MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ"

Transkript

1 MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

2 M.Ü. GÖZTEPE YERLEŞKESİ

3

4 Rektörlük Binası

5 Göztepe Yerleşkesi Planı

6 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

7

8

9

10 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. MERAL ÜNAL FAKÜLTE ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Göztepe Kampüsü Kadıköy/İSTANBUL Web: tel.: / / / Faks: E-posta:

11 MİSYON Çağdaş bilgi düzeyine sahip, sosyalleşen, sorgulayan, araştıran, Atatürk ilke ve hedeflerine bağlı, ülkesini, ulusunu ve bütün insanlığı seven bireyler yetiştirmek. Bu doğrultuda geleceği kucaklayan güçlü akademik kadrosuyla ulusal ve uluslararası düzeyde adından söz edilen bir kurum olmak.

12 VİZYON Temel bilimler alanında kaliteli eğitim-öğretim yaparak yaratıcı beyin gücü yetiştirmek Topluma, endüstriye ve bilime hizmette öncü bir kurum olmak İleri araştırma ve uygulamalarla dünyanın önde gelen araştırma kurumları arasında yer almak Uluslararası eğitim, kültürel ve akademik işbirlikleri ile öğrencilerine evrensel bakış açısı kazandırmak.

13 FAKÜLTE BÜNYESİNDEKİ BÖLÜMLER 20 Temmuz 1982 tarihinde, üniversitemize bağlı olarak Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri oluşturularak kuruldu. Fakültemiz, belirtilen bölümlere öğrenci alınmasıyla, eğitim-öğretime başladı yılında Göztepe Yerleşkesi ndeki bugünkü binasına taşındı. Fakültede bugün 15 Bölüm örgün, 4 Bölüm İkinci Öğretim (İ.Ö) yapmaktadır. FEN BÖLÜMLERİ Matematik Fizik (%30 İngilizce) Kimya (%30 İngilizce) Biyoloji İstatistik SOSYAL BÖLÜMLER Tarih Bilgi ve Belge Yönetimi Sosyoloji (Tam İngilizce) Coğrafya Sanat Tarihi DİL BÖLÜMLERİ (İlgili yabancı dilde eğitim yapılmakta) Türk Dili ve Edebiyatı Alman Dili ve Edebiyatı İngilizce Mütercim Tercümanlık Almanca Mütercim Tercümanlık Fransızca Mütercim Tercümanlık İ.Ö YAPILAN BÖLÜMLER Matematik Biyoloji Bilgi ve Belge Yönetimi Türk Dili ve Edebiyatı

14 NEDEN MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ? Güçlü fiziksel altyapı Güçlü, uluslararası deneyime sahip akademik kadro, Erasmus'la yurt dışında eğitim ve staj imkanları, Çift ana dal ve yan dal programları, Güncel ve dünya standartlarında müfredat, Sosyal yaşam - şehir yerleşkesi avantajları, Öğrenci - öğretim elemanı arasında kuvvetli iletişim, Mezuniyet sonrası branşlarında aranan eleman olma imkanı, İstanbul un Anadolu yakasındaki tek devlet üniversitesi

15 GÜÇLÜ FİZİKSEL ALTYAPI Fakülte binası 63 anfi ve derslik, 51 araştırma ve öğrenci laboratuarı, 1 konferans salonu, 1 Kantin okuma ve dinlenme salonları ve diğer mekanları ile Marmara Üniversitesi'nin en fazla hizmet verilen binalarından biridir.

16 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ YERLEŞKE PLANI C-BLOK B-BLOK A-BLOK TERAS 4. KAT KİMYA BÖLÜMÜ LAB. EĞİTİM BİLİMLERİ ENS. 3. KAT BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ 2. KAT BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 1. KAT FİZİK BÖLÜMÜ DERSLİKLERİ KİMYA BÖLÜMÜ LABORATUARLAR BİYOLOJİ LABORATUARLARI FİZİK LABORATUARLARI SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ COĞRAFYA BÖLÜMÜ SANAT TARİHİ ALMAN DİLİ VE EDEB. MÜTERCİM TERC.(İng,Fran) TARİH BÖLÜMÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ZEMİN KAT KONFERANS SALONU KANTİN ÇALIŞMA SALONU BİLGİSAYAR LAB. Derslikler DEKANLIK GİRİŞ ÖĞRENCİ İŞLERİ BÜROSU MATEMATİK BÖLÜMÜ Bodrum ÖĞRENCİ KLÜPLERİ KİMYA KİMYA FEN BİLİMLERİ ENS. LABORATUARLARI LABORATUARLARI

17 LABORATUARLAR FİZİK: 4 araştırma ve 2 öğrenci laboratuarı KİMYA: Öğrenci Laboratuarları: (8 adet) Analitik Kimya, Anorganik Kimya, Biyokimya, Fizikokimya, Genel Kimya, Organik Kimya, Enstrümantal Analiz, Endüstriyel Analiz Laboratuarları Araştırma Laboratuarları: Analitik Kimya Arş., Anorganik Kimya Arş., Biyokimya Arş., Fizikokimya Arş, Organik Kimya Arş., Organik Polimer Arş., Hesapsal Kimya Lab. Ve diğerleri BİYOLOJİ: 3 öğrenci Lab: Genel Biyoloji, Zooloji ve Botanik Laboratuarı Araştırma Lab: Genel Biyoloji, Zooloji, Bitki Yetiştirme, Bitki doku kültürü, 3 adet Moleküler Araştırma Lab. Bilgisayar Laboratuarları: (3 adet) Tüm bölümler için ortak

18 Laboratuarlardan ve Diğer Mekanlardan Görüntüler

19

20 BİLGİSAYAR LABORATUARI

21 OKUMA VE DİNLENME SALONU

22 TARİH BÖLÜMÜ KORİDORU

23 BİR ANFİ DERSİ

24 GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO Tam zamanlı olarak: 62 Profesör 41 Doçent 50 Yardımcı Doçent 11 Öğretim Görevlisi 60 Araştırma Görevlisi 6 Yabancı Öğretim Üyesi (Yabancı Dil Bölümlerinde) ders vermekte ve bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

25 GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO (BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR) Fakültemiz araştırma laboratuarlarında uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Lisansüstü tez çalışmaları ilgili enstitüler kanalıyla yürütülmektedir. Çok sayıda nitelikli bilimsel yayın ve kitap yayınlanmaktadır. Öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz bu akademik faaliyetlerden çeşitli ödüller kazanmaktadır. Ödülleri görmek için:

26 Fakültemizde yapılan bilimsel çalışmalarla ilgili istatistiklere web sayfamızda Yılları Faaliyet Raporlarından ulaşabilirsiniz: YILINDA İNDEKSLERE GİREN HAKEMLİ DERGİLERDE YAPILAN YAYINLARIN ve KİTAPLARIN SAYISI Bölüm Adı UAM UM UAB UB Kitap Toplam Alman Dili Ve Edebiyatı Almanca Mütercim Tercümanlık Bilgi ve Belge Yönetimi Biyoloji Coğrafya Fizik Fransızca Mütercim Tercümanlık İngilizce Mütercim Tercümanlık Kimya Matematik İstatistik Sanat Tarihi Sosyoloji Çeviri Tarih Türk Dili Ve Edebiyatı Toplam

27 2011 YILINDA ÖĞRETİM ELEMANI BAŞINA DÜŞEN ORTALAMA YAYIN SAYISI 3 2,5 2 1,5 1 0,5 0

28 NİTELİKLİ VE GÜÇLÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM OLANAKLARI (BOLOGNA SÜRECİ) Bologna Süreci, pek çok uluslararası kuruluşun işbirliği ile 47 üye ülke tarafından oluşturulan ve sürdürülen eğitimde bir reform sürecidir. Marmara Üniversitesi ve Fakültemiz bu reform sürecini benimseyerek eğitimöğretim programlarını uluslararası standartlarda güncellemiştir. Tüm Yüksek Okul, Fakülte ve Enstitülerin Eğitim-Öğretim Müfredatları, ders içerikleri, ders çıktıları ve öğrenme kazanımlarına Üniversitemiz web sayfasındaki ECTS/DS bağlantısından ulaşılabilir. Üniversitemiz tarihi bir başarıya imza atarak 2010 yılında Avrupa Komisyonu tarafından «Diploma Eki (DS) Etiketi» kalite belgesini almıştır. «ECTS Etiketi» kalite belgesi almak için de başvuru yapmıştır.

