KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu"

Transkript

1 KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni

2 İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü Toz Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 Havada Hidrojen Sülfür (H2S) Gazı Gürültü Kontrolü Kimyasal Maddelerin İthali, Taşınması, Depolanması ve Kullanılması..9 4 Patlatma Tesis Atıkları Atık Depolama Yeraltı Sularının İzlenmesi Yeraltı İşletmesinden Su Geliri Meteorolojik Ölçümler İzleme ve Rapor Verme Çevre Eğitimi Rehabilitasyon Çevre Günü Kutlamaları Ek 1 - Çevre Politikası Ek 2 - Ölçüm Alanı Yerleşim Planı Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 2/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

3 YÖNETİCİ ÖZETİ Bu doküman, Koza Altın İşletmeleri A.Ş.nin, Sağlık, Çevre ve Orman Bakanlığı na Ovacık Altın Madeni ile ilgili olarak yaptığı taahhütler çerçevesinde hazırlanmıştır. Ovacık Altın Madeni nde periyodik çevresel ölçümlerin yapılmasına devam edilmektedir. Böylece, Ovacık Altın Madeni nde yapılan sürekli kontroller ile, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından müsaade edilen sınır değerlere uygunluk kontrol edilmektedir dönemine ait çevresel ölçümlere ilişkin veriler Ovacık Altın Madeni nda yer almaktadır. Dökümanda toz, gürültü, patlatma (basınç ve vibrasyon), meteorolojik ölçüm verileri, havada hidrojen siyanür gazı ve atıklar (siyanür ve metaller dahil) ile ilgili ölçüm sonuçları verilmiştir. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 3/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

4 1. Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü Taahhüt : Koza Altın İşletmeleri A.Ş., tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği ile tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği nde belirtilen emisyon sınır değerlerine tabidir Sınır Değer(KVS) Sınır Değer (UVS) Çöken toz mg/m 2 -gün Partikül toz (PM10) µg/m tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Parlayıcı, Patlayıcı, Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Tüzüğü ne göre iş yerinde, 8 saatlik çalışma süresi boyunca HCN gazı konsantrasyonunun 10 ppm yi (11mg/m 3 ) geçmemesi gerekmektedir. Bu değerin seçilmesindeki emniyet katsayısı 30 dur. İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyetinin değerlendirme raporna istinaden hazırlanan ve Çevre ve Orman Bakanlığına sunulan ek taahhütname doğrultsunda tesiste tarihinden itibaren hidrojen sülfür gazı ölçümü yapılmaktadır tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Parlayıcı, Patlayıcı, Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Tüzüğü ne göre iş yerinde 8 saatlik çalışma süresi boyunca H 2 S gazı konsantrasyonunun 10 ppm yi (15 mg/m 3 ) geçmemesi gerekmektedir. Açıklama : * Kısa Vadeli Değer (KVD): Maksimum günlük ortalama değerler veya istatistik olarak bütün ölçüm sonuçları sayısal değerlerinin büyüklüğüne göre dizildiğinde, ölçüm sonuçlarının % 95 ine tekabül eden değeri, çöken tozlar için farklı olarak aşılmaması gereken maksimum aylık ortalama değerleri * Uzun Vadeli Değer (UVD): Yapılan bütün ölçüm sonuçlarının aritmetik ortalaması olan değeri, * Kısa Vadeli Sınır Değer (KVS): Maksimum günlük ortalama değerleri veya sayısal değerlerinin büyüklüğüne göre dizildiğinde, istatistik olarak bütün ölçüm sonuçlarının % 95 ine tekabül eden değer olan ve SKHKKY nin Ek-2 Tablo 2.2 de verilen değeri aşmaması gereken değeri, * Uzun Vadeli Sınır Değer (UVS): Yapılan bütün ölçüm sonuçlarının aritmetik ortalaması olan, SKHKKY nin Ek-2 Tablo 2.2 de verilen değeri aşmaması gereken değeri, Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 4/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

5 1.1. Çöken Toz Ölçüm Sonuçları Yönetmelik Sınır Değer (KVS) mg/m 2 -gün Nokta 1 mg/m 2 gün Nokta 2 mg/m 2 gün Ölçüm Yerleri Nokta 3 mg/m 2 - gün Nokta 4 mg/m 2 - gün Nokta 5 mg/m 2 - gün Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 5/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

6 1.2. Partikül Toz Ölçüm Sonuçları Ölçüm Tarihi Ölçüm Yerleri BG1 (µg/m 3 ) BG2 (µg/m 3 ) BG3 (µg/m 3 ) Günlük Ortalama Günlük Ortalama Günlük Ortalama UVD KVD 67,45 69,13 11,37 Yönetmelik Sınır Değerler (µg/m 3 ) BG1 (µg/m 3 ) BG2 (µg/m 3 ) BG3 (µg/m 3 ) UVS KVS ,45 69,13 11,37 Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 6/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

7 1.3. Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı Ölçüm Sonuçları Ölçüm Tarihi Taahhüt Edilen Atık Havuzu Limiti Atık Havuzu Ölçüm Değeri Taahhüt Edilen Sağlık Bandı Limiti Sağlık Bandı Ölçüm Değeri Taahhüt Edilen Tesis Limiti Tesis Ölçüm Değeri Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 7/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

8 1.4. Havada Hidrojen Sülfür (H 2 S) Gazı Ölçüm Sonuçları Sonuçlar : Yönetmelikte belirtilmiş olan sınır değerlerin aşılmadığı tesbit edilmiştir. Ölçüm Tarihi Taahhüt Edilen Atık Havuzu Limiti Atık Havuzu Ölçüm Değeri Taahhüt Edilen Sağlık Bandı Limiti Sağlık Bandı Ölçüm Değeri Taahhüt Edilen Tesis Limiti Tesis Ölçüm Değeri Gürültü Kontrolü Taahhüt : Koza Altın İşletmeleri A.Ş., 07 Mart 2008 tarih sayılı Resmi Gazete, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ne(2002/49/ec) tabidir. Gürültü değerleri, Yönetmeliğin 22. Maddesi Ek 8 de yer alan Tablo 4 teki gürültü sınır değerlerini aşamaz (sınır değerler Ticari yapılar ile gürültüye hassas kullanımların birlikte bulunduğu alanlardan konutların yoğun olarak bulunduğu alanlar için; L gündüz 65dBA, L akşam 60 dba, L gece 55dBA dır). Sonuçlar : * Gürültü ve Patlatma ölçüm cihazları tarihinde kalibrasyon amaçlı Tübitak UME ye gönderilmiştir. Kalibrasyon işlemleri tamamlandığında cihazlar ile ölçüm alınmaya devam edilecektir. Konu ile ilgili olarak İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve İl Özel İdaresine bilgilendirme yazıları sunulmuştur. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 8/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

9 3. Kimyasal Maddelerin İthali, Taşınması, Depolanması ve Kullanılması Taahhüt : Koza Altın İşletmeleri A.Ş., kimyasalların ambalaj ve etiketlenmesi, depolanması, taşınması ve kullanılması ile ilgili 11 Aralık 1993 tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Zararlı Kimyasal Madde ve Ürünlerinin Kontrolü Yönetmeliği nde ve 26 Aralık 2003 tarih ve sayılı Remi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmeliği nde; bu kimyasalların ithalinde ise 18 Haziran 2000 tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Madde ve Atıklara İlişkin Tebliğlerde belirtilen hususlara uyacaktır Sonuçlar : Kimyasal maddelerin ithali, taşınması, depolanması ve kullanılmasında Çevre ve Orman Bakanlığı Taahhütnamesi ile tam bir uygunluk sağlanmıştır. 4. Patlatma Taahhüt : Koza Altın İşletmeleri A.Ş., tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ne ve Çevre ve Orman Bakanlığı na vermiş olduğu taahhütnamede belirtilen sınır değerlere tabidir. Titreşim kriterleri Gürültü değerleri Yönetmeliğin 29. Maddesi Tablo 9 daki izin verilen titreşim değerlerini ve taahütnamede belirtilen değerleri aşamaz. Titreşim Frekansı (Hz) İzin Verilen En Yüksek Titreşim Hızı (Tepe Değeri-mm/s) Taahhütnamedeki sınır değerler; Açık Ocak civarında yer alan yerleşim birimlerindeki binaların 1 m uzaklığında gürültü seviyesi 128 dba yı aşmayacaktır. Patlatma esnasında vibrasyon (titreşim) hızı en çok 13 mm/saniye olacaktır. Sonuçlar : * Açıkocak üretim çalışmaları tarihinde tamamlanmış olup, patlatma yapılmamaktadır. * Gürültü ve Patlatma ölçüm cihazları tarihinde kalibrasyon amaçlı Tübitak UME ye gönderilmiştir. Kalibrasyon işlemleri tamamlandığında cihazlar ile ölçüm alınmaya devam edilecektir. Konu ile ilgili olarak İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve İl Özel İdaresine bilgilendirme yazıları sunulmuştur. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 9/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

