. NET Nedir? Yazılım Uzmanı

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ". NET Nedir? Yazılım Uzmanı"

Transkript

1 . NET Nedir?.NET Nedir Kısaca Microsoft'un web tabanlı ya da Windows tabanlı uygulama geliştirme paketi (bir şemsiye)denebilir. Microsoft, üzerinde çok çalışılmış, düşünülmüş bir ürün ortaya sunmuştur ve ileride sunacağı tüm ürünler de bu yeni platformu hedef alacaktır. Buradaki uygulama kavramının kapsamı çok geniştir. Bir masaüstü uygulamasından tutun, bir web tarayıcı uygulamasına kadar her şey bu platform içinde düşünülmüştür ve desteklenmiştir. Bu uygulamaların birbirleriyle ve geliştirildiği ortam farketmeksizin dünyadaki tüm uygulamalarla iletişimi için kolayca Web Servisleri oluşturulmasına imkan verilmiştir. Bu platform, işletim sisteminden ve donanımdan daha üst seviyede taşınabilir olarak tasarlanmıştır.net: interneti hedef alan bileşen setiyle, programcıları özgürleştiren, diller arası etkileşime olanak tanıyan dil bağımsız mimarisiyle (vb,c#,c++,j# v.b.), web uygulamalarına getirdiği özgün ve radikal yaklaşımıyla, zengin ve mükemmel organize edilmiş sınıf kütüphanesi (class library) ve dokümantasyonu ile, sınırları ortadan kaldıran web servisi desteğiyle... ve daha da sayabileceğimiz bir çok özelliğiyle benzetildiği teknolojileri geride bırakan inkar edilemeyecek seviyede özgün bir platformdur..net platformu için uygulama geliştirmek istiyorsanız, işletim sisteminize.net çalıştırma ortamını kurmanız gerekiyor.net Framework(Class Library-Sınıf Kütüphanesi)) Microsoft tarafından geliştirilen, açık İnternet protokolleri ve standartları üzerine kurulmuş Windows form ve asp.net geliştirme aracıdır. (form alanları, com nesneleri v.b. gibi). -.NET Framework SDK (134 MB) : SDK yani Software Development Kit kurulumda neler var : 1- Faydalı araçlar, 2- hata ayıklayıcılar, 3- SQL Server'in hafif versiyonu MSDE,

2 4- hızlıca başlamanızı temin edecek QuickStart Tutorials(hızlı başlat küçük sınıf), 5- örnek uygulamalar ve sınıf kütüphanesi (class library) Herhangi bir.net uygulaması ortak bir run-time ortamda çalışacak ve ortak bir kütüphaneyi kullanacaktır. Run-time ortamının teknik adı Common Language Runtime(çalışma zamanı ortak dili=clr mesela: vb,c#,c++ gibi) dir. Bu nedenle.net Framework CLR, kodunuzun başında duran bir şef gibidir. Yetenekleri ve görevleri çok fazladır ve platformun en önemli bölümüdür. Not: Web server da.net framework versionunu değiştirmek için; WinXp de: IIS- Varsayılan Web sitesi üzerinde özelliklere girlir. ASP.Net sekmesi tıklanır, açılan listeden version seçimi yapılır. Win7 de: IIS çift tıklanır, sağda açılan listeden uygulama havuzları tıklanır. Uygulama havuzlarından.net Framework tıklanarak uygulama havuzu ekle ya da varsayılanlarını ayarla bölümünden istenilen framework versiyonu seçilir. Yeni Proje OluĢturmak 1- Vs2008 kurulduktan sonra ilk kez açıldığında dil seçimi yapılması istenmektedir. Projelerinizi yazacağınız bir dil seçerek bir sonraki basamağa geçebilirsiniz 2- Gelen ekranda create bölümünde iki seçenek karşınıza çıkacaktır. (Project ve Web Site) 3- Project seçimi yapıldığında gelen ekranın sol tarafında projenin tipi seçilir örnek: web projesi mi? Windows projesi mi?, smart device(mobil application) 4- Sağda ise seçilen proje tipine göre templates(şablonlar) seçimi yapılır. Örnek:Windows Type seçildiğinde Templates bölümündeki seçenekler arasında Windows form Application, Class Library gibi seçeneklerin gelmesi ya da web seçildiğinde, ASP.Net Web Application, Web services Application, Ajax server control gibi Win App seçimi yapıldığında: 1- Windows Form Application seçildiğinde ileti kutusunun en altında Name bölümünde bu uygulama için bir ad seçimi yapılması istenir 2- Aynı ileti kutusunun sağ üst köşesinde ise framework version seçimi yapılabilir. Vs2008 default fw. Versionu 3.5 dur. 3- Windows projesi çalıştırıldığında save işlemi gerçekleşmez. Bu nedenle projeyi save etmek gerekir.

3 4- Save işlemi yapıldığında yeni bir ileti kutusu açılır. Bu ileti kutusunda gelen bölümler: - Name: Projeye verilen ad - Location: Projenin kaydolacağı yer. Bu yer Vs2008 tarafından default olarak belgelerim-visual Studio Project klasörüdür. Projenin kaydolacağı klasörü, programcı browse ederek de değiştirebilir. Location bölümü kalıcı olarak değiştirilebilir, bunun için; Tools-Options-Project and Solution seçilir. Sağ taraftaki Visual Studio Project Location bölümünde istenen klasör browse edilir. - Solution Name: Solution Vs.Net projelerinin en tepesinde çözümler ifadesi ile yer alır. Solution adı altına birden çok proje adı verilerek, yeni projeler oluşturulur. Solution yanında create directory for solution işaretli değilse, proje adı ile aynı solution oluşur ve bu ad altında location da bir klasör oluşur, proje de bu klasör içinde kaydolur. Bu bölüm işaretliyle; solution adı ve proje adı farklı oluşur. Location da önce solution adı ile bir klasör oluşur, onun içinde de name verilen ad ile bir proje klasörü daha oluşur. Projedeki tüm item lar (formlar, modüller vb. dosyalar) bu içerdeki klasör içinde oluşur. NOT: Proje ilk oluşturulduğunda, kaydedilerek oluşturulması için tools-options- Project and solutions-general sekmesi tıklanır. Sağ tarafta açılan seçeneklerden save new Project when created seçili hale getirilir. Windows APP Projesini çalıģtırmak Windows projesi ilk kez oluşturulduğunda kaydedilmeden çalıştır (ya da F5 tuşu) simgesi ile çalıştırılır ancak bu çalıştırma sırasında proje kaydolmaz. Ayrıca save edilmelidir. Save edildikten sonra proje f5 tuşu ile (ya da araç çubuğundaki çalışır butonu ile) çalıştırıldığında debug mod da exe file, solution Explorer içinde proje üzerinde build edildiğinde ise release mod da exe file oluşur. Bu file proje klasörü içinde bin klasörünün içinde (derleme moduna göre) release ya da debug klasörü içindedir. Localde bu exe file çalıştırmak yeterlidir. Ancak Windows application projesini başka bilgisayarda çalıştırmak için mutlaka setup (paket) haline getirip, kurulum yapmak gerekir. Böylece programda kullanılan her türlü class ve formlar pakete eklenir ve kullanıcının bilgisayarında ilgili yerlere kurulur.

4 ASP.Net (.Net Web Application) Web App (ASP.Net): Asp.net.Net platformunun bir parçasıdır ve asp nin devamı olarak nitelendirilmektedir. ASP bilindiği gibi HTML( web tasarım kodları) ile birlikte kullanılan bir script dilidir. Ancak diğer script dillerinden ayrılan en önemli özelliği, dinamik sayfalarda,veri iletişimini sağlamasıdır..net ise Microsoftun Common Language Runtime (çalışma zamanı komut dili) yani objelerin event(olay) larına kod yazarak proje geliştirme tekniğidir. Dolayısıyla ASP.Net, Microsoft tarafından tasarlanan,.net teknolojisini kullanarak, HTML tabanlı UI (user Interface=Kullanıcı arayüzü) sunan web uygulama dilidir. Bu dili kullanarak: - dinamik web siteleri (Veri tabanı kullanan büyük tasarım projeleridir) - web uygulamaları (basit web tabanlı uygulamalar) - XML web servisleri (web servisleri) geliştirmek mümkündür. Yeni ASP.Net Web Application Uygulaması oluşturmak: Yeni bir web app oluşturma basamakları yukarıda win app basamakları ile aynıdır. Yani create-project seçimi yapıldıktan sonra gelen ileti kutusunda; Type bölümünde web, templates bölümünden de ASP.Net Web App. Seçimi yapılır, aynı ileti kutusunda Name, location ve Solution name bölümleri ile.net Framawork bölümleri bulunur. (buradaki seçimler Windows projesinin kayıt işlemi sırasındaki işlemlerle aynıdır, yani yukarıdaki 4. madde) ASP.Net Web App projesini çalıştırmak: Web application projesi kesinlikle bir web tarayıcısında çalışır. Dolayısıyla web tarayıcısının adres çubuğuna adres yazarak çalıştırılmalıdır. Bu adres satırının en başına ise web protokolü olan http getirilmelidir. http protokolü ile sayfalar, web serverlar üzerinden yayınlanır. Dolayısıyla ilgili projenin olduğu server ın ip numarasının da http yanında adres satırına yazılması gerekir. İp numarasından sonra projenin bulunduğu klasör ve projenin başlangıç sayfasının adının da yazılması gerekir. Örnek: ancak, web sayfalarının yayınlanmasını isteyenler bir domain name (web adresi) satın almaktadırlar. İşte bu adres projenin yayınlandığı server da yukarıdaki fiziksel adresle eşleştirilmektedir. (örnek: server da kurulmuş olan IIS de virtual directory oluşturulur. Bu directory da projenin bulunduğu fiziksel klasör ve başlangıç sayfası belirlenir, DNS aracında ise satın alınan web adresi, IIS de tanımlanan bu sanal dizine atanır). Böylece kullanıcı adres satırına web adresini girdiğinde aslında fiziksel olarak serverdaki ilgili path e ulaşır ve belirlenen başlangıç sayfasını açar. Programcı web uygulamasını kendi bilgisayarında yayınlamak istediğinde ise http protokolünden sonra ip yerine localhost yazılması yeterlidir. Dolayısıyla web projeleri program geliştirme aşamasındayken iki türlü yayınlanır: 1- debug mod: vs2008 ortamında program geliştirilirken start (F5) basıldığında proje derlenmiş olur (build edilerek arka plan kodları Dll uzantılı file haline getirilir) adres satırında da in atadığı port numarası/baģlangıç sayfası olarak proje yayınlanır. (örnek:

