Arş. Gör. Serhat Adem SOP

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Arş. Gör. Serhat Adem SOP"

Transkript

1 Arş. Gör. Serhat Adem SOP MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOUKULU 37. Turizm Haftası Etkinlikleri ( )

2 GİRİŞ Müşteri memnuniyetinin ve müşteri sadakatinin sağlanması Beklentileri anlayabilmek ve yanıtlayabilmek açısından müşterilerle kurulacak olan ilişkinin şekli önem arz etmektedir. Bir hizmet sektörü olan turizm sektöründe; hizmetin fiziksel bir varlığa sahip olmaması, üretim ve tüketimin aynı anda gerçekleşmesi, hizmetin değişkenliği ve stoklanamaması, temel unsurun insan olması ve müşterilerle yüz yüze iletişimin içinde olma zorunluluğu.

3 GİRİŞ O halde, rekabet avantajı sağlamak için müşteriye yönelik yeni stratejilerden yararlanılmalıdır.

4 MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ MİY, bir yandan kârlılığın arttırılması, diğer yandan müşteri memnuniyetinin sağlanması amacına yönelik olan; müşterilerin daha iyi anlaşılması ve daha etkili müşteri ilişkileri kurulması dayanan örgütsel bir stratejidir.

5 Müşteri İlişkileri Yönetiminin Gelişim Süreci 1990 lı yılların ortalarından itibaren geçerlilik kazanmış bir yönetim tekniğidir. *1850 lerde ürettiklerinin hemen hemen tümünü satan işletmeler, 1900 lerin başında ürünlerinin neden satın alındığı konusu üzerinde durmuşlar; *1950 lerde ise müşterilerinin istedikleri ürünleri sunmak fikrini benimsemişlerdir. Pazar yönelimli anlayış olarak kabul edilen bu noktadan sonra müşteri merkezli yönelimin başlangıç noktasına gelinmiştir.

6 Müşteri İlişkileri Yönetiminin Gelişim Süreci 1990 ların en büyük özelliği, tüketicilerin güçlerini ortaya koymaları olmuştur. Tüketiciler, artık kendilerinin de söyleyecek sözlerinin olduğunu ve kendilerini kabul ettirmelerinin gerektiğini fark etmeye başlamışlardır. İşletmeler de pazarda var olabilmek için tüketicilerini dinlemek ve anlamak zorunda olduklarını anlamışlardır.

7 Müşteri İlişkileri Yönetiminin Gelişim Süreci Bireyselliğin ön plana çıkmasıyla birlikte, tüketiciler sadece kendileri için üretilmiş, sadece kendilerine sunulmuş, sadece kendileri için tasarlanmış ürünler, hizmetler ve işlemler görmek istediler

8 Müşteri İlişkileri Yönetiminin Gelişim Süreci Yeni müşteri mi? Sadık müşteri mi? Pazar payı mı? Cüzdan payı mı? Rakipten gelen müşteri mi? Terk oranında azalış mı? Ürün karlılığı mı? Müşteri karlılığı mı? Her ne kadar son yıllarda müşteri sadakatinin önemine yeniden vurgu yapılsa da ünlü yönetim uzmanı Drucker, 1954 yılında; Her işletmenin gerçek işi müşteriyi edinmek ve elde tutmaktır sözüyle müşteri sadakatinin önemine henüz o yıllarda dikkat çekmiştir.

9 MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİYLE İLGİLİ KAVRAMLAR Müşteri belirli bir işletmenin belirli bir marka malını, idari veya kişisel amaçları için satın alan kişi veya kuruluştur. Mevcut müşteri Muhtemel müşteri Eski müşteri Yeni müşteri Hedef müşteri

10 MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİYLE İLGİLİ KAVRAMLAR Müşteri Tatmini (Memnuniyeti) bir mal veya hizmet tüketiminin sonucunda, müşterinin ihtiyaç ya da beklentilerinin karşılanmasıyla oluşan bir duygu/tepki

11 MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİYLE İLGİLİ KAVRAMLAR Müşteri Sadakati Bir mal veya hizmeti tutarlı bir şekilde satın alma ya da o ürünün veya o markanın tekrar müşterisi olma isteği. Müşterinin aynı işletmeden tekrar satın alım yapması veya o işletmeden tekrar ürün almaya yönelik bir tutum sergilemesi, bunun yanında o işletmeyi çevresindeki insanlara olumlu yönleriyle anlatması ve rakip işletmelere yönelmeye karşı tavrı.