29 (BOLOGNA SÜRECİ-ERASMUS PROGRAMI) Bologna Sürecinin kazanımları: Bir ülkeden veya yükseköğretim sisteminden diğerine geçişin kolaylaşması, Öğrenciler ve öğretim elemanlarının ülkeler arası hareketliliği ve istihdamının artırılması, Yükseköğretim ve iş imkanları açısından tercih edilecek hale gelmektir. Bologna Süreci kapsamında, Fakültemizde Erasmus Öğrenci Değişimi ve staj programları 2004 yılından beri aktif olarak sürdürülmektedir. Fakülte Bölümlerinin, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Avusturya, İsveç, İsviçre, Hollanda, Portekiz, Belçika, Slovenya ülkelerindeki çeşitli üniversiteler ile toplam 51 adet Erasmus İkili Anlaşması mevcuttur. Bu anlaşmalardan faydalanarak, örneğin, 2011 yılında, 53 öğrencimiz Avrupa nın saygın üniversitelerinde öğrenim görme olanağına kavuşmuştur. Erasmus Programı Hakkında Detaylı Bilgi ve ikili anlaşmalara ulaşmak için:

30 M.Ü. ULUSLAR ARASI OFİS Üniversitenin tüm birimlerinin Erasmus ve diğer uluslararası işlemlerini yürütür. Erasmus programı, Avrupa'da yüksek öğretimin kalitesini arttırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Erasmus programında belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi için, üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik etmekte, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa'da karşılıklı değişimini sağlamakta, Avrupa Birliği ülkelerindeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınmasına ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Erasmus programı kapsamında yüksek öğretimin ilk yılındaki öğrenciler hariç, doktora dahil olmak üzere öğrencilere, üniversiteler arasında varılan ikili anlaşmalar ve düzenlemeler çerçevesinde, diğer katılımcı ülkedeki bir üniversitede veya yüksek öğrenim kurumunda 3-12ay eğitim desteği (Erasmus hibesi) sağlanmaktadır. İletişim bilgileri LLP / Erasmus Birimi Mühendislik Fakültesi B/Blok Kat:7 Göztepe Kampüsü Kadıköy/İstanbul Tel.: / Faks: E-posta:

31 FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI Türkiye içindeki üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi olanağı sağlar. Marmara Üniversitesi nin çok sayıda üniversite ile Farabi anlaşması vardır. Bu üniversitelerden birinde 1 dönem veya 1 yıl öğrenim görebilirsiniz. Farabi Değişim Programı ve ikili anlaşmalar hakkında detaylı bilgi için:

32 (ÇİFT ANADAL-YANDAL PROGRAMLARI) FAKÜLTE İÇİ BÖLÜMLER ARASINDA ÇİFT ANADAL-YANDAL PROGRAMLARI: Çeşitli bölümlerimizde Çift Anadal ve Yandal programları uygulanmakta; öğrencilerimize ikinci bir bölümden diploma veya sertifika alma fırsatı sunulmaktadır. Detaylı bilgi ve başvuru koşulları için: MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İLE ÇİFT ANADAL-YANDAL PROGRAMLARI: Ayrıca Fakültemiz Fen Bölümlerinin Mühendislik Fakültesinin bölümleri ile de Çift Anadal ve Yandal anlaşmaları bulunduğundan Mühendislik Fakültesinden de diploma veya sertifika alma fırsatı sunulmaktadır. Biyoloji Bölümü: Çevre Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Müh. Fizik Bölümü: Bilgisayar Müh., Çevre Müh., Metalurji ve Malzeme Müh. Kimya Bölümü: Kimya Müh., Çevre Müh., Metalurji ve Malzeme Müh. İstatistik Bölümü: Endüstri Mühendisliği

33 (YAZ OKULU) Yaz okulunda açılacak dersler öğrencilere anket uygulanarak ve onların talepleri dikkate alınarak belirlenir. Yaz okulunda bir dersin açılabilmesi için ön kayıt döneminde bu derse en az öğrencinin kayıt olması gerekir. Öğrenciler yaz okulunda: Daha önce alıp başarısız oldukları, Daha önce alıp başardığı halde notunu yükseltmek istediği, Üst sınıf tan almak istedikleri derslere kayıt olabilirler. Almak isteyip de açılmayan dersleri üniversite içindeki başka Fakültelerden veya başka üniversitelerden alabilirler (Yönetim Kurulu onayı ile).

34 ÖĞRENCİLERE SUNULAN HİZMETLER SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI Öğrencilerimizin beslenme barınma, sağlık, spor, kültür ve diğer sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

35 SAĞLIK HİZMETLERİ Öğrencilerimizin her türlü sağlık sorunları, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Mediko-Sosyal Merkezi'nde çözülmeye çalışılmaktadır. Ana merkez Göztepe Yerleşkesi'ndeki Mediko-Sosyal hizmet birimidir. İletişim Bilgileri Göztepe Kampüsü Mediko-Sosyal Tel.:

36 Gerektiğinde Marmara Üniversitesi Hastanemize, Diş Hekimliği Fakültemize veya diğer sağlık kuruluşlarına sevkler de Mediko-Sosyal den yapılmaktadır. Ayrıca, Göztepe Yerleşkesi nde laboratuar ve röntgen hizmetleri de verilmektedir.

37 MARMARA ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ İletişim bilgileri Fevzi Çakmak Mahallesi Mimar Sinan Caddesi No:41 Üst Kaynarca, Pendik/ İSTANBUL Tel.:

38 BARINMA VE YURT OLANAKLARI İstanbul'da çok sayıda devlet yurdu, özel yurt bulunduğundan ve üniversite yerleşkesi şehir merkezinde olduğundan alternatif barınma olanakları mevcuttur. Üniversitemiz kendi bünyesinde açtığı yurtlar; Özmen Aktar Kız Öğrenci Yurdu ve Handan Ertuğrul Çağdaş Yaşam Kız Öğrenci Yurdu 574 kız öğrencimize barınma olanağı sağlanmaktadır. Gerektiğinde, Göztepe Yerleşkesi ndeki Marmara Üniversitesi Misafirhanesi'nden de yararlanılmaktadır. İletişim Bilgileri Yurt Müdiresi: Nazire İPEK Tel. No. : Adres : Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü

39 BURS, KREDİ VE YARDIMLAR Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, her yıl 550 öğrencimize 8 ay süreyle, Marmara Üniversitesi Vakfı, her yıl 50 öğrencimize 9 ay boyunca; Nihad Sayar Eğitim Vakfı ise yılda 50 öğrencimize 8 ay boyunca burs vermektedir. Başvurular Sağlık Kültür ve Daire Başkanlığına veya Fakülte Öğrenci İşleri Bürosuna yapılmaktadır. Özel kuruluşların verdiği burslar; Sabancı Vakfı, Koç Vakfı, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Eğitim Vakfı, Türk Petrol Vakfı Bütün öğrencilerimiz, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs olanaklarından yararlanma hakkına sahiptirler. Burslara son başvuru tarihleri her yıl eğitim-öğretim başında öğrenci panolarından ve web sayfasından ilan edilmektedir.

