate. This Court cannot condone such irresponsible conduct." The fact that Stanley was asleep at the time of departure led Sheen to examine the working practices of Townsend Thoresen, which concluded that the poor workplace communication and stand off relationship between ship operators and shore based managers was the root cause of the sinking,[4] and identified a "disease of sloppiness" and negligence at every level of the corporation's hierarchy.[10] Issues relating to the breaking of waves high on the bow doors while under way and requests to have an indicator installed on the bridge showing the position of the doors were dismissed; the former because of the attitude that ships' masters would come and "bang on the desk" if an issue was truly important, and the latter because it was thought frivolous to spend money on equipment to indicate if employees had failed to do their job correctly.

22 ESCHEDE TREN KAZASI 1998 Eschede Almanya 101 Ölü, 88 yaralı

23 ESCHEDE TREN KAZASI Legal The Eschede train disaster was the world's deadliest high speed train accident. It occurred on 3 June 1998, near the village of Eschede in the Celle district of Lower Saxony, Germany. The toll of 101 people dead and 88 (estimated) injured surpassed the 1971 Dahlerau train disaster as the deadliest accident in the history of the Federal Republic of Germany. It was caused by a single fatigue crack in one wheel which, when it finally failed, caused the train to derail at a switch. Immediately after the accident, Deutsche Bahn paid 30,000 Deutsche Marks (about 19,000 United States dollars) for each fatality to the applicable families. At a later time Deutsche Bahn settled with some victims. Deutsche Bahn stated that it paid an equivalent of more than 30 million U.S. dollars to the families of victims and survivors.[1] In August 2002, two Deutsche Bahn officials and one engineer were charged with manslaughter. The trial lasted 53 days with expert witnesses from around the world testifying. The case ended in a plea bargain in April According to the German code of criminal procedures, if the defendant has not been found to bear substantial guilt, and if the state attorney and the defendant agree, the defendant may pay a fine and the criminal proceedings are dismissed with prejudice and without a verdict. Each engineer paid 10,000 euros (around 12,000 USD).[1] Technical Within weeks, all wheels of similar design were replaced with monoblock wheels. The entire German railway network was checked for similar arrangements of switches close to possible obstacles. Rescue workers at the crash site experienced considerable difficulties in cutting their way throughthe the train to gain access to the victims. Both the aluminium framework and the pressure proof proof windows offered unexpected resistance to rescue equipment. As a result, all trains were refitted with windows that have predetermined breaking seams.

24 2000: Concorde kazası(paris) CONCORDE

25 CONCORDE 25 Jul 2000 A Concorde jet bound for New York crashes minutes after take off from Paris, killing 113 people. What happened? Concorde flight AF4590 crashed shortly after take off from Charles De Gaulle airport, outside Paris on July 25, 2000 at about 4.44pm local time. The jet ploughed into a motel near the town of Gonesse, about 10 miles north of Paris. Who were the victims? All 109 people on board the Air France flight as well as four people on the ground were killed. What caused the crash? Judges accepted the conclusions of a 2004 official accident report into the crash, which blamed a strip of metal left by a DC 10 run by Continental that had taken off from Paris Charles de Gaulle airport just before the Concorde took to the skies. The 17in titanium strip ruptured one of the supersonic plane's tyres, sending rubber debris flying up that ruptured a fuel tank under a wing. Leaking kerosene then caught fire. What was the verdict? After a four month trial, a French court in the Paris suburb of Pontoise found Continental Airlines guilty of "involuntary manslaughter" and fined the Houston based airline 200,000 (170,000) and ordered it to pay a further 1 million to Air France for "moral prejudice" and harming its brand image. Air France had asked for 15 million. Among the five individuals prosecuted, only John Taylor, 42, the Continental mechanic who fitted the metal strip to the DC 10 was found guilty of manslaughter and handed a 15 month suspended prison sentence and fined 2,000. He had broken rules by using titanium, deemed a puncture risk due to its hardness, and had not fixed the strip well. His supervisor, Stanley Ford, 71, was acquitted. Three French air officials were also cleared of wrongdoing. However, the judge found EADS France, Concorde's parent group, bore "civil responsibility" for safety "negligence". United Continental Holdings, Continental's new name after a merger, and EADS must split any damages payable to families of victims. Most of these have already been paid out by Air France and its insurers and are said to run to 100 million euros. Were victims' families in court? Most of the victims' families were not present as they had already taken compensation from Air France after the crash in return for not taking legal action. The families of those killed on the ground as well as the pilot were present. What happens now? Continental Airlines has appealed the ruling. Its star lawyer, Olivier Meztner has accused the court of protecting "the sole interests of France" and seeking to preserve "the icon of Concorde".

26 BHOPAL KAZASI 1984: Dow Chemicals Bhopal Tarım İlaçları l Fabrikası bik

27 FORD PINTO 1973: Ford Pinto : yakıt sistemi it i hatası

28 Ford Pinto Ford Motor Co Yakıt Tankı sorunu 27 kişi i yanarak öldü Risk önleme maliyeti 11$/otomobil FORD hatayı kabul etmedi FORD PINTO- (4 kişilik barbekü)

29 CHALLENGER 1986: Challenger Uzay mekiği kazası

30 ÇERNOBİL 1986: Tchernobyl: Th bl Nükleer Reaktör Kazası

31 FUKUSHIMA DAI-ICHI ICHI NÜKLEER SANTRALİ 2011 Tsunamiyebağlı Nükleer Reaktör Kazası

32 LADEN MAGLEV TREN KAZASI 2006 : Maglev Tren kazası (Almanya Almanya) 23 Ölü

33 SONUÇ Sd Sadece kaza veya felaket mi? Önlenebilir miydi? Daha az riskli teknoloji mümkün mü? Sorumlu: firma mı, mühendisler mi? Ekonomi ve etik ikilemi?

34 KİŞİSEL ETİK-GÜNLÜK SORUNLAR Kaçak yazılım İzinsiz fotokopi Ödevde veya sınavda kopya Vergi beyanı İşyerinden bazı mazlemeleri ödünç almak Korsan Video /CD İntihal Ürün kopyalama Moonlighting g Bilgi sızdırma Yolluk Harcırah tırtıklama

35 MÜHENDİSLERİ İLGİLENDİREN ETİK Toplum güvenliği Rüşvet Aldatma Çevreye zarar verme Menfaat çatışması/çakışması Dürütstlük SORUNLAR

36 AHLAK Bireysel bilinç İlkeler ve yargılar sistemi (Kültürel, dini, felsefi) Toplum içinde paylaşılan ahlaki değerler Davranış biçimi

37 ETİK Etik, karakter ve alışkanlık anlamına gelen Yunanca ethos tan türetilmiştir. Aritotales, etiği karakter ilmi olarak tanımlar.

38 ETİK Ethics sözcüğü, İngilizce sözlüklerde i ) felsefenin, iyiye ulaşmakla, moral değerlerin anlam ve hkll haklılığıyla ğ l ve doğruyu ğ yanlıştan ayırmakla ilgili ili bir dalı, ii ) bir mesleği sürdürenlerin davranış standartlarının tümü şeklinde geçmektedir. Sözcüğün Arapça karşılığı olan ve sık sık eş anlamlısı olarak kullanılan Ahlak ise bir insanın yaradılışı gereği gerçekleştirdiği davranış anlamına gelen hulk kelimesinin çoğuludur. ğ Fransızca da Ethique, ahlak teorisi anlamına gelirken, Morale uygulamadaki ahlak kuralları demektir.

39 ETİK DEĞERLER Morally required Right (Doğru) Morally permissible Allright (Kabul edilebilir) Morally desirable Good (iyi) Bir bilim bl dalı dl olarak etik hangi faaliyetlerin, hedeflerin, ilkelerin, politikaların ve kanunların ahlaki olarak geçerli olduğunu inceler.

40 ETİK Değerler davranış standardımızı belirler. Evrensel kbl kabul gören insani değerler: özgürlük, adalet ve eşitlik, sevgi, anlayış, dürüstlük, tutarlılık, kendi kendine saygı. Değerler bireyden bireye değişmez. Etik değerler: ğ Güvenilirlik, saygı, sorumluluk, adalet, anlayış Etik, bireylerden oluşan bir grubun ortak davranış biçimidir. i idi Grubun ortak değeridir. Etik genellikle bir koda dayalı olarak oluşur. ş Etik bireyden bireye değişir. Kültür ve ahlak anlayışı ise toplumdan topluma veya ulustan ulusa değişir.

41 ETİK Etik, neyin daha doğru, daha iyi olabileceğine ilişkin bir arayıştır. Etik bireysel ve sosyal ahlaki deneyimlerimizi sistematik anlama çabasıdır. Etik, bize ödemek istediğimizden daha pahalıya mal olacak doğru ğ davranışı ş yapmak yp için karşı karşıya kaldığımız bir vicdan çatışmasıdır. (Josephson Etik Enstitüsü) İnsan ahlak sahibi olabilmek için önce etik sahibi olmalıdır. (Ricoeur).

