Yorgun. Gergin. ve bitkin misiniz? ve konsantrasyonsuz musunuz? Sebebi. olabilir. Daha fazla bilgi edinin.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yorgun. Gergin. ve bitkin misiniz? ve konsantrasyonsuz musunuz? Sebebi. olabilir. Daha fazla bilgi edinin."

Transkript

1 Yorgun ve bitkin misiniz? Gergin ve konsantrasyonsuz musunuz? Sebebi olabilir. Daha fazla bilgi edinin.

2 mi var? Eğer... yorgun ve bitkinseniz? konsantrasyon kaybınız varsa? gücünüzün yetmediğini hissediyorsanız? soğuğa hassasiyetiniz varsa? Eğer... hafıza ve dikkat bozukluğu yaşıyor? ağız kenarınızda çatlaklar oluşuyor? saç ve tırnaklarınız kırılıyor? enfeksiyonlara karşı direnciniz düşüyor? çarpıntı ve soluk alamama yaşıyor? depresyon benzeri semptomlar gösteriyor? dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu yaşıyorsanız? huzursuz bacak sendromunuz varsa? kansızlık belirtileri gösteriyorsanız? Tüm bunların sebebi demir eksikliği olabilir. sayfasında bu şüphelerinizi kontrol edebileceğiniz bir hızlı test ve demir ihtiyacınızı tespit eden bir demir hesaplayıcı bulabilir; gerek gördüğünüz halde doktorunuzu bilgilendirebilirsiniz. rsiniz.

3 Demir metabolizmamız All Tıpta dies demir können metabolizmasının Symptome für üç Eisenmangel evresinden bahsedilir: sein. Lassen Sie sich testen! İdeal durum (1. evre) Demir depoları doludur (ferritin normal düzeyde) ve demiri tüketilecek yerlere taşımaya yarayan demir taşıma kapasitesi kullanılmaktadır (transferrin satürasyonu normal). Dolayısıyla vücudumuzda yeni alyuvar üretmeye ve kan miktarını sabit tutmaya yetecek kadar demir bulunmaktadır. Demir eksikliği (2. evre) Vücudun aldığından fazla demir tüketmesiyle demir depoları boşalmaya başlar. Ama vücut hala yeterli miktarda alyuvara sahiptir. Bu nedenle Hb değeri hala normal aralıkta yer alırken ferritin ve transferrin satürasyonu değerleri düşmeye başlar. Organizmanın hücre işlevleri için yeterli miktarda demir olmadığı durumlar ortaya çıkabildiğinden, demir eksikliği artık kendini fziksel olarak da belli etmeye başlar. Demir eksikliği anemisi (3. evre) 2. evrede demir tedavisi yapılmayacak olursa, kan boyar maddesi (hemoglobin) miktarının düşmesine bağlı kansızlık (anemi) baş gösterir. Demir depoları çoktan boşaldığından vücutta yeni kan hücrelerinin üretilmesi için gerekli demir bulunmaz. Bu rahatsızlıktan mustarip olanlar nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, huzursuzluk, mide bağırsak rahatsızlıkları, bitkinlik atakları, enfeksiyona kolay tutulma, yutkunma zorluğu ya da mide yanması gibi kuvvetli semptomlar sergiler.

