Bu sürecin sonunda hepimiz kazanacağız, gelecek nesillerimiz kazanacak

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bu sürecin sonunda hepimiz kazanacağız, gelecek nesillerimiz kazanacak"

Transkript

1

2

3 EDİTÖRDEN 1 Bu sürecin sonunda hepimiz kazanacağız, gelecek nesillerimiz kazanacak Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Terör sorunu, ülkemizin refahının, bölgenin kalkınmasının önündeki en büyük engellerden biri olarak karşımızda duruyor. Türkiye, 40 bine yakın can alan terör sorununu çözümleyebilmek için tarihi bir dönemeçte. Dünyanın hiçbir yerinde silahla saldıran teröriste, terör örgütüne çiçek buketiyle karşılık veremezsiniz. Silaha karşı silahla mücadele etmekten başka çare yoktur. Terörle mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Ancak 40 bine yakın insanımızın kanını akıtan terör sorunun çözümü için çok önemli bir süreç yaşıyoruz. Amacımız kuşkusuz ki artık akan kanın durması, ülkemizi yıllardır adeta iliklerine kadar emmiş olan bu terör sorununun ortadan kalkmasıdır. Meselenin çözüme kavuşturulması, terör örgütünün kendisini tamamen feshetmesi, PKK terörünün tamamen ortadan kalkması elbette zaman alacaktır. Ancak, biz öncelikle silahların susmasını, terör örgütü üyelerinin silahlarını bırakmalarını istiyoruz. Fiili bir çatışmasızlık süreci hemen sağlanabilir. Çünkü bu ülkede 40 bine yakın vatandaşımız hayatını yitirdi. Herkes gördü ki insan öldürerek, kan akıtarak bir sonuca varılmıyor, varılmayacaktır da. Türkiye, artık 90 lı yılların Türkiye si değil. Artık herkes fikrini ortaya koyabiliyor. Terörü kutsamadan, teröre meşruiyet kazandırmadan, terörü bir çözüm aracı olarak ileri sürmeden, şiddeti, kaba kuvveti devre dışı bırakarak herkes fikrini söyleyebilir. Biz 2001 yılında AK PARTi yi kurarken parti programında bu meselelerle ilgili olarak ne dediysek bugün de aynısını söylüyor ve dediklerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. Tüm etnik gruplar bu memleketin hür, birinci sınıf eşit vatandaşlarıdır ve Kürt vatandaşlarımızın da makul, meşru, mantıklı taleplerini yerine getirdik, getiriyoruz, getireceğiz. Çünkü biz Türkiye yi seviyoruz. Türkiye nin içindeki Türk ü seviyoruz, Kürt ü de seviyoruz, Laz ı, Çerkez i, Müslim i, Gayrimüslimi, Alevi yi, Sünni yi de seviyoruz. İşte bu nedenle ırkçılık ayaklarımızın altındadır diyoruz. Irk üstünlüğü diye bir şey söz konusu değildir diyoruz. Bu nedenle bu sürecin çok iyi anlaşılmasını istiyoruz. Biz Türkiye nin birliğini, bütünlüğünü, üniter yapısını kimseyle asla pazarlık konusu yapmadık, yapmayacağız. AK PARTi 81 vilayetin insanının hassasiyetlerini göz önünde bulunduran, Türkiye nin çimentosu görevini üstlenmiş bir partidir ve bu anlamda yegane partidir. AK PARTi, oy kaybetme kaygısıyla hareket etmiyor. AK PARTi, bölgesel siyaset yapmadan, tüm vatandaşlarımızın birlik ve beraberlik içerisinde yaşaması için çalışıyor. Yaşadığımız bu tarihi süreçte elbette ki sancılı dönemler geçireceğiz. Eğer duygularımızı aklımızın önüne geçirirsek hep birlikte kaybederiz. Bizim yapmamız gereken bu süreçte aklımızı duygularımızın önüne geçirmektir. Çünkü bu sürecin sonunda hepimiz kazanacağız, gelecek nesillerimiz kazanacak.

4 İÇİNDEKİLER 2 SİLAHLARI GÖMÜN 28 AK PARTi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 16 Şubat ta gittiği Mardin de Mardin Karayolları Meydanı nda düzenlenen törenle, Mardin, çevre il ve ilçelerde yapımı tamamlanan tesis, yatırım ve hizmetlerin toplu açılışını gerçekleştirdi. Başbakan Erdoğan, açılış konuşmasında Hep beraber sizin de bu terörü artık Türkiye nin gündeminden çıkarma mücadelemize destek vermeniz lazım. dedi. TÜRKİYE BÜLTENİ MART 2013 YIL 10 SAYI 76 AK PARTi ADINA SAHİBİ: HÜSEYİN ÇELİK TANITIM VE MEDYADAN SORUMLU GENEL BAŞKAN YRD. Yayın Yönetimi: Ali Şahin M. Nursuna Memecan Tülay Kaynarca Yayın Kurulu: A. Edip Uğur Mevlüt Çavuşoğlu Süleyman Soylu Sevde Beyazıt Kaçar Neslihan Cenk Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Miray Ekeyılmaz Basın ve Halkla İlişkiler: Betül Kaya Deniz Günhan Ömer Arvas Gözde Çekirdek Sonkan Sıvalıoğlu Türkiye Bülteni nde yayınlanan yazı ve fotoğraflar kaynak belirtilerek kullanılabilir. Medya Takibi: Erkan Ünal Kamil Okyay Fotoğraf: Beşir Coşkun Sanat Yönetmeni: Bülent Avnamak Grafik Tasarım: Müjdat Erol Baskı ve Cilt: Star Medya Yayıncılık A.Ş.

5 İÇİNDEKİLER 3 MEB-TÜBİTAK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ 18 Milli Eğitim Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında görevli yönetici ve meslek dersleri öğretmenlerine yönelik olarak verilecek Öğretmenlik, Girişimcilik ve Liderlik Eğitimleri İşbirliği Protokolü imzalandı BÜTÇESI OCAK AYINDA FAZLA VERDİ 22 Geçen yıl Ocak ayında 1,7 milyar lira fazla veren Merkezi Yönetim Bütçesi, bu yıl aynı ayda 5,9 milyar lira fazla verdi. Ocak ayında faiz dışı fazla tutarı da 11,2 milyar lira oldu. SAMSUN-KAVKAZ TREN FERİ HATTI AÇILDI 32 Rusya dan Orta Asya ve Ortadoğu ya kombine yük taşımacılığının Türkiye üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayan Samsun-Kavkaz Tren Feri Hattı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanı Maxim Y. Sokolov un katılımıyla açıldı MİLYON ÖĞRENCİYE OKUL SÜTÜ Harzemşahlar İlkokulu nda düzenlenen törene Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. EKMEK İSRAFININ ÖNLENMESİ KAMPANYASI Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın himayesinde 17 Ocak 2013 te Toprak Mahsulleri Ofisi nin öncülüğünde Ekmek İsrafının Önlenmesi Kampanyası başlatılmıştır.

6 AYIN TARİHİ TÜRKİYE BÜLTENİ MART, Mart Çanakkale Zaferi 1. Dünya Savaşı nın başlarında İngilizler ve Fransızlar, İtilaf Devletleri nin üçüncüsü olan Ruslara yardım etmek için Çanakkale Boğazı ndan geçip Karadeniz e ulaşmayı planlamışlardı. Amaçlarından biri de İstanbul u ve boğazları ele geçirmek, bu yolla Osmanlı Devleti ni etkisiz hale getirmekti. 9 ay kadar süren Çanakkale Savaşları nda çoğu öğrenim çağında 253 bin Türk subay, er ve erbaşı şehit oldu. Çanakkale nin geçilemeyeceğini anlayan İngiliz ve Fransızlar da arkalarında Türkler kadar kayıp bırakarak Aralık 1915 te Anafartalar ve Arıburnu ndan, 8-9 Ocak 1916 da Seddülbahir den kesin olarak çekildiler. İstiklal Marşı nın kabulü 1921 Mehmet Akif Ersoy un şiiri, 12 Mart 1921 de TBMM de İstiklâl Marşı olarak kabul edildi. İstiklal Savaşımızın en heyecanlı günlerinde toplumu biraraya getiren ve ortak duygularını canlandıran bir milli marş ihtiyacını gidermek amacıyla Maarif Vekaleti, 1921 de bir güfte yarışması düzenledi. Bu yarışmaya 12 Mart 724 şiir katıldı. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Mehmet Akif, Maarif Vekili Hamdullah Suphi nin ısrarı üzerine kahraman ordumuza adadığı şiirini yarışmaya soktu. TBMM nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda Mehmet Akif in şiiri milli marş olarak kabul edildi. Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katıldı yılında Ankara da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay ın bestesini kabul etti. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930 da değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Şefi Zeki Üngör ün 1922 de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe kondu.

7 Mart Piri Reis in vefatı Dün ya n n en bü yük coğ raf ya bil gin le rin den bi ri olan Piri Reis 1547 de Kap tan-ı Der ya lığa ta yin edil di. Ki tab-ı Bah ri ye (1519) en önem li ese ri dir te çiz diği ha ri ta da, Ame ri ka Kıtasını hay ret uyan dıra cak doğ ru luk ta ve te fer ru at la gös ter miş tir Mart Dünya Kadınlar Günü Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadelenin temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında ABD nin New York kentinde çalışan kadınların çalışma koşullarının iyileştirilmesi için başlattıkları mücadeledir yılında Danimarka nın Kopenhag kentinde toplanan kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmasını önerdi. Kadın hakları hareketini, özellikle oy hakkını onurlandırmayı amaçlayan Kadınlar Günü önerisi oy birliği ile kabul edildi Mart İlk Osmanlı Parlamentosu İIk Türk Parlamentosu, 20 Mart 1877 de çalışmalarına başladı. İki dereceli seçimler sonucu oluşan "Heyet-i Mebusan" veya bazen ifade edildiği gibi "Meclis-i Mebusan" (Milletvekilleri Heyeti), 69 u Müslüman ve 46 sı Müslüman olmayan 115 üyeden oluşuyordu. BÜLTEN TARİHİ Sayı 10 Mart 2004 Bültenin Mart 2004 sayısında 28 Mart yerel seçimleri üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın TBMM de yaptığı konuşma; Başbakan Erdoğan ın Siirt te verdiği seçim startı; AK PARTi Belediye Başkan adaylarının tanıtımının yapıldığı tören ve adayların kısaca tanıtıldığı bir dosya; Kıbrıs taki müzakere süreci kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar; ekonomide tek haneli enflasyon hedefi; ihracatta hedeflenen rakamın 55 milyar dolar olması; adalette evrensel standartları yakalamak için yapılacak çalışmalar; sağlıkta kaliteli hizmeti teşvik edecek uygulamalar; yapılması planlanan 30 bin derslik hedefi; enerji politikalarındaki yeni uygulamalar; tarımda üretim planlamasına yönelik yapılan çalışmalar; Koskeb kredileri; çevre düzenlemesi planları; işsizlikle mücadelede atılan adımlar; turizm alanındaki çalışmalar; sosyal hizmetlerdeki gelişmeler konularına yer verilmiş.

8 TÜRKİYE AKTÜALİTE ATLASI 6 Elektrikli araç üretimine yüzde 100 ar-ge desteği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK ın yüzde 100 Ar-Ge desteği ile yerli elektrikli araç üretileceğini açıkladı. Elektrikli araç sektöründe söz sahibi ülkeler arasına girmeyi hedefleyen Türkiye nin, yerli üretim için önemli bir adım attığına işaret eden Bakan Ergün, uzun süredir merakla beklenen çağrı duyurusu kapsamında ilk etapta üniversitelerin, özel sektörün ve kamu Ar-Ge kuruluşlarının işbirliğiyle elektrikli araç teknolojilerinin kritik bileşenlerinin yerli olarak geliştirileceğini ve ardından bu bileşenler kullanılarak yerli araç üretileceğini kaydetti. ABD elçiliğine saldırı Türkiye, tarihinin en köklü kentsel dönüşümünü yapıyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, riskli binaların hangi şehir veya bölgede olursa olsun, kademeli olarak yıkılacağını söyledi. Bakan Bayraktar, "2014 yılında 400 bin konutu yıkmayı hedefliyoruz" dedi. Erdoğan Bayraktar, "Diyelim anlaşma sağlayamadılar. 3/2 anlaştı, nitelikli çoğunlukla yıkacağız. 5 kişi istiyor 5 i istemiyor o zaman kamulaştırma yapacağız. 18 ay kira yardımı yapacağız. Aldığı kredinin faizinin yarısını biz veriyoruz müteahhite verirse yarısını o verecek. 600 lira yardım ile 18 aylık 10 bin 800 lira yardım yapar. Etiler de de, Ulusta da Eyüp te de yapacağız" diye konuştu. 1 Şubat ta Ankara, ABD nin Ankara büyükelçiliğine yapılan bombalı saldırı ile sarsıldı. Terör örgütü DHKP-C üyesi saldırgan ve kendisini engellemek isteyen güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu hayatını kaybederken, üç kişi de yaralandı. Başbakan Erdoğan, patlamaya ilişkin ABD Başkanı Barack Obama ya mesaj gönderdi. Başbakan Erdoğan, Bu olay, Türkiye ve ABD arasında, terörizmin her şekliyle mücadelede mevcut ortaklığın artarak sürmesinin ne denli elzem olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. dedi. Saldırının ardından ABD büyükelçisi Ricciardone yaptığı açıklamada, "Terörizme karşı beraber savaşmaya devam edeceğiz. Bugünkü olay, her iki ülkenin de terörizmden zarar gördüğünü açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu tür eylemler, sorun çözülene kadar bizim kararlılığımızı artırır ve işbirliğimizi daha da ilerletmemizi sağlar." dedi.

9 TÜRKİYE AKTÜALİTE ATLASI 7 ÜNİLİG Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında basketbol, hentbol, voleybol, masa tenisi, futsal ve korumalı futbol branşlarında Üniversiteler arası Deplasmanlı Ligler (ÜNİLİG) düzenlenmesine ilişkin iş birliği protokolu 22 Şubat ta imzalandı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, olimpik felsefenin ve olimpizm ruhunun üniversiteli gençler arasında yayılmasını hedeflediklerini söyledi. Protokol ile 5 federasyon ile üniversiteler deplasmanlı ligine 55 ilde 75 Üniversitemizde 175 takım, 2510 erkek, 547 bayan olmak üzere 3057 sporcu katılacak. ÜniLig maçları 26 Şubat ta başlayıp 9 Haziran da sona erecek. Lige katılan her takımımıza Spor Toto nun sponsorluğunda 5 bin teşvik ödülü verilecek. Şanlıurfa Drenaj Projesi Guiness rekorlar kitabına girecek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Şanlıurfa da 50 bin hektar çoraklaşmış araziyi kurtarmak için yer altına 9 bin kilometrenin üzerinde drenaj borusu yerleştirdiklerini, dünyada bu kadar çok malzeme kullanılan başka proje olmadığını belirterek, Guinness e müracaat ettiklerini söyledi. Harran Ovası nda 1960 lı yıllardan itibaren tarımın yer altı sularıyla yapıldığını, bu durumun araziyi olumsuz etkilediğini anlatan Bakan Eker, tuzlanan ve çoraklaşan araziyi tekrar tarıma kazandırmak için çalışma başlattıklarını ve projenin devam ettiğini söyledi. Mersin 2020 için vitrin olacak Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 17 nci Akdeniz Oyunları nın 2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları adaylığı sürecinde en önemli vitrin organizasyonu olacağını söyledi. Mersin de yapımı büyük oranda tamamlanan oyunların yapılacağı tesislerde incelemelerde bulunan Bakan Kılıç, 2013 Akdeniz Oyunları Koordinatörlüğü çalışanları toplantısına katıldıktan sonra 25 bin kişilik stadyum inşaatını gezdi. Bakan Suat Kılıç, "Mersin bir olimpiyat kenti haline geliyor Haziran tarihleri arasında Akdeniz Oyunları nı gerçekleştireceğiz. Ama 1 Temmuz dan itibaren tüm bu tesisler olimpiyatlara sporcu hazırlama merkezi olarak olimpik mirasımıza katılan üniteler olacak. Yani 1 Temmuz itibariyle Mersin, olimpiyat eğitim merkezi haline gelecek" diye konuştu.

10 DÜNYA AKTÜALİTE ATLASI 8 Vatikan da bir dönem sona erdi Katolik Hristiyanların ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa 16. Benediktus, resmen görevinden ayrıldı. 598 yıl aradan sonra Katolik Kilisesi nde görevinden ayrılarak uzun bir aradan sonra bir ilke imza atan Papa 16. Benediktus, bundan sonra kendi isteğiyle "Emerit Papa" veya "Emerit Roma Piskoposu" olarak anılacak. Papa Ratzinger, görev süresi boyunca "Vatileaks" adlı köstebek skandalı, Katolik kilisesindeki çocuk istismarı iddiaları ve Vatikan Bankasına yönelik kara para aklama ithamları ile mücadele etti. Atina ya yapılacak camiye vize çıktı Libya devrimin 2. yılını kutladı Libya da devrimin 2. yıl dönümü, başkent Trablusgarp, Bingazi ve diğer şehirlerdeki binlerce kişi tarafından kutlandı. Sokak ve caddelerinin 1951 de kabul edilen bağımsızlık bayraklarıyla süslendiği Trablus, Bingazi kentlerinde halk, 42 yıllık Muammer Kaddafi rejiminin sona erdiği devrimin ikinci yıl dönümünü, Libya ulusal marşı ve şarkılar eşliğinde kutladı. Libya da Kaddafi rejimine yönelik halk isyanı, 17 Şubat 2011 de başlamıştı. Başbakan Erdoğan, Atina ya cami yapımı ve Batı Trakya daki Türkler konusunda iyi niyetle karşılıklı adımların atılmasında mutabakata vardıklarını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar ın başkenti Doha ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında ikili görüşmelerde bulundu. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüşen Erdoğan şöyle konuştu: Atina daki cami konusunun parlamentodan geçtiğini bize kendileri söyledi. İmar noktasında müsaadede bulunursanız bunu biz de yaptırırız dedik. Yeter ki Atina ya gelen Müslümanlar orada ibadet edebilecekleri bir yer bulabilsinler dedik.

11 DÜNYA AKTÜALİTE ATLASI 9 Azerbaycan dan vize müjdesi Türkiye nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Azerbaycan ın Türk vatandaşlarına uyguladığı vize rejiminin kaldırılması yönünde çalışmaların devam ettiğini ve ilk aşamada Türk işadamlarına kolaylık sağlanacağını bildirdi. Azerbaycan ın Gebele kentinde Eylül 2012 de gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev in, vizelerin kaldırılmasına yönelik ilk aşamada işadamları ve bilim adamlarından başlayacak şekilde kolaylaştırıcı bir takım tedbirler alınması yönünde ilgili kurumlara talimat verdiğini bildirdiğini kaydeden Coşkun, Büyükelçilik olarak Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ile temas kurduklarını ve sürecin başladığını kaydetti. Ermenistan da yine Sarkisyan dönemi Anastasiadis, Kıbrıslı Rumların 7. başkanı oldu Ermenistan da yapılan cumhurbaşkanı seçimini, yüzde 58,64 lük oranla mevcut cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan kazandı. İkinci kez seçilen Sarkisyan, 5 yıl daha cumhurbaşkanlığı görevini yürütecek. Ancak ülkede sakinlik hakim; Sarkisyan ın destekçileri herhangi bir kutlama gösterisi yapmadı. Seçimlere katılımın yüzde 60 ta kalması da bu ilgisizliğin somut yansıması olarak değerlendiriliyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi nde (GKRY) yapılan başkanlık seçimlerinde oyların yüzde ini alan Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Rumlarının yeni lideri oldu. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi nde liderlik seçiminin ikinci turu Demokratik Seferberlik Partisi adayı Nikos Anastasiadis in zaferiyle sonuçlandı. Anastasiadis yaptığı konuşmada, "Kıbrıs ta sadece Rumların değil, Kıbrıslı Türklerin de kabul edebileceği bir çözüm arzuladığını" söyledi.

12 GÜNDEM 10 BİR IRKIN DİĞERİNE ÜSTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNMAK BU TOPRAKLARA SAYGISIZLIKTIR. BİR IRKIN DİĞERİNE, BİR MİLLETİN DİĞERİNE, BİR ULUSUN DİĞERİNE ÜSTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNMAK, EN BAŞTA BU TOPRAKLARA KARŞI HÜRMETSİZLİKTİR, EN BAŞTA BU TOPRAKLARIN ÖZÜNE İHANETTİR. ŞEHİTLERİMİZ VE ŞEHİTLİKLERİMİZ, BU ÜLKEDE AYRIMCILIĞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR. ÖZELLİKLE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZ BUNUN EN GÜZEL İFADESİDİR. ONLAR ADETA SETTİR, EN BÜYÜK BARAJDIR. AK PARTi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir ırkın diğerine, bir milletin diğerine, bir ulusun diğerine üstünlüğünü savunmanın, en başta bu topraklara karşı hürmetsizlik, en başta bu toprakların özüne ihanet olduğunu belirtti. Marmara Üniversitesi nin 130. kuruluş yıl dönümü ve Başbakan Erdoğan a fahri doktora verilmesi dolayısıyla üniversitenin Haydarpaşa Yerleşkesi ndeki Reşat Kaynar Konferans Salonu nda tören düzenlendi. İnsana, insanoğluna dair, çok açık bir gerçeğin görülmesi gerektiğine değinen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: Hiçbirimiz, nerede dünyaya gözlerimizi açacağımızı, hangi anne babanın çocuğu olarak doğacağımızı, hangi toplumda, hangi ülkede, hangi deri rengiyle hayata merhaba diyeceğimizi seçme imkanına sahip değiliz. Yeryüzünde hiç kimsenin ama hiç kimsenin, Ben şurada doğdum, şu anne babanın çocuğu olarak doğdum, şu deri rengiyle doğdum.

13 11 diyerek bir başkasına karşı kibirlenme, gururlanma, böbürlenme, üstünlük sergileme hakkı yoktur ve olamaz. Böyle bir kibir, böyle bir böbürlenme, kendisini başkalarından üstün olarak görme, insanlık dışıdır, modern kavramlarla bunu söylersek ırkçılıktır, faşizmdir. Bir kere bu topraklar, tarih boyunca hiçbir zaman bu kavramlara ev sahipliği yapmamıştır. Osmanlı da asla böyle bir farklılığı göremezsiniz, Selçuklu da da göremezsiniz. Bir ırkın, bir kavmin, bir kabilenin diğerlerine üstünlük taslaması asla kabul görmemiştir. Bir ırkın diğerine üstünlüğünü savunmak bu topraklara saygısızlıktır. Bizi biz yapan, bizi şekillendiren, toplumsal hayatımızı, aile hayatımızı, şehir, köy hayatımızı çerçevelendiren hangi kaynağa bakarsanız bakın, orada ırk ayrımını göremezsiniz. Ahmet Yesevi den tutun, Mevlana ya kadar... Yunus Emre den tutun, Hacı Bektaş a kadar... Pir Sultan Abdal dan Fuzuli ye, Ahmed-i Hani den Mehmet Akif e kadar, bu toprakların hamurunu yoğuran hiçbir kaynakta ayrımcılık yoktur. Bir ırkın diğerine, bir milletin diğerine, bir ulusun diğerine üstünlüğünü savunmak, en başta bu topraklara karşı saygısızlıktır, en başta bu toprakların özüne ihanettir. Irkçılığın panzehiri asla ırkçılık olamaz. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisini güçlü olarak görenin ırkını yüceltmesi ne kadar tehlikeliyse, kendisini mağdur olarak görenin de ırkını yüceltmesinin, ırkını bir ayrımcılık unsuru olarak kullanmasının o kadar tehlikeli olduğunu belirterek, Irkçılığın panzehiri, antitezi asla ırkçılık olamaz. dedi. Şehitlikler, tek bir millet olduğumuzu anlatan manifestolardır. Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: Bizim şehitlerimiz ve şehitliklerimiz, bu ülkede ayrımcılığın önündeki en büyük engeldir. Özellikle Çanakkale Şehitlerimiz bunun en güzel ifadesidir. Onlar adeta settir, en büyük barajdır. Irkının, kavminin, asabiyetinin üstün olduğuna inananlar varsa gitsinler ve o şehitliklerimize baksınlar. O farklı kavimlerden olanların nasıl kucak kucağa yattığını, hatta ta Yemen den Çanakkale Savaşları için buraya gelen insanları görecekler. Balkan coğrafyasından gelen insanları görecekler. Orada o toprağın altında, o mezar taşlarında hiç kimse ayrımcılık göremez. O şehitlikler, millet kavramını en iyi izah eden, milletin ne demek olduğunu tartışmaya mahal bırakmadan açıklayan, bizim nasıl tek bir millet olduğumuzu bize anlatan manifestolardır. Bizim toplumumuzda, birbirimizi tarif etmek için kullandığımız kavramlar bin yıllardır bellidir ve aynıdır. Dost deriz, kardeş deriz, can deriz, komşu deriz, hemşehri deriz, toprak deriz. Anadolu nun birçok yerinde bu ifadeleri bulursunuz. Ama bizim ecdadımız hiçbir zaman ötekine ırkıyla kavmiyle hitap etmemiş, o nazarla bakmamıştır. Biz de öyle bakmayız, bakamayız. Irkını yücelten, başka ırkları yok sayan, aşağılayan karşısında, kendi ırkını öne çıkarmaya çalışan da aynı derecede yanlış bir yoldadır. İşte biz, özümüze bakarak, kaynaklarımıza bakarak, modern dünyanın bu hastalıklarıyla baş etmek, bunları aşmak zorundayız. Başbakan Erdoğan a Marmara Üniversitesi nde fahri doktora unvanı verildi. Diploma ve cüppeyi Rektör Gül takdim etti.

14 GÜNDEM 12 TÜRKİYE NİN ÇIKARI NEREDEYSE ORAYA GİDERİZ BAŞBAKAN ERDOĞAN, TÜRKİYE NİN BÜYÜK BİR DEVLET, MİLLETİNİN BÜYÜK BİR MİLLET OLDUĞUNU BELİRTEREK, TÜRKİYE NİN ÇIKARI NEREDEYSE ORAYA GİDERİZ, MENFAATİ NEYİ GEREKTİRİYORSA O YÖNDE İŞBİRLİKLERİ ARARIZ." DEDİ. AK PARTi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi nde, partisinin İlk Hedef Seçim Sürecini Başlatıyoruz sloganıyla düzenlenen İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı na katıldı. AK PARTi nin, özellikle 2014 yerel seçimlerine yönelik adeta farklı bir süreci başlattığını ifade eden Başbakan Erdoğan, toplantının İstanbul a, İstanbullulara, millete ve ülkeye hayırlı olmasını temenni etti. AK PARTi İstanbul İl Teşkilatı mensuplarına, il başkanına, il yönetimine, ilçe başkan ve yöneticilerine, büyükşehir belediyesine, ilçe belediye başkanlarına, il genel ve belediye meclis üyelerine, il kadın kolları başkanlığına, il gençlik kollarına, mahalle temsilcilerine, sandık müşahitlerine yürekten şükranlarını dile getiren Başbakan Erdoğan, parti çatısı altında İstanbul a hizmet vermiş ancak hayatta bulunmayanlara da Allah tan rahmet diledi. Başbakan Erdoğan, İstanbul un AK PARTi hareketinin, davasının piştiği, olgunlaştığı, serpildiği ve meyveye durduğu bir şehir olduğunu dile getirdi. İstanbul nasıl ki, kökleri Selçuklu da ve Osmanlı da olan bir ulu çınarsa, AK PARTi de işte bu ulu çınardan gıdasını alan, İstanbul dan ruhunu, özünü tevarüs etmiş bir harekettir. diyen Başbakan Erdoğan, 30 Eylül de Ankara da gerçekleşen AK PARTi Olağan Kongresi ne değindi. Başbakan Erdoğan, kongrede, AK PARTi nin 14 Ağustos 2001 de ete kemiğe büründüğünü ancak köklerinin yüzyıllar öncesine, bu toprakların kadim tarihine ve kadim medeniyetine uzanan bir parti olduğunu söylediğini kaydederek, bu kadim medeniyet ve tarih içinde, İstanbul un bir sembol, medeniyetlerinin ve tarihlerinin adeta canlı bir aynası olduğunu aktardı. Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: İstanbul, her zerresiyle Anadolu dur, Trakya dır, her karışıyla Türkiye nin ta kendisidir. Havasıyla, ruhuyla, sesiyle, nefesiyle, Orta Doğu nun, Kafkasya nın, Balkanlar ın, Asya, Afrika, Avrupa nın adeta kalbidir. İstanbul aşktır, sevdadır, hoşgörü-

15 13 dür, sabırdır, tahammüldür. Hani şair diyor ya; İstanbul u sevmezse gönül, aşkı ne anlar... Mesele budur. İşte bize, Anadolu aşkını, Trakya aşkını, Türkiye aşkını aşılayan bizzat İstanbul dur. Bize, bu millete hizmetkâr olma, bu ülkenin her karışına, bu milletin her bir ferdine hizmet etme sevdasını aşılayan, bizzat İstanbul dur, işte bu şehirdir. İstanbul dan aldığımız ilham ve edindiğimiz tecrübeyle, Türkiye ye, aziz milletimize çok büyük hizmetler kazandırdık. İnşallah, vistanbul arkamızda olduğu sürece, bu ulu şehir dualarıyla, ezanlarıyla, cıvıl cıvıl sokakları, hayat dolu insanlarıyla bize destek verdiği sürece, Türkiye ye ve Türkiye toplumuna hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Başı öne eğilecek bir millet asla değiliz. İstanbul un bir deniz feneri gibi kendilerine yol ve yön göstereceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, kendilerinin de o yönde, o istikamette yürüyerek, Selçuklu ihtişamını, Osmanlı kudretini Türkiye Cumhuriyeti bayrağı olarak en yüksek burçlara hep birlikte dikeceklerini ifade etti. Şunu dünya üzerindeki herkes bilsin ki, bu ülke ve bu millet, tarihte nasıl medeniyetlere istikamet çizdiyse, bugün de, yarın da tarihi şekillendirecek, tarihe istikamet çizecek güç ve kudrete fazlasıyla sahiptir. diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: Biz, 76 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, başı öne eğilecek bir millet asla değiliz. Biz, iradesi teslim alınacak, özgürlüğüne ipotek konulacak, istikameti başkaları tarafından belirlenecek bir millet asla ve asla değiliz. Biz her ülkeyle dostane ilişki içinde olmaya, her kurumla samimi işbirliği geliştirmeye büyük özen gösteririz. Ancak hiç kimsenin, hiçbir ülkenin, hiçbir kurumun, hiçbir örgütün üzerimizde ahkâm kesmesine, irademize yön vermesine asla müsaade etmeyiz. Türkiye nin çıkarı neredeyse oraya gideriz. Türkiye nin büyük bir devlet, milletinin büyük bir millet olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, Türkiye nin çıkarı neredeyse oraya gideriz, menfaati neyi gerektiriyorsa o yönde işbirlikleri ararız, ilişkiler geliştiririz. ifadesini kullandı. Başbakan Erdoğan, Türkiye nin tek taraflı etki altına alınacak, yönlendirilecek, üst perdeden hizaya çekilecek bir ülke olmadığını kaydederek, alçakgönüllü olduklarını ancak alçaklık kompleksiyle hareket etmediklerini, Türkiye nin gururunu kıracak, milletin onurunu incitecek hiçbir harekete, söyleme, tutuma eyvallah etmeyeceklerini vurguladı.

16 GÜNDEM 14 BU MECLİS ANAYASA YAPAR BU ÜLKEYE, ÖZELLİKLE DE GENÇLERE ŞUNU NET OLARAK GÖSTERMEK İSTİYORUZ: BU MİLLET, BU MECLİS SİVİL BİR ANAYASA YAPACAK GÜCE, BİRİKİME, İRADEYE SAHİPTİR. MECLİS BUNU YAPMAZSA, BU YOLDA BİZİMLE YÜRÜYECEK OLANLARLA BİRLİKTE MECLİS İN SAHİBİ OLAN MİLLETE GİDER, SİVİL BİR ANAYASAYI MİLLETİN TAKDİRİNE SUNARIZ. AK PARTi Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı 15 Şubat ta AK PARTi Genel Merkezi nde gerçekleştirildi. Yoğun katılımla gerçekleşen toplantının açılışında bir konuşma yapan AK PARTi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sivil anayasa çalışmalarından, terör sorununa kadar gündemin ana maddeleri hakkında önemli açıklamalar yaptı. Başbakan Erdoğan, bu milletin de bu Meclis in de sivil bir anayasa yapacak güce, birikime, iradeye sahip olduğunu belirterek, Meclis bunu yapmazsa, bu iradeyi kullanmazsa, bu yolda bizimle yürüyecek olanlarla birlikte Meclis in sahibi olan millete gider sivil anayasayı milletin takdirine sunarız. dedi. AK PARTi nin engellemeye gücü mü var? Başbakan Erdoğan, yeni anayasa konusundaki çalışmaları 12 Haziran 2011 de, seçim sandıkları kapatıldıktan hemen sonra başlattıklarını anımsattı. Toplumun tüm kesimleriyle ve TBMM çatısı altında uzlaşmayı en üst düzeyde önemseyen ve muhafaza eden bir parti olduklarını vurgulayan Erdoğan, anayasa çalışmaları sırasında milletvekili çokluğuna bakmadıklarını söyledi. Anayasa çalışmalarına, AK PARTi nin 324 milletvekili bulunmasına rağmen 3 temsilciyle katılırken, toplam 215 milletvekili

17 15 bulunan muhalefet partilerinin 9 temsilciyle katılma imkânı bulunduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti: Eğer bu normal bir komisyon çalışması olsaydı yarıdan fazla temsilciyle orada olmamız gerekiyordu. Biz bunu yapmadık. Bizim derdimiz üzüm yiyelim, milletçe yiyelim, engellemeyelim. Her siyasi parti kanaatlerini ortaya koysun, bir an önce yeni anayasayı hazırlayalım. Biz uzlaşmanın, ittifakın tarafı olduk. Bundan sonra da uzlaşmanın, uyumun, ittifakın tarafı olmaya kararlı şekilde devam edeceğiz. Şu ana kadar görüldüğü kadarıyla 100 ü aşkın madde görüşüldü, maddede mutabık kalındı. Israrla AK PARTi engelliyor deniyor, AK PARTi niye engellesin, AK PAR- Ti nin engellemeye gücü mü var? 3 üyeyle biz, 9 üyeyle siz varsınız. Masadan kalkan taraf biz olmayacağız ama bu müzakereler ilanihaye devam edemez sonuna kadar bitirilecekti. Bitmedi. Sayın Meclis Başkanımız, Bunu biraz daha uzatalım. diye nezaket ziyaretinde bulundu. Düşüncelerimizi söyledik, diğer siyasi partiler de söyledi. Mart sonunda bunu bitirelim. diye açıklamasını yaptı. Sayın Meclis Başkanımızın açıkladığı istikamette çalışalım, bu iş bitsin. Yoksa bu iş uzun uzadıya sürecek bir iş değil. 90 çocuğun kaleminden, barış kokan mektuplar AK PARTi Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısındaki konuşmasında, terör meselesine, özellikle de kardeşliğe ilişkin son derece çarpıcı, duygulandırıcı, aynı zamanda samimi bir dili aktarmak arzusunda olduğunu söyledi. 30 yıllık süreçte herkes konuştu, herkes bir şeyler söyledi. Ama bugün ben sizlere bu meselede çocukların hissiyatını aktarmak istiyorum. diyen Başbakan Erdoğan, AK PARTi Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı nın son derece anlamlı bir organizasyona imza attığını ifade etti. Başbakan Erdoğan, Genel Merkez Kadın Kolları nın öncülüğünde Diyarbakır ve Çanakkale valilikleriyle milletvekillerinin katkılarıyla Diyarbakır merkez ve ilçelerinden 90 çocuğun uçakla Çanakkale ye götürülerek, şehitlik ziyaretinde bulunduklarını anlattı. Dönüş yolunda çocuklardan izlenimlerini, duygularını anlatan mektuplar yazmalarının istendiğini bildiren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: Önümüzdeki ay inşallah Çanakkale şehitlerimizi huzurlarında bir kez daha yad edecek, onlara Fatihalarımızı okuyacağız. Ancak 18 Mart a doğru ilerlerken Çanakkale ruhunun, Çanakkale şehitlerinin bizi nasıl tek bir millet yaptığını, bizi nasıl birbirimize kardeş yaptığını göstermesi açısından bugün sizlere bu mektuplardan bazılarını aktarmak istiyorum. Bu 90 çocuktan bir kısmının, terör örgütü tarafından istismar edilen çocuklar olduğunu özellikle hatırlatmak istiyorum. İsimleri vermeden, TERÖR ÖRGÜTÜNÜN, SORUMSUZ SİYASETÇİLERİN BİZ VE ONLAR DİYEREK ORTAYA KOYDUKLARI AYRIM, ŞEHİTLİKLERİNDE O ŞAHİDELERİNDE DİYARBAKIR I, HAKKARİ Yİ, VAN I, YOZGAT I, ÇANKIRI YI İSTANBUL U GÖRÜNCE MUTLAKA DEĞİŞECEK, BİZİM BİRLİKTE TÜRKİYE OLDUĞUMUZ DAHA DA SOMUTLAŞACAKTIR. özet olarak birkaç mektubu aktarıyorum. Ama biz, dikkat edin, bu çocukların eline ne molotof veriyoruz ne taş veriyoruz. Biz bu yavrularımızın eline işte sadece kalemi veriyoruz, bilgisayarı veriyoruz. Diyarbakırlı çocukların mektuplarından: Başbakan Erdoğan, Diyarbakırlı çocukların yazdığı mektupların bazılarını şu şekilde aktardı: Ben Çanakkale yi çok beğendim. Çanakkale de şehit olanların mezarını gördük ve Fatiha okuduk. Onlardan bazıları da bizim memleketliydi yani Diyarbakırlılar vardı. Bunlardan Silvanlı, Hazrolu, Liceli, Çüngüşlü hepsi bizim için savaşmış, memlekete sahip çıkmıştı. Biz de onların sayesinde buralara geldik. Ben geziden gördüğümüz yerleri, yediğimiz yemekleri anlatmak istemiyorum. Yediğimiz, içtiğimiz bize kalsın, gelelim asıl meseleye. Bugün bu geziye her kim katıldıysa eve gidince başını yastığa koyduğu an rahat uyuyacaksa o insanın vicdanı

18 GÜNDEM 16 AK PARTi TEŞKİLATI OLARAK BİZ BU SÜRECE YÜREĞİMİZİ KOYDUK. İNŞALLAH BİZ BU SORUNU, TERÖR SORUNUNU ÇÖZECEK, 2023 E KARDEŞLİKLE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ. körelmiş, pas tutmuş demektir. Çünkü bugün binlerce şehit bize uyudukları yerden ders verdi. Diyarbakırlı şehit, Antepli, Giresunlu, Hataylı, Kayserili, Tokatlı, Yozgatlı... Dediler ki: Ey torunlarımız ne haldesiniz? Biz siz beraber rahat yaşayın diye toprağa düşmedik mi? Oysa biliyoruz ki toprak bizim değil, sizin üzerinizde. Sana diyorum Diyarbakırlı Mehmet, sana diyorum İstanbullu Hakan. Ne haldesiniz? Hani kardeşliğiniz, hani birliğiniz? Üstünüzdeki toprağı atın, dirilin. Soruyorum vicdanlara ne zaman dedelerimizi dinleyeceğiz, ne zaman sarılacağız, ne zaman beraberliğimizi ilan edeceğiz? Ne zaman ki herkes beraber, ölen her kim olursa, bugün bir genç öldü, bu vatanın evladı öldü derse, o zaman birlik olacak. Şehitliklerimiz, bizim kardeşliğimizin anıtıdır. Hayatlarında ilk defa Diyarbakır ın dışına çıkmış, ilk defa uçağa binmiş, ilk kez denizi görmüş, ilk kez vapurla seyahat etmiş çocukların birkaç mektubunu aktardığını belirten Başbakan Erdoğan, bunların Genel Merkez Kadın Kolları nca kitap haline getirildiğini ve dağıtılacağını söyledi. Çanakkale Şehitliği ni gören, oradaki mezar taşlarını okuyan, oradaki kardeşliğe şahit olan çocukların tamamen temiz, saf ve samimi şekilde hissiyatlarını nasıl ifade ettiklerinin mektuplardan anlaşıldığına dikkati çeken Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: Her zaman ifade ediyorum. Şehitliklerimiz, bizim kardeşliğimizin anıtıdır. Şehitliklerimiz, tarihimiz olduğu kadar bizim aydınlık istikbalimizdir. Türkiye genelinde her çocuğa işte bu şekilde ulaşmak zorundayız. Her çocuğa el uzatıp, her çocuğun elinden tutup başta Çanakkale olmak üzere şehitliklerimizle tanıştırmak zorundayız. Genel Merkez Kadın Kollarımızın elinden tutmasıyla inanıyorum ki bu 90 Diyarbakırlı çocuğun hayatı değişecek. Ülkeye bakışları değişecek, en başta da millet tasavvurları doğru olarak

19 17 şekillenecektir. Terör örgütünün, sorumsuz siyasetçilerin biz ve onlar diyerek ortaya koydukları ayrım, şehitliklerinde o şahidelerinde Diyarbakır ı, Hakkari yi, Van ı, Yozgat ı, Çankırı yı İstanbul u görünce mutlaka değişecek, bizim birlikte Türkiye olduğumuz daha da somutlaşacaktır. Bir kez daha Genel Merkez Kadın Kollarımızın başkanlığına, özellikle tüm bu çalışmada emeği geçen kardeşlerime teşekkür ediyorum. Diyarbakır Valiliği ne, Çanakkale Valiliği ne, milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bu etkinliklerin daha da çoğaltılmasını, özellikle sizlerden rica ediyorum. AK PARTi teşkilatı olarak biz bu sürece yüreğimizi koyduk. İnşallah biz bu sorunu, terör sorununu çözecek, 2023 e kardeşlikle yürümeye devam edeceğiz.

20 EĞİTİM 18 MEB-TÜBİTAK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI, TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU (TÜBİTAK) ARASINDA ÖĞRETMENLİK, GİRİŞİMCİLİK VE LİDERLİK EĞİTİMLERİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI. Milli Eğitim Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında görevli yönetici ve meslek dersleri öğretmenlerine yönelik olarak verilecek Öğretmenlik, Girişimcilik ve Liderlik Eğitimleri İşbirliği Protokolü imzalandı. 22 Şubat ta Milli Eğitim Bakanlığı binasında gerçekleşen imza törenine, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ömer Açıkgöz ve diğer ilgililer katıldı. Bakan Ergün, Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü nün (TÜS- SİDE), seminer programları düzenleyeceğini ve müfredat hazırlayarak eğitim programları uygulayacağını aktaran Ergün, Elbette bu tür programları uygulamakla iş bitmiyor. Sonuçlarını da değerlendirmek, programın amacına ulaşıp ulaşmadığını da analiz etmek gerekiyor. TÜSSİDE, hazırladığı raporları Milli Eğitim Bakanlığı ile paylaşacak; bu sürecin tasarımında Milli Eğitim Bakanlığımızın sağlayacağı veriler kullanılacaktır. dedi. Türkiye nin en büyük avantajı genç ve dinamik nüfusu. Nihat Ergün, Türkiye nin genç, büyük ve dinamik nüfusa sahip olmasını ülkenin en büyük avantajı olduğunu, iyi değerlendirilirse büyük bir nimet olacağını söyledi. Ergün, Türkiye için en büyük, en değerli yatırım insana yapılan yatırımdır. Türkiye nin daha müreffeh olmasını istiyorsak, eğitimi hem içerik hem de materyal anlamında zenginleştirmemiz ve onu zirveye çıkarmamız gerekiyor. dedi. Meslek liselerini yeniden güçlendirmek adına önemli adımlar attık. Sanayicilerin birçok yerde, nitelikli eleman bulamamaktan şikayet ettiklerine değinen Ergün, Türkiye gibi işsizliğin yüzde 9 lar seviyesinde olduğu bir ülkede işverenlerin eleman bulamıyor olması, eğitim sistemimizle ilgili önemli bir açığa işaret etmektedir. diye konuştu. Bu çelişkinin izahının,

EDİTÖRDEN ESAS HEDEF, SİLAHLARIN SUSMASI DEĞİL SİLAHLARIN BIRAKILMASIDIR

EDİTÖRDEN ESAS HEDEF, SİLAHLARIN SUSMASI DEĞİL SİLAHLARIN BIRAKILMASIDIR EDİTÖRDEN 1 ESAS HEDEF, SİLAHLARIN SUSMASI DEĞİL SİLAHLARIN BIRAKILMASIDIR Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Bu ülkede şiddet, terör, kaba kuvvet,

Detaylı

DAİMA HİZMET DAİMA MİLLET

DAİMA HİZMET DAİMA MİLLET EDİTÖRDEN 1 DAİMA HİZMET DAİMA MİLLET Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili açık karanlığa kapalı diyerek çıktık bu yola. Gecemizi gündüzümüze kattık,

Detaylı

Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili

Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili 1 Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili 11 yıllık iktidarımız süresince 3 Y ile mücadele ettik. Yolsuzlukların ve yasakların karşısında durduk, yoksulların

Detaylı

Kapak. Haber. Sektör. Görüş

Kapak. Haber. Sektör. Görüş borsa 21 1 kapak 2 borsa 21 kapak içindekiler DİYARBAKIR TİCARET BORSASI YIL8 SAYI: 43 Sahibi Diyarbakır Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir BAL Yazı İşleri Müdürü Kamiran KARADAĞ (Genel

Detaylı

Kapak Haber Bizden Güncel

Kapak Haber Bizden Güncel 1 3 Kapak içindekiler Haber Bizden 12 18 Güncel 30 1 3 Kapak içindekiler Haber Bizden 12 18 Güncel 30 kandan Bölgemizde çok Ebubekir BAL / Yönetim Kurulu Başkanı B 2 kapak borsa 21 3 borsa 21 kapak 71

Detaylı

Başkan dan. Ç. Ali KOPUZ İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı

Başkan dan. Ç. Ali KOPUZ İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Başkan dan Ç. Ali KOPUZ İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sevgili Dostlar, Türkiye, son derece hayatî olan tarihsel bir süreçten daha geçiyor. Bu süreci en iyi şu şekilde tanımlayabiliriz:

Detaylı

BÜLTEN ÇALIŞMA MECLİSİ 9 YIL ARADAN SONRA TOPLANDI ISSN: 2147-6497 ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI HABER BÜLTENİ

BÜLTEN ÇALIŞMA MECLİSİ 9 YIL ARADAN SONRA TOPLANDI ISSN: 2147-6497 ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI HABER BÜLTENİ T.C. ÇALIŞMA VE ISSN: 2147-6497 BÜLTEN T.C. ÇALIŞMA VE ÇALIŞMA VE HABER BÜLTENİ ÇALIŞMA MECLİSİ 9 YIL ARADAN SONRA TOPLANDI SAYI : 4 EYLÜL-EKİM 2013 ÇSGB BÜLTEN ÇALIŞMA VE HABER BÜLTENİ Sayı:4 Eylül-Ekim

Detaylı

DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle

DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle Genel Yayın Yönetmeni Denizli İş Dünyasının Büyük Başarısı DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle birlikteyiz. Üyeleri ile birlik ve beraberlik içerisinde hareket eden Denizli Ticaret Odası,

Detaylı

Dergimizde Genel Kurulumuz ve sonuçlarına yer veriyoruz. Ardından 8 Aralık tarihinde ise seçimlerimiz yapıldı.

Dergimizde Genel Kurulumuz ve sonuçlarına yer veriyoruz. Ardından 8 Aralık tarihinde ise seçimlerimiz yapıldı. EDİTÖR Sevgili okurlar; Dergimizde Genel Kurulumuz ve sonuçlarına yer veriyoruz. Genel Kurulumuzun açılışı 06 Aralık 2013 tarihinde protokol konuşmaları ile başladı. 7 Aralık tarihinde üye firmalarımızın

Detaylı

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz; 1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunu ile özel sektörümüz dünya ile rekabetinde büyük bir avantaja

Detaylı

İstanbulBülteni. Bu bülten sizindir, alabilirsiniz www.ibb.gov.tr Aralık 2012. İstanbul un sigortası Melen!

İstanbulBülteni. Bu bülten sizindir, alabilirsiniz www.ibb.gov.tr Aralık 2012. İstanbul un sigortası Melen! İstanbulBülteni Bu bülten sizindir, alabilirsiniz www.ibb.gov.tr Aralık 2012 İstanbul un sigortası Melen! Sevgili İstanbullular Muhteşem bir tarih ve kültürel birikime sahip olan kentimiz, artık bir dünya

Detaylı

Yeni Bir Yayın İle Karşınızdayız

Yeni Bir Yayın İle Karşınızdayız ÇSGB BÜLTEN ÇALIŞMA VE HABER BÜLTENİ Sayı:1 Mart-Nisan 2013 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Adına İmtiyaz Sahibi Mustafa APAYDIN Yazı İşleri Müdürü Muhammet ERGÜN Yayın Kurulu Kayhan ÜNAL Mehmet ÖZER

Detaylı

KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU

KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU ORMAN ÜRÜNLERİ YATIRIM ALTERNATİFLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Odamız tarafından oluşturulan Orman Ürünlerinin Değerlendirilmesine Yönelik Yatırım Alternatifleri

Detaylı

ebülten ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI

ebülten ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI ETKİNLİKLER... 1 DUYURULAR.. 19 İHALELER.... 20 FUARLAR... 21 DIŞ TİCARET TALEPLERİ. İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ. MEVZUAT... 22 Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nın Mayıs ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre

Detaylı

Vergi Rekortmenleri Ödüllendirildi. VII. Ticaret ve Sanayi Şurası Düzenlendi. 37 STK dan Başbakan a Mektup. TOBB 70. Mali Genel Kurulu Yapıldı

Vergi Rekortmenleri Ödüllendirildi. VII. Ticaret ve Sanayi Şurası Düzenlendi. 37 STK dan Başbakan a Mektup. TOBB 70. Mali Genel Kurulu Yapıldı Vergi Rekortmenleri Ödüllendirildi 10 SİVAS TİCARET ve SANAYİ ODASI Adına İmtiyaz Sahibi Osman YILDIRIM Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü Orhan KOÇYİĞİT Yayın Kurulu Zeki ÖZDEMİR Osman YILDIZ

Detaylı

Ülkemizin göz pınarları artık kurumak üzere

Ülkemizin göz pınarları artık kurumak üzere Ülkemizin göz pınarları artık kurumak üzere Çetin Osman BUDAK ATSO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Değerli Üyelerimiz ve Okuyucularımız, Van depremi ve terör nedeniyle kaybettiğimiz insanlarımız

Detaylı

AYIN TARİHİ. Köşk Seçimi. Nisan 2014

AYIN TARİHİ. Köşk Seçimi. Nisan 2014 AYIN TARİHİ T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Nisan 2014 İÇ POLİTİKA Köşk Seçimi DIŞ POLİTİKA Montrö ye Harfiyen Sadığız EKONOMİ Borsa İstanbul Dünya Birincisi Köşk Seçimi YSK,

Detaylı

Çetin Osman BUDAK. Odamızın Sevgili Üyeleri ve ATSOVİZYON Okuyucuları,

Çetin Osman BUDAK. Odamızın Sevgili Üyeleri ve ATSOVİZYON Okuyucuları, Çetin Osman BUDAK ATSO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Eğitim sistemimizde reformun her tür siyasi yaklaşımdan uzak biçimde, uzmanların görüş ve raporlarıyla desteklenerek, herkesin içine

Detaylı

Başkan söz verdi, tapular geldi. Başakşehir Belediyesi nden 30 yıllık özleme son: Yazar Bülent Akyürek ile Sıradışı Bir Röportaj

Başkan söz verdi, tapular geldi. Başakşehir Belediyesi nden 30 yıllık özleme son: Yazar Bülent Akyürek ile Sıradışı Bir Röportaj Mayıs 2013 I Yıl: 4 I Sayı: 38 Başakşehir Belediyesi nin Ücretsiz Yayın Organıdır. Başakşehir Belediyesi nden 30 yıllık özleme son: Başkan söz verdi, tapular geldi Öğrencilerin Tercihi Bu Yıl da BÜTEF

Detaylı

AYIN TARİHİ. Vizesiz Avrupa nın Kapıları Açılıyor

AYIN TARİHİ. Vizesiz Avrupa nın Kapıları Açılıyor AYIN TARİHİ Aralık 2013 T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından aylık yayımlanır. Yaygın süreli yayınların derlemelerinden oluşur. Vizesiz Avrupa nın Kapıları Açılıyor Türkiye

Detaylı

BAŞYAZI 2 VİTRİN DEN 4 PALANDÖKEN 6 BAŞBAKAN ERDOĞAN LA YURT DIŞI SEYAHATLERİNE KATILDI

BAŞYAZI 2 VİTRİN DEN 4 PALANDÖKEN 6 BAŞBAKAN ERDOĞAN LA YURT DIŞI SEYAHATLERİNE KATILDI İ Ç İ N D E K İ L E R KÜNYE TÜRKİYE ESNAF VE SANATKÂRLARI KONFEDERASYONU AYLIK YAYIN ORGANI İMTİYAZ SAHİBİ: TESK OTEL (Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu) adına Genel Başkan Bendevi PALANDÖKEN

Detaylı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: İleri Demokrasiyi Taçlandırmak İstiyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: İleri Demokrasiyi Taçlandırmak İstiyoruz T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından aylık yayımlanır. Yaygın süreli yayınların derlemelerinden oluşur. AYIN TARİHİ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: İleri Demokrasiyi Taçlandırmak

Detaylı

SGK BÜLTEN. Başarımızın Sırrı. Yadigar GÖKALP İLHAN SGK Başkanı

SGK BÜLTEN. Başarımızın Sırrı. Yadigar GÖKALP İLHAN SGK Başkanı SGK BÜLTEN SOSYAL GÜVENLİK KURUMU AYLIK HABER BÜLTENİ ISSN: 1307-4415 Sayı: 61 Ekim 2013 Sosyal Güvenlik Kurumu Adına Sahibi Yadigar GÖKALP İLHAN Genel Yayın Yönetmeni Dr. Mustafa KURUCA Yazı İşleri Müdürü

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet

Detaylı

Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net. II. Trabzon İpek Yolu. İşadamları Zirvesi

Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net. II. Trabzon İpek Yolu. İşadamları Zirvesi Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net II. Trabzon İpek Yolu İşadamları Zirvesi Baþkanýn kaleminden Oda Üyeleri ve Bölge İşadamlarını Zirveye Hazırlamak

Detaylı

ATSO dan HABERİNİZ OLSUN

ATSO dan HABERİNİZ OLSUN ATSO dan HABERİNİZ OLSUN www.atso.org.tr twitter.com/antalya_atso facebook.com/antalyatso youtube.com/user/antalyatso instagram.com/antalyatso www.atsovizyon.org.tr ATSO QR ATSO Mart - Nisan 2015 1 Türkiye

Detaylı

Türkiye: Siyaset ve Ekonomide Dayanıklılık Testi

Türkiye: Siyaset ve Ekonomide Dayanıklılık Testi Türkiye: Siyaset ve Ekonomide Dayanıklılık Testi Askon Ekonomi Raporu 2013 TBMM de Tanıtıldı Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mustafa Koca ve Askon Heyetini Dolmabahçe deki Ofisi nde Kabul Etti Amasya

Detaylı

Kurban Bayramınızı, saglık ve mutluluklar dileriz.

Kurban Bayramınızı, saglık ve mutluluklar dileriz. Kurban Bayramınızı, en içten dileklerimizle kutlar;, saglık ve mutluluklar dileriz. DİYARBAKIR TİCARET BORSASI MECLİS ÜYELERİ DİYARBAKIR TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU 3 Kapak içindekiler Haber 20 48 2

Detaylı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nın ilan edilişinin 94 üncü yılı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı

Detaylı

SOKAK NE DIYOR? İçimdeki tek ukde; Kudüs ve Mekke ye vizesiz gidebilmek

SOKAK NE DIYOR? İçimdeki tek ukde; Kudüs ve Mekke ye vizesiz gidebilmek 15-31 MAYIS 2015 \\ www.212haber.com // Yıl:5 Sayı: 77 Fiyatı: 1 SOKAK NE DIYOR? İçimdeki tek ukde; Kudüs ve Mekke ye vizesiz gidebilmek milletvekili adayı ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdurrahim Boynukalın,

Detaylı