ÇAGDAŞ VOKAL GÜNLERİ NİSAN 2013 TEKRAR VE HAYATTA KALMA. ALEJANDRA LABASTIDA OLGUN AÇAR QUARTET 30 NİSAN SALI.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÇAGDAŞ VOKAL GÜNLERİ 12-26 NİSAN 2013 TEKRAR VE HAYATTA KALMA. ALEJANDRA LABASTIDA OLGUN AÇAR QUARTET 30 NİSAN SALI."

Transkript

1 ÇAGDAŞ VOKAL 020 ŞUBAT 4-27 NİSAN 2013 GÜNLERİ NİSAN 2013 SERGİ - BAŞKALARININ HAYATI. TEKRAR VE HAYATTA KALMA. ALEJANDRA LABASTIDA DÜNYA CAZ GÜNÜ TULUĞ TIRPAN TRIO OLGUN AÇAR QUARTET 30 NİSAN SALI Dünya Dans Günü 29 NİSAN PAZARTESİ AKBANK ÇOCUK TİYATROSU İÇERİSİ DIŞARISI NİSAN 2013

2

3 ÇAĞDAŞ VOKAL GÜNLERİ AKBANK SANAT BAŞLIYOR! Akbank Sanat, Nisan 2013 tarihleri arasında, konserlerden dans atölyelerine, workshop lardan panellere kadar uzanan farklı etkinliklerin yer aldığı Akbank Sanat Çağdaş Vokal Günleri ile çağdaş sanata yeni bir boyut getiriyor. Vokal müziğin ünlü isimlerini bir araya getirecek olan etkinlikte, sanatçılar performanslarının yanı sıra atölye çalışmaları ve panellerle de izleyicilerle bir araya gelecek. Dünyaca ünlü King s Singers vokal grubunda da yer almış koro şefi Nigel Short, ses ve dansı sentezleyen yaklaşımıyla tanınan ünlü koreograf Panda van Proosdij in de katılacağı Akbank Sanat Çağdaş Vokal Günleri nde Türkiye nin önde gelen çağdaş müzik korolarından Rezonans ve Fazıl Say eserlerini vokal müziğe aranje eden A Capella Boğaziçi nin performansları yer alacak. Ayrıca, besteci Hasan Uçarsu ve Aydın Esen, orkestra şefi İbrahim Yazıcı ve koro şefi Burak Onur Erdem de söyleşi, atölye çalışmaları ve panellerde müzikseverlerle buluşacak.

4 SERGİ ULUSLARARASI KÜRATÖR YARIŞMASI-2012 INTERNATIONAL CURATOR COMPETITION-2012 BAŞKALARININ HAYATI. TEKRAR VE HAYATTA KALMA THE LIFE OF OTHERS. REPETITION AND SURVIVAL KÜRATÖR / CURATOR: ALEJANDRA LABASTIDA 20 ŞUBAT - 27 NİSAN FEBRUARY - 27 APRIL 2013 Başkalarının Hayatı. Tekrar ve Hayatta Kalma Bu proje, tarihsel eserleri ve olayları kendine mal etme, onlara atıfta bulunma, çevirilerini yapma ve yeniden yaratım stratejileri etrafında üretilen işleri bir araya getirmektedir. Deleuze ün, yasaların kapsadığı özel niteliklerin ihlali ve istisnası olarak, tekilliğe karşı duran bir güç diye tanımladığı tekrar kavramının izinden gitmektedir. Bu bağlamda, bu proje tekrara dayalı çağdaş sanat uygulamalarını anlamaya yönelik yeni bir bakış açısına ulaşmayı amaçlamaktadır. Kendine mal etme eyleminin parametrelerinden uzaklaşmaya çalışırken, bu parametreleri tekilliğin politik konumunun olumlanmasına yerleştirmektedir. Bu tekillik, başka bir şeye eşdeğer ya da değiştirilebilir olmayı öngören ehlileştirilmiş paradigmaya da karşıdır. The Life of Others. Repetition and Survival This project combines works generated around strategies of the appropriation, citation, translation and recreation of historical pieces and events. Following Deleuze s definition of repetition as a force that opposes the singular as a transgression of or exception to the particular capable of being subsumed by laws its aim is to seek a new perspective from which to understand contemporary artistic practices based on repetition. While the project is also trying to move away from the parameters of appropriation, it also inserts these parameters into the horizon of the affirmation of singularity s political status. This singularity is opposed to the domesticated paradigm of the equivalent and interchangeable. Sanatçılar / Artists: Rossella Biscotti, François Bucher, Tania Bruguera, Jeremy Deller, Leticia El Halli Obeid, Jon Mikel Euba, Iain Forsyth & Jane Pollard, Mario García Torres, Sanja Ivekovic, Martin Jenkinson, Magdalena Leite, Jorge Méndez Blake, Fabio Morais, Vicente Razo, Danh Vo, Ming Wong, Artur Zmijewski.

5 SÖYLEŞİ SERBEST RADİKALLER DENEYSEL SİNEMA ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ (32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ KAPSAMINDA) 05 NİSAN CUMA Saat: SÖYLEŞİ BELGESELLER VE KİTLE FONLAMASI (32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ KAPSAMINDA) 06 NİSAN CUMARTESİ Saat: Festivalde, son dönemde belgesel filmler için de alternatif bir kaynak yaratma yöntemi olarak kullanılmaya başlayan, internet üzerinden gerçekleştirilen kitle fonlaması üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek. docistanbul işbirliğiyle ve Berke Baş ın moderatörlüğünde düzenlenecek söyleşiye, bütçelerini kısmen de olsa kitle fonlaması yöntemi ile oluşturmuş Ekümenopolis filminin yapımcısı Gaye Günay, Diyar filminin yönetmeni Devrim Akkaya ve Benim Çocuğum filminin yönetmeni Can Candan ile yapımcısı Ayşe Çetinbaş katılacak. Yer kapasitesi sınırlı olacak bu etkinliğe katılmak isteyenler yer kuponlarını, etkinlik sabahı dan itibaren Akbank Sanat tan alabilecekler. Dağınık, bayağı, sapkın, müphem ve kabul edilemez denilerek küçümsenen avangart ve deneysel sinema, hor görülmesine rağmen Birinci Dünya Savaşı öncesinden bu yana daima çağdaşlarını yeni alanlara yönlendirdi. Bu sanatın cesur, radikal ve avangart öncülerini, yönetmen Pip Chodorov, festivalde gösterilecek olan Bir Deneysel Sinema Tarihi filmiyle tanıtıyor. Deneysel sinema çerçevesinde sinema ile sanatın kesişme noktalarını Chodorov ile birlikte yazar, editör, festivalci ve sinemacı Heinz-Peter Schwerfel bu söyleşide ortaya koyacak. Katılımcılar: Pip Chodorov, Heinz-Peter Schwerfel Moderatör: Selim Eyüboğlu Yer kapasitesi sınırlıdır. Katılmak isteyenler yer kuponlarını etkinlik sabahı dan itibaren Akbank Sanat tan alabilirler.

