Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "www.sapakademi.net www.sapakademi.net"

Transkript

1

2

3

4

5 1.Kullanıcı Ekranı ve Açıklamaları Sisteme ilk giriş Bilgisayarınızın masaüstündeki SAP iconu tıklanarak SAPLogon ekranı çalıştırılır. Sistemlerden kullanacağımız sistem seçilerek Oturum aç butonu tıklanır. Kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapılır. ÜST BİRİM: Ana verileri ayrı olan ve eksiksiz bir tablo kaydı içeren bağımsız ve teknik bir birimdir. Server de denilir.

6 2.Ekran Bileşenleri Ekran Bileşenleri Komut satırı Menü Stantart çubuk Menü Düzenle Sık kullanılanlar İlaveler Sistem Yardım Sistem Fonksiyon Adı : Aktivite Durum belirleme Seçenekler Başlık Giriş Alanı Giriş alanı İkon çubuğu 1. seçim 2. seçim 3. seçim 4. seçim 5. seçim Görüntüle Seçim kutusu Değiştir 1. seçim 2. seçim 3. seçim Genel Bakış Yeşil ışık; pozitif Sarı ışık; nötr İşaret kutucuğu Tab Bu ekran çeşitli ekran bileşenlerinden oluşturulmuştur. Sistemde mevcut değillerdir. Çalıştır Düğme Mesaj SAP AG 1999 I42 (1) (400) iwdf4042 INS Durum Çubuğu Komut satırı: İşlem kodunu girerek uygulamalara kısa yoldan gitmek isterseniz komut satırını kullanabilirsiniz. İşlem kodları menülerde görülebilecek şekildedir. Menü: Burada gösterilen menüler çalışmakta olduğunuz uygulamaya bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Söz konusu menüler iç içe menü seçeneklerini içermektedir. Standart çubuk: Sistem fonksiyon çubuğundaki ikonlar(simgeler) bütün SAP ekranlarında bulunmaktadır. Ekranda kullanamayacağınız ikonlar(simgeler) soluk renkte görüntülenir. İmleci herhangi ikon üzerinde bir süre tutarsanız, ikonun adı (veya fonksiyonu) yazılı bir ufak bayrak görüntülenir. Ayrıca karşılık gelen fonksiyon anahtarını görürsünüz. İkon çubuğu hali hazırdaki uygulamada hangi fonksiyonların kullanılabilir olduğunu gösterir. Başlık çubuğu: Sistem içinde halen bulunduğunuz pozisyonu ve faaliyeti görüntüler. İşaret kutucuğu: Bir grup içinde aynı anda çok sayıda seçeneği seçmenizi sağlar. Seçim kutusu: Seçim kutusu sadece bir seçeneği seçmenizi sağlar. İleti çubuğu: Uyarı ve hata mesajları gibi, halihazırdaki sistem durumu üzerine bilgiyi görüntüler. Tab: Çok sayıdaki bilgi ekranlarına daha açık genel görüşü temin eder. Seçenekler: Font boyutunu, liste renklerini, vb burada ayarlayabilirsiniz.

7 3.Fonksiyonların Seçilmesi Fonksiyonların Seçilmesi... Menü Düzenle Sık kullanılanlar İlaveler Sistem Yardım SAP Kolay Erişim im Sık kullanılanlar SAP Standart menu Sık Kullanılanlar veya ağaç yapısını kullanarak Oturum yarat Oturumu sonlandır Kullanıcı profili Başka menü Servisler Menü yarat Kullanıcıları ata Belgeleme Kullanıcı bilgileri Liste İş akışı Bağlantılar Özel notlar Kullanıcı kuyruk talepleri Kullanıcı işleri Kısa mesajlar Durum... Log off menü yolunu kullanarak SAP AG 1999 /nfd03 teknik isim kullanarak (işlem kodları) Sistem üzerinde yapacağınız işlemleri aşağıdaki yollardan faydalanarak ilerleyebilirsiniz : 1. Üst Menülerden ilgili komutları seçerek, 2. Rol tabanlı menülerden menülere tıklayarak, 3. Favoriler listenizdeki kısayolları kullanarak, 4. Komut satırına işlem kodu girerek, ( FS00, F-02 vb. ) 5. Menülerdeki komutlarda görülen altı çizgili harf + ALT tuşuna basarak. Bir işlem kodu SAP içinde her bir fonksiyona (her ekrana değil) tayin edilmiştir. SAP Sistemindeki herhangi ekrandan tayin edilmiş işlem koduna erişebilirsiniz. Çalıştığınız fonksiyon için işlem kodunu durum çubuğunda görebilirsiniz. Bir ekranda çalışırken, işlemi kesmeden başka bir ekrana geçmek isterseniz, /n ve uygun işlem kodunu (bu durumda /nfd03 ) giriniz. Diğer olası girişler: /n mevcut yapılan işlemi sonlandırır. /i mevcut oturumu sonlandırır.

8 4.HESAP ANAVERİSİ ANA HESAP OLUŞTURMA FI modülündeki ana veri kavramı; hesap yaratma, yaratılmış olan bir hesapta değişiklik yapma ya da olan hesabı görüntüleme gibi işlemlerin yapıldığı bölümün başlığıdır. 4.1-ANA HESAP OLUŞTURMA Bilançoda ve kar/zarar tablosunda (Gelir Tablosu) yer alan tüm hesaplar sistemde ana hesap olarak nitelendirilir. Sistemdeki hesap planı bilinen anlamda alt kırılımları olan bir hesap planı değildir. Normal bir hesap planında kırılımlı olarak takip ettiğimiz detaylı bilgiler R/3 sisteminde mevcut araçlar kullanılarak hesap planı detaylandırılmadan elde edilmektedir. R/3 siteminde ana hesap numaraları 10 haneli olarak oluşturulmaktadır. Her defter-i kebir, bir hesap planına göre tutulur. Her şirket koduyla ilgili olarak defteri kebir için bir hesap planı belirtmemiz gerekir. Söz konusu hesap planı bu şirket koduna tayin edilir. Bir hesap planı birden çok şirket kodu tarafından kullanılabilir. Örneğin tekdüzen hesap planı 6 ayrı şirket tarafından kullanılabilir. Şirket koduna hesap planı atanması uyarlama alanından yapılır. Bizim örneklerimizde kullanacağımız şirket kodu TR03, hesap planı TR03 dir. Şirket kodunda bir hesabı kullanmadan önce hesap planında ilgili hesabın tanımlanması gerekir. Daha sonra, bu şirket kodunda geçerli olan şirket koduna özel ayarları oluştururuz. Hesabın para birimini tanımlamak şirket koduna özel ayarlamaya örnektir. Bir şirket kodunda hesaplar USD para birimini kullanırken diğer bir şirket kodunda hesaplar TRY para birimini kullanır. Ana hesaplar FS00-Merkezi, FSP0-Hesap planında, FSS0-Şirket Kodunda olmak üzere 3 başlık altında tanımlanabilir. Bir hesap öncelikle FS00-Merkezi alanından açılır.

9 Hesap tanımlamak için aşağıdaki menü yolu izlenebindiği gibi. Komut Satırına FS00 yazılıp ve enter tuşuna basılarak ta ekrana ulaşılır. Ana Hesap: xxx Yeni Hesap Numarası, Şirket kodu: Yazılrı. Yukarıda yeralan menülerden Yarat seçeneği seçilir. Ya da menüden Ana Hesap bölümünden Yarat seçilir. Yarat seçilince alt bölümdeki sayfa alanları aktifleşir. Ana Hesap Düzenle:Merkezi ekranında yeralan; Tip/ Tanım sekmesinde; Hesap Planında Denetim, Hesap Grubu kısmında;

10 1,2,3,4 ve ile başlayan hesaplar için Bilanço Hesapları, 6 ile başlayan hesaplar için Gelir Hesapları, 7 ile başlayan hesaplar için Masraf Hesapları, 8 ile başlayan hesaplar için Diğer Ara hesaplar ve 9 ile başlayan hesaplar için Nazım Hesaplar seçilir. Tanım kısmında; Hesabın kısa adı ve uzun adı yazılır.kısa ad 20,uzun adı 50 karakterle sınırlıdır. Muhatap Şirket: Çok kullanılmaz. Hesap hangi muhatap şirkete gidecek onu belirler. Bilgi amaçlıdır. Genelde boş bırakılır. Denetim Verileri sekmesinde; Hesap para birimi: TRY dir. Dövizle çalışacak banka, kredi gibi hesaplar için ilgili para birimini girilir. Diğer hesaplar için TRY girilir. Yalnız UP cinsinden bakiye: Sadece ulusal para biriminde bakiye görülmek isteniyorsa Yalnız UP cinsinden bakiye tıklanır. Dövizle çalışacak hesaplar, mutabakat hesapları ve kar/zarar hesapları haricinde tıklayın.örneğin USD kasada hem USD bakiye hem de TRY karşılığı görülmek istendiğinden bu seçenek işaretlenmez. Ana verilerde Yalnızca ulusal para birimi cinsinden bakiye kutusu seçilmiş ise, yalnızca ulusal para birimine çevrilmiş tutarlar için işlem rakamları yönetilir. Bu gösterge, kalemleri aynı ulusal para birimi tutarlarıyla birbirine tayin ederek denkleştirmek istediğiniz mahsuplaştırma hesapları için seçilmelidir. Bu durumda, kur farklarından doğan olası fark kayıtlarına da gerek kalmaz. Bu gösterege, nakit indirimi mahsuplaştırma hesapları ve mal girişi/fatura girişi mahsuplaştırma hesapları için seçilmelidir. Gösterge, müşteriler ve satıcılara ilişkin mutabakat hesapları için seçilemez.

11 Gösterge normal olarak, yabancı para birimleri cinsinden tutulmayan ve açık kalem yönetimi temelinde yönetilmeyen bilanço hesapları için seçilir. Kur farkı anahtarı; Sadece dövizle çalışacak hesaplarda girilir. Değerlemenin hangi kur üzerinden (örn. Mrz. Bnk. Alış veya satış kuru) yapılacağı ve her gün değerleme yapabilmek için seçilir. Alternatif Hesap Numarası: Yurtdışı bağlantısı olan firmaların, yurtdışında bağlı olduğu şirket farklı bir hesap planı kullanıyorsa, o firmanın kullandığı hesap planındaki aynı hesabın kodu girilir. Vergi Kategorisi; KDV yi ilgilendiren işlemlerle ilgili hesaplar için seçilir. Vergi göstergesi zorunlu olmayan hesaplarda vergi göstergesi zorunlu değil işaretlenir. Hesap türü için Mutabakat hesabı; Seçilir. Satıcı ile çalışan hesaplarda K,Müşteri ile çalışan hesaplarda D,Duran varlık hesaplarında A girin.geri kalan hesaplarda boş bırakılır. Mutabakat Hesabı Nedir?: Müşteriler, satıcılar ve duran varlıklarla ilgili hesaplar başta olmak üzere bazı hesaplar mutabakat hesabı olarak nitelendirilir. Dolayısıyla bilançoda bir hesapta toplam tutar görülür. Tüm detaylar yardımcı defterlerde izlenir ve kaydedilir. Giriş/Banka/ Faiz sekmesinde : Alan durum grubu seçilir. Alan durum grupları ile o hesaba özgü ek alanların açılması

12 sağlanır. Örneğin G052(duran varlık çıkışına ilişkin hesaplar) seçilirse Duran varlığın çıkış sebebinin yazılacağı bir alan açılır. Alan Durum Grubu Nedir?: FI modülünde bilgi girişi yapılan tüm ekranlar standart değildir. Bilginin niteliğine gore ekranların düzenlenmesi söz konusudur. Alan durum grupları hesap açarken ulaşılan ana veriler ekranının nasıl bir düzende olacağını, yani; sistemde olan alanların hangilerinin zorunlu giriş alanı, hangilerinin isteğe bağlı, hangi alanların ile gizleneceğini belirleyen araçlardır. Not: Neden çıkış yapıldığı bilinmiyorsa Genel (G001) tıklanır Yalnızca otomatik kaydedilir. Eğer ki o hesaba manuel kayıt girilmesini istemiyorsanız yalnızca otomatik kaydedilebilir seçilir. Otomatik Ek Hesap Tayini: hesaba sadece oluşturulacak hesap tayinlerinden (şablonlardan) kayıt atılmasını istiyorsanız seçilir. Örneğin her ay gelen yemek faturaları için ilgili masraf yerlerine belirli oranlarda kayıt atılmasını sağlamak için hazırlanmış şablonlar ile muhasebe hesaplarına kayıt atılır.bu seçenek tıklandığında oluşturulan bu şablon dışında o hesaba kayıt atılması engellenir. Not: Otomatik bilgileri getirsede elle değiştirme yapılabilir. Nakit akışı ilişkili: Nakit akışında görünmesi istenirse tıklanır. Örneğin; Çalışan Kasa hesabı işaretlenir. Bilgiler sekmesinde; Yeni açılan hesapla ilgili tarih,değişiklik vs.bilgiler takip edilir. sakla butonuna basarak hesap kaydedilir. Ana Hesap iletileri görüntüle pop-up ekranı görülür ve butonuna basılır.

13 Ekranın sol alt köşesinde Saklama işlemi yürütüldü mesajı araç çubuğu üzerinde üzerine görünecektir. İşlemden çıkmak için butonuna tıklanır. Önemli Notlar:

TEKİR TİCARİ OTOMASYON KULLANICI KILAVUZU. Sürüm 1.0

TEKİR TİCARİ OTOMASYON KULLANICI KILAVUZU. Sürüm 1.0 TEKİR TİCARİ OTOMASYON KULLANICI KILAVUZU Sürüm 1.0 1 Yazarlar Ayten Gülen Bilge Altay Hakan Uygun Lisans Bu Doküman GNU FDL ile lisanslanmıştır. 2 İçindekiler Giriş...6 Başlangıç...6 Genel Yapı...6 MENÜLER...7

Detaylı

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 İçindekiler İçindekiler... 2 İçindekiler... 2 Sistem İşletmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Rol Tanımları...

Detaylı

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17.

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17. ĐÇĐNDEKĐLER 1. Genel Bilgiler...6 1.1. Amaç...6 2. Genel Muhasebe Programının Çalıştırılması...6 2.1. Yeni Firma Oluşturulması ve Firma Đşlemleri...8 2.2. Firma Seçim Penceresinin Kullanılması...11 3.

Detaylı

ETA MUHASEBE PROGRAMI

ETA MUHASEBE PROGRAMI Bilgisayarlı muhasebe, karmaşık zaman alıcı ve yorucu olan muhasebe işlemlerinin bilgisayar ortamında çok daha kolay yapılmasını sağlayan paket programlardır. Günümüz şartlarında elle tutulan muhasebe

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

Yönetim LOGO KASIM 2012

Yönetim LOGO KASIM 2012 Yönetim LOGO KASIM 2012 İçindekiler Genel Bilgiler... 4 Yönetim... 5 Tanımlar... 6 Terminal Tanımları... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 7 Gruplar... 7 Grupta yer alacak kullanıcılar...

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

İÇİNDEKİLER Programın Kurulumu... 3 Programa Giriş... 9 Programın Kullanımı... 9

İÇİNDEKİLER Programın Kurulumu... 3 Programa Giriş... 9 Programın Kullanımı... 9 İÇİNDEKİLER Programın Kurulumu... 3 Programa Giriş... 9 Programın Kullanımı... 9 Temel Form Yapısı... 9 Ayarlar... 9 Kartlar... 10 Fişler... 10 Raporlar... 10 Programın Kullanım Kolaylıkları ve Özelleştirme...10

Detaylı

Borç / Avans Yönetimi LOGO

Borç / Avans Yönetimi LOGO Borç / Avans Yönetimi LOGO KASIM 2011 İçindekiler Borç / Avans Yönetimi... 4 Borç Tanımları... 5 Borç Tanım Bilgileri... 6 Borç Kayıtları... 8 Personel Borçlandırma... 9 Borç Toplamları... 11 Borç Taksitleri...

Detaylı

Güvenlik / Görevler Görevler bölümü, sisteminize şirketinizdeki görev başlıklarını tanımlamanız ve daha sonra diğer bölümlerin varsa "Görev" alanlarında bu bilgileri kolayca kullanabilmeniz için düzenlenmiştir.

Detaylı

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK 2012 SYS SİSTEM YÖNETİMİ 1.SYST00 Sistem İşlemleri Resim-1 Bu uygulama CANIAS sisteminde bulunan tüm işlemleri görüntülemek ve herhangi bir uygulama

Detaylı

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu TradeMasterFX Platformları Ürün : TradeMasterFX Platformları Değişiklik tarihi: 23.02.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011

Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011 Kullanım Bilgileri LOGO KASIM 2011 içindekiler Yönetici Konsolu... 3 Sık Kullanılan Raporlara Kolay Ulaşım... 4 Farklı Tema Kullanımı... 5 Menü Kullanımı... 6 Geliştirilmiş CTRL+F Arama Kriterleri... 7

Detaylı

GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012

GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012 GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012 İçindekiler Muhasebe...7 Hesap Planı...8 Hesap Bilgileri...10 Bağlantılar/Kontroller...13 Finansal Tablolar...15 Hesap Kartı Bütçe Bilgileri...16 Hesap Kartı İzleme Pencereleri...18

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI...

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 6 2.1. YENİ SİTE OLUŞTURULMASI VE SİTE İŞLEMLERİ... 7 2.2. PROGRAMA

Detaylı

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı,

Asistan foto, bütün işlerinizi en iyi şekilde düzenleyen mükemmel bir raportördür. Bütün ticari hareketlerinizi, satışlarınızı, 2 ÖNSÖZ Asistan foto, Lodos tarafından fotoğraf stüdyoları için özel olarak üretilmiş bir otomasyon paketidir. Fotoğraf stüdyonuzdaki tüm işlerinizin bilgisayar ortamında kontrol ve takibini sağlar. Asistan

Detaylı

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 13 4.1 GENEL... 13 4.1.1 Şirket Tanımları... 13 4.1.2 Kullanıcı Tanımları... 33 4.1.3 Şifre Değişikliği... 35

Detaylı

Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti

Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti ARIMA 4.0 Kullanım Kılavuzu Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Esentepe Kampüsü A Blok Z11 Z12 Serdivan / Sakarya Telefon: +90 264 273 32

Detaylı

Barva Mobile Kurulum İşlemleri

Barva Mobile Kurulum İşlemleri Barva Mobile Kurulum İşlemleri 1. Server Tarafında Yapılması Gerekenler Öncelikle Sunucularımızdan aşağıdaki dosyaların indirilmesi gereklidir. http://www.barvamobile.com/mobilteg-duyurulari/115-barva-mobile-demo-kurulum

Detaylı

Ekonomik Seri Finans Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Ekonomik Seri Finans Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 FİNANS YÖNETİMİ 1. FİNANS YÖNETiMİ NE GİRİŞ... 5 1.1 Kartlar... 6 1.1.1 Kartlar Menüsü Yardım Tuşları... 6 1.1.2 Banka Tanıtım Kartı (071500)... 10 Banka Detay Bilgileri... 11 Mevduat Tiplerine Göre

Detaylı

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar.

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar. 2. HAFTA ACCESS VERİ TABANI Veri Nedir? Bilgisayara girilen işlenmemiş (ham) bilgilere veri denir. Bilgisayarın alabildiği, işleyebildiği, sonuç üretebildiği ve saklayabildiği her şey veridir. Veriler

Detaylı

Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Logo Ürünleri

Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Logo Ürünleri Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Logo Ürünleri Mart 2012 İçindekiler Yeni Türk Ticaret Kanunu...4 Uluslararası ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS/TFRS)...4 Logo Ürünlerinde Türk Ticaret Kanunu

Detaylı

GO Plus Fatura LOGO Kasım 2012

GO Plus Fatura LOGO Kasım 2012 GO Plus Fatura LOGO Kasım 2012 İçindekiler Fatura... 5 Satınalma ve Satış Faturaları... 6 Satınalma ve Satış Fatura Türleri... 9 Fatura Bilgileri... 10 Fatura Başlık Bilgileri... 11 Fatura Satır Bilgileri...

Detaylı

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12

1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 KULLANICI GİRİŞ EKRANI... 6 3 KULLANICI PANELİ... 10 4 YÖNETİM... 12 4.1 GENEL... 12 4.1.1 Şirket Tanımları... 12 4.1.2 Kullanıcı Tanımları... 18 4.1.3 Şifre Değişikliği... 19

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER... 2 1.1. KURUM İÇİ GİDEN EVRAK SÜRECİ... 3 1.2. KURUM DIŞI GİDEN EVRAK SÜRECİ... 15 1.3. OLUR EVRAK

Detaylı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı Doküman Yayın Tarihi : 22.04.2011 Revizyon: V01 Copyright 2006 ITG Ltd. Bütün hakları saklıdır. Bu belge ITG Ltd. firmasının özel bilgilerini içermektedir.

Detaylı

ideal Portföy Modülü Kullanımı

ideal Portföy Modülü Kullanımı ideal Portföy Modülü Kullanımı v2.80 1- ideal Araç Çubuğundaki sepet şeklindeki ikona ( ) basılarak veya ana menüden tıklanarak Portföy Penceresi açılır. Ekrana aşağıdaki pencere açılır 2- Hesap eklemek

Detaylı