BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU. Ağustos 2015

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ 2014 2015 AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU. Ağustos 2015"

Transkript

1 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU Ağustos 2015

2 İÇİNDEKİLER BAUM Genel Bilgiler Proje Yönetimi, Hata/İş Takip Sistemi (TRAC) AKUS ENSTİTÜ WEB İçerik Yönetim Sistemi (JOOMLA) Açık Erişim Sistemi (DSpace) Bilgi Yönetim Sistemi (BYS) BYS Uluslararası Öğrenci Sınavı (AKUS) Mobil İşletim Sistemi ANDROID Uygulamaları e-akdeniz Öğrenci Otomasyonu Yetki Paylaşımı TRAC E-Akdeniz JOOMLA e-akdeniz Öğrenci Otomasyonu Sınav Yönetimi e-akdeniz Öğrenci Otomasyonu Güncel Enstitü Programı

3 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - GENEL BİLGİLER

4 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

5 Türkiyede örnekler BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Kuruluş: Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi tarihinde sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak kurulmuştur. Merkezin Amacı: Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi; Üniversite öğretim elemanlarının yapacakları ulusal ve uluslararası düzeydeki akademik araştırma ve eğitim çalışmalarına bilgisayar desteği vermek, Üniversitenin fakülte, yüksekokul ve diğer birimlerine bilgisayar desteği vererek, yönetim, öğrenci işleri ve sağlık hizmetlerinin çağdaş düzeye çıkmasına katkıda bulunmak, ulusal ve uluslararası bilgisayar ağlarına bağlanarak, Üniversitenin ulusal ve uluslararası Üniversitelerle bilgi ve teknoloji transferine katkıda bulunmak, kamu ve özel kuruluşların gereksinim duyduğu her türlü bilgi işlem hizmetlerine katkıda bulunmak, bu konularda araştırmalar yapmak, yapılan araştırmalara destek vermek, bu kuruluşların elemanlarını eğitmek, sorunlarına çözüm önerileri getirmek, bilgisayar ve bilgi işlem konularında yayınlar yapmak ve yapılan yayınlara destek vermek amacıyla kurulmuştur. Etkinlik Alanı: Bilgisayar teknolojisinin gelişmesine katkıda bulunacak araştırmaları yapar ve bu tür araştırmaları destekler. Bilgisayar ve bilgi işlem ile ilgili konularda yayın faaliyetlerini sürdürür, konferanslar verir, uluslararası ve ulusal düzeyde kongreler düzenler. Bu konularda yapılan çalışmaları destekler. Kamu ve özel kuruluşların ihtiyaç duyduğu her türlü bilgisayar programlarının hazırlanmasına yardımcı olur. Uzman sistemler konusunda inceleme ve çalışmalar yapar.

6 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM ORGANİZASYON ŞEMASI

7 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - AKADEMİK FAALİYETLER

8 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Konferans: "Building a Bioinformatics Solution for TaqMan Array Card (TAC) Data Management"-(14/05/2014) "Google Web Toolkit ile Öğretim Elemanı Otomasyon Sistemi " (28/11/2014) "ICJMS'2015: The 28th International Conference of The Jangjeon Mathematical Society A Meta-Heuristic Approach for Course Scheduling in Akdeniz University On-line Heuristic Approach for Data-Collectors Assignment in ITS " (15-19/May/2015) "LCN: The 40th IEEE Conference on Local Computer Networks Path Planning for Data Collectors in Smart Cities " (26-29/October/2015) "ICAT'15: International Conference on Advanced Technology & Sciences Solving Mixed Integer Problem for Exam Scheduling using Meta-Heuristics " (4-7/August/2015) Eğitim Hizmetleri: Programlamaya Giriş ve Java (Kasım Aralık 2014) eğitimi verilmiştir.

9 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - PROJELER

10 Yazılım Geliştirme

11 Türkiyede örnekler BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ 22 Mayıs 2014 tarihinde Prof. Dr. İbrahim Akıncı (Rektör Yardımcısı), Doç. Dr. Melih Günay (BAUM Müdürü), Altuğ Erkan (Öğrenci İşleri Daire Başkanı), Birim Öğrenci İşleri Sorumluları nın katılımıyla gerçekleşen toplantıda e- Akdeniz Otomasyon Sistemi üzerine istek ve öneriler belirtildi. Toplantıda 77 maddeden oluşan istemler belirlenmiştir. 22 Mayıs Toplantı Notları

12

13 YAZILIM Türkiyede GELİŞTİRME YAŞAM örnekler DÖNGÜSÜ Bir yazılım projesinin geliştirilmesi, sadece kodlamadan oluşmamaktadır. Bir proje geliştirilirken projenin analiz, tasarım, kodlama ve test aşamaları yer almaktadır. Bu aşamalar bir kere gerçekleştirildikten sonra proje tamamlanmayabilir. Bu aşamaların bir döngü halinde düşünülmesi gerekmektedir. Proje tamamlandıktan sonra gelecek istekler, hata düzeltmeleri, projeye eklenecek yeni modüller vs konular için bu süreç devam etmektedir. Çok uzun ve zorlu bir süreç olan uygulama geliştirme süreci, istikrarlı ve etkileşimli takım çalışması gerektirmektedir. Gereksinimlerin belirlenmesinden, yazılım sonrası desteğe kadar her şey sürecin bir parçasıdır ve hepsinin en iyi şekilde yönetilmesi gerekir.

14

15 Türkiyede örnekler YAZILIM GELİŞTİRME YAŞAM DÖNGÜSÜ Analizler yapıldı. Analizler sonucunda GEREKSİNİM DOKÜMANLARI belirlendi. Gereksinimler doğrultusunda TASARIM DOKÜMANLARI (Tasarım ve Kodlama) belirlendi. TEST TANIMLARI oluşturularak, kullanıcı arayüzlerinin tasarlanan gibi çalışıp çalışmadığı doğrulandı.

16

17 Türkiyede örnekler YAZILIM GELİŞTİRME YAŞAM DÖNGÜSÜ E-Akdeniz Öğrenci Otomasyonunda Eklenen Özellikler - Düzeltme ve İyileştirmeler başlıkları doğrultusunda Mayıs 2014 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 33 Sürüm Her Sürümde, yapılan değişiklikler ve yenilikler hakkında kullanıcılar bilgilendirilmiştir. Değiştirilen modüller, yenileri iyice anlaşılana kadar kaldırılmamıştır. Otomasyonun yardım bölümünde ve BİM-BAUM sayfalarında Sürüm Notları ayrıntılı olarak açıklanmış, gerektiğinde ilgili modül için kullanım kılavuzları hazırlanmıştır. YARDIM BELGELERİ (Kullanım Kılavuzları, Toplantı Notları, Sürüm Notları, Talep Formları, İş Takip Sistemleri) oluşturulmuştur.

18 BAUM KULLANIM KILAVUZU ÖRNEĞİ

19 BAUM TOPLANTI NOTLARI ÖRNEĞİ

20 BAUM SÜRÜM NOTLARI ÖRNEĞİ

21 BAUM DESTEK FORMU ÖRNEĞİ

22 BAUM İŞ TAKİP SİSTEMİ ÖRNEĞİ

23 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - İŞ TAKİP SİSTEMİ

24 PROJE YÖNETİMİ, HATA/İŞ TAKİP SİSTEMİ (TRAC) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

25 TRAC NEDİR? Trac web tabanlı kolay kullanımı amaçlayan proje yönetimi ve hata takip sistemidir. Proje içindeki tüm olay ve değişiklikleri takip eden araçlara sahiptir. Proje Yönetimi Hata/İş Takibi

26 TRAC KULLANIM ALANLARI PROJE PLANI (ZAMAN VE İŞ PLANI) KODLARIN PAYLAŞILABİLDİĞİ VE TAKİP EDİLEBİLDİĞİ BİR PLATFORM HATA VE İSTEK YÖNETİMİ (BUG TRACKING) DESTEK VE DÖKÜMANTASYON (KILAVUZ - SSS)

27 TRAC İLE NELER YAPILABİLİR? Projeler belirlenir. İş/hata kayıtlarının tanımlı alanları, "durum"ları belirlenebilir. Kullanıcı rolleri ve erişim izinleri verilerek projeye kişiler entegre edilir. Kullanıcılar tarafından hata ve destek bildirimleri, yazılıma ilave özellik istekleri, projede görev dağıtımları ve kilometre taşları eklemek için kullanılır. Tüm düzeltme, iyileştirme, ve hatalar tarihsel olarak listelenebilir. Projelerde kilometre taşlarının durumu grafiksel olarak gösterilebilir. Kilometre taşlarının tamamlanma süreleri izlenebilir.

28 TRAC KULLANIMININ SAĞLADIKLARI Çoklu proje desteği Esnek/özelleştirilebilir, rol tabanlı erişim kontrolü Esnek/özelleştirilebilir hata/iş takibi Sürüm takip sistemi entegrasyonu e-posta bildirimi

29 TRAC KULLANIMININ SAĞLADIKLARI Ürün doğrulama hizmetleri Ürünün yaşam döngüsü takibinde verimliliğin ve şeffaflığın artması Uluslararası mevzuatlara uyum sağlamak Halihazırda var olan iş akışı ve ERP sistemlerine adapte olabilmesi Tedarik zincirinde şeffaflık sağlanarak operasyonel verimliliğin arttırılması Kritik bilgilere erişim için iş ortaklarınıza yetkilendirme Operasyonel bilgilerin kullanılabilir hale getirilmesi / raporlama Takip ve izleme çözümlerinin uygulama alanları Kritik bilgilere erişim için iş ortaklarınıza yetkilendirme

30 TRAC SORUMLULARI Trac Sorumlusu, Trac'ta yapılan tüm işlemleri takip ederek; iş takip sistemi üzerinden yapılan çalışmalarda unutulanları, yazılan ama ilişkilendirilmeyen belgeleri, tamamlanmayan projeleri tespit ederek, ilgililerine hatırlatmada bulunma görevini üstlenir.

31 TRAC KULLANIM ÖRNEĞİ

32 Akdeniz BIM AUFaculty Dspace Öğrenci Otomasyon ÜNİVERSİTEMİZDE TRAC KULLANIM ÖRNEĞİ

33

34

35

36

37 TRAC İLE FARKLI BİRİMLERLE KOORDİNELİ ÇALIŞABİLİYORUZ TRAC Proje Yönetimi Hata Takip Sistemi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile koordineli olarak kullanılıyor.

