YATIRIMCILARIN YENİ MERKEZİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YATIRIMCILARIN YENİ MERKEZİ"

Transkript

1 YATIRIMCILARIN YENİ MERKEZİ Liman, demiryolu ve karayoluna rahat ulaşım Tamamlanmış alt yapı Uygun fiyatlı arsalar

2 YÖNETİM KURULU İbrahim AKDEMİR Levent KALIN Mehmet İYİGÜLLÜ Recep ERALP Okan ARAS Alaattin ÜÇOK Yönetim Kurulu Başkanı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yönetim Kurulu Üyesi Yönetim Kurulu Üyesi Yönetim Kurulu Üyesi OSB Bölge Müdürü MİSYONUMUZ Küçük ve orta ölçekli sanayi tesislerinin bir plan dahilinde belli bir bölgede toplanmasını sağlayarak, yatırımcılar için uygun sanayi altyapısını oluşturmak, kaliteli, güvenilir ve hızlı hizmet vermek, topluma, çevreye saygılı, etkin verimlilik ve sorumluluk bilinciyle çalışarak bölgemizdeki iş hacmini ve istihdamı arttırmak, ilçemizde süre gelen işsizliği en az seviyeye indirgemek, ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. VİZYONUMUZ Alt yapısını tamamlamış, üretim kalitesiyle, ihracatıyla ülke kalkınmasına ve toplumun refah düzeyinin artmasına önemli katkılar sağlamak, sunduğu ürün ve hizmetleri kalite ve kurumsal değerden ödün vermeden sürdürerek, müşteri memnuniyetini her zaman en üst seviyede tutarak gelişimini sürdürmektir. TEMEL DEĞERLERİMİZ Dürüstlük; Çalışanlarımız, yatırımcılarımız, tedarikçilerimiz ile uzun süreli, kalıcı ve iyi ilişkilerde bulunmak, Müşteri Odaklılık; Mevcut işlerimizi koruyup yeni iş olanakları yaratarak müşteri memnuniyetini En üst düzeyde tutmak, Topluma Katkı; Sosyal, kültürel, her türlü eğitsel etkinliklere katkıda bulunarak sosyal sorumluluk kimliğini taşımak, çevreye saygılı ve örnek olmak, İsteklilik; Bölgemiz vizyonunu, misyonunu kurumsal kimliğini ve değerlerini anlayarak özümsemek ve her türlü değişime en iyi şekilde ayak uydurmak, Kalite Politikamız; Müşteri odaklı çalışarak üretim liderliğimizi sürdürmek, ekip çalışmasını ve önleyici yaklaşım ile kaliteli ve zamanında ürün ve hizmetler sunmak. İşçi sağlığı, iş güvenliği ve sosyal sorumluluk bilinci ile çalışmaktır.

