RADYASYONLA STERİLİZASYON VE BİYOLOJİK YÜK KONTROLÜ. Dr. Hasan ALKAN Gamma-Pak Sterilizasyon A.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "RADYASYONLA STERİLİZASYON VE BİYOLOJİK YÜK KONTROLÜ. Dr. Hasan ALKAN Gamma-Pak Sterilizasyon A."

Transkript

1 RADYASYONLA STERİLİZASYON VE BİYOLOJİK YÜK KONTROLÜ Dr. Hasan ALKAN Gamma-Pak Sterilizasyon A.

2 RADYASYONLA STERİLİZASYON İŞLEM LEMİ Gama IşıI şınları Hızlandırılmış elektron demetleri / x-ışınları kullanılarak larak gerçekle ekleştirilen ileri teknoloji bir sterilizasyon yöntemidir. Soğuk bir sterilizasyon yöntemidir. y İşlem esnasında nda sıcaklık k artışı çok azdır. Sterilizasyon güvencesi g seviyesi (SAL) çok yüksektir. y Ürün üzerinde kalıntı bırakmaz. İşlem kontrolu çok kolaydır r ve bir tek parametre ile yapılır. (Uygulanan Doz)

3 RADYASYONLA STERİLİZASYON ZASYON UN GELİŞİ İŞİMİ lı yıllarda ABD Fransa ve İngiltere de uygulanmaya başland landı. İlk ticari ışınlama tesisi 1956 yılında y Avustralya da koyun yünlerinin sterilizasyonu için i in kuruldu. Bu tesis halen çalışmaktadır. Günümüzde 50 ülkede 200 ü aşkın n gama ışınlama tesisi kurulmuş bulunmaktadır. Fabrika bünyelerinde b sadece kendi amaçlar ları için in kullanılan lan pek çok elektron hızlandh zlandırıcı ışınlama cihazı bulunmaktadır. Türkiye de biri araştırma rma amaçlı (1993) diğeri ticari olarak işlem yapan (1994) 2 adet gama ışınlama (sterilizasyon) tesisi bulunmaktadır.

4 RADYASYONLA STERİLİZASYON /IŞINLAMA INLAMA İŞLEM LEMİNİN N UYGULANDIĞI I BAŞLICA ALANLAR SAĞLIK ALANINDA: Tek kullanıml mlık k Tıbbi T ürünler (cihaz/malzemeler) İlaç,, ilaç kapları ve ilaç hammaddeleri Sağlık k Bakım Ürünleri Kozmetik ürünler ve hammaddeleri

5 GIDA ALANINDA: GIDA IŞINLAMASII INLAMASI (6 Kasım m 1999 da Gıda G IşıI şınlama YönetmeliY netmeliği çıktı) Gıdaların n korunması raf ömürlerinin arttırılmas lması Patojen mikroorganizmalardan temizlenmesi (gıda kaynaklı hastalıklar kların önlenmesi) Gıda ürünlerinde çimlenme ve filizlenmenin önlenmesi POLİMERLERİN MODİFİKASYONU Polietilen borularda çapraz bağlama işlemi i (yerden ısıtma boruları,, kablo izolasyonu, gaz ve su boruları)

6 IŞINLAMA INLAMA TESİSLER SLERİ 1. GAMA IŞINLAMA TESİSLERİ Kaynak olarak Co-60 veya Cs-137 izotopları kullanılır. Büyük k boyutlu paket/koli/ paletlerde işlem i yapılabilir. Fason olarak işi yapan büyük b k tesisler %95 oranında nda Co-60 tercih edilir. Kan ışınlama gibi küçük üçük üniteler Cs-137 kullanılır. Co-60 Kaynakları Doz hızıh yüksektir(a) Işınlarının n giriciliği i yüksektir(1.25 y MeV) (A) Metalik formda kullanılır r (güvenli) (A) Bu sistemler için i in özel üretilir A) Yarılanma ömrü kısadır(5.3 sene) (D.A)

7 Cs- 137 Kaynakları Doz hızıh düşüktür r (D.A) Işınlarının n giriciliği i azdır r (0.66 MeV) (D.A) Tuz şeklinde kullanılır r / güvenirlig venirliği i az (D.A) Fisyon ürünüdür r (A/DA) Yarılanma ömrü uzundur (A)

