Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""

Transkript

1 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ MK MK MESLEKİ ETİK GİRİŞ VE KAVRAMLAR Prof.Dr.. Fatih M. Botsalı

2 MÜHENDİSLİK HATALARI Zümrüt Apartmanı Cennet Apartmanı S.Ü. Selçuklu Tıp Fakültesi Binası Titanik Takoma Köprüsü Ford Pinto Uzay Mekiği Challenger Hyatt Regency Podyum Çökmesi Kobe Depreminde yıkılan binalar DC

3

4

5 MERCEDES BENZ O 403

6 MERCEDES BENZ O 403 Konya'nın Karapınar İlçesi'nde ' d 24 Ekim 1997 tarihinde 49 kişinin yanarak öldüğü kaza

7 KAZANIN MEYDANA GELİŞİ Kaza, Karapınar Ereğli devlet karayolunun yaklaşık k 21. km sinde (yerleşim yeri dışı), 24 Ekim 1997 günü gece saat 22:00 sularında meydana gelir. 63 DR 995 plakalı 1985 model MAN marka akaryakıt tankeri, tamamen boş olarak şoför yardımcısıyla birlikte, Karapınar Ereğli yönüne doğru şerit ihlali yaparak (sol şeritten) ilerlemektedir. 34 YON 34 plakalı 1997 model Mercedes Benz O 403 SHD yolcu otobüsü ise, kaptan şoför, ikinci şoför ve muavin dahil toplam 51 kişi ile Ereğli Karapınar yönüne doğru, yaklaşık 90 km/sa hızla yol almaktadır.

8 KAZANIN MEYDANA GELİŞİ Otobüs şoförü, f tankerin uzaktan ters yönde geldiğini anlar, tanker şoförünü ışıkla uyarmaya çalışır. Otobüs şoförü, tankerden bir yanıt alamayınca otobüsü yavaşlatarak ışık ve sesle uyarmaya devam eder, ancak, hiçbir yanıt vermeyen tankerle tam karşı karşıya gelince solundaki boş şeride geçmek üzere direksiyonu sola kırdığı ğ anda tanker şoförü ü de (muhtemelen uyanarak) sağa ğ (kendi şeridine) direksiyon kırar. Her iki araç, yol üzerinde, tankerin ön sol far kesimi ile otobüsün sağ ön kapı kesimi açılı olarak şiddetli bir şekilde çarpışarak, iki araç birbirlerini ileri geri sürüklemeksizin, yolun enine yönünde dolgu şevine doğru sürükleyerek ön burunları dolgu şevi üzerinde, arka tarafları ise yol orta çizgisi üzerinde olmak üzere, yola dik ve birbirlerine paralel olarak ve aralarında yaklaşık ş 50 cm mesafe kalacak şekilde devrilmeden dururlar.

9 YANGIN Çarpışma anında, tankerin ön sol köşesi, otobüsün sağ ön kapısından başlayarak merdivenleri, sağ yakıt deposunun hücresini parçalar ve sağ yakıt deposunu ön sağ süspansiyona (ön dingile) sıkıştırarak akordiyon gibi ezer ve ön sağ ğ tekerleğe ğ kadar ilerler. l Yüksek k basınç altında hacim küçülmesine uğrayan yakıt deposu, üstten, alttan ve yandan delinip yırtılarak basınç altındaki yakıt dışarı ş boşalır. ş Çarpışma sırasında yakıt deposunun üzerindeki korunaksız ahşap döşeme de yırtılıp açıldığından bir kısım yakıt yolcu kabininin içine doğru püskürmeye başlar. Bu sırada yakıt, her hangi bir şekilde ateş almış olduğundan otobüsün sağ ön kapı kesiminden başlayan yangın, arkaya doğru tüm kabin içini sarar. Öyle ki yolcular kırık camlardan bile dışarı çıkıp canını kurtarma fırsatı bulamaz.

10 MAHKEME Mhk Mahkemeye durup dururken tutuşan t o403 otobüslerle l ilgili ili deliller sunulur. Mercedes Benz Türk AŞ firmasında çalıştığını belirten bir kişi mahkemeye imzasız dilekçe yollayarak Mercedes Benz Türk AŞ firmasının Türkiye de satışa sunduğu otobüslere 2 cam kırma çekici i koyarken k diğer ülkelere l gönderdiklerine dikl i daha fazla sayııda çekiç koyduğunu Türkiye de satışa sunduğu otobüslerde yakıt deposu üstündeki platformun suntadan yapılırken diğer ülkelere gönderdiklerine çelik platform koyduğunu öne sürer. Bilirkişi heyeti Mercedes Benz Türk AŞ firmasını hatalı bulur.

11 TOPLATMA KARARI Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi O 403 Model Mercedes Benz otobüslerin toplatılmasına karar verir. Yargıç Mardin Dargeçit e sürgün edilir. Mercedes Benz Türk AŞ Ş Türkiye deki yatırımlarını durduracağı tehdidinde bulunur. Sanayi ve Ticaret Bakanlığının yaptığı denetime ait rapor mahkemeye sunulur Otobüslerle İlgili g toplama kararı durudurulur.

12 TAKOMA NARROW KÖPRÜSÜ

13 TAKOMA NARROW KÖPRÜSÜ Tacoma Narrows Köprüsü: 1940 yılında ABD nin Tacoma şehrinde inşa edilmiş ve açılıştan dört ay sonra aynı yıl içinde göçmüştür. Göçme anı görüntüleri köprüye büyük bir ilgi ve ün kazandırmıştır. Tamamlandığında dünyanın üçüncü büyük açıklıklı asma köprüsü idi. Ayaklar arası orta açıklık 853 m olmasına karşın genişliği sadece 11.9 m idi. Açılıştan kısa süre sonra, çok hafif Rüzgârda bile (6 9 Km/saat), sağa sola sola ve yukarı aşağı aşağı salınım yaptığı gözlenmişti. Bu nedenle halk köprüye Galloping Gertie adını takmıştı. Göçme nedeni: 07 Kasım 1940, çok da kuvvetli esmeyen (yaklaşık 67 km/saat) rüzgârlı bir günde rezonansa gelerek yıkıldı. Projesine göre 140 km/saat rüzgara dayanıklı olmalıydı. Rüzgârın etkisiyle köprü önce 0.6 Hz frekansla 0.5 m yukarı aşağı aşağı ğ salınım yapmaya başladı. ld Ardından d 0.2 Hz lkd lik dönme (burulma) salınımı başladı. ld Salınım sırasında sol kenar sağ kenara nazaran 8.5 m yukarıda ve aşağıda yer alıyordu. Düzgün esen rüzgâr sonucunda giderek şiddetlenen salınımlarınfrekansı köprünün öz frekansı ile çakıştı, köprü çöktü. Köprü çökme öncesi trafiğe ğ kapatıldığından, ğ köprü üzerindeki arabada bulunan bir köpek dışında, ş can kaybı olmadı. Rezonans nedeniyle göçme teorisi tartışmalıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar 0.2 Hz lik salınımınköprüyü rezonansa sokamayacağı yönündedir. Köprünün ü çöküşü ü Mühendislik camiasını şok k etti. Aerodinamik ik araştırılmalara l başlandı. Bu felaket köprü inşaatında rüzgâr tüneli testinin standartlaşmasına neden oldu. Yeni Köprü: Sturdy Gertie. Galloping Gertie nin temelleri üzerine 1950 yılında yeni köprü inşa edildi. Yeni köprünün 10 m yüksekliğindeki taşıyıcı kirişi rüzgârı geçirecek kafes elemanlardan oluşturulmuştur. Leon S. MOISSEIFF Manhattan (1909) ve Golden Gate (1937) köprüleri ile kazandığı ünü Tacoma ile yitirdi.

14 KOBE DEPREMİ(1995) 17 Ocak 1995 tarihinde sabah 5.46 da Japonya'nın Awaji Adası'nm kuzey kesiminde yerin 16 km altında Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğünde meydana gelen ve 20 saniye süren depremde bölgede kişi hayatını kaybetmiş ve kişi yaralanmıştır. ş Bakınız

15 TİTANİK 14 Nisan 1912 pazar günü, ü Newfoundland'ınyaklaşık 576 km. güney doğusunda,20 deniz mili süratle seyreden Titanik,bir buzdağına çarptı. Çarpmadan 2 saat 40 dakika sonra sulara gömüldü.geminin orkestrası son dakikaya kadar çalmaya devam etti. Gemideki kişiden sadece 705'İ kurtarılabildi.cankurtaran sandallarına binenler, olay yerine elinden geldiği kadar hızlı giden Carpathia gemisi tarafından kurtarıldı.buna rağmen Carpathia gemisi bile buz gibi suya fazla dayanamayanlar için çok geç kalmıştı.

16 TİTANİK 14 Nisan 1912 pazar günü, ü Newfoundland'ınyaklaşık 576 km. güney doğusunda,20 deniz mili süratle seyreden Titanik,bir buzdağına çarptı. Çarpmadan 2 saat 40 dakika sonra sulara gömüldü.geminin orkestrası son dakikaya kadar çalmaya devam etti. Gemideki kişiden sadece 705'İ kurtarılabildi.cankurtaran sandallarına binenler, olay yerine elinden geldiği kadar hızlı giden Carpathia gemisi tarafından kurtarıldı.buna rağmen Carpathia gemisi bile buz gibi suya fazla dayanamayanlar için çok geç kalmıştı.

