Pelikan Şirketinin Tarihçesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Pelikan Şirketinin Tarihçesi"

Transkript

1 Pelikan Şirketinin Tarihçesi de kimyacı Carl Hornemann Hannover Almanya da kendi boya ve mürekkep fabrikasını kurdu. Yine de Pelikan bünyesinde biz, ilk fiyat listesinin üzerinde yazan tarih olduğundan, 28 Nisan 1838 i kuruluş tarihi olarak kabul ediyoruz. Bu yüzden şirketin tüm yıldönümleri bu tarihi esas alır Haziran ın 15 inde Hornemann, Hannover in Hainholz bölgesinde bazı mülkler satın aldı. Aklındaki fikir Hannover den 30 km uzaktaki çiftlikte mürekkep hazırlamak ve basmak zorunda kaldıktan sonra daha büyük ölçekli üretime başlamaktı Günther Wagner kimyagerlik ve fabrika müdürlüğü görevini üstlendi de şirketi devraldı ve Pelikan olan aile amblemini 1878 de şirketin logosu olarak tescil ettirdi. Bu, Almanya'nın ilk ticari markalarından biriydi. O zamanlar Kuzey İtalya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Hırvatistan ın bazı bölümlerini kontrolü altında bulunduran Avusturya'ya teslimat yapabilmek için, Eger'de daha sonra Viyana'ya taşınacak olan bir fabrika kuruldu.

2 1881 Üretim salonları genişletildi. Şirket 39 yeni eleman ve Fritz Beindorff u işe aldı. Avusturya, Rusya ve İtalya daki müşterileri ziyaret etmek onun işiydi Fritz Beindorff 1888 de Günther Wagner in en büyük kızıyla evlendi ve şirketi devraldı. Kopyalama, damgalama, yapıştırma ve silmeye yönelik ofis ürünleri dönemin ürün yelpazesine eklendi. Ürün yelpazesine yapılan büyük eklemeler nedeniyle üretim salonları büyük ölçüde genişletildi Pelikan çini mürekkebi üretmeye başladı. O dönemler bu pazar dilimine hakim olan yabancı şirketler rekabet edemedi.

3 1901 Bu yıl Pelikan ın ünlü mürekkep serisi 4001 in doğuşuna sahne oldu. Bir önceki yıl şirketin 236 kişilik işgücü 1 milyon Altın Marklık inanılmaz bir ciroya ulaştı beyaz tutkal Pelikanol un piyasaya sürülmesine tanık oldu lara kadar bu Ürün kâğıt yapıştırmada devrim niteliğindeydi Şirket Podbielskistrasse'de mülk satın aldı. Alan 13,000 m 2 ofis ve üretim alanı sağladı. Günümüzde Hanover şehrinin koruma altındaki bir tarihi eseri olan, o zamanların modern binası, önceki tesislerde yeni genişleme olanağı kalmayınca inşa edildi. Ciro artık 2 milyon Altın Marka ulaşmıştı Pelikan Sanat derslerinin hazırlanmasını yıllardır desteklemektedir. Bu durum ilk kez 1912 de ortaya çıkan Der Pelikan başlıklı dergide belgelendi. Bu dergide hem Alman hem de yabancı tanınmış sanatçıların ve öğretmenlerin fikir ve düşünceleri her sayının başlangıç sütununda yayınlandı. Resim dersleri, teknikleri, malzemeleri ve farklı resim deneyimleri sergilendi. Dergi 1971 e kadar yayınlandı.

