MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ"

Transkript

1 MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

2 M.Ü. GÖZTEPE YERLEŞKESİ

3

4 Rektörlük Binası

5 Göztepe Yerleşkesi Planı

6 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

7

8

9

10 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. MERAL ÜNAL FAKÜLTE ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Göztepe Kampüsü Kadıköy/İSTANBUL Web: tel.: / / / Faks: E-posta:

11 MİSYON Çağdaş bilgi düzeyine sahip, sosyalleşen, sorgulayan, araştıran, Atatürk ilke ve hedeflerine bağlı, ülkesini, ulusunu ve bütün insanlığı seven bireyler yetiştirmek. Bu doğrultuda geleceği kucaklayan güçlü akademik kadrosuyla ulusal ve uluslararası düzeyde adından söz edilen bir kurum olmak.

12 VİZYON Temel bilimler alanında kaliteli eğitim-öğretim yaparak yaratıcı beyin gücü yetiştirmek Topluma, endüstriye ve bilime hizmette öncü bir kurum olmak İleri araştırma ve uygulamalarla dünyanın önde gelen araştırma kurumları arasında yer almak Uluslararası eğitim, kültürel ve akademik işbirlikleri ile öğrencilerine evrensel bakış açısı kazandırmak.

13 FAKÜLTE BÜNYESİNDEKİ BÖLÜMLER 20 Temmuz 1982 tarihinde, üniversitemize bağlı olarak Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri oluşturularak kuruldu. Fakültemiz, belirtilen bölümlere öğrenci alınmasıyla, eğitim-öğretime başladı yılında Göztepe Yerleşkesi ndeki bugünkü binasına taşındı. Fakültede bugün 15 Bölüm örgün, 4 Bölüm İkinci Öğretim (İ.Ö) yapmaktadır. FEN BÖLÜMLERİ Matematik Fizik (%30 İngilizce) Kimya (%30 İngilizce) Biyoloji İstatistik SOSYAL BÖLÜMLER Tarih Bilgi ve Belge Yönetimi Sosyoloji (Tam İngilizce) Coğrafya Sanat Tarihi DİL BÖLÜMLERİ (İlgili yabancı dilde eğitim yapılmakta) Türk Dili ve Edebiyatı Alman Dili ve Edebiyatı İngilizce Mütercim Tercümanlık Almanca Mütercim Tercümanlık Fransızca Mütercim Tercümanlık İ.Ö YAPILAN BÖLÜMLER Matematik Biyoloji Bilgi ve Belge Yönetimi Türk Dili ve Edebiyatı

14 NEDEN MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ? Güçlü fiziksel altyapı Güçlü, uluslararası deneyime sahip akademik kadro, Erasmus'la yurt dışında eğitim ve staj imkanları, Çift ana dal ve yan dal programları, Güncel ve dünya standartlarında müfredat, Sosyal yaşam - şehir yerleşkesi avantajları, Öğrenci - öğretim elemanı arasında kuvvetli iletişim, Mezuniyet sonrası branşlarında aranan eleman olma imkanı, İstanbul un Anadolu yakasındaki tek devlet üniversitesi

15 GÜÇLÜ FİZİKSEL ALTYAPI Fakülte binası 63 anfi ve derslik, 51 araştırma ve öğrenci laboratuarı, 1 konferans salonu, 1 Kantin okuma ve dinlenme salonları ve diğer mekanları ile Marmara Üniversitesi'nin en fazla hizmet verilen binalarından biridir.

16 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ YERLEŞKE PLANI C-BLOK B-BLOK A-BLOK TERAS 4. KAT KİMYA BÖLÜMÜ LAB. EĞİTİM BİLİMLERİ ENS. 3. KAT BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ 2. KAT BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 1. KAT FİZİK BÖLÜMÜ DERSLİKLERİ KİMYA BÖLÜMÜ LABORATUARLAR BİYOLOJİ LABORATUARLARI FİZİK LABORATUARLARI SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ COĞRAFYA BÖLÜMÜ SANAT TARİHİ ALMAN DİLİ VE EDEB. MÜTERCİM TERC.(İng,Fran) TARİH BÖLÜMÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ZEMİN KAT KONFERANS SALONU KANTİN ÇALIŞMA SALONU BİLGİSAYAR LAB. Derslikler DEKANLIK GİRİŞ ÖĞRENCİ İŞLERİ BÜROSU MATEMATİK BÖLÜMÜ Bodrum ÖĞRENCİ KLÜPLERİ KİMYA KİMYA FEN BİLİMLERİ ENS. LABORATUARLARI LABORATUARLARI

17 LABORATUARLAR FİZİK: 4 araştırma ve 2 öğrenci laboratuarı KİMYA: Öğrenci Laboratuarları: (8 adet) Analitik Kimya, Anorganik Kimya, Biyokimya, Fizikokimya, Genel Kimya, Organik Kimya, Enstrümantal Analiz, Endüstriyel Analiz Laboratuarları Araştırma Laboratuarları: Analitik Kimya Arş., Anorganik Kimya Arş., Biyokimya Arş., Fizikokimya Arş, Organik Kimya Arş., Organik Polimer Arş., Hesapsal Kimya Lab. Ve diğerleri BİYOLOJİ: 3 öğrenci Lab: Genel Biyoloji, Zooloji ve Botanik Laboratuarı Araştırma Lab: Genel Biyoloji, Zooloji, Bitki Yetiştirme, Bitki doku kültürü, 3 adet Moleküler Araştırma Lab. Bilgisayar Laboratuarları: (3 adet) Tüm bölümler için ortak

18 Laboratuarlardan ve Diğer Mekanlardan Görüntüler

19

20 BİLGİSAYAR LABORATUARI

21 OKUMA VE DİNLENME SALONU

22 TARİH BÖLÜMÜ KORİDORU

23 BİR ANFİ DERSİ

24 GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO Tam zamanlı olarak: 62 Profesör 41 Doçent 50 Yardımcı Doçent 11 Öğretim Görevlisi 60 Araştırma Görevlisi 6 Yabancı Öğretim Üyesi (Yabancı Dil Bölümlerinde) ders vermekte ve bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

25 GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO (BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR) Fakültemiz araştırma laboratuarlarında uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Lisansüstü tez çalışmaları ilgili enstitüler kanalıyla yürütülmektedir. Çok sayıda nitelikli bilimsel yayın ve kitap yayınlanmaktadır. Öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz bu akademik faaliyetlerden çeşitli ödüller kazanmaktadır. Ödülleri görmek için:

26 Fakültemizde yapılan bilimsel çalışmalarla ilgili istatistiklere web sayfamızda Yılları Faaliyet Raporlarından ulaşabilirsiniz: YILINDA İNDEKSLERE GİREN HAKEMLİ DERGİLERDE YAPILAN YAYINLARIN ve KİTAPLARIN SAYISI Bölüm Adı UAM UM UAB UB Kitap Toplam Alman Dili Ve Edebiyatı Almanca Mütercim Tercümanlık Bilgi ve Belge Yönetimi Biyoloji Coğrafya Fizik Fransızca Mütercim Tercümanlık İngilizce Mütercim Tercümanlık Kimya Matematik İstatistik Sanat Tarihi Sosyoloji Çeviri Tarih Türk Dili Ve Edebiyatı Toplam

27 2011 YILINDA ÖĞRETİM ELEMANI BAŞINA DÜŞEN ORTALAMA YAYIN SAYISI 3 2,5 2 1,5 1 0,5 0

28 NİTELİKLİ VE GÜÇLÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM OLANAKLARI (BOLOGNA SÜRECİ) Bologna Süreci, pek çok uluslararası kuruluşun işbirliği ile 47 üye ülke tarafından oluşturulan ve sürdürülen eğitimde bir reform sürecidir. Marmara Üniversitesi ve Fakültemiz bu reform sürecini benimseyerek eğitimöğretim programlarını uluslararası standartlarda güncellemiştir. Tüm Yüksek Okul, Fakülte ve Enstitülerin Eğitim-Öğretim Müfredatları, ders içerikleri, ders çıktıları ve öğrenme kazanımlarına Üniversitemiz web sayfasındaki ECTS/DS bağlantısından ulaşılabilir. Üniversitemiz tarihi bir başarıya imza atarak 2010 yılında Avrupa Komisyonu tarafından «Diploma Eki (DS) Etiketi» kalite belgesini almıştır. «ECTS Etiketi» kalite belgesi almak için de başvuru yapmıştır.

