DEKAMER DENİZ KAPLUMBAĞALARI ARAŞTIRMA MERKEZİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DEKAMER DENİZ KAPLUMBAĞALARI ARAŞTIRMA MERKEZİ"

Transkript

1 DEKAMER DENİZ KAPLUMBAĞALARI ARAŞTIRMA MERKEZİ Prof. Dr. Yakup KASKA DEKAMER Müdürü Detaylı bilgi ve raporlar için lütfen web sayfamızı ziyaret ediniz. (http://caretta.pau.edu.tr)

2 Sunum İçeriği ve Amacı DEKAMER in kuruluş tarihçesi Yaptığı çalışmalar Elde ettiği bilgiler Karşılaştıkları sorunlar Niçin kapalı bir alana ihtiyaç duyduğu Prefabrik Kaplumbağa görünümlü çelik yapının detayları Bu sunum 5 Ekim 2013 günü saat 10:30-14:30 arası yaklaşık 200 kişiden oluşan bir dinleyici kitlesine Türkçe ve İngilizce olarak sunulmuş, sorulan bütün sorulara detaylı olarak cevap verilmiştir. Ancak yansıyan bazı yanlış bilgilere cevap olarak bu sunum hazırlanmış ve elektronik ortamda paylaşılmaya başlanmıştır. İstediğiniz kişilere yönlendirebilirseniz bundan memnun oluruz. Bu sunuda verilen bilgilerle ilgili herhangi bir soru için veya adreslerine mesaj yazabilirsiniz.

3 2000 yıllar- ilkel şartlarda yapılan yardımlar

4 2001. Buna rağmen bir tedavi sonrası kaplumbağanın denize gönderilmesi (Fethiye)

5 2001. Uluslararası toplantılar ve rehabilitasyon merkezine ihtiyaç duyulan çalışmanın basılması ISTS, Philedelphia, USA. Kaska, Y. The need for sea turtle rescue center in Turkey; a preliminary work, Pp In: Coyne M.S., and Clark, R.D. (Compilers). Proceedings of the Twenty-First Annual Sea Turtle Biology and Conservation. NOAA Technical Memorandum NMFS- SEFCS-528, 368 pp. Miami, 2005.

6 2004 Yunanistan örneğinin incelenmesi- İtalya da toplantı ve kurslara katılım İtalya-2006 ve merkezlerinden görüntü

7 Avrupa Birliği-LDV Hareketlilik Projesi İtalya, Hırvatistan, İspanya ve Yunanistan dan benzer rehabilitasyon merkezleri arasında Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje kapsamında yurtdışından bilim insanları DEKAMER i ziyaret etmekte, gerekli bilgi akışı karşılıklı olarak sağlamaktadır. Aynı çerçevede DEKAMER ekibi de bilgi ve deneyimlerini geliştirmek için diğer merkezleri ziyaret etmektedir. Bu sayede son 5 yılda merkezimiz önemli ölçüde geliştirilmiştir ancak en büyük eksikliklerimizin; Kapalı bir ameliyathanenin olmayışı Yoğun bakım biriminin olmayışı Kış şartlarında su sıcaklığını kontrol edecek kapalı bir alanın olmayışı olarak sıralanabilir.

8 2007 yılında Dalyan da yapılan II. Ulusal Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu sonuç bildirgesinde alınan karar doğrultusunda bir rehabilitasyon merkezinin kurulması gerekliliği vurgulanmıştır.

9

10

11 DEKAMER-Araştırma Merkezimize ait Yönetmelik ise 7 Ekim 2009 gün ve sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

12 Rehabilitasyon Merkezi Kararı ve yer seçimi 2007 yılında yapılan sempozyum sonucunda 2000 li yıllarda başlayan ve Fethiye den Dalyan a kadar olan sahil şeridindeki bölgede uygun yer arama çalışmaları sonuçlanmış ve böyle bir merkezin kurulması için 2008 yılında protokol hazırlanmış ve 2009 yılında önceki slaytlarda da görüleceği üzere ilgili kurum yöneticileri tarafından imzalanmıştır.