5 2- Release mod: program geliştiricileri web projelerini web tarayıcıdan direk adres çubuğuna yazarak da çalıştırabilirler. Ancak yaptıkları her türlü arka plan kod değişikliklerini geçerli kılabilmek için dll dosyalarını güncellemeleri gerekir. Bu nedenle adres satırına projenin local adresi yazılmadan önce derlenmesi gerekir. Vs2008 ortamında solution Explorer üzerinde proje adının üzerinde Mouse sağ buton menüsündeki build seçeneği seçilerek proje derlenir ve dll dosyası güncellenir. Projenin build edildikten sonra adres çubuğunda, local adres yazılarak çalıştırılması yöntemine release mod denir. Bu mod da projenin yayınlanması için local adres oluşturmak gerekir. Vs2008 debug mod da proje yayınlandığında local adresi kendisi oluşturur. Ancak release mod da projenin yayınlanması için programcı birkaç işlemi kendisi yapmalıdır. Bunun için yapılacaklar: - Bir Windows bileşeni olan IIS (Internet Information Services) in kurulması gerekir. (IIS ayarları_web_sunucusu dosyasındaki WIN-7 de IIS in yüklenmesi başlığı altında anlatılmıştır) - IIS bir yönetimsel araç olup, üzerinde gerekli değişikliklerin yapılması için bilgisayarım simgesi üzerinde Mouse sağ buton yönet seçeneği ile açılır. - Açılan ileti kutusunda Hizmetler ve Uygulamalar altında bulunan IIS tıklanır. Bu bölmenin hemen sağında bir bölme açılır. Açılan bu bölmenin en üstünde bilgisayarınızın adı tıklanır - Siteler başlığı altında Default Web Site seçeneği açılır - Bu seçenek tıklanarak en sağda eylemler başlığı altında seçeneklere ulaşılır. - Bu seçeneklerin içinde temel ayarlar altında açılan ileti kutusunda localhost unuzun fiziksel adresi değiştirilebilir. - Gelişmiş ayarlar başlığı altında açılan ileti kutusunda ise localhostun default port numarasının (yani http nin) 80 olduğu görülür. - Tüm bu ayarlar yapıldıktan sonra yine aynı yerde default web site altındaki web projeleri listelenir. Bu projelerden hangisini relase mod da yayınlamak istiyorsak onun üzerinde Mouse sağ menüden uygulamaya dönüştür seçeneği seçilir. - Artık web tarayıcısına geçilerek adres satırına klasörünü adı)/başlangıç sayfası yazılarak yayınlanır - Bu şekilde vs2008 in kendi verdiği default port numarasını biz 80 portu olarak oluşturduk. Zaten http nin portu 80 olduğundan artık adres çubuğunda bunu belirtmeye gerek yok. - Bunun yanında bir projeyi release mod da yayınlarken, adres çubuğuna uzun uzun fiziksel adresi yazmak yerine IIS de sanal klasör oluģturmakta mümkündür. Bu iģlem için; web projesi oluşturulur Vs2008 ortamında, solution Explorer da build edilir IIS de default web site üzerinde sanal dizin oluşturulur.

6 Bu sanal dizin tıklanır. Ortada açılan bölümde, varsayılan belge simgesi tıklanır, eylemler başlığı altında ekle tıklanarak projenin başlangıç sayfası (start page) seçilir ve listenin en üstüne getirilir. En son olarak sanal dizin üzerinde Mouse sağ butondan uygulamaya dönüştür seçeneği seçilerek uygulama web de yayınlanacak hale dönüştürülür. Artık adres satırında dizin) adı yazılarak uygulama çalıştırılır. Örnek: Projeyi Default Web sitesi dıģında farklı bir web sitesi olarak yayınlamak ASP.Net projelerini release mod da yayınlarken default web sitesi altında yayınlamak zorunda değiliz. Farklı bir web sitesi oluşturarak da yayınlayabiliriz. Ancak bu durumda 80 portunu kullanamayız. Şöyleki; - IIS açılır - Siteler bölümü üzerinde Mouse sağ buton menüsünden web sitesi ekle seçeneği seçilir - Gelen ileti kutusunda Site Adı bölümüne adres çubuğuna yazılacak ad verilir. - Fiziksel yol bölümünde bu sitenin proje klasörü referans edilir. - Bağlama bölümünde IP adresi listesinden makinenin IP adresi seçilebilir de seçilmeyebilirde. (Seçilirse makine her açıldığında bu IP adresini almak zorunda ayrıca adres satırına computer name yazılarak uygulama çalıştırılamaz) - Yine aynı bölümde Bağlantı noktası (Port numarası) mutlaka değiştirilmelidir. Çünkü 80 portu default web sitesine rezerve edilmiştir. Zaten değiştirilmezse yeni web sitesinin son adımında hata vererek oluşması engellenir. - Tüm bu işlemler bittiğinde artık IIS de siteler başlığı altında yeni bir siteniz oluşmuştur. Bu site seçilir ekranın orta menülerinden Giriş Sayfası bölümünde Varsayılan belge simgesi çift tıklanır ve bu sitenin başlangıç sayfası seçilir - Adres satırına örnek: ya da yazarak uygulama çalıştırılır. NOT: Oluşturulan bu yeni web sitesinin diğer bilgisayarlarda yayınlanması için mutlaka güvenlik duvarından atanan portun açılması gerekir. (port açma işlemi aşağıda anlatılmıştır) ASP.Net Projesini server da yayınlamak için Güvenlik duvarından 80 portunu açmak ASP.Net projelerini serverda yayınlamak için (ya da kendi bilgisayarınızı yerel ağ da server gibi kullanarak başka bilgisayarlardan uygulamanızın çalıştırılması için) güvenlik duvarından 80 portuna izin vermek gerekir. Bunun için; 1- Denetim masasından Windows güvenlik duvarı açılır

7 2- Sol Menüden Gelişmiş Ayarları seçin 3- Gelen Yeni pencereden yine sol menüden Gelen Kuralları seçin 4- Aynı pencerede sağda Eylemler başlığı altında Yeni Kural seçeneğini seçin 5- Gelen ileti kutusunda Bağlantı noktası seçeneğini seçin 6- İleri, gelen ileti kutusunda Belirli Yerel bağlantı noktaları textine 80 yazın ve ileri (80 port numarası http nin olduğu için) 7- Gelen ileti kutusunda Bağlantıya izin ver seçili olmalı, ileri 8- Gelen ileti kutusunda yine hiçbir işlem yapmadan ileri 9- Son ileti kutusuna ad yerine http yazarak son butonu tıklanır. Böylece ASP.net projeniz artık local network üzerinde tüm bilgisayarlarda yine local ip niz ya da computer Name inizle yayınlanır. Tüm bunlara rağmen local de web sayfanız yayınlanmıyorsa anti virüs programınızı devre dışı bırakınız ASP.Net Projesi server da yayınlanırken servera gönderilmesi gereken proje bölümleri Bir ASP.Net web projesinin yayınlanması için web server a gönderilmesi gerekir. Ancak Vs2008 ortamında hazırlanan projeler de program tarafından bir çok alt sayfalar oluşur, bu sayfalardan servar a gönderilmesi zorunlu olanlar aşağıda açıklanmıştır: 1. Formların.aspx uzantılı dosyaları: tasarımın tutulduğu dosyalar 2. Web config dosyası: Yapılandırma ayarlarının depo edildiği dosya 3. Oluşturulmuşsa global.asax: Session( Oturum) ve Application (Uygulama) başlatma ve bitirme mantığını yönetmek için geliştirilmiş dosya 4. Proje içinde varsa.css, javascript gibi dosyalar: tasarıma destek veren dosyalar 5. Projede kullanılan resim vb nesneler 6. Bin klasörü (bu klasör içindeki dll uzantılı dosya: Arka plan kodlarının (örnek: vb, c# ) derlenmiş halini barındıran dosyadır) 7. Varsa veritabanı dosyası

8 Not: server a aynı zamanda projede kullanılan.net framework versionunun da kurulması gerekir Visual studio.net sayfa bölümleri: Visual studio içinde, IDE'de (Integrated Development Environment- Tümüleşik kod geliştirme ortamı) çok çeşitli amaçlar için kullanılan çok değişik pencereler bulunur. 1- Designer/Source Editör: zamanınızın en çok geçtiği bölümdür. Designer sekmesinde form alanı üzerine objeler alıp, bunları edit edebilirsiniz (tasarım yapabilirsiniz).bunun yanı sıra arka plan kodlarının bulundu sekme ile tasarım sekmesi pencerenin aynı yerindedir. İki sekme arasında kolaylıkla geçilerek tasarım ya da kodlama yapılabilir. Tasarımda 3 görünüm vardır. - design: Toolbox üzerindeki nesnelerin form üzerine alınıp, tasarımın yapıldığı görünüm - split: Üstte HTML kodları, altta ise tasarım bölümünün olduğu görünümdür - source : Sadece HTML kodlarının bulunduğu görünümdür 2- Solution Explorer: Projeye dahil edilen tüm dosyaların (aspx uzantılı formlar, modüller vb.) tutulduğu bölümdür. Bu bölümde bulunan küçük araç çubuğu sayesinde ayrıca bir form üzerinde tasarım (view designer butonu ile) ve kod (view code butonu ile) bölümlerine de geçilir 3- Server Explorer: Yapılandırılmış veri bağlantıları, olay günlükleri vb. gibi bilgisayarınızın yönetim bölümlerini gösteren ve sayfanın sol üst köşesinde bulunan bölümdür (toolbox ile aynı yerde) yerdir. Eğer ilgili yerde yoksa view menüsünden açılır. 4-Properties: Nesnelerin her türlü özelliklerinin edit edildiği bölümdür. (sayfanın sağ alt köşesindedir)

