OLGU SUNUMU: METASTATİK MİDE KANSERİ OLAN HASTANIN TEDAVİ VE HEMŞİRELİK BAKIMI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "OLGU SUNUMU: METASTATİK MİDE KANSERİ OLAN HASTANIN TEDAVİ VE HEMŞİRELİK BAKIMI"

Transkript

1 OLGU SUNUMU: METASTATİK MİDE KANSERİ OLAN HASTANIN TEDAVİ VE HEMŞİRELİK BAKIMI Gülçin Adatepe(1), Ayşin Kayış(2), Şenel Sürücü(3) 1.Acıbadem KOZ Hastanesi, Kemoterapi Ünitesi Eğitim Hemşiresi 2.Acıbadem KOZ Hastanesi, Onkoloji Vaka Yönetici Hemşiresi 3.Acıbadem KOZ Hastanesi, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü GİRİŞ Mide mukozasında gelişen kanserlere mide kanseri denir. Mide Kanseri dünyada akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen kanser türüdür. Türkiye de en sık görülen sindirim sistemi kanseri olan mide kanseri çeşitli ülkelere göre farklılıklar gösterir. Japonya da Latin Amerika da diğer ülkelerden daha sıklıkla hastalığa rastlanır. En sık Japon toplumunda de 100 oranında görülmektedir.erkeklerde 1/1.5 oranında daha fazla görülür. Mide CA için günümüzde risk kabul edilen etkenler: Helicobacter pylori infeksiyonu, İleri yaş, cinsiyet, diyet, atrofik gastrit, pernisiyöz anemi, sigara kullanımı, radyasyon alımı, geçirilmiş mide rezeksiyonu, konserve, tütsülenmiş ve aşırı tuzlanmış gıdalar. Belirti ve Bulgular ; Epigastrik rahatsızlık, kilo kaybı ve karın ağrısıdır (%75-80), İştahsızlık, erken doyma, postprandial dolgunluk hissi, halsizlik, disfaji, bulantı ve kusma, Hematemez seyrek belirtidir (%10). Gizli kanama sıktır. Bazı hastalar hepatomegali, asit ve sarılık gibi metastaz bulguları ile başvurabilir. OLGU: 01/07/1947 Doğumlu, Bayan Hasta Geliş Şekli :Tekerlekli Sandalye Geldiği Yer : Poliklinik Tercüman Gereksinimi:Hasta Rusça Konuşuyor Yaşam şekli :Ailesi ile birlikte Meslek :Ev Hanımı Yakınması: Son birkaç haftada melena ile uyumlu dışkı ve giderek artan aşırı halsizlik, çarpıntı ve baş dönmesi nedeniyle hastaneye başvuran hasta yapılan değerlendirmeler sonucu; trombositopeni ve anemi nedeniyle değerlendirilmek üzere hastaneye yatırıldığında kemik iliğinde nekrotik zeminde şüpheli malign hücreler saptandı. Öykü:14 Ekim 2007 de yutamama sıkıntısı, midede yanma, ekşime şikayetleri olan hastaya mide ca tanısı konarak hastaya total gastrektomi, distal özefajektomi+torakotomi yapılmıştır. 28 Kasım 2007 de Kemoterapi tedavisi başladı. 6 kür (Campto-Cisplatin) tedavisi aldı. Hasta TPN ile besleniyor. Allerji: Yok Sigara, alkol, madde bağımlılığı: Yok Kan transfüzyonu: Yok Daha önce geçirilen operasyon: 8 yıl önce uterus operasyonu. 25/10/07 tarihinde total gastrektomi Soygeçmiş: Özellik yok

