Sayfa verimliliği, belirli bir yazdırma kartuşu ile yazdırılabilecek tahmini sayfa sayısını ifade etmektedir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sayfa verimliliği, belirli bir yazdırma kartuşu ile yazdırılabilecek tahmini sayfa sayısını ifade etmektedir."

Transkript

1 bilgisi Giriş Sayfa verimliliği standartları neden gerekli? Sayfa verimliliği, belirli bir yazdırma kartuşu ile yazdırılabilecek tahmini sayfa sayısını ifade etmektedir. Tarih boyunca, Ricoh da dahil olmak üzere, yazıcı ve çok işlevli ürün (MFP) üreticileri kartuş verimliliğini belirlemek için kendi yöntemlerini geliştirdi. Toner ve mürekkep kartuşları gibi sarf malzemelerin maliyetleri, yazdırma aygıtları için Toplam Sahiplik Maliyeti (TCO) ve Sayfa Başına Maliyet (CPP) unsurlarının kayda değer bir bölümünü teşkil etmektedir. Günümüzde, bu maliyetler bu tür aygıtlara ilişkin satın alma kararı aşamasında giderek önemli bir role sahip olmaktadır. Bu nedenle toner/mürekkep kartuşlarının verimliliğinin karşılaştırılması bu karar aşamasında dikkate alınması gereken önemli bir husustur. Ancak çeşitli test yöntemleri, rakip üreticilerin ürünlerinin objektif olarak karşılaştırılmasını zorlaştırmıştı. Bu yüzden standartlar müşterilerin bu tür karşılaştırma işlemlerini gerçekleştirmeleri için standartlar gerekliydi. Bu belgede şunlar açıklanmaktadır: kartuş sayfa verimliliği için neden standartların (ISO/IEC) mevcut olduğu; üreticiler arasında gerçek verimliliği tahmin etmek değil, verimliliği karşılaştırmak için tasarlanan mürekkep/toner kartuşu verimliliklerini belirten bu ISO/IEC nin amacı; ISO/IEC testlerinin yürütülmesi; resmi olarak belirtilen verimliliğe kıyasla gerçek toner/mürekkep kartuşu verimliliğini etkileyen faktörler; Ricoh nun sunduğu riskleri müşteriden üreticiye aktaran hepsi bir arada şeffaf sözleşmeler.

2 Standartlar: ISO ve IEC ISO (Uluslararası Standartlaştırma Örgütü, İsviçre nin Cenevre şehrine bulunmaktadır) devlete ait olmayan, uluslararası standart geliştiricisi ve yayınlayıcısıdır. IEC (Uluslararası Elektroteknik Komisyonu), elektrik, elektronik ve ilgili teknolojiler için uluslararası standartlar hazırlayan ve yayınlayan bir uluslararası standartlar örgütüdür. ISO, tüm elektroteknik standartlaştırma hususlarında IEC ile işbirliği yapar. ISO ve IEC şu aygıtların kartuş verimliliğini ölçmek için standartlar geliştirmiştir: monokrom (Siyah/Beyaz) toner aygıtları renkli toner aygıtları inkjet aygıtları Ricoh bu standartları kullanmaktadır.

3 ISO/IEC Sarf Malzeme Verimlilik Standartları (sıra değiştirildi) ISO/IEC toner/mürekkep kartuşu Verimlilik Standartları ISO/IEC (2004 yılında açıklandı) orijinal olarak şu şekilde açıklanmaktadır: Monokrom (Siyah/Beyaz) elektrofotografik yazıcılar ve yazıcı bileşenlerini barındıran çok işlevli aygıtlar için toner kartuşu verimliliği belirleme yöntemi. ISO/IEC (2006 yılında açıklandı) orijinal olarak şu şekilde açıklanmaktadır: Renkli yazıcılar ve yazıcı bileşenlerini barındıran çok işlevli aygıtlar için toner kartuşu verimliliği belirleme yöntemi. ISO/IEC (2006 yılında açıklandı) orijinal olarak şu şekilde açıklanmaktadır: Inkjet yazıcılar ve yazıcı bileşenlerini barındıran çok işlevli aygıtlar için mürekkep kartuşu verimliliği belirleme yöntemi.

4 Bu testler nasıl çalışır? Tüm test prosesinin kontrollü ve kesinlikle belirtilen yöntemle gerçekleştirildiğinin bilinmesi son derece önemlidir. Bu katı prosese uyulmasının amacı testi tekrarlanabilir ve sonuçları objektif ve karşılaştırılabilir kılmaktır. ISO/IEC Test parametreleri ve koşulları Toner içeren sayfa yüzdesi olarak tanımlanan toner kapsamı, bir kartuşun verimliliğinin ölçülmesinde önemli bir faktördür. Araştırmalar Siyah/Beyaz sayfalar için ortalama toner kapsamının küçük bir sapma ile %5 olduğunu göstermektedir. Aslında, büyük bir bölümü %4 ila 5 arasında değişmektedir. Siyah/Beyaz kartuşlar için olan test prosedüründe (ISO/IEC 19752), standart bir test sayfası kullanılır. Bu sayfanın toner kapsamı %5 tir. Bu sayfa, kartuş kullanım ömrünün sonuna ulaşıncaya dek kesintisiz olarak yazdırılır. Sayfalar, yalnızca kağıt değiştirme işlemi için duraklama yapılarak, yarı sürekli yazdırma modunda yazdırılır.

5 Renkli test sayfaları Renkli yazdırma genellikle daha yüksek sapmalarla birlikte, daha yüksek bir sayfa kapsama oranına sahiptir. Bu nedenle, ISO/ IEC ve testleri için beş farklı standart sayfa grubu kullanılır. Bu sayfalar: dört müşteri tipi doküman ve toner sarf malzeme kullanım ömrünü belirlemek için kullanılan bir teşhis sayfasından oluşur. yazı, grafik, siyah ve renkli öğelerin karışımından oluşup, farklı değerlerde kapsama içerir. yaklaşık %20 kapsama oranı sunar (siyah ve diğer üç rengin - mavi, macenta ve sarı - her biri için yaklaşık %5). kartuş kullanım ömrünün sonuna ulaşana dek, grup halinde, kesintisiz olarak ve sırayla yazdırılacaktır.

6 Yazıcılar/MFP ler ve kartuşlar Her ISO/IEC mürekkep/toner verimlilik testi, minimum üç aygıt ve her bir renk ve her bir aygıt için minimum üç kartuş kullanılarak gerçekleştirilir. Yeni geliştirilen aygıtlar için, kartuşlar üreticinin kendisinde ve farklı üretim yığınlarından temin edilir. Piyasadaki aygıtlar için ise, kartuşlar yine piyasadan ve birkaç kaynaktan temin edilir. Her bir kartuş için dokuz numunenin test edilmesi %90 oranında istatistiksel anlamlılık ile en düşük tahmini değerleri oluşturur.

7 Çevresel koşullar Aygıt ayarları Yazıcılar ve MFP ler üreticinin talimatlarına uygun olarak, üretici tarafından ayarlanan varsayılan (makine ve sürücü) ayarlar kullanılarak ayarlanır. Yeni aygıtlar test işlemi başlamadan önce bir tam toner kartuşunu bitirene dek çalıştırılır. Çevresel koşullar Test işlemi, sıcaklık ve nem kabul edilebilir parametreler dahilinde tutularak gerçekleştirilir: Sıcaklık aralığı: 23 C ± 2 C (73 F ± 4 F) Nem aralığı: %50 ± %10 RH (Bağıl Nem)

8 Toner Bitti koşulları Birçok yazıcı ve MFP, ulaşıldığında yazdırma işleminin sonlandırılan Toner Bitti işleviyle donatılmıştır. Üretici toner kartuşunun sallanmasını tavsiye ederse, bu işlem Toner Bitti durumunda gerçekleştirilir, ancak iki seferden fazla tekrarlanmaz. İkinci seferden sonra, kartuş yenisiyle değiştirilir. Kartuş sallandıktan sonra, ancak henüz yeni bir Toner Bitti mesajı görüntülenmeden gölge çubukları belirirse, kartuş yenisiyle değiştirilir. Bir aygıtın Toner Bitti durumunda durmaması halinde, kağıt üzerinde gölge çubukları oluştuğu anda kartuş değiştirilir.