10 5. Tesis Atıkları Taahhüt : Koza Altın İşletmeleri A.Ş., tesisten çıkan atık içerisinde bulunan siyanürün bozundurulması, ağır metallerin ise çöktürülüp duraylı hale getirilmesi için, iki aşamalı INCO SO 2 /Hava kimyasal bozundurma ünitesini kurmuştur Siyanür konsantrasyonu iki noktadan numune alınarak belirlenecektir: Kimyasal bozundurma ünitesi çıkışı, havuza deşarj edilmeden önceki bir noktada alınacak çamur numunesi içindeki su, Havuzdan tesise beslenen suyun besleme kulesine aktığı noktada alınacak su numunesi. Atık Depolama Tesisindeki suda çözünmüş olan ağır metal ölçümleri günlük ve haftalık olarak yapılacaktır. Sonuçlar : Atıksudaki siyanür ve haftalık metal konsantrasyonlarının Çevre ve Orman Bakanlığı Taahhütnamesi nde belirtilmiş olan sınır değerleri aşmadığı tesbit edilmiştir. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 10/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

11 5.1. Siyanür Ölçüm Sonuçları Ölçüm Tarihi Taahhüt Edilen Siyanür Üst Sınırı (mg/l) Kimyasal Bozundurma Çıkışı Suyunda Ölçülen Siyanür Değeri (mg/l) Tesis Geri Dönüş Suyunda Ölçülen Siyanür Değeri (mg/l) Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 11/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

12 Atık Depolama Tesisi Günlük Arsenik ve Antimon Ölçüm Sonuçları Ölçüm Tarihi Arsenik ve Antimon Taahhüt Sınır Değeri (mg/l) Arsenik Ölçüm Değeri (mg/l) Antimon Ölçüm Değeri (mg/l) Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 12/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

13 Atık Depolama Tesisi Haftalık Ağır Metal Ölçüm Sonuçları Parametreler Taahhüt Edilen Üst Sınır (mg/l) Numune Alım Tarihi Numune Alım Tarihi Numune Alım Tarihi Numune Alım Tarihi Bakır (Cu) Kurşun (Pb) 2 <0.15 <0.10 <0.15 <0.15 Çinko (Zn) <0.010 < Kadmiyum (Cd) 1 <0.030 <0.020 <0.030 <0.030 Krom (Cr) <0.020 <0.030 <0.030 Civa (Hg) 0,1 < < < < Demir (Fe) 10 < <0.09 Nikel (Ni) - <0.15 <0.10 <0.15 <0.15 Mağnezyum (Mg) Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 13/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

14 6. Atık Depolama Taahhüt : Koza Altın İşletmeleri A.Ş., kimyasal olarak bozundurulmuş tesis atıklarını atık Depolama Tesisinde depolayacaktır. Atık Depolama Tesisi, Çevre ve Orman Bakanlığı na sunulan Atık Havuzu Yönetim Planı çerçevesinde işletilecektir. Herhangi bir sızma-kaçak olup olmadığını anlamak amacıyla, siyanür ihtiva eden tüm tank ve borular her gün kontrol edilecektir. Açıklamalar : Atık içerisindeki su drene edilerek havuz içinde bulunan su toplama kulesinde toplanmakta ve tekrar kullanılmak üzere tesise pompalanmaktadır. Atık havuzundan alıcı ortama deşarj yapılmamaktadır. Atık havuzunun çevresindeki drenaj kanalları etkin bir şekilde çalışmakta ve yağışlardan dolayı oluşan suların doğrudan atık havuzuna girmesi önlenmektedir. Ay boyunca yapılan günlük kontroller sonucu herhangi bir sızıntı ya da kaçağa rastlanmamıştır. Sonuçlar : Atık havuzunun işletilmesinde, Çevre ve Orman Bakanlığı Taahhütnamesi ile tam bir uygunluk sağlanmıştır. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 14/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

15 7. Yeraltı Sularının İzlenmesi Taahhüt : Koza Altın İşletmeleri A.Ş., işletme döneminde Çevre ve Orman Bakanlığı Taahhütnamesi Ek 4 de belirtilen parametrelere göre aylık numune alacak ve analiz sonuçları üç aylık dönemler halinde ilgili kuruluşlara rapor edecektir. Açıklamalar : Atık havuzu ana seddesinin mansap şevi tarafında yeraltı suyu akımı yönünde ve yeraltı suyunu en iyi temsil edecek şekilde maden sahasını çevreleyen çit boyunca açılan 9 adet gözlem kuyusundan, yeni pasa sahasının bulunduğu alanda açılan 2 adet yeni gözlem kuyusundan aylık su numuneleri alınmaktadır. Bunun yanında ÇED Olumlu kararı bulunan ve inşaası devam eden II. Atık Depolama Tesisi Projesi için DSİ Bölge Müdürlüğü nün görüşleri doğrultusunda II. ADT nin alüvyon tabakasında mansabında 3 adet, membasında 1 adet gözlem kuyusu açılmıştır. Mansabındaki gözlem kuyularından (GK21, GK22, GK23) su numuneleri alınmış ve analizlenmiştir. Membada açılan gözlem kuyusunda (GK20) su bulunamaması nedeni ile DSİ Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile belirlenen yeni lokasyonda kuyu açma işlemleri başlatılmıştır. Sonuçlar : Aylık numuneler taahhütnamenin gereğine göre alınmıştır. Haziran ayına ait yeraltısuyu izleme ALS sonuçları aşağıda verilmiştir. GK7-S, GK 9-S, GK 9-D, yeni açılan GK8-D nolu kuyuda su olmadığı için numune alınamamıştır. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 15/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

16 Parametereler GK4 GK5 GK6 GK 7D GK 8S GK 11 GK 12 GK 21 GK 22 GK 23 İletkenlik (umhos/cm) Toplam Çözünür Katılar (TCK) ph Toplam Alkalinite (CaCO3) Karbon Alkalinitesi (CaCO3) <2 <2 <2 <2 <2 <2 <2 <2 <2 <2 Klor (Cl) Sülfat (SO4) Antimon (Sb) < < < Arsenik (As) Kadmiyum (Cd) < < < < < < < < < < Kalsiyum (Ca) Krom (Cr) Bakır (Cu) Demir (Fe) Kurşun (Pb) < < Magnezyum (Mg) Civa (Hg) < < < < < < < < < < Nikel (Ni) Potasyum (K) Sodyum (Na) Çinko (Zn) < Toplam Siyanür (TCN) <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 Zayıf Asitte Çözünebilen Siyanür (WADCN) <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 Parametereler Ovacık Çamköy Süleymanlı İletkenlik (umhos/cm) Toplam Çözünür Katılar (TCK) ph Toplam Alkalinite (CaCO3) Karbon Alkalinitesi (CaCO3) <2 <2 <2 Klor (Cl) Sülfat (SO4) Antimon (Sb) Arsenik (As) Kadmiyum (Cd) < < < Kalsiyum (Ca) Krom (Cr) Bakır (Cu) Demir (Fe) Kurşun (Pb) Magnezyum (Mg) Civa (Hg) < < < Nikel (Ni) Potasyum (K) Sodyum (Na) Çinko (Zn) Toplam Siyanür (TCN) <0.005 <0.005 <0.005 Zayıf Asitte Çözünebilen Siyanür (WADCN) <0.005 <0.005 <0.005 Not : Birimler parametrelerin yanında belirtilmediği sürece mg/l dir. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 16/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

