BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU. Ağustos 2015

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ 2014 2015 AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU. Ağustos 2015"

Transkript

1 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU Ağustos 2015

2 İÇİNDEKİLER BAUM Genel Bilgiler Proje Yönetimi, Hata/İş Takip Sistemi (TRAC) AKUS ENSTİTÜ WEB İçerik Yönetim Sistemi (JOOMLA) Açık Erişim Sistemi (DSpace) Bilgi Yönetim Sistemi (BYS) BYS Uluslararası Öğrenci Sınavı (AKUS) Mobil İşletim Sistemi ANDROID Uygulamaları e-akdeniz Öğrenci Otomasyonu Yetki Paylaşımı TRAC E-Akdeniz JOOMLA e-akdeniz Öğrenci Otomasyonu Sınav Yönetimi e-akdeniz Öğrenci Otomasyonu Güncel Enstitü Programı

3 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - GENEL BİLGİLER

4 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

5 Türkiyede örnekler BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Kuruluş: Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi tarihinde sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak kurulmuştur. Merkezin Amacı: Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi; Üniversite öğretim elemanlarının yapacakları ulusal ve uluslararası düzeydeki akademik araştırma ve eğitim çalışmalarına bilgisayar desteği vermek, Üniversitenin fakülte, yüksekokul ve diğer birimlerine bilgisayar desteği vererek, yönetim, öğrenci işleri ve sağlık hizmetlerinin çağdaş düzeye çıkmasına katkıda bulunmak, ulusal ve uluslararası bilgisayar ağlarına bağlanarak, Üniversitenin ulusal ve uluslararası Üniversitelerle bilgi ve teknoloji transferine katkıda bulunmak, kamu ve özel kuruluşların gereksinim duyduğu her türlü bilgi işlem hizmetlerine katkıda bulunmak, bu konularda araştırmalar yapmak, yapılan araştırmalara destek vermek, bu kuruluşların elemanlarını eğitmek, sorunlarına çözüm önerileri getirmek, bilgisayar ve bilgi işlem konularında yayınlar yapmak ve yapılan yayınlara destek vermek amacıyla kurulmuştur. Etkinlik Alanı: Bilgisayar teknolojisinin gelişmesine katkıda bulunacak araştırmaları yapar ve bu tür araştırmaları destekler. Bilgisayar ve bilgi işlem ile ilgili konularda yayın faaliyetlerini sürdürür, konferanslar verir, uluslararası ve ulusal düzeyde kongreler düzenler. Bu konularda yapılan çalışmaları destekler. Kamu ve özel kuruluşların ihtiyaç duyduğu her türlü bilgisayar programlarının hazırlanmasına yardımcı olur. Uzman sistemler konusunda inceleme ve çalışmalar yapar.

6 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM ORGANİZASYON ŞEMASI

7 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - AKADEMİK FAALİYETLER

8 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Konferans: "Building a Bioinformatics Solution for TaqMan Array Card (TAC) Data Management"-(14/05/2014) "Google Web Toolkit ile Öğretim Elemanı Otomasyon Sistemi " (28/11/2014) "ICJMS'2015: The 28th International Conference of The Jangjeon Mathematical Society A Meta-Heuristic Approach for Course Scheduling in Akdeniz University On-line Heuristic Approach for Data-Collectors Assignment in ITS " (15-19/May/2015) "LCN: The 40th IEEE Conference on Local Computer Networks Path Planning for Data Collectors in Smart Cities " (26-29/October/2015) "ICAT'15: International Conference on Advanced Technology & Sciences Solving Mixed Integer Problem for Exam Scheduling using Meta-Heuristics " (4-7/August/2015) Eğitim Hizmetleri: Programlamaya Giriş ve Java (Kasım Aralık 2014) eğitimi verilmiştir.

9 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - PROJELER

10 Yazılım Geliştirme

11 Türkiyede örnekler BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ 22 Mayıs 2014 tarihinde Prof. Dr. İbrahim Akıncı (Rektör Yardımcısı), Doç. Dr. Melih Günay (BAUM Müdürü), Altuğ Erkan (Öğrenci İşleri Daire Başkanı), Birim Öğrenci İşleri Sorumluları nın katılımıyla gerçekleşen toplantıda e- Akdeniz Otomasyon Sistemi üzerine istek ve öneriler belirtildi. Toplantıda 77 maddeden oluşan istemler belirlenmiştir. 22 Mayıs Toplantı Notları