29 (BOLOGNA SÜRECİ-ERASMUS PROGRAMI) Bologna Sürecinin kazanımları: Bir ülkeden veya yükseköğretim sisteminden diğerine geçişin kolaylaşması, Öğrenciler ve öğretim elemanlarının ülkeler arası hareketliliği ve istihdamının artırılması, Yükseköğretim ve iş imkanları açısından tercih edilecek hale gelmektir. Bologna Süreci kapsamında, Fakültemizde Erasmus Öğrenci Değişimi ve staj programları 2004 yılından beri aktif olarak sürdürülmektedir. Fakülte Bölümlerinin, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Avusturya, İsveç, İsviçre, Hollanda, Portekiz, Belçika, Slovenya ülkelerindeki çeşitli üniversiteler ile toplam 51 adet Erasmus İkili Anlaşması mevcuttur. Bu anlaşmalardan faydalanarak, örneğin, 2011 yılında, 53 öğrencimiz Avrupa nın saygın üniversitelerinde öğrenim görme olanağına kavuşmuştur. Erasmus Programı Hakkında Detaylı Bilgi ve ikili anlaşmalara ulaşmak için:

30 M.Ü. ULUSLAR ARASI OFİS Üniversitenin tüm birimlerinin Erasmus ve diğer uluslararası işlemlerini yürütür. Erasmus programı, Avrupa'da yüksek öğretimin kalitesini arttırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Erasmus programında belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi için, üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik etmekte, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa'da karşılıklı değişimini sağlamakta, Avrupa Birliği ülkelerindeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınmasına ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Erasmus programı kapsamında yüksek öğretimin ilk yılındaki öğrenciler hariç, doktora dahil olmak üzere öğrencilere, üniversiteler arasında varılan ikili anlaşmalar ve düzenlemeler çerçevesinde, diğer katılımcı ülkedeki bir üniversitede veya yüksek öğrenim kurumunda 3-12ay eğitim desteği (Erasmus hibesi) sağlanmaktadır. İletişim bilgileri LLP / Erasmus Birimi Mühendislik Fakültesi B/Blok Kat:7 Göztepe Kampüsü Kadıköy/İstanbul Tel.: / Faks: E-posta:

31 FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI Türkiye içindeki üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi olanağı sağlar. Marmara Üniversitesi nin çok sayıda üniversite ile Farabi anlaşması vardır. Bu üniversitelerden birinde 1 dönem veya 1 yıl öğrenim görebilirsiniz. Farabi Değişim Programı ve ikili anlaşmalar hakkında detaylı bilgi için:

32 (ÇİFT ANADAL-YANDAL PROGRAMLARI) FAKÜLTE İÇİ BÖLÜMLER ARASINDA ÇİFT ANADAL-YANDAL PROGRAMLARI: Çeşitli bölümlerimizde Çift Anadal ve Yandal programları uygulanmakta; öğrencilerimize ikinci bir bölümden diploma veya sertifika alma fırsatı sunulmaktadır. Detaylı bilgi ve başvuru koşulları için: MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İLE ÇİFT ANADAL-YANDAL PROGRAMLARI: Ayrıca Fakültemiz Fen Bölümlerinin Mühendislik Fakültesinin bölümleri ile de Çift Anadal ve Yandal anlaşmaları bulunduğundan Mühendislik Fakültesinden de diploma veya sertifika alma fırsatı sunulmaktadır. Biyoloji Bölümü: Çevre Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Müh. Fizik Bölümü: Bilgisayar Müh., Çevre Müh., Metalurji ve Malzeme Müh. Kimya Bölümü: Kimya Müh., Çevre Müh., Metalurji ve Malzeme Müh. İstatistik Bölümü: Endüstri Mühendisliği

33 (YAZ OKULU) Yaz okulunda açılacak dersler öğrencilere anket uygulanarak ve onların talepleri dikkate alınarak belirlenir. Yaz okulunda bir dersin açılabilmesi için ön kayıt döneminde bu derse en az öğrencinin kayıt olması gerekir. Öğrenciler yaz okulunda: Daha önce alıp başarısız oldukları, Daha önce alıp başardığı halde notunu yükseltmek istediği, Üst sınıf tan almak istedikleri derslere kayıt olabilirler. Almak isteyip de açılmayan dersleri üniversite içindeki başka Fakültelerden veya başka üniversitelerden alabilirler (Yönetim Kurulu onayı ile).

34 ÖĞRENCİLERE SUNULAN HİZMETLER SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI Öğrencilerimizin beslenme barınma, sağlık, spor, kültür ve diğer sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

35 SAĞLIK HİZMETLERİ Öğrencilerimizin her türlü sağlık sorunları, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Mediko-Sosyal Merkezi'nde çözülmeye çalışılmaktadır. Ana merkez Göztepe Yerleşkesi'ndeki Mediko-Sosyal hizmet birimidir. İletişim Bilgileri Göztepe Kampüsü Mediko-Sosyal Tel.:

36 Gerektiğinde Marmara Üniversitesi Hastanemize, Diş Hekimliği Fakültemize veya diğer sağlık kuruluşlarına sevkler de Mediko-Sosyal den yapılmaktadır. Ayrıca, Göztepe Yerleşkesi nde laboratuar ve röntgen hizmetleri de verilmektedir.

37 MARMARA ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ İletişim bilgileri Fevzi Çakmak Mahallesi Mimar Sinan Caddesi No:41 Üst Kaynarca, Pendik/ İSTANBUL Tel.:

38 BARINMA VE YURT OLANAKLARI İstanbul'da çok sayıda devlet yurdu, özel yurt bulunduğundan ve üniversite yerleşkesi şehir merkezinde olduğundan alternatif barınma olanakları mevcuttur. Üniversitemiz kendi bünyesinde açtığı yurtlar; Özmen Aktar Kız Öğrenci Yurdu ve Handan Ertuğrul Çağdaş Yaşam Kız Öğrenci Yurdu 574 kız öğrencimize barınma olanağı sağlanmaktadır. Gerektiğinde, Göztepe Yerleşkesi ndeki Marmara Üniversitesi Misafirhanesi'nden de yararlanılmaktadır. İletişim Bilgileri Yurt Müdiresi: Nazire İPEK Tel. No. : Adres : Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü

39 BURS, KREDİ VE YARDIMLAR Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, her yıl 550 öğrencimize 8 ay süreyle, Marmara Üniversitesi Vakfı, her yıl 50 öğrencimize 9 ay boyunca; Nihad Sayar Eğitim Vakfı ise yılda 50 öğrencimize 8 ay boyunca burs vermektedir. Başvurular Sağlık Kültür ve Daire Başkanlığına veya Fakülte Öğrenci İşleri Bürosuna yapılmaktadır. Özel kuruluşların verdiği burslar; Sabancı Vakfı, Koç Vakfı, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Eğitim Vakfı, Türk Petrol Vakfı Bütün öğrencilerimiz, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs olanaklarından yararlanma hakkına sahiptirler. Burslara son başvuru tarihleri her yıl eğitim-öğretim başında öğrenci panolarından ve web sayfasından ilan edilmektedir.