13 2008

14 Her yıl basılan yıllık raporlarla yaptıklarımız ve tanıtımımız için bilgiler gelen ziyaretçilerle paylaşılmakta olup bu raporların elektronik versiyonları web sayfamızda mevcuttur.(http://caretta.pau.edu.tr/2009rapor.pdf)

15 DEKAMER Yıllık yaralı kaplumbağa Merkezde 12 ay kalan 4 personel 1 binek araç, 1 minibüs Yıllık masrafı yaklaşık TL Projeler ve destekler (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı- TVKGM,-Orman ve Su İşleri Bakanlığı- DKMP, BTC-TUI-AB Leonardo da Vinci projesikişisel ve kurumsal bağışlar, Dalyan Belediyesi lojistik desteği, Pamukkale Üniversitesi BAP projeleri ve ayni destek,

16 Prof. Dr. Veysel Eroğlu nun ziyareti ve Merkezin açılışı 2009

17 Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Erdoğan BAYRAKTAR ın ziyaretleri

18 Sayın Valimiz (Mustafa Hakan Güvençer), Kaymakam (Hüseyin Yılmaz), Belediye Başkanı (Arif Sarı), Komutan ve diğer yetkililer sık sık Merkezimizi ziyaret etmiştir ve etmektedir.

19 Projenin Geçmişi 2009 yılı broşürümüzü saklayanlar varsa SONRAKİ VERDİĞİM BİLGİLERİ KONTROL EDEBİLİRLER. Broşürün elektronik versiyonu (http://caretta.pau.edu.tr/2009rapor.pdf) Adresinden elde edilebilir.

20 Yandaki 2009 yılı raporumuzun arka sayfasındaki resimlerden de görüleceği üzere 2008 yılında 2 konteyner ve havuzların üzerinin çatı ile kaplanmasını ve aynı zamanda bilgilendirme çadırının kurulumunu görmektesiniz ve altta da gelecekte yapacaklarımız arasında söz konusu kaplumbağa görünümlü prefabrik yapının model çizimini görmektesiniz. Yapılacak yeni yapının yukarıdaki safhalara benzerliğini göstermek adına kaplumbağa görünümlü bir çelik iskelet ve çadır gibi üzerine kaplanan bir kabuktan ibaret olup, mevcut havuzlarımız, laboratuvar, operasyon ve ameliyat bölümlerini içerecektir.

21 2009 yılındaki broşürde yer alan gönüllülerimiz. İsimleri dikkatlice okumanızı öneririm. Hatta bir sonraki slaytta da göreceğiniz üzere June Haimoff Barakasını Müze olarak kullanmak üzere DEKAMER e vermiştir. Bugün bu projeyi ilk defa duyanlar sanki daha önceden hiç duymamış gibi veya çok farklı bir yapı olarak tanıtmaya çalışma girişimindedirler. Verilen Yanlış bilgiler arasında; Otel yapıldığı 75 metre yüksekliğinde 1100m 2 bir bina yapıldığı Sahilin üzerine kongre ve kültür merkezi yapıldığı Ağaçların kesileceği vb.

22 2009 yılında Kaptan June 1986 yılından beri bahçesinde duran barakayı DEKAMER e verdi ve DEKAMER birimleri yanında müze olarak kullanılmaya başlandı yılında Kaptan June Vakfını kurulunca barakayı satış ofisi olarak kullanmaya başlamaları üzerine DEKAMER den geri almış ve yaklaşık 200 metre ilerideki bir bölgeye taşımışlardır.

23 Operasyon odası ve bilgilendirme merkezi Operasyon odasında sadece pansuman, enjeksiyon ve serum verilmesi işlemleri yapılmakta olup, kapalı ve steril bir alan olmaması nedeniyle ameliyatlar burada değil Üniversite de yapılmaktadır.