12

13 YAZILIM Türkiyede GELİŞTİRME YAŞAM örnekler DÖNGÜSÜ Bir yazılım projesinin geliştirilmesi, sadece kodlamadan oluşmamaktadır. Bir proje geliştirilirken projenin analiz, tasarım, kodlama ve test aşamaları yer almaktadır. Bu aşamalar bir kere gerçekleştirildikten sonra proje tamamlanmayabilir. Bu aşamaların bir döngü halinde düşünülmesi gerekmektedir. Proje tamamlandıktan sonra gelecek istekler, hata düzeltmeleri, projeye eklenecek yeni modüller vs konular için bu süreç devam etmektedir. Çok uzun ve zorlu bir süreç olan uygulama geliştirme süreci, istikrarlı ve etkileşimli takım çalışması gerektirmektedir. Gereksinimlerin belirlenmesinden, yazılım sonrası desteğe kadar her şey sürecin bir parçasıdır ve hepsinin en iyi şekilde yönetilmesi gerekir.

14

15 Türkiyede örnekler YAZILIM GELİŞTİRME YAŞAM DÖNGÜSÜ Analizler yapıldı. Analizler sonucunda GEREKSİNİM DOKÜMANLARI belirlendi. Gereksinimler doğrultusunda TASARIM DOKÜMANLARI (Tasarım ve Kodlama) belirlendi. TEST TANIMLARI oluşturularak, kullanıcı arayüzlerinin tasarlanan gibi çalışıp çalışmadığı doğrulandı.

16

17 Türkiyede örnekler YAZILIM GELİŞTİRME YAŞAM DÖNGÜSÜ E-Akdeniz Öğrenci Otomasyonunda Eklenen Özellikler - Düzeltme ve İyileştirmeler başlıkları doğrultusunda Mayıs 2014 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 33 Sürüm Her Sürümde, yapılan değişiklikler ve yenilikler hakkında kullanıcılar bilgilendirilmiştir. Değiştirilen modüller, yenileri iyice anlaşılana kadar kaldırılmamıştır. Otomasyonun yardım bölümünde ve BİM-BAUM sayfalarında Sürüm Notları ayrıntılı olarak açıklanmış, gerektiğinde ilgili modül için kullanım kılavuzları hazırlanmıştır. YARDIM BELGELERİ (Kullanım Kılavuzları, Toplantı Notları, Sürüm Notları, Talep Formları, İş Takip Sistemleri) oluşturulmuştur.

18 BAUM KULLANIM KILAVUZU ÖRNEĞİ

19 BAUM TOPLANTI NOTLARI ÖRNEĞİ

20 BAUM SÜRÜM NOTLARI ÖRNEĞİ

21 BAUM DESTEK FORMU ÖRNEĞİ

22 BAUM İŞ TAKİP SİSTEMİ ÖRNEĞİ

23 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - İŞ TAKİP SİSTEMİ

24 PROJE YÖNETİMİ, HATA/İŞ TAKİP SİSTEMİ (TRAC) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

25 TRAC NEDİR? Trac web tabanlı kolay kullanımı amaçlayan proje yönetimi ve hata takip sistemidir. Proje içindeki tüm olay ve değişiklikleri takip eden araçlara sahiptir. Proje Yönetimi Hata/İş Takibi

26 TRAC KULLANIM ALANLARI PROJE PLANI (ZAMAN VE İŞ PLANI) KODLARIN PAYLAŞILABİLDİĞİ VE TAKİP EDİLEBİLDİĞİ BİR PLATFORM HATA VE İSTEK YÖNETİMİ (BUG TRACKING) DESTEK VE DÖKÜMANTASYON (KILAVUZ - SSS)

27 TRAC İLE NELER YAPILABİLİR? Projeler belirlenir. İş/hata kayıtlarının tanımlı alanları, "durum"ları belirlenebilir. Kullanıcı rolleri ve erişim izinleri verilerek projeye kişiler entegre edilir. Kullanıcılar tarafından hata ve destek bildirimleri, yazılıma ilave özellik istekleri, projede görev dağıtımları ve kilometre taşları eklemek için kullanılır. Tüm düzeltme, iyileştirme, ve hatalar tarihsel olarak listelenebilir. Projelerde kilometre taşlarının durumu grafiksel olarak gösterilebilir. Kilometre taşlarının tamamlanma süreleri izlenebilir.

