"Kalkınmanın Yolu, İpekyolu" İPEKYOLU. Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""Kalkınmanın Yolu, İpekyolu" İPEKYOLU. Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013"

Transkript

1 "Kalkınmanın Yolu, İpekyolu" İPEKYOLU Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013

2 Röportaj

3 3 Değerli Okuyucularımız; İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) faaliyetlerini ve bölgemizi tanıtmak amacıyla dört ayda bir yayınlanacak olan dergimizin ikinci sayısıyla sizlere merhaba diyoruz. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; sizlerden gelecek geri bildirimler ve yapıcı eleştirilerle dergimizin gelecek sayıları daha da zenginleşecektir. Tabi bu dönemde Ticaret ve Sanayi odalarımızda görev değişiklikleri oldu. Mustafa Uslu Adıyaman Sanayi ve Ticaret odası Başkanlığına yeniden seçilirken, Gaziantep Ticaret Odası Başkanlığına Eyüp Bartık, Kilis Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığına da Sayın Mehmet Erdal Öndeş seçildi. Sayın Başkanlarımıza yeni görevlerinde başarılar diliyor; Ajansımızın Yönetim Kurulunda üye olarak görev yapan Gaziantep Ticaret Odası eski Başkanı Mehmet Aslan ve Kilis Sanayi ve Ticaret Odası eski Başkanı Mehmet Özçiloğlu na teşekkür ediyoruz. Yoğun ve tempolu bir çalışma sonucunda hem ajansımız faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler sunduğumuz hem de bölgemizi tanıtmak adına yeni gelişmeleri aktardığımız ilk sayımızdan sonra, ikinci sayımızda ülkemiz ve bölgemiz için büyük önem arz eden Turizm konusunu ele aldık. Turizm sektörünün, bölgesel kalkınma ve kaynakların etkin kullanımı konusunda büyük bir yeri ve önemi vardır. Özellikle bölgelerarası dengesizliğin giderilmesinde turizm sektörü, tarım ve sanayide yeterli kaynak ve gelişme imkânına sahip olmayan ama zengin bir turistik arz verilerine sahip bölgelerin, planlı ve etkin bir turizm politikaları uygulama- Röportaj ları sonucunda turistik yönden dengeli bir şekilde kalkınmalarını sağlayacaktır. Bölgesel kalkınmada turizmin önemli bir rolü, onu kalkınmış ülkelerde önemli bir sektör konumuna getirirken, özellikle kalkınmakta olan ülkelerde turistik potansiyeli olan yörelerin geliştirilmesinde turizm sektörü gibi yardımcı sektörlerin kalkınmaya hız verici ve tamamlayıcı etkileri artık iyice anlaşılmıştır. Bugüne kadar bölgenin kalkınmasını amaçlayan çalışmalar yapan İpekyolu Kalkınma Ajansı, Turizm sektörüne destek vererek hem bölgenin kalkınmasını hem de turizm olanaklarının genişlemesini sağlamıştır. Dergimizin bu sayısında sürdürülebilir turizm ve turizm faaliyetlerini konuştuğumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Sayın Özgür Özaslan, Kommagene-Nemrut Turizm Odaklı Canlandırma Projesi ni konuştuğumuz İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Adıyaman Valisi Sayın Mahmut Demirtaş nın röportajlarının yanı sıra çok değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve İl Kültür Müdürlerimizin bölgesel gelişim ve turizm hakkındaki röportajları yer almaktadır. Ayrıca Ajans uzmanlarımızın da makaleleriyle zenginleştirdiği dergimizde, TRC1 bölgesinin turizm faaliyetleri de analiz edilmiştir. Dergimizin bölgesel çalışmalara katkı sağlamasını temenni ediyor, katkılarından dolayı tüm Yönetim Kurulu Üyelerimize teşekkür ediyorum. Dr. Bülent ÖZKAN İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri

4 Röportaj 4 İÇİNDEKİLER 'KALKINMA AJANSLARI BÜTÜN KAYNAKLARI HAREKETE GEÇİRECEK' 8 YENİ TEŞVİK SİSTEMİ VE TRC1 BÖLGESİ 17 Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet YILMAZ Osman SERT BÜYÜK YATIRIM İÇİN İLK İMZALAR ATILDI 11 GAZİANTEP YOKLUKLARA RAĞMEN SANAYİ ÜSSÜ OLDU 23 Adil KONUKOĞLU 2013 MALİ DESTEK PROGRAMI NA 95 MİLYON LİRALIK TALEP 12 'ADIYAMAN MERMERİN BAŞKENTİ OLACAK' 28 Dr. Bülent ÖZKAN Mustafa USLU BÖLGE ÇALIŞTAYLARI SONA ERDI 13 'KİLİS ÖNEMLİ BİR TİCARET MERKEZİ OLACAK' 30 Mehmet ÖZÇİLOĞLU MALI DESTEK EĞITIMLERİNE İLGI YOĞUN OLDU 14 NEDEN KALKINMA AJANSI? 33 İKA YÖNETİMİ GAZİANTEP TE TOPLANDI 15 KALKINMA VE KADIN İSTİHDAMI 34 Merve ÇALHAN İKA MOSKOVA FUARINDA 16 KALKINMA AJANSI BÖLGE İÇİN BİR ŞANSTIR 37 Dr. Asım GÜZELBEY

5 5 Röportaj İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Adına Sahibi Genel Sekreter Dr. Bülent ÖZKAN TRC1 KONUT ARAŞTIRMASI 42 Onur YILDIZ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Osman SERT Hukuk Danışmanı Sibel AKŞAHİN 500 MİLYAR DOLARLIK HEDEFİN 30 MİLYARI DOLARI BİZDEN 50 Cahit NAKIBOĞLU Yayın Kurulu Dr. Bülent ÖZKAN Osman SERT Onur YILDIZ Mehmet Akif EKER Merve ÇALHAN Editörler Mehmet Zeki RASTGELDİ Yasemen Özlem MAİLOĞLU Adres: İncilipınar Mahallesi Muammer Aksoy Bulvarı Vakıflar Güven İş Merkezi Kat: Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE Telefon: Fax: TRC1 BÖLGESİ DIŞ TİCARET RAKAMLARI 54 Grafik Tasarım Nitsa Grafik-Reklam Adres: İncilipınar Mh.Yüncüler İş Merk. No:25 Şehitkâmil - GAZİANTEP Tel: 'İKA İLE SEKTÖRLER HAYAT BULDU' 60 Baskı GNG Ofset Matbaacılık Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. Adres: Çakmak Mh. Nizip Cd. Sakin Sk. No: 15 Şehitkâmil/GAZİANTEP Tel: (Pbx) 'İKA DESTEKLERİ BÖLGEDE İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR' 62 Metin KAVAK Ali ÖZPOLAT 'Kalkınmanın Yolu, İpekyolu Dergisi nin tüm yayın hakları İpekyolu Kalkınma Ajansı na aittir. Dergideki tüm yazı ve fotoğraflar Ajansın izni alınmadan eğitim ve tanıtım amaçlı kısmi alıntılar hariç hiçbir şekilde kopya edilemez, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Yazıların dergide yayınlanmış olması, yazarlara ait kişisel görüşlerin Ajans tarafından paylaşılması anlamına gelmez. Yazılar ancak kaynak gösterilmek suretiyle alıntı yapılabilir.

6 Röportaj 6 İpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 yılı Mali Destek Programları kapsamında Adıyaman dan hibe desteği almaya hak kazanan 39 projenin imza protokolü Valilik Makamında Vali Mahmut Demirtaş Başkanlığında, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımı ile imzalandı. 39 Projenin İmza Protokolü İmzalandı İmza töreninde konuşan Vali Mahmut Demirtaş, İpekyolu Kalkınma Ajansı 2013 yılı Mali Destek Programına çıktıktan sonra Valilik koordinasyonunda Adıyaman genelinde bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını belirterek, başvuruların yapıldığını bu başvurular sonucunda Adıyaman da özel sektörden 57, kamu kurumlarından 76 olmak üzere toplamda 133 adet proje başvurusu yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Adıyaman ın 39 projesi başarılı bulunmuş ve kabul edilmiştir. Kabul edilen bu projelerden 25 tane kamu kurumlarına ait olup, geriye kalan 14 tane ise sivil toplum kuruluşlarına aittir. Bilindiği gibi, geçtiğimiz yıl Adıyaman da sivil toplum kuruluşlarına ait sadece bir proje kabul edilmişti. Bu projelerin Adıyaman a, kamu ve sivil toplum kuruluşlarına hayırlı olmasını diliyorum. Bugünde bu projelerimizin protokolünü imzalayacağız. Başarılı bulunan 39 projenin toplam bütçesi 12 milyon TL olup, verilecek hibe desteği 8,9 milyon TL dir. Hibe desteği olarak üç ile ayrılan paranın 22 milyon TL olduğu düşünülürse Adıyaman iline ayrılan kaynak oldukça büyük bir başarı olarak görülebilir dedi.

7 7 Röportaj İpekyolu Kalkınma Ajansının kurulduğu günden bugüne ilk defa rekor seviyede ilimizden bir müracaat yapıldığını vurgulayan Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan ise, Sayın Valimiz ilimizde göreve başladıktan sonra her alanda olduğu gibi, projeler bazında da büyük çalışmalar yapılmıştır. Sayın Valimize ve ekibine gösterdikleri bu başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum dedi. İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ın yerel dinamikleri harekete geçirme noktasında büyük çalışmalar yaptıklarını belirterek, 2010 yılında faaliyetimize başladığımız günden bugüne 151 projeye mali destek verdik. Bölgeye 36 Milyon kaynak sağladık. Bu yıl Adıyaman ilimiz proje sunumunda ve projelerin kabul edilmesinde ilk defa Gaziantep ve Kilis illerimizi geçmiştir. Bizim kuruluş amacımız sadece para vermek veya projeyi desteklemek değildir. Bölgedeki sosyal göstergelerin ve ekonomik göstergelerin iyileşmesine katkıda bulunmaktır diye konuştu. Konuşmaların ardından İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen 39 projenin protokolü imzalandı. Bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla kültür-turizm, sosyal kalkınma ve ekonomik kalkınma başlığı altında hazırlanan ve İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen 39 projenin imza protokol törenine Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Vali Yardımcısı Murat Süzen, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri, Dr. Bülent Özkan, İlçe Kaymakamları, ilgili kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

8 Röportaj 8 İKA Adıyaman Tanıtım Günlerinde İpekyolu Kalkınma Ajansı kamu kurum ve kuruluşları, ilçeler, belediyeler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı Adıyaman Tanıtım Günleri nde stant açarak bölgenin yatırım zenginliğini ziyaretçilere tanıttı. Toplamda 45 bin kişinin ziyaret ettiği tanıtım günlerini Meclis Başkanı Cemil Çiçek Başta olmak üzere çok sayıda Bakan ve milletvekili ziyaret etti. Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Adıyaman Tanıtım Günleri'nde İpekyolu Kalkınma Ajansı nın açtığı stant büyük ilgi görürken, hazırlanan dergi ve broşürlerle Adıyaman ın tarihi, kültürel ve turizm zenginliği ziyaretçilere anlatıldı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da İpekyolu Kalkınma Ajansı stantını ziyaret ederek bölgede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyesi ve Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman'ın saklı olan değerlerine gün yüzüne çıkarmanın gayreti içerisinde olduklarını ifade ederek, "Bu yıl büyük emek harcayarak gerçekleştirdiğimiz tanıtım günlerine gelecek yıl daha büyük ilgi olacaktır. Biz saklı olan değeri ortaya çıkarmaya çalıştık. Adıyaman tamamen kapalı bir kutuydu, kutunun kapağını açtık. Adıyaman'ı ulusal ve uluslararası düzeyde tarihi, kültürel, inanç değerlerini tanıtmaya başladık. İnşallah bundan sonra Adıyaman'ın önünde hiç kimse durmayacak. Şuana kadar burada yapılan tanıtım günlerinin en fazla ilgi gören tanıtım gününü biz gerçekleştirdik. Resmi rakamlara göre 45 binin üzerinde kişi ziyaret etti. İnşallah bundan sonraki etkinliğimiz daha büyük olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

9 9 Güncel Haberler İpekyolu Kalkınma Ajansı, ABD'de dördüncüsü düzenlenen 'Anadolu Kültür ve Yemek Festivali'nde TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) bölgesinin tarihi, kültürel ve turistik değerlerini anlatan standıyla büyük ilgi gördü. İKA 'Anadolu Kültür ve Yemek Festivali'nde Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'in önemli turistik sembollerinin inşa edildiği Los Angles şehri ziyaretçi akınına uğradı Mayıs tarihleri arasında Orange County fuar alanında düzenlenen festivalde TRC1 bölgesinde faaliyet gösteren İpekyolu Kalkınma Ajansı da katıldı. İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından açılan stantta Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinin kültürel, tarihi ve turistik değerleri ziyaretçilere anlatıldı. İKA nın açmış olduğu stant ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görürken, festivalde, üç ilin tarihi ve kültürel değerlerini anlatan broşür ve kitapçıklar dağıtıldı. İKA standını ziyaret eden TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, bölge hakkında bilgi aldı. İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Kilis Valisi Süleyman Tapsız Başkanlığındaki heyet stantları ziyaret ederek bilgiler aldı. Festivalden son derece memnun ayrıldıklarını belirten Vali Süleyman Tapsız, bölgenin kültürünün tanıtılması açısından bu tür etkinliklerin büyük önem arz ettiğini ifade etti. Festivalle ilgili değerlendirmelerde bulunan İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Kilis Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özçiloğlu, ülkemizin kültür miraslarının, yöresel lezzet ve tatlarının böyle bir festivalde, yer almasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Özçiloğlu, Türkiye yi yurt dışında en güzel şekilde temsil etmek, memleket hasreti çeken vatandaşlarımızın ayağına kültürel değerlerimizi ve yöresel lezzetlerimizi götürmekten büyük gurur duyduk. Bölgemizin tarihi değerlerinin ve lezzetlerinin tanıtılması bakımından bu gibi etkinlikler önemli bir basamak. Bölgemizin tarihi, kültürel, turizm ve mutfak kültürünü daha da ileriye taşımak için bundan sonraki etkinliklere Ticaret ve Sanayi Odası olarak daha fazla üyemizle katılmaya gayret edeceğiz. dedi. İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Kilis İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Metin Karakuş ise bu tür etkinliklerin bölgenin tanıtılması açısından önemli olduğunu belirterek, bundan sonraki festivale daha planlı ve kapsamlı bir şekilde katılacaklarını belirtti. Karakuş ayrıca festivalle beraber ziyaretçilerin Anadolu kültürünü sadece ticari, folklorik değil, tarihi ve manevi yönden de öğrendiğini söyledi. Festivale İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Kilis Valisi Süleyman Tapsız başta olmak üzere; İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Kilis İl Genel Meclisi Başkanı Metin Karakuş, İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Kilis Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özçiloğlu, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan ve Ajans uzmanları katıldı.

10 Güncel Haberler 10 Sentetik Çim Kayağı Pisti Yapılacak İpekyolu Kalkınma Ajansı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Erikçe Ormanı'nda suni çim kayağı pisti yapılması için protokol imzaladı. İpekyolu Kalkınma Ajansı toplantı salonunda gerçekleşen törende; Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan arasında protokol imzalandı. İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan, "Bu proje Gaziantep için önemli olan projelerden birisidir. Kalkınma Ajansı olarak bölge ile ilgili stratejiler geliştirebilmek, bölge ile ilgili vizyon ortaya koyabilmek ve bölgenin gelecek yıllardaki hayali için büyüklerimize yol göstermek adına bugüne kadar önemli projelere destek sağladık. Bizim görevimiz sadece hibe vermek de değil. Bu amaçla da hibe programından turizm alt yapısı da bunun belli bir alanı kapsıyor. Bugün bu projeye başlamış olmak ve imzasını atmak bizim için büyük bir onur ve mutluluktur." dedi. Erikçe Kent Ormanı içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına Mayıs 2013'te başlanacak olan ve 7 bin 200 metrekare alanda yapılması planlanan Sentetik Çim Kayağı 2 ayrı pistten oluşacak. Yılın 12 ayı kayak yapma imkânının sağlanacağı kayak pistlerinin alt kısmında eğitim alanı için de ayrıca bir pist yapılacak. Proje için arazi tesviye çalışmalarının 120 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor. Çim kayağı alt kotunda kayakçılar ve refakatçilerine hizmet verecek 3 katlı sosyal tesis binasında aynı zamanda tesis içerisinde tüm kayak malzemelerinin temini sağlanırken doğa manzarası içerisinde kafeterya olarak da kullanılabilecek. Kayak pistleri ve kayak ekipmanlarının yaklaşık maliyeti 3 milyon 350 bin lira olacağı projenin, 1 milyon 79 bin liralık kısmının finansmanını İpekyolu Kalkınma Ajansı sağlayacak. Projenin 18 ayda tamamlanması hedefleniyor.

11 11 Güncel Haberler Bilim Ve Teknoloji Müzesi Kurulacak İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Şahinbey Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Bilim ve Teknoloji Müzesi nin protokol imzaları atıldı. Gaziantep sadece ekonomisi ve sanayisi ile değil, tarihi ve kültürü ile ön plana çıkan bir şehir olduğunu vurgulayan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, Bu noktada yerel yöneticilerimiz ve kurumlarımız yapmış olduğu çalışmalarla önemli katkı sağlamaktadır. Şahinbey Belediyemiz yapmış olduğu güzel hizmetlere ek olarak şehrimize yeni bir müze kazandırmaktadır. Başkanımıza teşekkür ediyorum diye konuştu. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise Belediyenin hizmet binası bahçesinde bulunan tarihi binada kurulacak Bilim ve Teknoloji Müzesiyle tarih boyunca yapılmış çalışmaları objeleri ile sergilemiş olacaklarını kaydetti. Tahmazoğlu, Böylelikle Gaziantep teki ve diğer şehirlerde gelen öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız tarih boyunca ecdadımızın bilime ve teknolojiye yapmış oldukları yatırımları bire bir görerek öğreneceklerdir. Projenin bedeli 1 milyon 877 bin TL olup, Projeye belediyemiz 1 milyon 77 bin TL katkı sağlayacak ve İpekyolu Kalkınma Ajansımız da 800 bin TL katkı sağlayacaktır. Bu proje ile Gaziantep imize yeni bir müze kazandırmış olacağız. Projemizin şimdiden hayırlı olmasını diliyor, desteklerinden dolayı İpek yolu kalkınma ajansımıza teşekkür ediyorum dedi. Bilim Ve Teknoloji Müzesi Kurulacak

12 Güncel Haberler 12 Cazibe Merkezi Programı İle Kaynak Artacak Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, cazibe merkezi illerin sayısının arttığı söz konusu illere 215 milyon TL'lik kaynak aktardıklarını söyledi. Gaziantep Valiliği tarafından düzenlenen Cazibe Merkezleri Destekleme Programı hazırlık çalışması değerlendirme toplantısı, Kalkınma Bakanı Yılmaz ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Bakan Cevdet Yılmaz, Cazibe merkezi iller hakkında bilgileri paylaştı. Bakan Yılmaz, "Cazibe merkezleri dediğimiz bir program var. Bu 12 ille ilgili tasarlanmış zamanında bir fikir. Bu güne kadar sadece 4 ilde uygulanmış bir program. Van, Şanlıurfa, Erzurum ve Diyarbakır illerimizde bu dört ile beşinci il olarak Gaziantep'e ilave edelim şeklinde bir talebi oldu değerli bakanımızın ve diğer ilgili arkadaşlarımızın milletvekillerimizin. Biz bu konuyu çok geniş bir şekilde değerlendirdik." dedi. Pilot uygulamanın 2008'de Diyarbakır'dan başlatıldığını hatırlatan Yılmaz, şunları kaydetti: "2010 yılında Şanlıurfa, Diyarbakır ve Van'da bunları uyguladık. Bu güne kadar cazibe merkezleri programımız için 215 milyon TL kaynak aktardık. Bunun yarısını da harcamış durumdayız. Projelerimiz devam ediyor. Diğer ilerimizde bu güne kadar yaptığımız uygulamalarda genelde doğrusu şehir merkezini geleneksel dokusuna kavuşturma bir takım turizm odaklı çalışmalar, kültür odaklı çalışmalar odaklı yapıldı." Proje ile iç göçü engellemeyi de hedeflediklerini aktaran Yılmaz, "Cazibe merkezi dediğimiz programın amaca göreceli olarak daha az gelişmiş bölgelerde büyüme ve çevreye hizmet verme potansiyeli olan iller belirlemek, kentsel merkezler belirlemek ve daha büyük metropollere insanlar gitmeden buralarda nüfusu toparlamak. Bu cazibe merkezleri dediğimiz programın temel amacı bu. Bunun için cazibe merkezi programı ile mevcut kamu yatırımlarına ilave olarak stratejik bazı müdahalelerde bulunuyoruz. Burada tabi bu faaliyetler sonucunda iç göçün azalmasını ve göçün bölge içinde tutulmasını öngörüyoruz. Bunun ikinci bir halkasında da çevre illere ve çevreye faydanın yayılmasını tabi tasarlıyoruz." Şeklinde konuştu.