17 8. Yeraltı İşletmesinden Su Geliri Ovacık Altın Madeni Taahhüt : Yeraltı ocağı, yeraltısu tablasının altında kaldığından, yeraltı madeninin işletilmesi sırasında çatlak ve fay zonlarından yeraltına su drenajı olmaktadır. Yeraltı ve açıkocaktan çıkan fazla suların bir kısmı maden sahasında meydana gelebilecek tozluluğun bastırılması için kullanılmaktadır. Geriye kalan kısım ise, bekletme havuzlarına alınarak, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği Tablo 7.1. Alıcı ortama deşarj standartları sağlandıktan sonra dereye deşarj edilmektedir. Barajdaki su seviyesinin azalması durumunda tesisin su ihtiyacı için yeraltı suyu atık depolama tesisine basılarak tesiste kullanılmaktadır. Açıklamalar : Bütün yeraltı suyu pompa ile yüzeydeki yeraltı havuzuna pompalanmaktadır. Bu havuzda yeraltı suyu çöktürülmekte, üstte kalan süzülmüş su mevcut deşarj iznimiz doğrultusunda Nardal Deresine deşarj edilmektedir (SSKY, Tablo 7.1 alıcı ortama deşarj standartlarına uygun olarak). Yeraltı suyundan haftalık kompozit numune hazırlanmakta ve analiz ettirilmektedir. Parametreler *Alıcı Ortam Numune Deşarj Tarihi Standartları (mg/l) Numune Tarihi Numune Tarihi Numune Tarihi Askıda Katı Madde (AKM) <3 3.6 Toplam Siyanür (TCN) 0,1 <0.005 <0.005 <0.005 <0.005 Serbest Kükürt (S) 15 <0.02 <0.02 <0.02 <0.02 Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) 80 <20 <20 <20 <20 ph Demir (Fe) Kadmiyum (Cd) 0,2 <0.01 <0.01 <0.01 <0.01 Krom (Cr) Bakır (Cu) 5 <0.01 <0.01 <0.01 <0.01 Civa (Hg) 0, < Çinko (Zn) 3 <0.005 <0.005 < Kurşun (Pb) 0,5 <0.05 <0.05 <0.05 <0.05 Balık Biyodeneyi * * SKKY Tablo h kompozit numune için alıcı ortam deşarj standartları (Cd ve Hg için 24 h standartı alınmıştır). * Analiz sonucları rapora yetişmediği için bir sonraki ay çevre raporunda belirtilecektir. Not : 18 24/05/2009 ile 25 31/05/2009 tarihlerine ait Balıkbiyodeneyi analiz sonuçları 1 dir. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 17/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

18 9. Meteorolojik Ölçümler Tesiste meteorolojik verilerin tesbiti için meteoroloji istasyonu kurulmuştur. Bu istasyonda sıcaklık, yağış miktarı, rüzgar yönü ve hızı, nem, hava basıncı, buharlaşma ve güneşlenme ölçülmektedir. Sonuçlar : nda Ovacık Altın Madeni Otomatik Meteoroloji İstasyonundan alınan veriler kullanılmıştır. Sistemde meydana gelen problem nedeniyle tarihlerine ait bazı veriler alınamamıştır. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 18/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

19 10. İzleme ve Rapor Verme Açıklamalar : Şirket tarafından, kimyasal bozundurma ünitesi çıkışından ve geri dönüş suyundan alınan günlük numunelerde siyanür, atık havuzunda arsenik ve antimon, haftada bir ise atık havuzunda diğer ağır metallerin analizi, Hergün havadaki HCN gazı, toz, gürültü ve patlatma ölçümleri, Haftada bir Yeraltı maden desarj suyunda SKKY, Tablo 7.1 de istenilen parametrelerin analizleri, Ayda bir kez gözlem kuyularından su numuneleri alınarak belirtilen parametrelerin analizleri yapılmaktadır. Analiz sonuçları aylık olarak ilgili mercilere rapor edilmekte ve kamuoyuna duyurulmaktadır. Taahhüt : Koza Altın İşletmeleri A.Ş., aşağıdaki ölçümleri belirtilen periyotlarda yaparak İzmir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ne rapor edecektir: İzleme kuyularından her ay su numuneleri alınarak ek 4 te belirtilen parametrelerin analizi yapılacak ve 3 ayda bir rapor edilecektir. Atıkların sıvı kısmından numuneler alınarak ek 5 te belirtilen parametrelerin analizi yapılacak ve ayda bir rapor edilecektir. Atıkların havuz içerisindeki dağılımı ve seviyesi yıllık olarak izlenerek rapor edilecektir. Siyanür içeren atık ve solüsyon taşıyan bütün boru ve tanklarda sızma ve kaçak kontrolü günlük yapılacak aylık olarak rapor edilecektir. Aylık toplam yağış miktarı ve 24 saatlik dönem içerisinde 2.5 cm ve daha büyük yağışlar kaydedilecek ve altı ayda bir rapor edilecektir. Her ay için rüzgar yönü ve şiddeti günlük olarak kaydedilecek ve altı ayda bir rapor edilecektir. Aylık toplam atık havuzuna atılan atık miktarı kaydedilecek ve altı ayda bir rapor edilecektir. Aylık toplam tesiste kullanılan sodyum siyanür miktarı ton cinsinden kaydedilecek ve altı ayda bir rapor edilecektir. Günlük meteorolojik veriler kaydedilerek altı ayda bir rapor edilecektir. nda Ovacık Altın Madeni Otomatik Meteoroloji İstasyonundan alınan veriler kullanılmıştır. Sistemde meydana gelen problem nedeniyle tarihlerine ait bazı veriler alınamamıştır. Sonuçlar : Çevre ve Orman Bakanlığı Taahhütnamesi ile tam bir uygunluk sağlanmıştır. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 19/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

20 11. Çevre Eğitimi Ovacık Altın Madeni nde tüm yeni işe girenlere ve müteahhit firma elemanlarına, çalışanları ve müteahhitleri, Koza Altın İşletmeleri A.Ş. nin kendini güçlü bir şekilde bağlı saydığı En İyi Çevre Yönetimi konusunda bilgilendirmek ve çevre konusundaki kişisel sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla Çevresel Bilgilendirme Eğitimi verilmektedir. ayı içerisinde toplam 71 kişi bu eğitime katılmıştır. 12. Rehabilitasyon Maden sahasında hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda yabani otların temizlenmesi işlemlerine devam edilmiştir. II. Dış Döküm sahasında dikili zeytin fidanları için Danışmanlar hizmeti alınmaya devam edilmiş ve danışmanlar tarafından yapılan incelemeler ve öneriler göz önüne alınarak II. Dış Döküm sahası bakım çalışmaları sürdürülmüştür. Aşırı yağışlar nedeniyle II. Dış döküm alanında meydana gelmiş olan yarılmaların kapatılma çalışmalarına devam edilmiş ve yağmur sularının akışı için su yolları yapılmasına devam edilmiştir. Maden sahasında dikili olan zeytin fidanlarının diplerinin temizlenmesi, budanması ve gübrelenmesi çalışmalarına devam edilmiştir. Mayıs ayı itibariyle haftasonları maden sahasındaki bütün ofislerin etrafına haşera ve sineklere karşı ilaçlamalarına Haziran ayında da devam edilmiştir. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 20/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