38 Türkiyede örnekler TRAC İLE KOORDİNELİ ÇALIŞMALAR Üniversitelerdeki birimler için iş takibini ortak bir altyapı üzerinden yapmak ve yönetmek, işlerin yürütülmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Tüm birimlerin ortak bir veritabanını kullanması, işlerin tanımlanması, takibinin yapılması ve çözümlenmesi zaman bakımından oldukça kısa sürmesi verimlilik bakımından istenilen bir durumdur.

39 TRAC I BİZ KULLANDIK! Kullanıcıların karşılaştıkları sorunlara hızlı bir şekilde çözüm üretmeye çalışıyoruz. Yapılacak işlerin ayrıntılı bir şekilde denetimini yapabiliyoruz. Tutulan raporlar sayesinde kullanıcılar için YENİ projeler oluşturma olanağımız oluyor. Proje yönetimi Hata/İş Takibi

40 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - DSpace

41 KURUMSAL ARŞİV VE AÇIK ERİŞİM SİSTEMİ (DSpace) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

42 KURUMSAL ARŞİV SİSTEMLERİ NEDİR? KURUMSAL ARŞİV SİSTEMLERİ; Bağlı oldukları kurumun entelektüel birikimini dijital ortamda bir arada toplayan, kurumda üretilen bilgiyi sayısal (dijital) ortamda derleyen, saklayan, koruyan, diğer kurumların ve kişilerin serbestçe erişimini sağlayan bir hizmetler bütünüdür.

43 Sönmez Çelik, 2. Ulusal Açık Erişim Çalıştayı Ekim 2013, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Urla,İzmir

44

45 KURUMSAL ARŞİVLERİN AÇIK ERİŞİM SİSTEMİNE KATKILARI AÇIK ERİŞİM SİSTEMLERİ; 2001 Budapeşte Açık Erişim İnisiyatifi nde bilimsel literatürün internet aracıyla finansal, yasal ve teknik bariyerler olmaksızın, erişilebilir, okunabilir, kaydedilebilir, kopyalanabilir, yazdırılabilir, taranabilir, tam metne bağlantı verilebilir, yazılıma veri olarak aktarılabilir ve her türlü yasal amaç için kullanılabilir biçimde kamuya ücretsiz açık olması biçiminde tanımlanmıştır. Açık erişim sistemlerinin temelini oluşturan kurumsal arşiv sistemleri için kullanılan yazılımlar : Çeşitli firmalar tarafından geliştirilen ücretli paket programları Ücretsiz olan açık kaynak kodlu yazılımlar

46 KURUMSAL ARŞİVLERİN AÇIK ERİŞİM SİSTEMİNE KATKILARI Ücretsiz olarak geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan kurumsal arşiv sistemi yazılımı örnekleri; DSpace, EPrints, Invenio ve Fedora

47 DÜNYADA DSpace

48 Sönmez Çelik, 2. Ulusal Açık Erişim Çalıştayı Ekim 2013, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Urla,İzmir

49

50 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE DSpace Kurumsal Arşiv ve Açık Erişim Sisteminin öneminden hareketle, Akdeniz Üniversitesi tarafından üretilen bilimsel çalışmaların (makale, konferans bildirileri, eğitim materyalleri, yüksek lisans ve doktora tezleri gibi) yasal hükümler doğrultusunda ve yazarlarından izin alınarak arşivlenmesi ve açık erişime açılması çalışmaları yapılmaktadır. Böylece ; Kurumsal olarak üretilen bilginin depolanması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması, Çalışmalara geniş kitleler tarafından hızla ve kolayca erişimin sağlanması, Çalışmaların görünürlüğünün artırılarak, üniversite yayın sıralamalarında daha ön sıralarda yer alması sağlanmış olacaktır.

51 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE DSpace Akdeniz Üniversitesi Bilimsel literatürün internet aracıyla finansal, yasal ve teknik bariyerler olmaksızın, erişilebilir, okunabilir, kaydedilebilir, kopyalanabilir, yazdırılabilir, taranabilir, tam metne bağlantı verilebilir, yazılıma veri olarak aktarılabilir ve her türlü yasal amaç için kullanılabilir. biçimde kamuya ücretsiz açık olmasını amaçlamaktadır.

52 . AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE DSpace

53

54 DSpace in Katkıları DÜNYADA DSpace

55 DSpace i BİZ KULLANDIK! Araştırma sonuçlarına ücretsiz ve hızlı erişim imkanı sağlayabiliyoruz. Uluslararası Bilgi Sistemlerine entegrasyonumuzu kolaylaştırabiliyoruz. Entelektüel mirasın uzun vadeli saklanmasını ve korunmasını garanti ediyoruz.

56 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - JOOMLA

57 WEB İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ (JOOMLA) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

58 JOOMLA NEDİR? Joomla; WordPress gibi PHP dilinde yazılmış ve MySQL veritabanını kullanan açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi (CMS) dir. Bu gibi CMS ler sayesinde çok fazla teknik bilgimiz olmasa dahi dinamik internet siteleri oluşturabiliriz. Kolay yönetim paneli sayesinde istediğimiz değişikleri sitemize kolayca uygulayabiliriz. Çoklu dil desteği ile web sitemizi farklı dillere uyarlayarak hemen yayınlayabiliriz. Joomla Hazır Tema Sisteminde binlerce tema ve eklenti bulunmaktadır. İstediğimiz tasarımı seçebiliriz. Joomla esnek bir yapıya sahiptir. İhtiyaçlar doğrultusunda diğer yazılımlar tarafından yönetilen veri tabanlarıyla entegrasyonu sağlayabiliriz. (Öğrenci Otomasyonu AVES gibi)

59 JOOMLA KOLAYLAŞTIRIR! Maliyet Açısından Joomla! İşlevsellik Açısından Joomla! Destek Açısından Joomla! Yönetim ve Performans Açısından Joomla! Güvenlik Açısından Joomla!

60 NEDEN JOOMLA KULLANMALIYIM? Maliyet Açısından Joomla! Joomla nın açık kaynak ve ücretsiz bir yazılım olması yani sıfır maliyet en cazip yanı olsa gerek. Yönetim ve Performans Açısından Joomla! Sistemin kolay yönetilebilir, güncellenebilir ve performans açısından bekleneni verebilir olması tercih sebebidir. İşlevsellik Açısından Joomla! Takvim, biribirinden bağımsız anketler, ayrıntılı site içi arama fonksiyonu, arama motolarına uygunluğu ve ulaşılabilirliği, arşiv yönetimi, yazdırılabilir ve PDF olarak görüntülenebilir içerik düzeni, çoklu dil yönetimi ve siteyi birden fazla dilde kolayca yayınlama

61 NEDEN JOOMLA KULLANMALIYIM? Güvenlik Açısından Joomla! Joomla genel çerçevesi itibariyle size güvenli bir sistem olmak adına milyonlara varan kullanıcısı ile her an test edilen ve varsa açıkları hızla tespit edilip hızla bu açıkları kapatılan yaygın bir sistemdir. Bu nedenle özel ve pek yaygın olmayan sistemler ile kıyaslandığında en azından bu açıdan bile çok daha güvenli bir çalışma ortamını size sunar. Destek Açısından Joomla! Türkiye de en etkin desteğe sahip olan içerik yönetim sistemi Joomla dır diyebiliriz. Akdeniz Üniversitesinde de JOOMLA Kılavuzu hazırlanarak, kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

62 JOOMLA İLE KOLAY ENTEGRASYON e Akdeniz Öğrenci Otomasyonu AVESİS Mobil Uyumlu Web Siteleri

63 AVESİS - JOOMLA ÖRNEKLERİ AVESİS te bulunan Öğretim Elemanı Bilgileri, JOOMLA ile Akdeniz Üniversitesi web sayfalarına entegre edilebilmektedir.

64 TÜRKİYE DE JOOMLA ÖRNEKLERİ

65 ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ - JOOMLA ÖRNEKLERİ Öğrenci Otomasyon Sisteminde bulunan veriler, JOOMLA ile Akdeniz Üniversitesi web sayfalarına entegre edilebilmektedir.

66 ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ - JOOMLA ÖRNEKLERİ

67 ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ - JOOMLA ÖRNEKLERİ

68 JOOMLA İLER MOBİL UYUMLU WEB SİTELERİ Aşağıda yer alan örneklerde farklı Ekran Çözünürlüğüne göre Mobil Uyumlu web sitemizin görüntüleme şeklini görmektesiniz.

69 Ekran Çözünürlüğü 1280*1024'de Üniversitemiz İngilizce Web Sitesinin görüntü örneği aşağıda yer almaktadır.

70

71

72 JOOMLA FLASH MOVIE DESTEĞİ Joomla temalarında flash movie (swf) ile hazırlanmış olan bir objeyi Mobil Uyumlu web sitelerinde rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

73 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ The Graduate School of Arts and Sciences at Harvard University Oklahoma State University Universidad Santiago de Cali UFRB - Universidade Federal do Recôncavo da Bahia Anaheim University University of Nebraska Princeton University Molecular Biology

74 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ

75 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ

76 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ

77 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ

78 DÜNYADA JOOMLA ÖRNEKLERİ

79 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ Akdeniz Üniversitesi İngilizce Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi BAUM Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Bölümü Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Web Sayfası Akdeniz Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanlığı Web Sayfası

80 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

81 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

82 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

83 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

84 TÜRKİYE DE JOOMLA ÖRNEKLERİ

85 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

86 ÜNİVERSİTEMİZDE JOOMLA ÖRNEKLERİ

87 JOOMLAYI TEST ETTİK! JOOMLA ya ücretsiz ve hızlı erişim imkanını sağlayabildiğimizi gördük. JOOMLA nın geniş tema arşivine sahip olduğunu gördük. Dünya çapında kullanılması ve sürekli geliştirilen bir sistem olması dolayısıyla JOOMLA ile Çağı Yakalayabildiğimizi gördük.

