MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ"

Transkript

1 MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

2 M.Ü. GÖZTEPE YERLEŞKESİ

3

4 Rektörlük Binası

5 Göztepe Yerleşkesi Planı

6 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

7

8

9

10 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. MERAL ÜNAL FAKÜLTE ADRES VE İLETİŞİM BİLGİLERİ Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Göztepe Kampüsü Kadıköy/İSTANBUL Web: tel.: / / / Faks: E-posta:

11 MİSYON Çağdaş bilgi düzeyine sahip, sosyalleşen, sorgulayan, araştıran, Atatürk ilke ve hedeflerine bağlı, ülkesini, ulusunu ve bütün insanlığı seven bireyler yetiştirmek. Bu doğrultuda geleceği kucaklayan güçlü akademik kadrosuyla ulusal ve uluslararası düzeyde adından söz edilen bir kurum olmak.

12 VİZYON Temel bilimler alanında kaliteli eğitim-öğretim yaparak yaratıcı beyin gücü yetiştirmek Topluma, endüstriye ve bilime hizmette öncü bir kurum olmak İleri araştırma ve uygulamalarla dünyanın önde gelen araştırma kurumları arasında yer almak Uluslararası eğitim, kültürel ve akademik işbirlikleri ile öğrencilerine evrensel bakış açısı kazandırmak.

13 FAKÜLTE BÜNYESİNDEKİ BÖLÜMLER 20 Temmuz 1982 tarihinde, üniversitemize bağlı olarak Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri oluşturularak kuruldu. Fakültemiz, belirtilen bölümlere öğrenci alınmasıyla, eğitim-öğretime başladı yılında Göztepe Yerleşkesi ndeki bugünkü binasına taşındı. Fakültede bugün 15 Bölüm örgün, 4 Bölüm İkinci Öğretim (İ.Ö) yapmaktadır. FEN BÖLÜMLERİ Matematik Fizik (%30 İngilizce) Kimya (%30 İngilizce) Biyoloji İstatistik SOSYAL BÖLÜMLER Tarih Bilgi ve Belge Yönetimi Sosyoloji (Tam İngilizce) Coğrafya Sanat Tarihi DİL BÖLÜMLERİ (İlgili yabancı dilde eğitim yapılmakta) Türk Dili ve Edebiyatı Alman Dili ve Edebiyatı İngilizce Mütercim Tercümanlık Almanca Mütercim Tercümanlık Fransızca Mütercim Tercümanlık İ.Ö YAPILAN BÖLÜMLER Matematik Biyoloji Bilgi ve Belge Yönetimi Türk Dili ve Edebiyatı

14 NEDEN MARMARA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ? Güçlü fiziksel altyapı Güçlü, uluslararası deneyime sahip akademik kadro, Erasmus'la yurt dışında eğitim ve staj imkanları, Çift ana dal ve yan dal programları, Güncel ve dünya standartlarında müfredat, Sosyal yaşam - şehir yerleşkesi avantajları, Öğrenci - öğretim elemanı arasında kuvvetli iletişim, Mezuniyet sonrası branşlarında aranan eleman olma imkanı, İstanbul un Anadolu yakasındaki tek devlet üniversitesi

15 GÜÇLÜ FİZİKSEL ALTYAPI Fakülte binası 63 anfi ve derslik, 51 araştırma ve öğrenci laboratuarı, 1 konferans salonu, 1 Kantin okuma ve dinlenme salonları ve diğer mekanları ile Marmara Üniversitesi'nin en fazla hizmet verilen binalarından biridir.

16 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ YERLEŞKE PLANI C-BLOK B-BLOK A-BLOK TERAS 4. KAT KİMYA BÖLÜMÜ LAB. EĞİTİM BİLİMLERİ ENS. 3. KAT BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ 2. KAT BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 1. KAT FİZİK BÖLÜMÜ DERSLİKLERİ KİMYA BÖLÜMÜ LABORATUARLAR BİYOLOJİ LABORATUARLARI FİZİK LABORATUARLARI SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ COĞRAFYA BÖLÜMÜ SANAT TARİHİ ALMAN DİLİ VE EDEB. MÜTERCİM TERC.(İng,Fran) TARİH BÖLÜMÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ZEMİN KAT KONFERANS SALONU KANTİN ÇALIŞMA SALONU BİLGİSAYAR LAB. Derslikler DEKANLIK GİRİŞ ÖĞRENCİ İŞLERİ BÜROSU MATEMATİK BÖLÜMÜ Bodrum ÖĞRENCİ KLÜPLERİ KİMYA KİMYA FEN BİLİMLERİ ENS. LABORATUARLARI LABORATUARLARI

