KANSERDEN KORUNMA: GÜNCEL BİLGİLER. Dr. İsmail ÇELİK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KANSERDEN KORUNMA: GÜNCEL BİLGİLER. Dr. İsmail ÇELİK"

Transkript

1 KANSERDEN KORUNMA: GÜNCEL BİLGİLER Dr. İsmail ÇELİK

2 SORU: Her gün haberlerde kansere yol açtığı söylenen yeni yeni şeyler duyuyoruz. Çevremiz kuşatıldı mı?

3 SORU: Her gün haberlerde kansere yol açtığı söylenen yeni yeni şeyler duyuyoruz. Çevremiz kuşatıldı mı? CEVAP: Her gün sayıca artan (!) kanserojenler medyatiktir, bilimsel değildir. Kanser olmak için bir maddeye maruziyetin dozu ve süresi çok önemlidir. Günlük yaşantıda sorun olmayan maddeler ancak mesleksel olarak ve uzun yıllar boyunca maruz kalanlarda kansere yol açabilirler. Örnek: Kum (kömür işçileri), odun tozu (mobilyacılar), asbest-beyaz toprak (tersane işçileri), arsenik (üzüm işçileri), benzen (ayakkabı boyacıları)

4 Paracelsus Her madde zehirdir. Zehir ile zehir olmayanı ayıran dozdur.

5 PRİMER KORUNMA

6 PRİMER KORUNMA TANIM: Kanserin başlamasının engellenmesi HEDEF KİTLE: Sağlıklı bireyler

7 Alkol %4-6 Diğer %10-15 Tütün %30-35 Şişmanlık %10-20 Enfeksiyon %15-20 Beslenme %25-30

8 Kansere Yol Açan Çevresel Faktörler Tütün Diyet/Kilo/Fizik aktivite Alkol Enfeksiyonlar Radyasyon Pestisitler İlaçlar Çözücüler Fiber, küçük partiküller, toz Polisiklik aromatik hidrokarbonlar Metaller Aflatoksinler Reaktif kimyasallar Benzidin Klorinasyon yanürünleri Nitrozaminler Dioksinler Poliklorine bifeniller Polibromine difenil eter

9 1. TÜTÜN 2. BESİN 3. ŞİŞMANLIK-FİZİK AKTİVİTE 4. ALKOL 5. İNFEKSİYONLAR (HPV) 6. KEMOPREVANSİYON

10 TÜTÜN

11 Çevresel Tütün Dumanı Çevresel tütün dumanı ana akım ve yan akım olmak üzere ikiye ayrılır. Bir sigaradan ortama saçılan dumanın çok büyük çoğunluğu yan akımdan oluşmaktadır. Bazı kanser yapıcı maddelerin miktarı yan akım dumanda ana akıma göre kat daha fazladır. Sigara içmeyenlerde çevresel tütün dumanına maruziyet akciğer ve meme kanseri riskini arttırmaktadır. ÖHÖ ÖHÖ Bu öksürüğün için birşeyler yapsan iyi olur!

12 ÇEVRENİZDE SİGARA KULLANANLARA LÜTFEN İLETİNİZ!!!

13 1. TÜTÜN 2. BESİN 3. ŞİŞMANLIK-FİZİK AKTİVİTE 4. ALKOL 5. İNFEKSİYONLAR (HPV) 6. KEMOPREVANSİYON

14 BESİN KANSERDEN KORUNMAK İÇİN TEK VE GEÇERLİ BESLENME ÖNERİSİ: 1. GÜNDE EN AZ 5 PORSİYON MEYVE VE SEBZE İÇEREN, 2. YAĞDAN DÜŞÜK, 3. LİFÇE YÜKSEK DİYETE EK OLARAK 4. KIRMIZI ETİN HAFTADA BİRDEN FAZLA YENMEMESiDİR.