6 SİNEMA DERSİ COSTA-GAVRAS (32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ KAPSAMINDA) 07 NİSAN PAZAR Saat: KÖPRÜDE BULUŞMALAR SEMİNERLERİ (32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ KAPSAMINDA) 05 Nisan Cuma Saat: Proje geliştirme aşaması hakkında ne biliyoruz? Sinema öğrencilerini hedefleyen bu panelde film yapımında çekim öncesi hazırlık ve proje geliştirme aşaması konusunda Tobias Pausinger ve Gabriele Brunnenmeyer deneyimlerini paylaşacaklar. 08 Nisan Pazartesi Saat: VoD ve Yeni Dağıtım ile Tanıtım Yöntemleri Dijital dağıtım ve yeni medya sektörünün önde gelen kurumlarından Under the Milky Way in kurucularından Pierre-Alexander Labelle, dijital pazarlama yöntemlerinden ve yeni sosyal medya yönetim yazılımı Waveback ten söz ederken, aynı zamanda farklı online dağıtım yöntemlerini karşılaştırarak değerlendirecek. 08 Nisan Pazartesi Saat: Politik sinemanın en çok saygı duyulan temsilcilerinden usta yönetmen Costa-Gavras ın yapıtları her zaman tartışma yaratan, kışkırtıcı filmler oldu. Missing / Kayıp, Z, Eden á l ouest / Cennet Batıda gibi filmleriyle her zaman eşitsizliğe, insan hakları ihlallerine, faşizme karşı sözü olan Costa-Gavras, festival kapsamında vereceği bu sinema dersinde kendi sinemasını, politik sinema yapımının içyüzünü anlatacak. Sinemadaki ilk yıllarından festival programında da yer alan son filmi Kapital e, değişen dünyayla birlikte sinemasının da nasıl evrildiğini anlatan Gavras a, sinema yazarı Alin Taşçıyan moderatör olarak eşlik edecek. Yer kapasitesi sınırlıdır. Katılmak isteyenler yer kuponlarını etkinlik sabahı dan itibaren Akbank Sanat tan alabilirler. Gürcistan - Türkiye Sineması Buluşması Son yıllarda uluslararası festivallerde Gürcistan filmleri büyük ilgi görüyor. İlk Türkiye - Gürcistan ortak yapımı Rüzgârın Hatıraları filminin yapımcı ve yönetmeni Özcan Alper (Nar Film), Vladimer Katcharava (20 Steps Productions) ve Gürcistan Film Merkezi yöneticilerinden Salome Sepashvili ve Gürcistan Eurimages temsilcisi Tamara Tatishvili ile T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdür Vekili Mesut Cem Erkul un konuk olacağı panelde film fonları ve film yapım şartları değerlendirilecek. Köprüde Buluşmalar seminerlerine katılım ücreti toplam 75 TL dir. 30 Mart tarihine kadar İKSV Köprüde Buluşmalar ofisinde, festival sırasında ise Akbank Sanat festival merkezi, konuk ağırlama bölümünde ön kayıt yapılması gereklidir.

7 KÖPRÜDE BULUŞMALAR SEMİNERLERİ (32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ KAPSAMINDA) 09 Nisan Salı Saat: AKBANK 9. KISA FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLÜ FİLMLER (32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ KAPSAMINDA) 13/14 NİSAN Saat: Polonya Film Sektörü ile Tanışma Önümüzdeki yıl Türkiye ile diplomatik ilişkilerinin 600. yılını kutlayacak olan Polonya ile ileride gerçekleşecek ortak yapımların da ilk adımı olacak bu panelde, Polonya Film Merkezi işbirliğiyle Lodz Sinema Okulu ve Wajda Okulu temsilcileri de yer alacaklar. 09 Nisan Salı Saat: Sinemada Edebiyat Uyarlamaları Üzerine Sinema Dersi Türkiye sinemasında örneklerini son yıllarda görmeye başladığımız edebiyat uyarlamaları konusuyla ilgilenen yapımcı, yönetmen ve senaristleri hedefleyen bu sinema dersi, Torino Film Lab kapsamında geçen sene başlayan Uyarlama Atölyesi'nin kurucularından Isabelle Fauvel in katılımı ile düzenleniyor. Isabelle Fauvel, Torino Film Lab atölyesi hakkında kısaca bilgi verecek ve sinemada edebiyat uyarlamalarının aşamaları konusundaki 12 önemli nokta yı da paylaşacak. 11 Nisan Perşembe Saat: Ortak Yapımlarda Yaşanan Post-prodüksiyon Sorunlarına Çözüm Önerileri Birçok yapımcının aşina olduğu ortak yapımlarda postprodüksiyon aşamasında yaşanan sorunlara çözüm önerileri, bu konuda atölyeler düzenleyen ep2c nin kurucularından yapımcı Diana Elbaum (Entre Chien et loup) ve İsrail Film Fonu yöneticisi ve yapımcı Katriel Schory tarafından sinemacılar ile paylaşılacak. Köprüde Buluşmalar seminerlerine katılım ücreti toplam 75 TL dir. 30 Mart tarihine kadar İKSV Köprüde Buluşmalar ofisinde, festival sırasında ise Akbank Sanat festival merkezi, konuk ağırlama bölümünde ön kayıt yapılması gereklidir. En İyi Belgesel Film Bay Siebzehnrübl Yönetmen: Tuna Kaptan Belgesel Mansiyon Termik İstemeyük - 24 Yönetmen: Caner Özdemir Belgesel Mansiyon Dom Yönetmen: Halil Aygün En İyi Kurmaca Film Buhar - 12 Yönetmen: Abdurrahman Öner Kurmaca Mansiyon Yüksük Yönetmen: Enes Yurdaün Kurmaca Mansiyon Kırılmayan Yönetmen: Cansu Boğuşlu En İyi Canlandırma Film Sirk Aşkı - 2 Yönetmen: Akile Nazlı Kaya Canlandırma Dalı Mansiyon 0.5 Saniye Sonra Yönetmen: Ayce Kartal Canlandırma Dalı Mansiyon Balıklı Animasyon Yönetmenler: Ece Zeber, Barış Özyurt Etkinlikler ücretsizdir.