40 Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Programı Üniversitemiz birimlerinin istekleri doğrultusunda saat ücreti karşılığında öğrencilerimiz idari bürolarda, kütüphanede ve bölümlerin laboratuarlarında çalışabilirler. Üniversitemizde toplam 600 öğrenci bu hizmetten yararlanmaktadır. Başvurular Sağlık Kültür ve Daire Başkanlığına yapılmaktadır.

41 Beslenme Üniversitemizin bütün birimlerinde, öğrenci ve çalışanlara öğle yemeği, ayrıca, ikili öğretim nedeniyle akşam yemeği verilmektedir. Öğrenci yemekhanesinde yemek ücreti 1 TL dir. Maddi durumu yetersiz öğrencimize de ücretsiz yemek yardımı yapılmaktadır. Yemek Bursu Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımızın verdiği Yemek Bursu 2003 yılında 150 kişi ile başlamış, 2009 yılında 1500 kişi olup artarak devam etmektedir. Kampüs içinde ve dışında çok sayıda kantin, kafe, simit evi, restoran vs. bulunmaktadır.

42 Öğrenci Kantinlerinden Görüntüler Altıgen Kafe Marmara Simit

43 PTT Göztepe Yerleşkesi'nde 2007 yılında hizmete giren PTT şubesi, üniversitemiz öğrencileri ve personeli için her türlü posta, banka ve lojistik hizmetleri vermektedir.

44 RİNG SEFERLER Güzergah Hareket Saati Göztepe - Haydarpaşa 08:45 Haydarpaşa - Bağlarbaşı 09:15 Bağlarbaşı - Göztepe 09:45 Göztepe - Bağlarbaşı 13:30 Bağlarbaşı - Haydarpaşa 14:00 Haydarpaşa - Göztepe 14:30 Göztepe - Bağlarbaşı 15:30 Bağlarbaşı - Haydarpaşa 15:45 Haydarpaşa - Göztepe 16:15

45 KÜTÜPHANE HİZMETLERİ 638 Adet basılı dergi aboneliği i aşkın yerli ve yabancı kitap den fazla lisansüstü tez 900 ü aşkın Nadir Eser,eski harfli basma eser Elektronik veri tabanları üzerinden abonelikler Ödünç verme hizmetleri Kütüphane internet salonu hizmeti Uzaktan erişim hizmetleri Çalışma Saatleri Pazartesi-Cuma 09:00-19:45 Cumartesi 10:00-15:45 İletişim bilgileri Web: Göztepe Yerleşkesi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, 34722, Kadıköy / İstanbul Tel. - Faks: E-posta:

46 ÖĞRENCİ BİLİŞİM MERKEZİ Tüm öğrenciler hızlı, rahat ve ücretsiz olarak İnternet erişim hizmeti alabilmektedirler.

47 Göztepe Yerleşkemizde 1 adet kapalı spor bulunmaktadır. Kapalı spor salonu içinde : 1 fitness salonu, 1 bilardo salonu, 1 basketbol salonu, 3 antrenman salonu, 2 sınıf, 1 dağcılık tırmanma duvarı ve 1 müzik aletleri ile donatılmış stüdyo bulunmaktadır. Fakültemiz takımları: Futbol takımı Basketbol takımı Erkek voleybol takımı Kız voleybol takımı Takımlarımız turnuvalarda dereceler almaktadır. SPOR OLANAKLARI

48 FUTBOL TAKIMIMIZ 2011 M.Ü. ÜÇÜNCÜLÜK KUPASINI KAZANDI

49 KIZ VOLEYBOL TAKIMIMIZ 2011 M.Ü. ÜÇÜNCÜLÜK KUPASINI KAZANDI

50 Sportif Kurslar Basketbol Kursu Dağcılık-Kaya tırmanışı Kursu Voleybol Kursu Boks Kursu Masa tenisi Satranç Kültürel Kurslar Tiyatro Kursu Bireysel Çalgılar (Gitar, Keman, Bağlama vs.) Türk Halk Müziği Korosu Kursu Türk Sanat Müziği Korosu Fotoğrafçılık Kursu Halk oyunları Kursu Ücretsiz Kurslar Öğrencilerimiz için, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı na bağlı, ücretsiz sportif ve kültürel kurslar verilmektedir.

51 Fen Edebiyat Fakültesi Koroları Fakültemiz öğrencilerinin kültürel etkinliklerini desteklemektedir. Dekanlık bünyesinde 2 müzik topluluğu çalışmalarını sürdürmekte ve konserler vermektedir: Türk Müziği Topluluğu Türk Halk Müziği Topluluğu Ayrıca, öğrencilerimiz kampüsteki diğer birçok sosyal olanaklarla, Futbol, Voleybol ve Basketbol takımlarında, öğrenci kulüplerinde, kendilerini ifade etme ve geliştirme imkânı bulmaktadırlar.

52 Öğrenci Kulüpleri Üniversitemizde, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı na bağlı faaliyet gösteren çok sayıda öğrenci kulübü bulunmaktadır 52 Adet A tipi kulüp 90 Adet B tipi kulüp Toplam 142 öğrenci kulübü Kulüpler faaliyet alanlarına göre A tipi ve B tipi olmak üzere iki türde kurulabilirler. A tipi kulüpler bölüm kulüpleri, B tipi kulüpler ise üniversite genelinde faaliyet gösteren kulüplerdir. Kulüplerin listesini görmek için:

53 Geleneksel Bahar Şenlikleri Her yıl Mayıs ayında, öğrenci kulüplerinin etkinlikleri, ünlü sanatçıların ve müzik gruplarının konserleri, eğlence ve alışveriş standları ile Göztepe Kampüsü bir bayram alanına döner. Şenliklerin odak noktası Fen Edebiyat Fakültesinin önündeki alandır. Fakültemiz konferans salonu da şenlikler süresince birçok etkinliğe ev sahipliği yapar.

54 Marmara nın keyfini Marmaralı olmadan önce çıkarın Mayıs tarihlerinde Bahar Şenliklerine ve konserlere bekliyoruz.

55 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ ETKİNLİKLERİ Fakültemiz bünyesinde yıl içerisinde çok sayıda sempozyum, konferans, panel, gösteri, müzik dinletisi, sergi yapılmakta ve öğrencilerin bunlara aktif olarak katılımları desteklenmektedir. BAZI ETKİNLİKLERDEN ÖRNEKLER: Biyoloji Konulu Resim Yarışması Biyoloji Bölümü tarafından geleneksel olarak her yıl Türkiye çapında düzenlenmektedir.

56 Evliya Çelebi Yeni Haritasının Tanıtımı Fakültemiz Tarih Bölümünden Prof.Dr. Zekeriya Kurşun ve ekibinin gün yüzüne çıkarttığı Evliya Çelebi nin kayıp Dicle-Fırat Haritası basına tanıtıldı.

57 Türk Cumhuriyetleri Müzik Gösterisi

58 Fen Edebiyat Fakültesi Bilim ve Kültür Günleri Her yıl ekim ayının son haftasında Dekanlık tarafından geleneksel Bilim ve Kültür Günleri düzenlenmektedir. Bir hafta boyunca, çeşitli konferanslar, paneller, söyleşiler, konserler, gösteriler, sergiler yapılmaktadır. Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş a verdiği konferanstan dolayı Rektörümüz teşekkür plaketini verirken. M.Ü. Oda Müziği Topluluğu konseri

59 Ressam Cemal Akyıldız Gravür Sergisi Atatürk ve Cumhuriyetimizin 88.Yılı

60 Bölümlerin Düzenledikleri Akademik Etkinliklerden Örnek Görüntüler Tarih Bölümü nün sunduğu Cumhuriyetimizin 88.Yılı Paneli Kimya Bölümü nün misafiri ve 1991 Nobel Kimya Ödülü Sahibi Prof. Dr. Richard Robert Ernst ten Konferans

61 2011 Mezuniyet Töreni Mezuniyet töreni Rektörümüz, Rektör Yardımcıları, Dekanlar ve öğretim üyelerinin katılımıyla Burhan Felek Stadyumunda büyük bir coşkuyla yapıldı.

62

63

64 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Fakültemiz mezunları, Yurtiçi ve yurtdışı seçkin üniversitelerde yüksek lisans, doktora programlarına kabul edilmektedirler. Akademik kariyer yaparak öğretim elemanı olarak çalışabilirler. Pedogojik formasyon sertifika programını tamamladıkları takdirde öğretmenlik yapma hakkını elde etmektedirler. Fen bölümleri mezunları: Endüstriyel kuruluşlarda ARGE (araştırma ve geliştirme) laboratuarlarında, Adli Tıp Kurumunda araştırmacı olarak. İlaç sanayi, gıda sektöründe, polimer sanayinde, kalite kontrol, ürün geliştirme, pazarlama uzmanı olarak, Sağlık sektöründe, biyokimya ve kimya laboratuarlarında, Teknoloji Danışmanlık ve Uygulama şirketlerinde,

65 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Hastanelerin radyoloji ve nükleer tıp birimlerinde nükleer uzman ve sağlık personeli olarak, Araştırma-geliştirme kurumlarında (CERN, TÜBİTAK, TAEK, ASELSAN), Ankara Balistik Araştırma Merkezinde, Ankara ve Çekmece Nükleer Araştırma Merkezlerinde, Kimya sektöründe, Silahlı Kuvvetlerin Araştırma Merkezlerinde araştırmacı olarak, Türkiye İstatistik Kurumu, Devlet Planlama Teşkilatı, Türk Standartlar Enstitüsü, Piyasa araştırma şirketlerinde istatistikçi uzman olarak, görev yapabilmektedirler.

66 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Sosyal Bilim alanlarından mezun olanlar: Eğitim-öğretim sektöründe Basın-yayın, Reklamcılık sektöründe, Vakıflar Genel Müdürlüğü nde, Kültür Bakanlığı nda, Özel ve Devlet arşivlerinde, Kütüphane ve dökümantasyon merkezlerinde, Sinema ve halkla ilişkiler sektöründe, Müzelerde, Sanat galerilerinde, Kültür organizasyonlarında, Sivil Toplum Kuruluşlarında, olmak üzere birçok alanda iş bulabilmektedirler.

67 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Yabancı Dille ilişkili (Alman Dili ve Edebiyatı, Mütercim Tercümanlık) bölümlerden mezun olanlar: Avrupa Birliği Kurumlarında, Büyükelçilikler ve konsolosluklarda,, Dışişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığında, Ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarında, Ulusal ve uluslararası şirketlerin Halkla İlişkiler, Pazarlama ve Tanıtım, Dış Ticaret, Reklamcılık ve İnsan Kaynakları Yönetimi departmanlarında, Yayınevlerinde, Yeminli tercüme bürolarında, Milli Eğitim kurumlarında, olmak üzere birçok alanda iş bulabilmektedirler.

68 ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN KAZANIMLARI BU AYRICALIKLI KURUMDA SİZLERE VERİLECEK OLAN, HER ZAMAN YÜREĞİNİZDE VE YANINIZDA TAŞIYACAĞINIZ, SAĞLAM BİR KİŞİLİK ONURLU YAŞAM MÜCADELESİ MUTLU BİR YAŞAM FELSEFESİ GÜÇLÜ BİR AKADEMİK KİMLİKDİR.

69

MARMARA ÜNİVERSİTESi. Hoşgeldiniz

MARMARA ÜNİVERSİTESi. Hoşgeldiniz MARMARA ÜNİVERSİTESi Hoşgeldiniz Rektörlük Binası Marmara Üniversitesi 125 yılık geçmişi 3000 civarında öğretim elemanı ve 60 bin e yaklaşan öğrenci sayısıyla Türkiye nin önde gelen eğitim kurumlarından

Detaylı

2016-2017 www.bilecik.edu.tr Genel Bilgiler Üniversitemiz, 104.057 m 2 kapalı alan, 24.212 m 2 açık alanda spor tesisleri olmak üzere toplam 741.248 m 2 kampüs alanına sahiptir. 485 Akademik Personelimizle

Detaylı

LABORATUARLAR. Bilgisayar eğitim laboratuarları. Entomoloji laboratuarı. Kimya laboratuarı

LABORATUARLAR. Bilgisayar eğitim laboratuarları. Entomoloji laboratuarı. Kimya laboratuarı LABORATUARLAR Bilgisayar eğitim laboratuarları Kimya laboratuarı Entomoloji laboratuarı KÜTÜPHANE Orman Fakültesi Kütüphanesinde 40 bine yakın yayın bulunmaktadır. 168 ayrı derginin abonesidir. İ.Ü. Merkez

Detaylı

T.C. ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLANI (2015 2019) İÇİNDEKİLER

T.C. ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLANI (2015 2019) İÇİNDEKİLER T.C. ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLANI (2015 2019) İÇİNDEKİLER 1. DURUM ANALİZİ 5 1.1. TARİHÇE 5 1.2. BUGÜNKÜ DURUM 5 1.3. YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER VE MEVZUAT ANALİZİ 11

Detaylı

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ İYTE İÇERİK 2 I. İzmir II. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü III. Rakamlar IV. Fakülteler, Bölümler ve Programlar V. Kampüste Yaşam VI. Uluslararası İlişkiler 3 İzmir I.

Detaylı

Fakültemiz; Fakültemiz yeni kurulmasına rağmen hızla büyümekte ve kadrolarını genişletmektedir.

Fakültemiz; Fakültemiz yeni kurulmasına rağmen hızla büyümekte ve kadrolarını genişletmektedir. HOŞGELDİNİZ Fakültemiz; Bilimsel tutum ve becerileri kazanmış, mesleki donanım sahibi, içinde bulunduğu eğitimsel süreçlerle ilgili, toplumsal meselelere duyarlı, hür düşünen, demokratik ilkelere bağlı,

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : Bilecik Üniversitesi 29 Mayıs 2007 de kurulan ve Aralık 2007 de eğitim öğretim faaliyetlerine başlamış olan bir devlet üniversitesidir.üniversitenin merkez yerleşkesi, Marmara bölgesinde

Detaylı

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ ALMUS MESLEK YÜKSEKOKULU

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ ALMUS MESLEK YÜKSEKOKULU GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ ALMUS MESLEK YÜKSEKOKULU OKULUMUZ HAKKINDA Okulumuz 1995 yılında Tokat İli nin bir doğa harikası olan Almus İlçesi nde kendisine tahsis edilen 32 dönüm kampüs alanı içerisinde

Detaylı

FİZİKİ ŞARTLAR ve OKUL İMKÂNLARI. Laboratuarlar

FİZİKİ ŞARTLAR ve OKUL İMKÂNLARI. Laboratuarlar KAL a Bakış OKULUN TARİHÇESİ Okulumuz 1955 yılında Bakanlığımız tarafından ortaya konan Maarif Kolejleri projesi kapsamında açılmıştır. Türkiye nin dünyaya eğitim alanında kendi tavrını koyduğu en önemli

Detaylı

T.C MARMARA ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu

T.C MARMARA ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu T.C MARMARA ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu KAMPÜSÜN TARİHÇESİ Yüksekokulumuzun da içinde bulunduğu Haydarpaşa yerleşkesinin temeli 11 Şubat 1895 te atılmıştır. Açılış tarihi ise 6 Kasım 1903 tür.