21 13. Çevre Günü Kutlamaları 1972 yılında İsveç in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir ve o gunden bugune bütün ülkelerin ortak sorunu olan, insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşan Çevre Kirliliğine önemi çekmek için haziran ın ikinci haftası tüm dünyada çevre günü olarak kutlanmaktadır. Ovacık Altın Madeninde de 5 haziran günü Çevre Günü etkilinliği gerçekleştirilmiştir. Etkinlikte, Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Ovacık Altın Madeni Genel Müdürü Sayın İsmet SİVRİOĞLU, Genel Müd. Yrd. Sayın Serhan UMURHAN ve farklı bölümlerde görevli olan çalışanlar, çevre günü hakkında ve maden sahasında yapılan çevresel faaliyetler hakkında düşüncelerini ve görüşlerini katılımcılarla paylaşmışlardır. Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından hazırlanmış olan sudaki ayak izini ölç konulu anket ve sunum hem bilgisayar ortamında hemde döküman halinde tüm çalışanlara dağıtılmıştır. Ayrıca çalışanların çevre konusundaki görüş ve önerilerini alabilmek için içerisinde boş kağıt olan zarflar dağıtılmıştır. Etkinliğin sonunda, tüm maden çalışanlarına mevsimlik çiçekler dağıtılmıştır. Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 21/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

22 Ovacık Altın Madeni EK 1 Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 22/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

23 Ek 2 - Ölçüm Alanı Yerleşim Planı Ovacık Altın Madeni Çevresel Ölçüm Noktaları Partikül toz ölçümü Çöken toz ölçümü HCN gazı ölçümü H2S gazı ölçümü Gürültü ölçümü Patlatma ölçümü Siyanür numune alımı Atık havuzu numune alımı Yeraltısuyu numune alımı Meteroloji ölçümü Hazırlayanlar : Meryem Tekol Aylin Ak Revizyon No: Nihai Sayfa: 23/23 Onaylayan : İsmet Sivrioğlu Ovacık Altın Madeni Çevre Raporu Tarih:

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacõk Altõn Madeni

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacõk Altõn Madeni Normandy Madencilik A.Ş. Ovacõk Altõn Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarõnõn Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazõ... 6 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü... 4-8 Toz... 4-6 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 7 Havada Hidrojen Sülfür (H2S)

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-8 Toz...4-6 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 Havada Hidrojen Sülfür (H2S)

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-8 Toz...4-6 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 7 Havada Hidrojen Sülfür (H2S)

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 Havada Hidrojen Sülfür (H2S)

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 5 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni ŞUBAT 2011 İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü... 4-10 Toz... 5-8 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 9 Havada Hidrojen

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni TEMMUZ 2010 İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü... 4-11 Toz... 5-8 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 9 Havada Hidrojen

Detaylı

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...3 Toz...3 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı...5 Gürültü Kontrolü...5 3 Kimyasal Maddelerin

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü... 4-8 Toz... 4-6 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 7 Havada Hidrojen Sülfür (H2S)

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü... 4 Toz... 4 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ...2 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...3 Toz...3 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı...5 2 Gürültü Kontrolü...6 3 Kimyasal Maddelerin

Detaylı

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacõk Altõn Madeni

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacõk Altõn Madeni Normandy Madencilik A.Ş. Ovacõk Altõn Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarõnõn Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazõ... 6 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacõk Altõn Madeni

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacõk Altõn Madeni Normandy Madencilik A.Ş. Ovacõk Altõn Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarõnõn Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazõ... 6 2 Gürültü Kontrolü... 7 3 Kimyasal

Detaylı

DENIZ SUYU YETERLIK TESTLERI

DENIZ SUYU YETERLIK TESTLERI ÇEVRE SEKTÖRÜ DENEYLER DENIZ SUYU YETERLIK LERI KODU ÇMO/DNZSU/06 ÇMO/DNZSU/07 YETERLL K CNS Denizsuyu Yeterlilik testi Denizsuyu Yeterlilik testi PARAMETRE LER Arsenik (As) Selenyum (Se) Civa (Hg) Kadmiyum

Detaylı

EK YAKIT OLARAK ÇİMENTO FABRİKALARINDA KULLANILABİLECEK ATIKLAR

EK YAKIT OLARAK ÇİMENTO FABRİKALARINDA KULLANILABİLECEK ATIKLAR EK YAKIT OLARAK ÇİMENTO FABRİKALARINDA KULLANILABİLECEK ATIKLAR 1) Kullanılmış lastikler 2) I ve II nci kategori atık yağlar 3) Boya çamurları 4) Solventler 5) Plastik atıklar 6) Çevre ve Orman Bakanlığı

Detaylı

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. Ovacık Altın Madeni EYLÜL 2007 İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü...4-5 Toz...4-5 Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı... 6 2 Gürültü Kontrolü...

Detaylı

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot Adı Metot Numarası ph Elektrometrik metot TS EN ISO 10523

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot Adı Metot Numarası ph Elektrometrik metot TS EN ISO 10523 Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim lüğü EK LİSTE-1/8 ph Elektrometrik metot TS EN ISO 10523 SU, ATIK SU 1,2 İletkenlik Elektrot Metodu TS 9748 EN 27888 Sıcaklık Laboratuvar ve Saha Metodu SM

Detaylı

SU NUMUNELERİNİN LABORATUVARA KABUL MİKTARLARI, SAKLAMA KOŞULLARI VE SÜRELERİ

SU NUMUNELERİNİN LABORATUVARA KABUL MİKTARLARI, SAKLAMA KOŞULLARI VE SÜRELERİ Alkalinite Alüminyum (Al) Amonyum (NH 4 + ) Anyonlar (Br, F, Cl, NO 2, NO 3, SO 4, PO 4 ) PE veya BC 200 100 Tercihen arazide yapılmalıdır. sırasındaki indirgenme ve oksitlenme reaksiyonları numunede değişikliğe

Detaylı

ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ENDÜSTRİYEL ATIKSU ARITMA TESİSİ

ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ENDÜSTRİYEL ATIKSU ARITMA TESİSİ ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ENDÜSTRİYEL ATIKSU ARITMA TESİSİ Bölgemiz I. Kısım Atıksu Arıtma Tesisi (yatırım bedeli 15 milyon $) 1995 yılında, II. Kısım Atıksu Arıtma Tesisi ( yatırım bedeli 8 milyon

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/7) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/7) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/7) Deney Laboratuvarı Adresi : İncilipınar Mah. 3385 Sk. No:4 Pamukkale 21050 DENİZLİ / TÜRKİYE Tel : 0 258 280 22 03 Faks : 0 258 280 29 69 E-Posta : isanmaz_derya@hotmail.com

Detaylı

İnegöl OSB Müdürlüğü Atıksu Arıtma, Çamur Kurutma ve Kojenerasyon Tesisleri 6/3/2016 1

İnegöl OSB Müdürlüğü Atıksu Arıtma, Çamur Kurutma ve Kojenerasyon Tesisleri 6/3/2016 1 Atıksu Arıtma, Çamur Kurutma ve 6/3/2016 1 İnegöl İlçesinde Organize Sanayi Bölgesi Kurulması; Yüksek Planlama Kurulunun 19.12.1973 tarihli raporu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 19.11.1973 tarihli

Detaylı

YÜZEYSEL SULARDA İZLENMESİ GEREKEN KALİTE ELEMENTLERİ

YÜZEYSEL SULARDA İZLENMESİ GEREKEN KALİTE ELEMENTLERİ EK-1 YÜZEYSEL SULARDA İZLENMESİ GEREKEN KALİTE ELEMENTLERİ Akarsular Göller Kıyı Suları Geçiş Suları GENEL KİMYASAL VE FİZİKO- KİMYASAL PARAMETRELER Sıcaklık Sıcaklık Sıcaklık Sıcaklık ph ph ph ph (mg/l

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Deney Laboratuvarı Adresi : Karaman Mah. Atıksu Arıtma Tesisi İdari Binası Adapazarı 54290 SAKARYA/TÜRKİYE Tel : 0 264 221 12 23 Faks : 0 264 277 54 29 E-Posta

Detaylı

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ;

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; NUMUNE ALMA T.C. Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim lüğü EK LİSTE-1/5 SU, ATIK SU 1 ph Elektrokimyasal Metot TS 3263 ISO 10523 İletkenlik Elektriksel İletkenlik Tayini TS 9748 EN 27888 Çözünmüş

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/8) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/8) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/8) Deney Laboratuvarı Adresi : İBB Geri Kazanım ve Kompost Tesisi Işıklar Köyü Mevkii Ege sok. No: 5 Kemerburgaz EYÜP 34075 İSTANBUL / TÜRKİYE Tel : 02122065017 Faks