4 Kimler risk altında? Kadınların demir eksikliği ya da kansızlık (anemi) gibi rahatsızlıklara yatkın olma riski daha yüksektir. Çocuk doğuracak yaştaki kadınların yaklaşık %20 si demir eksikliği yaşamaktadır. Demir eksikliğinin nedenleri adet kanamaları. Aylık adet kanamaları esnasında yaşanan kan kaybı, kadınların erkeklere göre yaklaşık %50 oranında daha yüksek olan demir ihtiyacının başlıca nedenidir. Özellikle şiddetli adet kanamaları (hipermenore) geçiren kadınlar ve henüz gelişme çağında bulunan genç kızlarda, demir depolarını tüketip demir eksikliği yaşama tehdidi çok daha yüksektir. Hipermenorenin yanı sıra adet kanamasının süresi de uzaya- bilir (7 günden fazla) ya da adet kanamaları kısa aralıklarla (21 günden az) tekrarlanabi- lir. Tüm bu adet döngüsü bozukluklarında kan kaybı ve bununla bağlantılı olarak demir kaybı normalin üstünde olabi- lir. Bunlar dışında tıbbi sorunlar ya da spiral gibi doğum kontrol yöntemleri de adet döngüsüne etki edebilir. Ko- nuyla ilgili sorularınızı jinekoloğunuza danışabilirsiniz.... çocuk istenmesi. Kadın doğum doktorları, hamile kalmak isteyen kadınlara planlanan gebelikten en az 2 ile 3 ay öncesinde demir, iyot, çinko, folik asit ve B vitamini gibi eser maddelerin daha yoğun şekilde alınmasını ve alkol ile nikotinden tamamen vazgeçilmesini önerir. Hamileliğe hazırlanırken demir depolarının dolu olması önemlidir, zira gizli demir eksikliği bile gebe kalmayı güçleştirebilir.

5 ... hamilelik. Hamilelik esnasında vücudun demir gereksinimi daha yüksektir. Nedeni: Vücut fetus, plasenta ve göbek kordonu gibi yapıları oluşturmak için demire gereksinim duyar. Bu nedenle hamile kadınlardaki kan miktarı, gelişmekte olan fetusun gereksinimlerini yerine getirebilmek için %30-40 oranında artış gösterir. Demir eksikliğine müdahale edilmediği halde, anemi (kansızlık) baş gösterebilir. Aneminin artması durumunda hamilelerin enfeksiyona yakalanması kolaylaşır ve oksijen eksikliği oluşabilir. Bu durum erken doğum riskini arttırabilir. İleri düzey aneminin çocuk üzerindeki doğrudan etkileri, gelişim bozukluğunun yanı sıra organ hasarları olabilir. Vücudun demir gereksinimi salt beslenme yoluyla genellikle karşılanamaz, çünkü besin maddelerinin içindeki demirin sadece %10 u vücut tarafından emilir. Çocuğa zarar vermeden demir almanın başka yolları da vardır.... doğum sonrası. Demir eksikliği, doğum sonrası depresyonunun nedeni olabilir. Tıp dilinde post-partum ya da post-natal depresyon olarak da bilinen doğum sonrası depresyonu, özellikle doğum sonrasında görülen bir depresyon türüdür. Özellikle erken yaştaki ilk doğumlarda sık gözlemlenir. Doğumdan sonra meydana gelen yüksek hormonel değişiklik, vücudun alışık olmadığı süt üretimi, ağlayan yenidoğan ve uykusuzluğun elbette bir bedeli vardır. Öte yandan demir eksikliği de doğum sonrası depresyonunun oluşumuna uygun ortam hazırlayabilir. Birçok hormon yeterli miktarda demir seviyesine gereksinim duyar. Bu nedenle ilk belirtileri gözlemlediğinizde doktorunuza danışmakta fayda var -doktorunuz kan değerlerine bakarak vücutta yeterli miktarda demir olup olmadığını ya da tiroid bozukluğu gibi başka rahatsızlıkların varlığını tespit edebilir.

6 Diğer risk grupları Yaşlılar Yaşı ilerleyenlerin iştahı da eskisi gibi değildir. Daha az ve genellikle tek yönlü beslenirler. Yaşlılıkta daha çok görülmeye başlanan mide bağırsak hastalıklarının yanı sıra buna eşlik eden böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ya da şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıklar demir alımını engeller. Ancak kronik hastalıklar, laboratuvar değerlerinin yorumlanmasını güçleştirdiğinden yaşlılarda demir eksikliğini tespit etmek çoğu kez güç olur. Aşırı kilolular Her ne kadar şaşırtıcı olsa da aşırı kilolular, normal kilodaki insanlardan daha sık olarak besin maddesi eksikliği çeker. Çünkü şekerleme gibi yüksek kalorili besinlerin çoğu ancak az miktarda mikro besin maddesi içerir. Uzun lafın kısası, kilolu insanların çoğu bol miktarda yemek yemekle beraber yanlış yiyecekleri tüketir. Obezite ile mücadele amacıyla çok sayıda farklı diyet önerilmektedir. Ne yazık ki bunların çoğu tek yönlü beslenmeye dayalıdır. Buradaki en büyük tehlike, mikro besin maddelere olan ihtiyacın giderilememesidir. Bunun da ötesinde obezite genellikle diyabet, eklem tutulmaları ya da enfeksiyon gibi hastalıkların sebebidir. Bu tablolarının çoğunu, enflamasyonlu hastalıklar meydana getirir. Enflamasyon geçirdiği hallerde hem vücudun demir alımı azalır, hem de demir depolarındaki demirin harekete geçirilmesi de güçleşir.

