YÜKSEK GERİLİM DOĞRU AKIM GÜÇ KESİCİLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YÜKSEK GERİLİM DOĞRU AKIM GÜÇ KESİCİLERİ"

Transkript

1 YÜKSEK GERİLİM DOĞRU AKIM GÜÇ KESİCİLERİ Özgür Osmanlıoğlu Eren Alpsar Ceren Buket Çakır Erkan Taşpınar Osman Altun

2 YGDA Sistemleri Elektrik enerjisi santrallerde üretilir. Eğer tüketiciler uzak mesafelerde ise gerilim seviyesi yükseltici transformatörler ile yüksek gerilime çıkartılır. Enerji iletim hatları ile enerji yüksek gerilimle taşınır (kayıplar az olur) Tüketicilere yakın noktalarda indirici transformatörler ile gerilim alçak gerilim seviyesine düşürülür. Kısacası elektrik enerjisi üretim, iletim, dağıtım ve tüketim şebekelerinden tüketiciye aktarılır.

3 Neden yüksek gerilim? Enerji iletim hatlarında oluşan kayıp güç P k = I 2 *R Aktarılan Aktif Güç = P = 3*V f-n *I* I= P 3*V f-n *cosø P k = P 2 R 3 2 *V 2 f-n *cosø 2 Pk yı azaltmak için; P talebi düşürülemez *I*cosø R fazla düşürülemez, soğuk ortam gerekir Cosø yaklaşık 1 yapılır, ama yeterli değildir Tek çare enerjiyi yüksek gerilimle iletmektir.

4 YGDA Sistemleri Bizler elektrik mühendisleri olarak, yaptığımız mühendislik uygulamalarında, aynı diğer mühendislik dallarında da olduğu gibi, tasarımlarımızda şu unsurlara dikkat ederiz; Fonksiyonellik Güvenlik Ekonomiklik Estetiklik

5 Bu unsurları yeterli düzeyde sağlayabilmek için yapmış olduğumuz elektrik mühendisliği uygulamalarında (özellikle enerji iletim hatlarında) şu hususlara dikkat eder ve uygun yöntemler geliştiririz. Bunlar; 1- Gerilim düzeyi 2- İletken tipi ve kesiti 3- Hat regülasyonu ve gerilim kontrolu 4- Korona ve kayıplar

6 YGDA Sistemleri 5- Sistem kararlılığı 6- Sistem koruma 7- Topraklama 8- Yalıtım koordinasyonu 9- Mekanik tasarım 10- Yapısal tasarım

7 YGDA Sistemleri Görüldüğü gibi, enerji iletim hatlarının tasarımında birçok kriterlere dikkat edilir. Enerji iletiminin en uygun hali 3 fazlı alternatif akım iletim hatlarıdır. Bu arada, Yüksek Gerilimli Doğru Akımla enerji iletimi konusu da araştırılmıştır. Günümüzde, Yüksek Gerilimli Doğru Akımla enerji iletimi çok başarıyla yapılmış ve işletmeye alınmıştır.

8 YGDA Sistemleri Zaten araştırma yaparsak,elektrik enerjisi iletiminin doğru akımla başladığını görürüz. Ancak, transformatörlerin ve indüksiyon motorlarının kullanılmaya başlaması ve gelişmesi ile birlikte alternatif akımla enerji iletimi yaygınlaşmıştır. Kısa mesafelerde düşük gerilimli DA gücü aktarmak verimli bir yöntem olmadığı için alternatif gerilimle iletim popüler hale gelmiştir. Bu arada günümüzde yüksek gerilim doğrultucularındaki gelişmeler sayesinde uzun mesafelerde DA iletim tekrar kullanılır bir yöntem olmuştur.