15 Kanserden Koruyucu Diğer Besin Önerileri? 1. HER GÜN EN AZ 1 ÖĞÜN SOYA FASÜLYESİ 2. KOYU KIRMIZI MEYVELERİN (ÜZÜM, NAR, v.b.) ÇEKİRDEKLERİ 3. DÜZENLİ HAVUÇ TÜKETİMİ 4. DOMATES, BROKOLİ, KARNIBAHAR 5. CEVİZ, FINDIK, FISTIK, v.b. KURUYEMİŞLER 6. VİTAMİN KAPSÜLLERİ 7. ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI, KÖPEK BALIĞI KIKIRDAĞI GİBİ EK TAKVİYELER DOĞRU CEVAP? HEPSİ BİRKAÇI DOĞRU DİĞERLERİ DEĞİL HİÇBİRİ

16 Kanserden Koruyucu Diğer Besin Önerileri? 1. HER GÜN EN AZ 1 ÖĞÜN SOYA FASÜLYESİ 2. KIRMIZI MEYVELERİN ÇEKİRDEKLERİ 3. DÜZENLİ HAVUÇ TÜKETİMİ 4. DOMATES, BROKOLİ, KARNIBAHAR 5. CEVİZ, FINDIK, FISTIK, v.b. KURUYEMİŞLER 6. VİTAMİN KAPSÜLLERİ 7. ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI, KÖPEK BALIĞI KIKIRDAĞI GİBİ EK TAKVİYELER DOĞRU CEVAP? X HEPSİ X BİRKAÇI DOĞRU DİĞERLERİ DEĞİL HİÇBİRİ

17 YİYECEKLERİ İLACA ÇEVİRMEYİN!!! Bitkilerin, meyve ve sebzelerin bilinçsiz tüketilmesi yarardan çok zarar verebilir, çeşitli organlarda hasara yol açabilir, kanser dışında başka hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlayabilir. Hekim tarafından tavsiye edilmediği sürece gıda takviyesinde bulunulmasının ya da beslenme şeklinin değiştirilmesi kesinlikle uygun DEĞİLDİR!!! KANSERDEN KORUNMAK İÇİN TEK VE GEÇERLİ BESLENME ÖNERİSİ: 1. GÜNDE EN AZ 5 PORSİYON MEYVE VE SEBZE İÇEREN, 2. YAĞDAN DÜŞÜK, 3. LİFÇE YÜKSEK DİYETE EK OLARAK 4. KIRMIZI ETİN HAFTADA BİRDEN FAZLA YENMEMESiDİR.

18 Ama Televizyon Programları Böyle Demiyor! Soyanın içindeki östrojen hormonuna benzer maddeler, yüksek dozda alındığında östrojene bağlı gelişebilen MEME ve RAHİM kanserlerine yol açabilir. CEVİZ, FINDIK, FISTIK gibi zararsız olduğu, kolesterol içermediği söylenen yağlı gıdaların (zeytinyağı dahil) çok miktarda alınması ŞİŞMANLATIR!!! Domates, brokoli ve lahana gibi gıdaların yüksek miktarlarda tüketilmesinin kanserden koruduğuna dair veriler yeterli değildir. Havucun içinde de bulunan beta-karoten maddesinin fazla alınması, sigara bağımlılarında akciğer kanseri riskini arttırabilmektedir. Yapılan bir araştırmada, sigara içenlere beta-karoten tableti verildiğinde, ölüm oranlarının arttığı tespit edilmiştir. Bu havucun tüketilmemesi anlamı taşımaz aksine sigara içenlerin sigarayı bırakmaları daha yaşamsaldır. Havuç günlük gıda alımı içinde taze olarak yenilebilir.

19 BESİNLERLE İLGİLİ ÇOK SÖYLENTİ VAR; ŞİMDİ SÖZ SAVUNMANIN! Aspartam ve sakarin gibi yapay tatlandırıcıların kansere neden olduğu bilgisi ispatlanmamıştır. Kahve tüketiminin kansere neden olduğu ve yeşil çayın kanserden koruduğuna dair bilimsel bir bulgu yoktur. Genetiği değiştirilmiş gıdaların, kanser riskini artırdığına dair bilimsel bir bulgu yoktur. Hazır gıdalardaki katkı maddelerinin, uygun oranlarda kaldığı takdirde kanser yapıcı etkisi mevcut değildir.