88 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - AKUS

89 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

90 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS Genel Bilgiler AKUS AKUS Koordineli Çalışma Yapılan Birimler AKUS İşlem Takvimi AKUS Başvuru Süreci Akış Diyagramı AKUS İşlem Alanları AKUS Eşdeğer Sınavlar, Taban Puanları ve Geçerlilik Süreleri AKUS İstatistikleri

91 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS GENEL BİLGİLER

92 AKUS GENEL BİLGİLER Akdeniz Üniversitesine bağlı önlisans ve lisans programlarına uluslararası öğrenci adaylarının başvuruları ile kayıt-kabul koşullarına ilişkin usul ve esaslara göre Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (AKUS) oluşturulmuştur. AKUS Başvurularının alınması, sınava girecek aday listelerinin hazırlanması, sonuçların ilanı, kabul edilecek adaylar, kontenjan sayısına göre başarı notunun büyükten küçüğe doğru sıralanması gibi işlemler AKUS Web sayfasıyla ve AKUS Modülü ile belirlenir.

93 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS KOORDİNELİ ÇALIŞMA YAPILAN BİRİMLER

94 Türkiyede örnekler AKUS KOORDİNELİ BİR BİÇİMDE ÇALIŞMA YAPILAN BİRİMLER Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (AKUS) işlemlerinde; BAUM, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ve Uluslararası İlişkiler Ofisi koordineli bir biçimde çalışmaktadır. BAUM Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Uluslararası İlişkiler Ofisi

95 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS İŞLEM TAKVİMİ

96 AKUS İŞLEM TAKVİMİ AKUS İŞLEMLERİ TARİHLER Başvuru Tarihi 30 Mart 17 Nisan 2015 AKUS a alınacak adayların internette duyurulması AKUS Tarihi AKUS Sonuçlarının internette duyurulması AKUS hariç diğer sınav sonucu ile başvuru yapan adayların tercih işlemleri ücreti yatırma tarihi 27 Nisan Mayıs Mayıs Haziran 2015 Önlisans ve Lisans Programları tercih işlemleri başvuru tarihi Temmuz 2015 Başvuruların değerlendirilmesi Temmuz 2015 Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin internet ortamında duyurulması Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kesin kayıt tarihi 03 Ağustos Ağustos 2015 İkinci yerleştirme yapılacak programlar için kontenjanların ilanı ve internet ortamından tercih işlemleri başvuru tarihi Ağustos 2015 İkinci yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan öğrencilerin internet ortamında duyurulması 01 Eylül 2015 İkinci yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kesin kayıt tarihi Türkçe yeterlik belgelerinin ilgili birime teslim tarihi Eylül 2015 Kesin kayıt tarihlerinde Türkçe yeterlik sınavı 10 Eylül 2015 Türkçe yeterlik sınavı sonuçlarının duyurulması 11 Eylül 2015

97 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS Başvuru Süreci Akış Diyagramı

98 AKUS 2015 BAŞVURU VE TERCİH SÜRECİ Başvuru Tarihleri 30 Mart 17 Nisan 2015 akus.akdeniz.edu.tr adresine giriş yapınız. Kullanıcı kaydı yapınız. Aday numaranızı ve şifrenizi not ediniz. Kullanıcı adınızı e-posta yolu ile aktifleştirmek için aktivasyon maili isteyiniz. Evet AKUS 2015 Sınavına Katılacak mısınız? Hayır Tercih İşlemleri Ücret Yatırma Tarihi Haziran 2015 Akdeniz Üniversitesi hesabına aday numaranız ve Ad Soyad bilgilerinizle sınav ücretini yatırınız. Akdeniz Üniversitesi hesabına tercih işlemleri sürecinde Aday Numaranız ve Ad Soyad bilgilerinizle başvuru ücretini yatırınız. akus.akdeniz.edu.tr adresinde yer alan Başvuru Formunu eksiksiz doldurunuz. AKUS Başvuru işleminiz tamamlanmıştır. Bilgileriniz onaylandıktan sonra 2014 AKUS Sınavına Giriş Belgenizi alabilirsiniz. Uluslararası öğrenci kabulünden geçerli Sınav Sonucunuza göre tercih yapınız. Akdeniz Üniversitesi hesabına aday numaranız ve Ad Soyad bilgilerinizle sınav ücretini yatırınız. Tercih işlemleri sürecinde, uluslararası öğrenci kabul kontenjanları doğrultusunda akus.akdeniz.edu.tr adresinden tercih işlemini yapınız. Tercih İşlemleri Başvuru Tarihi Temmuz 2015

99 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS İŞLEM ALANLARI

100 AKUS Uluslararası Öğrenci Sınavı AKUS WEB SİTESİ Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin başvuruları, tercih işlemleri ve kayıt işlemleri, web üzerinden alınmaktadır. ÖĞRENCİLER AKUS MODÜLÜ Uluslararası Öğrenci Sınavına Başvuran adayların yerleştirme işlemleri ve istatistiksel bilgileri AKUS Modülü üzerinden değerlendirilmektedir. ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI - ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ

101 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS WEB İŞLEMLERİ

102 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS WEB İŞLEMLERİ akus.akdeniz.edu.tr Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin BAŞVURULARI, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin TERCİH ÜCRETİ YATIRMA İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin TERCİH İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin KAYIT İŞLEMLERİ, akus.akdeniz.edu.tr web adresi üzerinden alınmaktadır.

103 AKUS WEB SİTESİ

104 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS OTOMASYON İŞLEMLERİ

105 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI (AKUS) AKUS OTOMASYON İŞLEMLERİ e Akdeniz Öğrenci Otomasyonu Uluslararası Öğrenci Sınavına Başvuran adayların BAŞVURU İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin PROGRAM KONTENJAN İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin TERCİH İSTATİSTİK İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına Başvuran adayların YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ, Uluslararası Öğrenci Sınavına başvuran öğrencilerin YERLEŞTİRME İSTATİSTİK İŞLEMLERİ, e- Akdeniz Öğrenci Otomasyonu üzerinden yapılmaktadır.

106 AKUS MODÜLLERİ BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ (BYS)

107 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - BYS

108 BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ (BYS) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

109 Bilgi Yönetim Sistemi Information Management System Mehmet Karakoç T.C. Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAUM) AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU Akdeniz Üniversitesi - Bilgi Yönetim Sistemi 109

110 İçerik Mevcut Çalışmalar Hedeflenen/Gerçeklenen Çalışmalar Bilgi Yönetim Sistemi Öğretim Elemanlarına Yönelik Ders Yönetimi Projesi (AuFaculty) Danışmanlık İşlemlerine Yönelik Öğrenci Yönetimi Projesi (AuStudent) Sonuç Akdeniz Üniversitesi - Bilgi Yönetim Sistemi 110

111 Yazılım Projelerinde İstek-Ürün İlişkisinin Gösterimi

112 Yazılım Projeleri Gerçekleştirim Süreci Bir yazılım projesinin geliştirilmesi, gereksinimlerin belirlenmesi, çözümleme/analiz, tasarım, kodlama, sınama/test ve bakım gibi aşamalardan oluşur. Bu aşamaların bir döngü hâlinde ve yinelemeli bir süreç olarak düşünülmesi gerekir. Projenin gerçeklenmesi süresince ve/veya proje tamamlandıktan sonra; gelecek istekler, hata düzeltmeleri, projeye eklenecek yeni modüller vb. konular için bu süreç devam eder. Çok uzun ve zorlu bir süreç olan uygulama geliştirme süreci, istikrarlı ve etkileşimli bir takım çalışması gerektirir. Gereksinimlerin belirlenmesinden yazılım sonrası desteğe kadar, her şey sürecin bir parçasıdır ve en iyi şekilde yönetilmesi gerekir.

113

114 Program Yazılım Akdeniz Üniversitesi - Bilgi Yönetim Sistemi 114

115 Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü

116 Akdeniz Üniversitesi Bilgi Yönetim Sistemi İhtiyaç analizi yapıldı ve gereksinimler belirlendi. Çözümleme aşaması sonucunda Gereksinim Dokümanları oluşturuldu. Gereksinimler doğrultusunda Tasarım Dokümanları (kodlama öncesi) elde edildi. Test Tanımları oluşturularak, kullanıcı arayüzlerinin tasarlanan gibi çalışıp çalışmadığı doğrulandı.

117 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Bilgi Yönetim Sistemi Ders Yönetimi Bu modülü kullanarak, Öğretim Elemanlarımız ders ve sınav işlemlerini kolaylıkla yönetebilecekler. Öğrenci Yönetimi Bu modülü kullanarak, Öğretim Elemanlarımız danışmanı oldukları öğrencilerini kolaylıkla yönetebilecekler.

118 Ders Yönetimi Tamamlanan Modüller Genel Tercihler Akademik Yıl ve Dönem Seçimi Aktif Ders-Şube Belirleme Haftalık Program İstatistikler Şube İstatistikleri Ders İşlemleri Koordine Edilen Dersler Şube İşlemleri Ders Programı Şube Öğrencileri (+Yoklama Listesi) Sınav İşlemleri Sınav Yönetimi Not Görüntüleme Not Girişi Excel den Not Yükleme Akdeniz Üniversitesi - Bilgi Yönetim Sistemi 118

119 Öğrenci Yönetimi Tamamlanan Modüller Genel Tercihler Akademik Yıl ve Dönem Seçimi Mevzuat Eğitim Düzeyi Öğrenci Durumu Diploma Programı Aktif Öğrenci Belirleme Öğrenci İşlemleri Öğrenci Bilgileri Kimlik Bilgileri İletişim Bilgileri Dönem Bilgileri Ders Kayıt Bilgileri Aktif Dönemde Seçilen Dersler Tüm Ders Kayıtları Öğrencinin Muaf Dersleri Hareket Görüntüle Akademik Danışman Hareket Öğrenci Kayıt Hareket Akdeniz Üniversitesi - Bilgi Yönetim Sistemi 119

120 Bilgi Yönetim Sistemi Diğer Detaylar Haziran 2014 Nisan 2015 zaman aralığında? Sürüm çıkarılmıştır. Her sürümde, yapılan değişiklikler ve yenilikler hakkında açıklamalar girilir. Değiştirilen modüller, geri bildirimler alınırken değiştirilmediği gibi, gelen istekler ve/veya plan doğrultusunda yeni modüller de eklenir. Yardım Belgeleri (Kullanım Kılavuzu, Sürüm Notları, Talepler, ) oluşturulur. Sürekli Entegrasyon Sunucusu (Jenkins) ile Sürdürülebilirlik Proje Yönetimi ve Takibi için Trac Sürüm/Revizyon Kontrol Sistemi olarak SVN BYS AuFaculty (Beta ve Gerçek) BYS AuStudent (Beta ve Gerçek)

