COMMITTED TO BETTER ENERGY BASIN KİTİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "COMMITTED TO BETTER ENERGY BASIN KİTİ"

Transkript

1 COMMITTED TO BETTER ENERGY BASIN KİTİ

2 Basın Bülteni TOTAL İÇİN YENİ MARKA SLOGANI VE DÜNYA GENELİNDE KURUMSAL REKLAM KAMPANYASI Paris, 30 Eylül 2014 Total, grubun marka farkındalığını güçlendirmek amacıyla 2 Ekim günü 21 ülkede aynı anda yeni bir uluslararası reklam kampanyası başlatıyor. Bu kampanya, Total in petrol üretimi, rafinaj ve pazarlama alanındaki faaliyetlerinin yanı sıra doğal gaz sektöründe büyük bir firma olduğunu (üretiminin %50 sini doğal gaz oluşturuyor) ve iştiraki SunPower aracılığıyla güneş enerjisi alanında dünyanın ikinci büyük şirketi olduğunu vurguluyor. Kampanya, Total Grubu nun yeni sloganı olan ve daha fazla nın değil daha iyi nin altını çizen Committed to Better Energy sloganının ardındaki anlamı sergileyen somut örneklerle sunuluyor. Grup bu sayede sorumlu bir enerji geleceğine giden yolun öncelikle daha güvenli, daha verimli, daha inovatif ve mümkün olan en fazla sayıda insan için erişilebilir bir enerjiden geçtiği inancını paylaşıyor. Bu taahhüdün karşılanabilmesine yardımcı olmak için, çok sayıda Grup çalışanı kampanyanın hazırlanmasına katkı yaptı ve reklam filmindeki sahnelerin çoğu Total tesislerinde çekildi. Total in Kurumsal İletişimden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jacques-Emmanuel Saulnier, Total, lider bir küresel enerji şirketi. Ticari faaliyetlerinin büyümesini desteklemek için uzun vadede güçlü bir markaya ihtiyacı var. Bu büyük çaplı kampanya, Total in tarihindeki ilk büyük reklam kampanyası olacak. Bu kampanya hem büyüklüğümüzü hem de tutkularımızı yansıtıyor, şeklinde ifade etmektedir. Total Türkiye Genel Müdürü Antoine Tournand ise düşüncelerini şöyle ifade ediyor: Vizyonumuz ve her zaman daha iyisi sözleriyle ifade ettiğimiz sürekli gelişim yaklaşımımızı sahada, paydaşlarımızın yanında ve onlar için yaptığımız çalışmalarda görebilirsiniz. Bu sadece gelecek için verilen bir söz değil, Total in çalışanı için her gün uğrunda çalıştıkları bir gerçek.

3 Basın Bülteni TEKNİK BİLGİLER Reklamveren: Total Kurumsal İletişimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı: Jacques-Emmanuel Saulnier Kurumsal İmaj ve Markadan Sorumlu Başkan Yardımcısı: Valérie Laugier Ajans: Publicis Groupe, Marcel Agency Publicis Worldwide İcra Kurulu Başkanı: Arthur Sadoun Yönetimden Sorumlu Başkan: Anne de Maupeou REKLAM FİLMİ Yönetmen: Samir Mallal Hindistan kökenli Kanadalı bir yönetmen olan Samir Mallal, daha çok belgeselleriyle tanınıyor. Bombay Calling adlı belgeseli 2006 yılında Los Angeles te yapılan Hint Filmleri Festivali nde Büyük Jüri Ödülü nü kazandı; Nollywood Babylon adlı çalışması ise 2009 yılında Sundance Film Festivali nde bir ödüle aday gösterildi. Müzik: Kavinsky Kavinsky (gerçek adı: Vincent Belorgey), Daft Punk, Mr. Ozio ve Sébastien Tellier gibi müzisyenlerle pek çok ortak çalışmaya imza atmış, Parisli bir house sanatçısı yılında Drive adlı filmin müziklerini yaptıktan sonra daha geniş kitleler tarafından tanındı. BASIN KAMPANYASI Fotoğrafçı: Michael Warren Boston da yaşayan fotoğrafçı Michael Warren ın tutkusu gerçek insanları filme almak. İkizler, bandocu kızlar, kampçılar ve Amerikan futbolu taraftarlarına odaklanan dizileriyle tanındı. MEDYA PLANI Kampanya 21 ülkede kullanılacak ve önümüzdeki üç yıl süresince birbirini takip eden dalgalar halinde televizyonda, basında, internette ve sosyal ağlarda yayımlanacak. Aynı zamanda havalimanlarında da kampanya görselleri kullanılacak. Bu görseller 15 uluslararası havalimanında sergilenecek (Abu Dabi, Pekin, Buenos Aires, Dammam, Frankfurt, Johannesburg, Lagos, Londra Heathrow, Luanda, Yeni Delhi, Paris CDG, Paris Orly, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Şangay). Dünya genelinde 80 televizyon kanalında ve 230 dan fazla basın organında reklamlar yayımlanacak. İnternette, ilk dalgada 1 milyardan fazla gösterim yapılacak. Videoyu izlemek için lütfen buraya tıklayın #MakeThingsBetter 2 Ekim den itibaren, daha fazla bilgi için: campaign-kit.total.com Total Hakkında Total, dünyanın en büyük entegre petrol ve doğal gaz şirketlerinden biridir ve 130 dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. 100,000 çalışanı her gün petrol ve doğal gaz arama ve üretimi, rafinaj, kimyasallar, pazarlama ve yeni enerjiler gibi sektörün her alanında uzmanlıklarını insanların hizmetine sunmaktadır. Total, bugün olduğu gibi yarın da küresel enerji talebini karşılamaya yardımcı olmak için çalışacaktır. Publicis Medya İrtibat Sorumlusu Cedric Bret + 33 (0) Yerel Medya Sorumlusu Elif Ağca Birkan Total Medya İrtibat Sorumlusu Laetitia Maccioni + 33 (0)

4 RÖPORTAJ: TOTAL KURUMSAL İLETİŞİMDEN SORUMLU KIDEMLİ BAŞKAN YARDIMCISI JACQUES-EMMANUEL SAULNIER Total neden yeni bir reklam kampanyası başlatıyor? Total, lider bir küresel enerji şirketi, ancak bir enerji markası olarak lider konumda değil. Şirketin adı, Total in mevcut ve gelecekteki faaliyetlerinin gelişimi açısından kritik önem taşıyan bir dizi ülkede önemli ölçüde tanınırlık eksikliği çekiyor. Total bu yüzden marka farkındalığını geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi daha etkin bir şekilde destekleyecek, daha güçlü bir marka yaratmak amacıyla uzun vadeli bir yatırım yapmaya karar verdi. Bu yeni sloganın anlamı nedir? Öncelikle, bizim kim olduğumuzu açıklıyor: Petrol, doğal gaz ve güneş enerjisi yatırımlarıyla enerji alanında büyük bir şirket. İkinci olarak, hedefimizi ifade ediyor: Sorumlu bir enerji geleceği için faaliyetleri güven veren bir şirket olmak. Taahhüt sözcüğü, Total in ekip üyelerinin tamamının bu yaklaşımı benimsediğini ve katıldığını vurgulamak için kullanılıyor. Daha İyi sözcüğü, bizim için çok önemli olan sürekli gelişime odaklanmaya vurgu yapıyor. Enerjiyi daha güvenli, daha erişilebilir, daha verimli, daha inovatif, özetle Daha İyi hale getirmek için her gün çok çalışıyoruz. Bu bir marka sloganı mı yoksa kampanya sloganı mı? Committed to Better Energy, marka sloganımız. Bu sloganı 2014 yılının başlarından bu yana, yani televizyon, basın ve internet kampanyasının hazırlanmasından çok önce kullanmaya başladık. Bununla birlikte, kampanya da tamamen sloganımızın içeriğindeki mesajı göstermek ve sunmak üzere tasarlandı. Reklam filmi çekimi nasıldı? Bizi temsil eden ve bize benzeyen bir reklam filmi istedik. Çalışanlarımızın hepsi, reklam filminin 30, 60 ve 90 saniyelik versiyonlarında kendilerini görebilecek. Esasen, bazı çalışanlarımızı dünyanın farklı yerlerinde çalışırken filme almayı ve fotoğraflamayı tercih ettik. Prodüksiyon Rusya da başladı, sonra Güney Afrika, Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Belçika ziyaret edilerek sonunda ABD de tamamlandı. Hiç kimse kim olduğumuzu ve neyi taahhüt ettiğimizi kendi çalışanlarımızdan daha iyi anlatamaz. Bu bizim için kilit öneme sahip bir noktaydı. Bu gerçekçilik talebi, projenin tutkularını yansıtan bir prodüksiyon takvimine yol açtı. Film çekimleri uzun sürdü, ancak elde ettiğimiz sonuç beklentilerimizi karşıladı.