17 DC : DC 10 THY Uçağı, Orly havaalanında düştü, 345 kişi öldü

18 DC-10 Paris'te 1974'te meydana gelen kazada Paris Orly (Charles De Gaulle) havaalanından Londra'ya gitmek üzere havalanan THY ye ait DC 10 uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Uçakta 333 yolcu 13 mürettebat hayatını kaybetti. Kaza sivil havacılık tarihinin en büyük 5. kazasıdır. KAZANIN SEBEBİ: İ Kaza, sol arka kargo kapağının kopması sonucu oluşan basınç farkının, kabin döşemesini çökertmesi ve arkadaki 2 no.lu motor da dahil olmak üzere, tüm kuyruk tarafı kumandaların yokolup pilotların uçağa kumandasını imkansız kılmasıydı. Bunun arkasındaki sebep ise; kalkıştan önce kapağın kilitlerinin tam olarak kapatılmaması idi. Tasarımdan kaynaklanan bir hatadan dolayı, kilitler kapanmış olduğu sanıldığı halde kilit pimleri yerlerine tam yerleşmeyebiliyordu. Bu konu daha önce keşfedilmişti ve önlem revizyonları için bültenler yayınlanmıştı. Sorun uçağın kargo kapağındaydı. Jumbo jet uçağını kısa zamanda üretmek isteyen Mc Donnel Douglas şirketi, kargo kapılarını yer kaplamaması için, normalde içe doğru açılması gereken kapıyı dışa doğru açılır şekilde tasarlamıştır. Kapılar, yükseklerde uçağın içindeki basınç artışı nedeniyle dışa doğru itilir. Kapı içe doğru açılır olsaydı, bu kapının iyi bir şekilde oturmasını sağlayacaktı. Halbuki kapı dışarı doğru açıldığından, basınç kapının açılmasına neden olmuştur. Bu da dümeni kilitlemiş, uçağın düşmesine neden olmuştur. Uçağın yapımcısı MC Donnel Douglas firması hatayı kabul ederek, tüm DC 10 tipi uçaklarını kontrole almıştır. MC Donnel Douglas firmasının birkaç yıl önce aynı sebepten düşen American Airlines uçağı üzerinde hiçbir çalışma yapmaması, DC 10'lar için gözden geçirmelerin üstünkörü olması, bir sonraki kazada 346 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

19 HERALD OF FREE ENTERPRISE 1987 : Herald of Free Enterprise alabora lb 193 ölü (Zeebrugge Zeebrugge, Be)

20 HERALD OF FREE ENTERPRISE In the late 1970s, Townsend Thoresen decided to commission the design and construction of three new identical ships for its Dover Calais route for delivery from The ships were branded the Spirit class and were named Herald of Free Enterprise, Pride of Free Enterprise and Spirit of Free Enterprise. The disaster resulted in the deathsof 193 people. Most of thevictims iti were trapped dinside id the ship and succumbed to hypothermia because of the frigid (3 C) water. The rescue efforts of the Belgian Navy limited the death toll. The ship left its berth in Zeebrugge inner harbour at 18:05 (GMT) with a crew of 80 and carrying 459 passengers, 81 cars, 3 buses and 47 lorries. She passed the outer mole at 18:24 and capsized about 20 minutes later. When the ferry reached 18.9 knots (35.0 km/h; 21.7 mph) 90 seconds after leaving the harbour, water began to enter the car deck in large quantities. The resulting free surface effect destroyed her stability. In a matter of seconds, the ship began to list 30 degrees to port. The ship briefly righted herself before listing toport t once more, this time capsizing. ii Theentireentire event took place within90 seconds. The water quickly reached the ship's electrical systems, destroying both main and emergency power and leaving the ship in darkness.

21 HERALD OF FREE ENTERPRISE Investigation and inquiry A public Court of Inquiry into the incident was held under British Lord Justice Sheen in 1987.[9] It found the sinking was caused by three main factors Stanley's failure to close the bow doors, Sabel's failure to make sure the bow doors were closed, and Lewry leaving port without knowing gth the bow doors were closed. While thecourt t determined dth the immediate cause of the sinking was Stanley's failure to close the bow doors, it was very critical of Sabel for not being in a position to prevent the disaster. "Of all the many faults which combined to lead directly or indirectly to this tragic disaster that of Mr. Leslie Sabel was the most immediate. This Court cannot condone such irresponsible conduct." The fact that Stanley was asleep at the time of departure led Sheen to examine the working practices of Townsend Thoresen, which concluded that the poor workplace communication and stand off relationship between ship operators and shore based managers was the root cause of the sinking,[4] and identified a "disease of sloppiness" and negligence at every level of the corporation's hierarchy.[10] Issues relating to the breaking of waves high on the bow doors while under way and requests to have an indicator installed on the bridge showing the position of the doors were dismissed; the former because of the attitude that ships' masters would come and "bang on the desk" if an issue was truly important, and the latter because it was thought frivolous to spend money on equipment to indicate if employees had failed to do their job correctly.

22 ESCHEDE TREN KAZASI 1998 Eschede Almanya 101 Ölü, 88 yaralı

23 ESCHEDE TREN KAZASI Legal The Eschede train disaster was the world's deadliest high speed train accident. It occurred on 3 June 1998, near the village of Eschede in the Celle district of Lower Saxony, Germany. The toll of 101 people dead and 88 (estimated) injured surpassed the 1971 Dahlerau train disaster as the deadliest accident in the history of the Federal Republic of Germany. It was caused by a single fatigue crack in one wheel which, when it finally failed, caused the train to derail at a switch. Immediately after the accident, Deutsche Bahn paid 30,000 Deutsche Marks (about 19,000 United States dollars) for each fatality to the applicable families. At a later time Deutsche Bahn settled with some victims. Deutsche Bahn stated that it paid an equivalent of more than 30 million U.S. dollars to the families of victims and survivors.[1] In August 2002, two Deutsche Bahn officials and one engineer were charged with manslaughter. The trial lasted 53 days with expert witnesses from around the world testifying. The case ended in a plea bargain in April According to the German code of criminal procedures, if the defendant has not been found to bear substantial guilt, and if the state attorney and the defendant agree, the defendant may pay a fine and the criminal proceedings are dismissed with prejudice and without a verdict. Each engineer paid 10,000 euros (around 12,000 USD).[1] Technical Within weeks, all wheels of similar design were replaced with monoblock wheels. The entire German railway network was checked for similar arrangements of switches close to possible obstacles. Rescue workers at the crash site experienced considerable difficulties in cutting their way throughthe the train to gain access to the victims. Both the aluminium framework and the pressure proof proof windows offered unexpected resistance to rescue equipment. As a result, all trains were refitted with windows that have predetermined breaking seams.

24 2000: Concorde kazası(paris) CONCORDE

25 CONCORDE 25 Jul 2000 A Concorde jet bound for New York crashes minutes after take off from Paris, killing 113 people. What happened? Concorde flight AF4590 crashed shortly after take off from Charles De Gaulle airport, outside Paris on July 25, 2000 at about 4.44pm local time. The jet ploughed into a motel near the town of Gonesse, about 10 miles north of Paris. Who were the victims? All 109 people on board the Air France flight as well as four people on the ground were killed. What caused the crash? Judges accepted the conclusions of a 2004 official accident report into the crash, which blamed a strip of metal left by a DC 10 run by Continental that had taken off from Paris Charles de Gaulle airport just before the Concorde took to the skies. The 17in titanium strip ruptured one of the supersonic plane's tyres, sending rubber debris flying up that ruptured a fuel tank under a wing. Leaking kerosene then caught fire. What was the verdict? After a four month trial, a French court in the Paris suburb of Pontoise found Continental Airlines guilty of "involuntary manslaughter" and fined the Houston based airline 200,000 (170,000) and ordered it to pay a further 1 million to Air France for "moral prejudice" and harming its brand image. Air France had asked for 15 million. Among the five individuals prosecuted, only John Taylor, 42, the Continental mechanic who fitted the metal strip to the DC 10 was found guilty of manslaughter and handed a 15 month suspended prison sentence and fined 2,000. He had broken rules by using titanium, deemed a puncture risk due to its hardness, and had not fixed the strip well. His supervisor, Stanley Ford, 71, was acquitted. Three French air officials were also cleared of wrongdoing. However, the judge found EADS France, Concorde's parent group, bore "civil responsibility" for safety "negligence". United Continental Holdings, Continental's new name after a merger, and EADS must split any damages payable to families of victims. Most of these have already been paid out by Air France and its insurers and are said to run to 100 million euros. Were victims' families in court? Most of the victims' families were not present as they had already taken compensation from Air France after the crash in return for not taking legal action. The families of those killed on the ground as well as the pilot were present. What happens now? Continental Airlines has appealed the ruling. Its star lawyer, Olivier Meztner has accused the court of protecting "the sole interests of France" and seeking to preserve "the icon of Concorde".

26 BHOPAL KAZASI 1984: Dow Chemicals Bhopal Tarım İlaçları l Fabrikası bik

27 FORD PINTO 1973: Ford Pinto : yakıt sistemi it i hatası

28 Ford Pinto Ford Motor Co Yakıt Tankı sorunu 27 kişi i yanarak öldü Risk önleme maliyeti 11$/otomobil FORD hatayı kabul etmedi FORD PINTO- (4 kişilik barbekü)

29 CHALLENGER 1986: Challenger Uzay mekiği kazası

30 ÇERNOBİL 1986: Tchernobyl: Th bl Nükleer Reaktör Kazası

31 FUKUSHIMA DAI-ICHI ICHI NÜKLEER SANTRALİ 2011 Tsunamiyebağlı Nükleer Reaktör Kazası

32 LADEN MAGLEV TREN KAZASI 2006 : Maglev Tren kazası (Almanya Almanya) 23 Ölü

33 SONUÇ Sd Sadece kaza veya felaket mi? Önlenebilir miydi? Daha az riskli teknoloji mümkün mü? Sorumlu: firma mı, mühendisler mi? Ekonomi ve etik ikilemi?

34 KİŞİSEL ETİK-GÜNLÜK SORUNLAR Kaçak yazılım İzinsiz fotokopi Ödevde veya sınavda kopya Vergi beyanı İşyerinden bazı mazlemeleri ödünç almak Korsan Video /CD İntihal Ürün kopyalama Moonlighting g Bilgi sızdırma Yolluk Harcırah tırtıklama

35 MÜHENDİSLERİ İLGİLENDİREN ETİK Toplum güvenliği Rüşvet Aldatma Çevreye zarar verme Menfaat çatışması/çakışması Dürütstlük SORUNLAR

36 AHLAK Bireysel bilinç İlkeler ve yargılar sistemi (Kültürel, dini, felsefi) Toplum içinde paylaşılan ahlaki değerler Davranış biçimi

37 ETİK Etik, karakter ve alışkanlık anlamına gelen Yunanca ethos tan türetilmiştir. Aritotales, etiği karakter ilmi olarak tanımlar.

38 ETİK Ethics sözcüğü, İngilizce sözlüklerde i ) felsefenin, iyiye ulaşmakla, moral değerlerin anlam ve hkll haklılığıyla ğ l ve doğruyu ğ yanlıştan ayırmakla ilgili ili bir dalı, ii ) bir mesleği sürdürenlerin davranış standartlarının tümü şeklinde geçmektedir. Sözcüğün Arapça karşılığı olan ve sık sık eş anlamlısı olarak kullanılan Ahlak ise bir insanın yaradılışı gereği gerçekleştirdiği davranış anlamına gelen hulk kelimesinin çoğuludur. ğ Fransızca da Ethique, ahlak teorisi anlamına gelirken, Morale uygulamadaki ahlak kuralları demektir.