Detaylı

RECEP TAYYĠP ERDOĞAN Ü N Ġ V E R S Ġ T E S Ġ

RECEP TAYYĠP ERDOĞAN Ü N Ġ V E R S Ġ T E S Ġ RECEP TAYYĠP ERDOĞAN Ü N Ġ V E R S Ġ T E S Ġ Fakültemizin Kuruluşu Fakültemiz 3 Eylül 1997 de kuruldu. 2006 yılında RTE Üniversitesi ne bağlandı. Bölümlerimiz Biyoloji Kimya Kimya Fizik Matematik Tarih

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 1 Haydarpaşa Yerleşkesinin Tarihçesi Fakültemizin de içinde bulunduğu Haydarpaşa yerleşkesinin temeli 11 Şubat 1895 tarihinde atılmıştır. Açılış tarihi ise 6 Kasım

Detaylı

Elektronik Mühendisliği Bölümü

Elektronik Mühendisliği Bölümü Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 1 Elektronik Mühendisliği Bölümü Tanıtım Gösterisi Hazırlayan: Arş. Gör. Hasan Hüseyin Sönmez İçerik 1. Üniversitemiz 2. Elektronik Mühendisliği 3. Bölümümüz 4. Son Sözler

Detaylı

% % % % % % 84 kişi- 566 Öğrenci %

% % % % % % 84 kişi- 566 Öğrenci % Stratejik Amaç Stratejik Hedef 1.1. Performans Göstergesi Mevcut Durum Hedef 2013 2014 2015 2016 1.1.1. Üniversiteye ilişkin haberlerin Üniversite web sitesinde yayınlanma H.1.1.2. Bartın Üniversitesi

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ Fakültemiz, 13 Kasım 2010 tarih ve 2010/25 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kapatılan FenEdebiyat Fakültesi yerine kurulan iki fakülteden (Fen Fakültesi ve

Detaylı

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI AĞUSTOS-2015 1 Yüksekokulumuz Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ KASIM 2016

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ KASIM 2016 BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ KASIM 2016 AKADEMİK BİRİMLERİMİZ 13 FAKÜLTE 3 ENSTİTÜ 5 YÜKSEKOKUL 1 KONSERVATUAR FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ ( Kuruluş: 1992 ) FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ( Kuruluş: 1992 ) ZONGULDAK

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : İstanbul Teknik Üniversitesi, 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Humayun adıyla III. Mustafa döneminde kurulmuştur. Gemi inşaatı ve haritacılık öğretimi yapan bu kurumdan sonra kara ordusunun

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İKTİSAT BÖLÜMÜ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İKTİSAT BÖLÜMÜ MARMARA ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İKTİSAT BÖLÜMÜ Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü Anadoluhisarı Kampüsü 34810 Beykoz İstanbul Tel: (+90) 216 308 22 26 pbx

Detaylı

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı Evrak Tarih ve Sayısı: 23/02/2015-9123 T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı *BELMRPYA* Sayı :99174368 /310.02.01.1/ Konu :Farabi Programı Başvuru Materyalleri FİZİK BÖLÜM

Detaylı

BÖLÜMLERĠMĠZ. Fakültemizin 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı için ÖSYM Kılavuzunda yer alan lisans programları aşağıda sunulmuştur.

BÖLÜMLERĠMĠZ. Fakültemizin 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı için ÖSYM Kılavuzunda yer alan lisans programları aşağıda sunulmuştur. Ayrıca öğrencilerimiz boş zamanlarında bilgisayar laboratuarından ve salonlarımızda bulunan açık bilgisayarlardan yararlanabilmektedirler. Nitelikli öğretmen yetiştirmeyi amaçlayan fakültemizde dersler,

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : Namık Kemal Üniversitesi 2006 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Marmara nın İncisi unvanıyla anılan Tekirdağ dadır. ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : Tekirdağ

Detaylı

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2016 Yüksekokulumuz Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde Hazırlık

Detaylı

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ Öğrenci Odaklı Üniversite Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi ve FATÜBAT tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi ni onurlandırmanızı diler, saygılar sunarım. Prof. Dr. M. Ramazan YİĞİTOĞLU

Detaylı

SİNOP ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

SİNOP ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ SİNOP ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ GENEL BİLGİLER Fen-Edebiyat Fakültesi, 11 Temmuz 1992 tarihinde 3837 Sayılı Kanunun 18/c maddesi uyarınca kurulan Sinop Denizcilik Fakültesinin kapatılarak yerine

Detaylı

ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER & LLP/ ERASMUS / FARABİ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ

ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER & LLP/ ERASMUS / FARABİ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER OFİSİ TANITIM SUNUSU ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER & LLP/ ERASMUS / FARABİ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ Karabük Üniversitesi kurulduğu andan itibaren uluslararası tanınırlığa

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Çevre Mühendisliği Nedir? Çevre sorunlarına çözüm bulan disiplinler arası bir mühendislik dalıdır. Çevre Mühendisleri doğal çevreyi

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : Üniversitenin Kurucu Vakfı olan Gevher Sultan Eğitim, Araştırma, Kültür ve Sağlık Vakfı (GESAV) nın 2007 yılında kurulması ile birlikte kuruluş çalışmaları başlayan Mevlana Üniversitesi

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ UYGULADIĞI EĞİTİM, ULUSAL TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON KURULU (UTEAK) TARAFINDAN AKREDİTE EDİLEN ÜLKEMİZDEKİ SAYILI TIP FAKÜLTELERİNDEN BİRİSİ http://tip.marmara.edu.tr

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1 Tanıtım Gösterisi Hazırlayan: Arş. Gör. Ahmet Cengizhan Dirican İçerik 1. 1. Üniversitemiz 2. 2. Bilgisayar Mühendisliği 3. 3. Bölümümüz

Detaylı

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2008

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2008 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2008 Boğaziçi Üniversitesi Haziran, 2008 Boğaziçi Üniversitesi İSTANBUL Copyright 2008 Boğaziçi University Library Cataloging in-publication Data Boğaziçi

Detaylı

EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi

EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi 80 EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi Sayın İnşaat Mühendisi Adayı, İnşaat Mühendisliği Eğitimi Kurulu, İMO 40. Dönem Çalışma Programı çerçevesinde İMO Yönetim Kurulu nca İnşaat Mühendisliği Eğitimi

Detaylı

Ege Üniversitesi Egitim Fakültesi

Ege Üniversitesi Egitim Fakültesi T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ A. Kuruluş 1998 yılında kurulan Fakültemiz, lisans ve lisansüstü eğitim programlarıyla güçlenerek gelişmektedir. Fakültemiz lisans programlarına 1999-2000 öğretim

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : 1975 yılında Batman Meslek Yüksekokulu olarak kurulmuş, 1982 yılında Dicle Üniversitesine bağlı olarak öğretime devam eden Batman Üniversitesi 2007 yılında özerklik kazanmıştır. Üniversitenin

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ

EGE ÜNİVERSİTESİ HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ Fakültemizin Yeri; Fakültemiz 1955-1956 ders yılında Ege Üniversitesi HEMŞİRELİK YÜKSEKOKULU olarak kurulmuştur Türkiye de Kurulan İlk Hemşirelik Yüksekokuludur. 'Hemşirelik Fakültesi' Fakültemiz Türkiye

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU Yüksekokulumuz, Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında 10 Eylül 1992 tarihinde imzalanan protokol ile açılmış,

Detaylı

T.C. YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI LİSTESİ

T.C. YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI LİSTESİ Sıra Birim Adı Birim Kimlik Kodu 1 YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 53771667 2 REKTÖRLÜK OFİSİ (ÖZEL KALEM) 77230885 3 YÖNETİM REKTÖR YARDIMCILIĞI 51039126 4 ARAŞTIRMA VE PLANLAMA REKTÖR YARDIMCILIĞI