28 TRAC KULLANIMININ SAĞLADIKLARI Çoklu proje desteği Esnek/özelleştirilebilir, rol tabanlı erişim kontrolü Esnek/özelleştirilebilir hata/iş takibi Sürüm takip sistemi entegrasyonu e-posta bildirimi

29 TRAC KULLANIMININ SAĞLADIKLARI Ürün doğrulama hizmetleri Ürünün yaşam döngüsü takibinde verimliliğin ve şeffaflığın artması Uluslararası mevzuatlara uyum sağlamak Halihazırda var olan iş akışı ve ERP sistemlerine adapte olabilmesi Tedarik zincirinde şeffaflık sağlanarak operasyonel verimliliğin arttırılması Kritik bilgilere erişim için iş ortaklarınıza yetkilendirme Operasyonel bilgilerin kullanılabilir hale getirilmesi / raporlama Takip ve izleme çözümlerinin uygulama alanları Kritik bilgilere erişim için iş ortaklarınıza yetkilendirme

30 TRAC SORUMLULARI Trac Sorumlusu, Trac'ta yapılan tüm işlemleri takip ederek; iş takip sistemi üzerinden yapılan çalışmalarda unutulanları, yazılan ama ilişkilendirilmeyen belgeleri, tamamlanmayan projeleri tespit ederek, ilgililerine hatırlatmada bulunma görevini üstlenir.

31 TRAC KULLANIM ÖRNEĞİ

32 Akdeniz BIM AUFaculty Dspace Öğrenci Otomasyon ÜNİVERSİTEMİZDE TRAC KULLANIM ÖRNEĞİ

33

34

35

36

37 TRAC İLE FARKLI BİRİMLERLE KOORDİNELİ ÇALIŞABİLİYORUZ TRAC Proje Yönetimi Hata Takip Sistemi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile koordineli olarak kullanılıyor.

38 Türkiyede örnekler TRAC İLE KOORDİNELİ ÇALIŞMALAR Üniversitelerdeki birimler için iş takibini ortak bir altyapı üzerinden yapmak ve yönetmek, işlerin yürütülmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Tüm birimlerin ortak bir veritabanını kullanması, işlerin tanımlanması, takibinin yapılması ve çözümlenmesi zaman bakımından oldukça kısa sürmesi verimlilik bakımından istenilen bir durumdur.

39 TRAC I BİZ KULLANDIK! Kullanıcıların karşılaştıkları sorunlara hızlı bir şekilde çözüm üretmeye çalışıyoruz. Yapılacak işlerin ayrıntılı bir şekilde denetimini yapabiliyoruz. Tutulan raporlar sayesinde kullanıcılar için YENİ projeler oluşturma olanağımız oluyor. Proje yönetimi Hata/İş Takibi

40 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - DSpace

41 KURUMSAL ARŞİV VE AÇIK ERİŞİM SİSTEMİ (DSpace) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

42 KURUMSAL ARŞİV SİSTEMLERİ NEDİR? KURUMSAL ARŞİV SİSTEMLERİ; Bağlı oldukları kurumun entelektüel birikimini dijital ortamda bir arada toplayan, kurumda üretilen bilgiyi sayısal (dijital) ortamda derleyen, saklayan, koruyan, diğer kurumların ve kişilerin serbestçe erişimini sağlayan bir hizmetler bütünüdür.

43 Sönmez Çelik, 2. Ulusal Açık Erişim Çalıştayı Ekim 2013, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Urla,İzmir

44

45 KURUMSAL ARŞİVLERİN AÇIK ERİŞİM SİSTEMİNE KATKILARI AÇIK ERİŞİM SİSTEMLERİ; 2001 Budapeşte Açık Erişim İnisiyatifi nde bilimsel literatürün internet aracıyla finansal, yasal ve teknik bariyerler olmaksızın, erişilebilir, okunabilir, kaydedilebilir, kopyalanabilir, yazdırılabilir, taranabilir, tam metne bağlantı verilebilir, yazılıma veri olarak aktarılabilir ve her türlü yasal amaç için kullanılabilir biçimde kamuya ücretsiz açık olması biçiminde tanımlanmıştır. Açık erişim sistemlerinin temelini oluşturan kurumsal arşiv sistemleri için kullanılan yazılımlar : Çeşitli firmalar tarafından geliştirilen ücretli paket programları Ücretsiz olan açık kaynak kodlu yazılımlar

46 KURUMSAL ARŞİVLERİN AÇIK ERİŞİM SİSTEMİNE KATKILARI Ücretsiz olarak geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan kurumsal arşiv sistemi yazılımı örnekleri; DSpace, EPrints, Invenio ve Fedora

47 DÜNYADA DSpace

48 Sönmez Çelik, 2. Ulusal Açık Erişim Çalıştayı Ekim 2013, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Urla,İzmir

49

50 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE DSpace Kurumsal Arşiv ve Açık Erişim Sisteminin öneminden hareketle, Akdeniz Üniversitesi tarafından üretilen bilimsel çalışmaların (makale, konferans bildirileri, eğitim materyalleri, yüksek lisans ve doktora tezleri gibi) yasal hükümler doğrultusunda ve yazarlarından izin alınarak arşivlenmesi ve açık erişime açılması çalışmaları yapılmaktadır. Böylece ; Kurumsal olarak üretilen bilginin depolanması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması, Çalışmalara geniş kitleler tarafından hızla ve kolayca erişimin sağlanması, Çalışmaların görünürlüğünün artırılarak, üniversite yayın sıralamalarında daha ön sıralarda yer alması sağlanmış olacaktır.