2 Tıbbı soygeçmiş: Hipertansiyon Sistem Değerlendirmesi; Solunum sistemi: Solunum sıkıntısı var. KVS : HT mevcut Kas iskelet sistemi: Normal Periferik vasküler sistem: Normal Bası ülseri riski: Skor 20 olarak değerlendirildi. Düşme riski: Orta risk GİS: Yemek yiyememe Vital bulgular : 150/95 Nabız: 90 Ateş: 36.5 Solunum : 22 SPO2 :98 Ağrı Skoru : Ağrısı yok. Multidisipliner Bakım Planı Uygulaması Saptanan Sorunlar: Yeterli beslenememeye bağlı sıvı elektrolit dengesizliği Yabancı dil kullanımına bağlı iletişim güçlüğü Günlük Aktivitelerini yerine getirememeye bağlı aktivite intoleransı Öz bakımını yapamamaya öz bakım ihtiyacı Aile bireylerinde hastalığa bağlı depresyon. Yaşanılacak belirsizlere bağlı kaygı Hastalığa bağlı ölüm korkusu Kemoterapi ve yan etkilerine bağlı beden imajında değişiklik Haraket kısıtlılığına bağlı doku bütünlüğünde bozulma riski Kemoterapik ilaç alımına bağlı reaksiyon gelişme riski Torakotomi operasyonuna bağlı solunum güçlüğü riski Kemoterapi ve yan etkilerine bağlı düşme riski Hipertansiyon atağı riski TPN(Total Parenteral Nütrisyon) alımına bağlı hiperglisemi riski İnvaziv girişimlere bağlı enfeksiyon riski Hastalığa bağlı ağrı riski Yeterli beslenememeye bağlı oral mukoz membranda değişim riski 1. Yeterli beslenememeye bağlı sıvı elektrolit dengesizliği Hedef : Hastanın sıvı elektrolit değerleri normal sınırlarda olacak Oral alımı takip edilip desteklenecek. Aldığı çıkardığı takibi yapılacak. Deri turgoru değerlendirilecek. Kilo takibi yapılacak. Dr. istemi ile elektrolit takibi yapılacak. Dr. istemi ile sıvı elektrolit replasmanı yapılacak. 2. Yabancı dil kullanımına bağlı iletişim güçlüğü Hedef : Hasta basit ve sade bir dille iletişim kurulacak. İletişim yetersizliğine neden olan faktörler açısından hasta değerlendirilecek. Aile üyeleri ile işbirliği sağlanacak. Tercümandan destek alınacak. Basit ve sade bir dille iletişim kurulacak. Beden dili ve şekilli anlatımlarla ek teknikler kullanılacak.

3 3. Günlük Aktivitelerini yerine getirememeye bağlı aktivite intoleransı Hedef : Hasta yapabildiği aktiviteleri yerine getirecek yapamadıkları için destek alacak Mobilizasyon için hasta desteklenecek. Vücut mekaniklerine uygun pozisyon verilecek. Dr. İstemi ile FTR konsültasyonu istenecek. Yatak içi aktif pasif egzersizler yaptırılacak. Mobilizasyonun önemi vurgulanacak. 4. Öz bakımını yapamamaya öz bakım ihtiyacı Hedef : Hasta günlük ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilcek. Hastaya günlük ve ihtiyaç duyduğunda vücut bakımı verilecek. Yatak takımları düzenli değiştirilecek. Ağız bakımı konusunda bilgilendirilecek. Terlemesi dikkate alınarak sık kıyafet değişimi sağlanacak gerekirse koku sürülecek. El dezenfektanı verilip kullanımı hakkında bilgilendirilecek. Oda belli aralıklarla havalandırılıp temiz tutulacak. 5. Aile bireylerinde hastalığa bağlı depresyon Hedef : Hasta ve hasta yakınları süreç içerisinde yaşanabilecek duygu durum bozukluklarını deneyimlemeyecek. Hasta ve ailesine psikolojik destek sağlanacak. Kendilerini ifade etmeleri sağlanacak. Empati yapılacak. Benzer durumdaki bireylerle tanışmaları sağlanacak. Hastanın her türlü bakımına katılımları sağlanıp işbirliği artırılacak. Evde bakım konusunda eğitim verilip aile bireyleri cesaretlendirilecek. Üzüntülerini çok fazla baskılamamaları gerektiği vurgulanacak. Etkin baş etme yöntemleri öğretilecek. Gerekirse psikiyatri desteği önerilecek. 6.Yaşanılacak belirsizlere bağlı kaygı Hedef : Hasta kaygıya bağlı ruhsal değişimleri deneyimlemeyecek. Hastanın duygu durumu değerlendirilecek. Kaygı durumu ve kaygıya neden olan faktörler değerlendirilecek. Kaygı ölçeği değerlendirilecek. Duygularını ifade etmesi için fırsat verilecek. Gerekirse psikolojik destek sağlanacak. 7. Hastalığa bağlı ölüm korkusu Hedef : Hasta hastalığına bağlı yaşadığı duygu durumunu ifade edecek. Hastanın duruma olan tepkisi değerlendirilecek. Hastanın duygularını ifade etmesi için açık bir iletişim desteği sağlanacak. Hastanın güvenliliği sağlanacak. Aile ve sağlık ekibi işbirliği sağlanacak. Gerekirse psikolog ve psikiyatri desteği sağlanacak.

