-T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "-T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ"

Transkript

1 -T.C. MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı nda aşağıda belirtilen Ana Bilim Dallarına yüksek lisans, doktora ve yatay geçiş yoluyla öğrenci alınacaktır. Anabilim Dalı Lisansüstü Program Adı T.C. Vatandaşı Kontenjanlar Yabancı Uyruklu KKTC Vatandaşı ALES Puan Türü Başvuru için Diploma Koşulları (İlgili numaranın karşılığı için aşağıda Başvuru için Diploma Koşulları başlığı altında verilen açıklamalara bakınız) Arkeoloji Yüksek Lisans EA (14) Arkeoloji Doktora EA (13) veya (14) Çeviri Yüksek Lisans SÖZ (1) Çeviribilim Doktora SÖZ (11) Felsefe Yüksek Lisans EA (1) Felsefe Doktora EA (8) İktisat Yüksek Lisans EA (19) İktisat Doktora EA (18) İngiliz Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans SÖZ (15) İngiliz Dili ve Edebiyatı Doktora SÖZ (6) İşletme Yüksek Lisans EA (1) İşletme Doktora EA (1)veya (2) İşletme Yüksek Lisans (Tezsiz) (1) İşletme Profesyoneller için İşletme Yüksek Lisans* (1)* (İkinci Öğretim-Tezsiz) İşletme Bilgi Yönetimi Yüksek Lisans EA (3) Kadın Araştırmaları Yüksek Lisans EA, SÖZ (1) Kent ve Çevre Yüksek Lisans EA (17) Medya, Kültür ve Kent Çalışmaları Doktora 10 Yönetim Bilimleri Yüksek Lisans EA (17) *Bu programa dair bilgi ve başvuru koşulları için ilan metninin son sayfasına bakınız. Yatay Geçiş SÖZ, SAY (1) veya (2) Psikoloji Yüksek Lisans EA (20) Psikoloji Doktora EA (4) Radyo Sinema ve Yüksek Lisans SÖZ (1) Televizyon Sosyoloji Yüksek Lisans EA (1) Sosyoloji Doktora EA (5) Tarih Yüksek Lisans SÖZ (1) Tarih Doktora SÖZ (7) Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans EA (9) Turizm İşletmeciliği Doktora EA (9) veya (10) Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans 12 2 SÖZ (16)

2 BAŞVURU İÇİN DİPLOMA KOŞULLARI (1) Lisans mezunu olmak. (2) Herhangi bir alandan yüksek lisans mezunu olmak. (3) Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu,Turizm Otelcilik ve İşletmecilik Yüksekokulu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme, İktisat, Siyasal Bilgiler, Siyasal Bilimler, Eğitim veya Mühendislik Fakültesi lisans mezunu olmak. (4) Psikoloji lisans veya psikoloji yüksek lisans mezunu olmak. (5) Sosyoloji lisans veya sosyoloji yüksek lisans mezunu olmak. (6) İngiliz Dilbilimi lisans veya İngiliz Dilbilimi yüksek lisans mezunu olmak. (7) Sosyal Bilimler alanında lisans veya Sosyal Bilimler alanında yüksek lisans mezunu olmak. (8) Felsefe lisans veya Felsefe yüksek lisans mezunu olmak. (9) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Konaklama İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği, Rehberlik veya Turizm Rehberliği veya turizm ile ilgili diğer lisans programları, İ.İ.B.F İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler ve Çalışma Ekonomisi, Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulları ile Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokullarının Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, İşletme Bilgi Yönetimi, Uluslararası Ticaret, Bankacılık ve Finans, Yönetim Bilişim Sistemleri gibi lisans programlarından veya Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, İşletme, İktisat, Kamu yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler veya Çalışma Ekonomisi lisans mezunu olmak. (10) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Konaklama İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği, Rehberlik veya Turizm Rehberliği veya turizm ile ilgili diğer lisans programları, İ.İ.B.F İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler ve Çalışma Ekonomisi, Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulları ile Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokullarının Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, İşletme Bilgi Yönetimi, Uluslararası Ticaret, Bankacılık ve Finans, Yönetim Bilişim Sistemleri gibi lisans programlarından veya Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, İşletme, İktisat, Kamu yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler veya Çalışma Ekonomisi yüksek lisans mezunu olmak. (11) Çeviri, Mütercim Tercümanlık bölümü lisans veya yüksek lisans mezunu olmak. (12) Alman Dili ve Edebiyatı, Alman Dili Eğitimi lisans veya yüksek lisans mezunu olmak. (13) Arkeoloji Lisans ve Arkeoloji yüksek lisans mezunu olmak (14) Arkeoloji Lisans mezunu olmak (15) Dilbilimi veya İngiliz Dilbilimi lisans mezunu olmak. (16) Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Halk Bilimi ve Çağdaş Türk Lehçeleri lisans mezunu olmak. (17) İ.İ.B.F. ve eş değeri dört yıllık fakülte, Fen Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Ziraat Fakültesi veya Sağlık İdareciliği Yüksekokulu lisans mezunu olmak. (18) İktisat, Ekonometri veya Maliye lisans ya da İktisat yüksek lisans mezunu olmak. (19) İktisat, İşletme, İ.İ.B.F. veya Siyasal Bilgiler Fakültesi lisans mezunu olmak. (20) Psikoloji lisans mezunu olmak.

