Aks yük hesaplamaları. Aks yükleri ve yük hesaplamaları ile ilgili genel bilgi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Aks yük hesaplamaları. Aks yükleri ve yük hesaplamaları ile ilgili genel bilgi"

Transkript

1 Aks yükleri ve yük hesaplamaları ile ilgili genel bilgi Kamyonları kullanan tüm taşıma tipleri kamyon şasisinin belli bir üstyapı tarafından desteklenmesini gerektirir. Aks yükü hesaplamalarının amacı şasiyi ve üstyapının yerini optimize etmektir. Maksimum taşıma yükünü, maksimum izin verilen aks ve boji ağırlığını aşmadan, yasal gereklilikleri ve teknik sınırlamaları göz önünde bulundurarak taşıyabilmek çok önemlidir. Yük optimizasyonunu taşıyabilmek için, şasi ağırlıkları ve ölçümleri ile ilgili bilgi gereklidir. Bir aks üzerindeki sağ ve sol tekerlek yükleri arasındaki fark toplam aks yükünün %3'ünü geçmemelidir. Eşit olmayan yük aracın bir tarafa eğilmesine neden olur. Aracın direksiyon kabiliyetinin iyi olmasını sağlamak için, en az araç ağırlığının %20'si yönlendirm aksları üzerine gelmelidir. Ancak yerel yasalar farklı bir dağılımı gerektirebilir. 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 1 (19)

2 Örnek Bazı durumlarda, bir kamyon tam dolu olduğundakine oranla kısmen doluyken daha yüksek aks ağırlıkları meydana gelebilir. Resimde, kamyon yaklaşık %65 yüklü olduğunda maksimum ön aks ağırlığının elde edildiğini göstermektedir. Bu durumda maksimum ön aks ağırlığı, tam yükte daha az olmasına rağmen, %65 yükte izin verilenden daha yüksektir. Örneğin çöp araçları için hesaplama yaparken, bu koşullar tersine döner. bu araçlar arkadan dolduruldukları için tam yükten daha az yüklerde daha yüksek bir arka aks ağırlığı meydana gelebilir. 1 F R Ön aks üzerindeki yük 2. Maksimum ön aks ağırlığı 3. Ön aks için yük eğrisi 4. Arka aks için yük eğrisi 5. Yük boşaltırken ön aks üzerindeki en yüksek yük 6. Aracın arkadan nasıl boşaltıldığını gösterir 7. Arka aks üzerindeki yük 8. Maksimum yükün bir yüzdesi olarak yükün boyutu % :20-01 Yayım 1 tr-tr 2 (19)

3 Scania distribütörleri ve yetkili satıcıları yük optimizasyonu için, aks ağırlığı hesaplamalarına yardımcı olan bilgisayar tabanlı bir programa sahiptir Bir aks ağırlığı hesaplamasından çıkan sonuca örnek: Ön Arka Toplam Şasi ağırlığı Ekstra ağırlık Üstyapı ağırlığı Ağırlık Gövde donanımı Boş ağırlık Yük Yük Yük ağırlığı Boş ağırlık Yük ağırlığı Brüt yük ağırlığı Azami ağırlık Ağırlık marjı Yönlendirmeli akslar üzerindeki ağırlık 66 % Yönlendirmeli ön akslar üzerinde 43 % Kayma sınırı, Asfalt 31 % Kayma sınırı, Çakıl taşlı yol 18 % 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 3 (19)

4 Kaldırma prensibi Kaldırma prensibi aşağıdaki örnekle açıklanabilir (örnekteki tekerlekli krikonun ağırlıksız olduğu varsayılır). Tekerlekli krikonun iki zemin desteği bir uçta bir tekerkelten ve tekerlekli krikonun diğer ucunu kaldıran bir insandan oluşur. Bu kişinin yanına bir yük yerleştirildiğinde, tekerlek daha az bir kısmı yüklenirken, bu kişi yükün daha büyük bir kısmını taşımalıdır. 100 kg 70 kg Yükü tekerleğe yaklaştırdıkça, tekerleğin üzerindeki yükleme artar ve kişi daha düşük yük taşır. 100 kg 20 kg Ağırlık tekerleğin merkezinin önüne yerleştirilirse, kişi tekerlekli krikonun ileriye doğru devrilmesini önlemek için aracın tutma yerini aşağıya doğru bastırmalıdır. 100 kg 10 kg :20-01 Yayım 1 tr-tr 4 (19)