20

21 Ganoderma Lucidum (Ölümsüzlük Mantarı- Reishi) nin Tehlikeleri Ganoderma Lucidum, içinde bir nevi kadınlık hormonu ve teratojen (ceninler üzerinde kanser yapıcı etki) olan dietilstilbestrol (DES) maddesini içerdiği için önceleri prostat kanserinde kullanılmış ancak sonradan ilaç olarak kullanılması 2002 de FDA tarafından yasaklanmış ve piyasadan kaldırılmış olan PC-SPES in 8 bitki karışımından biridir. Reishi kullanımına bağlı karaciğer yetmezliği ve arkasından ölüm ile sonuçlanan vakalar tıbbi literatürde bildirilmiş olup basında geçtiği şekliyle Reishi nin yan etkisinin olmadığı bilgisi kesinlikle yanlıştır. Sık görülen yan etkileri bulantı ve kusma (kemoterapi alanlarda önemli bir sorundur) ve fare zehiri diye de bilinen warfarin benzeri etki ile kanamaya yol açmasıdır. Tedavi ile ilişkili en önemli sorunlardan bir diğeri de bu mantarın, daha önceden greyfurt suyunda da tanımlandığı şekilde karaciğer sitokrom enzimleri üzerinden etki ederek, kemoterapi veya beraberinde kullanılan bulantı önleyici ilaçların etkilerinin azalmasına neden olmasıdır. Bulantı, kusmaya yol açması, kanama yan etkisi, kemoterapi ve diğer ilaçların etkilerini azaltma sorunları yüzünden özellikle kemoterapi ile beraber kullanılması, kemoterapiden önce ve/veya sonra alınması kesinlikle sakıncalıdır.

22 1. TÜTÜN 2. BESİN 3. ŞİŞMANLIK-FİZİK AKTİVİTE 4. ALKOL 5. İNFEKSİYONLAR (HPV) 6. KEMOPREVANSİYON

23 ŞİŞMANLIK/FİZİK AKTİVİTE/ALKOL ÖNERİLER: Sağlıklı kiloya ulaşın ve kilonuzu koruyun. q Şişmanlığın çoğu kanser çeşidini arttırdığı gösterilmiştir. Fiziksel olarak aktif olun. q Haftanın çoğu günü günde en az 30 dakika orta derecede (yürüyüş temposunda) egzersiz yapın. Kışın da domates yiyin ama onu satın almaya lütfen yürüyerek gidin Alkol kullanımını kısıtlayın. q Alkol kanseri tetikler. Az miktarda bile olsa alkol kanserojen etki gösterir. Özellikle sigara ile birlikte kullanıldığında bu etki daha da artar.

24 1. TÜTÜN 2. BESİN 3. ŞİŞMANLIK-FİZİK AKTİVİTE 4. ALKOL 5. İNFEKSİYONLAR (HPV) 6. KEMOPREVANSİYON

25 FUTURE II (Females United To Unilaterally Reduce Endo/Ectocervical Disease) Konu: Profilaktik HPV aşısının (HPV 6, 11, 16, 18) (Gardasil, MSD) serviks kanseri gelişimi üzerine etkisi Başlangıç-Bitiş Tarihleri: Haziran 2002-Mayıs 2003 Çalışma düzeni: Çok merkezli çok uluslu çift kör kontrollü müdahale çalışması Denek sayısı: yaş arası 12,167 kadın Primer sonlandırma noktası: Invaziv serviks kanseri (CIN2+) gelişme insidansı Sonuç: Plaseboya göre aşı kolunda serviks kanserinde %17 oranında azalma. Bu çalışmanın ön sonuçları ile Gardasil in 9-26 yaş arası bayanlarda profilaktik olarak kullanımı FDA tarafından Haziran 2006 da onaylandı. NEJM 2007(May 10);356:

26

27

28 PATRICIA (PApilloma TRIal against Cancer In young Adults) Konu: Profilaktik HPV aşısının (HPV 16, 18) (Cervarix, GSK) serviks kanseri gelişimi üzerine etkisi Başlangıç-Bitiş Tarihleri: Mayıs 2004-Haziran 2005 Çalışma düzeni: Çok merkezli çok uluslu çift kör kontrollü müdahale çalışması Denek sayısı: yaş arası 18,644 kadın Primer sonlandırma noktası: Invaziv serviks kanseri (CIN2+) gelişme insidansı Sonuç: Kontrollere göre aşı kolunda CIN2+ gelişmesinde belirgin koruyuculuk saptandı. Lancet 2007;369:

29

30

31 1. TÜTÜN 2. BESİN 3. ŞİŞMANLIK-FİZİK AKTİVİTE 4. ALKOL 5. İNFEKSİYONLAR (HPV) 6. KEMOPREVANSİYON

32 WHI (Women s Health Initiative) Konu: Kombine HRT (E+P) tedavisi ve sadece E tedavisinin etkinliği Başlangıç-Bitiş Tarihleri: Çalışma popülasyonu: 50-79, Kadın, postmenapozal Çalışma düzeni: Multicenter RCT Denek sayısı: 162,000 Primer sonlandırma noktası: Kardiyovasküler olay Sonuç: Çalışma erken sonlandırıldı. Temmuz 2002: HRT grubunda %24 meme kanseri riski artışı. Mart 2004: Sadece E grubunda stroke riski artışı Yorum: HRT alan kadınlarda kardiyovasküler olay, stroke, venöz tromboz ve meme kanseri gelişmesi riskleri almayan gruba göre anlamlı olarak artmış bulunduğundan ve bu risklerin 5 sene ve üzerinde HRT kullanan grupta daha fazla görülmesinden dolayı, HRT tedavisinin post-menopozal kadınlara rutin olarak önerilmesi durdurulmuş olup 5 senenin üzerinde HRT alan kişilere de tedaviyi kesmeleri önerilmektedir JAMA 2004;291:

33

34 STAR (The Study of Tamoxifen And Raloxifene) Konu: Tamoksifen (20 mg) ve Raloksifenin (60 mg) sağlıklı kadınlara meme kanserinden koruyucu amaçlı olarak 5 yıl süreyle uygulanması Başlangıç-Bitiş Tarihleri: Çalışma popülasyonu: Kadın, postmenapozal Çalışma düzeni: Multicenter RCT (plasebo kolu yok) Denek sayısı: 19,471 Primer sonlandırma noktası: Meme kanseri gelişme insidansı Yorum: Tamoksifen ve raloksifen meme kanseri gelişme riskini en az %50 azaltmaktadır. Raloksifen kolunda endometrial kanser gelişimi %36, tromboz %29 oranında daha az saptanmıştır. Tamoksifenle elde edilen LCIS ve DCIS da azalma Raloksifenle görülmemektedir. JAMA 2006;295:

35 PCPT (Prostate Cancer Prevention Trial) Konu: Finasteride in (5 mg) veya plasebonun 7 sene kullanımının prostat kanseri gelişimi üzerine olan etkileri Başlangıç-Bitiş Tarihleri: (erken sonlandırıldı) Çalışma popülasyonu: 55 yaş ve üzeri sağlıklı erkekler Çalışma düzeni: Multicenter RCT Denek sayısı: 18,882 Primer sonlandırma noktası: Prostat kanseri insidansı Sonuç: Finasteride kullanan grupda plaseboya göre prostat kanseri prevalansında %24.8 oranında azalma. Mortalitede fark yok. Finasteride kolunda high grade tümörler daha fazla (%11.9 vs %5). NEJM 2003;349:

36

37 Figure 1 Distribution of Gleason scores in men diagnosed with prostate cancer in the finasteride and placebo arms in the Prostate Cancer Prevention Trial Goetzl MA and Holzbeierlein JM (2006) Finasteride as a chemopreventive agent in prostate cancer: impact of the PCPT on urologic practice Nat Clin Pract Urol 3: doi: /ncpuro574