13 13 Güncel Haberler Gaziantep Mesleki Eğitim Kompleksi Projesi'nin İmzaları Atıldı İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından desteklenen, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi ortaklığında hazırlanan, Gaziantep Mesleki Eğitim Kompleksi Projesi'ne ilişkin protokol imzalandı. Gaziantep Valiliği'nde düzenlenen ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de hazır bulunduğu törende, Gaziantep Mesleki Eğitim Kompleksi Projesi'ne ilişkin protokole, İKA adına Yönetim Kurulu Başkanı ve Gaziantep Valisi Erdal Ata ve GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu imza koydu. İmza töreninde hazır bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ve projede emeği geçen herkese teşekkür ederek, projenin hayırlı olmasını dilediler. Gaziantep'in doğal bir cazibe merkezi olduğunu ve son 10 yılda çok büyük mesafe aldığını vurgulayan Bakan Yılmaz, Gaziantep Mesleki Eğitim Kompleksi Projesi'ni "çok güzel, örnek ve model bir çalışma" olarak nitelendirdi. "Sanayi şehrimizi çok daha ileriye taşımak istiyoruz. Gaziantep'i önümüzdeki dönemde 'endüstriyel sanayi odağı' olarak görüyoruz" diyen Yılmaz, kalkınmanın özünün insan olduğunu ifade etti. Yılmaz, "Gaziantep'te ekonomi çok hızlı. Beşeri sermayeye de daha fazla yatırım yaparak bu uyumu sağlamak zorundayız. Nitelikli donanımlar için burayı cazibe merkezine dönüştürdüğümüz zaman kalkınmanın önü kendiliğinden açılmış olacak" dedi. Önemli bir projeye imza attıklarını belirten Vali Erdal Ata, Gaziantep'te eğitime önem verdiklerini söyledi. Proje ortaklarını kutlayan Ata, önemli bir sanayi kenti olan Gaziantep'te organize sanayi bölgesinde 100 binden fazla kişinin çalıştığını, işadamının nitelikli eleman bulmakta zorlandığına işaret ederek, mesleki eğitime daha fazla önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Ata, her organize sanayi bölgesine bir endüstri meslek lisesi yapmak istediklerini kaydetti.

14 Güncel Haberler 14 EMITT 2014 Hazırlık Toplantısı Yapıldı! Toplantıda, İpekyolu Kalkınma Ajansı ile üç ilin (Adıyaman, Gaziantep, Kilis) tanıtım faaliyetlerinin planlı ve programlı bir şekilde sürdürülmesi, EMITT Fuarında kiralanacak yer ve stand hazırlıkları, görseller ve diğer hususlarda görüş alış verişinde bulunarak, her kurumun destinasyon merkezi oluşturma çabalarına ne tür katkılar vereceği tartışıldı. İpekyolu Kalkınma Ajansı merkez binasında gerçekleşen toplantıya Adıyaman Vali Yardımcısı Sayın Murat Süzen başta olmak üzere Adıyaman ve Kilis İl Kültür Turizm Müdürleri, İl Özel İdare Genel Sekreterleri ve İpekyolu Kalkınma Ajansı uzmanları katıldı. Bu yıl 18.düzenlenecek olan EMITT Seyahat ve Turizm Fuarında İpekyolu Kalkınma Ajansı ve TRC1 adına yapılacak olan çalışmalarla ilgili Adıyaman Vali Yardımcısı Sayın Murat Süzen in başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. İKA Gapshoes Fuarında İpekyolu Kalkınma Ajansı ; GSO, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Kunduracılar Odası, KOSGEB ve Akort Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen, 17. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı (GAPSHOES) fuarında stant açarak TRC1 bölgesini ziyaretçilere tanıttı. Tanıtım faaliyetlerine bütün hızıyla devam eden İpekyolu Kalkınma Ajansı fuarda açtığı stantla TRC1 bölge yatırım olanakları, kültür ve turizm potansiyelleri ziyaretçilere tanıtıldı. Hazırlanan dergi ve broşürler ziyaretçilere dağıtılarak, ziyaretçiler detaylı bir şekilde bilgilendirildi. Ortadoğu Fuar Merkezinde düzenlenen ve 4 gün süren fuara 134 firma katılırken, toplamda 12 bin 400 kişi de fuarı ziyaret etti.

15 15 Makale Kalkınma Kurulu Başkanlığına Rektör Coşkun Seçildi İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından yapılan 2013 yılı 1.Kalkınma Kurulu Toplantısı, Gaziantep Valisi Erdal Ata başkanlığında düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Gaziantep Valisi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Ata, her iki yılda bir kurum yenilenmesine gittiklerini belirtti. Vali Ata, İpekyolu Kalkınma Ajansı nın bünyesindeki nitelikli kadro ile TRC1 bölgesine Gaziantep, Adıyaman ve Kilis kalkınmanın gerçekleştirilmesi adına faaliyetlerini sürdürmektedir. Ajansımızın vizyonu, bölgeyi geleceğe taşıyacak düşünce ve politikalar üreten, uygulayan, sürdürülebilir kalkınmada öncelikli ve kolaylaştırıcı, yeniliklere açık, etkin ve çağdaş bir kurum olma yolundadır. Misyonumuz, etkin, insan kaynakları politikasıyla nitelikli beşeri sermayesini verimli bir şekilde kullanarak bölgesel potansiyeli, dinamikleri ortaya çıkaracak politika ve stratejileri üretmek, kurumlar arası koordinasyonu ve işbirliği kültürünü yaygınlaştırmak, yenilikçi ve rekabete dayalı meslek mekanizmasıyla bölge plan ve programlarının hedeflerine ulaştıracak projelere destek olmak dedi. Konuşmaların ardından, Kalkınma Kurulu Başkanlık Divanı seçimleri ve katip üye seçimleri yapıldı. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ile Adıyaman Üniversitesi Rektörü Talha Gönüllü nün aday olduğu Başkanlık Divanı seçimlerinde, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun 41 oyla yeniden Kalkınma Kurulu Başkanı seçildi. Kalkınma Kurulu başkanlığına seçilen Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en yeni kurumlarından olan kalkınma ajanslarının önümüzdeki yıllarda öneminin daha da artacağını belirterek, İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın bölgede yüklendiği misyonun yalnızca Gaziantep'in değil Adıyaman ve Kilis illerinin kalkınması adına kritik rol oynadığını söyledi. Günümüz dünyasında bilgi faktörünün tüm ürün ve hizmet üretim süreçlerinde ön plana çıktığını belirten Coşkun, ülkelerin sosyal kalkınma tam olarak sağlanmadan ekonomik kalkınmanın da sağlanamayacağını ifade etti. Coşkun Ayrıca TRC1 Bölgesi'nin kalkınması adına, İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın bölgeye hayat verecek çalışma ve projelere ön ayak olduğunu ve önümüzdeki dönemlerde de bu rolü sürdüreceğini vurguladı. Kalkınma Kurulu bünyesinde oluşturulacak ihtisas komisyonlarının ve çalışma grupları vasıtasıyla bölgenin gelişmesi adına yeni vizyonlar belirleneceğini söyledi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin uzun yıllardır sahip olduğu terör sorunlarının bölgenin gelişmesini engellediğini de vurgulayan Coşkun, son dönemde uygulamaya konulan çözüm sürecinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kalkınmasına ön ayak olacağını belirtti.