5 Teknik bilgiler Reklamveren: Total Kurumsal İletişimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı: Jacques-Emmanuel Saulnier Kurumsal İmaj ve Markadan Sorumlu Başkan Yardımcısı: Valérie Laugier Ajans: Publicis Groupe, Marcel Agency Publicis Worldwide İcra Kurulu Başkanı: Arthur Sadoun Baş Kreatif Direktör: Anne de Maupeou REKLAM FİLMİ Yapımcı: Carnibird Yönetmen: Samir Mallal Hindistan kökenli Kanadalı bir yönetmen olan Samir Mallal, daha çok belgeselleriyle tanınıyor. Bombay Calling adlı belgeseli 2006 yılında Los Angeles te yapılan Hint Filmleri Festivali nde Büyük Jüri Ödülü nü kazandı; Nollywood Babylon adlı çalışması ise 2009 yılında Sundance Film Festivali nde En İyi Dünya Sineması - Belgesel dalında ödüle aday gösterildi. Hem gerçekçi hem de şiirsel öğeler içeren ve Tropicana için çektiği Arctic Sun adlı film (2010 Cannes Lions Uluslararası Reklamcılık Festivali nde Altın Aslan ödülünü kazanmıştır) gibi reklam çalışmalarıyla vurgulanan, çok kişisel bir evren geliştirmiştir. Bu projede benim için en önemli şeylerden biri samimiyetle destansılık arasındaki doğru dengeyi bulmaktı. Elimizde insan unsuru var, insanların dünyalarına, ortamlarına, yaptıkları işe dahil oluyoruz... bir de elimizde büyük ölçek var, durumu daha geniş bir açıdan görüyoruz, yükseklerde uçuyoruz ve aşağıdaki tüm manzarayı görüyoruz. Bu reklamda o iki ton arasındaki dramatik karşıtlığı yakalamayı amaçladık. Yaratıcı ekibin en başından beri söylediği şeylerden biri, insanların anlattıklarının arka planındaki tutkuyu görmek istedikleriydi. Filmin bir diyalog hissi vermesini istediler. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Birlikte çalıştığımız ekibin tutkusu ve adanmışlığı olağanüstüydü. Zorluklarla karşılaştık, aşırı soğuktan muazzam sıcağa geçtik, inişlerimiz çıkışlarımız oldu ama bizi mutlu eden bir sonuç elde ettik. - Samir Mallal - Müzik: Kavinsky Kavinsky (gerçek adı: Vincent Belorgey), Daft Punk, Mr. Ozio ve Sébastien Tellier gibi müzisyenlerle pek çok ortak çalışmaya imza atmış, çok tanınan, Parisli bir house sanatçısı yılında Drive adlı filmin müziklerini yaptıktan sonra daha geniş kitleler tarafından tanındı.

6 Teknik bilgiler BASIN KAMPANYASI Yapımcı: Elysian Fields Fotoğrafçı: Michael Warren Boston da yaşayan fotoğrafçı Michael Warren, çağdaşı sanatçılara olan sevgi dolu bakış açısıyla ve gerçek insanları fotoğraflamadaki yeteneğiyle tanınıyor. Warren, ikizler, bandocu kızlar, kampçılar ve Amerikan futbolu taraftarları gibi çeşitli konuları işleyen seriler yaratmak amacıyla dünyayı gezdi. Kampanyanın en önemli kısmı Total çalışanlarının insani yanlarını göstermekti... muazzam bir yolculuk oldu ve bu insanlarla çalışmak gerçekten çok güzeldi. Total çalışanları harikaydı, her biri müthiş çaba gösterdi. Bir defasında bize doğru yürüyen 20 kişilik bir grubu çekiyorduk ve bu arkadaşların hepsi de çok yorgun durumdaydı. Harika bir projeydi ve bu projenin bir parçası olabildiğim için çok mutlu oldum. Birlikte çalışarak tek başımıza olduğundan çok daha fazla iş başarabileceğimiz fikrini vurguladık; gördüğüm kadarıyla bu zaten Total in kültürünün de bir parçası. Total de çalışmaya başladığınızda onu asla bırakmayacağınız sık sık söyleniyor ve bunun nedenini şimdi anlayabiliyorum. - Michael Warren - MEDYA PLANLAMASI İlk altı hafta içinde dünya genelinde 450 milyondan fazla insan havalimanlarında, televizyonlarda, basında, internette ve sosyal ağlar aracılığıyla bu kampanyayı görecek. Bu görseller 15 uluslararası havalimanında sergilenecek (Abu Dabi, Pekin, Buenos Aires, Dammam, Frankfurt, Johannesburg, Lagos, Londra Heathrow, Luanda, Yeni Delhi, Paris CDG, Paris Orly, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Şangay). Dünya genelinde 80 televizyon kanalında ve 230 dan fazla basın organında reklamlar yayımlanacak. İnternette, ilk dalgada 1 milyardan fazla gösterim yapılacak.