7 Kronik hastalar Özellikle şu hastalıklar demir eksikliği ya da kansızlık gibi rahatsızlık riskleri yaratır. Böbrek hastalıkları Kronik-enflamatuar bağırsak hastalıkları Kronik kalp yetmezliği Kanser vakaları Kişide demir eksikliği söz konusuysa, bu eksiğin giderilmesi genellikle yaşam kalitesinin yükselmesiyle sonuçlanır. Yapılan bir araştırma demir enjeksiyonunun, demir eksikliği olan kalp yetmezliği hastalarına belirgin biçimde yardımcı olduğunu göstermiştir. Bunun ötesinde anemi tedavisiyle beraber, kan nakillerinin azaldığı ve hastane ziyaretlerinin süresinin kısaldığını kanıtlarla tespit edilmiştir. Kronik hastalıklar ve demir eksikliğiyle ilgili daha ayrıntılı bilgiye adresinden ulaşabilirsiniz. Vejetaryenler Bitkilerdeki demirin (iyonik demir) vücudumuz tarafından emilimi, hayvansal kaynaktaki (örneğin et, karaciğer) demirden daha zordur. Bitkisel temelli gıda maddeleri yeterli miktarda demir içerse de, verimsiz değerlendirilme nedeniyle bunların sadece küçük bir kısmı bağırsaklar üzerinden kana karışır. En önemli risk grubunu veganlar meydana getirirken, demir ihtiyaçlarını yumurta ve süt ürünleri üzerinden sağlayan vejetaryenler daha az etkilenir. Sporcular Yapılan sporun türüne ve antrenman yoğunluğuna bağlı olarak (özellikle performans sporu yapan) sporcularda demir kaybı normalin iki katı, yani günde yaklaşık 2 mg düzeyinde olabilir. Sporu hobi olarak yapanlar bile, özellikle mukavement antrenmanlarını, eskiden ancak ağır sporlarda görülen bir yüklenmeyle yapıyorlar. Bunun sonucunda sporcular, beslenmeleriyle artan besin maddesi ve eser elementleri çoğu zaman karşılayamadıklarında demir eksikliği meydana geliyor. Enerji barları, içerdikleri karbonhidrat nedeniyle hızlı enerji sunsa da, bunların demir içeriği düşüktür.

8 neden ihtiyacımız var? Demir, vücudumuzda oksijenin taşınmasından sorumludur. bizleri odaklı ve performanslı yapar. sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar için gereklidir. bağışıklı sistemimiz için önemlidir. Demir, zihnimizde yenidoğanların beyin gelişiminde önemli bir rol oynar. konsantrasyonu destekler. sinir hücreleri arasındaki sinyal aktarımını etkiler. ne zaman meydana gelir? Patolojik demir eksikliği, kaybettiğimiz demir miktarının uzun vadede aldığımızdan fazla olmasıyla oluşabilir. Sağlıklı insanlarda demir eksikliğinin en sık rastlanan sebepleri ameliyat, kaza, kan bağışı, doğum ya da adet kanamaları gibi kan kayıplarıdır. Uzun vadede normalden fazla demir kaybedersek, vücudumuz besinlerden demir alımını arttırır. Ancak bazı durumlarda bu kadarı yeterli olmaz, bu durumda vücudumuzdaki demir depolarından faydalanılır. Vücuda demir takviyesi yapılmaz ya da bu takviye kısıtlı kalırsa, demir depoları boşalır ve demir eksikliği söz konusu olur.