8 MÜZİK-DANS DENEY-im EXPER-imen-T 12 NİSAN CUMA Canlı Elektroakustik Müzik: Mehmet Can Özer Dans: Korhan Başaran Besteci Mehmet Can Özer ve koreograf Korhan Başaran dan bilinmeze doğru atılan bir adım. Henüz keşfedilmemiş, tekrarlanamayacak bir sürecin, oluş anının paylaşımına davet. Bu bir gecelik disiplinlerarası gösteride Başaran ve Özer, yaşamsal deneyimlerini sanatsal bir perspektifle yansıtarak, elektroakustik müzik ve modern dansı doğaçlama teması üzerinden izleyiciyle buluşturacak. Etkileşimin ana kaynağını metafizikten hareketle yapacak olan sanatçılar, sessel evrenin ve bedenin iç içeliği ve etkileşimini sorgulayacaklar. Korhan Başaran Korhan Başaran, öncelikle kıyısından müzikle, daha akademik bir şekilde oyunculuk aracılığıyla sanatla tanışmış, sonra da kendisini en özgür kılan sanat formu olan dansa âşık olmuştur. Yeni yüzyılla birlikte formların deforme edildiğine, sadece formlara takılıp kalanların içlerinin boşaldığına, demode olduğuna tanık olmaktadır... Bu dönemin, anın sanatını aramaktadır. New York ta yaşamakta olup, bir süreliğine İstanbul da gerçekleştireceği projeler için heyecan duymaktadır. Mehmet Can Özer Besteci Mehmet Can Özer 1981 yılında doğdu. Bilkent, Cenevre, Zürih konservatuvarları ve Berlin Teknik Üniversitesi nde eğitim gördü. Halıcı-Midi Beste Yarışması (1998), Bourges Uluslararası Elektroakustik Müzik Yarışması (2003 ve 2007), Goethe Enstitüsü Sanatçı Ödülü (2006) ve SWR Experimental Studio (2008) ödüllerine layık görüldü. Pek çok uluslararası festivalde ülkemizi temsil etti ve ustalık sınıfları yönetti yılında Türkiye deki ilk elektroakustik müzik albümü olan Siyah Kalem Dansı yayınlandı yılında Sonpozisyonlar albümü Berlinz Records etiketiyle Avrupa da yayınlandı ve aynı yıl müzik teknolojileri alanında Doçent oldu. Halen Aşure isimli yazılımı geliştirerek konserler vermektedir. Doktora sonrası çalışmalarını Berlin Teknik Üniversitesi nde tamamlayan Mehmet Can Özer in çalgı kompozisyonları çeşitli ülkelerde seslendirilmekte, sanatçı görsel/işitsel yerleştirmeler de yapmaktadır. Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL

9 KORO ATÖLYESİ/MASTERCLASS/KONSER NIGEL SHORT NİSAN Saat: 11.00/14.00/18.00/20.00 Şef: Nigel Short Şef ve yönetmen Nigel Short, Londra Kraliyet Müzik Koleji nde şan ve piyano dersleri aldı yılında dünyaca ünlü King s Singers Topluluğu na katılmadan önce, The Tallis Scholars, Westminster Abbey, The King s Consort ta görev alıp, tüm Avrupa da opera ve oratoryolarda solistlik yaptı de Tenebrae vokal topluluğunu kurdu. Nigel Short, gerek konserlerde gerek kayıtlarda, London Symphony Orchestra, Chamber Orchestra of Europe, Royal Philharmonic Orchestra, English Chamber Orchestra, English Concert gibi önemli orkestraları yönetti, EMI Classics, Warner Classics, Decca Records, LSO Live ve Signum Records için kayıtlar yaptı. KORO ATÖLYESİ NIGEL SHORT ÇAĞDAŞ KORO MÜZİĞİ NİSAN Saat: 11.00/14.00 Etkinlikler ücretsizdir. MASTERCLASS NIGEL SHORT ŞAN 13 NİSAN CUMARTESİ Saat: KONSER ŞEF: NIGEL SHORT REZONANS-ÇAĞDAŞ KORO MÜZİĞİ VE SOLİSTLER 14 NİSAN PAZAR Tam: 10 TL Öğrenci: 5 TL Çağdaş besteci Eric Whitacre ın müziği, Nigel Short un yönetimi ile yorumlanıyor. 40 kişilik koronun sesleri kaynaşırken, olağanüstü bir çağdaş vokal müziği akşamı Akbank Sanat ta ilk kez izleyici ile buluşuyor. Etkinlik Koro Kültürü Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir. Konser 6. Kat ta gerçekleşecektir.

10 KONSER A CAPELLA BOĞAZİÇİ FAZIL SAY'IN A CAPELLA ESERLERİ 16 NİSAN SALI Çağımızın dehalarından piyanist ve besteci Fazıl Say ın şarkıları, 16 Nisan akşamı Akbank Sanat ta A Capella Boğaziçi tarafından seslendirilecek. Fazıl Say ın caz aranjmanları Paganini Jazz, Mozart Alla Turca ve Summertime; Fazıl Say ın eserleri İstanbul u Dinliyorum, 3 Ballad ve Bodrum ile seyirci karşısında olacak. Fazıl Say repertuarının yanı sıra A Capella Boğaziçi, caz standartları da seslendirecek. A Capella Boğaziçi Seren Akyoldaş, soprano Ezgi Arslan, alto Kaan Bayır, tenor Recep Gül, bariton Ali Göktürk, bas 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü üyeleri tarafından Boğaziçi Singers A Capella Quintet ismiyle kurulan grup, 2004 yılında A Capella Boğaziçi ismini almıştır yılında ilk albümünü Kerem Görsev prodüktörlüğünde çıkaran grubun kayıtları Uluslararası İstanbul Festivali CD sinde ve DMC Jazz Label karma albümünde de yer almayı başarmıştır. Topluluk, 12. ve 13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, İKSV 10., 11. ve 12. Uluslararası İstanbul Caz Festivalleri, Korofest 2012, ODTÜ Mart Fest 2, Alem Jazz Park Project, Eskişehir Caz Festivali, 6. Bodrum Caz Günleri, Boğaziçi Caz Günleri gibi pek çok festivale katılmış; Akbank Sanat, İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Ankara ÇSM, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Nardis Jazz Club, Berlin-Tiyatrom gibi pek çok önemli mekânda sahne almıştır. Temmuz 2012 de çalışmalarına başlanan A Capella Boğaziçi-Fazıl Say Şarkıları albümünün hazırlıkları içinde olan A Capella Boğaziçi ni 2013 te yoğun bir konser takvimi bekliyor. Bilet fiyatı: 10 TL

11 KONSER AYDIN ESEN RANDY ESEN 17 NİSAN ÇARŞAMBA Aydın Esen, piyano, tuşlu çalgılar Randy Esen, vokal Dünyaca tanınmış iki önemli müzisyen uzun bir aradan sonra birlikte ilk kez Akbank Sanat sahnesinde olacaklar. Aydın Esen Derin müzikal anlayışı, detaylı ve hiçbir tür ayrımı yapmaksızın sürdürdüğü çalışmalarının yanı sıra dünyanın en ünlü isimleri ve grupları ile birlikte yaptığı çalışmalarla tanınan ünlü piyanist Aydın Esen ve en az kendisi kadar bilinen ve takdir gören caz vokali eşi Randy Esen, bugüne değin edindikleri müzikal birikimlerini izleyiciler ile paylaşacaklar. Kendine has bir vokal tekniği olan ve bugüne kadar bir çok genç solist yetiştirmiş Randy Esen, piyanist eşi Aydın Esen ile birlikte güzelliklerle dolu soluksuz bir konser sunacak de New York a yerleşen sanatçı, Eddie Gomez ve Marcello Pellitteri ile yaptığı Trio başlıklı kaydıyla büyük yankı uyandırdı. Bestecilik, tuşlu çalgılar ve elektronik müzik dallarında pek çok ödül kazanan Esen in kazandığı en önemli ödüllerden birisi 1989 yılında Uluslararası Paris Piyano Yarışması nda kazandığı 1.lik ödülüdür da Randy K., Francis Bourrec, Peter Herbert ve Can Kozlu yla kaydettiği So Many Lifetimes albümü tüm dünyada büyük yankılar uyandırdı ve Yılın Albümü seçildi arasında yeni bir döneme giren Esen, modern zamanların en önemli konularıyla uğraşmaya başladı ve 80 li, 90 lı yıllardaki yoğun dünya turnelerinde bestelediği ve kaydettiği en önemli parçalarını tekrar gözden geçirdi ve onlara son halini verdi. Bunların arasında bazılarının tamamlanması yirmi yılı alan büyük çaplı elektronik müzikler vardı. Bu arada New York a giderek Dave Liebman, Steve Smith ve Anthony Jackson la beraber Flashpoint albümünü kaydetmiş ve eleştirmenlerden büyük övgü almıştır. Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL

12 KONSER HUMCRUSH SIDSEL ENDRESEN 19 NİSAN CUMA Sidsel Endresen, vokal Ståle Storløkken, tuşlu çalgılar Thomas Strønen, davul 2004 yılında Norveç te kurulan, davulda Thomas Strønen ve tuşlu çalgılarda Ståle Storløkken den oluşan Humcrush, fütürist elektro-caz tınılarını klavye ve davulun aralıklarla damlayan kısa vuruşlarıyla birleştiren deneysel bir gruptur. Birbirlerinden aldıkları esinlemelerle müziklerini spontane yaratan Humcrush, birkaç yıldır Norveç in caz divası Sidsel Endresen ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. Sidsel Endresen: 21. yüzyıl Norveç cazının en önemli kadın seslerinden biri olan Sidsel Endresen, sesini bir enstrüman gibi kullanarak, başta caz, tiyatro ve film müziği olmak üzere yenilikçi her türlü sanatsal ifadeye açık bir vokalisttir. İngiltere de edebiyat ve antropoloji eğitimi aldıktan sonra orada besteci ve şarkıcı olarak çalışmaya başladı. Chipahua ve Jon Eberson Group ile çalıştıktan sonra kendi adına albümler çıkarmaya başladı. İki kere Norveç in Grammy si kabul edilen Spellemannprisen ödülüne layık görülen Endresen, bugün birçok genç caz vokalisti için hâlâ ilham kaynağı olmayı sürdürmektedir. Bugüne kadar ECM ve ACT gibi önemli müzik şirketlerinden albümler çıkaran ve birçok ödül alan sanatçı, 2008 yılında çıkardığı Punkt Live Remixes vol. 1: Sidsel Endresen 7 Jon Hassel isimli son solo albümünün yanı sıra halen önemli caz sanatçılarıyla da birlikte albüm çalışmalarına devam etmektedir. Ståle Storløkken: Besteci müzisyen Storløkken, gitarist Terje Rypdal ile yaptığı çalışmalarla ismini duyurdu. Daha sonra Supersilent, Motorpsycho ve Humcrush gruplarının kurucusu oldu yılında, Kongsberg Caz Festivali tarafından sipariş edilen Eight Thirty adlı eseri piyanist Christian Wallumrød ile birlikte besteledi. Thomas Strønen: Besteci ve davulcu Thomas Strønen hem kendi grupları hem de birçok sanatçı ile 40 a yakın albümde yer almıştır. Cheltenham gibi önde gelen festivaller için eserler bestelemiştir. Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL WORKSHOP HUMCRUSH&SIDSEL ENDRESEN 19 NİSAN CUMA Saat: 17.00

13 WORKSHOP-DANS-KONSER PANDA VAN PROOSDIJ NİSAN Panda van Proosdij Hollanda daki Rotterdam Dans Akademisi nde okudu. Codarts Rotterdam, Müzik ve Tiyatro Eğitimi Departmanı nda konuk eğitmen ve Wilma ten Wolde liderliğindeki Hollanda Çocuk ve Gençlik Korosu nda hareket koçu ve yönetmen olarak görev aldı. Panda, Europa Cantat, Mainz 2006, Utrecht 2009, Bonn 2008 ve 2010, Pärnu / Estonya 2011, Torino 2012 ve AMJ tarafından organize Eurotreff (Wolfenbüttel 2007) gibi farklı Avrupa festivallerinde eğitmenlik ve atölye liderliği yaptı. WORKSHOP SES VE BEDEN NİSAN Saat: Etkinlikler ücretsizdir. Panda van Proosdij yıllardır Ses & Fizik adlı bir yöntem üzerinde çalışıyor. Bu yöntem, iyi bir fiziksel bilinç, sağlıklı bir vücut duruşu oluşturarak ve vücutta gerginlik ve rahatlama arasındaki doğru dengeyi bularak, ses veya enstrümana destek olmayı amaçlayan bir yöntemdir. DANS-KONSER 26 NİSAN CUMA Dans Performansı Saat: Konser (Rezonans) Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL Bu özel projede, koro müziğinin büyülü tınıları ünlü koreograf Panda van Proosdij in Rezonans için hazırlamış olduğu koreografi ile buluşuyor. İnsan sesi ve beden dilinin buluşmasıyla, vokal müziği yeni bir boyut kazanıyor.

14 KONSER REZONANS 26 NİSAN CUMA Saat: Şef: Burak Onur Erdem Koreograf: Panda van Proosdij Bu projede çağdaş müzik korosu Rezonans ile ünlü koreograf Panda van Proosdij aynı sahnede buluşuyor. Rezonans, koro müziğini en kaliteli şekilde icra etmek üzere 2010 sonunda kuruldu. 24 tecrübeli koristten oluşan topluluk; Borusan Müzik Evi, Aya İrini, Avusturya Kültür Ofisi gibi mekânların yanı sıra, birçok koro festivalinde ve Türkiye nin farklı şehirlerinde performans gösterdi. Rezonans, gerek koro şefliği atölyelerinde, gerekse uluslararası projelerde Simon Carrington, Volker Hempfling, Klaus-Jürgen Etzold, Qin Huang gibi konuk şeflerle çalışma ve Hasan Uçarsu, Özkan Manav ve Kamran İnce gibi Türk besteciler ile yeni koro eserlerinin prömiyerlerini hazırlama imkânı buldu. Rezonans, çağdaş müzik üzerine odaklanıyor ve yeni Türkçe eserleri gün ışığına çıkarmaya hazırlanıyor. Burak Onur Erdem Boğaziçi Üniversitesi nden Rektörlük Ödülü ile mezun oldu. Araştırma görevlisi olarak çalıştığı İTÜ MIAM da müzik doktorasını sürdürmektedir. Koro Kültürü Derneği nin kurucularından olup, Avrupa Korolar Federasyonu Gençlik Komitesi başkan yardımcısıdır. Uluslararası koro şefliği sınıflarında Eby, Hempfling, Szabo, Carrasco, Bernius, Guinand, Prinz, Grün gibi ustalarla çalışma fırsatı buldu. Koro festivalleri, şeflik kursları ve koro atölyeleri başta olmak üzere, Türkiye de birçok projeye imza attı. İstanbul merkezli oda korosu Rezonans ın şefliğini yürütmektedir. Konser 6. Kat ta gerçekleşecektir.

