Sanal Makine VirtualBox kurulumu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sanal Makine VirtualBox kurulumu"

Transkript

1 LİNUX-PARDUS

2 Sanal Makine VirtualBox kurulumu İnternet üzerinden indirdiğimiz VirtualBox setup'una tıklayarak kurulumu başlatıyoruz. 3 kere next dedikten sonra Install diyoruz. Bir süre sonra kuracağı sürücüler için sorular sorar. Bu kutuların hepsine yükle diyoruz. Finish diyerek bitiriyoruz.

3 Programımız açıldı.üzerine gelip başlat diyoruz. Açılan pencerede sanal makinemizin adını giriyoruz. Linux' u ve ardından hangi sürümünü yüklemek istiyorsak seçiyoruz. Linux 2.6 yani sürümünü seçiyoruz.

4 Bu sayfadan sonra önümüze bellek miktarını seçmemiz için bir alan geliyor. Burada Ram belleğinizin kapasitesine göre sanal makine belleğinizi seçmelisiniz.

5 Önümüze gelen pencerede varsayılan olarak seçili yeni sabit disk oluşturma yerine mevcut olan sanal sabit disk dosyalarımızı da ekleyebiliriz. Yeni sabit disk oluşturmak için resimdeki ekrana Next diyelim.

6 Burada bize sabit diskimizi nasıl kullanmak istediğini soruyor. Biz fixed size diyeceğiz. Çünkü sabit diskimizin sabit boyut kullanmasını istiyoruz. Diğer seçenek gerekiğinde sabit diski genişletebilir.

7 Bir sonraki ekranda ise bize sanal disk konumu ve boyutu soracak. 8 GB'den düşük kabul etmeyecektir. Bizim 10 GB ideal bir boyuttur. 10 GB seçerek next diyoruz.

8 Önümüze gelen ekranda VDI seçeneğini seçerek next diyoruz.

9 Önümüze yaptığımız işlemlerin özeti geliyor. Create diyoruz.

10 Kurulum başlıyor beliyoruz...

11 Şimdi yükleme ortamımızı seçeceğiz. Önceden indirdiğimiz Pardus'u nereye kaydettiysek oradan seçiyoruz ve next diyoruz.

12 Gördüğünüz gibi Pardus'u seçtik ve aç diyoruz.

13 Pardus yüklemeye hazır. Yapılandırma ayarlarını yapıyoruz. F2den Türekçeyi seçiyoruz. Enter'a tıklıyoruz.

14 Şekildeki kutuyu onaylıyoruz ve ileri diyoruz.

15 Burada kurulum paketini denetlemeliyiz. Denetle diyoruz. İşlem bitince ileriye diyoruz.

16 Klavyemizi isteğe bağlı seçiyoruz ve kontrol için alttaki yazı kutusuna deneme yazısı yazıyoruz. Ve ileriye diyoruz.

17 Tarih ve saat ayarlarını yapıyoruz ve ileri diyoruz.

18 Ekrandaki seçeneklerde diskin tamamını kullan dediğimizde diski bölmeden devam ediyoruz. Ama biz diskimizi bölmek istiyorsak kendi düzenini yarat seçeneğini seçip ileri diyoruz.

19 Kullan ayarında / işaretini seçiyoruz. Hiçbir şey koymazsak kabul etmeyecektir.

20 Dosya sisteminden ext4 seçeneğini seçiyoruz. Ve altta olan disk alanlarını seçerek bölüyoruz.

21 Ön tanımlı ayarlarını seçiyoruz ileri diyoruz.

22 Kurulum ayarlarını diske yazmak için değişiklikleri diske yaz seçeneğini seçiyoruz. Ve Kurulumu Başlat diyoruz.

23 Kurulum başladı. Bekledikten sonra artık Pardus hazır.

24 LINUX (PARDUS) ÖZELLİKLERİ

25 Linux Neden Daha İyidir? Virüsleri Unutun! Sürücüleri Unutun! Sisteminiz Kararsız mı? İşletim sisteminize neden ücret ödeyesiniz ki? Güncelleme İlk günkü gibi hızlı Özgür Oyun Yazılım aramaya son! Disk biçimlendirme Masaüstü Program Desteği

26 Şimdilik Windows'ta Kalmanızı Sağlayacak Birkaç Konu! Donanım Oyun Wine Nedir?

