T.C. ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ"

Transkript

1 T.C. ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI YÖK 100/2000 DOKTORA BURSU BAŞVURU, DEĞERLENDİRME ve KAYIT SÜRECİ 100/2000 YÖK DOKTORA BAŞVURU TAKVİMİ İlan Tarihi 02 Ağustos 2019 Başvuru Tarihleri Ağustos 2019 Doktora Mülakat Sınav Tarihi 19 Ağustos 2019 Sonuçların İlanı 21 Ağustos 2019 (Mesai bitiminden sonra) Kesin Kayıt Hakkı Kazananların Kayıt İşlemleri Ağustos Eylül 2019 Boş Kalan Kontenjanlar İlanı 26 Ağustos 2019 Boş Kalan Kontenjanların Kayıt İşlemleri Ağustos 2019 Ders Dönemi 23 Eylül-29 Aralık 2019

2 100/2000 YÖK DOKTORA ÇALIŞMA ALANI VE KONTENJAN BİLGİLERİ Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılında Aşağıda Belirtilen Alanda Öğrencilere Burs Verilecektir. ANA BİLİM DALI PROGRAM SEVİYESİ KONTENJAN PROGRAMLARA BAŞVURU İÇİN ÖN ŞARTLAR DOKTORA ÇALIŞMA ALANI Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı Doktora/Bütünleşik Doktora* 4 Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu olmak * veya Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında yüksek lisans yapmış olmak. Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji (Tohum Araştırmaları ve Aşı Teknolojisi dahil) *Lisans mezunu olan adaylar bütünleşik doktora programına kabul edilecektir. 100/2000 YÖK DOKTORA BURSU BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME TABLOSU Başvuru Şartları Değerlendirme ALES* YDS AGNO ALES% AGNO % (Lisans) AGNO % (YL) YDS % Mülakat % TOPLAM (En az) Doktora Bütünleşik Doktora /4.00** * Lisansüstü başvurularda ALES puan türünde sayısal alandan alım yapılmaktadır. ** Bütünleşik Doktora programı için dörtlü sistemde 4.00 üzerinden en az 3.00 not ortalamasına sahip olmalıdır.

3 100/2000 YÖK DOKTORA BURSU BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME KOŞULLARI 1. Müracaat tarihleri içerisinde, gerekli belgeler, şahsen veya posta yolu ile Enstitü Müdürlüğüne teslim edilmelidir. Belgeleri süresi içerisinde Enstitüye ulaşmayan, başvuru şartlarını sağlamayan veya dosyasında evrak eksikliği bulunan adayların müracaatları geçersiz sayılmaktadır. Evraklarını posta ile gönderecek öğrenciler için adres: Erzurum Teknik Üniversitesi Yaşam Merkezi 2 Binası Kat:1(Yemekhane Yanı) Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü Yakutiye/Erzurum 2. Lisansüstü programlara başvururken not döküm belgeleri dörtlük sisteme göre düzenlenmiş adayların notlarının 100 lük sistemdeki karşılıkları, "Yükseköğretim Kurulu Not Dönüşüm Tablosu esas alınarak belirlenir. 3. Lisansüstü mülakat tarihleri ve kabul sonuçları ilgili Enstitü Müdürlükleri tarafından Enstitü internet sitesinde duyurulur. 4. Adaylar, aldıkları puanlara göre en yüksek nottan başlanarak, kontenjan dâhilinde ilgili programa sırayla yerleştirilir. 5. Kesin kayıt hakkı kazanan adaylar, kayıtlarını şahsen veya vekâlet yoluyla yaptırabilirler /2000 YÖK Doktora Burs Programına başvurabilmek için öğrencilerde aşağıdaki şartlar aranır. a) T.C. vatandaşı olmak. b) Doktora programı için yüksek lisans derecesine sahip olmak. Bütünleşik doktora programı için lisans derecesine sahip olmak. c) Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin ve başvuru yapılacak yükseköğretim kurumunun belirlediği başvuru ve kabul şartlarını taşıyor olmak. ç) Kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarıyla Devlet ve Vakıf Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı kadrolarında çalışmıyor olmak. d) Halen devlet yükseköğretim kurumunda doktora eğitimine devam ediyorsa tez aşamasına geçmemiş olmak. e) Kamu görevinden çıkarılmamış olmak veya olağanüstü hâl döneminde alınan tedbirler nedeniyle görevlerine son verilmemiş olmak. f) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin Milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplarla irtibatı bulunmamak.

4 BAŞVURU SIRASINDA İSTENEN BELGELER 1. Bütünleşik doktora programları için lisans, doktora programları için lisans ve yüksek lisans diplomalarının onaylı fotokopisi, 2. Bütünleşik doktora programları için lisans, Doktora için lisans ve yüksek lisans; halen doktora eğitimine devam eden öğrenciler için ise doktoraya ait almış olduğu bütün derslerin başarı notlarını ve mezuniyet not ortalamasını gösteren not dökümü (Transkript) onaylı fotokopisi, 3. Kimlik fotokopisi 4. Öz geçmiş 5. 1 Adet fotoğraf, 6. Doktoraya devam eden öğrenciler için öğrenci belgesi, 7. Geçerliliği devam eden Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonuç Belgesinin veya eşdeğer kabul edilen diğer sınavlardan (GRE-GMAT) belirtilen puanların karşılığı puanları gösteren belge sureti, 8. Doktora programına öğrenci kabulünde adayların anadilleri dışında İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Çince, Japonca, Farsça dillerinin birinden merkezî yabancı dil sınavından en az 55 puan veya ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınavından bu puan muadili bir puan karşılığı almış oldukları notu gösterir belge, 9. Doktora programlarına müracaat edeceklerin YDS veya Üniversitelerarası Kurulca eşdeğer kabul edilen diğer yabancı dil sınav belgesi sureti.

5 KESİN KAYIT Kesin kayıt hakkı kazanan adaylar, kayıtlarını şahsen veya vekâlet yoluyla hiçbir kayıt belgesi teslim etmeden Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı nda yapabileceklerdir. ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR 1. Başvuru ve kesin kayıt süreleri uzatılmayacaktır. 2. Başvuru sırasında alınan belgeler iade edilmeyecektir. 3. Başvuru sonrası yapılacak işlemlerle ilgili süreci web sayfası üzerinden takip etmek adayların sorumluluğundadır. Adaylara bireysel olarak geri dönüş yapılmamaktadır. Ana bilim dallarına ilişkin ayrıntılı bilgiler ilgili anabilim dallarından alınabilir. 4. Mülakat sınavına katılmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır /2000 YÖK Doktora Bursuna ilişkin YÖK Tarafından yayınlanan usul ve esaslar web sayfamızda yer almaktadır. 6. Herhangi bir işte çalışan öğrencilerin program kapsamında değerlendirilmesi durumunda, bu öğrencilere verilecek burs miktarı çalışmayan öğrencilere verilecek burs miktarının 1/3 ünü geçmemek üzere YÖK Yürütme Kurulunca belirlenir.