4 1913 Bu yıl şirketin 75. yıldönümüydü. Fabrikaların büyüklüğü ikiye katlanmıştı ve artık 1057 kişi çalışıyordu. Ciro 4,4 milyon Altın Marka çıktı Pelikan dolma kalem bu yılda doğdu. Alametifarikası olan yeşil gövdesi, teknik açıdan yenilikçi mürekkep akışı ve şeffaf mürekkep penceresiyle tanınmıştı. Farklı piston mekanizması, döneminde gerçek bir devrim niteliğindeydi Pelikan ilk sulu boya kutusunu 735 D/12 tanımıyla piyasaya sürdü. İlk kez opak sulu boyalar öğrencilere ulaştı. O zamanlar yaygın olarak kullanılan şeffaf sulu boyaların yerini aldı. Başlangıçta boya kutusunun dışı renkli bir çizgiyle süslü ve sarı, içi beyazdı. Bu tasarım 1950 de biraz değiştirildi (resme bakınız). Okul günlerinde pek çok Alman öğrenciye eşlik eden, Pelikan ın sulu boya kutusuydu.

5 1934 Günümüzde Model 100 olarak bilinen Pelikan dolma kalemlerin daha ucuz bir serisi, Rappen ürün türü kapsamında piyasaya sürüldü. AUCH- Pelikan markasını taşıyan mekanik kurşun kalem de piyasaya sunuldu. Ayrıca o yıl bugünlere kadar popüler kalan hobi / dekorasyon boyası PLAKA nın ilk kez piyasaya sürülmesine sahne oldu yıldönümü katalogu, sonraki 60 yıl boyunca kullanılacağı şekliyle Pelikan logosunu da yeniden tasarlayan Profesör O.H.W. Hadank tarafından tasarlandı. Yüzüncü yıldönümü 3700 çalışan tarafından Hanover, Viyana, Danzig, Milano, Barselona, Bükreş, Sofya, Varşova, Budapeşte, Zagreb, Buenos Aires, Rio de Janeiro, Santiago Şili'deki Pelikan fabrikalarında ve yurtdışındaki pek çok dağıtım tesisinde kutlandı. Pelikan dolma kalem modeli 100N piyasaya sürüldü Savaş sonrası travma sona erdi. Büyük Alman sanayi patlaması başladı. Bu dönemde Pelikan, dolma kalem modeli 400 ü piyasaya sürdü. Model Siyah ve Yeşil çizgili gövdesiyle kolayca tanınır. Bu model kendi fiyat aralığındaki en popüler dolma kalem olacaktı.

6 1960 Pelikan okul dolma kalemi Pelikano pazara sunuldu. Bu ürün, el yazısı eğitmenleri ve uzman dolma kalem üreticilerinin yardımıyla geliştirildi. Mürekkep kartuşlu dolum sistemi ve ergonomik biçiminin avantajları o kadar popülerdi ki aylar içinde öğretmenlerin her zaman tavsiye ettiği en yaygın okul dolma kalemi oldu Pelikan ilk mürekkep silgisini Tintentiger adı altında üretti. Lacivert mürekkebi kolay ve temiz bir yöntemle sildiği için takdir topladı te adı Pelikan Tintenblitz olarak değiştirildi ve 1977 de Super- Pirat oldu. Almanya da en çok satılan mürekkep silgisidir Hanover deki Podbielskistasse tesisleri artık genişleyemeyecek aşamaya ulaştı. Yazı gereci üretimi, Hanover in yaklaşık 30 km doğusundaki Peine/Voehrum a taşındı. Pelikan kalemleri, boya ve ofis ürünleri hala burada üretilmektedir.