9 5-Visual Studio.Net Toolbox: Form dizaynı için gerekli olan tüm componentlerin bulunduğu bölümdür. PROJEYĠ ĠSTENEN FORMLA BAġLATMAK 1- WebApp: Proje hangi formla başlatılacaksa solution Explorer dan o form seçilir ve sağ menüden "Set as Start Page" seçeneği seçilir 2- Winapp : Yine solution Explorer dan proje üzerinde sağ menüden properties seçilir ve açılan ileti kutusundan "startup form" bölümünden başlangıç formu seçilir. PROJEYE YENĠ BĠR FORM EKLEMEK Projeye yeni bir form eklemek için solution Explorer içinde bulunan proje adı üzerinde Mouse sağ buton menüden add-new item seçeneği ya da menüden Project-add new item seçeneği seçilir PROJEYE DIġARDAN FORM EKLEMEK - İster Windows app, ister web app formu olsun her ikisinde de formların üç değişik uzantılı dosyaları oluşur. - Bunların her üçüde proje klasörüne kopyalanır. - Proje vs2008 ortamında açılır. - Solution Explorer üzerinde show all files simgesi tıklanarak yeni kopyalanan dosyalar görüntülenir. - Projeye eklenecek file seçilir ve Mouse sağ butondan include in Project seçeneği seçilerek form projeye eklenir. - Ancak formun projeye eklenmesi sırasında projede aynı adlı form varsa üzerine kaydedilip edilmemesi sorulur. Farklı ad verilir, arka plan kodları içinde de class adı değiştirilir, ayrıca web form ise html kodu içinde CodeBehind ve Inherits bölümlerinde de formun adı değiştirilir. PROJE ĠÇĠNDE BĠR DOSYANIN ÇOĞALTILMASI Bazen proje içinde bir çalışma formunun aynısını çoğaltıp, üzerinde küçük değişiklikler yapılarak yeni form elde etme ihtiyacı duyulabilir. Bunun için yapılması gerekenler: 1- Solution Explorer üzerinde kopyalanacak form seçilir, 2- Mouse sağ butondan copy seçilir 3- Proje üzerine gelinir ve past seçeneği seçilir.

10 4- Böylece solution Explorer içinde aynı adlı, ancak ikinci adın başında Copy of ifadesi bulunan dosya oluşur. 5- Copyası olan dosya adı değiştirilir. 6- Ancak dosyanın adının değiştirilmesi yetmez aynı zamanda arka plan kodlarının içinde class adının da değiştirilmesi gerekir 7- Eğer web form ise; son olarak html kodu içinde CodeBehind ve Inherits bölümlerinde de formun adı değiştirilir. WINDOWS UYGULAMASINDA FORMLARA GEÇĠġ ĠġLEMĠ Bir Windows projesinde formdan başka bir forma geçmek için aşağıdaki basamaklar izlenmelidir; 1- Gidilecek formun türünde bir nesne oluşturulur. (Hangi nesnenin olayında forma gidilecekse) 2- Oluşturulan o nesnenin "show" metodu kullanılarak forma erişilir. Ornek: Dim a As New Form2 a.show() 3- Ancak vs2008 de formun show metodunu kullanmak için o formdan nesne oluşturmaya gerek yok. Örnek: Form2.show BĠR WĠNDOWS FORMU ÇAĞIRIRKEN DĠĞERĠNĠ KAPATMAK Formun name'ini ( ya da Me yazarak)referans ederek ActiveForm.Hide() metodundan faydalanılarak form kapatılır. Ornek: Me.ActiveForm.Hide() Ya da Form1.ActiveForm.Hide() Ya da Me.Hide() Web de bir sonraki sayfayı çağırma metotları 1- <a> tag inin href metodunu kullanarak Örn; <a href= sayfa_adi.aspx > Tıklayınız </a> 2- Response.Redirect( sayfa adı.aspx ) 3- Script ile :.net ya da asp de Response.Write komutlarıyla ilgili script çağrılabilir) Örn; - Response.Write( <script type=text/javascript> Window.location= index.aspx > ) - Response.Write("<SCRIPT>top.navigate ('GirisFormu.aspx')</SCRIPT>")

11 Not: Response.write komutuyla her türlü html ve script kodları işletilebilir. 4- Html ile oluşturulmuş nesnelerin onclick metodu ile sayfalar çağrılabilir. Örn; onclick= location= sayfa_adi.aspx için; Arka plan kodlarında Satır numaralarını görmek ve satırları bölmek 1. Tools options seçeneği seçilir. 2. Soldaki listeden Text Editor Basic Editor menüsüne girilir. 3. Sağda interaction bölümündeki word wrap ve line number işaretlenir. Yazı boyutunu büyütmek için; Tools options seçeneği seçilir. Bu seçenekten Environment fonts and colors bölümüne girilir. Bazı önemli scriptlerin.net de çağrılması 1- Web sayfası kapatma iģlemi: HTML elemanlarından buton eklenir HTML kodu içinde butonun onclick metoduna self.close kodu yazılır. Örnek (onclick="self.close()") 2- vb den alıģılmıģ uyarı kutucuğu için: ASP.Net içinde yine script yazdırılabilir. Örnek: (Response.Write("<script type=text/javascript>window.alert('doğum tarihi boş geçildiği için işlem yapılamaz!')</script>") DEĞĠġKEN TANIMLAMA BLOKLARI 1- Yordam (sub-end sub ya da procedure veya alt program) : yordamda tanımlanan değiģkenler sadece burada geçerlidir. 2- Class seviyesi : Web applicationda mutlaka inherits satırının alt satırında tanımlanmalıdır. Burada tanımlanan değiģkenler aynı classın altında oluģturulacak tüm alt programlarda geçerlidir. Class

12 seviyesinde tanımlanan değiģkenler tüm yordamlarda geçerlidir. Ancak aynı değiģkenle değer aktarması yapılamaz. Not: bu tanımlama Windows Application için geçerlidir. Web App da farklı class ve alt programlarda değer aktarmak için kullanılacak değiģkenler, modül seviyesinde tanımlanmalı ya da session değiģkenine aktarılmalıdır. (Nedeni: Web form her yordam çalıģtığında yeniden yüklenmektedir. Yüklendiğinde de class seviyesinde tanımlanan tüm değiģkenler yeninde tanımlanır. DeğiĢkenin tanımlanması ise ilk değerinin null olması demektir.) 3- Ad Alanı (Modül) seviyesinde değiģken tanımlarken dim komutuyla değil global ya da public ile değiģken tanımlanır. Burada tanımlanan değiģkenler projenin her yerinde geçerlidir. ALT PROGRAM OLUġTURMA 1- Formun class seviyesinde Protected sub olarak oluģturmak: Bu şekilde oluşturulan bir alt program aynı formun başka alt programlarından sadece adı yazılarak çağrılabilir Örnek: Protected Sub yas_hesapla() yas = TextBox2.Text alt programda yaş hesaplandı Private Sub Button1_Click yas_hesapla() alt program çağrıldı 2- Formun class seviyesinde public olarak alt program oluģturularak: Bu şekilde oluşturulan alt programlar aynı class içinden sadece adı yazılarak çağrılabilir. Ancak farklı class lardan çağrılırken oluşturulduğu class dan bir nesne oluşturulup, bu nesnenin metodu olarak çağrılır. Örnek: Örnek: Public Class Form1 Public Sub mesaj_yaz() MsgBox( ) alt program oluşturuldu End class Public Class Form2

13 Private Sub Button1_Click Dim frm1 as new form1 Frm1.mesaj_yaz() alt program çağrıldı End class 3- MODÜL ĠLE ALT PROGRAM OLUġTURMA VE KOD ĠÇĠNDE ÇAĞIRMA : Projeye bir modül add edilir. Public seviyesinde bir alt program hazırlanır. Bu alt program artık projenin istenen her yerinden çağrılır. Örnek: Module Module1 Public Sub isim_yaz() MsgBox("gülcay KORKMAZ") End Module Modülde alt program oluşturuldu Private Sub Button2_Click isim_yaz() Formun üzerine alınan buton objesinin click event ında modüldeki alt prg. çağrıldı FUNCTION OLUġTURMA VE ÇALIġTIRMA Function da bir alt program mantığı gibi çalışır ancak return komutu ile yapılan işlem çağrıldığı yere gönderilir. Oluşturma seviyesi yine iki türlüdür; ya class seviyesinde ki yalnız o class'a bağlı alt programlardan çağrılır, ya da modül seviyesinde. (Modül seviyesinde oluşturulduğunda projenin her yerinden değer gönderilerek işlem yapılabilir. Modül seviyesinde bir function oluģturma ve projede çalıģtırma Örnek: 1- uygulama içinde; Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

14 yas_al(mid$(textbox1.text, 7, 4)) '1- Yukarıda, textbox1 e girilen tarihsel bir verinin 7. karakterinden başlayarak, 4 karakterini alıp, yas_al gibi bir functioan'a parametre olarak gönderdik MsgBox(yas) '2- function'la döndürülen değer hangi değişkenin içindeyse o değişken işleme sokulur ki burada değişken içindeki değer mesaj olarak yazdırılıyor 2- Modüldeki functioan'da; Public Function yas_al(byval al As String) 1- function'a ad verildi ve gelen değeri barındıracak bir değişken tanımlandı. Ancak değişken parametre olarak geldiğinden tanımı da parametre standartlarında yapıldı yas = Val(al) 2- parametre standartlarında tanımlanan bir değişkene uygulamanda gelen değer aktarılmış olu, o değer sayısala çevrilerek yas hesaplatılır Return yas_al 3- artık bir işlem yapılmıştır ve functioan projeye kendi adıyla birlikte değer döndürebilir End Function NOT: 1- Projeden gelen değerlerin tipleri her geldiğinde değişiyorsa function da tanımlanan değişkenin tipini belirtmeye gerek yok ORNEK: Public Function sayi_kont(byval c) 2-Function da birden fazla değer üzerinde aynı işlemler yaptırılabilir. Örnek: Projede function a değer gönderiliyor. bosluk_kont(textbox1.text, TextBox2.Text, TextBox3.Text, TextBox4.Text) function da gelen değerler alınıyor Public Function bosluk_kont(byval tc, ByVal ad, ByVal dt, ByVal dy) Function a gönderilen değerlerin sırasına göre, functionda da aynı sırada tanımlar yapılır. CLASS OLUġTURMA VE PROJEDE ÇALIġTIRMA Modül seviyesinde class oluģturma: Public Class hesaplar Burada modül seviyesinde bir class oluşturuldu Public Sub yas_hesap(byval B) yas = Year(Today) - B Yaş hesaplama alt Programı (hesaplar Class ının alt metodu)

15 Public Sub ortalama() ort = Int((not1 + not2) / 2) End Class Not ortalama alt Programı (hesaplar Class ının alt metodu) OluĢturulan class tan nesne oluģturma ve bu nesnenin metodlarını proje içinde kullanma: Dim hesap As New hesaplar Hesaplar class ını kullanacak olan formun class seviyesinde bir nesne oluşturuldu Private Sub Button1_Click hesap.yas_hesap(val(mid(textbox2.text, 7, 4))) Form seviyesinde oluşturulan hesap nesnesinin yas_hesap metodu (alt programı) çalıştırılıyor ancak çalıştırılırken parametre de gönderiliyor. TextBox6.Text = yas Dll oluģturma ve dll çağırma Dll oluşturma: Create Project ten Windows tipe seçilir. Template bölümünden class library seçilir. Name e bu dll için bir ad verilir. Örnek: dortislem.dll Proje açıldıktan sonra solution explorerda default olarak gelen class.vb adı isteğe göre değiştirilir. Kod içinde de bu adın değiştiği kontrol edilir. Class içinde yapılacak işlem için public tanımlama ile function oluşturulur. Projeden dll çağırma: Project menüsü / Add Referans / Browse / dll nerede ise oradan çağrılır. Kullanacağımız classta tanımlanır. Dim islem As New dosrtislem.islemler

16 Projede tarih verisini alma Win App da 1- Toolbox dan DateTimePicker nesnesi forma eklenir 2- Bu nesnenin text i alınarak tarih verisi elde edilir. Örnek: Texbox1.text=DateTimePicker.text bu nesneden seçilen tarih alınır. Textbox1.text= Year(DateTimePicker.Text) Seçilen tarihin yıl Kısmı alınır Web App de 3- Toolbox dan calendar nesnesi forma eklenir 4- Bu nesnenin SelectedDate i alınarak tarih verisi elde edilir. Örnek: TextBox1.Text = Calendar.SelectedDate bu nesneden seçilen Tarih alınır TextBox1.Text = Year(Calendar.SelectedDate) Seçilen tarihin Yıl kısmı alınır ASP.Net sayfaları yayınlanırken Hatalar ve hata giderilmesi 1- Win7 de "ADODC 64 bit error " hatası varsa: Bilgisayarım-Yönet-IIs-Sağda açılan "Uygulama Havuzlarını seç", Gelen ekranda altta "DefaultAPPPool" seç en sağdaki geliģmiģ ayarları seç- gelen ileti kutusunda "Genel" sekmesini altında- 32 bit uygulamaları etkinleģtir" seçeneği true yap 2- ASP.net web sayfasında yayınlanırken ;"An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator. If you are the system administrator please click here to find out more about this error." Hatası alınıyorsa; Bilgisayarım-Yönet-IIs- sağda açılan default Web Site nin altında ASP sekmesinde çift tıklanır. Derleme sekmesinin altında "hataları tarayıcıya gönder" true" yapılır **************************************** ASP.NET DE VERĠ TABANI ĠġLEMLERĠ ASP.Net de veri tabanı iģlemlerini gerçekleģtirmek için microsoft un harika bileģeni olan ADO.Net kullanılır. Ancak ADO Vs.Net2008 ortamında OLEDB(veri kaynağı) ile birleģtirilerek yeni

17 adla, yeni nesneler haline getirilmiģtir. (AccessDataSource- SqlDataSource) Ancak Bu nesnelerle Veri tabanından sorgu sonucu oluģan verilerin kullanılması sağlanmıģtır. AccessDataSource ile access, SqlDataSource ile diğer database lere connection kurulmaktadır. Nasıl Kullanılır; 1- Toolbox-Data bölmünden ilgili nesne form üzerine alınır 2- Nesnenin sağ üst köģesinde bulunan bölümden Cofigure iģlemi baģlatılır 3- Gelen ilk kutusunda Access database seçilir(ya da direk path i yazılır) 4- Sonraki ileti kutusunda veri tabanından ya ilgili tablo(ya da sorgu) seçilir ya da sql programcı tarafından yazılır. 5- Daha sonra test edilerek sonlandırılır. 6- OluĢturulan bu nesne içindeki verilerin form üzerinde görüntülenmesi için toolbox-data bölümünden GridView nesnesi alınır 7- Bu nesnenin properties-datasourceid bölümünde, daha önce oluģturulan connection nesnesi referans edilir. 8- Böylece nesnedeki veriler, gridview de görüntülenir GridView nesnesi alınarakta data connection oluģturulabilir, Ģöyle ki; 1- GridView nesnesi alınır 2- Gridview in Choose Data Source bölümünden New Data Source seçilir 3- Gelen ileti kutusundan Database türü seçilir 4- Sonraki adımlar yukarıda AccessDataSource baģlığı altında anlatılanlarla aynı Ģekilde uygulanır GridView Biçimi nasıl edit edilir: Otomatik doldurma ile gridview doluruluyorsa, bu nesnenin sağ üst köģesinde bulunan, ok menüden Auto format seçeneği seçilir ve gelen listeden istenen biçim seçilir. **************************************** Kod içinde connection string satırı yazarak veri tabanı iģlemleri yapma teknikleri Vs2008 de data nesneleri ile veri tabanına bağlantı yapılabildiği gibi bağlantı satırını kod içinde programcı da yazabilir.

.NET Nedir? Yazılım Uzmanı

.NET Nedir? Yazılım Uzmanı .NET Nedir?.NET Nedir Kısaca Microsoft'un web tabanlı ya da Windows tabanlı uygulama geliştirme paketi (bir şemsiye)denebilir. Microsoft, üzerinde çok çalışılmış, düşünülmüş bir ürün ortaya sunmuştur ve

Detaylı

ASP.NET ile Bir Web Sitesi Oluşturma

ASP.NET ile Bir Web Sitesi Oluşturma 29,30 Eylül 2011 ASP.NET ile Bir Web Sitesi Oluşturma ASP.NET sitesi oluşturmak için File menüsündeki, New açılır listesindeki, Web Site komutuna tıklıyoruz Açılan pencereden C# içindeki ASP.NET Web Site

Detaylı

VISUAL BASIC TE VERĠ TABANI ĠġLEMLERĠ

VISUAL BASIC TE VERĠ TABANI ĠġLEMLERĠ VISUAL BASIC TE VERĠ TABANI ĠġLEMLERĠ Veri tabanı ne olursa olsun mutlaka bir bağlantı(connection) nesnesi olması gerekir. Microsoft ürünlerinde veri tabanına bağlantı için ADO (ActiveX Data Objects= X

Detaylı

INTERNET INFORMATION SERVICES 6.0 DA WEB SAYFASI YAYINLAMAK

INTERNET INFORMATION SERVICES 6.0 DA WEB SAYFASI YAYINLAMAK INTERNET INFORMATION SERVICES 6.0 DA WEB SAYFASI YAYINLAMAK INTERNET INFORMATION SERVICES 6.0 da (IIS 6.0) Web Sayfası yayınlamak için ilk olarak IIS 6.0 ın kurulu olması gereklidir. IIS Windows ta default

Detaylı

TAPU VERİ SAYISALLAŞTIRMA YAZILIMI KURULUM DÖKÜMANI. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü-Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Page 1

TAPU VERİ SAYISALLAŞTIRMA YAZILIMI KURULUM DÖKÜMANI. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü-Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Page 1 TAPU VERİ SAYISALLAŞTIRMA YAZILIMI KURULUM DÖKÜMANI Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü-Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Page 1 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü-Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Page 2 Bu

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI. Ürün : Tiger Enterprise/ Tiger Plus/ Go Plus/Go Bölüm : Kurulum İşlemleri

DESTEK DOKÜMANI. Ürün : Tiger Enterprise/ Tiger Plus/ Go Plus/Go Bölüm : Kurulum İşlemleri LOGO PROGRAM KURULUMU VE AYARLARI Logo programlarının yüklemesi için kullanılacak,setup dosyaları ftp://download.logo.com.tr/ adresinden indirilerek yapılır. Örneğin Kobi ürünleri için; ftp://download.logo.com.tr/windows/kobi/guncel/go_plus/klasöründen

Detaylı

İNTERNET PROGRAMLAMA 2 A S P. N E T. Marmara Teknik Bilimler MYO / Hafta 5 Veri Tabanı İşlemleri

İNTERNET PROGRAMLAMA 2 A S P. N E T. Marmara Teknik Bilimler MYO / Hafta 5 Veri Tabanı İşlemleri İNTERNET PROGRAMLAMA 2 A S P. N E T Marmara Teknik Bilimler MYO / Hafta 5 Veri Tabanı İşlemleri VERİTABANI BAĞLANTISI Site içindeki bilgilerin saklanması / düzenlenmesi ve kullanıcı etkileşiminin sağlanabilmesi

Detaylı

SQL 2005 SQL STUDIO MANAGER ACP YAZILIMI KURULUM KILAVUZU

SQL 2005 SQL STUDIO MANAGER ACP YAZILIMI KURULUM KILAVUZU SQL 2005 SQL STUDIO MANAGER ACP YAZILIMI KURULUM KILAVUZU Sayfa 1 / 18 KURULUMA BAŞLANMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER : Sistem Özelliklerinden işletim sisteminin 32-bit mi yoksa 64-bit mi olduğu kontrol

Detaylı

OMNET++ 4.2.2. Ağ Benzetim Yazılımı (Network Simulation Framework) BİL 372 Bilgisayar Ağları. GYTE - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

OMNET++ 4.2.2. Ağ Benzetim Yazılımı (Network Simulation Framework) BİL 372 Bilgisayar Ağları. GYTE - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü OMNET++ 4.2.2 Ağ Benzetim Yazılımı (Network Simulation Framework) BİL 372 Bilgisayar Ağları OMNET++ OMNET++ (Objective Modular Network Testbed in C++), nesneye yönelik (objectoriented)

Detaylı

Denetim Masası/Programlar/Windows özelliklerini Aç/Kapat

Denetim Masası/Programlar/Windows özelliklerini Aç/Kapat Merhaba arkadaşlar, Bu yazımızda yerel ağda veya Ip adresimizle bir web sitesinin paylaşıma açılması, aynı ağdan veya uzaktan bir bilgisayarın web sitemize nasıl erişebileceği konuları üzerinde duracağız.

Detaylı

Data Structures Lab 1 2012-Güz

Data Structures Lab 1 2012-Güz Data Structures Lab 1 2012-Güz C# Ortamı Tanıtımı ve Uygulama Geliştirilmesi Visual Studio 2010 Ortamının Temini -NYG'ndan MSDN üyeliği için başvuru dilekçesi alınıp doldurulmalı ve yine NYG'ye teslim

Detaylı

LST 0036 - TIPON KURULUM KILAVUZU

LST 0036 - TIPON KURULUM KILAVUZU Sayfa : 1/17 LST 0036 - TIPON Sayfa : 2/17 İMZA SAYFASI HAZIRLAYAN/LAR İsim Unvan İmza Tarih Hunain Durrani Takım Lideri 16.07.2012 GÖZDEN GEÇİREN/LER İsim Unvan İmza Tarih Türkay Yoldar Kalite Mühendisi

Detaylı

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace Kurulumu Öncesinde Yapılması Gereken İşlemler Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 veya daha yeni işletim sistemlerinde Programlar

Detaylı

ASP.NET 1. DURUM YÖNETİMİ. BLM 318 e-ticaret ve Uyg. Durum Yönetimi Nedir? Durum Yönetimi: Karșılaștırma İÇERİK. Sunucu-taraflı Durum Yönetimi

ASP.NET 1. DURUM YÖNETİMİ. BLM 318 e-ticaret ve Uyg. Durum Yönetimi Nedir? Durum Yönetimi: Karșılaștırma İÇERİK. Sunucu-taraflı Durum Yönetimi Nedir? olmadan Login.aspx Bilgilerinizi giriniz Durum Yönetimi İle Login.aspx Bilgilerinizi giriniz Adınız Adınız Pınar Pınar Soyadınız Soyadınız Onay Durdu Onay Durdu Gönder Gönder ASP.NET - 1 sayfa.aspx

Detaylı

MPLAB IDE ve ISIS ile ASSEMBLY DİLİNDE UYGULAMA GELİŞTİRMEK

MPLAB IDE ve ISIS ile ASSEMBLY DİLİNDE UYGULAMA GELİŞTİRMEK MPLAB IDE ve ISIS ile ASSEMBLY DİLİNDE UYGULAMA GELİŞTİRMEK 1.1 Programın Başlatılması 1.2 Yeni Proje Oluşturma 1.3 MCU Seçimi Yrd.Doç.Dr.Bülent Çobanoğlu 1.4 MCU Programlama Dil Seçimi 1.5 Proje İsmi

Detaylı

YAYGIN OLARAK KULLANILAN ADSL MODEMLER VE ROUTER AYARLARI

YAYGIN OLARAK KULLANILAN ADSL MODEMLER VE ROUTER AYARLARI YAYGIN OLARAK KULLANILAN ADSL MODEMLER VE ROUTER AYARLARI D-Link 500G Router Ayarları web arayüzüne ulaşmak için modemin standart IP adresi olan 10.1.1.1 yazıyoruz. o Modeminizin IP adresini web tarayıcınızın

Detaylı

İNTERNET PROGRAMLAMA 2 A S P. N E T. Marmara Teknik Bilimler MYO / Hafta 4 MasterPage

İNTERNET PROGRAMLAMA 2 A S P. N E T. Marmara Teknik Bilimler MYO / Hafta 4 MasterPage İNTERNET PROGRAMLAMA 2 A S P. N E T Marmara Teknik Bilimler MYO / Hafta 4 MasterPage Bir web sitesi birden fazla sayfadan oluşur. Bu sayfalarda içerik değişirken her sayfada tekrarlanan ögeler ve özellikler

Detaylı

LOGO DESTEK DOKÜMANI

LOGO DESTEK DOKÜMANI 1) IKWeb Kurulumu IKWeb programının çalıştırılabilmesi için kurulum işleminin gerçekleştirileceği makinede IIS (Internet Information Services) ve.net Framework 2.0 kurulu olmalıdır. IKWeb kurulumu için

Detaylı

Programlama Yazılımı ile Web Sitesi Oluşturma

Programlama Yazılımı ile Web Sitesi Oluşturma Hafta- 2 Programlama Yazılımı ile Web Sitesi Oluşturma Programlama yazılımı, bir web projesi oluşturmak için alternatif birkaç yol sunar. Buyollardan bir tanesi ihtiyaca uygun olarak seçilebilir. Programlama

Detaylı

VERİ TABANI UYGULAMALARI

VERİ TABANI UYGULAMALARI V. Ünite VERİ TABANI UYGULAMALARI A. BAŞLANGIÇ B. BİR VERİ TABANI YARATMA C. FORMLARIN KULLANIMI D. BİLGİYE ERİŞİM E. RAPORLAMA 127 A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Veri tabanı programları hangi amaç için

Detaylı

MaestroPanel Kurulum

MaestroPanel Kurulum MaestroPanel Kurulum 28.09.2011 Oğuzhan YILMAZ oguzhan@maestropanel.com Gereksinimler Windows Server 2008 R2 x64 Any Edition Web Platform Installer 3.0+ Desteklenen Yazılımlar MailEnable 5.x SQL Server

Detaylı

Bu makalede 2003 sunucu, Windows 2003 Server anlamına gelmektedir. Aşağıda yapılan işlemler 2003 R2 sunucu üzerinde denenmiş ve çalıştırılmıştır.

Bu makalede 2003 sunucu, Windows 2003 Server anlamına gelmektedir. Aşağıda yapılan işlemler 2003 R2 sunucu üzerinde denenmiş ve çalıştırılmıştır. WINDOWS 2003 SUNUCULARI ÜZERĐNE PHP YÜKLENMESĐ ERDAL YAZICIOĞLU erdal(at)gmail.com http://barbarossa41.wordpress.com Merhabalar, Çözümpark.com adresinde bir kullanıcı ASP ve PHP yi aynı sunucu üzerinde

Detaylı

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI ECDL BAŞLANGIÇ Bilgisayarı Kullanmak ve Dosyaları Yönetmek 1) Bilgisayar ı doğru şekilde kapatıp, açmak için uygun metodu uygulayınız.(bilgisayarı kapatın ve tekrar açın.)

Detaylı

ETA:MOBİL KURULUM TALİMATI

ETA:MOBİL KURULUM TALİMATI ETA:MOBİL KURULUM TALİMATI ETA:Mobil Kurulum Adımları Kuruluma başlamadan önce ana bilgisayarınızda kontrol etmeniz gereken minimum gereksinimler aşağıda belirtilmiştir. 1. Microsoft Windows Versiyon Kurulum

Detaylı

Aktif Dizin Logon/Logoff Script Ayarları Versiyon 0.0.1. http://support.labrisnetworks.com/index.php?/knowledgebase/list

Aktif Dizin Logon/Logoff Script Ayarları Versiyon 0.0.1. http://support.labrisnetworks.com/index.php?/knowledgebase/list Aktif Dizin Logon/Logoff Script Ayarları Versiyon 0.0.1 http://support.labrisnetworks.com/index.php?/knowledgebase/list Genel Bakış Labris ürünlerinin Aktif Dizin ile entegrasyonu yapılarak Güvenlik Duvarı,

Detaylı

BAY.t Entegre. Aşağıdaki script fiyat gör programının ayarlar sayfasındaki sorgu cümlesi alanına yapıştırılıp Sorguyu Db ye Yükle tıklanır

BAY.t Entegre. Aşağıdaki script fiyat gör programının ayarlar sayfasındaki sorgu cümlesi alanına yapıştırılıp Sorguyu Db ye Yükle tıklanır Bu dokümanda Perkon Fiyat Gör cihazlarının BAY.t Entegre ve BAY.t Entegre PRO programlarına ait firma dosyalarına bağlantının nasıl yapılacağını anlatılmıştır. BAY.t Entegre PRO Fiyat gör programının ayarlar

Detaylı

http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/downloads

http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/downloads Visual Studio 2012'nin kurulumunu, Visual Studio'nun kullanımını ve Windows Store'da basit bir proje hazırlanmasını anlatacağım. Hepsinden önce Visual Studio ortamından biraz bahsedelim. Visual Studio

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM II

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM II 0 BÖLÜM 1 ORCAD PROGRAMINA GİRİŞ: OR-CAD programını başlatmak için Başlat menüsünden programlara gelinir. Programların içerisinde ORCAD Release 9 ve bunun içerisinden de ORCAD Capture seçilir. Karşımıza

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi. Web Yönetimi Birimi. Drupal Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi. Web Yönetimi Birimi. Drupal Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi Web Yönetimi Birimi Drupal Kullanım Kılavuzu KONULAR 1. Kullanıcı Girişi Yapma 2. Ana Menüyü Düzenleme 3. Site Logosunu Düzenleme 4. Yeni Sayfa Ekleme / Düzenleme

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI. GOWeb programının çalıştırılabilmesi için sırasıyla aşağıdaki servis ve programların ilgili makinada kurulu olması gerekmektedir.

DESTEK DOKÜMANI. GOWeb programının çalıştırılabilmesi için sırasıyla aşağıdaki servis ve programların ilgili makinada kurulu olması gerekmektedir. Bölüm GOWeb programının çalıştırılabilmesi için sırasıyla aşağıdaki servis ve programların ilgili makinada kurulu olması gerekmektedir. IIS (Internet Information Services) DotNetFramework.2.0 GOWeb programı

Detaylı

Ekrana gelen diyalog penceresinden Typical radyo düğmesi seçilir ve Next düğmesine basılır.

Ekrana gelen diyalog penceresinden Typical radyo düğmesi seçilir ve Next düğmesine basılır. Windows 2012 Server Windows Server 2012 Programını VmWare Altına Kurma Microsoft firmasının ürettiği en son Server İşletim Sistemi 2012 dir. Bu işletim sistemi sürümleri 64 bit olarak yazılmış 32 bit sürümü

Detaylı

ASP.NET M U S T A F A K I L I Ç M C S E, M C D B A

ASP.NET M U S T A F A K I L I Ç M C S E, M C D B A ASP.NET M U S T A F A K I L I Ç B İ L. T E K. Ö Ğ R. M C S E, M C D B A ASP.Net Nedir? ASP.Net Server-Side(Sunucu taraflı) web uygulamaları geliştirebileceğimiz. Net in sağladığı özelliklerin çoğuna erişebilen

Detaylı

NJ-NJ ETHERNET/IP HABERLEŞMESİ

NJ-NJ ETHERNET/IP HABERLEŞMESİ NJ-NJ ETHERNET/IP HABERLEŞMESİ İÇİNDEKİLER Giriş NJ Kontrolcü Ayarlarının yapılması Sysmac Studio da Global Değişken Atama Ethernet/IP Bağlantı Ayarlarının yapılması Sysmac Studio da Değişkenlerin İzlenmesi

Detaylı

13 Aralık 2007. Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL. Đlgili Modül/ler : Raporlar. Kullanıcı Tanımlı Raporlar Bölümünden Yapabildiklerimiz

13 Aralık 2007. Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL. Đlgili Modül/ler : Raporlar. Kullanıcı Tanımlı Raporlar Bölümünden Yapabildiklerimiz 13 Aralık 2007 Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL Đlgili Modül/ler : Raporlar KULLANICI TANIMLI RAPORLAR Kullanıcı Tanımlı Raporlar Bölümünden Yapabildiklerimiz Kendi isteklerinize özel rapor tasarımları

Detaylı

Fatura Dosyalarını Yükleme ile ilgili Detaylar. 14 Temmuz 2014

Fatura Dosyalarını Yükleme ile ilgili Detaylar. 14 Temmuz 2014 14 Temmuz 2014 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : E-Fatura Gelen e-fatura Dosyalarının Transferi Firmalara tedarikçilerinden veya hizmet aldıkları firmalardan gelen e-faturalar,

Detaylı

SIMAN KULLANIM KILAVUZU

SIMAN KULLANIM KILAVUZU SIMAN KULLANIM KILAVUZU Önder Öndemir SIMAN Simülasyon programı Model Çatı ve Deneysel Çatı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Model çatı genel itibariyle modullerin ve işlem bloklarının yazıldığı kısımdır.

Detaylı

«BM364» Veritabanı Uygulamaları

«BM364» Veritabanı Uygulamaları HAFTA 8 DB içerisinde CLR Bileşenleri" Yaşar GÖZÜDELİ ygozudeli@verivizyon.com http://blog.verivizyon.com/ygozudeli «BM364» Veritabanı Uygulamaları Konu Akışı SQL Server ve.net CLR SQL Server içerisinde

Detaylı

1. Zamanbaz Hakkında Zamanbaz Kurulumu Zamanbaz Sistem Gereksinimleri Zamanbaz Kurulumu... 3

1. Zamanbaz Hakkında Zamanbaz Kurulumu Zamanbaz Sistem Gereksinimleri Zamanbaz Kurulumu... 3 İÇİNDEKİLER 1. Zamanbaz Hakkında... 3 2. Zamanbaz Kurulumu... 3 2.1. Zamanbaz Sistem Gereksinimleri... 3 2.2. Zamanbaz Kurulumu... 3 3. Zamanbaz İlk Çalıştırma ve Kullanımı... 6 3.1. İlk Çalıştırma...

Detaylı

VIJEO CITECT 7.0 SP2 KURULUM ve KULLANIM KLAVUZU

VIJEO CITECT 7.0 SP2 KURULUM ve KULLANIM KLAVUZU VIJEO CITECT 7.0 SP2 KURULUM ve KULLANIM KLAVUZU 1. Kurulum Schneider Electric in SCADA sı olan Vijeo Citect 7.0 ı kurmak için aşağıdaki işlemler uygulanmalıdır. Serverda software kısmından W:\ENDUSTRIYEL_SOFTWARE\SCHNEIDER\VijeoCitect

Detaylı

Bu gün dersimizde değişik web kontrollerinin kullanımını gösteren birkaç web sitesi hazırlayacağız. Önce Visual Studio 2005 i açalım.

Bu gün dersimizde değişik web kontrollerinin kullanımını gösteren birkaç web sitesi hazırlayacağız. Önce Visual Studio 2005 i açalım. Bu gün dersimizde değişik web kontrollerinin kullanımını gösteren birkaç web sitesi hazırlayacağız. Önce Visual Studio 2005 i açalım. VS2005 den yeni bir web sitesi oluşturmasını isteyelim. Yeni bir ASP.NET

Detaylı

PocketRest Kullanımı

PocketRest Kullanımı PocketRest Kullanımı El Terminalinden ayarlanan parametreler sayesinde Adisyon basılabilir, İade alınabilir, Masa değiştirilebilir, Hesap alınabilir Ödeme alınabilir gibi birçok işlem yapılabilmesi mümkündür.

Detaylı

MAC OS X E- İMZA KURULUMU VE ÖRNEK E-İMZA ATMA İŞLEMLERİ 1. Kullanılan MAC Bilgisayar, MAC OS X El Capitan ve üzeri bir sürüm ise csrutil disable

MAC OS X E- İMZA KURULUMU VE ÖRNEK E-İMZA ATMA İŞLEMLERİ 1. Kullanılan MAC Bilgisayar, MAC OS X El Capitan ve üzeri bir sürüm ise csrutil disable MAC OS X E- İMZA KURULUMU VE ÖRNEK E-İMZA ATMA İŞLEMLERİ 1. Kullanılan MAC Bilgisayar, MAC OS X El Capitan ve üzeri bir sürüm ise csrutil disable ayarı yapılması gereklidir. Bu işlem için; Bilgisayarın

Detaylı

DURMAZSOFT ERP KURULUM VE YAPILANDIRMA

DURMAZSOFT ERP KURULUM VE YAPILANDIRMA DURMAZSOFT ERP KURULUM VE YAPILANDIRMA 1. Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri Desteklenen CPU sayısı 1 Desteklenen en fazla bellek

Detaylı

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu Herhangi bir neden ile bilgisayarınızı formatlamadan önce NPratik Yazılım Verilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir. Programı ilk defa kuruyorsanız NPratik Yazılım Kurulum

Detaylı

Command Nesnelerini Kullanarak Tablolarda Değişiklik Yapmak:

Command Nesnelerini Kullanarak Tablolarda Değişiklik Yapmak: Command Nesnelerini Kullanarak Tablolarda Değişiklik Yapmak: Command objelerini kullanarak direk veritabanı işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Dataset nesnesini kullanmadan direk veritabanı içerisindeki

Detaylı

Yeni bir proje açarken File New - Web Site diyoruz. Gelen ekranda Visual Basic veya C# seçilebilir. Biz ders kapsamında C# programlama dilini seçtik.

Yeni bir proje açarken File New - Web Site diyoruz. Gelen ekranda Visual Basic veya C# seçilebilir. Biz ders kapsamında C# programlama dilini seçtik. ASP.NET DERS 1 Yeni bir proje açarken File New - Web Site diyoruz. Gelen ekranda Visual Basic veya C# seçilebilir. Biz ders kapsamında C# programlama dilini seçtik. Gelen ekranda Visual C# seçildikten

Detaylı

IPACK LADDER. Arayüz Dökümantasyonu

IPACK LADDER. Arayüz Dökümantasyonu IPACK LADDER Arayüz Dökümantasyonu I. Giriş Bu dökümantasyon IPack Ladder yazılımının arayüz kullanımını, kullanılan model ile ilişkilerini ve işlevsel açıklamaları kapsamak üzere hazırlanmıştır. II. Dökümantasyon

Detaylı

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu Versiyon Numarası: 1.0 ------------------------------- Kullanım Kılavuzu 2015 info@ www. MapCodeX MapLand İşlem Araçları Çalışma Dosyası Aç Haritanın ve son çalışma dosyasının

Detaylı

Scream! e gelen veri akışlarından bazılarını diğer bir kurum yada bilgisayarla paylaşmak için kullanılabilir.

Scream! e gelen veri akışlarından bazılarını diğer bir kurum yada bilgisayarla paylaşmak için kullanılabilir. Eş zamanlı Scream! kullanımı Scream!, sismik ağın güçlü bir parçası olacak şekilde tasarlanmıştır. Varsayılan yapılandırma dosyası scream.ini dir ve ilk kullanım sırasında kendini otomatik olarak oluşturur.

Detaylı

Sihirbaz Kullanarak Sorgu Oluştur : Sihirbaz sorguyu hazırlayan kişiye sorular sorar ve yanıtlarına göre sorgu oluşturur.

Sihirbaz Kullanarak Sorgu Oluştur : Sihirbaz sorguyu hazırlayan kişiye sorular sorar ve yanıtlarına göre sorgu oluşturur. BÖLÜM17 3. SORGULAR Access Veritabanında sorgu; tablolara yazılan bilgilerin hepsinin veya istenilen (belirlenen) şarta uyanlarının bulunmasıdır. Örneğin Tıp Fakültesinde okuyan öğrenciler gibi. Sorguları

Detaylı

HSancak Nesne Tabanlı Programlama I Ders Notları

HSancak Nesne Tabanlı Programlama I Ders Notları Konsol Uygulaması Oluşturma Konsol uygulaması oluşturmak için program açıldıktan sonra Create: Project ya da New Project seçeneği tıklanabilir. New Project penceresini açmak için farklı yollar da vardır.

Detaylı

KULLANICI KILAVUZU: UEA FİX KULLANICILARININ SSLVPN ERİŞİMİ İMKB İÇİNDEKİLER

KULLANICI KILAVUZU: UEA FİX KULLANICILARININ SSLVPN ERİŞİMİ İMKB İÇİNDEKİLER KULLANICI KILAVUZU: UEA FİX KULLANICILARININ SSLVPN ERİŞİMİ İMKB Tarih: 29/01/2013 Versiyon Tarih Açıklama 1.0 29-01-13 İlk yazımı İÇİNDEKİLER 1. AMAÇ... 1-2 2. SSLVPN BAĞLANTI ADIMLARI... 2-2 2.1 Linux

Detaylı

FRONT PAGE EĞİTİM NOTLARI BAŞLANGIÇ. 1- Open araç çubuğu düğmesinin yanındaki aşağı oku tıklayarak, web seçeneğini işaretleyin

FRONT PAGE EĞİTİM NOTLARI BAŞLANGIÇ. 1- Open araç çubuğu düğmesinin yanındaki aşağı oku tıklayarak, web seçeneğini işaretleyin FRONT PAGE EĞİTİM NOTLARI BAŞLANGIÇ 1- Open araç çubuğu düğmesinin yanındaki aşağı oku tıklayarak, web seçeneğini işaretleyin 2- Açılan sayfadan, oluşturulmak istenen sitenin içeriğine göre hazır şablon

Detaylı

SM 100 Terazi Ayarları. Digi SM 100. SM 100 Terazi Ayarları

SM 100 Terazi Ayarları. Digi SM 100. SM 100 Terazi Ayarları Digi SM 100 SM 100 Terazi Ayarları Digi SM 100 Terazi Ayarları Teraziyi ayarlamaya başlamak için öncelikle X S Z ENTER Raporlar Program Ayarlar FONKSIYON Bölümlerine geçiş yapabilmemiz gerekmektedir. Bunun

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİ. İŞLETİM SİSTEMİ Kavramı. Klasör ve Dosya Mantığı. Klasör ve Dosya Mantığı

İŞLETİM SİSTEMLERİ. İŞLETİM SİSTEMİ Kavramı. Klasör ve Dosya Mantığı. Klasör ve Dosya Mantığı İŞLETİM SİSTEMİ Kavramı İŞLETİM SİSTEMLERİ İşletim sistemini, bir bilgisayar sisteminde kullanıcı ile iletişim kurarak, donanım ve yazılım nitelikli kaynakların kullanıcılar arasında adil bir biçimde paylaştırılmasını

Detaylı

WINCC V6.0 SP4 KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU

WINCC V6.0 SP4 KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU A. KURULUM WINCC V6.0 SP4 KURULUM ve KULLANIM KILAVUZU SIEMENS in SCADA sı olan WinCC V6.0 SP4 kurulumunu yapmak için aşağıdaki işlemler uygulanmalıdır. 1. Hotfix kurulumu 2. Message Queuing Windows bileşeninin

Detaylı

WEB KULLANICI KONTROLLERİ ve ANASAYFA KULLANMA(Master Page)

WEB KULLANICI KONTROLLERİ ve ANASAYFA KULLANMA(Master Page) WEB KULLANICI KONTROLLERİ ve ANASAYFA KULLANMA(Master Page) WEB KULLANICI KONTROLLERİ Kullanıcı kontrolleri bir içeriğin birden fazla sayfada kullanılmasına olanak sağlar. Bir web sayfasına eklenerek içerik

Detaylı

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI Kurulum Aşamaları: 1. Java Kurulumu 2. E-imza Sürücülerinin İndirilmesi 3. Kart Okuyucu Kurulumu 4. Akıllı Kart Kurulumu 5. Sertifikayı Kullanıma Açma Bilgisayarların

Detaylı

VIO ERP12 Muhasebe Kurulum

VIO ERP12 Muhasebe Kurulum VIO ERP12 Muhasebe Kurulum VIOERP12 kurulumu başlatılmadan önce windows güvenlik duvarı, antivirus, firewall vb. kurulum esnasında muhtemel engelleme teşkil edebilecek olan araçlar geçici olarak devre

Detaylı

Internet Programming II. Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2014 2015 Bahar Yarıyılı

Internet Programming II. Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2014 2015 Bahar Yarıyılı Internet Programming II Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2014 2015 Bahar Yarıyılı Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU 11-14 May. 2014 Form Form İşlemleri Tarayıcıdan bilgi alarak işlem gerçekleştirme FORM elemanları

Detaylı

Windows Live ID ve parolanızı giriniz.

Windows Live ID ve parolanızı giriniz. Ücretsiz Deneme Hesabı Oluşturma ve Temel Özelliklerin Kullanım Kılavuzu Bilgi girilmesi gerekli alanlar Kişisel bilgi içeren alanlar http://www.windowsazure.com/tr-tr/pricing/free-trial/ adresine gidiniz

Detaylı

KÜTÜPHANE KAYNAKLARINA DIŞARIDAN (PROXY SUNUCU KULLANARAK) BAĞLANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER A. INTERNET EXPLORER KULLANICILARI İÇİN;

KÜTÜPHANE KAYNAKLARINA DIŞARIDAN (PROXY SUNUCU KULLANARAK) BAĞLANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER A. INTERNET EXPLORER KULLANICILARI İÇİN; KÜTÜPHANE KAYNAKLARINA DIŞARIDAN (PROXY SUNUCU KULLANARAK) BAĞLANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER A. INTERNET EXPLORER KULLANICILARI İÇİN; 1. İnternet Explorer açılır. ARAÇLAR > İNTERNET SEÇENEKLERİ iletişim

Detaylı

Ortam İzleyici Kullanım Kılavuzu

Ortam İzleyici Kullanım Kılavuzu Ortam İzleyici Kullanım Kılavuzu BARAN ELEKTRONİK SİSTEMLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ İçindekiler Ana Ekran... 2 Mail kurulum Ekranı... 3 Cihaz Ekleme ve Otomatik Tarama Ekranı... 4 Manuel Cihaz Ekleme ve Adlandırma...

Detaylı

Asp.Net Veritabanı İşlemleri

Asp.Net Veritabanı İşlemleri Asp.Net Veritabanı İşlemleri Asp.Net Veritabanı İşlemleri Birçok uygulamada bilgiler geçici olarak tutulur ve oturum sonlandırıldığında bu bilgiler bellekten silinir. Ancak etkileşimli web sitelerinde

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DASDIFFUSION DEPARTMENTAL EDITION 1. FAZ TARAMA PC KURULUM KILAVUZU

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DASDIFFUSION DEPARTMENTAL EDITION 1. FAZ TARAMA PC KURULUM KILAVUZU TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DASDIFFUSION DEPARTMENTAL EDITION 1. FAZ TARAMA PC KURULUM KILAVUZU Hazırlayan: DAS A.Ş. 1 S a y f a D A S R & D Amaç ve Kapsam Bu doküman ile, Türkiye Cumhuriyeti

Detaylı

TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI

TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI 1 Başlarken Satın almış olduğunuz TL-WPS510U nun kullanım diagramı aşağıdaki gibidir. Cihazınızı bir ağ yazıcısı değilse veya kablolu ağ yazıcınızı kablosuz olarak

Detaylı

SQL Server 2008 kurulum için Microsoft Windows Installer 4.5 ve üzeri bileşenin bilgisayarınızda kurulu olması gerekir. İndirmek için tıklayın

SQL Server 2008 kurulum için Microsoft Windows Installer 4.5 ve üzeri bileşenin bilgisayarınızda kurulu olması gerekir. İndirmek için tıklayın Bu yazıda SQL server 2008 Express kurulumunu anlatacağım. Sql Server kurulumuna geçmeden önce bilgisayarımızın donanım ve yazılım gereksinimlerinin neler olduğuna bir bakalım. Yazılım SQL Server 2008 kurulum

Detaylı

MPLAB IDE v7.60 PROGRAMI KULLANIMI

MPLAB IDE v7.60 PROGRAMI KULLANIMI MPLAB IDE v7.60 PROGRAMI KULLANIMI MPLAB IDE programı mikroişlemciler için hazırlanmış bir derleyici programdır. Microchip firması tarafından hazırlanmıştır. (Resim 1) MPLAB programı assembly dilinde simulasyon,

Detaylı

NicProxy Registrar AWBS Modül Kurulumu Versiyon 1.0

NicProxy Registrar AWBS Modül Kurulumu Versiyon 1.0 NicProxy Registrar AWBS Modül Kurulumu Versiyon 1.0 Tescil Bilgisi 2009 NicProxy. Tüm Hakları Saklıdır. Bu belge, NicProxy mülkiyetinde ve NicProxy e ait özel bilgiler içermektedir. NicProxy yetkili temsilcisinin

Detaylı

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır.

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. BA&BS MUTABAKAT PROGRAMI Kurulumu 1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. 3. Server ayarlarının yapılacağı pencere açılır. 3.1 Server Adı\instance

Detaylı

Network üzerinde MATLAB kurulması

Network üzerinde MATLAB kurulması Network üzerinde MATLAB kurulması MATLAB&Simulink www.figes.com.tr Bir network üzerinde MATLAB ın kurulmasına başlanmadan önce bir network lisansı açılması ve bunun için de kurulum yapılacak sunucunun

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI İşletim Sisteminde Yapılan Uygulamalar Bir Bilgisayarda Hangi İşletim Sistemi Yüklü Olduğunu

Detaylı

K12 Uzantılı E Posta Kullanım Ve Kurulum Klavuzu

K12 Uzantılı E Posta Kullanım Ve Kurulum Klavuzu K12 Uzantılı E Posta Kullanım Ve Kurulum Klavuzu Bu klavuz bakanlığımızca kurumlara sağlanan kurumkodu@meb.k12.tr şeklindeki e posta adreslerinin genel özellikleri ve kullanımı esnasında dikkat edilecek

Detaylı

MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME

MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME Hedefler Bu üniteyi çalıştıktan sonra; Android projesi oluşturabilir, Android projesini çalıştırabilir, Android projesi genel yapısını açıklayabilir, Activity kavramını açıklayabilir,

Detaylı

Module 2 Managing User And Computer accounts

Module 2 Managing User And Computer accounts 16 Creating Users Accounts With Command ( Komutla Kullanıcı Hesabı Oluşturma ) Organization Unit i komutla oluşturmak istersek aşağıda bulunan şekildeki yönergeleri takip ediyoruz. Module 2 Managing User

Detaylı

User Control : Standart bir kullanıcı arabirimi oluşturarak; bir uygulama içinde birden fazla. Siteye User Control Eklemek : 22 Mart 2012 / Perşembe

User Control : Standart bir kullanıcı arabirimi oluşturarak; bir uygulama içinde birden fazla. Siteye User Control Eklemek : 22 Mart 2012 / Perşembe 22 Mart 2012 / Perşembe Yeni web sitesi açtık Üye giriş sayfası yapacağız. User Control : Standart bir kullanıcı arabirimi oluşturarak; bir uygulama içinde birden fazla WebForm kullanılmasını sağlayan

Detaylı

HYS KANITLAYICI BELGE KILAVUZU. TEMMUZ-2014 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