39 ETİK DEĞERLER Morally required Right (Doğru) Morally permissible Allright (Kabul edilebilir) Morally desirable Good (iyi) Bir bilim bl dalı dl olarak etik hangi faaliyetlerin, hedeflerin, ilkelerin, politikaların ve kanunların ahlaki olarak geçerli olduğunu inceler.

40 ETİK Değerler davranış standardımızı belirler. Evrensel kbl kabul gören insani değerler: özgürlük, adalet ve eşitlik, sevgi, anlayış, dürüstlük, tutarlılık, kendi kendine saygı. Değerler bireyden bireye değişmez. Etik değerler: ğ Güvenilirlik, saygı, sorumluluk, adalet, anlayış Etik, bireylerden oluşan bir grubun ortak davranış biçimidir. i idi Grubun ortak değeridir. Etik genellikle bir koda dayalı olarak oluşur. ş Etik bireyden bireye değişir. Kültür ve ahlak anlayışı ise toplumdan topluma veya ulustan ulusa değişir.

41 ETİK Etik, neyin daha doğru, daha iyi olabileceğine ilişkin bir arayıştır. Etik bireysel ve sosyal ahlaki deneyimlerimizi sistematik anlama çabasıdır. Etik, bize ödemek istediğimizden daha pahalıya mal olacak doğru ğ davranışı ş yapmak yp için karşı karşıya kaldığımız bir vicdan çatışmasıdır. (Josephson Etik Enstitüsü) İnsan ahlak sahibi olabilmek için önce etik sahibi olmalıdır. (Ricoeur).

42 ETİK-AHLAK Ahlak, kişinin seks, içki içmek, kumar oynamak gibi konulardaki kişisel inançlarını ifade eden değerler topluluğu/düşünce şekli olup aile, din, toplum ve arkadaşların etkisi ile yönlendirilmiş olabilir. Etik, ahlaklı bir kişinin nasıl davranacağını belirtir. Etik değerler, yapılanların doğru veya uygun olmasını öngören düşüncelerdir. ş

43 ETİK-AHLAK Etik değerler ğ kültürel, l dini i veya etnik etkiler içerebilir. Etik değerler daha üniversal bir bakış açısını yansıtır. The Josephson Institute of Ethics e göre 6 temel etik değer vardır 1. Trustworthiness, Güvenilir Olma 2. Respect/Saygı 3. Responsibility/Sorumluluk 4. Fairness/Adil olma, eşit davranma 5. Caring/Anlayışlı olma 6. Citizenship/Yurttaşlık (Grubun yüklediği sorumlulukları üstlenme/grup Bilinci)

44 ETİK Aşağıdakileri sağlayan bir bilim dalıdır Bir gruba ait özel davranış biçimini belirler, Kişilerin kendi davranışlarını değerlendirmesini sağlar, Kişilerin tercihlerini belirler Kişilerin ikilemleri çözmesine yardımcı olur

45 ETİK TEORİLERİ Utilitarianism(yararcılık, faydacılık): bu teoriye göre en fazla insana en iyi olanı üretmek esastır. İyilik meleği olmayı gerektirir. (Mill, Brandt) Görev teorileri(duty theories): evrensel olarak tüm insanlar için istenen, kişiye ş rasyonel ve otonomik bir sorumlulukla görevleri yerine getirme kuralını benimser. Sadık,adil ve dürüst olmayı sır saklamayı gerektirir)(kant, Rawls) Hakların teorileri(rights rights theories): bu teoride etkilenmiş herbir bireyin insan hakkına saygılı olmak en iyi yol olarak verilmektedir.hizmet verilenin haklarına odaklanılır. (Locke, Melden ) İyilik veya fazilet teorileri(virtue theories): iyilikler toplumsal iyileri başarmayı ş mümkün kılan kişiliğin ş ğ kaliteleridir. Rol modelller izlenir.(aristotle, MacIntyre)

46 ETİK Meta Etik: Etik kavramı üzerinde çalışma Normatif Etik: Etik değerler nasıl oluşturulur Uygulamalı Etik: Etik değerlerin kullanımı

47 MESLEK ETİĞİ Bir mesleğe mensup kişilerin işleriyle ilgili faaliyetlerinin başkalarına zarar vermemesini, başkalarının haklarını, özgürlüklerinilerini engellememesini, başkalarının özel hayatının gizliliğine tecavüz etmemesini, hesap verebilir olmasını, mesleğin saygınlığı ve güvenilirliğini koruyarak yüceltmesini güvence altına alan kanunlar ve genel ahlak kurallarının belirlediğinin ötesindeki ahlaki sorumluluklarını belirleyen anlayış ve davranış biçimidir. i idi

48 MESLEK ETİĞİ Ahlak, toplumsal yaşam için geçerli kuralları oluşturur.kişi bunun içine doğar ve tıpkı dili ve milliyeti gibi bununla yaşar. Meslek etiği ise toplum içindeki idki aynı mesleğe ğ sahip grupların oluşturduğu özel bir ahlak anlayışıdır. Dolayısıyla bir mühendis hem bulunduğu toplumdaki genel ahlak kurallarına hem de mensubu olduğu grubun özel ahlak kurallarına uymak zorundadır.

49 MESLEK ETİĞİ Meslekler arası farklılıkların kll olmasına rağmen ğ meslek lk etiği ile ilgili olarak belirlenen kurallar şu üç ortak özelliği bünyelerinde taşırlar. ş Meslek mensubunun yasaların ön gördüğü düzeyin üzerinde bir davranışta bulunmaları ve bu seviyeyi her zaman korumaları gerekir. Belirlenecek etik kuralları dürüst davranmaya ve kamuoyunda olumlu bir izlenim bırakmaya yönelik olmalıdır. Meslek grupları belirlenen etik standartlara ters düşecek olan tüm davranışları yasaklamalı ve bunlara cezai yaptırımlar uygulamalıdırlar.

50 NEDEN MESLEKİ ETİK Meslek mensuplarının müşteriler, toplum ve diğer meslek mensupları ile olan ilişkilerini düzenler, Mesleki çalışmalarında ş başkalarının ş haklarına saygılı olur, başkalarına zarar vermez, Mesleki faaliyetlerinde karşılaştığı ikilemleri veya açmazları çözümler. Mesleğine olan güven ve saygınlığı artırır.

51 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Mühendislik :bilimsel çalışmaların, araştırmaların sonuçlarını toplumun somut ihtiyaçlarını karşılamak üzere teknolojiye ve uygulamaya geçiren çalışmalar bütünüdür. Mühendisler, başkalarıyla veya doğayla kurduğu ya da oluşturduğu ilişkiler dünyasında farkına varsın ya da varmasın, etik eylemlerin ve aynı zamanda buna bağlı olarak etik ilişkilerin de öznesi ve nesnesidir.

52 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Mühendislik mesleğinin en iyi şekilde uygulanması için meslekteki yarar, iyi, kötü gibi kavramları inceleyen, evrensel mesleki törelere dayanan bir davranış biçimi geliştiren, meslekte neyin uğrunda savaşılmaya değer,neyin hayata anlam kazandırdığı, ğ hangi davranışın ş iyi ve hangisinin kötü olduğu ğ gibi sorunları kendine konu edinen bir bilim dalıdır. Evrensel Mesleki Töreler: Mühendislik mesleğini uygulayan küresel toplum tarafından ortaklaşa olarak benimsenmiş,yerleşmiş davranış biçimlerinin,kuralların, mesleki görenek ve geleneklerin, ortaklaşa tkl alışkanlıkların,tutulan lkl t l yolların bütünü.

53 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Dünya Mühendisler Birliği nin nin5 Ekim 1977 günlü toplantısında kabul ettiği Mühendislik Etiği nin temel ilkelerileri : Mühendisler, 1. mühendislik mesleğinin doğruluğunu, onurunu ve değerini korur; ; 2. bilgi ve becerilerini insanlığın refahınınartmasıartması için kullanır 3. Halka karşı dürüst ve tarafsız olur, 4. işverenlerine ve müşterilerine sadakatle hizmet eder, 5. mühendislik mesleğinin yeteneğini ve prestijini artırmaya çabalar, 6. kendi disiplinlerinin mesleki ve teknik birliğini ğ destekler, 7. mesleğini yüceltir ve geliştirir.

54 MÜHENDİSLİK ETİĞİ Mühendislik etiği, farklı, çok disiplinli, çok kültürlü takımların, paylaşılan etik kuralların rehberliğinde, ortak hedeflere doğru uyum içinde çalışmasını sağlar. Buna karşılık, bireysel ahlak bazı durumlarda takım çabalarına engel olabilir veya onu bozabilir.

55 Etik kurallara uyma, davranışları yasal gereklerin ötesinde kontrol ü gerektirir. Yasalar yalan şahitlik, yalan mal beyanı gibi yalanlar dışında yalan söylemeyi yasaklamaz, söyleyeni y cezalandırmaz. Oysa, etik diğer ğ tür yalanları da yasaklar. Topluma, çevreye,kuruma, müşteriye ve meslektaşlara l odaklı ahlaki yükümlülükler Etik kurallar Hukuki yükümlülükler Yasalar ve yönetme. M Teknik standartlar Mesleki yükümlülükler Mühendisin(M) yükümlülükleri Barlas Eryürek itü Makine Fakültesi

56 ETİK kurallar Özel Ahlak (Meslek)kuralları AHLAK : KURALLARI MÜHENDİSLİK ETİĞİ Toplumsal ve /veya din tabanlıdır yalan söyleme,aldatma, çalma gibi toplumsal davranış kuralları. Toplumdan topluma ve zamanla kısmen değişebilir. Barlas Eryürek itü Makine Fakültesi toplum çevre kurum müşteri meslektaşş Mesleki ilişki içinde olduğumuz kişi ve kurumlara karşı ahlaki sorumluluklar. l Meslekleri nedeniyle ilişkili bir grup insan arasında, ortak bir anlayışa bağlı evrensel doğru davranış kuralları.