Detaylı

GEBZE PLASTİKÇİLER ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İnönü Mahallesi Balçık Köyü Yolu Üzeri Gebze / KOCAELİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

GEBZE PLASTİKÇİLER ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İnönü Mahallesi Balçık Köyü Yolu Üzeri Gebze / KOCAELİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ GEBZE PLASTİKÇİLER ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İnönü Mahallesi Balçık Köyü Yolu Üzeri Gebze / KOCAELİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MERKEZİ ATIKSU ARITMA TESİSİ FAALİYETİ İŞ AKIM ŞEMASI VE PROSES ÖZETİ 1 1. İŞLETME

Detaylı

SU VERİMLİLİĞİ 16.12.2015

SU VERİMLİLİĞİ 16.12.2015 SU VERİMLİLİĞİ UYGULAMALARI 16.12.2015 E R K A N P E T E K A L ÇEVRE MÜHENDİSİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ 1987 epetekal@egeseramik.com EGE SERAMİK GENEL GÖRÜNÜŞ EGE SERAMİK UYDU GÖRÜNTÜSÜ EGE SERAMİK ATIK

Detaylı

SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ İDARİ USULLER TEBLİĞİ

SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ İDARİ USULLER TEBLİĞİ SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ İDARİ USULLER TEBLİĞİ Bu Tebliğ, 12 Mart 1989 tarihli ve 20106 sayılı Resmî Gazete de yayınlanmıştır. Amaç Madde 1 - Bu tebliğ, 9 Ağustos 1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/10) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/10) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/10) Deney Laboratuvarı Adresi : Adnan Menderes Mah. Aydın Blv. No:43 09010 AYDIN / TÜRKİYE Tel : 0 256 211 24 04 Faks : 0 256 211 22 04 E-Posta : megagidalab@gmail.com

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/8) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/8) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/8) Deney Laboratuvarı Adresi : Organize Sanayi Bölgesi 1. Bulvar No: 18 İstasyon 47100 MARDİN / TÜRKİYE Tel : 0 482 215 30 01 Faks : 0 482 215 30 09 E-Posta : info@martest.com.tr

Detaylı

KONYA İLİ HAVA KALİTESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

KONYA İLİ HAVA KALİTESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ KONYA İLİ HAVA KALİTESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışma da 2000-2010 yıllarındaki yıllık, aylık, saatlik veriler kullanılarak kirleticilerin mevsimsel değişimi incelenmiş, sıcaklık, rüzgar hızı, nisbi

Detaylı

BİTKİSEL VE HAYVANSAL ATIKLARDAN BİYOGAZ VE ENERJİ ÜRETİM TESİSİ

BİTKİSEL VE HAYVANSAL ATIKLARDAN BİYOGAZ VE ENERJİ ÜRETİM TESİSİ BİTKİSEL VE HAYVANSAL ATIKLARDAN BİYOGAZ VE ENERJİ ÜRETİM TESİSİ Tesisin Amacı Organik yapıdaki hammaddelerin oksijensiz ortamda bakteriler yoluyla çürütülerek enerji potansiyeli olan biyogaza ve biyogazın

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Ek-9A T.C. ÇED İzin ve Denetim lüğü Kapsam : Su, Atık Su, Atık, Gürültü, Numune Alma Düzenleme Tarihi : 12.05.2015 Laboratuvar Adı : Gümüşsu A.Ş. Çevre Laboratuvarı Adres : Zafer Mah. Değirmen Cad. No:41

Detaylı

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot adı Metot Numarası Hız ve Debi Pitot Tüpü Metodu TS ISO 10780

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot adı Metot Numarası Hız ve Debi Pitot Tüpü Metodu TS ISO 10780 Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim lüğü EK LİSTE - 1/5 Hız ve Debi Pitot Tüpü Metodu TS ISO 10780 EMİSYON 1 İslilik Nem Partikül Madde CO, O 2 CO 2 NO NO X, NO 2 Renk Karşılaştırma (Bacharach)

Detaylı

BILKENT ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ PROJESİ HAVA KALİTESİ YÖNETİMİ PLANI REVİZYON TAKİP SAYFASI

BILKENT ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ PROJESİ HAVA KALİTESİ YÖNETİMİ PLANI REVİZYON TAKİP SAYFASI Sayfa No: 1 / 6 REVİZYON TAKİP SAYFASI Rev. No Rev. Tarihi Rev. Yapılan Sayfa No. Revizyonun Sebebi 00 - Yeni yayın 01 08.08.2014 4,5,6 02 6 Kredi kuruluşu teknik danışmanı önerileri doğrultusunda değişiklik

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki. (Sayfa 1/8) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki. (Sayfa 1/8) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki. (Sayfa 1/8) Deney Laboratuvarı Adresi : Adnan Menderes Mah. Aydın Blv. No:43 09010 AYDIN/TÜRKİYE Tel : 0 256 211 24 04 Faks : 0 256 211 22 04 E-Posta : megagidalab@gmail.com

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETERLİK BELGESİ EK LİSTE-1/7

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETERLİK BELGESİ EK LİSTE-1/7 ÇED, İzin ve Denetim lüğü EK LİSTE-1/7 (1, 2, 3,4) SU, ATIK SU ph Elektrometrik Metot SM 4500 H+ B Sıcaklık Laboratuvar ve Saha Metodu SM 2550 B İletkenlik Elektrokimyasal Metot SM 2510 B Renk Spektrofotometrik

Detaylı

TC ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI ÇED ve PLANLAMA GENEL MÜDÜRLM MADENCİLİK PROJELERİNE AİT ÇED RAPORLARINDA VE PROJE TANITIM DOSYLARI

TC ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI ÇED ve PLANLAMA GENEL MÜDÜRLM MADENCİLİK PROJELERİNE AİT ÇED RAPORLARINDA VE PROJE TANITIM DOSYLARI MADENCİLİK PROJELERİNE AİT ÇED RAPORLARINDA VE PROJE TANITIM DOSYLARI MADENCİLİK PROJELERİNE AİT ÇED RAPORLARI VE PROJE TANITIM DOSYASINDA YER ALAN KONULAR 3 ANA GRUPTA TOPLANMAKTADIR 1- PROJE ALANI VE

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Sayı: B.09.0.ÇED.0.10.01.00-150.01/683 18/01/2013 Konu: Çevre İzin Belgesi PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SAN. VE TİC. A.Ş (Bakır Madeni ve Zenginleştirme Tesisi) Madenköy/Siirt MADENKÖY/ŞİRVAN ŞİRVAN

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETERLİK BELGESİ EK LİSTE 1 / 14

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETERLİK BELGESİ EK LİSTE 1 / 14 ÇED, İzin ve Denetim lüğü EK LİSTE 1 / 14 Metaller ( Alüminyum, Antimon, Arsenik, Bakır, Baryum, Berilyum, Bor, Civa, Çinko, Demir, Gümüş, Kadmiyum, Kalay, Kalsiyum, Kobalt, Krom, Kurşun, Lityum, Magnezyum,

Detaylı

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot adı Metot Numarası

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot adı Metot Numarası EK LİSTE-1/8 SO 2 Elektrokimyasal Hücre Metodu TS ISO 7935 Emisyon (1) CO CO 2 Elektrokimyasal Hücre Metodu İnfrared Metodu Elektrokimyasal Hücre Metodu İnfrared Metodu TS ISO 12039 TS ISO 12039 O 2 Elektrokimyasal

Detaylı

AYLIK DEĞERLENDİRME RAPORU ¹ ²

AYLIK DEĞERLENDİRME RAPORU ¹ ² Çevre Danışmanlık Firmasının İsmi ve Logosu AYLIK DEĞERLENDİRME RAPORU ¹ ² Tetkik Tarihi : Tetkik Saati : A - İŞLETME BİLGİLERİ Adı Adresi Faaliyet Konusu ÇKAGİLHY Kapsamındaki Yeri ÇED Mevzuatına Göre

Detaylı

GOSB HİZMET BEDELLERİ KİTAPÇIĞI 2016

GOSB HİZMET BEDELLERİ KİTAPÇIĞI 2016 GOSB HİZMET BEDELLERİ KİTAPÇIĞI 2016 GOSB HİZMET BEDELLERİ KİTAPÇIĞI Doküman No : DT.02 Yayın Tarihi : 07.02.2008 Revizyon Tarihi: 03.02.2016 Revizyon No : 18 GOSB, 4562 sayılı OSB Kanunu na istinaden,

Detaylı

TÜRKİYE DE ENDÜSTRİYEL ATIKSU YÖNETİMİ VE PLANLAMASI

TÜRKİYE DE ENDÜSTRİYEL ATIKSU YÖNETİMİ VE PLANLAMASI T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI TÜRKİYE DE ENDÜSTRİYEL ATIKSU YÖNETİMİ VE PLANLAMASI Burhan Fuat ÇANKAYA Çevre ve Orman Uzman Yardımcısı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Su ve Toprak Yönetimi Dairesi Başkanlığı

Detaylı

MESS Entegre Geri Kazanım ve Enerji San. ve Tic. A.Ş.