7 Resimlerle «Committed to Better Energy» Total tarafından lansmanı yapılan global kampanya, sorumlu enerji geleceğini inşa etmek için Grup tarafından sahada ve dünya çapında gerçekleştirilen somut faaliyetlere dayanmaktadır. AÇIK DENİZ PETROL ARAMA FAALİYETLERİNDE DÜNYA ÇAPINDA BİR LİDER OLARAK, ÜRETİM SÜREÇLERİNİ İYİLEŞTİRMEK İÇİN SÜREKLİ YENİLİKLER Bir kez daha, Total Angola açıklarında bir mücadeleyle karşı karşıya kaldı; bu seferki iki kat daha zorluydu. Bu seferkinde ile metre derinlikte 34 deniz altı kuyusunun yer aldığı dört yeni petrol sahamızdan - Cravo, Lirio, Orquidea ve Violeta ya da kısaca CLOV - iki farklı türde petrolü eş zamanlı olarak çıkarıp işlemek, bu durum hassas bir doğal çevrede gerçekleşiyordu. Projenin çevresel risklerini göz önünde bulundurarak, derin deniz projelerinde edindiğimiz tüm uzmanlığı bir araya getirdik; bunu suyun 500 metre altında bulunan petrol ve gaz tesisleri olarak tanımlayabiliriz. Daha verimli, inovatif ekipmanlar kullanıyor ve yerel kapasite üzerinde yoğunlaşıyoruz. DÜNYANIN EN VERİMLİ ON RAFİNERİSİNDEN BİRİNİ İNŞA ETMEK ÜZERE SAUDI ARAMCO İLE ORTAĞIZ Jubail limanı yakınında, Suudi çölünde, iki petrol sanayi devi dünyanın en verimli on rafinerisinden birini inşa ettiler. Uzmanlıklarını ortak bir girişimde birleştiren Saudi Aramco ve Total, devasa bir projeye imza attılar. SATORP olarak adlandırılan Saudi Aramco Total Rafineri ve Petrokimya Şirketi kompleksi, %85 oranında Suudi vatandaşa istihdam sağlayacak. Bu güçlü taahhüde katkıda bulunmak için, Total iddialı bir eğitim programı başlattı. AFRİKA DAKİ MİLYONLARCA SÜRÜCÜYE KALİTELİ YAKIT VE HİZMET SAĞLIYORUZ Afrika güçlü büyüme ve nefes kesici değişimler yaşamakta. Özellikle kıta genelinde servis istasyonu ağımızı genişleterek, biz de buna katılıyor ve katkıda bulunuyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için, istasyonlarımızda bulunan ürün ve hizmet yelpazesini çeşitlendirerek onları gerçek mağazalara dönüştürüyoruz. İnsanlar daha şimdiden, sadece depolarını doldurmak için değil, ailelerine para göndermek ve yiyecek bir şeyler satın almak için de bu istasyonlara geliyorlar.

8 Resimlerle «Committed to Better Energy» GÜNEŞ ENERJISI ALANINDA DÜNYA IKINCISI BIR ŞIRKET OLARAK, IŞTIRAKIMIZ SUNPOWER ILE DÜNYANIN EN VERIMLI FOTOVOLTAIK PILLERINI ÜRETIYORUZ Total, fotovoltaiklere tam olarak kendini adamıştır ve paydaşımız olan SunPower bizi güneş enerjisindeki küresel bağlamda ikinci büyük oyuncu haline getirmiştir. Bu alanda uzman olan SunPower ekipleri fotovoltaiklerin her alanında yetkindir, özellikle; yüksek verimli güneş enerjisi teknolojisinde AR-GE, güneş enerjisi pilleri imal etmek ve bu pilleri (veya modülleri) panellerin içine monte etmek, ev ve iş yerleri için sistemler oluşturmak ve dünyanın en büyük fotovoltaik projesi olan Kaliforniya daki Solar Star Projeleri gibi anahtar teslim güneş enerjisi güç santralleri tasarlamakta. TOTAL ACCESS TO ENERGY PROGRAMI SAYESINDE 2020 YILINA KADAR ENERJIYI 50 MILYON KIŞI IÇIN ERIŞILEBILIR HALE GETIRMEYI HEDEFLIYORUZ Afrika, Asya ve Karayipler deki birçok hanede elektriğe güvenilir erişim olmaması, orada yaşayan kişilerin evlerini aydınlatmalarını zorlaştırmaktadır. Total emniyetli, uygun fiyatlı güneş enerjisi çözümleri sunuyor. Özel perakende ağları sayesinde, çok izole köyler bile bizim kitlerimizden edinebilir. Afrika, Asya ve Karayipler deki elektriğe erişimin garanti olmadığı bölgelerde, Awango by Total lambaları günü daha uzun süre aydınlatabiliyor. İnsanların istediği ister ev ödevlerini ya da ev işlerini yapmak, ister zanaat işleri üzerinde çalışmak veya hava karardıktan sonra dolaşmak olsun, güneş battıktan sonra da hayat güvenli bir şekilde devam edebiliyor. Kaliteli, uygun fiyatlı lambalar, ailelerin geleneksel enerji ile ilgili giderlerden kaçınmasına olanak sağlıyor. Alınan ürün sadece birkaç ay içinde kendi maliyetini çıkarıyor. BULUNDUĞUMUZ BÖLGELERIN VE ORADA YAŞAYANLARIN EKONOMIK VE SOSYAL GELIŞIMINI TEŞVIK EDEN PROJEYI DESTEKLIYORUZ Total de, kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) bir üretici ve imalatçı olarak geniş kapsamda yer alan sorumluluklarımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ev sahibi toplumların ve bölgelerin insani, ekonomik ve sosyal gelişimi açısından ortaklık yapmak için çaba gösteriyoruz. KSS sürecimiz, hissedarlarımızla ilişkilerimizde saygı, dinleme, diyalog ve şeffaflık üzerine kurulmuştur. Toplumun katılımını yapılandırmak ve profesyonelleştirmek için, açılımı Hissedar İlişkileri Yönetimi (Stakeholder Relationship Management) olan SRM+ adlı bir yöntem geliştirdik.