17 LABORATUARLAR FİZİK: 4 araştırma ve 2 öğrenci laboratuarı KİMYA: Öğrenci Laboratuarları: (8 adet) Analitik Kimya, Anorganik Kimya, Biyokimya, Fizikokimya, Genel Kimya, Organik Kimya, Enstrümantal Analiz, Endüstriyel Analiz Laboratuarları Araştırma Laboratuarları: Analitik Kimya Arş., Anorganik Kimya Arş., Biyokimya Arş., Fizikokimya Arş, Organik Kimya Arş., Organik Polimer Arş., Hesapsal Kimya Lab. Ve diğerleri BİYOLOJİ: 3 öğrenci Lab: Genel Biyoloji, Zooloji ve Botanik Laboratuarı Araştırma Lab: Genel Biyoloji, Zooloji, Bitki Yetiştirme, Bitki doku kültürü, 3 adet Moleküler Araştırma Lab. Bilgisayar Laboratuarları: (3 adet) Tüm bölümler için ortak

18 Laboratuarlardan ve Diğer Mekanlardan Görüntüler

19

20 BİLGİSAYAR LABORATUARI

21 OKUMA VE DİNLENME SALONU

22 TARİH BÖLÜMÜ KORİDORU

23 BİR ANFİ DERSİ

24 GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO Tam zamanlı olarak: 62 Profesör 41 Doçent 50 Yardımcı Doçent 11 Öğretim Görevlisi 60 Araştırma Görevlisi 6 Yabancı Öğretim Üyesi (Yabancı Dil Bölümlerinde) ders vermekte ve bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

25 GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO (BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR) Fakültemiz araştırma laboratuarlarında uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Lisansüstü tez çalışmaları ilgili enstitüler kanalıyla yürütülmektedir. Çok sayıda nitelikli bilimsel yayın ve kitap yayınlanmaktadır. Öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz bu akademik faaliyetlerden çeşitli ödüller kazanmaktadır. Ödülleri görmek için:

26 Fakültemizde yapılan bilimsel çalışmalarla ilgili istatistiklere web sayfamızda Yılları Faaliyet Raporlarından ulaşabilirsiniz: YILINDA İNDEKSLERE GİREN HAKEMLİ DERGİLERDE YAPILAN YAYINLARIN ve KİTAPLARIN SAYISI Bölüm Adı UAM UM UAB UB Kitap Toplam Alman Dili Ve Edebiyatı Almanca Mütercim Tercümanlık Bilgi ve Belge Yönetimi Biyoloji Coğrafya Fizik Fransızca Mütercim Tercümanlık İngilizce Mütercim Tercümanlık Kimya Matematik İstatistik Sanat Tarihi Sosyoloji Çeviri Tarih Türk Dili Ve Edebiyatı Toplam

27 2011 YILINDA ÖĞRETİM ELEMANI BAŞINA DÜŞEN ORTALAMA YAYIN SAYISI 3 2,5 2 1,5 1 0,5 0

28 NİTELİKLİ VE GÜÇLÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM OLANAKLARI (BOLOGNA SÜRECİ) Bologna Süreci, pek çok uluslararası kuruluşun işbirliği ile 47 üye ülke tarafından oluşturulan ve sürdürülen eğitimde bir reform sürecidir. Marmara Üniversitesi ve Fakültemiz bu reform sürecini benimseyerek eğitimöğretim programlarını uluslararası standartlarda güncellemiştir. Tüm Yüksek Okul, Fakülte ve Enstitülerin Eğitim-Öğretim Müfredatları, ders içerikleri, ders çıktıları ve öğrenme kazanımlarına Üniversitemiz web sayfasındaki ECTS/DS bağlantısından ulaşılabilir. Üniversitemiz tarihi bir başarıya imza atarak 2010 yılında Avrupa Komisyonu tarafından «Diploma Eki (DS) Etiketi» kalite belgesini almıştır. «ECTS Etiketi» kalite belgesi almak için de başvuru yapmıştır.