27 Virüsleri Unutun! Linux akıllı bir yetkilendirme yönetimi kullanır. Windows (ve her yüklediğiniz program) sistemde istediğini yapabilme yetkisine sahiptir. Sizin emek harcadığınız işinizin yok olmasına yol açan sisteminize ceza vermek istiyorsanız,sistem klasörüne gidip istediğiniz dosyayı silebilirsiniz:windows sizi durdurmayacaktır. Tabi ki bilgisayarı baştan başlattığınızda bela başlayacaktır. Şimdi bir düşünün, siz sistem klasörüne gidip o dosyaları silebiliyorsanız, diğer programlar da bunu yapabilir, ve her şeyi berbat edebilir. Linux buna izin vermez. Sistemle ilgili şeylere müdahale etmek istediğinizde Yönetici şifresi girmek zorundasınız (kısacası sistemde Yönetici değilseniz sisteme müdahale edemezsiniz). Virüsler istediği yere gidip istediği şeyleri değiştiremez veya yok edemez çünkü buna yetkileri yoktur.

28 Sisteminiz Kararsız mı? Bilgisayarınızı normal yoldan mı kapatırsınız, yoksa bazen Windows başka seçenek bırakmadığı için güç tuşundan kapatmaya mecbur mu kalırsınız? Bilgisayarınızın çeşitli sebeplerden ötürü kapatılması gerektiğini söyleyen "mavi ekran"larla karşılaştınız mı? Bir sistem çöktüğü zaman, kapatılması veya yeniden başlatılması gerekir. Yani, bilgisayarınız uzun süre açık ve çalışır durumda kalabiliyorsa, o sistemin dayanıklı olduğunu söyleyebilirsiniz. Linux kurulu sistemler, baştan başlatılmadan yıllarca çalışabilir.tabi ki çok kritik güncellemeler olduğunda, yeniden başlatılması gerekir.

29 Tamamen Ücretsiz! Belki de ben Windows'a para ödemedim ki diye düşünüyorsunuz. Emin misiniz? Windows lisansı yeni aldığınız bir bilgisayarın fiyatının yaklaşık dörtte birine denk gelir. Sonuç olarak Windows u yasal olmayan yoldan almadıkça, kesinlikle ödeme yapıyorsunuz. Bir yandan da Linux'u tamamen ücretsiz edinebilirsiniz.

30 Özgürlük için Açık Kaynak sayesinde, proje veya onu destekleyen şirket bittiğinde, kodlar halka açıktır ve insanlar onu geliştirmeye devam edebilir. Eğer proje sizin çok işinize yarıyorsa kendiniz bile geliştirebilirsiniz. Canınızı sıkan bir hata olduğunda bunu bildirebilir, geliştiricileriyle konuşabilir, daha iyisi kendiniz de düzeltebilir ve değişiklikleri geliştiriciye yollayarak herkesin bu iyileştirmeden yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sistemde her şeyi yapmakta özgürsünüz.

31 Sürücüleri Unutun! Linux ayrı sürücülere ihtiyaç duymaz. Tüm sürücüler Linux çekirdeğiyle birlikte, sistemin temeliyle beraber gelir. Bu her dağıtımda böyledir. Bu, şu anlama gelir: Çok hızlı ve kendine yeten bir kurulum süreci. Bir kere işiniz bittiğinde, ihtiyaç duyduğunuz her şey çalışmaya başlayacak. Kutudan çıktığı gibi kullanıma hazır donanımlar. Gezegen için daha az zarar çünkü tüm bu Cdler donanımla birlikte gelmek zorunda değil.

32 Yazılımınızı Tek tıkla Güncelleyin Windows "Windows Update" adı verilen ve sisteminize uygun olan en son güncellemeleri sağlayan pek kullanışlı, güzel bir araca sahiptir. Fakat Microsoft'a ait olmayan yazılımlarınız ne olacak? Adobe uygulamaları? Zıp sıkıştırıcılar? Yakma (Cd yazım) programları? Microsoft harici web tarayıcıları ve e-posta karşılayıcıları? Bunların hepsini tek tek güncellemeniz gerekmektedir ve her birinin kendi güncelleme sistemi bulunduğundan dolayı bu biraz zaman alacaktır. Linux'un bilgisayarınızdaki her yazılım ile ilgilenen, güncelleyen, yeni yazılımlar yüklemenizi kolaylaştıran "Paket Yöneticisi" adlı bir uygulaması vardır. Yani her şeyi güncel tutmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey oradaki "Güncellemeleri Kur" butonuna tıklamanız olacaktır.

33 Window sunuz Neden Gün Geçtikçe Yavaşlar? Windows birçok tasarım hatasına sahiptir. Bu da onun gittikçe yavaşlamasına neden olur ve uzun süre kullanılmasını engeller. Linux'u deneyin ve şaşırmaya hazır olun. Bundan 5 yıl sonra bile sisteminiz ilk kurduğunuz günkü kadar hızlı ve yanıtlayıcı kalacaktır.

34 Yüzlerce Oyunu Ücretsiz Oynayın Telifsiz lisans altında yüzlerce oyun yayınlanmıştır: 2D, 3D,puzzle, savaş oyunları, online oyunlar ve daha bir çoğu! İşte bir kaç örnek:

35 Yazılım Aramaya Son! Eğer bir Windows yazılımı kuracaksanız, büyük ihtimalle şu yolu izlersiniz: İnternet'i araştırarak sizin için uygun yazılımı bulmak. O uygulamayı edinmek için uygun siteyi bulmak. Belki de bir ücret ödemek. Yazılımı indirmek. Kurulumunu yapmak. Bazen sistemi yeniden başlatmak. Linux ile, her şey çok daha basittir. Linux, "paket yöneticisi" adı verilen, her yazılımı "paket" adı altında gören bir uygulamaya sahiptir. Eğer yeni bir yazılıma ihtiyacınız varsa, basitçe paket yöneticisini açar, bir anahtar kelimeyle uygulamayı bulur ve kurmasını söylersiniz. Depolardan sizin için gerekli yazılım indirilir.

36 Dijital Hayatınızda Parçalanmalar mı Var? Linux disk birleştirmeye gerek duymaz. Windows'u kullandıkça dosyalara erişim hızınız yavaşlayacak,linux'u kullandıkça ise bu hız artacaktır. Seçim size kalmış!

37 Masaüstünüzün Nasıl Olması Gerektiğini Siz Seçin Çoğunlukla bütün Windows kullanıcıları aynı masaüstüne sahiptir. Tabi ki duvar kağıdınızı değiştirebilir veya pencere dekorasyonunuzun rengini seçebilirsiniz, fakat temelde hala her zamanki Windows ara yüzündesinizdir. Linux ile beraber, seçim yine size kalır. Çoklu pencereleri yönetmek için bir tek yolu kabul etmeye zorlanmazsınız, "Pencere Yöneticileri" adı verilen bir çok programdan istediğinizi seçebilirsiniz. Fakat korkmayın, bu konuda endişelenmenize gerek yok, çok kullanışlı bir pencere yöneticiniz olacaktır. Esas nokta ise istediğiniz zaman bunu değiştirebileceğinizdir.

38 Sistemi Kurduktan Sonra Neden Daha Fazla Araç Kurasınız ki? Linux kurduğunuzda, aynı zamanda başka programlar kurmak zorunda kalmadan bir çok şeye sahip olursunuz: Yazı yazabilmek, tablolar oluşturabilmek, slaytlar hazırlamak için gerekli olacak her türlü yazılım. Bir web tarayıcı (örn. Firefox) ve bir E-Posta yazılımı. (örn. Thunderbird veya Evolution) En az Photoshop kadar güçlü bir resim düzenleyici (GIMP) Bir Anlık Mesajlaşma uygulaması. Bir film oynatıcı. Bir müzik oynatıcı. Bir PDF okuyucu.

39 İflah Olmaz Bir Oyuncu musunuz? Oyunların çoğu Windows ile uyumludur ve başka hiçbir şeyle uyumlu değildir. Bazılarının Mac versiyonları vardır ve bazılarının Linux versiyonları vardır. Ancak çoğu sadece Windows üzerinde çalışır. Eğer son çıkan oyunları oynamak için zamanınızın çoğunu kullanıyorsanız Windows'ta kalmanız daha iyi olur. Ancak yine de Windows'u sisteminizde tutmaya devam ederken Linux kurabilirsiniz ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak her ikisini de kullanabilirsiniz.

40 Donanım Çoğu donanım parçası Linux ile birlikte düzgün bir şekilde çalışır. Ancak, çok yeni donanımlar (birkaç aylık) bazı durumlarda henüz desteklenmemiş olabiliyor. Yazılım üreticileri gibi, çoğu donanım üreticisi de Linux pazarını hala çok küçük olarak değerlendiriyor ve çıkardıkları donanımlar için Linux sürücüleri sağlama zahmetine girmiyorlar. Linux geliştiricileri bu konu üzerinde çalışıyorlar ve her bir donanım parçasının tıkır tıkır çalışması için çabalıyorlar ancak bu biraz zaman alıyor.