38 SELECT (The SELenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial) Konu: Selenyum (200 mg) ve/veya Vitamin E (400 mg) ve/veya plasebonun 7-12 sene kullanımının prostat kanseri gelişimi üzerine olan etkileri Başlangıç-Bitiş Tarihleri: Çalışma popülasyonu: 50 yaş üzeri sağlıklı erkekler Çalışma düzeni: Multicenter RCT Denek sayısı: 32,400 Primer sonlandırma noktası: Prostat kanseri insidansı Sonuç: 2013 yılında ilk sonuçlar açıklanacak

39 SEKONDER KORUNMA

40 SEKONDER KORUNMA TANIM: Kanserin başlangıç aşamasında yakalanması, ilerlemesinin önlenmesi HEDEF KİTLE: Sağlıklı bireyler ARAÇ: Tarama testleri

41 Tarama Erken tanı Uygun tedavi Kür

42 MEME KANSERİ SEKONDER KORUNMA

43 Kendi kendine meme muayenesi (KKMM) Klinikde meme muayenesi (KMM) Mamografi

44 DMIST (Digital Mammographic Imaging Screening Trial) Konu: Tarama amaçlı olarak standart film ve dijital mamografinin karşılaştırılması Başlangıç-Bitiş Tarihleri: Çalışma popülasyonu: Tarama mamografisi yaptıran kadınlar Çalışma düzeni: Metodolojik Denek sayısı: 49,528 Primer sonlandırma noktası: Meme kanseri insidansı Yorum: 50 yaşın altında, dense meme varlığında veya pre- ya da perimenapozal kadınlarda dijital mamografi daha etkin. NEJM 2005;353:

45

46

47 ACS: Mamografiye ek olarak MR Taraması Önerileri Yıllık MR Taraması Önerilen Kişiler q q q Meme ca, LCIS, DCIS öyküsü olan BRCA mutasyonu olan 1. derece akrabasında BRCA taşıyıcısı olan CA Cancer J Clin 2007;57:75-89

48 KOLOREKTAL KANSER SEKONDER KORUNMA

49 FS ve kolonoskopi: Vaka-kontrol çalışmalar GGK: Kolorektal kanserde insidans ve mortaliteyi azalttığı randomize klinik çalışmalar ile gösterilmiş tek yöntem GGK testidir (NEJM 2000;343: , Cochrane Database Syst Rev 2007;(1):CD )

50 AKCİĞER KANSERİ SEKONDER KORUNMA

51 NLST (The National Lung Screening Trial) Konu: Akciğer kanserinin erken tanısında standart akciğer grafisi ile spiral CT nin karşılaştırılması Başlangıç-Bitiş Tarihleri: Çalışma popülasyonu: Halen veya geçmişde sigara içicisi olan kişiler Çalışma düzeni: Multicenter RCT Denek sayısı: 50,000 Primer sonlandırma noktası: Akciğer kanseri insidansı Sonuç: 2009 sonu ilk sonuçlar açıklanacak

52

53 PROSTAT KANSERİ SEKONDER KORUNMA

54 PSA, DRM, TRUSG: Prostat kanserinin erken tanısında insidans ve mortaliteyi azalttığı randomize klinik çalışmalar ile gösterilmiş hiçbir yöntem mevcut değildir.

55

56 SERVİKS KANSERİ SEKONDER KORUNMA

57 PAP smear: Kohort ve vaka-kontrol çalışmalar PAP smear tarama testinin serviks kanseri mortalitesinde %80 azalma sağladığını göstermiştir Am J Obstet Gynecol 1992;166:

58 Tarama Testi Uygulamaları - Kadınlar yaş: q Her ay: kendi kendine meme muayenesi q Her yıl: PAP smear, pelvik muayene, tüm cilt muayenesi q 3 yılda bir: klinik vizit, klinikte meme muayenesi yaş: Yukarıdakilere ek olarak: q Her yıl klinik vizit q Mamografi 50 yaş ve üstü: Yukarıdakilere ek olarak: q Her yıl GGK ve q 5 yılda bir: sigmoidoskopi veya 10 yılda bir: kolonoskopi