9 YGDA Sistemleri DC enerji iletimiyle ilgili bazı tarihsel gelişme süreçlerini incelersek; de Hewitt cıva buharlı doğrultucusu ortaya çıktı de İsveç te ilk ticari yüksek doğru gerilimle enerji iletimi yapıldı de en yüksek doğru gerilimle iletim +/- 600 kv la Brezilya da gerçekleştirildi de ilk kapasite komutasyonlu çevirici Arjantin-Brezilya enterkonnektesinde kullanıldı da ilk gerilim kaynağı çeviricisi İsveç te kullanıldı.

10 Yüksek doğru gerilimli sistemde temel olarak yapılan şey üretilen alternatif gerilimin doğrultularak gönderilmesi ve alış ucunda da tekrar alternatif gerilime çevrilmesidir.

11

12

13

14

15

16 Grafikten de görüldüğü gibi uzun mesafelerdeki enerji iletiminde doğru akımla enerji iletimi daha uygundur

17 Güç İletim Kapasitelerinin Karşılaştırılması Biri AA, diğeri DA olan iki enerji iletim hattı düşünelim ki hat da eşit uzunlukta, aynı iletken, aynı kesitte, aynı yükü beslesinler. P DA = V d *I d P AA = V*I*cosø Hat tasarımında kullanılan izolatörler aynı dayanma gerilimine göre yerleştirilmiş olsun. Pdc = 1.5*P ac W/iletken P DA = 2*P dc, P AA = 3*P AA olduğundan P DA = P AA

18 Güç İletim Kapasitelerinin Karşılaştırılması P DA = P AA Görüldüğü gibi, iki hat da aynı güç iletim kapasitesine sahiptir. DA enerji iletiminde kullanılan hat sayısı 2 olduğundan, AA iletime göre 2/3 oranında daha az izolatör kullanılır. Yapılan çalışmalar da göstermiştir ki, DA enerji iletimindeki maliyet, aynı güçteki AA enerji iletimine göre %33 daha ucuzdur.

19 YGDA nın Avantajları DA enerji iletim hatları belirli bir kritik mesafeden sonra daha ucuzdur. Bu kritik mesafe; hava hatları için 500 mi, sualtı kabloları için 15 veya 30 mi, yeraltı kabloları için 30 veya 60 mi olarak değişmektedir. Bu kritik mesafeler; bölgesel koşullara, hattın performansına ve hatta bağlanmış olan AA sistem yüküne bağlı olarak değişir. DA hatları asenkronizedirler,, kararlılık problemleri yoktur. Bu nedenle, iki AA sistemi birbirleri ile senkronize olmadan bir DA hattın iki ucuna da bağlanabilirler.

20 YGDA nın Avantajları DA iletim hatları farklı frekansları bağlayabilir. Güç elektroniği elemanları cyclo converterler(frekans çeviriciler) ile farklı frekanslarda evirilerek kullanılırlar Güç akışı çok hızlı kontrol edilebilir. Sistemde kullanılan tristörlerin tetikleme açıları ile güç akışı kontrol edilir. DA hattın kayıpları az olur. Çünkü, endüktansları yoktur.

21 YGDA nın Avantajları Yüksek doğru gerilimle aynı miktardaki iletkenle AA enerji iletimine göre daha çok güç taşınabilir. DA hattın güç faktörü söz konusu değildir, bu yüzden kompanzasyona ihtiyacı yoktur. Yeni teknolojilerle aktif ve reaktif güç kontrolü ekstra kompanzasyon malzemesine ihtiyaç kalmadan yapılabilmektedir. Çevresel etkileri daha azdır.

22 YGDA nın Dezavantajları DA enerji iletiminde kullanılan çeviriciler (rectifierler( rectifierler, inverterler) ) harmonik gerilim ve akım üretirler. Bu yüzden, sistemde harmonik filtreler kullanılır. DA enerji iletim sisteminde kullanılan çeviriciler pahalıdır. DA enerji iletiminde kullanılan kesicilerin AA enerji iletiminde kullanılan kesicilere göre dezavantajları vardır. Akım sıfırdan geçmez, bu yüzden akımı kesmek için direnci arttırma yöntemi veya komütasyon ilkesi kullanılır.