9 Resimlerle «Committed to Better Energy» YEREL IŞLETMELERIN BÜYÜMELERI IÇIN, KAPASITE GELIŞTIRME VE GÜVENE DAYALI ILIŞKILER IÇINDE ÇALIŞMA YOLUYLA ONLARA YARDIMCI OLUYORUZ Moho Nord projesi, Kongo Cumhuriyetinin açık denizlerinde 2015 yılı içerisinde eyleme geçecektir. Bu durum yerel işletmeler için büyüme adına altın bir fırsattır. Elbette bizim kalite, güvenlik, çevre ve diğer standartlarımıza uymak kaydıyla. Betosala programımızın amacı; Kongolu küçük işletmeleri onlara bizimle çalışabilmeleri için gerekli becerileri ve kaynakları sağlamak, daha da önemlisi faaliyetlerine büyüme ve çeşitlilik katabilmektir. Kongo da, betosala kelimesi Kituba dilinde birlikte çalışalım anlamına gelir. Total in programını kabaca özetleyecek olursak: Moho Nord un faaliyetleri öncesinde ve sonrasında geleceklerini daha iyi şekilde güvence altına alabilmeleri için Kongolu girişimcileri uzun vadeli olarak desteklemek. Diğer bir deyişle, genellikle projelerin ömrüyle sınırlandırılan yerel içeriği daha inovatif bir şekilde gözlemlemek. EĞITIMI YARIDA KALANLARA, ONLARI ENERJI ILE ILGILI KARIYERLERE HAZIRLAYARAK İKİNCİ BIR ŞANS VERIYORUZ Birleşik Arap Emirlikleri ndeki Total Abu Al Bukhoosh (Total ABK) Akademisi, Orta Doğu ülkesinin açık deniz tesislerinde, stajla karışık 28 aylık bir programa katılan genç çıraklara ev sahipliği yapıyor. Deneyimli profesyoneller, kendi uzmanlık bilgilerini ve tutkularını aktararak, geleceğin teknisyenlerini eğitiyorlar. Daha iyi enerji taahhüt etmek, aynı zamanda üretim yapan ülkelerdeki gençlerin eğitimine ve istihdamına katılmak anlamına gelebilir.

10 TOTAL, DÜNYA GENELİNDE KURUMSAL BİR REKLAM KAMPANYASI BAŞLATIYOR Total, 2 Ekim de 21 ülkede aynı anda yeni bir reklam kampanyası başlatıyor. Petrol, doğal gaz ve güneş enerjisi alanlarında büyük bir küresel firma olan Total Grubu, marka bilinirliğini artırmak ve Total in lider bir enerji markası olduğuna dair farkındalığı güçlendirmek istiyor. Bu büyük çaplı proje, yine büyük çaplı bir tutkuyu desteklemek amacıyla tasarlandı. Total Grubu, sürekli gelişim taahhüdünü dile getirerek, iletişimi ticari faaliyetlerinde büyüme sağlamak amacıyla kullanıyor. Committed to Better Energy : 2014 yılının başlarında benimsenen bu yeni slogan, altını çizdiği mesajı göstermeyi ve sunmayı hedefleyen bir kampanyayla tanıtılıyor. Kurumsal İletişimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jacques-Emmanuel Saulnier in dediği gibi: Bu slogan bizim kim olduğumuzu ve neyi başarmak istediğimizi ifade ediyor: Sorumlu bir enerji geleceği için faaliyetleri güven veren bir şirket olmak. Publicis tarafından hazırlanan bu kampanya, enerjinin daha güvenli, daha erişilebilir, daha verimli ve daha inovatif, yani kısaca Daha İyi olması için Total çalışanlarının her gün gösterdiği çabaları vurguluyor. Kampanya Rusya dan Güney Afrika ya, ABD den Endonezya ya kadar uzanan Total tesislerinde filme alınan bir reklamın etrafında şekillendirildi. Bu reklam, dünya genelinde 80 e yakın kanalda 30, 60 ve 90 saniyelik versiyonlar halinde yayımlanacak. Ayrıca, 230 dan fazla basın organında Total in şu anda bile daha iyi enerji taahhüdünü nasıl yerine getirmekte olduğunu gösteren gerçeğe dayalı reklamlar yayımlanacak. Total Grubu ve reklam ajansı daha etkin bir çalışma elde etmek için Total çalışanlarını içeren bir görselden, çok kısa bir metinden ve kurumsal slogandan oluşan ve bunların spesifik bir vaka ile desteklendiği kısaltılmış bir tasarımı tercih etti. Kampanya kapsamında aynı zamanda 15 uluslararası havalimanında, internette ve sosyal ağlarda da reklamlar yayımlanacak. Hiçbir şey şansa bırakılmadı: Yapılan hesaplamalara göre Total in yeni reklam kampanyası dünya genelinde 450 milyondan fazla insana ulaşabilecek.