12 MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİYLE İLGİLİ KAVRAMLAR Müşteri sadakatinin sağlanmasını etkileyen tek faktör müşteri memnuniyeti değildir! işletme imajı, müşteri beklentileri, algılanan hizmet kalitesi, algılanan ürün kalitesi, algılanan değer.

13 MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİYLE İLGİLİ KAVRAMLAR O halde; Her sadık müşteri tatmin edilmiş müşteridir, ancak her tatmin edilmiş müşteri sadık müşteri değildir

14 MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİYLE İLGİLİ KAVRAMLAR İlişkisel Pazarlama Müşteri hakkında olabildiğince fazla bilgi toplayıp; bu bilgileri her müşteri için farklı hizmet ve ürünler geliştirmede kullanma felsefesidir. Amaç, müşteri ile şirket arasında sağlıklı, verimli, karlı ve güvene dayalı uzun süreli bir ilişkinin oluşturulmasıdır.

15 MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ AŞAMALARI Müşteri Seçimi Müşteri Edinme Müşteri Koruma Müşteri Derinleştirme

16 BAŞARILI OLMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER İşletmelerin örgütsel bazda başarı sağlaması için MİY konusunda işgörenlerini çok iyi eğitmesi ve ayrıntılı oryantasyonu vermesi gereklidir. * Personele müşteri ile diyalog halindeyken yapması gerekenler iyice aktarılmalı ve personelmüşteri iletişimi etkin bir şekilde sağlanmalıdır.

17 BAŞARILI OLMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER İşgörenden beklenen davranışlar: Selamlama Dinlemeyi bilmek Nazik olmak Duygularla hareket etmemek Sorunlara olumlu çözüm yolları bulmak Tartışmadan kaçınmak Müşterinin önemli olma isteğini tatmin etmek Müşterinin kendi arzusuyla mevzuata uymasını sağlamak

18 TURİZM İŞLETMELERİNDE YAPILMASI GEREKENLER Verilerin toplanması ve bunların yönetimiyle ilgili teknik imkânların bulunduğu bilgi yönetim sistemi oluşturulmalıdır. Verileri elde edecek işgörenleri motive edecek ve takım anlayışını geliştirecek liderlik anlayışı mevcut olmalıdır. İşgörenlere çabalar karşılığında özendirici araçların kullanılması ve ödüller verilmesi gereklidir. Müşteri kârlılık analizlerinin yapılması gereklidir. Müşteriden gelen bilgilerin (müşteri geri bildirimi, şikâyetler, talepler ve öneriler) kullanımı ve analizi gereklidir.

19 TURİZM İŞLETMELERİNDE MÜŞTERİ BEKLENTİLERİ Günümüzde tatile çıkan insanlar, önceki yıllara göre daha titiz ve seçicidir. Teknolojiden yaralanarak, işletmeler hakkında ön bilgiler alırlar. Daha iyi eğitim almışlardır. Çok sık tatile çıkarak farklı işletmeler görmektedirler.

20 TURİZM İŞLETMELERİNDE MÜŞTERİ BEKLENTİLERİ Turistlerin beklentilerini etkileyen kişisel faktörler : Kişiliği Ekonomik durumu Eğitim ve kültür düzeyi Yaşı Cinsiyeti Medeni hali Gelenek ve görenekleri Sağlık durumu Yaşadığı yer Tatil alışkanlıkları Boş zaman şartları Özel ilgi alanları İnançları ve özel durumu

21 TURİZM İŞLETMELERİNDE MÜŞTERİ BEKLENTİLERİ Turistlerin özel beklentileri: Sevdiği bir sanatçının işletme de konser vermesi Kendisine tahsis edilen özel araç (limuzin, helikopter, uçak vb. ) Sadece kendisine hizmet veren personel (butler) Şirket ofisini aratmayacak türde donanımı bulunan bir oda Özel güvenlik hizmetleri Sadece kendisine hizmet için temin edilen malzemeler (havlu, bornoz, elbise vb.) Özel kutlama ve geceler Sürpriz hediye ve geziler Yat limanı