5 Kişi için yük, aracın üzerindeki yükün yerine göre değişir. Sistem hareket etmediğinde, tüm kuvvetlerin ve torkların toplamı 0'a eşittir. Tekerleğin merkezine doğru bir tork dengesi olduğunda, aşağıdaki denklem uygulanır. U = Yük TR = Yük (yükün kişi üzerinde etki eden kuvveti) C = Tekerleğin merkezinden yükün ağırlık merkezine olan mesafe A = Zemin destekleri arasındaki mesafe (tekerleğin merkezi ile kişi) U C = TR A Yük (kargo) kaldıracı = yük kaldıracı C U A TR :20-01 Yayım 1 tr-tr 5 (19)

6 Konsept ve hesaplamalar AB BL/2 BL/2 Aks ağırlığı ve üstyapı hesaplamaları ststik denge temellidir, U Aşağı kuvvetlerin toplamı, yukarı kuvvetlerin toplamına eşittir. Bunun anlamı kamyonun tüm bileşenlerinin ve yükünün toplam ağırlığının kamyonun aks ağırlıkları kadar fazla olduğudur. Bir nokta etrafındaki kuvvetler tarafından uygulanan toplam tork, aynı noktanın reaksiyon kuvvetleri tarafından uygulanan torkların toplamı ile aynıdır. Bu çnceki kısımdaki kaldıraç prensibi ile tanımlanmıştır. Önceki örnekteki tekerleklerin yerine kamyonun ön tekerlekleri ve kişinin yerine de arka tekerlekler koyulabilir. Ölçümler Scania BEP Açıklama A L011 İlk ön aks ve ilk çekiş aksı arasındaki mesafe AB L002 Ön akstan üstyapıya kadar olan mesafe TF C K TR Q L012.1 Ön akslar arasındaki mesafe LL - İlk ön aks ile her iki ön aks için teorik yük arasındaki mesafe L L014 İlk arka tahrik aksı ile boji için teorik yük merkezi arasındaki mesafe A AT L AT L015 Teorik aks mesafesi, ön ve arka teorik yük merkezi arasındaki mesafe BL - Yük taşıyıcının dış uzunluğu K - Yük taşıyıcının merkez noktası ile yük ve üstyapı için ağırlık merkezi arasındaki mesafe C - Ön yük merkezi ile yükün ve üstyapının veya ekstra ağırlığın ağırlık merkezi arasındaki mesafe 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 6 (19)

7 Ağırlıklar ve formüller Ağırlık tipi: Dağılmış ağırlık Ön Arka T = Yüklü aracın toplam ağırlığı TF TR W = Şasi ağırlığı WF WR N = Ekstra ağırlık, örneğin vinç NF NR U = Üstyapı yükü ve ağırlığı UF UR Aşağıdaki formülleri kullanın: T = W + N + U C U = AT UR Veya yazılı formda: C = AT UR U = UF + UR U Bir denge elde etmek için, yük ve üstyapının toplam ağırlığı U kaldıracı C ile çarpılarak, teorik aks mesafesi AT ile çarpılan arka aksın ağırlık merkezi UR üzerinde bulunan U orantısı ile aynı sonucu vermelidir. Daha sonra yük yüzeyi BL'yi hesaplayabilecek şekilde C'yi hesaplayın. Yük yüzeyi BL'nin yeri, ='a en yakın olacak şekilde genellikle sapma K tarafından belirlenir. 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 7 (19)