42 ETİK-AHLAK Ahlak, kişinin seks, içki içmek, kumar oynamak gibi konulardaki kişisel inançlarını ifade eden değerler topluluğu/düşünce şekli olup aile, din, toplum ve arkadaşların etkisi ile yönlendirilmiş olabilir. Etik, ahlaklı bir kişinin nasıl davranacağını belirtir. Etik değerler, yapılanların doğru veya uygun olmasını öngören düşüncelerdir. ş

43 ETİK-AHLAK Etik değerler ğ kültürel, l dini i veya etnik etkiler içerebilir. Etik değerler daha üniversal bir bakış açısını yansıtır. The Josephson Institute of Ethics e göre 6 temel etik değer vardır 1. Trustworthiness, Güvenilir Olma 2. Respect/Saygı 3. Responsibility/Sorumluluk 4. Fairness/Adil olma, eşit davranma 5. Caring/Anlayışlı olma 6. Citizenship/Yurttaşlık (Grubun yüklediği sorumlulukları üstlenme/grup Bilinci)

44 ETİK Aşağıdakileri sağlayan bir bilim dalıdır Bir gruba ait özel davranış biçimini belirler, Kişilerin kendi davranışlarını değerlendirmesini sağlar, Kişilerin tercihlerini belirler Kişilerin ikilemleri çözmesine yardımcı olur

45 ETİK TEORİLERİ Utilitarianism(yararcılık, faydacılık): bu teoriye göre en fazla insana en iyi olanı üretmek esastır. İyilik meleği olmayı gerektirir. (Mill, Brandt) Görev teorileri(duty theories): evrensel olarak tüm insanlar için istenen, kişiye ş rasyonel ve otonomik bir sorumlulukla görevleri yerine getirme kuralını benimser. Sadık,adil ve dürüst olmayı sır saklamayı gerektirir)(kant, Rawls) Hakların teorileri(rights rights theories): bu teoride etkilenmiş herbir bireyin insan hakkına saygılı olmak en iyi yol olarak verilmektedir.hizmet verilenin haklarına odaklanılır. (Locke, Melden ) İyilik veya fazilet teorileri(virtue theories): iyilikler toplumsal iyileri başarmayı ş mümkün kılan kişiliğin ş ğ kaliteleridir. Rol modelller izlenir.(aristotle, MacIntyre)

46 ETİK Meta Etik: Etik kavramı üzerinde çalışma Normatif Etik: Etik değerler nasıl oluşturulur Uygulamalı Etik: Etik değerlerin kullanımı

47 MESLEK ETİĞİ Bir mesleğe mensup kişilerin işleriyle ilgili faaliyetlerinin başkalarına zarar vermemesini, başkalarının haklarını, özgürlüklerinilerini engellememesini, başkalarının özel hayatının gizliliğine tecavüz etmemesini, hesap verebilir olmasını, mesleğin saygınlığı ve güvenilirliğini koruyarak yüceltmesini güvence altına alan kanunlar ve genel ahlak kurallarının belirlediğinin ötesindeki ahlaki sorumluluklarını belirleyen anlayış ve davranış biçimidir. i idi

48 MESLEK ETİĞİ Ahlak, toplumsal yaşam için geçerli kuralları oluşturur.kişi bunun içine doğar ve tıpkı dili ve milliyeti gibi bununla yaşar. Meslek etiği ise toplum içindeki idki aynı mesleğe ğ sahip grupların oluşturduğu özel bir ahlak anlayışıdır. Dolayısıyla bir mühendis hem bulunduğu toplumdaki genel ahlak kurallarına hem de mensubu olduğu grubun özel ahlak kurallarına uymak zorundadır.

49 MESLEK ETİĞİ Meslekler arası farklılıkların kll olmasına rağmen ğ meslek lk etiği ile ilgili olarak belirlenen kurallar şu üç ortak özelliği bünyelerinde taşırlar. ş Meslek mensubunun yasaların ön gördüğü düzeyin üzerinde bir davranışta bulunmaları ve bu seviyeyi her zaman korumaları gerekir. Belirlenecek etik kuralları dürüst davranmaya ve kamuoyunda olumlu bir izlenim bırakmaya yönelik olmalıdır. Meslek grupları belirlenen etik standartlara ters düşecek olan tüm davranışları yasaklamalı ve bunlara cezai yaptırımlar uygulamalıdırlar.

50 NEDEN MESLEKİ ETİK Meslek mensuplarının müşteriler, toplum ve diğer meslek mensupları ile olan ilişkilerini düzenler, Mesleki çalışmalarında ş başkalarının ş haklarına saygılı olur, başkalarına zarar vermez, Mesleki faaliyetlerinde karşılaştığı ikilemleri veya açmazları çözümler. Mesleğine olan güven ve saygınlığı artırır.

51 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Mühendislik :bilimsel çalışmaların, araştırmaların sonuçlarını toplumun somut ihtiyaçlarını karşılamak üzere teknolojiye ve uygulamaya geçiren çalışmalar bütünüdür. Mühendisler, başkalarıyla veya doğayla kurduğu ya da oluşturduğu ilişkiler dünyasında farkına varsın ya da varmasın, etik eylemlerin ve aynı zamanda buna bağlı olarak etik ilişkilerin de öznesi ve nesnesidir.

52 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Mühendislik mesleğinin en iyi şekilde uygulanması için meslekteki yarar, iyi, kötü gibi kavramları inceleyen, evrensel mesleki törelere dayanan bir davranış biçimi geliştiren, meslekte neyin uğrunda savaşılmaya değer,neyin hayata anlam kazandırdığı, ğ hangi davranışın ş iyi ve hangisinin kötü olduğu ğ gibi sorunları kendine konu edinen bir bilim dalıdır. Evrensel Mesleki Töreler: Mühendislik mesleğini uygulayan küresel toplum tarafından ortaklaşa olarak benimsenmiş,yerleşmiş davranış biçimlerinin,kuralların, mesleki görenek ve geleneklerin, ortaklaşa tkl alışkanlıkların,tutulan lkl t l yolların bütünü.

53 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Dünya Mühendisler Birliği nin nin5 Ekim 1977 günlü toplantısında kabul ettiği Mühendislik Etiği nin temel ilkelerileri : Mühendisler, 1. mühendislik mesleğinin doğruluğunu, onurunu ve değerini korur; ; 2. bilgi ve becerilerini insanlığın refahınınartmasıartması için kullanır 3. Halka karşı dürüst ve tarafsız olur, 4. işverenlerine ve müşterilerine sadakatle hizmet eder, 5. mühendislik mesleğinin yeteneğini ve prestijini artırmaya çabalar, 6. kendi disiplinlerinin mesleki ve teknik birliğini ğ destekler, 7. mesleğini yüceltir ve geliştirir.

54 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Mühendislik etiği, farklı, çok disiplinli, çok kültürlü takımların, paylaşılan etik kuralların rehberliğinde, ortak hedeflere doğru uyum içinde çalışmasını sağlar. Buna karşılık, bireysel ahlak bazı durumlarda takım çabalarına engel olabilir veya onu bozabilir.

55 Etik kurallara uyma, davranışları yasal gereklerin ötesinde kontrol ü gerektirir. Yasalar yalan şahitlik, yalan mal beyanı gibi yalanlar dışında yalan söylemeyi yasaklamaz, söyleyeni y cezalandırmaz. Oysa, etik diğer ğ tür yalanları da yasaklar. Topluma, çevreye,kuruma, müşteriye ve meslektaşlara l odaklı ahlaki yükümlülükler Etik kurallar Hukuki yükümlülükler Yasalar ve yönetme. M Teknik standartlar Mesleki yükümlülükler Mühendisin(M) yükümlülükleri Barlas Eryürek itü Makine Fakültesi

56 ETİK kurallar Özel Ahlak (Meslek)kuralları AHLAK : KURALLARI MÜHENDİSLİK ETİĞİ Toplumsal ve /veya din tabanlıdır yalan söyleme,aldatma, çalma gibi toplumsal davranış kuralları. Toplumdan topluma ve zamanla kısmen değişebilir. Barlas Eryürek itü Makine Fakültesi toplum çevre kurum müşteri meslektaşş Mesleki ilişki içinde olduğumuz kişi ve kurumlara karşı ahlaki sorumluluklar. l Meslekleri nedeniyle ilişkili bir grup insan arasında, ortak bir anlayışa bağlı evrensel doğru davranış kuralları.