22 TURİZM İŞLETMELERİNDE MÜŞTERİ BEKLENTİLERİ Standart turist beklentileri: Güler yüz Kaliteli hizmet İlgi ve kabul görme (itibar) Güven Ödediği ücretin karşılığını alma Sağlıklı ve hijyenik ortam

23 MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNDE STANDART BİR BEKLENTİ: Kısa bir ara.

24 Hijyen Hijyen kelimesi tıp dilinde Yunan mitolojisinden girmiştir. Yunan mitolojisinde, tıbbın babası olarak bilinen Aesculapius un kızı Hygiea; sağlığı koruyan güzel bir ilahedir. Bu nedenle bütün dünya literatüründe sağlığı korumak üzere çalışan bilim koluna bu ilahenin ismine dayanarak hijyen adı verilmiştir.

25 Hijyen Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Sağlık koşullarına uygunluk olarak tanımlanan hijyen, aynı zamanda bir kalite göstergesi olarak kabul edilmektedir.

26 Konaklama işletmelerinde müşterilerin başlıca şikayetleri arasında, personelin kişisel hijyen bilgi ve uygulamalarındaki eksikliklere yönelik hususlar sıkça yer almaktadır.

27 Kişisel hijyen için dikkat edilmesi gereken noktalar: El ve Tırnak Hijyeni ve Bakımı Deri Hijyeni ve Bakımı Saç Hijyeni ve Bakımı Ağız-Diş Hijyeni ve Bakımı Ayak Hijyeni ve Bakımı Göz, Kulak, Burun Hijyeni ve Bakımı Giysi Hijyeni İşyeri Hijyeni

28 OTELLERDE HİJYEN UYGULAMALARI Turistin münferit beklentileri bir yana, acentelerin sorumlulukları dahilin de tesislerden talep ettikleri birtakım belgeler mevcuttur. TS Hijyen ve Sanitasyon Belgesi ISO 22000:2005 HACCP - Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

29 Bu belgeler tesiste sağlıklı gıda üretildiğinden başlayarak, alınması muhtemel tüm hizmetlerin hijyenik ve sağlıklı ortamlarda gerçekleşeceğini garanti eder.

30 Otel Personelinin Uyması Gereken Hijyen Kuralları İşe alınmadan önce personel sağlık kontrolünden geçirilmelidir. Kan testleri ve röntgenleri (özellikle akciğer) alınmalıdır. Personelin kişisel eşyalarını koydukları özel dolaplarına hiçbir şekilde yiyecek konulmamalı, saklanmamalıdır. Personele özel yemek yeme ve dinlenme alanları hazırlanmalıdır. Kullandıkları tuvaletlerin son derece temiz tutulması için gerekli malzemeler sağlanmalıdır. Personelin iş alanına yakın duşları olmalı, sık sık yıkanmaya teşvik edilmelidirler.

31 Otel Personelinin Uyması Gereken Hijyen Kuralları Üniformaları sık sık yenilenmeli; her personelin en az 3 takım üniforması olmalıdır. Terlemeyi önleyici ve koku giderici deodorant kullanılmalıdır. Temiz iç çamaşırı ve temiz giysiler giyilmeli, sokak giysileri ile mutfakta ve serviste çalışılmamalı, üniforma her gün değiştirilmelidir. El tırnakları kısa olmalı, dikkatle bakımı yapılmalıdır. Yiyecek hazırlanırken ya da yiyeceklerin açık bulunduğu yerlerde öksürülmemeli, hapşırılmamalıdır. Sık sık, her fırsatta ılık su ve sabunla eller, tırnak fırçası ile fırçalanarak yıkanmalıdır

32 Spa Hijyeni SALUS PER AQUAM (SUDAN GELEN SAĞLIK) Termal, Mineral, Tıbbi, Genel ve Günlük olarak farklı yapılarda hizmet veren Spa'ların kendi temizlik ekipleri mevcuttur. Otel bünyesinde bulunan bazı Spa lar ise bu temizlik hizmetini otel Housekeeping departmanından alırlar. Unutulmamalıdır ki, hijyen ve sanitasyon kontrol mekanizması sağlıklı olmayan bir spa işletmesinde, özellikle havuzların ve ıslak ortamların cilt enfeksiyonlarının kaynağı olduğu deneyimlerle kanıtlanmıştır.

