421 A/B 510 B. Kullanma Talimatı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "421 A/B 510 B. Kullanma Talimatı"

Transkript

1 421 A/B 510 B Kullanma Talimatı

2

3

4 Giriş Bu talimatlar makineyi tanımanıza ve doğru bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Makineyi kullanmadan önce talimatları okuyun. Teknik değişiklik yapma hakkımız saklıdır. Yedek Parça ve Servis Onarımlar sadece eğitilmiş bir teknisyen tarafından yapılmalıdır. Tip levhası Makinenin tipi ve seri numarası tip levhasında bulunur. Bu bilgiler yedek parça siparişi verirken gerekli olacaktır. Gerektiğinde hemen kullanabilmeniz için, makinenin modelini ve seri numarasını aşağıdaki boşluğa yazınız. MODEL : SERİ NUMARASI : Makinenin ambalajından çıkarılması Makine gelir gelmez sevkiyat kutusunu ve makineyi incelemeniz gerekir. Herhangi bir hasar varsa, gerektiğinde nakliyecinin de inceleyebilmesi için ambalajı muhafaza edin. Derhal nakliyeciyi arayın ve hasarı bildirin. Emniyet talimatı ve uyarılar Aşağıdaki semboller olası tehlikeleri gösterir. Bu bilgileri dikkatle okuyun ve hem kişileri hem de eşyaları korumak için gerekli önlemleri alın. Tehlike! Bu sembol, kullanıcıyı yaralayabilecek veya öldürebilecek acil bir tehlikeyi göstermek için kullanılır.

5 Uyarı! Bu sembol, kullanıcıyı yaralayabilecek bir durumu bildirmek için kullanılır. Dikkat! Bu sembol, kullanıcıyı hafif şekilde yaralayabilecek veya makineye veya diğer eşyalara hasar verebilecek bir duruma dikkat çekmek için kullanılır. Elektrikli bir cihazı kullanırken, bazı temel emniyet kurallarına uymak gerekir. Bu makineyi kullanmadan önce tüm emniyet kurallarını ve uyarıları okuyun. Makine çalışırken çıkan gürültü seviyesi yüksek ise, daima kulak tıkacı kullanın. Dikkat! Yangın, elektrik şoku ve yaralanma riskini azaltmak için: 1. Bu makineyi sadece üretici tarafından verilen aksesuar ile kullanın. Bu aksesuarlar aşağıdadır : Uygulamalar 421 A/B 510 B/B3 Islak temizlik X X Kuru temizlik X X Cilalama X X Şampuanlama X - Püskürterek temizleme X X Toz alma X X

6 2. Makineyi sadece uygun işlemler için kullanın. 3. Bu makine ve makinenin emiş üniteleri aşağıdaki malzemelerin temizlenmesi için uygun değildir. Patlayıcı gazlar Yanıcı maddeler Sağlığa zararlı tozlar Uyarı! 4. Bu makine sadece aşağıdaki kişiler tarafından kullanılmalıdır. Makinenin doğru kullanımı konusunda eğitilmiş kişiler Özellikle makinenin kullanımı için yetki verilen kişiler 5. Makineyi kullanırken diğer kişilere ve özellikle çocuklara dikkat edin. 6. Makine operatörü, yetkisiz kişilerin bu makineyi kullanmasına engel olmalıdır. 7. Makineyi kullanmadan önce daima işletme emniyetini kontrol edin. 8. Makine operatörü, makineyi kullandıktan sonra dışardan görülebilen hasar veya arızaları kontrol etmekle yükümlüdür. Emniyeti etkileyen tadilatlar servis bölümümüze bildirilmelidir. 9. Makinenin operatörü veya sahibi, bu makinenin sadece teknik bakımdan mükemmel durumda olması halinde kullanımını sağlamalıdır. 10. Makinedeki emniyet düzenlerini asla çıkarmayın, tadil etmeyin veya devre dışı bırakmayın. 11. Herhangi bir yetkisiz tadilat veya değişiklik halinde üreticinin yükümlülüğü sona erer. Tehlike! 12. Şebeke voltajı ile makinenin tip levhası üzerinde yazılı çalıştırma voltajı aynı olmalıdır. 13. Elektrik devrelerini baypas etmek suretiyle bu makineyi çalıştırmayın.