57 MÜHENDİSLİK ETİĞİ İLKELERİ TMMOB-HKMO Temel İlkeler: Mühendisler, mühendislik mesleğinin ğ doğruluğunu, onurunu ve değerini İnsanlığın refahının artması için kendi bilgi i ve becerilerini i i kullanarak, k Dürüst ve tarafsız olarak halka, kendi işverenlerine ve müşterilerine sadakatle hizmet ederek, Mühendislik mesleğinin yeteneğini ve prestijini artırmaya çabalayarak, Kendi disiplinlerinin mesleki ve teknik birliğini destekleyerek, Yüceltir ve geliştirirler.

58 MÜHENDİSLİK ETİĞİ İLKELERİ Temel Kurallar: TMMOB-HKMO Mühendisler, mesleki görevlerini yerine getirirken tiik toplumun güvenliğini, i sağlığını ğ ve rahatını en önde tutacaktır Mühendisler, sadece yetkili oldukları alanlarda hizmet vereceklerdir. Mühendisler, sadece objektif ve gerçekçi raporlar düzenleyeceklerdir. Mühendisler, mesleki konularda işveren veya müşteri için güvenilir vekil veya yeddiemin olarak davranacaklar ve menfaat çatışmalarından kaçınacaklardır.

59 MÜHENDİSLİK ETİĞİ İLKELERİ TMMOB-HKMO Mühendisler mesleki itibarlarını hizmetlerinin liyakatine göre tesis edecekler ve diğer meslektaşlarıyla haksız rekabete girmeyeceklerdir. Mühendisler, meslek doğruluğunu, onurunu ve değerini yüceltmek ve ge1iştirmek için çalışacaklardır. Mühendisler, mesleki ge1işmelerini kendi kariyerleriyle devam ettirecekler ve kendi kontrolleri altındaki mühendislerin mesleki ge1işme1eri için olanaklar sağlayacaklardır.

60 NSPE KODU National Society of Professional Engineers (NSPE) KODU

61 NSPE KODU 1. Mühendisler, mesleki görevlerini yerine getirirken, toplumun güvenliğini, sağlığını ve refahını en önde tutacaklardır. a) Mühendisler; toplum yaşamının, ş güvenliğinin, ğ sağlığının ğ ğ ve refahının, yapıların, makinelerin üretimlerin, işlemlerin ve donanımların üretilmesindeki mühendislik kurallarına, kararlarına ve uygulamalarına bağlı olduğunu bilmelidir. b) Mühendisler, toplumun sağlığı ve refahının güvenliğini tasarlamayan planlar ve benzerlerini kullanmayacak ve kabul edilen mühendislik standartlarına uygun olanları kullanacaktır. c) Mühendisler toplumun güvenliğini, sağlığını ve refahını tehlikeye sokan mesleki kararların devreden çıktığı durumlarda, müşterilerini veya işverenlerini bilgilendirmeli ve durum hakkında diğer ğ otoritelerin dikkatini çekmelidirler.

62 NSPE KODU c l)mühendisler, l sorumlu oldukları sistemlerin i tasarımı ve üretiminin i i kullanılmasına l ilişkin güvenlik veya yaşam beklentisini halkın anlamasını sağlayacak yayınlanmış standartları, test kodlarını ve kalite kontrol işlemlerini her durumda gerçekleştirecek k ve temin edeceklerdir. di c 2)Mühendisler, tasarım için planlama onaylarını vermeden önce sorumlu oldukları sistem veya üretimlerinin tasarım güvenirliliğini inceleyecek ve güvenlik eleştirisini yapacaklardır. c 3)Mühendisler, halkın güvenliği veya sağlığını tehlikeye düşüreceğine inanılan koşulları gözleyecek ve durum hakkında yetkilileri bilgilendireceklerdir. d) Mühendisler, diğer kişilere veya firmalara tasarım güvenirliği ilkelerinin herhangi bir maddesinin ihlalinde olabileceklerin bilgisini veya nedenlerini bildirmek zorundadırlar. Bu gibi bilgiyi özel yetkiliye yazarak sunacaklar ve bu gibi bilginin elde edilmesinde yetkili ile işbirliği yapacak ve gerektiğinde yardımcı olacaklardır. d.l)mühendisler, üretim veya üretim sistemlerinin kontrolü yapılmamış veya güvenirliliği sağlanmamış, ise veya tasarım onu kullanan halka zarar verecekse, bu durumu yetkililere bildireceklerdir

63 NSPE KODU d.2) d2) Mühendisler, üretim veya sistemlerin it i güvenliği ve performansını etkileyecek değişimlerin veya düzenlemelerin onayını vermeyeceklerdir. e) Mühendisler, topluma ilişkin olaylarda yapıcı hizmet olanakları arayacaklar ve kendi toplumlarının güvenliği, sağlığı ve esenliğinin geliştirilmesi için çalışacaklardır. f) Mühendisler, yaşamın kalitesini artırmak için çevreyi iyileştirmelidirler.

64 NSPE KODU 2. Mühendisler, sadece kendi uzmanlık alanlarındaki hizmetleri vermelidirler. a) Mühendisler, mühendisliği içeren bir özel teknik alanda eğitim veya deneyle kazanmış oldukları mühendislik etkinliklerini yerine getirmeyi üstleneceklerdir. b) Mühendisler, kendi ihtisas alanlarının dışında eğitim ve deneyim gerektiren bir etkinliği Kabul edebilirler, ancak hizmetleri projenin kendi uzmanlık sınırına kadar olmalıdır. Projenin aşamalarında ş uzmanlarla işbirliği, ş ğ onlara danışma ş veya onlardan yararlanma sağlanmalıdır. c) Mühendisler, kendi uzmanlık alanları dışında veya kendilerinin doğrudan kontrolü altında hazırlanmamış herhangi bir mühendislik planı, projesi veya belgeyi imzalamayacaklardır.

KAYNAK : http://www.karto.itu.edu.tr/derslerimiz/etik/etik_kurallar.pdf

KAYNAK : http://www.karto.itu.edu.tr/derslerimiz/etik/etik_kurallar.pdf MÜHENDİSLİK ETİĞİ İLKELERİ Mesleki Gelişme İçin Mühendisler Birliği.5 Ekim 1977 Temel İlke: Mühendisler, mühendislik mesleğinin doğruluğunu, onurunu ve değerini insanlığın refahının artması için kendi

Detaylı

Meslek tanımı için gerekenler

Meslek tanımı için gerekenler MESLEK Belli bir eğitimle kazanılan, sistemli bilgi ve becerilere dayanan insanlara yararı olacak mal üretmek, hizmet vermek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, kuralları belirlenmiş iş olarak

Detaylı

Mühendislik Etiği (Ahlak Bilimi)

Mühendislik Etiği (Ahlak Bilimi) Mühendislik Etiği (Ahlak Bilimi) Ceng 1002 ders notları, orjinali için: http://enisden.wordpress.com/2013/03/01/e ngineering-ethics/ Türkçe çeviri: Harun Fatih Özkal Mühendis Yemini BANA VERİLEN MÜHENDİSLİK

Detaylı

Etik bizi neden ilgilendiriyor?

Etik bizi neden ilgilendiriyor? ETİK etik, Fr. éthique a. 1. Töre bilimi. 2. Çeşitli meslek kolları arasında tarafların uyması veya kaçınması gereken davranışlar bütünü. 3. Etik bilimi. 4. sf. Ahlaki, ahlakla ilgili. Etik bizi neden

Detaylı

Sigortacılık Etik İlkeleri

Sigortacılık Etik İlkeleri Sigortacılık Etik İlkeleri ETİK İLKELERİN AMACI Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Sigortacılık Etik İlkelerinin amacı; sigorta ve reasürans şirketlerinin, müşterileri, çalışanları, aracıları,

Detaylı

Etik İlkeler ve Kurallar

Etik İlkeler ve Kurallar Ek. 2 PERSONEL YÖNETİMİ DERNEĞİ PERYÖN Etik İlkeler ve Kurallar 1 Amaç Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN), Türkiye de İnsan Kaynakları Yönetiminin en üst düzey ve standartlarda gerçekleştirilmesini amaçlayan

Detaylı

DARICA ANADOLU LİSESİ 9. SINIF REHBERLİK PLANI

DARICA ANADOLU LİSESİ 9. SINIF REHBERLİK PLANI OCAK ARALIK KASIM EKİM EYLÜL AY HAFTA DARICA ANADOLU LİSESİ 9. SINIF REHBERLİK PLANI ETKİNLİKLER YETERLİK ALANLARI KAZANIM NUMARASI VE KAZANIMLAR UYGULAMA Öğrencilerle tanışılması, okulun tanıtılması,

Detaylı

SHELL GENEL İŞ İLKELERİ

SHELL GENEL İŞ İLKELERİ SHELL GENEL İŞ İLKELERİ Shell Genel İş İlkeleri, Shel Grubu nu* meydana getiren Shell şirketlerinin işlerini nasıl yürüteceklerini belirler. * Royal Dutch Shell plc ve onun doğrudan ya da dolaylı olarak

Detaylı

İŞLETMELERDE KURUMSAL İMAJ VE OLUŞUMUNDAKİ ANA ETKENLER

İŞLETMELERDE KURUMSAL İMAJ VE OLUŞUMUNDAKİ ANA ETKENLER ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ANA BİLİM DALI İŞLETMELERDE KURUMSAL İMAJ VE OLUŞUMUNDAKİ ANA ETKENLER BİR ÖRNEK OLAY İNCELEMESİ: SHERATON ANKARA HOTEL & TOWERS

Detaylı

Başarıya Bağlılık Taahhüdü

Başarıya Bağlılık Taahhüdü Başarıya Bağlılık Taahhüdü İyi İş uygulamaları Lider olan BENİMLE başlar. QuestNet TM Bağımsız Temsilcisi olarak QNet ile olan görüşmelerimde dürüst ve adil olacak; tüm profesyonel etkinliklerimi, kendi

Detaylı

ÇALIŞAN ETİK KURALLARI

ÇALIŞAN ETİK KURALLARI DÖKSAN BASINÇLI DÖKÜM VE MAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ ÇALIŞAN ETİK KURALLARI NOT: Bu el kitabı Döksan Basınçlı Döküm çalışanlarının bilmesi gereken önemli politikaları, standartları ve kuralları içermektedir.