11 TOTAL, DÜNYA GENELİNDE KURUMSAL BİR REKLAM KAMPANYASI BAŞLATIYOR Total, marka bilinirliğini artırmak, Total in büyük bir enerji markası olduğuna dair farkındalığı güçlendirmek ve Total Grubu nun ticari gelişimini desteklemek amacıyla 2 Ekim de 21 ülkede aynı anda yeni bir reklam kampanyası başlatıyor. Committed to Better Energy : 2014 yılının başlarında benimsenen bu yeni slogan, enerjinin daha güvenli, daha erişilebilir, daha verimli ve daha inovatif, yani kısaca Daha İyi olması için Total çalışanlarının her gün gösterdiği çabaları vurgulayan bu yeni projenin altını çiziyor. Kurumsal İletişimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jacques-Emmanuel Saulnier in dediği gibi: Bu slogan bizim kim olduğumuzu ve neyi başarmak istediğimizi ifade ediyor: Sorumlu bir enerji geleceği için faaliyetleri güven veren bir şirket olmak. Bu kampanya, dünya çapındaki Total tesislerinde filme alınan ve yaklaşık 80 kanalda gösterilecek olan bir televizyon reklamını da içeriyor. Ayrıca, Total çalışanlarını içeren reklamlar 230 dan fazla basın organında yayımlanacak ve 15 uluslararası havalimanında, internette ve sosyal ağlarda da gösterilecek. Bu geniş çaplı çalışmanın toplamda 450 milyondan fazla insana ulaşması hedefleniyor.

12 da görüşmek üzere Publicis Medya İrtibat Sorumlusu Cedric Bret + 33 (0) Yerel Medya Sorumlusu Elif Ağca Birkan Total Medya İrtibat Sorumlusu Laetitia Maccioni + 33 (0)

SiemensWorld Türkiye 2011-06 / Temmuz İç İletişim Yayını

SiemensWorld Türkiye 2011-06 / Temmuz İç İletişim Yayını SiemensWorld Türkiye 2011-06 / Temmuz İç İletişim Yayını www.siemens.com.tr Gelir artışı Ana rakiplerimizden daha fazla büyüme İnovasyona dayalı büyüyen pazarlara odaklanmak Lider çevreci portföy Gelişmekte

Detaylı

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ocak-Şubat-Mart 2014. Güçlü iletişim. Güçlü grup

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ocak-Şubat-Mart 2014. Güçlü iletişim. Güçlü grup 1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ocak-Şubat-Mart 2014 44 Güçlü iletişim Güçlü grup sunuş 01 Zorlu Holding iletişimde fark yaratıyor Günümüzde kitle iletişim araçlarının son

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar FAALİYET RAPORU 2009 A&T BANK 2009 YILI FAALİYET RAPORU GİRİŞ Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Genel Müdür ün Mesajı A&T BANK Hakkında Finansal Göstergeler Hissedarlar Tarihsel Gelişim & Kilometre Taşları

Detaylı

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği. e-haber bülteni. Haziran 2010. www.kssd.org

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği. e-haber bülteni. Haziran 2010. www.kssd.org Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği e-haber bülteni Haziran 2010 www.kssd.org Haziran 2010 Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği olarak sizlere haber bültenimizin Haziran sayısını sunuyoruz.

Detaylı

haber EROĞLU HOLDİNG YENİ YATIRIMLARLA BÜYÜYOR EROĞLU GİYİM 29 YILDA SEKTÖRÜN ZİRVESİNE YÜKSELDİ EROĞLU GAYRİMENKUL 2012 de 5 YENİ PROJEYE BAŞLIYOR

haber EROĞLU HOLDİNG YENİ YATIRIMLARLA BÜYÜYOR EROĞLU GİYİM 29 YILDA SEKTÖRÜN ZİRVESİNE YÜKSELDİ EROĞLU GAYRİMENKUL 2012 de 5 YENİ PROJEYE BAŞLIYOR OCAK 2012 haber Eroğlu Holding Kurumsal İletişim Yayınıdır EROĞLU HOLDİNG YENİ YATIRIMLARLA BÜYÜYOR EROĞLU GİYİM 29 YILDA SEKTÖRÜN ZİRVESİNE YÜKSELDİ EROĞLU GAYRİMENKUL 2012 de 5 YENİ PROJEYE BAŞLIYOR

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Genel. Operasyonel Değerlendirme. Kurumsal Değerlendirme. Finansal Değerlendirme

İÇİNDEKİLER. Genel. Operasyonel Değerlendirme. Kurumsal Değerlendirme. Finansal Değerlendirme 73 Genel 1 İÇİNDEKİLER Genel 2 2 3 4 4 5 6 8 Bağımsız Denetçi Görüşü Coca-Cola İçecek 2020 Vizyonu ve Stratejik Yönetim Çerçevesi Coca-Cola İçecek Faaliyet Coğrafyası Kurumsal Profil Başlıca Finansal