24 YARALI KAPLUMBAĞA AMBULANSI

25 Mevcut Havuzların bulunduğu alan Mevcut havuzların üstü sadece gölgelik olarak metal çatıdan oluşmakta ve havuzları kaplayan çatının ebatları 10x18 m (kapladığı alan 180m2 dir). En yüksek noktası da zeminden 4 metre yüksekliğindedir.

26

27 DEKAMER- mevcut durum Bir binek araç Bir minibüs Bir araştırma ve ambulans amaçlı kaplumbağa ambulans teknesi Operasyon odası Laboratuvar Kan analizleri Röntgen Ultrason Mikroskop, Sterilizatör Su analiz kitleri 25 çeşitli büyüklükte ve derinliklerde bakım havuzu 2 adet karavan (8 kişilik klimalı) 1 adet ofis ve mutfak karavanı 1 adet çalışma ofisi ve depo konteynerı 1 adet karavan-kaplumbağa besin saklama ve hazırlama için 1 adet büyük çadır Bulaşık makinesi Çamaşır makinesi LCD TV, Projeksiyon cihazı Sınırsız İnternet

28 DEKAMER Merkezimizde farklı boyutlarda toplamda 25 adet rehabilitasyon havuzu bulunmaktadır. Bu havuzların büyük çoğunluğu Üniversite, BTC Şirketi, TUI Şirketi ve WWF gibi çeşitli STK lar tarafından Merkezimize bağışlanmıştır.

29 Tedavisi biten kaplumbağalar dalış havuzuna alınır.

30 Havuzların suyu günlük olarak değişmekte ve besin artıkları ile dışkılardan temizlenmektedir. Gönüllüler bu çalışmalara katkı sağlamakta ve özellikle kış aylarında geceleri tanklardaki su ısısının düzenlenmesi büyük sorun teşkil etmektedir.

31 Yıllara göre DEKAMER e Kabul Edilen Yaralı Kaplumbağalarına ait Veriler DEKAMER bakım merkezine 2013 yılı içerisinde Eylül sonuna kadar 21 adet yaralı deniz kaplumbağası gelmiştir. Merkeze şu ana kadar toplam 91 yaralı deniz kaplumbağası ulaşmış, bunlardan 47 adeti sağlıklı bir şekilde denize ulaştırılmış, 10 adetinin bakımı halen devam etmekte olup, maalesef toplam 34 adeti yaşamını kaybetmiştir.

32 Yaralanma Sebepleri-tür ve bölgelere göre dağılım Diğer %23 Dalma problemi %19 Bot çarpması %5 Pervane kesmesi %16 Olta yutma %12 Misina kesmesi ve dolanma sı %25

33 Tedavi süreçleri DEKAMER e getirilen yaralı kaplumbağalar minimum 1 ay maksimum 24 ay tedavi altında tutulmuş olup ortalama tedavi süresi 72 gün olarak hesaplanmıştır. Tedavi Sürecinde En önemli parametre kış döneminde su sıcaklığının 15 o C nin altına düşmesinin engellenmesidir. Yaz dönemi suyun sıcaklığı sorun olmamaktadır. Ancak kış döneminde suyu ve ortamı ısıtmak için büyük bir çaba harcanmasına rağmen yetersiz kalınmaktadır. Bunu sağlamak için kapalı bir alana ihtiyaç duyulmaktadır.

34 2009 yılında hazırlanan projenin hayata geçirilmesi 2013 yılında kapalı bir alana olan ihtiyacımız neticesinde; Orman ve Su İşleri Bakanlığı-Orman Genel Müdürlüğü nden alanda söz konusu prefabrik yapının yapılması ve mevcut yapıların uygun şekilde düzenlenmesi için yer tahsisi talebinde bulunulmuştur. Söz konusu prefabrik yapı ve diğer kapalı alanların yapılmasında mevcut yasalar tahsis edilen alanın ancak %5 i oranında yapılanmaya izin vermektedir. Bu nedenle detaylı planlarda yapılacak alanın bu sınırlar içerisinde kalabilmesi için yaklaşık m 2 lik bir alanın tahsisi istenmiştir.