8 2. ELEKTRON HIZLANDIRICILI IŞINLAMA TESİSLERİ Radyoaktif kaynak içermezler. i Radyasyon röntgen r cihazlarında olduğu u gibi elektrik/elektronik cihazlarla üretilir. İşletilmeleri gama tesislerine göre g masraflı ve karmaşı şıktır. 10 MeV e e kadar hızlandh zlandırılmış elektron demetleri küçük üçük k paket ve kolilerin ışınlanmas nlanmasında nda kullanılır. Daha ziyade fabrikalarda bant sonu üretimler için i in uygundur. 5 Mev kadar hızlandh zlandırılmış elektronlardan elde edilen X-ışıX ışınları kullanılır. Gama ışınlay nlayıcıları gibi büyükb paket /koli ve paletle işlem i yapmaya uygun sistemlerdir. Harcanan elektrik gücüne g göre g elde edilen ışın n gücüg düşüktür.

9

10

11

12

13

14

15

16

17 IŞINLANMIŞ ÜRÜNLERİN, N, PERSONEL VE ÇEVRE GÜVENLİĞİ ETKİ MEKANİZMASI ÜRÜNLERİN GÜVENLİĞİ Işınlanan ürünler kendi orijinal ambalajları içerisinde koli, karton varil, torba içerisinde işlem i görürler. g rler. Işınlanan ürünler hiçbir şekilde ışın n kaynağı ile temas etmez, ürünlere radyoaktif madde bulaşmaz ürünler radyoaktif hale gelmez. Kaynaklar paslanmaz çelik borular içerisinde i bulunmakta bu kaynaktan çıkan görünür g ışık, radyo dalgalarına benzer girici ve enerjik elektromanyetik ışınlar ürünler içerisinden i geçerken erken canlı organizmaların DNA sını tahrip etmek suretiyle bunları bertaraf eder. Tıpkı Röntgen filmi çektirir gibi veya hava meydanlarında nda x-ışıx ışınları ile güvenlik taraması yapıld ldığı gibi ışınlanan ürünler radyoaktif veya radyasyonlu hale gelmez.

18 PERSONEL VE ÇEVRE GÜVENLG VENLİĞİ Işınlama tesisleri yüksek y güvenlik g standartlarına na haizdir. Işınlama odasından cihaz çalışırken kontrol odası ve çalışma alanlarına na radyasyon sızınts ntısı olmayacak şekilde tasarlanmaktadır. r. Işınlama tesisleri radyoaktif atık üretmez. Ömrü dolmuş kaynaklar tekrar üretici ülkeye gönderilir. g Işınlama tesisleri çalışmaları esnasında: nda: Katı,s,sıvı veya gaz atık üretmeyen yüksek y basınç, ısı ve gürültg ltü meydana getirmeyen çevre dostu tesisler olarak tanımlan mlanır.

19 RADYASYONLA STERİLİZE EDİLEN BAŞLICA ÜRÜNLER 1. TEK KULLANIMLIK TIBBİ ÜRÜNLER Günümüzde 1000 i i aşkın a n tek kullanıml mlık k tıbbi t cihaz/malzeme radyasyonla sterilize edilmektedir (Toplamın n %50-60 kadarı). Başlıca Kalemler: Plastik enjektörler, serum setleri, ameliyat ipliği, i, kan toplama setleri, ameliyat eldivenleri, ameliyat giysi ve setler, kateterler, kanül, diren v.b. 2. İLAÇ KAPLARI Alüminyum tüp t p ve kapaklar Polietilen ve polistiren şişeler ve kapaklar, damla sayıcılar ları Jelatin kapsüller Membran filtreler Gama ışınlamas nlaması ile başar arılı bir şekilde sterilize edilir.