3 BAŞVURU, SINAV ve KAYIT TAKVİMİ BAŞVURULAR Önbaşvuru: Başvuruların Tamamlanması: Adaylar, Ağustos 2014 tarihleri arasında adresinden aday başvuru formunu düzenleyip ön başvuru yapacaklardır. Ön başvurular internet üzerinden yapılacak olup, başvuru formu ile gerekli belgeler belirtilen tarihe kadar Enstitümüze teslim edilmediği taktirde internetten yapılan ön başvurular geçersiz sayılacaktır. Başvuru Tarihi: Ağustos 2014 Başvuru Şekli: Başvuru Adresi: Kişisel Mersin Üniversitesi, Sosyal Bilimleri Enstitüsü,Yenişehir Yerleşkesi, Enstitüler Binası Zemin Kat, 33169, Yenişehir/ Mersin MÜLAKAT Tarih: 1-2 Eylül 2014 Pazartesi -Salı Saat: Yüksek Lisans Programları için: 10:00 Doktora Programları için: Yer: Sonuçların ilan tarihi ve duyuru şekli: İlgili Ana Bilim Dalı Başkanlığı (Ana Bilim Dalı adresleri üniversitemizin internet adresinde bulunabilir) Adayların sınav sonuçları ve diğer duyurular enstitümüzün web sayfasında (http://www.sbeue.mersin.edu.tr/) ve ilan panosunda verilecektir. BAŞARILI ADAYLARIN KESİN KAYIT TARİHLERİ, YERİ ve YABANCI DİL SINAVI İsmi ASİL listede olup dil şartını sağlayan adayların kesin kayıt tarihi: İsmi ASİL listed olup dil sınavına giren adayların kesin kayıt tarihi: Dil sınavı sonuçları açıklandıktan sonra İsmi YEDEK listede olan adayların kesin kayıt tarihi: Kesin Kayıt Yeri: Yüksek Lisans Yabancı Dil Sınavı Tarih ve Yeri: Mersin Üniversitesi, Sosyal Bilimleri Enstitüsü,Yenişehir Yerleşkesi, Enstitüler Binası Zemin Kat, 33169, Yenişehir/ Mersin 8 Eylül 2014, Pazartesi günü, Saat 10:00. Yabancı Diller Yüksekokulu, Çiftlikköy Kampüsü