23 Dünyada Günümüzdeki YGDA Örnekleri İlk ticari yüksek gerilim doğru akım güç iletim sistemi İsveç kıtası ve Gotland adası arasındaki bağlılık yüzünden 1954 de kuruldu. 20 MW ve 100 kv kapasitesinde, 96 km uzunluğunda bir denizaltı kablosudur.şu anda dünyanın her tarafında 50 den fazla sistem işletmesi vardır ve çoğundan fazlası planlama, tasarım ve yapılanma aşamasındadır. YGDA iletim, enterkonnektif,, güç iletiminin güvenli yolu ve ekonomik olarak kabul edilir olmuştur. İki AA sistem arasındaki asenkron enterkonnektif olarak uzun mesafeli güç iletimi için değişken akım avantajlarını sunar ve enterkonnekte edilmiş AA sistemde dikkatsiz akıntılar olmaksızın güç akışının tam kontrolü için imkan sunar.

24 Tablo 1 eski YGDA projelerini kapasitelerini, yüzdeliklerini ve diğer detayları listeler. İşletilmekte olan en büyük sistem olan İtaipu YGDA iletimi, iki ±600 kv ibaret, 3150 MW kapasiteli çift kutuplu, 800 km den fazla mesafedeki güneydoğu Brezilya da, İtaipu üretim merkezinden Ibiuna dönüştürücü merkezine toplam 6300 MWlık gücü taşır.

25

26

27 1954 deki ilk kurulumdan beri dünya genelinde birçok bölgede YGDA iletim sistemleri artarak kullanılmaya başlanmıştır. Şekil 1 de dünya genelindeki durum gösterilmektedir.

28

29 Burada gösterilen projelerde YGDA kullanımının birçok farklı nedeni vardır. Bunlardan bazılarını örnek verirsek; İtaipu,, BREZİLYA YGDA 50 Hz lik sistemi 60 Hz lik sisteme bağlamak ve uzak mesafeler arasında ( 800km) yüksek miktardaki hidroelektrik enerjiyi (6300MW) ekonomik şekilde taşımak için tercih edilmiştir. Leyte-Luzon Luzon,, Filipinler YGDA jeotermal enerjiyi adanın enterkonektesine bağlamak Manila AA şebekesinin dengeli halini korumak için tercih edilmiştir. Rihand,, Delhi, Hindistan YGDA Delhi ye 1500 MW termal enerjiyi minimum kayıp ve kontrol kolaylığı ile bağlamak için tercih edilmiştir. Garabi,, Brezilya Arjantinden den Brezilya ya iletim sağlamak için kurulmuş bağımsız bir iletim projesidir. (ITP) YGDA 50 Hz,, 1000 MW gücü, 60 Hz sisteme bağlamak üzere tercih edilmiştir. Gotland,, İsveç YGDA yeni geliştirilmiş bir rüzgar enerjisi birimini Visby şehrine bağlamak için tercih edilmiştir. Bölge arkeolojik ve turistik bir bölge olduğu için çevresel duyarlılık çerçevesinde ve enerji kalitesi göz önüne alınarak YGDA tercih edilmiştir

30

31

32 Baltık Kablosu Baltık hattı, Baltık Denizi altından geçerek Almanya ve İsveç enterkonekte şebekelerini birbirine bağlayan bir YGDA enerji iletim hattıdır. 450 kv iletim gerilim kullanır. 250 km uzunluğundadır. Dünya üzerindeki en uzun yüksek gerilim hattıdır. 600 MW monopolar bir YGDA sistemdir. Rota: Hat Lübeck Herrenwyk deki istasyondan başlar (burası eski bir kömürle çalışan termal enerji santralinin tesisidir) Trave nehrini yerin 6m altından geçerek aşar ve nehrin doğu yakasına ulaşır. Mecklenburg-Vorpommern Vorpommern, Rostock Sweden güzergahını izler. İsveç in güney kıyılarında hat kıyıya ulaşmış olmasına rağmen 5 kilometre daha yer altından devam eder. 262 km lik hattın son 12 kilometresi 40 pylon üzerine yerleşmiş havai hattır