20 TIBBİ ÜRÜNLERİN N YAPIMINDA KULLANILAN PLASTİKLER : RADYASYONA DAYANIKLI /UYGUN POLİMERLER Polistiren, poliüretan, polisulfon, ABS polikarbonat, polietilen, poliester (PET, PETG) RADYASYONA DAYANIKSIZ /UYGUN OLMAYANPOLİMERLER MERLER Polivinilklorür(PVC) r(pvc) : Renk değiştirir Polipropilen : 25 kgy den sonra kırılgank Teflon : Dayanıks ksız 16Poliakrilik : Dayanıks ksız

21 3.FARMOSÖTİK ÜRÜNLER VE HAMMADDELER Farmasötik ürünlerin radyasyonla sterilizasyonu İlk defa BP-1963 ve USP XVII e dahil edildi. Genellikle 25 kgy lik doz önerildi. Ancak ürünün n mikrobiyal yüküne y ve ürünün n yapısını bozmayacak şekilde daha düşük d k dozlar seçilebilir (BP-1988 IAEA) Farmasötik ürünlerin ve hammaddelerin büyük b k bir kısmk smı kuru formda radyasyonla başar arılı bir şekilde 25 kgy e kadar sterilize edilebilir. Ancak ürünlerle beraber ışınlanan havadan meydana gelen ozon ve azot oksitleri gibi radyoliz ürünleri ışınlanan ürünlerin ve formülasyonlar lasyonların stabilitesi üzerinde bir dereceye kadar etkili olabilir. Sulu çözeltiler / süspansiyonlar s spansiyonlar (özellikle( organik maddeli olanlar) radyasyonla sterilizasyonu zordur veya radyasyonla sterilize edilemez. Suyun hidroliz ürünleri büyük b k sorunlar yaratır. r. Ancak bazı ürünlerde çok düşük k sıcakls caklıklarda klarda ışınlama başar arılı sonuçlar verebilir.

22 a) Hammadde, Tablet ve Bitkisel (Herbal) ilaçlar ların Sterilizasyonu Dekontaminasyonu Tablet ve şurup yapımında ve diğer formülasyonlarda kullanılan lan talk, kiselgur, sodyum karboksi, metil selüloz, loz, laktos,starch gibi hammaddeler başar arı ile sterilize edilir. Herbal ilaçlarda larda kullanılan lan hammaddeler (yüksek biyolojik yük y k var ve tam kuru formda değil) başar arı ile biyolojik yük y k kabul edilebilir seviyeye indirilebilir. Mineral, kimyasal ve biyolojik orijinli hammaddeler kgy arasında sterilize edilebilir.

23 b) Enjekte Edilen İlaçlarlar Antibiyotikler, antibakterialler, steroidler, alkaloidler genellikle likle kuru ve toz/kristal / liofilize şeklindedirler. 25 kgy e e kadar başar arılı sterilize edilebilir. Chloroamphenicol ve tetracyline penisillin ve ampicillin e e göre g radyasyona karşı daha stabildir. Neomycin ise bacitracin e e göre g daha stabildir. Sulphamidder kuru formda 25 kgy de ihmal edilecek seviyede degrasyona uğrar. u Solüsyonlar 20 0 C den daha düşük d k temparatürlerde rlerde ışınlanmas nlanması durumunda başar arılı sonuçlar alınabilir. Örneğin: orphine hidrocloride solüsyonu syonu C ve 0 0 C da felekat sonuçlar vermesine karşı şın C, C ve C soğutularak ışınlanmas nlanmasında nda başar arılı sonuçlar elde edildi).

24 c) Göz z Merhemleri Petrolatum (parafin) bazlı ürünlerin yapısı radyasyonla sterilizasyonda en ümit verici formasötikler arasındad ndadır. Genellikle düşük d k biyolojik yük y k içerdiklerinden i Gysterilizasyon dozu yeterlidir. Ancak radyoliz ürünü olarak az miktarda gaz (H 2 ) ve basit alkanesler meydana gelir.

25 d) Yağlı Solüsyonlar/ Süspansiyonlar: S Veteriner ilaçlar larının n bir kısmk smı bu kategoriye girer. Bitkisel yağlar ların taşı şıyıcı olarak kullanıld ldığı ilaçlarda larda Sterilizasyon:190 0 C kadar ısıtılarak veya radyasyonla yapılabilir. Isıtma ürünü hidrokarbonlar ışınlama ürünlerinden daha fazladır. Penicillin Na, tetracyline HCL, hyrocartison asetate, pednisolone, testestorene propionate, polysostigine vb. yağ bazında bulunmaları havada bulunmalarına na göre g daha stabildirler. Yağ bazındaki Corticosteroidler radyasyona karşı havadaki kadar stabildirler.