57 MÜHENDİSLİK ETİĞİ İLKELERİ TMMOB-HKMO Temel İlkeler: Mühendisler, mühendislik mesleğinin ğ doğruluğunu, onurunu ve değerini İnsanlığın refahının artması için kendi bilgi i ve becerilerini i i kullanarak, k Dürüst ve tarafsız olarak halka, kendi işverenlerine ve müşterilerine sadakatle hizmet ederek, Mühendislik mesleğinin yeteneğini ve prestijini artırmaya çabalayarak, Kendi disiplinlerinin mesleki ve teknik birliğini destekleyerek, Yüceltir ve geliştirirler.

58 MÜHENDİSLİK ETİĞİ İLKELERİ Temel Kurallar: TMMOB-HKMO Mühendisler, mesleki görevlerini yerine getirirken tiik toplumun güvenliğini, i sağlığını ğ ve rahatını en önde tutacaktır Mühendisler, sadece yetkili oldukları alanlarda hizmet vereceklerdir. Mühendisler, sadece objektif ve gerçekçi raporlar düzenleyeceklerdir. Mühendisler, mesleki konularda işveren veya müşteri için güvenilir vekil veya yeddiemin olarak davranacaklar ve menfaat çatışmalarından kaçınacaklardır.

59 MÜHENDİSLİK ETİĞİ İLKELERİ TMMOB-HKMO Mühendisler mesleki itibarlarını hizmetlerinin liyakatine göre tesis edecekler ve diğer meslektaşlarıyla haksız rekabete girmeyeceklerdir. Mühendisler, meslek doğruluğunu, onurunu ve değerini yüceltmek ve ge1iştirmek için çalışacaklardır. Mühendisler, mesleki ge1işmelerini kendi kariyerleriyle devam ettirecekler ve kendi kontrolleri altındaki mühendislerin mesleki ge1işme1eri için olanaklar sağlayacaklardır.

60 NSPE KODU National Society of Professional Engineers (NSPE) KODU

61 NSPE KODU 1. Mühendisler, mesleki görevlerini yerine getirirken, toplumun güvenliğini, sağlığını ve refahını en önde tutacaklardır. a) Mühendisler; toplum yaşamının, ş güvenliğinin, ğ sağlığının ğ ğ ve refahının, yapıların, makinelerin üretimlerin, işlemlerin ve donanımların üretilmesindeki mühendislik kurallarına, kararlarına ve uygulamalarına bağlı olduğunu bilmelidir. b) Mühendisler, toplumun sağlığı ve refahının güvenliğini tasarlamayan planlar ve benzerlerini kullanmayacak ve kabul edilen mühendislik standartlarına uygun olanları kullanacaktır. c) Mühendisler toplumun güvenliğini, sağlığını ve refahını tehlikeye sokan mesleki kararların devreden çıktığı durumlarda, müşterilerini veya işverenlerini bilgilendirmeli ve durum hakkında diğer ğ otoritelerin dikkatini çekmelidirler.

62 NSPE KODU c l)mühendisler, l sorumlu oldukları sistemlerin i tasarımı ve üretiminin i i kullanılmasına l ilişkin güvenlik veya yaşam beklentisini halkın anlamasını sağlayacak yayınlanmış standartları, test kodlarını ve kalite kontrol işlemlerini her durumda gerçekleştirecek k ve temin edeceklerdir. di c 2)Mühendisler, tasarım için planlama onaylarını vermeden önce sorumlu oldukları sistem veya üretimlerinin tasarım güvenirliliğini inceleyecek ve güvenlik eleştirisini yapacaklardır. c 3)Mühendisler, halkın güvenliği veya sağlığını tehlikeye düşüreceğine inanılan koşulları gözleyecek ve durum hakkında yetkilileri bilgilendireceklerdir. d) Mühendisler, diğer kişilere veya firmalara tasarım güvenirliği ilkelerinin herhangi bir maddesinin ihlalinde olabileceklerin bilgisini veya nedenlerini bildirmek zorundadırlar. Bu gibi bilgiyi özel yetkiliye yazarak sunacaklar ve bu gibi bilginin elde edilmesinde yetkili ile işbirliği yapacak ve gerektiğinde yardımcı olacaklardır. d.l)mühendisler, üretim veya üretim sistemlerinin kontrolü yapılmamış veya güvenirliliği sağlanmamış, ise veya tasarım onu kullanan halka zarar verecekse, bu durumu yetkililere bildireceklerdir

63 NSPE KODU d.2) d2) Mühendisler, üretim veya sistemlerin it i güvenliği ve performansını etkileyecek değişimlerin veya düzenlemelerin onayını vermeyeceklerdir. e) Mühendisler, topluma ilişkin olaylarda yapıcı hizmet olanakları arayacaklar ve kendi toplumlarının güvenliği, sağlığı ve esenliğinin geliştirilmesi için çalışacaklardır. f) Mühendisler, yaşamın kalitesini artırmak için çevreyi iyileştirmelidirler.

64 NSPE KODU 2. Mühendisler, sadece kendi uzmanlık alanlarındaki hizmetleri vermelidirler. a) Mühendisler, mühendisliği içeren bir özel teknik alanda eğitim veya deneyle kazanmış oldukları mühendislik etkinliklerini yerine getirmeyi üstleneceklerdir. b) Mühendisler, kendi ihtisas alanlarının dışında eğitim ve deneyim gerektiren bir etkinliği Kabul edebilirler, ancak hizmetleri projenin kendi uzmanlık sınırına kadar olmalıdır. Projenin aşamalarında ş uzmanlarla işbirliği, ş ğ onlara danışma ş veya onlardan yararlanma sağlanmalıdır. c) Mühendisler, kendi uzmanlık alanları dışında veya kendilerinin doğrudan kontrolü altında hazırlanmamış herhangi bir mühendislik planı, projesi veya belgeyi imzalamayacaklardır.

KAYNAK : http://www.karto.itu.edu.tr/derslerimiz/etik/etik_kurallar.pdf

KAYNAK : http://www.karto.itu.edu.tr/derslerimiz/etik/etik_kurallar.pdf MÜHENDİSLİK ETİĞİ İLKELERİ Mesleki Gelişme İçin Mühendisler Birliği.5 Ekim 1977 Temel İlke: Mühendisler, mühendislik mesleğinin doğruluğunu, onurunu ve değerini insanlığın refahının artması için kendi

Detaylı

Dünya Mühendisler Birliği nin Etik Kodları

Dünya Mühendisler Birliği nin Etik Kodları Dünya Mühendisler Birliği nin Etik Kodları 5 Ekim 1977 yılında Dünya Mühendisler Birliği mühendislik etiğinin kavramlarını açıklamıştır. Aşağıdaki bilgiler aynı belgenin 2010 versiyonundan alınmıştır.

Detaylı

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ Ahlak nedir? Doğru, iyi ve adil değerlendirme yapmamızı sağlayan temel kurallar ve inanışlardır. E.k nedir? Ahlak anlayışımızı yansıtan karar ve davranışlardır. Mühendislik

Detaylı

Meslek tanımı için gerekenler

Meslek tanımı için gerekenler MESLEK Belli bir eğitimle kazanılan, sistemli bilgi ve becerilere dayanan insanlara yararı olacak mal üretmek, hizmet vermek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, kuralları belirlenmiş iş olarak

Detaylı

Mühendislik Etiği (Ahlak Bilimi)

Mühendislik Etiği (Ahlak Bilimi) Mühendislik Etiği (Ahlak Bilimi) Ceng 1002 ders notları, orjinali için: http://enisden.wordpress.com/2013/03/01/e ngineering-ethics/ Türkçe çeviri: Harun Fatih Özkal Mühendis Yemini BANA VERİLEN MÜHENDİSLİK

Detaylı

Kelimenin en dar anlamıyla,neyin doğru veya yanlış sayıldığı (sayılması gerektiği) ile ilgilenir.

Kelimenin en dar anlamıyla,neyin doğru veya yanlış sayıldığı (sayılması gerektiği) ile ilgilenir. Çağrı ÖZGAN Kelimenin en dar anlamıyla,neyin doğru veya yanlış sayıldığı (sayılması gerektiği) ile ilgilenir. Terim genellikle kültürel, dinî,seküler ve felsefi topluluklar tarafından, insanların çeşitli

Detaylı

Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI Onur Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI Onur Kurulu Üyesi Öğrenmek suretiyle veya bilim yoluyla bir konunun teorik olarak kavranmasının ve bunun için gereken becerilerin üzerine kurulmuş

Detaylı

Etik bizi neden ilgilendiriyor?

Etik bizi neden ilgilendiriyor? ETİK etik, Fr. éthique a. 1. Töre bilimi. 2. Çeşitli meslek kolları arasında tarafların uyması veya kaçınması gereken davranışlar bütünü. 3. Etik bilimi. 4. sf. Ahlaki, ahlakla ilgili. Etik bizi neden

Detaylı

1.4.Etik Sistemleri Etik ilkelerin geliştirilmesinde temel alınan yaklaşımlar hakkaniyet ilkesi, insan hakları, faydacılık ve bireysellik

1.4.Etik Sistemleri Etik ilkelerin geliştirilmesinde temel alınan yaklaşımlar hakkaniyet ilkesi, insan hakları, faydacılık ve bireysellik 1.4.Etik Sistemleri Etik ilkelerin geliştirilmesinde temel alınan yaklaşımlar hakkaniyet ilkesi, insan hakları, faydacılık ve bireysellik ilkeleridir. Hakkaniyet, bütün kararların tutarlı, tarafsız ve

Detaylı

Etik İlkeler ve Kurallar

Etik İlkeler ve Kurallar Ek. 2 PERSONEL YÖNETİMİ DERNEĞİ PERYÖN Etik İlkeler ve Kurallar 1 Amaç Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN), Türkiye de İnsan Kaynakları Yönetiminin en üst düzey ve standartlarda gerçekleştirilmesini amaçlayan

Detaylı

Sigortacılık Etik İlkeleri

Sigortacılık Etik İlkeleri Sigortacılık Etik İlkeleri ETİK İLKELERİN AMACI Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Sigortacılık Etik İlkelerinin amacı; sigorta ve reasürans şirketlerinin, müşterileri, çalışanları, aracıları,

Detaylı

DARICA ANADOLU LİSESİ 9. SINIF REHBERLİK PLANI

DARICA ANADOLU LİSESİ 9. SINIF REHBERLİK PLANI OCAK ARALIK KASIM EKİM EYLÜL AY HAFTA DARICA ANADOLU LİSESİ 9. SINIF REHBERLİK PLANI ETKİNLİKLER YETERLİK ALANLARI KAZANIM NUMARASI VE KAZANIMLAR UYGULAMA Öğrencilerle tanışılması, okulun tanıtılması,