8 Aşağıdaki bilgileri bulun: İzin verilen aks ağırlığı Kamyon ağırlıkları ve aks mesafesi Üstyapı ağırlığı ve ilave ekipmanlar Hesaplama Ön ağırlık Arka ağırlık Burada beş hesaplama örneği sunulmuştur. Toplam ağırlık Yüklü aracın toplam ağırlığı TF TR T Şasi ağırlığı - WF - WR - W Ekstra ağırlık - NF - NR - N Yük + üstyapı = UF = UR = U 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 8 (19)

9 Örnek 1: 6x4 tekerlek konfigürasyonlu traktör Hesaplamanın amacı, optimum aks ağırlığını elde etmek için beşinci tekerleğin (C) nerede olması gerektiğini bulmaktır. Hesaplamaya aşağıdaki bilgileri elde ederek başlayın: U Azami izin verilen aks ağırlığı Kamyon ağırlıkları ve aks mesafesi A= mm L = 677,5 mm AT = A + L = 4.977,5 mm TF A C L TR Hesaplama Ön ağırlık Arka ağırlık Toplam ağırlık a Toplam ağırlık TF = TR = T = Şasi ağırlığı - WF = WR = W = Yük + beşinci tekerlek = UF = = UR = = U = AT a. Yüklü araç Aşağıdaki hesaplamayı kullanarak C'yi hesaplayın: C = AT UR = 4 977, =4.362 mm U Maksimum izin verilen aks ağırlıklarını kullanabilmek için, beşinci tekerlek ön aksın mm arkasına yerleştirilmelidir, bu durumda K 0'dır. 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 9 (19)

10 Örnek 2: 6x2 tekerlek konfigürasyonlu ve arkaya monteli vinçli kamyon Hesaplamanın amacı, sırasıyla ön ve arka akslardaki vincin ağırlık dağılımını belirlemektir. N Hesaplamaya aşağıdaki bilgileri elde ederek başlayın: Azami izin verilen aks ağırlığı Kamyon ağırlıkları ve aks mesafesi Vincin ağırlığı ve ağırlık merkezi A = mm L = 612 mm (6x2) AT = A + L = = mm NF A L NR C = mm AT N = kg C :20-01 Yayım 1 tr-tr 10 (19)

11 Kaldıraç prensibini kullanarak aşağıdaki hesaplama yapılabilir: NR = N C = =3.550 kg AT 5212 NR = kg, şu şartla: NF = N - NR = = kg NF = kg Ön aks üzerindeki ağırlığın negatif olduğuna, başka bir deyişle ön aks üzerindeki ağırlığın azaldığına dikkat edin. Tüm araçtaki hesaplamalar için, devam eden hesaplama içindeki ilgili ağırlık merkezleri NF ve NR girilir. 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 11 (19)

12 Örnek 3: Kabin arkasındaki vinç ve 4x2 tekelek konfigürasyonuna sahip kamyon Hesaplamanın amacı, sırasıyla ön ve arka akslardaki vincin ağırlık dağılımını ve üstyapı için uygun bir platform ağırlığı belirlemektir. AB N BL/2 BL BL/2 Hesaplamaya aşağıdaki bilgileri elde ederek başlayın: U Azami izin verilen aks ağırlığı Kamyon ağırlıkları ve aks mesafesi Vincin ağırlığı ve ağırlık merkezi Akslar üzerindeki vinç ağırlığı dağılımının hesaplaması için örnek 2'ye bakınız. A = AT = mm AB = Vinç tanımı ve hesaplamasına göre en az 1100 mm WF = kg WR = kg N = kg TF C A TR J Hesaplama Ön ağırlık Arka ağırlık Toplam ağırlık a Toplam ağırlık TF = TR = T = Şasi ağırlığı - WF = WR = W = Ekipman, vinç - NF = NR = N = Yük + üstyapı = UF = = UR = = U = a. Yüklü araç 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 12 (19)