29 (BOLOGNA SÜRECİ-ERASMUS PROGRAMI) Bologna Sürecinin kazanımları: Bir ülkeden veya yükseköğretim sisteminden diğerine geçişin kolaylaşması, Öğrenciler ve öğretim elemanlarının ülkeler arası hareketliliği ve istihdamının artırılması, Yükseköğretim ve iş imkanları açısından tercih edilecek hale gelmektir. Bologna Süreci kapsamında, Fakültemizde Erasmus Öğrenci Değişimi ve staj programları 2004 yılından beri aktif olarak sürdürülmektedir. Fakülte Bölümlerinin, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Avusturya, İsveç, İsviçre, Hollanda, Portekiz, Belçika, Slovenya ülkelerindeki çeşitli üniversiteler ile toplam 51 adet Erasmus İkili Anlaşması mevcuttur. Bu anlaşmalardan faydalanarak, örneğin, 2011 yılında, 53 öğrencimiz Avrupa nın saygın üniversitelerinde öğrenim görme olanağına kavuşmuştur. Erasmus Programı Hakkında Detaylı Bilgi ve ikili anlaşmalara ulaşmak için:

30 M.Ü. ULUSLAR ARASI OFİS Üniversitenin tüm birimlerinin Erasmus ve diğer uluslararası işlemlerini yürütür. Erasmus programı, Avrupa'da yüksek öğretimin kalitesini arttırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Erasmus programında belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi için, üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik etmekte, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa'da karşılıklı değişimini sağlamakta, Avrupa Birliği ülkelerindeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınmasına ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Erasmus programı kapsamında yüksek öğretimin ilk yılındaki öğrenciler hariç, doktora dahil olmak üzere öğrencilere, üniversiteler arasında varılan ikili anlaşmalar ve düzenlemeler çerçevesinde, diğer katılımcı ülkedeki bir üniversitede veya yüksek öğrenim kurumunda 3-12ay eğitim desteği (Erasmus hibesi) sağlanmaktadır. İletişim bilgileri LLP / Erasmus Birimi Mühendislik Fakültesi B/Blok Kat:7 Göztepe Kampüsü Kadıköy/İstanbul Tel.: / Faks: E-posta:

31 FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI Türkiye içindeki üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi olanağı sağlar. Marmara Üniversitesi nin çok sayıda üniversite ile Farabi anlaşması vardır. Bu üniversitelerden birinde 1 dönem veya 1 yıl öğrenim görebilirsiniz. Farabi Değişim Programı ve ikili anlaşmalar hakkında detaylı bilgi için:

32 (ÇİFT ANADAL-YANDAL PROGRAMLARI) FAKÜLTE İÇİ BÖLÜMLER ARASINDA ÇİFT ANADAL-YANDAL PROGRAMLARI: Çeşitli bölümlerimizde Çift Anadal ve Yandal programları uygulanmakta; öğrencilerimize ikinci bir bölümden diploma veya sertifika alma fırsatı sunulmaktadır. Detaylı bilgi ve başvuru koşulları için: MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İLE ÇİFT ANADAL-YANDAL PROGRAMLARI: Ayrıca Fakültemiz Fen Bölümlerinin Mühendislik Fakültesinin bölümleri ile de Çift Anadal ve Yandal anlaşmaları bulunduğundan Mühendislik Fakültesinden de diploma veya sertifika alma fırsatı sunulmaktadır. Biyoloji Bölümü: Çevre Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Müh. Fizik Bölümü: Bilgisayar Müh., Çevre Müh., Metalurji ve Malzeme Müh. Kimya Bölümü: Kimya Müh., Çevre Müh., Metalurji ve Malzeme Müh. İstatistik Bölümü: Endüstri Mühendisliği

33 (YAZ OKULU) Yaz okulunda açılacak dersler öğrencilere anket uygulanarak ve onların talepleri dikkate alınarak belirlenir. Yaz okulunda bir dersin açılabilmesi için ön kayıt döneminde bu derse en az öğrencinin kayıt olması gerekir. Öğrenciler yaz okulunda: Daha önce alıp başarısız oldukları, Daha önce alıp başardığı halde notunu yükseltmek istediği, Üst sınıf tan almak istedikleri derslere kayıt olabilirler. Almak isteyip de açılmayan dersleri üniversite içindeki başka Fakültelerden veya başka üniversitelerden alabilirler (Yönetim Kurulu onayı ile).