41 .exe Dosyaları Nasıl Çalışır? Her ne kadar Linux dünyası genişse de arada Linux da olmayıp Windows ta kullanılabilen nadir yazılımlar olabiliyor. Bunlardan en önemlisi de.exe.so.dll uzantılı dosyaları çalıştırmaması. İnternet ten indirdiğimiz programların çoğu tek dosya halinde ve.exe uzantılıdır. Bu sorunu çözmek için Wine yüklememiz yeterlidir. Peki nedir bu Wine? Windows programlarını çalıştırmasını sağlayan bir programdır. İşte bu gibi durumlarda Wine imdadımıza yetişiyor. Wine ı kurmak için önce paket yöneticisini açıyoruz. Sol üstteki Yeni Paketleri Göster seçeneğine tıklıyoruz. Sonra yan taraftaki kutucuğa Wine yazıyoruz. Ve programı kuruyoruz. Bundan sonra yükleyeceğimiz herhangi bir programa sağ tıklayıp Wine ile aç seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra gerçekleşen kurulum aşamaları Windows taki kurulumla aynı.

42 PARDUS KULLANIMI

43 Masaüstü

44 Pardus menüsü Görev çubuğu Programcıklar PANEL; Masaüstünüzde, ekranın en altındaki çubuğa Panel adı verilir. Panelde, Pardus menüsü, sık kullanılan uygulamaların simgeleri, programcıklar ve görev çubuğu bulunur.

45 Pardus Menüsü; Paneldeki Pardus düğmesine tıkladığınızda açılan menünün adıdır. Bu menü bilgisayarınızda yüklü olan programlara ve her türlü sistem ayarlarına erişebilmenizi, oturumunuzu veya bilgisayarınızı kapatabilmenizi sağlar. Uygulama düğmeleri; en sık kullandığınız uygulamalara panelden tek tıklamayla erişebilmenizi sağlar. Programcıklar; panelde çalışan, bilgisayarın ses ayarlarını yapmak, saat ve tarihi göstermek, farklı masaüstlerine geçiş yapılmasını sağlamak gibi işlevleri olan küçük uygulamalardır. Görev çubuğu; çalışmakta olan uygulamaları listeler ve bu uygulamalar arasında geçiş yapmanız için kolay bir yol sunar.

46 PARDUS MENÜSÜ YER İMLERİ UYGULAMALAR BİLGİSAYAR SON KULLANILANLAR ÇIK

47 YER İMLERİ WEB TARAYICI (firefox) KİŞİSEL BİLGİ YÖNETİCİSİ ANINDA HABERLEŞME HİZMETİ SİSTEM AYARLARI DOSYA YÖNETİCİ MÜZİK OYNATICISI YAZILIM EKLE VEYA KALDIR

48 Firefox un özellikleri Bağımsız açılan (PopUp) pencerelerini engellenmesi Reklam pencereleri engellenebilir veya isteğe bağlı olarak bu engelleme kapatılabilir. Sekmelerde gezinme (tabbed browsing) Birçok sayfa aynı pencere içinde farklı sekmelerde gösterimi sağlanabilir. Kendiliğinden açılan pencereleri engelleme Bütünleşik Google araması Kişiselleştirilebilir araç çubukları Uzantı yönetimi Kolayca düzenlenebilen yer imleri Tema desteği Çerez yönetimi Yumuşak kaydırma Eklentiler sayesinde yeni özellik ekleme Kenar çubuğu

49 Kişisel bilgi yöneticisi; takvim, E-posta ve not gibi uygulamaların tek bir arayüzden görüntülenmesini sağlar.

50 Anında haberleşme hizmeti (Kopete) ; birçok iletişim protokolünü aynı pencereden yönetmenizi sağlayan, "Anında Mesajlaşma" uygulamasıdır.

51 Yetenek ve özellikleri MSN Messenger, Google Talk, Yahoo! Instant Messenger, Gadu-Gadu, Novell GroupWise Messenger, AIM, Bonjour, Meanwhile, QQ, Dosya alışverişi Kişileri gruplandırma Kişilere resim atama Durum mesajları tanımlayabilme Web kamerası desteği Çok sayıda gülümseyen yüz (smiley) seçeneği İletileri şifreleme Eklentilerle geliştirilebilir özellikler Geçmiş hatırlama

52 Sistem ayarları; bilgisayarınızı özelleştirmeye ve ayarlarınızı yapılandırmaya yarar

53 Çalışma alanı görünümü ve davranışı; masaüstü efektlerini yapılandırarak, görünümünü özelleştirebilirsiniz. Genel görünüm ve davranış;özel kısayollar belirleyebilir, parola ve kullanıcı hesabınızı düzenleyebilirsiniz. Ağ ve bağlanabilirlik; ağ ayarlarından bağlantı tercihlerinizi ve bluetooth ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. Donanım; klavye, fare, dokunmatik fare, oyun konsolu gibi girdi aygıtlarını ve çıkarılabilir depolama aygıtlarını yapılandırabilirsiniz. Sistem yönetimi; kullanıcı hesaplarını yönetebilir, tarih ve saat ayarlarını düzenleyebilir,diskleri disk bölümlerini ve dosya sistemlerini yönetebilirsiniz.