HYS KANITLAYICI BELGE KILAVUZU. TEMMUZ-2014 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi HYS KANITLAYICI BELGE KILAVUZU TEMMUZ-2014 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi İçindekiler Tablosu GİRİŞ...2 I. BÖLÜM...3 HARCAMA BİRİMİ TARAFINDAN YAPILACAK İŞLEMLER...3 A. Kanıtlayıcı Belge Ekleme...3

Detaylı

Microsoft SQL Server 2008 Oracle Mysql (Ücretsiz) (Uygulamalarımızda bunu kullanacağız) Access

Microsoft SQL Server 2008 Oracle Mysql (Ücretsiz) (Uygulamalarımızda bunu kullanacağız) Access Programlamaya Giriş VERİ TABANI UYGULAMASI ÖN BİLGİ Veritabanları, verilere sistematik bir şekilde erişilebilmesine, depolanmasına ve güncellenmesine izin veren, yüksek boyutlu veriler için çeşitli optimizasyon

Detaylı

08217 Internet Programcılığı I Internet Programming I

08217 Internet Programcılığı I Internet Programming I Ders Tanıtım Sunumu 08217 Internet Programcılığı I Internet Programming I Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2012 2013 GÜZ Yarıyılı 17 Eyl. 2012 Pzt. Öğr. Gör. Murat KEÇECİOĞLU Dersin Adı Ders Tanıtım Bilgileri

Detaylı

EDI MIGROS (Sipariş) LOGO ENTEGRASYONU

EDI MIGROS (Sipariş) LOGO ENTEGRASYONU EDI MIGROS (Sipariş) LOGO ENTEGRASYONU İçindekiler Tablosu EDI AKTARIM UYGULAMASI... 2 1. EDI B2B Aktarımı... 2 2. Migros B2B Aktarım... 7 3. Metro E-İrsaliye Oluşturma... 9 1 EDI AKTARIM UYGULAMASI EDI

Detaylı

C# Programlama. Visual Studio 2010 Arayüzü. Prof. Dr. Ümit KOCABIÇAK SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

C# Programlama. Visual Studio 2010 Arayüzü. Prof. Dr. Ümit KOCABIÇAK SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SAKARYA ÜNİVERSİTESİ C# Programlama Visual Studio 2010 Arayüzü Prof. Dr. Ümit KOCABIÇAK Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Sakarya Üniversitesi ne aittir. "Uzaktan Öğretim" tekniğine uygun

Detaylı

KANTAR UYGULAMASI Kurulum Kılavuzu

KANTAR UYGULAMASI Kurulum Kılavuzu KANTAR UYGULAMASI Kurulum Kılavuzu Serhat Öztürk Medyasoft Danışmanlık ve Eğitim A.Ş. v.1.0 Kantar Uygulaması üç temel parçadan oluşur. Veritabanı, WCF servisi ve Masaüstü uygulaması. Bu nedenle sistemde

Detaylı

1. VERİ TABANI KAVRAMLARI VE VERİ TABANI OLUŞTUMA

1. VERİ TABANI KAVRAMLARI VE VERİ TABANI OLUŞTUMA BÖLÜM15 D- VERİ TABANI PROGRAMI 1. VERİ TABANI KAVRAMLARI VE VERİ TABANI OLUŞTUMA 1.1. Veri Tabanı Kavramları Veritabanı (DataBase) : En genel tanımıyla, kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş veriler

Detaylı

İlgili sayfa ulaşmak için metnin üzerine TIKLAYINIZ.

İlgili sayfa ulaşmak için metnin üzerine TIKLAYINIZ. 1 - GİRİŞ 1 2 - PORTAL / ANA SAYFA 1 2.1 Sisteme Giriş Yapılması 2 İlgili sayfa ulaşmak için metnin üzerine TIKLAYINIZ.! SİSTEM YÖNETİMİ 1 - GİRİŞ Bu doküman içerisinde, hizmete sunulan Sistem Yönetiminin

Detaylı

Windows 7 - IIS 7.5 üzerine PHP ve MySQL kurulumu

Windows 7 - IIS 7.5 üzerine PHP ve MySQL kurulumu Windows 7 - IIS 7.5 üzerine PHP ve MySQL kurulumu Not: "Aşağıdaki anlatım Windows 7 64 bite göredir. 32 bit kullanıyorsanız MySQL 32 bit versiyonunu yükleyiniz." Windows 7 (64 bit işletim sistemi) ve IIS

Detaylı

BÖLÜM 8 B- SUNU PROGRAMI 1. MICROSOFT POWERPOINT NEDİR? 2. POWERPOINT PROGRAMININ BAŞLATILMASI

BÖLÜM 8 B- SUNU PROGRAMI 1. MICROSOFT POWERPOINT NEDİR? 2. POWERPOINT PROGRAMININ BAŞLATILMASI BÖLÜM 8 B- SUNU PROGRAMI 1. MICROSOFT POWERPOINT NEDİR? Microsoft Office Paketi ile birlikte kullanıcıya sunulan Powerpoint Programı, etkileşimli sunular (Presentation) hazırlamaya yarayan metin tabanlı

Detaylı

Windows Server 2012 Active Directory Kurulumu

Windows Server 2012 Active Directory Kurulumu Windows Server 2012 Active Directory Kurulumu Active Directory(A.D): Merkezi yönetim yapmamızı sağlayan servisin adı. Windows 2000 Server ile gelen özelliklerin basında "Active Directory" gelir. Active

Detaylı

Coslat Monitor (Raporcu)

Coslat Monitor (Raporcu) Coslat Monitor (Raporcu) Coslat Monitor, Coslat Firewall, Hotspot ve Mirror uygulamalarında oluşturulan zaman damgalı kayıtların analiz edilmesini ve raporlanmasını sağlayan uygulamadır. Coslat Monitor

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bilgisayar ve elektronik tablolama yazılımı sağlandığında elektronik tablolama yazılımı çalışma alanı düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Güncel olarak

Detaylı

EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ. 1 - Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma:

EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ. 1 - Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma: EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ 1 Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma 2 Web Sayfasına Yeni Element Ekleme Ve Özelliklerini Belirleme Değişiklik Yapma 3 Web Sayfası Tasarımını

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr

KULLANIM KILAVUZU. Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr KULLANIM KILAVUZU Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr RESERVE ONLİNE REZERVASYON YAZILIMI KULLANIM KİTABI...3 ADMİN PANELİ... 3 Admin Panel Giriş (Login)... 3 Yönetim Paneli... 3 OTEL

Detaylı

Masa üstünde vt34.mdb dosyası var, onu projemize eklemek için, App_Data ya sağ tıkla Add Existing Item vt34.mdb adlı dosyayı seç Add

Masa üstünde vt34.mdb dosyası var, onu projemize eklemek için, App_Data ya sağ tıkla Add Existing Item vt34.mdb adlı dosyayı seç Add 29 Aralık 2011 / Perşembe Visual studio dan veri tabanından veri çekmek için önce bir aspx dosyası açıp,,accessde yeni veri tabanı dosyası açıyoruz. Dikkat : Dosyanın uzantısı.mdb olacak. Masa üstünde

Detaylı

Outlook ve benzeri programların Ayarları

Outlook ve benzeri programların Ayarları Outlook ve benzeri programların Ayarları İletişim bilgileri Tel: 3340 3341 e-mail: nyg.yardim@mail.ege.edu.tr İçindekiler BÖLÜM1 PROGRAM AYARLARI 1.1. Microsoft Outlook programı aracılığı ile kişisel bilgisayara

Detaylı

WeldEYE. Kurulum Kılavuzu. İçindekiler

WeldEYE. Kurulum Kılavuzu. İçindekiler WeldEYE Kurulum Kılavuzu İçindekiler Giriş... Hata! Yer işareti tanımlanmamış. Kurulum... Hata! Yer işareti tanımlanmamış. Sistem/Ortam gerekleri... 3 Yazılımın kurulması... 3 Kamera sürücüsünün kurulumu...

Detaylı

IceWarp kurulumu. IceWarp Server kurmanız için yapmamız gereken adımlar şunlardır:

IceWarp kurulumu. IceWarp Server kurmanız için yapmamız gereken adımlar şunlardır: IceWarp kurulumu IceWarp Server kurmanız için yapmamız gereken adımlar şunlardır: http://www. icewarp. com sitesinden,on line satış temsilicilerden ve ya da on line installer (online kurucusundan) istediğiniz

Detaylı

Sade ve tam ekran masaüstü kullanımının temel çıkış noktası, aranılan özelliğe çabuk erişimi sağlayan yenilikçi kullanıcı deneyimidir.

Sade ve tam ekran masaüstü kullanımının temel çıkış noktası, aranılan özelliğe çabuk erişimi sağlayan yenilikçi kullanıcı deneyimidir. Netsis 3 Netsis 3 Netsis 3, Netsis ERP ürün ailesinin 3. Boyuta taşınmış yeni arayüz ve işlevleriyle karşımıza çıkan yeni yüzüdür. 3. Boyut, Logo ürün ailesi için ortak bir hedefi işaret eder, çünkü yapılan

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2 İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2 Öğr.Gör.Ali ATALAY EXCEL PAKET PROGRAMI Günümüzde hesap tablosu, veri analizi, kod yazımı, grafik çizimi, veri tabanı oluşturma gibi bir çok özelliği olan

Detaylı

BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ

BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ Microsoft Excel de dosyalar çalışma kitabı olarak isimlendirilir. Bu dosyalar normal belge türüdür. Dosya ismi üzerine fare ile tıklandığında dosya açılır. Excel dosyaları tablolardan

Detaylı

Bilgisayarım My Computer

Bilgisayarım My Computer My Computer Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2012 2013 Bahar Yarıyılı 12-13 Mar. 2012 Öğr. Gör. Murat KEÇECİOĞLU Bilgisayarım (my computer) simgesine sağ tıklar ve özellikler (properties) seçeneğini seçeriz.

Detaylı

POWER POINT SUNU PROGRAMI

POWER POINT SUNU PROGRAMI POWER POINT SUNU PROGRAMI Power Point bir Sunu (Slayt) programıdır. MS-Office uygulamasıdır ve Office CD sinden yüklenir. Programı çalıştırabilmek için; Başlat/Programlar/Microsoft Office/Microsoft Office

Detaylı