Detaylı

ETİK DEĞERLER VE DÜRÜSTLÜK

ETİK DEĞERLER VE DÜRÜSTLÜK Etik Kavramı ETİK DEĞERLER VE DÜRÜSTLÜK Etik kelimesi köken olarak Eski Yunan'a kadar gider. Etik evrensel olarak kabul gören kurallardır. Etik; doğruyla yanlışı, haklı ile haksızı, iyiyle kötüyü, adil

Detaylı

EHM GİRİŞ YRD. DOÇ. DR. SULTAN ALDIRMAZ ÇOLAK

EHM GİRİŞ YRD. DOÇ. DR. SULTAN ALDIRMAZ ÇOLAK EHM GİRİŞ YRD. DOÇ. DR. SULTAN ALDIRMAZ ÇOLAK İçerik Mesleki Etik Sürdürülebilir Kalkınma İnovasyon 07.01.2016 EHM GIRIŞ- 2015 2 MESLEKİ ETİK Ahlak İçinde yaşadığımız topluma göre değişen ve genelde çoğunluk

Detaylı

SCA Davranış Kuralları

SCA Davranış Kuralları SCA Davranış Kuralları SCA Davranış Kuralları SCA paydaşları ile değer yaratmaya, çalışanları, müşterileri, tüketicileri, hissedarları ve diğer iş ortaklarıyla saygı, sorumluluk ve mükemmelliğe dayanan

Detaylı

İÇİNDEKİLER II. ÇALIŞAN ETİK KURALLARI İHLALİNİN ÇÖZÜM YOLLARI

İÇİNDEKİLER II. ÇALIŞAN ETİK KURALLARI İHLALİNİN ÇÖZÜM YOLLARI İÇİNDEKİLER I. PETKİM ÇALIŞAN ETİK KURALLARI A. Doğruluk, Dürüstlük B. Gizlilik C. Kişisel Fayda Sağlamama D. Sorumluluklarım 1. Yasal Sorumluluklarım 2. Müşterilerimize Karşı Sorumluluklarım 3. Çalışma

Detaylı

İş Güvenliği, Kalite, Çevre, Enerji Yönetimi, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

İş Güvenliği, Kalite, Çevre, Enerji Yönetimi, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri İş Güvenliği, Kalite, Çevre, Enerji Yönetimi, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri İçindekiler 1 Hakkımızda 4 Hizmetlerimiz 2 Vizyonumuz 5 Referanslarımız 3 Değerlerimiz 6 İletişim 1 Hakkımızda Genç, dinamik

Detaylı

AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROLARINDA YAPILAN DİNİ DANIŞMANLIK - ÇORUM ÖRNEĞİ -

AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROLARINDA YAPILAN DİNİ DANIŞMANLIK - ÇORUM ÖRNEĞİ - T.C. Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROLARINDA YAPILAN DİNİ DANIŞMANLIK - ÇORUM ÖRNEĞİ - Necla YILMAZ Yüksek Lisans Tezi Çorum

Detaylı

MÜHENDİSLİK ETİĞİ, ULUSAL SAYGINLIK VE REKABET GÜCÜ

MÜHENDİSLİK ETİĞİ, ULUSAL SAYGINLIK VE REKABET GÜCÜ MÜHENDİSLİK ETİĞİ, ULUSAL SAYGINLIK VE REKABET GÜCÜ Ali Ali Rıza Kaylan Kaylan@boun.edu.tr tr Birinci Ulusal Mühendislik Kongresi ve Mühendislik Dekanları Konseyi 8. Toplantısı 20-22 Mayıs 2004 1 KAPSAM

Detaylı

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ ANAYASASI

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ ANAYASASI İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ ANAYASASI Türkiye'deki Tek Üniversite İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ ANAYASASI Biz, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi nin paydaşları; gelecek kuşaklara daha yaşanabilir

Detaylı

Nisan 2011. Tedarikçi Davranı Kuralları

Nisan 2011. Tedarikçi Davranı Kuralları Nisan 2011 Tedarikçi Davranı Kuralları Group_SupplierCodeofConduct_April2011_TUR.doc 1 GİRİŞ Sodexo için işlerin yürütülmesinde yüksek etik kuralları çok önemlidir. Bu sebepten dolayı ilişkide olduğumuz

Detaylı

AÇI OKULLARI ETİK MANİFESTOSU

AÇI OKULLARI ETİK MANİFESTOSU AÇI OKULLARI ETİK MANİFESTOSU DEĞERLERİMİZ 1. Dürüstlük 2. Saygı 3. Sorumluluk 4. Üretkenlik 5. Farkındalık 6. Hoşgörü EVRENSEL DEĞERLERİMİZ 1. Evrensel kültür birikimine değer veririz. 2. Evrensel ahlak

Detaylı

Indorama Ventures Public Company Limited

Indorama Ventures Public Company Limited Indorama Ventures Public Company Limited İnsan Hakları Politikası (22 Şubat 2013 tarih ve 2/2013 No'lu Yönetim Kurulu Toplantısında onaylandığı şekilde) Revizyon 1 (20 Şubat 2015 tarih ve 2/2015 No'lu

Detaylı

ETİK DAVRANIŞ KURALLARI

ETİK DAVRANIŞ KURALLARI EGE KİMYA SAN.VE TİC.A.Ş ETİK DAVRANIŞ KURALLARI Tüm çalışanlarımızdan, şirketimizin kültür bütünlüğünü sağlayacak tavır ve davranışlar sergilemeleri, EGE KİMYA nın saygınlığını ve kurumsal yapısının güvenilirliğini

Detaylı

Her meslek o mesleğin değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar açısından tanınmasını sağlayan kuruluşlara sahiptir.

Her meslek o mesleğin değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar açısından tanınmasını sağlayan kuruluşlara sahiptir. MESLEKİ ETİK DERSİ İÇİNDEKİLER 1. MESLEKİ DEĞERLER KAVRAMI 2. ETİK KAVRAMI 3. ETİK VE MESLEKİ DEĞER ARASINDAKİ İLİŞKİ 4. MUHASEBE MESLEĞİNDE ETİĞE DUYULAN GEREKSİNİM 5. MUHASEBE MESLEĞİNDE ETİK İLKELER

Detaylı

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact)

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ETİK KURALLAR VE KURUMSAL SORUMLULUK Doğuş Otomotiv Etik Kuralları, imzalamış olduğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact), kurumsal sosyal sorumluluk politikaları ve şirket

Detaylı

Seri kablo bağlantısında Windows95/98/ME'ten Windows 2000'e bağlantı Windows95/98/ME - NT4 bağlantısına çok benzer.