4 BAŞVURMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN BAŞARI KRİTERLERİ Yüksek Lisans Tezli Yüksek Lisans programlarına başvurmak isteyen adayların, ALES ten, başvuracakları alanın puan türünde en az 55 puan almış olmaları gerekmektedir. Tezsiz Yüksek Lisans başvurularında ALES ve yabandı dil koşulu aranmamaktadır. Doktora Doktora programlarına başvurmak isteyen adaylarda aşağıda verilen başarı kriterleri aranmaktadır. Lisans derecesi ile başvuranlar için: 1. ALES ten başvuracakları alanın puan türünde en az 80 puan almış olmak 2. Lisans mezuniyet not ortalamasının 4 üzerinden en az 3 veya eşdeğeri olması 3. Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen dil sınavlarının birinden başarılı olmak (YDS/KPDS/ÜDS den en az 55,00 puan veya eşdeğerliliği kabul edilen başka bir sınavdan eşdeğer bir puan) Yüksek Lisans derecesi ile başvuranlar için: 1. ALES ten başvuracakları alanın puan türünde en az 55 puan almış olmak 2. Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen dil sınavlarının birinden başarılı olmak. (YDS/KPDS/ÜDS en az 55.00) ÖNEMLİ NOT: 6 Şubat 2013 tarihinden sonra herhangi bir tezsiz yüksek lisans programına kaydolup, bu programdan mezun olanlar yüksek lisans diploması ile doktora programlarına başvuru yapamazlar. BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER 1. Özgeçmiş (CV) 2. Diploma veya mezuniyet belgesinin aslı ve fotokopisi (NOT: Diploma yurt dışındaki bir yükseköğretim kurumundan alınmış ise, diploma ile beraber YÖK tarafından onaylanmış denklik belgesinin de aslı ve fotokopisi istenmektedir) 3. ALES sonuç belgesi (Yüksek lisans ve doktora başvuru tarihinden önceki 3 yıl içinde almış olmak. İnternetten alınan ALES sonuç çıktısının kontrolü için adayın ÖSYM şifresinin belge üzerine yazılması gerekmektedir.) 4. Yabancı dil sınav sonuç belgesi (İnternetten alınan yabancı dil sınav sonuç çıktısının kontrolü için adayın ÖSYM şifresinin belge üzerine yazılması gerekmektedir.) Tezli yüksek lisans başvuruları için yabancı dil belgesi gerekli değildir. Ancak, üniversitemizce yapılacak yabancı dil sınavından muaf olmak isteyenler yabancı dil sınav sonuçlarını gösteren belgeyi başvurularına eklemek zorundadır. 5. Bir yüksek lisans programına başvuracak adayın lisans; bir doktora programına başvuracak adayın lisans ve/veya yüksek lisans not çizelgelerinin aslı ve fotokopileri. 6. İşletme ve Medya, Kültür ve Kent Çalışmaları doktora programlarına başvuruda, (varsa) yüksek lisans tez özeti, 2 adet referans mektubu, amaç bildirim formu (Araştırma ilgi alanlarını belirten yaklaşık 600 kelime) Enstitüye teslim etmeleri gerekmektedir.