4 8. Kemoterapi ve yan etkilerine bağlı beden imajında değişiklik Hedef : Hasta beden imajındaki değişimlere uyum sağlayacak. Hastaya psikolojik destek sağlanacak. Saç dökülmelerine karşı ( peruk vs.) sağlanacak. Hastanın beden imajı ile ilgili kendini ifade etmesi için fırsat verilecek. Beden imajında oluşabilecek değişiklikler konusunda bilgi verilecek. 9. Haraket kısıtlılığına bağlı doku bütünlüğünde bozulma riski Hedef: Hasta doku bütünlüğünde bozulmaya bağlı komplikasyonları deneyimlemeyecek. Hastanın cilt bütünlüğü değerlendirilecek. Bası yarası risk skoru değerlendirilecek. Aktivite artışı sağlanacak. Bası bölgeleri değerlendirilecek. Pozisyon değişikliği sağlanacak. 10. Kemoterapik ilaç alımına bağlı reaksiyon gelişme riski Hedef : Hasta alerjik reaksiyon komplikasyonlarını deneyimlemeyecek. Hasta alerjik reaksiyonlar açısından değerlendirilecek. Her tedavi öncesinde hastaya premedikasyonlar uygulanacak. İlaçlar ve yan etkileri konusunda hastaya ve ailesine bilgi verilecek. Hastanın onamı alınacak. 11. Torakotomi operasyonuna bağlı solunum güçlüğü riski Hedef : Hastanın solunum güçlüğüne bağlı oluşabilecek komplikasyonları deneyimlemeyecek. Solunum sıkıntısına neden olan faktörler belirlenecek. Solunum fonksiyonlarının geliştirilmesi için akvite artışı sağlanacak. Derin solunum ve öksürme egzersizleri öğretilecek. Solunum sayısı ve oksijen saturasyonu izlemi yapılacak. 12. Kemoterapi ve yan etkilerine bağlı düşme riski Hedef : Hasta hastanede bulunduğu süre içerisinde düşmeyi deneyimlemeyecek. Yatak kenarları kaldırılacak. Hastanın çevreye oryantasyonu sağlanacak. Oda tanıtımı yapılacak. Çağrı butonu hastanın yanına bırakılacak. Yeterli aydınlatma sağlanacak. 13. Hipertansiyon atağı riski Hedef : Hasta hipertansiyon komplikasyonlarını deneyimlemeyecek. Tansiyon ve nabız stabilitesi sağlanana kadar sık izlem yapılacak. TA yükselten durumlar tesbit edilecek. Hekim istemine göre antihipertansif ilaçlar uygulanacak. Diyetisyenle işbirliği yapılarak diyet düzenlemesi sağlanacak.