Seri kablo bağlantısında Windows95/98/ME'ten Windows 2000'e bağlantı Windows95/98/ME - NT4 bağlantısına çok benzer. Seri kablo bağlantısında Windows95/98/ME'ten Windows 2000'e bağlantı Windows95/98/ME NT4 bağlantısına çok benzer. Direkt Kablo desteğini Windows95/98'e yükledikten sonra, Windows95 for Direct Cable Client

Detaylı

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz AJANDA HAKKIMIZDA Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz EĞİTİMLERİMİZ Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz BİZ KİMİZ? Eğitim Sektöründe 11 yıllık tecrübe ve bilgi birikimine sahip olarak yola

Detaylı

Quintiles tedarikçiler için davranış kuralları

Quintiles tedarikçiler için davranış kuralları Quintiles tedarikçiler için davranış kuralları 2 Quintiles, sürdürülebilir iş uygulamalarına bağlıdır. Uluslararası olarak kabul gören standartlara dayanan bu Tedarikçiler için Davranış Kuralları ( Kurallar

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ MK1210312 MK1215312 MESLEKİ ETİK PROFESYONELLİK VE SORUMLULUKLAR Prof.Dr.. Fatih M. Botsalı TEMEL ETİK DEĞERLERİ 1. Güvenilirlik 2. Saygı 3. Sorumluluk 4. Adalet 5. İhtimam 6. Vatandaşlık

Detaylı

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI PAMUKKALE İLÇESİ DENİZLİ LİSESİ ANADOLU 12.SINIF TRAFİK VE İLK YARDIM DERSİ YILLIK PLANI

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI PAMUKKALE İLÇESİ DENİZLİ LİSESİ ANADOLU 12.SINIF TRAFİK VE İLK YARDIM DERSİ YILLIK PLANI PAMUKKALE İLÇESİ DENİZLİ LİSESİ ANADOLU 12.SINIF YILLIK PLANI ÜNİTE 1: TRAFİK TEŞKİLATI 1.Trafik teşkilatı hakkında temel bilgileri 2. Trafik düzenini sağlayan unsurları TRAFİKLE İLGİLİ KURULUŞLAR VE GÖREVLERİ

Detaylı

Lesson 23: How. Ders 23: Nasıl

Lesson 23: How. Ders 23: Nasıl Lesson 23: How Ders 23: Nasıl Reading (Okuma) How are you? (Nasılsın?) How are your parents? (Ailen nasıl?) How was the interview? (Görüşme nasıldı?) How is your work? (İşin nasıl?) How do you go to school?

Detaylı

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİNE VE ÖĞRENCİLERİNE KATKILARI NELER OLMALIDIR? M. Tamer Özmen 1 SUNUM

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİNE VE ÖĞRENCİLERİNE KATKILARI NELER OLMALIDIR? M. Tamer Özmen 1 SUNUM İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİNE VE ÖĞRENCİLERİNE KATKILARI NELER OLMALIDIR? M. Tamer Özmen 1 SUNUM Bu sunum: Akademik çalışma ve araştırmaların sonucu olarak değil, tamamen determinist

Detaylı

Macaristan Savcılığı İşbirliği ile Avrupa Konseyi Tarafından Düzenlenen AVRUPA SAVCILARI KONFERANSI 6.OTURUMU

Macaristan Savcılığı İşbirliği ile Avrupa Konseyi Tarafından Düzenlenen AVRUPA SAVCILARI KONFERANSI 6.OTURUMU Avrupa Konseyi Strazburg, 31 Mayıs 2005 Konferans Web Sayfası: http ://www. coe. int/prosecutors Macaristan Savcılığı İşbirliği ile Avrupa Konseyi Tarafından Düzenlenen AVRUPA SAVCILARI KONFERANSI 6.OTURUMU

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS MESLEKİ İNGİLİZCE II İLH 418 8 2+0 2 3

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS MESLEKİ İNGİLİZCE II İLH 418 8 2+0 2 3 DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS MESLEKİ İNGİLİZCE II İLH 418 8 2+0 2 3 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Yüz Yüze / Seçmeli Dersin

Detaylı

ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ALANYA PUBLIC EDUCATION CENTRE S FINAL INFORMATIVE MEETING OF THE GRUNDTVIG

Detaylı

Ahlâk olmayan yerde, kanun bir şey yapamaz. Napoleon Bonaparte

Ahlâk olmayan yerde, kanun bir şey yapamaz. Napoleon Bonaparte MÜHENDİSLİK ve ETİK BAŞLAMADAN BİR ÖZLÜ SÖZ Ahlâk olmayan yerde, kanun bir şey yapamaz. Napoleon Bonaparte MÜHENDİS Sanayi devrimiyle birlikte, mühendislik mesleğinin giderek gelişmesiyle tarih sahnesine

Detaylı

Oysa 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu önlemek ödemekten daha ucuzdur sloganı ile kamuoyuna sunulmuştu.

Oysa 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu önlemek ödemekten daha ucuzdur sloganı ile kamuoyuna sunulmuştu. Bugünlerde TESK tarafından hükümete gönderilen önerilerden biri de, kamu kurumları ile 50'den az çalışanı ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için kanun yayımı tarihinden itibaren 4 yıl sonraya

Detaylı

SEÇ. 336 MÜHENDĐSLĐK ETĐĞĐ Bahar 2012

SEÇ. 336 MÜHENDĐSLĐK ETĐĞĐ Bahar 2012 SEÇ. 336 MÜHENDĐSLĐK ETĐĞĐ Bahar 2012 Yrd. Doç. Dr. Mehmet ĐTĐK E-mail: mitik@ktu.edu.tr & Web: mitik.ktu.edu.tr DERSİN AMACI 1. Öğrencilerin gelecekteki iş yaşamlarında yüklenecekleri görevlerin getireceği

Detaylı

DERS PROFİLİ. İş Etiği MAN 401 7 Güz 3+0+0 3 6

DERS PROFİLİ. İş Etiği MAN 401 7 Güz 3+0+0 3 6 DERS PROFİLİ Dersin Adı Kodu Yarıyıl Dönem Kuram+PÇ+Lab (saat/hafta) Kredi AKTS İş Etiği MAN 401 7 Güz 3+0+0 3 6 Ön Koşul Yok Dersin Dili İngilizce Ders Tipi Dersin Okutmanı Dr. Dilek Aydemir Dersin Asistanı

Detaylı

Sinema ve Televizyon da Etik. Meslek Etiği, İletişim (Medya) Etiği

Sinema ve Televizyon da Etik. Meslek Etiği, İletişim (Medya) Etiği Sinema ve Televizyon da Etik Meslek Etiği, İletişim (Medya) Etiği Etik ve Ahlâk Ayrımı Etik gelenek anlamına gelir ve törebilim olarak da adlandırılır. Bir başka deyişle etik, Bireylerin doğru davranış

Detaylı

Lisans. Meslek Ahlakı

Lisans. Meslek Ahlakı Lisans Bilişim Etiği Profesyonel Etik H. Turgut Uyar 2004-2012 You are free: to Share to copy, distribute and transmit the work to Remix to adapt the work c 2004-2012 H. Turgut Uyar Under the following

Detaylı

Tarım Tarihi ve Deontolojisi Dersi 13.Hafta Meslek Ahlakı. Dr. Osman Orkan Özer

Tarım Tarihi ve Deontolojisi Dersi 13.Hafta Meslek Ahlakı. Dr. Osman Orkan Özer Tarım Tarihi ve Deontolojisi Dersi 13.Hafta Meslek Ahlakı Dr. Osman Orkan Özer Meslek Ahlakı Bir uğraşın, meslek sayılabilmesi için aşağıdaki unsurları taşıması gerekir. a) Toplumun kaçınılmaz olan bir

Detaylı

WOULD. FUTURE in PAST [1] (geçmişteki gelecek) [past of WILL] He said he would be. She hoped (that) we would com. I thought that he would ref

WOULD. FUTURE in PAST [1] (geçmişteki gelecek) [past of WILL] He said he would be. She hoped (that) we would com. I thought that he would ref WOULD FUTURE in PAST [1] (geçmişteki gelecek) [past of WILL] He said he would be She hoped (that) we would com I thought that he would ref WILLINGNESS (gönüllülük) She would not The car would not POLITE

Detaylı

UÇACAKSANIZ IF YOU LL FLY, FLY WITH THE BEST

UÇACAKSANIZ IF YOU LL FLY, FLY WITH THE BEST UÇACAKSANIZ EN İYİSİYLE UÇUN IF YOU LL FLY, FLY WITH THE BEST Zorlu Air faaliyetlerini 1992 yılından bu yana Türkiye nin en büyük kuruluşlarından biri olan Zorlu Holding bünyesinde sürdürmektedir. Zorlu

Detaylı

MEHMET ŞİRİN DENETİM STANDARTLARI DAİRESİ BAŞKANI

MEHMET ŞİRİN DENETİM STANDARTLARI DAİRESİ BAŞKANI MEHMET ŞİRİN DENETİM STANDARTLARI DAİRESİ BAŞKANI Bağımsız Denetim Standartları 1. Kilit Terimlerin Belirlenmesi 2. Metnin Çevrilmesi 3. İlk Uzman Kontrolü 4. Çapraz Kontrol İkinci Uzman Kontrolü 5. Metnin

Detaylı

FAKTORİNG SEKTÖRÜ ETİK İLKELERİ

FAKTORİNG SEKTÖRÜ ETİK İLKELERİ FAKTORİNG SEKTÖRÜ ETİK İLKELERİ I. Giriş Faktoring Derneği (Dernek), faktoring şirketlerinin mesleki ve örgütsel alanda etik ilkelerine bağlı olarak çalışmaları zorunluluğu konusunda bir çerçeve oluşturmuştur.