5 NOT ve AÇIKLAMALAR 1. Belgelerin asılları Enstitümüz tarafından görüldükten sonra fotokopilerinin onay işlemi yapılacaktır. 2. Kayıt yaptırmaya hak kazanan adaylar, kayıt için belirlenen ve duyurusu yapılan günlerde kayıtlarını yaptırmadıkları takdirde daha sonra kayıt yaptırma ile ilgili herhangi bir mazeretleri kabul edilmeyecektir. 3. Başvuru belgeleri kişilere iade edilmeyecektir. 4. Tezsiz yüksek lisans programlarına yapılacak başvurularda ALES ve yabancı dil koşulu aranmamaktadır. 5. ALES, yabancı dil ve not çizelgesi belgelerinin kontrolü kesin kayıt esnasında Enstitü tarafından yapılacak olup, herhangi bir sorun tespitinde adayın başvurusu iptal edilecektir. 6. TOEFL sınav sonuç belgesi sınavı yapan ETS den Enstitümüze doğrudan gönderilebilmektedir. Belgelerinin ETS tarafından doğrudan gönderilmesini tercih eden adaylar Mersin Üniversitesi Kurum Kodu nu (8778) kullanarak TOEFL sınav sonuç belgelerinin doğrudan Enstitümüze gönderilmesini sağlayabilirler. Ancak belgenin, başvuru süresi bitmeden Enstitümüze ulaşması gerekmektedir. 7. Mezuniyet notu 4 lük sistem üzerinden hesaplanmış olan adayların mezuniyet notu kendi üniversiteleri tarafından 100 lük sisteme dönüştürülmesi ve bunu gösteren belge ile başvurmaları gerekmektedir. Bu işlemi yapmadan başvuru yapan adayların mezuniyet notu, YÖK ün dönüşüm çizelgesi kullanılarak Enstitümüzce 100 lük sisteme dönüştürülecektir. 8. Yüksek Lisans programına kayıt hakkı kazanan adaylardan, Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen diğer sınavların birinden başarılı olanlar (YDS/KPDS/ÜDS vb.) doğrudan başlayıp derslere kaydolabilirler. Bu koşulları sağlayamayanlar, Rektörlükçe açılacak Merkezi Yüksek Lisans Yabancı Dil Yeterlik Sınavına girerler. Bu sınavda en az 60.00/100 puan alanlar da doğrudan yüksek lisans programına başlayıp derslere kaydolabilirler. Diğerleri, bu koşulları sağlayana kadar derslere kaydolamazlar. 9. Bilim alanı bir yabancı dil olan adaylar için Rektörlükçe açılacak Merkezi Yüksek Lisans Yabancı Dil Yeterlik Sınavı başarı notu 100 üzerinden en az puandır. 10. Lisans derecesini başvurdukları yüksek lisans programından farklı alanlarda almış olanlar ile lisans ve yüksek lisans derecesini başvurdukları doktora programından farklı bir alanda almış olanlara, eksikliklerini gidermeleri amacıyla bilimsel hazırlık programı uygulanabilir. Lisans veya yüksek lisans derecesi başvurdukları anabilim dalı ile aynı adı taşıyan, ancak derecesini Mersin Üniversitesi dışındaki yükseköğretim kurumlarından almış olanlara da bilimsel hazırlık programı uygulanabilir. (Bu konuda ayrıntılı bilgiye Enstitümüz web sayfasında bulunan Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Esasları ndan ulaşılabilir.) 11. Yatay geçiş için başvurmak isteyenlerden Enstitümüz web sayfasında bulunan Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Esasları nın 12. Maddesindeki yatay geçiş ile ilgili koşulları sağlayan adaylar yine aynı maddede belirtilen belgeleri başvuru tarihleri arasında bir dilekçe ile Enstitüye teslim etmeleri gerekmektedir. 12. Uzaktan Eğitim tezsiz yüksek lisans programlarına öğrenci kabulü Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ndan izin alındığı takdirde yapılacaktır. DOKTORA ÖĞRENCİLERİNE BURS Eğitim-Öğretim Yılında Üniversitemiz Enstitülerinde doktora programına kesin kayıt yaptıran ve aşağıdaki şartları taşıyan toplam 35 öğrenciye (4 yıl süreyle ayda 780 TL) karşılıksız burs verilecektir: NOT: Doktora mülakat sınavını kazanıp öğrenci kaydı yaptıran adayların burs koşullarını sağladığına ilişkin belgeleri en geç 19 Eylül 2014 tarihine kadar Enstitü Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. Burs Başvuru Koşulları ALES ten minimum 70 puan almış olmak ÜDS/YDS den minimum 55 puan almış olmak Lisans not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.50 olması Herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak

6 Ayrıntılı Bilgi İçin Adres: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yenişehir Yerleşkesi Enstitüler Binası Zemin Kat Yenişehir/ Mersin Telefon: / e-posta: YABANCI ÖĞRENCİLER Yabancı Uyruklu öğrenciler aşağıdaki belgeler ile enstitüye başvuru yapmaları gerekiyor. Yabancı Uyruklu adayların Aday Başvuru Formu nu doldurmaları gerekmemektedir. Mezuniyet Belgesi/Diploma.(Yabancı ülkelerden alınan mezuniyet belgesi/diplomanın noterden onaylı tercüme edilmiş 2 adet örneği ile mezuniyet belgesi/diplomanın YÖK tarafından onaylanmış denklik belgesi.) (2 adet) Eğitimini yurt dışında tamamlayan yabancı uyrukluların Üniversitemiz veya diğer Üniversitelerin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezlerinden Türkçe bildiğine dair belgeye sahip olmak. (2 adet) Mezuniyet transkripti. (Yabancı ülkelerden alınan mezuniyet transkriptinin noterden onaylı tercüme edilmiş sureti). (2 adet) ALES Belgesi (Son üç yıl içinde alınmış ALES belgesi ) veya Uluslararası geçerliği olan eş değer belgeler (GMAT, GRE ve benzeri). (2 adet) Yabancı uyrukluların, anadilleri dışında İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden birinden YDS/KPDS/ ÜDS den Yüksek Lisans için en az puan, Doktora için en az puan alındığını gösteren belge ya da Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan bu puana eşdeğer bir puan almaları gerekir. (TOFEL, IELTS, vb.) Türk Cumhuriyetleri ile Asya ve Balkanlarda yaşayan Türk ve Akraba Topluluklarından gelen adaylar için İngilizce, Fransızca, Almanca veya Rusçadan YDS/KPDS/ÜDS den Yüksek Lisans için en az puan, Doktora için en az puan alındığını gösteren belge ya da Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan bu puana eşdeğer bir puan almaları gerekir. (TOFEL, IELTS, vb.) 2 adet fotoğraf Pasaport aslının ve Türkçe çevirisinin noter onaylı örneği (2 adet) YABANCI UYRUKLU ADAYLARDAN BAŞVURUSU KABUL EDİLENLERİN KAYIT TARİHLERİ SIRASINDA TESLİM EDECEKLERİ BELGELER: 1- Dış temsilciliklerden alınacak öğrenim vizesinin aslı veya noter onaylı sureti. 2- Öğrenim amaçlı ikamet tezkeresi. 3- Öğrenim meşruhatlı vize (öğrenim amaçlı ikamet tezkeresi olanlarda zorunlu değildir)