9 Gerçek hayatta kağıt verimliliği ISO/IEC kartuş verimlilik testi kesinlikle son derece kontrollü bir şekilde gerçekleştirilir. Pratikte, kullanıcılar kendi ofis veya iş yerlerinde aynı koşulları tekrar oluşturamaz. ISO/IEC verimlilik testi kesintisiz yazdırma esnasında gerçekleştirilir. Gerçekte, en büyük yazdırma işleri bu test yöntemi ile karşılaştırılamaz. Ayrıca, yazıcılar ve MFP ler her zaman ISO/ IEC kartuş verimlilik testi standartlarında gerekli görülen varsayılan ayarları kullanamayabilir. Sonuç olarak, gerçek sayfa verimlilikleri çeşitli faktörlere göre büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. İlerleyen sayfalarda, toner ve mürekkep kartuşu kullanımını, belirtilen verimliliğe göre daha düşük veya daha yüksek bir verimliliğe neden olabilecek şekilde, etkileyecek ve etkileyebilecek faktörleri açıklayacağız.

10 Sayfa Kapsamı Sayfa kapsamı, mürekkep/toner tüketiminde, böylelikle verimlilik üzerinde açık ara en büyük etkiye sahip faktördür. Daha önceden de açıklandığı gibi, sektörel araştırmalar monokrom (Siyah/Beyaz) sayfa için ortalama sayfa kapsamının %4 ila 5 arasında olduğunu göstermektedir Renkli dokümanlar genellikle daha yüksek sapmalarla birlikte, daha yüksek kapsam seviyelerine sahiptir. Bir müşteriye ait dokümanların gerçek kapsamı sürekli olarak dalgalanma gösterir. Tüm mürekkep/toner bir yaprak üzerinde bitmeyecektir.

11 İş Başına Sayfa Sayısı Bir yazdırma döngüsünü başlatma (1) ve kapatma (2) aşamasında, birçok aygıt görüntü yoğunluğunu korumak için diğer şeylerle birlikte bazı kontroller gerçekleştirir. Kontroller mürekkep/toner kullanımını da içermektedir. Bu nedenle, tek sayfalı dokümanların yazdırılmasında ortalama toner tüketimi çok sayfalı dokümanların yazdırılmasına göre daha fazla olacaktır. Çünkü tek sayfalı dokümanlarda daha fazla başlatma-kapatma döngüsü söz konusudur. İş Başına Sayfa Sayısı mürekkep/toner kartuşu verimliliğine etki eden ikinci en büyük faktördür. Gerçek kullanım da, iş başına sayfa sayısında sürekli sapma görülür.

12 Kağıt Yolu Aynı şekilde, kağıt yolunun uzunluğu da mürekkep/toner verimliliğini etkiler: kağıt yolu uzadıkça, yazdırma motorunun çalışma süresi de uzar. ISO/IEC verimlilik testi sırasında, varsayılan kağıt kaseti ve varsayılan çıktı tepsisi kullanılır. Gerçek kullanım da, yazdırma motorundan çok daha uzak bir kaset seçilebilir. Çift taraflı yazdırma işleminde, zımbalama ve/veya delme işlemi gerekirse (sonlandırıcı) kağıt yolu da uzar.

13 Aygıt boşta durma süresi Bazı aygıtlar kartuş kalitesini korumak ve toner tıkanmasını önlemek için boştayken önceden ayarlanan zaman aralıklarında döngü veya joglama işlemi gerçekleştirir. Joglama sayısının minimum seviyede tutulmasına rağmen, az miktarda toner kaybına yol açabilir. Sonuç olarak, yazdırma işlemi olmadan uzun açık tutulan aygıtlar yazdırma işlemi için kullanılabilecek toner miktarının azalmasına neden olabilir.

14 Çevresel Koşullar ve Kalibrasyon Çevresel koşulların (sıcaklık ve nem) değişmesi yazdırma kartuşu verimliliğini etkileyebilir. Nem oranının sıklıkla değişmesi, görüntü kalitesini ve uyumluluğu korumak için sistem kontrolü (kalibrasyon ve görüntü yoğunluğu) gereksinimini artırır. Bu tür kontroller sırasında, toner tüketimi gerçekleşir. Bu kontrollerin sıklığı yazıcı/mfp modeline göre değişiklik gösterir.