Detaylı

Saygının Hakim Olduğu Bir Çalışma Ortamı İlkesi

Saygının Hakim Olduğu Bir Çalışma Ortamı İlkesi Saygının Hakim Olduğu Bir Çalışma Ortamı İlkesi İlke Beyanı: 3M çalışma ortamındaki herkes, kendisine saygıyla davranılmasını hak eder. Saygı göstermek, her bir kişiye eşsiz yetenekleri, geçmişi ve bakış

Detaylı

MADEN MÜHENDİSİ TANIM

MADEN MÜHENDİSİ TANIM TANIM Yeraltında ve yer üstünde bulunan her tür enerji, maden ve doğalgaz yatağının ekonomik bir biçimde işletilmeye elverişli olup olmadığına karar veren, madenlerin işletilmesi için gerekli tesisleri

Detaylı

BİR BASKI GRUBU OLARAK TÜSİADTN TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞl'NE TAM ÜYELİK SÜRECİNDEKİ ROLÜNÜN YAZILI BASINDA SUNUMU

BİR BASKI GRUBU OLARAK TÜSİADTN TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞl'NE TAM ÜYELİK SÜRECİNDEKİ ROLÜNÜN YAZILI BASINDA SUNUMU T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ANABİLİM DALI BİR BASKI GRUBU OLARAK TÜSİADTN TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞl'NE TAM ÜYELİK SÜRECİNDEKİ ROLÜNÜN YAZILI BASINDA

Detaylı

THE CHANNEL TUNNEL (MANŞ TÜNELİ) 278829 Hilmi Batuhan BİLİR 278857 Deniz Göksun ATAKAN 278899 İlayda YEĞİNER

THE CHANNEL TUNNEL (MANŞ TÜNELİ) 278829 Hilmi Batuhan BİLİR 278857 Deniz Göksun ATAKAN 278899 İlayda YEĞİNER THE CHANNEL TUNNEL (MANŞ TÜNELİ) 278829 Hilmi Batuhan BİLİR 278857 Deniz Göksun ATAKAN 278899 İlayda YEĞİNER The Tunnels The Channel Tunnel is the longest undersea tunnel in the world. This tunnel was

Detaylı

İş Yeri Hakları Politikası

İş Yeri Hakları Politikası İş Yeri Hakları Politikası İş Yeri Hakları Politikası Çalışanlarımızla olan ilişkilerimize değer veririz. İşimizin başarısı, küresel işletmemizdeki her bir çalışana bağlıdır. İş yerinde insan haklarının

Detaylı

Emre Ünsal, Erdem Arıkan, Kökten Ulaş Birant Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, İzmir, 2012

Emre Ünsal, Erdem Arıkan, Kökten Ulaş Birant Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, İzmir, 2012 Yazılım Mühendisliği Etiği: Literatür Taraması Emre Ünsal, Erdem Arıkan, Kökten Ulaş Birant Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, İzmir, 2012 Özet Araştırmanın Amacı. Yazılım Mühendisliği

Detaylı

GEMİ MÜHENDİSLİĞİ MESLEKİ DAVRANIŞ KURALLARI YÖNETMELİĞİ

GEMİ MÜHENDİSLİĞİ MESLEKİ DAVRANIŞ KURALLARI YÖNETMELİĞİ GEMİ MÜHENDİSLİĞİ MESLEKİ DAVRANIŞ KURALLARI YÖNETMELİĞİ Daha önce GEMİ MÜHENDİSLİĞİ ETİK KURALLARI olarak uygulanan belge, GEMİ MÜHENDİSLİĞİ MESLEKİ DAVRANIŞ KURALLARI YÖNETMELİĞİ olarak 17.02.2006 Tarih

Detaylı

Yargı Örgütü (LAW 110) Ders Detayları

Yargı Örgütü (LAW 110) Ders Detayları Yargı Örgütü (LAW 110) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Yargı Örgütü LAW 110 Bahar 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili Dersin Türü Dersin

Detaylı

Şirket Politikamız : Kalite Politikamız :

Şirket Politikamız : Kalite Politikamız : HAKKIMIZDA Ankara merkezli Barkur Enerji-Petrol, her tür ve büyüklükte yapım sözleşmelerini yürütme yeteneğine sahip dinamik ve güçlü bir kadroyla hizmet vermektedir. Gerek yurt içi ofisleri ve gerekse

Detaylı

Güvene dayalı felsefemiz dünyanın her

Güvene dayalı felsefemiz dünyanın her En çok satılan kitapların yazarı Robert Levering tarafından 1992 yılında ABD de kurulmuştur 25 yıldır dünya çapındaki en iyi işyerlerini analiz ve tespit etmekteyiz. 25 yıllık araştırma ve milyonu aşkın

Detaylı

GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ MESLEK ETİK STANDARTLARI

GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ MESLEK ETİK STANDARTLARI GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ MESLEK ETİK STANDARTLARI Daha itibarlı meslek, daha etkin hizmet için İÇİNDEKİLER GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ MESLEK ETİK STANDARTLARI... 2 GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEKLERİ YÖNETİM İLKELERİ... 2

Detaylı

MESLEK KAVRAMI. Dr. Tolgay Kara, Fen Bilimleri Enstitüsü Bilimsel Etik Ders Yansıları, Güz /17/2016

MESLEK KAVRAMI. Dr. Tolgay Kara, Fen Bilimleri Enstitüsü Bilimsel Etik Ders Yansıları, Güz /17/2016 MESLEK KAVRAMI Belli bir eğitim ile kazanılan sistemli bilgi ve becerilere dayalı, insanlara yararlı mal üretmek, hizmet vermek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, kuralları belirlenmiş iş Ders

Detaylı

.. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT

.. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT .. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY... /... AKADEMİK YILI... DÖNEMİ... /... ACADEMIC YEAR... TERM ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT Deneyimleriniz hakkındaki bu rapor, Mevlana Değişim Programı nın amacına

Detaylı

Indorama Ventures Public Company Limited

Indorama Ventures Public Company Limited Indorama Ventures Public Company Limited Kurumsal Yönetim Politikası (29 Eylül 2009 tarih ve 1/2009 No'lu Yönetim Kurulu Toplantısı tarafından onaylandığı şekilde) Başkandan mesaj Indorama Ventures Public

Detaylı

İŞ ETİĞİ KURALLARIMIZ

İŞ ETİĞİ KURALLARIMIZ İŞ ETİĞİ KURALLARIMIZ İŞ ETİĞİ KURALLARIMIZ 1- ÇALIŞMA KÜLTÜRÜ Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş. ( Oylum ), işlerini dürüstlük ve doğruluk çerçevesinde yürütür. Mal ve hizmet aldığı firmaları iş ortağı olarak

Detaylı

Olayın meydana geldiği yerleşim yerindeki tek yönlü, düz, hafif eğimli, asfalt kaplama, yüzeyi kuru yolun genişliği 15,5 metredir.

Olayın meydana geldiği yerleşim yerindeki tek yönlü, düz, hafif eğimli, asfalt kaplama, yüzeyi kuru yolun genişliği 15,5 metredir. 2012 Olay 1 Olayın Özeti: Olayımızda 17.01.2006 tarihinde saat 22.50 sıralarında davacı sürücünün dönel kavşağa geldiğinde, solundan kırmızı ışıkta kavşağa giren ve doktor raporuna göre 117 promil alkollü

Detaylı

Problem değil çözüm üretiyoruz. Problem değil çözüm üretiyoruz. GROUP

Problem değil çözüm üretiyoruz. Problem değil çözüm üretiyoruz. GROUP Problem değil üretiyoruz. Problem değil çözüm çözüm üretiyoruz. GROUP HAKKIMIZDA İSTAŞ TURİZM, Kurulduğu günden bu yana turizm, personel ve öğrenci taşımacılığı konularında faaliyet gösteren bir kuruluştur.

Detaylı

KIRGIZ CUMHURİYETİ JEOLOJİ VE MADENCİLİK DEVLET AJANSI NIN ALMALYK LİNYİT KÖMÜR HAVZALARINA İŞLETME LİSANSININ VERİLMESİ İHALESİ HK BİLGİ NOTU

KIRGIZ CUMHURİYETİ JEOLOJİ VE MADENCİLİK DEVLET AJANSI NIN ALMALYK LİNYİT KÖMÜR HAVZALARINA İŞLETME LİSANSININ VERİLMESİ İHALESİ HK BİLGİ NOTU KIRGIZ CUMHURİYETİ JEOLOJİ VE MADENCİLİK DEVLET AJANSI NIN ALMALYK LİNYİT KÖMÜR HAVZALARINA İŞLETME LİSANSININ VERİLMESİ İHALESİ HK BİLGİ NOTU İlgi: T.C. Dışişleri Bakanlığı nın 21.01.2015 tarih ve 26835889-621

Detaylı

TEDARİKÇİ DAVRANIŞ KURALLARI. Haziran 2013'te revize edilmiştir.