26 e) Sulu Çözeltiler/S zeltiler/süspansiyonlar: Burada temel yapı sudur. Suyun radyolitık ürünleri olan hidrojen ve hidroksil radihalleri hidro elektronlar ve hidrojen peroksit ürünün ayrış ışmasında önemli rol oynar. Alkali florid ve fosfatlar, alkali toprak elementleri alkali metallerin sitrat ve laktat gibi sulu çözeltileri pratik olarak radyasyonla sterilize edilebilir. Işınlanan ürünler ppm mertebesinde hidrojen peroksit içerir, i validasyonda sorun çıkabilir. Organik maddeli birçok sulu çözelti/s zelti/süspansiyonlar spansiyonlar radyasyonla sterilize edilmesi zordur veya radyasyonla sterilize edilemez. Ancak çok düşük d k sıcakls caklıklarda klarda (dondurarak) ışınlama sonuç verebilir.

27 f) Vitaminler Kuru bazda 20 kgy e e kadar kabul edilebilir değişiklik iklik olur. Sulu çözeltilerde ascorbic asit, B-12, B B-6 B 6 vitaminler kısmen k veya tamamen parçalan alanır. B-12 B vitamini dondurularak (katı) ) formda ışınlanabilir. Radyasyon ışınlamas nlamasına na tabi tutulan ürünlerin fizikokimyasal özelliklerinde, etkinliğinde inde ve güvenirlilig venirliliğinde inde önemli değişiklikler iklikler olmadığı ığından emin olmak için i in stabilite ve etkin madde kayıplar pları çalışmalarının n yapılmas lması gerekmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda birçok ülkede farmasotik ürünün n radyasyonla sterilize edilmesi onaylanmış ıştır.

28 TABLO 4. Etilen oksit ve radyasyon sterilizasyonu etkileyen faktörlerin mukayesesi Faktör Etilen Oksit Radyasyon 1- Proses parametreleri Sıcaklık Zaman Rutubet Eto konsantrasyonu Vakum/Basınç 2- Sterilizasyon ajanının absorplanması Evet Zaman (Doz) Hayır 3- Proses sonrası işlemler Havalandırma Yok 4- Kalıntı toksisite Mevcut:Etilen Oksit Etilen Glikol ve Etilen Klorohidrin Yok 5- Ürünlerde etkileşme Hidroksi etilasyon Hassas Ürünlerde radyoliz 6- Sterilite testi Gerekli Gerekli değil

29 7- Karantina 14 Gün (minimum) Gerekli değil 8- Ürün yoğunluğu Etkiler Bir dereceye kadar etkiler 9- Nüfus etme problemleri Mevcut Yok 10- Ambalaj seçimi Özel ve kısıtlı Geniş 11- proses tipi Batch Batch ve sürekli 12- Çevre kirliliği Evet Yok 13- Güvenirlilik Orta-iyi Mükemmel

30 TABLO 2: KATI FORMDA IŞINLANMII INLANMIŞ BAZI FARMASOTİKLERDE ETKİ KAYBI Doz (kgy) Etki Kaybı (%) Chlortetracyline Oxytetracyline Chloramphenicol Tetracyline hydrochloride 80 0 Streptomycin hydrochloride 25 0 Sodium benzyl penicillin 25 0 Phenoxymethyl penicillin 25 0 Benzathine penicillin 25 0 Dihydrostreptomycin 25 0 Potassium benzyl penicillin Polymyxin sulphate 25 0 Polymyxin up to 80 0 Colimycin up to 80 0 Nystatin up to 80 0

31 Mycerin up to 80 0 Sulphapyridine 25 0 Sulphathiazole 25 0 Streptomycin sulphate 25 3 Dihydrostreptomycin Neomycin sulphate 25 4 Sodium benzyl penicillin Benzathine penicillin Phenoxymethyl penicillin 250 ~3 Zinc bacitracin Zinc bacitracin