7 14. Akım kablosu ile ilgili olarak : Üzerinde dolaşarak, ezerek, sürükleyerek, vb. akım kablosuna hasar vermeyin. Makine kullanım halinde iken akım kablosunun üzerinde dolaşmak tehlikelidir. 15. Akım kablosunda hasar olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin. 16. Akım kablosu iyi durumda değilse makineyi kullanmayın. 17. Akım kablosunu veya uzatma kablolarını kullanırken veya değiştirirken, üreticinin orijinal kablolarından farklı kablo kullanmayın. 18. Akım kablosu ve uzatma kabloları üzerindeki konektörler su geçirmez olmalıdır. 19. Akım kablosunun fişi, standartlara uygun bir prize takılmalıdır. 20. Herhangi bir temizlik, bakım veya servis işi yapmadan önce daima akım kablosunu şebeke prizinden çıkarın. 21. Daima uygun uzatma kabloları kullanın. 22. Sadece kaçak akım koruma düzeni ile donatılmış bir şebekeye bağlayın. 23. Bu makine, sadece makineyi iyi bilen ve olası tehlikeler konusunda eğitim görmüş olan personel tarafından işletilmeli, servis verilmeli veya onarılmalıdır. 24. Elektrikli aletlerle çalışırken daima takılarınızı çıkarın. 25. Sadece orijinal değiştirme parçaları ve aksesuarları kullanın. Diğer üreticilerin benzer parçalarının kullanılması halinde hiçbir sorumluluk kabul edilmez. 26. Temizlik ve servis işini yaparken, yağ, asit, alkali, yakıt ve diğer benzer maddelere doğru işlem yapılması ile ilgili yerel mevzuat hükümlerine uyun. 27. Eski makineleri veya parçalarını elden çıkarırken yerel mevzuat hükümlerine uyun. 28. Yüksek basınçlı elektrikli süpürgelerle bu makineyi temizlemeyin.

8 1. Makinenin hazırlanması Aksesuarların takılması ve çıkarılması 1. Aksesuarların takılması o Fişi prizden çıkarın. o Kontrol sapını dikey konuma getirin. o Makineyi geriye doğru eğin. o Aksesuarı el ile sola doğru çevirerek yerine takın. 2. Aksesuarların çıkarılması o Fişi prizden çıkarın. o Makineyi geriye doğru eğin. o Aksesuarı el ile sağa doğru çevirerek yerinden çıkarın. 2. Doğru çalışma konumu 1. Kontrol sapının ayarlanması o Kilitleme düzenini açın o Çalışma konumunu seçin o Kilitleme düzenini tespit edin. 3. Makinenin çalıştırılması ve kapatılması Dikkat! Makineyi sadece kontrol sapı kilitli iken çalıştırın. 1. Cihaz içi otomatik bir anahtar, kontrol sapı dikey durumda olduğu zaman makinenin çalıştırılmasına engel olur. 2. Makineyi çalıştırmak için : o Kontrol sapı eğik olmalıdır. o İşaret parmağınızla anahtarı dışarı doğru bastırın ve basılı tutun. 3. Makineyi kapatmak için : o Anahtarı bırakın. o Makine kapanır. o Kontrol sapını dikey konuma getirin. 4. Makinenin kullanılması Dikkat! Akım kablosuna dikkat edin.