15 Kullanım ömrü sonunda kartuş kullanımı Toner kartuş muhafazasına yapışabilir. Kartuş içindeki toneri tekrar dağıtıp maksimum kartuş ömrüne ulaşmak için, toner seviyesi düşük bildirimi yapıldığında veya yazdırılan belgelerde gölgelenme başladığında kartuşun sallanması tavsiye edilir. Tavsiye edilen bu adım gerçekleştirilmez ve kartuş ilk toner seviyesi düşük sinyalinde değiştirilirse, kartuş içinde kalan (belirgin) bir miktar toner atılabilir. Kartuşun sallanması (bildirimden hemen sonra veya kağıt üzerinde gölgelenme olduğunda) bariz bir etkiye sahiptir. toner seviyesi düşük mesajı gösterildiğinde kartuş içinde kalan toner miktarı yazıcı/mfp ye göre değişiklik gösterir.

16 Yazdırma kalitesi ayarları Yazdırma ayarları da (yazıcı sürücüsünde ya da aygıtın işletim panelinde) kartuş verimliliği üzerinde etkiye sahiptir. Birçok aygıt, toner tüketimini azaltıp, toner verimliliğini artıran bir Taslak veya Toner Tasarrufu modu sunar. Ayrıca, aygıtlar kullanıcılara yalnızca siyah (K) tonerle ya da mavi, macenta, sarı ve siyah (CMY+K) toner kombinasyonuyla gri renk oluşturma seçeneği sunar. Bu kombinasyon (CMY+K) daha fazla toner tüketimine neden olur, ancak daha yüksek kalite sağlar. ISO/IEC verimlilik testi sırasında, yalnızca varsayılan sürücü ayarları kullanılır.

17 Inkjet (Geljet) için sayfa verimlilik faktörleri Toner kartuşuna özgü verimlilik faktörlerinin yanı sıra, inkjet yazıcıların verimliliğinde belirli bir etkiye sahip faktörler de söz konusudur. Toner kartuşu verimliliği gibi, sayfa kapsamı da inkjet (Geljet) kartuş verimliliği üzerinde bariz bir etkiye sahip faktördür. Not: Geljet, Ricoh nun mülkiyetinde olup geleneksel inkjet e benzer şekilde çalışan nispeten yeni teknolojisidir. Bu teknolojinin geleneksel inkjet e göre iki temel avantajı vardır: - Ricoh nun kullandığı mürekkep (jel) su ve UV ışınlarını geçirmez. Bu, görüntülerin nemden veya doğrudan ya da dolaylı olarak ışığa (güneş ışığına) maruz kalmaktan dolayı solma yapmasını önleyip, görüntülerin çoğu geleneksel inkjet yazıcılarla elde edilen görüntülere göre çok daha uzun süre kullanılmasını mümkün kılar.

18 Yazdırma Kafasını Temizleme Yazdırma kafası temizleme işlemi, bir inkjet aygıtın tipik özelliklerinden biridir. Bu işlem mürekkebin yazdırma kafasında kurumasını (tıkanma) ve zamanından önce değiştirme işlemini önler. Bu işlem sırasında, yazdırma kafası nozullarındaki mürekkep temizlenir. Sıklıkla yazdırma işlemi yapılması yazdırma kafasında doğru mürekkep akışı sağlayarak, yazdırma kafası temizleme işleminin sıklığını azaltacaktır. İş frekansı düşükse, yazdırma işleri arasında daha fazla yazdırma kafası temizleme işlemi gerçekleştirilerek, mürekkep tüketiminde artış, mürekkep verimliliğinde azalma olacaktır. Bu kontrollerin sıklığı aygıta göre değişiklik gösterir ve manuel olarak etkinleştirilebilir.

19 Kağıt Türü seçimi Inkjet aygıt için yazdırma kalitesi ayarları, toner esaslı aygıtın benzer ayarlarına göre, mürekkep verimliliğinde çok daha büyük etkiye sahiptir. Bir inkjet aygıtta yazdırma kalitesi ayarları yükseltildiğinde, yazdırma çözünürlüğünü artırmış olursunuz. Bunu sağlamak için, yazdırma kafasının daha fazla geçiş yapması gerekir. Bunun görüntü kalitesini (belirgin şekilde) artırabilmesine rağmen, mürekkep tüketimini de artırarak, mürekkep verimliliğini ve yazdırma hızını düşürür. Geljet aygıtlarımızda, seçilen yazdırma kalitesinin ve kağıt türünün bir kombinasyonu yazdırma çözünürlüğünü dpi ile dpi arasında değiştirecektir.