3 Dünden bugüne Mustafakemalpaşa OSB Organize Sanayi Bölgeleri üretim, ihracat ve istihdam merkezleridir. Planlı sanayileşme ve düzenli şehirleşmenin ana dinamiğini oluşturmaktadırlar yılında 4562 sayılı Kanun ve yönetmelikle tüzel kişilik kazanmışlardır. Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi kuruluşu gün sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak resmiyet kazanmıştır. 220 hektar alan üzerine kurulu olan bölge 65 parselden oluşmaktadır. 61 adet parselin tahsis yoluyla satışı yapılmış, satışı yapılacak 4 adet boş parsel bulunmaktadır. Doğalgaz, elektrik, su ve yol gibi altyapı tesislerinin tamamlanması ile bölgedeki yatırımcıların sayısı artmıştır yılından sonra 8 olan ruhsat sayısı 57 ye çıkmıştır. Hali hazırda 10 adet faal işletme bulunmaktadır. OSB bitişiğindeki T.C.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nca onaylı rezerv alanda, büyük parsel olarak sanayicilere tahsisi yapılması planlanmaktadır. Mustafakemalpaşa OSB, genel kurulunu yaparak yönetimini belirleyen, her türlü alt yapısını yapan ve kredi borcu bulunmayan ender bölgelerden birisidir : T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı na ilk müracaat dilekçesi ve araştırma raporu : Resmi Gazetede (20734 sayılı) kuruluşunun yayımlanması : İlk Müteşebbis Heyet Toplantısı (Müteşebbis Heyet: Bursa Valisi Erdoğan Şahinoğlu, Belediye Başkanı Sadettin Sarcan, MKP TSO Temsilcileri Mesut Şenkoyuncu, Şevket Öz, Hüseyin Göksu, Ali Kuyumcu, MUSİAD Temsilcisi Fikri Hoşgör) : Yer seçimi : Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yazısı ile İl Özel İdaresi OSB Müteşebbis Heyete iştirak etmiştir. (İştirak payları: %59 Ticaret ve Sanayi Odası, %21 Belediye, %10 İl Özel İdaresi, %10 Mustafakemalpaşa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği : Sanayi arsasının alınışı ,315 m : Proje ihale tarihi (Bakanlıkta) : Alt yapı ihale tarihi : OSB genişlemesi (60 dan 197 hektara) : Enerji nakil hattı kamulaştırması : AG-OG Elektrik Şebeke İnşaat İhalesi : Alt yapı ikmal inşaat ihalesi (197 Hektar) 1997: İlk fabrikanın faaliyete geçişi : OSB bitişiğinde 220 hektar rezerv alan yer seçimi : Alt yapı inşaatının bitişi : Doğalgaz dağıtım hattı inşaatının bitişi : Türk Telekom a santral parseli tahsisi : İlave su kuyuları sondajı-pompa istasyonları kurulumu : Güvenlik için giriş-çıkışlarda gece görüşlü kamera sistemlerinin kurulması : Elektrik dağıtım merkezinin kesintisiz güç sağlayacak biçimde yenilenmesi : Arıtma tesisi inşaatı sözleşmesi : Müteşebbis Heyetin feshi, ilk genel kurulun yapılması

4 İmar ve parsel bilgileri OSB nin büyüklüğü (hektar) 220,00 Taks (%) 0,50 Toplam sanayi parsel sayısı 65 ( m 2 ) Tahsis edilen sanayi parsel sayısı 61 Tahsis edilecek sanayi parsel sayısı 4 Üretimdeki firma sayısı 10 İnşaa halindeki firma sayısı 16 OSB de çalışan kişi sayısı (kişi) 250 Toplam sanayi alanı ,11 m 2 Tahsis edilen sanayi alanı ,27 m 2 Tahsis edilecek sanayi alanı ,84 m 2 Rezerv alan (Tevsii alanı) Rezerv alan (OSB II.Bölge): Mustafakemalpaşa OSB bitişiğinde 220 hektar büyüklüğünde T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca onaylı rezerv alan yer seçimi tarihinde yapılmıştır. Rezerv alanda büyük parsel olarak sanayicilere tahsis yapılması planlanmaktadır. Jeolojik ve Jeoteknik Etüd Raporları yapılmış, Afet İşleri Genel Müdürlüğü nce onaylanmış, T.C.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nca vize edilmiştir. Parsel birim fiyatları 15,00 TL/m 2 (Peşin fiyat) 15,75 TL/m 2 (18 ay eşit taksitle) 16,50 TL/m 2 (24 ay eşit taksitle) 17,25 TL/m 2 (30 ay eşit taksitle) 18,00 TL/m 2 (36 ay eşit taksitle)

5 Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Yerleşim Planı MUSTAFAKEMALPAŞA OSB

