KNS AŞIRI YÜK SINIRLAYICISI KULLANMA KLAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KNS AŞIRI YÜK SINIRLAYICISI KULLANMA KLAVUZU"

Transkript

1 KNS AŞIRI YÜK SINIRLAYICISI KULLANMA KLAVUZU 1- Giriş Elektrik ile çalışan farklı türden tek kirişli vinçler için üretilmiş olan KNS model aşırı yük sınırlayıcısı; tehlike anında motora giden elektriği kesme özelliğinin yanı sıra sesli alarm, anlık alarm, taşınmakta olan ağırlığı gösterme gibi fonksiyonlara/işlevlere sahiptir. Ürünümüz, vinçe aşarı yük bindirildiğinde uyarı vermesi ve durumun devam etmesi halinde motora giden gücü kesmesi suretiyle gerek insan hayatını, gerekse de kullanılan ekipmanı olası kazalardan korumakta etkin bir unsurdur. KNS Aşırı Yük Sınırlayıcısı; metalurji, makine sektörü, madencilik, demiryolları, rıhtım, liman, ambar ve benzeri alanlar için üretilmiş olan yük taşıma araçlarında ihtiyaç duyulan güvenliği sağlayacak şekilde güncellenmiştir. Sınırlayıcı, bir elektrik kutusuna bağlanmış olan sensör, sabitleme aparatı, görüntüleme ekranı gibi unsurlardan oluşmaktadır. Ürünümüz içinde kullanılan sensör türüne göre iki model olarak sınıflandırılabilir: I- Yatay basınç sensörünün, bir elektirik kontrol kutusu ile kullanıldığı tip, II- Aşırı yük aks sensörünün, bir elektrik kontrol kutusu ile kullanıldığı tip. Ürün, son derece basit ve sade bir yapıya, yüksek güvenlik standartlarına sahiptir ve kurulumu son derece kolaydır. 2- Ürün Modallerinin Tanımlanlanması, Özellikleri ve Kodlama Sistemi KNSLL Kablo pini Nominal kaldırma ağırlığı (ton) Model Örnek bir kodlama: KNS-3-16T-ɸ18-B. Bu kodun açıklaması aşağıdaki gibidir: KNS model aşırı yük sınırlayıcısı, 6 pinli kablo, nominal kaldırma ağırlığı 16 ton, bağlantı kablosunun çapı ɸ 18mm. 3- Temel Teknik Parametreler I- Uygulama aralığı: 10 tondan daha az yük taşıyan tek halatlı vinçlerde/tek halatın 10 tondan daha az yük taşıdığı vinçlerde. II- Gösterme/görüntüleme hassasiyeti: ±%5 (FS) III- Yanılma payı: ±%5 (FS) IV- Alarm noktalarını ayarlamak: Erken uyarı alarmı/ön alarm noktası: Nominal (belirlenmiş/ana) taşıma ağırlığının %90 ına ulaşıldığında devreye girer.

2 Zaman ayarlamalı/gecikmeli alarm noktası: Nominal taşıma ağırlığının %100 üne ulaşıldığında devreye girer. Anlık/acil alarm noktası: Nominal taşıma ağırlığının %110 una ulaşıldığında devreye girer. V- Gecikmeli alarm zamanı: 1-2 saniye VI- Sensörün algılayabildiği yük kapasitesi: Vinçin kaldırma kapasitesinin 1.5 katı. VII- Çalışma ortamı: -10 C ~ +60 C, %90RH VIII- Besleme voltajı: ~380V +%10 / -%15 50HZ (Başka bir çalışma voltajına ihtiyaç duyuluyorsa, sipariş sürecinde ifade edilmelidir.) IX- Röle bağlama kapasitesi: ~380V 5A X- Sensör koruma sınıfı: IP65 XI- Kontrol kutusu koruma sınıfı: IP42 4- Çalışma Prensibi Vinç/ taşıma aracına bindirilen yüke bağlı olarak çelik halatta meydana gelen gerilim, sensörler tarafından algılanarak denge durumuyla kıyaslanır. Vinçe herhangi bir yük yüklenmemiş ise, çelik halat denge durumunu muhafaza eder. Ki bu durumda gösterge 0 ı gösterir, sensör herhangi bir çıkış voltajı vermez, ancak herhangi bir nesne vinçe yüklendiğinde çelik halatın gerilmesine paralel olarak sensör harekete geçer. Sensördeki elektriksel denge bozulur, vinçe bindirilen yükü voltaja çeviren sensör, bunu çıkış sinyali olarak yollar. Sensör tarafından yollanan çıkış sinyali, amplifikatör (yükseltici) vasıtasıyla güçlendirilir. Aplifikatörden geçen bu sinyaller A/D tarafından dijital değerlere dönüştürülerek tek çipli mikrobilgisayara taşınır. Bu sürecin sonucu olarak ağırlık, KNS Aşırı Yük Sınırlayıcısı nın dijital ekranında rakamsal olarak gösterilir. Vince bindirilen yük, vinç kapasitesinin yüzde 90 ına ulaşınca erken uyarı alarmı/ön alarm devreye girer, zil aralıklı/kesik kesik çalmaya başlar ve yeşil gösterge lambası yanar, ama röleye herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Dolayısıyla vinçin çalışması engellenmez, vinç yükü kaldırmaya/taşımaya devam eder. Vince bindirilen yük %100 e ulaştığında aşırı yük nedeniyle oluşabilecek hataların önüne geçilmesi için cihaz devreye girer. Bu noktada 1-2 saniye içinde %100 lük yük azaltılmamış olursa veya arttırılırsa cihaz, vinçin kaldırma kuvvetini üreten motorun çalışmasını hızla durdurur ve kırmızı ikaz lambası yanmaya başlar. Eğer vince yüklenen yük, vincin taşıma kapasitesinin %110 u kadar ise, cihaz yine aynı şekilde kaldırma gücünü sağlayan motora giden elektriği ivedilikle keser/motoru durdurur ve sesli-ışıklı alarm devreye girer. Cihazda kullanılan röle, küçük ebatlı, yüksek güçlü DC röledir ve bu röle, vinçin elektrik devresine bağlıdır. Eğer kaldırma/elektrik akışı normal bir şekilde çalışıyorsa, röle aktif duruma geçmez/çalışmaz. Eğer vinç aşırı yüklenirse, kontrol rölesi çalışmaya başlar, kaldırmayı sağlayan elektrik akımını keser ve vinçin yükü kaldırmasını durdurur. Ancak bu durumdan, diğer emirler etkilenmez. 5- Kurulum ve Kullanma Klavuzu A- KNSLL/KNSLL-Z aşırı yük sınırlayısını monte ederken, lütfen sensörü, vinç aparatı üzerindeki çelik halatın/kablonun sonunda yer alan sabit alana yerleştiriniz. Çelik halatı, sensörün sabitleme plakası içine yerleştirin ve civataları sıkın.

3 KNS Aşırı Yük Sınırlayıcısı nın özellikleri ve ölçüleri: Model ve Kablonun Sensör Özellikleri Çapı L H B b KNSLL-1t 1t ɸ KNSLL-2t 1t ɸ KNSLL-5t 2t ɸ KNSLL-10t 5t ɸ B- KNSLL-Z Aşırı Yük Sınırlayıcısı nı monte ederken, aks yük sensörü (axle-pin sensor) nazikçe ve yavaşça deliğe yerleştirilmelidir, yuvaya oturturması adına sensöre kesinlikle ve hiçbir şekilde vurulmamalıdır. Bölme levhası/plakası ile aks iyice sıkıştırılmalı, kendi ekseni etrafında veya yuvada oynayamacak hale getirilmelidir. Açılma yönü, normal şartlar altında, çizimde de gösterildiği üzere yukarıya doğrudur.

4 KNS Aşırı Yük Sınırlayıcısı nın özellikleri ve ölçüleri: No Model ve özellikleri Sensör d D L1 L 1 KNSLL-Z-2/1-2T 2T KNSLL-Z-2/1-3T 2T KNSLL-Z-2/1-5T 3T KNSLL-Z-2/1-10T 5T KNSLL-Z-2/1-10T 5T KNSLL-Z-2/1-16T 10T KNSLL-Z-2/1-20T 10T NOT: Ölçüler müşterinin isteğine göre değiştirilebilir C- Elektrik Kontrol Kutusunun kurumu ve bağlantılarının yapılması: NOT: Görüntüleme kutusunu, müşterinin istediği konuma göre kurun. Kutu, hiçbir şekilde sallanmayacak/oynamacak şekilde sıkılmalıdır, yağmur geçirmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Elektrik kontrol kutusunun sensörle bağlantısı kurulmalıdır. Sensör, doğrudan yağmur alacak bir noktaya monte edilmemelidir. Güç/elektrik kablosu, vinçin güç kaynağının sonunda/arkasında bulunan girişe bağlanmalıdır. Aşırı yük sınırlayıcısı, vincin çalıştığı süre içinde diğer elektrik cihazlarından etkilenmeyecek şekilde konumlandırılmalıdır. Görüntüleme kutusu ve sensör, RVVP4X0.3mm 2 kablo ile bağlanmalıdır. Vinçle birlikte hareket edecek şekilde ayarlanmalıdır.

5 1- Standart çalışma boyunca, kumanda kablosunun röleyle bağlantısı normalde kapalı kontakt durumundadır ve aşarı yük alarmı verildiğinde, röle kontaktı/bağlantıyı açar 2- Eğer kontrol voltajı 36 volttan düşük ise ve aktarma mesafesi normalden daha uzak ise, kontrol hattı/kablosu 1.55mm 2 ye veya daha yukarıya yükseltilmelidir. D- Ayarlama ve bağlantı testleri Kurulum ve bağlantılar yapıldıktan sonra, sistem ayarlarını ve bağlantılarını aşağıdaki adımlara uygun bir şekilde yükleyin: Elektrik/güç giriş ünitesinin yalıtımı direncini kontrol edin, bu direnç 1MΩ dan daha düşük olmamalıdır. Elektrik devresi açıldığında/sistem çalıştırıldığında, besleme voltajının ayarlanmış olan voltajla uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Ağırlık göstergesinin açılmış olmasına ve rakamların görünüyor olmasına dikkat edin. Otokontrol özelliğini kontrol edin. Kontrol paneli üzerinde bulunan Otokontrol/Shelf Checking düğmesine basın, görüntülenen dijital değer/rakam 0 olarak görünecektir ve kırmızı ile yeşil lambalar yanıyor olacaktır. Bu sırada, kaldırma gücünü kapatın, böylece vinç yükü kaldırmayı durduracaktır ve sesligörüntülü alarm devreye girecektir. Ki bu, aşırı yük kontrol sisteminin devreye girdiğini ve normal çalıştığını gösterir. Otokontrol/Shelf Checking düğmesi, aynı zamanda alarmı resetlemek ve büyük harfe geçmek için de kullanılır. E- Sistem ayarlarını aşağıdaki adımlara göre yapın: Sistem zero correction/doğrulama: vinçin kaldırma kancası yerden 1 metre yüksekteyken, görüntüleme cihazının ekranında görülen rakam 0 değildir. İlk olarak ekranda -00- görülene kadar Ayarla/Kur/Set düğmesine basılı tutun. Sonra ekrandaki rakamlar zıfırlamak için aşağı ok düğmesine basın. Bunun ardından cihaz çalışacaktır. Tam/full değer/yük ve alarm noktası, fabrikadaki üretim sürecinde cihaza yüklenmektedir. Dolayısıyla bu özellikler, herhangi bir ayarlamaya gerek duyulmaksızın doğrudan kullanılabilir. Anlık alarm noktası uzun süreli bir kullanma sonrasında, vinçin kaldırma kapasitesinin %110 una varan bir yükle test edilmelidir. Bu test sonucunda, sesliışıklı alarm devreye girecek, kontrol kutusuna giden elektrik akımı kesilecektir, aksi durumda ayarlarda bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ve yine vinçin taşıma kapasitesinin %90-%100 üne ulaşıldığında, kesik kesik bir sesli-ışıklı alarm devreye girecektir, ancak vincin yükü kaldırmasını/taşımasını sağlayan elektrik akışı durmayacaktır. Dolayısıyla bu kesik kesik ışıklı ve sesli alarmın anlamı, vinçe daha fazla yük yüklenmemesi gerektiğidir. Eğer aşırı yük kapasitesi vinç üzerinde test edilmek isteniyorsa, kumanda hattı/kablosu çıkartılabilir, zira bu durumda da aşırı yük sınırlayıcısı kaldırılan ağırlığı göstermeye ve alarm çalmaya devam edecektir. Aşırı yük kısıtlayıısı, hareketli vinçlerde güvenlik ekipmanı olarak kullanılmaktadır. Kurulumu ve ayarları bir teknisiyen tarafından yapılmalıdır ve sadece ayarlamalar

6 ve gerekli testler yapıldıktan sonra kullanılmalıdır. Cihazla ilgili herhangi bir arıza tespit edildiğinde, aşırı yük kısıtlayıcısı kullanıcı tarafından sökülüp teknik servise gönderilebileceği gibi, fabrika aranarak bir teknisyenin gönderilmesi de istenebilir. NOT: Eğer sensör ile elektrik kontrol paneli/kutusu arasındaki bağlantı düzgün çalışmıyorsa, aşırı yük sınırlayıcısı otomatik olarak alarm çalmak suretiyle uyarı verecektir ve röleyi devre dışı bırakacaktır. Bu sorunların çözülmesinin ardından, aşırı yük sınırlayıcısı otomatik olarak yeniden devreye girecek ve olağan şekilde çalışacaktır. 6- Ayarlar I kodu ekranda belirene dek Kur/Set düğmesine basın, ardından aşağı oka basın. Ekrandaki rakamlar sıfırlanacaktır. II- Yükün taşındığını göseteren FST kodu ekranda belirinceye dek yeniden Kur/Ayarla/Set düğmesine basın. Bu fonksiyon yük hatalarının görülmesi durumunda da kullanılacaktır. Bu bakımdan ağırlık/yükle ilgili bir hata ile karşılaşıldığında FST kodu ekranda görünene değin Kur/Ayarla/Set tuşuna basılı tutulmalıdır. Bu işlem yapıldığında, vincin yeniden harekete geçerek yürü taşığı görülecektir. (Bu ayarlama yapılırken, vince bindirilen yükün, vincin tonajının yarısı kadar olması önerilir. Zira bu işlem sadece rakamların dijital ekranda belirmesi için yapıldığı unutulmamalıdır.) III- Kur/Ayarla/Set düğmesine basın ve program çalışacaktır. IV- Lütfen ürünü aldığınız ofise, tonajın değiştirilmesi gerekip gerekmediğini sorunuz. 7- Kullanıcının Dikkatine KNS Aşırı Yük Sınırlayıcısı bir güvenlik aracı olmasına karşın, vinç sahasında uyulması gereken kurallar kesinlikle ihmal edilmemelidir. Her 6 ayda bir cihazınızın testleri ve denetimi yenilenmelidir. (Alarm fonksiyonları, göstergeleri vs.) Bu denetlemeler sırasında bir sorunun olduğuna dair bir şüphe oluşması durumunda hata ayıklama modu kullanılmalıdır. Kablolu bağlantı güvenilir ve sağlam olmalıdır, ki diğer tüm forksiyonlar normal iken herhangi bir sorunla karşılaşılmasın. Emek Yemez Mah. Tutsak Sk. Şişhane İş Mrkz. No:15 Kat:4 Karaköy 3448 İSTANBUL/TÜRKİYE T: (Pbx) F: Web:

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10 Referans Kitapçığı Elektrik Şebeke Koruması Sepam seri 10 İçindekiler Güvenlik Bilgisi.....................................................7 Kitapçık Hakkında...................................................9

Detaylı

Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu. 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası

Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu. 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu Kullanım Kılavuzu 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası Dikkat! Değerli müşterimiz, Aşağıda belirtilen uyarılara uymanızı önemle rica ederiz. Makineyi aldığınızda Garanti

Detaylı

OMS 560. Yük Sınırlayıcı İndikatörü. Kullanım Kılavuzu. Ver 1.5

OMS 560. Yük Sınırlayıcı İndikatörü. Kullanım Kılavuzu. Ver 1.5 OMS 560 Yük Sınırlayıcı İndikatörü Kullanım Kılavuzu Ver 1.5 AKSÖZ MAKİNA SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ. ÖNSÖZ Bu kılavuz, yükleme, ana kontrol bakım ve kullanımı, sensör, ve asansör ağırlık biriminin yardımcılarından

Detaylı

ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU

ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU Değerli Müşterimiz, Lütfen Önce Bu Kılavuzu Okuyunuz! İleri teknoloji ile üretilmiş

Detaylı

Yumuşak yol verici. 3RW44 Cihaz kılavuzu 10/2010. Endüstriyel şalt tekniği. Answers for industry.

Yumuşak yol verici. 3RW44 Cihaz kılavuzu 10/2010. Endüstriyel şalt tekniği. Answers for industry. Yumuşak yol verici 3RW44 Cihaz kılavuzu 10/2010 Endüstriyel şalt tekniği Answers for industry. İçindekiler Önemli açıklamalar Giriş 1 SIRIUS Yumuşak yol verici 3RW44 Cihaz kılavuzu Projeksiyon açıklamaları

Detaylı

SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :...

SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :... SKM SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Debi :...m³/h Man. Yükseklik :...m Motor Gücü :...kw Devir Sayısı :...d/dak BK SKM 0

Detaylı

YE-KA1100 E /T KABLOSUZ ALARM SİSTEMİ KULLANMA KILAUZU P/N 20120525-1

YE-KA1100 E /T KABLOSUZ ALARM SİSTEMİ KULLANMA KILAUZU P/N 20120525-1 YE-KA1100 E /T KABLOSUZ ALARM SİSTEMİ KULLANMA KILAUZU P/N 20120525-1 1 Özet Değerli Kullanıcılar: Yeni bir güvenlik sistemi alırken sizler için hazırlamış olduğumuz, test edilmiş ve özenle paketlenmiş

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

VARkombi 18 PC. Reaktif Güç Kontrol Rölesi. 18 Kademe. KAEL Mühendislik Elektronik Tic. ve San. Ltd.Şti.

VARkombi 18 PC. Reaktif Güç Kontrol Rölesi. 18 Kademe. KAEL Mühendislik Elektronik Tic. ve San. Ltd.Şti. VAkombi PC eaktif Güç Kontrol ölesi Bankalar Marketler Benzinlikler Okullar Atölyeler Oteller Kademe KAEL Mühendislik Elektronik ic. ve an. Ltd.Şti. İçindekiler Giriş... Uyarılar... Özellikler... Genel...

Detaylı

UTM 4000 (600kN) BC 100 ÜNİTELİ ÜNİVERSAL TEST CİHAZI

UTM 4000 (600kN) BC 100 ÜNİTELİ ÜNİVERSAL TEST CİHAZI KULLANMA KILAVUZU UTM 4000 (600kN) BC 100 ÜNİTELİ ÜNİVERSAL TEST CİHAZI BMS Bulut Makina Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Dolapdere Sanayi Sitesi Ada 4 No :7-9 Başakşehir/ İSTANBUL

Detaylı

Kullanim Kilavuzu Z-34 22 IC Power Bakım Bilgileriyle birlikte Orijinal Talimatlarin Çevirisi Fifth Edition Second Printing Part No.

Kullanim Kilavuzu Z-34 22 IC Power Bakım Bilgileriyle birlikte Orijinal Talimatlarin Çevirisi Fifth Edition Second Printing Part No. Kullanım Kılavuzu Beşinci Baskı İkinci Basım Önemli Bu makineyi kullanmaya başlamadan önce güvenlik kurallarını ve kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun, anlayın ve bu kural ve talimatlara uyun. Yalnızca

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

TruVision NVR 10 Hızlı Başlangıç Kılavuzu

TruVision NVR 10 Hızlı Başlangıç Kılavuzu TruVision NVR 10 Hızlı Başlangıç Kılavuzu P/N 1072767B-TR REV 1.0 ISS 16OCT14 Telif Hakkı 2014 United Technologies Corporation. Interlogix, United Technologies Corporation un bir birimi olan UTC Building

Detaylı

VARkombi 12 PC-TFT. Reaktif Güç Kontrol Rölesi. 12 Kademe. KAEL Mühendislik Elektronik Tic. ve San. Ltd.Şti.

VARkombi 12 PC-TFT. Reaktif Güç Kontrol Rölesi. 12 Kademe. KAEL Mühendislik Elektronik Tic. ve San. Ltd.Şti. VAkombi 2 PC-F eaktif Güç Kontrol ölesi Bankalar Marketler Benzinlikler Okullar Atölyeler Oteller 2 Kademe KAEL Mühendislik Elektronik ic. ve an. Ltd.Şti. İçindekiler Giriş... Uyarılar... Özellikler...

Detaylı

VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI. Web Edition

VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI. Web Edition VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI Web Edition DEĞERLI VOLVO SAHIBI VOLVO'YU SEÇTIĞINIZ IÇIN TEŞEKKÜRLER! Volvo'nuzu uzun yıllar zevkle kullanacağınızı ümit ediyoruz. Otomobiliniz, sizin ve yolcularınızın

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ HABERLEŞME VE BİLDİRİM TESİSATLARI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

TURKCELL T-CAM 10 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU

TURKCELL T-CAM 10 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU TURKCELL T-CAM 10 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU TURKCELL T-CAM 10 GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA KULLANMA KILAVUZU UYARI Bu kılavuzdaki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kılavuzun

Detaylı

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ!

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! YASAL UYARILAR Cihazı kullanırken o bölgede geçerli olan kanun ve yönetmeliklere uyunuz. Sit alanlarında, ören yerlerinde ve askeri bölgelerde cihazı

Detaylı

CPG.0 ORTA GERİLİM SF 6 İZOLELİ MODÜLER HÜCRELER

CPG.0 ORTA GERİLİM SF 6 İZOLELİ MODÜLER HÜCRELER IG-123-TR Genel Bilgiler CPG.0 İZOLELİ MODÜLER HÜCRELER LIB Transformatör Binaları Primer Dağıtım Anahtarlama Cihazları Sekonder Dağıtım Anahtarlama Cihazları Koruma ve Otomasyon Alçak Gerilim Panoları

Detaylı

NEWTECH PRO PLUS 6-10 KVA DSP LCD 1/1 ONLINE KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU

NEWTECH PRO PLUS 6-10 KVA DSP LCD 1/1 ONLINE KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU NEWTECH PRO PLUS 6-10 KVA DSP LCD 1/1 ONLINE KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU Kesintisiz Güç Kaynağı Sistemi Lütfen bu kılavuzda belirtilen uyarılara ve çalıştırma talimatlarına kesinlikle uyunuz.

Detaylı

Fronius Symo Sembol açıklaması ve yer seçimi Montaj ve bağlantı açıklamaları

Fronius Symo Sembol açıklaması ve yer seçimi Montaj ve bağlantı açıklamaları / Battery Charging Systems / Welding Technology / Solar Electronics Fronius Symo Sembol açıklaması ve yer seçimi Montaj ve bağlantı açıklamaları TR Kullanım kılavuzu Şebeke bağlantılı inverter 42,0426,0172,TR

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ TEMEL ELEKTRİK ELEKTRONİK 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

VLT 2800 VLT 2800 İÇİNDEKİLER Emniyet kuralları.................... 2 Mekanik montaj..................... 5 Boyutlar..................6 Motor bağlantıları.................. 7 ebeke bağlantıları.........9

Detaylı

Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun

Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun süre sorunsuz kullanabilmek için, kullanım talimatlarını

Detaylı

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah AL23 V0.2 Sayfa 1 Giriş Elektrikli cihazlarınızı korumada ENEL Kesintisiz Güç Kaynakları ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. AL Serisi Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK), en son teknoloji kullanılarak üretildi.

Detaylı

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü)

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) ABB - Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) A.G.-O.G. ŞALT TANITICI REKLAM AKILLI YÜK YÖNETİMİ YÜKLERİ OPTİMİZE EDEREK ENERJİ KESİNTİLERİNİ AZALTAN YENİ DEVRE

Detaylı

İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI

İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI MODEL RTM525 TANITMA VE KULLANIM KLAVUZU 8 7 6 CİHAZIN ÜNİTELERİ 1. Akım ayar düğmesi 2. Açma / Kapama anahtarı 3. Taşıma kolu 4. Havalandırma aralıkları 5. Argon kaynak kablo

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

Hız kontrol cihazları Altivar 12. Katalog

Hız kontrol cihazları Altivar 12. Katalog Altivar Katalog İçindekiler Altivar b b Broşür.................................................... sayfa b b Seçim kılavuzu... sayfa b b Tanıtım.................................................... b b

Detaylı

Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu

Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu 6303 5737 04/2003 TR Kullanıcı için Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu Oda Termostatı RC10 Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz Önsöz Bu cihaz ilgili norm ve yönetmelikler tarafından istenen şartları yerine

Detaylı