51 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE DSpace Akdeniz Üniversitesi Bilimsel literatürün internet aracıyla finansal, yasal ve teknik bariyerler olmaksızın, erişilebilir, okunabilir, kaydedilebilir, kopyalanabilir, yazdırılabilir, taranabilir, tam metne bağlantı verilebilir, yazılıma veri olarak aktarılabilir ve her türlü yasal amaç için kullanılabilir. biçimde kamuya ücretsiz açık olmasını amaçlamaktadır.

52 . AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE DSpace

53

54 DSpace in Katkıları DÜNYADA DSpace

55 DSpace i BİZ KULLANDIK! Araştırma sonuçlarına ücretsiz ve hızlı erişim imkanı sağlayabiliyoruz. Uluslararası Bilgi Sistemlerine entegrasyonumuzu kolaylaştırabiliyoruz. Entelektüel mirasın uzun vadeli saklanmasını ve korunmasını garanti ediyoruz.

56 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - JOOMLA

57 WEB İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ (JOOMLA) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

58 JOOMLA NEDİR? Joomla; WordPress gibi PHP dilinde yazılmış ve MySQL veritabanını kullanan açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi (CMS) dir. Bu gibi CMS ler sayesinde çok fazla teknik bilgimiz olmasa dahi dinamik internet siteleri oluşturabiliriz. Kolay yönetim paneli sayesinde istediğimiz değişikleri sitemize kolayca uygulayabiliriz. Çoklu dil desteği ile web sitemizi farklı dillere uyarlayarak hemen yayınlayabiliriz. Joomla Hazır Tema Sisteminde binlerce tema ve eklenti bulunmaktadır. İstediğimiz tasarımı seçebiliriz. Joomla esnek bir yapıya sahiptir. İhtiyaçlar doğrultusunda diğer yazılımlar tarafından yönetilen veri tabanlarıyla entegrasyonu sağlayabiliriz. (Öğrenci Otomasyonu AVES gibi)

59 JOOMLA KOLAYLAŞTIRIR! Maliyet Açısından Joomla! İşlevsellik Açısından Joomla! Destek Açısından Joomla! Yönetim ve Performans Açısından Joomla! Güvenlik Açısından Joomla!

60 NEDEN JOOMLA KULLANMALIYIM? Maliyet Açısından Joomla! Joomla nın açık kaynak ve ücretsiz bir yazılım olması yani sıfır maliyet en cazip yanı olsa gerek. Yönetim ve Performans Açısından Joomla! Sistemin kolay yönetilebilir, güncellenebilir ve performans açısından bekleneni verebilir olması tercih sebebidir. İşlevsellik Açısından Joomla! Takvim, biribirinden bağımsız anketler, ayrıntılı site içi arama fonksiyonu, arama motolarına uygunluğu ve ulaşılabilirliği, arşiv yönetimi, yazdırılabilir ve PDF olarak görüntülenebilir içerik düzeni, çoklu dil yönetimi ve siteyi birden fazla dilde kolayca yayınlama

61 NEDEN JOOMLA KULLANMALIYIM? Güvenlik Açısından Joomla! Joomla genel çerçevesi itibariyle size güvenli bir sistem olmak adına milyonlara varan kullanıcısı ile her an test edilen ve varsa açıkları hızla tespit edilip hızla bu açıkları kapatılan yaygın bir sistemdir. Bu nedenle özel ve pek yaygın olmayan sistemler ile kıyaslandığında en azından bu açıdan bile çok daha güvenli bir çalışma ortamını size sunar. Destek Açısından Joomla! Türkiye de en etkin desteğe sahip olan içerik yönetim sistemi Joomla dır diyebiliriz. Akdeniz Üniversitesinde de JOOMLA Kılavuzu hazırlanarak, kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

62 JOOMLA İLE KOLAY ENTEGRASYON e Akdeniz Öğrenci Otomasyonu AVESİS Mobil Uyumlu Web Siteleri

63 AVESİS - JOOMLA ÖRNEKLERİ AVESİS te bulunan Öğretim Elemanı Bilgileri, JOOMLA ile Akdeniz Üniversitesi web sayfalarına entegre edilebilmektedir.

64 TÜRKİYE DE JOOMLA ÖRNEKLERİ

65 ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ - JOOMLA ÖRNEKLERİ Öğrenci Otomasyon Sisteminde bulunan veriler, JOOMLA ile Akdeniz Üniversitesi web sayfalarına entegre edilebilmektedir.

66 ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ - JOOMLA ÖRNEKLERİ

67 ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ - JOOMLA ÖRNEKLERİ

68 JOOMLA İLER MOBİL UYUMLU WEB SİTELERİ Aşağıda yer alan örneklerde farklı Ekran Çözünürlüğüne göre Mobil Uyumlu web sitemizin görüntüleme şeklini görmektesiniz.

69 Ekran Çözünürlüğü 1280*1024'de Üniversitemiz İngilizce Web Sitesinin görüntü örneği aşağıda yer almaktadır.

70

71

72 JOOMLA FLASH MOVIE DESTEĞİ Joomla temalarında flash movie (swf) ile hazırlanmış olan bir objeyi Mobil Uyumlu web sitelerinde rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

73 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ The Graduate School of Arts and Sciences at Harvard University Oklahoma State University Universidad Santiago de Cali UFRB - Universidade Federal do Recôncavo da Bahia Anaheim University University of Nebraska Princeton University Molecular Biology

74 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ

75 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ

76 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ

77 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ

78 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ

79 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ Akdeniz Üniversitesi İngilizce Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi BAUM Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Bölümü Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanlığı Web Sayfası

80 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

81 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

82 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

83 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

84 TÜRKİYE DE JOOMLA ÖRNEKLERİ

85 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

86 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

87 JOOMLAYI TEST ETTİK! JOOMLA ya ücretsiz ve hızlı erişim imkanını sağlayabildiğimizi gördük. JOOMLA nın geniş tema arşivine sahip olduğunu gördük. Dünya çapında kullanılması ve sürekli geliştirilen bir sistem olması dolayısıyla JOOMLA ile Çağı Yakalayabildiğimizi gördük.

88 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - AKUS

89 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

90 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS Genel Bilgiler AKUS AKUS Koordineli Çalışma Yapılan Birimler AKUS İşlem Takvimi AKUS Başvuru Süreci Akış Diyagramı AKUS İşlem Alanları AKUS Eşdeğer Sınavlar, Taban Puanları ve Geçerlilik Süreleri AKUS İstatistikleri

91 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS GENEL BİLGİLER

92 AKUS GENEL BİLGİLER Akdeniz Üniversitesine bağlı önlisans ve lisans programlarına uluslararası öğrenci adaylarının başvuruları ile kayıt-kabul koşullarına ilişkin usul ve esaslara göre Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (AKUS) oluşturulmuştur. AKUS Başvurularının alınması, sınava girecek aday listelerinin hazırlanması, sonuçların ilanı, kabul edilecek adaylar, kontenjan sayısına göre başarı notunun büyükten küçüğe doğru sıralanması gibi işlemler AKUS Web sayfasıyla ve AKUS Modülü ile belirlenir.

93 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS KOORDİNELİ ÇALIŞMA YAPILAN BİRİMLER

94 Türkiyede örnekler AKUS KOORDİNELİ BİR BİÇİMDE ÇALIŞMA YAPILAN BİRİMLER Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (AKUS) işlemlerinde; BAUM, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ve Uluslararası İlişkiler Ofisi koordineli bir biçimde çalışmaktadır. BAUM Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Uluslararası İlişkiler Ofisi

95 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS İŞLEM TAKVİMİ

96 AKUS İŞLEM TAKVİMİ AKUS İŞLEMLERİ TARİHLER Başvuru Tarihi 30 Mart 17 Nisan 2015 AKUS a alınacak adayların internette duyurulması AKUS Tarihi AKUS Sonuçlarının internette duyurulması AKUS hariç diğer sınav sonucu ile başvuru yapan adayların tercih işlemleri ücreti yatırma tarihi 27 Nisan Mayıs Mayıs Haziran 2015 Önlisans ve Lisans Programları tercih işlemleri başvuru tarihi Temmuz 2015 Başvuruların değerlendirilmesi Temmuz 2015 Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin internet ortamında duyurulması Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kesin kayıt tarihi 03 Ağustos Ağustos 2015 İkinci yerleştirme yapılacak programlar için kontenjanların ilanı ve internet ortamından tercih işlemleri başvuru tarihi Ağustos 2015 İkinci yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan öğrencilerin internet ortamında duyurulması 01 Eylül 2015 İkinci yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kesin kayıt tarihi Türkçe yeterlik belgelerinin ilgili birime teslim tarihi Eylül 2015 Kesin kayıt tarihlerinde Türkçe yeterlik sınavı 10 Eylül 2015 Türkçe yeterlik sınavı sonuçlarının duyurulması 11 Eylül 2015

97 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS Başvuru Süreci Akış Diyagramı

98 AKUS 2015 BAŞVURU VE TERCİH SÜRECİ Başvuru Tarihleri 30 Mart 17 Nisan 2015 akus.akdeniz.edu.tr adresine giriş yapınız. Kullanıcı kaydı yapınız. Aday numaranızı ve şifrenizi not ediniz. Kullanıcı adınızı e-posta yolu ile aktifleştirmek için aktivasyon maili isteyiniz. Evet AKUS 2015 Sınavına Katılacak mısınız? Hayır Tercih İşlemleri Ücret Yatırma Tarihi Haziran 2015 Akdeniz Üniversitesi hesabına aday numaranız ve Ad Soyad bilgilerinizle sınav ücretini yatırınız. Akdeniz Üniversitesi hesabına tercih işlemleri sürecinde Aday Numaranız ve Ad Soyad bilgilerinizle başvuru ücretini yatırınız. akus.akdeniz.edu.tr adresinde yer alan Başvuru Formunu eksiksiz doldurunuz. AKUS Başvuru işleminiz tamamlanmıştır. Bilgileriniz onaylandıktan sonra 2014 AKUS Sınavına Giriş Belgenizi alabilirsiniz. Uluslararası öğrenci kabulünden geçerli Sınav Sonucunuza göre tercih yapınız. Akdeniz Üniversitesi hesabına aday numaranız ve Ad Soyad bilgilerinizle sınav ücretini yatırınız. Tercih işlemleri sürecinde, uluslararası öğrenci kabul kontenjanları doğrultusunda akus.akdeniz.edu.tr adresinden tercih işlemini yapınız. Tercih İşlemleri Başvuru Tarihi Temmuz 2015

99 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS İŞLEM ALANLARI

100 AKUS Uluslararası Öğrenci Sınavı AKUS WEB SİTESİ Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin başvuruları, tercih işlemleri ve kayıt işlemleri, web üzerinden alınmaktadır. ÖĞRENCİLER AKUS MODÜLÜ Uluslararası Öğrenci Sınavına Başvuran adayların yerleştirme işlemleri ve istatistiksel bilgileri AKUS Modülü üzerinden değerlendirilmektedir. ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI - ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ

101 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS WEB İŞLEMLERİ

102 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS WEB İŞLEMLERİ akus.akdeniz.edu.tr Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin BAŞVURULARI, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin TERCİH ÜCRETİ YATIRMA İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin TERCİH İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin KAYIT İŞLEMLERİ, akus.akdeniz.edu.tr web adresi üzerinden alınmaktadır.

103 AKUS WEB SİTESİ

104 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS OTOMASYON İŞLEMLERİ

105 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS OTOMASYON İŞLEMLERİ e Akdeniz Öğrenci Otomasyonu Uluslararası Öğrenci Sınavına Başvuran adayların BAŞVURU İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin PROGRAM KONTENJAN İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin TERCİH İSTATİSTİK İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına Başvuran adayların YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin YERLEŞTİRME İSTATİSTİK İŞLEMLERİ, e- Akdeniz Öğrenci Otomasyonu üzerinden yapılmaktadır.

106 AKUS MODÜLLERİ BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ (BYS)

107 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - BYS

108 BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ (BYS) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

109 Bilgi Yönetim Sistemi Information Management System Mehmet Karakoç T.C. Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAUM) AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU Akdeniz Üniversitesi - Bilgi Yönetim Sistemi 109

110 İçerik Mevcut Çalışmalar Hedeflenen/Gerçeklenen Çalışmalar Bilgi Yönetim Sistemi Öğretim Elemanlarına Yönelik Ders Yönetimi Projesi (AuFaculty) Danışmanlık İşlemlerine Yönelik Öğrenci Yönetimi Projesi (AuStudent) Sonuç Akdeniz Üniversitesi - Bilgi Yönetim Sistemi 110

111 Yazılım Projelerinde İstek-Ürün İlişkisinin Gösterimi

112 Yazılım Projeleri Gerçekleştirim Süreci Bir yazılım projesinin geliştirilmesi, gereksinimlerin belirlenmesi, çözümleme/analiz, tasarım, kodlama, sınama/test ve bakım gibi aşamalardan oluşur. Bu aşamaların bir döngü hâlinde ve yinelemeli bir süreç olarak düşünülmesi gerekir. Projenin gerçeklenmesi süresince ve/veya proje tamamlandıktan sonra; gelecek istekler, hata düzeltmeleri, projeye eklenecek yeni modüller vb. konular için bu süreç devam eder. Çok uzun ve zorlu bir süreç olan uygulama geliştirme süreci, istikrarlı ve etkileşimli bir takım çalışması gerektirir. Gereksinimlerin belirlenmesinden yazılım sonrası desteğe kadar, her şey sürecin bir parçasıdır ve en iyi şekilde yönetilmesi gerekir.