33 İşletim Bu havai hat radyo dalgalarını etkilediğinden yüksek verimli bir aktif filtre sistemi Kruseborg çevirici istasyonda kurulmuştur. Lübeck çevirici istasyonunda böyle bir sistem yoktur çünkü Almanya tarafında havai hat yer almamaktadır. Hat 600 MW maks ksimum iletim kapasitesinde çalışamamaktadır çünkü 380 kv luk hat Lübek Herrewyk den başlayıp Lübeck-Siems alt istasyonuna gitmektedir. Burada enerji 220 kv ve 110 kv hatlarda iletilmekte bu da maks ksimum iletim kapasitesini azaltmakta ve hat kayıplarını arttırmaktadır.

34

35

36 Nelson Nehri (Bipole)

37 Manitoba Hydro Şirketi tarafından işletilen Manitoba daki iki YGDA hattan oluşur. Nelson Nehri ve Kuzey Manitoba daki çeşitli hidroelektrik santrallerden gelen elektrik enerjisini yerleşim olmayan uzun bir bölgeden geçirdikten sonra güneydeki kalabalık nüfuslu bölgelere taşımak için kurulmuştur.

38 Rosser Manitoba daki Dorsey çevirici istasyonunda hat sona erer. Burada YGDA YGAA ya çevrilerek tüketicilere dağıtılır. Sistem 2 tane doğrultucu istasyon içermektedir. Radisson (Sundance)ve Henday Gillam)İstasyonları bir çevirici istasyon- Dorsey istasyonui (Rosser (Winnipeg e 26 km mesafede)) takım yüksek gerilimli doğru akım iletim hattı içerir. Her biri + ve yükü taşımak üzere 2 paralel havai hat içerir. İki bipole sistem de yüksek kapasiteli toprak dönüşü elektrotlarına larına sahiptir ki bu da monopolar kullanıma izin verir. Bipole km Radisson ile Dorsey arasındadır. maks ksimum Potansiyel farkı : +/- 450 kv ve maks ksimum güç 1620 MW Bipole km Henday ile Dorsey arasındadır.. Bipole 2 Maksimum güç: 1800 MW ( +/- 500 kv) Bipolar iletimde çift iletken kullanılır. Her biri farklı kutupta toprağa göre yüksek potansiyeldedir. Bu iletkenler tam gerilime göre yalıtılmalıdırlar bu yüzden iletim hattı maliyeti monopolardan daha yüksektir.

39 Yüksek Gerilimde Doğru Akım Kesmenin Temelleri

40 Doğru Akımı Kesmenin Temelleri Alternatif akımda akım, her periyotta iki defa sıfırdan geçiyor, ve akım sıfırdan geçerken kesilebiliyor. Ancak doğru akımda sıfırdan geçiş olmadığı için akım kesme işlemi daha zor olmaktadır.

41 Doğru Akımı Kesmenin Temelleri Doğru akım kesilirken önemli olan noktalar şu şekilde sıralanabilir; Yapay akım sıfırı oluşturma Yeniden tutuşmayı önleme Depolanan elektromanyetik enerjiyi harcama

42 Doğru Akımı Kesmenin Temelleri Doğru akımda ark kesme (söndürme) teorileri Yüksek dirençli ark kesme Yapay akım sıfırı yaratarak, akım sıfırında ark kesme

43 Doğru Akımı Kesmenin Temelleri Yüksek dirençli ark kesme; Arkın boyunu uzatmak ( l => R ) Arkın n kesitini azaltmak ( S => R ) Arkı soğutmak (Qark( Qark => R ) Arkı dilimlemek Yapay akım sıfırında ark kesme Bu yöntemler kullanılarak ark kesme düzenekleri elde edilir.