9 nasıl tespit edilir? All Kandaki dies können boyar madde Symptome yoğunluğunu für Eisenmangel gösteren sein. Hb değeri, basit Lassen bir Sie kan sich tahliliyle testen! aile doktorunuz tarafından tespit edilebilir. Bu değer sonraki teşhislerin ve olası bir demir eksikliği tedavisinin temelini oluşturur. Kolay test: Demir eksikliği şikayetiniz mi var? Son zamanlarda okuduğunuz bir metni, sunumu ya da izlediğiniz bir televizyon programını, sizin için önemli olduğunu düşünmenize karşın doğru dürüst anlayamadığınızı mı fark ediyorsunuz? İşinizi eskiden olduğu gibi hızla, fazla ara verme ihtiyacı hissetmeden yürütmekte zorlanıyor musunuz? Bir problem ya da yerine getirilmesi gereken bir görevi yoğun biçimde düşünerek çözmekte giderek daha çok mu güçlük çekiyorsunuz? Meslektaşlarınız, dost ya da akrabalarınız artık daha keyifsiz olduğunuz ya da sinirli tepkiler verdiğinizden mi şikayet ediyor? Kendinizde artan bir huzursuzluk, iş yükü karşısında yorulma görüyor ve çabucak köpürüyor musunuz? (Özellikle eskiden sakin ve rahat kalabildiğiniz durumlarda.) Cevaplardan sadece birinin evet olması demir eksikliği anlamına gelmeyebilir. İpucu: Konsantrasyon yeteneğinizi bellek oyunları gibi yöntemlerle çalıştırın. Cevaplarınızın 2 ile 5 tanesi evet ise bir demir eksikliği tablosu söz konusu olabilir, özellikle de evet cevabını verdiğiniz sorular hem zihinsel etkinliği hem de ruh halini kapsıyorsa. Kesin bir sonuç için aile doktorunuzu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında adresi altında on bir kısa sorudan meydana gelen kolay bir demir testi yapabilirsiniz; nitekim burada ortaya çıkan sonuçlar eğilimleri belli eder ve aile doktorunuza teşhiste yardımcı olabilir.

10 tedavi Demir eksikliğinin çok çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin dengesiz beslenme ve kanamaların yanı sıra kronik hastalık ya da enfeksiyonlar gibi. Bu yüzden doktorun tedavi öncesinde demir eksikliğinin nedenini tespit etmesi gerekir. Hastayla yapılan görüşmenin yanı sıra bir kan tahlili de yapılmalıdır. Doktor burada hemoglobin ve ferritin gibi, demirle ilintili değerleri ölçer. Tedavinin nasıl yürütüleceği kararı, öncelikle demir eksikliğinin hangi aşamada olduğuna bağlıdır. Demir depoları halihazırda boşalmış ve anemi (kansızlık) su götürmez biçimde teşhis edilmişse, beslenme rejiminin değiştirilmesi tek başına yeterli gelmeyecektir, zira bağırsağımız besindeki demi- rin sadece yüzde 10 unu emebilir. Hesaplama örneği Normal koşullar altında yetişkinlerdeki hemoglobin değeri en az 12 g/dl (7,5 mmol/l) civarındadır. Anemide bu değer sınırın altına düşer. Hemoglobin değerini 1 g/dl (0,6 mmol/l) arttırabilmek için, yaklaşık 200 mg demir alımı gereklidir : 100 gram hindi etinde yaklaşık 3 mg demir bulunur. Ancak bunun sadece 0,3 mg ı bağırsak üzerinden kana karışır. Dolayısıyla 200 mg demir alabilmek için en az 66 kilo hindi eti tüketilmesi gerekir. Gıda takviyesi preparatları ve demir içerikli sıvılar da anemide ancak kısıtlı şekilde etkili olur, zira vücut gerekli demir miktarını bu yolla yeterince hızlı alamaz. Artık ilaçlara gereksinim vardır.

