ÖRNEK OLAYLARLA KRİTİK DÜŞÜNME

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÖRNEK OLAYLARLA KRİTİK DÜŞÜNME"

Transkript

1 NOT: Burada yazılan tüm olaylar kişi, kurum ya da kuruluşlardan bağımsız olarak hazırlanmış olup gerçek yaşanmış olaylar değildir. ÖRNEK OLAYLARLA KRİTİK DÜŞÜNME HAZIRLAYANLAR Kıymet YILMAZ Oya SAĞIR Aybüke KÜÇÜKBAKAR ÖZOĞUL Ayşe ATASEVER SÜLÜN Berfu ŞENGÖZ Ruhan AYDIN Filiz GÜLER ÖZET Buket ÇAKIR Yurdagül SELVİ Deniz BENZEŞ Gonca NAZLIGÜLOĞLU Hazırlanma Tarihi 16 Temmuz 2013

2

3 ÖRNEK OLAY-1 İki hasta aynı tanı ve tedavi ile izlenmektedir. Tedavi saatleri aynı ve odaları yan yana olan bu iki hastadan birinin ilacı diğerine uygulanmıştır.

4 1. Bu hastadaki sorunun kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

5 1. Buradaki temel sorun KİMLİK DOĞRULAMANIN YAPILMAMASI 2. Hemşire hastanın ilaçlarını hazırlarken, hasta odasına girmeden önce ve hastaya uygulama yapmadan önce kimlik doğrulaması yapmalıydı. 3. Kimlik doğrulaması olarak hastanın adı-soyadı, doğum tarihi (ay-günyıl olarak) ve hasta numarası kullanılmalıydı.

6 ÖRNEK OLAY-2 Hasta yüksek ateş ve solunum sıkıntısı ile acil servise başvurmuş, muayene sonrası pnömoni tanısıyla servise yatırılmıştır. Hemşire hastanın sistemik değerlendirmesinde solunum sistemini normal olarak değerlendirmiş ve kayıt etmiştir.

7 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

8 1. Buradaki temel sorun FİZİKSEL MUAYENENİN DOĞRU YAPILMAMASI 2. Hemşire, servise Pnönomi tanısıyla yatışı yapılan hastanın solunum sistemini oskülte etmeli, solunum sistemi ile ilgili hastaya soru sormadan kayıtlarında normal olarak değerlendirme yapmamalıydı. 3. Hastanın solunum sistemi patolojik sesler bakımından değerlendirilmeli, balgam çıkışı, solunum sistemi öyküsü sorgulanmalıydı.

9 ÖRNEK OLAY-3 Pankreas CA tanısı ile kata yatışı yapılan ve operasyon sonrası hipoglisemi gelişen hastanın kan şekerine hiç bakılmamış.

10 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

11 1. Buradaki temel sorun FİZİKSEL MUAYENENİN YAPILMAMASI 2. Hemşirenin insülinin Pankreasın langerhans hücrelerinden salgılandığını ve kanser, travma vb. olaylarda insülin mekanizmasının da etkilenebileceğini bilmesi gerekiyordu. 3. Hemşire, servise Pankreas Ca tanısı ile yatan ve opere olan hastanın kan şekerine bakması ve hekime bilgi vermesi gerekiyordu.

12 ÖRNEK OLAY-3 İki hemşire aynı anda farklı hastalara, farklı tedavi tepsisinde ilaç hazırlamaktadır. Bu esnada mavi kod anonsu yapılır ve hemşireler desteğe gider. Daha sonra ilaç hazırlama odasına dönüp hastaların ilaçlarını uyguladıklarında bir hastada alerjik reaksiyon gelişir.

13 1. Bu durum neden gelişmiştir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

14 1. Buradaki temel sorun KİMLİK DOĞRULAMANIN YAPILMAMASI 2. Hemşire hastanın ilaçlarını hazırlarken, hasta odasına girmeden önce ve hastaya uygulama yapmadan önce kimlik doğrulaması yapmalıydı. 3. Kimlik doğrulaması olarak hastanın adı-soyadı, doğum tarihi (ay-günyıl olarak) ve hasta numarası kullanılmalıydı.

15 ÖRNEK OLAY-4 Yoğun bakımdan servise transfer olan hastada taşikardi gelişiyor ve hastanın globu olduğu fark ediliyor.

16 1. Bu sorun neden gelişmiştir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

17 1. Buradaki temel sorun HASTA DEĞERLENDİRMESİNİN YAPILMAMASI 2. Hemşire hastayı teslim aldıktan sonra üriner kateterini kontrol etmeliydi. 3. Hemşire hasta tesliminde hastanın üriner kateteri olduğunu ve transfer sırasında klemplendiğini söylemeliydi. 4. Hasta teslimi sözel ve yazılı olarak eksiksiz yapılmalıydı.

18 ÖRNEK OLAY-5 Ameliyathaneden servise transfer olan hastanın ameliyat sonrası 2. gününde bacağında evre 1 basınç yarası olduğu fark ediliyor.

19 1. Buradaki sorun neden gelişmiştir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

20 1. Buradaki temel sorun HASTA DEĞERLENDİRMESİNİN YAPILMAMASI 2. Hemşire hastayı teslim aldıktan sonra hastanın genel değerlendirmesini yaparak bacağındaki koter plağını fark etmeliydi. 3. Hastaya pozisyon vererek bacağındaki koter plağının ameliyathanede çıkartılması gerektiğini bilmeliydi. 4. Ameliyathaneden hasta teslim alındığında tüm vücut bütünlüğü kontrol edilmeliydi.

21 ÖRNEK OLAY-6 Hasta abdominoplasti ameliyatı olmak için servise yatırılır. Değerlendirmesi yapılarak ameliyat öncesi hazırlıkları tamamlanır ve operasyona alınır. Operasyon sonrası 1. günde hasta mobilize olurken Ameliyat öncesi dönemde taktığım vajinal tamponumu çıkardınız değil mi? sorusunu yöneltir. Hemşire hastanın öyküsüne bakar. kadın hastalıkları ve doğum bölümü ile ilgili değerlendirmenin boş olduğunu görür. Hastanın hekimini bilgilendirir. 2 gün boyunca hastada kalan vajinal tampon çıkarılır.

22 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

23 1. Buradaki temel sorun FİZİKSEL MUAYENENİN YAPILMAMASI 2. Hasta öyküsünün yeterli sorgulanması, hastanın menstrual dönemde olduğunun bilinmesi, fiziksel değerlendirmenin yeterli yapılması gerekirdi. 3. Hastanın vajinal tamponunun olduğunu belirtmemesi gerekirdi. 4. Hastanın fiziksel değerlendirmesi eksiksiz yapılmalıydı.

24 ÖRNEK OLAY-7 GİS kanamalı hasta eritrosit süspansiyonu takılması için servise gelir. Kan transfüzyonu başladıktan 30 dakika sonra odaya giren hemşire hastanın eksitus olduğunu görür.

25 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

26 1. Buradaki temel sorun KAN TRANSFÜZYON İLKELERİNE UYULMAMASI 2. Transfüzyonun ilk 15 dakikasında yavaş yapılmalı, hasta sürekli gözlenmeli veya yalnız bırakılmamalıydı. 3. Hemşire ilk 15 dakika hastanın başında durması gerekiyordu. 15. dakikada ve sonrasında bitene kadar 30 dakikada bir, bittikten 1 saat sonrasında yaşam bulgularını kontrol etmeliydi.

27 Aynı soyisimli 2 bebek aynı tarihte doğmuştur. Nöbet teslimine 10 dakika kala bebek odasına banyo için alınan bebek odaya götürüldüğünde hasta yakınları bizim bebeğimiz İyileşmiş diye tepki gösterir. ÖRNEK OLAY-8

28 1. Buradaki sorun neden gelişmiştir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

29 1. Buradaki temel sorun KİMLİK DOĞRULAMANIN YAPILMAMASI 2. Hemşire bebeği odaya götürmeden önce kimlik doğrulama yapmalıydı. 3. Bebeği banyo için teslim eden hemşirenin aynı soyisimli fakat farklı anne adlı başka bir bebek olduğunu ve o bebeğin yenidoğan yoğun bakımda takip edildiğini söylemesi gerekirdi. 4. Kimlik doğrulaması olarak hastanın adısoyadı, doğum tarihi (ay-gün-yıl olarak) ve hasta numarası kullanılmalıydı ve yenidoğan yoğun bakımda hasta teslimlerinin yazılı ve sözlü eksiksiz teslim edilmesi gerekirdi.

30 ÖRNEK OLAY-9 Miadında doğum için yatışı yapılan yabancı uyruklu annenin yaşadığı kültürde doğar doğmaz erkek çocuklarını sünnet ettirme gelenekleri vardır. Ancak yenidoğan hemşiresi tarafından doğum öncesi yapılan değerlendirmede dini inançlar ve çıkmadan önce sünnet istiyor mu? bölümleri sorgulanmadığı için böyle bir uygulama yapılmamıştır.

31 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

32 1. Buradaki temel sorun HEMŞİRENİN HASTAYA DİNİ BİLGİLERİNİ SORGULANMAMASI 2. Sünnet ile ilgili annenin düşüncesi ve kültürel özellikleri sorgulanarak değerlendirme formunun eksiksiz doldurulması gerekiyordu. 3. Hasta ve yakınları ile açık iletişimde bulunulması ve tüm bilgilerin detaylı açıklanması gerekiyordu.

33 ÖRNEK OLAY-10 CABG ameliyatı öncesinde değerlendirme formunda yer alan dini kültürel inançlar kısmı sorgulanmayan hastanın daha sonra kan transfüzyonu uygulaması gerekmiş ve uygulama öncesi yapılan bilgilendirmede Yehova Şahidi olduğu öğrenilmiştir.

34 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

35 1. Buradaki temel sorun HEMŞİRENİN HASTAYA DİNİ BİLGİLERİNİ SORGULAMAMASI 2. Yehova Şahidi gibi kan transfüzyonunu kabul etmeyen inançlarda yasal olarak yapılması gerekenlerin bilinmesi gerekirdi. 3. Fiziksel değerlendirmede dinikültürel özelliklerin sorgulanmasının atlanmaması ve mutlaka hastaya sorulması gerekirdi.

36 ÖRNEK OLAY-11 Göğüs ağrısı nedeni ile acil servise başvuran hastayı hekim muayene ederek gerekli istemlerini kaydetmiştir. Hekim istemi ile özellikle sol koldan yaşam bulguları alınan hastanın aynı zamanda sol el sırtından da IV damar yolu açılmıştır. Hemşire hastanın acil uygulamalarını yaptıktan sonra hastanın anamnezini alır. Hastanın sorgulamasından sonra Meme CA ve sol mastektomi ameliyatı olduğu öğrenilir.

37 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

38 1. Buradaki temel sorun HASTA DEĞERLENDİRMESİNİN GEÇ YAPILMASI 2. Hemşire özellikle uygulamada farklılık yaratacak durumları önceden sorgulamalıydı. Hastanın uygulanan bir ilaca karşı alerjisi de olabilirdi. 3. Hangi acil şartlar gerekirse gereksin hasta değerlendirmesinin önemli bir uygulama basamağı olduğu unutulmamalıydı.

39 Sabah aç yapılması gereken insülin hastaya uygulanmamış ve nöbet tesliminde devredilmemiştir. ÖRNEK OLAY-12

40 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

41 1. Buradaki temel sorun HASTA İLACININ UYGULANMAMASI 2. Hasta ve yakınlarına insülin kullanımı ile ilgili bilgilendirmenin yapılması gerekirdi. 3. Nöbet teslimlerinin eksik ve hasta başında yapılması gerekirdi. 4. Hemşire iş planına insülin gibi aç karnına verilen ilaçları öncelikli almalıydı, nöbet teslimini eksiksiz yapmalıydı.

42 ÖRNEK OLAY-13 Lomber diskektomi sonrası servise alınan hasta ameliyat sonrası 6.saatinde hemşiresi tarafından mobilize edilir. Mobilizasyonun 5.dakikasında hasta senkop geçirerek yere düşer.

43 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

44 1. Buradaki temel sorun HASTANIN ERKEN VE TEK BAŞINA MOBİLİZE EDİLMESİ 2. Hastanın oral alımından sonra hekim istemine göre uygun bir saatte ve hekim ile birlikte mobilize edilmesi gerekirdi.

45 ÖRNEK OLAY-14 Cerrahi servisine troidektomi ameliyatı olmak üzere aynı anda 3 hasta yatırılmış, farklı hemşireler tarafından hastaların ameliyat öncesi hazırlıkları yapılmıştır. Ameliyat listesine göre ameliyathaneye istenen hastalardan ilki uygun şekilde ameliyathaneye teslim edilmiş, ikinci hasta istendiğinde ise hastanın hemşiresi nöbet tesliminde olduğu için diğer hemşireden transferi yapmasını istemiştir. Ameliyathane transfer bölümünde hasta teslimi gerçekleşirken hemşirenin, doğru hasta ile fakat üçüncü olarak ameliyatı planlanan hasta dosyası ile geldiği fark edilmiştir.

46 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

47 1. Buradaki temel sorun KİMLİK DOĞRULAMASININ YAPILMAMASI 2. Ameliyathaneye hasta tesliminde aceleci davranılmaması ve kimlik doğrulamasının hem hasta üzerinden hem de kayıtlar üzerinden doğrulanması gerekirdi. 3. Hazırlıkları yapılan kişi tarafından hastanın ameliyathaneye indirilmesi gerekirdi.

48 ÖRNEK OLAY-15 Sünnet operasyonu nedeni ile kata yatışı yapılan çocuğun ameliyatı 2 saat kadar ertelenmiştir ve çocukta, ameliyat öncesinde hipoglisemi gelişmiştir.

49 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

50 1. Buradaki temel sorun HASTANIN AÇLIK SÜRESİNİN UZAMASI VE SÜRENİN DEĞERLENDİRİLMEMESİ 2. Hemşire hastanın -özellikle de çocuk, yaşlı ve diyabetli hastalarınaçlık süreleri uzadığında kan şekerini kontrol etmesi gerekirdi. 3. Hastanın ameliyat saati ertelendiğinde çocuğun açlık süresi yeniden değerlendirilerek hekime bilgi verilmesi gerekirdi.

51 ÖRNEK OLAY-16 Diyabeti olan ve serviste yatan bir hastanın yapılan tedavilere rağmen kan şekeri regüle olmamaktadır. Hasta tekrar sorgulandığında, hastanın yanında, evde kullandığı diyabet ilaçlarının olduğu ve hastanın bu ilaçları evde kullandığı gibi almaya devam ettiği ortaya çıkmıştır.

52 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

53 1. Buradaki temel sorun HASTANIN KENDİ KULLANDIĞI İLAÇLARININ YÖNETİLEMEMESİ 2. Hastaya kullanılan ilaçların etki ve yan etkilerinin anlatılması, hastanın yatışından sonra alınan öyküde evde kullandığı ilaçların sorgulanması, kayıt altına alınması ve hekime bilgi verilmesi gerekiyordu.

54 Hazır solüsyon flakon şeklindeki ilacın tamamı setlenmiş ve hastaya gidecek miktar kadar otomatik sıvı gönderme cihazı ayarlanmıştır. Makine alarmını duyan bir hemşire ilacın tamamının gitmediğini görünce makineyi tekrardan ayarlayıp ilacın tamamını göndermiştir. ÖRNEK OLAY-17

55 1. Buradaki hatanın kaynağı nedir? 2. Hemşire ne yapmalıydı?

56 1. Buradaki temel sorun İLACIN YANLIŞ DOZDA UYGULANMASI 2. İlacı hazırlayan hemşirenin hastaya gidecek dozu ayarlayıp fazla dozu imha etmesi gerekiyordu. 3. Makine alarmını duyan hemşirenin tekrardan ayarlama yapmadan önce hastayı takip eden hemşireye bilgi vermesi gerekiyordu.

57 OLAYLAR DEĞİŞEBİLİR ANCAK HASTA GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI DEĞİŞMEZ.

58 KARAR VERMEDEN ÖNCE DÜŞÜNÜRÜM

59 UYGULAMADAN ÖNCE KRİTİK EDERİM

60 KRİTİK ETTİĞİM TÜM UYGULAMALARDA HUZURLUYUM

61 TEŞEKKÜR EDERİZ

GENEL CERRAHİ SERVİSİ

GENEL CERRAHİ SERVİSİ TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ GENEL CERRAHİ SERVİSİ BÖLÜM UYUM EĞİTİMİ REHBERİ Eğitim Koordinatörlüğü İÇİNDEKİLER 1. ÖNSÖZ 2 BÖLÜM YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLARI 3 BÖLÜMÜN

Detaylı

Kan ve Kan Ürünleri Transfüzyonu

Kan ve Kan Ürünleri Transfüzyonu Kan ve Kan Ürünleri Transfüzyonu AMAÇ Kanama sonrası dolaşımdaki kan volümünün düzenlenmesi, ameliyat öncesi ve sonrası kan volümünün, kronik kan hastalıkları nedeniyle azalan hemoglobin düzeyinin düzenlenmesi,

Detaylı

VERİMLİLİK GÖZLEMCİSİ YERİNDE DEĞERLENDİRME REHBERİ (Hastane)

VERİMLİLİK GÖZLEMCİSİ YERİNDE DEĞERLENDİRME REHBERİ (Hastane) Hastaneleri Kurumu VERİMLİLİK GÖZLEMCİSİ YERİNDE DEĞERLENDİRME REHBERİ (Hastane) VERİMLİLİK VE KALİTE YÖNETİMİ DAİRE BAŞKANLIĞI EYLÜL 2014 SUNUŞ Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı genel sekreterliklerde

Detaylı

Hastaların Doğru Tanımlanması. Hazırlayan: Birsen Erkuş Acıbadem Sağlık Grubu Eğitim ve Gelişim hemşiresi Hazırlanma Tarihi: 19.08.

Hastaların Doğru Tanımlanması. Hazırlayan: Birsen Erkuş Acıbadem Sağlık Grubu Eğitim ve Gelişim hemşiresi Hazırlanma Tarihi: 19.08. Hastaların Doğru Tanımlanması Hazırlayan: Birsen Erkuş Acıbadem Sağlık Grubu Eğitim ve Gelişim hemşiresi Hazırlanma Tarihi: 19.08.2010 Hastaların Doğru Tanımlanması Sağlık hizmeti sunumunda yaşanan tıbbi

Detaylı

Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda sizinle yaptığımız anlaşmalar bulunmakta!

Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda sizinle yaptığımız anlaşmalar bulunmakta! Anestezi (duyu kaybı) ve ameliyatınız sırasında ve sonrasında ağrıyla mücadele Anestezi Dikkat: Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU Kendi Kendine Takip Nedir? Diyabette daha iyi metabolik kontrolün

Detaylı

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLAR Allianz Sigorta AŞ. ( Allianz ) aşağıda belirtilen Özel Şartlar ( Özel Şartlar ), ilişik Sağlık Sigortası Genel Şartları ve poliçede teminat olarak yer alıyorsa Ferdi

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI VEREM SAVAŞI DAİRE BAŞKANLIĞI TÜRKİYE DE TÜBERKÜLOZUN KONTROLÜ İÇİN BAŞVURU KİTABI

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI VEREM SAVAŞI DAİRE BAŞKANLIĞI TÜRKİYE DE TÜBERKÜLOZUN KONTROLÜ İÇİN BAŞVURU KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI VEREM SAVAŞI DAİRE BAŞKANLIĞI TÜRKİYE DE TÜBERKÜLOZUN KONTROLÜ İÇİN BAŞVURU KİTABI ANKARA, 2003 BAŞVURU KİTABINI HAZIRLAYANLAR: Doç. Dr. Şeref ÖZKARA*, Uzm. Dr. Zafer AKTAŞ*, Dr.

Detaylı

TEMİNATLARA AİT ÖZEL ŞARTLAR

TEMİNATLARA AİT ÖZEL ŞARTLAR Sayın Sigortalımız, Öncelikle, Şirketimizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sağlık sigortası poliçeniz ile ilgili olarak sizi aydınlatacağını düşündüğümüz ayrıntılı bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

Detaylı

Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma

Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma AMAÇ Tanı amacıyla aseptik koşullarda ve hasta güvenliği sağlanarak doğru ve etkin bir şekilde örneklerin alınması ve uygun koşullarda laboratuvara gönderilmesidir.

Detaylı

TIBBİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI

TIBBİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI 4 TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ TIBBİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI LABORATUVAR TEST REHBERİ HAZIRLAYAN: Uzm.Dr.Hasan KILIÇ EDİTÖR: Nilgün AKAL Kalite Yönetim Birimi Bu rehber, Türkiye

Detaylı

VEREM HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ Hazırlayan: Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ

VEREM HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ Hazırlayan: Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ VEREM HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ Hazırlayan: Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ Verem Hastalığının başka ismi var mıdır? Evet. Tıpta tüberküloz olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca halk arasında ince hastalık, ciğerlerinde

Detaylı

İlaç uygulama hataları ve hemşirenin sorumluluğu

İlaç uygulama hataları ve hemşirenin sorumluluğu Derleme / Review İlaç uygulama hataları ve hemşirenin sorumluluğu Dilek Aygin 1, Hande Cengiz 2 ÖZET: İlaç uygulama hataları ve hemşirenin sorumluluğu Hasta birey iyileşmeyi beklerken, ilaç uygulaması

Detaylı

CHECKLIST MANİFESTO İŞLER NASIL DOĞRU YAPILIR. Çeviri: ŞİİRSEL TAŞ

CHECKLIST MANİFESTO İŞLER NASIL DOĞRU YAPILIR. Çeviri: ŞİİRSEL TAŞ CHECKLIST MANİFESTO İŞLER NASIL DOĞRU YAPILIR Çeviri: ŞİİRSEL TAŞ Checklist Manifesto Atul Gawande 2009, Atul Gawande Türkçe yayın hakları: 2011 Bkz Yayıncılık Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti. Sertifika No:

Detaylı

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 06 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ İnsülinler ve insülin uygulama

Detaylı

FATURA ĠNCELEME USUL VE ESASLARI

FATURA ĠNCELEME USUL VE ESASLARI FATURA ĠNCELEME USUL VE ESASLARI İÇİNDEKİLER I- AÇIKLAMALAR... II-GENEL KURALLAR... III-BRANŞ KRİTERLERİ... 1-ORTAK KRİTERLER 2-DAHİLİ VE CERRAHİ BRANŞLAR ANESTEZİ VE REANİMASYON-YOĞUN BAKIM HİZMETLERİ...

Detaylı

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır KKTC Başbakanı Central Hospital ı Ziyaret Etti KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve Eşi Central Hospital ı ziyaret etti. Hastane yönetimiyle bir araya gelen Küçük ile hastane ve sağlık sektörü konularında bilgi

Detaylı

ERGO YÜZDE 100 SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLARI

ERGO YÜZDE 100 SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLARI 1. SİGORTA KONUSU ERGO YÜZDE 100 SAĞLIK SİGORTASI ÖZEL ŞARTLARI İşbu sigorta ile, ERGO Sigorta A.Ş. ( Sigortacı ); Sigorta Süresi içinde, sigortalının ve/veya poliçede belirtilmiş olmaları kaydıyla sigorta

Detaylı

İLK YARDIM MODÜLLERİ

İLK YARDIM MODÜLLERİ E I L D R T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK EĞİTİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Eğitimciler İçin Eğitim Rehberi İLK YARDIM MODÜLLERİ TÝ Ý Ð Ý M GENE L M Ü Ü K L Ð Ü SA Ð Ü ANKARA, 2008 İlk Yardım Modülleri T.C. Sağlık

