1 Kullanıcı Kılavuzu. 1.1 OASIS in Genel Görünümü. OASIS, sunulan uygulamaların kullanılmasına dayalı ortak faydaya yönelik bir veri fabrikasıdır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1 Kullanıcı Kılavuzu. 1.1 OASIS in Genel Görünümü. OASIS, sunulan uygulamaların kullanılmasına dayalı ortak faydaya yönelik bir veri fabrikasıdır."

Transkript

1 1 Kullanıcı Kılavuzu 1.1 OASIS in Genel Görünümü OASIS, sunulan uygulamaların kullanılmasına dayalı ortak faydaya yönelik bir veri fabrikasıdır. OASIS sayesinde mağazasında yer alan uygulamaları satınalabilecek ve seçebilecek ve paylaşılabilen veri üretebileceksiniz; ve böylelikle uygulamalarınızı yönetebileceğiniz ve onlara erişebileceğiniz kişisel bir ortamdan faydalanabileceksiniz. Bu ortam, kendi kurumunuzu oluşturabileceğiniz ve işbirliği yaptığınız kişileri davet edebileceğiniz veya sizin davet edilebileceğiniz ve profesyonel bir düzeyde uygulamaları kullanabileceğiniz imkanları sunmaktadır. OASIS mağazasını keşfedin ve uygulamaları bulun OASIS te oturum açın veya hesap oluşturarak kullanmaya başlayın AB proje sitesini ziyaret edin Anahtar sözcük veya konum kullanarak uygulama arayın

2 1.2 Giriş OASIS, uygulamaların bulunduğu kullanıcı odaklı bir platformdur. Bu platform, tek ve kişisel bir hesap ile profesyonel veya kişisel düzeyde kullanıma izin veren araçlar ve özellikler sağlamaktadır. OASIS in bakış açısıyla kullanıcılar, farklı kendilerini çevreleyen farklı ortamlarda faaliyet gösteren kişilerdir. Sadece tek bir hesapla, kişisel veya profesyonel amaçlı olarak seçtiğiniz veya platformu kullanan bir kurumla ilişiğiniz olması sayesinde faydalandığınız uygulamaları yönetebileceksiniz. Bu sebeple OASIS te kurumlar için herhangi bir hesap yer almamakta olup bir kurum adına hareket etmeye yetkilendirilmiş kullanıcılar içinse hesap açma özelliği bulunmaktadır. Kurumunuzu oluşturmak ve personelini sisteme eklemek için takip edilecek yöntemler ve prosedürlere dair detaylar İş Amaçlı Kullanım kısmında (2.3) anlatılmaktadır. Bu yetkilendirme sayesinde bir kurum adına uygulama satınalabilir ve bu uygulamalara kullanıcıları atayabilir ve de uygulamaların personelinize ne zaman açılacağına karar verebilirsiniz OASIS hesabı kullanmak demek platformun Kullanım Şartlarını kabul etmek anlamına gelmektedir. Hesabınızı oluşturmadan önce bu şartları iyici okumanızı tavsiye ederiz. Hesabınızı oluşturmak için, Giriş tuşuna basın ve aşağıda yer alan kimlik doğrulama sayfasına erişin.

3 OASIS kullanıcı topluluğuna katılmak için sadece bir e-posta adresi, bir şifre ve bir Rumuza ihtiyacınız var. Uyarı, bu e-posta adresi geçerli bir e-posta adresi olmalıdır; hesabınızı aktifleştirmek için tarafınıza doğrulama linki içeren bir teyit e-postası gönderilecektir. Hesap bilgilerinizi kişisel ortamınızdaki profil kısmında bulabilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Uyarı: Hesabınız size kişisel verilerinizi depolama ve yönetme ve de uygulamalarınıza erişim imkanı tanımaktadır. Bu nedenle güvenlik amacıyla hesap erişim bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmamanız önemle tavsiye edilmektedir. 1.3 Kullanıcı Ortamı Hesabınız doğrulandıktan sonra ve bir kez kimlik doğrulamasından geçince, kişisel veya profesyonel kullanım amaçlı uygulamalarınızı başlatabileceğiniz ve yönetebileceğiniz kişisel ortamınıza erişecekseniz. Bu kişisel ortamı oluşturan unsurlara dair detayları aşağıda bulabilirsiniz Kullanıcı Kontrol Paneli Kişisel ortamınızın ana sayfası, mağazadan seçilmiş olan uygulamaların ikonlarının yer aldığı kontrol panelidir. Uygulamaları başlatmak için ikonlara tıklayınız. Kişisel ortamınızın nevigasyon menüsü Uygulama mağazası linki Kontrol Paneli yönetimi