35 2009 yılı yıllık raporunda plan taslak olarak sunmuştuk. Mevcut havuzları ve ihtiyaç duyulan operasyon odası, laboratuvar vb. yapıların tek bir yapı altında toplanabilmesi için; KAPLUMBAĞA GÖRÜNÜMLÜ PREFABRİK YAPI İÇİN izin süreci devam etmektedir.

36 Yapılacak olan kaplumbağa görünümlü prefabrik yapı, hiçbir çam ağacı kesilmeden boş bir alanda projelendirilmiştir. Kaplumbağa görünümlü prefabrik yapının ana yapı olarak kabuk altında kalan kısım olarak planlama yapılmıştı. Daha sonra kafa bölgesi, ön ve arka bacakların içlerinin de kullanılabilecek alan olarak planlanmış ve hiçbir ağaca zarar vermeyecek şekilde boş alana sığacak şekilde düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler çerçevesinde kabuk, bacaklar ve yumurtanın da dahil edilmesiyle kullanılacak kapalı alan toplam 788 m2 dir. Mevcut yapıların ve yapılması planlanan kaplumbağa görünümlü prefabrik yapının konumu. Toplam 788 m2 kapalı alana sahip yeni yapının kurulması esnasında hiç bir ağaç kesilmeyecektir.

37 En yüksek noktası zeminden 7 metredir

38

39

40 11m 19 m 20 m Kaplumbağa görünümlü yapının iç planının detayları- havuzların koyulacağı ana gövdenin en geniş noktası 11 metre olup, kollarla birlikte bu genişlik 19 metre olmaktadır. Baş-kuyruk doğrultusunda ise en uzun nokta 20 metredir.

41 Çatı Kaplaması Kabuk deseninde, şeklinde ve renginde yapılacaktır. Dünyada benzeri olmayan kaplumbağa görünümlü orijinal bir Merkez haline gelecektir.

42 5 Ekim 2013 Dalyan Bilgilendirme Toplantısı Bilgilendirme toplantısına Dalyan Belediye Başkanı Sayın Arif SARI ve Belediye Meclis Üyeleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü nden Şube Müdürü Sayın Bekir ERDOĞAN ve çeşitli STK lar ile yerelden yerli ve yabancı 200 kişi katılmıştır. Katılımcıların sorularına verilen cevaplardan ve yapılan açıklamalardan çoğu kişi memnun olmasına rağmen, toplantının son anlarında kişi projenin güzel olduğunu, ancak endişelerinin olduğunu belirtmişlerdir. Havuzlardaki su sıcaklığının Kasım Nisan ayları arasındaki 6 aylık dönemde çok düşmektedir. Ayrıca bakım ve ameliyatların steril bir ortamda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kapalı alana ihtiyaç olduğu açıktır. Mevcut havuzları da içine taşıyacağımız yapının 350 m 2 civarında bir alan üzerine oturması ve en yüksek noktasının 7 metre olması planlanmaktadır.

43 Gönüllü Olmaya Davet Türkiye nin her tarafından çalışmalarımıza en az bir ay süreyle katılabilirsiniz. Böylece özellikle yaşadığımız zorlukları bizzat yerinde görebilir, bu kapalı alana neden ihtiyaç duyduğumuzu bizzat yaşayarak öğrenebilir ve bu yapının yapılmaması yönünde görüş beyan eden herkese bu kapalı alana niçin ihtiyaç duyduğumuzu anlatabilirsiniz. Bu esnada yaralı kaplumbağaların tedavisinde görev alarak doğal hayatın devamlılığına sizler de katkıda bulunabilirsiniz. Projelerimize gönüllü olarak katılım sağlayan herkesin konaklama ve yemek masrafları projelerimiz tarafından karşılanmaktadır. Daha fazla bilgi için web sitemizi (http://caretta.pau.edu.tr/) ziyaret ederek başvuru formunu doldurabilirsiniz.