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU

EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU 0 EKİM 2013 İZMİR 1 ARA DEĞERLENDİRME RAPORU A. Fakültenin tanıtımı Fakültenin genel özellikleri

Detaylı

T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EL YIKAMA ALIŞKANLIKLARINI GELİŞTİRMEDE PRECEDE MODELİNİN KULLANIMI

T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EL YIKAMA ALIŞKANLIKLARINI GELİŞTİRMEDE PRECEDE MODELİNİN KULLANIMI T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EL YIKAMA ALIŞKANLIKLARINI GELİŞTİRMEDE PRECEDE MODELİNİN KULLANIMI Hemşirelik Programı YÜKSEK LİSANS TEZİ Hazırlayan Gül BÜLBÜL MARAŞ

Detaylı

Doğum ve Sezaryen Eylemi Yönetim Rehberi

Doğum ve Sezaryen Eylemi Yönetim Rehberi Doğum ve Sezaryen Eylemi Yönetim Rehberi T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü Doğum ve Sezaryen Eylemi Yönetim Rehberi T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve

Detaylı

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLKYARDIM VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI H. Fazıl İNAN* Zülfinaz KURT** İlknur KUBİLAY***

Detaylı

SAĞLIK MESLEK MENSUPLARI İLE SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN DİĞER MESLEK MENSUPLARININ İŞ VE GÖREV TANIMLARINA DAİR YÖNETMELİK

SAĞLIK MESLEK MENSUPLARI İLE SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN DİĞER MESLEK MENSUPLARININ İŞ VE GÖREV TANIMLARINA DAİR YÖNETMELİK Sağlık Bakanlığından: SAĞLIK MESLEK MENSUPLARI İLE SAĞLIK HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN DİĞER MESLEK MENSUPLARININ İŞ VE GÖREV TANIMLARINA DAİR YÖNETMELİK Resmî Gazete: 22.05.2014-29007 Amaç BİRİNCİ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet Hastanesi

Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet Hastanesi T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU ERZURUM İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ PALANDÖKEN DEVLET HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet

Detaylı

2 Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları. Ameliyathane Ekibi Anestezi; Uz. Dr. Hamit Kalfaoğlu Anestezi Tek. Muharrem Özdoğdu.

2 Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları. Ameliyathane Ekibi Anestezi; Uz. Dr. Hamit Kalfaoğlu Anestezi Tek. Muharrem Özdoğdu. 2 Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları Şef Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu Op. Dr. Ozan Emiroğlu Op. Dr. Mehmet Arıkbuka Op. Dr. Hasan Birtan Ameliyathane Ekibi Anestezi; Uz. Dr. Hamit Kalfaoğlu Anestezi Tek.

Detaylı

PEDİATRİK POPÜLASYONDA YÜRÜTÜLEN KLİNİK ARAŞTIRMALARDA ETİK YAKLAŞIMLARA İLİŞKİN KILAVUZ 1. GİRİŞ

PEDİATRİK POPÜLASYONDA YÜRÜTÜLEN KLİNİK ARAŞTIRMALARDA ETİK YAKLAŞIMLARA İLİŞKİN KILAVUZ 1. GİRİŞ 1. GİRİŞ Bu kılavuzda doğumdan, yasal sorumluluğun doğduğu erişkinlik dönemine kadar çocuklarla yapılan klinik araştırmaların çeşitli etik boyutlarına ilişkin öneriler yer almaktadır. Bu öneriler klinik

Detaylı

ÇOK DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI RİSKLİ PREMATÜRELERİN SOMATİK GELİŞİMLERİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER

ÇOK DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI RİSKLİ PREMATÜRELERİN SOMATİK GELİŞİMLERİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI BAKIRKÖY DOĞUMEVİ KADIN VE ÇOCUK HASTALIKLARI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ. ÇOK DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI RİSKLİ PREMATÜRELERİN SOMATİK GELİŞİMLERİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER (UZMANLIK TEZİ)

Detaylı