7 1974 Pelikan yeni başlayanlar için basitleştirilmiş El yazısını, bu uzmanlık alanındaki eğitmenlerin işbirliğiyle geliştirdi. Bu noktada şirket, El yazısı alanındaki eğitimsel yeterliliğini ilk kez sergiledi. Bu nedenle Pelikano dolma kalemin rolü daha da önemli hale geldi Şirketin yasal şekli GmbH den AG ye (hisselere bölünmüş) değişti. Hisseler Beindorff ailesi ve 46 diğer malik arasında bölündü. Şirketin bilançosu 607,8 milyon DM ye ulaştı. Şirketin ürün gamı, kapsamlı Hobi ve Oyun Ürünleri yelpazesinin eklenmesiyle genişledi. Ofis yazıcıları, projektörler, veri taşıyıcıları, teknik çizim yardımcıları ve kozmetik ürünleri üreten yan kuruluşlar da vardı Pazar kendinden geçmişti. Ürün gamının aşırı genişlemesi ve Hamburg taki Lumoprint Fotokopi Şirketi nin devralınması sonunda iflas noktasına sürüklemişti. 10/1 oranında hisselerin tersine bölünmesi gerçekleşti ve Pelikan 1984 te Condorpart (İsviçre) tarafından devralındı. Merkezi Hanover de yer alan şirket birçok alt şirkete bölündü ve bazıları satıldı. O tarihten itibaren faaliyetler İsviçre deki Pelikan International (daha sonra Pelikan Holding) tarafından yürütüldü. Pelikan Holding AG Zug/İsviçre 1986 da İsviçre borsasında işlem görmeye başladı.

8 sonbaharında Pelikan ın ilk Sınırlı Sürümü (800 serisine dayanan) Mavi Okyanus adı altında piyasaya sürüldü. Mavi, şeffaf bir renkte, toplamda 5000 dolma kalem üretildi; 1000 adedi tükenmez kalemle beraber set olarak satıldı Yazdırma ürünleri, mürekkep püskürtmeli yazıcı kartuşları gibi ürün çeşitleri ayrı bir dağıtım bölümü haline geldi, sonrasında 1995'te Amerikan Şirketi Nucote tarafından satın alındı Malezyalı Hooi Keat Loo nun sahibi olduğu GOODACE SDN BHD şirketi, Pelikan Holding hisselerinin çoğunluğunu devraldı. İki yıl sonra XVI. Britanya Milletler Topluluğu Oyunları Kuala Lumpur, Malezya da düzenlendi. Bu özel durumun anısına Pelikan Sınırlı Sürüm Kuala Lumpur piyasaya sürüldü.

9 2000 Almanya da perakende mağazalarına ve süpermarketlere mal veren en büyük tedarikçilerden biri olan Pelikan bu yılda Pelikan Hardcopy ürünlerinin dağıtımını sürdürdü. Bunu yaparak Pelikan bir kez daha temel uzmanlığının tüm alanlarını temsil eden ürünleri satmaya başladı Mart ta şirket Hanover deki Werftstrasse de yer alan yeni ofis binasına taşındı. Aşağı yukarı aynı zamanda, ilk tescilinden 125 yıl sonra Pelikan logosunun tasarımı değiştirildi ve geliştirildi Ekim de modern sunum teknolojisi ve ofis kağıt öğütücüsü üzerine çalışan Geha-Werke GmbH, Garbsen, Pelikan Vertriebsgesellschaft mbh & Co. KG, Hannover ile birleşti. Geha kendi satış departmanı, satış ekibi ve onarım servisiyle dünya çapında faaliyet gösteren bağımsız bir bölüm olmanın keyfini sürmektedir.

10 2007 Ocak ta Pelikan International Corporation Berhard (PICB) Malezya, Olağanüstü Genel Kurulu nun, o tarihten sonra yasal olarak Pelikan Grubu na ait olacak Pelikan Hardcopy Holding AG nin devralınmasını onayladığını duyurdu. Devralma akdi olarak 6 Ekim 2006 da zaten düzenlenmişti. Yeniden yapılanma tedbirleri sırasında Pelikan Int nin yan kuruluşu olan Pelikan Holding AG tarafından on yıldan daha uzun süre önce Gruptan ayrılmıştı