TEDARİKÇİ DAVRANIŞ KURALLARI. Haziran 2013'te revize edilmiştir. Elektronik sürüm, şu adreste bulunmaktadır: www.danaher.com/suppliers Supplier Code of Conduct (Tedarikçi Davranış Kuralları) bağlantısına tıklayın. TEDARİKÇİ DAVRANIŞ KURALLARI Haziran 2013'te revize

Detaylı

HAVACILIK SEKTÖRÜNDEKİ TAHRİBATSIZ MUAYENE UYGULAMALARI

HAVACILIK SEKTÖRÜNDEKİ TAHRİBATSIZ MUAYENE UYGULAMALARI HAVACILIK SEKTÖRÜNDEKİ TAHRİBATSIZ MUAYENE UYGULAMALARI Buket TOPEL Kurulu Üyesi TEI, Tusaş Motor Sanayi A.Ş 21 Aralık 2012 Dünyada Havacılığın Seyri Kaynak: Dünya Bankası, OECD, ICAO, Boeing, Airbus ve

Detaylı

ÇEVİRİ İŞLETMELERİ DERNEĞİ. Ahmet ÇALLI. ES Dil Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş.

ÇEVİRİ İŞLETMELERİ DERNEĞİ. Ahmet ÇALLI. ES Dil Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş. ÇEVİRİ İŞLETMELERİ DERNEĞİ Ahmet ÇALLI ES Dil Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş. MALİ YÜKÜMLÜLÜKLER Mali Yükümlülükler Kanunlar ile sınırlandırılan yükümlülükler İşçi İşveren ilişkileri ile ilgili mevzuat

Detaylı

01.02.2014 AKSARAY TİCARET VE SANAYİ ODASI

01.02.2014 AKSARAY TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.02.2014 AKSARAY TİCARET VE SANAYİ ODASI ALIŞVERİŞ GÜNLERİ YAKINDA BAŞLIYOR SAYFA 1 EĞİTİM İÇİN AKSARAY'A GELDİLER SAYFA 2 ATSO SENDİKA ZİYARETLERİ SAYFA 3 ATSO'DAN ALMANYA'YA ÇIKARMA SAYFA 4 KOÇAŞ AYKAŞ'I

Detaylı

Exercise 2 Dialogue(Diyalog)

Exercise 2 Dialogue(Diyalog) Going Home 02: At a Duty-free Shop Hi! How are you today? Today s lesson is about At a Duty-free Shop. Let s make learning English fun! Eve Dönüş 02: Duty-free Satış Mağazasında Exercise 1 Vocabulary and

Detaylı

İş Etiği Kodu. İş Etiği Kodunun Temel İlkeleri 1. Doğru ve Dürüst Davranmak:

İş Etiği Kodu. İş Etiği Kodunun Temel İlkeleri 1. Doğru ve Dürüst Davranmak: İş Etiği Kodu Doğruluk ve dürüstlük, Coca-Cola İçecek A.Ş.'nin ( CCI veya Şirket ) sürdürülebilir ticari başarısının ve güçlü itibarının temelini oluşturmaktadır. Her ikisi de temel önem taşıyan doğruluk

Detaylı

Mühendislik Etiği. Hasan Özcan. Ceviri (Selma Ozkurt ve Savas Caglayan)

Mühendislik Etiği. Hasan Özcan. Ceviri (Selma Ozkurt ve Savas Caglayan) Mühendislik Etiği Hasan Özcan Ceviri (Selma Ozkurt ve Savas Caglayan) 1. Toplumsal Ahlak 2. Bireysel Ahlak 3. Mesleki Etik 2 1. Genel Ahlak Bütün toplum tarafından kabul edilmekte olan ortak inançlar kümesi

Detaylı

(1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR

(1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR ANABİLİM DALI ADI SOYADI DANIŞMANI TARİHİ :TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI : Yasemin YABUZ : Yrd. Doç. Dr. Abdullah ŞENGÜL : 16.06.2003 (1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR Kökeni Antik Yunan

Detaylı

ICF Etik Kuralları. Müşteri: Müşteri / Koçluk Alan koçluk hizmeti verilen kişidir.

ICF Etik Kuralları. Müşteri: Müşteri / Koçluk Alan koçluk hizmeti verilen kişidir. ICF Etik Kuralları Önsöz ICF, koçlukta mükemmelliğin korunması ve teşvik edilmesinde kararlıdır. Bu nedenle, ICF tüm üyeleri ve unvanlı koçlarından (koçlar, mentor koçlar, koç süpervizörleri, koçluk eğitmenleri

Detaylı

Bağlaç 88 adet P. Phrase 6 adet Toplam 94 adet

Bağlaç 88 adet P. Phrase 6 adet Toplam 94 adet ÖNEMLİ BAĞLAÇLAR Bu liste YDS için Önemli özellikle seçilmiş bağlaçları içerir. 88 adet P. Phrase 6 adet Toplam 94 adet Bu doküman, YDS ye hazırlananlar için dinamik olarak oluşturulmuştur. 1. although

Detaylı

12/24/2013. Sağlık Ekibi Üyeleri

12/24/2013. Sağlık Ekibi Üyeleri Sağlık hizmeti etik kurallarının ana kuralı, sağlık hizmeti veren kişinin daima hastanın iyiliğini gözeterek ve yararını düşünerek davranmakla yükümlü olduğudur. Bütün sağlık çalışanları ahlaki olarak

Detaylı

TÜRKİYE DE BİREYLERİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİĞİNE BAKIŞI Attitudes of Individuals towards European Union Membership in Turkey

TÜRKİYE DE BİREYLERİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİĞİNE BAKIŞI Attitudes of Individuals towards European Union Membership in Turkey T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET İSTATİSTİK ENSTİTÜSÜ State Institute of Statistics Prime Ministry Republic of Turkey TÜRKİYE DE BİREYLERİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİĞİNE BAKIŞI Attitudes of Individuals towards European

Detaylı

BİLİŞİM DESTEK UZMANI ASİL KAZANAN ADAY BİLİŞİM DESTEK UZMANI YEDEK KAZANAN ADAY BİLGİ GÜVENLİĞİ UZMANI ASİL KAZANAN ADAY

BİLİŞİM DESTEK UZMANI ASİL KAZANAN ADAY BİLİŞİM DESTEK UZMANI YEDEK KAZANAN ADAY BİLGİ GÜVENLİĞİ UZMANI ASİL KAZANAN ADAY TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU BAŞKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DAİRE BAŞKANLIĞINCA 2-3-4-5/12/2014 TARİHLERİNDE SÖZLÜ SINAVI YAPILAN SÖZLEŞMELİ BİLİŞİM PERSONELİ SINAVINDA BAŞARILI OLAN ADAYLARA AİT LİSTE

Detaylı

HOSTBEY YAZILIM VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU KİRALAMA SÖZLEŞMESİ

HOSTBEY YAZILIM VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU KİRALAMA SÖZLEŞMESİ HOSTBEY YAZILIM VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU KİRALAMA SÖZLEŞMESİ MADDE 1. TARAFLAR 1- SERVİS SAĞLAYICI : HOSTBEY YAZILIM VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ (Sözleşmenin bundan sonraki bölümünde kısaca "Hostbey)"

Detaylı

HUKUKSAL ETİK (LEGAL ETHICS) DERS NOTLARI

HUKUKSAL ETİK (LEGAL ETHICS) DERS NOTLARI Prof. Dr. A. Can TUNCAY Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi HUKUKSAL ETİK (LEGAL ETHICS) DERS NOTLARI İstanbul 2013 Yay n No : 2902 Hukuk Dizisi : 1427 1. Baskı - Nisan 2013 İSTANBUL ISBN 978-605 -

Detaylı

ÖNSÖZ. beni motive eden tez danışmanım sayın Doç. Dr. Zehra Özçınar a sonsuz

ÖNSÖZ. beni motive eden tez danışmanım sayın Doç. Dr. Zehra Özçınar a sonsuz i ÖNSÖZ Bu çalışma uzun ve zor, ancak bir o kadar da kazançlı bir sürecin ürünüdür. Öncelikle; bilgi ve deneyimleri ile bu süreçte bana yol gösteren, anlayışlı tutumuyla beni motive eden tez danışmanım

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI Sürdürülebilirlik vizyonumuz 150 yıllık bir süreçte inşa ettiğimiz rakipsiz deneyim ve bilgi birikimimizi; ekonomiye, çevreye, topluma katkı sağlamak üzere kullanmak, paydaşlarımız