9 1. Kontrol sapının kollarını iki elinizle hafifçe tutun. o Makineyi çalıştırın. o Kontrol sapına hafifçe aşağı doğru basın, bu durumda makine sola doğru gider. o Kontrol sapını hafifçe yukarı doğru kaldırın, bu durumda makine sağa doğru gider. 5. Çalışma tekniği 1. Prizden veya kapıdan mümkün olan en uzak yerden başlayın. 2. Geriye doğru çalışın. 3. Düzgün bir şekilde ileri ve geriye doğru bir iz üzerinde çalışın. 4. Yaklaşık olarak izlerin 1/3 ü birbiri üzerine binecek şekilde çalışın. 6. Sprey sisteminin takılması 1. Sprey sistemi kilitleme vidalarını gevşetin. 2. Sprey sistemini, kablo tutucusunun altında bulunan kontrol sapı üzerine yerleştirin. 3. Püskürtme ucunu geriye doğru çevirin. 4. Kabloyu kola takın. 5. Kilitleme vidalarını sıkıştırın. 7. Toz çıkarıcının çıkarılması 1. Vakum ünitesini kontrol sapı üzerine takın. 2. Vakum hortumunu takın. 3. Kabloyu kontrol koluna takın. 4. Vakum bileziğini takın. 8. Deponun takılması 1. Depoyu alt kontrol sapı tutucusu üzerine yerleştirin. 2. Depoyu üst tutucu ile yerine tespit edin. 3. Kablosunu kontrol sapı üzerinde sol kola bağlayın. 4. Likit sıvı hortumunu tanka bağlayın ve hortumu motorun yan tarafına takın. 9. Şampuan aksesuarının takılması (Sadece 421 A/B modelleri için) 1. Depoyu alt kontrol sapı tutucusu üzerine yerleştirin. 2. Depoyu üst tutucu ile yerine tespit edin. 3. Kablosunu kontrol sapı üzerinde sol kola bağlayın. 4. Likit sıvı hortumunu tanka bağlayın ve hortumu motorun yan tarafına takın. 5. Şampuanlama ekipmanını ve fanı tanka takın. 6. Şampuan ucunu makinenin altına takın.

10 10. Bakım ve servis 1. Servis işine başlamadan önce daima makinenin fişini şebeke prizinden çıkarın. 2. Makinenin fişini ve kablosunu düzenli bir şekilde kontrol ederek güvenli olup olmadığını belirleyin. 3. Sadece eğitimli elektrikçiler elektrikli parçaların üzerinde çalışabilir. 4. Aksesuarları temizleyin. 5. Sprey donanımını her kullanım sonrası su ile düzenli olarak yıkayın. 6. Makineyi kuru bir bez ile düzenli olarak silin. 7. Çalışma bittikten sonra : o Makinenin üzerinde aksesuar takılı bırakmayın. o Bu işlem aksesuarların bozulmasını önler. o Bozuk aksesuarlar düzensiz çalışmaya neden olur. o Toz torbasını ve filtreyi kontrol edin. 11. Arıza bulma ve giderme 1. Makine çalışmıyor Sebep Fiş prize takılı değil Motor aşırı yük koruma devresi motorun çalışmasını durdurdu. Arızalı kablo Çalıştırma, kapatma anahtarı arızalı Kapasitör arızalı Çare Fişi prize takın Makinenin soğumasını bekleyin ve yeniden çalıştırın. Değiştirin Değiştirin Değiştirin 2. Makine düzensiz çalışıyor Sebep Kirli fırça, pad veya aksesuar Aksesuar uygun takılmamış Aksesuar aşınmış Çare Aksesuarları temizleyin Aksesuarı uygun takın Değiştirin.

11 12. Teknik bilgiler Tip 421 B 421 A 510 B/B3 Voltaj V Frekans Hz Koruma sınıfı I II I Koruma derecesi IP Tahrik motoru W Fırça çapı Mm Pad çapı Mm Dönüş hızı rpm Çalışma basıncı g/cm² /210 Tork Nm Kablo boyu M /25* Gürültü düzeyi db(a) Ağırlık Kg Titreşim m/s² 2,5 2,5 2,5 C-E testi X X X

12 EC UYGUNLUK BEYANNAMESİ İmalatçı : Nilfisk Advance A/S Sognevej 25 DK-2605 BrØndby Danimarka Aşağıdaki modeli ve seri numarası yazılı cihazların aşağıdaki Konsey Direktiflerine uygun olduğunu onaylarız. A21 A/B :. 510 B/B 3 : EC Konsey Direktifi 89/92/EEC Ek II A ve 93/37/EC bakımından : EMC Direktifi 89/336/EEC DIN EN : DIN EN : DIN EN : DIN EN : EC Alçak Voltaj Direktifi 73/23/EEC DIN EN : DIN EN :

13