11 Pelikan ticari markasının ve logosunun patent tescili arkasındaki hikaye. 12 Mayıs 1894 teki ticari markanın tanıtılmasından yaklaşık yirmi yıl önce GÜNTHER WAGNER şirketi ilk ticari markası için Hanover asliye mahkemesine başvurdu. Kaisers Patent Bürosu na tescil taslağının sunulmasından sonra ticari marka 26 Haziran 1895 te tescil edildi ve 26 Şubat 1896 da listeye girdi. Başvuru tarihi tescil belgesinde kayıtlıdır Bir gün önce yani 25 Şubat 1896 da original Pelikan font ve logo tasarımları taslağa kaydedildi. Günümüzde her ikisi de dünya genelinde 150 ülkede patentlidir Şubat 1896 da tescil edildi. Zaman geçtikçe ticari markanın orijinal şekli ve tarzı dönemin ruhuna (Zeitgeist) uyacak şekilde değiştirildi ve ayarlandı. Aşağıdaki grafikler ticari markanın yıllar içinde nasıl evrim geçirdiğini gösterir Aralık 1984 te tescil edildi Pelikan Hanover Nisan

Matbaa Fuar nda dijital bask rüzgâr

Matbaa Fuar nda dijital bask rüzgâr Hedef göründü tam yol ileri Sergey Chernovolenko Sayfa 6 da Ofis teknolojileri ralli pistlerinde Sayfa 18 de X E R O X T Ü R K Y E N N K U R U M S A L L E T fi M D E R G S www.xerox.com.tr Temmuz - A ustos

Detaylı

2014 FAALİYET RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU. geleceğe hazırız BOYNER PERAKENDE VE TEKSTİL YATIRIMLARI A.Ş.

2014 FAALİYET RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU. geleceğe hazırız BOYNER PERAKENDE VE TEKSTİL YATIRIMLARI A.Ş. 2014 FAALİYET RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU geleceğe hazırız BOYNER PERAKENDE VE TEKSTİL YATIRIMLARI A.Ş. İçindekiler 05 148 SUNUŞ KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM 06 RAPORU YÖNETİMDEN 06 Yönetim Kurulu

Detaylı

yeniliklerin öncüsü Türkiye nin ilk boya fabrikası olarak kurulan Dyo Boya, sektöründe yeniliklerin öncüsü olarak güçlü bir yer edinmiştir.

yeniliklerin öncüsü Türkiye nin ilk boya fabrikası olarak kurulan Dyo Boya, sektöründe yeniliklerin öncüsü olarak güçlü bir yer edinmiştir. Dyo Boya Faaliyet Raporu 2009 içindekiler 2 Kısaca Dyo Boya 3 Türkiye nin İlk Boya Fabrikası Olan Dyo Boya nın Tarihinden Satırbaşları 4 Dyo Boya nın Rekabet Avantajları 5 Dyo Boya nın ilk leri 6 Rakamlarla

Detaylı

ADO-CRP ROTO VEKA KALE r 12 ASC Plastik-Ascam Cam Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Çevre Mühendisi Cenk Cenkcimenoğlu Nitelikli ve Kalitesi İle Öne Çıkan Ürünlerle Pazar Payını Geliştiren Bir Firmayız

Detaylı

Ağır Tonaj. Dünya fuarlarında Ermaksan rüzgarı. Ermaksan da İSG kültürü. Yeni nesil ErCut Kontrolör. Kapak Konusu

Ağır Tonaj. Dünya fuarlarında Ermaksan rüzgarı. Ermaksan da İSG kültürü. Yeni nesil ErCut Kontrolör. Kapak Konusu ERMAKSAN A.Ş. nin ücretsiz yayınıdır. KASIM 2014 Yıl:1 Sayı: 2 Kapak Konusu Ağır Tonaj Dünya fuarlarında Ermaksan rüzgarı Ermaksan da İSG kültürü Yeni nesil ErCut Kontrolör ERMAKSAN A.Ş. nin ücretsiz yayınıdır.