44 TEŞEKKÜRLER

İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu

İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu 2010 İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu 2 3 Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak

Detaylı

AFET YÖNETİMİ AÇISINDAN VAN DEPREMİNDEN ELDE EDİLEN DERSLER

AFET YÖNETİMİ AÇISINDAN VAN DEPREMİNDEN ELDE EDİLEN DERSLER ÖZET: AFET YÖNETİMİ AÇISINDAN VAN DEPREMİNDEN ELDE EDİLEN DERSLER O. Ergünay 1 ve B. Özmen 2 1 Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği Genel Sekreteri 2 Doktor, Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi,

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU AĞUSTOS-2010 SUNUŞ Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında

Detaylı

LEONARDO da VINCI ORTAKLIKLARI

LEONARDO da VINCI ORTAKLIKLARI aral k 2007 YIL:2 Say alt Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Yayınıdır (ücretsizdir) 2007 2013 YEN B R YILDA YEPYEN B R FAAL YET LEONARDO da VINCI ORTAKLIKLARI Hayatboyu Ögrenme

Detaylı

Doğa nın Kalbinde Büyük Üniversite

Doğa nın Kalbinde Büyük Üniversite Doğa nın Kalbinde Büyük Üniversite SUNUŞ Abant İzzet Baysal Üniversitesi nde 2004 yılında göreve başladım. O yıllarda Mühendislik Mimarlık Fakültesi nin kuruluşunda ve fakültenin Gıda Mühendisliği Bölümü

Detaylı

1. DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ 2006 YILI ÖNGÖRÜLERİ

1. DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ 2006 YILI ÖNGÖRÜLERİ GİRİŞ: 1. DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ 2006 YILI ÖNGÖRÜLERİ a. Dünya Ekonomisinde 2006 Yılı Öngörüleri 2004 yılında yüzde 2,5 büyüyen ve en önemli ticaret ortağımız olan AB ekonomisinin, 2005 yılında

Detaylı

^ flc İSTANBUL AC İSTANBUL ULUSLARARASI BAĞIMSIZ DENETİM VE SMMM A.Ş.

^ flc İSTANBUL AC İSTANBUL ULUSLARARASI BAĞIMSIZ DENETİM VE SMMM A.Ş. ^ flc İSTANBUL AC İSTANBUL ULUSLARARASI BAĞIMSIZ DENETİM VE SMMM A.Ş. YÖNETİM KURULUNUN YILLIK FAALİYET RAPORUNA İLİŞKİN BAĞIM SIZ DENETÇİ RAPORU K ütahya Porselen Sanayi A.Ş. Yönetim K urulu na, Yönetim

Detaylı

ALTYAP. 2014 Yıl: 2. Sayı: 6-7 ISSN 2147-2998. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Fuarı. 450 Tonluk Yerli YYD Makinası Üretildi. Sapanca Gölü Kurumasın

ALTYAP. 2014 Yıl: 2. Sayı: 6-7 ISSN 2147-2998. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Fuarı. 450 Tonluk Yerli YYD Makinası Üretildi. Sapanca Gölü Kurumasın ISSN 2147-2998 Üç ayda bir yayınlanır. Ocak - Haziran 2014 Yıl: 2 Sayı: 6-7 ALTYAP VE Resmi yayınıdır. İstanbul Fuar Merkezi (İFM) www.sukayipkacakforumu.org Su Kayıpları için Yönetmelik Yayımlandı Su

Detaylı

Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI

Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR PROGRAMI İLLERİMİZ AB YE HAZIRLANIYOR T.C. Avrupa Birliği