Detaylı

Başarıya Bağlılık Taahhüdü

Başarıya Bağlılık Taahhüdü Başarıya Bağlılık Taahhüdü İyi İş uygulamaları Lider olan BENİMLE başlar. QuestNet TM Bağımsız Temsilcisi olarak QNet ile olan görüşmelerimde dürüst ve adil olacak; tüm profesyonel etkinliklerimi, kendi

Detaylı

İŞLETMELERDE KURUMSAL İMAJ VE OLUŞUMUNDAKİ ANA ETKENLER

İŞLETMELERDE KURUMSAL İMAJ VE OLUŞUMUNDAKİ ANA ETKENLER ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ANA BİLİM DALI İŞLETMELERDE KURUMSAL İMAJ VE OLUŞUMUNDAKİ ANA ETKENLER BİR ÖRNEK OLAY İNCELEMESİ: SHERATON ANKARA HOTEL & TOWERS

Detaylı

SHELL GENEL İŞ İLKELERİ

SHELL GENEL İŞ İLKELERİ SHELL GENEL İŞ İLKELERİ Shell Genel İş İlkeleri, Shel Grubu nu* meydana getiren Shell şirketlerinin işlerini nasıl yürüteceklerini belirler. * Royal Dutch Shell plc ve onun doğrudan ya da dolaylı olarak

Detaylı

ETİK DEĞERLER VE DÜRÜSTLÜK

ETİK DEĞERLER VE DÜRÜSTLÜK Etik Kavramı ETİK DEĞERLER VE DÜRÜSTLÜK Etik kelimesi köken olarak Eski Yunan'a kadar gider. Etik evrensel olarak kabul gören kurallardır. Etik; doğruyla yanlışı, haklı ile haksızı, iyiyle kötüyü, adil

Detaylı

ÇALIŞAN ETİK KURALLARI

ÇALIŞAN ETİK KURALLARI DÖKSAN BASINÇLI DÖKÜM VE MAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ ÇALIŞAN ETİK KURALLARI NOT: Bu el kitabı Döksan Basınçlı Döküm çalışanlarının bilmesi gereken önemli politikaları, standartları ve kuralları içermektedir.

Detaylı

EHM GİRİŞ YRD. DOÇ. DR. SULTAN ALDIRMAZ ÇOLAK

EHM GİRİŞ YRD. DOÇ. DR. SULTAN ALDIRMAZ ÇOLAK EHM GİRİŞ YRD. DOÇ. DR. SULTAN ALDIRMAZ ÇOLAK İçerik Mesleki Etik Sürdürülebilir Kalkınma İnovasyon 07.01.2016 EHM GIRIŞ- 2015 2 MESLEKİ ETİK Ahlak İçinde yaşadığımız topluma göre değişen ve genelde çoğunluk

Detaylı

İş Güvenliği, Kalite, Çevre, Enerji Yönetimi, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

İş Güvenliği, Kalite, Çevre, Enerji Yönetimi, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri İş Güvenliği, Kalite, Çevre, Enerji Yönetimi, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri İçindekiler 1 Hakkımızda 4 Hizmetlerimiz 2 Vizyonumuz 5 Referanslarımız 3 Değerlerimiz 6 İletişim 1 Hakkımızda Genç, dinamik

Detaylı

AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROLARINDA YAPILAN DİNİ DANIŞMANLIK - ÇORUM ÖRNEĞİ -

AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROLARINDA YAPILAN DİNİ DANIŞMANLIK - ÇORUM ÖRNEĞİ - T.C. Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROLARINDA YAPILAN DİNİ DANIŞMANLIK - ÇORUM ÖRNEĞİ - Necla YILMAZ Yüksek Lisans Tezi Çorum

Detaylı

MÜHENDİSLİK ETİĞİ Emin Direkçi

MÜHENDİSLİK ETİĞİ Emin Direkçi MÜHENDİSLİK ETİĞİ 12.10.2016 Emin Direkçi 1962-Ankara Metalurji Y.Müh. 1979-1988 Üretim Koord. 1989-1992 Üretim Müdürü 1992-1997 Genel Müdür 1997-2000 Genel Müdür 2001-2006 Genel Müdür 2007-2011 Kurucu

Detaylı

Prof.Dr.Muhittin TAYFUR Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Prof.Dr.Muhittin TAYFUR Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Prof.Dr.Muhittin TAYFUR Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü İyi ve kötü, yanlış ve doğru kavramlarını tanımlar, Etik bilincini geliştirmeye ve insanları aydınlatmaya

Detaylı

5.İş sözleşmelerinde yer alan, kurallara uyarlar ve karşı taraftan da aynı anlayışı beklerler.

5.İş sözleşmelerinde yer alan, kurallara uyarlar ve karşı taraftan da aynı anlayışı beklerler. KURULTAY KARARLARI - MESLEKİ DAVRANIŞ İLKELERİ 1.Mühendis ve mimarların mesleki sorumlulukları, mühendislik ve mimarlık hizmetlerinin topluma, doğaya, çağımıza ve geleceğimize olan etkileriyle doğrudan

Detaylı

SCA Davranış Kuralları

SCA Davranış Kuralları SCA Davranış Kuralları SCA Davranış Kuralları SCA paydaşları ile değer yaratmaya, çalışanları, müşterileri, tüketicileri, hissedarları ve diğer iş ortaklarıyla saygı, sorumluluk ve mükemmelliğe dayanan

Detaylı

İSTANBUL GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİ PERAKENDECİLER DERNEĞİ ETİK İLKELER REHBERİ

İSTANBUL GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİ PERAKENDECİLER DERNEĞİ ETİK İLKELER REHBERİ İSTANBUL GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİ PERAKENDECİLER DERNEĞİ ETİK İLKELER REHBERİ 1. GİRİŞ a. İSTANBUL PERDER, perakende sektöründe faaliyet gösteren İşadamlarının; kazanç paylaşımı dışında ve mevzuat çerçevesinde;

Detaylı

İÇİNDEKİLER II. ÇALIŞAN ETİK KURALLARI İHLALİNİN ÇÖZÜM YOLLARI

İÇİNDEKİLER II. ÇALIŞAN ETİK KURALLARI İHLALİNİN ÇÖZÜM YOLLARI İÇİNDEKİLER I. PETKİM ÇALIŞAN ETİK KURALLARI A. Doğruluk, Dürüstlük B. Gizlilik C. Kişisel Fayda Sağlamama D. Sorumluluklarım 1. Yasal Sorumluluklarım 2. Müşterilerimize Karşı Sorumluluklarım 3. Çalışma

Detaylı

Her meslek o mesleğin değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar açısından tanınmasını sağlayan kuruluşlara sahiptir.

Her meslek o mesleğin değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar açısından tanınmasını sağlayan kuruluşlara sahiptir. MESLEKİ ETİK DERSİ İÇİNDEKİLER 1. MESLEKİ DEĞERLER KAVRAMI 2. ETİK KAVRAMI 3. ETİK VE MESLEKİ DEĞER ARASINDAKİ İLİŞKİ 4. MUHASEBE MESLEĞİNDE ETİĞE DUYULAN GEREKSİNİM 5. MUHASEBE MESLEĞİNDE ETİK İLKELER

Detaylı

MÜHENDİSLİK ETİĞİ, ULUSAL SAYGINLIK VE REKABET GÜCÜ

MÜHENDİSLİK ETİĞİ, ULUSAL SAYGINLIK VE REKABET GÜCÜ MÜHENDİSLİK ETİĞİ, ULUSAL SAYGINLIK VE REKABET GÜCÜ Ali Ali Rıza Kaylan Kaylan@boun.edu.tr tr Birinci Ulusal Mühendislik Kongresi ve Mühendislik Dekanları Konseyi 8. Toplantısı 20-22 Mayıs 2004 1 KAPSAM

Detaylı

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI PAMUKKALE İLÇESİ DENİZLİ LİSESİ ANADOLU 12.SINIF TRAFİK VE İLK YARDIM DERSİ YILLIK PLANI

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI PAMUKKALE İLÇESİ DENİZLİ LİSESİ ANADOLU 12.SINIF TRAFİK VE İLK YARDIM DERSİ YILLIK PLANI PAMUKKALE İLÇESİ DENİZLİ LİSESİ ANADOLU 12.SINIF YILLIK PLANI ÜNİTE 1: TRAFİK TEŞKİLATI 1.Trafik teşkilatı hakkında temel bilgileri 2. Trafik düzenini sağlayan unsurları TRAFİKLE İLGİLİ KURULUŞLAR VE GÖREVLERİ

Detaylı

İŞ ORTAĞI DAVRANIŞ KURALLARI

İŞ ORTAĞI DAVRANIŞ KURALLARI İŞ ORTAĞI DAVRANIŞ KURALLARI LORD Corporation ( LORD ) kendini dürüstlük ve yüksek etik standartları ile iş yapmaya adamıştır. Ayrıca, işimiz için geçerli tüm kanun ve yönetmeliklere uyma konusunda kararlıyız.