7 Program Hakkında Bilgi PROFESYONELLER İÇİN İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Profesyoneller İçin İşletme Tezsiz Yüksek Lisans programı, ücretli bir programdır. Profesyoneller İçin İşletme (İkinci Öğretim) Tezsiz Yüksek Lisans programı (güz, bahar ve yaz dönemleri) olmak üzere 3 dönem ve toplam ücreti 6667 Türk Lira sıdır. Ücret üç taksit ile ödenecektir. Programa 15 i % 100 burslu (Akdeniz İhracatçı Birlikleri-AKİB tarafından karşılanmak üzere), 15 i ise ücretli olarak toplam 30 öğrenci kabul edilecektir. Burslu öğrencilere öncelikle uluslararası ticaret ve yönetim alanında uzmanlaşmak üzere bir müfredat uygulanacak, programın üçüncü (yaz) döneminde ise öğrencilere AKİB tarafından dış ticaret yapan şirketlerde bir dönem uygulama imkanı sağlanacaktır. Program, çalışanlara yönelik olduğundan dersler mesai saatleri dışında (akşam 6 dan sonra) yürütülecektir. Başvurmak İsteyen Adaylarda Aranan Başarı Kriterleri Profesyoneller için İşletme Yüksek Lisans başvurularında ALES ve yabancı dil koşulu aranmamaktadır. Ancak, programa burslu olarak kabul edilmek üzere başvuran adaylarda ALES ve yabancı dil koşulu aranacaktır. Burs Başvuru Koşulları 1. ALES ten (EA) minimum 65 puan almış olmak 2. KPDS, ÜDS, YDS, TOEFL, IELTS veya eşdeğer bir sınavdan minimum 60 puan almış olmak. Başvuru için İstenen Belgeler 1. Özgeçmiş 2. Diploma veya mezuniyet belgesinin aslı ve fotokopisi (NOT: Diploma yurt dışındaki bir yükseköğretim kurumundan alınmış ise, diploma ile beraber YÖK tarafından onaylanmış denklik belgesinin de aslı ve fotokopisi istenmektedir) 3. Transkript 4. Burs başvurusunda bulunanlar için, ayrıca: i. Burs başvuru formu (Başvuru esnasında enstitüde doldurulacaktır) ii. ALES Sonuç Belgesi iii. Yabancı dil belgesi

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU KILAVUZU

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU KILAVUZU KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 20142015 EĞİTİMÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU KILAVUZU HAZİRAN2014 1 2014 2015 EĞİTİMÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ

Detaylı

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına ekli tabloda belirtilen Anabilim

Detaylı

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ. Lisansüstü Programları İçin. Başvuru ve Kayıt Kılavuzu

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ. Lisansüstü Programları İçin. Başvuru ve Kayıt Kılavuzu KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ üstü Programları İçin Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Enstitüleri Başvuru ve Kayıt Kılavuzu 2014-2015 Güz Yarıyılı (10 Temmuz 2014 tarih, 58 sayılı Senato toplantısının 2 nolu

Detaylı

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI YABANCI UYRUKLU T.C. UYRUKLU ALAN DIŞI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI YABANCI UYRUKLU T.C. UYRUKLU ALAN DIŞI ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ SOSYALBİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI TEZLİ YÜKSEK LİSANS KONTENJANLARI VE BAŞVURU ŞARTLARI ANABİLİM/ANASANAT DALI- BİLİM DALI TEZLİ

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZMART ÜNİVERSİTESİ SOSYALBİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI

ÇANAKKALE ONSEKİZMART ÜNİVERSİTESİ SOSYALBİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI ÇANAKKALE ONSEKİZMART ÜNİVERSİTESİ SOSYALBİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI YABANCI UYRUKLU ADAYLARIN BAŞVURU ŞARTLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA Enstitü web sitemiz Duyurular bölümündeki

Detaylı

İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ NDEN

İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ NDEN İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ NDEN Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü ne 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı BAHAR Yarıyılı için aşağıda belirtilen Ana Bilim Dallarına karşılarında belirtilen sayıda

Detaylı

2014-2015 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ

2014-2015 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ ARKEOLOJİ ANABİLİM DALLARI YÜKSEK LİSANS Tezli Tezsiz KONTENJAN DOKTORA ALES Puan Türü Klasik Arkeoloji 10 6 E.A. SÖZ. BASIN VE YAYIN 20 10 E.A.

Detaylı

İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ NDEN

İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ NDEN İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ NDEN Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü ne 0304 EğitimÖğretim Yılı GÜZ Yarıyılı için aşağıda belirtilen Ana Bilim Dallarına karşılarında belirtilen sayıda Lisansüstü

Detaylı

Kontenjan. ALES Puan Türü. ANABİLİMDALLARI/ PROGRAMLAR T.C. Uyruklu. Eğitim Türü. Yabancı Uyruklu. Yatay Geçiş. İşletme 1 60+90* 3 - SÖZ/EA/SAY

Kontenjan. ALES Puan Türü. ANABİLİMDALLARI/ PROGRAMLAR T.C. Uyruklu. Eğitim Türü. Yabancı Uyruklu. Yatay Geçiş. İşletme 1 60+90* 3 - SÖZ/EA/SAY YALOVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARI ÖĞRENCİ KONTENJANLARI VE BAŞVURU ŞARTLARI (2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI) Eğitim Türü Tezsiz Yüksek Lisans Programları

Detaylı

Tezsiz Yüksek Lisans ALES PUAN TÜRÜ

Tezsiz Yüksek Lisans ALES PUAN TÜRÜ T.C. YALOVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ I ÖĞRENCİ KONTENJANLARI VE BAŞVURU ŞARTLARI (2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI) Eğitim Türü Tezsiz Yüksek Lisans Programları Kontenjan

Detaylı

A. B A Ş V U R U L A R D A A R A N A C A K Ş A R T L A R

A. B A Ş V U R U L A R D A A R A N A C A K Ş A R T L A R YALOVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARI KONTENJAN VE BAŞVURU ŞARTLARI (2012-2013 EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI) TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI ve KONTENJANLARI 1 İnsan

Detaylı

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde bulunan Anabilim Dalları'na 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı Güz Yarıyılında

Detaylı

Yatay Geçiş. Yab. Uyr. Alan Dışı. 15 - Herhangi bir Lisans programı mezunu olmak. 45-4 yıllık Lisans / Yüksekokul mezunu olmak.

Yatay Geçiş. Yab. Uyr. Alan Dışı. 15 - Herhangi bir Lisans programı mezunu olmak. 45-4 yıllık Lisans / Yüksekokul mezunu olmak. İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALIMI, KONTENJAN VE BAŞVURU KOŞULLARI Anabilim / Anasanat Dalı Tezli

Detaylı

T.C İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI ÖĞRENCİ ALIMI, KONTENJAN VE BAŞVURU KOŞULLARI

T.C İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI ÖĞRENCİ ALIMI, KONTENJAN VE BAŞVURU KOŞULLARI T.C İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI ÖĞRENCİ ALIMI, KONTENJAN VE BAŞVURU KOŞULLARI ANABİLİM DALI SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ TÜRK

Detaylı

HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ. Tezli Yüksek Lisans. Yük. Yabancı Dil Puan Şartı. Çevre Mühendisliği 12 1 40* -

HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ. Tezli Yüksek Lisans. Yük. Yabancı Dil Puan Şartı. Çevre Mühendisliği 12 1 40* - HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 2014-2015 Eğitim-Öğretim Güz Yarıyılında Fen ve Sosyal Bilimleri Enstitülerinin Anabilim Dallarına Yüksek ve Doktora programlarına öğrenci alınacaktır. Anabilim Dalı Tezli

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı üstü Programlarına Öğrenci Alımı, Yatay Geçiş İle Öğrenci Alımı, Kontenjan Ve Başvuru Koşulları, Doktora ve programlarına