121 BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ - Genel Bakış Üniversitelerdeki Öğretim Elemanları için Ders ve Öğrenci takibini ortak bir altyapı üzerinden ve çevrimiçi olarak (aynı zamanda da verimli bir biçimde) gerçekleştirebilmek/yürütebilmek son derece önemlidir. PROJE YÖNETİMİ HATA/İŞ TAKİBİ

122 BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ - Genel Bakış PROJE PLANI (ZAMAN VE İŞ PLANI) KODLARIN PAYLAŞILABİLDİĞİ VE TAKİP EDİLEBİLDİĞİ BİR PLATFORM HATA VE İSTEK YÖNETİMİ (BUG TRACKING) DESTEK VE BELGELEME (KILAVUZ) DÜZELTMELER İYİLEŞTİRMELER EKLENEN ÖZELLİKLER

123 SONUÇ Kullanılan teknolojiler sayesinde, gerek geliştiriciler gerekse kullanıcılar açısından tüm deneyimlerde esneklik sağlayabilme Projeye yeni geliştiriciler (kolayca görev dağıtımı yapabilme), modüller ve ek özellikler (ayrıca roller ve erişim izinleri) dâhil edebilme Tüm işlemlerin kolayca izlenebilmesi ve takibi Web tabanlı ve aynı zamanda da mobil uyumlu projeler Kullanıcıların karşılaştıkları sorunlara çok hızlı bir biçimde çözüm üretebilme Yapılan/Yapılacak işlerin denetimini kolay/ayrıntılı bir şekilde yapabilme Geri bildirimler ve raporlar sayesinde YENİ projeler oluşturabilme olanağı

124 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - ANDROID

125 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ (ANDROID) BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

126 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ TÜRLERİ ANDROID (google) Ios (Apple) BlackBerry OS (RIM) WINDOWS MOBILE BADA (Samsung) MEEGO (Linux) SYMBIAN

127 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ TÜRLERİ

128 ANDROID i tanıyalım!

129 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ (ANDROID) Kelime olarak insansı robot anlamında da kullanılmış olan Android, Linux çekirdeğine sahip bir işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu olan Linux işletim sistemi, özgür ve ücretsiz bir şekilde dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir yapıya sahiptir. Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilmiş olan, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.

130 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ (ANDROID) Teknolojinin gelişmesiyle farklı amaçla kullanılan aygıtların tek bir aygıtta toplanması, boyutlarının küçültülmesi, taşınabilirliğin arttırılması ve kullanılan işletim sistemine göre kişiselleştirmenin arttırılması sayesinde, mobil cihazlarda eskisine göre çok daha farklı türlerde işlem yapılabilmektedir. Önceleri sadece görüşme yapma, kısa mesaj gönderme gibi işlemlerde kullanılan cep telefonları, günümüzde internette gezinme, konum tespiti yapma, dış ortam sensörleri ile bilgi öğrenme, multimedia uygulamaları gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

131 ANDROID TEMEL ÖZELLİKLERİ

132 ANDROID TEMEL ÖZELLİKLERİ Multitasking (çoklu görev) Multitouch (çoklu dokunuş) Flash desteği Android market ile uygulama yükleme

133 ANDROID SÜRÜMLERİ

134 ANDROID SÜRÜMLERİ Sürüm Kod adı Yayın tarihi 1.1 Astro 9 Şubat Bender 16 Mart Cupcake 30 Nisan Donut 15 Eylül /2.1 Eclair 26 Ekim Froyo 20 Mayıs Gingerbread 6 Aralık /3.1/3.2 (sadece tablet bilgisayarlar için) Honeycomb Şubat Ice Cream Sandwich 19 Ekim Jelly Bean 9 Temmuz Jelly Bean 29 Ekim Jelly Bean 24 Temmuz KitKat 31 Ekim 2013 L 26 Haziran 2014 (önizleme)

135 ÜNİVERSİTEMİZDE ANDROID

136 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE ANDROID KULLANIM ALANLARI Not Görüntüleme ekranı, Ders Notları ekranı ve Akademik Takvim ekranı hem öğrencilerin hem de öğretim elemanlarının en çok ihtiyaç duyacağı ekranlardır. Duyurular ve Etkinlikler ekranı Akdeniz Üniversitesi ile ilgilenen bütün Android kullanıcılarının ilgilisini çekecek bir ekrandır. Geliştirilen bu uygulama Akdeniz Üniversitesi'nin mobil otomasyon uygulamasının temelini oluşturacak nitelikte olup geliştirilmeye açık durumdadır.

137 MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ (ANDROID) ANDROID İşletim Sisteminin kullanımı Akdeniz Üniversitesi öğrenci ve öğretim elemanlarına yönelik olarak gerçekleştirmekle birlikte, Akdeniz Üniversitesi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ya da Akdeniz Üniversitesi ile ilgili gelişmeleri takip etmek isteyen her android kullanıcısı uygulamaları takip edebilecektir. Akdeniz Üniversitesi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen veya üniversitedeki gelişmeleri takip etmek isteyen kişiler her zaman bir bilgisayar ortamında üniversitenin web sitesini ziyaret etme imkanına sahip olmayabilirler. Bu durumlarda Android cihazlara sahip mobil cihaz kullanıcıları kolay bir şekilde üniversiteyle ilgili bilgilere ve gelişmelere ulaşabilmektedir.

138 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE ANDROID KULLANIM ALANLARI Duyurular, Etkinlikler Kütüphane, Sınavlar, Ders programı, Not Görüntüleme, Akademik Takvim, Üniversite bünyesinde bulunan Sosyal Medya paylaşımları.

139 SİSTEM BİLEŞENLERİ Servis Sunucusu

140 ÜNİVERSİTEMİZDE ANDROID ÖRNEKLERİ

141 ÜNİVERSİTEMİZDE ÖRNEKLER(ANDROID)

142 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE ANDROID KULLANIM ALANLARI Sınavlar

BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU. Aralık 2016

BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU. Aralık 2016 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ 2016 2017 AKADEMİK YILI FAALİYET RAPORU Aralık 2016 BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ BAUM - GENEL BİLGİLER BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA

Detaylı

Amaç Açık Erişim Nedir? Neden Açık Erişim? Açık Erişim Nasıl sağlanır? Kurumsal Arşiv Nedir? Kurumsal Açık Arşivin İçeriği Nedir?

Amaç Açık Erişim Nedir? Neden Açık Erişim? Açık Erişim Nasıl sağlanır? Kurumsal Arşiv Nedir? Kurumsal Açık Arşivin İçeriği Nedir? Amaç Açık Erişim Nedir? Neden Açık Erişim? Açık Erişim Nasıl sağlanır? Kurumsal Arşiv Nedir? Kurumsal Açık Arşivin İçeriği Nedir? Kurumsal Arşivin Amacı Kurumsal Arşivin Yararları Kurumsal Arşivlerde Paylaşım

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Akdeniz Üniversitesi Enstitü Başvuru Programına https://bys.akdeniz.edu.tr/enstitu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜ PROGRAMI BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ Akdeniz Üniversitesi Enstitü Başvuru Programına https://bys.akdeniz.edu.tr/enstitu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Detaylı

Otomasyon Erişimi. Menüler ve İçerikleri. Ana Ekran Unsurları. Sorular. Çıkış

Otomasyon Erişimi. Menüler ve İçerikleri. Ana Ekran Unsurları. Sorular. Çıkış Otomasyon Erişimi Menüler ve İçerikleri Ana Ekran Unsurları Sorular Çıkış Otomasyona nasıl ulaşılabilir? Kullanıcı Adı İlk Şifre Oluşturma Otomasyon Sistemi Otomasyon Sistemine nasıl ulaşılabilir? Üniversitemiz

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİ. Enformatik Bölümü

İŞLETİM SİSTEMLERİ. Enformatik Bölümü 2015 İŞLETİM SİSTEMLERİ İÇERİK 2 2 Yazılım nedir? Yazılım türleri nelerdir? İşletim sistemi nedir? İşletim sisteminin özellikleri İşletim sistemleri Unix Linux Windows Mac OS Android Yazılım Yazılım(Software),

Detaylı

ODTÜ BLOG SERVĐSĐ ve BLOG HAZIRLAMA

ODTÜ BLOG SERVĐSĐ ve BLOG HAZIRLAMA Instructional Technology Support Office ODTÜ BLOG SERVĐSĐ ve BLOG HAZIRLAMA Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University Đletişim Bilgileri: Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres:

Detaylı

Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü. AKTS Veri Girişi, CMS - Yönetim Paneli Kullanıcı Kılavuzu

Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü. AKTS Veri Girişi, CMS - Yönetim Paneli Kullanıcı Kılavuzu Atılım Üniversitesi Bilgi & Đletişim Teknolojileri Müdürlüğü AKTS Veri Girişi, CMS - Yönetim Paneli Kullanıcı Kılavuzu Formal Doküman Detayları Hazırlanma Tarihi 12.04.2013 Yayın Final Hazırlayan Umut

Detaylı

EYLÜL 2012 İŞLETİM SİSTEMLERİ. Enformatik Bölümü

EYLÜL 2012 İŞLETİM SİSTEMLERİ. Enformatik Bölümü EYLÜL 2012 İŞLETİM SİSTEMLERİ İÇERİK 2 2 Yazılım nedir? Yazılım türleri nelerdir? İşletim sistemi nedir? İşletim sisteminin özellikleri İşletim sistemleri Unix Linux Windows Mac OS Android Yazılım Yazılım(Software),

Detaylı

PINGPONG. Kurumsal Sunum / Aplikasyon Tanıtım

PINGPONG. Kurumsal Sunum / Aplikasyon Tanıtım PINGPONG Kurumsal Sunum / Aplikasyon Tanıtım 1 Sunum İçeriği Biz Kimiz? Kuruluş amacımız ve gelişim sürecimiz. PINGPONG Sistem ve İşleyiş Çalışma modeli, aplikasyon işleyişi ve sistemimiz. PINGPONG Nedir?