32 TABLO 3. DÜZENLEYİCİ OTORİTE TE TARAFINDAN RADYASYONLA STERİLİZASYON / DEKONTAMİNASYON NASYONİ ONAYLANMIŞ FARMASÖTİKLER Pharmaceuticals approved by regulatory authorities for radiation sterilization/decontamination Australia: AVUSTURALYA Gaviscon; Ispaghula husk; Lubricating cream; Lyophilized reagent kits of Ca-gluconate and DTPA for (p r e p a r i n gt e c h n e t i u m m radiopharmaceutical s.) Neomycin, polymyxin and bacitracin (separately ör combined as a dusting powder); Normal saline (for perfusing kidney transplants); Ophthalmic oil suspension of physostigmine salicylate; ; Ophthalmic ointment of: Mercuric oxide, Sodium sulphacetamide Sutures. Sutures. (Note: DTPA = diethlene triarnine pentaacetic acid)

33 Europe: AVRUPA Atropine Sulphate Eye Ointment 6% (U.K.); Chloramphenicol Eye Ointment (U.K.); Chloramphenicol Ear Ointment (U.K.): Chloramphenicol Ointment 1%. (Norvvay( Norvvay); Chlorhexidine Burn Dressing (U.K.); Chlortetracycline Eye Ointment 1% (U.K.); Contact Lens Saline Aerosol (U.K.); Corticosteroid ophthalmic ointment; Debrisan (U.K.); Neomycin ophthalmic ointment; Neomycin palmitate,, UCA, a-chymotrypsina in PEG base (U.K.); Sulphacetamide Sodium Eye Ointment 6 % (U.K.); Tetracycline Eye Ointment l % (U.K.); Tetracycline Ophthalmic Oily Suspension l % (U.K.); Tetracycline Powder for i.m. Injection (U.K.); Tetracycline Powder for i.v. Injection (U.K.); Tetracycline Topical Ointment 3 % (U.K.); Veterinary products (U.K.).

34 India: HİNDİSTAN Absorbable gelatin sponge; Catalin sodium tablets; Containers (polyethylene, aluminum); Debrisan; Dressings; Droppers (polyethylene); Fluorescein sodium strips; Glass fibre filters; Membrane filters (cellulose acetate); Normal saline (for kidney perfusion); Ophthalmic ointment in paraffin base; In collapsible aluminum tubes: Atropine sulphate; Chloramphenicol; Gentamicin sulphate; Hydrocortisone and neomycin; Tetracycline hydrochloride; In soft gelatin capsules: Chloramphenicol; Gentamicin sulphate; Prickly heat powder (antifungal containing boric and salicylic acids);

35 pancreatin; papain; rauwolfia serpentina powder. Ringer's lactate solution (for kidney perfusion). Silver sulfadiazine (for burn dressing). Skin ointment in PEG base: Neomycin sulphate,, HCA, a-chymotrypsina chymotrypsin. Sutures (absorbable, non-absorbable). Veterinary product: -Quinapyramine prosalt.

36 Indonesia: ENDONEZYA Herbal medicines; Medicated dressings containing framycetin sulphate. Israel: İSRAİL Tetracycline hydrochloride ophthalmic ointment. U.S.A: AMERİKA Antibiotics; Botanicals; Chlortetracycline Ophthalmic Ointment 1 % ; Eye drops; Eye ointments; Injectables; Pigments; Preservative-free Aerosol Buffered Saline Solutions (Allergan( Allergan); Steroids; Sutilains Ointment U.S.P.; Talc; Tetracycline Ophthalmic Ointment 1 %; Veterinary products.

37 SONUÇ: Klasik sterilizasyon yöntemleri y içinde i inde yer alan kuru ve nemli ısı plastik ürünlerde ve birçok farmasotik ürüne uygulanamamaktadır. Radyasyon gibi soğuk bir yöntem y olan E t O gazı ürünler üzerinde kalınt ntı bırakması işlem kontrolu bir çok parametreye bağlı olması, ayrıca çevre sorunları yaratması nedeniyle birçok ülkede E t O kullanımı çok kısıtlanmk tlanmış veya yasaklanmış ıştır. Radyasyon (gama, elektron demeti, x-ışıx ışınları) ) sterilizasyonu ve biyolojik yük y k kontrolunda ürünler üzerinde kalınt ntı bırakmadığı gibi, çalışanlar ve çevre için i in son derece yüksek y güvenlik g standartlarına na erişmesi, İşlem kontrolunun sadece bir tek parametreye bağlı olması, Ürünlerin geçirgen olmayan ambalajlarda ve kolilerde işlem i görmesi, g bu yöntemin y en üstün n yönlerini y oluşturmaktad turmaktadır. r. Bu nedenle radyasyonla sterilizasyon bütün b n dünyada d en çok tercih edilen sterilizasyon yöntemi y durumuna gelmiş bulunmaktadır.

38 TABLO 4. Etilen oksit ve radyasyon sterilizasyonu etkileyen faktörlerin mukayesesi Faktör Etilen Oksit Radyasyon 1- Proses parametreleri Sıcaklık Zaman Rutubet Eto konsantrasyonu Vakum/Basınç 2- Sterilizasyon ajanının Evet absorplanması Zaman (Doz) Hayır 3- Proses sonrası işlemler Havalandırma Yok 4- Kalıntı toksisite Mevcut:Etilen Oksit Etilen Glikol ve Etilen Klorohidrin Yok

39 5- Ürünlerde etkileşme Hidroksi etilasyon Hassas Ürünlerde radyoliz 6- Sterilite testi Gerekli Gerekli değil 7- Karantina 14 Gün (minimum) Gerekli değil 8- Ürün yoğunluğu Etkiler Bir dereceye 9- Nüfus etme kadar etkiler problemleri Mevcut Yok 10- Ambalaj seçimi Özel ve kısıtlı Geniş 11- proses tipi 12- Çevre kirliliği 13- Güvenirlilik Batch Evet Orta-iyi Batch ve sürekli Yok Mükemmel

RADYASYONLA STERĐLĐZASYON VE BĐYOLOJĐK YÜK KONTROLÜ

RADYASYONLA STERĐLĐZASYON VE BĐYOLOJĐK YÜK KONTROLÜ RADYASYONLA STERĐLĐZASYON VE BĐYOLOJĐK YÜK KONTROLÜ Dr. Hasan ALKAN Gamma-Pak Sterilizasyon A.Ş. RADYASYONLA STERĐLĐZASYON ĐŞLEMĐ Gama ışınları, hızlandırılmış elektron demetleri / x-ışınları kullanılarak

Detaylı

ÇOK AMAÇLI KULLANIM İÇİN ANAEM ELEKTRON HIZLANDIRICI ÜNİTESİ TASARIMI

ÇOK AMAÇLI KULLANIM İÇİN ANAEM ELEKTRON HIZLANDIRICI ÜNİTESİ TASARIMI ÖZET ÇOK AMAÇLI KULLANIM İÇİN ANAEM ELEKTRON HIZLANDIRICI ÜNİTESİ TASARIMI Ş. TURHAN, S. KARADENİZ, S. OCAK ve T. ZENGİN Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (ANAEM), 06 Beşevler- Ankara Elektron

Detaylı

GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II ISIL İŞLEMLER I

GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II ISIL İŞLEMLER I GIDALARDA TEMEL İŞLEMLER II DERSİN SORUMLUSU ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI 1 ISIL İŞLEMLER I Gıdaların bozulmasına neden olan mikroorganizmaların ısı etkisiyle faaliyetlerini engellemek ve gıdalara sürekli

Detaylı

Kimya Her Yerde. Ünite

Kimya Her Yerde. Ünite Ünite 4 Kimya er Yerde Su ve ayat 208 azır Gıdalar ve Temizlik Malzemeleri 224 Polimerler, Kozmetikler, İlaçlar, Kırtasiye Malzemeleri 242 Sanayide Kimya 260 Çevre Kimyası 276 ÜNİTE - 4 KİMYA ER YERDE

Detaylı

Mikrobiyoloji. El Kitabı (Hızlı Erişim) II. Baskı. Editörler Prof. Dr. A. Kadir HALKMAN Özlem Etiz SAĞDAŞ. Kasım 2011, Ankara

Mikrobiyoloji. El Kitabı (Hızlı Erişim) II. Baskı. Editörler Prof. Dr. A. Kadir HALKMAN Özlem Etiz SAĞDAŞ. Kasım 2011, Ankara Mikrobiyoloji El Kitabı (Hızlı Erişim) II. Baskı Editörler Prof. Dr. A. Kadir HALKMAN Özlem Etiz SAĞDAŞ Kasım 2011, Ankara ISBN : 978-975-00373-2-0 Merck Mikrobiyoloji El Kitabı (Hızlı Erişim) II. Baskı