4 OASIS kişisel ortamını sizi çevreleyen farklı ortamlarda (kişisel ve profesyonel) kullanmanızı kolaylaştırmak için ikon görüntüsünü düzenlemenize imkan sağlayacak çeşitli kontrol panelleri oluşturabileceksiniz. İlgili alanı yeni kontol panelinin adını girerek doldurmak suretiyle yeni bir kontol paneli oluşturun (bkz. aşağındaki figür) ve "+" tuşunu tıklayın. Yeni Kontrol Paneline bağlı link aşağıdaki tipik örnekteki gibi görüntülenecektir. Bir Kontol Panelinin adını değiştirmek veya silmek için Kontrol Panelinin adının yanında yer alan kalem ikonuna tıklayın; ardından aşağıdaki açılır işlem kutusu görüntülenecektir. Uyarı: Bir kontrol panelini kaldırdığınızda uygulamaları kaldırmış olmuyorsunuz. Kontrol Panelini silmek istediğinizde Kontrol Panelindeki uygulamalar otomatik olarak varsayılan Kontrol Panelinize taşınacaktır. Tüyo: Bir uygulamayı bir masaüstünden alıp diğerine taşımak için tüm yapmanız gereken ikonu "Kontrol Panelini değiştir" menüsünden tercih edilen Kontrol Panelinin adının üstüne sürükleyip bırakmaktır. İkonların bir Kontrol Panelindeki konumlarını değiştirmek için de sürükle bırak özelliği kullanılabilir. Bilgi : Varsayılan masaüstü kaldırılamaz.

5 1.3.2 Kullanıcı Profili Kullanıcı profili, aynı bilginin tekrar girilmesi ihtiyacını ortadan kaldırcak şekilde uygulamaların kullanımını optimize etmek için gerekli olan kişisel veriler kadar portalın işlemesi için gerekli bilgileri de depolamanıza izin vermektedir. Ancak kimlik veya adres gibi kişisel verilerin sisteme girilmesi tercihe bağlıdır. Kişisel verilerinizi istediğiniz zaman bu profil kısmından veya bir uygulamaya bu uygulamaya girmiş olduğunuz profil verisini profilinize yazma izni vererek tamamlayabilirsiniz. Önemli : Bu bilgilere erişimi tamamen yönetme hakkına sahipsiniz. İzniniz olmadan hiçbir uygulama profilinize erişemez, profilinizi okuyamaz veya değiştiremez. Bir uygulamayı satınalırken veya başlatırken kişisel verilerinize erişim hususu sorulabilir. Bazı uygulamalarıda profilinizdeki faydalı verileri çekip almanıza izin veren bir tuş yer alabilir. Sizden erişime izin vereceğiniz kişisel verilerin detaylarını içeren bir teyit onayı talep edilebilir (bkz. aşağıdaki bölüm).

6 1.3.3 Ağ Aynı kişisel ortamda aynı OASIS hesabıyla uygulamaların kurulumunu yapabilecek ve kişisel veya profesyonel amaçlı olarak kullanabileceksiniz. Bu amaçla OASIS ağ aracı, hesabınızı bir veya daha fazla kurumla bağlantılandırmanıza imkan sağlamaktadır. OASIS ağının şu anki sürümünde sadece kurumlar ile ilişkiler uygulamaya geçirilmiştir. Kullanıcılar arası ilişkilerin uygulamaya geçirilmesinin daha sonraki sürümlerde gerçekleşmesi beklenmektedir. Önemli: OASIS ağı bir sosyal ağ uygulaması değildir. Profilinizde yer alan kişisel veriler ile her daim onayınıza tabi olmak koşuluyla belirli uygulamalar arası veya bir uygulama içerisinde ilişkiler oluşturabileceksiniz. Hesabınızı bir kurumla bağlantılandırmak ve uygulamayı profesyonel amaçlı olarak kullanmak için lütfen "İş Amaçlı Kullanım" kısmını ziyaret edin Uygulama Yönetimi Bu kısım, kişisel veya profesyonel amaçlı olarak mağazadan seçtiğiniz uygulamanın yönetimi için oluşturulmuştur. Bu kısım uygulamalarınız hakkında her türlü bilgiye erişmenize (abonelik tarihi, sağlayıcılar, ödeme planı, sürüm sayısı ve güncellemeler ) ve bir uygulamayı kullanım aboneliğinizi sonlandırmanıza olanak sağlamaktadır. Bazı uygulamalar mağazada yan uygulama yayınlamanıza olanak vermektedir. Bu yan uygulamaları nasıl ve ne zaman yayınlayacağınıza dair hususlar da bu kısımdan yönetilmektedir Bildirim Merkezi Kullandığınız uygulamalar belirli faaliyetler (yürütülecek görevler, bir görevin durumunda yapılan değişiklikler, bir görev veya içeriğin gelişimi, bir uygulamada yapılması gereken işlemler ) ile ilgili size bildirimde bulunabilir. Bildirimler, yanda görüldüğü gibi bildirim sayısını belirtmek suretiyle ilgili uygulamanın ikonu üzerinde görüntülenecektir. Bu bildirimleri her bir uygulamnın içerisinde bulabileceksiniz. Ortamınızın üst kısımında yer alan ana nevigasyon menüsünde, OASIS logosu üzerinde toplam bildirim sayısı görüntülenecektir. Tıkladığınızda bildirim merkezine yönlendirileceksiniz ve bildirimleri her bir uygulama, tarih vs. bazında sıralanabilir şekilde bulacaksınız.

7 1.4 İş Amaçlı Kullanım Bir profesyonel kurum adına uygulama satın alma özelliğine ek olarak OASIS in kullanıcı ortamı özellikleri tüm kurum için bir çalışma ortamı olacak şekilde tasarlanmıştır. Kendi profesyonel kurumunuzu oluşturabilecek, çalışanlarını üye olarak ekleyebilecek ve ilgili kullanıcıya satınalınan uygulamaları atayabileceksiniz. Eğer bir Bilgi İşlem Yöneticisi iseniz veya kurumunuz bir heyet tarafından temsil ediliyorsa, "Ağ" kısmını ziyaret edin ve kendi profesyonel kurumunuzu oluşturmaya başlayın Kurumunuzu oluşturmak "Ağ" kısmında tuşuna basın ve kurumunuzu oluşturmaya başlayın. Kurumunuzun adını ve durumunu (kamu veya özel) giriniz. Bilgi : Kar amacı gütmeyen kuruluşlar, STKlar "özel kuruluş" olarak varsayılacaktır. Kurumunuz oluşturulduğunda, Ağ arayüzünde görüntülenecek ve siz de "Admin" rolü atanmış bir üyesi olarak kaydedilmiş olacaksınız.

8 "Admin" statüsü size kullanıcı yönetimine dair tüm özellikleri ve kurumunuzun kullanımına açık olan tüm uygulamaları kullanma imkanı sağlamaktadır. Ayrıca kurumunuzun diğer üyeleri ile yönetimi paylaşma imkanınız bulunmaktadır. Bilgi: OASIS size istediğiniz kadar kurum oluşturma imkanı tanımaktadır Kurumunuza Katmak için Personelinizi Davet Edin Kurumunuza kullanıcılar eklemek için kurumunuzun adının yanında yer alan tuşuna tıklayınız. Tıkladığınızda aşağıdaki açılır işlem kutusu görüntülenecektir. Davet etmek için hedeflenen kullanıcıların e-posta adreslerini giriniz. Aynı satırda aralarına virgül koymak suretiyle birden fazla sayıda kullanıcıyı davet edebilirsiniz. Davetli kullanıcılara daveti kabul etmelerini sağlayacak bir link içeren bir e-posta iletilecektir. Bilgi : Davetli kullanıcının halihazırda bir OASIS hesabı olması şart değildir. Davetli kabul linkini tıkladığında kendisinden hesabını oluşturması istenecek olup davet de otomatik olarak doğrulanmış olacaktır. Bilgi: Davetli kullanıcıların başka bir e-posta adresi ile tanımlanmış bir OASIS hesabı olabilir. Kabul linkini tıkladıklarında profesyonel kullanım amacıyla yeni bir hesap oluşturabilirler veya farklı faaliyetlerini tek bir hesapla yönetmek için kimlik doğrulaması yapabilirler. Kurumunuzun ve personelinin yönetimini kolaylaştırmak için Yöneticinin kullanıcıların davetleri kabul ederek rollerini ve kullanacakları uygulamaları kendilerine atamalarını beklemesi gerekmemektedir. Davetli kullanıcılar kurumunuzun ağında görüntülenecektir.

9 1.4.3 Kullanıcı Rolleri Atama OASIS te iki tür kullanıcı rolü mevcut bulunmaktadır: - Yöneticiler, kurumları adına hareket edebilirler. Örneğin, uygulamaları satınalabilir veya abonelikleri sonlandırabilirler ve de kurumları ile ilişkili kullanıcılar yönetebilirler. - Kullanıcı Rolü ise Yöneticilerin uygulama atayabilecekleri bir roldür. Kullanıcının adının yanında yer alanda Düzenle linkine tıklayarak rolünü değiştirebilirsiniz. Kullanıcılar ve roller belli olduğunda artık satınalınmış uygulamaları atayabilirsiniz.

10 1.5 OASIS Mağazası Bir uygulama bulun OASIS mağazasına erişim halka açıktır ancak bir uygulama satınalmak, herhalükarda bir OASIS hesabı gerektirmektedir. Mağazada kamu kurumları, özel şirketler ve vatandaşların kullanımına yönelik uygulamalar bulacaksınız. Uygun kutucuğu tıklayarak sadece amacınıza uygun uygulamaların görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve satınalam sürecini başlatmak için istediğiniz uygulamaya tıklayabilirsiniz. Uygulama bilgi sayfasında aşağıdaki detayları bulabilirsiniz : - Sağlayıcının adı - Uygulamanın sürümü - Uygulamanın son güncelleme tarihi - Screenshots Ekran görüntüleri - Uygulamanın maliyeti - Uygulamanın desteklediği diller - Tarif

11 tuşuna tıklayarak satınalma sürecini başlatabilirsiniz. Uygulamanın türüne göre uygulamayı kişisel kullanım için mi yoksa yönettiğiniz bir kurum adına mı satınalmak istediğiniz sorulabilir. Uyarı: OASIS Kullanım Şartlarının yanı sıra her bir uygulamanın kendisine ait kullanım şartları bulunmaktadır. Satınalma işlemini doğrulamadan önce ilgili kullanım şartlarını dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Bir uygulama satınalındığında o uygulamaya ait kısayol ikonu varsayılan Kontrol Panelinizde görüntülenecektir ve de Uygulama Yönetimi kısmında listelenecektir. Bilgi: Bir uygulamanın satınalınması onun hemen kullanılabileceği anlamına gelmeyebilir. Satınama senaryosu, kurumunuza ve ilgili kurum adına satınalma yetkinize dair belgeler ile kamu kurumları özelinde satınalma kararına kanıt oluşturan yetkili organ irade beyanının sunulmasını içerebilir.

12 1.6 Uygulama Yönetimi Bir uygulamanın yönetimi, kişisel veya profesyonel bir kapsam dairesinde kullanılsın, o uygulamaya dair tüm bilgiler (sağlayıcı koordinatı, uygulamanın sürümü, son güncelleme ) ile satınalınmasına dair tüm bilgileri (abonelik türü, fiyat, satınalam tarihi ) bulmanıza olanak sağlamaktadır. Bilgi: Bir uygulamadaki aboneliğin sonlandırılması da buradan yönetilmektedir. Bu temel özelliklere ek olarak, "Uygulama Yönetimi" bir kurum adına satınalınmış olan bir uygulamayı bir çalışanına atama olanağı sunmaktadır. Ayrıca bazı uygulamalar, mağazada yan uygulama yayınlanamanıza olanak sağlamaktadır Bir Uygulamanın Bir Kullanıcıya Atanması Sadece Ağ kısmında kayıtlı kurumların Yöneticisi için tanımlanmış omak kaydıyla, OASIS uygulamayı satınalmış olan kuruma ait kullanıcılara bir uygulamayı atama imkanını sunmaktadır. Uygulama Yönetimi kısmında kurumunuzun adının yanında yer alan oku tıklayarak kurumunuzun uygulamasını görüntüleyebilirsiniz. OASIS kapsamında uygulama ifadesi ile kendi global ayarları olan jenerik uygulamaları yan uygulama olarak adlandırılan farklı kullanıcı arayüzlerinden ayırıyoruz. Normal koşullarda her bir jenerik uygulama en azından bir yan uygulama sunacaktır (Kontrol Panelindeki kısayol ikonu yan uygulamalara erişim sağlayacaktır.) Örneğin, vatandaş talepleri portalı, kamu kurumlarına yönelik bir uygulama olup kamu görevlisinin kullanımı için bir arka ofis görevi gören bir yan uygulama sunarken talep formları için de istenilen kadar yan uygulama sunmaktadır. Uygulamaları gösterin veya gizleyin Jenerik uygulama Yan uygulamalar

13 Kullanıcı atama işlemi iki adımda gerçekleştirilmektedir. 1. Adım 2. Adım 1. Adım: Birinci adım uygulamadaki kullanıcıların eklenmesini içermektedir. Jenerik uygulamanın adının yanında yer alan Kullanıcıları Yönet tuşunu tıklayın ve aşağıdaki açılır işlem kutusuna erişin. Bir Kullanıcı Ekle alanında kullanıcıların adlarını girin ve onları eklemek için tuşuna basın. Bu alan hedeflediğiniz kullanıcıyı ilgili kurumun ilişkileri arasından bulmanıza yardımcı olan otomatik tamamlama özellikli bir alandır. Bilgi: Satınalan kuruma ait olmayan bir kullanıcıya uygulama atayamazsınız. Ayarlar adımı (kullanıcı veri girdisi ve uygulamanın sunduğu ayarlar) tamamlandıktan sonra 2. Adım da uygulamanın atandığı kullanıcılara uygulamaya erişimlerini açabilir ve kullanmalarına izin verebilirsiniz. 2. Adım: İkinci adım kullanıcılara uygulamalara erişim izni vermeyi içermektedir. İstenilen yan uygulamanın adının yanında yer alan Kullanıcılara Ata linkini tıklayın ve aşağıdaki açılır işlem kutusuna erişin.

14 2. Adım da kullanıcılar ekleme işlemi sırasında otomatik olarak kullanıcı Kontrol Panelinde yer alan uygulamanın kısayol ikonu görüntülenir. Bu adımda, sadece zaten 1. Adım da eklediğiniz kullanıcıları ekleyebilirsiniz. Bilgi: OASIS te bir kullanıcıyı bir uygulamaya eklemek demek, o kişiye uygulamaya erişim imkanı vermek demektir. Uygulamada mevcut olan farklı erişim hakları halen uygulama düzeyinde yönetilmektedir. İkon kullanıcı Kontrol Panelinde görüntülendiğinde artık uygulamaya kullanıma hazır durumdadır Mağazada Yan Uygulama Yayınlamak Bazı uygulamalar, kurumunuz dışındaki kullanıcıları gerekli kılması veya izin vermesi halinde size mağazada yan uygulama yayınlama olanağı tanıyabilirler. Bu harici kullanıcılar, vatandaşlar, kamu kurumları veya özel kuruluşlardan oluşabilir. Mevut durumda, sadece ücretsiz bir uygulama bir yan uygulama ile mağazada yayınlanabilir. Mağazada yayınlanan yan uygulamalar Yan uygulamanın adının yanındaki Ayarlar linkine tıklayın ve aşağıdaki açılır işlem kutusuna erişin.

15 Bir servis sağlayıcı gibi mağazada uygulamanızın nasıl görüntüleneceğini tespit edebilirsiniz. Mevcut ayarlar: - Uygulamanın hangi ad altında görüntüleneceği - Tarif (uygulamanın amacı, ticari mesaj, detaylı fonksiyonlar ) - İkon - Konumuna göre son kullanıcıları hedeflemenize olanak sağlayacak olan konumladırma özelliği (tercihe bağlı). Bir kent, posta kodu, ülke. belirleyebilirsiniz. Aşağıdaki kutucuğu işaretleyin ve değişiklikleri uygulamaya kaydedin. Bilgi: Mevcut gelişim aşamasında OASIS bir uygulamanın harici kullanıcılarını yönetmenize olanak verecek arayüzler sunmamaktadır. Bunu uygulamanın kendisi gerçekleştirebilir.

16 1.7 Çeşitli Hususlar Kullanıcı Oturumu ve Çıkış OASIS te kimlik doğrulaması yaptığınızda, her bir uygulama için ayı ayrı kimlik doğrulamasını gerektirmeyecek şekilde tüm uygulamalarınız için geçerli bir oturum oluşturmuş oluyorsunuz. Uyarı: Bir uygulamadan çıkış yapmak istediğinizde oturumunuz diğer uygulamalar için gerçeli olmayı sürdürmektedir. Bir açılır işlem menüsü size tüm açık uygulamalardan çıkış yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. - OASIS portalından çıkış yaptığınızda devam eden oturumunuz sonlandırılır ve tüm uygulamalara olan erişiminiz kapatılır. Korumalı alana erişim için daha sonra yapılacak teşebbüsler yeni bir kimlik doğrulamayı harekete geçirecektir Eklenecek Özellikler Kişisel Verilere Erişim Yönetimi Mevcut durumda kullanıcılar, satınalma işlemi sorasında veya uygulamaları kullanırken uygulamalara kişisel verilerine (profilleri) erişim izni tanımaktadırlar. Devam eden geliştirme sonucunda Profil kısmında uygulamaların hangi verilere (hesap verisi, kimlik, adres ) erişebildiği görüntülenecek ve kullanıcılara herhangi bir zaman bu erişimi reddetme yetkisi verilecektir.

17 Kişisel verilere erişimin durdurulması uygulamanın çalışmasını olumsuz etkilemeyecektir ancak kullanıcının kullanırken her defasında profiline erişim izni vermesi veya ilgili bilgiyi manuel olarak tekrar tekrar girmesi gerekecektir. Kullanıcı Notları ve Değerlendirmeler Uygulama bilgi sayfasında kullanıcılar uygulamalar hakkında bilgi notu girebilir ve yorum ekleyebilirler. Kullanıcı değerlendirmelerine aşağıdaki koşulların sağlanması halinde izin verilmektedir: - Bir kullanıcı ancak kimlik doğrulamasından geçtikten sonra değerlendirme ekleyebilir. - Bir kullanıcı ancak halihazırda kullandığı bir uygulama hakkında değerlendirme ekleyebilir. Değerlendirmeler iki şekilde yapılabilir: 1. 1 ila 4 yıldız arasında seçime izin veren reyting sistemi (Beğenmedim, Fena değil, Beğendim, Çok Beğendim) 2. Yorumlar Değerlendirme sahibi Rumuzu ile anılacaktır. Değerlendirme moderasyonu daha sonradan gelecektir.

ESET LICENSE ADMINISTRATOR

ESET LICENSE ADMINISTRATOR ESET LICENSE ADMINISTRATOR Kullanıcı Kılavuzu Bu belgenin en son sürümüne gitmek için burayı tıklatın ESET LICENSE ADMINISTRATOR Telif Hakkı 2015: ESET, spol. s r.o. ESET License Administrator, ESET, spol.

Detaylı

ADOBE CONNECT 9'u Kullanma

ADOBE CONNECT 9'u Kullanma ADOBE CONNECT 9'u Kullanma Yasal bildirimler Yasal bildirimler Yasal bildirimler için, bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Adobe Connect 9.4'teki yenilikler

Detaylı

Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı

Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Conrtibute CS3 Genel Bilgiler... 3 Bölüm 2 Conrtibute CS3 Başlangıç... 7 Bölüm 3 Kullanıcılar... 23 Bölüm 4 Web Sitenizdeki Sayfaları Düzenlemek...

Detaylı

Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu

Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu Odesis Web İçerik Yönetim Sistemi ve E-Ticaret Modülü Kullanım Kılavuzu 1 İÇİNDEKİLER ODESİS YÖNETİM KONSOLUNA GİRİŞ...6 1. BİLGİLENDİRME PANELİ...7 HESAP MAKİNESİ... 7 KURLAR... 7 GÖRÜNÜM STİLLERİ...

Detaylı

LEAPvoX Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Voksporta Teknoloji Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

LEAPvoX Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Voksporta Teknoloji Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Tüm hakları saklıdır. LEAPvoX Kurulum ve Kullanım Kılavuzu Voksporta Teknoloji Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Tüm hakları saklıdır. İçindekiler LEAPvoX Hakkında... 5 LEAPvoX Kullanım Amacı... 5 LEAPvoX Temel Özellikleri...

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu

YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu İçindekiler: İnternet Sitesine Kullanıcı Adı ve Şifre ile Giriş sayfa 3 YereldeAB İnternet Sitesi Haberler Sayfası sayfa

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653 Kullanım kılavuzu Xperia Z3 D6603/D6653 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...10 Cihazınızı

Detaylı

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall AVG 9 Anti-Virus plus Firewall Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 90.6 (14.9.2009) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar, ilgili sahiplerine aittir. Bu

Detaylı

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

Norton Security. Ürün Kılavuzu

Norton Security. Ürün Kılavuzu Norton Security Ürün Kılavuzu Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını çıkardı. Bu kılavuz geri dönüşümlü malzemeler

Detaylı

Ürün Kılavuzu. McAfee epolicy Orchestrator 5.3.0 Yazılımı

Ürün Kılavuzu. McAfee epolicy Orchestrator 5.3.0 Yazılımı Ürün Kılavuzu McAfee epolicy Orchestrator 5.3.0 Yazılımı TELİF HAKKI Copyright 2014 McAfee, Inc. İzinsiz kopyalamayın. TİCARİ MARKA ÖZELLİKLERİ McAfee, McAfee logosu, McAfee Active Protection, McAfee DeepSAFE,

Detaylı

TURKCELL T50 Kullanıcı Kılavuzu

TURKCELL T50 Kullanıcı Kılavuzu TURKCELL T50 Kullanıcı Kılavuzu 1 Kullanım Kılavuzu Hakkında Turkcell T50 yi seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazınızı en iyi durumda tutabilmek için lütfen bu kullanım kılavuzunu okuyun ve gelecekte

Detaylı

[The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net

[The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net A-61768_tr Bu uygulamanın kısımları tarafından kullanılan yazılım aşağıdaki lisans beyanını gerektirir: [The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net Tüm hakları saklıdır.

Detaylı

Kullanım Talimatları Güvenlik Rehberi

Kullanım Talimatları Güvenlik Rehberi Kullanım Talimatları Güvenlik Rehberi Güvenli ve doğru kullanım için makineyi kullanmadan önce "Önce Bunu Oku"daki Güvenlik Bilgileri'ni okuduğunuzdan emin olun. İÇİNDEKİLER 1. Getting Started Güvenlik

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia T3 D5102/D5103/D5106

Kullanım kılavuzu. Xperia T3 D5102/D5103/D5106 Kullanım kılavuzu Xperia T3 D5102/D5103/D5106 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...10 Cihazınızı

Detaylı

CA Clarity PPM. Kaynak Yönetimi Kullanım Kılavuzu. Sürüm 14.1.00

CA Clarity PPM. Kaynak Yönetimi Kullanım Kılavuzu. Sürüm 14.1.00 CA Clarity PPM Kaynak Yönetimi Kullanım Kılavuzu Sürüm 14.1.00 Gömülü yardım sistemleri ve elektronik olarak dağıtılan materyalleri içeren bu Dokümanlar (bundan böyle "Dokümanlar" olarak anılacaktır) yalnızca

Detaylı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı Doküman Yayın Tarihi : 22.04.2011 Revizyon: V01 Copyright 2006 ITG Ltd. Bütün hakları saklıdır. Bu belge ITG Ltd. firmasının özel bilgilerini içermektedir.

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. IPera İletişim Teknolojileri

Kullanıcı Kılavuzu. IPera İletişim Teknolojileri Kullanıcı Kılavuzu İçindekiler İÇİNDEKİLER... 2 T-PANEL NEDİR?... 3 PROGRAMA GİRİŞ... 3 T-PANEL İN SUNDUĞU FONKSİYONLAR... 4 IPERABAR... 4 T-PANEL EKRANI... 5 1- OfisTelefonu Araç Çubuğu:... 5 2- Mesaj

Detaylı

GT-P7500. Mobil İnternet Cihazı Kullanım Kılavuzu

GT-P7500. Mobil İnternet Cihazı Kullanım Kılavuzu GT-P7500 Mobil İnternet Cihazı Kullanım Kılavuzu Bu kılavuzu kullanma Samsung P7500 satın aldığınız için tebrikler. Bu güçlü, her yere git cihaz, aktif yaşam stilinize uyan çok yönlü ve hafif yapısı ile

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3+ E6553

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3+ E6553 Kullanım kılavuzu Xperia Z3+ E6553 İçindekiler Başlarken...7 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...7 Genel bakış...7 Ekranı koruma...8 Montaj...8 Cihazınızı ilk kez açma...10 Google hesabı neden gereklidir?...10

Detaylı

www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web

www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web Imprint Bu kitapta yer alan bilgiler, ön bilgilendirme yapılmaksızın değiştirilebilir. Continental Automotive GmbH şirketinin böyle bir durum karşısında herhangi

Detaylı

Nokia C6 01 Kullanım Kılavuzu

Nokia C6 01 Kullanım Kılavuzu Nokia C6 01 Kullanım Kılavuzu Baskı 2.0 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 5 Başlarken 6 Tuşlar ve parçalar 6 Bir aramanın, şarkının veya videonun ses seviyesini değiştirme 8 Tuşları ve ekranı kilitleme

Detaylı

Norton Security with Backup

Norton Security with Backup TM Norton Security with Backup Ürün Kılavuzu Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını çıkardı. Bu kılavuz geri dönüşümlü

Detaylı

Ürün Kılavuzu. McAfee epolicy Orchestrator 5.0.0 Yazılımı

Ürün Kılavuzu. McAfee epolicy Orchestrator 5.0.0 Yazılımı Ürün Kılavuzu McAfee epolicy Orchestrator 5.0.0 Yazılımı TELİF HAKKI Copyright 2013 McAfee, Inc. İzinsiz kopyalamayın. TİCARİ MARKA ÖZELLİKLERİ McAfee, McAfee logosu, McAfee Active Protection, McAfee AppPrism,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Nubuto Kullanım Kılavuzu Proje yöneticisi

Nubuto Kullanım Kılavuzu Proje yöneticisi XTM International Ltd. tarafından yayımlanmış, İstanbul Arel Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri tarafından çevrilmiş, Dragoman Ltd. tarafından gözden geçirilmiştir. XTM International

Detaylı

Nokia 603 Kullanım Kılavuzu

Nokia 603 Kullanım Kılavuzu Nokia 603 Kullanım Kılavuzu Baskı 1.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 5 Başlarken 6 Tuşlar ve parçalar 6 SIM kartı takma 6 Hafıza kartı takma 8 Telefonunuzu şarj etme 10 Bir aramanın, şarkının veya

Detaylı

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Bilgisayar ortamında Veri tabanı programını kullanarak, istenilen özelliklere göre dosyalama

Detaylı

Ürün Kılavuzu Revizyon B. McAfee epolicy Orchestrator 5.1.0 Yazılımı

Ürün Kılavuzu Revizyon B. McAfee epolicy Orchestrator 5.1.0 Yazılımı Ürün Kılavuzu Revizyon B McAfee epolicy Orchestrator 5.1.0 Yazılımı TELİF HAKKI Copyright 2014 McAfee, Inc. İzinsiz kopyalamayın. TİCARİ MARKA ÖZELLİKLERİ McAfee, McAfee logosu, McAfee Active Protection,

Detaylı