40 Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Programı Üniversitemiz birimlerinin istekleri doğrultusunda saat ücreti karşılığında öğrencilerimiz idari bürolarda, kütüphanede ve bölümlerin laboratuarlarında çalışabilirler. Üniversitemizde toplam 600 öğrenci bu hizmetten yararlanmaktadır. Başvurular Sağlık Kültür ve Daire Başkanlığına yapılmaktadır.

41 Beslenme Üniversitemizin bütün birimlerinde, öğrenci ve çalışanlara öğle yemeği, ayrıca, ikili öğretim nedeniyle akşam yemeği verilmektedir. Öğrenci yemekhanesinde yemek ücreti 1 TL dir. Maddi durumu yetersiz öğrencimize de ücretsiz yemek yardımı yapılmaktadır. Yemek Bursu Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımızın verdiği Yemek Bursu 2003 yılında 150 kişi ile başlamış, 2009 yılında 1500 kişi olup artarak devam etmektedir. Kampüs içinde ve dışında çok sayıda kantin, kafe, simit evi, restoran vs. bulunmaktadır.

42 Öğrenci Kantinlerinden Görüntüler Altıgen Kafe Marmara Simit

43 PTT Göztepe Yerleşkesi'nde 2007 yılında hizmete giren PTT şubesi, üniversitemiz öğrencileri ve personeli için her türlü posta, banka ve lojistik hizmetleri vermektedir.

44 RİNG SEFERLER Güzergah Hareket Saati Göztepe - Haydarpaşa 08:45 Haydarpaşa - Bağlarbaşı 09:15 Bağlarbaşı - Göztepe 09:45 Göztepe - Bağlarbaşı 13:30 Bağlarbaşı - Haydarpaşa 14:00 Haydarpaşa - Göztepe 14:30 Göztepe - Bağlarbaşı 15:30 Bağlarbaşı - Haydarpaşa 15:45 Haydarpaşa - Göztepe 16:15

45 KÜTÜPHANE HİZMETLERİ 638 Adet basılı dergi aboneliği i aşkın yerli ve yabancı kitap den fazla lisansüstü tez 900 ü aşkın Nadir Eser,eski harfli basma eser Elektronik veri tabanları üzerinden abonelikler Ödünç verme hizmetleri Kütüphane internet salonu hizmeti Uzaktan erişim hizmetleri Çalışma Saatleri Pazartesi-Cuma 09:00-19:45 Cumartesi 10:00-15:45 İletişim bilgileri Web: Göztepe Yerleşkesi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, 34722, Kadıköy / İstanbul Tel. - Faks: E-posta:

46 ÖĞRENCİ BİLİŞİM MERKEZİ Tüm öğrenciler hızlı, rahat ve ücretsiz olarak İnternet erişim hizmeti alabilmektedirler.

47 Göztepe Yerleşkemizde 1 adet kapalı spor bulunmaktadır. Kapalı spor salonu içinde : 1 fitness salonu, 1 bilardo salonu, 1 basketbol salonu, 3 antrenman salonu, 2 sınıf, 1 dağcılık tırmanma duvarı ve 1 müzik aletleri ile donatılmış stüdyo bulunmaktadır. Fakültemiz takımları: Futbol takımı Basketbol takımı Erkek voleybol takımı Kız voleybol takımı Takımlarımız turnuvalarda dereceler almaktadır. SPOR OLANAKLARI

48 FUTBOL TAKIMIMIZ 2011 M.Ü. ÜÇÜNCÜLÜK KUPASINI KAZANDI

49 KIZ VOLEYBOL TAKIMIMIZ 2011 M.Ü. ÜÇÜNCÜLÜK KUPASINI KAZANDI

50 Sportif Kurslar Basketbol Kursu Dağcılık-Kaya tırmanışı Kursu Voleybol Kursu Boks Kursu Masa tenisi Satranç Kültürel Kurslar Tiyatro Kursu Bireysel Çalgılar (Gitar, Keman, Bağlama vs.) Türk Halk Müziği Korosu Kursu Türk Sanat Müziği Korosu Fotoğrafçılık Kursu Halk oyunları Kursu Ücretsiz Kurslar Öğrencilerimiz için, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı na bağlı, ücretsiz sportif ve kültürel kurslar verilmektedir.

51 Fen Edebiyat Fakültesi Koroları Fakültemiz öğrencilerinin kültürel etkinliklerini desteklemektedir. Dekanlık bünyesinde 2 müzik topluluğu çalışmalarını sürdürmekte ve konserler vermektedir: Türk Müziği Topluluğu Türk Halk Müziği Topluluğu Ayrıca, öğrencilerimiz kampüsteki diğer birçok sosyal olanaklarla, Futbol, Voleybol ve Basketbol takımlarında, öğrenci kulüplerinde, kendilerini ifade etme ve geliştirme imkânı bulmaktadırlar.

52 Öğrenci Kulüpleri Üniversitemizde, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı na bağlı faaliyet gösteren çok sayıda öğrenci kulübü bulunmaktadır 52 Adet A tipi kulüp 90 Adet B tipi kulüp Toplam 142 öğrenci kulübü Kulüpler faaliyet alanlarına göre A tipi ve B tipi olmak üzere iki türde kurulabilirler. A tipi kulüpler bölüm kulüpleri, B tipi kulüpler ise üniversite genelinde faaliyet gösteren kulüplerdir. Kulüplerin listesini görmek için:

53 Geleneksel Bahar Şenlikleri Her yıl Mayıs ayında, öğrenci kulüplerinin etkinlikleri, ünlü sanatçıların ve müzik gruplarının konserleri, eğlence ve alışveriş standları ile Göztepe Kampüsü bir bayram alanına döner. Şenliklerin odak noktası Fen Edebiyat Fakültesinin önündeki alandır. Fakültemiz konferans salonu da şenlikler süresince birçok etkinliğe ev sahipliği yapar.

54 Marmara nın keyfini Marmaralı olmadan önce çıkarın Mayıs tarihlerinde Bahar Şenliklerine ve konserlere bekliyoruz.

55 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ ETKİNLİKLERİ Fakültemiz bünyesinde yıl içerisinde çok sayıda sempozyum, konferans, panel, gösteri, müzik dinletisi, sergi yapılmakta ve öğrencilerin bunlara aktif olarak katılımları desteklenmektedir. BAZI ETKİNLİKLERDEN ÖRNEKLER: Biyoloji Konulu Resim Yarışması Biyoloji Bölümü tarafından geleneksel olarak her yıl Türkiye çapında düzenlenmektedir.

56 Evliya Çelebi Yeni Haritasının Tanıtımı Fakültemiz Tarih Bölümünden Prof.Dr. Zekeriya Kurşun ve ekibinin gün yüzüne çıkarttığı Evliya Çelebi nin kayıp Dicle-Fırat Haritası basına tanıtıldı.

57 Türk Cumhuriyetleri Müzik Gösterisi

58 Fen Edebiyat Fakültesi Bilim ve Kültür Günleri Her yıl ekim ayının son haftasında Dekanlık tarafından geleneksel Bilim ve Kültür Günleri düzenlenmektedir. Bir hafta boyunca, çeşitli konferanslar, paneller, söyleşiler, konserler, gösteriler, sergiler yapılmaktadır. Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş a verdiği konferanstan dolayı Rektörümüz teşekkür plaketini verirken. M.Ü. Oda Müziği Topluluğu konseri

59 Ressam Cemal Akyıldız Gravür Sergisi Atatürk ve Cumhuriyetimizin 88.Yılı

60 Bölümlerin Düzenledikleri Akademik Etkinliklerden Örnek Görüntüler Tarih Bölümü nün sunduğu Cumhuriyetimizin 88.Yılı Paneli Kimya Bölümü nün misafiri ve 1991 Nobel Kimya Ödülü Sahibi Prof. Dr. Richard Robert Ernst ten Konferans

61 2011 Mezuniyet Töreni Mezuniyet töreni Rektörümüz, Rektör Yardımcıları, Dekanlar ve öğretim üyelerinin katılımıyla Burhan Felek Stadyumunda büyük bir coşkuyla yapıldı.

