Tüm telif hakları DENSAN ELEKTRONİK SAN. VE TİC. A.Ş.'ye aittir. Herhangi bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Tüm telif hakları DENSAN ELEKTRONİK SAN. VE TİC. A.Ş.'ye aittir. Herhangi bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz."

Transkript

1 Tüm telif hakları DENSAN ELEKTRONİK SAN. VE TİC. A.Ş.'ye aittir. Herhangi bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz. 19 Mayıs Mah. Sinan Ercan Cad. Kadı Paşa Sok. Yeni Öztürk Apt. No:16/3 Kadıköy İSTANBUL Tel: (0216) Fax: (0216)

2 DENSAN ELEKTRONİK SAN. VE TİC. A.Ş. DENSOFT YAZILIM VE SİSTEM ÇÖZÜMLERİ Sistem ve yazılım çözümleri geliştirme konusunda 25 yıldır faaliyette bulunun firmamız, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kantinleri, orduevleri, sosyal tesisleri, özel eğitim tesisleri (kamplar), misafirhaneleri vb. yerlerinde kullanılmak, kurum mevzuatına uygun ve kuruma özel İşletme Yönetim Sistemi yazılımını geliştirmiş bulunmaktadır yılında Oyakbank sponsorluğunda yürütülmekte olan Akıllı Kart projesinin bir parçası olan İşletme Yönetim Sistemi yazılımını geliştirmekle görevlendirilen firmamız, Oyakbank ın el değiştirmesi sonrasında da bu konudaki çalışmalarını sürdürmüş ve halen de sürdürmektedir. Tamamen mevcut kantin, orduevi ve teftiş yönetmeliklerine uygun şekilde geliştirilmiş olan İşletme Yönetim Sistemi halen birçok birlikte uygulamada bulunmakta ve kullanılmaktadır. Yazılımımız, gerçek zamanlı, online, çok kullanıcılı ve işlemlerin büyük oranda otomatik olarak yapılmasına imkan veren bir yazılımdır.. Son derece kolay kullanımlı olarak geliştirilmiş olan bu sistem, konuya yabancı durumdaki kullanıcıların bile kolayca uygulamayı işletmesine ve yürütmesine imkan sağlamaktadır.. Kurum kullanıcılarının istekleri doğrultusunda uzunca bir süredir yapılan çalışmalar ve gerçekleştirilen geliştirmelerin sonucunda, uygulamanın kurumun tüm ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılar olgunluğa ulaştığını değerlendirmekteyiz. Ekteki sayfalarda sistemi tanıtan yazı ve uygulamanın var olan özelliklerini anlatmaya yönelik ekran görüntüleri dikkatlerinize sunulmaktadır. Konuyla ilgili her türlü soruyu yanıtlamaya ve daha ayrıntılı bilgi vermeye her zaman hazır olduğumuzu bilginize arz ederiz. Saygılarımızla, Gazi GÜDER Bil.Yük.Müh. Yön.Kur.Bşk. 19 Mayıs Cad. Sinan Ercan Cad. Kadı Paşa Sok. Yeni Öztürk Apt. No:16/3 Kadıköy / İSTANBUL Tel: (0216) Fax: (0216)

3 DENSOFT İŞLETME YÖNETİM SİSTEMİ GENEL TANITIM: Densoft İşletme Yönetim Sistemi; yiyecek ve içecek işletmelerinde bulunan birimlerin (kantinler, marketler, büfeler, lokantalar, konuk evleri, restoranlar, kafeler, kamplar, gazinolar, vb.) sipariş, stok, satın alma, muhasebe, reçete, maliyet, üretim, talep, fatura, kasa, banka, teftiş, satış vb. gibi tüm işlemlerini bütünleşik bir yapıda işleyecek şekilde tasarlanmış ve özel olarak bu sektör için hazırlanmış yazılım sistemidir. Sistem, bir işletmenin ihtiyaç duyabileceği her türlü otomasyon ihtiyacını en uygun fayda/maliyet oranı ile karşılayacak, kullanımı kolay, ülkemiz ve kurumun şartlarına uygun, hemen hemen her ortamda çalışabilecek, çok kullanıcılı, gerçek zamanlı, online, parametrik, kurluşu basit ve birbirileri ile entegre muhtelif alt sistemlerden oluşmaktadır. İhtiyaç duyulduğunda işletmenin diğer uygulamaları ile entegrasyona da imkan vermektedir. Örneğin; POS üzerinden akıllı kart, kredi kartı veya nakit olarak satış yapan işletmelerde gün sonunda o gün içindeki satış bilgilerini uygun yapılarda sisteme aktarıp günlük stok kontrolünün (alım, iç dağıtım, maliyet, üretim ve satış) yapılması da mümkün olmaktadır. Sistemi oluşturan Alt-Sistem ve işlemleri; Muhasebe Sistemi, Stok Kontrol Sistemi, Fatura Sistemi, Reçete (Muaddel) İşlemleri, Ana Depo (Kiler) ve Şubeler Arası Stok İşlemleri, Talep Sistemi, Satınalma Sistemi, Şube-İşletme Satış İşlemleri, Yönetmelik Raporları ve Teftiş Raporları, Restoran Yönetimi, Ordu Evi Misafirhane ve Motel Yönetim Sistemi, Nizamiye Giriş Kontrol Sistemi, Sistem Kuruluş ve Yönetim İşlemleri, İşletim Parametreleri gibi ana alt başlıklar altında toplamak mümkündür. Bu başlıklara ilişkin özet açıklayıcı bilgiler bu dokümanın ilerleyen sayfalarında verilmiştir. Densoft İşletme Yönetim Sisteminin bir kurumda uygulamaya geçirilmesi ile kurumun hemen elde edeceği katma değerler ile sağlayacağı faydalar özet olarak şöyle sıralanabilir. Çalışanların karar vermede ihtiyaç duyduğu bilgiler seviyelerine göre doğru, yeterli ve zamanında ulaşılabilir olacak, karar alma süreçleri kısalacak, etkin bir yönetim ve kontrol imkanına kavuşularak verimlilik artışı sağlanacaktır.

4 Veri kaydetme ve veri işleme süreçlerindeki hatalar azalacak, aynı bilginin değişik amaçlarla tekrar tekrar sisteme girilmesi ihtiyacı ortadan kalkacak, işlemler hızlanacak, hizmet kalitesi artacak, işgücü ve zamandan tasarruf edilecektir. Bütünleşik yapının gereği olarak bilgiler merkezi bir veri tabanında toplanarak otomatik güncellenmiş olacak ve bağımsız modüller arası bilgi tutarsızlıkları ortadan kalkacak, bilgilerin güvenilirliği artacak ve çalışanların her uygulamdan aynı güvenilir ve tutarlı bilgilere ulaşması sağlanmış olacaktır. İşletmenin faaliyetleri kurum mevzuatlarına ve işletmecilik kurallarına uyumlu olarak standart hale gelecek, ilgili birimler arasındaki bilgi akışları iyileşecek, etkin olmayan süreçlerden etkin süreçlere geçiş sağlanmış olacak, süreçlerin her adımı izlenebilir, kontrol edilebilir, denetlenebilir ve ölçülebilir olacaktır. Etkin bir stok kontrol, üretim, satış ve sipariş yönetimine sahib olunacak, stok taşıma ve bulundurma maliyetleri düşürülebilecek, kayıplar azalacak ve verimlilik artacaktır. İhtiyaç duyulan her türlü belge ve bilgi mevzuata uygun olarak elektronik ortamdan üretilebilir ve raporlanabilir olacak, el ile belge ve rapor hazırlama ihtiyacı ortadan kalkacak, işlemler hızlanacak, bilgi arama maliyetleri azalacak, emek ve zaman tasarrufu sağlanacaktır. Standartlara uygun bir muhasabe düzenine sahib olunacak ve her türlü kanuni defter ve kayıtları ile Bilanço ve Kar-Zarar raporları, Teftiş Raporları ve diğer yönetimsel raporlar otomatik olarak üretilecektir. GENEL ÖZELLİKLER: Sistem; malzeme/ürün/demirbaş/promosyon vb. kalemlerin alış faturasının sisteme işlenmesi ve ürünlerin ana depoya girişi ile başlar. Bu aşamada malın birim fiyatı(alış fiyatı) oluşur. Buna bağlı olarak satış fiyatı belirlenir. Bu malların iç dağıtımla işletme/şube ye çıkışı yapılır. Malzeme/ürün işletmede satılır veya üretimde kullanılabilir ve mal sistemden çıkar. Bu işlemler işletmelerde gerçek zamanlı ve entegre olarak yapılır ve işlemlerle ilgili tüm muhasebe fişleri otomatik olarak hazırlanır. Yani malın alım faturası ile sisteme girişi, iç dağıtımla işletmelere çıkışı, işletmede üretimde kullanılıp yeni bir ürün olarak satışı veya doğrudan satılılarak alınan bedelinin ilgili hesaplara aktarımı sistem içinde otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Sistemin bazı özellikleri özet olarak aşağıda sıralanmıştır. Gün içinde yapılan tüm işlemlerin yevmiye fişleri otomatik olarak (muhasip kontrolünde) oluşturulmaktadır. Tüm raporların imza blokları kullanıcı tarafından tanımlanabilmekte ve ilgililerin görev yaptıkları döneme göre otomatik olarak düzenlenmektedir.

5 Gerek kullanım, gerekse işlemler sırasında adım adım izlenebilecek yardım olanakları sistemin ihtiyaç duyulabilecek noktalarına yerleştirilmiştir. Reçete (muaddel) bankası oluşturulmuştur. Buradan yapılacak seçimlerle de, reçete (muaddel) tanımları kolayca sisteme aktarılabilmektedir. Stoklar içinde benzer şekilde banka oluşturulmuştur. Stok kalemlerinin genel çerçevede standart olması için çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Barkod kullanımı sistemin her tarafında vardır. Muhasebe sisteminde Hesapların açılması, oluşturulması çoğunlukla otomatik ve yönetmeliklere uygun şekilde yapılmaktadır. Sistem kurulumu sırasında yönetmeliklere göre kullanılacak olan hesaplar sisteme yüklenmektedir. Yeni açılacak şube / işletmeler için ise şube açılışı/tanımlanması sırasında gerekli ve ilgili tüm hesaplar otomatik olarak açılmaktadır. Tüm raporlar mevcut yönetmeliklere uygun biçimde hazırlanmıştır. Teftiş için hazırlanacak olan raporlar otomatik olarak sistem tarafından üretilmektedir. Kullanıcılar yalnızca kendilerine tanımlanmış olan yetkilere göre belirli bölümlere giriş ve işlem yapabilmekte ve böylece güvenlik sağlanmaktadır. Her kullanıcının sistemde hangi işlemleri yaptığı ayrıntılı biçimde ve sürekli olarak kaydedilmekte ve bu kayıtların gerektiğinde izlenmesi ve denetlenmesi sağlanmaktadır. Yönetmelikler gereği yapılması zorunlu olan Ay-sonu yansıtmaları, kapanışları ve yeni ayın açılışları otomatik olarak sistem tarafından yapılmaktadır. Bilanço, Kar-Zarar vb. raporlar sistem tarafından otomatik olarak üretilmektedir. Özel eğitim kampları için dönem sonu ve dönem başı işlemleri ile yılsonu kapanış ve yılbaşı açılış işlemleri de sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Sistemin kullanımıyla ilgili yardım, kullanım kılavuzu, sıkça sorulan sorular vb. destekleyici araçlar geliştirilmiş ve bunlar sistem içinde kullanıcılar tarafından kolayca erişilebilir ve uygulanabilir durumdadır. Gerek tek düzen muhasebe sistemini, gerekse diğer işlemleri anlatan belgeler yazılımların içine yerleştirilmiştir. İşletme Yönetim Sistemine özgü İşletme Terimleri Sözlüğü hazırlanmış ve yazılımların içerisine konmuştur. Sistem parametrik yapıda hazırlanmıştır. Böylece kurumun kendi gereksinimlerine göre sistemin işleyişini yönetmeliklere uygun biçimde değiştirmesi olanağı sağlanmıştır. Sistem çok kullanıcılı, gerçek zamanlı ve online olarak geliştirilmiştir.

6 SİSTEMİ OLUŞTURAN ANA ALT- SİSTEMLERE İLİŞKİN ÖZET AÇIKLAMALAR: MUHASEBE ALT-SİSTEMİ Bu Alt-Sistem kapsamında, diğer Alt-Sistemlerde yapılan ve muhasebe doğuran herbir işlem için otomatik muhasebe adımı ile günlük yevmiye fişleri oluşturulur. Muhasip, bir bilanço döneminde ilk başlangıç devir fişi hariç dışarıdan, ya da elle fiş giriş ihtiyacı duymadan bilançoyu oluşturur ve istenilen raporları alır. Tek düzen muhasebe sisteminde olması gereken ana hesaplar muhasebe ana dosyasında açılmış olarak sisteme yüklenir. İşletme tanımlandığı zaman da o işletme ile ilgili tüm hesaplar otomatik olarak açılmış olur. Muhasebe işlemlerinin sistemde tutulmaya başlanması için, devir tarihi itibariyle işletmenin defterlerinde kayıtlı kasa, banka, demirbaş, malzeme, satıcı firmalar, sermaye vb gibi hesaplarının bakiyeleri için bir fiş düzenlenerek sisteme girilmesi gerekmektedir. Özetle işletmenin devir tarihindeki bilançosunun aktif ve pasif bakiyeleri sisteme kaydedilerek muhasebe başlatılmış olur. Muhasebe Alt-Sistemi kapsamında kasa işlemleri, banka işlemleri ve pos kredi işlemleri ile diğer ilgili cari hesap işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca muhasebe sistemi ile ilgili bilanço, yevmiye, kebir, kar-zar tabloları vs. gibi her türlü raporlama/görüntüleme işlemleri de bu alt-sistem kapsamında yapılmaktadır. Bu Alt-Sistem kapsamındaki ana işlemler özet olarak aşağıda sıralanmıştır. İŞLEMLER. - Hesap planı işlemleri - Fiş giriş işlemleri - Yevmiye ve kebir işlemleri - Mizan, bilanço, kar-zarar işlemleri - Yansıtma, ay sonu kapama, yıl sonu kapama işlemleri - Kasa işlemleri - Banka işlemleri - Pos-kredi kartı işlemleri - Otomatik muhasebeleşme işlemleri STOK KONTROL ALT-SİSTEMİ Bu Alt-Sistem kapsamında, envanter takibi yapılan tüm malların her türlü stok işlemleri, devir girişi, sayım, depo giriş/ çıkış, üretim, satış vb işlemleri yapılır. Sistemde var olan ve yönetmelikler gereği kullanılan tüm raporlar anında alınabilir ve bunlar kullanılarak istenen her şey izlenebilir. Bu Alt-Sistem kapsamındaki ana işlemler özet olarak aşağıda sıralanmıştır.

7 İŞLEMLER - Stok kartı güncelleme işlemleri - Stoklar arası transfer işlemleri - Ambar defterleri - Envanterler - Sayımlar ve fire işlemleri - Satış fiyatları işlemleri - Genel raporlar - Katalog işlemleri - Stok devir bilgilerini güncelleme işlemleri - Satış istatistikleri - Stok sistemi işletim parametre işlemleri - Diğer işlemler FATURA ALT-SİSTEMİ Bu Alt-Sistem kapsamında, Kilere/Ana Depoya mal girişi alım faturasının sisteme işlenmesi ile yapılır. Fatura girişi çok ayrıntılı olarak yapılabilmektedir. Faturaların türü (irsaliyeli, promosyon, genel gider, demirbaş vs) fatura giriş işlemi sırasında belirlenmektedir. Fatura girişi sonunda satın alınan malzemelerin satış fiyatları belirlenerek Fiyat Tespit Tutanağı sistem tarafından hazırlanmaktadır. Faturalama ile ilgili her türlü raporlama/görüntüleme işlemi yapılabilmektedir. Bu Alt-Sistem kapsamındaki ana işlemler özet olarak aşağıda sıralanmıştır. İŞLEMLER - Alış faturaları giriş güncelleme işlemleri - Fiyat tespit tutanağı - Satış faturaları işlemleri - İade faturaları işlemleri - Genel raporlar - Fatura cinslerine göre aylık icmaller MUADDEL REÇETE ALT-SİSTEMİ: Bu Alt-Sistem kapsamında, tesis içinde üretim yapan işletmelerdeki her türlü yemek üretimine ilişkin işlemler ilgili birimlerce takip edilebilmektedir. Her türlü üretimin muaddelleri (reçeteleri) oransal bazda tanımlanır. Üretilecek ürünlerin malzeme ihtiyaçları ile malzeme birim fiyatlarını baz alarak üretilen yeni ürünün maliyet ve satış fiyatı belirlenir. Maliyet hesapları son giriş, FİFO (İlk Giren İlk Çıkar), anlaşmalı fiyatlar vb. ölçütler üzerinden hesaplanabilir. Üretim yapıldığında üretimde kullanılan malzemeler işletme stoklarından otomatik olarak düşülür. Envanter, ambar defterleri, işletme defteri vb. tüm raporlar bu anda hazır konumdadır. Bu Alt Sistem kapsamındaki ana işlemler özet olarak aşağıda sıralanmıştır.

8 İŞLEMLER - Reçete (Muaddel) giriş/tanımlama işlemleri - Reçete (Muaddel) cetvelleri işlemleri - İhtiyaç belirleme işlemleri - Maliyet belirleme işlemleri - Üretim yaptırmak - Toplu üretim işlemleri - Reçete (Muaddel) maliyet - satış listeleri - Diğer işlemler ANA DEPO (KİLER) VE ŞUBELER ARASI STOK İŞLEMLERİ ALT-SİSTEMİ: Bu Alt-Sistem kapsamında, ana depoda bulunan malların talep yapan işletmeye iç dağıtım belgesi hazırlanarak çıkışı yapılır.iç dağıtım işlemi tek tek ürün bazında, fatura bazında veya iç talep bazında yapılabilir. Ayrıca işletmeler arası mal transferi de ihtiyaç duyulduğunda yapılabilir. Bu Alt-Sistem kapsamındaki ana işlemler özet olarak aşağıda sıralanmıştır. İŞLEMLER - Doğrudan iç dağıtım işlemi - Fatura bazında iç dağıtım işlemi - Talep bazında iç dağıtım işlemi - Şubeler arası mal transferi - Şubeden ana depoya iç geri verme işlemi - İç dağıtım icmalleri (şube ve genel) - Ana depo ve şubelerdeki dönemsel stok hareketi işlemleri - Diğer işlemler TALEP ALT_SİSTEMİ Bu Alt-Sistem kapsamında, her işletme ihtiyacı olan ürün/malzemeleri belirleyerek ana depoya sistem üzerinden bildirebilir. Talep edilen malzemeler Ana Depoda mevcut ise; bunlar için iç dağıtım belgesi düzenlenerek stoktan çıkışı yapılır. Stokta yeterli miktarda olmayanlar için ise satın alma ihtiyaç listesi hazırlanır. Bu Alt-Sistem kapsamındaki ana işlemler özet olarak aşağıda sıralanmıştır. İŞLEMLER - Şubelerin talep girişi - Talepleri onaylama işlemi - Talep fişlerinin basımı - Şubenin ana depoya otomatik talep çıkartması - Taleplere göre malzeme ihtiyaçları - Şubeleri talep durumları - Bekleyen talepler - Diğer işlemler

9 SATINALMA ALT-SİSTEMİ: Bu Alt-Sistem kapsamında, ana depo ve şubelerin taleplere göre ihtiyaçları belirlenir ve eksik malzemeler için satın alma istek listeleri oluşturulur, anlaşmalı fiyatlar ve kritik stok seviyeleri girişi yapılır. Belli miktarın altına düşen stoklar için ilgililere uyarı verilir. ŞUBE İŞLETME SATIŞ İŞLEMLERİ ALT-SİSTEMİ: Bu Alt-Sistem kapsamında, sisteme entegre yazar kasa ve benzeri cihaz var ise günlük satışlar ilgili işletmede online olarak yapılabilir. Bu tür cihaz bağlantısı olmayan işletmelerde aylık/dönemlik sayım ve işletmede bulunan mallara bakılarak aylık/dönemlik toplu satış işlemi yaptırılır. Satışlar ile ilgili çeşitli görüntüleme/raporlama işlemi bu bölüm altında yapılmaktadır. Bir kişisel bilgisayara bağlanacak fiş yazıcısı ve barkod okuyucusu kullanılarak market satış düzeni kurulabilir ve sistem içindeki satış yazılımı ile işletime sokulabilir. Bu Alt-Sistem kapsamındaki ana işlemler özet olarak aşağıda sıralanmıştır. İŞLEMLER - Günlük satış işlemleri (anında satış ve stoklardan düşüş) - Toplu satış işlemleri - Satışlarla ilgili z-raporu - Günlük satış fişi listesi - Satış fiyatları listesi - Günlük satış kar-zarar raporu - Satış istatistikleri - Diğer işlemler YÖNETMELİK RAPORLARI VE TEFTİŞ RAPORLARI ALT-SİSTEMİ: Bu Alt-Sistem kapsamında, Silahlı Kuvvetlerde bulunan kantin yönetmeliği ile sosyal tesisler yönetmeliğine uygun ve bu yönetmeliklerce istenilen her türlü dönemsel/aylık bazda raporlama işlemleri yapılmaktadır. Bu Alt-Sistem kapsamındaki ana işlemler özet olarak aşağıda sıralanmıştır. İŞLEMLER - Envanter listeleri - Ambar defteri - Kredili mal takip defteri - İşletmeler kar-zarar raporu - Ödeme planı listesi - Günlük hasılat defteri - İşletmeler satış harcama raporu - Diğer işlemler TEFTİŞ RAPORLARI ALT-SİSTEMİ Bu Alt-Sistem kapsamında, Sosyal Tesisler Yönetmeliği ve Askeri Kantin Yönetmeliğinin istediği her türlü raporlama/görüntüleme yapılmaktadır. Bu Alt-Sistem kapsamındaki ana işlemler özet olarak aşağıda sıralanmıştır.

10 İŞLEMLER - Ana depo ve şube işletme defterleri - Mal beyanı - İşletme durum tablosu - Aylık kar-zarar tablosu - Yıllık kar-zarar tablosu - Genel gider belgeleri listesi - Demirbaş malları listesi - İşletme gideri belgeleri listesi - Diğer işlemler RESTORAN YÖNETİMİ Bu sistem, sosyal tesislerin lokanta hizmetleri için geliştirilmiş bir sistemdir. Adisyon ve sipariş takibi, siparişlerin mutfaktaki yazıcılardan otomatik olarak çıkması, masa ve garson takibi, satışlar, tahsilatlar vb. gereksinim duyulan tüm işlevleri yerine getirir. PC kullanarak, dokunmatik ekran kullanarak, el terminali kullanarak vb. şekillerde işletilebilmektedir. Tek yerden restoran yönetimi, garsonlara verilen yetkilere göre işletim, hızlı yemek (Fastfood) uygulaması olarak her biri için ayrı olmak üzere alt sistemler geliştirilmiştir. Adisyon, satış fişi otomatik olarak üretilir ve istenen sayıda kopası basılabilir. Satış iptal işlemleri yalnızca yetki verilen kişiler tarafından yapılabilir ve ipal edilen işlemler de ayrıca izlenir. ORDU EVİ, MİSAFİRHANE ve MOTEL YÖNETİM SİSTEMİ Bu sistem, orduevi, misafirhane ve motellerde oda tahsisi, giriş beyannamesi, ücretlendirme, doluluk durumları vb konular ve bunlarla ilgili çeşitli raporlama işlemlerinin yapıldığı bir sistemdir. NİZAMİYE GİRİŞ KONTROL SİSTEMİ Bu sistem, askeri kamplar, ordu evi ve sosyal tesislere girişte, bu tesislerden faydalanacakların kontrollerinin yapıldığı, giriş çıkış kayıtlarının tutulduğu, girişi sakıncalı personelin tespiti ve bunlarla ilgili çeşitli raporlamanın yapıldığı bir sistemdir. İŞLETİM PARAMETRELERİ İşletme Yönetim Sistemi parametrik bir sistem olup; işletmenin türü, işletme kuralları ve benzer parametreler bu Alt Sistem kapsamında sisteme tanımlanmakta veya tanımlı parametrelerden seçim yapılmaktadır. Örneğin; Bilanço düzeni : tek düzen veya işletme DEFTERİ esasına göre, Tesis türü: ordu evi, kamp, gazino, kantin vs gibi. Sabit kar uygulaması, otomatik stok transfer işlemi, irsaliye kullanımı vs gibi çeşitli parametre tanımları yapılarak yazılım içinde bu parametrelere göre

11 değişik raporlama / görüntüleme bilanço ve benzer bilgilerin parametrelere göre farklı yapıdaki üretilmesi sağlanabilmektedir. Yazılımın bir özelliği de her farklı hesap türünün cari hesap şeklinde hareket bazında takip edilebilmesidir. Örneğin; promosyon geliri, firma cari hesap işlemleri, işletme şube tahsilat hareketleri, banka cari hareketleri, diğer özel gelirler vs gibi sistemde işlem gören her hesap türü cari hareket olarak takip edilebilmekte ve bunların hareket bazında ekstreleri (hesap dökümü) alınabilmektedir. SİSTEM KURULUŞUNDA YAPILACAK İŞLEMLER. İşletmenin Donanım sistemleri üzerine Densoft İşletme Yönetim Sistemi Yazılımı kurulduktan sonra, işletmenin sistemi kullanılabilir hale gelmesi için aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekmektedir. 1. İlk önce ana menüden sistem parametreleri girilerek ilgili işletmenin ismi / unvanı ve tesis tipi (kantin, orduevi, kamp) belirtilir. Bilanço alma şekli (tek düzen, işletme defteri) 2. Kuruluşun ilgili şube/işletmeleri işletme tanımlama adımı seçilerek tanımlanır. 3. Tesiste işlem gören malzemelerin stok kartları açılır. Bu işlem esnasında istenirse daha önce oluşturulmuş stok bankasından yararlanılabilir. 4. Stok kartları açıldıktan sonra reçete (muaddel) dosyası oluşturulur. Reçete (Muaddel) tanımlanırken sadece muaddel içinde kullanılan malzemeler ve birim bazında oranları yazılır. Diğer yandan sistemde var olan reçete (muaddel) bankasından seçerek ve aktararak da muaddeller oluşturulabilir. 5. Üretim esnasında maliyet fiyatı işletme stoklarında var olan malzemenin birim fiyatlarını kullanarak reçete (muaddel) maliyeti belirlenir. Bu temel tanımlamalar yapıldıktan sonra başlangıç tarihi itibariyle sayımlar yapılır ve sayımlar miktar, alış fiyatı, satış fiyatı belirtilerek ana depo ve işletmeler olarak devir kayıtları açılır. Daha sonra alım faturaları ile mal girişleri ve iç dağıtım belgeleri ile işletmelere çıkışları yapılır. Ve sistem çalışmaya başlar.

12

13

14

15

16

17

18

MİKRONOM. Ticari ve Entegre Muhasebe Otomasyon Paketi. 2007 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKRONOM. Ticari ve Entegre Muhasebe Otomasyon Paketi. 2007 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRONOM Ticari ve Entegre Muhasebe Otomasyon Paketi 1 MİKRONOM Bilişim sektörü en hızlı gelişen ve teknolojik olarak sürekli yenilenen sektörlerden biridir. Hedefimiz isteklerinizi dinleyen program üretebilmektir.

Detaylı

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 İçindekiler İçindekiler... 2 İçindekiler... 2 Sistem İşletmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Rol Tanımları...

Detaylı

GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012

GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012 GO Plus Muhasebe LOGO Mart 2012 İçindekiler Muhasebe...7 Hesap Planı...8 Hesap Bilgileri...10 Bağlantılar/Kontroller...13 Finansal Tablolar...15 Hesap Kartı Bütçe Bilgileri...16 Hesap Kartı İzleme Pencereleri...18

Detaylı

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Yazılımı. Finans ve Muhasebe. Tedarik ve Üretim Yönetimi. Stok ve Sipariş Yönetimi. Depo Yönetimi

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Yazılımı. Finans ve Muhasebe. Tedarik ve Üretim Yönetimi. Stok ve Sipariş Yönetimi. Depo Yönetimi Nebim Winner Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Yazılımı Finans ve Muhasebe Tedarik ve Üretim Yönetimi Stok ve Sipariş Yönetimi Depo Yönetimi Mağazacılık Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) İş Zekası ve Kurumsal

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

KG PALAIMON. Kurumsal Kaynak Planlama Çözümü. www.korgun.com.tr

KG PALAIMON. Kurumsal Kaynak Planlama Çözümü. www.korgun.com.tr ÜRÜN AĞACI STANDART ÜRÜN AĞACI GELİŞMİŞ MODEL TANIM BÜTÜNLEŞİK MODEL TANIM KG Palaimon, içerisinde yer alan reçete tanımlamaları ile üretime yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır. Yenilikçi yaklaşımı ile

Detaylı

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Yazılımı. Finans ve Muhasebe. Tedarik ve Üretim Yönetimi. Stok ve Sipariş Yönetimi. Depo Yönetimi

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Yazılımı. Finans ve Muhasebe. Tedarik ve Üretim Yönetimi. Stok ve Sipariş Yönetimi. Depo Yönetimi Nebim Winner Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Yazılımı Finans ve Muhasebe Tedarik ve Üretim Yönetimi Stok ve Sipariş Yönetimi Depo Yönetimi Mağazacılık Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) İş Zekası ve Kurumsal

Detaylı

Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012

Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012 Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012 İçindekiler START İçindekiler... 2 Sistem İşlemleri... 5 Firma Tanımları... 6 Firma Detay Bilgileri... 7 Firmanın Genel Bilgileri... 7 Mali Müşavir Bilgileri... 8 Firma

Detaylı

MİKROTOP. Ticari Otomasyon Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKROTOP. Ticari Otomasyon Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKROTOP Ticari Otomasyon Paketi 1 MİKROTOP Bilişim sektörü en hızlı gelişen ve teknolojik olarak sürekli yenilenen sektörlerden biridir. Hedefimiz isteklerinizi dinleyen program üretebilmektir. Gerek

Detaylı

2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI

2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI 2011 LKS2 - GO PLUS ÜRÜN FARK DOKÜMANI 9/3/2011 LKS2 - GO PLUS Ürün Özellik Farkları Genel Özellikler 1. Yönetici Konsolu Yönetici konsolu, firma ile ilgili genel bilgilere kolay erişim sağlar. O anki

Detaylı

ERMA YAZILIM BELEDİYE OTOMASYONU www.ermayazilim.com

ERMA YAZILIM BELEDİYE OTOMASYONU www.ermayazilim.com ERMA YAZILIM BELEDİYE OTOMASYONU Otomasyonumuzda Yazılımlarımız; Evrak Yönetimi Analitik Muhasebe-Bütçe Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi Genel Tahakkuk-Tahsilat Su Tahakkuk Memur Bordro İşçi Bordro Meclis-Encümen

Detaylı

ETA:V.8-SQL onların ihtiyaçlarına ve mali imkanlarına uygun seçenekler sunacaktır.

ETA:V.8-SQL onların ihtiyaçlarına ve mali imkanlarına uygun seçenekler sunacaktır. Türkiye'nin en popüler muhasebe programı olan ETA Versiyon 7, üstün özellikleri baz alınarak ve geliştirilerek veritabanı platformuna ETA:V.8-SQL olarak taşındı. Muhasebeciler, Mali Müşavirler, Serbest

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ Bay-t Entegre PRO serisinin yeni modülü Dokunmatik Hızlı Satış, perakende satış yapan tüm işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak dokunmatik ekranlara

Detaylı

Asyasoft Otel Otomasyon Sistemi

Asyasoft Otel Otomasyon Sistemi Asyasoft Otel Otomasyon Sistemi ANT-BİM BİLGİSAYAR HİZMETLERİ TİC. LTD. ŞTİ. Altındağ Mah. 100 Yıl Bulvarı Tel : +90 242 247 95 60 Pbx. No:26-A/11 Antalya Faks : +90 242 247 95 63 E-posta : info@asyasoft.com.tr

Detaylı

TÜMLEŞİK BİLGİ SİSTEMLERİ VE MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ

TÜMLEŞİK BİLGİ SİSTEMLERİ VE MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ Raif PARLAKKAYA - Abdullah TEKİN TÜMLEŞİK BİLGİ SİSTEMLERİ VE MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ Yrd.Doç.Dr.Raif PARLAKKAYA Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO rkaya@selcuk.edu.tr Yrd.Doç.Dr.Abdullah TEKİN Selçuk

Detaylı

Barkomatik Otomasyon Sistemi

Barkomatik Otomasyon Sistemi Barkomatik Barkomatik Otomasyon Sistemi "En verimli çalışanınız" Kullanım Kılavuzu İçindekiler A- GİRİŞ... 5 1-Barkod Nedir?... 5 2-Barkod Sisteminin Faydaları Nelerdir?... 6 3-Barkod Yazdırma yönteminin

Detaylı

Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Logo Ürünleri

Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Logo Ürünleri Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Logo Ürünleri Mart 2012 İçindekiler Yeni Türk Ticaret Kanunu...4 Uluslararası ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS/TFRS)...4 Logo Ürünlerinde Türk Ticaret Kanunu

Detaylı

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma BİLENLERİN TERCİHİ 30 yılı aşan bilgi birikimi Etkinliği artırma Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM TIGER ENTERPRISE Uygulama yazılımları pazarının lideri Logo dan liderlere özel! Türkiye Uygulama

Detaylı

Tiger2 EK ÖZELLĐK PAKETĐ 2

Tiger2 EK ÖZELLĐK PAKETĐ 2 Tiger2 EK ÖZELLĐK PAKETĐ 2 23 Kasım 2009 da üretime yüklenecek olan Tiger2 Ek Özellik Paketi 2, 1.90 versiyonu ile kullanıma sunulmaktadır. Mevcut Tiger2 kullanıcılarımızın bu özelliklerden yararlanması

Detaylı

Netsim, büyümesini, müşteri memnuniyetini esas alan bir ilkeyle hareket etmesine borçludur.

Netsim, büyümesini, müşteri memnuniyetini esas alan bir ilkeyle hareket etmesine borçludur. www.netsim.com.tr 1 Netsim in başarısı nın ardında 1987 den beri gelen deneyimi, destek sunma kapasitesi, bilişim konusunda tüm bileşenleri bünyesinde bulundurması ve binlerce müşterisinden yıllar boyu

Detaylı

Program içinden, program eğitim ve anlatım videolarını direkt olarak YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

Program içinden, program eğitim ve anlatım videolarını direkt olarak YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. Genel Kayıt Alanlarına (Hesap Plan Kodu, Cari Kart, Demirbaş, Personel, Fatura, Stok Kartı ) ait Word, Excel, PowerPoint, Microsoft ofis dosyalarını ekleyebileceğiniz gibi PDF, JPG, BMP gibi resim dosyalarının

Detaylı

Parçalı fiyat değişim fişleri

Parçalı fiyat değişim fişleri Günümüz ekonomik koşullarının sonucu oluşan rekabet ve risk ortamında, perakende sektöründeki işletmelerin tehditleri iyi analiz etmesi ve fırsatları iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Bu noktada işletmeler

Detaylı

MİKBÜRO. Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler İçin Komple Muhasebe Bürosu Otomasyon Paketi. 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKBÜRO. Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler İçin Komple Muhasebe Bürosu Otomasyon Paketi. 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKBÜRO Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler İçin Komple Muhasebe Bürosu Otomasyon Paketi 1 İhtiyacını duyduğunuz bir SMMM paketi... Serbest Muhasebeci ve Müşavirler için hazırlanan (SMMM); Bilanço esasına

Detaylı

Nil 7 ERP.NET. Kurumsal Kaynak Planlaması. Bir Yazılım Limited 2004-2010. http://www.biryazilim.com (http://www.help-biryazilim.

Nil 7 ERP.NET. Kurumsal Kaynak Planlaması. Bir Yazılım Limited 2004-2010. http://www.biryazilim.com (http://www.help-biryazilim. Nil 7 ERP.NET Kurumsal Kaynak Planlaması Bir Yazılım Limited 2004-2010 http://www.biryazilim.com (http://www.help-biryazilim.com) Bir Yazılım Ltd. 2010 2 Kurumsal Kaynak Planlaması Kurumsal Kaynak Planlaması

Detaylı

ETA MUHASEBE PROGRAMI

ETA MUHASEBE PROGRAMI Bilgisayarlı muhasebe, karmaşık zaman alıcı ve yorucu olan muhasebe işlemlerinin bilgisayar ortamında çok daha kolay yapılmasını sağlayan paket programlardır. Günümüz şartlarında elle tutulan muhasebe

Detaylı

Perakendeci, Toptancı ve Üretici Firmalar için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Çözümü

Perakendeci, Toptancı ve Üretici Firmalar için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Çözümü Perakendeci, Toptancı ve Üretici Firmalar için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Çözümü Çok Uluslu Operasyonlar Hedefleyen, Çok Kanallı, Büyük Ölçekli Firmalar için Nebim V3 Enterprise Edition Nebim V3 Perakendeci,

Detaylı

Yönetim LOGO KASIM 2012

Yönetim LOGO KASIM 2012 Yönetim LOGO KASIM 2012 İçindekiler Genel Bilgiler... 4 Yönetim... 5 Tanımlar... 6 Terminal Tanımları... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 7 Gruplar... 7 Grupta yer alacak kullanıcılar...

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ Rekabet kurallarının her gün yeniden yazıldığı bir iklimde, uyum gösteremeyenin silindiği, sıradan olanın yarına kalamadığı, ama ödülün büyük olduğu bir dünyadasınız.

Detaylı

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP

Detaylı