Detaylı

BURSA SAĞLIK TURİZMİ MASTER VE EYLEM PLANI

BURSA SAĞLIK TURİZMİ MASTER VE EYLEM PLANI BURSA SAĞLIK TURİZMİ MASTER VE EYLEM PLANI BURSA SAĞLIK TURİZMİ MASTER VE EYLEM PLANI 2015 İÇİNDEKİLER ÇALIŞMANIN AMACI 10 ÇALIŞMA EKİBİ 10 METODOLOJİ 11 Mevcut Durum Analizi 11 1. GİRİŞ 12 2. DÜNYA DA

Detaylı

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2012 YILI FAALİYET RAPORU

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2012 YILI FAALİYET RAPORU YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2012 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER BİRİM/ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU... I- GENEL BİLGİLER... A- Misyon ve Vizyon... B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar... C- İdareye İlişkin Bilgiler.....

Detaylı

DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI FAALİYET RAPORU 2013

DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI FAALİYET RAPORU 2013 DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI FAALİYET RAPORU 2013 Yönetimin Değerlendirmesi DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU 2013 FAALİYET RAPORU Selamet Yazıcı DASK Yönetim Kurulu Başkanı Yönetim

Detaylı

ebülten Sayı: 35 01 Kasım 15 Kasım 2012

ebülten Sayı: 35 01 Kasım 15 Kasım 2012 ETKİNLİKLER. 1 DUYURULAR.. 7 İHALELER.... 8 FUARLAR.... 9 DIŞ TİCARET TALEPLERİ.. 11 İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ. 11 MEVZUAT... 11 Kemal Karakaş: İkinci Üniversite için ileri adımlar atıldı, bir araya gelirsek

Detaylı

Çaycuma. TSO Filyos Limanı ile ilgili Raporunu Ulaştırma Bakanlığı na iletti. Odamız I. Meslek Grubu Toplantısı yapıldı

Çaycuma. TSO Filyos Limanı ile ilgili Raporunu Ulaştırma Bakanlığı na iletti. Odamız I. Meslek Grubu Toplantısı yapıldı Ekonomi 1 Ekonomi 2 Ekonomi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Dergisi u Yıl: 1 Sayı: 2 u Sahibi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat SARSIK u Sorumlu Müdür Önder ALKAN

Detaylı

Büyükşehir Muhtarlarla Toplandı

Büyükşehir Muhtarlarla Toplandı Büyükşehir Muhtarlarla Toplandı 2. Uluslararası Zurna Festivali Muğla ya Yeni Otobüsler Sevgili Hemşehrilerim; Basın Bülteni ilk sayısı ile sizlerle buluşurken, çevireceğiniz her sayfadaki haberlerin,

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Kırklareli İli Canlı Hayvan Borsası

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Kırklareli İli Canlı Hayvan Borsası Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr Kırklareli İli Canlı Hayvan Borsası KIRKLARELİ YATIRIM DESTEK OFİSİ KIRKLARELİ İLİ CANLI HAYVAN BORSASI Semiha AHMET Şenay ÇEKİÇ Temmuz 2012 TRAKYA KALKINMA AJANSI

Detaylı

SUNUŞ... 2 I- GENEL BİLGİLER...

SUNUŞ... 2 I- GENEL BİLGİLER... 0 İçindekiler SUNUŞ... 2 I- GENEL BİLGİLER... 4 1. Misyon (Özgörev);... 4 2. Vizyon (Özgörüş);... 4 A. Yetki, Görev ve Sorumluluklar... 4 1.Yetki... 4 2.Görev ve Sorumluluk... 4 B. Birime İlişkin Bilgiler...

Detaylı

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.)

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRÇEV BÜLTEN TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Sayı: 14 Yıl: 2012 (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Foundation for Environmental Education in Turkey Mebusevleri

Detaylı

Bu çalışma Gençlik Programı nın 2007-2009 yılları arasındaki etkilerinin değerlendirildiği araştırmanın sonuç raporudur.