113

114 Program Yazılım Akdeniz Üniversitesi - Bilgi Yönetim Sistemi 114

115 Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü

116 Akdeniz Üniversitesi Bilgi Yönetim Sistemi İhtiyaç analizi yapıldı ve gereksinimler belirlendi. Çözümleme aşaması sonucunda Gereksinim Dokümanları oluşturuldu. Gereksinimler doğrultusunda Tasarım Dokümanları (kodlama öncesi) elde edildi. Test Tanımları oluşturularak, kullanıcı arayüzlerinin tasarlanan gibi çalışıp çalışmadığı doğrulandı.

117 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Bilgi Yönetim Sistemi Ders Yönetimi Bu modülü kullanarak, Öğretim Elemanlarımız ders ve sınav işlemlerini kolaylıkla yönetebilecekler. Öğrenci Yönetimi Bu modülü kullanarak, Öğretim Elemanlarımız danışmanı oldukları öğrencilerini kolaylıkla yönetebilecekler.

118 Ders Yönetimi Tamamlanan Modüller Genel Tercihler Akademik Yıl ve Dönem Seçimi Aktif Ders-Şube Belirleme Haftalık Program İstatistikler Şube İstatistikleri Ders İşlemleri Koordine Edilen Dersler Şube İşlemleri Ders Programı Şube Öğrencileri (+Yoklama Listesi) Sınav İşlemleri Sınav Yönetimi Not Görüntüleme Not Girişi Excel den Not Yükleme Akdeniz Üniversitesi - Bilgi Yönetim Sistemi 118

119 Öğrenci Yönetimi Tamamlanan Modüller Genel Tercihler Akademik Yıl ve Dönem Seçimi Mevzuat Eğitim Düzeyi Öğrenci Durumu Diploma Programı Aktif Öğrenci Belirleme Öğrenci İşlemleri Öğrenci Bilgileri Kimlik Bilgileri İletişim Bilgileri Dönem Bilgileri Ders Kayıt Bilgileri Aktif Dönemde Seçilen Dersler Tüm Ders Kayıtları Öğrencinin Muaf Dersleri Hareket Görüntüle Akademik Danışman Hareket Öğrenci Kayıt Hareket Akdeniz Üniversitesi - Bilgi Yönetim Sistemi 119

120 Bilgi Yönetim Sistemi Diğer Detaylar Haziran 2014 Nisan 2015 zaman aralığında? Sürüm çıkarılmıştır. Her sürümde, yapılan değişiklikler ve yenilikler hakkında açıklamalar girilir. Değiştirilen modüller, geri bildirimler alınırken değiştirilmediği gibi, gelen istekler ve/veya plan doğrultusunda yeni modüller de eklenir. Yardım Belgeleri (Kullanım Kılavuzu, Sürüm Notları, Talepler, ) oluşturulur. Sürekli Entegrasyon Sunucusu (Jenkins) ile Sürdürülebilirlik Proje Yönetimi ve Takibi için Trac Sürüm/Revizyon Kontrol Sistemi olarak SVN BYS AuFaculty (Beta ve Gerçek) BYS AuStudent (Beta ve Gerçek)

121 BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ - Genel Bakış Üniversitelerdeki Öğretim Elemanları için Ders ve Öğrenci takibini ortak bir altyapı üzerinden ve çevrimiçi olarak (aynı zamanda da verimli bir biçimde) gerçekleştirebilmek/yürütebilmek son derece önemlidir. PROJE YÖNETİMİ HATA/İŞ TAKİBİ

122 BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ - Genel Bakış PROJE PLANI (ZAMAN VE İŞ PLANI) KODLARIN PAYLAŞILABİLDİĞİ VE TAKİP EDİLEBİLDİĞİ BİR PLATFORM HATA VE İSTEK YÖNETİMİ (BUG TRACKING) DESTEK VE BELGELEME (KILAVUZ) DÜZELTMELER İYİLEŞTİRMELER EKLENEN ÖZELLİKLER

123 SONUÇ Kullanılan teknolojiler sayesinde, gerek geliştiriciler gerekse kullanıcılar açısından tüm deneyimlerde esneklik sağlayabilme Projeye yeni geliştiriciler (kolayca görev dağıtımı yapabilme), modüller ve ek özellikler (ayrıca roller ve erişim izinleri) dâhil edebilme Tüm işlemlerin kolayca izlenebilmesi ve takibi Web tabanlı ve aynı zamanda da mobil uyumlu projeler Kullanıcıların karşılaştıkları sorunlara çok hızlı bir biçimde çözüm üretebilme Yapılan/Yapılacak işlerin denetimini kolay/ayrıntılı bir şekilde yapabilme Geri bildirimler ve raporlar sayesinde YENİ projeler oluşturabilme olanağı