Detaylı

AVRUPA KOMİSYONU. Entegre Kirliliğin Önlenmesi ve Kontrolü. Demirhane ve Dökümhane Endüstrisinde Mevcut En İyi Tekniklere Dair Referans Belge

AVRUPA KOMİSYONU. Entegre Kirliliğin Önlenmesi ve Kontrolü. Demirhane ve Dökümhane Endüstrisinde Mevcut En İyi Tekniklere Dair Referans Belge AVRUPA KOMİSYONU Entegre Kirliliğin Önlenmesi ve Kontrolü Demirhane ve Dökümhane Endüstrisinde Mevcut En İyi Tekniklere Dair Referans Belge Mayıs 2005 Bu belge, aşağıdaki EIPPCB çalışma planı dahilinde

Detaylı

Gastrointestinal Endoskopide. Temizlik, Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon

Gastrointestinal Endoskopide. Temizlik, Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon Gastrointestinal Endoskopide Temizlik, Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon Baskı: Stil Matbaacılık San. ve Tic. A.Ş. Tel : 0212 281 92 81 GASTROİNTESTİNAL ENDOSKOPİ HEMŞİRELERİ VE TEKNİSYENLERİ DERNEĞİ GASTROİNTESTİNAL

Detaylı

Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri

Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri Sadettin Sezginer 1 Kişisel Koruyucu Donanımların

Detaylı

DOĞRU BOYA SİSTEMİ NASIL SEÇİLMELİ Korozyona karşı koruyucu boyalar için ISO 12944 standardına uygun temel esaslar ve sistemler

DOĞRU BOYA SİSTEMİ NASIL SEÇİLMELİ Korozyona karşı koruyucu boyalar için ISO 12944 standardına uygun temel esaslar ve sistemler DOĞRU BOYA SİSTEMİ NASIL SEÇİLMELİ Korozyona karşı koruyucu boyalar için ISO 12944 standardına uygun temel esaslar ve sistemler Giriş Bu çalışmanın amacı yapınızı korozyona karşı korumada en uygun Hempel

Detaylı

Arıtma tipine ve amacına göre, arıtma çamurlarının cinsleri farklılık gösterir. Bunlar;

Arıtma tipine ve amacına göre, arıtma çamurlarının cinsleri farklılık gösterir. Bunlar; 8. ÇAMUR ARITIMI VE UZAKLAŞTIRILMASI Atıksu arıtma sistemi çamur, kum ve köpük tutma birimlerini de ihtiva eder. Arıtma işlemi sonunda çıkan çamur genellikle sıvı veya yarı katı formda olup kullanılan

Detaylı

Bulaşıcı hastalıkların son yıllarda ciddi artış göstermesi nedeniyle, sağlık çalışanlarının

Bulaşıcı hastalıkların son yıllarda ciddi artış göstermesi nedeniyle, sağlık çalışanlarının Diş Hekimliği Uygulamalarında Çapraz İnfeksiyon Riski Prof. Dr. Rahime NOHUTCU Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Periodontoloji Anabilim Dalı, ANKARA Bulaşıcı hastalıkların son yıllarda ciddi

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ

Detaylı

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ ÜRETİM VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ Yrd. Doç. Dr. Afşın Alper Cerit Erciyes Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Birleştirme Yöntemleri Çözülebilir birleştirme yöntemleri Çözülemeyen birleştirme

Detaylı

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ YER FISTIĞI KABUĞUNDAN ÜRETİLEN POLİÜRETAN TİPİ KÖPÜK İLE SAFRANİN VE REMAZOL BRİLLANT BLUE R NİN ADSORPSİYONUNUN İNCELENMESİ

Detaylı

BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ

BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ Hazırlayanlar Araş. Gör. Reyhan Nergiz Ünal Prof. Dr. H. Tanju Besler Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci

Detaylı

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI T.C. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI BİTİRME TEZİ Stj. Diş Hekimi Gökay ÜSTDAL Danışman Öğretim

Detaylı

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Uzm. Dr. Hasan Irmak Sağlık Bakanlığı Temel

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ. Plastik Esaslı Malzemelerin Isıl Şekil Verme Özelliklerinin İncelenmesi. Mak. Müh.