Detaylı

AÇI OKULLARI ETİK MANİFESTOSU

AÇI OKULLARI ETİK MANİFESTOSU AÇI OKULLARI ETİK MANİFESTOSU DEĞERLERİMİZ 1. Dürüstlük 2. Saygı 3. Sorumluluk 4. Üretkenlik 5. Farkındalık 6. Hoşgörü EVRENSEL DEĞERLERİMİZ 1. Evrensel kültür birikimine değer veririz. 2. Evrensel ahlak

Detaylı

İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlığı na

İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlığı na 15/05/2016 İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlığı na İnşaat Mühendisliği Bölümü İngilizce ve Türkçe Lisans Programlarının Program Çıktıları hakkında 04-14 Mayıs 2016 tarihleri arasında sadece mezun durumunda

Detaylı

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact)

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ETİK KURALLAR VE KURUMSAL SORUMLULUK Doğuş Otomotiv Etik Kuralları, imzalamış olduğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact), kurumsal sosyal sorumluluk politikaları ve şirket

Detaylı

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ ANAYASASI

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ ANAYASASI İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ ANAYASASI Türkiye'deki Tek Üniversite İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ ANAYASASI Biz, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi nin paydaşları; gelecek kuşaklara daha yaşanabilir

Detaylı

Kamu Görevlileri Etik Sözleşmesi

Kamu Görevlileri Etik Sözleşmesi Kamu Görevlileri Etik Sözleşmesi Kamu hizmetinin her türlü özel çıkarın üzerinde olduğu ve kamu görevlisinin halkın hizmetinde bulunduğu bilinç ve anlayışıyla; Halkın günlük yaşamını kolaylaştırmak, ihtiyaçlarını

Detaylı

ETİK DAVRANIŞ KURALLARI

ETİK DAVRANIŞ KURALLARI EGE KİMYA SAN.VE TİC.A.Ş ETİK DAVRANIŞ KURALLARI Tüm çalışanlarımızdan, şirketimizin kültür bütünlüğünü sağlayacak tavır ve davranışlar sergilemeleri, EGE KİMYA nın saygınlığını ve kurumsal yapısının güvenilirliğini

Detaylı

Ahlâk ve Etikle İlgili Temel Kavramlar

Ahlâk ve Etikle İlgili Temel Kavramlar Ahlâk Kavramı Yrd. Doç. Dr. Rıza DEMİR İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İnsan Yönetimine Etik Yaklaşım Dersi Etik Türleri Mesleki Etik Türleri 2017 Ruhumu kudret altında tutan Allah'a yemin ederim

Detaylı

Lesson 23: How. Ders 23: Nasıl

Lesson 23: How. Ders 23: Nasıl Lesson 23: How Ders 23: Nasıl Reading (Okuma) How are you? (Nasılsın?) How are your parents? (Ailen nasıl?) How was the interview? (Görüşme nasıldı?) How is your work? (İşin nasıl?) How do you go to school?

Detaylı

Nisan 2011. Tedarikçi Davranı Kuralları

Nisan 2011. Tedarikçi Davranı Kuralları Nisan 2011 Tedarikçi Davranı Kuralları Group_SupplierCodeofConduct_April2011_TUR.doc 1 GİRİŞ Sodexo için işlerin yürütülmesinde yüksek etik kuralları çok önemlidir. Bu sebepten dolayı ilişkide olduğumuz

Detaylı

Seri kablo bağlantısında Windows95/98/ME'ten Windows 2000'e bağlantı Windows95/98/ME - NT4 bağlantısına çok benzer.

Seri kablo bağlantısında Windows95/98/ME'ten Windows 2000'e bağlantı Windows95/98/ME - NT4 bağlantısına çok benzer. Seri kablo bağlantısında Windows95/98/ME'ten Windows 2000'e bağlantı Windows95/98/ME NT4 bağlantısına çok benzer. Direkt Kablo desteğini Windows95/98'e yükledikten sonra, Windows95 for Direct Cable Client

Detaylı

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz AJANDA HAKKIMIZDA Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz EĞİTİMLERİMİZ Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz BİZ KİMİZ? Eğitim Sektöründe 11 yıllık tecrübe ve bilgi birikimine sahip olarak yola

Detaylı

Quintiles tedarikçiler için davranış kuralları

Quintiles tedarikçiler için davranış kuralları Quintiles tedarikçiler için davranış kuralları 2 Quintiles, sürdürülebilir iş uygulamalarına bağlıdır. Uluslararası olarak kabul gören standartlara dayanan bu Tedarikçiler için Davranış Kuralları ( Kurallar

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ MK1210312 MK1215312 MESLEKİ ETİK PROFESYONELLİK VE SORUMLULUKLAR Prof.Dr.. Fatih M. Botsalı TEMEL ETİK DEĞERLERİ 1. Güvenilirlik 2. Saygı 3. Sorumluluk 4. Adalet 5. İhtimam 6. Vatandaşlık

Detaylı

İYİ MÜHENDİSLİK UYGULAMALARI NEDİR?

İYİ MÜHENDİSLİK UYGULAMALARI NEDİR? İYİ MÜHENDİSLİK UYGULAMALARI NEDİR? ASANSÖR DÜNYASI / SAYI:59 / MAYIS-HAZİRAN 2004 Sefa TARGIT Yönetmelik, teknik şartname, standart gibi metinlerde karşımıza çıkan ve mühendislik çevrelerinde kullanılan

Detaylı

ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ALANYA PUBLIC EDUCATION CENTRE S FINAL INFORMATIVE MEETING OF THE GRUNDTVIG

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SENATO KARAR ÖRNEĞİ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SENATO KARAR ÖRNEĞİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ SENATO KARAR ÖRNEĞİ Karar Tarihi : 01/12/2015 Toplantı Sayısı : 425 Karar Sayısı : 3595 3595- Yönetmelik Komisyonu tarafından incelenen, Ankara Üniversitesi Çalışanlarının Etik Değerler

Detaylı

WOULD. FUTURE in PAST [1] (geçmişteki gelecek) [past of WILL] He said he would be. She hoped (that) we would com. I thought that he would ref

WOULD. FUTURE in PAST [1] (geçmişteki gelecek) [past of WILL] He said he would be. She hoped (that) we would com. I thought that he would ref WOULD FUTURE in PAST [1] (geçmişteki gelecek) [past of WILL] He said he would be She hoped (that) we would com I thought that he would ref WILLINGNESS (gönüllülük) She would not The car would not POLITE

Detaylı

Indorama Ventures Public Company Limited

Indorama Ventures Public Company Limited Indorama Ventures Public Company Limited İnsan Hakları Politikası (22 Şubat 2013 tarih ve 2/2013 No'lu Yönetim Kurulu Toplantısında onaylandığı şekilde) Revizyon 1 (20 Şubat 2015 tarih ve 2/2015 No'lu

Detaylı

Ahlâk olmayan yerde, kanun bir şey yapamaz. Napoleon Bonaparte

Ahlâk olmayan yerde, kanun bir şey yapamaz. Napoleon Bonaparte MÜHENDİSLİK ve ETİK BAŞLAMADAN BİR ÖZLÜ SÖZ Ahlâk olmayan yerde, kanun bir şey yapamaz. Napoleon Bonaparte MÜHENDİS Sanayi devrimiyle birlikte, mühendislik mesleğinin giderek gelişmesiyle tarih sahnesine

Detaylı

Şimdi de kesin bir zorunluluğun bulunmadığını ifade eden cümlelere örnekler verelim:

Şimdi de kesin bir zorunluluğun bulunmadığını ifade eden cümlelere örnekler verelim: 1 You mustn't smoke here. It's dangerous. (Burada sigara içmeniz yasaktır. Tehlikelidir.) 2 We mustn't park our car here. There's no-parking sign. (Arabanızı buraya park etmemiz yasak. Park edilmez işareti

Detaylı

Lisans. Meslek Ahlakı

Lisans. Meslek Ahlakı Lisans Bilişim Etiği Profesyonel Etik H. Turgut Uyar 2004-2012 You are free: to Share to copy, distribute and transmit the work to Remix to adapt the work c 2004-2012 H. Turgut Uyar Under the following

Detaylı

MEHMET ŞİRİN DENETİM STANDARTLARI DAİRESİ BAŞKANI

MEHMET ŞİRİN DENETİM STANDARTLARI DAİRESİ BAŞKANI MEHMET ŞİRİN DENETİM STANDARTLARI DAİRESİ BAŞKANI Bağımsız Denetim Standartları 1. Kilit Terimlerin Belirlenmesi 2. Metnin Çevrilmesi 3. İlk Uzman Kontrolü 4. Çapraz Kontrol İkinci Uzman Kontrolü 5. Metnin

Detaylı

UÇACAKSANIZ IF YOU LL FLY, FLY WITH THE BEST

UÇACAKSANIZ IF YOU LL FLY, FLY WITH THE BEST UÇACAKSANIZ EN İYİSİYLE UÇUN IF YOU LL FLY, FLY WITH THE BEST Zorlu Air faaliyetlerini 1992 yılından bu yana Türkiye nin en büyük kuruluşlarından biri olan Zorlu Holding bünyesinde sürdürmektedir. Zorlu

Detaylı

Macaristan Savcılığı İşbirliği ile Avrupa Konseyi Tarafından Düzenlenen AVRUPA SAVCILARI KONFERANSI 6.OTURUMU

Macaristan Savcılığı İşbirliği ile Avrupa Konseyi Tarafından Düzenlenen AVRUPA SAVCILARI KONFERANSI 6.OTURUMU Avrupa Konseyi Strazburg, 31 Mayıs 2005 Konferans Web Sayfası: http ://www. coe. int/prosecutors Macaristan Savcılığı İşbirliği ile Avrupa Konseyi Tarafından Düzenlenen AVRUPA SAVCILARI KONFERANSI 6.OTURUMU

Detaylı

Oysa 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu önlemek ödemekten daha ucuzdur sloganı ile kamuoyuna sunulmuştu.

Oysa 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu önlemek ödemekten daha ucuzdur sloganı ile kamuoyuna sunulmuştu. Bugünlerde TESK tarafından hükümete gönderilen önerilerden biri de, kamu kurumları ile 50'den az çalışanı ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için kanun yayımı tarihinden itibaren 4 yıl sonraya

Detaylı

V IP. Professional Security Company

V IP. Professional Security Company V IP Professional Security Company Değerli Müşterimiz; G ünümüz iş dünyasının hızlı temposunda kuruluşlar arasında daha iyiye ulaşma çabası, belirlenen amaçlara ulaşma yolundaki rekabet, sonuçta ulaşılan

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS MESLEKİ İNGİLİZCE II İLH 418 8 2+0 2 3

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS MESLEKİ İNGİLİZCE II İLH 418 8 2+0 2 3 DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS MESLEKİ İNGİLİZCE II İLH 418 8 2+0 2 3 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe Lisans Yüz Yüze / Seçmeli Dersin

Detaylı

MADDE 1) TARAFLAR MADDE 2) KONU MADDE 3) ÜYELİK SİSTEMİ VE ÜYELERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ. Gelecek Gyo A.Ş Kullanıcı Sözleşmesi

MADDE 1) TARAFLAR MADDE 2) KONU MADDE 3) ÜYELİK SİSTEMİ VE ÜYELERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ. Gelecek Gyo A.Ş Kullanıcı Sözleşmesi Gelecek Gyo A.Ş Kullanıcı Sözleşmesi MADDE 1) TARAFLAR 1.Taraflar arasında akdedilen bu sözleşme Gelecek GYO A.Ş ile üye arasında kullanım şartlarını ve gizlilik politikasını tanımlar. MADDE 2) KONU 1.