34 ÖĞRENCİLERE SUNULAN HİZMETLER SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI Öğrencilerimizin beslenme barınma, sağlık, spor, kültür ve diğer sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

35 SAĞLIK HİZMETLERİ Öğrencilerimizin her türlü sağlık sorunları, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Mediko-Sosyal Merkezi'nde çözülmeye çalışılmaktadır. Ana merkez Göztepe Yerleşkesi'ndeki Mediko-Sosyal hizmet birimidir. İletişim Bilgileri Göztepe Kampüsü Mediko-Sosyal Tel.:

36 Gerektiğinde Marmara Üniversitesi Hastanemize, Diş Hekimliği Fakültemize veya diğer sağlık kuruluşlarına sevkler de Mediko-Sosyal den yapılmaktadır. Ayrıca, Göztepe Yerleşkesi nde laboratuar ve röntgen hizmetleri de verilmektedir.

37 MARMARA ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ İletişim bilgileri Fevzi Çakmak Mahallesi Mimar Sinan Caddesi No:41 Üst Kaynarca, Pendik/ İSTANBUL Tel.:

38 BARINMA VE YURT OLANAKLARI İstanbul'da çok sayıda devlet yurdu, özel yurt bulunduğundan ve üniversite yerleşkesi şehir merkezinde olduğundan alternatif barınma olanakları mevcuttur. Üniversitemiz kendi bünyesinde açtığı yurtlar; Özmen Aktar Kız Öğrenci Yurdu ve Handan Ertuğrul Çağdaş Yaşam Kız Öğrenci Yurdu 574 kız öğrencimize barınma olanağı sağlanmaktadır. Gerektiğinde, Göztepe Yerleşkesi ndeki Marmara Üniversitesi Misafirhanesi'nden de yararlanılmaktadır. İletişim Bilgileri Yurt Müdiresi: Nazire İPEK Tel. No. : Adres : Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü

39 BURS, KREDİ VE YARDIMLAR Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, her yıl 550 öğrencimize 8 ay süreyle, Marmara Üniversitesi Vakfı, her yıl 50 öğrencimize 9 ay boyunca; Nihad Sayar Eğitim Vakfı ise yılda 50 öğrencimize 8 ay boyunca burs vermektedir. Başvurular Sağlık Kültür ve Daire Başkanlığına veya Fakülte Öğrenci İşleri Bürosuna yapılmaktadır. Özel kuruluşların verdiği burslar; Sabancı Vakfı, Koç Vakfı, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Eğitim Vakfı, Türk Petrol Vakfı Bütün öğrencilerimiz, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs olanaklarından yararlanma hakkına sahiptirler. Burslara son başvuru tarihleri her yıl eğitim-öğretim başında öğrenci panolarından ve web sayfasından ilan edilmektedir.

40 Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Programı Üniversitemiz birimlerinin istekleri doğrultusunda saat ücreti karşılığında öğrencilerimiz idari bürolarda, kütüphanede ve bölümlerin laboratuarlarında çalışabilirler. Üniversitemizde toplam 600 öğrenci bu hizmetten yararlanmaktadır. Başvurular Sağlık Kültür ve Daire Başkanlığına yapılmaktadır.

41 Beslenme Üniversitemizin bütün birimlerinde, öğrenci ve çalışanlara öğle yemeği, ayrıca, ikili öğretim nedeniyle akşam yemeği verilmektedir. Öğrenci yemekhanesinde yemek ücreti 1 TL dir. Maddi durumu yetersiz öğrencimize de ücretsiz yemek yardımı yapılmaktadır. Yemek Bursu Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımızın verdiği Yemek Bursu 2003 yılında 150 kişi ile başlamış, 2009 yılında 1500 kişi olup artarak devam etmektedir. Kampüs içinde ve dışında çok sayıda kantin, kafe, simit evi, restoran vs. bulunmaktadır.

42 Öğrenci Kantinlerinden Görüntüler Altıgen Kafe Marmara Simit

43 PTT Göztepe Yerleşkesi'nde 2007 yılında hizmete giren PTT şubesi, üniversitemiz öğrencileri ve personeli için her türlü posta, banka ve lojistik hizmetleri vermektedir.