44 1. 2. Doğru Akımı Kesmenin Temelleri 1. Enerji arkta harcanır 2. Enerji bir aktif iki uçlu üzerinde harcanır 3. Kapasite Alternatif gerilim Konverter 3. Enerji bir pasif iki uçlu üzerinde harcanır 2 ve 3 => komutasyon ilkesi

45 Doğru Akımı Kesmenin Temelleri Komutasyon İlkesi Akımın doğal olarak sıfırdan geçmediği uygulamalarda yapay akım sıfırı elde etmek için kullanılan ilkedir.

46 Doğru Akımı Kesmenin Temelleri Doğru akım kesicisindeki uygulaması şu şekildedir: Arıza B-D B D arasında I => koruma devresi => kesici açar => ark oluşur => A kapanır => C boşalır => i2 akımı i1 i 0 a çeker

47 Yüksek Gerilim DA Kesici Uygulamaları

48 Alçak gerlim DA uygulamalarında devre havalı-manyetik anahtarlarla açılabilmektedir. Yüksek gerilimlerde ise, kesme için yeterli olacak ark gerilimini yaratmak güçtür. Çeşitli kesme ilkelerinden faydalanılabilir. Teorik olarak ortaya konan ilkelerden yalnızca komutasyon ilkesi uygulama alanı bulmuştur.

49 Söndürme Ortamı Olarak Yalıtkan Sıvı Kullanılması Yüksek ark gerilimi elde etmenin bir yolu, yalıtkan yağ kullanmaktır. Arkın eksenine dik doğrultuda kuvvetli bir yağ akışı yarımıyla yüksek ark gerilimine ulaşılır.

50 Yandaki şekilde görülen yapıda kesme aralığının (ark ekseninin) yan tarafına aralarında belli aralıklar bulunan yalıtkan levhalar getirilerek yağın akışı bu aralıklarda sağlanır. Sürüklenen arkın bu yolla boyu uzatılmış olur.

51

52 Komutasyon Devresi: Şekilde komutasyon devresine ait şema görülmektedir. Bu devre, birinci kesicide oluşan yüksek ark gerilimi sebebiyle akımın yolunu R direnci üzerinden bulması, o esnada ısı enerjisi olarak enerji kaybetmesi ve E eklatöründe atlama olduktan sonra kalan akımın ikinci kesici de söndürülmesi ilkesine göre çalışır.

53 YGDA Kesicilerin Uygulanması

54 Sınıflandırma Ters Gerilim Metodu Akım Komütasyonu Metodu Akım Sınırlama Akım Osilasyonu ARK R+ARK+ANAHTARLAMA Darbe devresi LC&Anahtar Non-lineer devre elemanları Kendi Kendine Osilasyon Zorlanmış Osilasyon LC+ ARK Anahtarlama&LC&RLC (aktif)

55 Gerilim arttırma

56 Komütasyon

57 Konvansiyonel Havalı Kesici Akım sıfırı için besleme gerilimine ters gerilim oluşturuluyor Kapalı konumdayken yüksek akımları düşük gerilim düşümleriyle geçiriyor, açık konumdayken ise iyi bir yalıtımla çalışıyor Ancak yavaş açma, ark uzatma zamanındaki fazlalık gibi handikapları var

58 Güç Karakteristikleri Bir kesici açma akımı tanımlandığında ve iki ark gerilimi karşılaştırılırsa

59

60 Bu grafiklerden çıkan sonuç: kesme ne çok hızlı (yüksek ani gerilimlere neden oluyor) ne de çok yavaş olmalı (fazla güç harcanmasına neden oluyor) Yüksek ark gerilimi (1,1-1,5 1,5 kat) ve hızlı kesme yapılmalı Yüksek ark gerilimi soğutucu maddeler yardımıyla arkı destabilize ederek mümkün olabiliyor

61 Havalı Kesici Kontaklar ilk açıldığında oluşan ark hızla yukarı tırmanır Yukarı tırmanan ark bölmeler tarafından parçalanarak ark gerilimi şebeke geriliminden yüksek değere yükseltilir

62 Bunun gibi ark gerilimini büyütebilen veya akımı küçültebilen her türlü ark söndürme düzeneği YGDA kesicilerde, hem akım komütasyonu hem de gerilim arttırma yöntemlerinde kullanılabilir..