Detaylı

Mülakat\Yazılı Sınav Tarihi 21 Temmuz 2015 Kesin Kayıt Hakkı Kazanan Adayların İlanı 24 Temmuz 2015 Kesin Kayıt Tarihleri 31 Ağustos 04 Eylül 2015

Mülakat\Yazılı Sınav Tarihi 21 Temmuz 2015 Kesin Kayıt Hakkı Kazanan Adayların İlanı 24 Temmuz 2015 Kesin Kayıt Tarihleri 31 Ağustos 04 Eylül 2015 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Lisansüstü Programlarına İlişkin Başvuru Koşulları ve Kontenjanlar İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ

Detaylı

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI VE BAŞVURU KOŞULLARI

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI VE BAŞVURU KOŞULLARI İlan T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI VE BAŞVURU KOŞULLARI Üniversitemiz Fen Bilimleri Enstitüsü nün aşağıda

Detaylı

Tezsiz Yüksek. Tezsiz Yüksek Lisans. Tezli Yüksek Lisans. Program Özel Şartları. Anabilim / Anasanat Dalı. Lisans İçin ALES Türü. Yab. Uyr. T.C. Uyr.

Tezsiz Yüksek. Tezsiz Yüksek Lisans. Tezli Yüksek Lisans. Program Özel Şartları. Anabilim / Anasanat Dalı. Lisans İçin ALES Türü. Yab. Uyr. T.C. Uyr. İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALIMI, KONTENJAN VE BAŞVURU KOŞULLARI Anabilim / Anasanat Dalı İç Denetim

Detaylı

2015-2016 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR.

2015-2016 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. 2015-2016 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. Anabilim Dalı ve Programın Adı Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Tezli/Tezsiz

Detaylı

BAŞVURU ŞARTLARI YÜKSEK LİSANS İÇİN; DOKTORA İÇİN;

BAŞVURU ŞARTLARI YÜKSEK LİSANS İÇİN; DOKTORA İÇİN; SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemiz Eğitim Bilimleri Enstitüsü ne 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı nda Tezli-Tezsiz Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına öğrenci alınacaktır. YÜKSEK

Detaylı

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIM İLANI 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI İLANIDIR.

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIM İLANI 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI İLANIDIR. mardin ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ'NDEN mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Dil Enstitüsü başvuru şartları ve kontenjanlar için

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN

GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN üstü Programlarımıza 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında öğrenci alınacaktır. Programlara kabul şartları, kontenjanlar ve başvuru ile

Detaylı

T.C. GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN

T.C. GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN T.C. GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA AŞAĞIDAKİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA SINAVLA VE YATAY GEÇİŞLE ÖĞRENCİ ALINACAKTIR

Detaylı

T.C. CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ BASVURU KOSULLARI

T.C. CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ BASVURU KOSULLARI 2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ BASVURU KOSULLARI 2014-2015 öğretim yılı bahar yarıyılı başında, aşağıda kontenjanları belirtilen Anabilim Dallarına Celal Bayar Üniversitesi üstü

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN

GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN Lisansüstü Programlarımıza 2015 2016 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında öğrenci alınacaktır. Başvuru ile ilgili detay bilgiler aşağıda verilmiştir.

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN

GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ NDEN Lisansüstü Programlarımıza 2015 2016 Eğitim-Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenci alınacaktır. Başvuru ile ilgili detay bilgiler aşağıda verilmiştir.

Detaylı

İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemiz Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğüne 2014-2015 -Öğretim Yılı Güz yarıyılı için aşağıda belirtilen sayıda Anabilim Dallarına ve Doktora öğrencisi alınacaktır.

Detaylı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KABUL VE KAYIT YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KABUL VE KAYIT YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KABUL VE KAYIT YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve Kapsam Madde 1. Bu yönergenin amacı, Çukurova Üniversitesi Lisansüstü

Detaylı

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ İÇİN BAŞVURU BİLGİLERİ VE ÖĞRENCİ KONTENJANLARI

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ İÇİN BAŞVURU BİLGİLERİ VE ÖĞRENCİ KONTENJANLARI ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ İÇİN BAŞVURU BİLGİLERİ VE ÖĞRENCİ KONTENJANLARI Üniversitemiz lisansüstü programlarına 2014-2015 eğitim-öğretim

Detaylı