13 Aşağıdaki hesaplamayı kullanarak C'yi hesaplayın: C = AT UR C = U = mm Optimum aks ağırlığı dağılımı ile mümkün olan en uzun yük yüzeyini (BL) elde etmek için mümkün olan en kısa AB ölçümünü girin. C = AB + BL/ = BL/2 BL/2 = 2519 mm Optimum aks ağırlığı dağılımına sahip mümkün olan en uzun yük yüzeyi (BL) mm'dir mm standart uzunluğa sahip olan damperli gövde kullanın. Önceki hesaplama damperli gövdenin vinç arkasına alanı olduğunu gösteriyor. 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 13 (19)

14 Optimum uzunluğa ve kabul edilebilir arka çıkıntıya sahip damperli gövdeyi seçebilmek için AB boyutunu hesaplayın. C = AB + BL/ = AB AB = mm Damperli gövdenin ön akstan en uzak noktası: C + BL/2 = = mm Bu durumda arka aksın arkasındaki çıkıntı (J) şöyledir: (C + BL/2) - A = = mm Devrilme aks arka aksın 1000 mm arkasındaysa, devrilme aksının arkasında 519 mm'lik çıkıntı var demektir. Bu kabul edilebilir bir değerdir ve 4400 mm uzunluğundaki bir damperli gövde seçiminin değiştirilmesine gerek yoktur. 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 14 (19)

15 Örnek 4: 8x4*4 tekerlek konfigürasyonlu damperli kamyon AB BL/2 BL/2 Hesaplamanın amacı, maksimum izin verilen aks ağırlığını geçmeden yük alanı (B) ve yeri için uygun bir uzunluk elde etmektir. Seçilen uzunluk, bu durumda iyi bir devrilme stabilitesi elde edebilmek için de uygun bir çıkıntı sağlamalıdır. Hesaplamaya aşağıdaki bilgileri elde ederek başlayın: C U K Azami izin verilen aks ağırlığı Kamyon ağırlıkları ve aks mesafesi Üstyapı ağırlığı ve ilave ekipmanlar Bu örnekte, bir damperli kamyonla hesaplama, eşit dağıtılmış bir yükle yapılır Ölçüm (AB) genellikle ön aks ile üstyapının ön kısmı arasından yapılır. İzin verilen minimum AB ölçümü farklı kabin uzunlukları için belirtilmiştir. 14 kabin için minimum AB ölçümü 320 mm olarak belirtilmiştir. TF A L TR A = mm K = 0 L = mm AT = A + L = mm (ICD'ye göre) AT Hesaplama Ön ağırlık Arka ağırlık Toplam ağırlık Toplam ağırlık a TF = TR = T = Şasi ağırlığı - WF = WR = W = Yük + üstyapı = UF = = UR = = U = a. Yüklü araç 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 15 (19)

16 CC hesaplaması için aşağıdaki formülü kullanın: C = AT UR C = U = En uzun yük üstyapının (BL) optimum aks ağırlığı dağılımı ile ne kadar olabileceğini hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanın: C + K = AB + BL/ = BL/2 BL = mm Optimum aks ağırlığı dağılımına sahip en uzun üstyapı mm'dir. 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 16 (19)

17 6.200 mm standart uzunluğa sahip damperli gövde kullanın. Aşağıdaki hesaplama, seçilen damperli gövde için yeterli yer olmadığını göstermektedir. Hangi platformun kabul edilebilir bir çıkıntı verdiğini görmek için AB ölçümünü hesaplayın. C = AB + BL/ = AB /2 AB = mm 6200 mm'lik yük yüzeyine sahip bir damperli platform için, ön aksın damperli platformunun en arkadaki noktası aşağıdaki gibidir: C + BL/ = mm Boji için aks mesafesi 'tir. Bu da aracın ICD'sinde gösterilir. Son aksın arkasındaki çıkıntı şöyledir: (C + BL/2) - (A ) = ( ) - ( ) = = mm Devrilme aksı arka aksın 550 mm arkasındaysa, devrilme aksının arkasında = 671 mm'lik bir çıkıntı elde edilebilir. Bu kabul edilebilir bir değerdir ve mm uzunluğundaki bir damperli gövde seçiminin değiştirilmesine gerek yoktur. 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 17 (19)