44 RİNG SEFERLER Güzergah Hareket Saati Göztepe - Haydarpaşa 08:45 Haydarpaşa - Bağlarbaşı 09:15 Bağlarbaşı - Göztepe 09:45 Göztepe - Bağlarbaşı 13:30 Bağlarbaşı - Haydarpaşa 14:00 Haydarpaşa - Göztepe 14:30 Göztepe - Bağlarbaşı 15:30 Bağlarbaşı - Haydarpaşa 15:45 Haydarpaşa - Göztepe 16:15

45 KÜTÜPHANE HİZMETLERİ 638 Adet basılı dergi aboneliği i aşkın yerli ve yabancı kitap den fazla lisansüstü tez 900 ü aşkın Nadir Eser,eski harfli basma eser Elektronik veri tabanları üzerinden abonelikler Ödünç verme hizmetleri Kütüphane internet salonu hizmeti Uzaktan erişim hizmetleri Çalışma Saatleri Pazartesi-Cuma 09:00-19:45 Cumartesi 10:00-15:45 İletişim bilgileri Web: Göztepe Yerleşkesi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, 34722, Kadıköy / İstanbul Tel. - Faks: E-posta:

46 ÖĞRENCİ BİLİŞİM MERKEZİ Tüm öğrenciler hızlı, rahat ve ücretsiz olarak İnternet erişim hizmeti alabilmektedirler.

47 Göztepe Yerleşkemizde 1 adet kapalı spor bulunmaktadır. Kapalı spor salonu içinde : 1 fitness salonu, 1 bilardo salonu, 1 basketbol salonu, 3 antrenman salonu, 2 sınıf, 1 dağcılık tırmanma duvarı ve 1 müzik aletleri ile donatılmış stüdyo bulunmaktadır. Fakültemiz takımları: Futbol takımı Basketbol takımı Erkek voleybol takımı Kız voleybol takımı Takımlarımız turnuvalarda dereceler almaktadır. SPOR OLANAKLARI

48 FUTBOL TAKIMIMIZ 2011 M.Ü. ÜÇÜNCÜLÜK KUPASINI KAZANDI

49 KIZ VOLEYBOL TAKIMIMIZ 2011 M.Ü. ÜÇÜNCÜLÜK KUPASINI KAZANDI

50 Sportif Kurslar Basketbol Kursu Dağcılık-Kaya tırmanışı Kursu Voleybol Kursu Boks Kursu Masa tenisi Satranç Kültürel Kurslar Tiyatro Kursu Bireysel Çalgılar (Gitar, Keman, Bağlama vs.) Türk Halk Müziği Korosu Kursu Türk Sanat Müziği Korosu Fotoğrafçılık Kursu Halk oyunları Kursu Ücretsiz Kurslar Öğrencilerimiz için, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı na bağlı, ücretsiz sportif ve kültürel kurslar verilmektedir.

51 Fen Edebiyat Fakültesi Koroları Fakültemiz öğrencilerinin kültürel etkinliklerini desteklemektedir. Dekanlık bünyesinde 2 müzik topluluğu çalışmalarını sürdürmekte ve konserler vermektedir: Türk Müziği Topluluğu Türk Halk Müziği Topluluğu Ayrıca, öğrencilerimiz kampüsteki diğer birçok sosyal olanaklarla, Futbol, Voleybol ve Basketbol takımlarında, öğrenci kulüplerinde, kendilerini ifade etme ve geliştirme imkânı bulmaktadırlar.

52 Öğrenci Kulüpleri Üniversitemizde, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı na bağlı faaliyet gösteren çok sayıda öğrenci kulübü bulunmaktadır 52 Adet A tipi kulüp 90 Adet B tipi kulüp Toplam 142 öğrenci kulübü Kulüpler faaliyet alanlarına göre A tipi ve B tipi olmak üzere iki türde kurulabilirler. A tipi kulüpler bölüm kulüpleri, B tipi kulüpler ise üniversite genelinde faaliyet gösteren kulüplerdir. Kulüplerin listesini görmek için:

53 Geleneksel Bahar Şenlikleri Her yıl Mayıs ayında, öğrenci kulüplerinin etkinlikleri, ünlü sanatçıların ve müzik gruplarının konserleri, eğlence ve alışveriş standları ile Göztepe Kampüsü bir bayram alanına döner. Şenliklerin odak noktası Fen Edebiyat Fakültesinin önündeki alandır. Fakültemiz konferans salonu da şenlikler süresince birçok etkinliğe ev sahipliği yapar.

54 Marmara nın keyfini Marmaralı olmadan önce çıkarın Mayıs tarihlerinde Bahar Şenliklerine ve konserlere bekliyoruz.

55 FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ ETKİNLİKLERİ Fakültemiz bünyesinde yıl içerisinde çok sayıda sempozyum, konferans, panel, gösteri, müzik dinletisi, sergi yapılmakta ve öğrencilerin bunlara aktif olarak katılımları desteklenmektedir. BAZI ETKİNLİKLERDEN ÖRNEKLER: Biyoloji Konulu Resim Yarışması Biyoloji Bölümü tarafından geleneksel olarak her yıl Türkiye çapında düzenlenmektedir.