6 Parsel tahsisi ve sektörel dağılımı Makine, metal, oto yan sanayi 28 adet ,57 m 2 Elektronik 7 adet ,57 m 2 Tekstil 9 adet ,96 m 2 Gıda sanayi 6 adet ,52 m 2 Ağaç sanayi, mobilya, sünger 4 adet ,64 m 2 Matbaa, karton, ambalaj 2 adet ,83 m 2 Prefabrik yapı elemanları 2 adet ,82 m 2 Plastik 1 adet 6.220,67 m 2 Yem 2 adet ,69 m 2 Boş parsel 4 adet ,84 m 2 Toplam parsel 65 adet ,11 m 2 Yatırımlar hız kazandı Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi nde çeşitli iş faaliyetlerinde olmak üzere 65 adet sanayi parselinden; 56 yatırımcıya 61 adet parsel tahsis edilmiştir. Tahsis edilen parsellerin sektörel dağılımına bakıldığında makine, metal ve oto yan sanayii ağırlığı görülmektedir. İkinci sırayı tekstil sektörü, üçüncü sırayı da elektronik almaktadır. Organize sanayi bölgesinde son yıllarda yatırımlar hız kazanmıştır. 10 adet faal işletmenin yannda, 5 adet binası bitmiş, işletme hazırlıklarında olan tesis, 5 adet temel atılmış, inşaatı devam eden tesis, 6 adet hafriyat çalışmalarını bitirmiş, inşaata başlama noktasına gelen tesis bulunmaktadır. Bölgede faaliyette bulunan fabrika sayısı ve yatırımların önümüzdeki yıl daha da artacağı görülmektedir.

7 Alt yapı yatırımları Yol: Bursa-Balıkesir asfaltı ile OSB yi bağlayan 5 km. uzunluğunda 14 mt. genişliğindeki (bölünmüş yol) asfalttır. Bölge içinde metre genişliğinde 17 km yol, yarma ve dolguları tamamlanmış stabilize malzemesi çekilmiştir. İstinat Duvarı: metre beton perde istinat duvarı yapılmıştır. Orta refüje m/tül bordür döşenmiştir. İçme ve kullanma suyu: metre isale hattı döşenmiştir. Su depoları ve kuyuları: 3 adet su deposu ile pompa binaları tamamlanmış su ihtiyacını karşılamak amacıyla 5 adet sondaj kuyusu açılmıştır. Tesislere su verilmektedir. Kanalizasyon: metre kanalizasyon borusu döşenmiştir. Yağmur suyu: metre yağmur suyu şebekesi yapılmıştır. İletişim ve haberleşme: Telekom Santrali inşaatı tamamlanmıştır. Santral iç montajı yapılabilmesi ve faaliyete geçmesi için Bursa Telekom Baş Müdürlüğü ne 2007 yılı Ocak ayında teslim edilmiştir. Her türlü haberleşme ve iletişim mevcuttur. Ağaçlandırma: Yolların yarma ve dolgu şevlerindeki akmaları önlemek için adet akasya fidanı dikilmiş, bakımları yapılmaktadır. En yakın itfaiye merkezine uzaklığı Yangın hidrant sistemi var mı? OSB giriş çıkışlarında güvenlik kontrolü var mı? İnternet servis sağlayıcılığı hizmeti veriyor mu? Tır parkı var mı? Karla mücadele araç-gereç ve ekibi var mı? Bakım onarım ekipleri var mı? Çöp toplama genel temizlik araç gereç ve ekipleri var mı? 10 km. Evet Evet Evet-Telekom Evet Evet Evet Evet

8 Elektrik 4 adet trafo binası yapılarak ENH ve AG-OG elektrik şebeke inşaatı tamamlanmıştır. Bölgeye enerji verilmektedir. Dağıtım Lisansı alınarak yatırımcılara kesintisiz olarak enerji temin edilmektedir. Doğalgaz BOTAŞ ile kesintisiz doğalgaz satış sözleşmesi imzalanmıştır tarihinde bölgeye gaz verilmeye başlanmıştır. Aylık ortalama sm 3 gaz arzı yapılmaktadır. Arıtma tesisi m 3 /gün kapasiteli Arıtma Tesisi kaba inşaatı tamamlanmış, mekanik tesisat montajına başlanmış ve %99 oranında tamamlanmıştır. Tesis en kısa sürede işletmeye alınacaktır. Elektrik tüketim bilgileri Yıl Toplam Tüketim kwh , , , , yılı ekim ayı itibariyledir. Doğalgaz tüketim bilgileri Yıl Toplam Tüketim (sm 3 ) , , , , yılı ekim ayı itibariyledir. Su tüketim bilgileri Yıl Toplam Tüketim(m 3 ) , , , yılı ekim ayı itibariyledir.

9 Konum ve avantajlar - Bandırma Limanı na 60 km., Susurluk Demiryoluna 20 km. ve yeni yapılan otobana (0) sıfır km. ile ulaşımın her türlüsünün rahatça yapılacağı cazibe merkezi. - Ucuz, eğitilebilir ve yeterli işgücü bulunması. - Önemli bir pazar bölgesinde bulunması. - Üniversitesi, Meslek Liseleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Resmi Hastanesi, Küçük Sanayi Siteleri ve Meslek Kuruluşlarından faydalanma imkanlarının bulunması. - Sanayi tesislerine dönük hizmet sektörünün gelişmiş olması. - Ilıman iklim koşullarına sahip olması. Ulaşım bilgileri En yakın karayolu, Bursa-Balıkesir 3,50 km. En yakın liman, Bandırma 60 km. En yakın demiryolu, Susurluk 15 km. En yakın havalimanı, Bursa Yenişehir 80 km.

10 FAALİYETTEKİ FİRMALAR BARİT MADEN TÜRK A.Ş yılında m 2 arsa üzerinde, 288 m 2 kapalı alanda kuruldu. Sıvı karbondioksit üreten fabrikanın, yıllık üretim kapasitesi ton. Üretilen gazı son model araç filosuyla müşterilerine sunuyor. Üretimin yüzde 30 unu ihraç eden fabrikanın toplam istihdam sayısı 13 kişi. Tam otomasyonla çalışan fabrikada üretimin her aşamasında gerekli analizler titizlikle otomatik olarak yapılıyor. Tel: Faks: BSM BURSA SEVİNÇLER MAKİNE 1985 yılında özel tasarım makineleri üretimi amacıyla Bursa da kuruldu. Üretimine hidrolik presler ve hidrolik aparatlar ekledi yılında kumlama makinaları üretimine başlayarak, yelpazesini genişletti. Üretiminin yüzde 50 sini Rusya, Balkanlar ve Arap Ülkelerine pazarlayan firma, Avrupa ve Amerika ya ihracat hedefliyor. 7/24 servis anlayışı 5 yıl servis garantisi veriyor. ELMAK A.Ş yılından itibaren tesisat ve alt yapı sektörüne hizmet veren Elmak, 1985 te portföyüne Asteknik markalı kelebek vanaların üretimine ekledi.1997 den bu yana bölgenin ilk fabrikası olarak 8 bini kapalı toplam 48 bin m 2 alanda üretim yapıyor. Ar-Ge Laboratuarı, teknikmühendislik bölümüne sahip. 90 personeli, kalite belgeleri ile üretimin yüzde 40 ını Avrupa ya ihraç ediyor. Tel: Faks: Tel: Faks:

11 FAALİYETTEKİ FİRMALAR İNDO TEKSTİL DOKUMA LTD.ŞTİ. Belirlenmiş ürün tipine uygun teknoloji uygulamasına göre yatırım-geliştirme modelinin önemli örneklerinden olan firma; tergal, organze, mikrovual, devore kumaş gibi ev tekstili varyantlarını üretmek için 2005 yılındakuruldu. 64 adet geniş enli su jetli dokuma tezgâhları ile son teknoloji üretim yapıyor m 2 arsa üzerinde, 6000 m 2 kapalı alan ve 30 personele sahip. SKP KAUÇUK PLASTİK LTD.ŞTİ m 2 arsa üzerinde m 2 kapalı alanda kurulu bulunan firmanın üretim alanı; endüstriyel kauçuk esaslı malzemeler, kauçuk-silicon memelik lastikler, muhtelif çap, kalınlık, boy, renk, vb., diyaframlar, contalar, o ringleri, takozları, tekli ve çiftli hortumları kapsıyor. Üretimi 1 otomatik, 1 manuel beslemeli 200 ton basma kapasiteli 600x600 tabla ebatlı kauçuk presler ve ø60 extruder mili hortum çekme hattı ile yapıyor. Tel: Faks: Tel: Faks: TARIMSAL KİMYA TEKNOLOJİ A.Ş m 2 alanda, sektörde kullanılan en modern otomasyon, ekipman ve teçhizata sahip firma, Türkiye nin ilk biyoetanol üreticisidir. Çalışmalara 2001 de başlamış, dünyanın önde gelen şirketleriyle ortaklıklar kurarak 2004 yılında faaliyete geçmiştir. Bir başka ürünü olan metoksimetan (Dimethly Ether), aerosol endüstrisinde itici gaz olarak kullanılan bir üründür. Bu ürün, Montreal ve Kyoto Protokollerinde Ozon Tabakasına zararsız grupta yer alıp, kullanımı teşvik edilmektedir. ERALP KAZAN VE ENERJİ TEKNOLOJİLERİ 1992 yılında kurulan şirket basınçlı kaplar ve su kimyasalları alanında faaliyet gösteiyor te Almanyave Dünyanın önde gelen buhar kazanı üreticisi VKK Standardkessel ile teknik işbirliğine başladı. 7 si kapalı toplam 67 bin m2 alanda faaliyette. Buhar ve kızgın yağ kazanları, Otoklavlar, Ekonomizerler, Atık ısı kazanları, Eşanjörler, sepantin grupları, basınçlı kaplar ve Türkiye de ilk ve tek yüksek frekans kaynaklı kanatlı boru üreti faaliyet konuları arasında. Tel: Faks: Tel: Faks:

12 İzmir Yolu 7.km. Güllüce Köyü Karşısı Organize Sanayi Bölgesi Mustafakemalpaşa BURSA Telefon: Faks: Web: e-posta:

İÇİNDEKİLER. Ahmet Sezgi Erceiş Yazısı : 4 Ömer Faruk Korun Yazısı : 6 Dünden Bugüne HOSAB : 8 ALFABETİK FİRMA LİSTESİ ALFABETICAL FIRM LIST

İÇİNDEKİLER. Ahmet Sezgi Erceiş Yazısı : 4 Ömer Faruk Korun Yazısı : 6 Dünden Bugüne HOSAB : 8 ALFABETİK FİRMA LİSTESİ ALFABETICAL FIRM LIST HOSAB FİRMALAR KİTABI 2011 HASANAĞA ORGANİZE SANAYİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ HOSAB Caddesi No: 13 Hasanağa/Nilüfer/Bursa Tel. : +90.224 484 23 10 (3 Hat) Faks : +90.224 484 23 14 www.hosab.org.tr HOSAB Müteşebbis

Detaylı

NİĞDE YATIRIM REHBERİ. Niğde Yatırım Destek Ofisi

NİĞDE YATIRIM REHBERİ. Niğde Yatırım Destek Ofisi NİĞDE YATIRIM REHBERİ NİĞDE YATIRIM REHBERİ Önsöz G ünümüzde, geri kalmış bölgelerimizin yerel kaynak ve potansiyellerinin harekete geçirilerek istihdam düzeylerinin arttırılması, işsizliğin azaltılması

Detaylı

TÜRKİYE. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu. OSB Yönetmeliğinin Demokratik Değerlerle Eleştirisi (2)

TÜRKİYE. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu. OSB Yönetmeliğinin Demokratik Değerlerle Eleştirisi (2) TÜRKİYE O S B GEBZE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SANAYİCİLERİ DERGİSİ MART 2012 SAYI: 27 OSB Yönetmeliğinin Demokratik Değerlerle Eleştirisi (2) Adil Kanıöz Gebze Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği

Detaylı

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI AKBANK İLE PROTOKOL İMZALADIK: Özel ürün ve hizmetler sizlerle Dünyayı Umutlandıran Buluş Hannover Fuarına na - GTO Damgası - OSMAN HAMDİ

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Edirne İli Yatırım Yerleri Analiz Raporu

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Edirne İli Yatırım Yerleri Analiz Raporu Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr Edirne İli Yatırım Yerleri Analiz Raporu İÇİNDEKİLER 1. Giriş... 4 2. Sanayi Bölgeleri, Kuruluş Amaçları ve Hedefleri... 4 2.1. Organize Sanayi Bölgeleri...

Detaylı

Başkent OSB de toplu açılış. Başkan dan. Türkiye de sanayileşme. Başkent OSB yatırımcılarına enerji desteği. OSB lerin önemi

Başkent OSB de toplu açılış. Başkan dan. Türkiye de sanayileşme. Başkent OSB yatırımcılarına enerji desteği. OSB lerin önemi l Yıl:8 l Sayı: 30 l Ağustos 2012 l ÜCRETSİZDİR Başkent OSB de toplu açılış Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başkent OSB de katıldığı 20 fabrikanın toplu açılış töreninde, Ankara ciddi bir

Detaylı

1. DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ 2006 YILI ÖNGÖRÜLERİ

1. DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ 2006 YILI ÖNGÖRÜLERİ GİRİŞ: 1. DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ 2006 YILI ÖNGÖRÜLERİ a. Dünya Ekonomisinde 2006 Yılı Öngörüleri 2004 yılında yüzde 2,5 büyüyen ve en önemli ticaret ortağımız olan AB ekonomisinin, 2005 yılında

Detaylı

2013 Yılı. Çalışma Programı. ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi

2013 Yılı. Çalışma Programı. ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi 2013 Yılı Çalışma Programı 1.1. Elektrik Yatırımı YATIRIMLAR Elektrik dağıtım şebekesinde, oluşabilecek ihtiyaçların karşılanması için yedek malzemelerin hazırda bulundurulmasına ihtiyaç vardır. Bu malzemelerden;

Detaylı

Etkinlik 11 BAYOSB yatırımcısına özel kredi 36 EGEKOBİDER kahvaltı buluşmaları. İçindekiler

Etkinlik 11 BAYOSB yatırımcısına özel kredi 36 EGEKOBİDER kahvaltı buluşmaları. İçindekiler İçindekiler Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi İşletmeler Derneği EGE KOBİDER Adına İmtiyaz Sahibi Fettah GÜVENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ahmet KAPLAN Yayın Kurulu Aydın TELSEREN Prof. Dr. Edip TEKER Fahrettin

Detaylı

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ Burhan HEKİMOĞLU Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Mühendisi Strateji Geliştirme Birimi Samsun / Kasım 2012 1 İÇİNDEKİLER Sayfa Önsöz 3 1. Giriş 4 2-Samsun İlinin Genel Durumu

Detaylı

TOSB ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YAYIN ORGANI YIL: 2 SAYI:

TOSB ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YAYIN ORGANI YIL: 2 SAYI: NİSAN-MAYIS-HAZİRAN 2010 TOSB ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YAYIN ORGANI YIL: 2 SAYI: 7 Gökhan SÖZER Kocaeli Eski Valisi Ahmet ARKAN Müteşebbis Heyet Üyesi Ahmet BAYRAKTAR Yönetim Kurulu Başkanı Yunus ÇİFTÇİ

Detaylı

Sayın Binali YILDIRIM Ulaştırma Bakanı. Gebze deki OSB lerin Otoyola Bağlantı Raporu

Sayın Binali YILDIRIM Ulaştırma Bakanı. Gebze deki OSB lerin Otoyola Bağlantı Raporu Sayın Binali YILDIRIM Ulaştırma Bakanı Gebze deki OSB lerin Gebze/Eylül 2008 Başlıklarla Talebimiz; Gebze deki OSB lerin Bölgede, İ suzu ve Honda olmak üzere 2 ana sektör ve Organize sanayi Bölgeleri ile

Detaylı

Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER

Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER İÇİNDEKİLER GENEL BİLGİLER... 2 SOSYAL GÖSTERGELER...4 TARIM...5 SANAYİ...10 KÜLTÜR VE TURİZM...25 ENERJİ...32 LOJİSTİK...36 DIŞ TİCARET...38 HATAY DA DEVAM EDEN KAMU YATIRIMLARI...41 NEDEN HATAY?...46