63 Vakumlu YGDA Kesiciler Komutasyon ilkesinden yararlanarak YGDA yüksek gerilimler vakum ile kesilebilir. Hızlı kesimler için idealdir çünkü kesimi sağlamak için gereken kritik nokta açıklığı ve hareketli kısım sadece kontaklar olduğu için atalet küçüktür.

64 Basınçlı Havalı Kesme Basınçlı hava bilindiği gibi iyonlaşmayı zorlaştırdığı için ark söndürmede kullanılır Bu açıdan YGDA kesicilerde akım sıfırında basınçlı havada kesme yapılabilir Hızlı açma kapama, bakımı ve montajı kolay, masrafı fazladır (kompresör, hava tankı, boru tesisatına ihtiyaç var)

65 SF6 söndürme ortamında kesme SF6 gazı da havadan daha yüksek bir delinme dayanımına sahip olması sebebiyle kesme ortamı olarak tercih edilir Elektronegatif olduğundan arkı söndürür. Bir huni yardımıyla kesme ortamına üflenir.

İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını

İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını ENDÜKSİYON MOTORLARA YOL VERME YÖNTEMLERİ Ahmet Teke, Mehmet Tümay ahmetteke@cu.edu.tr, mtumay@cu.edu.tr Çukurova Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

ATEŞLEME SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER

ATEŞLEME SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER ATEŞLEME SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER İçindekiler Şekil Listesi. Özet BÖLÜM 1 1.Giriş... VII BÖLÜM 2 Dahaönce Yapılan Çalışmalar Ve Ateşleme Sisteminin Gelişimi...1 2.1.Daha Önce Ateşleme Sistemlerinde Yapılan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALTERNATİF AKIM ESASLARI ANKARA 007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü)

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) ABB - Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) A.G.-O.G. ŞALT TANITICI REKLAM AKILLI YÜK YÖNETİMİ YÜKLERİ OPTİMİZE EDEREK ENERJİ KESİNTİLERİNİ AZALTAN YENİ DEVRE

Detaylı

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER 235 YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER Rüknettin KÜÇÜKÇALI ÖZET Yüksek yapılar, Batı da olduğu gibi, Türkiye de de büyük şehirlerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yapı cinsidir.

Detaylı

Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu. PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı

Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu. PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı POWERFLEX 7000 ORTA GERILIM AC SÜRÜCÜLERI 200 bg'den 34.000 bg'ye (150 kw'den 25.400 kw'ye)

Detaylı

TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ APK DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK ENERJİSİ 10 YILLIK ÜRETİM KAPASİTE PROJEKSİYONU (2012 2021)

TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ APK DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK ENERJİSİ 10 YILLIK ÜRETİM KAPASİTE PROJEKSİYONU (2012 2021) TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ APK DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK ENERJİSİ 10 YILLIK ÜRETİM KAPASİTE PROJEKSİYONU (2012 2021) TEMMUZ 2012 İÇİNDEKİLER I GİRİŞ... 1 II TALEP GELİŞİMİ...

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ TEMEL ELEKTRİK ELEKTRONİK 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ ÜRETİM VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ Yrd. Doç. Dr. Afşın Alper Cerit Erciyes Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Birleştirme Yöntemleri Çözülebilir birleştirme yöntemleri Çözülemeyen birleştirme

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ DOĞRU AKIM ESASLARI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİĞİN TEMEL ESASLARI 522EE0010

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİĞİN TEMEL ESASLARI 522EE0010 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİĞİN TEMEL ESASLARI 522EE0010 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

PowerFlex Orta Gerilim AC Motor Sürücüler Seçim Kılavuzu. Güçlü Performans. Esnek Kontrol.