20 Sonuç ISO/IEC sayfa verimliliği standartları, toner ve yazdırma kartuşu verimliliklerini objektif ve hatasız olarak değerlendirip, daha bilinçli satın alma kararları verilmesi konusunda yardımcı olacaktır. ISO/IEC verimlilik standartlarının üreticiler arasında verimlilik karşılaştırması yapmak için tasarlandığı, ancak gerçek müşteri kullanımını tahmin etmeyeceği unutulmamalıdır. Müşteriye ait dokümanların gerçek toner kapsamı ve iş başına sayfa sayısı sürekli olarak sapma gösterir. Bu nedenle, kesinlikle müşteri sahasındaki gerçek verimliliği tahmin etmek için kullanılamaz. Toner/mürekkep verimliliğini etkileyen söz konusu faktörlerinin tümünün tüm yazıcılar ve MFP ler için geçerli olduğu unutulmamalıdır. Bu bilgileri diğer üreticiler de paylaşmaktadır.

21 Hepsi bir arada tıklama sözleşmeleri Bu dokümanda açıklandığı gibi, gerçek yazdırma maliyetlerini birçok faktör etkilediğinden, müşteriler için gerçek Sayfa Başına Maliyeti tahmin etmek güçtür. Bu belirsizliği ortadan kaldırmak için, Ricoh birçok model için cazip bir alternatif sunar: hepsi bir arada tıklama sözleşmeleri. Hepsi bir arada tıklama sözleşmeleri sayfa başına sabit bir fiyat sunar. Kullanıcıların yazdırma davranışı bu sözleşmelerle ilgili olmayıp, müşteri riskleri üreticiye kaydırılır. Bu alternatif müşteri açısından oldukça avantajlı olabilir. Tüm yazıcı üreticileri bu hepsi bir arada tıklama sözleşmeleri sunmadığından, Ricoh lider konumdadır. Sorular: Bu dokümanı okuduktan sonra, mevcut aygıtınızın toner, mürekkep veya jel tüketimi hakkında sorunuz olması durumunda, tereddüt etmeden Ricoh ile irtibata geçin. Tüm çalışanlarımız Ricoh nun hepsi bir arada sözleşmeler aracılığıyla çoğu yazıcımız ve MFP lerimiz için sunduğu alternatifleri size açıklamaktan mutluluk duyacaktır. Son

LASERJET PRO 200 COLOR. Kullanım Kılavuzu

LASERJET PRO 200 COLOR. Kullanım Kılavuzu LASERJET PRO 200 COLOR Kullanım Kılavuzu M251n M251nw HP LaserJet Pro 200 renkli M251 Yazıcı Serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2012 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif

Detaylı

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Güvenli ve doğru kullanım için, makineyi kullanmadan önce "Güvenlik Bilgisi"ni okuduğunuzdan emin olun. İÇİNDEKİLER 1. Makine Rehberi Kılavuz Hakkında Bilgi...5

Detaylı

LASERJET PRO 200 COLOR MFP

LASERJET PRO 200 COLOR MFP LASERJET PRO 200 COLOR MFP Kullanım Kılavuzu M276 HP LaserJet Pro 200 renkli MFP M276 Serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2014 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif hakkı

Detaylı

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Güvenli ve doğru kullanım için, makineyi kullanmadan önce "Güvenlik Bilgisi"ni okuduğunuzdan emin olun. Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi İÇİNDEKİLER Kılavuz Hakkında Bilgi... 4 Giriş... 4 Kanuni

Detaylı

Phaser 6125. color laser printer. User Guide

Phaser 6125. color laser printer. User Guide Phaser 6125 color laser printer User Guide Guide d utilisation Guida dell'utente Benutzerhandbuch Guía del usuario Guia do Usuário Gebruikershandleiding Användarhandbok Betjeningsvejledning www.xerox.com/support

Detaylı

www.hp.com/support/cljcp3525

www.hp.com/support/cljcp3525 www.hp.com/support/cljcp3525 HP Color LaserJet CP3525 Serisi Yazıcı Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2008 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif hakkı yasalarının izin verdiği