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ. Plastik Esaslı Malzemelerin Isıl Şekil Verme Özelliklerinin İncelenmesi. Mak. Müh. T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Plastik Esaslı Malzemelerin Isıl Şekil Verme Özelliklerinin İncelenmesi Mak. Müh. Olcay EKŞİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi:

Detaylı

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU HAZIRLAYANLAR Emel KÖŞKER Mukaddes EREL Ömer Faruk DAĞLIOĞLUGİL Haziran 2012 Not: Bu rapor T.C.

Detaylı

3M Speedglas Kaynak Güvenliği. 2010 Ürün Kataloğu. Güvenilir Kaynak için. Konforlu Koruma

3M Speedglas Kaynak Güvenliği. 2010 Ürün Kataloğu. Güvenilir Kaynak için. Konforlu Koruma 3M Speedglas Kaynak Güvenliği 2010 Ürün Kataloğu Güvenilir Kaynak için Konforlu Koruma Sürekli Kaynakçılardan ilham aldık Neredeyse otuz yıldır ürünlerimizin performansını ve sağladıkları rahatlığı sürekli

Detaylı

BOR UN OTOMOBİL YAKITI OLARAK KULLANILMASI

BOR UN OTOMOBİL YAKITI OLARAK KULLANILMASI BOR UN OTOMOBİL YAKITI OLARAK KULLANILMASI Hatice ATMACA, İbrahim SEVİM Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Müh. Böl. 33343 Çiftlikköy/MERSİN e-mail:hatmaca@mersin.edu.tr, isevim@mersin.edu.tr

Detaylı

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Sayfa: 1 BÖLÜM I... 4 GİRİŞ... 4 Kaynak nedir... 4 BÖLÜM II... 4 KAYNAK VE KESİM İŞİ TÜRLERİ... 5 1. GAZ KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM... 5 2. ELEKTRİK KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM İŞLERİ...

Detaylı

HĠDROELEKTRĠK (SU) ENERJĠ

HĠDROELEKTRĠK (SU) ENERJĠ HĠDROELEKTRĠK (SU) ENERJĠ Barajda biriken suyun yüksekten borular vasıtası ile düşerken sahip olduğu kinetik enerji; aşağıda bir su tribünü (pervanesi) çevirmesi ve onunda bir elektrik jeneratörünü çevirmesi

Detaylı

KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ

KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ KAYNAK NEDİR? Kaynak; metalik veya termoplastik malzemelerin ısı, basınç veya her ikisinin etkisi altında bir malzeme ilavesi/ilave malzeme kullanmadan gerçekleştirilen bir

Detaylı

BOYA ÜRETİMİ YAPILAN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROJE DENETİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU

BOYA ÜRETİMİ YAPILAN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROJE DENETİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI BOYA ÜRETİMİ YAPILAN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROJE DENETİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU AĞUSTOS 2005 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal

Detaylı

GEV. Gedik Eğitim Vakfı. Kaynak Teknolojisi Eğitim Araştırma ve Muayene Enstitüsü KAYNAK TEKNİĞİ EL KİTABI YÖNTEMLER VE DONANIMLAR

GEV. Gedik Eğitim Vakfı. Kaynak Teknolojisi Eğitim Araştırma ve Muayene Enstitüsü KAYNAK TEKNİĞİ EL KİTABI YÖNTEMLER VE DONANIMLAR GEV Gedik Eğitim Vakfı Kaynak Teknolojisi Eğitim Araştırma ve Muayene Enstitüsü KAYNAK TEKNİĞİ EL KİTABI YÖNTEMLER VE DONANIMLAR Prof. Dr. Selâhaddin ANIK ÖNSÖZ Kaynak tekniğinin son 45 yıl içerisindeki

Detaylı

TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ. Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01. Prof. Asım YEĞİNOBALI. Temmuz 2009, ANKARA

TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ. Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01. Prof. Asım YEĞİNOBALI. Temmuz 2009, ANKARA TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01 Prof. Asım YEĞİNOBALI Temmuz 2009, ANKARA 1. BASKI TÇMB / ARGE ENSTİTÜSÜ Yerleşim Adresi: Cyberpark, Cyberplaza C Blok Zemin, Kat

Detaylı