59 Tarama Testi Uygulamaları - Erkekler yaş: q q Her yıl: tüm cilt muayenesi 3 yılda bir: klinik vizit yaş: q Her yıl: tüm cilt muayenesi, klinik vizit 50 yaş ve üstü: q q Her yıl: klinik vizit, rektal muayene, PSA, GGK, tüm cilt muayenesi, KBB muayenesi 5 yılda bir: fleksible sigmoidoskopi veya 10 yılda bir: kolonoskopi

60

61 BİZİM YAPTIKLARIMIZ Şişmanlık %10-20 Alkol %4-6 Diğer %10-15 Tütün %30-35 Enfeksiyon %15-20 Beslenme %25-30 VEYA

62 YAPMADIKLARIMIZDIR!!! 1. TÜTÜN 2. BESİN-ŞİŞMANLIK 3. FİZİK AKTİVİTE 4. ALKOL 5. İNFEKSİYONLAR 6. GÜNEŞ IŞIĞI 7. TARAMA/ERKEN TANI

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Doç. Dr. N. Cenk SAYIN KIRKLARELİ DEVLET HASTANESİ NDE ÇALIŞAN SAĞLIK PERSONELİNİN VE

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

KANSERDE ERKEN TANI Eğitim Koordinatörlüğü

KANSERDE ERKEN TANI Eğitim Koordinatörlüğü TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KANSERDE ERKEN TANI Eğitim Koordinatörlüğü BANA 3 SORU SOR Herkes sağlıkla ilgili konularda bilgi sahibi olmak, sorularına cevap

Detaylı

her hakki saklidir onderyaman.com

her hakki saklidir onderyaman.com PROSTAT SAĞLIĞI Bilindiği gibi prostat kanseri sıklığı yaşla birlikte artan ve erkeklerde ikinci sıklıkta görülen kanserdir. Kırklı yaşlarda çok nadir olsa da görülür, 50 yaşından itibaren insidansı artar.

Detaylı

KADINLARIN TARAMA VEYA TANISAL AMAÇLI MAMOGRAFİ UYGULAMASI İLE İLGİLİ BİLGİ, DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

KADINLARIN TARAMA VEYA TANISAL AMAÇLI MAMOGRAFİ UYGULAMASI İLE İLGİLİ BİLGİ, DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KADINLARIN TARAMA VEYA TANISAL AMAÇLI MAMOGRAFİ UYGULAMASI İLE İLGİLİ BİLGİ, DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Detaylı

2014 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

2014 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU 2014 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU BULAŞICI OLMAYAN HASTALIKLAR-PROGRAMLAR VE KANSER KANSER DAİRE BAŞKANLIĞI 2015-ANKARA I İÇİNDEKİLER Sayfa No KISALTMALAR III TABLO ŞEKİL GRAFİK DİZİNİ IV ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU

Detaylı

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Sağlıkta Adres Başkent Sayı 3 / Sonbahar 2011 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anesteziyoloji - Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi Çocuk Cerrahisi

Detaylı

SİGARA VE KANSER. Hazırlayan. Prof. Dr. Nazmi Bilir Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Şubat - 2008 ANKARA

SİGARA VE KANSER. Hazırlayan. Prof. Dr. Nazmi Bilir Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Şubat - 2008 ANKARA SİGARA VE KANSER Hazırlayan Prof. Dr. Nazmi Bilir Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No: 731

Detaylı

D vitamini Güneş Işınları, UVB ve Kanser

D vitamini Güneş Işınları, UVB ve Kanser D vitamini Güneş Işınları, UVB ve Kanser Doç. Dr. Murat Gültekin, Uzm. Dr. Ezgi Hacikamiloglu Giriş D vitamini yağda çözünen bir hormon öncülü olup sağlık üzerinde kanserden korunma da dahil pek çok olumlu

Detaylı

Endometrial kanser nedir?