Detaylı

Önsöz (METRE) Güç 1,8 USB 5,0. Paralel (yalnızca C711) 1,8 LAN 15,0. Önsöz > 2

Önsöz (METRE) Güç 1,8 USB 5,0. Paralel (yalnızca C711) 1,8 LAN 15,0. Önsöz > 2 C610 / C711 Önsöz Bu belgedeki bilgilerin tam, doğru ve güncel olmasını sağlamak için her türlü çalışma yapılmıştır. Üretici, kontrolü dışındaki hataların sonuçları için sorumluluk kabul etmez. Üretici,

Detaylı

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Güvenli ve doğru kullanım için, makineyi kullanmadan önce "Güvenlik Bilgisi"ni okuduğunuzdan emin olun. Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi İÇİNDEKİLER Kılavuz Hakkında Bilgi... 6 Giriş... 6 Kanuni

Detaylı

HP LaserJet M1005 MFP

HP LaserJet M1005 MFP HP LaserJet M1005 MFP Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2006 Telif Hakkı Hewlett-Packard Development Company, LP Telif hakkı yasalarının izin verdiği durumlar dışında, önceden yazılı izin alınmadan

Detaylı

Pantum P3000 Serisi PCL

Pantum P3000 Serisi PCL Kullanım Kılavuzu Pantum P3000 Serisi PCL P3100D & P3100DL & P3100DN & P3105D & P3105DN & P3200D & P3200DN & P3205D&P3205DN & P3255DN Model Tek renkli yüksek hızlı lazer yazıcı Bu yazıcıyı kullanmadan

Detaylı

HP LaserJet P1000 ve P1500 Serisi. Kullanım Kılavuzu

HP LaserJet P1000 ve P1500 Serisi. Kullanım Kılavuzu HP LaserJet P1000 ve P1500 Serisi Kullanım Kılavuzu HP LaserJet P1000 ve P1500 Serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2007 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif hakkı yasalarının

Detaylı

HP LaserJet P1000 ve P1500 Serisi. Kullanım Kılavuzu

HP LaserJet P1000 ve P1500 Serisi. Kullanım Kılavuzu HP LaserJet P1000 ve P1500 Serisi Kullanım Kılavuzu HP LaserJet P1000 ve P1500 Serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2007 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif hakkı yasalarının

Detaylı

Başlangıç Orijinallerin Yerleştirilmesi Kopyalama Kullanıcı Araçları Sorun Giderme Diğer İşlevler Açıklamalar Güvenlik Teknik Özellikler

Başlangıç Orijinallerin Yerleştirilmesi Kopyalama Kullanıcı Araçları Sorun Giderme Diğer İşlevler Açıklamalar Güvenlik Teknik Özellikler Kullanım Talimatları 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Başlangıç Orijinallerin Yerleştirilmesi Kopyalama Kullanıcı Araçları Sorun Giderme Diğer İşlevler Açıklamalar Güvenlik Teknik Özellikler Bu makineyi kullanmadan önce

Detaylı

hp LaserJet 3020 all-in-one ve hp LaserJet 3030 all-in-one Kullanım Kılavuzu

hp LaserJet 3020 all-in-one ve hp LaserJet 3030 all-in-one Kullanım Kılavuzu hp LaserJet 3020 all-in-one ve hp LaserJet 3030 all-in-one Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı Bilgileri 2003 Telif Hakkı Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif hakları kanunlarının izin verdiği durumların

Detaylı

Phaser 3300MFP. Çok İşlevli Yazıcı. Phaser 3300MFP. Kullanıcı Kılavuzu

Phaser 3300MFP. Çok İşlevli Yazıcı. Phaser 3300MFP. Kullanıcı Kılavuzu Phaser 3300MFP Çok İşlevli Yazıcı Phaser 3300MFP Kullanıcı Kılavuzu 2008 Xerox Corporation. Tüm hakları saklıdır. Bu kullanım kılavuzu yalnızca bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur. Burada verilen tüm

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz OKI C9650 http://tr.yourpdfguides.com/dref/5633780

Kullanım kılavuzunuz OKI C9650 http://tr.yourpdfguides.com/dref/5633780 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

HP LaserJet P2030 Series Yazıcı Kullanım Kılavuzu

HP LaserJet P2030 Series Yazıcı Kullanım Kılavuzu HP LaserJet P2030 Series Yazıcı Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2008 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif hakkı yasalarının izin verdiği durumlar dışında, önceden yazılı izin

Detaylı

lazer özellikleriyle üretkenliği en üst düzeye çıkarma

lazer özellikleriyle üretkenliği en üst düzeye çıkarma Teknik rapor Akıllı CO ² lazer özellikleriyle üretkenliği en üst düzeye çıkarma Uygulamanın gereklerini tam karşılayacak optimum lazer markalama kılavuzu Lazer markalama sistemleri, pek çok orta ve büyük

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

XEROX Phaser 3100MFP/S

XEROX Phaser 3100MFP/S TELECOM XEROX Phaser 3100MFP/S Kullanım Kitapçığı 2553107569-A_TUR Sayın müşteri Güvenliğiniz ve rahatlığınız için, herhangi bir kullanımdan önce,güvenlik bölümünü dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ LAZER YAZICI BASKI TEKNOLOJİSİ 523EO0038 Ankara, 2011 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... iii GİRİŞ... 1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1... 3 1. LAZER YAZICILAR...

Detaylı

hp LaserJet 1010 1012 1015 serisi yazıcı kullanım

hp LaserJet 1010 1012 1015 serisi yazıcı kullanım hp LaserJet 1010 1012 1015 serisi yazıcı kullanım hp LaserJet 1010 hp LaserJet 1012 hp LaserJet 1015 serisi yazıcı kullanım kılavuzu Telif Hakkı Bilgileri Telif Hakkı Hewlett-Packard Company 2003 Tüm

Detaylı

Xerox EX C60/C70 Print Server Powered by Fiery / Xerox EX-i C60/C70 Print Server Powered by Fiery. Renkli Baskı

Xerox EX C60/C70 Print Server Powered by Fiery / Xerox EX-i C60/C70 Print Server Powered by Fiery. Renkli Baskı Xerox EX C60/C70 Print Server Powered by Fiery / Xerox EX-i C60/C70 Print Server Powered by Fiery Renkli Baskı 2014 Electronics For Imaging. Bu yayın içerisinde yer alan tüm bilgiler, bu ürüne ilişkin

Detaylı

HP LaserJet P3010 Series Yazıcılar Kullanım Kılavuzu

HP LaserJet P3010 Series Yazıcılar Kullanım Kılavuzu HP LaserJet P3010 Series Yazıcılar Kullanım Kılavuzu Ürün kullanımı Ürün yönetimi Ürün bakımı Sorun çözme Ek ürün bilgileri: www.hp.com/support/ljp3010series HP LaserJet P3010 Series Yazıcılar Kullanım

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ LAZER YAZICI BASKI TEKNOLOJİSİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Yaşam Döngüsü Analizi

Yaşam Döngüsü Analizi Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Yayınları REC Türkiye Hakkında REC Türkiye, siyasi görüşlerden ve çıkar gruplarından bağımsız, kâr amacı gütmeyen,

Detaylı

PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU. Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji

PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU. Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji İÇİNDEKİLER KONU SAYFA Önsöz 4 ColorMission nedir? 5 ColorMission programlarını kullanmak için neler gereklidir? 5 Bilgisayar

Detaylı

Bölüm 16: Yazdırma. Photoshop'tan yazdırma. Yazdırma hakkında. Masaüstü yazdırma hakkında

Bölüm 16: Yazdırma. Photoshop'tan yazdırma. Yazdırma hakkında. Masaüstü yazdırma hakkında 496 Bölüm 16: görüntünüzü çıktı aygıtına gönderme işlemidir. Kağıda veya filme (pozitif veya negatif), baskı plakasına veya doğrudan dijital yazdırma baskısına yazdırabilirsiniz. dan önce, Yazdır iletişim

Detaylı

Paket Kodlama Hatalarını Önleyin ve Bu Hataların İşletmeniz Üzerindeki Etkilerini En Aza İndirin

Paket Kodlama Hatalarını Önleyin ve Bu Hataların İşletmeniz Üzerindeki Etkilerini En Aza İndirin Paket Kodlama Hatalarını Önleyin ve Bu Hataların İşletmeniz Üzerindeki Etkilerini En Aza İndirin Özet Kodlama hataları ıskarta, yeniden işleme, yasal cezalar, marka itibarının zarar görmesi, vb. nedeniyle

Detaylı