Detaylı

İçindekiler. Sayfa BOYDAK HOLDİNG FAALİYET RAPORU 2011

İçindekiler. Sayfa BOYDAK HOLDİNG FAALİYET RAPORU 2011 FAALİYET RAPORU 2011 BOYDAK HOLDİNG FAALİYET RAPORU 2011 İçindekiler Sayfa Boydak Holding Üst Yönetimi 03 Başkan ın Mesajı 04 Yönetim Kurulu Üyeleri 06 CEO nun Mesajı 08 Dünden Bugüne Boydak 10 Bir Başarı

Detaylı

WORLD SARTEN 2012 / 03

WORLD SARTEN 2012 / 03 SARTEN WORLD 2012 / 03 Sarten Ambalaj iç iletişim yayınıdır 4 ayda bir yayınlanır * Satın alma gücü avantaj sağlıyor * Ürdün lü Kasih in Ortadoğu planı * Sarten in 40 yıllık serüveni * Opet: Başarının

Detaylı

MERHABA. Sayfa 10. Sayfa 4. Yıl: 15 - Sayı: 32 Yaz 2012. Analytica 2012 Fuarı. Eğitimler

MERHABA. Sayfa 10. Sayfa 4. Yıl: 15 - Sayı: 32 Yaz 2012. Analytica 2012 Fuarı. Eğitimler MERHABA 2008 ve 2009 yıllarının dünya ve ülke ekonomisindeki zorlayıcı etkilerinden sonra 2010 yılında başlayan iyiye gidiş, özellikle 2011 yılında ekonomideki tüm verilerde kendini gösterdi. Bu iyiye

Detaylı

2010 FAALİYET RAPORU. 66 yıldır bunun için çalışıyoruz.

2010 FAALİYET RAPORU. 66 yıldır bunun için çalışıyoruz. 2010 FAALİYET RAPORU 66 yıldır bunun için çalışıyoruz. İçindekiler 2 Kısaca Ülker Bisküvi 4 Yıldız Holding e Genel Bakış 6 Başlıca Finansal ve Operasyonel Göstergeler 6 Ülker Bisküvi nin Hisse Senedi Performansı

Detaylı

İçindekiler... 2 3 4 5 6-7 8 9 10 11-13 14 15 16-17 18-20 21-23 24-25 26-27 28 29 30 31 32-33 34-35 36 37

İçindekiler... 2 3 4 5 6-7 8 9 10 11-13 14 15 16-17 18-20 21-23 24-25 26-27 28 29 30 31 32-33 34-35 36 37 İçindekiler... 2 3 4 5 6-7 8 9 10 11-13 14 15 16-17 18-20 21-23 24-25 26-27 28 29 30 31 32-33 34-35 36 37 Editörden Baş Yazı Fuarlar Çevreci İzeltaş a Ödül 38-39 40-41 42-43 44-48 49 Elektrikli El Aletlerinde

Detaylı

Örnek Faaliyet Raporu

Örnek Faaliyet Raporu Örnek Faaliyet Raporu Ocak 2013 kpmg.com.tr Yayın hakkında Yayın hakkında önemli uyarı Bu Örnek Faaliyet Raporu nun telif hakları KPMG International Cooperative in bir üyesi olan Akis Bağımsız Denetim

Detaylı

WORLD SARTEN GIDA AMBALAJINDA 1 NUMARA! SARTEN KARACABEY 2011 / 02

WORLD SARTEN GIDA AMBALAJINDA 1 NUMARA! SARTEN KARACABEY 2011 / 02 SARTEN WORLD 2011 / 02 Sarten Ambalaj iç iletişim yayınıdır 4 ayda bir yayınlanır SARTEN KARACABEY GIDA AMBALAJINDA 1 NUMARA! * Ambalajda bir ilk: Sarten Gebze ambalaj süpermarketi * İhracatta çok uluslu

Detaylı

Türkiye nin sektördeki cazibesi artıyor

Türkiye nin sektördeki cazibesi artıyor EDİTÖR Türkiye nin sektördeki cazibesi artıyor 2008 de başlayan ve etkileri gelişmiş ülkelerde az veya çok hala süren ekonomik kriz, dünya ekonomisindeki birçok ezberi bozdu. Gelişmiş ülkelerin küresel

Detaylı

2013 FAALİYET RAPORU

2013 FAALİYET RAPORU 2013 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER GENEL GÖRÜNÜM 04 Sinpaş GYO nun Başarı Yolculuğunun Finansal ve Operasyonel Özeti 07 Vizyonumuz, Misyonumuz ve Değerlerimiz 08 Kısaca Sinpaş GYO 10 Sermaye ve Ortaklık

Detaylı

Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz? Hangi araç gruplarına yönelik ürünleriniz bulunuyor?

Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz? Hangi araç gruplarına yönelik ürünleriniz bulunuyor? Novist Otomotiv, binek ve ticari araçların boya tamir ürünlerini kapsayan NOVOL markasıyla Türkiye otomotiv yenileme pazarına giriş yaptı. Şirket tüketicilere NOVOL markasını satın aldığında fiyatı yükselten

Detaylı

Sayfalarda, web de, cepte, tablette Hürriyet hep hayatın merkezinde! HÜRRİYET 2012 FAALİYET RAPORU

Sayfalarda, web de, cepte, tablette Hürriyet hep hayatın merkezinde! HÜRRİYET 2012 FAALİYET RAPORU Sayfalarda, web de, cepte, tablette Hürriyet hep hayatın merkezinde! HÜRRİYET 2012 FAALİYET RAPORU İçindekiler Bir Bakışta Hürriyet 01 Yönetim Kurulu 02 İcra Kurulu 06 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı

Detaylı

Yaşamınıza artı bir katıyoruz

Yaşamınıza artı bir katıyoruz ELGİNKAN TOPLULUĞU YAYINIDIR Yaşamınıza artı bir katıyoruz 32 TEMMUZ 201330 Tarihin yeni hazinesi SEREL Amphora E.C.A.-SEREL ÖDÜLLERLE TAÇLANDIRILDI Sektöründe lider olan E.C.A.-SEREL in ürünlerinin kalitesi,

Detaylı

www.bakambalaj.com.tr 2013 FAALİYET RAPORU

www.bakambalaj.com.tr 2013 FAALİYET RAPORU www.bakambalaj.com.tr 2013 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER BÖLÜM I ORGANİZASYON Bak Ambalaj 02 Sermaye ve Ortaklık Yapısı 03 Vizyon, Misyon ve Değerler 04 Kilometre Taşları 06 BÖLÜM II YÖNETİM Yönetim Kurulu

Detaylı

Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI

Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI 25 2015 TE DE GÜVENLIĞIN KALESI OLMAYA DEVAM EDECEĞIZ aberlerimiz gurur verici; 2014 te farklı kanallarda büyümemizi sürdürmenin heyecanını yaşıyoruz. 2014 yılında

Detaylı

EXPORT HONG KONG GLOBAL BİR ÜLKE İKİ SİSTEM: Ağustos 2014. Asya nın en büyük serbest pazarı, finans ve turizm merkezi.

EXPORT HONG KONG GLOBAL BİR ÜLKE İKİ SİSTEM: Ağustos 2014. Asya nın en büyük serbest pazarı, finans ve turizm merkezi. GLOBAL EXPORT HSBC BANK A.Ş. nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Ağustos 2014 BİR ÜLKE İKİ SİSTEM: HONG KONG Asya nın en büyük serbest pazarı, finans ve turizm merkezi. HONG KONG UN 2014 TE TOPARLANMASI BEKLENİYOR

Detaylı

SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 1 OCAK 31 ARALIK 2011 DÖNEMİ YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 1 OCAK 31 ARALIK 2011 DÖNEMİ YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU İ A. Kısaca Grup ve Dönem İçinde Görev Yapan Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetçiler Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( Şirket ) 1971 yılında Söke, Aydın da kurulmuş olup 19 Ocak 2011 tarihinde gerçekleşen

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN )

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN ) KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ( HANNOVER VE KÖLN ) Etüd-Araştırma Servisi Mart 2007 İÇİNDEKİLER GİRİŞ..3 BÖLÜM I ALMANYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1.Ülke Kimliği... 4 1.2. Siyasi ve İdari Sistem... 5 1.3.