54 Dosya yöneticisi (Dolphin); Kullanıcıyla uyumlu, onun ihtiyaçlarını anlayan ve işini kolaylaştırmak için olanaklar sunan bir yardımcı.

55 Yetenek ve özellikleri 1) Konumlar paneli: Pencerenin sol tarafındaki bu panel ile istediğiniz dizin ve aygıta çok rahat ulaşabiliyorsunuz. Sık kullandığınız dizinleri bu panele sadece sürükleyip bırakarak ekleyebiliyorsunuz.

56 Bilgi: Pencerenin sağ tarafında bulunan bu panel ile de dizin ve dosyalarınız ile ilgili bilgiler ulaşabiliyor, onlara açıklama ve etiket ekleyebiliyor, verdiğiniz yıldızlar ile beğeninizi belirliyorsunuz. (Bilgi kısayol tuşu F11)

57 Uçbirim (Konsol): Pencerenin alt tarafındaki bu panel sayesinde de, içinde bulunduğunuz dizinde, kullanmanız gereken komutları çalıştırabiliyorsunuz. Uçbirimin Dolphin ile bütünleşik olması size çok büyük bir kolaylık da getiriyor ve Dolphin uçbirim paneli, sizin dizinler arasında fare ile yaptığınız gezintiyi takip ediyor. (Uçbirim kısayol tuşu F4)

58 Dizinler: Pencerenin sol tarafında Konumların altında açılan bu panel ile tüm dizinler arasında rahatlıkla gezinebilirsiniz.

59 Ek özellikler *Ana pencerenizi iki ayrı parçaya bölebilir, farklı dizinler arasında rahatlıkla karşılaştırma ve taşıma işlerinizi yapabilirsiniz. *Dosya ve dizinleri kolayca seçebilir, seçimi kaldırabilir ve taşıyabilirsiniz. *Dolphin'in gezinme araç çubuğu sayesinde üst dizindeki, farklı bir dizin içine gitmek çok daha kolay ve gruplama özelliğiyle Dosya ve Dizinleriniz arasında kaybolmazsınız. *Dolphin ile Resim ve PDF belge içeren dizinleriniz üzerinde ve bilgi pencerelerindeki küçük ön izlemeler ile dizin içeriği hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

60 Müzik oynatıcısı (Celementine); müzik dinleyip, arşivleyebilirsiniz.

61 Yetenek ve özellikleri Last.fm, SomaFM, Magnatune, Jamendo ve Icecast gibi İnternet radyolarını dinleyebilirsiniz, Kapak Yöneticisi ile eksik albüm kapaklarını Last.fm üzerinden otomatik indirebilirsiniz, Müzik dosyalarınızın ID TAG'lerini düzenleyebilirsiniz, Şarkı sözlerine, sanatçı hakkında bilgilere ve fotoğraflarına erişebilirsiniz, Çalma listenizi sekmelere ayırabilir, birden fazla sekme kullanarak farklı listeler hazırlayabilirsiniz, MP3, Ogg Vorbis, FLAC ve AAC dosya türlerini, birbirleri arasında dönüştürebilirsiniz, USB üzerinden bağlanabilen birçok müzik çalara, ipod ve iphone'lara şarkı aktarabilirsiniz.

62 Yazılım ekle veya kaldır (paket yöneticisi);pardus'un yazılım depolarında arama yaparak bulduğunuz paketleri kurmanızı, bilgisayarınızda var olan paketlerin yeni sürümleri çıkmışsa güncellemenizi ve gerek duymadığınız yazılımları bilgisayarınızdan kaldırmanızı sağlar.

63 UYGULAMALAR AYARLAR ÇOKLU ORTAM GELİŞTİRME OYUNLAR İNTERNET EĞİTİM YARDIM GRAFİK OFİS SİSTEM

64 ÇOKLU ORTAM;Burada video düzenleme, disk yazma, müzik oynatma gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

65 OFİS;Libre Office'deki kelime işlemci, hesap tablosu,çizim,sunu ve formül gibi programları içerir.

66 GRAFİK;Burada fotoğrafları görüntüleyip düzenleyebileceğiniz, ekran görüntüsü yakalayabileceğiniz uygulamalar bulunur.