PowerFlex Orta Gerilim AC Motor Sürücüler Seçim Kılavuzu. Güçlü Performans. Esnek Kontrol. PowerFlex Orta Gerilim AC Motor Sürücüler Seçim Kılavuzu Güçlü Performans. Esnek Kontrol. PowerFlex Orta Gerilim AC Motor Sürücüler Seçim Kılavuzu Orta Gerilim PowerFlex AC Motor Sürücüleri Ailesi ile

Detaylı

NXAIR, NXAIR M ve NXAIR P, 24 kv a kadar Hava İzolasyonlu Orta Gerilim Dağıtım Panosu

NXAIR, NXAIR M ve NXAIR P, 24 kv a kadar Hava İzolasyonlu Orta Gerilim Dağıtım Panosu NXAIR, NXAIR M ve NXAIR P, 24 kv a kadar Hava İzolasyonlu Orta Gerilim Dağıtım Panosu Orta Gerilim Dağıtım Panosu HA 25.71 2011 Kataloğu Answers for energy. R-HA25-338 tif Uygulama Endüstri R-HA25-340.tif

Detaylı

Dinamik faz kaydırıcılar (senkron motor) ile, Statik faz kaydırıcılar (kondansatör) ile,

Dinamik faz kaydırıcılar (senkron motor) ile, Statik faz kaydırıcılar (kondansatör) ile, KOMPANZASYON NEDİR? Voltaj ile akım arasında, idealde faz farkı olmaz. İndüktif ya da kapasitif yüklerin oluşturduğu etki neticesinde, akım sinyalinin, voltaj sinyaline göre maximum ±90 derecelik fazı

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DOĞRU AKIM VE ALTERNATİF AKIM DEVRELERİ 522EE0243 ANKARA, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS EN 62305-1 Haziran 2007 ICS 29.020; 91.120.40 YILDIRIMDAN KORUNMA - BÖLÜM 1: GENEL KURALLAR Protection against lightning - Part 1: General principles TÜRK STANDARDLARI

Detaylı

BÖLÜM 5 TRANSİSTÖRLERİN DC ANALİZİ. Konular: Amaçlar:

BÖLÜM 5 TRANSİSTÖRLERİN DC ANALİZİ. Konular: Amaçlar: ÖLÜM 5 5 TRANSİSTÖRLRİN D ANALİZİ Konular: Amaçlar: 5.1 Transistörde D çalışma noktası 5.2 Transistörde temel polarama 5.3 eyz polarma 5.4 Gerilim bölücülü polarma devresi 5.5 Geribeslemeli polarma devresi

Detaylı

DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ

DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ HAZİRAN 2009 ISBN: 978-605-89548-2-3 DEK-TMK YAYIN NO: 0011/2009 Baskı: EKC FORM OFSET - (0312) 342 16 16 Bu rapor Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi ne ait

Detaylı

1.7 KONDANSATÖRLER (KAPASİTÖR)

1.7 KONDANSATÖRLER (KAPASİTÖR) 1.7 KONDANSATÖRLER (KAPASİTÖR) Kondansatör, elektronların kutuplanarak elektriksel yükü elektrik alanın içerisinde depolayabilme özelliklerinden faydalanılarak, bir yalıtkan malzemenin iki metal tabaka

Detaylı

EEEN 213 ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNİN TEMELLERİ DERS NOTU

EEEN 213 ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNİN TEMELLERİ DERS NOTU EEEN EEKTİK-EEKTONİK MÜHENDİSİĞİNİN TEMEEİ DES NOT 00-0 DOĞ AKM DEVE ANAİZİ BÖÜM DİENÇ, OHM KANN, İŞ VE GÜÇ. EEKİK ENEJİSİ ve ÖZEİKEİ Bugün elektrik çağında yaşamaktayız. Kullandığımız enerjinin büyük

Detaylı

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR?