Bu çalışma Gençlik Programı nın 2007-2009 yılları arasındaki etkilerinin değerlendirildiği araştırmanın sonuç raporudur. AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (Türk Ulusal Ajansı) Gençlik Programı Genel Koordinatörlüğü Bu çalışma Gençlik Programı nın 2007-2009 yılları arasındaki etkilerinin değerlendirildiği

Detaylı

Daha önceki sayılarımızdaki gibi umutlu bir giriş yazamayacağım için üzgünüm

Daha önceki sayılarımızdaki gibi umutlu bir giriş yazamayacağım için üzgünüm İrem Nurgül Durmuş Sorumlu Yazı İşleri Müdürü i.durmus@ekoteknikisg.com Daha önceki sayılarımızdaki gibi umutlu bir giriş yazamayacağım için üzgünüm Soma... Soma haber oldu; ya haber olmayanlar? Ortalama

Detaylı

TÜRK AKREDİTASYON KURUMU FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2015

TÜRK AKREDİTASYON KURUMU FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2015 TÜRK AKREDİTASYON KURUMU 2014 FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2015 2 BAKAN SUNUŞU TÜRKAK bakımından 2014 yılındaki en önemli gelişme, günden güne artan akreditasyon taleplerinin karşılanabilmesi için Kurumun ihtiyaç

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU EDİRNE İLİ YASA DIŞI GÖÇ İNCELEME RAPORU

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU EDİRNE İLİ YASA DIŞI GÖÇ İNCELEME RAPORU EDİRNE İLİ YASA DIŞI GÖÇ İNCELEME RAPORU 24. Dönem 5. Yasama Yılı 2014 EDİRNE İLİ YASA DIŞI GÖÇ İNCELEME RAPORU I. BAŞLANGIÇ Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun Türkiye de

Detaylı

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2012 YILI ARA FAALİYET RAPORU (1 Ocak 30 Haziran 2012) İÇİNDEKİLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU... 4 I- GENEL BİLGİLER... 5 A) MİSYON VE VİZYON... 5 B) YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR...

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU

T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU Nisan Meclisi BAŞKAN SUNUŞU Değerli Meclis Üyelerim, 17/03/2006

Detaylı

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Bu başvuru rehberi 635 Sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnamenin

Detaylı

DOĞAL AFET SİGORTALARI KurumU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI FAALİYET RAPORU 2012. DOĞAL AFET SİGORTALARI KurumU FAALİYET RAPORU 2012 01

DOĞAL AFET SİGORTALARI KurumU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI FAALİYET RAPORU 2012. DOĞAL AFET SİGORTALARI KurumU FAALİYET RAPORU 2012 01 DOĞAL AFET SİGORTALARI KurumU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI FAALİYET RAPORU 2012 DOĞAL AFET SİGORTALARI KurumU FAALİYET RAPORU 2012 01 XXxxxxx Değerli paydaşlarımız, Kurum olarak, oldukça yoğun ancak pek çok

Detaylı

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ biz buradayız! T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI 2011 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ T. C. SERHAT KALKINMA AJANSI Ortakapı Mah. Atatürk Cad. No:117 KARS - TÜRKİYE Tel: +90 474 212 52 00 Faks: +90

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU...3 A. VİZYON VE MİSYON...4 B. YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR...4 C. AJANSA İLİŞKİN BİLGİLER...4 1. Fiziksel

Detaylı

EK K HALKIN KATILIMI FAALİYETLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİ YUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİ ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ RAPORU

EK K HALKIN KATILIMI FAALİYETLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİ YUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİ ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ RAPORU EK K HALKIN KATILIMI FAALİYETLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİ YUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİ ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ RAPORU K. HALKIN KATILIMI ve BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİ Yusufeli

Detaylı

DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI

DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU ZORUNLU DEPREM SİGORTASI FAALİYET RAPORU 2011 DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU 31 ARALIK 2011 TARİHİ İTİBARİYLE HAZIRLANAN FİNANSAL TABLOLARA AİT AÇIKLAYICI DİPNOTLAR (Tutarlar

Detaylı