67 OYUNLAR;bilgisayarda bulunan oyunları oynamanızı sağlayan uygulamadır.

68 SİSTEM;Disk kullanımını görüntüleyebileceğiniz, çıkarılabilir aygıtları biçimlendirebileceğiniz bir uygulamadır.

69 YARDIMCI PROGRAMLAR; Burada hesap makinesi, geri sayım aracı, alarm zamanlayıcı gibi uygulamalar bulunur.

70 BİLGİSAYAR Kullanıcıları birbirinden yalıtarak, her birine ayrı bir çalışma alanı sağlar. Her kullanıcı, kendi belgelerini, kişisel bilgilerini, başkasının değiştiremeyeceğinden emin olarak, burada tutabilir. Bilgisayarınıza İndirdiğiniz öğeleri Barındıran klasördür Sildiğiniz öğeleri barındıran klasördür.

71 SON KULLANILANLAR; Burada bilgisayarınızda yaptığınız son işlemler gösterilir.

72 ÇIK Oturumu kapatır Oturumu kilitler Başka bir kullanıcı olarak paralel oturum başlatır Bilgisayarı kapatır Bilgisayarı Yeniden başlatır

73 PARDUS'TA GÜVENLİK

74 ANTİ-VİRÜS YAZILIMLARI Zaralı yazılımların, UNIX ve LİNUX sistemlerin mimarisinden kaynaklanan nedenlerle sistemler içerisinde yayılması neredeyse imkansızdır. Windows yazılımlarınında ancak öykünücü(emülatör)lerle çalışabildiğini ve bilinen zararlı yazılımların neredeyse hepsinin Windows sistemlerde çalışacak şekilde yazıldığını düşünürsek, Pardus'ta AntiVirüs yazılımı kullanmaya gerek yoktur diyebiliriz.

75 Öykünücü nedir? Öykünücü (emülatör), herhangi bir bilgisayar ortamında başka bir bilgisayar sistemini taklit eden, öykünme işini yapan yazılımdır. Öykünücülerde amaç yazılımı donanıma benzeterek normalde sadece kendine ait sistemde çalışabilecek çeşitli verileri başka ortamlarda da çalıştırmaktır.

76 Linux için yazılmış olan birkaç virüsün de en başta Lınux'un teknik yapısından olmak üzere çeşitli teknik nedenlerle sistemler arsında yayılarak çoğalması mümkün değildir. Bu nedenle masaüstü linux sistemleri korumak için Anti-Virüs programlarına ihtiyaç yoktur. Ancak Windows virüslerini temizlemek için sunucu Linux sistemlerde antivirüs yazılımları kullanılmaktadır. Bu amaçla en yaygın kullanılan yazılım ClamAV'dır. ClamAV'ı grafik ortamda kullanabilmek için gerekli olan ClamTk paketi de Paket Yöneticisi aracılığıyla kurulabilir

77 ClamAV Hakkında ClamAV tespit Truva atları, virüsler, malware ve diğer zararlı tehditlere için tasarlanmış bir açık kaynak kodlu (GPL) antivirüs motorudur.

78 Linux Güvenlik aracı: VXE Virtual executing Environment (VXE) süper user haklarıyla çalışan ve hatalar barındırabilen sunucu ve alt sistemlerini korur. Bir program superuser haklarıyla çalışırsa işletim sisteminin (OS) tüm kaynaklarına ulaşabilir. VXE, her alt sistem için sanal bir ortam oluşturur. Bu ortamda sadece normal işlemler için gerekli olan kaynaklar görünürdür ve alt sisteme açıktır. Daha belirgin olarak belirtmek gerekirse, VXE ele geçirilmiş alt sistemlerin yoklamalarına karşı sistemi ve alt sistemlerini korur. Bir bölüm etkilendiği zaman alt sistemin kendisini korumasını sağlar. VXE tanımı (VXED) ufak bir LISP (fonksiyonlar dizisi) programı olup farklı sistem çağrıları için kabul edilebilir bildirge niteliğinde parametre tanımları kullanır.

79 Lisp, kullanımda olan en eski ve en güçlü programlama dillerinden biridir. John McCarthy'in 1958'de icad ettiği dilden türetilmiş birçok dile verilen genel addır.

80 VXE Geliştirme Sistemi Her bir VXE, vxelisp'in gücü kullanılarak elle yaratılabilir. Fakat VXE, sistem yöneticilerini LISP'i öğrenmeye ve kullanmaya zorlamaz. VXE geliştirme sistemi, VXE'yi izleme düzeninde çalıştırır. Elbette VXE'de gerekli değişiklikler elle de yapılabilir. Uyumsuzluklar, davetsiz bir misafirin çalışması yada alt sistem davranışlarında ki sapmanın birçok koşulu ile oluşabilir.