Detaylı

2013 FAALİYET RAPORU ODEABANK 2013 F AALİYET RAPORU

2013 FAALİYET RAPORU ODEABANK 2013 F AALİYET RAPORU 2013 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER Bir Bakışta Odeabank 02 Kısaca Odeabank 04 Bank Audi Grubu Hakkında 05 Misyon, Vizyon ve Değerler 07 Stratejik Hedeflerimiz 08 Başlıca Göstergeler 10 Öne Çıkan Gelişmeler

Detaylı

Hedefe ulaşmak için GİRİŞİMCİLİK

Hedefe ulaşmak için GİRİŞİMCİLİK www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 12 Ekim-Kasım-Aralık 2014 Hedefe ulaşmak için GİRİŞİMCİLİK GİRİŞİMCİ ADAYLARINA CESARET VERİYORUZ BEBKA nın 2015

Detaylı

DÜNYANIN ELYAFI AKSA DAN!

DÜNYANIN ELYAFI AKSA DAN! DÜNYANIN ELYAFI AKSA DAN! 2 > Aksa 2014 yılı takvim ve ajandası ile Yalova yı yakından tanıyın 3 > Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Aksa ve DowAksa yı ziyaret etti 4 > Aksa çalışanları Yaza Veda partisinde

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6. hızla. Sessiz kaldıkça. sona yaklaşıyoruz

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6. hızla. Sessiz kaldıkça. sona yaklaşıyoruz CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6 Sessiz kaldıkça hızla sona yaklaşıyoruz İŞLETME 2023 CUMHURİYETİN 1OO. YILINDA KURUMSAL KURUMSAL SORUMLULUK PAZARYERİ SORUMLULUK

Detaylı

TAV HAVALiMANLARI HOLDiNG 2014 FAALiYET RAPORU YENİ BİR HİKÂYE BAŞLIYOR!

TAV HAVALiMANLARI HOLDiNG 2014 FAALiYET RAPORU YENİ BİR HİKÂYE BAŞLIYOR! TAV HAVALiMANLARI HOLDiNG 2014 FAALiYET RAPORU YENİ BİR HİKÂYE BAŞLIYOR! 1 Yeni ufuklara açılıyoruz! 2 TAV 2014 FAALİYET RAPORU Başarı hikayemizin 14. yılındayız. TAV Havalimanları, bugün, havalimanı işletmeciliğinde

Detaylı

retorik kelebeğin fırtınası Sorumsuzluğun sorumluluğu büyüktür... Diline, beline hakim ol! Hedef Kitle ne diyor... marketing europe & anatolia

retorik kelebeğin fırtınası Sorumsuzluğun sorumluluğu büyüktür... Diline, beline hakim ol! Hedef Kitle ne diyor... marketing europe & anatolia marketing europe & anatolia Tarih: Mart 2015 Sayı: 39 retorik Sorumsuzluğun sorumluluğu büyüktür... kelebeğin fırtınası Diline, beline hakim ol! Hedef Kitle ne diyor... İçindekiler Sayı: 39 Tarih: Mart

Detaylı

TAV HAVALiMANLARI HOLDiNG 2014 FAALiYET RAPORU YENİ BİR HİKÂYE BAŞLIYOR!

TAV HAVALiMANLARI HOLDiNG 2014 FAALiYET RAPORU YENİ BİR HİKÂYE BAŞLIYOR! TAV HAVALiMANLARI HOLDiNG 2014 FAALiYET RAPORU YENİ BİR HİKÂYE BAŞLIYOR! Yeni ufuklara açılıyoruz! Başarı hikayemizin 14. yılındayız. TAV Havalimanları, bugün, havalimanı işletmeciliğinde küresel ölçekte

Detaylı

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2010. Türkiye için el ele

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2010. Türkiye için el ele Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2010 29 Türkiye için el ele editör 01 Her zaman ileriye Dünyanın 17 nci, Avrupa nın 6 ncı büyük ekonomisine sahip olan Türkiye

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

Şimdi Vestel zamanı VESTEL ELEKTRONİK 2014 FAALİYET RAPORU

Şimdi Vestel zamanı VESTEL ELEKTRONİK 2014 FAALİYET RAPORU Şimdi Vestel zamanı VESTEL ELEKTRONİK 2014 FAALİYET RAPORU GİRİŞ 2 ÖZET FİNANSAL VE OPERASYONEL GÖSTERGELER- DERECELENDİRME NOTLARI 10 VESTEL DE 2014 YILININ SATIR BAŞLARI 16 VESTEL İN 2014 YILI ÖDÜLLERİ

Detaylı

SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını

SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını www.siemens.com.tr Çevreci Portföy Siemens e ödül getiren tesis Siemens Gebze tesisleri, Türkiye nin ilk altın yeşil bina sertifikalı (LEED Gold)