5 14. TPN(Total Parenteral Nütrisyon) alımına bağlı hiperglisemi riski Hedef : Hastada hiperglisemi gelişmeyecek. Hasta hiperglisemi belirti ve bulguları açısından değerlendirilecek. Doktor istemine göre düzenli olarak kan şekeri ölçümleri yapılacak. Diyetisyenle işbirliği yapılacak. Açlık kan şekerinin normal sınırlarda seyretmesi sağlanacak. 15. İnvaziv girişimlere bağlı enfeksiyon riski Hedef: Hasta enfeksiyon belirti ve bulgularını deneyimlemeyecek. El yıkama ve eldiven giyme talimatlarına uyulacak. Ateş takibi ve vital takibi yapılacak. Hastaya gerekmedikçe invaziv işlemler uygulanmayacak. Tüm invaziv girişimlerde aseptik tekniklere uyulacak. Hastanın insizyon bölgesi enfeksiyon belirti ve bulguları açısından takip edilecek ( ısı artışı,akıntı,kızarıklık,şişlik..). Gerekirse kültür alınacak ( dr istemi ve enfeksiyon hemşiresi haberdar edilerek ) Hastanın periferik kataterleri lokal ve sistemik enfeksiyon belirtileri açısından gözlemlenecek. Vasküler katater enfeksiyonlarından korunma talimatı uygulanacak. İ.V sıvı setleri 72 saatte lipid sol. setleri 24 saatte bir değiştirilecek. Periferler saatte değiştirilecek. 16. Hastalığa bağlı ağrı riski Hedef:Hasta ağrısı olmadığını ifade edecek. Hastanın ağrısı görsel ağrı skalasına göre değerlendirilecek. Ağrının yeri, şiddeti, niteliği değerlendirilecek. Hastanın rahat edebileceği en uygun pozisyon verilecek. Uygun aralıklarla ağrı yeniden değerlendirilecek. Duruma göre sıcak soğuk uygulama yapılacak. Derin solunum egzersizleri yaptırılacak. Dr. istemi ile uygun analjezikler uygulanacak. 17.Yeterli beslenememeye bağlı oral mukoz membranda değişim riski Hedef : Hasta oral mukoz membranda değişikliklere bağlı komplikasyonları deneyimlemeyecek. 3x1 ağız bakımı verilecek. Oral kavite ve labialar renk,nem,aft ve koku açısından değerlendirilecek. Ağız bakımın önemi hasta ve yakınlarına anlatılacak Dudaklarına nemlendirici krem sürülecek. Gerekirse sakız çiğneyebileceği söylenecek. SONUÇ Kür sağlanamayan ve tam tümör yanıtının hemen mümkün olmadığı metastatik mide kanserinde kemoterapi ile kür şansının elde edilmesi önemli bir bulgudur. Ancak hasta yaşam kalitesi ve tedaviye yanıt açısından ele alındığında bugün oldukça iyi durumdadır. Günlük yaşam aktivitelerini kendisi yapabilmekte, günlük kısa yürüyüşler yapabilmektedir. Kilo kaybı duran hastanın iştahında artma gözlenmiştir.

6 KAYNAKLAR 1. Chemocare.com, Care During Chemotherapy and Beyond.Cancer and Chemo-Based Lack of Appetite and Early Satiety. _of.asp, Ed.Aydıner A, Topuz E., Paraneoplastik Sendromlar. Onkoloji El Kitabı İstanbul, Başaran G, Kanser Hastalarında Beslenme, Klinik Gelişim 17 (24-32) Nursing Partners in Care, Semptom Management, 2007,

AKUT HEMOLİTİK TRANSFÜZYON REAKSİYONU 2.HOKIT Ulusal Hemotoloji ve Hemotolojik Onkoloji Kemik İliği Transplantasyon Hemşireliği Kongresi

AKUT HEMOLİTİK TRANSFÜZYON REAKSİYONU 2.HOKIT Ulusal Hemotoloji ve Hemotolojik Onkoloji Kemik İliği Transplantasyon Hemşireliği Kongresi AKUT HEMOLİTİK TRANSFÜZYON REAKSİYONU 2.HOKIT Ulusal Hemotoloji ve Hemotolojik Onkoloji Kemik İliği Transplantasyon Hemşireliği Kongresi *Sibel Biçim 1988 İ.Üni.SML mezunuyum. 1988-1995 yılları arasında

Detaylı

RADYOTERAPİ SONUCU GELİŞEN YAN ETKİLER VE HEMŞİRELİK YAKLAŞIMI Aslı SİS ÇELİK 1 SIDE EFFECTS CAUSED BY RADIOTHERAPY AND THE NURSING APPROACH

RADYOTERAPİ SONUCU GELİŞEN YAN ETKİLER VE HEMŞİRELİK YAKLAŞIMI Aslı SİS ÇELİK 1 SIDE EFFECTS CAUSED BY RADIOTHERAPY AND THE NURSING APPROACH RADYOTERAPİ SONUCU GELİŞEN YAN ETKİLER VE HEMŞİRELİK YAKLAŞIMI Aslı SİS ÇELİK 1 ÖZET Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapinin ana ilkesi kanserli hücrelerin tahrip edilmesi için iyonize radyasyonun

Detaylı

AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN TABURCULUK EĞİTİMİNİN HASTALAR TARAFINDAN KULLANILMA ORANLARI

AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN TABURCULUK EĞİTİMİNİN HASTALAR TARAFINDAN KULLANILMA ORANLARI T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Ümmü YILDIZ FINDIK AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN

Detaylı

TİP 2 DİYABETLİLERİN ÖZ-YETERLİLİK DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

TİP 2 DİYABETLİLERİN ÖZ-YETERLİLİK DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI İÇ HASTALIKLARI HEMŞİRELİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Yrd.Doç. Dr. Özgül EROL TİP 2 DİYABETLİLERİN ÖZ-YETERLİLİK

Detaylı

CERRAHİ SONRASI HEMŞİRELİK BAKIM HEDEFLERİ. *Aslı ÖZDEMİR, **Kıymet YILMAZ, ***İlknur İNANIR

CERRAHİ SONRASI HEMŞİRELİK BAKIM HEDEFLERİ. *Aslı ÖZDEMİR, **Kıymet YILMAZ, ***İlknur İNANIR CERRAHİ SONRASI HEMŞİRELİK BAKIM HEDEFLERİ 5-8 Mayıs 2011 de 7. Ulusal Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireliği Kongresi nde sözel bildiri olarak sunuldu. *Aslı ÖZDEMİR, **Kıymet YILMAZ, ***İlknur İNANIR

Detaylı

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DİYABET VE HEMŞİRELİK BAKIMI

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DİYABET VE HEMŞİRELİK BAKIMI ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DİYABET VE HEMŞİRELİK BAKIMI En sık görülen metabolik bozuklardan biri olan Diyabetes Mellitus, insülin sekresyonu ve/veya insülin aktivitesindeki defektler sonucu gelişen kronik hiperglisemi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

HEMŞİRE GÖREV TANIMLARI ALAN ÇALIŞMASI

HEMŞİRE GÖREV TANIMLARI ALAN ÇALIŞMASI HEMŞİRE GÖREV TANIMLARI ALAN ÇALIŞMASI [İzmir Örneği; Rapor] Aralık 2013 İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanlığı Sağlık Bakım Hizmetleri Koordinatörlüğü

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ, CİLT HASTALIKLARI VE BAKIMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ, CİLT HASTALIKLARI VE BAKIMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ, CİLT HASTALIKLARI VE BAKIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Melek ALKAN ÇAKMAK Yeni yıl geldi, hoş geldi Takvim yaprakları arasında beklenti ve umutları en fazla yüklediğimiz 31 Aralık işte geldi