Detaylı

Neden Başkent Üniversitesi BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

Neden Başkent Üniversitesi BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Neden Başkent Üniversitesi BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Neden Başkent Üniversitesi 1 BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2 Anaokulundan doktoraya, öğrencilikten iş hayatına, Başkent Üniversitesi bir ailedir. Başkent Üniversitesi

Detaylı

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2005

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2005 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2005 Boğaziçi Üniversitesi Temmuz, 2005 Boğaziçi Üniversitesi İSTANBUL Copyright 2005 Boğaziçi University Library Cataloging in-publication Data Boğaziçi Üniversitesi

Detaylı

Fen Edebiyat Fakültesi

Fen Edebiyat Fakültesi MOLEKÜLER BİYOLOJİ ve GENETİK AMERİKAN KÜLTÜRÜ ve EDEBİYATI PSİKOLOJİ MATEMATİK MÜTERCİM TERCÜMANLIK HALİÇ SENİ BEKLİYOR MOLEKÜLER BİYOLOJİ ve GENETİK Genetik, canlılıkla ilgili özelliklerin nasıl kazanıldığını

Detaylı

AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU

AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU Erasmus+ Programı dâhilinde, Ankara Ticaret Odası Koordinatörlüğünde 12 Üniversitenin katılımıyla oluşan Yeni İş Tecrübeleri için Ankara Konsorsiyumu (YİTAK) Projesi,

Detaylı

Tablo 1 PERFORMANS HEDEFİ TABLOSU

Tablo 1 PERFORMANS HEDEFİ TABLOSU 1.BİLİMSEL ARAŞTIRMALARIN KALİTESİNİ GELİŞTİRMEK. Beş yılda öğretim elemanı başına 3 ulusal, 2 uluslararası bilimsel araştırma veya yayın ile toplam 1500 ulusal ve 390 uluslararası bilimsel proje gerçekleştirmek.

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : Dokuz Eylül Üniversitesi 1982 de kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Ege bölgesinin 5 büyük(izmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla) iline yayılan Dokuz Eylül üniversitesi Ege Bölgesindeki

Detaylı

EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİNDE BAŞLATILACAK OLAN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA İLİŞKİN D U Y U R U

EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİNDE BAŞLATILACAK OLAN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA İLİŞKİN D U Y U R U 2016-2017 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİNDE BAŞLATILACAK OLAN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA İLİŞKİN D U Y U R U 2016-2017 Eğitim - Öğretim Yılı Güz Döneminde son sınıfta veya önceki

Detaylı

Bölümümüzün Vizyonu: Bölümümüzün Misyonu:

Bölümümüzün Vizyonu: Bölümümüzün Misyonu: Bölümümüzün Vizyonu: Uluslararası düzeyde ilişkiler kuran, üniversitemizin akademik, kültürel, kültürlerarası gelişim ve ilişkilerine katkı sağlayan bir bölüm olmak. Bölümümüzün Misyonu: Ulusal ve uluslararası

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ UYGULADIĞI EĞİTİM ULUSAL TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON KURULU TARAFINDAN AKREDİTE EDİLEN ÜLKEMİZDEKİ SAYILI TIP FAKÜLTELERİNDEN BİRİSİ İSTANBUL DA TEK TIP FAKÜLTESİ http://tip.marmara.edu.tr

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tanıtım Gösterisi 1 İçerik 1. Üniversitemiz 2. Bilgisayar Mühendisliği 3. Bölümümüz 4. Son Sözler 2 Üniversitemiz 3 1. Teknoloji Enstitüsü

Detaylı

OKULUMUZUN TANITIMI VE TARİHÇESİ

OKULUMUZUN TANITIMI VE TARİHÇESİ OKULUMUZUN TANITIMI VE TARİHÇESİ Okulumuz 26.08.1996 tarihinde eğitim-öğretime başlamıştır. Okulumuz 26.08.1996 yılında Çankaya İlçesi, Yıldız semtinde Yıldız Anadolu Lisesi adı altında eğitimöğretime

Detaylı

2016-2017. Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı

2016-2017. Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı 2016-2017 Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı FAKÜLTE VE BÖLÜMLER FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Matematik Bölümü Mütercim Tercümanlık Bölümü Psikoloji Bölümü GÜZEL SANATLAR,

Detaylı

GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ

GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ Doğuş markası, eğitime adanmış yarım asra yaklaşan bir anlam ifade etmektedir. Doğuş Üniversitesi eğitimde ilklerin sahibi, yeniliklerin öncüsü olarak, geçmişinden

Detaylı

BAŞARI ÖDÜLSÜZ KALMAZ!

BAŞARI ÖDÜLSÜZ KALMAZ! EĞİTİMİN ALTIN MARKASINDA BAŞARI ÖDÜLSÜZ KALMAZ! %100 ÖĞRENİM BURSU FIRSATI ANADOLU LİSESİ TEOG PUANINLA SÜRESİZ BURS KAZAN! GELECEĞE GÜÇLÜ BAŞLA! EN İYİSİNİ SEÇ, DOĞRU KARAR VER ŞANSA İHTİYACIN YOK EĞİTİME

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Çevre Mühendisliği Nedir? Çevre sorunlarına çözüm bulan disiplinler arası bir mühendislik dalıdır. Çevre Mühendisleri doğal çevreyi

Detaylı

Marmara Üniversitesi. Fen-Edebiyat Fakültesi

Marmara Üniversitesi. Fen-Edebiyat Fakültesi Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi MARMARA ÜNİVERSİTESİ 1982-1983 eğitim ve öğretim yılında 9 fakülte, 1 yüksekokul, 1 enstitü ile eğitim ve öğretime başlamıştır. Bugün fakülte sayısı 16 ya, yüksekokul

Detaylı

STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU

STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU FAKÜLTE/BÖLÜM ADI: STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU Stj. Amaç No Hedef No Faaliyet No Performans no Stratejik Amaç / Hedef / Faaliyet Tanımı 2008 mevcut durum 2009 2010 2011 2012 2013 Faaliyet

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ Fakültemiz 2809 sayılı Kanunun Ek 30. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulunun 02.06.2000 tarih ve 2000-854 sayılı kararnamesiyle kurulmuş, 2001-2002 Eğitim

Detaylı

T.C. ZİRAAT BANKASI BALIKESİR FEN LİSESİ BRİFİNG

T.C. ZİRAAT BANKASI BALIKESİR FEN LİSESİ BRİFİNG T.C. ZİRAAT BANKASI BALIKESİR FEN LİSESİ BRİFİNG 2013-2014 T.C. ZİRAAT BANKASI BALIKESİR FEN LİSESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres E-posta Adresi Web Adresi Paşaalanı M. Cemal Kutay Cd. Karesi - BALIKESİR zbfl@meb.k12.tr

Detaylı

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ 2015 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ 2015 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ 2015 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU 1 İÇİNDEKİLER I- GENEL BİLGİLER... A- Misyon ve Vizyon... B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar... C- Birime İlişkin Bilgiler... 1- Fiziksel

Detaylı

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Psikoloji Psikoloji bilimi, insanı anlamada bu bütünsel bakış açısını koruyan bir yaklaşım sergiler. Amacı insanı daha iyi anlamak ve ona yardımcı olmaktır. Psikoloji,

Detaylı

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU FAALİYETLER Üniversite Bütçesi Ocak-Haziran 2014 2014 Mali Yılı Üniversite bütçesi 140.286.000 TL olarak belirlenmiştir.