18 Örnek 5: 8x4 tekerlek konfigürasyonlu beton karıştırma kamyonu Hesaplamanın amacı, izin verilen en yüksek aks ağırlığında beton karıştırıcının en ideal yerini elde etmektir. Hesaplamaya aşağıdaki bilgileri elde ederek başlayın: Azami izin verilen aks ağırlığı Kamyon şasi ağırlıkları ve aks mesafesi Üstyapı ağırlığı ve ilave ekipmanlar ile ilgili ağırlık merkezleri (CG). AT = mm CG = mm, üstyapının ön kenarından ölçüm AB U Hesaplama Ön ağırlık Arka ağırlık Toplam ağırlık a Toplam ağırlık TF = TR = T = Şasi ağırlığı - WF = WR = W = Yük + üstyapı = UF = = UR = = U = TF Q C AT TR a. Yüklü araç A :20-01 Yayım 1 tr-tr 18 (19)

19 Ön yük merkezine göre ağırlık merkezinin nerede olması gerektiğini bulmak için C'yi hesaplayın. C = AT UR = U =2.848 mm İlk ön aksa göre beton karıştırıcının yerini belirlemek için, AB ölçümü hesaplanır. C, ön aks mesafesinin yarısı olan, ön yük merkezinden başladığından, bu durumda 1940/2 = 970 mm kullanılır. AB = C - CG + ön aks mesafesinin yarısı = = 877 mm Beton karıştıurıcısını, ilk ön aksın 877 mm arkasına yerleştirin. 04:20-01 Yayım 1 tr-tr 19 (19)

Sunucu/Depolama Raf Ürünleriyle İlgili Taşımaİşlemlerinin Daha Güvenli Gerçekleştirilmesi. Birlikte Başarılıİşler Sunuyoruz

Sunucu/Depolama Raf Ürünleriyle İlgili Taşımaİşlemlerinin Daha Güvenli Gerçekleştirilmesi. Birlikte Başarılıİşler Sunuyoruz Sunucu/Depolama Raf Ürünleriyle İlgili Taşımaİşlemlerinin Daha Güvenli Gerçekleştirilmesi Rack Transport Stability Team (RTST) Ürün Tasarımı Taşıma Kalitesi Hazırlık Hatası BAŞARI Pkt Hatası Paket Tasarımı

Detaylı

İNŞ 331 ULAŞIM 1. Dr. Neslihan SEÇKİN

İNŞ 331 ULAŞIM 1. Dr. Neslihan SEÇKİN İNŞ 331 ULAŞIM 1 Öğr.. Gör. G Dr. Neslihan SEÇKİN 1.GİRİŞ İyi bir karayolu ağının sağladığı ulaşım kolaylığı bir ülke için çok yönlü kalkınma açısından büyük bir itici güçtür. ilk insanlar için yer değiştirme

Detaylı

KROMATOGRAFİYE GİRİŞ. Ref. e_makaleleri, Enstrümantal Analiz

KROMATOGRAFİYE GİRİŞ. Ref. e_makaleleri, Enstrümantal Analiz 1 KROMATOGRAFİYE GİRİŞ Ref. e_makaleleri, Enstrümantal Analiz Bir analitte bulunan engelleyici maddeler fiziksel veya kimyasal yöntemlerle ayrılabilir; bunlar çok bilinen distilasyon, kristalizasyon, çözgen

Detaylı

Dur işaret levhası, beyaz kenarlı kırmızı zemin üzerinde beyaz renkli dur yazısının olduğu sekizgen şekle sahiptir.

Dur işaret levhası, beyaz kenarlı kırmızı zemin üzerinde beyaz renkli dur yazısının olduğu sekizgen şekle sahiptir. 24- TRAFİK TANZİM İŞARETLERİ (TT GRUBU) Genel: Trafik Tanzim İşaretleri, yol kullanıcılarını uymaları gereken özel yükümlülükler, çeşitli yasaklama ve kısıtlamalar hakkında bilgilendirmek için kullanılır.

Detaylı

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44 YAPI SEKTÖRÜ İş Güvenliği El Kitabı Yayın No: 44 ISBN : 978-975-455-166-2 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel amacımız, kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak çalışma barışının

Detaylı

ÇOK NOKTALI BAĞLAMA SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ KURALLAR

ÇOK NOKTALI BAĞLAMA SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ KURALLAR ÇOK NOKTALI BAĞLAMA SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ KURALLAR Cilt D Kısım 70 Çok Noktalı Bağlama Sistemleri ile İlgili Kurallar 2009 TÜRK LOYDU Merkez Ofisi Postane Mah. Tersaneler Cad. No:26 Tuzla 34944 İSTANBUL

Detaylı

YÜKSEK LİSANS TEZİ I VE KUTU KESİTLİ ÇELİK-BETONARME KOMPOZİT KÖPRÜ KİRİŞLERİNİN ANALİTİK İNCELENMESİ

YÜKSEK LİSANS TEZİ I VE KUTU KESİTLİ ÇELİK-BETONARME KOMPOZİT KÖPRÜ KİRİŞLERİNİN ANALİTİK İNCELENMESİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ I VE KUTU KESİTLİ ÇELİK-BETONARME KOMPOZİT KÖPRÜ KİRİŞLERİNİN ANALİTİK İNCELENMESİ İnş.Müh. Alican TÖREN İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı

Detaylı

İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını

İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını ENDÜKSİYON MOTORLARA YOL VERME YÖNTEMLERİ Ahmet Teke, Mehmet Tümay ahmetteke@cu.edu.tr, mtumay@cu.edu.tr Çukurova Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını

Detaylı

Yeni ürün radyatör, serpantin ve hava terminali özelliklerini birleştirmektedir.

Yeni ürün radyatör, serpantin ve hava terminali özelliklerini birleştirmektedir. Tüm yıl boyunca iç mekanlardaki rahat hava ortamı için büyüyen talepler ve bina masraflarını düşürme isteği bizi yeni yollar aramaya teşvik ediyor. Tavandaki hava kaynaklarından soğuk hava temin etme fikri

Detaylı

ÖLÇME HATALARI VE ÖZELLİKLERİ

ÖLÇME HATALARI VE ÖZELLİKLERİ ÖLÇME VE KONTROL Birim adı verilen ve bilinen bir değerle, kendi cinsinden bilinmeyen bir değeri kıyaslamaya (karşılaştırmaya) ÖLÇME denir. Parçaların istenilen ölçü sınırları içersinde yapılıp yapılmadıkları

Detaylı

MICHELIN lastikleri kullanım tavsiyeleri

MICHELIN lastikleri kullanım tavsiyeleri 1 GİRİŞ MICHELIN lastikleri kullanım tavsiyeleri Lastik, araç ile zemin arasındaki tek temas noktasıdır. Bu nedenle kullanıcılar, lastiklerinin kalitesinden emin olmalıdır. Bunun için, kullanıcıların aşağıdaki

Detaylı

2. SAF MADDENİN ÖZELİKLERİ. 2.1. Saf Madde

2. SAF MADDENİN ÖZELİKLERİ. 2.1. Saf Madde 2. SAF MADDENİN ÖZELİKLERİ 2.1. Saf Madde Her noktasında aynı ve değişmeyen bir kimyasal bileşime sahip olan maddeye saf madde denir. Saf maddenin sadece tek bir kimyasal element veya bileşimden oluşması

Detaylı

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak 6. TOPRAK MÜHENDİSLİĞİ 6.1 Orman Yolları Yapımında Toprak Mühendisliği Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak orman yollarının, yapım ve bakım masraflarının minimize

Detaylı

Temel Ders Kitabı: Fen Bilimcileri ve Mühendislik için Fizik; Douglas C. Giancoli, Akademi, 2009 (Dördüncü Baskıdan Çeviri)

Temel Ders Kitabı: Fen Bilimcileri ve Mühendislik için Fizik; Douglas C. Giancoli, Akademi, 2009 (Dördüncü Baskıdan Çeviri) FİZİK 102 Temel Ders Kitabı: Fen Bilimcileri ve Mühendislik için Fizik; Douglas C. Giancoli, Akademi, 2009 (Dördüncü Baskıdan Çeviri) 1. Hafta: Elektrik Alanları (Bölüm 21) Elektrik Yükü: Pozitif ve negatif

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Levent Çetin. Alternatif Gerilim. Alternatif Akımın Fazör Olarak İfadesi. Temel Devre Elemanlarının AG Etkisi Altındaki Davranışları

Yrd. Doç. Dr. Levent Çetin. Alternatif Gerilim. Alternatif Akımın Fazör Olarak İfadesi. Temel Devre Elemanlarının AG Etkisi Altındaki Davranışları Yrd. Doç. Dr. Levent Çetin İçerik Alternatif Gerilim Faz Kavramı ın Fazör Olarak İfadesi Direnç, Reaktans ve Empedans Kavramları Devresinde Güç 2 Alternatif Gerilim Alternatif gerilim, devre üzerindeki

Detaylı

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ Yayın No: 43 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak

Detaylı

2. ÜNİTE KUVVET VE HAREKET

2. ÜNİTE KUVVET VE HAREKET 2. ÜNİTE KUVVET VE HAREKET Sarmal Yayları Tanıyalım İş ve Enerji Enerji Çeşitleri ve Dönüşümleri Basit Makineler Enerji ve Sürtünme i Bu ünitede öğrencilerin; Sarmal yayların özelliklerini farketmeleri,,

Detaylı

Kullanım Kılavuzu First Edition Seventh Printing Part No. 35566TR

Kullanım Kılavuzu First Edition Seventh Printing Part No. 35566TR Kullanım Kılavuzu İlk Basım Yedinci Baskı Önemli Bu makineyi kullanmaya başlamadan önce güvenlik kurallarını ve kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun, anlayın ve bu kural ve talimatlara uyun. Yalnızca

Detaylı

Kullanim Kilavuzu Z-34 22 IC Power Bakım Bilgileriyle birlikte Orijinal Talimatlarin Çevirisi Fifth Edition Second Printing Part No.

Kullanim Kilavuzu Z-34 22 IC Power Bakım Bilgileriyle birlikte Orijinal Talimatlarin Çevirisi Fifth Edition Second Printing Part No. Kullanım Kılavuzu Beşinci Baskı İkinci Basım Önemli Bu makineyi kullanmaya başlamadan önce güvenlik kurallarını ve kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun, anlayın ve bu kural ve talimatlara uyun. Yalnızca

Detaylı

TEMELLER. Farklı oturma sonucu yan yatan yapılar. Pisa kulesi/italya. İnşa süresi: 1173 1370

TEMELLER. Farklı oturma sonucu yan yatan yapılar. Pisa kulesi/italya. İnşa süresi: 1173 1370 TEMELLER Temeller yapının en alt katındaki kolon veya perdelerin yükünü (normal kuvvet, moment, v.s.) yer yüzeyine (zemine) aktarırlar. Diğer bir deyişle, temeller yapının ayaklarıdır. Kolon veya perdeler

Detaylı

YÜK KONTEYNERLERİNİN YAPIMI, ONARIMI VE TESTLERİNE AİT ESASLAR

YÜK KONTEYNERLERİNİN YAPIMI, ONARIMI VE TESTLERİNE AİT ESASLAR YÜK KONTEYNERLERİNİN YAPIMI, ONARIMI VE TESTLERİNE AİT ESASLAR Cilt D Kısım 55 Yük Konteynerlerinin Yapımı, Onarımı ve Testlerine Ait Esaslar 2005 Yük Konteynerlerinin Yapımı, Onarımı ve Testlerine Ait