Detaylı

MASTEKTOMİLİ HASTALARDA EVDE BAKIM

MASTEKTOMİLİ HASTALARDA EVDE BAKIM DERLEME MASTEKTOMİLİ HASTALARDA EVDE BAKIM Ayla Yavuz Karamanoğlu, Fadime Gök Özer Pamukkale Üniversitesi, Denizli Sağlık Yüksekokulu, Denizli, Türkiye ÖZET Meme kanseri en sık görülen kanser sıralamasında

Detaylı

MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI. Kalp Sağlığı Dosyası

MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI. Kalp Sağlığı Dosyası Eylül / Ekim / Kasım 2011 Yıl:7 / Sayı 67 MEMORIAL DİYARBAKIR HASTANESİ AÇILDI Kalp Sağlığı Dosyası Memorial Şişli Kemik İliği Nakli Merkezi Açıldı Dünyada Bir İlk: Göz Ameliyatlarında Dikişsiz Kök Hücre

Detaylı

KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler

KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler Kemoterapi nedir? Kemoterapi; genel anlamı ile bir hastalığın bazı kimyasal maddeler kullanılarak tedavisini ifade eder. Onkolojik olarak ise kemoterapi, tümörü

Detaylı

2011 Sağlık Yılınız Olsun

2011 Sağlık Yılınız Olsun Ocak / Şubat 2011 Yıl:7 / Sayı 63 Memorial Sağlık Grubu nun hasta, refakatçi ve ziyaretçileri için hazırladığı ücretsiz yayınıdır, alabilirsiniz. 2011 Sağlık Yılınız Olsun Memorial Antalya da da Vinci

Detaylı

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük sayi2:bizimşifa DERGİSİ 24.05.2012 11:22 Page 1 içindekiler 04 06 08 10 BASINDA KADIKÖYŞİFA GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük İÇ HASTALIKLARI Yorgunluk hastalık mı?

Detaylı

Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar-Current Approaches in Psychiatry 2011; 3(1):67-99 2011, eissn:1309-0674 pissn:1309-0658

Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar-Current Approaches in Psychiatry 2011; 3(1):67-99 2011, eissn:1309-0674 pissn:1309-0658 Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar-Current Approaches in Psychiatry 2011; 3(1):67-99 2011, eissn:1309-0674 pissn:1309-0658 Yaşam Dönemlerine Göre Kadın Sağlığı ve Ruhsal İşlevler: Hemşirelik Yaklaşımlarının

Detaylı

SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ

SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden böbrek nakli! Kent Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi 1 Böbrek nedir? Böbreklerimiz

Detaylı

SS-01. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı, Manisa

SS-01. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı, Manisa Türk Nöroşirürji Derneği, 6. Bilimsel Kongresi, Nöroşirürji Hemşireliği Sözlü Sunumlar SS-0 BEYİN CERRAHİ YOĞUN BAKIM HEMŞİRELERİNİN NOZOKOMİYAL ENFEKSİYONLARIN ÖNLENMESİNE İLİŞKİN UYGULAMALARI: BİR GÖZLEM

Detaylı

KEMOTERAPİYE BAŞLARKEN

KEMOTERAPİYE BAŞLARKEN KANSER TEDAVİSİ Günümüzde kanser görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Kanser tanısı koyulduktan sonra önemli olan, en kısa sürede uygun tedavi ile birlikte kaliteli bakım sağlayabilmektir. Kanser,

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN

BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN Mart / Nisan / Mayıs 2012 Yıl: 8 / Sayı 69 Memorial Sağlık Grubu tarafından sizin için hazırlanmıştır, alabilirsiniz. BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN ORGANLARINIZ BAŞKA HASTALARA UMUT OLSUN 16 cm lik Miyomlardan