62

63

64 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Fakültemiz mezunları, Yurtiçi ve yurtdışı seçkin üniversitelerde yüksek lisans, doktora programlarına kabul edilmektedirler. Akademik kariyer yaparak öğretim elemanı olarak çalışabilirler. Pedogojik formasyon sertifika programını tamamladıkları takdirde öğretmenlik yapma hakkını elde etmektedirler. Fen bölümleri mezunları: Endüstriyel kuruluşlarda ARGE (araştırma ve geliştirme) laboratuarlarında, Adli Tıp Kurumunda araştırmacı olarak. İlaç sanayi, gıda sektöründe, polimer sanayinde, kalite kontrol, ürün geliştirme, pazarlama uzmanı olarak, Sağlık sektöründe, biyokimya ve kimya laboratuarlarında, Teknoloji Danışmanlık ve Uygulama şirketlerinde,

65 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Hastanelerin radyoloji ve nükleer tıp birimlerinde nükleer uzman ve sağlık personeli olarak, Araştırma-geliştirme kurumlarında (CERN, TÜBİTAK, TAEK, ASELSAN), Ankara Balistik Araştırma Merkezinde, Ankara ve Çekmece Nükleer Araştırma Merkezlerinde, Kimya sektöründe, Silahlı Kuvvetlerin Araştırma Merkezlerinde araştırmacı olarak, Türkiye İstatistik Kurumu, Devlet Planlama Teşkilatı, Türk Standartlar Enstitüsü, Piyasa araştırma şirketlerinde istatistikçi uzman olarak, görev yapabilmektedirler.

66 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Sosyal Bilim alanlarından mezun olanlar: Eğitim-öğretim sektöründe Basın-yayın, Reklamcılık sektöründe, Vakıflar Genel Müdürlüğü nde, Kültür Bakanlığı nda, Özel ve Devlet arşivlerinde, Kütüphane ve dökümantasyon merkezlerinde, Sinema ve halkla ilişkiler sektöründe, Müzelerde, Sanat galerilerinde, Kültür organizasyonlarında, Sivil Toplum Kuruluşlarında, olmak üzere birçok alanda iş bulabilmektedirler.

67 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Yabancı Dille ilişkili (Alman Dili ve Edebiyatı, Mütercim Tercümanlık) bölümlerden mezun olanlar: Avrupa Birliği Kurumlarında, Büyükelçilikler ve konsolosluklarda,, Dışişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığında, Ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarında, Ulusal ve uluslararası şirketlerin Halkla İlişkiler, Pazarlama ve Tanıtım, Dış Ticaret, Reklamcılık ve İnsan Kaynakları Yönetimi departmanlarında, Yayınevlerinde, Yeminli tercüme bürolarında, Milli Eğitim kurumlarında, olmak üzere birçok alanda iş bulabilmektedirler.

68 ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN KAZANIMLARI BU AYRICALIKLI KURUMDA SİZLERE VERİLECEK OLAN, HER ZAMAN YÜREĞİNİZDE VE YANINIZDA TAŞIYACAĞINIZ, SAĞLAM BİR KİŞİLİK ONURLU YAŞAM MÜCADELESİ MUTLU BİR YAŞAM FELSEFESİ GÜÇLÜ BİR AKADEMİK KİMLİKDİR.

69

MARMARA ÜNİVERSİTESi. Hoşgeldiniz

MARMARA ÜNİVERSİTESi. Hoşgeldiniz MARMARA ÜNİVERSİTESi Hoşgeldiniz Rektörlük Binası Marmara Üniversitesi 125 yılık geçmişi 3000 civarında öğretim elemanı ve 60 bin e yaklaşan öğrenci sayısıyla Türkiye nin önde gelen eğitim kurumlarından

Detaylı

2016-2017 www.bilecik.edu.tr Genel Bilgiler Üniversitemiz, 104.057 m 2 kapalı alan, 24.212 m 2 açık alanda spor tesisleri olmak üzere toplam 741.248 m 2 kampüs alanına sahiptir. 485 Akademik Personelimizle

Detaylı

LABORATUARLAR. Bilgisayar eğitim laboratuarları. Entomoloji laboratuarı. Kimya laboratuarı

LABORATUARLAR. Bilgisayar eğitim laboratuarları. Entomoloji laboratuarı. Kimya laboratuarı LABORATUARLAR Bilgisayar eğitim laboratuarları Kimya laboratuarı Entomoloji laboratuarı KÜTÜPHANE Orman Fakültesi Kütüphanesinde 40 bine yakın yayın bulunmaktadır. 168 ayrı derginin abonesidir. İ.Ü. Merkez

Detaylı

T.C. ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLANI (2015 2019) İÇİNDEKİLER

T.C. ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLANI (2015 2019) İÇİNDEKİLER T.C. ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLANI (2015 2019) İÇİNDEKİLER 1. DURUM ANALİZİ 5 1.1. TARİHÇE 5 1.2. BUGÜNKÜ DURUM 5 1.3. YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER VE MEVZUAT ANALİZİ 11

Detaylı

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ İYTE İÇERİK 2 I. İzmir II. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü III. Rakamlar IV. Fakülteler, Bölümler ve Programlar V. Kampüste Yaşam VI. Uluslararası İlişkiler 3 İzmir I.

Detaylı

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi KİMYA BÖLÜMÜ Bölümün Kısa Geçmişi ve Yeri Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü ülkemizin ihtiyacı olan, kimya alanında çağdaş eğitime aşina,

Detaylı

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ ALMUS MESLEK YÜKSEKOKULU

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ ALMUS MESLEK YÜKSEKOKULU GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ ALMUS MESLEK YÜKSEKOKULU OKULUMUZ HAKKINDA Okulumuz 1995 yılında Tokat İli nin bir doğa harikası olan Almus İlçesi nde kendisine tahsis edilen 32 dönüm kampüs alanı içerisinde

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : Bilecik Üniversitesi 29 Mayıs 2007 de kurulan ve Aralık 2007 de eğitim öğretim faaliyetlerine başlamış olan bir devlet üniversitesidir.üniversitenin merkez yerleşkesi, Marmara bölgesinde

Detaylı

Fakültemiz; Fakültemiz yeni kurulmasına rağmen hızla büyümekte ve kadrolarını genişletmektedir.

Fakültemiz; Fakültemiz yeni kurulmasına rağmen hızla büyümekte ve kadrolarını genişletmektedir. HOŞGELDİNİZ Fakültemiz; Bilimsel tutum ve becerileri kazanmış, mesleki donanım sahibi, içinde bulunduğu eğitimsel süreçlerle ilgili, toplumsal meselelere duyarlı, hür düşünen, demokratik ilkelere bağlı,

Detaylı

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ ALMUS MESLEK YÜKSEKOKULU

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ ALMUS MESLEK YÜKSEKOKULU GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ ALMUS MESLEK YÜKSEKOKULU OKULUMUZ HAKKINDA Okulumuz 1995 yılında Tokat İli nin bir doğa harikası olan Almus İlçesi nde kendisine tahsis edilen 32 dönüm kampüs alanı içerisinde

Detaylı

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ. Prof.Dr. Celal Zaim ÇİL Dekan

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ. Prof.Dr. Celal Zaim ÇİL Dekan ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Prof.Dr. Celal Zaim ÇİL Dekan İçerik Çankaya Üniversitesi Genel Bilgiler Mühendislik Fakültesi Bilgileri Yerleşke Programlar Öğretim Elemanları Laboratuarlar

Detaylı

FİZİKİ ŞARTLAR ve OKUL İMKÂNLARI. Laboratuarlar

FİZİKİ ŞARTLAR ve OKUL İMKÂNLARI. Laboratuarlar KAL a Bakış OKULUN TARİHÇESİ Okulumuz 1955 yılında Bakanlığımız tarafından ortaya konan Maarif Kolejleri projesi kapsamında açılmıştır. Türkiye nin dünyaya eğitim alanında kendi tavrını koyduğu en önemli

Detaylı

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ. Prof.Dr. Celal Zaim ÇİL Dekan

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ. Prof.Dr. Celal Zaim ÇİL Dekan ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Prof.Dr. Celal Zaim ÇİL Dekan İçerik Çankaya Üniversitesi Genel Bilgiler Mühendislik Fakültesi Bilgileri Yerleşke Programlar Öğretim Elemanları Laboratuarlar

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ SELÇUK ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ SELÇUK ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ FAKÜLTE TANITIMI Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik

Detaylı

T.C MARMARA ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu

T.C MARMARA ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu T.C MARMARA ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu KAMPÜSÜN TARİHÇESİ Yüksekokulumuzun da içinde bulunduğu Haydarpaşa yerleşkesinin temeli 11 Şubat 1895 te atılmıştır. Açılış tarihi ise 6 Kasım 1903 tür.

