. NET Nedir? Yazılım Uzmanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ". NET Nedir? Yazılım Uzmanı"

Transkript

1 . NET Nedir?.NET Nedir Kısaca Microsoft'un web tabanlı ya da Windows tabanlı uygulama geliştirme paketi (bir şemsiye)denebilir. Microsoft, üzerinde çok çalışılmış, düşünülmüş bir ürün ortaya sunmuştur ve ileride sunacağı tüm ürünler de bu yeni platformu hedef alacaktır. Buradaki uygulama kavramının kapsamı çok geniştir. Bir masaüstü uygulamasından tutun, bir web tarayıcı uygulamasına kadar her şey bu platform içinde düşünülmüştür ve desteklenmiştir. Bu uygulamaların birbirleriyle ve geliştirildiği ortam farketmeksizin dünyadaki tüm uygulamalarla iletişimi için kolayca Web Servisleri oluşturulmasına imkan verilmiştir. Bu platform, işletim sisteminden ve donanımdan daha üst seviyede taşınabilir olarak tasarlanmıştır.net: interneti hedef alan bileşen setiyle, programcıları özgürleştiren, diller arası etkileşime olanak tanıyan dil bağımsız mimarisiyle (vb,c#,c++,j# v.b.), web uygulamalarına getirdiği özgün ve radikal yaklaşımıyla, zengin ve mükemmel organize edilmiş sınıf kütüphanesi (class library) ve dokümantasyonu ile, sınırları ortadan kaldıran web servisi desteğiyle... ve daha da sayabileceğimiz bir çok özelliğiyle benzetildiği teknolojileri geride bırakan inkar edilemeyecek seviyede özgün bir platformdur..net platformu için uygulama geliştirmek istiyorsanız, işletim sisteminize.net çalıştırma ortamını kurmanız gerekiyor.net Framework(Class Library-Sınıf Kütüphanesi)) Microsoft tarafından geliştirilen, açık İnternet protokolleri ve standartları üzerine kurulmuş Windows form ve asp.net geliştirme aracıdır. (form alanları, com nesneleri v.b. gibi). -.NET Framework SDK (134 MB) : SDK yani Software Development Kit kurulumda neler var : 1- Faydalı araçlar, 2- hata ayıklayıcılar, 3- SQL Server'in hafif versiyonu MSDE,

2 4- hızlıca başlamanızı temin edecek QuickStart Tutorials(hızlı başlat küçük sınıf), 5- örnek uygulamalar ve sınıf kütüphanesi (class library) Herhangi bir.net uygulaması ortak bir run-time ortamda çalışacak ve ortak bir kütüphaneyi kullanacaktır. Run-time ortamının teknik adı Common Language Runtime(çalışma zamanı ortak dili=clr mesela: vb,c#,c++ gibi) dir. Bu nedenle.net Framework CLR, kodunuzun başında duran bir şef gibidir. Yetenekleri ve görevleri çok fazladır ve platformun en önemli bölümüdür. Not: Web server da.net framework versionunu değiştirmek için; WinXp de: IIS- Varsayılan Web sitesi üzerinde özelliklere girlir. ASP.Net sekmesi tıklanır, açılan listeden version seçimi yapılır. Win7 de: IIS çift tıklanır, sağda açılan listeden uygulama havuzları tıklanır. Uygulama havuzlarından.net Framework tıklanarak uygulama havuzu ekle ya da varsayılanlarını ayarla bölümünden istenilen framework versiyonu seçilir. Yeni Proje OluĢturmak 1- Vs2008 kurulduktan sonra ilk kez açıldığında dil seçimi yapılması istenmektedir. Projelerinizi yazacağınız bir dil seçerek bir sonraki basamağa geçebilirsiniz 2- Gelen ekranda create bölümünde iki seçenek karşınıza çıkacaktır. (Project ve Web Site) 3- Project seçimi yapıldığında gelen ekranın sol tarafında projenin tipi seçilir örnek: web projesi mi? Windows projesi mi?, smart device(mobil application) 4- Sağda ise seçilen proje tipine göre templates(şablonlar) seçimi yapılır. Örnek:Windows Type seçildiğinde Templates bölümündeki seçenekler arasında Windows form Application, Class Library gibi seçeneklerin gelmesi ya da web seçildiğinde, ASP.Net Web Application, Web services Application, Ajax server control gibi Win App seçimi yapıldığında: 1- Windows Form Application seçildiğinde ileti kutusunun en altında Name bölümünde bu uygulama için bir ad seçimi yapılması istenir 2- Aynı ileti kutusunun sağ üst köşesinde ise framework version seçimi yapılabilir. Vs2008 default fw. Versionu 3.5 dur. 3- Windows projesi çalıştırıldığında save işlemi gerçekleşmez. Bu nedenle projeyi save etmek gerekir.

3 4- Save işlemi yapıldığında yeni bir ileti kutusu açılır. Bu ileti kutusunda gelen bölümler: - Name: Projeye verilen ad - Location: Projenin kaydolacağı yer. Bu yer Vs2008 tarafından default olarak belgelerim-visual Studio Project klasörüdür. Projenin kaydolacağı klasörü, programcı browse ederek de değiştirebilir. Location bölümü kalıcı olarak değiştirilebilir, bunun için; Tools-Options-Project and Solution seçilir. Sağ taraftaki Visual Studio Project Location bölümünde istenen klasör browse edilir. - Solution Name: Solution Vs.Net projelerinin en tepesinde çözümler ifadesi ile yer alır. Solution adı altına birden çok proje adı verilerek, yeni projeler oluşturulur. Solution yanında create directory for solution işaretli değilse, proje adı ile aynı solution oluşur ve bu ad altında location da bir klasör oluşur, proje de bu klasör içinde kaydolur. Bu bölüm işaretliyle; solution adı ve proje adı farklı oluşur. Location da önce solution adı ile bir klasör oluşur, onun içinde de name verilen ad ile bir proje klasörü daha oluşur. Projedeki tüm item lar (formlar, modüller vb. dosyalar) bu içerdeki klasör içinde oluşur. NOT: Proje ilk oluşturulduğunda, kaydedilerek oluşturulması için tools-options- Project and solutions-general sekmesi tıklanır. Sağ tarafta açılan seçeneklerden save new Project when created seçili hale getirilir. Windows APP Projesini çalıģtırmak Windows projesi ilk kez oluşturulduğunda kaydedilmeden çalıştır (ya da F5 tuşu) simgesi ile çalıştırılır ancak bu çalıştırma sırasında proje kaydolmaz. Ayrıca save edilmelidir. Save edildikten sonra proje f5 tuşu ile (ya da araç çubuğundaki çalışır butonu ile) çalıştırıldığında debug mod da exe file, solution Explorer içinde proje üzerinde build edildiğinde ise release mod da exe file oluşur. Bu file proje klasörü içinde bin klasörünün içinde (derleme moduna göre) release ya da debug klasörü içindedir. Localde bu exe file çalıştırmak yeterlidir. Ancak Windows application projesini başka bilgisayarda çalıştırmak için mutlaka setup (paket) haline getirip, kurulum yapmak gerekir. Böylece programda kullanılan her türlü class ve formlar pakete eklenir ve kullanıcının bilgisayarında ilgili yerlere kurulur.

4 ASP.Net (.Net Web Application) Web App (ASP.Net): Asp.net.Net platformunun bir parçasıdır ve asp nin devamı olarak nitelendirilmektedir. ASP bilindiği gibi HTML( web tasarım kodları) ile birlikte kullanılan bir script dilidir. Ancak diğer script dillerinden ayrılan en önemli özelliği, dinamik sayfalarda,veri iletişimini sağlamasıdır..net ise Microsoftun Common Language Runtime (çalışma zamanı komut dili) yani objelerin event(olay) larına kod yazarak proje geliştirme tekniğidir. Dolayısıyla ASP.Net, Microsoft tarafından tasarlanan,.net teknolojisini kullanarak, HTML tabanlı UI (user Interface=Kullanıcı arayüzü) sunan web uygulama dilidir. Bu dili kullanarak: - dinamik web siteleri (Veri tabanı kullanan büyük tasarım projeleridir) - web uygulamaları (basit web tabanlı uygulamalar) - XML web servisleri (web servisleri) geliştirmek mümkündür. Yeni ASP.Net Web Application Uygulaması oluşturmak: Yeni bir web app oluşturma basamakları yukarıda win app basamakları ile aynıdır. Yani create-project seçimi yapıldıktan sonra gelen ileti kutusunda; Type bölümünde web, templates bölümünden de ASP.Net Web App. Seçimi yapılır, aynı ileti kutusunda Name, location ve Solution name bölümleri ile.net Framawork bölümleri bulunur. (buradaki seçimler Windows projesinin kayıt işlemi sırasındaki işlemlerle aynıdır, yani yukarıdaki 4. madde) ASP.Net Web App projesini çalıştırmak: Web application projesi kesinlikle bir web tarayıcısında çalışır. Dolayısıyla web tarayıcısının adres çubuğuna adres yazarak çalıştırılmalıdır. Bu adres satırının en başına ise web protokolü olan http getirilmelidir. http protokolü ile sayfalar, web serverlar üzerinden yayınlanır. Dolayısıyla ilgili projenin olduğu server ın ip numarasının da http yanında adres satırına yazılması gerekir. İp numarasından sonra projenin bulunduğu klasör ve projenin başlangıç sayfasının adının da yazılması gerekir. Örnek: ancak, web sayfalarının yayınlanmasını isteyenler bir domain name (web adresi) satın almaktadırlar. İşte bu adres projenin yayınlandığı server da yukarıdaki fiziksel adresle eşleştirilmektedir. (örnek: server da kurulmuş olan IIS de virtual directory oluşturulur. Bu directory da projenin bulunduğu fiziksel klasör ve başlangıç sayfası belirlenir, DNS aracında ise satın alınan web adresi, IIS de tanımlanan bu sanal dizine atanır). Böylece kullanıcı adres satırına web adresini girdiğinde aslında fiziksel olarak serverdaki ilgili path e ulaşır ve belirlenen başlangıç sayfasını açar. Programcı web uygulamasını kendi bilgisayarında yayınlamak istediğinde ise http protokolünden sonra ip yerine localhost yazılması yeterlidir. Dolayısıyla web projeleri program geliştirme aşamasındayken iki türlü yayınlanır: 1- debug mod: vs2008 ortamında program geliştirilirken start (F5) basıldığında proje derlenmiş olur (build edilerek arka plan kodları Dll uzantılı file haline getirilir) adres satırında da in atadığı port numarası/baģlangıç sayfası olarak proje yayınlanır. (örnek:

5 2- Release mod: program geliştiricileri web projelerini web tarayıcıdan direk adres çubuğuna yazarak da çalıştırabilirler. Ancak yaptıkları her türlü arka plan kod değişikliklerini geçerli kılabilmek için dll dosyalarını güncellemeleri gerekir. Bu nedenle adres satırına projenin local adresi yazılmadan önce derlenmesi gerekir. Vs2008 ortamında solution Explorer üzerinde proje adının üzerinde Mouse sağ buton menüsündeki build seçeneği seçilerek proje derlenir ve dll dosyası güncellenir. Projenin build edildikten sonra adres çubuğunda, local adres yazılarak çalıştırılması yöntemine release mod denir. Bu mod da projenin yayınlanması için local adres oluşturmak gerekir. Vs2008 debug mod da proje yayınlandığında local adresi kendisi oluşturur. Ancak release mod da projenin yayınlanması için programcı birkaç işlemi kendisi yapmalıdır. Bunun için yapılacaklar: - Bir Windows bileşeni olan IIS (Internet Information Services) in kurulması gerekir. (IIS ayarları_web_sunucusu dosyasındaki WIN-7 de IIS in yüklenmesi başlığı altında anlatılmıştır) - IIS bir yönetimsel araç olup, üzerinde gerekli değişikliklerin yapılması için bilgisayarım simgesi üzerinde Mouse sağ buton yönet seçeneği ile açılır. - Açılan ileti kutusunda Hizmetler ve Uygulamalar altında bulunan IIS tıklanır. Bu bölmenin hemen sağında bir bölme açılır. Açılan bu bölmenin en üstünde bilgisayarınızın adı tıklanır - Siteler başlığı altında Default Web Site seçeneği açılır - Bu seçenek tıklanarak en sağda eylemler başlığı altında seçeneklere ulaşılır. - Bu seçeneklerin içinde temel ayarlar altında açılan ileti kutusunda localhost unuzun fiziksel adresi değiştirilebilir. - Gelişmiş ayarlar başlığı altında açılan ileti kutusunda ise localhostun default port numarasının (yani http nin) 80 olduğu görülür. - Tüm bu ayarlar yapıldıktan sonra yine aynı yerde default web site altındaki web projeleri listelenir. Bu projelerden hangisini relase mod da yayınlamak istiyorsak onun üzerinde Mouse sağ menüden uygulamaya dönüştür seçeneği seçilir. - Artık web tarayıcısına geçilerek adres satırına klasörünü adı)/başlangıç sayfası yazılarak yayınlanır - Bu şekilde vs2008 in kendi verdiği default port numarasını biz 80 portu olarak oluşturduk. Zaten http nin portu 80 olduğundan artık adres çubuğunda bunu belirtmeye gerek yok. - Bunun yanında bir projeyi release mod da yayınlarken, adres çubuğuna uzun uzun fiziksel adresi yazmak yerine IIS de sanal klasör oluģturmakta mümkündür. Bu iģlem için; web projesi oluşturulur Vs2008 ortamında, solution Explorer da build edilir IIS de default web site üzerinde sanal dizin oluşturulur.

6 Bu sanal dizin tıklanır. Ortada açılan bölümde, varsayılan belge simgesi tıklanır, eylemler başlığı altında ekle tıklanarak projenin başlangıç sayfası (start page) seçilir ve listenin en üstüne getirilir. En son olarak sanal dizin üzerinde Mouse sağ butondan uygulamaya dönüştür seçeneği seçilerek uygulama web de yayınlanacak hale dönüştürülür. Artık adres satırında dizin) adı yazılarak uygulama çalıştırılır. Örnek: Projeyi Default Web sitesi dıģında farklı bir web sitesi olarak yayınlamak ASP.Net projelerini release mod da yayınlarken default web sitesi altında yayınlamak zorunda değiliz. Farklı bir web sitesi oluşturarak da yayınlayabiliriz. Ancak bu durumda 80 portunu kullanamayız. Şöyleki; - IIS açılır - Siteler bölümü üzerinde Mouse sağ buton menüsünden web sitesi ekle seçeneği seçilir - Gelen ileti kutusunda Site Adı bölümüne adres çubuğuna yazılacak ad verilir. - Fiziksel yol bölümünde bu sitenin proje klasörü referans edilir. - Bağlama bölümünde IP adresi listesinden makinenin IP adresi seçilebilir de seçilmeyebilirde. (Seçilirse makine her açıldığında bu IP adresini almak zorunda ayrıca adres satırına computer name yazılarak uygulama çalıştırılamaz) - Yine aynı bölümde Bağlantı noktası (Port numarası) mutlaka değiştirilmelidir. Çünkü 80 portu default web sitesine rezerve edilmiştir. Zaten değiştirilmezse yeni web sitesinin son adımında hata vererek oluşması engellenir. - Tüm bu işlemler bittiğinde artık IIS de siteler başlığı altında yeni bir siteniz oluşmuştur. Bu site seçilir ekranın orta menülerinden Giriş Sayfası bölümünde Varsayılan belge simgesi çift tıklanır ve bu sitenin başlangıç sayfası seçilir - Adres satırına örnek: ya da yazarak uygulama çalıştırılır. NOT: Oluşturulan bu yeni web sitesinin diğer bilgisayarlarda yayınlanması için mutlaka güvenlik duvarından atanan portun açılması gerekir. (port açma işlemi aşağıda anlatılmıştır) ASP.Net Projesini server da yayınlamak için Güvenlik duvarından 80 portunu açmak ASP.Net projelerini serverda yayınlamak için (ya da kendi bilgisayarınızı yerel ağ da server gibi kullanarak başka bilgisayarlardan uygulamanızın çalıştırılması için) güvenlik duvarından 80 portuna izin vermek gerekir. Bunun için; 1- Denetim masasından Windows güvenlik duvarı açılır

7 2- Sol Menüden Gelişmiş Ayarları seçin 3- Gelen Yeni pencereden yine sol menüden Gelen Kuralları seçin 4- Aynı pencerede sağda Eylemler başlığı altında Yeni Kural seçeneğini seçin 5- Gelen ileti kutusunda Bağlantı noktası seçeneğini seçin 6- İleri, gelen ileti kutusunda Belirli Yerel bağlantı noktaları textine 80 yazın ve ileri (80 port numarası http nin olduğu için) 7- Gelen ileti kutusunda Bağlantıya izin ver seçili olmalı, ileri 8- Gelen ileti kutusunda yine hiçbir işlem yapmadan ileri 9- Son ileti kutusuna ad yerine http yazarak son butonu tıklanır. Böylece ASP.net projeniz artık local network üzerinde tüm bilgisayarlarda yine local ip niz ya da computer Name inizle yayınlanır. Tüm bunlara rağmen local de web sayfanız yayınlanmıyorsa anti virüs programınızı devre dışı bırakınız ASP.Net Projesi server da yayınlanırken servera gönderilmesi gereken proje bölümleri Bir ASP.Net web projesinin yayınlanması için web server a gönderilmesi gerekir. Ancak Vs2008 ortamında hazırlanan projeler de program tarafından bir çok alt sayfalar oluşur, bu sayfalardan servar a gönderilmesi zorunlu olanlar aşağıda açıklanmıştır: 1. Formların.aspx uzantılı dosyaları: tasarımın tutulduğu dosyalar 2. Web config dosyası: Yapılandırma ayarlarının depo edildiği dosya 3. Oluşturulmuşsa global.asax: Session( Oturum) ve Application (Uygulama) başlatma ve bitirme mantığını yönetmek için geliştirilmiş dosya 4. Proje içinde varsa.css, javascript gibi dosyalar: tasarıma destek veren dosyalar 5. Projede kullanılan resim vb nesneler 6. Bin klasörü (bu klasör içindeki dll uzantılı dosya: Arka plan kodlarının (örnek: vb, c# ) derlenmiş halini barındıran dosyadır) 7. Varsa veritabanı dosyası

8 Not: server a aynı zamanda projede kullanılan.net framework versionunun da kurulması gerekir Visual studio.net sayfa bölümleri: Visual studio içinde, IDE'de (Integrated Development Environment- Tümüleşik kod geliştirme ortamı) çok çeşitli amaçlar için kullanılan çok değişik pencereler bulunur. 1- Designer/Source Editör: zamanınızın en çok geçtiği bölümdür. Designer sekmesinde form alanı üzerine objeler alıp, bunları edit edebilirsiniz (tasarım yapabilirsiniz).bunun yanı sıra arka plan kodlarının bulundu sekme ile tasarım sekmesi pencerenin aynı yerindedir. İki sekme arasında kolaylıkla geçilerek tasarım ya da kodlama yapılabilir. Tasarımda 3 görünüm vardır. - design: Toolbox üzerindeki nesnelerin form üzerine alınıp, tasarımın yapıldığı görünüm - split: Üstte HTML kodları, altta ise tasarım bölümünün olduğu görünümdür - source : Sadece HTML kodlarının bulunduğu görünümdür 2- Solution Explorer: Projeye dahil edilen tüm dosyaların (aspx uzantılı formlar, modüller vb.) tutulduğu bölümdür. Bu bölümde bulunan küçük araç çubuğu sayesinde ayrıca bir form üzerinde tasarım (view designer butonu ile) ve kod (view code butonu ile) bölümlerine de geçilir 3- Server Explorer: Yapılandırılmış veri bağlantıları, olay günlükleri vb. gibi bilgisayarınızın yönetim bölümlerini gösteren ve sayfanın sol üst köşesinde bulunan bölümdür (toolbox ile aynı yerde) yerdir. Eğer ilgili yerde yoksa view menüsünden açılır. 4-Properties: Nesnelerin her türlü özelliklerinin edit edildiği bölümdür. (sayfanın sağ alt köşesindedir)

9 5-Visual Studio.Net Toolbox: Form dizaynı için gerekli olan tüm componentlerin bulunduğu bölümdür. PROJEYĠ ĠSTENEN FORMLA BAġLATMAK 1- WebApp: Proje hangi formla başlatılacaksa solution Explorer dan o form seçilir ve sağ menüden "Set as Start Page" seçeneği seçilir 2- Winapp : Yine solution Explorer dan proje üzerinde sağ menüden properties seçilir ve açılan ileti kutusundan "startup form" bölümünden başlangıç formu seçilir. PROJEYE YENĠ BĠR FORM EKLEMEK Projeye yeni bir form eklemek için solution Explorer içinde bulunan proje adı üzerinde Mouse sağ buton menüden add-new item seçeneği ya da menüden Project-add new item seçeneği seçilir PROJEYE DIġARDAN FORM EKLEMEK - İster Windows app, ister web app formu olsun her ikisinde de formların üç değişik uzantılı dosyaları oluşur. - Bunların her üçüde proje klasörüne kopyalanır. - Proje vs2008 ortamında açılır. - Solution Explorer üzerinde show all files simgesi tıklanarak yeni kopyalanan dosyalar görüntülenir. - Projeye eklenecek file seçilir ve Mouse sağ butondan include in Project seçeneği seçilerek form projeye eklenir. - Ancak formun projeye eklenmesi sırasında projede aynı adlı form varsa üzerine kaydedilip edilmemesi sorulur. Farklı ad verilir, arka plan kodları içinde de class adı değiştirilir, ayrıca web form ise html kodu içinde CodeBehind ve Inherits bölümlerinde de formun adı değiştirilir. PROJE ĠÇĠNDE BĠR DOSYANIN ÇOĞALTILMASI Bazen proje içinde bir çalışma formunun aynısını çoğaltıp, üzerinde küçük değişiklikler yapılarak yeni form elde etme ihtiyacı duyulabilir. Bunun için yapılması gerekenler: 1- Solution Explorer üzerinde kopyalanacak form seçilir, 2- Mouse sağ butondan copy seçilir 3- Proje üzerine gelinir ve past seçeneği seçilir.

10 4- Böylece solution Explorer içinde aynı adlı, ancak ikinci adın başında Copy of ifadesi bulunan dosya oluşur. 5- Copyası olan dosya adı değiştirilir. 6- Ancak dosyanın adının değiştirilmesi yetmez aynı zamanda arka plan kodlarının içinde class adının da değiştirilmesi gerekir 7- Eğer web form ise; son olarak html kodu içinde CodeBehind ve Inherits bölümlerinde de formun adı değiştirilir. WINDOWS UYGULAMASINDA FORMLARA GEÇĠġ ĠġLEMĠ Bir Windows projesinde formdan başka bir forma geçmek için aşağıdaki basamaklar izlenmelidir; 1- Gidilecek formun türünde bir nesne oluşturulur. (Hangi nesnenin olayında forma gidilecekse) 2- Oluşturulan o nesnenin "show" metodu kullanılarak forma erişilir. Ornek: Dim a As New Form2 a.show() 3- Ancak vs2008 de formun show metodunu kullanmak için o formdan nesne oluşturmaya gerek yok. Örnek: Form2.show BĠR WĠNDOWS FORMU ÇAĞIRIRKEN DĠĞERĠNĠ KAPATMAK Formun name'ini ( ya da Me yazarak)referans ederek ActiveForm.Hide() metodundan faydalanılarak form kapatılır. Ornek: Me.ActiveForm.Hide() Ya da Form1.ActiveForm.Hide() Ya da Me.Hide() Web de bir sonraki sayfayı çağırma metotları 1- <a> tag inin href metodunu kullanarak Örn; <a href= sayfa_adi.aspx > Tıklayınız </a> 2- Response.Redirect( sayfa adı.aspx ) 3- Script ile :.net ya da asp de Response.Write komutlarıyla ilgili script çağrılabilir) Örn; - Response.Write( <script type=text/javascript> Window.location= index.aspx > ) - Response.Write("<SCRIPT>top.navigate ('GirisFormu.aspx')</SCRIPT>")

11 Not: Response.write komutuyla her türlü html ve script kodları işletilebilir. 4- Html ile oluşturulmuş nesnelerin onclick metodu ile sayfalar çağrılabilir. Örn; onclick= location= sayfa_adi.aspx için; Arka plan kodlarında Satır numaralarını görmek ve satırları bölmek 1. Tools options seçeneği seçilir. 2. Soldaki listeden Text Editor Basic Editor menüsüne girilir. 3. Sağda interaction bölümündeki word wrap ve line number işaretlenir. Yazı boyutunu büyütmek için; Tools options seçeneği seçilir. Bu seçenekten Environment fonts and colors bölümüne girilir. Bazı önemli scriptlerin.net de çağrılması 1- Web sayfası kapatma iģlemi: HTML elemanlarından buton eklenir HTML kodu içinde butonun onclick metoduna self.close kodu yazılır. Örnek (onclick="self.close()") 2- vb den alıģılmıģ uyarı kutucuğu için: ASP.Net içinde yine script yazdırılabilir. Örnek: (Response.Write("<script type=text/javascript>window.alert('doğum tarihi boş geçildiği için işlem yapılamaz!')</script>") DEĞĠġKEN TANIMLAMA BLOKLARI 1- Yordam (sub-end sub ya da procedure veya alt program) : yordamda tanımlanan değiģkenler sadece burada geçerlidir. 2- Class seviyesi : Web applicationda mutlaka inherits satırının alt satırında tanımlanmalıdır. Burada tanımlanan değiģkenler aynı classın altında oluģturulacak tüm alt programlarda geçerlidir. Class

12 seviyesinde tanımlanan değiģkenler tüm yordamlarda geçerlidir. Ancak aynı değiģkenle değer aktarması yapılamaz. Not: bu tanımlama Windows Application için geçerlidir. Web App da farklı class ve alt programlarda değer aktarmak için kullanılacak değiģkenler, modül seviyesinde tanımlanmalı ya da session değiģkenine aktarılmalıdır. (Nedeni: Web form her yordam çalıģtığında yeniden yüklenmektedir. Yüklendiğinde de class seviyesinde tanımlanan tüm değiģkenler yeninde tanımlanır. DeğiĢkenin tanımlanması ise ilk değerinin null olması demektir.) 3- Ad Alanı (Modül) seviyesinde değiģken tanımlarken dim komutuyla değil global ya da public ile değiģken tanımlanır. Burada tanımlanan değiģkenler projenin her yerinde geçerlidir. ALT PROGRAM OLUġTURMA 1- Formun class seviyesinde Protected sub olarak oluģturmak: Bu şekilde oluşturulan bir alt program aynı formun başka alt programlarından sadece adı yazılarak çağrılabilir Örnek: Protected Sub yas_hesapla() yas = TextBox2.Text alt programda yaş hesaplandı Private Sub Button1_Click yas_hesapla() alt program çağrıldı 2- Formun class seviyesinde public olarak alt program oluģturularak: Bu şekilde oluşturulan alt programlar aynı class içinden sadece adı yazılarak çağrılabilir. Ancak farklı class lardan çağrılırken oluşturulduğu class dan bir nesne oluşturulup, bu nesnenin metodu olarak çağrılır. Örnek: Örnek: Public Class Form1 Public Sub mesaj_yaz() MsgBox( ) alt program oluşturuldu End class Public Class Form2

13 Private Sub Button1_Click Dim frm1 as new form1 Frm1.mesaj_yaz() alt program çağrıldı End class 3- MODÜL ĠLE ALT PROGRAM OLUġTURMA VE KOD ĠÇĠNDE ÇAĞIRMA : Projeye bir modül add edilir. Public seviyesinde bir alt program hazırlanır. Bu alt program artık projenin istenen her yerinden çağrılır. Örnek: Module Module1 Public Sub isim_yaz() MsgBox("gülcay KORKMAZ") End Module Modülde alt program oluşturuldu Private Sub Button2_Click isim_yaz() Formun üzerine alınan buton objesinin click event ında modüldeki alt prg. çağrıldı FUNCTION OLUġTURMA VE ÇALIġTIRMA Function da bir alt program mantığı gibi çalışır ancak return komutu ile yapılan işlem çağrıldığı yere gönderilir. Oluşturma seviyesi yine iki türlüdür; ya class seviyesinde ki yalnız o class'a bağlı alt programlardan çağrılır, ya da modül seviyesinde. (Modül seviyesinde oluşturulduğunda projenin her yerinden değer gönderilerek işlem yapılabilir. Modül seviyesinde bir function oluģturma ve projede çalıģtırma Örnek: 1- uygulama içinde; Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

14 yas_al(mid$(textbox1.text, 7, 4)) '1- Yukarıda, textbox1 e girilen tarihsel bir verinin 7. karakterinden başlayarak, 4 karakterini alıp, yas_al gibi bir functioan'a parametre olarak gönderdik MsgBox(yas) '2- function'la döndürülen değer hangi değişkenin içindeyse o değişken işleme sokulur ki burada değişken içindeki değer mesaj olarak yazdırılıyor 2- Modüldeki functioan'da; Public Function yas_al(byval al As String) 1- function'a ad verildi ve gelen değeri barındıracak bir değişken tanımlandı. Ancak değişken parametre olarak geldiğinden tanımı da parametre standartlarında yapıldı yas = Val(al) 2- parametre standartlarında tanımlanan bir değişkene uygulamanda gelen değer aktarılmış olu, o değer sayısala çevrilerek yas hesaplatılır Return yas_al 3- artık bir işlem yapılmıştır ve functioan projeye kendi adıyla birlikte değer döndürebilir End Function NOT: 1- Projeden gelen değerlerin tipleri her geldiğinde değişiyorsa function da tanımlanan değişkenin tipini belirtmeye gerek yok ORNEK: Public Function sayi_kont(byval c) 2-Function da birden fazla değer üzerinde aynı işlemler yaptırılabilir. Örnek: Projede function a değer gönderiliyor. bosluk_kont(textbox1.text, TextBox2.Text, TextBox3.Text, TextBox4.Text) function da gelen değerler alınıyor Public Function bosluk_kont(byval tc, ByVal ad, ByVal dt, ByVal dy) Function a gönderilen değerlerin sırasına göre, functionda da aynı sırada tanımlar yapılır. CLASS OLUġTURMA VE PROJEDE ÇALIġTIRMA Modül seviyesinde class oluģturma: Public Class hesaplar Burada modül seviyesinde bir class oluşturuldu Public Sub yas_hesap(byval B) yas = Year(Today) - B Yaş hesaplama alt Programı (hesaplar Class ının alt metodu)

15 Public Sub ortalama() ort = Int((not1 + not2) / 2) End Class Not ortalama alt Programı (hesaplar Class ının alt metodu) OluĢturulan class tan nesne oluģturma ve bu nesnenin metodlarını proje içinde kullanma: Dim hesap As New hesaplar Hesaplar class ını kullanacak olan formun class seviyesinde bir nesne oluşturuldu Private Sub Button1_Click hesap.yas_hesap(val(mid(textbox2.text, 7, 4))) Form seviyesinde oluşturulan hesap nesnesinin yas_hesap metodu (alt programı) çalıştırılıyor ancak çalıştırılırken parametre de gönderiliyor. TextBox6.Text = yas Dll oluģturma ve dll çağırma Dll oluşturma: Create Project ten Windows tipe seçilir. Template bölümünden class library seçilir. Name e bu dll için bir ad verilir. Örnek: dortislem.dll Proje açıldıktan sonra solution explorerda default olarak gelen class.vb adı isteğe göre değiştirilir. Kod içinde de bu adın değiştiği kontrol edilir. Class içinde yapılacak işlem için public tanımlama ile function oluşturulur. Projeden dll çağırma: Project menüsü / Add Referans / Browse / dll nerede ise oradan çağrılır. Kullanacağımız classta tanımlanır. Dim islem As New dosrtislem.islemler

16 Projede tarih verisini alma Win App da 1- Toolbox dan DateTimePicker nesnesi forma eklenir 2- Bu nesnenin text i alınarak tarih verisi elde edilir. Örnek: Texbox1.text=DateTimePicker.text bu nesneden seçilen tarih alınır. Textbox1.text= Year(DateTimePicker.Text) Seçilen tarihin yıl Kısmı alınır Web App de 3- Toolbox dan calendar nesnesi forma eklenir 4- Bu nesnenin SelectedDate i alınarak tarih verisi elde edilir. Örnek: TextBox1.Text = Calendar.SelectedDate bu nesneden seçilen Tarih alınır TextBox1.Text = Year(Calendar.SelectedDate) Seçilen tarihin Yıl kısmı alınır ASP.Net sayfaları yayınlanırken Hatalar ve hata giderilmesi 1- Win7 de "ADODC 64 bit error " hatası varsa: Bilgisayarım-Yönet-IIs-Sağda açılan "Uygulama Havuzlarını seç", Gelen ekranda altta "DefaultAPPPool" seç en sağdaki geliģmiģ ayarları seç- gelen ileti kutusunda "Genel" sekmesini altında- 32 bit uygulamaları etkinleģtir" seçeneği true yap 2- ASP.net web sayfasında yayınlanırken ;"An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator. If you are the system administrator please click here to find out more about this error." Hatası alınıyorsa; Bilgisayarım-Yönet-IIs- sağda açılan default Web Site nin altında ASP sekmesinde çift tıklanır. Derleme sekmesinin altında "hataları tarayıcıya gönder" true" yapılır **************************************** ASP.NET DE VERĠ TABANI ĠġLEMLERĠ ASP.Net de veri tabanı iģlemlerini gerçekleģtirmek için microsoft un harika bileģeni olan ADO.Net kullanılır. Ancak ADO Vs.Net2008 ortamında OLEDB(veri kaynağı) ile birleģtirilerek yeni

17 adla, yeni nesneler haline getirilmiģtir. (AccessDataSource- SqlDataSource) Ancak Bu nesnelerle Veri tabanından sorgu sonucu oluģan verilerin kullanılması sağlanmıģtır. AccessDataSource ile access, SqlDataSource ile diğer database lere connection kurulmaktadır. Nasıl Kullanılır; 1- Toolbox-Data bölmünden ilgili nesne form üzerine alınır 2- Nesnenin sağ üst köģesinde bulunan bölümden Cofigure iģlemi baģlatılır 3- Gelen ilk kutusunda Access database seçilir(ya da direk path i yazılır) 4- Sonraki ileti kutusunda veri tabanından ya ilgili tablo(ya da sorgu) seçilir ya da sql programcı tarafından yazılır. 5- Daha sonra test edilerek sonlandırılır. 6- OluĢturulan bu nesne içindeki verilerin form üzerinde görüntülenmesi için toolbox-data bölümünden GridView nesnesi alınır 7- Bu nesnenin properties-datasourceid bölümünde, daha önce oluģturulan connection nesnesi referans edilir. 8- Böylece nesnedeki veriler, gridview de görüntülenir GridView nesnesi alınarakta data connection oluģturulabilir, Ģöyle ki; 1- GridView nesnesi alınır 2- Gridview in Choose Data Source bölümünden New Data Source seçilir 3- Gelen ileti kutusundan Database türü seçilir 4- Sonraki adımlar yukarıda AccessDataSource baģlığı altında anlatılanlarla aynı Ģekilde uygulanır GridView Biçimi nasıl edit edilir: Otomatik doldurma ile gridview doluruluyorsa, bu nesnenin sağ üst köģesinde bulunan, ok menüden Auto format seçeneği seçilir ve gelen listeden istenen biçim seçilir. **************************************** Kod içinde connection string satırı yazarak veri tabanı iģlemleri yapma teknikleri Vs2008 de data nesneleri ile veri tabanına bağlantı yapılabildiği gibi bağlantı satırını kod içinde programcı da yazabilir.

.NET Nedir? Yazılım Uzmanı

.NET Nedir? Yazılım Uzmanı .NET Nedir?.NET Nedir Kısaca Microsoft'un web tabanlı ya da Windows tabanlı uygulama geliştirme paketi (bir şemsiye)denebilir. Microsoft, üzerinde çok çalışılmış, düşünülmüş bir ürün ortaya sunmuştur ve

Detaylı

İNTERNET PROGRAMCILIĞI-I DERS NOTLARI

İNTERNET PROGRAMCILIĞI-I DERS NOTLARI İNTERNET PROGRAMCILIĞI-I DERS NOTLARI.NET (Dat Net Diye Okunur) FRAMEWORK NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen, açık İnternet protokolleri ve standartları üzerine kurulmuş komple bir uygulama

Detaylı

C# ve ASP.NET DERS NOTLARI

C# ve ASP.NET DERS NOTLARI FATİH TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ C# ve ASP.NET DERS NOTLARI DERS ÖĞRETMENLERİ SEMA AYDOĞDU MUSTAFA ALTINOK HAKKI AYDIN (4062339/lnvxdb) KONYA 2010 1 C# İLE ASP.NET ASP.NET NEDİR? Asp.net Microsoft

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARINA GİRİŞ 482BK0142 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

VISUAL BASIC TE VERĠ TABANI ĠġLEMLERĠ

VISUAL BASIC TE VERĠ TABANI ĠġLEMLERĠ VISUAL BASIC TE VERĠ TABANI ĠġLEMLERĠ Veri tabanı ne olursa olsun mutlaka bir bağlantı(connection) nesnesi olması gerekir. Microsoft ürünlerinde veri tabanına bağlantı için ADO (ActiveX Data Objects= X

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SCADA İLE VERİTABANI ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

ASP.NET DERS İÇERİĞİ HAFTA - 1... 3 HTML Nedir?... 3 HTML avantajları... 3 HTML dezavantajları... 3 Microsoft.NET nedir?... 3 ASP Nedir?...

ASP.NET DERS İÇERİĞİ HAFTA - 1... 3 HTML Nedir?... 3 HTML avantajları... 3 HTML dezavantajları... 3 Microsoft.NET nedir?... 3 ASP Nedir?... ASP.NET DERS İÇERİĞİ ASP.NET DERS ĠÇERĠĞĠ... 1 HAFTA - 1... 3 HTML Nedir?... 3 HTML avantajları... 3 HTML dezavantajları... 3 Microsoft.NET nedir?... 3 ASP Nedir?... 4 ASP Nasıl ÇalıĢır?... 4 Avantajları

Detaylı

ÜNİTE 1 VISUAL BASIC.NET E GİRİŞ

ÜNİTE 1 VISUAL BASIC.NET E GİRİŞ ÜNİTE 1 VISUAL BASIC.NET E GİRİŞ Visual Studio.NET, günümüzün en gelişmiş yazılım geliştirme ortamıdır. Visual Studio.NET kullanıcılarına, tüm yazılım geliştirme dilleri için ortak bir geliştirme platformu

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI - 3 ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

VISUAL BASIC. Not1: Ücretsiz olarak indirilip kurulabildiğinden, bundan sonraki anlatımlar Visual Basic Express Edition esas alınarak yapılacaktır.

VISUAL BASIC. Not1: Ücretsiz olarak indirilip kurulabildiğinden, bundan sonraki anlatımlar Visual Basic Express Edition esas alınarak yapılacaktır. VISUAL BASIC Visual Studio Ürünleri Microsoft firmasının ürünü olan Visual Studio, aşağıdaki paketlerden oluşmaktadır. İlk iki paket ücretlidir, üçüncü paket ilk iki pakete göre bazı kısıtlamalara sahiptir

Detaylı

DREAMWEAVER DERS NOTLARI

DREAMWEAVER DERS NOTLARI DREAMWEAVER DERS NOTLARI Yeni sayfa oluşturmak-var olan sayfayı açmak 1- Yeni sayfa oluşturmak için: Create New Seçeneğinin altındaki HTML seçilir 2- Daha önce yaptığımız çalışmalara kısa yollarından erişmek

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ NESNE TABANLI PROGRAMLAMADA RAPORLAMA VE SETUP PROJESİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ NESNE TABANLI PROGRAMLAMADA RAPORLAMA VE SETUP PROJESİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ NESNE TABANLI PROGRAMLAMADA RAPORLAMA VE SETUP PROJESİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

OOP OLE 1- GİRİŞ. Delphi 5 üç paket halinde bulunmaktadır. 1- Standart 2- Professinal 3- Enterprise

OOP OLE 1- GİRİŞ. Delphi 5 üç paket halinde bulunmaktadır. 1- Standart 2- Professinal 3- Enterprise OOP Nesneye yönelik programlamada (OOP-Object Oriented Programing) nesnelerin özellikleri ve metotları vardır.özellikler bir nesne ile ilgili bilgileri tutan alanlardır. ÖRNEK: televizyon bir nesne olsun.

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ NESNE TABANLI PROGRAMLAMA - 1 482BK0074 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı

Bilgisayara Giriş 20092010 Güz Bahar Öğretim Yılı Ders Notları

Bilgisayara Giriş 20092010 Güz Bahar Öğretim Yılı Ders Notları 2009 2010 Bilgisayara Giriş 20092010 Güz Bahar Öğretim Yılı Ders Notları Arzu Erdem Kaynaklar: 1. Yazılım Uzmanı 1, Selçuk Tüzel 2. Yazılım Profesyoneli 2, Fulya SATAR. Engin ÖREN 3. Herkes için Visual

Detaylı

ASPState Server Start Guide(TR) ASPStateLib version 1.2

ASPState Server Start Guide(TR) ASPStateLib version 1.2 ASPState Server Start Guide(TR) ASPStateLib version 1.2 EKİM 2014 İÇİNDEKİLER 1. ASPState e Giriş a. ASPState Nedir? b. Hangi Sorunlara Çözüm Getiriyor? c. Çözümleri Nelerdir? 2. Özellikler a. Güvenlik

Detaylı

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL -Gerekli Kurulum Dosyaları Web Sitemizden İndirilerek, Önce Bilgisayarınıza Kurulması Gereken İşlemler Tamamlanır. - İkinci planda ise El terminali cihazı

Detaylı

Yüksek Lisans Tezi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ÖZET

Yüksek Lisans Tezi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ÖZET i Yüksek Lisans Tezi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ÖZET Toplumların gelişiminde eğitimin rolü büyüktür. Medeniyetlere en parlak zamanlarını yaşatan ya da tarih sahnesinden silen belirleyici

Detaylı

ASP.NET DERS NOTLARI

ASP.NET DERS NOTLARI ASP.NET DERS NOTLARI ASP.NET İN KURULUMU Asp.Net sayfalarını çalıştırabilmek için şunlara ihtiyaç vardır. a).net Framework (Microsoft işletim sistemini net uyumlu yapmak için kullanılır) b) En az IIS 5.X

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ NESNE TABANLI PROGRAMLAMA 5 482BK0078 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2.

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 İLE GELEN YENİLİKLER... 4 1.3.

Detaylı

ASP.Net e Giriş. Erkan GÜZELKÜÇÜK. INETA MEA / DeveloperMania.Net Teknik Lider & Editör. Nisan 2010

ASP.Net e Giriş. Erkan GÜZELKÜÇÜK. INETA MEA / DeveloperMania.Net Teknik Lider & Editör. Nisan 2010 10100001111010101101101110111101010000011 01010100101011011101010100001010101010111 00101011011101010100001010101010111001010 11011101010100001010101010111001010110111 01010100001010101010111001010110111010101

Detaylı

NETCAD Bu belgedeki tüm bilgiler önceden uyarı yapılmadan değiştirilebilir ve Ulusal CAD ve GIS Çözümleri Mühendislik Bilgisayar A.Ş. adına verilmiş herhangi bir taahhüt niteliği taşımaz. Bu belgede açıklanan

Detaylı

PDF Created with deskpdf PDF Writer - Trial :: http://www.docudesk.com

PDF Created with deskpdf PDF Writer - Trial :: http://www.docudesk.com Her Yönüyle ilk C# Programımız C# dili ortaya çıkalı daha hiç birşey yapmayan varsa ya da birşeyler yapıp da ne yaptığından emin olmayan varsa işte bu yazı tam size göre. Bu yazımızda klasik Merhaba Dünya

Detaylı

AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANS

AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANS AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANS TBİL - 699 - DÖNEM PROJESİ ÖDEVİ MOBİL UYGULAMA TASARIMLARI VE WİNDOWS PHONE 8 İÇİN ÖRNEK BİR UYGULAMA HAZIRLAYAN : MEHMET

Detaylı

ASP.NET NEDİR? .NET FRAMEWORK NEDİR? ASP.NET WEB UYGULAMALARI

ASP.NET NEDİR? .NET FRAMEWORK NEDİR? ASP.NET WEB UYGULAMALARI 1 2 3 ASP.NET NEDİR?.NET FRAMEWORK NEDİR?.Net Framework.Net platformunun bir dayanak noktasıdır..net Framework gücünü içerisinde barındırdığı yüzlerce sınıf (class) kütüphanesinden alır. Bize sunucu tarafında

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ 4 481BB0068 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU ACTIVE DIRECTORY YAPISI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı