Prostat organı nedir idrar tamamen

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Prostat organı nedir idrar tamamen"

Transkript

1 Prostat organı nedir Prostat kestane boyut ve şekillerinde bir salgı bezidir. Mesanenin altında, rektumun (makat) önünde yer alır. Prostatın tam merkezinden üretra denilen mesaneden idrarı boşaltmaya yarayan kanal yer alır. Ayni zamanda organizmanın ikincil seks organıdır. En önemli vazifesi meninin %95' ini teşkil ederek meniyi sulandırmaktır. Böylece sıvının miktarını çoğaltarak döllenmeyi kolaylaştırır. Ejekülasyon (cinsel boşalma) sırasında prostatı çevreleyen kaslar seminal sıvıyı üretraya doldurur. Seminal sıvı üretra boyunca penis ucuna kadar gelerek buradan dışarıya akar.prostat büyürse içinden geçen üretrayı sıkıştırarak idrar akışını zorlaştırabilir hatta tamamen durdurabilir. Bu nedenle prostat kanserinin ve prostat büyümenin belirtilerinden birisi idrar yapmakta güçlüktür. Prostat ergenlik yaşına kadar aktif değildir. Ergenlikte aktivite göstermeye baslar. Ortalama 25 yaşına kadar fonksiyonları artar ve daha sonra faaliyetinde yavaş yavaş azalma görülür ve büyümeye başlayabilir.

2 Prostat kanseri Prostat kanseri erkeklerde en sık bulunan kanser türüdür. Prostat kanseri akciğer kanserinden sonra erkeklerde kanser ölüm nedenlerinin başlıca ikincisidir. Yaşamı boyunca dört erkekden biri prostat kanseri olacakken, sadece otuz dört erkekden biri bu hastalıktan ölecektir. Prostat kanseri nin ölüm hızı azalıyor. Ve hastalık daha erken tanı alıyor. Prostat kanseri prostat dokusunda kanser (malign) hücrelerinin oluştuğu bir hastalıktır. Prostat erkek üreme sisteminde mesane (idrar toplayan ve boşaltan organ) nin hemen altında ve rektum(kalın barsağın alt kısmı) un önünde yerleşmiş bir bezdir. Yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir ve üretra(mesane den idrarı boşaltan tüp) nın bir parçasını sarar. Prostat bezi meni nin bir kısmını oluşturan sıvıyı üretir. Prostat kanseri esas olarak yaşlı erkeklerde bulunur. Erkekler yaşlandıkça prostat daha da büyüyebilir ve üretra yada mesaneyi engelleyebilir. Buda idrar yapma güçlüğüne yada seksüel fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. İyi huylu prostat büyümesi (BPH) denilen durum kanser olmamasına rağmen BPH yi düzeltmek için ameliyat gerekebilir. BPH yada prostat daki diğer problemlerinin belirtileri prostat kanseri belirtilerine benzeyebilir. Prostat Kanseri Belirtileri Aşağıdaki ve diğer belirtilere prostat kanseri sebep olmuş olabilir. Diğer durumlar da aynı belirtilere sebep olabilirler. Aşağıda problemlerin herhangi birinin varlığında doktora başvurulmalıdır. Azalmış yada kesik kesik idrar akımı Sık sık idrar yapma (özellikle geceleri) Zorlanarak idrar yapma idrar yapma sırasında yanma veya ağrı İdrar yada meni de kan gelmesi Geçmeyen sırt,kalça yada pelvis (alt kalca kısmı) ağrısı Ağrılı ejekülasyon (cinsel boşalma) Prostat kanseri için düzenli bir taramaya gitmelisiniz. 50 yaş ve üzerindeki erkekler yılda bir parmakla rektal muayeneye gitmeli ve prostat a özgül antijen (PSA) için kan testi yaptırmalıdı. Ailesinde prostat kanseri öyküsü olan yüksek risk grubundaki erkekler 40 yaşından itibaren taramaya başlamalıdırlar.

3 Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa doğrudan en yakın hastanenin acil servisine gidiniz: Idrar yolu enfeksiyonu- idrar yaparken yanma ve ağrı, tuvalete yetişememe, sıklıkla ateşle birlikte idrar yapma Mesane tıkanması- Yeterli sıvı alınmasına rağmen çok az yada hiç idrar yapamama; zorlamaya rağmen çok az idrar yapmak Akut böbrek yetmezliği- Yeterli sıvı alınmasına rağmen biraz rahatsızlıkla birlikte az yada hiç idrar yapamama Özellikle sırt, kalça yada uyluk ta derin kemik ağrısı yada kemik kırığı- İleri prostat kanserinin kemiklere yayıldığının muhtemel bir bulgusu olabilir Bacaklarda güçsüzlük ve yürümede zorluk, işeme ve barsak hareketlerinde artan zorluk, mesane ve barsak kontrolünde zorluk ve kasıklarda ve ayaklarda azalmış hislenme, uyuşukluk ve karıncalanma akut omurilik basısına işaret eden başlıca belirtilerdir. Sıklıkla bunlardan önce genellikle tek taraflı kalça ağrısı yada birkaç gün yada haftalık sırt ağrısının olması. Aşağıdaki test ve tahlil yöntemler kullanılabilir: Parmakla rektal muayene(rektal tuşe-dre): Rektum muayenesi yani doktor eldivenli parmağını rektuma sokar ve rektum duvarı üzerinden prostattaki yumru ve anormal alanları hisseder. Prostata özgül antijen (PSA) testi: Kandaki PSA düzeyinin ölçüldüğü bir testtir. PSA prostat kanseri olan erkeklerin kanlarında yüksek miktarda bulunabilen prostat bezi tarafından üretilen bir maddedir. Prostat enfeksiyonu yada iltihabı veya BPH(büyümüş, kanser olmayan prostat bezi) si olan erkeklerde de PSA düzeyleri yüksek olabilir. Transrektal ultrason (TRUS): Bu yöntemde yaklaşık bir parmak büyüklüğünde olan parça prostat bezini kontrol etmek için rektuma sokulur. Bu parça iç organ ve dokulara ultrasonla bir vucut dokusu resmi oluşturur. Transrektal ultrason biyopsi yöntemi. 1. Transrektal biyopsi: Rektumdan prostat a ince bir iğne sokularak prostat dan doku çıkarılması ve daha sonra mikroskop altında bir patoloğun bakabileceği şekilde hücre ve dokuların çıkarılması işlemi. 2. Transperineal biyopsi: Skrotum ve rektum arasındaki deriden prostat a ince bir iğne sokularak prostat dan doku çıkarılması.

4 Elastografi Ultrasonu: Ultrasonun doku (prostat bezini) üzerine uyguladığı mekanik basıncın doku boyutunda meydana getirdiği minik değişikliklerin ölçülmesi doku karakteristiği hakkında bilgi vererek yeni bir görüntüleme şeklinin ortaya çıkmasını sağlanmıştır. Malign tümöral (kötü huylu) oluşumlarda kompresyondan önce ve sonra değişiklik göstermezken, normal dokularda ve muhtemel benign (iyi huylu) yapılarda mesafe küçülür. Böylece tümörün yapısı hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bu mesafe değişikliklerinin, yani dukuklardaki yumşaklık ve sertlik payı görüntülenmesine "elastografi" denir. Bu son gelişmiş ultrason cihazi bizde kullanılmaktadır. Kaynak: Cilt 8, Sayı 4, Sayfa(lar) , Türk Tanısal ve Girişimsel Radyoloji Dergisi (Official Journal af the Turkish Society of Radiology) Prostat kanseri nin evreleri Evre I(yada A): Kanser parmakla rektum muayenesinde hissedilemeyebilir ve prostatın dışına yayıldığını gösteren bir kanıt yoktur. Bu kanserler sıklıkla büyümüş prostat için yapılan cerrahi sırasında tesadüfen bulunurlar. Evre II(yada B): Tümör evre birden daha büyüktür ve parmakla rektum muayenesinde hissedilebilir. Prostatın dışına yayıldığını gösteren bir kanıt yoktur. Bu tümörler genellikle PSA düzeyi yüksek erkeklere biyopsi yapıldığında bulunurlar Evre III(yada C): Kanser prostat a komşu organları tutmuştur. Evre IV(yada D): Kanser lenf bezlerine yada diğer organlara yayılmıştır. Dört tip standart tedavi kullanılır: İhtiyatlı (bekleme) İhtiyatlı (bekleme); hastanın durumunu belirtileri ortaya çıkana yada değişene kadar hiçbir tedavi vermeden yakın bir şekilde izlemektir. Bu tedavi sıklıkla başka tıbbi problemleri olan yaşlı erkekler ve hastalığın erken döneminde kullanılır. 2 ameliyat yöntemi 75 yaşından daha genç sağlığı iyi olan hastalara prostat kanseri tedavisi olarak sıklıkla ameliyat önerilir. Aşağıdaki ameliyat yöntemleri uygulanır: a) Normal cerrahi yani açık ameliyat b) Da vinci (Robot asıstanlı) yani => kapalı ameliyat son teknoloji sistemi bizde mevcuddur!

5 Burada Pelvik lenfadenektomi: Pelvisteki (alt kalca bölümünde) lenf bezleri çıkarılması ve patolog dokuyu mikroskop altında kanser hücrelerini aramak için incelenir. Eğer lenf nodları kanser içeriyorsa, prostat çıkarılmaz ve başka tedavi uygulanır. Radikal prostatektomi: Prostat, çevresindeki doku ve yakın lenf düyümlerinin (nodlarının) çıkarılmasıdır ve iki yöntemle (kapalı ve acık ) olabilir Radikal prostatektomi nin 2 tipi vardır: Retropubik prostatektomi: Karın duvarına yapılan bir kesi aracılığıyla prostat ın çıkarıldığı bir cerrahi yöntemidir. Aynı zamanda yakın lenf nodlarının çıkarılması yapılabilir ve biri açık ve digeride kapalı yapılır ( robot asistanlı) Perineal prostatektomi: Perineum( scrotum ve anüs arasındaki bölge) a yapılan bir kesi aracılığıyla prostat ın çıkarılması. Prostat ın transüretral çıkarılması(turp): Prostatın kabıgı kalır (ici alınır) Üretra boyunca yerleştirilmiş sistoskop(ince,ışıklı bir tüp) kullanarak prostat dan doku çıkarılan bir kapal cerrahi yöntemidir. Bu yöntem bazen önceden verilmiş diğer kanser tedavilerinin uygulandığı tümörün sebep olduğu belirtileri gidermek için yapılır. Ayrıca prostat ın transüretral çıkarılması hastalık yada yaşından dolayı radikal prostatektomi olamayan erkeklerde de yapılabilir. Cerrahi ile tedavi edilmiş erkeklerde iktidarsızlık ve mesaneden idrar yada rektumdan gayta kaçağı olabilir. Bazı vakalarda doktorlar sinir koruyucu (Nervschonung) cerrahi olarak bilinen bir teknik kullanabilirler. Bu tip cerrahi ereksiyonu kontrol eden

6 sinirleri koruyabilir. Ama büyük tümörler yada sinirlere çok yakın tümörler bu cerrahiye uygun olmayabilir. 3. Radyasyon tedavisi (radyoterapi) Dış radyasyon tedavisi kansere doğru radyasyon gönderen vucut dışı bir makine kullanır. İç radyasyon tedavisi doğrudan kanser içine yada yakınına yerleştirilen radyo-aktif madde ile işaretlenmiş iğneler, tohumlar,teller ve kataterler kullanır. Verilen radyasyon tedavisinin verilme yolu tedavi edilen kanserin tipi ve evresine bağlıdır. Radyasyon tedavisi ile tedavi edilen erkeklerde iktidarsızlık ve idrar yollarında problemler olabilir. 4. Hormon tedavisi Hormon tedavisi hormonları çıkaran yada etkilerini engelleyen ve kanser hücrelerinin büyümelerini durduran bir kanser tedavisidir. Prostat kanseri tedavisinde kullanılan hormonlar. Lüteinleştirici hormonlar; Örnekler Löprolid, goserelin ve buserelin adlı Antiandrojenler androjenlerin(erkek seks karekterlerinin oluşmasını tetikleyen hormonlar) etkisini engelleyebilirler. Flutamid ve bikalutamid iki örnektir. Ketakonazol ve aminoglutemid gibi ilaçlar böbreküstü bezinin androjen yapımını engelleyebilirler. Östrojenler(kadın seks karekterlerinin oluşmasını tetikleyen hormonlar) testislerin testosteron üretmesini engelleyebilir. Bununla birlikte günümüzde prostat kanseri tedavisinde östrojenler ciddi yan etkileri riskinden dolayı çok nadir olarak kullanılmaktadır. Hormon tedavisi ile tedavi edilen erkeklerde sıcak basması, azalmış cinsel fonksiyon, seks isteğinin azalması(libidonun azalması) ve zayıflamış kemikler görülebilir. Orşiektomi hormon üretimini azaltmak için erkek hormonlarının ana kaynağı olan testislerden (yumartalarda) ikisinin birlikte (iç dokular) çıkarıldığı bir cerrahi yöntemidir. Yeni tedavi yöntemleri kilinik denemelerde test edilmektedir. Bu tedaviler aşağıdakileri içermektedir: Kryo-cerrahi Kryo-cerrahi prostat kanseri hücrelerini donduran ve parçalayan bir enstrüman kullanan bir tedavidir. Bu tip tedavi kryo-tedavi olarak da adlandırılır. Kemoterapi(İlaç tedavisi) İlaç tedavisi hücreleri öldürerek yada bölünmelerini durdurarak kanser hücrelerinin gelişimini durduran ilaçları kullanan bir kanser tedavisidir. İlaç tedavisi ağızdan alındığında yada kas yada ven içine enjekte edildiğinde, ilaçlar kanakımına girerler ve vucudun her yanındaki kanser hücrelerine ulaşabilirler.(sistemik ilaç tedavisi) Yüksek yoğunluklu(şiddetli) odaklanmış ultrason

7 Yüksek yoğunluklu(şiddetli) odaklanmış ultrason kanser hücrelerini ortadan kaldırmak için ultrason(yüksek enerjili ses dalgaları) u kullanan bir tedavidir. Prostat kanserini tedavi etmek için ses dalgalarını üreten bir endorektal araç(prob) kullanılır. Bu özet bölümünü klinik denemelerde çalışılan özel tedavilere değinmektedir ama çalışılmakta olan bütün tedavileri açıklayamayabilir. Prostat kanseri tedavi sonrası.neler yapılmalıdır? Kanserin geri gelip gelmediğini yada daha da yayılıp yayılmadığını görüp kontrol etmek için sizi daha dikkatlice izlemek gerektiricektir. Düzenli doktor muayeneleri, PSA kan testleri ve parmakla rektal muayeneleri Doktorların inceleyip tedavi edebilecekleri her yeni belirti yada yan etkiyi bildirdiğinizden emin olun. Prostat kanseri tedavinizden uzun yıllar sonra geri gelebilir, ama önemli olan doktor randevularının sürdürülmesidir. Hastanedeki tedaviden sonra sizi tekrar günlük hayatınıza geri dönüşünüzü kolaylaştırmak için kur daki rehabilitasyona veya ambulant (günlük) rehabilitasyona katılabilirsiniz. Bu bilgilendirmenin dışında aklınıza gelen soruları rahatlıkla sizi tedavi eden doktor arkadaşlarımıza ve doktor Tetik`e danışabilirsiniz. Başhekim Özel Doç. Dr. Stamm Uroloji bölümü, Heilig Geist Hastanesi

Prostat bezi erkeğin üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Mesanenin. altında, rektumun (makat) önünde yerleşmiş ceviz büyüklüğünde bir bezdir.

Prostat bezi erkeğin üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Mesanenin. altında, rektumun (makat) önünde yerleşmiş ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Prostat nedir? Ne işe yarar? Prostat kanseri nedir? Prostat kanserinin nedenleri nelerdir? Kimler risk altındadır? Prostat kanserinin belirtileri nelerdir? Erken teşhis mümkün müdür? Teşhis nasıl koyulur?

Detaylı

Bu çalışma grubunun organizasyonu alfabetik sıra ile verilmiştir. YÖNETİCİLER ve EDİTÖRLER. Dr. Bülent Akdoğan Dr. Erim Erdem Dr.

Bu çalışma grubunun organizasyonu alfabetik sıra ile verilmiştir. YÖNETİCİLER ve EDİTÖRLER. Dr. Bülent Akdoğan Dr. Erim Erdem Dr. . Bu çalışma grubunun organizasyonu alfabetik sıra ile verilmiştir. YÖNETİCİLER ve EDİTÖRLER Dr. Bülent Akdoğan Dr. Erim Erdem Dr. Yılören Tanıdır YAZARLAR VE KATKIDA ÇOCUKLARDA ÜROLOJİK BULUNANLAR PROBLEMLER

Detaylı

MESANE KANSERİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

MESANE KANSERİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER MESANE KANSERİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER MESANE: Mesane (idrar torbası) karın alt bölümünde içi boş bir organdır ve böbreklerde kanın süzülmesi sonucunda oluşan idrarı biriktirir. İdrar mesaneye üreter

Detaylı

Endometrial kanser nedir?

Endometrial kanser nedir? Endometrial kanser nedir? Endometrial kanser gelişimindeki risk faktörleri nelerdir? Endometrial kanser önlenebilir mi, bunun için neler yapılabilir? Endometrial kanser erken yakalanabilir mi, bulgular

Detaylı

Dr.Ergün Gürer. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Üroloji AD. İzmir Kent Rehberi www.izmirde.biz, Sağlık Koordinatörü

Dr.Ergün Gürer. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Üroloji AD. İzmir Kent Rehberi www.izmirde.biz, Sağlık Koordinatörü Dr.Ergün Gürer Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Üroloji AD İzmir Kent Rehberi www.izmirde.biz, Sağlık Koordinatörü Ege Metropol Gazetesi, Köşe Yazarı Sayın sitemizin değerli ziyaretçileri bu yazımda, çok

Detaylı

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri İçindekiler 02 03 03 03 03 05 05 06 06 06 07 11 11 12 12 12 14 14 15 ÖNSÖZ ERKEKLER İÇİN; Risk Faktörlerinin Analizi Üreme Yeteneğini Korumak Kanser Tedavileri ve Kısırlık

Detaylı

Bizde Böbrek Kanseri var

Bizde Böbrek Kanseri var 2011 Baskısı Böbrek Kanseri Derneği Sunar... Bizde Böbrek Kanseri var Hastalar ve aileleri için pratik bir rehber. Böbrek Kanseri Derneği KidneyCancer.org ÖNSÖZ Hastalar, aileleri ve bakıcıları için hazırlanmış

Detaylı

Akciğer kanseri, 20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir. hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel

Akciğer kanseri, 20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir. hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel AKCİĞER KANSERİ! Akciğer kanseri, 20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel olarak sıklığı giderek artmış ve dünyada en sık görülen kanser türü

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

ÜRİNER SİSTEM TAŞ HASTALIĞI

ÜRİNER SİSTEM TAŞ HASTALIĞI ÜRİNER SİSTEM TAŞ HASTALIĞI Prof. Dr. Ahmet Yaser Müslümanoğlu Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üroloji Kliniği Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hastane Yöneticisi Böbrek ve üreter taşları

Detaylı

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Lale Öktem hastanemizde çalışmaya başladı.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Lale Öktem hastanemizde çalışmaya başladı. Sayı: Haziran 2013 BAŞKANIN MESAJI Bahçemizin güzel çiçekleri arasında çayımızı yudumlarken Haliç in mavi sularını hep birlikte seyrediyoruz. Gelişmelerden, yeniliklerden olabildiğince hızla sizleri haberdar

Detaylı

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER JĠNEKOLOJĠK KANSERLER B u yazı sizlere, jinekolojik (kadın üreme organları) kanserden korunma ve tanı konan hastalarda tanı ve tedavi aşamasında hastalık ve tedaviye bağlı gelişebilecek sorunlarla baş

Detaylı

KAPALI TAM ENDOSKOPİK

KAPALI TAM ENDOSKOPİK Kadınlarda KALP KRİZİ belirtileri 15 Rutin kalp kontrolü hayatınızı kurtarabilir! 16 SARI NOKTA gözünüzü kör etmesin 10 GÖZLERİNİZE CHECK-UP 11 İşitme kaybında bu testin önemi büyük! BERA 08 Medicine Hospital

Detaylı

ZATÜRRE. Pnömokokal hastalıkların etkeni nedir?

ZATÜRRE. Pnömokokal hastalıkların etkeni nedir? ZATÜRRE Pnömokokal hastalıkların etkeni nedir? Pnömokokal hastalıklara Streptococcus pneumoniae adı verilen bir bakteri neden olur. Bu bakterinin 80 den fazla tipi vardır. Bunların çoğu hastalığa neden

Detaylı

Meme Kanseri. Erken Teşhis - Tedavi - Tedavi Sonrası Bakım

Meme Kanseri. Erken Teşhis - Tedavi - Tedavi Sonrası Bakım Info>Reihe Meme Kanseri Erken Teşhis - Tedavi - Tedavi Sonrası Bakım Impressum Herausgeber: Krebsgesellschaft Nordrhein-Westfalen e.v. Autoren: Team des Brustzentrums der Universitätsklinik Düsseldorf:

Detaylı

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Melek ALKAN ÇAKMAK Yeni yıl geldi, hoş geldi Takvim yaprakları arasında beklenti ve umutları en fazla yüklediğimiz 31 Aralık işte geldi

Detaylı

Giriş Hematoloji Uzmanlık Derneği, the Leukemia & Lymphoma Society(LLS)'e 01.12.2010 tarihinde çevirisi yapılan Kronik lenfositik lösemi (KLL)

Giriş Hematoloji Uzmanlık Derneği, the Leukemia & Lymphoma Society(LLS)'e 01.12.2010 tarihinde çevirisi yapılan Kronik lenfositik lösemi (KLL) 1 Giriş Hematoloji Uzmanlık Derneği, the Leukemia & Lymphoma Society(LLS)'e 01.12.2010 tarihinde çevirisi yapılan Kronik lenfositik lösemi (KLL) kitapçığına yeniden basım izni verdiği için minnetle teşekkür

Detaylı

LARENJEKTOMĐ REHBERĐ. Sayfa 1

LARENJEKTOMĐ REHBERĐ. Sayfa 1 LARENJEKTOMĐ REHBERĐ Düzenleyenler: Dr. Đrfan YORULMAZ Dr. Hazan BAŞAK Dr. Çiler TEZCANER Dr. Süha BETON Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı Sayfa 1

Detaylı

İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi, tüp bebek ve infertilite tedavileri üzerine özelleşmiş dinamik bir merkezdir. Bizler tüm ekip olarak Küçük bir

Detaylı

sa lık 2015 - Kış Sayısı - Sayı: 8 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Meme Kanserleri Laparoskopik Kolon Ameliyatları

sa lık 2015 - Kış Sayısı - Sayı: 8 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Meme Kanserleri Laparoskopik Kolon Ameliyatları 2015 - Kış Sayısı - Sayı: 8 sa lık ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Laparoskopik Kolon Ameliyatları İnfertilite (Kısırlık) Meme Kanserleri Bitki Çayları Hepatit Nedir? İdrar Kaçırmaya Son (İnkontinans) İçindekiler

Detaylı

2011 Sağlık Yılınız Olsun

2011 Sağlık Yılınız Olsun Ocak / Şubat 2011 Yıl:7 / Sayı 63 Memorial Sağlık Grubu nun hasta, refakatçi ve ziyaretçileri için hazırladığı ücretsiz yayınıdır, alabilirsiniz. 2011 Sağlık Yılınız Olsun Memorial Antalya da da Vinci

Detaylı

Kullanım Kılavuzu Her erkeğin bilmesi gerekenler A User s Guide What every man needs to know

Kullanım Kılavuzu Her erkeğin bilmesi gerekenler A User s Guide What every man needs to know Turkish November 2004 [OTH-7650] Kullanım Kılavuzu Her erkeğin bilmesi gerekenler A User s Guide What every man needs to know 1. Niçin erkeklerin daha çok şey bilmesi gerekir Mutlu ve doyumlu bir yaşam

Detaylı

SAĞLIKLI YAŞAM Özel Antalya Yaşam Hastanesi Sağlık Bülteni

SAĞLIKLI YAŞAM Özel Antalya Yaşam Hastanesi Sağlık Bülteni SAĞLIKLI YAŞAM Sağlık Bülteni 16 yıldır sağlığınız için yanınızdayız. Ekim - Kasım 2012 / Sayı: 11 / Ücretsizdir. SAĞLIKLI YAŞAM Sağlık Bülteni Basketbolcular sağlık kontrolünden geçti 2. yaşımızı kutlarken

Detaylı

GLOKOM NEDİR? sa lık. KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up. 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6

GLOKOM NEDİR? sa lık. KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up. 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6 sa lık Ücretsizdir, alabilirsiniz... GLOKOM NEDİR? KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up İçindekiler 2 içindekiler Rumeli

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı

Avrasya Hospital Sa l k Dergisi Kanser Özel Sayısı - Y l:14 - Say : 49 - www.avrasyahospital.com

Avrasya Hospital Sa l k Dergisi Kanser Özel Sayısı - Y l:14 - Say : 49 - www.avrasyahospital.com Avrasya Hospital Sa l k Dergisi Kanser Özel Sayısı - Y l:14 - Say : 49 - www.avrasyahospital.com BÖLÜMLERİMİZ TEŞHİS VE TEDAVİ ÜNİTELERİMİZ HASTANEMİZİ FARKLI KILAN ÖZELLİKLER Temelden itibaren hastane

Detaylı

BAŞKENT SAYI 10 / KIŞ 2012

BAŞKENT SAYI 10 / KIŞ 2012 SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 10 / KIŞ 2012 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anesteziyoloji -Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi Çocuk Cerrahisi

Detaylı

GİRİŞ Hematoloji Uzmanlık Derneği, the Leukemia & Lymphoma Society(LLS)'e 08.11.2010 tarihinde

GİRİŞ Hematoloji Uzmanlık Derneği, the Leukemia & Lymphoma Society(LLS)'e 08.11.2010 tarihinde 1 GİRİŞ Hematoloji Uzmanlık Derneği, the Leukemia & Lymphoma Society(LLS)'e 08.11.2010 tarihinde çevirisi yapılan Lenfoma kitapçığına yeniden basım izni verdiği için minnetle teşekkür eder. Lenfoma, lenfatik

Detaylı