15 PANEL NOTALARDAN SESE YOLCULUK SÖYLEŞİ ÖNCE SÖZ VARDI 26 NİSAN CUMA Saat: NİSAN PERŞEMBE Saat: Şef: İbrahim Yazıcı Besteci: Hasan Uçarsu Şef: Burak Onur Erdem Bestecinin kalemi, portedeki ilk notaları çizmeye başladığında, çoktan müzik eserini oluşturan tınılar oluşmuştur bile. Hele bir de kâğıda dökülen armoniler, usta bir şairin dizelerinden ilham alıyorsa, edebiyatın kendine has anlatım gücü de bu süreçte yerini alır. İşte bu söyleşide, bir koro eserinin tüm oluşma süreçleri besteci Hasan Uçarsu ve koro şefi Burak Onur Erdem in paylaşımları ile tartışılacak. Bir eser nasıl ortaya çıkar? Şiir, müzik notalarına dönüşürken nasıl süreçler yaşanır? Koro şefi, tüm bu hazırlanan eseri alıp, ne gibi bir yaklaşım ile sahneye taşır? Çağımızda besteci ve icracı ortaklığından oluşan bu ilginç süreci anlatan söyleşi, tüm çağdaş müzikseverlerin ilgisini çekecek. İbrahim Yazıcı, vokal müziğin söz üzerine yazılması ve bestecinin sözü ele alış biçimi, konusu ile deneyimlerini izleyicisiyle paylaşacak. Türkiye nin önde gelen tüm orkestraları ile konserler veren sanatçı, Berlin Filarmoni, Hamburg Musikhalle, Seul Art Center, Stuttgart Liederhalle, Tel Aviv Performing Arts Center, Palau dela Musica Valencia gibi önemli müzik merkezlerinde, Deutche Symphonie Orchester Berlin (Eski RIAS), Den Haag Het Residentie, Ensemble Rezonans, Camerata de France gibi pek çok toplulukla konserler verdi ve yurtdışında konserleri hakkında büyük övgü topladı yılından beri Fazıl Say la aralıksız konserler veren Yazıcı, bestecinin Metin Altıok Oratoryosu nun ilk seslendirilişi ve CD kaydı ile Nâzım oratoryosunun Bilkent Senfoni Orkestrası ile CD ve DVD kaydını yaptı. Başarılı çalışmalarından ötürü 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat Teşvik Ödülü ve 2005 yılında İtalya Cumhurbaşkanı tarafından Cavalleria della Soliderita şövalyelik unvanıyla onurlandırıldı.

16 DÜNYA CAZ GÜNÜ MASTERCLASS AYDIN ESEN 21. YÜZYILDA MODERN MÜZİK 29 NİSAN PAZARTESİ Saat: DÜNYA CAZ GÜNÜ GENÇLİK KONSERİ OLGUN AÇAR QUARTET 30 NİSAN SALI Saat: Olgun Açar, davul Tamer Temel, tenor saksofon Volkan Polat, gitar Volkan Topakoğlu, bas Jef Giansily, piyano Aydın Esen, piyano Aydın Esen, deneyimlerini izleyecilerle paylaşırken, kendisine yöneltilen soruları yanıtlayacak, ayrıca genç yetenekleri dinleyerek onlara önerilerde bulunacaktır. Esen; bestecilik, klavyedeki virtüözitesi ve elektronik müzikte yaptıklarından dolayı sayısız ödüle layık görülmüştür. Sanatçının Mayıs 2001 de Miroslav Vitous ve Vinnie Colaiuta ile birlikte yaptığı Living adlı albüm, müzikteki yeni boyutları göz önüne sermektedir. Akbank Sanat, Dünya Caz Günü nde genç müzisyenlere kapılarını açıyor. 22. Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilen JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması en iyi performans ödülü sahibi Olgun Açar, 2010 çıkışlı albümü Barcelona ile beğeni kazanan Tamer Temel, Türkiye nin önemli genç bas gitaristlerinden biri olan Volkan Topakoğlu, önde gelen caz sanatçıları ile çalışmış, başarılı gitarist Volkan Polat ve İstanbul da yaşayan 1980 doğumlu Fransız piyanist Jef Giansily den oluşan Olgun Açar Quartet izleyicilere keyifli bir müzik ziyafeti sunacaklar. Konser Akbank Sanat Kafe de 4. Kat ta gerçekleşecektir.

17 DÜNYA CAZ GÜNÜ KONSER TULUĞ TIRPAN TRIO 30 NİSAN SALI Tuluğ Tırpan, piyano Volkan Hürsever, kontrbas Ediz Hafızoğlu, davul Balkan ve Türk şarkıları üzerine özgün doğaçlamalarının yanı sıra klasik müzik eserlerine getirdiği eşsiz yorumlarla tanınan Tuluğ Tırpan, Volkan Hürsever ve Ediz Hafızoğlu ndan oluşan üçlüsü ile Akbank Sanat sahnesine konuk oluyor. Türkiye nin önemli caz ve klasik müzik piyanistlerinden biri olan Tuluğ Tırpan ın 30 Nisan Salı akşamı gerçekleşecek olan konseri, Dünya Caz Günü kapsamında izleyiciler ile bir buluşma olacak. Tuluğ Tırpan 1970 yılında İstanbul da doğan Tuluğ Tırpan, Bilkent Üniversitesi nin ardından Viyana Konservatuvarı ve Viyana Akademisi nde piyano, kompozisyon ve oda müziği eğitimi aldı. Müziğinde salt klasik caz ile sınırlı kalmayarak klasik Batı müziği, etnik halk ezgileri ve modern müzikten de yararlanan Tuluğ Tırpan, 2005 ten günümüze solo ve trio albümler yayımladı. Trilok Gurtu nun yeni albümü Spellbound-Moosicus Records da birlikte çalıştığı usta piyanist, Ediz Hafızoğlu ve Volkan Hürsever ile 2012 yılının Aralık ayında büyük beğeni toplayan My Blue Color albümünü kaydetti. Sanatçının 2002 yılında George Orwell in 1984 kitabından esinlenerek bestelediği HEARTS müzikali Musical Cocktail dergisi tarafından son yıllarda Almanca konuşulan ülkelerde bestelenmiş en iyi müzikal olarak değerlendirildi yılında müzik direktörlüğünü yaptığı Scherzo Yaz Festivali-Klagenfurt da Mozart ın Figaro nun Düğünü operasının temalarından yola çıkarak bestelediği caz stilindeki ikinci müzikali FIGARO çok büyük beğeni topladı; sonraki sene Bloch & Erben tarafından satın alınan eser, Almanya da da birçok yerde seslendirildi yılında bestelediği Mevlana Senfonik Şiiri ile eleştirmenlerden Sıra dışı, Nefes kesici ve 2007 yılının en dikkate değer eseri şeklinde övgüler alan Tuluğ Tırpan, 21. Ankara Film Festivali nde Büyük Oyun filmi ile en iyi müzik ödülüne layık görüldü. Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL

18 DANS GÖSTERİSİ MEDIATION URI & JOHAN İLE YOLCULUK URI & JOHAN İLE YOLCULUK Koreografi: Uri Ivgi & Johan Greben Işık Tasarımı: İlhami Gürsoy Uzun yıllardır birlikte çalışan ve 2003 yılından bu yana dünyaca ünlü uluslararası pek çok dans grubunun koreografisini gerçekleştiren Uri Ivgi ve Johan Greben in geçtiğimiz ay Akbank Sanat ta gerçekleştirdikleri atölye çalışması sonucu hazırlanan Uri & Johan ile Yolculuk, izleyiciyi tutkulu ve teatral bir yolculuğa çıkarıyor. MEDIATION Koreografi: Sidra Bell 18/30 NİSAN Amerikalı ünlü sanat yönetmeni ve koreograf Sidra Bell in Mart ayında Akbank Sanat ta bir hafta boyunca gerçekleştirmiş olduğu atölye çalışması sonucunda ortaya çıkan Mediation isimli koreografi dans severler ile buluşuyor. Bilet fiyatı: 10 TL DANS GÖSTERİSİ DANS DERSLERİ 12/19/26 Nisan tarihlerinde saatleri arasında Koreograf Korhan Başaran ın teknik dersleri devam edecektir. Dans Atölyesi nde düzenlenen Modern Dans Dersleri 3 ayrı seviyede yapılmaktadır. Bilet fiyatı: 10 TL

19 DANS ATÖLYESİ - WORKSHOP NİSAN Saat: DÜNYA DANS GÜNÜ DANS ATÖLYESİ 29 NİSAN PAZARTESİ Ünlü Fransız sanat yönetmeni ve koreograf Loïc Perela, Nisan ayında Akbank Sanat ta dans tutkunlarıyla buluşuyor doğumlu Loïc Perela, Scapino Ballet Rotterdam için aralarında, Hmm mm m (2009), Craquer la peau (2010), Par la main (2011) in de bulunduğu pek çok koreografi gerçekleştirdi. Donlon Dance Company de (Saarbrücken, Almanya) A la reflexion (2007) ve Avec le printemps derriere (2010) adlı koreografilerini sahneledi Hannover Koreografi Yarışması nda The Scapino Production Ödülü nü kazanan Loïc Perela, Europa Danse (Fransa), IT Dansa (İspanya), Donlon Dance Company (Almanya) ve Scapino Ballet (Hollanda) gibi topluluklarda dans etti. Serbest koreograf olarak çalışan Perela, 2012 de Dansateliers in One Night Dance projesi için Au creux de l oreille koreografisini gerçekleştirdi. Bilet fiyatı: 10 TL 05 NİSAN CUMA AÇIK PROVA-DANS GÖSTERİSİ Koreografi: Loïc Perela 1-5 Nisan haftası boyunca repertuar çalışması gerçekleştirilecek ve 5 Nisan da bu çalışmaların açık provası Akbank Sanat 6. Kat ta yapılacaktır. Klasik Bale Dersi - Suzan Alev Gören Saat: Çağdaş Dans Atölyesi - Korhan Başaran Saat: Dünya Dans Günü nedeniyle dersler ücretsiz ve herkese açıktır. Katılım 25 kişiyle sınırlıdır. Davetiyeler etkinlik günü etkinlik saatinden 1 saat öncesinde Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir. İSTANBUL DA BİR GATHERING İki Ayrı Performans Gathering Korhan Başaran ın yarattığı ve New York ta sürdürdüğü, aynı zamanda bir gösteri metodu olarak da kullanılan, farklı disiplinlerden sanatçıların katıldığı deneysel bir açık alandır. Davet edilen sanatçıların ve seyircilerin kendileri de açık bir enstelasyonun parçaları haline gelmektedirler. Anın bilgisini kullanma, diğer kişinin getirdiği bilgiye açık olma ve bu bilgiyi paylaşıp geliştirerek deneyimleme gibi fikirlerle temellendirilen The Gathering in İstanbul daki ilk ayağı gerçekleştirilecektir. Bu performanslar, sürpriz sanatçıların katılımı ile Dans ve Müzik-Tiyatro buluşması şeklinde gerçekleşecektir. Ayrıca interaktif ışık tasarımı da gösterimin bir parçası olacaktır. Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL

20 ÇAĞDAŞ SANAT SÖYLEŞİLERİ MÜZELERDEN ÇOK MU SIKILDIK? 18 NİSAN PERŞEMBE Saat: ÇAĞDAŞ SANAT ATÖLYESİ BARIŞ KARAYAZGAN SANAT VE ÇOCUKLAR ÜZERİNE FARKLI BİR BAKIŞ "SANAT, YARATICILIK, YETENEK VE ÇOCUKLAR" / UYGULAMALI SEMİNER NİSAN Saat: Konuşmacı: Dr. Ayşe Hazar Köksal (Sanat Tarihçisi) Moderatör: Yrd. Doç. Dr. Nusret Polat (Okan Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi) Bu konuşma, umut vadettiği kadar ciddi endişeleri de barındıran güncel sanat dünyasında müzelerin işlevlerini yeniden tartışmak amacındadır. Bu vesileyle yakın dönemde sıkça gündeme gelen kamusal/özel müze kavramları, birbirinden farklı ama birbirini tamamlayan işlevleri ve sınırlılıkları üzerine sohbet edilecek. Müzelerden sıkıldık mı? Yoksa müzenin ne olduğunu anlamaya ve sormaya yeni mi başladık? Akbank Sanat ve Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen bu konuşma dizisi, güncel sanat ortamımızın farklı meselelerini tartışmak üzere her ay bir kişiyi kendi çalışma alanı içerisinde konuşmaya davet ediyor. Çocuklar niçin sanat yapar?, Sanat bizler ve özellikle çocuklar için çok mu önemli?, Yetenek nedir ve gerekli midir? sorularına değişik cevaplar bulabilir miyiz? Sanatçı ve Sanat eğitmeni N. Barış Karayazgan kurucusu olduğu PACE Çocuk Sanat Merkezi nde ve değişik projelerde yaşadığı tecrübelerinden ve çocuklardan öğrendiklerini sizlerle paylaşacak. Çocuklarla sanat çalışmaları yaparken farklı yaklaşımlar ve öneriler de sunulacak. Sanat ve çocuklarla ilgili olan herkese açık olan bu seminerde, fikirler paylaşılırken, çok farklı yaklaşımlara da tanık olabiliriz. Dört gün boyunca değişik sanat eserlerini incelerken, hararetli tartışmalar yaşayacak, farklı yaklaşımlar inceleyecek ve yaratıcı sanat ortamları konusunda ortak noktalar bulmaya çalışacağız. Katılımcı sayısı sınırlıdır. Davetiyeler, etkinlik günü etkinlik saatinden 1 saat öncesinde Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir.