56 Evliya Çelebi Yeni Haritasının Tanıtımı Fakültemiz Tarih Bölümünden Prof.Dr. Zekeriya Kurşun ve ekibinin gün yüzüne çıkarttığı Evliya Çelebi nin kayıp Dicle-Fırat Haritası basına tanıtıldı.

57 Türk Cumhuriyetleri Müzik Gösterisi

58 Fen Edebiyat Fakültesi Bilim ve Kültür Günleri Her yıl ekim ayının son haftasında Dekanlık tarafından geleneksel Bilim ve Kültür Günleri düzenlenmektedir. Bir hafta boyunca, çeşitli konferanslar, paneller, söyleşiler, konserler, gösteriler, sergiler yapılmaktadır. Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş a verdiği konferanstan dolayı Rektörümüz teşekkür plaketini verirken. M.Ü. Oda Müziği Topluluğu konseri

59 Ressam Cemal Akyıldız Gravür Sergisi Atatürk ve Cumhuriyetimizin 88.Yılı

60 Bölümlerin Düzenledikleri Akademik Etkinliklerden Örnek Görüntüler Tarih Bölümü nün sunduğu Cumhuriyetimizin 88.Yılı Paneli Kimya Bölümü nün misafiri ve 1991 Nobel Kimya Ödülü Sahibi Prof. Dr. Richard Robert Ernst ten Konferans

61 2011 Mezuniyet Töreni Mezuniyet töreni Rektörümüz, Rektör Yardımcıları, Dekanlar ve öğretim üyelerinin katılımıyla Burhan Felek Stadyumunda büyük bir coşkuyla yapıldı.

62

63

64 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Fakültemiz mezunları, Yurtiçi ve yurtdışı seçkin üniversitelerde yüksek lisans, doktora programlarına kabul edilmektedirler. Akademik kariyer yaparak öğretim elemanı olarak çalışabilirler. Pedogojik formasyon sertifika programını tamamladıkları takdirde öğretmenlik yapma hakkını elde etmektedirler. Fen bölümleri mezunları: Endüstriyel kuruluşlarda ARGE (araştırma ve geliştirme) laboratuarlarında, Adli Tıp Kurumunda araştırmacı olarak. İlaç sanayi, gıda sektöründe, polimer sanayinde, kalite kontrol, ürün geliştirme, pazarlama uzmanı olarak, Sağlık sektöründe, biyokimya ve kimya laboratuarlarında, Teknoloji Danışmanlık ve Uygulama şirketlerinde,

65 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Hastanelerin radyoloji ve nükleer tıp birimlerinde nükleer uzman ve sağlık personeli olarak, Araştırma-geliştirme kurumlarında (CERN, TÜBİTAK, TAEK, ASELSAN), Ankara Balistik Araştırma Merkezinde, Ankara ve Çekmece Nükleer Araştırma Merkezlerinde, Kimya sektöründe, Silahlı Kuvvetlerin Araştırma Merkezlerinde araştırmacı olarak, Türkiye İstatistik Kurumu, Devlet Planlama Teşkilatı, Türk Standartlar Enstitüsü, Piyasa araştırma şirketlerinde istatistikçi uzman olarak, görev yapabilmektedirler.

66 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Sosyal Bilim alanlarından mezun olanlar: Eğitim-öğretim sektöründe Basın-yayın, Reklamcılık sektöründe, Vakıflar Genel Müdürlüğü nde, Kültür Bakanlığı nda, Özel ve Devlet arşivlerinde, Kütüphane ve dökümantasyon merkezlerinde, Sinema ve halkla ilişkiler sektöründe, Müzelerde, Sanat galerilerinde, Kültür organizasyonlarında, Sivil Toplum Kuruluşlarında, olmak üzere birçok alanda iş bulabilmektedirler.