Detaylı

Tepe Güvenlik. İş Etiği Kılavuzu

Tepe Güvenlik. İş Etiği Kılavuzu Tepe Güvenlik İş Etiği Kılavuzu Önsöz Tepe Güvenlik A.Ş. bu kılavuzda, günümüz profesyonel iş dünyasında benimsenmiş ve serbest rekabet düzeninin yürütülmesi bakımından kılavuz niteliğinde olan, kişiler

Detaylı

Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi 2016

Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi 2016 Mimari olmadan akustik, akustik olmadan da mimarlık olmaz! Mimari ve akustik el ele gider ve ben genellikle iyi akustik görülmek için orada değildir, mimarinin bir parçası olmalı derim. x: akustik There

Detaylı

Taahhütname. Etik Kurallar

Taahhütname. Etik Kurallar Etik Kurallar Doküman No : 1. GRP 08.4.3 Yayın Tarihi : 141203 Revizyon No : 150121-002 Revizyon Tarihi : 13.10.2015 Doküman Revizyon Tarihçesi REVİZYON TARİHİ YAZAN REVİZYON NO REVİZYON AÇIKLAMASI 13.10.2015

Detaylı

ETİK KURALLARI REHBERİ

ETİK KURALLARI REHBERİ ETİK KURALLARI REHBERİ Anıl Etiği Kuralları MÜKEMMELLİK Söz verdiğimiz şekilde müşterilerimize olan görevlerimizi yerine getirmek ve beklenenin ötesinde değer katmak. Yeni fikirler üretme, sürekli öğrenme

Detaylı

Başarılı bir İşe Alım Stratejisi Yaratmanın Yolları. T. Taner Şimşek Borusan EnBW Enerji 14.07.2012

Başarılı bir İşe Alım Stratejisi Yaratmanın Yolları. T. Taner Şimşek Borusan EnBW Enerji 14.07.2012 Başarılı bir İşe Alım Stratejisi Yaratmanın Yolları T. Taner Şimşek Borusan EnBW Enerji 14.07.2012 1975, İstanbul İstanbul Erkek Lisesi İTÜ Endüstri Mühendisliği Mercedes-Benz Türk Eğitim Uzmanı İK Planlama

Detaylı

KARAYOLU VE TRAFİK GÜVENLİĞİ MUSTAFA IŞIK KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VE PROJE ŞUBESİ MÜDÜRÜ

KARAYOLU VE TRAFİK GÜVENLİĞİ MUSTAFA IŞIK KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VE PROJE ŞUBESİ MÜDÜRÜ KARAYOLU VE TRAFİK GÜVENLİĞİ MUSTAFA IŞIK KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VE PROJE ŞUBESİ MÜDÜRÜ ŞİŞLİ 10 CAN KAYBI SOMA 301 CAN KAYBI VAN 604 CAN KAYBI JAPONYA 15.828 CAN KAYBI ÖLÜ

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Kalite Geliştirme ve İzleme Birimi

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Kalite Geliştirme ve İzleme Birimi TARİH : / /20 NASIL BİR SİSTEM UYGULANACAK? Performans değerlendirmesinde açık değerlendirme sistemi uygulanacaktır. Bu nedenle önce personel kendisini değerlendirecek, sonrada aşağıda belirtilen şekliyle

Detaylı

VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET AŞ ETİK KURALLARI

VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET AŞ ETİK KURALLARI VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET AŞ ETİK KURALLARI Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ ( Vestel Elektronik veya Şirket ) faaliyetlerini Yönetim Kurulu tarafından hazırlanmış ve internet sitesi vasıtasıyla

Detaylı

TAV FIRINI/ANNEALING FURNACE KULLANMA KLAVUZU / USER'S GUIDE

TAV FIRINI/ANNEALING FURNACE KULLANMA KLAVUZU / USER'S GUIDE TAV FIRINI/ANNEALING FURNACE KULLANMA KLAVUZU / USER'S GUIDE GTİP/HS Code: 8454.10.00.00.00 Çelik Kuyumculuk Kalıp Makine San. Ve Tic. Ltd. Şti. Adres: Atatürk Mahallesi Marmara Sanayi Sitesi R Blok No:

Detaylı

MBA 507 (3) TUTUMLAR VE İŞ TATMİNİ

MBA 507 (3) TUTUMLAR VE İŞ TATMİNİ MBA 507 (3) TUTUMLAR VE İŞ TATMİNİ Tutum Tutum bir kişinin diğer bir kişi, bir olay veya çevresi ile ilgili olarak negatif veya pozitif tavırdır. Tutum Tutumlar değerler gibi sosyal ve duygusal inşalardır

Detaylı

CODE OF CONDUCT. Tedarikçiler ve İş Ortakları İçin

CODE OF CONDUCT. Tedarikçiler ve İş Ortakları İçin CODE OF CONDUCT Tedarikçiler ve İş Ortakları İçin Versiyon: 2.0 Geçerlilik başlangıç tarihi: 01 Ocak 2015 İletişim: MAN SE, Compliance Awareness & Prevention, Oskar-Schlemmer-Straße 19-21, 80807 München

Detaylı

Industrial pollution is not only a problem for Europe and North America Industrial: Endüstriyel Pollution: Kirlilik Only: Sadece

Industrial pollution is not only a problem for Europe and North America Industrial: Endüstriyel Pollution: Kirlilik Only: Sadece INDUSTRIAL POLLUTION Industrial pollution is not only a problem for Europe and North America Industrial: Endüstriyel Pollution: Kirlilik Only: Sadece Problem: Sorun North: Kuzey Endüstriyel kirlilik yalnızca

Detaylı

Türkiye Denizcilik ve Lojistik

Türkiye Denizcilik ve Lojistik Türkiye Denizcilik ve Lojistik Türkiye İki kıtayı buluşturan, coğrafi konumu ve jeopolitik yapısı sebebiyle denizcilik ve lojistik faaliyetlerinde tarihte de bugün olduğu gibi kilit öneme sahip bir ülke

Detaylı

HÜRRİYET GAZETESİ: 1948-1953 DÖNEMİNİN YAYIN POLİTİKASI

HÜRRİYET GAZETESİ: 1948-1953 DÖNEMİNİN YAYIN POLİTİKASI T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ GAZETECİLİK ANABİLİM DALI HÜRRİYET GAZETESİ: 1948-1953 DÖNEMİNİN YAYIN POLİTİKASI Doktora Tezi Selda Bulut Tez Danışmanı Prof.Dr.Korkmaz Alemdar Ankara-2007

Detaylı

HAVACILIK GENEL HAVACILIK

HAVACILIK GENEL HAVACILIK HAVACILIK KURALLARI BU SUNUMUN İÇERİĞİ Havacılık faaliyetleri kaça ayrılır? Nasıl Sınıflanır? Kuralar neden koyulmaktadır? Havacılık kurallarını kim koyar? Havacılık kurallarında rol alan havacılık organizasyonları

Detaylı

BANT KAYNAK MAKİNESİ BENT WELDING MACHINE KULLANMA KLAVUZU USER'S GUIDE. GTİP/HS Code: 8515.80.99.00.00

BANT KAYNAK MAKİNESİ BENT WELDING MACHINE KULLANMA KLAVUZU USER'S GUIDE. GTİP/HS Code: 8515.80.99.00.00 BANT KAYNAK MAKİNESİ BENT WELDING MACHINE KULLANMA KLAVUZU USER'S GUIDE GTİP/HS Code: 8515.80.99.00.00 Çelik Kuyumculuk Kalıp Makine San. Ve Tic. Ltd. Şti. Adres: Atatürk Mahallesi Marmara Sanayi Sitesi

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU 2014 YILI FAALİYET RAPORU İNSAN. İnsan Kayanakları KAYNAKLARI

2014 YILI FAALİYET RAPORU 2014 YILI FAALİYET RAPORU İNSAN. İnsan Kayanakları KAYNAKLARI 2014 YILI FAALİYET RAPORU İNSAN KAYNAKLARI İnsan Kayanakları 29 İNSAN KAYNAKLARI İSMMMO da İnsan Kaynakları Yönetimi; kurum için en etkili iş gücünü bulmak, geliştirmek ve bunun sürekliliğini sağlamak

Detaylı

DERS BİLGİLERİ. Proje Yönetimi BBA 481 Güz 3+0+0 3 6

DERS BİLGİLERİ. Proje Yönetimi BBA 481 Güz 3+0+0 3 6 DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Yarıyıl T+U+L Saat Kredi AKTS Proje Yönetimi BBA 481 Güz 3+0+0 3 6 Ön Koşul Dersleri BBA 282 Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü İngilizce Lisans Zorunlu Dersin Koordinatörü

Detaylı

To ensure that the Human Resources are utilised in the most effective and productive way, orient the

To ensure that the Human Resources are utilised in the most effective and productive way, orient the OUR HUMAN RESOURCES POLICY To ensure that the Human Resources are utilised in the most effective and productive way, orient the Production and Management Potential towards the objectives of Maan Guarantee

Detaylı