Detaylı

FEN FAKÜLTESİ TARİHÇEMİZ AMACIMIZ

FEN FAKÜLTESİ TARİHÇEMİZ AMACIMIZ FEN FAKÜLTESİ TARİHÇEMİZ Fen Fakültesi; 1982 yılında Fen - Edebiyat Fakültesi adı altında kurulmuştur. Fakülte, 1991 yılında eğitim - öğretim faaliyetlerine başlamıştır. 2010 yılında Fen Fakültesi adını

Detaylı

KARİYER SENİN, KARAR SENİN

KARİYER SENİN, KARAR SENİN KARİYER SENİN, KARAR SENİN Değerli Gençler, Uludağ Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Tekstil Mühendisliği Bölümü sizleri bekliyor; Türkiye nin ihracat ve istihdam açısından önde gelen sektörlerinden

Detaylı

FAKÜLTEMİZ. Fakültemizin vizyonu ise uluslararası

FAKÜLTEMİZ. Fakültemizin vizyonu ise uluslararası brosur_tr.indd 1 20.02.2016 10:07:58 FAKÜLTEMİZ Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuş olup 1993-1994 eğitim-öğretim yılında faaliyete başlamıştır. Fakültemizin misyonu

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, 1992 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. KSÜ bünyesinde Avşar, Bahçelievler ve Karacasu olmak üzere üç kampus bulunmaktadır. KSÜ ana

Detaylı

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI AĞUSTOS-2015 1 Yüksekokulumuz Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde

Detaylı

RECEP TAYYĠP ERDOĞAN Ü N Ġ V E R S Ġ T E S Ġ

RECEP TAYYĠP ERDOĞAN Ü N Ġ V E R S Ġ T E S Ġ RECEP TAYYĠP ERDOĞAN Ü N Ġ V E R S Ġ T E S Ġ Fakültemizin Kuruluşu Fakültemiz 3 Eylül 1997 de kuruldu. 2006 yılında RTE Üniversitesi ne bağlandı. Bölümlerimiz Biyoloji Kimya Kimya Fizik Matematik Tarih

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 1 Haydarpaşa Yerleşkesinin Tarihçesi Fakültemizin de içinde bulunduğu Haydarpaşa yerleşkesinin temeli 11 Şubat 1895 tarihinde atılmıştır. Açılış tarihi ise 6 Kasım

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ Fakültemiz, 13 Kasım 2010 tarih ve 2010/25 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kapatılan FenEdebiyat Fakültesi yerine kurulan iki fakülteden (Fen Fakültesi ve

Detaylı

Elektronik Mühendisliği Bölümü

Elektronik Mühendisliği Bölümü Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 1 Elektronik Mühendisliği Bölümü Tanıtım Gösterisi Hazırlayan: Arş. Gör. Hasan Hüseyin Sönmez İçerik 1. Üniversitemiz 2. Elektronik Mühendisliği 3. Bölümümüz 4. Son Sözler

Detaylı

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ Bizler, aşağıda imzaları bulunan yükseköğretim kurumları olarak, kurumlarımız arasında Farabi Değişim Programı kapsamında işbirliği yapmayı kararlaştırmış bulunmaktayız.

Detaylı

Atatürk Üniversitesi (erzurum) 2016 taban tavan puanları ve başarı sırası

Atatürk Üniversitesi (erzurum) 2016 taban tavan puanları ve başarı sırası On5yirmi5.com Atatürk Üniversitesi (erzurum) 2016 taban tavan puanları ve başarı sırası Atatürk Üniversitesi (erzurum) 2016 taban tavan puanları ve başarı sırası OSYS 2016 sınavları için Atatürk Üniversitesi

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : İstanbul Teknik Üniversitesi, 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Humayun adıyla III. Mustafa döneminde kurulmuştur. Gemi inşaatı ve haritacılık öğretimi yapan bu kurumdan sonra kara ordusunun

Detaylı

% % % % % % 84 kişi- 566 Öğrenci %

% % % % % % 84 kişi- 566 Öğrenci % Stratejik Amaç Stratejik Hedef 1.1. Performans Göstergesi Mevcut Durum Hedef 2013 2014 2015 2016 1.1.1. Üniversiteye ilişkin haberlerin Üniversite web sitesinde yayınlanma H.1.1.2. Bartın Üniversitesi

Detaylı

EK-7 YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI

EK-7 YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI EK-7 YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ 2017 2022 STRATEJİK PLANI Amaç 1. Çağdaş Eğitim Öğretim Faaliyetlerinin Sürekli İyileştirilmesi Hedef 1.1. Küresel Sanat, Bilim ve Dünyasında Yeni Yüzyılın Gereksinmelerini Karşılamaya

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ KASIM 2016

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ KASIM 2016 BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ KASIM 2016 AKADEMİK BİRİMLERİMİZ 13 FAKÜLTE 3 ENSTİTÜ 5 YÜKSEKOKUL 1 KONSERVATUAR FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ ( Kuruluş: 1992 ) FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ( Kuruluş: 1992 ) ZONGULDAK

Detaylı

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı Evrak Tarih ve Sayısı: 23/02/2015-9123 T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı *BELMRPYA* Sayı :99174368 /310.02.01.1/ Konu :Farabi Programı Başvuru Materyalleri FİZİK BÖLÜM

Detaylı

BÖLÜMLERĠMĠZ. Fakültemizin 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı için ÖSYM Kılavuzunda yer alan lisans programları aşağıda sunulmuştur.

BÖLÜMLERĠMĠZ. Fakültemizin 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı için ÖSYM Kılavuzunda yer alan lisans programları aşağıda sunulmuştur. Ayrıca öğrencilerimiz boş zamanlarında bilgisayar laboratuarından ve salonlarımızda bulunan açık bilgisayarlardan yararlanabilmektedirler. Nitelikli öğretmen yetiştirmeyi amaçlayan fakültemizde dersler,

Detaylı

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Bilimleri Fakültesi 2017 ÖSYS Aday Öğrencilerin Tanıtım Günleri 11-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında (hafta içi) her gün saat 11.00 'de Fakültemiz 102 No lu Derslikte Gerçekleştirilecektir. İrtibat

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : Üniversitenin Kurucu Vakfı olan Gevher Sultan Eğitim, Araştırma, Kültür ve Sağlık Vakfı (GESAV) nın 2007 yılında kurulması ile birlikte kuruluş çalışmaları başlayan Mevlana Üniversitesi

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İKTİSAT BÖLÜMÜ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İKTİSAT BÖLÜMÜ MARMARA ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İKTİSAT BÖLÜMÜ Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü Anadoluhisarı Kampüsü 34810 Beykoz İstanbul Tel: (+90) 216 308 22 26 pbx