16 Makale 16 Kalkınma Kurulu Toplantısı sonunda açıklamalarda bulunan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan ise, "Kalkınma ajansları olarak bölge planlarını hazırlamaktayız. Yerel dinamiklerin hareketli geçmesi, bölgemizin potansiyelinin daha iyi analiz edilmesi, bu bölge planları ile bölgemizi en iyi şekilde anlatmaya çalışmaktayız. Bunu yaparken katılımcılık ilkesini esas alıyoruz. Kalkınma Kurulu Üyelerinin görüş ve önerileri çerçevesinde bu projeyi şekillendirmeye çalışıyoruz. Çalıştaya katılan İpek Yolu Kalkınma Ajansı temsilcileri bölgenin gelecekte nerede olması gerektiğini ortaya koymaya çalışıyorlar. Plan olmadan doğru adımları atamasınız. Mevcut durumu iyi analiz etmeden sağlıklı temelleri oturtamazsınız. Bu çalıştay bize bölgelerin gelişmelerini verecek. Yani performans göstergelerimiz olacak" ifadelerini kullandı. Grand Otel'de gerçekleştirilen toplantıya; Gaziantep Valisi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Talha Gönüllü Gaziantep, Adıyaman ve Kilis Kamu kurum ve kuruluşlarından yetkili isimler ile İpekyolu Kalkınma Ajansı personeli katıldı.

17 17 Göç Merkezi Projesinin İmzaları Atıldı Makale İpekyolu Kalkınma Ajansı, Şahinbey Belediyesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi işbirliği ile kurulacak Şahinbey Göç Merkezi projesinin protokol imzaları atıldı. İpekyolu Kalkınma Ajansı Merkez binasında gerçekleştirilen imza töreninde konuşan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, 3 yıllık sürede birçok projeyi destekleme imkânı bulduklarını belirtti. Özkan, "İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak temel hedefimiz sadece ekonomik göstergeler değil, aynı zamanda sosyal göstergelerinde iyileşmesi konusunda çaba sarf etmektir. Bu çerçevede bu yıl ilana çıkmış olduğumuz Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programlarına ek olarak Sosyal Kalkınma Mali Destek Programlarını ekledik. Şahinbey Belediyesi tarafından hazırlanan ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin de ortak olduğu Şahinbey Göç Merkezleri projesi de bu çerçevede başarılı bulundu. Biz de Gaziantep'in en önemli sorunlarından biri olan göç konusunda böyle bir merkezin kurulmasına destek olmaktan büyük mutluluk duyduk. Projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi. Proje hakkında bilgi veren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, "Şahinbey ilçemize göçle gelen insanların bölgedeki sosyal uyum ve entegrasyonunun sağlanmasını amaçladığımız proje kapsamında okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması, Şahinbey bölgesindeki sosyal donatı merkezinin tefrişatı, yine 100 çocuk, 100 genç ve 100 hanım kardeşimizin göç merkezinde verilecek olan el beceri kursları, okuma yazma kursları, bilgisayar kursları, spor faaliyetleri ve çocuklara kreş fırsatlarını gerçekleştirmek istiyoruz. Şahinbey Belediyesi olarak bu alanda yaptığımız projelerimize ek olarak bu çalışmaları yapacağız. Projemizin toplam bedeli 442 bin 500 TL'dir. Buna belediyemiz 110 bin 625 TL katkı sağlayacaktır. Kalkınma ajansımız ise 331 bin 875 TL katkı sağlayacaktır. Hasan Kalyoncu Üniversitemiz ise hocaları ve öğrencileri ile bizlere destek olacaktır. Proje ortaklarımıza çok teşekkür ediyor, Gaziantep'imize ve Şahinbey'imize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu. Şahinbey Göç merkezi projesine destek vermekten büyük onur duyduklarını ifade eden Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir de, "Üniversite olarak 2010 yılında eğitim öğretime başladık. Bizimle birlikte İpekyolu Kalkınma Ajansı kuruldu ve hızla faaliyetlerine başladı. Sadece bizimle değil birçok kuruma destek vererek, bölgede bilinirliğini öne çıkardı. Bunlardan bir tanesini Şahinbey Belediyesi'yle faaliyete geçiriyoruz. Göçten şikâyet etmek değil, göçle gelen insanlara eğitim vererek, topluma kazandırmayı sağlayacak bir adım atılıyor. Ben Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu'na ve İpekyolu kalkınma Ajansı'na teşekkür ediyorum. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak her türlü desteğimizi sağlayacağız" şeklinde konuştu.