67 MEZUNLARIMIZ NE İŞ YAPAR? Yabancı Dille ilişkili (Alman Dili ve Edebiyatı, Mütercim Tercümanlık) bölümlerden mezun olanlar: Avrupa Birliği Kurumlarında, Büyükelçilikler ve konsolosluklarda,, Dışişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığında, Ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarında, Ulusal ve uluslararası şirketlerin Halkla İlişkiler, Pazarlama ve Tanıtım, Dış Ticaret, Reklamcılık ve İnsan Kaynakları Yönetimi departmanlarında, Yayınevlerinde, Yeminli tercüme bürolarında, Milli Eğitim kurumlarında, olmak üzere birçok alanda iş bulabilmektedirler.

68 ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN KAZANIMLARI BU AYRICALIKLI KURUMDA SİZLERE VERİLECEK OLAN, HER ZAMAN YÜREĞİNİZDE VE YANINIZDA TAŞIYACAĞINIZ, SAĞLAM BİR KİŞİLİK ONURLU YAŞAM MÜCADELESİ MUTLU BİR YAŞAM FELSEFESİ GÜÇLÜ BİR AKADEMİK KİMLİKDİR.

69

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI http://oidb.marmara.edu.tr/ Sevgili Öğrenciler, Üniversite yaşamına ilk adımınızı attığınız bu

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler; umudumuz sizsiniz. Sizler, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık niteliğinin, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli savunucusu olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk 2 REKTÖRÜMÜZÜN

Detaylı

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI YAŞAR ÜNİVERSİTESİ 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI İÇİNDEKİLER... SY: 4 SY: 6 SY: 12 SY: 13 SY: 14 SY: 15 SY: 16 SY: 17 SY: 18 SY: 20 SY: 24 SY: 25 MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANIMIZDAN

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ 1 CANAKKALE ONSEKIZ MART UNIVERSITESI 2 1 9 9 2 DÜNYANIN EN GÜZEL ÜNİVERSİTESİNE HOŞ GELDİNİZ T.C. Onsekiz Mart Üniversitesi 3 Tarihin İzinde, Bilginin Işığında Parlayan Yıldız, Onsekiz Mart Üniversitesi

Detaylı

Öğrenci Kılavuzu 1 Değerli Öğrencilerim, Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK Rektör

Öğrenci Kılavuzu 1 Değerli Öğrencilerim, Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK Rektör Öğrenci Kılavuzu 1 Değerli Öğrencilerim, Öğrenci Seçme Sınavı nda göstermiş olduğunuz üstün başarıdan dolayı Namık Kemal Üniversitesi adına sizi ve ailenizi yürekten kutluyorum. Mensubu olmaktan gurur

Detaylı

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2008-2012 1 İ Ç İ N D E K İ L E R No I. II. III. A. B. C. D. E. F. G. H. IV. A. B. C. D. E. F. G. H. I. J. K. L. M. N. O. P. Açıklamalar İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ GİRİŞ

Detaylı

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER Rektör den 5 Samsun 6 Ondokuz Mayıs Üniversitesi 8 OMÜ ye Ulaşım 11 Barınma 12 Omtel Otel-Tepe Otel 13 Burslar 14 Engelli Öğrenci Birimi-Öğrenci Butiği 15 Kütüphane-Bilişim Hizmetleri 16 Sağlık

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU i ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU İçindekiler... i Ekler Listesi... iv Kısaltmalar Listesi... vi Anadolu Üniversitesi EUA Özdeğerlendirme Ekibi... viii 1. Giriş... 1 2. Ulusal ve Kurumsal

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU Nisan 2014 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 2 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 8 TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU Şubat 2015 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9 MİSYON 13 VİZYON 13 1. AKADEMİK VE

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ SOSYAL OLANAKLAR Bu bölümde siz öğrencilerimize üniversitemize ulaşım, fakültemizin yeri ve üniversitemizin sağladığı yiyecek, barınma, sportif faaliyetler, sağlık, giyecek, öğrenci kulüpleri, çeşitli

Detaylı

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM Konuralp Yerleşkesi, 81620 DÜZCE Tel: (0 380)

Detaylı

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu İlk Günden Bugüne Üniversitemiz Kurucusu ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından 1980 yılında Türkiye Organ Nakli Yanık ve Tedavi Vakfı nın kurulması, daha sonra 1982 de ilk Diyaliz Merkezinin

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI Üniversitemizin 2012 Mali Yılı Performans Programına http://www.stg.yildiz.edu.tr/ adresinden erişilebilir. Hazırlayanlar Arş.Gör.Dr. Hülya

Detaylı

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ 2008 MALİ YILI İDARE FAALİYET RAPORU