MESS Entegre Geri Kazanım ve Enerji San. ve Tic. A.Ş. Sayfa : 1 / 12 1 ATIKLAR İÇİN NUMUNE SAKLAMA KOŞULLARI Parametre Numune Özelliği Numune Türü ICP ile Metal Tayinleri suları vb.), diğer her türlü sıvılar) Mikrodalgada (sıvı) yakılmış Minimum Numune Miktarı

Detaylı

BILKENT ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ PROJESİ HAVA KALİTESİ YÖNETİMİ PLANI REVİZYON TAKİP SAYFASI

BILKENT ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ PROJESİ HAVA KALİTESİ YÖNETİMİ PLANI REVİZYON TAKİP SAYFASI Sayfa No: 1 / 6 REVİZYON TAKİP SAYFASI Rev. No Rev. Tarihi Rev. Yapılan Sayfa No. Revizyonun Sebebi 00 - Yeni yayın 01 08.08.2014 4,5,6 02 05.11.2014 6 03 5,6 Kredi kuruluşu teknik danışmanı önerileri

Detaylı

SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ İDARİ USULLER TEBLİĞİ

SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ İDARİ USULLER TEBLİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 10.10.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27372 SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ İDARİ USULLER TEBLİĞİ Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Tebliğin amacı, 31/12/2004 tarihli ve 25687 sayılı Resmî

Detaylı

LİMİT DEĞERLER, HEDEF DEĞERLER, UZUN VADELİ HEDEFLER, DEĞERLENDİRME EŞİKLERİ, BİLGİLENDİRME VE UYARI EŞİKLERİ

LİMİT DEĞERLER, HEDEF DEĞERLER, UZUN VADELİ HEDEFLER, DEĞERLENDİRME EŞİKLERİ, BİLGİLENDİRME VE UYARI EŞİKLERİ Ek- I LİMİT DEĞERLER, HEDEF DEĞERLER, UZUN VADELİ HEDEFLER, DEĞERLENDİRME EŞİKLERİ, BİLGİLENDİRME VE UYARI EŞİKLERİ A) Tanımlar PM10, arsenik, kadmiyum, nikel, cıva ve benzo(a)piren konsantrasyonlarını

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/9) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/9) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/9) Deney Laboratuvarı Adresi : Kemankeş Mah. Mangır Sok. No:3 Kat:1 Karaköy Beyoğlu 34425 İSTANBUL / TÜRKİYE Tel : 0212 243 63 47 Faks : 0212 243 63 41 E-Posta : info@pentacevre.com

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Belge No Kapsam T.C. : Y 41/006/2016 Düzenleme Tarihi : 18.10.2016* : Kömür,Sıvı Yakıt,Atık Su,Atık Yağ,Numune Alma,Emisyon Laboratuvar Adı Adres : STANDART LABORATUARLAR İŞLETMECİLİĞİ A.Ş. : Atalar Mah.

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Sayı: 43986390-150.01/196 21/01/2015 Konu: Çevre İzin Belgesi OTO TRİM OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ DENİZLİ KÖYÜ ATATÜRK CAD. NO:172 GEBZE/KOCAELİ GEBZE / KOCAELİ İlgi: (a) 16/01/2014 tarihli

Detaylı

Hazır Kit(HACH)-DPD pp. Metot /Spektrofotometrik.

Hazır Kit(HACH)-DPD pp. Metot /Spektrofotometrik. 1-HAVUZ SUYU İ S.B. 15.12.2011 ve 28143 sayı ile yayımlanan " Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları ve Şartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik " Renk Tortu Bulanıklık

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETERLİK BELGESİ EK LİSTE-1/7

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZLERİ YETERLİK BELGESİ EK LİSTE-1/7 ÇED, İzin ve Denetim lüğü EK LİSTE-1/7 SU/ ATIK SU 1 ph Elektrometrik Metot TS 3263 ISO 10523 Çözünmüş Oksijen Azid Modifikasyon Metodu SM 4500-O C İletkenlik Elektrometrik Metot SM 2510 B Renk Spektrometrik

Detaylı

Ankara da İçme ve Kullanma Suyu Kalitesi Ülkü Yetiş ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü ODTÜ

Ankara da İçme ve Kullanma Suyu Kalitesi Ülkü Yetiş ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü ODTÜ Ankara da İçme ve Kullanma Suyu Kalitesi Ülkü Yetiş Çevre Mühendisliği Bölümü KAPSAM Ham Su Kalitesi? Nasıl arıtılıyor? Nasıl bir su içiyoruz? Sorunlar Çevre Mühendisliği Bölümü 2 KAPSAM Ham Su Kalitesi?

Detaylı

İÇ SU BALIKLARI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SU KALİTESİ

İÇ SU BALIKLARI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SU KALİTESİ İÇ SU BALIKLARI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SU KALİTESİ Karada bir su ürünleri işletmesi kurulacaksa, su kaynağı olarak kaynak suyu, dere, ırmak, akarsu, göl, baraj suları veya yeraltı suları kullanılabilir. Yetiştiriciliğin

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/7) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/7) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/7) Deney Laboratuvarı Adresi : İstanbul Yolu, Gersan Sanayi Sitesi 2306.Sokak No :26 Ergazi/Yenimahalle 06370 ANKARA / TÜRKİYE Tel : 0 312 255 24 64 Faks : 0 312 255

Detaylı

MUĞLA HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI

MUĞLA HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI Sayfa No :1 / 7 1.0-KLİNİK DIŞI MİKROBİYOLOJİK ANALİZLER Diyaliz Suyu 2 gün LAL (Limulus Amebocyte Lysate) - Endotoksin Pyrosate Toplam Koloni Sayısı (37 C-48s) TS EN ISO 6222 Doğal Kaynak ve İçme Suyu

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki. (Sayfa 1/6) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki. (Sayfa 1/6) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki. (Sayfa 1/6) Deney Laboratuvarı Adresi : Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Binası 11. Cad. B Blok 10100 BALIKESİR/TÜRKİYE Tel : 02662219529 Faks : 02262219530 E-Posta : bcm_cevmer@hotmail.com

Detaylı

ANALİZ LİSTESİ EKOSFER LABORATUVAR VE ARAŞTIRMA HİZMETLERİ SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. SU ve ATIKSU ANALİZLERİ. Toplam Çözünmüş Mineral Madde (TDS) Tayini

ANALİZ LİSTESİ EKOSFER LABORATUVAR VE ARAŞTIRMA HİZMETLERİ SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. SU ve ATIKSU ANALİZLERİ. Toplam Çözünmüş Mineral Madde (TDS) Tayini Kod : Yayın : 26.09.2014 Revizyon /: 00/00 Sayfa : 1/9 SU ve ATIKSU ANALİZLERİ 1 Su, Atıksu (*) (**) (T) ph Elektrometrik 2 Su, Atıksu (*) (**) (T) İletkenlik Laboratuvar 3 Su, Atıksu (*) (**) (T) Toplam

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2014 YILI ANALİZ LABORATUVARI FİYAT LİSTESİ