0220 ŞUBAT - 27 NİSAN 2013

0220 ŞUBAT - 27 NİSAN 2013 0220 ŞUBAT - 27 NİSAN 2013 SERGİ - BAŞKALARININ HAYATI. TEKRAR VE HAYATTA KALMA ALEJANDRA LABASTIDA KONSERLER FAZIL SAY OZAN MUSLUOĞLU QUARTET ERMIR ABESHI, VALENTINA MESSA DANIEL HERSKEDAL, MARIUS NESET

Detaylı

CAZ GÜNLERİ 02-30 HAZİRAN 2015

CAZ GÜNLERİ 02-30 HAZİRAN 2015 06 07 HAZİRAN-TEMMUZ 2015 SERGİ AKBANK GÜNÜMÜZ SANATÇILARI ÖDÜLÜ 03 HAZİRAN-31 TEMMUZ 2015 CAZ GÜNLERİ 02-30 HAZİRAN 2015 DANS GÖSTERİSİ EFOR NEGATİF EFEKT 09/11 HAZİRAN 2015 AKBANK ÇOCUK TİYATROSU AİLE

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012 Fotoğraf: Mesut Yılmaz Sevgili TEGV Dostları, Dolu dolu geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2012 bizim için hızlı, benim için

Detaylı

2014 FAALİYET RAPORU

2014 FAALİYET RAPORU 2014 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER İstanbul Kültür Sanat Vakfı 2014 Yılında Sayılarla İKSV Önsöz Etkinlikler ve Faaliyet Alanları 33. I stanbul Film Festivali 19. I stanbul Tiyatro Festivali 42. I stanbul

Detaylı

Kapak görseli: Boğaziçi Caz Korosu

Kapak görseli: Boğaziçi Caz Korosu Kapak görseli: Boğaziçi Caz Korosu PROF. DR. YUSUF VARDAR -MÖTBE- KÜLTÜR MERKEZİ 2 Nisan, 14:00 TÖREN Radyo Ege Kampüs Ödülleri-2013 Radyo Ege Kampüs *Etkinlik davetiyelidir. Davetiyeler: Radyo Ege Kampüs/Ege

Detaylı

Eğitim ve iletişim bizim işimiz

Eğitim ve iletişim bizim işimiz 5.SAYFADA Rektör Prof. Dr. Davut Aydın Borsa İstanbulun Açılışına Katıldı: Eğitim ve iletişim bizim işimiz Borsa İstanbulun açılışı için 5 Nisan günü düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Davut Aydın da katıldı.

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2010

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2010 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2010 1 Fotoğraf: XXXXXXXX 2 15. Yılımızı Geride Bırakırken... Merhaba, Eğitim sisteminin etkililiğinin önemli ölçütlerinden biri olarak

Detaylı

à Başkent Üniversitesi Anadolu Osb Polikliniği Açıldı à Bilimin Işığı, Astana da Parladı

à Başkent Üniversitesi Anadolu Osb Polikliniği Açıldı à Bilimin Işığı, Astana da Parladı 15 2015 à Bilimin Işığı, Astana da Parladı Türkiye ve Dünya da bir çok ilkin altına imza atmış olan isim; Prof. Dr. Mehmet Haberal ın 14 Aralık 2014 de kurduğu Türk Dünyası Transplantasyon Derneği nin,

Detaylı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı ICTP-ECAR ın Açılış Konferansı İYTE de Yapıldı Sayı 18 / Nisan - Mayıs - Haziran Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Bülten 2 SAYI 18 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ

Detaylı

DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor

DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor D O Ğ U A K D E N İ Z Ü N İ V E R S İ T E S İ YIL:5 SAYI:49 MAYIS - HAZİRAN 2014 ÜCRETSİZDİR DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor 2014 2015 Akademik Yılı nda eğitim hayatına başlayacak olan Eğitim Fakültesi,

Detaylı

ETKİNLİKLER. Modafen Spor ve Sanat akademisi

ETKİNLİKLER. Modafen Spor ve Sanat akademisi ETKİNLİKLER AİKİDO 1 AİKİDO KIDS 2 ASTROLOJİ 3 BALE 4 BASKETBOL 5 BAS GİTAR 6 BATERİ 7 BİLİM KULÜBÜ 8 EBRU 9 EĞLENCELİ MATEMATİK KULÜBÜ 10 ELEKTRO GİTAR 11 ENGLISH FOR FUN 12 FOTOĞRAFÇILIK 13 FUTBOL 14

Detaylı

AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014

AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014 AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014 İÇİNDEKİLER 1. KURUMSAL 2. ÖĞRETMENLER 3. AÇI AKADEMİK PROGRAM 3.1. OKUL ÖNCESİ # 3.2. İLKOKUL # 3.3. ORTAOKUL # 3.4. LİSE 4. AÇI ÖĞRENİM DENEYİMLERİ 4.1. OKUL ÖNCESİ #

Detaylı

ALIŞKANLIK YAPAR! OKUMAK GAZETE. itü kültür ve sanat birliği basın yayın kulübü ARI Çekirdek'e. itü gazetesi. İTÜ Geliştirme Vakfı nın katkılarıyla...

ALIŞKANLIK YAPAR! OKUMAK GAZETE. itü kültür ve sanat birliği basın yayın kulübü ARI Çekirdek'e. itü gazetesi. İTÜ Geliştirme Vakfı nın katkılarıyla... arı itü kültür ve sanat birliği basın yayın kulübü ARI Çekirdek'e başvuru yapan girişimci grupların 30 Nisan'da gerçekleşecek olan jüri sunum gününe davet edildiğine veya edilmediğine dair bilgi maili

Detaylı

Değerli Esenlerliler

Değerli Esenlerliler Değerli Esenlerliler Sadece fiziki bir kavram olmanın ötesinde sosyal ve kültürel hizmetleri de içerecek şekilde genişleyen yerel yönetim kavramı kentlinin kültürel ve sosyal alanlarda bir şeyler yapabilir

Detaylı

Intel ile eğitim protokolu

Intel ile eğitim protokolu Dünyanın üçüncü büyük üniversitesiyiz Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, Köln de düzenlediği basın toplantısında üniversitemizin çalışmaları konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Aydın, Batı Avrupa daki faaliyetlerin

Detaylı

Müzik Tiyatro Dans 1

Müzik Tiyatro Dans 1 Müzik Tiyatro Dans 1 Müzik, seslerle düşünme sanatıdır JULES COMBARIEU 2 İÇİNDEKİLER 4 Hoş geldiniz 6 Misyonumuz, hedeflerimiz 8 Tarihçemiz 10 Kurucumuz hakkında 12 Eğitime başlarken 14 Müzik eğitimi neden

Detaylı

Prof. Dr. Sevil Gürgan 74 Öztin Akgüç. Prof Dr. Celal Tümer 78. Bizim Dünyamız Anılarımız Meral Uzgören. Gurme My Fish

Prof. Dr. Sevil Gürgan 74 Öztin Akgüç. Prof Dr. Celal Tümer 78. Bizim Dünyamız Anılarımız Meral Uzgören. Gurme My Fish indeks 2 N D E S I 8 K6Portre Konuk Yazar Prof. Dr. Sevil Gürgan 74 Öztin Akgüç Prof Dr. Celal Tümer 78 14-20 Aktüalite 48 Sağlık Prof. Dr. Şule Meray Yücetaş 68 58 Çocuk Prof. Dr. Berrin Akman 80 52 Panoramik

Detaylı

MARLIFE 05 İSTANBUL HOLLYWOOD IŞIKLARININ ALTINDA İSTANBUL YILLARDIR TÜM GÜZELLİĞİYLE HOLLYWOOD YAPIMCILARININ EN GÖZDE ÇEKİM MEKANLARINDAN BİRİ...