Detaylı

SİNOP ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

SİNOP ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ SİNOP ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ GENEL BİLGİLER Fen-Edebiyat Fakültesi, 11 Temmuz 1992 tarihinde 3837 Sayılı Kanunun 18/c maddesi uyarınca kurulan Sinop Denizcilik Fakültesinin kapatılarak yerine

Detaylı

Ege Üniversitesi Egitim Fakültesi

Ege Üniversitesi Egitim Fakültesi T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ A. Kuruluş 1998 yılında kurulan Fakültemiz, lisans ve lisansüstü eğitim programlarıyla güçlenerek gelişmektedir. Fakültemiz lisans programlarına 1999-2000 öğretim

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : Namık Kemal Üniversitesi 2006 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Marmara nın İncisi unvanıyla anılan Tekirdağ dadır. ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : Tekirdağ

Detaylı

ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER & LLP/ ERASMUS / FARABİ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ

ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER & LLP/ ERASMUS / FARABİ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER OFİSİ TANITIM SUNUSU ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER & LLP/ ERASMUS / FARABİ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ Karabük Üniversitesi kurulduğu andan itibaren uluslararası tanınırlığa

Detaylı

Çankırı Karatekin Üniversitesi TANITIM

Çankırı Karatekin Üniversitesi TANITIM Çankırı Karatekin Üniversitesi TANITIM 1 2 Çankırı Karatekin Üniversitesi ULUYAZI KAMPÜSÜ MİSYON Eğitim-öğretim ve araştırmada evrensel ölçüt ve etik değerleri benimseyen, toplum yararını ve paydaş memnuniyetini

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ BEYŞEHİR ALİ AKKANAT İŞLETME FAKÜLTESİ

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ BEYŞEHİR ALİ AKKANAT İŞLETME FAKÜLTESİ SELÇUK ÜNİVERSİTESİ BEYŞEHİR ALİ AKKANAT İŞLETME FAKÜLTESİ SELÇUK ÜNİVERSİTESİ BEYŞEHİR ALİ AKKANAT İŞLETME FAKÜLTESİ FAKÜLTE TANITIMI Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat İşletme Fakültesi, 2011-2012

Detaylı

MUSKSDB FORM1KZOISTEKTALEBIFORMU ÖĞRENCİ ÇALIŞTIRMA YAPACAK BİRİM BAŞVURU TARİHLERİ İŞİN ADI 1 KİŞİ İÇİN EN SIRA NO FAZLA AYLIK ÇALIŞMA SAATİ

MUSKSDB FORM1KZOISTEKTALEBIFORMU ÖĞRENCİ ÇALIŞTIRMA YAPACAK BİRİM BAŞVURU TARİHLERİ İŞİN ADI 1 KİŞİ İÇİN EN SIRA NO FAZLA AYLIK ÇALIŞMA SAATİ 1 SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI 12-13 EKİM 2017 SEKRETER YARDIMCISI 1 SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI SEKRETERLİĞİ (GÖZTEPE YERLEŞKESİ, DAİRE BAŞKANLIKLARI BİNASI 5. KAT) HAFTA İÇİ 13-16

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU Yüksekokulumuz, Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında 10 Eylül 1992 tarihinde imzalanan protokol ile açılmış,

Detaylı

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU HAZIRLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2016 Yüksekokulumuz Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde Hazırlık

Detaylı

EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi

EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi 80 EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi Sayın İnşaat Mühendisi Adayı, İnşaat Mühendisliği Eğitimi Kurulu, İMO 40. Dönem Çalışma Programı çerçevesinde İMO Yönetim Kurulu nca İnşaat Mühendisliği Eğitimi

Detaylı

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ Öğrenci Odaklı Üniversite Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi ve FATÜBAT tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi ni onurlandırmanızı diler, saygılar sunarım. Prof. Dr. M. Ramazan YİĞİTOĞLU

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2017 MEB / YLSY YABANCI DİL KURSU TANITIMI

GAZİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2017 MEB / YLSY YABANCI DİL KURSU TANITIMI GAZİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2017 MEB / YLSY YABANCI DİL KURSU TANITIMI sahibi olabilirler. Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu olarak, MEB YLSY Projesi kapsamında lisansüstü öğrenim

Detaylı

Atılım Üniversitesine HOŞGELDİNİZ.

Atılım Üniversitesine HOŞGELDİNİZ. Atılım Üniversitesine HOŞGELDİNİZ 2017 www.atilim.edu.tr ANKARA DA BİR ÜNİVERSİTE Sayılarla Atılım Üniversitesi 6 Fakülte 2 Yüksekokul 550 Akademisyen (Tam Zamanlı) 40 Lisans Programı 140 Laboratuvar

Detaylı

Neden Başkent Üniversitesi BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

Neden Başkent Üniversitesi BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Neden Başkent Üniversitesi BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Neden Başkent Üniversitesi 1 BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2 Anaokulundan doktoraya, öğrencilikten iş hayatına, Başkent Üniversitesi bir ailedir. Başkent Üniversitesi

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : 1975 yılında Batman Meslek Yüksekokulu olarak kurulmuş, 1982 yılında Dicle Üniversitesine bağlı olarak öğretime devam eden Batman Üniversitesi 2007 yılında özerklik kazanmıştır. Üniversitenin

Detaylı

mezunları) ile açıktan ve uzaktan öğrenim gören mezun durumunda olan öğrenciler,

mezunları) ile açıktan ve uzaktan öğrenim gören mezun durumunda olan öğrenciler, MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANLIĞI PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖN KAYIT BAŞVURU İLANI Başvuru Tarihleri 22-25 Eylül 2016

Detaylı

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına Başvuru, Yerleştirme ve Kayıt İşlemleri

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına Başvuru, Yerleştirme ve Kayıt İşlemleri KAFKAS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI KAPSAMINDA AKADEMİK TAKVİM, AÇILACAK PROGRAMLAR, ALANLAR VE KONTENJANLARA İLİŞKİN UYGULAMA

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Çevre Mühendisliği Nedir? Çevre sorunlarına çözüm bulan disiplinler arası bir mühendislik dalıdır. Çevre Mühendisleri doğal çevreyi

Detaylı

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2005

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2005 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2005 Boğaziçi Üniversitesi Temmuz, 2005 Boğaziçi Üniversitesi İSTANBUL Copyright 2005 Boğaziçi University Library Cataloging in-publication Data Boğaziçi Üniversitesi

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ

EGE ÜNİVERSİTESİ HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ Fakültemizin Yeri; Fakültemiz 1955-1956 ders yılında Ege Üniversitesi HEMŞİRELİK YÜKSEKOKULU olarak kurulmuştur Türkiye de Kurulan İlk Hemşirelik Yüksekokuludur. 'Hemşirelik Fakültesi' Fakültemiz Türkiye

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ UYGULADIĞI EĞİTİM, ULUSAL TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON KURULU (UTEAK) TARAFINDAN AKREDİTE EDİLEN ÜLKEMİZDEKİ SAYILI TIP FAKÜLTELERİNDEN BİRİSİ http://tip.marmara.edu.tr

Detaylı

Tablo 1 PERFORMANS HEDEFİ TABLOSU

Tablo 1 PERFORMANS HEDEFİ TABLOSU 1.BİLİMSEL ARAŞTIRMALARIN KALİTESİNİ GELİŞTİRMEK. Beş yılda öğretim elemanı başına 3 ulusal, 2 uluslararası bilimsel araştırma veya yayın ile toplam 1500 ulusal ve 390 uluslararası bilimsel proje gerçekleştirmek.