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2014 YILI ANALİZ LABORATUVARI FİYAT LİSTESİ ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2014 YILI ANALİZ LABORATUVARI FİYAT LİSTESİ A. NUMUNE ALMA/ÖRNEKLEME A.1.Emisyon Kapsamında Numune Alma/Örnekleme Uçucu Organik

Detaylı

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ;

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; EK LİSTE - 1/10 SO 2 Elektrokimyasal Hücre Metodu TS ISO 7935 Elektrokimyasal Hücre Metodu CO, O 2,CO 2 Elektrokimyasal Hücre Metodu TS ISO 12039 (Hesaplama) Emisyon 1 NO, NO 2 NOx Elektrokimyasal Hücre

Detaylı

HALİÇ ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZ LABORATUVARI

HALİÇ ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZ LABORATUVARI HALİÇ ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZ LABORATUVARI Deneyi Yapılan Malzemeler / Ürünler Bacagazı/Emisyon (TS CEN/TS 15675 ve TS EN 15259 Şartlarına Uygun ) TS EN ISO/IEC 17025:2010 - Deney Laboratuvarı Deney Metodu

Detaylı

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu

Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni. Aylık Çevre Raporu Normandy Madencilik A.Ş. Ovacık Altın Madeni İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ...2 1 Toz ve Gaz Emisyonlarının Kontrolü... Toz... Havada Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı...5 2 Gürültü Kontrolü...6 Kimyasal Maddelerin

Detaylı

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot adı Metot Numarası CO Elektrokimyasal Hücre Metodu TS ISO 12039

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot adı Metot Numarası CO Elektrokimyasal Hücre Metodu TS ISO 12039 Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim lüğü EK LİSTE-1/13 CO Elektrokimyasal Hücre Metodu TS ISO 12039 EMİSYON 1 O 2 Tayini Elektrokimyasal Hücre Metodu TS ISO 12039 CO 2 Tayini Elektrokimyasal

Detaylı

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ 2016 YILI BİRİM FİYAT LİSTESİ

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ 2016 YILI BİRİM FİYAT LİSTESİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ FİYAT LİSTESİ SR. NO. GELİR KOD NO. HİZMETİN ADI ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ İZİN VE DENETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇED RAPORU FORMAT BEDELİ

Detaylı

Prof. Dr. İsmail TORÖZ İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü 4/19/2011 1

Prof. Dr. İsmail TORÖZ İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü 4/19/2011 1 Prof. Dr. İsmail TORÖZ İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü 4/19/2011 1 Düzenli depolama, atıkların ve çeşitli istenmeyen kalıntıların çevreye yayılımı engellenerek veya

Detaylı

TOPRAK KİRLİLİĞİNDE SANAYİ UYGULAMALARI VE SAHAYA ÖZGÜ RİSK ANALİZİ

TOPRAK KİRLİLİĞİNDE SANAYİ UYGULAMALARI VE SAHAYA ÖZGÜ RİSK ANALİZİ TOPRAK KİRLİLİĞİNDE SANAYİ UYGULAMALARI VE SAHAYA ÖZGÜ RİSK ANALİZİ MART 2017 SUNUM PLANI 1. Toprak Kirliliği İle İlgili Yapılmış Örnek Çalışmalara Ait Görseller 2. Sanayi Tesislerinde Risk Analizi ve

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Sayı: 43986390-150.01/745 06/08/2015 Konu: Çevre İzin ve Lisans Belgesi PLASKO PLASTİK SAN.VE TİC. A.Ş. LÜLEBURGAZ ŞUBESİ TURGUTBEY KÖYÜ YOLU KULİŞ MEVKİİ LÜLEBURGAZ / KIRKLARELİ İlgi: (a) 23/07/2014 tarihli

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/9) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/9) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/9) Deney Laboratuvarı Adresi : Kazımiye Mah. Dadaloğlu Cad. No:32 /A Çorlu/Tekirdağ 59850 TEKİRDAĞ / TÜRKİYE Tel : 0 282 652 40 55 Faks : 0 282 652 04 56 E-Posta :

Detaylı

MERSİN ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ PROJESİ HAVA KALİTESİ YÖNETİMİ PLANI REVİZYON TAKİP SAYFASI

MERSİN ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ PROJESİ HAVA KALİTESİ YÖNETİMİ PLANI REVİZYON TAKİP SAYFASI Sayfa No: 1 / 6 REVİZYON TAKİP SAYFASI Rev. No Rev. Tarihi Rev. Yapılan Sayfa No. Revizyonun Sebebi 00 - Yeni yayın 01 27.06.2014 4,5 02 3,4,5,6 Kredi kuruluşu teknik danışmanı önerileri doğrultusunda

Detaylı

SU KALİTE ÖZELLİKLERİ

SU KALİTE ÖZELLİKLERİ SU KALİTE ÖZELLİKLERİ Su kirliliği Su kaynağının kimyasal, fiziksel, bakteriyolojik, radyoaktif ve ekolojik özelliklerinin olumsuz yönde değişmesi şeklinde gözlenen ve doğrudan veya dolaylı yoldan biyolojik

Detaylı

EĞİRDİR GÖLÜ SU KALİTESİ

EĞİRDİR GÖLÜ SU KALİTESİ EĞİRDİR GÖLÜ SU KALİTESİ Yrd. Doç. Dr. Şehnaz ŞENER Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Göl 482 km² yüzölçümü ile Türkiye nin 4. büyük gölü aynı zamanda 2.

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Deney Laboratuvarının Adres : Davutpaşa Kampüsü Esenler 34210 İSTANBUL / TÜRKİYE Akreditasyon No: Tel Faks E-Posta Website : 0212 383 45 51 : 0212 383 45 57 : kimfkl@yildiz.edu.tr

Detaylı

MALZEME-DEPOZİT VE SU BÖLÜMÜ

MALZEME-DEPOZİT VE SU BÖLÜMÜ MALZEME-DEPOZİT VE SU BÖLÜMÜ Malzeme ve su analizleri yaş yöntemle ve enstrümental analizle yapılır. Malzeme Analizleri 20652001 Demir bazlı malzeme analizleri(i) 708 Karbon çeliği Karbon(C), Kükürt(S),

Detaylı

Deney Adı. Bölüm 3: Numunelerinin Muhafaza, Taşıma ve Depolanması. Nehirlerden ve Akarsulardan Numune Alma. ph tayini Elektrometrik Metot

Deney Adı. Bölüm 3: Numunelerinin Muhafaza, Taşıma ve Depolanması. Nehirlerden ve Akarsulardan Numune Alma. ph tayini Elektrometrik Metot Su Kalitesi Numune Alma- Bölüm 3: Numunelerinin Muhafaza, Taşıma ve Depolanması Nehirlerden ve Akarsulardan Numune Alma TS ISO 5667-3 TS ISO 5667-6 Yeraltı Sularından Numune Alma TS ISO 5667-11 Göl ve

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Deney Laboratuvarı Adresi : 52/18 Sokak No: 4 Poligon 35350 İZMİR / TÜRKİYE Tel : 0232 285 31 62 Faks : 0232 224 59 89 E-Posta : julideserdaroglu@hotmail.com Website

Detaylı

ENERJİ TESİSLERİNİN ÇEVRESEL ETKİLERİ

ENERJİ TESİSLERİNİN ÇEVRESEL ETKİLERİ ENERJİ TESİSLERİNİN ÇEVRESEL ETKİLERİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Çevre Mühendisliği Bölümü Hava Kirliliği Laboratuvarı İZMİR BÖLGESİ ENERJİ FORUMU 31 Ekim 1 Kasım 2014 İzmir Mimarlık Merkezi 1 Aliağa ve

Detaylı

1. KİMYASAL ANALİZLER

1. KİMYASAL ANALİZLER 1. KİMYASAL ANALİZLER HPLC VE LC-MS/MS CİHAZLARI İLE YAPILAN ANALİZLER SORBAT TAYİNİ BENZOAT TAYİNİ KAFEİN TAYİNİ HMF TAYİNİ SUDAN TÜREVLERİ TAYİNİ VANİLİN TAYİNİ GLUKOZ, FRUKTOZ VE SUKROZ TAYİNİ SAPONİN