11 Ağız yolu ya da damar içi tedavileri Tablet ya da sıvı biçimde Anemiyi ortadan kaldırmak ve demir depolarını tekrar doldurmak için normal koşullar altında üç ile altı aylık uzun bir süre boyunca düzenli ve istikrarlı biçimde ağız yoluyla demir alınmalıdır. Bu yöntemin dezavantajı tedavinin uzun sürmesi ve yan etkilerin görülmesidir. Birçok hasta bulantı, kusma, ishal, kabızlık ya da mide krampları gibi mide bağırsak rahatsızlıklarından şikayet etmektedir. Eş zamanlı olarak alınacak ilave C vitamini aracılığıyla daha fazla demir emilimi sağlanmakla beraber, yan etkilerin şiddeti de artabilir. Örneğin Morbus Crohn gibi belli bazı mide bağırsak hastalıklarına sahip hastalarda ağız yoluyla alınan demirin, semptomları daha da kuvvetlendirmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle ağız yoluyla tedavi ancak hafif demir eksikliği vakalarında ve/veya ağız yoluyla alınan demirin zarar vermediği durumlarda akıllıcadır. Enjeksiyon ya da infüzyon yoluyla Demir çözeltisi ya doktor tarafından doğrudan vene enjekte edilir ya da kısa süreli infüzyon olarak bağlanır. Demir tabletinden farklı olarak bu yolla bağırsak baypaslanacağından ihtiyaç duyulan miktarda demir doğrudan vücuda ulaşır. Bunun sonucunda mide bağırsak alanında çok daha az yan etki görülür. Günümüzde piyasada vücuda yüklenmeyen ve kolayca kullanılabilen modern preparatlar bulunmakta. Nitekim bu yolla bazı hastalara gerekli miktarda demiri tek bir uygulamayla vermek mümkün olabilir. Böyle bir uygulama özellikle demir eksikliğine hızla müdahale edilmesi gerektiğinde önem kazanır. Uluslararası tıp referansları, yüksek k verimliliği nedeniyle örneğin kronik böbrek yetmezliği, kronik enflamatuar bağırsak hastalıklarında alıklarında ve kanser ile kemoterapide, demirin damar içi yoldan verilmesini önerir.

12 Muayenehane kaşesi Kişisel demir ihtiyacınızı, adresindeki öğrenebilirsiniz. kapsamlı - anlaşılır - ücretsiz: hakkında bilgiler Vifor Pharma Deutschland GmbH Baierbrunner Straße München

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri Kansızlık (anemi) kandaki hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyete göre kabul edilen değerlerin altında olmasıdır. Bu değerler erişkin erkeklerde 13.5 g/dl, kadınlarda 12 g/dl nin altı kabul edilir. Kansızlığın

Detaylı

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI KRONİK BÖBREK HASTALIĞI Prof. Dr. Nurol ARIK Doç. Dr. Melda DİLEK HASTA EĞİTİM KİTAPÇIĞI Bu kitapçık genel eğitim amaçlıdır. Hastaların asıl olarak kendi hekimlerinin önerilerine uymaları gereklidir. KRONİK

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ BESİN ÖĞELERİ - 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Menopozdaki kadınların % 50'sinde D vitamin eksikliği vardır. Ülkemizde de çocuk ve genç erişkinlerde % 30-50'sinde D vitamini eksikliği vardır.

Menopozdaki kadınların % 50'sinde D vitamin eksikliği vardır. Ülkemizde de çocuk ve genç erişkinlerde % 30-50'sinde D vitamini eksikliği vardır. KADINLARDA VE GEBELİKTE VİTAMİN VE MİNERAL KULLANIMI Kadınlar gebelik,hamilelik gibi dönemleri nedeniyle bazı vitamin ve mineral desteğine daha çok ihtiyaç duyarlar. Aşağıda kadınların hangi vitaminleri