81 Güvenlik Duvarı Windows sistemlerde kullanılan güvenlik duvarı uygulamasının Pardus daki karşılığı Pardus Güvenlik Duvarı Yöneticisi dir. Bu araca, Sistem Ayarları arayüzü üzerinden ulaşılabilirsiniz

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu

Resmi Kullanıcı Kılavuzu www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint Asıl Sürüm TÜRKÇE TERCÜME BAKİ ALPERTÜRK DÜZENLEME VE GÖRÜNTÜLER EREN KOVANCI İçindekiler LINUX MINT TANITIMI... 3 Tarihi... Amaç... Versiyon numaraları

Detaylı

Pardus Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE

Pardus Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE Sürüm 1.0 22 Ağustos 2006 2006 TÜBİTAK UEKAE İçindekiler Önsöz...8 1. Pardus'a giriş...11 Özgür Yazılım: yenilikçi bir yaklaşım...11 Pardus'un GPL lisansı...11 Pardus GPL ilişkisi...12 İlk defa başlayanlar...12

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0 0 İ Çİ NDEKİ LER ORACLE VM VIRTUALBOX... 2 KURULUM VE RESİMLİ ANLATIM... 2 WINDOWS XP PROFESSIONAL KURULUMU... 4 1 ORACLE VM VIRTUALBOX Sanal işletim sistemi kurmak için ideal bir program. Sanallaştırma

Detaylı

Ubuntu ile Linux Kurulumu & Kullanımı

Ubuntu ile Linux Kurulumu & Kullanımı Ubuntu ile Linux Kurulumu & Kullanımı AKİZA BİLİŞİM AKADEMİSİ LINUX TEMEL EĞİTİMİ KURS NOTLARI Bu dökümanın şu andaki ve daha yeni sürümünü http://akiza.com/kursegitimnotlar/linuxtemelnotlari.pdf Yazan:

Detaylı

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum.

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum. ANKARA 2015 S U N UŞ Bilgisayar, günümüz bilgi toplumu insanının vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Günlük yaşamda bilgiye kolayca ulaşabilmek, bilgiyi depolamak, internet üzerinden kimi hizmetleri

Detaylı

Erciyes Linux Dergisi Linux Nedir?

Erciyes Linux Dergisi Linux Nedir? Erciyes Dergisi ney Dergi Basım Dergi Hakkında? Erciyes Dergisi 1. Sayısı Dergi Editörü: İbrahim Kıvanç Dergi ve Kapak Tasarım: İbrahim Kıvanç IK Tasarım Yazarlar: Umut Kiper Behiye Savan Tuba Narol Hatice

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI. Kasım 2014 PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI. Kasım 2014 PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Kasım 2014 T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ ADLİ BİLİŞİM ANABİLİM DALI PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İŞLETİM SİSTEMLERİ DÖNEM ÖDEVİ FATİH BERBER Danışman: Öğr. Gör. Dr. Çelebi ULUYOL

Detaylı

Aylık Süreli Ücretsiz Özgür Yazılım Dergisi 41 16.05 2012

Aylık Süreli Ücretsiz Özgür Yazılım Dergisi 41 16.05 2012 Aylık Süreli Ücretsiz Özgür Yazılım Dergisi 41 16.05 2012 Ö ne Ç ı kan l ar 05 Yıl: 3 41. Sayı MURAT DUMAN'LA RÖPORTAJ 16 Mayıs 2012 ODTÜ BÖTE'nin bel kemiği Murat DUMAN'la "Sistem Yönetimi"ni konuştuk.

Detaylı

için d ek Sayı40 1 5 Nisan 201 2 İşlemciler LibreOffice -3 owncloud SEO Üzerine Bir Deneme

için d ek Sayı40 1 5 Nisan 201 2 İşlemciler LibreOffice -3 owncloud SEO Üzerine Bir Deneme il için d ek Yıl: 3 er Sayı40 1 5 Nisan 201 2 Öne Çıkanlar 30 web: sudo.ubuntu-tr.net e-posta: sudo@ubuntu-tr.net İşlemciler "Bilgisayarımızda gerçekleştirdiğimiz her işlemin LibreOffice -3 17 durağı:

Detaylı

İş için İdeal Windows XP kullanarak, Microsoft Windows 2000'in kanıtlanmış güvenilirliğiyle birlikte yüksek performans elde edersiniz.