Detaylı

MALZEME BİLGB DEĞİŞ. Yrd. Doç. Dr. Hayri ÜN. Pamukkale Üniversitesi 2007 - BAHAR

MALZEME BİLGB DEĞİŞ. Yrd. Doç. Dr. Hayri ÜN. Pamukkale Üniversitesi 2007 - BAHAR 4 MALZEME BİLGB LGİSİ ŞEKİL DEĞİŞ ĞİŞTİRME Yrd. Doç. Dr. Hayri ÜN Pamukkale Üniversitesi 2007 - BAHAR ŞEKİL L DEĞİŞ ĞİŞTİRME Dış kuvvetlerin tesiri altında bulunan herhangi bir cismin şeklinde bazı değişiklikler

Detaylı

Yol yapım aşamaları. Yol yapımı yol projesinin hazırlanması ve yolun yapımı olmak üzere iki aşamadan oluşur.

Yol yapım aşamaları. Yol yapımı yol projesinin hazırlanması ve yolun yapımı olmak üzere iki aşamadan oluşur. Yol yapım aşamaları Yol yapımı yol projesinin hazırlanması ve yolun yapımı olmak üzere iki aşamadan oluşur. Yol projesinin hazırlanması sırasında aşağıdaki çalışmalar yapılır: 1-Yol güzergahının etüdü

Detaylı

JDF 424/427 Yol Bilgisi INS 341 Karayolu Mühendisliği Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ

JDF 424/427 Yol Bilgisi INS 341 Karayolu Mühendisliği Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ JDF 424/427 Yol Bilgisi INS 341 Karayolu Mühendisliği Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ Ders Planı Yolun Tarihçesi YOL İNŞAATLARINDA ŞANTİYE YÖNETİMİ Karayollarında Kullanılan Terimler Yol

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ TEMEL ELEKTRİK ELEKTRONİK 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

TEMPER EL KiTABI ÖNSÖZ Cam Merkezi olarak Temper Fırını yatırımı yapmış olan müşterilerimize her an başvuracakları bir kılavuz olması ve sanayicilerimize üretirken kazanmalarına, daha az enerji ile daha

Detaylı

EŞ POTANSİYEL VE ELEKTRİK ALAN ÇİZGİLERİ. 1. Zıt yükle yüklenmiş iki iletkenin oluşturduğu eş potansiyel çizgileri araştırıp bulmak.

EŞ POTANSİYEL VE ELEKTRİK ALAN ÇİZGİLERİ. 1. Zıt yükle yüklenmiş iki iletkenin oluşturduğu eş potansiyel çizgileri araştırıp bulmak. EŞ POTANSİYEL VE ELEKTRİK ALAN ÇİZGİLERİ AMAÇ: 1. Zıt yükle yüklenmiş iki iletkenin oluşturduğu eş potansiyel çizgileri araştırıp bulmak. 2. Bu eş potansiyel çizgileri kullanarak elektrik alan çizgilerinin

Detaylı

ORMAN YOLLARI PLANLAMASI, YAPIMI VE BAKIMI

ORMAN YOLLARI PLANLAMASI, YAPIMI VE BAKIMI T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNŞAAT VE İKMAL DAİRESİ BAŞKANLIĞI ORMAN YOLLARI PLANLAMASI, YAPIMI VE BAKIMI TEBLİĞ NO: 292 Ankara 2008 ~ 0 ~ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ORMAN GENEL

Detaylı

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir.

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. ON ROAD Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. Bu kılavuz ATV150U On Road modelini içermektedir.

Detaylı

Mtack 201 ile mflor zeminler için montaj önerileri. Alt zeminin kontrolü ve ön işlemden geçirilmesi

Mtack 201 ile mflor zeminler için montaj önerileri. Alt zeminin kontrolü ve ön işlemden geçirilmesi Mtack 201 ile mflor zeminler için montaj önerileri Alt zeminin kontrolü ve ön işlemden geçirilmesi Kontroller Alt zemin DIN 18365'te açıklandığı şekilde kuru, engebesiz ve temiz tutulmalıdır. Alt zemin

Detaylı