Detaylı

Güvenli Doküman Senkronizasyonu

Güvenli Doküman Senkronizasyonu Güvenli Doküman Senkronizasyonu Güvenli Doküman Senkronizasyon sistemi, hızlı ve güvenli kurumsal doküman paylaşım ve senkronizasyon uygulamasıdır. GDS ne sağlar?» Kurumsal hafıza oluşturulmasını sağlar,»

Detaylı

MOODLE UZAKTAN ÖĞRETİM SİSTEMİ

MOODLE UZAKTAN ÖĞRETİM SİSTEMİ MOODLE UZAKTAN ÖĞRETİM SİSTEMİ ÖZET Genel Bilgiler Moodle nedir? Sistem Gereksinimleri Moodle Sisteminin Kurulumu Ders ve kategori eklenmesi Bir dersin sistem özellikleri İstatistikler Sonuç ve öneriler

Detaylı

Akıllı telefonlar, avuçiçi bilgisayarlar ile taşınabilir (cep) telefonların özelliklerini birleştiren cihazlardır. Akıllı telefonlar kullanıcıların

Akıllı telefonlar, avuçiçi bilgisayarlar ile taşınabilir (cep) telefonların özelliklerini birleştiren cihazlardır. Akıllı telefonlar kullanıcıların Akıllı telefonlar, avuçiçi bilgisayarlar ile taşınabilir (cep) telefonların özelliklerini birleştiren cihazlardır. Akıllı telefonlar kullanıcıların bilgilerini saklamalarına, program yüklemelerine izin

Detaylı

T.C. MEVLANA ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL AKADEMİK ARŞİV YÖNERGESİ

T.C. MEVLANA ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL AKADEMİK ARŞİV YÖNERGESİ T.C. MEVLANA ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL AKADEMİK ARŞİV YÖNERGESİ Amaç Madde 1- Bu yönerge, Mevlana Üniversitesi adresli bilimsel çalışmaların, Mevlana Üniversitesi Akademik Arşiv Sistemi nde arşivlenerek bilim

Detaylı

İşletim Sistemleri; İÇERİK. Yazılım BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI 19.10.2015. 3 Yazılım Türleri

İşletim Sistemleri; İÇERİK. Yazılım BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI 19.10.2015. 3 Yazılım Türleri İÇERİK 2 BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI İşletim Sistemleri ÖĞR. GÖR. HASAN ALİ AKYÜREK Yazılım nedir? Yazılım türleri nelerdir? İşletim sistemi nedir? İşletim sisteminin özellikleri İşletim sistemleri

Detaylı

UZAKTAN EĞİTİM REHBERİ

UZAKTAN EĞİTİM REHBERİ UZAKTAN EĞİTİM REHBERİ (Ortak Zorunlu Dersler için) Bartın Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi GENEL TANITIM Üniversitemiz de lisans/önlisans programlarında yer alan ortak zorunlu

Detaylı

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb)

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb) EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb) İçindekiler EBA Dosya Nedir?... 1 Kimler kullanabilir?... 2 Uygulama Ne işe Yarar?... 2 Sisteme internet üzerinden giriş nasıl yapılır?... 2 Yeni bir klasör

Detaylı

Trakya Üniversitesi Personel Web Sayfası Düzenleme Kılavuzu

Trakya Üniversitesi Personel Web Sayfası Düzenleme Kılavuzu Trakya Üniversitesi Personel Web Sayfası Düzenleme Kılavuzu Trakya Üniversitesi Web Anasayfası nda Kullanıcı Girişi tıklanır. Karşınıza Tek Noktadan Erişim sağlamak için giriş yapacağınız ekran gelir.

Detaylı

Moodle-IST Kullanım Klavuzu

Moodle-IST Kullanım Klavuzu Moodle-IST Kullanım Klavuzu 1 İÇİNDEKİLER 1. ÖYS (Öğrenim Yönetim Sistemi) ve Moodle Nedir?...3 2. Sisteme Giriş...4 2. Ders Takibi...5 4. Ödev yükleme...7 2 1. ÖYS (Öğrenim Yönetim Sistemi) ve Moodle

Detaylı

Ortak Dersler Sanal Sınıf Sistemi Kullanım Kılavuzu

Ortak Dersler Sanal Sınıf Sistemi Kullanım Kılavuzu Ortak Dersler Sanal Sınıf Sistemi Kullanım Kılavuzu Ortak Dersler, tüm üniversite bölümlerinde fakülte ve meslek yüksekokulu farkı gözetmeksizin, aynı olan bazı derslerin tek bir sistem üzerinden öğretimin

Detaylı

Google Web Toolkit ile Öğretim Elemanı Otomasyon Sistemi

Google Web Toolkit ile Öğretim Elemanı Otomasyon Sistemi Google Web Toolkit ile Öğretim Elemanı Otomasyon Sistemi Mehmet Karakoç Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi 28.11.2014 inet-tr'14 : GWT AUFaculty Project 1 İçerik Giriş

Detaylı

Vodafone Mobil Form Tanıtım Sunumu

Vodafone Mobil Form Tanıtım Sunumu Vodafone Mobil Form Tanıtım Sunumu Mobil Form ile Evrak İşine Son! Vodafone Mobil Form Kurumunuzun kağıtlar üzerinde formlar şeklinde yürüttüğü iş süreçlerini dijital platforma taşıyan bir mobil uygulamadır.

Detaylı

Kurumsal Açık Erişim Arşiv Sistemlerine Veri Giriş Eğitimi KURUMSAL ARŞİVLERİN KAYIT EDİLECEĞİ HARMANLAMA VE LİSTELEME REHBERLERİ

Kurumsal Açık Erişim Arşiv Sistemlerine Veri Giriş Eğitimi KURUMSAL ARŞİVLERİN KAYIT EDİLECEĞİ HARMANLAMA VE LİSTELEME REHBERLERİ Kurumsal Açık Erişim Arşiv Sistemlerine Veri Giriş Eğitimi KURUMSAL ARŞİVLERİN KAYIT EDİLECEĞİ HARMANLAMA VE LİSTELEME REHBERLERİ Gültekin Gürdal İYTE Sönmez Çelik Doğuş Üniversitesi 30 Mayıs 2014, Yükseköğretim

Detaylı

Turquaz. Açık kodlu muhasebe yazılımı http://www.turquaz.com. Turquaz Proje Grubu

Turquaz. Açık kodlu muhasebe yazılımı http://www.turquaz.com. Turquaz Proje Grubu Turquaz Açık kodlu muhasebe yazılımı http://www.turquaz.com Turquaz Proje Grubu Konu Başlıkları 1. Turquaz Proje Grubu 2. Programın fikri 3. Geliştirme aşaması 4. Programın içeriği 5. Yapılacaklar 6. Dizayn

Detaylı

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2012 İŞ PLANI SORUMLU BİRİM FAALİYET TARİH SORUMLU DURUM AÇIKLAMA İLGİLİ BİRİM

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2012 İŞ PLANI SORUMLU BİRİM FAALİYET TARİH SORUMLU DURUM AÇIKLAMA İLGİLİ BİRİM Ş U B A T O C A K BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2012 İŞ PLANI BİRİM FAALİYET TARİH DURUM AÇIKLAMA İLGİLİ BİRİM 1 Güz Yarıyıl Final Sınavları Programının İlanı 06 Ocak 2012

Detaylı

Groupama Sigorta dan 7/24 Doktorum

Groupama Sigorta dan 7/24 Doktorum Groupama Sigorta dan 7/24 Doktorum 2 7/24 Doktorum Hizmeti nedir? Bireysel Sağlık Müşterilerimize YENİ ve ÜCRETSİZ bir hizmet daha sunuyoruz: 7/24 Doktorum! Ne zamandan itibaren? 10 Ağustos 2017 Hangi

Detaylı

BĠLGĠSAYAR BĠLĠMLERĠ ARAġTIRMA VE UYGULAMA MERKEZĠ e-eğġtġm KULLANIM KILAVUZU

BĠLGĠSAYAR BĠLĠMLERĠ ARAġTIRMA VE UYGULAMA MERKEZĠ e-eğġtġm KULLANIM KILAVUZU BĠLGĠSAYAR BĠLĠMLERĠ ARAġTIRMA VE UYGULAMA MERKEZĠ e-eğġtġm KULLANIM KILAVUZU Şubat 2017 Türkiyede örnekler BİLGİSAYAR BİLİMLERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ e-eğitim Modülü; Öğretim üyeleri ile öğrenciler

Detaylı

Üniversite Öğrenci İşleri Otomasyonu

Üniversite Öğrenci İşleri Otomasyonu Üniversite Öğrenci İşleri Otomasyonu Teknik Alt Yapı Microsoft Visual Studio Asp.Net C# Oracle Veritabanı Framework 2 Genel Özellikler Tamamen Web Tabanlı Modüler yapıya sahip Detaylı yetkilendirme yapılabiliyor

Detaylı

GAP COTTON GAPCOTTON LAB PORTALI. Kullanım Kılavuzu.

GAP COTTON GAPCOTTON LAB PORTALI. Kullanım Kılavuzu. GAP COTTON GAPCOTTON LAB PORTALI Kullanım Kılavuzu www.gapcotton.org İçindekiler İÇİNDEKİLER GAP COTTON... 1 GAPCOTTON LAB PORTALI... 1 Kullanım Kılavuzu... 1 İçindekiler... 2 A. Sunuş... 4 1. Kayıt İşlemi...

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ. ECTS Info Pack. ECTS Bilgi Paketi Çalışmaları. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı YAZILIM-WEB GRUBU

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ. ECTS Info Pack. ECTS Bilgi Paketi Çalışmaları. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı YAZILIM-WEB GRUBU MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ ECTS Info Pack ECTS Bilgi Paketi Çalışmaları YAZILIM-WEB GRUBU 2013 B i l g i İ ş l e m D a i r e B a ş k a n l ı ğ ı MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

Detaylı

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mezun Takip Sistemi. Öğr. Gör. Ebru YENİMAN YILDIRIM Bilgisayar Programcılığı Prog.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mezun Takip Sistemi. Öğr. Gör. Ebru YENİMAN YILDIRIM Bilgisayar Programcılığı Prog. MEZUN TAKİP OTOMASYONU Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mezun Takip Sistemi Öğr. Gör. Ebru YENİMAN YILDIRIM Bilgisayar Programcılığı Prog. Program Başkanı BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ, BİLGİSAYAR

Detaylı

AKADEMİK PERSONEL CV HAZIRLAMA FORMU

AKADEMİK PERSONEL CV HAZIRLAMA FORMU AKADEMİK PERSONEL CV HAZIRLAMA FORMU Akademik Bilgi Sistemine ilk girişte; Kullanıcı Adı : T.C kimlik no, Şifre : Kurum Sicil No, olarak giriş yapıp daha sonra Yönetici ekranından Kullanıcı Adı ve Şifrenizi

Detaylı

FABREKA YAZILIM ELEKTRONİK DANIŞMANLIK TİC. LTD. ŞTİ.

FABREKA YAZILIM ELEKTRONİK DANIŞMANLIK TİC. LTD. ŞTİ. FABREKA YAZILIM ELEKTRONİK DANIŞMANLIK TİC. LTD. ŞTİ. VEBIAN V1.5 TANITIM VE YARDIM DOKÜMANI 08.02.2015 İçindekiler Amaç ve Kapsam... 2 Vebian Studio... 3 Veri Kaynakları... 3 Paneller... 8 Tablolar...

Detaylı

BÖLÜM-11 BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ ÇALIŞMALARI 44.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU 2014-2016

BÖLÜM-11 BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ ÇALIŞMALARI 44.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU 2014-2016 BÖLÜM-11 BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ ÇALIŞMALARI 44.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU 2014-2016 Odamızda kullanılan bilgisayar teknolojileri günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek düzeydedir. Tüm üyelik hizmetleri mevcut bilgisayarlar

Detaylı

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir.

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Akademik Bilgi Sistemi ne http://mf.nigde.edu.tr/akbis adresinden

Detaylı

MAYIS 2010 ÖZGÜR DOĞAN İŞ GELİŞTİRME YÖNETİCİSİ KAMU SEKTÖRÜ

MAYIS 2010 ÖZGÜR DOĞAN İŞ GELİŞTİRME YÖNETİCİSİ KAMU SEKTÖRÜ MAYIS 2010 ÖZGÜR DOĞAN İŞ GELİŞTİRME YÖNETİCİSİ KAMU SEKTÖRÜ TANIMLAR KURUMSAL HAFIZA: Bilgiyi gelecekte kullanmak amacıyla insanlarda ve/veya teknolojilerde gerektiğinde geri çağrılabilir şekilde depolamak

Detaylı

efinans Finansal İşlemler Modülü Kullanım Kılavuzu

efinans Finansal İşlemler Modülü Kullanım Kılavuzu 1 efinans Finansal İşlemler Modülü Kullanım Kılavuzu 2015 2 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ...3 2 UYGULAMAYA ERİŞİM...4 3 YETKİLENDİRME...5 3.1 Kullanıcı Rol Tanımları... 5 Firma Finansman Kullanıcı Rolü... 5 efinans

Detaylı

İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ U Z A K T A N E Ğ İ T İ M M E R K E Z İ Öğretim Yönetim Sistemi ve Sanal Sınıf (ESLMS) Öğrenci Kılavuzu İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ Uzaktan Eğitim Sisteminde tüm eğitim

Detaylı

2000 li yıllardan itibaren teknolojinin hızlı gelişiminden belki de en büyük payı alan akıllı telefon ve tabletler gibi kablosuz iletişim olanağı

2000 li yıllardan itibaren teknolojinin hızlı gelişiminden belki de en büyük payı alan akıllı telefon ve tabletler gibi kablosuz iletişim olanağı 2000 li yıllardan itibaren teknolojinin hızlı gelişiminden belki de en büyük payı alan akıllı telefon ve tabletler gibi kablosuz iletişim olanağı sağlayan cihazların daha iyi, hızlı ve ucuz modellerle

Detaylı

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi:Giriş ekranınd dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılaraksisteme giriş yapılır. Sistem Ekranı: 4 2 Klasörler Dosyalar

Detaylı

Kırklareli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

Kırklareli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Kırklareli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Kluzem Panel Kullanımı Öğrenci Sürümü 2 Hazırlayan: Uzman Süleyman ASLAN Uzaktan Eğitim Merkezi İletişim Bilgileri Kluzem Müdürü Yrd.

Detaylı

II. AsyaMobil i Nasıl Yükleyebilirim?

II. AsyaMobil i Nasıl Yükleyebilirim? ASYAMOBİL ASYAMOBİL I. AsyaMobil Nedir? II. AsyaMobil i Nasıl Yükleyebilirim? III. AsyaMobil in Yenilikleri Nelerdir? IV. Mobil Şifreci mi Nasıl Aktive Edebilirim? V. AsyaMobil Şube ye Nasıl Giriş Yapabilirim?

Detaylı

Doktor Web Tasarım ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz

Doktor Web Tasarım ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz KULLANIM KILAVUZU Doktor Web Tasarım ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz Her doktorun ihtiyacı olan doktor web sitesi, hasta ve doktor arasındaki

Detaylı

Bilgi Ekranı... 3-5. Ders Teklifi... 6-11. Alanımdaki Dersler(Alan Koordinatörü)... 11-13. Koordinatörlüğümdeki Dersler(Ders Koordinatörü)...

Bilgi Ekranı... 3-5. Ders Teklifi... 6-11. Alanımdaki Dersler(Alan Koordinatörü)... 11-13. Koordinatörlüğümdeki Dersler(Ders Koordinatörü)... İçindekiler Bilgi Ekranı... 3-5 Ders Teklifi... 6-11 Alanımdaki Dersler(Alan Koordinatörü)... 11-13 Koordinatörlüğümdeki Dersler(Ders Koordinatörü)... 14-15 Koordinatörlüğümdeki Programlar (Program Koordinatörü)...

Detaylı

Vodafone Cep Sağlık. Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. İçindekiler

Vodafone Cep Sağlık. Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. İçindekiler Vodafone Cep Sağlık Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Sayfa Adı Sayfa Numarası Kullanıcı Girişi 2 Profilim 3 Acil Durum Sağlık Bilgilerim 4 Özlük Bilgilerim 5 Sağlık

Detaylı

İÇİNDEKİLER. ERA Danışmanlık. Ataşehir Soyak Yolu Şehit Burak Kurtuluş Cad. Uğurlu Sok No 140/5 Ümraniye İSTANBUL TÜRKİYE

İÇİNDEKİLER. ERA Danışmanlık. Ataşehir Soyak Yolu Şehit Burak Kurtuluş Cad. Uğurlu Sok No 140/5 Ümraniye İSTANBUL TÜRKİYE ERA e-defter KULLANIM KILAVUZU ERA Danışmanlık Ataşehir Soyak Yolu Şehit Burak Kurtuluş Cad. Uğurlu Sok No 140/5 Ümraniye İSTANBUL TÜRKİYE www.eracs-tr.com İÇİNDEKİLER MİKRONOM MASTER BİLGİSAYAR İncilipınar

Detaylı

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ OTOMASYONU BİRİM İDARECİLERİ KULLANIM KILAVUZU (01.01.2010)

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ OTOMASYONU BİRİM İDARECİLERİ KULLANIM KILAVUZU (01.01.2010) ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ OTOMASYONU BİRİM İDARECİLERİ KULLANIM KILAVUZU (01.01.2010) Üniversitemizin yeni Öğrenci İşleri Otomasyon sistemi, eğitim-öğretim faaliyetleri, akademik etkinlikler

Detaylı

Etkinlik Yönet. Etkinlik ve Etkinlik Mobil Uygulamanızı Geliştirmenin En Kolay Yolu

Etkinlik Yönet. Etkinlik ve Etkinlik Mobil Uygulamanızı Geliştirmenin En Kolay Yolu Etkinlik Yönet Etkinlik ve Etkinlik Mobil Uygulamanızı Geliştirmenin En Kolay Yolu 02 Etkinlik Yönet Etkinlik Uygulamanız da Etkinliğiniz kadar özel olsun Etkinlik Yönet ile etkinliğinizin mobil uygulamasını

Detaylı

Açık Erişim ve DSpace Kurumsal Arşiv Yazılımı

Açık Erişim ve DSpace Kurumsal Arşiv Yazılımı Açık Erişim ve DSpace Kurumsal Arşiv Yazılımı Sönmez ÇELİK (Doğuş Üniversitesi) Gültekin GÜRDAL (İYTE) Dr. Burcu KETEN (ODTÜ) Levent KUTLUTÜRK (Yaşar Üniversitesi) Ata TÜRKFİDANI (Yaşar Üniversitesi) ::

Detaylı

Erma Yazılım EBYS Sistemi. (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) Dijital Arşivleme. Otomasyonu

Erma Yazılım EBYS Sistemi. (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) Dijital Arşivleme. Otomasyonu Erma Yazılım EBYS Sistemi (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) ve Dijital Arşivleme Otomasyonu ERMA YAZILIM ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ EBYS Otomasyonumuzun genel özellikleri; Kaysis web servislerinden

Detaylı

Veri Toplama Sistemini

Veri Toplama Sistemini 1 Problem ADEK süreçlerinde farklı birimlerden farklı dönemlerde çeşitli işlemler için veri toplayabilme veriyi saklayabilme ve veriye gerektiği zamanda ulaşabilmenin zorluğu 2 Çalışmanın Amacı Kalite

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. ÖNEMLİ: Bildiriyi yükleyen yazarın yanısıra bildirideki tüm yazarlar sisteme üye olmak zorundadır.

Kullanım Kılavuzu. ÖNEMLİ: Bildiriyi yükleyen yazarın yanısıra bildirideki tüm yazarlar sisteme üye olmak zorundadır. Kullanım Kılavuzu NKU-CMS Nedir? Namık Kemal University Congress Menagement System: Namık Kemal Üniversitesi bilgi işlem birimlerince hazırlanan ve Bilimsel Kongrelerin bildiri kayıt, bildiri kabul ve

Detaylı

Detaylar ilerleyen sayfalarda!

Detaylar ilerleyen sayfalarda! Detaylar ilerleyen sayfalarda! Kreşistan.com da Öne Çıkın! Kreşistan.com da Profesyonel veya Premium üyeliklerle site içerisinde kurumunuzu en iyi şekilde tanıtarak hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ

ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ DOKÜMAN ARŞİV VE ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ YAZILIMI TEMEL KULLANICI KILAVUZU ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ Elektronik Belge Yönetim Sistemi web

Detaylı

TAPU VE KADASTRO BİLGİ SİSTEMİ

TAPU VE KADASTRO BİLGİ SİSTEMİ TAPU VE KADASTRO BİLGİ SİSTEMİ MEKÂNSAL GAYRİMENKUL SİSTEMİ (MEGSİS) BAŞVURU, E-ÖDEME VE FEN KAYIT İŞLEMLERİ DOKÜMANI Sürüm: 0.1 Revizyon Bilgileri Revizyon No: Revizyon Tarihi Revizyonu Yapan Revizyon

Detaylı

Akademik Dünyada Özgür Yazılım. Akademik Dünyada. Onur Tolga Şehitoğlu 10-02-2007

Akademik Dünyada Özgür Yazılım. Akademik Dünyada. Onur Tolga Şehitoğlu 10-02-2007 Akademik Dünyada Özgür Yazılım Onur Tolga Şehitoğlu 10-02-2007 1 Özgür Yazılım Nedir? Neden Özgür Yazılım? 2 Masaüstü İşletim Sistemi Ofis Uygulamaları 3 Görüntüleme 4 Bilimsel Araçlar Octave SciLab R

Detaylı

ESKİŞEHİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YENİ EBA TANITIMI ŞUBAT 2017

ESKİŞEHİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YENİ EBA TANITIMI ŞUBAT 2017 ESKİŞEHİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YENİ EBA TANITIMI ŞUBAT 2017 EBA Eğitim Bilişim Ağı 2 EBA Yenilikler Yeni EBA, 1 Aralık 2016 itibarıyla yayına başladı. Yeni EBA öğretmen ve öğrencilerin hizmetine yeni

Detaylı

UZAKTAN EĞİTİM SİSTEM KULLANIM REHBERİ

UZAKTAN EĞİTİM SİSTEM KULLANIM REHBERİ UZAKTAN EĞİTİM SİSTEM KULLANIM REHBERİ (Öğrenciler için) Bartın Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİNE GİRİŞ Uzaktan eğitim öğrenme yönetim sistemine web ortamından

Detaylı

Eğitmen. Öğretmen/Eğitmen.

Eğitmen. Öğretmen/Eğitmen. Öğretmen/Eğitmen İçindekiler VeduBox İçeriği- Öğretmen... 3 Ana Sayfa... 3 Takvimim... 4 Takvimim... 4 Akademik Takvim... 4 Derslerim... 4 Ders Profili... 5 İçerik... 5 Duyurular... 7 Ödevler:... 8 Anketler...

Detaylı

TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ

TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ Elektronik Belge Yönetim Sistemi web tarayıcınızda açık durumdayken güvenilen sitelere ekleme işlemi

Detaylı

Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi. Personel Modülü Kullanım Kılavuzu

Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi. Personel Modülü Kullanım Kılavuzu Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi Personel Modülü Kullanım Kılavuzu 1 1. GİRİŞ... 3 2. YÖNETİCİ GİRİŞİ... 4 3. PERSONEL TANIMLARI... 4 3.1 Personel Tanımlarına Erişim... 4 3.2 Personel

Detaylı

NETRON EĞĐTĐM YÖNETĐM PORTALI KULLANIM KILAVUZU

NETRON EĞĐTĐM YÖNETĐM PORTALI KULLANIM KILAVUZU NETRON EĞĐTĐM YÖNETĐM PORTALI KULLANIM KILAVUZU Page 1 of 20 Contents 1.1. GENEL ĐŞLEMLER...3 1.1.1. Eğitimlerim...3 1.1.2. Duyurular...3 1.1.3 Eğitim Takvimi...3 1.1. 4. Başvuruya Açık Eğitimler...3 1.2.

Detaylı

Bilgi Profesyonellerinin Açık Erişim Yaklaşımları

Bilgi Profesyonellerinin Açık Erişim Yaklaşımları Bilgi Profesyonellerinin Açık Erişim Yaklaşımları Ömer Dalkıran H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü omerdalkiran@hacettepe.edu.tr Terminoloji Açık Erişim; 2001 yılında yayımlanan Budapeşte Açık Erişim

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖN LİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI ULUSLARARASI ÖĞRENCİ TERCİH İŞLEMLERİ KILAVUZU

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖN LİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI ULUSLARARASI ÖĞRENCİ TERCİH İŞLEMLERİ KILAVUZU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖN LİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI ULUSLARARASI ÖĞRENCİ TERCİH İŞLEMLERİ KILAVUZU 1 BAŞVURU TAKVİMİ Tüm Adaylar için Tercih İşlemleri Başvuru Tarihi Önlisans

Detaylı

SGK Otomasyon Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

SGK Otomasyon Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu SGK Otomasyon Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu İçindekiler 1.Bölüm:............................ Programın Amacı ve Size Katacakları 2.Bölüm:........................... Programın Genel Özellikleri 3.Bölüm:............................

Detaylı

Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu

Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu Uygulamaya giriş yapabilmek için https://iskop.istanbul.edu.tr/ adresine girilir. Proje Takip Platformu adlı bölümden Proje Takip Platformu linkine tıklanır. Açılan

Detaylı

yenilikçi bir yatırım yönetim sistemine giriş yapın.

yenilikçi bir yatırım yönetim sistemine giriş yapın. yenilikçi bir yatırım yönetim sistemine giriş yapın. arias yatırım yönetim sistemi ne hoşgeldiniz. arias yatırım yönetim sistemi modern, yenilikçi ve pratik bir proje yatırım takip ve kontrol sistemidir

Detaylı

Hiperkitap Kullanım Kılavuzu

Hiperkitap Kullanım Kılavuzu Hiperkitap Kullanım Kılavuzu Ana sayfa açıldığında istediğiniz dili sağ tarafta olduğu gibi seçebilirsiniz. Arama çubuğundan istediğiniz yayın için arama yapabilirsiniz. Çıkan sonuç listesinden kitabın

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ BAŞVURU KILAVUZU A) LİSANSÜSTÜ BAŞVURU SİSTEMİNE GİRİŞ...2

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ BAŞVURU KILAVUZU A) LİSANSÜSTÜ BAŞVURU SİSTEMİNE GİRİŞ...2 T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 2016-2017 GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ BAŞVURU KILAVUZU İçindekiler A) LİSANSÜSTÜ BAŞVURU SİSTEMİNE GİRİŞ...2 C) LİSANSÜSTÜ BAŞVURU İŞLEMLERİ. 3 1.Profil Bilgilerini Düzenleme Ve

Detaylı

Bilgi ve İletişim Teknolojileri 1.DERS. Öğr.Gör.Taner KARATAŞ Öğr.Gör. Gizem Gürel DÖNÜK Öğr.Gör. Mehmet Can HANAYLI AYDIN MESLEK YÜKSEKOKULU

Bilgi ve İletişim Teknolojileri 1.DERS. Öğr.Gör.Taner KARATAŞ Öğr.Gör. Gizem Gürel DÖNÜK Öğr.Gör. Mehmet Can HANAYLI AYDIN MESLEK YÜKSEKOKULU Bilgi ve İletişim Teknolojileri 1.DERS Öğr.Gör.Taner KARATAŞ Öğr.Gör. Gizem Gürel DÖNÜK Öğr.Gör. Mehmet Can HANAYLI AYDIN MESLEK YÜKSEKOKULU ADÜ Bilişim Hizmetleri Eduroam (Tubitak Ulakbim üzerinden) E-mail

Detaylı

BİLGİ İŞLEM HİZMETLERİ OTOMASYON PROGRAMI KULLANIM KILAVUZU

BİLGİ İŞLEM HİZMETLERİ OTOMASYON PROGRAMI KULLANIM KILAVUZU BİLGİ İŞLEM HİZMETLERİ OTOMASYON PROGRAMI KULLANIM KILAVUZU BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI EYLÜL 2016 1 Bu kılavuzda yazılı bilgiler Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Bilgi İşlem Otomasyonu dahilinde kullanılan

Detaylı

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ. Uzaktan Eğitim Merkezi NEU-UZEM ÖĞRENCİLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ(MOODLE) KULLANMA KLAVUZU

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ. Uzaktan Eğitim Merkezi NEU-UZEM ÖĞRENCİLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ(MOODLE) KULLANMA KLAVUZU YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ Uzaktan Eğitim Merkezi NEU-UZEM ÖĞRENCİLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ(MOODLE) KULLANMA KLAVUZU ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ MOODLE Öğrenme Yönetim Sistemleri, Ağ üzerinden eş zamanlı

Detaylı

expomed & labtechmed Fuarları Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu

expomed & labtechmed Fuarları Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu expomed & labtechmed Fuarları Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu Yatırımınızdan daha fazlasını almanın en etkin aracı Firma profilinizle alıcıları cezp edin, performansınızı ölçün. Index Oturumunuzu açın

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. VSP Teknoloji ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz

KULLANIM KILAVUZU. VSP Teknoloji ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz KULLANIM KILAVUZU VSP Teknoloji ile sıfır hatada Dünya standartlarında web kalite politikasına uygun web sitesi oluşturabileceksiniz Kullanıcı dostu kontrol panelli dünya standartlarında web tasarım uygulaması.