Detaylı

SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU. 03 Nisan 2012. Piyasa Danışmanı ETİ YATIRIM A.Ş.

SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU. 03 Nisan 2012. Piyasa Danışmanı ETİ YATIRIM A.Ş. SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU 03 Nisan 2012 Piyasa Danışmanı ETİ YATIRIM A.Ş. İçindekiler 1 Raporun Konusu... 7 2 Şirketi Tanıtıcı Bilgiler... 7 2.1 Şirketin

Detaylı

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. 01.01.2014 31.12.2014 Hesap Dönemine Ait Faaliyet Raporu

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. 01.01.2014 31.12.2014 Hesap Dönemine Ait Faaliyet Raporu Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. 01.01.2014 31.12.2014 Hesap Dönemine Ait Faaliyet Raporu Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. 31.12.2014 tarihinde Sona Eren Hesap Dönemine Ait Faaliyet Raporu Temel

Detaylı

Bölüm I Şunuş. İçindekiler

Bölüm I Şunuş. İçindekiler 2 Bölüm I Şunuş İçindekiler Bölüm I - Genel Bilgiler 1 Yönetim Beyanı 2 Özet Finansal Bilgiler 4 Vizyon, Misyon ve Hedefler 5 DenizEmeklilik in Tarihsel Gelişimi 6 Bir Bakışta 8 Kısaca Dexia 10 Kısaca

Detaylı

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2010. Türkiye için el ele

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2010. Türkiye için el ele Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2010 29 Türkiye için el ele editör 01 Her zaman ileriye Dünyanın 17 nci, Avrupa nın 6 ncı büyük ekonomisine sahip olan Türkiye

Detaylı

Xerox 2008 e yeni logosuyla giriyor... Xerox buluşları kullanıma hazır. HSBC iş akışını Xerox'la yönetecek

Xerox 2008 e yeni logosuyla giriyor... Xerox buluşları kullanıma hazır. HSBC iş akışını Xerox'la yönetecek Bilgi güvenliğini sağladık hızımıza hız kattık Xerox buluşları kullanıma hazır HSBC iş akışını Xerox'la yönetecek Sayfa 4 te Sayfa 5 te Sayfa 7 de X E R O X T Ü R K Y E N N K U R U M S A L L E T fi M D

Detaylı

2012 ilkler yaşadığımız bir yıl oldu Taner Aytekin. Yeni Ürünlerimizle daydık

2012 ilkler yaşadığımız bir yıl oldu Taner Aytekin. Yeni Ürünlerimizle daydık Lotus ödüle doymuyor Ron Arad Bien Sponsorluğunda All Desıgn daydı Seramikte 2013 Trendleri BİEN SERAMİK KURUMSAL İLETİŞİM DERGİSİ SAYI: 2013 / 01 Baharda Bunlara Dikkat RÖPORTAJ: 2012 ilkler yaşadığımız

Detaylı

Faaliyet Raporu 2013

Faaliyet Raporu 2013 Faaliyet Raporu 2013 1 2 İçindekiler Kurumsal Profil 4 Finansal Göstergeler 5 Doğuş Otomotiv Tarihinden Kilometre Taşları 6 Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu 8 Doğuş Otomotiv İcra Kurulu 9 Yönetim Kurulu Başkanı

Detaylı

İçindekiler 118 119 120 121 Bu raporda kullanılan karakalem çalışmalar hakkında:

İçindekiler 118 119 120 121 Bu raporda kullanılan karakalem çalışmalar hakkında: İçindekiler 2 Kısaca Anadolu Efes 3 Anadolu Grubu 5 Vizyon-Misyon 6 Anadolu Efes Bünyesinde Faaliyet Gösteren Şirketler 10 Operasyon Haritası 12 Başlıca Operasyonel ve Finansal Göstergeler 13 Sermaye ve

Detaylı