Detaylı

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU 1 VİTAMİNLER 2 Vitaminler, büyüme, sağlıklı yaşama ve metabolik olayların düzenli yürütülmesi için gerekli olan organik öğelerdir. Yetersiz alındıklarında büyüme, gelişme ve vücudun çalışması olumsuz yönde

Detaylı

KAPALI TAM ENDOSKOPİK

KAPALI TAM ENDOSKOPİK Kadınlarda KALP KRİZİ belirtileri 15 Rutin kalp kontrolü hayatınızı kurtarabilir! 16 SARI NOKTA gözünüzü kör etmesin 10 GÖZLERİNİZE CHECK-UP 11 İşitme kaybında bu testin önemi büyük! BERA 08 Medicine Hospital

Detaylı

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Yaşa göre beslenme önerileri Beslenme tedavisinde temel kavramlar ve bileşenler çocuk solunum yolu hastalıkları ve kistik fibrozus derneği - www.kistikfibrozis.com Hazırlayanlar

Detaylı

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ Medicine Hospital da, 10 yıl sonra sağlığına kavuştu 15 HAMİLELER DİKKAT Her hamile kadının farkında olması gereken risk faktörleri 04 SAÇ EKİMİnin sağlığınıza etkileri 15 SORULARLA BY-PASS 100 bebekten

Detaylı

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük sayi2:bizimşifa DERGİSİ 24.05.2012 11:22 Page 1 içindekiler 04 06 08 10 BASINDA KADIKÖYŞİFA GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük İÇ HASTALIKLARI Yorgunluk hastalık mı?

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GIDA TEKNOLOJİSİ VİTAMİNLER VE MİNERALLER ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Miyelodisplastik Sendromları Anlamak: Hasta Kılavuzu

Miyelodisplastik Sendromları Anlamak: Hasta Kılavuzu TURKISH Miyelodisplastik Sendromları Anlamak: Hasta Kılavuzu Editör Dr. John M. Bennett Emekli Prof. Dr. John M. Bennett Tıp, Laboratuar Tıbbı ve Patolojide Onkoloji Dalları, Rochester Üniversitesi Tıp

Detaylı

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin Kanser Ameliyatı Sonrası İkiz Bebeklerini Dünyaya Getirdi Gebelik nedeniyle ülkesi Libya da hastanede yaptırdığı testler sırasında meme kanseri olduğunu öğrenen Aml Aboshnaf, Türkiye de Central Hospital

Detaylı

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN BESLENME I İÇİNDEKİLER Beslenme ile İlgili Kavramlar Besin Ögeleri Proteinler Karbonhidratlar Yağlar Vitaminler Mineraller ÇOCUK BESLENMESİ Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN HEDEFLER Bu üniteyi çalıştıktan sonra;

Detaylı

Sağlık Olsun. Küba. Konuşma Bozuklukları. Hastalıkları. Şok Diyetler Metabolizmanızı Bozuyor! Boyun Egzersizleri

Sağlık Olsun. Küba. Konuşma Bozuklukları. Hastalıkları. Şok Diyetler Metabolizmanızı Bozuyor! Boyun Egzersizleri Sağlık Olsun ÜCRETSİZDİR ÖZEL AVCILAR HOSPITAL YAYIN ORGANIDIR SAYI 16 / 2013 Boyun Ağrılarına Karşı Boyun Egzersizleri Çocuklarda Konuşma Bozuklukları Kronik Barsak Hastalıkları Büyük Göğüslerden memnun

Detaylı

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir damla su I Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir Damla Su ALİ POLAT Bu yapıtın tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan yapıt yeniden basılamayacağı gibi kayıt,

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELDİR. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı

Detaylı

Beslenme yanlışlarını çözün! Çağımızın hastalığı şişmanlık ve obezite, sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Beslenme yanlışlarını çözün! Çağımızın hastalığı şişmanlık ve obezite, sağlığımızı olumsuz etkiliyor. 2014 / 1. SAYI Soğuk algınlığı sandığınız şey menenjit olabilir! Diyet ürün kilo aldırmaz fikri, kilo aldiriyor 8 12 20 22 48 İstanbul Sağlık Müdürlüğü Tıp Bayram ını kutladı Dikkat! Bu belirtiler kansere