Detaylı

T.C. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ÇAY MESLEK YÜKSEKOKULU. KİMYA ve KİMYASAL İŞLEME TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ KİMYA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

T.C. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ÇAY MESLEK YÜKSEKOKULU. KİMYA ve KİMYASAL İŞLEME TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ KİMYA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI T.C. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ÇAY MESLEK YÜKSEKOKULU KİMYA ve KİMYASAL İŞLEME TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ KİMYA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI GENEL BİLGİLER Genel Bilgi ve Programın Tarihçesi 2002-2003 Akademik Yılında

Detaylı

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ 2015 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ 2015 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ 2015 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU 1 İÇİNDEKİLER I- GENEL BİLGİLER... A- Misyon ve Vizyon... B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar... C- Birime İlişkin Bilgiler... 1- Fiziksel

Detaylı

AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU

AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU Erasmus+ Programı dâhilinde, Ankara Ticaret Odası Koordinatörlüğünde 12 Üniversitenin katılımıyla oluşan Yeni İş Tecrübeleri için Ankara Konsorsiyumu (YİTAK) Projesi,

Detaylı

Organizasyon Şeması Kampüs Yerleşim Planı SHMYO Derslikler ve Laboratuarlar Eğitim Öğretim Akademik Takvim...

Organizasyon Şeması Kampüs Yerleşim Planı SHMYO Derslikler ve Laboratuarlar Eğitim Öğretim Akademik Takvim... Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Oryantasyon El Kitabı Organizasyon Şeması... 3 Kampüs Yerleşim Planı... 4 SHMYO Derslikler ve Laboratuarlar... 7 Eğitim Öğretim... 7 Akademik Takvim... 7 Bilgi Yönetim

Detaylı

EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİNDE BAŞLATILACAK OLAN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA İLİŞKİN D U Y U R U

EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİNDE BAŞLATILACAK OLAN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA İLİŞKİN D U Y U R U 2016-2017 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİNDE BAŞLATILACAK OLAN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA İLİŞKİN D U Y U R U 2016-2017 Eğitim - Öğretim Yılı Güz Döneminde son sınıfta veya önceki

Detaylı

BAŞARI ÖDÜLSÜZ KALMAZ!

BAŞARI ÖDÜLSÜZ KALMAZ! EĞİTİMİN ALTIN MARKASINDA BAŞARI ÖDÜLSÜZ KALMAZ! %100 ÖĞRENİM BURSU FIRSATI ANADOLU LİSESİ TEOG PUANINLA SÜRESİZ BURS KAZAN! GELECEĞE GÜÇLÜ BAŞLA! EN İYİSİNİ SEÇ, DOĞRU KARAR VER ŞANSA İHTİYACIN YOK EĞİTİME

Detaylı

EĞİTİM FAKÜLTESİ AKADEMİK_İDARİ_HİZMETLER

EĞİTİM FAKÜLTESİ AKADEMİK_İDARİ_HİZMETLER EĞİTİM FAKÜLTESİ AKADEMİK_İDARİ_HİZMETLER Akademik Personel Hizmet Alanları Sayısı (Adet) Alanı (m 2 ) Kullanan Kişi Sayısı Çalışma Odası 51 720 85 Öğretim Elemanı Dinlenme Odası - - - Toplam 51 720 85

Detaylı

STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU

STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU FAKÜLTE/BÖLÜM ADI: STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU Stj. Amaç No Hedef No Faaliyet No Performans no Stratejik Amaç / Hedef / Faaliyet Tanımı 2008 mevcut durum 2009 2010 2011 2012 2013 Faaliyet

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1 Tanıtım Gösterisi Hazırlayan: Arş. Gör. Ahmet Cengizhan Dirican İçerik 1. 1. Üniversitemiz 2. 2. Bilgisayar Mühendisliği 3. 3. Bölümümüz

Detaylı

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2008

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2008 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM İSTATİSTİKLERİ 2008 Boğaziçi Üniversitesi Haziran, 2008 Boğaziçi Üniversitesi İSTANBUL Copyright 2008 Boğaziçi University Library Cataloging in-publication Data Boğaziçi

Detaylı

T.C. YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI LİSTESİ

T.C. YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI LİSTESİ Sıra Birim Adı Birim Kimlik Kodu 1 YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 53771667 2 REKTÖRLÜK OFİSİ (ÖZEL KALEM) 77230885 3 YÖNETİM REKTÖR YARDIMCILIĞI 51039126 4 ARAŞTIRMA VE PLANLAMA REKTÖR YARDIMCILIĞI

Detaylı

ANKARA DA BİR ÜNİVERSİTE

ANKARA DA BİR ÜNİVERSİTE ANKARA DA BİR ÜNİVERSİTE Sayılarla Atılım Üniversitesi 6 Fakülte 2 Yüksekokul 550 Akademisyen (Tam Zamanlı) 40 Lisans Programı 140 Laboratuvar 13 Araştırma ve Hizmet Merkezi Sayılarla Atılım Üniversitesi

Detaylı

T.C DİCLE ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu

T.C DİCLE ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu T.C DİCLE ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu KAMPÜSÜN TARİHÇESİ Adalet Meslek Yüksekokulu, 09.02.2012 tarih ve B.30.0.EÖB-101.02.05-1426 sayılı YÖK kararı ve Dicle Üniversitesi Senatosu nun 21.03.2012

Detaylı

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ Kalite Komisyonu DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ Kalite Komisyonu DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA Evrak Tarih ve Sayısı: 23/10/2017-E.150208 *BE6P5TA6N* Sayı : 72796105-109.04- Konu : Kalite Güvencesi ACİL DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA Üniversitemiz 2019-2023 Stratejik Planı'nda yer almak üzere

Detaylı

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

KISA TARİHÇE : ŞEHİR ÖZELLİKLERİ : KISA TARİHÇE : Dokuz Eylül Üniversitesi 1982 de kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Ege bölgesinin 5 büyük(izmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla) iline yayılan Dokuz Eylül üniversitesi Ege Bölgesindeki

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2017 MEB / YLSY YABANCI DİL KURSU TANITIMI

GAZİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2017 MEB / YLSY YABANCI DİL KURSU TANITIMI GAZİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2017 MEB / YLSY YABANCI DİL KURSU TANITIMI Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu olarak, MEB YLSY Projesi kapsamında lisansüstü öğrenim görmek üzere

Detaylı

ADANA BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ ERASMUS+

ADANA BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ ERASMUS+ ADANA BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ ERASMUS+ 1 Sevgili Genç Arkadaşlarımız, Günümüzün en büyük sermayesi olan bilginin üretildiği üniversiteler, toplumu doğrudan etkileyen, gelişmeye, kalkınmaya ve değişime

Detaylı

ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ GENEL TANITIM FORMU

ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ GENEL TANITIM FORMU KONU BAŞLIĞI Universitenin Akademik Yapısı ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ GENEL TANITIM FORMU İÇERİK KAPSAMI Üniversitenin fakülte, bölüm vs. sayılarını da içeren kısa tanıtım İÇERİK Fakülte Sayısı: 0 Yüksekokul

Detaylı

2016-2017. Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı

2016-2017. Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı 2016-2017 Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı FAKÜLTE VE BÖLÜMLER FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Matematik Bölümü Mütercim Tercümanlık Bölümü Psikoloji Bölümü GÜZEL SANATLAR,

Detaylı

Fen Edebiyat Fakültesi

Fen Edebiyat Fakültesi MOLEKÜLER BİYOLOJİ ve GENETİK AMERİKAN KÜLTÜRÜ ve EDEBİYATI PSİKOLOJİ MATEMATİK MÜTERCİM TERCÜMANLIK HALİÇ SENİ BEKLİYOR MOLEKÜLER BİYOLOJİ ve GENETİK Genetik, canlılıkla ilgili özelliklerin nasıl kazanıldığını

Detaylı

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Karadeniz Teknik Üniversitesi, Yan Dal ve Yaz Dönemi Yönetmeliği uyarınca 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı bahar yarıyılında Yan Dal eğitim-öğretimine başvuru