MARLIFE 05 İSTANBUL HOLLYWOOD IŞIKLARININ ALTINDA İSTANBUL YILLARDIR TÜM GÜZELLİĞİYLE HOLLYWOOD YAPIMCILARININ EN GÖZDE ÇEKİM MEKANLARINDAN BİRİ... MARLIFE 05 MAR YAPI NIN DERGİSİDİR. SATILAMAZ. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR. MART-MAYIS 2013 İSTANBUL HOLLYWOOD IŞIKLARININ ALTINDA İSTANBUL YILLARDIR TÜM GÜZELLİĞİYLE HOLLYWOOD YAPIMCILARININ EN GÖZDE ÇEKİM

Detaylı

EKİM - KASIM - ARALIK 2012

EKİM - KASIM - ARALIK 2012 EKİM - KASIM - ARALIK 2012 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr. Ahmet E.

Detaylı

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ TANITIM KİTAPÇIĞI 2012-2013

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ TANITIM KİTAPÇIĞI 2012-2013 ÖĞRENCİ KULÜPLERİ TANITIM KİTAPÇIĞI 2012-2013 Bu kitapçık, Koç Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı Öğrenci Etkinlikleri ve Gönüllü Projeler Ofisi tarafından Koç Üniversitesi Öğrenci Kulüplerinin tanıtımı için

Detaylı

Sağlık Bi liṁleri Fakültesi nden Dev Kongre

Sağlık Bi liṁleri Fakültesi nden Dev Kongre D O Ğ U A K D E N İ Z Ü N İ V E R S İ T E S İ YIL:5 SAYI:53 ARALIK 2014 ÜCRETSİZDİR DAÜ Öğretim Üyesinin Büyük Başarısı DAÜ Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Glenn Jenkins RePEc Sıralamasında Dünyanın

Detaylı

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA SAYI 30 KIŞ 2011 İÇİNDEKİLER KULE 30 KOÇ ÜNİVERSİTESİ ADINA SAHİBİ Prof. Dr. Umran İnan YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ayça Yürük EDİTÖR Enis Demirbağ GÖRSEL YÖNETMEN Levent Pakdamar KATKIDA BULUNANLAR Leyla Atay,

Detaylı

AÇI OKULLARI E-HABER

AÇI OKULLARI E-HABER AÇI OKULLARI E-HABER Yeni Yerleşkeler... 2 Açı Okul Öncesi Küçükyalı Yerleşkesi... 2 Açı Okul Öncesi Zekeriyaköy Yerleşkesi... 2 Stratejik Plan... 3 Açı Okul Öncesi... 3 İlkokul Ortaokul... 4 Lise... 6

Detaylı

MEMET ALİ ALABORA EMİR GAMSIZOĞLU İSTANBUL TRIO. ayrıca her gösteride sürpriz konuklar...

MEMET ALİ ALABORA EMİR GAMSIZOĞLU İSTANBUL TRIO. ayrıca her gösteride sürpriz konuklar... 5 ŞUBAT PAZAR ar Için ada yanlar MEMET ALİ ALABORA EMİR GAMSIZOĞLU İSTANBUL TRIO 19 ŞUBAT PAZAR 15.00 19 ŞUBAT PAZAR ayrıca her gösteride sürpriz konuklar... ÇOCUKLAR İÇİN ÖYLESİNE BİR DİNLETİ Bildiğiniz

Detaylı

2013 FAALİYET RAPORU

2013 FAALİYET RAPORU 2013 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER 1 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 27 28 29 30 31 32 33 34 36 38 39 40 41 42 43 44 46 52 58 60 62 İstanbul Kültür Sanat Vakfı 2013 Yılında Sayılarla İKSV Önsöz Etkinlikler

Detaylı

TÜRK EĞİTİM VAKFI. İlk günden beri ülkemizin köklerini eğitimle sağlamlaştırıyoruz. TEV 47 yaşında. Birlikte nice yıllara... N AN

TÜRK EĞİTİM VAKFI. İlk günden beri ülkemizin köklerini eğitimle sağlamlaştırıyoruz. TEV 47 yaşında. Birlikte nice yıllara... N AN N AN DO UM AÇILI KUTLAMA DO UM GÜNÜ YILDÖNÜMÜ MAYIS 2014 SAYI: 21 TÜRK EĞİTİM VAKFI tev.org.tr SAYI: 21 MAYIS 2014 İlk günden beri ülkemizin köklerini eğitimle sağlamlaştırıyoruz. TEV 47 yaşında. Birlikte

Detaylı

KLASİK, CAZ ve DANS 14-15

KLASİK, CAZ ve DANS 14-15 KLASİK, CAZ ve DANS 14-15 15. sezonumuzu karşılarken... İstanbul un kültür ve sanat hayatına açılan penceresi İş Sanat, 15. yılını kutladığı yeni sezonuna merhaba diyor. Yıl boyu sanat, yıl boyu festival

Detaylı

YIL:6 SAYI:33 AĞUSTOS 2011

YIL:6 SAYI:33 AĞUSTOS 2011 YIL:6 SAYI:33 AĞUSTOS 2011 Kent Festivalle Renklendi / Zülfü Livaneli'den Unutulmaz Konser / Troialı Kadınlar Kentli Özgürlük Parkı'nın Keyfini Yaşıyor / Kaz Dağları'nın Altın için Tahrip Edilmesi Milli

Detaylı

PROF. DR. YUSUF VARDAR -MÖTBE- KÜLTÜR MERKEZİ

PROF. DR. YUSUF VARDAR -MÖTBE- KÜLTÜR MERKEZİ PROF. DR. YUSUF VARDAR -MÖTBE- KÜLTÜR MERKEZİ 26 Mart-17 Nisan SERGİ Elim Sende Enstalasyon Sergisi Nursel Önen Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Nursel Önen, 1980 yılında İzmir de doğmuştur. Plastik

Detaylı

SPOR. Dentinho: "Beşiktaş benim için önemli..."

SPOR. Dentinho: Beşiktaş benim için önemli... Gökhan Töre'nin talibi çoğaldı... Beşiktaş ın yeni kaptanı Tolga Zengin... Dentinho: "Beşiktaş benim için önemli..." Siyah-Beyazlı ekipte 10 hafta 20 sakat... DAHA ÇOK... SON DAKİKA GELİŞMELER... MAÇLAR...

Detaylı