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK ENERJİ MÜH. SAN. VE TİC. A.Ş. GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK TANITIM DOSYASI MERKEZ: Neusser Landstraße 2 50735 Köln/Almanya www.elektromcom.de

Detaylı

1 BİR FAZLI ASENKRON MOTORLAR

1 BİR FAZLI ASENKRON MOTORLAR 1 BİR FAZLI ASENKRON MOTORLAR Üç fazlı motorların bir fazlı motorlardan daha iyi çalışma performansı olmasına rağmen, çoğu zaman üç fazlı şebeke bulunmayabilir. Özellikle şehir merkezlerinde bir fazlı

Detaylı

KAYNAKLI BİRLEŞİMLER

KAYNAKLI BİRLEŞİMLER KAYNAKLI BİRLEŞİMLER TARİHÇE VE BİRLEŞİMLERİN TATBİKİ* Aynı veya benzer alaşımlı metallerin, ısı etkisi altında birleştirilme işlemine kaynak adı verilir (Şekil 1). Kaynakla birleştirmenin bazı türlerinde,

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖRNEK PROJELERİ

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖRNEK PROJELERİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖRNEK PROJELERİ Prof. Dr. Mehmet Kanoğlu Gaziantep Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Mart 2010, Gaziantep Her hakkı saklıdır. Yazardan yazılı izin alınmaksızın bu kitaptaki bilgiler

Detaylı

DEĞİŞKEN HIZLI TAHRİK SİSTEMLERİNİN AKIŞKAN KONTROLUNDA UYGULANMASI. Prf. Dr. Tamer KUTMAN İ. T. Ü. ELEKTRİK ELEKTRONİK FAKÜLTESİ

DEĞİŞKEN HIZLI TAHRİK SİSTEMLERİNİN AKIŞKAN KONTROLUNDA UYGULANMASI. Prf. Dr. Tamer KUTMAN İ. T. Ü. ELEKTRİK ELEKTRONİK FAKÜLTESİ DEĞİŞKEN HIZLI TAHRİK SİSTEMLERİNİN AKIŞKAN KONTROLUNDA UYGULANMASI Prf. Dr. Tamer KUTMAN İ. T. Ü. ELEKTRİK ELEKTRONİK FAKÜLTESİ GENEL Dünyada üretilen elektrik enerjisinin yarıdan fazlası, pompa, fan,

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ

Detaylı

AVRUPA KOMİSYONU. Entegre Kirliliğin Önlenmesi ve Kontrolü. Demirhane ve Dökümhane Endüstrisinde Mevcut En İyi Tekniklere Dair Referans Belge

AVRUPA KOMİSYONU. Entegre Kirliliğin Önlenmesi ve Kontrolü. Demirhane ve Dökümhane Endüstrisinde Mevcut En İyi Tekniklere Dair Referans Belge AVRUPA KOMİSYONU Entegre Kirliliğin Önlenmesi ve Kontrolü Demirhane ve Dökümhane Endüstrisinde Mevcut En İyi Tekniklere Dair Referans Belge Mayıs 2005 Bu belge, aşağıdaki EIPPCB çalışma planı dahilinde

Detaylı

KAYNAK TEKNOLOJİSİ ve UYGULAMALARI

KAYNAK TEKNOLOJİSİ ve UYGULAMALARI T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ METAL EĞİTİMİ BÖLÜMÜ KAYNAK TEKNOLOJİSİ ve UYGULAMALARI (ELEKTRİK ARK KAYNAK ve GAZ ERİTME KAYNAK TEKNOLOJİSİ DERS NOTU) Şubat 2009 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ

Detaylı

Yap s ve Özellikleri

Yap s ve Özellikleri Genel Tan t m Akım sınırlayıcı sigortalar, arıza akımının ortaya çıkardığı ısı enerjisiyle eriyerek arızalı devreden akan büyük kısa devre akımlarının kesilmesini sağlayan ve aynı zamanda ayırma işlemi

Detaylı