33 Spa Hijyeni SALUS PER AQUAM (SUDAN GELEN SAĞLIK) Sıcak havuz içindeki sürekli devirdaim olan suda mikrobiyal çoğalma ve enfeksiyon riski mevcuttur. Tüm Türkiye'de termal tesisler ile birlikte sayıları 2 bin 500 civarında bulunan ve yaklaşık 10 bin istihdamın söz konusu olduğu bu dev sektör, 400 milyon doları aşan rakamlar ile büyüklüğünü kanıtlarken, yaklaşık 100 milyon dolarlık yeni yatırımların da kapıda olduğu belirtilmektedir.

34 Haşere Kontrolü (Pest Control) Haşere mücadelesi önceki yıllarda "ilaçlama" olarak tanımlanırdı, ancak son yıllarda, sadece ilaçlama değil buna bağlı faktörlerinde etkisi görüldüğünden, bu alandaki hizmetin tümü "pest kontrol hizmetleri" olarak görülmeye başlandı. Mücadele büyük oranda, haşerelerin çoğalmasını sağlayan alanların ortadan kaldırılması ile mümkündür.

35 Gıda üretiminde sağlık riskleri nelerdir? -Fiziksel riskler -Kimyasal riskler -Biyolojik riskler

36 Fiziksel Riskler -Mücevherler, takılar -Saç -Sigara vb

37 Kimyasal Riskler -Temizlik malzemeleri -Kemirgen zehri vb

38 Biyolojik Riskler -Bakteriler

39 Clostridium Botulinum Bu bakterinin 1 gramı 8 milyon insanı öldürmek için yeterlidir...

40 Salmonella Kaynağı : Çiğ et, çiğ kümes hayvanı, yumurta, evcil hayvanlar, haşerat, böcekler, insan ve hayvan dışkısı

41 Salmonella Gıdalarla birlikte vücuda girdikten saat içinde zehirlenme görülmektedir. Hepatit hastalığında etkenidir. Kusma, bulantı, ateş, karın ağrısına sebep olmaktadır.

42 Clostridium Perfingens Kaynağı : Çiğ et, çiğ kümes hayvanı, kirli sebzeler, toz toprak, böcekler, insan ve hayvan dışkısı

43 Clostridium Perfingens Gıdalarla birlikte vücuda girdikten saat içinde zehirlenme görülmektedir. İshal ve karın ağrısına sebep olmaktadır.

44 Clostridium Botulinum Kaynağı : Kir, çiğ et, çiğ kümes hayvanı, çiğ sebzeler, buğulama balık, kutu balık, füme balık, konserve et.

45 Clostridium Botulinum Gıdalarla birlikte vücuda girdikten saat içinde zehirlenme görülmektedir. Nefes alma, yutkunma zorluğu ve felce sebep olmaktadır.

46 Staphylococcus Kaynağı : İnsan vücudu, iltihaplı yaralar, sivilceler, enfekte olmuş kesikler, burun, göz, kulakta ve pişmemiş sütte bulunur.

47 Staphylococcus Gıdalarla birlikte vücuda girdikten 1-6 saat içinde zehirlenme görülmektedir. Karın ağrısı, karında kramp, kusma, ateş ve sinüzit enfeksiyonuna sebeptir.

48 Escherichia Coli Kaynağı : Isıl işlem görmemiş gıdalar ve suda bulunur.

49 Escherichia Coli Gıda veya suyla birlikte vücuda girdikten 1-6 saat içinde zehirlenme görülmektedir. Böbrek yetmezliği ve felce neden olabilir.

50 Bakteri bulaşımının kaynağı nedir?

51 HAMMADDELER

52 İNSANLAR

53 BÖCEKLER

54 KEMİRGENLER

55 Bu tehlikelerden nasıl kurtulacağız? Problemler ortaya çıktıktan sonra değil, HACCP Önleyici tedbirler alarak, Sistemi Üretimin her aşamasını kontrol ederek, Problemleri ortaya çıkmadan önleyerek. Hazard Analysis and Critical Control Point - Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları

56

57 * Yiyecek ve içecek sektöründe çalışanlar ellerini hangi sıklıkla yıkayabiliyorlar? Yiyecek-İçecek sektöründeki iş yerlerinde bulunan taban zeminler, Peki ya diğer işletmeler? * tezgahlar Tuvalet sonrası ve dolaplar ellerdeki ne oranda bakterilerden dezenfekte gerçekten edilebilmektedir? kurtulabiliyorlar Yani HACCP sistemini uygulamayan veya henüz ISO mı? Eğer yiyecek ve içecek üretimi yapan bir işletmede ya da bir belgesine sahip olmayan turizm işletmelerinin durumu nedir? * Yiyecek-İçecek otelde HACCP sektöründe sistemi çalışanların uygulanmakta % kaçında personel veya ağız ISO tuvaletlerini maskesi belgesi vardır? hiç Bu işletmelerin hijyen kuralları konusunda bir fikirleri var * % gördünüz kaçında bulunmaktaysa, mü? temiz eldiven bu kullanımı işletmede vardır? hijyen kurallarına gereğince mıdır? Bir denetimden geçiyorlar mıdır? * Sıcak uyulduğu bir ülkede ve yaşıyoruz. ciddi bir Yiyecek kuruluş içecekle tarafından uğraşan denetlendiği insanlarımızın Denetim varsa, denetleyenler hangi kriterlere göre bu göreve çoğu Yiyecek-İçecek ekstra anlaşılmaktadır. sıcak karşısında sektöründe çalışıyorlar. çalışanların Akan ter nereye % gidiyor? kaçı bone seçilmişlerdir? * İşyerlerinin takabilmektedirler? % kaçında Dökülen tırnak kontrolü saç ve yapıldığını kepeklerin umuyorsunuz? nereye gittiğini Şayet, denetim uzman kişiler tarafından yürütülüyorsa, bu tür * Yiyecek-İçecek ummaktasınız? sektöründe çalışan insanların % kaçı işbaşı yapmadan işletmelerde hijyen aksaklıklarının önü niye kesilemiyor? önce ellerini dezenfekte edebilmektedir? vb

58 Arş. Gör. Serhat Adem SOP MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOUKULU 37. Turizm Haftası Etkinlikleri ( )

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kılavuzu İçindekiler Önsöz 03 Sunuş 05 Amaç 06 Kapsam 06 Genel Bilgiler 06 I. Bölüm 1. Dayanak 11 2. Tanımlar 11 II. Bölüm 3. Özel Hijyen Kuralları 15 3.1. Genel Şartlar

Detaylı

Kat Hizmetlerinde HACCP Uygulaması Üzerine Bir Model Önerisi

Kat Hizmetlerinde HACCP Uygulaması Üzerine Bir Model Önerisi Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi, Cilt 16, Sayı 1, Bahar: 31-45, 2005. Copyright 2005 anatolia Bütün hakları saklıdır ISSN: 1300-4220, (1990-2005) Kat Hizmetlerinde HACCP Uygulaması Üzerine Bir Model

Detaylı

FIRINCILIK VE PASTANE MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU

FIRINCILIK VE PASTANE MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU İN Ç İ İ M RETİ Ü İ R ULLE M A NE M A T S E PA V K I CIL FIRIN E V I R A L S A U S Z E U V N A E L I Y J K A Hİ M A UL G Y U İYİ FIRINCILIK VE PASTANE MAMÜLLERİ ÜRETİMİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA

Detaylı

bülten 2010 Sektör liderliğimize bir başarı daha ekledik; ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemimizi belgelendirdik Orta Avrupa dan bakınca

bülten 2010 Sektör liderliğimize bir başarı daha ekledik; ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemimizi belgelendirdik Orta Avrupa dan bakınca bülten 2010 >nisan>mayıs>haziran Sektör liderliğimize bir başarı daha ekledik; ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemimizi belgelendirdik sardunya dan eğitim sosyal sorumluluk müşteri röportajı Orta

Detaylı

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı-Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

YİYECEK İÇECEK İŞLETMELERİNDE ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ (GGYS): BİR LİTERATÜR TARAMASI

YİYECEK İÇECEK İŞLETMELERİNDE ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ (GGYS): BİR LİTERATÜR TARAMASI YİYECEK İÇECEK İŞLETMELERİNDE ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ (GGYS): BİR LİTERATÜR TARAMASI Turgay BUCAK * ÖZET Yiyecek-içecek işletmeleri günümüzde sadece yiyecek ve içecek üretimini ve servisini

Detaylı

Müşteri İlişkileri Yönetimi: CRM

Müşteri İlişkileri Yönetimi: CRM Müşteri İlişkileri Yönetimi: CRM Filiz Otay DEMİR Yrd.Doç.Dr., İletişim Fakültesi, T.C. Maltepe Üniversitesi Yalçın KIRDAR Yrd.Doç.Dr., İletişim Fakültesi, T.C. Maltepe Üniversitesi Özet Müşteri ilişkileri

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Cilt 9, Sayı: 4, 2007

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Cilt 9, Sayı: 4, 2007 Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Cilt 9, Sayı: 4, 2007 ISO 22000: GIDA GÜVENLĐĞĐ YÖNETĐM SĐSTEMLERĐ UYGULAMA SÜRECĐNDE TEMEL ADIMLAR ÖZET Doç. Dr. Nilüfer KOÇAK Gıdaların güvenli

Detaylı

MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA

MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA Hazırlayan: Çiğdem ERK Danışman: Doç. Dr. Ayşe AKYOL Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin

Detaylı

SATINALMA SÜREÇİNDE RİSK YÖNETİMİ. Yrd. Doç. Dr. Ayhan DAĞ Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi SBF Beslenme ve Diyetetik Bölümü

SATINALMA SÜREÇİNDE RİSK YÖNETİMİ. Yrd. Doç. Dr. Ayhan DAĞ Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi SBF Beslenme ve Diyetetik Bölümü SATINALMA SÜREÇİNDE RİSK YÖNETİMİ Yrd. Doç. Dr. Ayhan DAĞ Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi SBF Beslenme ve Diyetetik Bölümü Satınalma Günümüzün rekabet koşulları, Teknolojinin gelişimi, Dünya pazarlarının

Detaylı

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü YİYECEK ÜRETİMİ

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü YİYECEK ÜRETİMİ YİYECEK ÜRETİMİ T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YAYINLARI: 3384 Yayınları: 368 Kılavuzlar, El Kitapları, Tarihçeler Dizisi: 16 ISBN:978-975-17-3645-1 Her Hakkı na Aittir. İLETİŞİM: İsmet İnönü Bulvarı

Detaylı

Müşteri İlişkileri Yönetimi Costumer Relation Management (CRM)- (MİY) bir rekabet stratejisidir. Müşteri istekleri doğrultusunda üretim

Müşteri İlişkileri Yönetimi Costumer Relation Management (CRM)- (MİY) bir rekabet stratejisidir. Müşteri istekleri doğrultusunda üretim İÇİNDEKİLER GİRİŞ TARİHÇESİ MÜŞTERİ KİMDİR? MİY NEDİR? MİY İN ÖNEMİ MİY ORTAYA ÇIKIŞ NEDENLERİ GELENEKSEL ANLAYIŞTAN MİY E GEÇİŞ MİY İN AMAÇLARI MİY İN STRATEJİLERİ UYGULAMA SÜREÇLERİ MİY İN AVANTAJLARI

Detaylı

HACCP ve Gıda Güvenliği

HACCP ve Gıda Güvenliği HACCP ve Gıda Güvenliği HACCP; Hazard Analysis And Critical Control Points (Tehlike Analizi Ve Kritik Kontrol Noktaları) kavramının kısaltılmış halidir. HACCP, gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI. GIDA İŞLETMELERİNDE HACCP UYGULAMALARI ve DENETİMİ. Prof. Dr. Artemis Karaali İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI. GIDA İŞLETMELERİNDE HACCP UYGULAMALARI ve DENETİMİ. Prof. Dr. Artemis Karaali İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI GIDA İŞLETMELERİNDE HACCP UYGULAMALARI ve DENETİMİ Prof. Dr. Artemis Karaali İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi

Detaylı

GIDA GÜVENLİĞİ ve DENETİM SİSTEMİ Prof. Dr. Ö. Utku ÇOPUR 1 Gıda Yük. Müh. Senem YONAK 1 Gıda Müh. Ayşegül ŞENKOYUNCU 1

GIDA GÜVENLİĞİ ve DENETİM SİSTEMİ Prof. Dr. Ö. Utku ÇOPUR 1 Gıda Yük. Müh. Senem YONAK 1 Gıda Müh. Ayşegül ŞENKOYUNCU 1 ÖZET GIDA GÜVENLİĞİ ve DENETİM SİSTEMİ Prof. Dr. Ö. Utku ÇOPUR 1 Gıda Yük. Müh. Senem YONAK 1 Gıda Müh. Ayşegül ŞENKOYUNCU 1 Günümüzdeki teknolojik gelişmeler, toplumları kıyasıya bir rekabete ve her geçen

Detaylı

Mehmet Bahadır KALIPÇI KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE EN İYİ İNSAN KAYNAKLARI UYGULAMALARININ ÖRGÜTSEL GÜVENE ETKİSİ: MANAVGAT ÖRNEĞİ

Mehmet Bahadır KALIPÇI KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE EN İYİ İNSAN KAYNAKLARI UYGULAMALARININ ÖRGÜTSEL GÜVENE ETKİSİ: MANAVGAT ÖRNEĞİ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Mehmet Bahadır KALIPÇI KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE EN İYİ İNSAN KAYNAKLARI UYGULAMALARININ ÖRGÜTSEL GÜVENE ETKİSİ: MANAVGAT ÖRNEĞİ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik

Detaylı

PROBLEM AMAÇ. Bu çalışmanın amacı: 1. Bankacılık sektöründeki toplam kalite boyutlarını tespit etmek ve bunların önem derecelerini saptamaktır.

PROBLEM AMAÇ. Bu çalışmanın amacı: 1. Bankacılık sektöründeki toplam kalite boyutlarını tespit etmek ve bunların önem derecelerini saptamaktır. 1 GİRİŞ 21. yüzyıla girdiğimiz, globalleşme rüzgarının estiği şu günlerde, dünyada köklü yapısal değişikliklerin olduğu görülmektedir. Bu nedenle işletmeler için artık önemli olan rekabet gücünü elinde

Detaylı

CRM. (Müşteri İlişkileri Yönetimi)

CRM. (Müşteri İlişkileri Yönetimi) 1 CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) 1) CRM Nedir? 2) CRM Niçin Gerekli? 3) CRM in Yararları 4) CRM in Maliyetleri 5) CRM in Etkinlikleri & Bileşenleri 6) CRM & Pazarlama 7) Müşteri İlişkileri Yönetimi

Detaylı

ISSN 2149-2581 YIL: 01 SAYI: 01 NİSAN 2015 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERGİSİ. İnsan hayatı maddi anlamda ölçülmez. İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış

ISSN 2149-2581 YIL: 01 SAYI: 01 NİSAN 2015 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERGİSİ. İnsan hayatı maddi anlamda ölçülmez. İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış ISSN 2149-2581 YIL: 01 SAYI: 01 NİSAN 2015 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERGİSİ 10 6 İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış İnsan hayatı maddi anlamda ölçülmez İstanbul Ankara Burdur Isparta Konya Gaziantep

Detaylı

ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN KÜÇÜK İŞYERLERİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU

ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN KÜÇÜK İŞYERLERİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN KÜÇÜK İŞYERLERİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN KÜÇÜK İŞYERLERİ İÇİN HİJYEN ESASLARI VE İYİ UYGULAMA KILAVUZU ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN KÜÇÜK

Detaylı

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİNİ UYGULAMA SÜRECİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİNİ UYGULAMA SÜRECİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Özet MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİNİ UYGULAMA SÜRECİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Ercan ÇİÇEK Müşteri ilişkileri yönetimi uygulaması günümüzde pek çok işletme tarafından uygulanmaya başlanmış bir pazarlama

Detaylı

önemli bir gıda maddesi olduğunun anlatılmak istenmesidir. Bu noktadan haraketle TKY nın neden bir kez daha çok önemli bir kavram olduğu anlatılmaya

önemli bir gıda maddesi olduğunun anlatılmak istenmesidir. Bu noktadan haraketle TKY nın neden bir kez daha çok önemli bir kavram olduğu anlatılmaya 1. GİRİŞ Süt işletmelerinde ISO 9000 den Toplam kalite yöntemine geçiş uzun ve feragatli bir çalışmadan sonra olabilmektedir. Bu çalışmada TKY inde başarıya giden yolda aşılması için yoğun bir çalışma

Detaylı

İŞVEREN SORUMLULUK SİGORTASI VE SATIŞ KOŞULLARI

İŞVEREN SORUMLULUK SİGORTASI VE SATIŞ KOŞULLARI İŞVEREN SORUMLULUK SİGORTASI VE SATIŞ KOŞULLARI Sigorta; İleride meydana gelmesi muhtemel tehlikeden doğacak zararın giderilmesi için, önceden yapılan ödemeler (prim) karşılığında yapılan taahhüttür. İşveren

Detaylı

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012 Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme Proje Yarýþmasý KONAKLAMA ÝÞLETMELERÝNÝN PAZARLANMASINDA ÝNTERNETÝN ETKÝN KULLANIMINA YÖNELÝK BÝR MODEL

Detaylı

2015- DANIŞMANLIK KATALOĞU

2015- DANIŞMANLIK KATALOĞU 2015- DANIŞMANLIK KATALOĞU YÖNETİM SİSTEMLERİ AKADEMİSİ 1 DANIŞMANLIK KATALOĞU ISO TS 16949:2009 OTOMOTİV SEKTÖRÜ KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ ISO 14001:2004 ÇEVRE YÖNETİM

Detaylı

1. KĠġĠSEL TEMĠZLĠK VE ÖNEMĠ

1. KĠġĠSEL TEMĠZLĠK VE ÖNEMĠ 1. KĠġĠSEL TEMĠZLĠK VE ÖNEMĠ Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan önlemlerin tümü temizlik olarak tanımlanır. Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk

Detaylı

İş Geliştirme Eğitimleri

İş Geliştirme Eğitimleri Küçük Ölçekli İşletmeler için İş Geliştirme Eğitimleri RESTORAN İŞLETMECİLİĞİ Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Ankara, 2008 Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Avrupa Birliği tarafından finanse

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PAZARLAMA VE PERAKENDE ÜRÜN SATIŞI Ankara 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

OTEL İŞLETMELERİNDE İLİŞKİSEL PAZARLAMA ÜZERİNE KARŞILAŞTIRMALI BİR ARAŞTIRMA

OTEL İŞLETMELERİNDE İLİŞKİSEL PAZARLAMA ÜZERİNE KARŞILAŞTIRMALI BİR ARAŞTIRMA OTEL İŞLETMELERİNDE İLİŞKİSEL PAZARLAMA ÜZERİNE KARŞILAŞTIRMALI BİR ARAŞTIRMA Mehmet Oğuzhan İLBAN Balıkesir Üniversitesi Gönen Meslek Yüksekokulu Murat DOĞDUBAY Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği

Detaylı

KOBİLER ve TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ Dr. İrfan MISIRLI

KOBİLER ve TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ Dr. İrfan MISIRLI KOBİLER ve TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ Dr. İrfan MISIRLI 1960 lı yıllardan başlayarak ağırlaşan rekabet koşullarnn getirdiği etki nedeniyle firmalar hayatta kalma çabasıyla karşı karşıya gelmişlerdir. Önceki

Detaylı