18 Makale 18 İKA Yönetimi Kilis te Toplandı YENİ TEŞVİK SİSTEMİNDE; GAZİANTEP İLİ 3. BÖLGE KAPSAMINDA; ADIYAMAN VE KİLİS İLLERİ İSE 5. BÖLGE KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR. İpekyolu Kalkınma Ajansı, Temmuz Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı, Kilis Valisi Süleyman Tapsız Başkanlığı nda gerçekleştirildi. Kilis Valisi Süleyman Tapsız başkanlığında valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda, dönemini kapsayan TRC1 Bölge Planı ve Kalkınma Kurulu toplantısı görüşüldü. Kalkınma Kurulunun önemine değinen İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Kalkınma Kurulunun ajansın danışma organı olduğunu söyledi. Vali Tapsız, Geçtiğimiz günlerde ajansımızın Kalkınma Kurulu toplantısı yapıldı ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun Kalkınma Kurulu Başkanı seçildi. Kalkınma Kurulu, ajansın işleyişi bakımından önem arz etmektedir. Kalkınma Kurulu bölgesel gelişme hedefine yönelik olarak; bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları, özel kesim, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yerel yönetimler arasında işbirliğini geliştirmek ve ajansı yönlendirmek üzere oluşturulmuştur. Kalkınma Kurulu bünyesinde oluşturulacak ihtisas komisyonlarının ve çalışma grupları vasıtasıyla bölgenin gelişmesi adına yeni vizyonlar belirlenecek dedi yıllarını kapsayan yeni dönem TRC1 Bölge Planından da bahseden Vali Tapsız, planın hazırlanması bağlamında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında Kalkınma Kurulunda üyelere sunum gerçekleştirdiklerini söyledi. Vali Tapsız, Yeni dönem Bölge Planı nına Ocak ayı itibariyle başladık ve bu çalışmamız yaklaşık 6 ay boyunca devam etti. Plan hazırlık sürecinin ilk aşamasında ofis çalışmaları ile planlama sürecinin kurgulanıp ve ofis çalışmaları ile plan çalışmalarına şekil verilmiştir. Plan kapsamında ayrıca il ve ilçe çalıştayları, kurum ziyaretleri ve anket çalışmaları da yapılmıştır. Yeni dönem Bölge Planımız; mevcut durum tespiti, mevcut durum analizi ve plan bölümleri altında üç kısımdan oluşuyor şeklinde konuştu.

19 19 Makale Adıyaman Nemrut Yolu Kısalıyor Dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen Nemrut Dağı ile Adıyaman arası 30 km kısalıyor. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman da turizmde fiziki alt yapının iyileştirilmesi ve ilin ekonomisinde turizm katkısının artırılması amacıyla Arsameia yadan Nemrut Dağına gidecek olan Kral Yolunda incelemelerde bulunup, yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Yapımına yeni başlanan ve greyderle açılan Kral Yolunda incelemelerde bulunan Vali Mahmut Demirtaş, Arsameia dan Nemrut Dağına gidecek olan 9 km lik Kral Yolunu kilitli parke yapacağız. Yolumuzun ihalesini yaptık. Bu yolun bitirilmesi ile birlikte Adıyaman ile Nemrut Dağı arasındaki mesafe 30 km kısaltılmış olacaktır. Bilindiği gibi Nemrut Dağı, Dünya nın sekizincisi harikası olarak nitelendirilmektedir. Her yıl Nemrut Ören Yerini binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Buraya gelen insanların çok ciddi ulaşım sıkıntısı çektiklerini görüyoruz. Nemrut a gelen yerli ve yabancı turistlerimizin daha rahat bir şekilde Nemrut Dağına çıkması için burada 9 km lik yolu kilitli parke yapacağız. Yolun bir an önce bitirilmesi için şu anda ilgili firma çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. İlimizde turizm altyapısının iyileştirilmesi, turizm çekim merkezleri oluşturulması ve turizmin çeşitlendirilmesi yoluyla, turizmin ilimiz ekonomisi içindeki payını artıracağız dedi. ANFİ TİYATRO YAPILACAK Daha sonra Nemrut Dağına çıkan Vali Mahmut Demirtaş, batı terastan Nemrut Ören yerine giden patika yolda yapılan çalışmaları inceledi. Burada bir açıklama yapan Vali Mahmut Demirtaş, Nemrut Dağında ışıklandırma başta olmak üzere, yol boyunca bilgilendirme levhaları ve bekçi kulübeleri yapacaklarını kaydederek, Nemrut Dağındaki mevcut kafeteryayı yıkıp, yerine Anfi Tiyatro yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca, 24 saat kapalı devre kamera sistemi ile Nemrut Dağını izleyerek, kesintisiz kontrollü güvenlik sistemini sağlayacağız. Yine, yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde Nemrut a ulaşımlarını sağlamak amacıyla raylı sistem yapacağız dedi. TURİST SAYISI ARTTI Adıyaman da Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına (TUİK) yüzde 60 lık bir turist artışı olduğunu da vurgulayan Vali Mahmut Demirtaş, Çözüm süreci ile beraber bölgeye çok ciddi anlamda bir rağbet oldu. Bu süreç ile birlikte bölgedeki kültürel değerler insanlarla paylaşılmaya başlandı. Görülmeyen Adıyaman bir anlamda görülmeye başlandı. Adıyaman da turizmde devam eden bu yatırımlarımız ile tarihi ve turistik yerlerimizin çevre düzenlemelerinin bitirilmesi ile birlikte Adıyaman a çok yoğun bir rağbet olacağını düşünüyorum dedi.

20 Makale 20 Uçuş Tutkunları Tut ta Buluştu Bölgenin yamaç paraşüt merkezi olma yolunda ilerleyen Adıyaman ın Tut ilçesi semalarında 70 paraşütçü uçuş gerçekleştirdi. Türkiye nin değişik illerinden gelen yamaç paraşütü sporcuları 1. Yamaç Paraşütü ve Hava Sporları Şenliği nde buluştu. Tut ilçe semalarında süzülen yamaç paraşütleri gökyüzünü süsledi. Akdağ dan rüzgârın etkisiyle süzülen sporcular gökyüzünde saatlerce tur attı. Çıkış pisti bin 850 metre olan ilçede, güney ve güneydoğu rüzgârlarını alarak 4 bin metreye kadar sporcular yükselişe geçiyor. İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Uçuş Tutkunları Tut ta Buluşalım projesi kapsamında gerçekleştirilen şenliklerin ilki gerçekleştirildi. Uçuş tutkunlarının gökyüzünde süzülmesinin ardından ilçenin meydanında açılış töreni gerçekleştirildi. Çınar meydanında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı nın okunmasının ardından açılış konuşmalarına geçildi. Proje sorumlusu Hüseyin Solak, projenin içerisinden bahsederek, şenliklere ülkemizin değişik illerinden 70 sporcunun geldiğini ve her hafta düzenli olarak sporcuların ilçede ağırlanacağını belirterek, proje kapsamında bumbala evler yaparak turizmin geliştirileceğini kaydetti. Tut Kaymakamı Ramazan Kendüzler ise, ilçenin Mezopotamya ve Toroslar ın arasındaki ülkemizin birliğinin ve dirliğinin temsili olduğunu kaydederek, Tut ilçesinin insanları alçak gönüllüdür ve çalışkandır. Tut huzurlu bir ilçedir. Doğa sporlarına ve eko turizminin en güzel örneğini burada görebiliriz. Tut Hava Sporları Kulübünü kurduk ve gençlere yamaç paraşütü eğitimi vereceğiz. Gençlerimiz enerjilerini sporla ve doğayla atacaklar dedi. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, bu tür etkinliklerin bölgelerin tanıtılması bakımından önemli bir etkisi olduğunu aktardı. Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise Dünya geniş bir pazardır. Dünya ülkeleri bu pazardan pay almanın çabası içerisindeler. Yörelerin ürünlerini pazara çıkarmak, STK ve yöneticilerin görevidir. Bundan 30 yıl önce turizm denince akla deniz, kum ve güneş geliyordu. Ama şimdi doğa, tarih, kültür, inanç, sağlık turizmi var. Bu şenlik spor turizmini ve doğa turizmini ortaya çıkartıyor dedi. Vali Mahmut Demirtaş konuşmasında ilçenin yamaç paraşütü spor merkezi yapmayı planladıklarını kaydederek, Bu proje kapsamında Tut ilçemizi yamaç paraşütü sporunun bölgedeki merkezi olmasını hedefliyoruz. Amacımız Adıyaman ın sahip olduğu tarihi ve kültürü yerleriyle, doğal güzellikleri ve değerleri turizme kazandırmaktır. Geçtiğimiz günlerde yapılan deneme uçuşlarının yenliğe dönüştürülmesi büyük önemdir. Bir taraftan kültür, bir taraftan inanç turizminin yanında doğa turizminin de merkeze yapmak istiyoruz. Bu projeyle şehir hayatından sıkılan insanların tatil yapacakları yerler olacaktır dedi.