Endometrial kanser nedir? Endometrial kanser nedir? Endometrial kanser gelişimindeki risk faktörleri nelerdir? Endometrial kanser önlenebilir mi, bunun için neler yapılabilir? Endometrial kanser erken yakalanabilir mi, bulgular

Detaylı

YENİ VE EN YENİ AŞILAR: HPV, ZOSTER, DNA AŞILARI, ŞARBON AŞISI

YENİ VE EN YENİ AŞILAR: HPV, ZOSTER, DNA AŞILARI, ŞARBON AŞISI YENİ VE EN YENİ AŞILAR: HPV, ZOSTER, DNA AŞILARI, ŞARBON AŞISI Prof. Dr. Ayşe ERBAY Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı HPV AŞILARI İnsan papillomavirüsü HPV, küre

Detaylı

Servikal Kanserden Korunma, Erken Tanı-Tarama Yöntemleri ve Ebe/Hemşirenin Rolü

Servikal Kanserden Korunma, Erken Tanı-Tarama Yöntemleri ve Ebe/Hemşirenin Rolü Servikal Kanserden Korunma, Erken Tanı-Tarama Yöntemleri ve Ebe/Hemşirenin Rolü Cervical Cancer Prevention, Early Diagnosis-Screening Methods and Midwives / Nurses Role (Derleme) Ar. Gör. Ayla KANBUR*,

Detaylı

Kurban bayramınız kutlu olsun...

Kurban bayramınız kutlu olsun... ULUSLARARASI KALİTE GÜVENCESİ www.duzen.com.tr LABORATUVARLAR GRUBU GÜVENİNİZLE TAMAMLANAN 3 5 Y I L Bülten YIL: 15 SAYI: 47 KASIM 2010 Kurban bayramınız kutlu olsun... Editörden Dr. Yahya Laleli En büyük

Detaylı

ÖRNEKTİR DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi :

ÖRNEKTİR DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi : KİŞİYE ÖZEL BİYOENFORMATİK DEĞERLENDİRME RAPORU DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi : Gentest BioAging Sayın

Detaylı

Sağlıklı ve huzurlu kalın

Sağlıklı ve huzurlu kalın Sağlıklı ve huzurlu kalın Değerli Nabız Dergisi Okurları, Hastaneler hayatın bütün renklerini içinde barındıran, büyük bir özveri ve sabırla hizmet verilen kurumlardır. Doğumla başlayan hayat, hastanede

Detaylı

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011 Sağlıkta Adres Başkent Sayı 1 / İlkbahar 2011 BAHAR YORGUNLUĞU Uzm. Diyetisyen Yeter ÇELİK ÇOCUKLARDA BAHAR HASTALIKLARI Doç. Dr. Özlem YILMAZ ÖZBEK SAĞLIKLI BESLENMENİN TEMEL KURALLARI Diyetisyen Neşe

Detaylı

KANSER ÖNLEME ÇALIŞMALARI. Dünyada Mevcut Durum

KANSER ÖNLEME ÇALIŞMALARI. Dünyada Mevcut Durum KANSER ÖNLEME ÇALIŞMALARI Dünyada Mevcut Durum Kanser beraberinde taşıdığı fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra sosyal, maddi ve manevi yönleri ile mücadelesi zor bir hastalıktır. Dünya genelinde de kanser

Detaylı

TÜRKİYE AŞIRI TUZ TÜKETİMİNİN AZALTILMASI PROGRAMI 2011-2015

TÜRKİYE AŞIRI TUZ TÜKETİMİNİN AZALTILMASI PROGRAMI 2011-2015 T.C. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı TÜRKİYE AŞIRI TUZ TÜKETİMİNİN AZALTILMASI PROGRAMI 2011-2015 Ankara Kasım 2011 1. Basım: Ekim 2011, Ankara

Detaylı

KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI. ARİSTU 1 mg Film Kaplı Tablet. 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etken madde: Yardımcı maddeler:

KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI. ARİSTU 1 mg Film Kaplı Tablet. 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etken madde: Yardımcı maddeler: 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI KISA ÜRÜN BİLGİSİ 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etken madde: Anastrozol 1 mg Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat Sodyum nişasta glikolat 95.250 mg 1 mg Yardımcı maddelerin

