Kuzu üretim teknikleri:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kuzu üretim teknikleri:"

Transkript

1 Kuzu üretim teknikleri:

2 Koç katımında yoğun-ek yemleme:flushing Erken yaşta damızlıkta kullanma Kuzulama aralığının kısaltılması Hormon uygulama, embriyo transferi

3 Genetik iyileştirme dışı tekniklerdir Etçi ırklarda flushing veya toplulaştırma uygulanmıyor, çünkü etçi ırklarda üreticiler işgücü masrafını arttırmak istemiyor. Laktasyon dönemleri

4 Koç katımında yoğun-ek yemleme: flushing Aşım döneminde besleme düzeyinin kuzu verimi üstüne etkisi büyüktür Koç katımı öncesi ve koç katımında 2-4 hafta süreli olarak normalden yüksek yapılan beslemeye flushing denir

5 Flushing in faideleri Döl verimini arttırır Kısırlığı azaltır İkizlik oranını yükseltir Kızgınlığın daha belirgin görülmesini sağlar ve toplulaştırır Laktasyondan sonra kızgınlığın erken oluşmasına etki yapar.

6 Flushingi etkileyen etmenler Başlangıç ağırlığı Koyunun kondisyonundaki değişmeler Flushing zamanı Sonbahar, ilkbahar Flushing süresi Flushing in yoğunluğu ve yemin tipi Koyunun ırkı ya da tipi Koç katım sonrası besleme

7 Flushingi etkileyen etmenler Bunlardan hangisi daha az etkilidir?

8 Nasıl yapılır? Koç katımından 2-4 hafta önce ek yemlemeye başlanır ve koç katımında da 1-2 hafta devam edilir. Koyun başına 1.5 kg kuru otla beraber gr arpaya eşdeğer kesif yem verilebilir.

9 Flushing, koçlar Koçların ek yemlemesine de 3-4 hafta önce başlamalı ve aşımda da devam etmelidir. Ek yemleme koçların aşım isteğini sürekli tutar, spermanın niteliğini ve niceliğini yükseltir. Koçlarda libido hangi mevsim azalır? Stres, açlık gibi durumlar LH de azalmaya sebep olur

10 Erken yaşta damızlıkta kullanma Kuzuların kabul edilenden kısa bir sürede gelişimlerini tamamlamaları ve gebe kalabilecek ya da bıraktıracak şekilde çiftleştirilmeleri erken damızlıkta kullanma olarak tanımlanır Haramına doğurma!

11 Erken yaşta damızlıkta kullanma Erken damızlık için erken gelişim şarttır Kalıtsal bu yeteneğin ortaya çıkması için yeterli bakım besleme gerekir Dişi kuzular 6-7 aylık iken gebe bırakılabilir, ilk yaşlarında yavru verirler. İyi bakım besleme şart

12 Erken damızlıkta kullanma amaçları Koyundan yaşamı boyunca elde edilecek kuzu sayısını arttırmak Başka? Damızlıkçı işletmelerde generasyonlar arası süre kısaltılmış olur Erken seleksiyon G = i * h 2 / y Yani yıl başına ilerleme

13 Erken damızlıkta kullanma Özellikle melez genotiplerle çalışan yetiştiriciler (composite ırklar), erkek kuzularını erken aşımda kullanabilirler. Neden melezler erken damızlıkta kullanmaya daha yatkın? Hibrid hayvanlar melezlemede kullanılırsa ne olur?

14 Anaç kuzular (ewe lamb) ve damızlık Dişi kuzulardan ilk aşım mevsiminde ya da ilk yaş içinde eşeysel olgunluğa erişip gebe kalabilecek gelişmeyi gösterenlere anaç kuzu (ewe lamb) denir. Anaç kuzular, ergin koyunlara göre daha kısa çiftleşme mevsimine daha kısa kızgınlık süresine daha düzensiz kızgınlık döngülerine Ancak anaç kuzuların yaşam boyu verimleri, daha geç damızlıkta kullanılanlara göre daha yüksektir.

15 Anaç kuzular ve damızlıkta kullanılmalarını etkileyen etmenler Irk Canlı ağırlık Besleme Yıl Kuzulama zamanı etkiler.

16 Anaç kuzular ve damızlıkta kullanılmalarını etkileyen etmenler: Irk Erken gelişen koyun ırkları daha önce eşeysel olgunluğa erişirler. Sığır ırkları boyutlarına göre subjective olarak değerlendirilirler, small medium ve large Small istenmez çünkü hayvan genelde kemik ve iç organ çıkar, çok sayıda küçük hayvani işlemek mezbahaya çok masraf olur. Large istenmez çünkü istenen kas kalınlığına ve yapısına geç ulaşır.

17 Anaç kuzular ve damızlıkta kullanılmalarını etkileyen etmenler: Canlı ağırlık Dişi kuzular genelde canlı ağırlığın %40-60 ına ulaştıklarında eşeysel etkinlik gösterirler. Canlı ağırlık arttıkça anaç kuzularda kuzulama oranı ve doğumda kuzu sayısı artar.

18 Anaç kuzular ve damızlıkta kullanılmalarını etkileyen etmenler: Canlı ağırlık Yapılan bir araştırmada: kg canlı ağırlık grubunda Kuzulama oranı % 54 Doğum başına kuzu oranı kg canlı ağırlık grubunda Kuzulama oranı % 100 Doğumda kuzu sayısı 1.50 Balerin?

19 Anaç kuzular ve damızlıkta kullanılmalarını etkileyen etmenler: Besleme Yüzde ham protein oranı kuzuların gelişimini olumlu etkiler Enerji düzeyi çok düşük veya çok yüksek olursa üreme olumsuz etkilenir aylar arasında yetersiz enerji seviyesi ilk kuzulamada kısırlığa ve ileri yaşlarda verim azlığına yol acar Enerji çok artarsa yağlanma olur, üreme seviyesi düşer.

20 Anaç kuzular ve damızlıkta kullanılmalarını etkileyen etmenler: Yıl Toplam kızgınlık oranı yıllara göre değişim gösterebilir. Eşeysel olgunluğa erişme yaşı yıllara göre değişir

21 Anaç kuzular ve damızlıkta kullanılmalarını etkileyen etmenler: Kuzulama ayı Kuzular çiftleşme ayından en az 6-7 ay önce doğmuş olmaları gerekir. Geç doğan kuzular çiftleşme mevsiminde gerekli gelişmeyi gösteremeyebilirler. Çiftleşme mevsimi sonbahar olan ırklar için doğum zamanı ocak-şubat olmalıdır.

22 Koç kuzular ve damızlık İlk yaş içinde yeterli eşey ve vücut gelişmelerini tamamlayıp aşımda kullanılan erkek kuzulara koç kuzu (ram-lamb) denir. Erkek kuzularda eşeysel gelişim daha çok vücut gelişimi ile ilgilidir. Erken gelişen ırkların erkek kuzularında aylık iken eşeysel organlar gelişip spermatogenesis artabilir Bu hayvanlar genelde 7-8 aylık ve en az kg dan sonra damızlıkta kullanılmalıdırlar ki yeterli kalitede sperma üretsinler (ejakulat hacmi, konsantrasyon, motilite vb.)

23 Koç kuzuların damızlıkta kullanılmasını etkileyen etmenler Anaç kuzuların erken damızlıkta kullanılmalarını etkileyen faktörlerle aynıdır. Bunlar ırk, canlı ağırlık, besleme, yıl ve kuzulama zamanıdır. En önemlisi canlı ağırlıktır çünkü erkek kuzuların eşeysel gelişimi daha çok vücut gelişimi ile ilgilidir.

24 Kuzulama aralığının kısaltılması: İki yılda üç kuzulatmanın özellikleri Çiftleşme mevsimi uzun ırklarda uygulanabilir Entansif bir bakım besleme gereklidir Kuzuların ikame yemi ile beslenme zorunluluğu olmayabilir. Süt ve kuzu üretimi sağlanabilir. Senede iki olan sisteme nazaran toplam kuzu üretimi daha azdır.

25 İki yılda üç kuzulatmanın özellikleri Değişik zamanlarda değişik koyunlar kızgınlık gösterir Karmaşık bir sistemdir Hayvanlara adapte olma şansı verilmez, sürekli gebe bırakılmaya çalışılan zaman değişir. Dumpster çevresindeki fareler ve internal ryhtmler.

26 Bir yılda iki kuzulatma uygulamasının özellikleri: Çiftleşme mevsimi uzun ırklarda uygulanabilir Kuzuların büyütülmesinde süt ikame yemi kullanılması veya fostering (süt annesi) zorunlu olabilir. Entansif bir bakım besleme gereklidir Kızgınlığı oluşturmak için (özellikle üreme mevsimi dışında) yapay üreme hormonları gerekebilir

27 Bir yılda iki kuzulatma uygulamasının özellikleri: Yetiştirici geliri kuzu eti ve yapağıya dayanır. Sürü yenileme payı yüksektir, koyunlar çabuk yıpranır.

28 Dorset

29 Finnsheep

30 Synthetic I (1/2 Finnsheep,1/4 Dorset, 1/4 Rambouillet)

31 Synthetic II (1/2 Finsheep, 1/4 Suffolk, 1/4 Targhee)

32 Koyunlar Koçlara tekli baba bölmelerinde elde aşım yaptırılır Doğumdan önce 4-6 haftaya kadar merada tutulur Önü açık sistem ağıllara getirilir.

33 Önü açık sistem ağıl

34 Koyunlar Doğumdan bir hafta önce, koyunlar kapalı ağıllara taşınarak kötü hava ve şiddetli rüzgardan korunur. Gübre birikmesini engellemek ve temizliği sürekli sağlayabilmek için tercihen ızgaralı tabana sahip ağıllar inşa edilir.

35 Izgaralı ağılda koyunlar

36 Izgarali agilda koyunlar

37 Doğumdan sonra Kuzu ile anasının bağlanması için özel bölmeler yapılır

38 Kuzu-ana bağlanması için özel bölme

39 İkame yemi, yapay bakım Koyunlara üç adete kadar kuzuya bakması fırsatı verilir, gerisi ya üvey anaya, yoksa yapay bakım Bir kuzunun sağlık durumu kötüye gidiyorsa ve 7 günlükten küçükse yapay bakım ünitesine gönderilir Üvey anaya verilirken bilimsel çalışma varsa aynı ırkın koyununa verilmek zorundadır.

40 Yapay bakım ünitesi

41 Kuzular

42 Normal kuzular Doğal olarak sütten kesilecek kuzular çiftleşme sezonunun sonuna kadar analarından ayrılmaz Yapay bakım ünitesi kuzuları doğal olarak sütten kesilen kuzularla 8 haftalık yaşta birleştirilir Bütün kuzular 12 haftalık yaşa kadar ızgaralı bölmelerde tutulur, sonra açık hava.

43 Izgaralı ağıl

44 Kuzular Kuzular 12. haftada önü açık sistem ağıllara taşınır ve 18 haftalık yaşa kadar orada kalır Daha sonra mera

45 Ayıklananların yerine geçenler Bütün anaç kuzular ve gerekli sayıda koç kuzu seçilir Bilimsel çalışmada ırkı temsil için daha fazla sayıda erkek seçilirken, üretim sürülerinde yeterli olacak kadar, fakat akrabalı yetiştirme katsayısını arttırmayacak sayıda koç kuzu seçilmesi uygun olur Yaşlı koyunlar sağlık sebepleri ile ayıklanabilirler.

Kalıtım derecesi ve seleksiyon. Kalıtım derecesi ve seleksiyon. Kalıtım derecesi ve seleksiyon. Akla ilk gelen sorular:

Kalıtım derecesi ve seleksiyon. Kalıtım derecesi ve seleksiyon. Kalıtım derecesi ve seleksiyon. Akla ilk gelen sorular: Kalıtım derecesi ve seleksiyon Akin Pala, akin@comu.edu.tr http://akin.houseofpala.com/ Fenotipik değerler ve damızlık değerleri arası ilişki seleksiyon için önemlidir çünkü elimizde sadece fenotipik bilgi

Detaylı

XI. BÖLÜM 11. KUZU BÜYÜTME

XI. BÖLÜM 11. KUZU BÜYÜTME XI. BÖLÜM 11. KUZU BÜYÜTME Doğumdan sonra kuzu hem çevre koşullarına hem de sütten kesime adaptasyonda sorunlar yaşayabilir. Bu adaptasyon aşamalarında özellikle besleme ile ilgili önemli değişimler olur.

Detaylı

HAYVANCILIĞA GENEL BAKIŞ

HAYVANCILIĞA GENEL BAKIŞ HAYVANCILIĞA GENEL BAKIŞ (Kaynak: http://www.volkanderinbay.net/tarimnet/hayvancilik.asp) 1. GİRİŞ 2. TÜRKİYE DE TARIM İŞLETMELERİNİN YAPISI 3. TÜRKİYE DE HAYVAN VARLIĞI 4. TÜRKİYE DE HAYVANSAL ÜRETİM

Detaylı

08.04.2014 SÜT HAYVANLARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

08.04.2014 SÜT HAYVANLARI YETİŞTİRİCİLİĞİ SÜT HAYVANLARI YETİŞTİRİCİLİĞİ 1 Tarım Nedir? Tarım bitkisel ve hayvansal tohum kullanarak üretim yapmaktır. Tarımsal İşletme Nedir? Bitkisel ve/veya hayvansal üretim yapılan işletmedir 2 Tarımsal üretim

Detaylı

Entansif Süt keçiciliğinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar. Ercan Mevliyaoğulları Özgül Anitaş Saadet Bingöl

Entansif Süt keçiciliğinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar. Ercan Mevliyaoğulları Özgül Anitaş Saadet Bingöl Entansif Süt keçiciliğinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar Ercan Mevliyaoğulları Özgül Anitaş Saadet Bingöl Ç.Ü.Z.F Zootekni Bölümü, Balcalı, Adana. Giriş Süt hayvanları arasında önemli bir yeri

Detaylı

KOYUN BESLEME: MALİYETLERİ YÖNÜYLE FARKLI YAKLAŞIMLAR

KOYUN BESLEME: MALİYETLERİ YÖNÜYLE FARKLI YAKLAŞIMLAR KOYUN BESLEME: MALİYETLERİ YÖNÜYLE FARKLI YAKLAŞIMLAR Prof. Dr. Behiç COŞKUN Selçuk Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları AD-KONYA

Detaylı

HAYVANCILIKTA BİYOTEKNOLOJİ DR. ONUR YILMAZ

HAYVANCILIKTA BİYOTEKNOLOJİ DR. ONUR YILMAZ HAYVANCILIKTA BİYOTEKNOLOJİ DR. ONUR YILMAZ Teknolojinin biyolojik varlıklara uygulanması Temel bilimlerin ve mühendislik ilkelerinin ham maddelerin biyolojik araçlar yardımı ile ürünlere dönüştürüldüğü

Detaylı

Türkiye Keçi Eti Üretimi ve Keçi Eti Özellikleri Kevser Parmaksız Ercan Mevliyaoğulları Saadet Bingöl Ç.Ü.Z.F. Zootekni Bölümü, Balcalı, Adana

Türkiye Keçi Eti Üretimi ve Keçi Eti Özellikleri Kevser Parmaksız Ercan Mevliyaoğulları Saadet Bingöl Ç.Ü.Z.F. Zootekni Bölümü, Balcalı, Adana Türkiye Keçi Eti Üretimi ve Keçi Eti Özellikleri Kevser Parmaksız Ercan Mevliyaoğulları Saadet Bingöl Ç.Ü.Z.F. Zootekni Bölümü, Balcalı, Adana Giriş Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye de de

Detaylı

4.1.1. BÜYÜKBAŞ HAYVAN YETĐŞTĐRĐCĐLĐĞĐ ARAŞTIRMA FIRSAT ALANI

4.1.1. BÜYÜKBAŞ HAYVAN YETĐŞTĐRĐCĐLĐĞĐ ARAŞTIRMA FIRSAT ALANI 4.1.1. BÜYÜKBAŞ HAYVAN YETĐŞTĐRĐCĐLĐĞĐ ARAŞTIRMA FIRSAT ALANI Program : Süt Sığırı Yetiştiriciliği Büyükbaş hayvancılık alanında yapılan en önemli araştırma projelerinin başında Anadolu Alacası ve Anadolu

Detaylı

HAYVANLARIN BESLENMESİ

HAYVANLARIN BESLENMESİ Ülkemizde yem hammaddelerine olan ihtiyaç ve dolayısıyla yem fiyatları gün geçtikçe artmaktadır. Kaliteli yem bitkilerinin üretilmesi ve bunlarla kaliteli genetiğe sahip hayvanların beslenmesi ile et,

Detaylı

ENTANSİF SÜT KEÇİCİLİĞİNDE TIRNAK BAKIMI. Saadet Bingöl Ercan Mevliyaoğulları Ç.Ü.Z.F Zotekni Bölümüi Balcalı Adana

ENTANSİF SÜT KEÇİCİLİĞİNDE TIRNAK BAKIMI. Saadet Bingöl Ercan Mevliyaoğulları Ç.Ü.Z.F Zotekni Bölümüi Balcalı Adana ENTANSİF SÜT KEÇİCİLİĞİNDE TIRNAK BAKIMI Giriş Saadet Bingöl Ercan Mevliyaoğulları Ç.Ü.Z.F Zotekni Bölümüi Balcalı Adana Keçiler ucuz kaba yemlerden et, süt ve tiftik gibi hayvansal ürünler üreterek, yetiştiricisine

Detaylı

SIĞIRLARDA SUNİ TOHUMLAMA

SIĞIRLARDA SUNİ TOHUMLAMA SIĞIRLARDA SUNİ TOHUMLAMA Suni tohumlama, günümüzde sığırlarda genetik ilerlemeyi sağlayan ve yaygın biçimde kullanılan etkin araçlardan bir tanesidir. Bu metot, genetik kabiliyetlerini satın almaya gücümüzün

Detaylı

Damızlık Sevk Ve İdare Rehberi

Damızlık Sevk Ve İdare Rehberi breeder Damızlık Sevk Ve İdare Rehberi cobb-vantress.com GİRİŞ Ürün yelpazemizde sağladığımız genetik ilerlemelerle, broyler ve broyler damızlıklarının tüm alanlarındaki potansiyel performansları, sürekli

Detaylı

Dekalb White. Product Guide Cage Production Systems

Dekalb White. Product Guide Cage Production Systems Dekalb White Product Guide Cage Production Systems Giriş Zorluer Şirketler Grubu, damızlık ve kuluçkahane tesisleri ile yarka ve yumurta üretim çiftlikleri ile pastörize fabrikası ve kafes fabrikası ile

Detaylı

Ticari Yumurtacılar 3. Basım

Ticari Yumurtacılar 3. Basım Ticari Yumurtacılar 3. Basım W-36 Performans Standartları Kitapçığı Genel Yetiştirme Önerileri Hy-Line hatlarının genetik potansiyeli ancak, doğru yetiştirme koşulları sağlandığında ortaya çıkabilir. Hy-Line

Detaylı

Son çare miting olmasın!..

Son çare miting olmasın!.. YIL: 4 SAYI: 21 1 TL! YIL: 1 SAYI: 1 7 TL Temmuz - Ağustos 2013 www.tusedad.org SİZİN DERGİNİZ Son çare miting olmasın!.. BAŞKAN DAN İ şimizin kaderi bu, yonca, saman ve mısır silajı derken iki ayı daha

Detaylı

DLBA GIDA HAYVANCILIK İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. YARKA VE YUMURTA TAVUKÇULUĞU YETİŞTİRME TESİSİ KAPASİTE ARTIŞI PROJESİ ÇED BAŞVURU DOSYASI

DLBA GIDA HAYVANCILIK İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. YARKA VE YUMURTA TAVUKÇULUĞU YETİŞTİRME TESİSİ KAPASİTE ARTIŞI PROJESİ ÇED BAŞVURU DOSYASI DLBA GIDA HAYVANCILIK İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. YARKA VE YUMURTA TAVUKÇULUĞU YETİŞTİRME TESİSİ KAPASİTE ARTIŞI PROJESİ ÇED BAŞVURU DOSYASI MANİSA İLİ, TURGUTLU İLÇESİ, MUSACALI KÖYÜ, K19-C4-1C PAFTA,

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 18.08.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27676

Resmi Gazete Tarihi: 18.08.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27676 Resmi Gazete Tarihi: 18.08.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27676 ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler Amaç BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

Prof.Dr.Serap GÖNCÜ Ç.Ü. Ziraat Fak. Zootekni Böl.

Prof.Dr.Serap GÖNCÜ Ç.Ü. Ziraat Fak. Zootekni Böl. TÜRKİYE KÜLTÜR IRKI VE KÜLTÜR IRKI X YERLİ IRK MELEZLERİNDE BESİ PERFORMANSI ÜZERİNDE YAPILAN ARAŞTIRMALAR Prof.Dr.Serap GÖNCÜ Ç.Ü. Ziraat Fak. Zootekni Böl. Türkiyede sığır ırkları Her şeyin yeniden planlanarak

Detaylı

İNCİR TANITIMI. "sen de bu topraklarda ol, bu topraklarda büyük avantajlar vardır" mesajı verilmekte, kuru incirin İNCİRİN TARİHTEKİ YERİ

İNCİR TANITIMI. sen de bu topraklarda ol, bu topraklarda büyük avantajlar vardır mesajı verilmekte, kuru incirin İNCİRİN TARİHTEKİ YERİ İNCİR TANITIMI İNCİRİN TARİHTEKİ YERİ İncirin botanik ismi "Ficus carica" dır. Adını Ege Bölgesindeki antik yerleşim alanı "Caria"dan alan incir Anadolu ve Ege'de binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir.

Detaylı

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI KRONİK BÖBREK HASTALIĞI Prof. Dr. Nurol ARIK Doç. Dr. Melda DİLEK HASTA EĞİTİM KİTAPÇIĞI Bu kitapçık genel eğitim amaçlıdır. Hastaların asıl olarak kendi hekimlerinin önerilerine uymaları gereklidir. KRONİK

Detaylı

ÇOCUK ve GENÇLERDE FUTBOL ANTRENMANI

ÇOCUK ve GENÇLERDE FUTBOL ANTRENMANI ÇOCUK ve GENÇLERDE FUTBOL ANTRENMANI TFF FGM FUTBOL EĞİTİM YAYINLARI EYLÜL SAYI: 8 2009 İSTANBUL Prof. Dr. Niyazi ENİSELER ÇOCUK ve GENÇLERDE FUTBOL TFF- FGM FUTBOL EĞİTİM YAYINLARI -8 EYLÜL- 2009 İSTANBUL

Detaylı

World Wide Sires Teknik Servis Koordinatörü Lindell Whitelock un Türkiye Seyahati ile İlgili Çiftlik Ziyaret Raporu (Kasım 2011)

World Wide Sires Teknik Servis Koordinatörü Lindell Whitelock un Türkiye Seyahati ile İlgili Çiftlik Ziyaret Raporu (Kasım 2011) World Wide Sires Teknik Servis Koordinatörü Lindell Whitelock un Türkiye Seyahati ile İlgili Çiftlik Ziyaret Raporu (Kasım 2011). Sütçü Çiftliği: Bu çiftlik, oldukça yeni idi ve çiftlikte az sayıda inek

Detaylı

HANGİ BY PASS YAĞ EN İYİSİDİR? Sayı : 2006 / Rm 14 Sayfa :114-124

HANGİ BY PASS YAĞ EN İYİSİDİR? Sayı : 2006 / Rm 14 Sayfa :114-124 HANGİ BY PASS YAĞ EN İYİSİDİR? Sayı : 2006 / Rm 14 Sayfa :114-124 4 KONU : Korunmuş yağlar ~ İLGİ : RUMİNANT BESLEME KELİMELER : Neden İlave Yağ? Yağların Kimyasal Yapıları Sindirim ve Emilimi Etkileyen

Detaylı

ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı; ekolojik dengenin korunması,

Detaylı

ancak sorunu çözmez! GEÇTİĞİMİZ 2008-2009 yıllarında Et ithalatı fiyat ateşini düşürür

ancak sorunu çözmez! GEÇTİĞİMİZ 2008-2009 yıllarında Et ithalatı fiyat ateşini düşürür Çarşambanın gelişi, perşembeden bellidir! YIL: 1 SAYI: 5 72.5 Krş! Mayıs - Haziran 2010 YIL: 1 SAYI: 1 7 TL www.tusedad.org SİZİN DERGİNİZ Et ithalatı fiyat ateşini düşürür ancak sorunu çözmez! GEÇTİĞİMİZ

Detaylı

Broiler Sevk ve İdare Rehberi

Broiler Sevk ve İdare Rehberi Broiler Sevk ve İdare Rehberi broiler cobb-vantress.com Giriş Ürün yelpazemizde sağladığımız genetik ilerlemelerle, broiler ve broiler damızlıklarının tüm alanlarındaki potansiyel performanslar, sürekli

Detaylı

TARIM ĠġLETMELERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAYVANCILIK ĠġLERĠ TEKNĠK YÖNERGESĠ. M.No: Madde Konusu : Sayfa No :

TARIM ĠġLETMELERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAYVANCILIK ĠġLERĠ TEKNĠK YÖNERGESĠ. M.No: Madde Konusu : Sayfa No : TARIM ĠġLETMELERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAYVANCILIK ĠġLERĠ TEKNĠK YÖNERGESĠ M.No: Madde Konusu : Sayfa No : BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar 1. Amaç... 4 2. Kapsam... 4 3. Tanımlar... 4 ĠKĠNCĠ BÖLÜM Genel

Detaylı

ANA ARIYLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

ANA ARIYLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER ANA ARIYLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER Yumurtlayan ana arı, işçi arılardan daha uzun yapıda olup iri ve gösterişlidir. Kanatları karnının 2/3 ünü kaplar. Göğsü, işçilerinkinden daha geniş olduğundan ana

Detaylı