Kapak İPEKYOLU YENİLENEBİLİR ENERJİ GÜNEY GAZ KORİDORU TRC1 BÖLGESİ TÜRKİYE NİN ORTA DOĞU VE AFRİKA YA AÇILAN KAPISIDIR

Kapak İPEKYOLU YENİLENEBİLİR ENERJİ GÜNEY GAZ KORİDORU TRC1 BÖLGESİ TÜRKİYE NİN ORTA DOĞU VE AFRİKA YA AÇILAN KAPISIDIR K A L K I N M A N I N Y O L U İPEKYOLU YIL:2 SAYI:4 HAZİRAN / ARALIK 2014 YENİLENEBİLİR ENERJİ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı / Taner YILDIZ GÜNEY GAZ KORİDORU Kapak Fatma ŞAHİN Büyükşehir Belediye Başkanı

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet

Detaylı

N Z P. NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı. Y l: Eylül 2013 Say : 12

N Z P. NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı. Y l: Eylül 2013 Say : 12 N Z P T CARET ODASI Y l: Eylül 2013 Say : 12 Nizip Ticaret Odas Üyelerine Yönelik Ücretsiz Yay n d r NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı Nizip Ticaret Odası nda Meslek Komitesi

Detaylı

MARTI. 2015 Yılı Proje Teklİf Çağrıları İlan Edİldİ

MARTI. 2015 Yılı Proje Teklİf Çağrıları İlan Edİldİ MARTI ZAFER KALKINMA AJANSI KURUMSAL DERGİSİ - ISSN: 1303-0272 Mart 2015 YIL: 5 SAYI: 13 İHRACAT PAZARLAMA İSTİHDAM TOPLUM KÜLTÜR EĞİTİM AR-GE SANAYİ İŞBİRLİĞİ İŞGÜCÜ DESTEK BAŞARI 2015 Yılı Proje Teklİf

Detaylı

Nisan - Mayıs - Haziran 2014. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu kentin sağlık turizmi potansiyelini değerlendirdi.

Nisan - Mayıs - Haziran 2014. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu kentin sağlık turizmi potansiyelini değerlendirdi. Nisan - Mayıs - Haziran 2014 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2005 dergisi ABANA ADALAR AKÇAY ALTINOVA AMASRA ANTAKYA ANTALYA AVANOS AYDIN BALÇOVA BANDIRMA BUHARKENT BURDUR BURSA ÇANKAYA DENİZLİ DERİNCE

Detaylı

EYLÜL 2013 MAKARNA CİDDİ İVME KAZANDI KAPAK DOSYASI; önsöz

EYLÜL 2013 MAKARNA CİDDİ İVME KAZANDI KAPAK DOSYASI; önsöz 1 önsöz Yıl:2 Sayı:8 EYLÜL 2013 KAPAK DOSYASI; 26 Özel OSB Anadolu Teknik Lisesi İkinci 500 de 27 Gaziantepli...05 OSBÜK de Nakıboğlu dönemi...08 Ziyaret...11 Sanayi gündemi...14 Temiz Türkiyem yarışması

Detaylı

GAZİANTEP GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ

GAZİANTEP GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ GAZİANTEP GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ GAZİANTEP GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ GAZİANTEP GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ GAZİANTEP GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ GAZİANTEP GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ Sayı:38 Sahibi GAGİAD Adına

Detaylı

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları HAZİRAN 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Devlet Geleceği Gördü korhan@ostim.com.tr Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları gündemdeki sıcaklığını koruyor. KOBİ ler başta olmak üzere tüm sanayiciler,

Detaylı

Merhaba, Bir sonraki sayımızda yeni gelişmelerle görüşmek temennisyle. Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Ekim / Kasım 2012 Yıl 4 Sayı 27 Yerel Süreli Yayın

Merhaba, Bir sonraki sayımızda yeni gelişmelerle görüşmek temennisyle. Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Ekim / Kasım 2012 Yıl 4 Sayı 27 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Ekim / Kasım 2012 Yıl 4 Sayı 27 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Mustafa Kemal

Detaylı

SERKA ya 219 proje başvurusu yapıldı

SERKA ya 219 proje başvurusu yapıldı Kalkınma Bakanı Yılmaz, DAP Eylem Planı nı açıkladı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz; DAP Eylem Planı sonunda DAP Bölgesinde yer alan illerin yaşam standardını ülke ortalamasına yakınlaştıracaklarını belirterek

Detaylı

Üniversiteler ve teknoparklar. Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; ENGLISH SUMMARY P.58

Üniversiteler ve teknoparklar. Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; ENGLISH SUMMARY P.58 Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı www.bebka.org.tr ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR YIL: 2 SAYI: 7 TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL 2013 Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; Üniversiteler ve teknoparklar KALKINMA

Detaylı

Kasım Aralık 2009 ATSO

Kasım Aralık 2009 ATSO Kasım Aralık 2009 ATSO Günlük konulara takılıp kalırken derindeki yapısal sorunları konuşmaktan kaçınıyoruz Saygıdeğer Üyelerimiz ve ATSOVİZYON Okuyucuları, 2010 yılına girerken en önemli konulardan birisinin

Detaylı

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 13 Ocak - Şubat - Mart 2015 Tasarım ve inovasyon BEBKA, yeni fikirlerin ışığıyla aydınlanacak bir geleceğe inanıyor

Detaylı

içindekiler 38 arastirma basyazi kapak güncel bizden bizden makale güncel güncel güncel Ekonomi / Bizden

içindekiler 38 arastirma basyazi kapak güncel bizden bizden makale güncel güncel güncel Ekonomi / Bizden içindekiler Ekonomi / Bizden Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Dergisi u Yıl: 3 Sayı: 9 u Sahibi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat SARSIK u Sorumlu Müdür Önder ALKAN