Detaylı

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ Bizler, aşağıda imzaları bulunan yükseköğretim kurumları olarak, kurumlarımız arasında Farabi Değişim Programı kapsamında işbirliği yapmayı kararlaştırmış bulunmaktayız.

Detaylı

Kiril Metodi Üniversitesi-Saints Cyril and Methodius University of Skopje

Kiril Metodi Üniversitesi-Saints Cyril and Methodius University of Skopje YURTDIŞINDA EĞİTİM - MAKEDONYA EĞİTİM Kiril Metodi Üniversitesi-Saints Cyril and Methodius University of Skopje 1 / 5 Saints Cyril and Methodius University of Skopje - Makedonya Cumhuriyeti nde kurulmuş

Detaylı

ATILIM ÜNİVERSİTESİ T.C. DEVLET TEŞKİLATI NUMARALARI

ATILIM ÜNİVERSİTESİ T.C. DEVLET TEŞKİLATI NUMARALARI BİRİM ADI T.C. DEVLET TEŞKİLATI NUMARASI MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANLIĞI 35774133 ATILIM ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 59394181 REKTÖRLÜK OFİSİ (ÖZEL KALEM) 23352954 GENEL SEKRETERLİK 53322795 ÖĞRENCİ DEKANLIĞI 26256122

Detaylı

PAZARCIK MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BRİFİNG DOSYASI

PAZARCIK MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BRİFİNG DOSYASI PAZARCIK MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BRİFİNG DOSYASI I.BÖLÜM T.C PAZARCIK KAYMAKAMLIĞI PAZARCIK MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ BRİFİNG DOSYASI a)

Detaylı

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ RESMİ YAZIŞMA KODLARI

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ RESMİ YAZIŞMA KODLARI OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ RESMİ YAZIŞMA KODLARI B 30 2 OKA 0 00 00 00 OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ B 30 2 OKA 0 01 00 00 REKTÖRLÜK OFİSİ (ÖZEL KALEM) B 30 2 OKA 0 05 00

Detaylı

KALİTE YOLCULUĞU. Prof.Dr. Muzaffer ELMAS Sakarya Üniversitesi Rektörü. www.sakarya.edu.tr. EFQM KAZANANLAR KONFERANSI (WINCO) 19 Şubat 2014, İstanbul

KALİTE YOLCULUĞU. Prof.Dr. Muzaffer ELMAS Sakarya Üniversitesi Rektörü. www.sakarya.edu.tr. EFQM KAZANANLAR KONFERANSI (WINCO) 19 Şubat 2014, İstanbul KALİTE YOLCULUĞU Prof.Dr. Muzaffer ELMAS Sakarya Üniversitesi Rektörü EFQM KAZANANLAR KONFERANSI (WINCO) 19 Şubat 2014, İstanbul 1970 : Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu 1971 : Sakarya Devlet

Detaylı

Edebiyat Fakültesi Alman Dili Ve Edebiyatı Ales Puan Türü : Sözel. TC Yabancı Yatay Özel TC Yabancı Yatay Özel 10 2 - - 5 2 - -

Edebiyat Fakültesi Alman Dili Ve Edebiyatı Ales Puan Türü : Sözel. TC Yabancı Yatay Özel TC Yabancı Yatay Özel 10 2 - - 5 2 - - Edebiyat Fakültesi Alman Dili Ve Edebiyatı 10 2 - - 5 2 - - Lisans Mezunlarında Aranacak Şartlar : Aşağıdaki Programlardan Mezun Olanlar Kabul Edilecektir : Aşağıdaki Programlardan Mezun Olanlar Kabul

Detaylı

EK-1 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSİTİTÜSÜ YAZIŞMA KODLARI

EK-1 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSİTİTÜSÜ YAZIŞMA KODLARI EK-1 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSİTİTÜSÜ YAZIŞMA KODLARI B 30 2 GYE 0 00 00 00 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ B 30 2 GYE 0 01 00 00 REKTÖRLÜK OFİSİ (ÖZEL KALEM) B 30 2 GYE 0 05 00 00 KURULLAR B 30 2 GYE

Detaylı

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Karadeniz Teknik Üniversitesi, Yan Dal ve Yaz Dönemi Yönetmeliği uyarınca 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında ve Yan Dal eğitim-öğretimine başvuru şartları, gerekli

Detaylı

Telefon:

Telefon: BARTIN ÜNİVERSİTESİ http://fen.bartin.edu.tr Telefon:0 378 223 52 25 M.Bahar BAŞKIR M.Bahar BAŞKIR GENEL BİLGİLER: Kontenjan : 35 Puan Türü : MF-1 Eğitim Dili : Türkçe Hazırlık Sınıfı : 1 Yıl (İsteğe Bağlı)

Detaylı

İÇİNDEKİLER GYTE SAĞ- KÜL. SPOR DAİ. BŞK.

İÇİNDEKİLER GYTE SAĞ- KÜL. SPOR DAİ. BŞK. 1 İÇİNDEKİLER YETKİ GÖREV SORUMLULUKLAR VİZYONUMUZ MİSYONUMUZ DEĞERLERİMİZ MEVCUT DURUMUMUZ GÜÇLÜ YÖNLERİMİZ ZAYIF YÖNLERİMİZ FIRSATLAR TEHDİTLER STRATEJİK AMAÇLARIMIZ SONUÇ SON SÖZ 2 YETKİ GÖREV SORUMLULUKLAR

Detaylı

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ Bizler, aşağıda imzaları bulunan yükseköğretim kurumları olarak, kurumlarımız arasında Farabi Değişim Programı kapsamında işbirliği yapmayı kararlaştırmış bulunmaktayız.

Detaylı

Binamızın açılışı 24 Mayıs 2011 günü Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılmıştır.

Binamızın açılışı 24 Mayıs 2011 günü Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılmıştır. FAKÜLTEMİZİN KURULUŞU Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 22/05/2008 tarih ve 2809 sayılı kanuna eklenen Ek-101 Maddeye göre 22/05/2008 tarih ve 5765/1 sayılı yasa ile kurulmuştur. Fakültemiz, 2009-2010

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI FAALİYET RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI FAALİYET RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI FAALİYET RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ 2006 YILI..ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU (BİRİMLER İÇİN FAKÜLTE/YO/MYO/ENSTİTÜ/DAİRE BAŞKANLIĞI/HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ)

Detaylı

Programla İlgili Bilgiler

Programla İlgili Bilgiler 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KAFKAS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI KAPSAMINDA AKADEMİK TAKVİM, AÇILACAK PROGRAMLAR, ALANLAR, KONTENJANLAR VE DERSLERE İLİŞKİN

Detaylı

Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü - 2014/1 TANITIM SUNUMU

Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü - 2014/1 TANITIM SUNUMU Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü - 2014/1 TANITIM SUNUMU Sevgili Gençler, Bursa Teknik Üniversitesi, beşinci yılına girerken sahip olduğu güçlü şehir potansiyeli ve siz değerli gençlerimizin de

Detaylı

12. MĐSYON 13. VĐZYON

12. MĐSYON 13. VĐZYON 12. MĐSYON Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi nin misyonu, evrensel ölçütleri kendisine temel alan, beraberinde ulusal değerlere sahip çıkan, çağdaş tıp bilgi birikimine sahip, koruyucu hekimlik ilkelerini

Detaylı

T.C. Niğde Üniversitesi

T.C. Niğde Üniversitesi T.C. Niğde Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi (TBTF) Lisans Öğrenci iyet Anketi 2015-2016 Bu veri toplama aracı, Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi

Detaylı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ LİSANS PROGRAMI ALPDEK AKREDİTASYON DEĞERLENDİRME RAPORU ORTAK RAPOR