Detaylı

içindekiler KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM Doğurganlığı artıran 10 öneri KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... BASINDA KADIKÖYŞİFA

içindekiler KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM Doğurganlığı artıran 10 öneri KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... BASINDA KADIKÖYŞİFA 2013_2:BİZİMŞİFA DERGİSİ 01.06.2013 11:49 Page 1 içindekiler 03 05 07 13 BASINDA KADIKÖYŞİFA KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... MEME HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ Memesiz olmak kader

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK DOĞUM ÖNCESİ İZLEM VE BAKIM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK DOĞUM ÖNCESİ İZLEM VE BAKIM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK DOĞUM ÖNCESİ İZLEM VE BAKIM Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON DİYABET

ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON DİYABET KİLO VERMEDE 12 Sendromu Kalp Damar Cerrahi Merkezimizde başarılı bir operasyon 08 VARİS TEDAVİSİNDE SON NOKTA ENDOVENÖZ LAZER- RADYOFREKANS ABLASYON 13 İDRAR KAÇIRMAK KADER DEĞİL HASTALIKTIR TEDAVİ EDİLEBİLİR

Detaylı

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Sayı 20 Yaz 2015 Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Melek ALKAN ÇAKMAK Babalar gününde çocuğunu hem öksüz hem yetim bırakan babalar, bu satırlar sizin için. Kadın Cinayetleri

Detaylı

İstanbul da Sağlık okurları

İstanbul da Sağlık okurları PROF. DR. ALİ İHSAN DOKUCU Değerli İstanbul da Sağlık okurları 2012 yılı sağlık yönetiminde yapısal değişimin yaşandığı ve yönetim felsefesinin tamamen değiştiği bir yıl oldu. Söz konusu yenilikler çerçevesinde,

Detaylı

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Melek ALKAN ÇAKMAK Yeni yıl geldi, hoş geldi Takvim yaprakları arasında beklenti ve umutları en fazla yüklediğimiz 31 Aralık işte geldi

Detaylı

2011 Sağlık Yılınız Olsun

2011 Sağlık Yılınız Olsun Ocak / Şubat 2011 Yıl:7 / Sayı 63 Memorial Sağlık Grubu nun hasta, refakatçi ve ziyaretçileri için hazırladığı ücretsiz yayınıdır, alabilirsiniz. 2011 Sağlık Yılınız Olsun Memorial Antalya da da Vinci

Detaylı

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Parayla Satılmaz. Mustafa ÇETİN www aep gov.tr www agoivl.etr Mustafa Çetin Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan

Detaylı

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI Kalp yetersizliği tanısı sadece bir hekim tarafından konulabilir. Klinik hikayeniz ve yakınmalarınız ışığında yapılacak bir muayene sonucu kalp yetersizliği olasılığınız ortaya

Detaylı

HEPATIT C HASTALARI İÇİN BİLGİ BROŞÜRÜ. Şifa bulmanız mümkün ve iyileşme şansınız her zamankinden çok daha iyi.

HEPATIT C HASTALARI İÇİN BİLGİ BROŞÜRÜ. Şifa bulmanız mümkün ve iyileşme şansınız her zamankinden çok daha iyi. HEPATIT C HASTALARI İÇİN BİLGİ BROŞÜRÜ Şifa bulmanız mümkün ve iyileşme şansınız her zamankinden çok daha iyi. Önsöz Sevgili okurumuz, Hepatit C enfeksiyonunu kapmış olduğunuzu henüz öğrenmiş olabilirsiniz.

Detaylı

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011

Başkent. Sağlıkta Adres. Sayı 1 / İlkbahar 2011 Sağlıkta Adres Başkent Sayı 1 / İlkbahar 2011 BAHAR YORGUNLUĞU Uzm. Diyetisyen Yeter ÇELİK ÇOCUKLARDA BAHAR HASTALIKLARI Doç. Dr. Özlem YILMAZ ÖZBEK SAĞLIKLI BESLENMENİN TEMEL KURALLARI Diyetisyen Neşe

Detaylı