Detaylı

Merhaba, Yayın Kurulu

Merhaba, Yayın Kurulu Merhaba, Açılım Dergisi olarak yeni sayımızla, yeni konularla tekrar sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyiz Bu sayımızda da ilginizi çekecek konularla bir kez daha sizlere ulaşırken, Samsun ve Odamız

Detaylı

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM TURİZM TECRÜBE İŞİDİR Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM 18 yıllık deneyimini, 8 yıldır Kastamonu'luların hizmetine sunuyor Yurtiçi - yurtdışı uçak biletleri Yurtiçi - yurtdışı

Detaylı

Torunoğulları TÜROFED başkan yardımcılığına seçildi. 2 protokol imzaladık Erken rezervasyon başladı

Torunoğulları TÜROFED başkan yardımcılığına seçildi. 2 protokol imzaladık Erken rezervasyon başladı Yıl: 1 Sayı: 7 Şubat 2014 FETHİYE OTELCİLER BİRLİĞİ FETHIYE HOTELIERS ASSOCIATION Torunoğulları TÜROFED başkan yardımcılığına seçildi 2 protokol imzaladık Erken rezervasyon başladı başkandan ÜLKE ve

Detaylı

Türkiye ve Antalya olarak, olmamız gereken yer ve olduğumuz yer arasındaki uzaklık büyüktür

Türkiye ve Antalya olarak, olmamız gereken yer ve olduğumuz yer arasındaki uzaklık büyüktür Mart - Kasım Nisan 2010 2009 ATSO Türkiye ve Antalya olarak, olmamız gereken yer ve olduğumuz yer arasındaki uzaklık büyüktür Antalya Ticaret ve Sanayi Odası nın Değerli Üyeleri, Değerli Okuyucular, Odamız

Detaylı

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada Burdur Ticaret Borsası Yayın Organı Sayı: 5 Yıl: 2015 Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada TOBB dan Burdur a Meslek Lisesi Burdur Feshane ye taşındı BURDUR TİCARET BORSASI 1 TEKE YÖRESİ ANA SPONSOR ANA

Detaylı

1882 EKİM ARALIK 2014

1882 EKİM ARALIK 2014 Ekonominin nabzı ilimizde attı Selçuk Arslan Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu nun heyetinde iş dünyasını ve odamızı temsilen katıldığım Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan

Detaylı

Ayın röportajı bölümümüzü ise bu ay, aynı zamanda Samsunlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar a ayırdık.

Ayın röportajı bölümümüzü ise bu ay, aynı zamanda Samsunlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar a ayırdık. STSO AÇILIM Ekim - Kasım 2013 Yıl 5 Sayı 33 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Necmi ALIÇ Yayın Kurulu Haluk AKYÜZ Mustafa

Detaylı

KONYA DÜNYA TİCARET MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK

KONYA DÜNYA TİCARET MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK İHRACAT DERGİSİ NİN ÜCRETSİZ EKİDİR! KONYA AB YE BALO İLE GİRECEK İSTİHDAMI EN HIZLI ARTAN İKİNCİ İL İLK BÖLGESEL İNOVASYON MERKEZİ KONYA DA YAPILACAK Sektör Çeşitliliği ile TÜRKİYE 4DÖRDÜNCÜSÜ KONYA DÜNYA

Detaylı

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI AKBANK İLE PROTOKOL İMZALADIK: Özel ürün ve hizmetler sizlerle Dünyayı Umutlandıran Buluş Hannover Fuarına na - GTO Damgası - OSMAN HAMDİ

Detaylı

Yıl : 4 Sayı : 38 01 Şubat- 01 Mart 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır

Yıl : 4 Sayı : 38 01 Şubat- 01 Mart 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır Haberler Yıl : 4 Sayı : 38 01 Şubat- 01 Mart 2015 Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır Fethiyeli Öğrenciler Gastronomi Festivalinde Fırtına Gibi Esti FTSO İmar Planı Sorununu Ankara ya Taşıdı

Detaylı

Ülkemizin göz pınarları artık kurumak üzere

Ülkemizin göz pınarları artık kurumak üzere Ülkemizin göz pınarları artık kurumak üzere Çetin Osman BUDAK ATSO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Değerli Üyelerimiz ve Okuyucularımız, Van depremi ve terör nedeniyle kaybettiğimiz insanlarımız

Detaylı

Başkan dan. Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL. Birlik 2008/5 1. SAHİBİ T.C. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği adına Kadir TOPBAŞ

Başkan dan. Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL. Birlik 2008/5 1. SAHİBİ T.C. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği adına Kadir TOPBAŞ Bir Baþarý Öyküsü BURSA /YILDIRIM Başkan dan Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL İstanbul, geçmişi 8000 yıl öncesine dayanan, asırlar öncesinden başladığı medeniyet yolculuğu boyunca sayısız uygarlık

Detaylı

KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU

KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU ORMAN ÜRÜNLERİ YATIRIM ALTERNATİFLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Odamız tarafından oluşturulan Orman Ürünlerinin Değerlendirilmesine Yönelik Yatırım Alternatifleri

Detaylı

Çaycuma nın 3 bin yıllık tarihi hayranlık uyandırıyor. TSO Konsey toplantısı Ankara da yapıldı. Ergün: Şimdi reformları hayata geçirme zamanı

Çaycuma nın 3 bin yıllık tarihi hayranlık uyandırıyor. TSO Konsey toplantısı Ankara da yapıldı. Ergün: Şimdi reformları hayata geçirme zamanı Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Dergisi u Yıl: 2 Sayı: 5 u Sahibi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat SARSIK u Sorumlu Müdür Önder ALKAN u Yayın Kurulu Rıfat SARSIK

Detaylı

K. Kaan Kavaloğlu: 3 yıldızlı otele gelecek turist yok mu? Mehmet Aygün, Titanic Hotels in hedefini açıkladı. Mehmet Ersoy: Kalitemizle zirvedeyiz

K. Kaan Kavaloğlu: 3 yıldızlı otele gelecek turist yok mu? Mehmet Aygün, Titanic Hotels in hedefini açıkladı. Mehmet Ersoy: Kalitemizle zirvedeyiz T e m m u z - A ğ u s t o s 2 0 1 4 K. Kaan Kavaloğlu: 3 yıldızlı otele gelecek turist yok mu? Mehmet Aygün, Titanic Hotels in hedefini açıkladı Mehmet Ersoy: Kalitemizle zirvedeyiz Erkan Yıldırım: 2014,

Detaylı

DAĞITIM EKİN Kurye Aracılık Hizmetleri 0332 236 36 12 ekinlojistik@hotmail.com

DAĞITIM EKİN Kurye Aracılık Hizmetleri 0332 236 36 12 ekinlojistik@hotmail.com İMTİYAZ SAHİBİ Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK GENEL YAYIN YÖNETMENİ Özhan SAY YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Mustafa AKGÖL GÖRSEL SANAT YÖNETMENİ M.Fatih ÖZSOY REKLAM VE HALKLA İLİŞKİLER

Detaylı