Detaylı

Düzce Bölgesi Lojistik Pazarı Strateji ve Potansiyel Belirleme Raporu Haziran 2015. T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı

Düzce Bölgesi Lojistik Pazarı Strateji ve Potansiyel Belirleme Raporu Haziran 2015. T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı T.C. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Düzce Bölgesi Lojistik Pazarı Strateji ve Potansiyel Belirleme Raporu Haziran 2015 HAZİRAN 2015 Sayfa 0 / 155 TEŞEKKÜR Düzce,7 Nisan 2015 Günümüz dünyasında savaş, artık

Detaylı

YATIRIM REHBERi. SAMSUNİş Dünyasında. Siz de Yerinizi Alın...

YATIRIM REHBERi. SAMSUNİş Dünyasında. Siz de Yerinizi Alın... YATIRIM REHBERi SAMSUNİş Dünyasında Siz de Yerinizi Alın... SAMSUN yatırım REHBERİ SAMSUNİş Dünyasında Siz de Yerinizi Alın... www.oka.org.tr içindekiler 2 Türkiye Ekonomisi 8 Temel Bilgilerle Samsun 10

Detaylı

ÇERKEZKÖY BÖLGESEL GELİŞİM PROJESİ

ÇERKEZKÖY BÖLGESEL GELİŞİM PROJESİ ÇERKEZKÖY BÖLGESEL GELİŞİM PROJESİ PROJE RAPORU 2011 Çerkezköy Belediye Başkanı Sn. Ali ERTEM in destekleri ile... YAYINA HAZIRLAYAN Çerkezköy Bölgesel Gelişim Çalışması Grubu adına Dr. Gökhan İNCE Endüstri

Detaylı

SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU. 03 Nisan 2012. Piyasa Danışmanı ETİ YATIRIM A.Ş.

SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU. 03 Nisan 2012. Piyasa Danışmanı ETİ YATIRIM A.Ş. SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU 03 Nisan 2012 Piyasa Danışmanı ETİ YATIRIM A.Ş. İçindekiler 1 Raporun Konusu... 7 2 Şirketi Tanıtıcı Bilgiler... 7 2.1 Şirketin

Detaylı

D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU D A H A İ Y İ B İ R D Ü N YA İ Ç İ N... 2011-2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU İÇDAŞ ÇELİK ENERJİ TERSANE VE ULAŞIM SANAYİ A.Ş. Raporumuz Hakkında İçdaş ın bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2011-2012 yıllarına

Detaylı

+90 216 656 65 00 +90 216 656 65 09

+90 216 656 65 00 +90 216 656 65 09 POZİTİF ENERJİ EWE TURKEY HOLDİNG ŞİRKET PROFİLİ 2013 İÇİNDEKİLER 04 KURUMSAL 06 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 08 Genel Müdürlerin Mesajı 10 2013 e Bakış 12 Kısaca EWE Turkey Holding 14 Temel Finansal

Detaylı

ARDAHAN. YATIRIM REHBERİ Haziran 2012 VALİLİĞİ ARDAHAN T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I

ARDAHAN. YATIRIM REHBERİ Haziran 2012 VALİLİĞİ ARDAHAN T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I ARDAHAN ARDAHAN 1 2 Ö N S Ö Z Bir bölgenin veya ilin tarihi geçmişi, coğrafi yapısı, kültür birikimi ile ticari ve sosyal potansiyelini ortaya koyan değerleri gelecek kuşaklara

Detaylı

YILLIK FAALİYET RAPORU 2 0 1 0 ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A. Ş.

YILLIK FAALİYET RAPORU 2 0 1 0 ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A. Ş. YILLIK FAALİYET RAPORU 2 0 1 0 ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A. Ş. ŞİRKETLER MÜHENDİSLİK VE İNŞAAT Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. Çimtaş Çelik İmalat Montaj ve Tesisat A.Ş. Cimtas Mechanical Contracting B.V. Cimtas

Detaylı

TURHAL BELEDİYESİ STRATEJİK PLANI

TURHAL BELEDİYESİ STRATEJİK PLANI TURHAL BELEDİYESİ STRATEJİK PLANI Mayıs 2006-Turhal 1 TURHAL BELEDİYESİ STRATEJİK PLANI Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Fakat yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler

Detaylı

GOSB'lu olmak. GOSB'un yıldızları. GOSB'a övgü. 23 yılda dinamik değişim. Otoyol sorunu çözülecek

GOSB'lu olmak. GOSB'un yıldızları. GOSB'a övgü. 23 yılda dinamik değişim. Otoyol sorunu çözülecek TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL 2008 SAYI: 13 GEBZE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SANAYİCİLERİ DERGİSİ GOSB'lu olmak GOSB'da üretim yapan kuruluşlar, bölgenin yarattığı değeri anlatıyor... GOSB'un yıldızları İSO ilk 500

Detaylı

TOSBİ e-bülten Ekim-Kasım 2013 Sayı: 10-11

TOSBİ e-bülten Ekim-Kasım 2013 Sayı: 10-11 TİRE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ TOSBİ e-bülten Ekim-Kasım 2013 Sayı: 10-11 YÖNETİM KURULU Kosat GÜRLER Yönetim Kurulu Başkanı Tayfur ÇİÇEK Yönetim Kurulu Başkan Vekili İLETİŞİM Cemal ALTINTAŞ Üye Esra BOYACIOĞLU

Detaylı

TAHİR AKYÜREK Konya Büyükşehir Belediye Başkanı. Su Hizmetinde Farkındalık Oluşturduk...

TAHİR AKYÜREK Konya Büyükşehir Belediye Başkanı. Su Hizmetinde Farkındalık Oluşturduk... Su Hizmetinde Farkındalık Oluşturduk... Su ikamesi imkânsız olan tek maddedir. Hayatınızdan suyu çıkardığınızda geriye hiçbir şey kalmaz. Aklınıza gelebilecek her alanda su olmazsa olmazdır. Sanayide,

Detaylı

SAY REKLAMCILIK YAPI DEKORASYON PROJE TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU

SAY REKLAMCILIK YAPI DEKORASYON PROJE TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU SAY REKLAMCILIK YAPI DEKORASYON PROJE TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU 10 Haziran 2013 Piyasa Danışmanı İçindekiler 1 Raporun Konusu... 5 2 Şirketi Tanıtıcı Bilgiler...

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 İÇİNDEKİLER SUNUŞ 1 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 2 Genel Müdürün Mesajı 3 ŞİRKET PROFİLİ 5 Ak-Kim e Bakış 5 Ak-Kim in Kısa Tarihi 6 Markalar ve Ürünler 8 Operasyonel

Detaylı

Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununun uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununun uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. 19 Haziran 2002 Sayı : 24790 RESMİ GAZETE Sayfa : 183 TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Kısaltmalar ve Tanımlar Amaç Madde 1-

Detaylı

Her yeni günde, hep birlikte...

Her yeni günde, hep birlikte... Her yeni günde, hep birlikte... Viking Kağıt Faaliyet Raporu 2011 İçindekiler 1 Viking Kağıt Hakkında 2 Kısaca Viking Kağıt 3 Viking Kağıt ın İlkleri 4 Yaşar Topluluğu 8 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı

Detaylı

ENERJİ ÜRETİM A.Ş. ENDA. Uzmanlığı Enerji Olan Şirketler Topluluğu dur.

ENERJİ ÜRETİM A.Ş. ENDA. Uzmanlığı Enerji Olan Şirketler Topluluğu dur. EGE ENERJİ ÜRETİM A.Ş. ENDA Uzmanlığı Enerji Olan Şirketler Topluluğu dur. ENDA ENERJİ HOLDİNG FAALİYET RAPORU 2013 2 FAALİYET RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER Kısaca Enda... 5 Operasyon Haritası... 6 Vizyonumuz

Detaylı