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ 2008 MALİ YILI İDARE FAALİYET RAPORU ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ 2008 MALİ YILI İDARE FAALİYET RAPORU MAYIS 2009 ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilimin Işığında, Çağdaş Uygarlık Yolunda sloganından hareketle; bilgiyi

Detaylı

Eğitim ve Yaşam Rehberi

Eğitim ve Yaşam Rehberi Eğitim ve Yaşam Rehberi İçindekiler 04 05 08 09 11 13 14 16 17 20 21 24 Rektörün Mesajı Misyonumuz & Vizyonumuz Neden Sakarya Üniversitesi Akademik Birimler Değişim Programları Beslenme Banka ve Postane

Detaylı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İdare Faaliyet Raporu

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İdare Faaliyet Raporu Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İdare Faaliyet Raporu Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 7 I. GENEL BİLGİLER... 8 A- MİSYON, VİZYON VE TEMEL DEĞERLERİMİZ... 9 Vizyon... 9 Misyon...

Detaylı

ÖĞRENCİ EL KİTABI KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ

ÖĞRENCİ EL KİTABI KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ EL KİTABI KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2011 1 Tasarım: Öğr. Gör. Osman ÇAYDERE : Baskı: AB OFSET : LTD. ŞTİ. 0.312 341 78 78 2 2 İÇİNDEKİLER Sevgili Gençler... 4 Kırıkkale İli... 6 Kırıkkale Üniversitesi...

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2011 YILI ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2011 YILI ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2011 YILI ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU 2 Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Kurulu Prof. Dr. M. Zafer GÜL Rektör Prof. Dr. Hamza KANDUR Rektör Yardımcısı Dr. Mahmut DOĞAN Genel

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Sizler, yani yeni Türkiye nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI İSTANBUL, 2015 Hazırlayan: Marmara Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Tel: 0 216 414 05 45-1341 Faks: 0 216 418 02 30 e-mail: sgdb@marmara.edu.tr

Detaylı

2014 YILI HİTİT ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ FAALİYET RAPORU

2014 YILI HİTİT ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ FAALİYET RAPORU 2014 YILI HİTİT ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER SUNUŞ (Harcama Yetkilisi)... 1 I- GENEL BİLGİLER... 2 A- Misyon ve Vizyon... 2 B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar... 2 C- Birim/İdareye

Detaylı

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır.

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 18 yıllık köklü eğitim TARİHÇE Doğuş Eğitim Vakfı tarafından İstanbul da kurulan Doğuş Üniversitesi, TBMM de 09 Temmuz 1997 tarihinde kabul edilen 4281 sayılı Kanun ile yükseköğretime

Detaylı

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ 2015-2019 STRATEJİK PLANI ADIYAMAN 2015 www.adiyaman.edu.tr 1 SUNUŞ Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), araştıran, bilgiye ulaşan, ulaştığı bilgiyi kullanan ve paylaşan, uluslararası düzeyde

Detaylı

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr TANITIM KATALOĞU Ülkemizde işgücü arzı ile talebi arasında ciddi uyumsuzluk mevcuttur. Bunun nedeni olarak mesleki eğitim kurumlarında uygulanan eğitim programları, bu programlarla yetiştirilen teknik

Detaylı

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek KAZANDIM! KAZANDIM! Medipol Üniversitesi uluslararası birikime sahip, alanlarında uzman, üst düzey akademik kadrosu, güçlü altyapısı ve yüksek teknolojiye sahip donanımlı laboratuvarları ile öğrencisine

Detaylı

KiLiS 7 ARALIK ÜNiVERSiTESi 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI. www.kilis.edu.tr

KiLiS 7 ARALIK ÜNiVERSiTESi 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI. www.kilis.edu.tr KiLiS 7 ARALIK ÜNiVERSiTESi 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI Cumhuriyetimize vereceğimiz en büyük armağan, gençlerimizin

Detaylı

2006 YILI KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU

2006 YILI KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU 2006 YILI KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FAALİYET RAPORU ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU Kamu yönetiminde yaşanan idari ve mali sorunlar dikkate alındığında kamu idarelerinin faaliyetlerini belirli bir plan

Detaylı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İdare Faaliyet Raporu 2014

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İdare Faaliyet Raporu 2014 Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 7 I. GENEL BİLGİLER... 8 A- MİSYON, VİZYON VE TEMEL DEĞERLERİMİZ... 9 Misyon... 9 Vizyon... 9 Temel Değerlerimiz... 9 B- YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR...

Detaylı