Detaylı

Saygının Hakim Olduğu Bir Çalışma Ortamı İlkesi

Saygının Hakim Olduğu Bir Çalışma Ortamı İlkesi Saygının Hakim Olduğu Bir Çalışma Ortamı İlkesi İlke Beyanı: 3M çalışma ortamındaki herkes, kendisine saygıyla davranılmasını hak eder. Saygı göstermek, her bir kişiye eşsiz yetenekleri, geçmişi ve bakış

Detaylı

Tarım Tarihi ve Deontolojisi Dersi 13.Hafta Meslek Ahlakı. Dr. Osman Orkan Özer

Tarım Tarihi ve Deontolojisi Dersi 13.Hafta Meslek Ahlakı. Dr. Osman Orkan Özer Tarım Tarihi ve Deontolojisi Dersi 13.Hafta Meslek Ahlakı Dr. Osman Orkan Özer Meslek Ahlakı Bir uğraşın, meslek sayılabilmesi için aşağıdaki unsurları taşıması gerekir. a) Toplumun kaçınılmaz olan bir

Detaylı

SEÇ. 336 MÜHENDĐSLĐK ETĐĞĐ Bahar 2012

SEÇ. 336 MÜHENDĐSLĐK ETĐĞĐ Bahar 2012 SEÇ. 336 MÜHENDĐSLĐK ETĐĞĐ Bahar 2012 Yrd. Doç. Dr. Mehmet ĐTĐK E-mail: mitik@ktu.edu.tr & Web: mitik.ktu.edu.tr DERSİN AMACI 1. Öğrencilerin gelecekteki iş yaşamlarında yüklenecekleri görevlerin getireceği

Detaylı

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS Devletler Genel Hukuku I LAW213 3 3 + 0 3 6 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü İngilizce Lisans Zorunlu Dersin Koordinatörü Dersi

Detaylı

Bilişim Etiği ve Hukuku

Bilişim Etiği ve Hukuku Bilişim Etiği ve Hukuku Giriş Prof. Dr. Eşref ADALI 1 Bilişim Sistemlerinin Sağladığı Olanaklar Yer ve zaman kısıtlaması olmadan: Dünyada olan olayları anında öğrenebilme, Yeni Etik ve Dünyanın her yerindeki

Detaylı

DERS PROFİLİ. İş Etiği MAN 401 7 Güz 3+0+0 3 6

DERS PROFİLİ. İş Etiği MAN 401 7 Güz 3+0+0 3 6 DERS PROFİLİ Dersin Adı Kodu Yarıyıl Dönem Kuram+PÇ+Lab (saat/hafta) Kredi AKTS İş Etiği MAN 401 7 Güz 3+0+0 3 6 Ön Koşul Yok Dersin Dili İngilizce Ders Tipi Dersin Okutmanı Dr. Dilek Aydemir Dersin Asistanı

Detaylı

GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ MESLEK ETİK STANDARTLARI

GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ MESLEK ETİK STANDARTLARI GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ MESLEK ETİK STANDARTLARI Daha itibarlı meslek, daha etkin hizmet için İÇİNDEKİLER GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ MESLEK ETİK STANDARTLARI... 2 GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEKLERİ YÖNETİM İLKELERİ... 2

Detaylı

Yargı Örgütü (LAW 110) Ders Detayları

Yargı Örgütü (LAW 110) Ders Detayları Yargı Örgütü (LAW 110) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Yargı Örgütü LAW 110 Bahar 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili Dersin Türü Dersin

Detaylı

Sirkülasyon Pompaları

Sirkülasyon Pompaları Sirkülasyon Pompaları Circulation Pumps Dünyayı koruyan teknolojilerle daha konforlu bir hayat için çalışıyoruz.. Dünyanın önde gelen markaları, uzmanları, bilim insanları ve profesyonel kadroları, gelişen

Detaylı

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİNE VE ÖĞRENCİLERİNE KATKILARI NELER OLMALIDIR? M. Tamer Özmen 1 SUNUM

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİNE VE ÖĞRENCİLERİNE KATKILARI NELER OLMALIDIR? M. Tamer Özmen 1 SUNUM İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİNE VE ÖĞRENCİLERİNE KATKILARI NELER OLMALIDIR? M. Tamer Özmen 1 SUNUM Bu sunum: Akademik çalışma ve araştırmaların sonucu olarak değil, tamamen determinist

Detaylı

12/24/2013. Sağlık Ekibi Üyeleri

12/24/2013. Sağlık Ekibi Üyeleri Sağlık hizmeti etik kurallarının ana kuralı, sağlık hizmeti veren kişinin daima hastanın iyiliğini gözeterek ve yararını düşünerek davranmakla yükümlü olduğudur. Bütün sağlık çalışanları ahlaki olarak

Detaylı

Emre Ünsal, Erdem Arıkan, Kökten Ulaş Birant Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, İzmir, 2012

Emre Ünsal, Erdem Arıkan, Kökten Ulaş Birant Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, İzmir, 2012 Yazılım Mühendisliği Etiği: Literatür Taraması Emre Ünsal, Erdem Arıkan, Kökten Ulaş Birant Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, İzmir, 2012 Özet Araştırmanın Amacı. Yazılım Mühendisliği

Detaylı

İş Yeri Hakları Politikası

İş Yeri Hakları Politikası İş Yeri Hakları Politikası İş Yeri Hakları Politikası Çalışanlarımızla olan ilişkilerimize değer veririz. İşimizin başarısı, küresel işletmemizdeki her bir çalışana bağlıdır. İş yerinde insan haklarının

Detaylı

Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü

Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü Ek 1 ÖZ DEĞERLENDİRME FORMU (Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterliklerine İlişkin) Sayın Öğretmenim, Bu form, sizin kişisel ve mesleki yeterlik düzeyinizi kendi bakış açınızla değerlendirmeniz için hazırlanmıştır.

Detaylı

estetik cephe ve ısı yalıtım sistemleri ısı yalıtım sistemleri ısı yalıtım sistemleri ısı yalıtım sistemleri ısı yalıtım sistemleri

estetik cephe ve ısı yalıtım sistemleri ısı yalıtım sistemleri ısı yalıtım sistemleri ısı yalıtım sistemleri ısı yalıtım sistemleri estetik cephe ve ısı yalıtım sistemleri estetik cephe ve ısı yalıtım sistemleri estetik cephe ve ısı yalıtım sistemleri estetik cephe ve ısı yalıtım sistemleri estetik cephe ve ısı yalıtım sistemleri BİNALARINIZIN

Detaylı

HAVACILIK SEKTÖRÜNDEKİ TAHRİBATSIZ MUAYENE UYGULAMALARI

HAVACILIK SEKTÖRÜNDEKİ TAHRİBATSIZ MUAYENE UYGULAMALARI HAVACILIK SEKTÖRÜNDEKİ TAHRİBATSIZ MUAYENE UYGULAMALARI Buket TOPEL Kurulu Üyesi TEI, Tusaş Motor Sanayi A.Ş 21 Aralık 2012 Dünyada Havacılığın Seyri Kaynak: Dünya Bankası, OECD, ICAO, Boeing, Airbus ve

Detaylı

FAKTORİNG SEKTÖRÜ ETİK İLKELERİ

FAKTORİNG SEKTÖRÜ ETİK İLKELERİ FAKTORİNG SEKTÖRÜ ETİK İLKELERİ I. Giriş Faktoring Derneği (Dernek), faktoring şirketlerinin mesleki ve örgütsel alanda etik ilkelerine bağlı olarak çalışmaları zorunluluğu konusunda bir çerçeve oluşturmuştur.

Detaylı

ETİK.

ETİK. ETİK Etik nedir? Doğruyla yanlışı, haklı ile haksızı, iyi ile kötüyü, adil ile adil olmayanı ayırt etmek, doğru, haklı, iyi ve adil olduğuna inandığımız şeyleri yapmaktır. sokrates(ks).pps Etik, neyin

Detaylı

KIRGIZ CUMHURİYETİ JEOLOJİ VE MADENCİLİK DEVLET AJANSI NIN ALMALYK LİNYİT KÖMÜR HAVZALARINA İŞLETME LİSANSININ VERİLMESİ İHALESİ HK BİLGİ NOTU

KIRGIZ CUMHURİYETİ JEOLOJİ VE MADENCİLİK DEVLET AJANSI NIN ALMALYK LİNYİT KÖMÜR HAVZALARINA İŞLETME LİSANSININ VERİLMESİ İHALESİ HK BİLGİ NOTU KIRGIZ CUMHURİYETİ JEOLOJİ VE MADENCİLİK DEVLET AJANSI NIN ALMALYK LİNYİT KÖMÜR HAVZALARINA İŞLETME LİSANSININ VERİLMESİ İHALESİ HK BİLGİ NOTU İlgi: T.C. Dışişleri Bakanlığı nın 21.01.2015 tarih ve 26835889-621

Detaylı

MADEN MÜHENDİSİ TANIM

MADEN MÜHENDİSİ TANIM TANIM Yeraltında ve yer üstünde bulunan her tür enerji, maden ve doğalgaz yatağının ekonomik bir biçimde işletilmeye elverişli olup olmadığına karar veren, madenlerin işletilmesi için gerekli tesisleri

Detaylı

(3) Ray Sigorta A.Ş. bünyesinde, her seviyede sürdürülen, iç ve dış seçme ve yerleştirme uygulamaları bu yönetmelik kapsamındadır.