Detaylı

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kapak: Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL Dizayn: Ahmet SÜREK N ot: Bu kitap yazarın Tercüman Gazetesindeki Hayatın Kimyası adlı köşe yazılarından

Detaylı

Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi GİZLİ TEHLİKE KOAH PASİF SİGARA İÇİCİLİĞİ SAYFA 9 da SAYFA 31 de Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cilt 1, Sayı 2 YAZ SICAKLARI BÖBREKLERİMİZİ ETKİLER YAZ AYLARI, aşırı sıcak ve nem nedeni

Detaylı

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda:

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda: DOKTORU ARAYIN YA DA ACİL SERVİSE BAŞVURUN! Diz kireçlenmesinde ağrılar, en küçük hareketle, istirahatte, hatta sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Detaylı

Güncel Çevresel Risk Faktörlerinin Meme Kanserine Etkisi

Güncel Çevresel Risk Faktörlerinin Meme Kanserine Etkisi Araştırmalar / Researches DOI: 10.5350/BTDMJB201309406 Güncel Çevresel Risk Faktörlerinin Meme Kanserine Etkisi Tümay Aydoğan 1, Ethem Cakcak 2, Osman Şimşek 2, Ethem Erginöz 3, Fatih Aydoğan 4, Sami Hatipoğlu

Detaylı

HPV - GENİTAL KANSER İLİŞKİSİ ve KORUNMA. Prof.Dr.Saffet Dilek Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D.

HPV - GENİTAL KANSER İLİŞKİSİ ve KORUNMA. Prof.Dr.Saffet Dilek Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D. HPV - GENİTAL KANSER İLİŞKİSİ ve KORUNMA Prof.Dr.Saffet Dilek Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D. Sununun Ana Hatları HPV nedir? HPV enfeksiyonunun epidemiyolojisi HPV ilişkili

Detaylı

ISSN 1308-1810. Yıl 5 Sayı 18 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2011/OCAK KIŞ SAĞLIK. Sağlıklı Yıllar. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45

ISSN 1308-1810. Yıl 5 Sayı 18 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2011/OCAK KIŞ SAĞLIK. Sağlıklı Yıllar. Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 Yıl 5 Sayı 18 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR - Parasızdır - 2011/OCAK ISSN 1308-1810 KIŞ ve SAĞLIK Sağlıklı Yıllar 2011 Lütfen Randevu Alınız 315 55 45 Yıl 5 Sayı 18 ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR Parasızdır - 2011/OCAK

Detaylı

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KANSER DAİRE BAŞKANLIĞI DEĞERLENDİRME RAPORLARI KOLOREKTAL KANSER TARAMALARI

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KANSER DAİRE BAŞKANLIĞI DEĞERLENDİRME RAPORLARI KOLOREKTAL KANSER TARAMALARI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KANSER DAİRE BAŞKANLIĞI DEĞERLENDİRME RAPORLARI KONU: ALT KONU: KOLOREKTAL KANSER TARAMALARI TARAMA PROGRAMLARI 1 1.GİRİŞ Dünya çapında her yıl yaklaşık bir milyon kolorektal

Detaylı

Avrasya Hospital Sa l k Dergisi Kanser Özel Sayısı - Y l:14 - Say : 49 - www.avrasyahospital.com

Avrasya Hospital Sa l k Dergisi Kanser Özel Sayısı - Y l:14 - Say : 49 - www.avrasyahospital.com Avrasya Hospital Sa l k Dergisi Kanser Özel Sayısı - Y l:14 - Say : 49 - www.avrasyahospital.com BÖLÜMLERİMİZ TEŞHİS VE TEDAVİ ÜNİTELERİMİZ HASTANEMİZİ FARKLI KILAN ÖZELLİKLER Temelden itibaren hastane

Detaylı

Doç.Dr. Selma TOSUN. İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği. selma.tosun@yahoo.

Doç.Dr. Selma TOSUN. İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği. selma.tosun@yahoo. ERİŞKİN AŞILAMASI İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği selma.tosun@yahoo.com Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Ege Üniversitesi

Detaylı