Detaylı

Türkiye Barolar Birliği internet sitesi

Türkiye Barolar Birliği internet sitesi Türkiye Barolar Birliği internet sitesi Türkiye Barolar Birliği internet sitesi, güncel teknolojinin sunduğu son imkânlarla, tamamen merkezi yönetim sistemine sahip dinamik ve geliştirilebilir bir sistem

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ 2016/2016 GÜZ YARIYILI YATAY GEÇİŞ BAŞVURU KILAVUZU

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ 2016/2016 GÜZ YARIYILI YATAY GEÇİŞ BAŞVURU KILAVUZU T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ 2016/2016 GÜZ YARIYILI YATAY GEÇİŞ BAŞVURU KILAVUZU İçindekiler 1- Online yatay Geçiş Başvuru İşlemleri (1) 2- Kişisel bilgi giriş ekranı (1) 3- Eğitim gördüğünüz kurum

Detaylı

INTERNET SİTESİ KULLANIM KILAVUZU

INTERNET SİTESİ KULLANIM KILAVUZU 2013 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU ANKARA 2. BÖLGE KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ INTERNET SİTESİ KULLANIM KILAVUZU Bilgi İşlem Birimi Ankara 2. Bölge Genel Sekreterliği 01.02.2013 İÇİNDEKİLER

Detaylı

Beykent Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sisteminde tüm eğitim ve öğretim faaliyetleri bir Web yazılımı olan Beykent Üniversitesi Öğretim Yönetim Sistemi

Beykent Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sisteminde tüm eğitim ve öğretim faaliyetleri bir Web yazılımı olan Beykent Üniversitesi Öğretim Yönetim Sistemi Beykent Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sisteminde tüm eğitim ve öğretim faaliyetleri bir Web yazılımı olan Beykent Üniversitesi Öğretim Yönetim Sistemi (ÖYS) üzerinden yürütülmektedir. Öğretim Yönetim Sisteminde,

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAM ATLASI yokatlas.yok.gov.tr

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAM ATLASI yokatlas.yok.gov.tr YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAM ATLASI yokatlas.yok.gov.tr 19.990 lisans/önlisans programı incelendi, 2.269 Fakülte / Yüksekokul / MYO analiz edildi, 971.211 yerleşen aday verisi işlendi - Her sene 2 milyonu aşkın

Detaylı

Öğrenci Ana Sayfası Ekranını Tanımak

Öğrenci Ana Sayfası Ekranını Tanımak Öğrenci Ana Sayfası Ekranını Tanımak Öğrenci kendisine bildirilen Kullanıcı kodu ve parola bilgileri ile sisteme giriş yaptığında Öğrenci Ana Sayfası ekranına ulaşılır. Öğrenci Ana Sayfası ekranından,

Detaylı

RPMNET WOLVOX REPORTER

RPMNET WOLVOX REPORTER RPMNET WOLVOX REPORTER TANITIM : EFAR YAZILIM LTD.STI Tarafından Geliştirilen EFAR Wolvox Reporter AKINSOFT Wolvox Kullanıcılarının Android İşletim Sistemi Yüklü Cep Telefonlarından Online Olarak Kullandıkları

Detaylı

Persono Dijital İK Yönetim Sistemi

Persono Dijital İK Yönetim Sistemi Persono Dijital İK Yönetim Sistemi Persono Dijital İK Yönetim Sistemi; içerisinde online olarak 360 Dereceye kadar Performans Yönetimi, Anket Yönetimi ve Öneri Yönetimi yapabileceğiniz pratik, esnek ve

Detaylı

LEARNING MANAGEMENT SYSTEM NASIL KULLANIRIM

LEARNING MANAGEMENT SYSTEM NASIL KULLANIRIM LEARNING MANAGEMENT SYSTEM NASIL KULLANIRIM Erzurum 2012-2013 ÖNSÖZ Bu kitapçık Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezince uzaktan eğitim verecek Öğretim elemanlarının ders içeriklerini

Detaylı

MEBİS Kullanım Kılavuzu. Öğretim Elemanı Yeni. 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi

MEBİS Kullanım Kılavuzu. Öğretim Elemanı Yeni. 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi MEBİS Kullanım Kılavuzu Öğretim Elemanı Yeni 2013-2015 - İstanbul Medipol Üniversitesi İçindekiler 1. Uzem 1. Uzem mebis.medipol.edu.tr adresine girdiğinizde sol alt tarafta bulunan seçeneklerden "Muzem

Detaylı

UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRENCİ EKRANLARI KULLANIM KILAVUZU

UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRENCİ EKRANLARI KULLANIM KILAVUZU UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRENCİ EKRANLARI KULLANIM KILAVUZU 1 GİRİŞ Bu doküman içerisinde, hizmete sunulan Uzaktan Eğitim Sistemi (UZEM) öğrenci ekranlarının kullanımına yönelik yardım içeriği bulunmaktadır.

Detaylı

LKD Kendi İlacını Kullanıyor

LKD Kendi İlacını Kullanıyor LKD Kendi İlacını Kullanıyor Emre Eryılmaz emre.eryilmaz@linux.org.tr Adil Güneş Akbaş adil.akbas@linux.org.tr Linux Kullanıcıları Derneği 4 Aralık 2010 Linux Kullanıcıları Derneği Amaçlarımız Camia için

Detaylı

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon Ecat 8 Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon 2015 01.01 1 Ecat8 Nedir? Firmaların elektronik yedek parça kataloğu ihtiyacını karşılamak için Hakbim Bilgi İşlem tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam

Detaylı

www.bir dcc.com Nedir? Neler yapabilir? Nasıl Kullanılır?

www.bir dcc.com Nedir? Neler yapabilir? Nasıl Kullanılır? www.bir dcc.com Nedir? Neler yapabilir? Nasıl Kullanılır? Bir DCC Bir-DCC.com Bir Mühendislik için Sait Faik Beşcanlar tarafından inşaat projeleri için geliştirilmiş Internet üzerinde çalışan bir DOKÜMAN

Detaylı

AKADEMİK İŞ YÜKÜ TAKVİMİ

AKADEMİK İŞ YÜKÜ TAKVİMİ EYLÜL Yurt dışından öğrenci kabulünde asil kazananların kayıtlarının yapılması. Güz dönemi ara sınıf öğrencileri için katkı payı datalarının Bankaya gönderilmesi. Kredi Burs müracaatı yapan öğrencilere

Detaylı

Fakülteler. Enstitüler. Yüksekokullar. Meslek Yüksekokulları. Koordinatörlükler. Engelli Öğrenci Birimi

Fakülteler. Enstitüler. Yüksekokullar. Meslek Yüksekokulları. Koordinatörlükler. Engelli Öğrenci Birimi ANA SĠTE Yatay Eksen Ana BaĢlıkları Ana Sayfa Hakkımızda Yönetim Akademik Ġdari Öğrenci ġü de YaĢam ĠletiĢim Yatay Eksen Alt BaĢlıkları Hakkımızda Yönetim Akademik Ġdari Öğrenci Rektör Fakülteler Genel

Detaylı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürüm 1.0 Aralık 2015

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürüm 1.0 Aralık 2015 y Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürüm 1.0 Aralık 2015 Bulut Depolama, genel bir terimle "dosya barındırma" hizmeti sunan bir yazılım sistemidir. Bu hizmet sayesinde önemli dosyalarınızı yedekleyebilir veya

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK BİLGİ SİSTEMİ

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK BİLGİ SİSTEMİ ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK BİLGİ SİSTEMİ Son Güncelleme tarihi 26.02.2014 http://uakbis.uludag.edu.tr Uludağ Üniversitesi anasayfasında yeralan butondan veya http://uakbis.uludag.edu.tr adresini kullanarak

Detaylı

KAMU HESAPLARI BİLGİ SİSTEMİNDE BÜTÇE VE KESİN HESAP RAPORLARI İÇİN MERKEZ HARCAMA YETKİLİSİ YETKİLENDİRME KILAVUZU

KAMU HESAPLARI BİLGİ SİSTEMİNDE BÜTÇE VE KESİN HESAP RAPORLARI İÇİN MERKEZ HARCAMA YETKİLİSİ YETKİLENDİRME KILAVUZU KAMU HESAPLARI BİLGİ SİSTEMİNDE BÜTÇE VE KESİN HESAP RAPORLARI İÇİN MERKEZ HARCAMA YETKİLİSİ YETKİLENDİRME KILAVUZU MAYIS 2008 KİMLİK YÖNETİMİ ve BİLGİ GÜVENLİĞİ ŞUBESİ İÇİNDEKİLER 1-SİSTEME GİRİŞ... 3

Detaylı

Admin. Admin.

Admin. Admin. Admin İçindekiler VeduBox Admin... 3 Ana Sayfa... 3 Ayarlar... 3 Genel... 3 Ödeme... 4 Ders... 4 Sms-Email... 4 Diğer... 5 Şube Yetkilileri... 5 Öğretmenler... 5 Kullanıcı İşlemleri... 5 Şubeler... 5 Şube

Detaylı

AKADEMEDYA YAZILIM BİLGİSAYAR EĞİTİM VE DANIŞMANLIK TİC. SAN. LTD. ŞTİ Kocaeli Üniversitesi Yeniköy Teknopark Yerleşkesi Başiskele / Kocaeli Tel Faks

AKADEMEDYA YAZILIM BİLGİSAYAR EĞİTİM VE DANIŞMANLIK TİC. SAN. LTD. ŞTİ Kocaeli Üniversitesi Yeniköy Teknopark Yerleşkesi Başiskele / Kocaeli Tel Faks IRONIC İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Bilgi Sistemi IRONIC Nedir? IRONIC, iş sağlığı ve güvenliği alanında bilişim alt yapısı oluşturmak amacıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, ISO14001,

Detaylı

SINAV BAŞVURU KILAVUZU

SINAV BAŞVURU KILAVUZU SINAV BAŞVURU KILAVUZU 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifremi Unuttum 5. E-Posta Adresimi Unuttum 6. Sisteme Giriş Süreci 1. Genel Bilgi Bu kılavuz Anadolu Üniversitesi

Detaylı

DYNED DİL EĞİTİM SİSTEMİ SIKÇA SORULAN SORULAR 1- DynEd Program DVD si nereden alınır? 2- DynEd Programı nasıl kurulur? 3- Öğrenciler program

DYNED DİL EĞİTİM SİSTEMİ SIKÇA SORULAN SORULAR 1- DynEd Program DVD si nereden alınır? 2- DynEd Programı nasıl kurulur? 3- Öğrenciler program DYNED DİL EĞİTİM SİSTEMİ SIKÇA SORULAN SORULAR 1- DynEd Program DVD si nereden alınır? 2- DynEd Programı nasıl kurulur? 3- Öğrenciler program kurulumunu nasıl yapabilir? 4- Records Manager şifresi nasıl

Detaylı

MÜŞTERİ BİLGİ SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu

MÜŞTERİ BİLGİ SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu MÜŞTERİ BİLGİ SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu 2015 Sayfa No : 1 / 16 İçindekiler GİRİŞ SAYFASI... 2 E-İmza ile Giriş... 2 Mobil İmza ile Giriş... 3 Kullanıcı Adı ve Şifre ile

Detaylı

Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi Öğrenci Kullanım Rehberi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi

Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi Öğrenci Kullanım Rehberi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi Öğrenci Kullanım Rehberi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Sakarya Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi

Detaylı