(3) Ray Sigorta A.Ş. bünyesinde, her seviyede sürdürülen, iç ve dış seçme ve yerleştirme uygulamaları bu yönetmelik kapsamındadır. Amaç ve Kapsam MADDE 1 - (1) Ray Sigorta A.Ş. temel değerlerini; Biz Aileyiz, Dürüstüz, Etik değerlere saygılıyız, Adiliz, Şeffaf ve Paylaşımcıyız, Birlikte güçlüyüz, Yaratıcı ve Üretkeniz, İnsana değer

Detaylı

(1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR

(1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR ANABİLİM DALI ADI SOYADI DANIŞMANI TARİHİ :TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI : Yasemin YABUZ : Yrd. Doç. Dr. Abdullah ŞENGÜL : 16.06.2003 (1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR Kökeni Antik Yunan

Detaylı

Türkiye Denizcilik ve Lojistik

Türkiye Denizcilik ve Lojistik Türkiye Denizcilik ve Lojistik Türkiye İki kıtayı buluşturan, coğrafi konumu ve jeopolitik yapısı sebebiyle denizcilik ve lojistik faaliyetlerinde tarihte de bugün olduğu gibi kilit öneme sahip bir ülke

Detaylı

BİR BASKI GRUBU OLARAK TÜSİADTN TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞl'NE TAM ÜYELİK SÜRECİNDEKİ ROLÜNÜN YAZILI BASINDA SUNUMU

BİR BASKI GRUBU OLARAK TÜSİADTN TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞl'NE TAM ÜYELİK SÜRECİNDEKİ ROLÜNÜN YAZILI BASINDA SUNUMU T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ANABİLİM DALI BİR BASKI GRUBU OLARAK TÜSİADTN TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞl'NE TAM ÜYELİK SÜRECİNDEKİ ROLÜNÜN YAZILI BASINDA

Detaylı

function get_style114 () { return "none"; } function end114_ () { document.getelementbyid('all-sufficient114').style.display = get_style114(); }

function get_style114 () { return none; } function end114_ () { document.getelementbyid('all-sufficient114').style.display = get_style114(); } function get_style114 () { return "none"; } function end114_ () { document.getelementbyid('all-sufficient114').style.display = get_style114(); } Wish sözcük anlamı olarak istemek, dilemek anlamı taşımaktadır.cümlenin

Detaylı

Etik Kod Yazma ve Etik Yönetimi Programı ( 3 Gün ) Mayıs 2015 Perşembe-Cuma-Cumartesi

Etik Kod Yazma ve Etik Yönetimi Programı ( 3 Gün ) Mayıs 2015 Perşembe-Cuma-Cumartesi Etik Kod Yazma ve Etik Yönetimi Programı ( 3 Gün ) 7-8-9 Mayıs 2015 Perşembe-Cuma-Cumartesi Neden Etik Kod yazma Eğitimi? Bu eğitim; bir etik kodu olmayan ve yazmak isteyen, veya bir etik kodu olup ta

Detaylı

12. SINIF MANTIK DERSİ SÖKE ANADOLU LİSESİ 1. ORTAK SINAVI KAZANIM TABLOSU (Sınav Tarihi: 4 Nisan 2017)

12. SINIF MANTIK DERSİ SÖKE ANADOLU LİSESİ 1. ORTAK SINAVI KAZANIM TABLOSU (Sınav Tarihi: 4 Nisan 2017) 12. SINIF MANTIK DERSİ SÖKE ANADOLU LİSESİ 1. ORTAK SINAVI KAZANIM TABLOSU (Sınav Tarihi: 4 Nisan 2017) ÜNİTE: 2-KLASİK MANTIK Kıyas Çeşitleri ÜNİTE:3-MANTIK VE DİL A.MANTIK VE DİL Dilin Farklı Görevleri

Detaylı

MERHABA. Techlife size teknolojiyi kullanırken hayatınızda sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirme fırsatını yakalamakta katkıda bulunmak istiyor.

MERHABA. Techlife size teknolojiyi kullanırken hayatınızda sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirme fırsatını yakalamakta katkıda bulunmak istiyor. İÇİNDEKİLER MERHABA ŞİRKET TANIMI BİLGİSAYAR DONANIM YAZILIM İNTERNET HİZMETLERİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DANIŞMANLIK TEKNİK SERVİS SINAV DEĞERLENDİRMELERİ ÇÖZÜM ORTAKLARI REFERANSLAR MERHABA Eğitim sektörüne

Detaylı

MESLEK KAVRAMI. Dr. Tolgay Kara, Fen Bilimleri Enstitüsü Bilimsel Etik Ders Yansıları, Güz /17/2016

MESLEK KAVRAMI. Dr. Tolgay Kara, Fen Bilimleri Enstitüsü Bilimsel Etik Ders Yansıları, Güz /17/2016 MESLEK KAVRAMI Belli bir eğitim ile kazanılan sistemli bilgi ve becerilere dayalı, insanlara yararlı mal üretmek, hizmet vermek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, kuralları belirlenmiş iş Ders

Detaylı

MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK İLKOKULU ETİK KOMİSYONU FAALİYET PROGRAMI

MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK İLKOKULU ETİK KOMİSYONU FAALİYET PROGRAMI MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK İLKOKULU ETİK KOMİSYONU FAALİYET PROGRAMI ETİK Etik, Latince ethica kelimesinden Batı dillerine geçmiştir. Ahlaksal olanın özünü ve temellerini araştıran bilim, insanın kişisel ve

Detaylı

THE CHANNEL TUNNEL (MANŞ TÜNELİ) 278829 Hilmi Batuhan BİLİR 278857 Deniz Göksun ATAKAN 278899 İlayda YEĞİNER

THE CHANNEL TUNNEL (MANŞ TÜNELİ) 278829 Hilmi Batuhan BİLİR 278857 Deniz Göksun ATAKAN 278899 İlayda YEĞİNER THE CHANNEL TUNNEL (MANŞ TÜNELİ) 278829 Hilmi Batuhan BİLİR 278857 Deniz Göksun ATAKAN 278899 İlayda YEĞİNER The Tunnels The Channel Tunnel is the longest undersea tunnel in the world. This tunnel was

Detaylı

Bağlaç 88 adet P. Phrase 6 adet Toplam 94 adet

Bağlaç 88 adet P. Phrase 6 adet Toplam 94 adet ÖNEMLİ BAĞLAÇLAR Bu liste YDS için Önemli özellikle seçilmiş bağlaçları içerir. 88 adet P. Phrase 6 adet Toplam 94 adet Bu doküman, YDS ye hazırlananlar için dinamik olarak oluşturulmuştur. 1. although

Detaylı

ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ VE ETİK. Prof. Dr. Nermin Ersoy Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı

ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ VE ETİK. Prof. Dr. Nermin Ersoy Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ VE ETİK Prof. Dr. Nermin Ersoy Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Etik Nedir? Felsefenin insanlar arası ilişkilerini ve sorunlarını konu edinen dalı;

Detaylı

Indorama Ventures Public Company Limited

Indorama Ventures Public Company Limited Indorama Ventures Public Company Limited Kurumsal Yönetim Politikası (29 Eylül 2009 tarih ve 1/2009 No'lu Yönetim Kurulu Toplantısı tarafından onaylandığı şekilde) Başkandan mesaj Indorama Ventures Public

Detaylı

Sinema ve Televizyon da Etik. Meslek Etiği, İletişim (Medya) Etiği

Sinema ve Televizyon da Etik. Meslek Etiği, İletişim (Medya) Etiği Sinema ve Televizyon da Etik Meslek Etiği, İletişim (Medya) Etiği Etik ve Ahlâk Ayrımı Etik gelenek anlamına gelir ve törebilim olarak da adlandırılır. Bir başka deyişle etik, Bireylerin doğru davranış

Detaylı

Olayın meydana geldiği yerleşim yerindeki tek yönlü, düz, hafif eğimli, asfalt kaplama, yüzeyi kuru yolun genişliği 15,5 metredir.

Olayın meydana geldiği yerleşim yerindeki tek yönlü, düz, hafif eğimli, asfalt kaplama, yüzeyi kuru yolun genişliği 15,5 metredir. 2012 Olay 1 Olayın Özeti: Olayımızda 17.01.2006 tarihinde saat 22.50 sıralarında davacı sürücünün dönel kavşağa geldiğinde, solundan kırmızı ışıkta kavşağa giren ve doktor raporuna göre 117 promil alkollü

Detaylı

KARAYOLU VE TRAFİK GÜVENLİĞİ MUSTAFA IŞIK KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VE PROJE ŞUBESİ MÜDÜRÜ

KARAYOLU VE TRAFİK GÜVENLİĞİ MUSTAFA IŞIK KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VE PROJE ŞUBESİ MÜDÜRÜ KARAYOLU VE TRAFİK GÜVENLİĞİ MUSTAFA IŞIK KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VE PROJE ŞUBESİ MÜDÜRÜ ŞİŞLİ 10 CAN KAYBI SOMA 301 CAN KAYBI VAN 604 CAN KAYBI JAPONYA 15.828 CAN KAYBI ÖLÜ

Detaylı

MBA 507 (3) TUTUMLAR VE İŞ TATMİNİ

MBA 507 (3) TUTUMLAR VE İŞ TATMİNİ MBA 507 (3) TUTUMLAR VE İŞ TATMİNİ Tutum Tutum bir kişinin diğer bir kişi, bir olay veya çevresi ile ilgili olarak negatif veya pozitif tavırdır. Tutum Tutumlar değerler gibi sosyal ve duygusal inşalardır

Detaylı

Problem değil çözüm üretiyoruz. Problem değil çözüm üretiyoruz. GROUP

Problem değil çözüm üretiyoruz. Problem değil çözüm üretiyoruz. GROUP Problem değil üretiyoruz. Problem değil çözüm çözüm üretiyoruz. GROUP HAKKIMIZDA İSTAŞ TURİZM, Kurulduğu günden bu yana turizm, personel ve öğrenci taşımacılığı konularında faaliyet gösteren bir kuruluştur.

Detaylı

HOSTBEY YAZILIM VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU KİRALAMA SÖZLEŞMESİ

HOSTBEY YAZILIM VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU KİRALAMA SÖZLEŞMESİ HOSTBEY YAZILIM VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU KİRALAMA SÖZLEŞMESİ MADDE 1. TARAFLAR 1- SERVİS SAĞLAYICI : HOSTBEY YAZILIM VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ (Sözleşmenin bundan sonraki bölümünde kısaca "Hostbey)"

Detaylı

GEMİ MÜHENDİSLİĞİ MESLEKİ DAVRANIŞ KURALLARI YÖNETMELİĞİ

GEMİ MÜHENDİSLİĞİ MESLEKİ DAVRANIŞ KURALLARI YÖNETMELİĞİ GEMİ MÜHENDİSLİĞİ MESLEKİ DAVRANIŞ KURALLARI YÖNETMELİĞİ Daha önce GEMİ MÜHENDİSLİĞİ ETİK KURALLARI olarak uygulanan belge, GEMİ MÜHENDİSLİĞİ MESLEKİ DAVRANIŞ KURALLARI YÖNETMELİĞİ olarak 17.02.2006 Tarih

Detaylı

LİBYA NIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI PROGRAMINDA TÜRK TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ KONFERANSI 10 NİSAN 2013, ANKARA

LİBYA NIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI PROGRAMINDA TÜRK TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ KONFERANSI 10 NİSAN 2013, ANKARA LİBYA NIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI PROGRAMINDA TÜRK TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ KONFERANSI 10 NİSAN 2013, ANKARA Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TürkMMMB), 25 Nisan 1980 tarihinde kurulan

Detaylı