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ LİSANS PROGRAMI ALPDEK AKREDİTASYON DEĞERLENDİRME RAPORU ORTAK RAPOR BÖLÜM A. ASGARİ STANDARTLAR İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ LİSANS PROGRAMI ALPDEK AKREDİTASYON DEĞERLENDİRME RAPORU ORTAK RAPOR I Müfredat Asgari Mevcut Durum 1. Genel bakış ve yaklaşım konularında zorunlu

Detaylı

STATEJİK ALAN 1: EĞİTİM ÖĞRETİM STRATEJİLERİ NO FAALİYET PERFORMANS KRİTERİ DÖNEM UYGULAYICI

STATEJİK ALAN 1: EĞİTİM ÖĞRETİM STRATEJİLERİ NO FAALİYET PERFORMANS KRİTERİ DÖNEM UYGULAYICI STATEJİK ALAN 1: EĞİTİM ÖĞRETİM STRATEJİLERİ AMAÇ 1. Hedef 1.1. İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMINI ÜNİVERSİTE ÇAPINDA YAYGINLAŞTIRMAK 2017 yılı sonuna kadar İngilizce hazırlık eğitimi alan öğrenci sayısını

Detaylı

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ CUMAYERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2010 2014 STRATEJİK PLANI

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ CUMAYERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2010 2014 STRATEJİK PLANI T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ CUMAYERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2010 2014 STRATEJİK PLANI İÇİNDEKİLER BİRİM TANITIMI Fiziksel Altyapı Bölüm Araç ve Gereçleri Mevcut Durumumuz GZFT Analizi Güçlü Yönlerimiz Zayıf Yönlerimiz

Detaylı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Programı Eylül

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Programı Eylül 2016 YILI ÖSYS İLE ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT HAKKI KAZANAN ÖĞRENCİLERE VERİLECEK ORYANTASYON EĞİTİMİ BİRİM TARİH SAAT YAPILACAK YER CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe Tıp Programı 19-20-21

Detaylı

Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü - 2014/1 TANITIM SUNUMU

Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü - 2014/1 TANITIM SUNUMU Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü - 2014/1 TANITIM SUNUMU Sevgili Gençler, Kuruluşumuzdan buyana geride bıraktığımız dört sene içerisinde Öğretim Üyelerimiz; gerek kişi başına makale sayısı, gerekse

Detaylı

ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 27 ŞUBAT 2015

ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 27 ŞUBAT 2015 ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 27 ŞUBAT 2015 2015-2016 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ ERASMUS+ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU KILAVUZU 1 Erasmus+ Programı Erasmus öğrenci öğrenim hareketliliği, Standart veya Genişletilmiş

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : Plato Meslek Yüksek Okulu sanat, medya ve tasarım alanlarında nitelikli insan kaynağı yetiştirmek amacıyla sanatçı, iş adamı ve akademisyenler tarafından kurulmuştur. Plato Meslek Yüksek

Detaylı

TOPLAM ÖĞRENCİ SAYISININ YILLAR İTİBARIYLA DEĞİŞİMİ

TOPLAM ÖĞRENCİ SAYISININ YILLAR İTİBARIYLA DEĞİŞİMİ TOPLAM ÖĞRENCİ SAYISININ 16.746 19.128 21.610 23.871 26.503 24.389 2010 2011 2012 2013 2014 Temmuz Kaynak: Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı (31.07. itibarıyla) LİSANS ÖĞRENCİ SAYISININ ÖNLİSANS ÖĞRENCİ

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ STRATEJİK PLANI

GAZİ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ STRATEJİK PLANI GAZİ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ 2007 2010 STRATEJİK PLANI 1. GİRİŞ 1982 yılında kurulan İlişkiler Bölümümüzün 2007 2010 yılları stratejik plan ve hedeflerini ortaya koymayı amaçlayan bu

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ TARİH BÖLÜMü BİLGİ FORMU

TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ TARİH BÖLÜMü BİLGİ FORMU TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ TARİH BÖLÜMü BİLGİ FORMU Bölüm Bölüm Başkanı TARİH PROF.DR. AYGÜN ATTAR Bölümün amacı Tarih Bölümünün amacı; tarih bilimi ile ilgili meslek

Detaylı

2015-2016 AKADEMİK YILI (GELEN ÖĞRENCİ) FARABİ KONTENJANLARI

2015-2016 AKADEMİK YILI (GELEN ÖĞRENCİ) FARABİ KONTENJANLARI 2015-2016 AKADEMİK YILI (GELEN ÖĞRENCİ) FARABİ KONTENJANLARI Üniversitemiz, belirlemiş olduğu kontenjana göre Üniversitelerden gelen başvuruları sınıf bazında genel akademik ortalamaya göre değerlendirmektedir.

Detaylı

T.C. CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ BAŞVURU KOŞULLARI

T.C. CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ BAŞVURU KOŞULLARI T.C. CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ BAŞVURU KOŞULLARI 2014-2015 Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında, aşağıda kontenjanları belirtilen

Detaylı

2015-2016 AKADEMİK YILI

2015-2016 AKADEMİK YILI T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 201 2016 AKADEMİK YILI TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI KONTENJANLARI HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM Kurumsal İletişim İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler, Reklamcılık,

Detaylı

MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ KASIM 2016 SAYI 1 1 MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ YAYIN KURULU Prof.Dr. Çağrı ERHAN (Rektör) Akademisyen ve öğrencileri bilgilendirmeyi, bölümler arası

Detaylı

Kontenjan: Bölümümüze bu yıl 10 kişilik kontenjan verilmiş olup 1 kişi de Okul birincisi kontenjanımız mevcuttur.

Kontenjan: Bölümümüze bu yıl 10 kişilik kontenjan verilmiş olup 1 kişi de Okul birincisi kontenjanımız mevcuttur. ADAY ÖĞRENCİLER BALIKÇILIK TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi nin eski bölümüdür. Deniz Bilimleri Mühendisliği ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği

Detaylı

MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ KASIM 2016 SAYI 1 1 MÜHENDİSLİK VE DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ YAYIN KURULU Prof.Dr. Çağrı ERHAN (Rektör) Akademisyen ve öğrencileri bilgilendirmeyi, bölümler arası

Detaylı

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi A Blok, Pedagojik Formasyon Birimi, ELAZIĞ. Tlf: 0-424-2370000/4928

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi A Blok, Pedagojik Formasyon Birimi, ELAZIĞ. Tlf: 0-424-2370000/4928 D U Y U R U ÜNİVERSİTELERİN ÖĞRETMENLİĞE KAYNAK OLUŞTURAN BÖLÜMLERİNİN SON SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE MEZUNLAR İÇİN 2015-2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİNDE BAŞLATILACAK PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ TARİHÇE Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 20 Temmuz 1982 tarihinde, Prf. Dr. Hakkı Dursun Yıldız'ın kurucu dekanlığında; Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı

Detaylı

ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 5 EKİM 2016

ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 5 EKİM 2016 ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ 5 EKİM 2016 2016-2017 ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ ERASMUS+ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU KILAVUZU 1 Erasmus+ Programı Erasmus öğrenci öğrenim hareketliliği, Standart veya Genişletilmiş

Detaylı

T.C. IĞDIR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI 2013 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

T.C. IĞDIR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI 2013 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU SUNUŞ T.C. IĞDIR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI 2013 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU SUNUŞ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı; Üniversite öğrencilerinin beden ve ruh sağlıklarının

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ KAYIT İŞLEMLERİ

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ KAYIT İŞLEMLERİ KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ KAYIT İŞLEMLERİ Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 20 Şubat 2014 tarih ve 9 sayılı kararı ekinde yer

Detaylı

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ http://muhendislik.sdu.edu.tr/endustri Ekim, 2012 Isparta SDÜ MF Endüstri Mühendisliği Bölümü 2012 2 ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

Detaylı