Detaylı

KAYSERİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ATIKSU ARITMA TESİSİ

KAYSERİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ATIKSU ARITMA TESİSİ KAYSERİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ATIKSU ARITMA TESİSİ Yakup GÜLTEKİN Çevre Yönetim Müdürü 26.05.2016 Hidrolik Kapasite Debi Günlük Ort. m 3 /gün Saatlik Ort. m 3 /h Minimum Kuru Hava m 3 /h Maksimum Kuru

Detaylı

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot Adı Metot Numarası

ÖLÇÜM VE /VEYA ANALİZ İLE İLGİLİ; Kapsam Parametre Metot Adı Metot Numarası EK LİSTE-1/10 SU, ATIK SU 1 ph Elektrokimyasal Metot SM 4500 H + B Bulanıklık Nefelometrik Metot SM 2130 B Çözünmüş Oksijen / Oksijen Doygunluğu Membran Elektrot Limunisanse SM 4500-O G ASTM D 888 İletkenlik

Detaylı

NUMUNE ALMA MİKTARLARI, SAKLAMA KOŞULLARI VE SÜRELERİ

NUMUNE ALMA MİKTARLARI, SAKLAMA KOŞULLARI VE SÜRELERİ Askıda Katı Madde (AKM) BOD 5 500 1 ºC ile 5 ºC arasına soğutulmalıdır. 2 gün 1000 ml kap hava almayacak şekilde ağzına kadar doldurulmalıdır 1 ºC ile 5 ºC arasına soğutulmalıdır. 24 saat P 1000-20ºC a

Detaylı

Su Numunelerinin Alınması, Muhafazası, Taşınması ve Saklanması ile İlgili Kontrol Listesi

Su Numunelerinin Alınması, Muhafazası, Taşınması ve Saklanması ile İlgili Kontrol Listesi Sayfa 1 / 6 Tekniği SU-ATIKSU-DENİZSUYU NUMUNELERİ AKM 500 1 C ile 5 C 4 C 2 gün ten fazla saklanmamalı. Gravimetrik Metot SM 2540:D - Numuneler analizden önce oda sıcaklığına getirilmelidir. Alkalinite

Detaylı

Kelime anlamı ile; dışarı çıkmak, yaymak ve ihraç etmek anlamına gelmektedir.

Kelime anlamı ile; dışarı çıkmak, yaymak ve ihraç etmek anlamına gelmektedir. EMİSYON ÖLÇÜMLERİ Emisyon Nedir? Kelime anlamı ile; dışarı çıkmak, yaymak ve ihraç etmek anlamına gelmektedir. Çevre mevzuatı kapsamında; Yakıt ve benzerlerinin yakılmasıyla; sentez, ayrışma, buharlaşma

Detaylı

DENİZLİ BELEDİYESİ SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ DENÇEV DENİZLİ ÇEVRE KALİTE LABORATUVARI MÜŞTERİ BİLGİLENDİRME REHBERİ

DENİZLİ BELEDİYESİ SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ DENÇEV DENİZLİ ÇEVRE KALİTE LABORATUVARI MÜŞTERİ BİLGİLENDİRME REHBERİ DENİZLİ BELEDİYESİ SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ DENÇEV DENİZLİ ÇEVRE KALİTE LABORATUVARI MÜŞTERİ BİLGİLENDİRME REHBERİ FR54/rev00/22.10.2011 Sayfa1/9 İÇİNDEKİLER...2 1.NUMUNE KABUL KRİTERLERİ...3 1.1.Genel

Detaylı

DAĞITIM GENELGE (2009/16)

DAĞITIM GENELGE (2009/16) Sayı : B.18.0.ÇYG.0.06.02-010.06.02/ Konu : Derin Deniz Deşarjı İzleme Genelgesi DAĞITIM 30.07.2009 GENELGE (2009/16) Bu Genelge, 13.02.2008 tarih ve 26786 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Yönetmelik

Detaylı

6.1. SU VE TOPRAK YÖNETİMİ İSTATİSTİKLERİ 2. Mevcut Durum

6.1. SU VE TOPRAK YÖNETİMİ İSTATİSTİKLERİ 2. Mevcut Durum 6.1. SU VE TOPRAK YÖNETİMİ İSTATİSTİKLERİ 2. Mevcut Durum Su kalitesi istatistikleri konusunda, halen Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından 25 havzada nehir ve göl suyu kalitesi izleme çalışmaları

Detaylı

Elazığ İlinde Bir Maden Sahasından Kaynaklanan Sızıntı Sularının Maden Çayına Etkisi: II. Diğer Parametreler

Elazığ İlinde Bir Maden Sahasından Kaynaklanan Sızıntı Sularının Maden Çayına Etkisi: II. Diğer Parametreler Karaelmas Science and Engineering Journal/Karaelmas Fen ve Mühendislik Dergisi 2 (1): 15-21, 212 Karaelmas Fen ve Mühendislik Dergisi Journal home page: www.fbd.karaelmas.edu.tr Araştırma Makalesi Elazığ

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü SAYI: B100TSH0100004 Konu: Kaplıca Suyu Analizleri ANKARA 17.06.2004/10102. VALİLİĞİNE ( İl Sağlık Müdürlüğü) Çevre ve toplum sağlığının korunması

Detaylı

Elazığ İlinde Bir Maden Sahası Galeri Suyunun Han Çayına Olası Etkisi. Probable Effect of Gallery Water of a Mineland in Elazig City on Han Stream

Elazığ İlinde Bir Maden Sahası Galeri Suyunun Han Çayına Olası Etkisi. Probable Effect of Gallery Water of a Mineland in Elazig City on Han Stream Elazığ İlinde Bir Maden Sahası Galeri Suyunun Han Çayına Olası Etkisi Murat TOPAL 1, E. Işıl Arslan TOPAL 2 1,2 Çevre Mühendisliği Bölümü, Fırat Üniversitesi, Elazığ, Türkiye 1 mtopal@cumhuriyet.edu.tr,

Detaylı

ATIKSU YÖNETİMİ ve SU TEMİNİ PROJEKSİYONLARI Aralık 2015. Dr. Dursun Atilla ALTAY Genel Müdür

ATIKSU YÖNETİMİ ve SU TEMİNİ PROJEKSİYONLARI Aralık 2015. Dr. Dursun Atilla ALTAY Genel Müdür ATIKSU YÖNETİMİ ve SU TEMİNİ PROJEKSİYONLARI Aralık 2015 Dr. Dursun Atilla ALTAY Genel Müdür Marmara Havzası ve Atıksu Yönetimi 1950'li yıllar Caddebostan Plajı 1980'li yıllar Ülkemizin en kalabalık şehri

Detaylı

METOT / CİHAZ. Hazır Kit(HACH)-DPD pp. Metot /Spektrofotometrik. TS EN ISO 6222:2002 50 ml 3 gün. TS EN ISO 6222:2002 50 ml 1 gün

METOT / CİHAZ. Hazır Kit(HACH)-DPD pp. Metot /Spektrofotometrik. TS EN ISO 6222:2002 50 ml 3 gün. TS EN ISO 6222:2002 50 ml 1 gün ÇEVRE KİMYASI - ÇEVRE MİKROBİYOLOJİSİ NUMUNELERİNDE YASAL YÖNETMELİKLERE GÖRE YAPILAN ANALİZLER,NUMUNE MİKTARLARI,ANALİZ SÜRELERİ PAKET FİYATLARI VE TABLOLARI AŞAĞIDADIR 1-HAVUZ SUYU ANALİZLERİ S.B. 15.12.2011

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü DAĞITIM GENELGE (2009/16)

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü DAĞITIM GENELGE (2009/16) Sayı : B.18.0.ÇYG.0.06.02-010.06.02/ Konu : Derin Deniz Deşarjı İzleme Genelgesi DAĞITIM 30.07.2009 GENELGE (2009/16) Bu Genelge, 13.02.2008 tarih ve 26786 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Yönetmelik

Detaylı