Detaylı

Sayılarla Atılım Üniversitesi

Sayılarla Atılım Üniversitesi Sayılarla Atılım Üniversitesi 6 Fakülte 2 Yüksekokul 550 Akademisyen (Tam Zamanlı) 40 Lisans Programı 150 Laboratuvar 13 Araştırma Merkezi Sayılarla Atılım Üniversitesi 250.000 m² (104.000 m² kapalı, 146.000

Detaylı

ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ

ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ w w w. o h u. e d u. t r NİĞDE Anadolu nun ortasında yer alan Niğde, karayolu ve demiryolu ulaşımı bakımından son derece elverişli bir konuma sahiptir. Kapadokya Bölgesi nin

Detaylı

Bölümümüzün Vizyonu: Bölümümüzün Misyonu:

Bölümümüzün Vizyonu: Bölümümüzün Misyonu: Bölümümüzün Vizyonu: Uluslararası düzeyde ilişkiler kuran, üniversitemizin akademik, kültürel, kültürlerarası gelişim ve ilişkilerine katkı sağlayan bir bölüm olmak. Bölümümüzün Misyonu: Ulusal ve uluslararası

Detaylı

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ CUMAYERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2010 2014 STRATEJİK PLANI

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ CUMAYERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2010 2014 STRATEJİK PLANI T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ CUMAYERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2010 2014 STRATEJİK PLANI İÇİNDEKİLER BİRİM TANITIMI Fiziksel Altyapı Bölüm Araç ve Gereçleri Mevcut Durumumuz GZFT Analizi Güçlü Yönlerimiz Zayıf Yönlerimiz

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Çevre Mühendisliği Nedir? Çevre sorunlarına çözüm bulan disiplinler arası bir mühendislik dalıdır. Çevre Mühendisleri doğal çevreyi

Detaylı

T.C. ZİRAAT BANKASI BALIKESİR FEN LİSESİ BRİFİNG

T.C. ZİRAAT BANKASI BALIKESİR FEN LİSESİ BRİFİNG T.C. ZİRAAT BANKASI BALIKESİR FEN LİSESİ BRİFİNG 2013-2014 T.C. ZİRAAT BANKASI BALIKESİR FEN LİSESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres E-posta Adresi Web Adresi Paşaalanı M. Cemal Kutay Cd. Karesi - BALIKESİR zbfl@meb.k12.tr

Detaylı

OKULUMUZUN TANITIMI VE TARİHÇESİ

OKULUMUZUN TANITIMI VE TARİHÇESİ OKULUMUZUN TANITIMI VE TARİHÇESİ Okulumuz 26.08.1996 tarihinde eğitim-öğretime başlamıştır. Okulumuz 26.08.1996 yılında Çankaya İlçesi, Yıldız semtinde Yıldız Anadolu Lisesi adı altında eğitimöğretime

Detaylı

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU FAALİYETLER Üniversite Bütçesi Ocak-Haziran 2014 2014 Mali Yılı Üniversite bütçesi 140.286.000 TL olarak belirlenmiştir.

Detaylı

Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı

Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı 20162017 Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı FAKÜLTE VE BÖLÜMLER FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Matematik Bölümü Mütercim Tercümanlık Bölümü Psikoloji Bölümü GÜZEL SANATLAR, TASARIM

Detaylı

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ Bizler, aşağıda imzaları bulunan yükseköğretim kurumları olarak, kurumlarımız arasında Farabi Değişim Programı kapsamında işbirliği yapmayı kararlaştırmış bulunmaktayız.

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ UYGULADIĞI EĞİTİM ULUSAL TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON KURULU TARAFINDAN AKREDİTE EDİLEN ÜLKEMİZDEKİ SAYILI TIP FAKÜLTELERİNDEN BİRİSİ İSTANBUL DA TEK TIP FAKÜLTESİ http://tip.marmara.edu.tr

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI BÖLÜM ÖĞRENCİ KONTENJANLARI

MARMARA ÜNİVERSİTESİ FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI BÖLÜM ÖĞRENCİ KONTENJANLARI 2015-2016 MARMARA ÜNİVERSİTESİ FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI BÖLÜM ÖĞRENCİ KONTENJANLARI ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi 5 5 5 - Zihin Engelliler Eğitimi 1 1 1 - Zihin Engelliler

Detaylı

GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ

GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ Doğuş markası, eğitime adanmış yarım asra yaklaşan bir anlam ifade etmektedir. Doğuş Üniversitesi eğitimde ilklerin sahibi, yeniliklerin öncüsü olarak, geçmişinden

Detaylı

EK-1 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSİTİTÜSÜ YAZIŞMA KODLARI

EK-1 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSİTİTÜSÜ YAZIŞMA KODLARI EK-1 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSİTİTÜSÜ YAZIŞMA KODLARI B 30 2 GYE 0 00 00 00 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ B 30 2 GYE 0 01 00 00 REKTÖRLÜK OFİSİ (ÖZEL KALEM) B 30 2 GYE 0 05 00 00 KURULLAR B 30 2 GYE

Detaylı

PAZARCIK MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BRİFİNG DOSYASI

PAZARCIK MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BRİFİNG DOSYASI PAZARCIK MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BRİFİNG DOSYASI I.BÖLÜM T.C PAZARCIK KAYMAKAMLIĞI PAZARCIK MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ BRİFİNG DOSYASI a)

Detaylı

12. MĐSYON 13. VĐZYON

12. MĐSYON 13. VĐZYON 12. MĐSYON Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi nin misyonu, evrensel ölçütleri kendisine temel alan, beraberinde ulusal değerlere sahip çıkan, çağdaş tıp bilgi birikimine sahip, koruyucu hekimlik ilkelerini

Detaylı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ LİSANS PROGRAMI ALPDEK AKREDİTASYON DEĞERLENDİRME RAPORU ORTAK RAPOR

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ LİSANS PROGRAMI ALPDEK AKREDİTASYON DEĞERLENDİRME RAPORU ORTAK RAPOR BÖLÜM A. ASGARİ STANDARTLAR İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ LİSANS PROGRAMI ALPDEK AKREDİTASYON DEĞERLENDİRME RAPORU ORTAK RAPOR I Müfredat Asgari Mevcut Durum 1. Genel bakış ve yaklaşım konularında zorunlu

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ Fakültemiz 2809 sayılı Kanunun Ek 30. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulunun 02.06.2000 tarih ve 2000-854 sayılı kararnamesiyle kurulmuş, 2001-2002 Eğitim

Detaylı

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Psikoloji Psikoloji bilimi, insanı anlamada bu bütünsel bakış açısını koruyan bir yaklaşım sergiler. Amacı insanı daha iyi anlamak ve ona yardımcı olmaktır. Psikoloji,

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tanıtım Gösterisi 1 İçerik 1. Üniversitemiz 2. Bilgisayar Mühendisliği 3. Bölümümüz 4. Son Sözler 2 Üniversitemiz 3 1. Teknoloji Enstitüsü

Detaylı

BİYOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜ

BİYOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜ BİYOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜ Bölüm Hakkında Biyoteknoloji Bölümü, Bartın Üniversitesi Fen Fakültesi bünyesinde Yüksek Öğretim Kurumu tarafından 2016 yılı itibari ile açılmış olup, Lisans Programına ilk öğrencilerini

Detaylı

*BEL M Ji B. ıwııııııııwıııııııııı. e-imzalıdır Prof.Dr.Osman Nafiz KAYA Rektör a. Rektör Yardımcısı. Evrek Tarih ve sayısı: 19/01/2017-E.

*BEL M Ji B. ıwııııııııwıııııııııı. e-imzalıdır Prof.Dr.Osman Nafiz KAYA Rektör a. Rektör Yardımcısı. Evrek Tarih ve sayısı: 19/01/2017-E. Evrek Tarih ve sayısı: 19/01/2017-E.367 2006 T.C. UŞAK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ıwııııııııwıııııııııı *BEL M Ji B Sayı. 70178236-301.02.04- Konu : Uluslararası Öğrenci Sınavı

Detaylı