Detaylı

BAŞLICA FİNANSAL VE OPERASYONEL GÖSTERGELER (1 Ocak - 31 Aralık 2013) İÇİNDEKİLER. 1.057,7 ünite kasa %0,9. 5.186,4 milyon TL %5,6 TÜRKİYE (milyon TL)

BAŞLICA FİNANSAL VE OPERASYONEL GÖSTERGELER (1 Ocak - 31 Aralık 2013) İÇİNDEKİLER. 1.057,7 ünite kasa %0,9. 5.186,4 milyon TL %5,6 TÜRKİYE (milyon TL) Genel 1 BAŞLICA FİNANSAL VE OPERASYONEL GÖSTERGELER (1 Ocak - 31 Aralık 2013) 2012 2013 İÇİNDEKİLER Genel Satış Hacmi 1.057,7 ünite kasa %0,9 TÜRKİYE (ünite kasa) %31,7 ULUSLARARASI (ünite kasa) %13,0

Detaylı

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013 Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte 2013 te öne çıkanlar Üst üste 5. kez DJSI sektör lideri Etik ve uyum konusunda en üst düzeyde çaba Medikal ve Tedarikçi

Detaylı

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68 İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Misyonumuz, Vizyonumuz, Değerlerimiz 6 Stratejik Hedeflerimiz 7 Bank Audi Grubu Hakkında 8 Ana Sözleşme Değişikliği ve Sermaye Yapısı 9 Banka Bilgileri 10

Detaylı

Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir?

Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir? Sayı: 105 Eylül 2014 Küresel İnsani Gelişme Raporu Ankara da ve İstanbul da tanıtılıyor Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir? GAP GREEN

Detaylı

ÇÖZÜMLER SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ

ÇÖZÜMLER SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ SAYI 8 / 2013 SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN ÇÖZÜMLER PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ ... ÖNSÖZ SAP NİN BENZERSİZ SEKTÖREL UZMANLIĞI

Detaylı

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2013-2014 Vodafone İçindekiler 4 Vodafone Türkiye 5 Ekonomiye Katkımız 6 Sürdürülebilirliğe Yaklaşımımız 11 Müşterilerimiz ve Toplum 18 İnovasyon 19 Baz İstasyonları

Detaylı

Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Sürdürülebilirlik Raporu 2013

Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Sürdürülebilirlik Raporu 2013 Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Sürdürülebilirlik Raporu 2013 canon-europe.com İçindekiler 3 Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (Canon EMEA) Başkanı ve CEO sundan Mesaj 4 Canon Hakkında 6 Müşterilerimizi

Detaylı

Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor

Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor Sayı: 115 Temmuz 2015 Kadın dostu kentler bir araya geldi Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor Yeni kalkınma hedeflerinde gönüllülerin

Detaylı

Ürün Sorumluluğumuz...59. Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı. İş birimlerimiz...59. Operasyon Yönetimi...88. Genel Müdürün Mesajı...

Ürün Sorumluluğumuz...59. Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı. İş birimlerimiz...59. Operasyon Yönetimi...88. Genel Müdürün Mesajı... Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı...1 Ürün Sorumluluğumuz...59 İş birimlerimiz...59 Genel Müdürün Mesajı...5 Operasyon Yönetimi...88 Risk Yönetimi...94 Dünden Bugüne Akbank ve Sürdürülebilirlik...9 Müşteri

Detaylı

retorik kelebeğin fırtınası Görünen düşman: cehalet sarmalı... Takip edeni, takip ederim :) Teknoloji mea dan sorulur... marketing europe & anatolia

retorik kelebeğin fırtınası Görünen düşman: cehalet sarmalı... Takip edeni, takip ederim :) Teknoloji mea dan sorulur... marketing europe & anatolia marketing europe & anatolia Tarih: Aralık 2014 Sayı: 36 retorik Görünen düşman: cehalet sarmalı... kelebeğin fırtınası Takip edeni, takip ederim :) Teknoloji mea dan sorulur... İçindekiler marketing europe

Detaylı

BUCYRUS SATIN ALIMININ PERDE ARKASI MÜŞTERİLER, TEMSİLCİLER VE CATERPILLAR ÇALIŞANLARI İÇİN BU NE ANLAMA GELİYOR

BUCYRUS SATIN ALIMININ PERDE ARKASI MÜŞTERİLER, TEMSİLCİLER VE CATERPILLAR ÇALIŞANLARI İÇİN BU NE ANLAMA GELİYOR SAYI 1 2012 WWW.CAT.COM BUCYRUS SATIN ALIMININ PERDE ARKASI MÜŞTERİLER, TEMSİLCİLER VE CATERPILLAR ÇALIŞANLARI İÇİN BU NE ANLAMA GELİYOR ZAHID KİRALAMA HİZMETTE SINIR TANIMIYOR MÜŞTERİNİN SESİNİ DAHA İYİ

Detaylı