Detaylı

SAĞLIĞINIZDA OLAN BİTENİ ÖĞRENİN. REMEDY HOSPİTAL

SAĞLIĞINIZDA OLAN BİTENİ ÖĞRENİN. REMEDY HOSPİTAL SAĞLIĞINIZDA OLAN BİTENİ ÖĞRENİN. CHECK UP Pendik Sapağı Pendik Sahil Işıklar Pendik İlçe REMEDY HOSPİTAL Check up nedir? SAĞLIĞINIZDA OLAN BİTENİ ÖĞRENİN. SİZİ AVANTAJLI CHECK UP PAKETLERİNDEN YARARLANMANIZ

Detaylı

Sağlık Sektöründen KISA KISA Haberler

Sağlık Sektöründen KISA KISA Haberler Verem Hala Önemli Bir Halk Sağlığı Sorunu 5-12 Ocak 2014 Verem Savaşı ve Pro paganda Haftası nedeniyle, Türk Toraks Derneği tarafından yapılan açıklamada veremle savaşın sürekli ve disiplinli şekilde yürütülmesi

Detaylı

YEME olan Kişilerin BOZUKLUKL ARI. Yeme Bozuklukları Akademisi Raporu 2012 İkinci Baskı. Yeme Bozukluğu. Bakımında Erken Tanı için Kritik Noktalar ve

YEME olan Kişilerin BOZUKLUKL ARI. Yeme Bozuklukları Akademisi Raporu 2012 İkinci Baskı. Yeme Bozukluğu. Bakımında Erken Tanı için Kritik Noktalar ve Yeme Bozuklukları Akademisi Raporu 2012 İkinci Baskı YEME olan Kişilerin Medikal Risk Yönetimi Yeme Bozukluğu Bakımında Erken Tanı için Kritik Noktalar ve BOZUKLUKL ARI Uyari:Yeme bozuklukları akademisi,

Detaylı

Transarterial Kemoembolizasyon ve Radyofrekans Ablasyon Yapılan Hastada Hemşirelik Bakımı

Transarterial Kemoembolizasyon ve Radyofrekans Ablasyon Yapılan Hastada Hemşirelik Bakımı güncel gastroenteroloji 16/4 Transarterial Kemoembolizasyon ve Radyofrekans Ablasyon Yapılan Hastada Hemşirelik Bakımı Nur AKGÜL, Sultan KAV Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik ve

Detaylı

HEMODİYALİZ HASTASINDA SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR

HEMODİYALİZ HASTASINDA SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR KONU 27 HEMODİYALİZ HASTASINDA SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR Tekin AKPOLAT, Cengiz UTAŞ Hemodiyaliz hastalarında tüm sistem ve organlarda bozukluklar, sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorun ve bozuklukların bir

Detaylı

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011 Sağlıkta Adres Başkent Sayı 1 / İlkbahar 2011 BAHAR YORGUNLUĞU Uzm. Diyetisyen Yeter ÇELİK ÇOCUKLARDA BAHAR HASTALIKLARI Doç. Dr. Özlem YILMAZ ÖZBEK SAĞLIKLI BESLENMENİN TEMEL KURALLARI Diyetisyen Neşe

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ CERRAHİ GEREKTİREN HASTALIKLAR HEMŞİRELİK BAKIM REHBERİ 2013 Derleyenler Dr. Ömer ENGİN Hem. Fadime KAÇAR Hem. Gülçiçek METE Hem. Zozan DOĞAN

Detaylı

KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI KEMOTERAPİ NEDİR? KEMOTERAPİ KİM TARAFINDAN UYGULANIR? KEMOTERAPİ UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR?

KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI KEMOTERAPİ NEDİR? KEMOTERAPİ KİM TARAFINDAN UYGULANIR? KEMOTERAPİ UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR? KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI Kemoterapi uygulanmasına karar verilmiş bir hasta olarak tedavi ekibinin en önemli üyesi sizlersiniz. Tedavi ekibi hasta, doktorunuz ve tedaviyi uygulayan hemşireden oluşmaktadır.

Detaylı