124 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - ANDROID

125 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ (ANDROID) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

126 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ TÜRLERİ ANDROID (google) Ios (Apple) BlackBerry OS (RIM) WINDOWS MOBILE BADA (Samsung) MEEGO (Linux) SYMBIAN

127 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ TÜRLERİ

128 ANDROID i tanıyalım!

129 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ (ANDROID) Kelime olarak insansı robot anlamında da kullanılmış olan Android, Linux çekirdeğine sahip bir işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu olan Linux işletim sistemi, özgür ve ücretsiz bir şekilde dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir yapıya sahiptir. Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilmiş olan, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.

130 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ (ANDROID) Teknolojinin gelişmesiyle farklı amaçla kullanılan aygıtların tek bir aygıtta toplanması, boyutlarının küçültülmesi, taşınabilirliğin arttırılması ve kullanılan işletim sistemine göre kişiselleştirmenin arttırılması sayesinde, mobil cihazlarda eskisine göre çok daha farklı türlerde işlem yapılabilmektedir. Önceleri sadece görüşme yapma, kısa mesaj gönderme gibi işlemlerde kullanılan cep telefonları, günümüzde internette gezinme, konum tespiti yapma, dış ortam sensörleri ile bilgi öğrenme, multimedia uygulamaları gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

131 ANDROID TEMEL ÖZELLİKLERİ

132 ANDROID TEMEL ÖZELLİKLERİ Multitasking (çoklu görev) Multitouch (çoklu dokunuş) Flash desteği Android market ile uygulama yükleme

133 ANDROID SÜRÜMLERİ

134 ANDROID SÜRÜMLERİ Sürüm Kod adı Yayın tarihi 1.1 Astro 9 Şubat Bender 16 Mart Cupcake 30 Nisan Donut 15 Eylül /2.1 Eclair 26 Ekim Froyo 20 Mayıs Gingerbread 6 Aralık /3.1/3.2 (sadece tablet bilgisayarlar için) Honeycomb Şubat Ice Cream Sandwich 19 Ekim Jelly Bean 9 Temmuz Jelly Bean 29 Ekim Jelly Bean 24 Temmuz KitKat 31 Ekim 2013 L 26 Haziran 2014 (önizleme)

135 ÜNİVERSİTEMİZDE ANDROID

136 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE ANDROID KULLANIM ALANLARI Not Görüntüleme ekranı, Ders Notları ekranı ve Akademik Takvim ekranı hem öğrencilerin hem de öğretim elemanlarının en çok ihtiyaç duyacağı ekranlardır. Duyurular ve Etkinlikler ekranı Akdeniz Üniversitesi ile ilgilenen bütün Android kullanıcılarının ilgilisini çekecek bir ekrandır. Geliştirilen bu uygulama Akdeniz Üniversitesi'nin mobil otomasyon uygulamasının temelini oluşturacak nitelikte olup geliştirilmeye açık durumdadır.

137 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ (ANDROID) ANDROID İşletim Sisteminin kullanımı Akdeniz Üniversitesi öğrenci ve öğretim elemanlarına yönelik olarak gerçekleştirmekle birlikte, Akdeniz Üniversitesi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ya da Akdeniz Üniversitesi ile ilgili gelişmeleri takip etmek isteyen her android kullanıcısı uygulamaları takip edebilecektir. Akdeniz Üniversitesi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen veya üniversitedeki gelişmeleri takip etmek isteyen kişiler her zaman bir bilgisayar ortamında üniversitenin web sitesini ziyaret etme imkanına sahip olmayabilirler. Bu durumlarda Android cihazlara sahip mobil cihaz kullanıcıları kolay bir şekilde üniversiteyle ilgili bilgilere ve gelişmelere ulaşabilmektedir.

138 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE ANDROID KULLANIM ALANLARI Duyurular, Etkinlikler Kütüphane, Sınavlar, Ders programı, Not Görüntüleme, Akademik Takvim, Üniversite bünyesinde bulunan Sosyal Medya paylaşımları.

139 SİSTEM BİLEŞENLERİ Servis Sunucusu

140 ÜNİVERSİTEMİZDE ANDROID ÖRNEKLERİ

141 ÜNİVERSİTEMİZDE ÖRNEKLER(ANDROID)

142 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE ANDROID KULLANIM ALANLARI Sınavlar