İş için İdeal Windows XP kullanarak, Microsoft Windows 2000'in kanıtlanmış güvenilirliğiyle birlikte yüksek performans elde edersiniz. Bilgisayarınıza hayat veren yeni bir Windows sürümü olan Microsoft Windows XP Professional'a hoş geldiniz! En iyiyi, Windows XP'yi yaşayın! Windows XP işini gerçekten çok iyi yapıyor! Windows XP'yi yaşamak

Detaylı

Windows 7 nin potansiyelinden sonuna kadar yararlanın

Windows 7 nin potansiyelinden sonuna kadar yararlanın r r r EDİTÖRDEN Windows 7 nin potansiyelinden sonuna kadar yararlanın Daha fazla performans: Windows Vista piyasaya çıktığında, çoğu eleştirmen öncülü Windows XP den daha yavaş olduğu konusunda Vista yı

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ ÖZEL KOLEKSIYON 2009 WEB SİTESİ KURMA REHBERİ BİLGİSAYAR KİTAPLIĞI SERİSİ - 03 Yayıncı Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Mehmet Y. YILMAZ Yayın Direktörü M. Rauf ATEŞ Yazı

Detaylı

Nihad KARSLI enki@r-3.org

Nihad KARSLI enki@r-3.org www.pardus-edergi.org Pardus-Linux edergi İÇİNDEKİLER Editörden Linux'ta Dosya Sistemi Hiyeraşisi Linux Dünyasından Haberler Pardus'ta Periyodik İşlemler : Cron Kullanımı Kitap Tanıtımları. Pardus'ta Qucs

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

Özd en AKI N CI ile Söyleşi. Eski Bir Bilg isayar Bir Dosya Paylaşı m Su nu cu su na N ası l Çevrilir?

Özd en AKI N CI ile Söyleşi. Eski Bir Bilg isayar Bir Dosya Paylaşı m Su nu cu su na N ası l Çevrilir? İ çin d ekiler Yıl: 4 Sayı: 51 Mart 201 3 Özd en AKI N CI ile Söyleşi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi (UHeM) Bilimsel ve Mühendislik 04 Uygulamalar Müdürü Özden AKINCI, UHeM ve UHeM'in çalıştığı

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Masaüstü Kavramı Burada anlatılan tüm bilgiler Windows XP işletim sistemi kullanılmazı baz alınarak bir araya getirilmiştir. Eğer, Windows kelimesi kullanılırsa bu Windows

Detaylı

Norton Security. Ürün Kılavuzu

Norton Security. Ürün Kılavuzu Norton Security Ürün Kılavuzu Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını çıkardı. Bu kılavuz geri dönüşümlü malzemeler

Detaylı

Mehmet PARLAKYİĞİT www.parlakyigit.net

Mehmet PARLAKYİĞİT www.parlakyigit.net Mehmet PARLAKYİĞİT www.parlakyigit.net ÖNSÖZ Merhabalar yine bir pdf kitap serisi ile devam ediyorum. Bu kitap serimizin konusu olan Windows 8.1 versiyonunu ele almış bulunmaktayım. Bugünlerde Windows

Detaylı

Pardus u Hızlandırmak

Pardus u Hızlandırmak sayı 24 - Ağustos 2010 özgürlükiçin.com e-dergi KDE Hileleri KDEGames: Depodan Çektim Bir Tane, Eve Geldim Bin Tane Takas Alanıyla Sisteminizi Hızlandırın Mozilla Firefox: Tilkiye Kanat Takma Zamanı Pardus

Detaylı

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER 06...İçerik yönetim sistemi (CMS) nedir? 09...Joomla tarihçesine kısa bir bakış 12...Joomla nın özellikleri ve faydaları 15...30 dakikada Joomla kurulumu 22...Joomla

Detaylı

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Ulu tanrının adı ile Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Toplayan: Aydın yenilmez 1 A A sembolü PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle

Detaylı

Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp

Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp ÖNSÖZ Merhaba sevgili Truva Dünyası okurları.truva Linux'desteği altında geliştirilen ilk sayımızdır.ancak içerik sadece Truva Linux kalmayıp Linux hakkında herşeyi içericektir. Bu sayımız 10 gün gibi

Detaylı

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall AVG 9 Anti-Virus plus Firewall Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 90.6 (14.9.2009) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar, ilgili sahiplerine aittir. Bu

Detaylı

İşletim Sistemleri. İşletim Sistemi

İşletim Sistemleri. İşletim Sistemi İşletim Sistemleri İşletim Sistemi Nedir? Uygulama yazılımları ile bilgisayar donanımı arasındaki bağlantıyı sağlayan özel yazılımlardır. Bilgisayarda programların çalıştırılmasını ve istenilen temel işlevlerin

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı